Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,064 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εγωισμός και σχέσεις

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:00, 03-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από MysteriousWoman
Μου κάνει εντύπωση που ενώ είσαι γυναίκα το λες αυτο...
Δεν είπα ότι δεν είναι άνθρωπος, αλλά αν πρόσεξες είπα, ότι οι γυναίκες πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικές, και ο άντρας πιο τολμηρός σ' αυτά τα ζητήματα...εφαρμόζοντας το έχω δει πόσο δίκιο έχω....και πόσο άδικο είχα στην εφηβεία που έκανα το αντιθετο...τελικά η εμπειρία είναι το παν!
Πως φαίνεται ότι έχεις ανοιχτές πληγές ε; Θα σου άρεσε εσένα επειδή εγώ τα έμπλεξα κάποτε με λάθος άτομα, να ρθω και να κάνω γενικεύσεις ότι ο άντρας πρέπει να κλείνεται επειδή οι γυναίκες είναι στραβές κι ανάποδες και μπορεί να του φάνε την παρεγκεφαλίδα με τα βαμπίρικα δόντια τους;

Και γιατί σου κάνει εντύπωση που μια γυναίκα στρέφεται εναντίον των αρνητικών του φύλου της; Αντικειμενικότατα μίλησε. Όλοι κάνουν λάθη, αταξίες, εκμεταλλεύσεις και πίστεψέ με δεν έχει καμία σχέση με το αν υπάρχει κάτι έξτρα στο παντελόνι τους ή όχι, άντρες γυναίκες μπορούν να είναι το ίδιο ζώα.

Το να είμαστε άνθρωποι είναι το δύσκολο....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MysteriousWoman (Ζέτα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MysteriousWoman
H Ζέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H MysteriousWoman έγραψε στις 21:03, 03-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Πως φαίνεται ότι έχεις ανοιχτές πληγές ε; Θα σου άρεσε εσένα επειδή εγώ τα έμπλεξα κάποτε με λάθος άτομα, να ρθω και να κάνω γενικεύσεις ότι ο άντρας πρέπει να κλείνεται επειδή οι γυναίκες είναι στραβές κι ανάποδες και μπορεί να του φάνε την παρεγκεφαλίδα με τα βαμπίρικα δόντια τους;

Και γιατί σου κάνει εντύπωση που μια γυναίκα στρέφεται εναντίον των αρνητικών του φύλου της; Αντικειμενικότατα μίλησε. Όλοι κάνουν λάθη, αταξίες, εκμεταλλεύσεις και πίστεψέ με δεν έχει καμία σχέση με το αν υπάρχει κάτι έξτρα στο παντελόνι τους ή όχι, άντρες γυναίκες μπορούν να είναι το ίδιο ζώα.

Το να είμαστε άνθρωποι είναι το δύσκολο....
Γιατί με κρίνεις χωρίς να με ξέρεις;
Δεν έχω καμία ανοιχτή πληγή, ρεαλίστρια είμαι!

Στο τελευταίο συμφωνώ μαζί σου, σ΄αυτό που διαφώνησα μαζί της ήταν στο θέμα ποιος πρέπει να είναι πιο προσεκτικός!...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 21:05, 03-06-08:

Κατά την γνώμη μου ο άντρας, γιατί μία γυναίκα ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να ΄χει άμυνες και να μην είναι ανοιχτή, ενώ ο άντρας είναι αυτός που π΄ρεπει να κάνει διακριτικά το πρώτο βήμα...
Δεν υπάρχει επιβάλλεται και απαγορεύεται σε αυτά τα πράγματα. Ο καθένας πράττει όπως νιώθει. Είναι βασικό και οι δύο να είναι ειλικρινής, γιατί από τις αντιδράσεις του άλλου είναι που θα αποφασίσεις τις κινήσεις σου. Αν δεις ότι ο άλλος είναι τελείως αδιάφορος και δεν σου δίνει σημασία δεν θα κάτσεις να αναρωτηθείς μήπως σου "κάνει το δύσκολο/η", αλλά θα πας να βρεις κάποιον άλλο που να δείχνει ενδιαφέρον προς το πρόσωπό σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MysteriousWoman (Ζέτα)

Νεοφερμένος

H Ζέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H MysteriousWoman έγραψε στις 21:08, 03-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Δεν υπάρχει επιβάλλεται και απαγορεύεται σε αυτά τα πράγματα. Ο καθένας πράττει όπως νιώθει. Είναι βασικό και οι δύο να είναι ειλικρινής, γιατί από τις αντιδράσεις του άλλου είναι που θα αποφασίσεις τις κινήσεις σου. Αν δεις ότι ο άλλος είναι τελείως αδιάφορος και δεν σου δίνει σημασία δεν θα κάτσεις να αναρωτηθείς μήπως σου "κάνει το δύσκολο/η", αλλά θα πας να βρεις κάποιον άλλο που να δείχνει ενδιαφέρον προς το πρόσωπό σου.
Επιβάλλεται εννοούσα για τον εαυτό της...και για όλα υπάρχουν κανόνες, και σε όλα πρέπει να βάζουμε τη λογική να δουλεύει...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:09, 03-06-08:

Και αυτος που παραβαινει τους κανονες μενει στη φυλακη για δυο γυρους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:10, 03-06-08:

Γιατί με κρίνεις χωρίς να με ξέρεις;
Δεν έχω καμία ανοιχτή πληγή, ρεαλίστρια είμαι!

