Εγωισμός και σχέσεις

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,861 μηνύματα.
Ο εγωισμός είναι σα τα χημικά. Το ίδιο χημικό προϊόν μπορεί (χωρίς τροποποίηση για απλοποίηση της παρομοίωσης) να χρησιμοποιηθεί για να γιατρέψει ή να βοηθήσει στην πρόοδο της ανθρωπότητας ή να χρησιμοποιηθεί για να σκοτώσει και να καταστρέψει. Ο εγωισμός είναι ένας μεγάλος φίλος και σύμμαχος για τους έξυπνους και ένα επικίνδυνο για όλους όπλο στα χέρια των ηλιθίων!

Να ρίχνεις τον εγωισμό σου (γενικά μιλάω), διότι είναι καλό να έχεις ανοιχτό μυαλό. Δοθείσης της προϋπόθεσης ότι και ο/η σύντροφος έχει αρκετό μυαλό και διάθεση να συμπεριφερθεί ανάλογα. Αν έχεις ένα σύντροφο φούλ στον εγωισμό που για παράδειγμα, αρνείται να πάρει κάθε ευθύνη και βολεύεται στο να είναι ο εαυτός του καλά, κι ας ψοφάς εσύ παραδίπλα, ε τότε φέρεσαι έξυπνα και χρησιμοποιείς τον εγωισμό σου και πας σε άλλα λουλουδάκια να μαδήσεις μαργαριτούλες.


Είναι επιλογή μας αν θα φερθούμε σαν ηλίθιοι ή σαν έξυπνοι. Μην κατηγορούμε τον εγωισμό, μην κατηγορούμε το όπλο, αλλά αυτόν που κάνει λανθασμένη ή και επικίνδυνη χρήση αυτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CarrionKing

Νεοφερμένος

Ο CarrionKing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Τι εχετε να πειτε ομως για τον εγωισμο ως συστημα αμυνας??πολλοι κλεινονται στον εαυτο τους και χρησιμοποιουν τον εγωισμο σαν ενα καβουκι για να προστατευτουν απο τους υπολοιπους ανθρωπους...Αλλες φορες δεν εμπιστευονται αρκετα τον συντροφο τους για να του ανοιξουν να μπει...ο φοβος ειναι πολυ σημαντικος παραγωντας πιστευω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Vkey

Επιφανές μέλος

Η Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 8,253 μηνύματα.
Άμυνας όταν υπάρχει λόγος για εμένα...
Να είμαι γενικά εγωίστρια δεν νομίζω ότι κερδίζω...
Εγωίστρια γίνομαι όταν πρέπει να με προστατεύσω αλλά είναι το τελευταίο σκαλοπάτι...όχι το πρώτο... :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,861 μηνύματα.
Τι εχετε να πειτε ομως για τον εγωισμο ως συστημα αμυνας??πολλοι κλεινονται στον εαυτο τους και χρησιμοποιουν τον εγωισμο σαν ενα καβουκι για να προστατευτουν απο τους υπολοιπους ανθρωπους...Αλλες φορες δεν εμπιστευονται αρκετα τον συντροφο τους για να του ανοιξουν να μπει...ο φοβος ειναι πολυ σημαντικος παραγωντας πιστευω...

Εδώ φίλε ο εγωισμός χρησιμοποιείται ατυχώς ως ερμηνεία/δικαιολογία. Αυτοί οι άνθρωποι δεν έχουν καταλάβει την πραγματική απειλή γι αυτούς. Την αδυναμία τους! Αν φύγει η αδυναμία τους απ' τη μέση, μπορούν να αντιμετωπίσουν και τον κόσμο. Αν φύγει ο κόσμος όμως (όπως νομίζουν ότι είναι η ενδεδειγμένη λύση) δεν συνεπάγεται ότι αυτοί θα είναι λιγότερο αδύναμοι. Ίσα ίσα, θα είναι το ίδιο αδύναμοι αλλά και μόνοι τους!