Στο τελευταίο συμφωνώ μαζί σου, σ΄αυτό που διαφώνησα μαζί της ήταν στο θέμα ποιος πρέπει να είναι πιο προσεκτικός!...
Δε σε κρίνω, ερώτηση έκανα με βάση δική μου υπόθεση, για να δω αν αληθεύει. Μεγάλη η διαφορά της κρίσεως από την ερώτηση, ναι; Με συγχωρείς αν σε ώθησα στο να το εκλάβεις διαφορετικά.

Από τη στιγμή που όλοι κουβαλάμε εγκέφαλο και κάποιοι τον χρησιμοποιούν αλλιώς χωρίς να μπορούμε πάντα να τους μυριστούμε, θεωρώ πως όλοι πρέπει να είμαστε λίγο πολύ προσεκτικοί. Έχω κάνει και πόστ στη 2η σελίδα. Πήγαινε διάβασέ το!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 21:12, 03-06-08:

Μου κάνει εντύπωση που ενώ είσαι γυναίκα το λες αυτο...
Δεν είπα ότι δεν είναι άνθρωπος, αλλά αν πρόσεξες είπα, ότι οι γυναίκες πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικές, και ο άντρας πιο τολμηρός σ' αυτά τα ζητήματα...εφαρμόζοντας το έχω δει πόσο δίκιο έχω....και πόσο άδικο είχα στην εφηβεία που έκανα το αντιθετο...τελικά η εμπειρία είναι το παν!
Απλά δεν εθελοτυφλώ. Δεν έχω την απαίτηση να μου συγχωρούνται όλα μόνο και μόνο επειδή είμαι γυναίκα- αυτό είναι άδικο προς τους άνδρες. Και υποτιμητικό για τις γυναίκες... Πρέπει όλοι να είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MysteriousWoman (Ζέτα)

Νεοφερμένος

H MysteriousWoman έγραψε στις 21:14, 03-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Απλά δεν εθελοτυφλώ. Δεν έχω την απαίτηση να μου συγχωρούνται όλα μόνο και μόνο επειδή είμαι γυναίκα- αυτό είναι άδικο προς τους άνδρες. Και υποτιμητικό για τις γυναίκες... Πρέπει όλοι να είναι υπεύθυνοι για τις πράξεις τους.
Μα δεν διαφωνώ σ΄αυτό! Μάλλον δεν κατάλαβες τιο εννοούσα...

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Και αυτος που παραβαινει τους κανονες μενει στη φυλακη για δυο γυρους.
Ναι..στη φυλακή του εαυτού του!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 03-06-08 στις 21:16. Αιτία: merge
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 21:16, 03-06-08:

Κατά την γνώμη μου ο άντρας, γιατί μία γυναίκα ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ να ΄χει άμυνες και να μην είναι ανοιχτή, ενώ ο άντρας είναι αυτός που π΄ρεπει να κάνει διακριτικά το πρώτο βήμα...
Είπες αυτό. Τι δεν κατάλαβα;

Γιατί επιβάλλεται η γυναίκα να μην είναι ανοιχτή; Για να το παίξει δύσκολη και μυστηριώδης; Με συγχωρείς πολύ αλλά αυτά είναι βλακείες!

Παράθεση

MysteriousWoman (Ζέτα)

Νεοφερμένος

H MysteriousWoman έγραψε στις 21:19, 03-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Είπες αυτό. Τι δεν κατάλαβα;

Γιατί επιβάλλεται η γυναίκα να μην είναι ανοιχτή; Για να το παίξει δύσκολη και μυστηριώδης; Με συγχωρείς πολύ αλλά αυτά είναι βλακείες!
Σοβαρά; Εγώ στην πράξη άλλα έχω διαπιστώσει...

Αν δεν με πιστεύεις, εσύ να είσαι ανοιχτή...πέρνωντας όμως την ευθύνη για τις συνέπειες...

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 21:22, 03-06-08:

Αν δεν με πιστεύεις, εσύ να είσαι ανοιχτή...πέρνωντας όμως την ευθύνη για τις συνέπειες...
Αυτο κανει ηδη ο καθενας για τον εαυτο του.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 21:24, 03-06-08:

Σοβαρά; Εγώ στην πράξη άλλα έχω διαπιστώσει...