Αυτό λοιπόν δεν είναι εγωισμός, είναι αδυναμία που μπορεί να καταλήξει και σε κόμπλεξ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kalypso

Περιβόητο μέλος

Η lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών, επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Ο εγωισμός στις σχέσεις μόνο κακό μπορεί να κάνει. Από τη στιγμή που αποφασίζεις να είσαι με κάποιον πρέπει να καταλάβεις ότι δεν είσαι μόνος σου και δεν μπορείς να σκέφτεσαι μόνο τον εαυτό σου. Το ιδανικό είναι να βρεις κάποιον να σε καταλαβαίνει και να μπορείτε να λύνετε τα όποια προβλήματα με διάλογο- χωρίς τα γνωστά "αν δεν υποχωρήσει εκείνος, να πάρει τηλέφωνο εγώ δεν τον παίρνω!". Εγώ ξέρω ότι όταν είσαι σε μία σχέση σηκώνεις το τηλέφωνο, λες στον άλλο ότι θέλεις να συναντηθείτε και να μιλήσετε μόνοι σας. Και αν πραγματικά νοιάζεσται για αυτόν που έχεις δίπλα σου, you'll find a way to make it work. ;)

Τώρα όσον αφορά τον εγωισμό ως μέσο άμυνας, αυτό νομίζω εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό και από τον άλλο. Αν δε σου δείξει ότι είναι εκεί, ότι αξίζει την εμπιστοσύνη σου, ότι νοιάζεται για σένα, ότι σε αγαπάει, πώς να ανοιχτείς; Δεν θα ξεγύμνωνες ποτέ την ψυχή σου σε κάποιον που φοβάσαι ότι θα σε χλευάσει. Ή που μόλις στρίψεις τη γωνία θα πάρει τηλέφωνο την αντικαταστάτρια. Θέλει δουλειά από μέρους και των δύο. :) Και αυτό είναι το δύσκολο- να κάτσεις και να παλέψεις για αυτό που έχεις ή καλύτερα, για αυτό που θέλεις να έχεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το θεμα ειναι να μην υπαρχει εγωισμος, διοτι ειναι η νουμερο 1 απειλη σε μια σχεση...
Σο-ου τρου...

Τι εχετε να πειτε ομως για τον εγωισμο ως συστημα αμυνας??πολλοι κλεινονται στον εαυτο τους και χρησιμοποιουν τον εγωισμο σαν ενα καβουκι για να προστατευτουν απο τους υπολοιπους ανθρωπους...Αλλες φορες δεν εμπιστευονται αρκετα τον συντροφο τους για να του ανοιξουν να μπει...ο φοβος ειναι πολυ σημαντικος παραγωντας πιστευω...
Σο-ου τρου... (δις)

Υπαρχει και μια ισορροπια "δουναι και λαβειν" στις σχεσεις. Που αφορα τα παντα. Ο εγωιστής συνηθως παιρνει πολυ και δινει λιγο, βαζοντας βασεις για προβληματα στη σχεση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavros_

Δραστήριο μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 646 μηνύματα.
Υπάρχουν γυναίκες που με κάνουν να γίνομαι εγωιστής, και γυναίκες που με κάνουν να μην είμαι. Νομίζω οτι είναι θέμα χημείας, αυτό που λέμε τα ετερώνυμα έλκονται και τα ομώνυμα απωθούνται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nininaou

Διάσημο μέλος

Η Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 2,455 μηνύματα.
Πιστεύω πως ο εγωισμός δεν είναι ούτε μεγάλο προσόν, ούτε αδυναμία. Είναι στοιχείο του χαρακτήρα. Είναι στον άνθρωπο, κι όταν είναι αληθινός βοηθάει τις σχέσεις, όπως ό,τι αληθινό. Κάποιοι άνθρωποι including me είναι εγωιστές επειδή είναι στη φύση τους. Εντάξει, παίζουν και εμπειρίες και χημικές αντιδράσεις... Όλα αυτά μας επηρεάζουν και τα μεταφέρουμε ως συμπεριφορές...

Τελικά, δεν είναι για να τον φοβόμαστε τον εγωισμο. Φοβόμαστε δηλαδή π.x. την πολυλογία;:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
H πολυλογία είναι το τελευταίο που μας απασχολεί στο θέμα "εγωισμός".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina10

Νεοφερμένος

Η katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη, όταν υπάρχει εγωισμός σε μία σχέση το αποτέλεσμα είναι σχεδόν πάντα αρνητικό.Εγωισμός θα πει να κοιτάς μόνο το δικό σου σωστά???Αλλά σε μία σχέση πρέπει να κοιτάς και των 2!!!Άρα ό, τι και να κάνεις, είναι σαν να είσαι εαυτούλης έστω και για μία στιγμή πράγμα που χαλάει την σχέση σου όποια είναι αυτή είτε ερωτική είτε φιλική είτε επαγγελματική είτε δεν ξέρω εγώ τι άλλο..Το θέμα είναι ότι αν όλοι κάναμε πέρα τον εγωισμό μας και μετατρέπαμε τα θέλω μας σε θέλω για των άλλων το καλό θα ήμαστε όλοι ευτυχισμένοι!!!Σκεφτείτε το λίγο!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Διαφωνώ ο εγωισμός είναι απαραίτητος για την επιβίωση.Η αυτοθυσία κτλ πρέπει να υπάρχει αλλά ταυτόχρονα πρέπει να υπάρχει και ο εγωισμός ως σύστημα άμυνας του ίδιου μας του εαυτού.Δυστυχώς δεν ζούμε σε εποχές με ιππότες και δράκους αλλά στον εικοστό πρώτο αιώνα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Η Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 22,554 μηνύματα.
Προσωπικά είμαι πολύ εγωίστρια, αλλά δεν έβαλα ποτέ το εαυτό μου σε απόλυτη προτεραιότητα. Περίεργο; Όχι, απλά είμαι απαιτητική, ανταποδίδοντας όμως εξίσου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina10

Νεοφερμένος

Η katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Οπα...για να μην παρεξηγούμαστε...Άλλο εγωισμός και άλλο αξιοπρέπεια..
Και όσον αφορά για το πόσο εγωιστές είμαστε..οκ και εγώ είμαι...άλλωστε αναπόφευκτο είναι αλλά εγώ μιλάω, για την υπερβολική δόση εγωισμού που μετατρέπει έναν εγωιστή σε εαυτούλη....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Στη σημερινή εποχή δεν νομίζω να υφίσταται διαχωρισμός.Πολύ ευρωπαϊκός ο τρόπος που το θέτεις αλλά στην σκληρή πραγματικότητα πάει το αντίθετο απότι λέγανε οι 3 σωματοφύλακες!
"Ένας για όλους & ο καθένας για την πάρτυ του":P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina10

Νεοφερμένος

Η katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
Αυτό ακριβώς..Όλοι είναι εγωιστές πια αλλά νομίζω ότι οι χειρότεροι είναι οι εαυτούληδες..Και ναι το ξέρω ότι είμαι κάπως ιδεαλίστρια και ονειροπόλα..αλλά μμμμμ υπάρχει και κάτι καλό σε όλο αυτό..ΕΛΠΙΖΩ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Δανάη

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.
Διαφωνώ ο εγωισμός είναι απαραίτητος για την επιβίωση.Η αυτοθυσία κτλ πρέπει να υπάρχει αλλά ταυτόχρονα πρέπει να υπάρχει και ο εγωισμός ως σύστημα άμυνας του ίδιου μας του εαυτού.Δυστυχώς δεν ζούμε σε εποχές με ιππότες και δράκους αλλά στον εικοστό πρώτο αιώνα!

Συμφωνώ απόλυτα!! Δε λέω ότι πρέπει να είμαστε τελείως εγωιστές και να σκεφτόμαστε μόνο τον εαυτούλη μας. Ιδίως σε μία σχέση καλό είναι να σκεφτόμαστε και τι θέλει ο άλλος! Αλλά αν αυτό το κάνουμε συνέχεια στο τέλος θα χάσουμε τον εαυτό μας πιστεύω!!:/: Ο εγωισμός δεν είναι απαραίτητα κάτι κακό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
+1 i could not agree more!

@κατερίνα
Ήμουν έτσι μετά το Λύκειο αλλά ο ρεαλισμός εν τέλει είναι πολύ πιο απαραίτητος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina10

Νεοφερμένος

Η katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
χαχαχαχαχα!!!Εγώ ήμουν σαν κι εσένα μετά το λύκειο και ίσως και λίγο απαισιόδοξη..Τώρα σαν να έχουν πάρει τα μυαλά μου αέρα..αλλά μου αρέσει καλύτερα τώρα!!!!Και μην ξεχνάμε, ότι ρεαλίστρια είμαι απλά όπως είπα είμαι πολύ αισιόδοξη και ΕΛΠΙΖΩ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Klaus

Διάσημο μέλος

Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.
Εμένα δεν με βλέπω είναι πολύ ορθολογικός ο κλάδος μου!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

katerina10

Νεοφερμένος

Η katerina10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 102 μηνύματα.
:hmm:Τι εννοείς κλάδος καλό μου???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top