Αυτό κάνω προφανώς. Όλοι αυτό κάνουν.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:07, 04-06-08:

Πφφ....ο αντρας ειναι ετσι....η γυναικα αλλιως...ο αντρας πρεπει να κανει αυτο..και η γυναικα το αλλο....
Και ο ανθρωπος σε ολα αυτα που ειναι?!
Ή μηπως ολα εχουν να κανουν με το φυλο...?!
Δεν ξερω γλυκια μου τι ηλικια και τι εμπειριες εχεις...αλλα τα δικα μου χρονια (ειναι και λιγα..εχω πολλα ακομα να δω) μου διδαξαν οτι ειμαστε ανθρωποι με τις αδυναμιες μας και τα ομορφα μας ασχετως φυλου....

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Neraida : 04-06-08 στις 01:22.
9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:13, 05-06-08:

Συμφωνώ με όλους σας (και ας διαφωνείτε) πως πρέπει να είμαστε ο εαυτός μας.
Μα αν δεν ακολουθήσεις τα πρότυπα της τβ κάηκες.

Θυμάμαι μια σύντομη εποχή που έπαιζε το "αναστασία"
περπατούσες στο δρόμο και άκουγες να φωνάζουν τις κοπέλες "ρε μ@λ@κ@"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 05-06-08 στις 15:02. Αιτία: παπάκια :p
Παράθεση

giver

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giver
Ο giver αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών . Έχει γράψει 70 μηνύματα.

O giver έγραψε στις 14:53, 05-06-08:

Κατά την ταπεινή μου γνώμη... όπου το ΕΜΕΙΣ υπερκαλύπτεται από το δικό μας εγώ ή του άλλου... το παιχνίδι χάνεται!

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 15:17, 05-06-08:

Καταρχάς θα συμφωνήσω με όσους υποστηρίζουν ότι δεν πρέπει να χρεώνουμε συγκεκριμένες ταμπέλες στα δύο φύλλα.
Τι θα πει "όσο πιο δύσκολη και αδιάφορη είμαι, τόσο περισσότερο κολλάει"; Εγώ ξέρω ότι αδιάφορος δείχνει κάποιος, που είναι όντως αδιάφορος, ανοιχτός δείχνει κάποιος, που είναι όντως ανοιχτός, πληγωμένος κάποιος, που είναι όντως πληγωμένος, κλπ. Γιατί πρέπει να δείχνει κανείς κάτι άλλο από αυτό που νοιώθει;
Οι άντρες δηλαδή δεν πληγώνονται, δεν πονάνε; Έχεις δει ποτέ πληγωμένο άντρα;
Και τέλος πάντων το ζητούμενο ποιο είναι; Να δείχνουμε αλώβητες πάντα; Ε, όχι δεν γίνεται ... μέσα στο πρόγραμμα είναι και να ανοιχτούμε, και να πληγωθούμε και να πληγώσουμε και να αγαπήσουμε και ν' αγαπηθούμε και όλα. Και στο τέλος τέλος να είμαστε ειλικρινείς με τον εαυτό μας!

Τώρα όσον αφορά τον εγωϊσμό, κι αυτός μέσα στο παιχνίδι είναι, αλλού περισσότερο και αλλού λιγότερο. Υπάρχουν φορές που ο εγωϊσμός μας κρατάει από τον εξευτελισμό! Επίσης υπάρχουν και φορές που θέλουμε να ικανοποιήσουμε τον εγωϊσμό μας, μόνο και μόνο για να βιώσουμε αυτό καθαυτό το συναίσθημα της ικανοποίησής του. Έτσι απλά για να αισθανθούμε καλά.Κι αυτό ανθρώπινο είναι. Υπάρχουν και φορές που βάζουμε το δικό μας εγωϊσμό στην άκρη και υποχωρούμε ώστε να ικανοποιήσουμε τον εγωϊσμό ενός προσώπου που αγαπάμε πολύ, μόνο και μόνο για να αισθανθεί αυτό καλά.

Το θέμα λοιπόν είναι να ξέρουμε να διαχειριζόμαστε τον εγωϊσμό μας, έτσι ώστε να μη μας βλάπτει.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 23:06, 05-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Υπάρχουν φορές που ο εγωϊσμός μας κρατάει από τον εξευτελισμό!
Αυτο ας το πουμε καλυτερα αξιοπρεπεια,υπερηφανεια.

Επίσης υπάρχουν και φορές που θέλουμε να ικανοποιήσουμε τον εγωϊσμό μας, μόνο και μόνο για να βιώσουμε αυτό καθαυτό το συναίσθημα της ικανοποίησής του. Έτσι απλά για να αισθανθούμε καλά.Κι αυτό ανθρώπινο είναι.
Ανθρωπινο, αλλά και εγωιστικό. Αξιζει να το προσπαθησουμε για κατι καλυτερο.

Το θέμα λοιπόν είναι να ξέρουμε να διαχειριζόμαστε τον εγωϊσμό μας, έτσι ώστε να μη μας βλάπτει.
Ετσι!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mixalhs_1980

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mixalhs_1980
Ο Mixalhs_1980 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Mixalhs_1980 έγραψε στις 00:06, 29-09-08:

εγω ενα θα πω... ο εγωισμος σκοτωσε την σχεση μας... αυτη ηταν αδιορθωτη εγωιστρηα!!

Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 19:33, 29-09-08:

kalypso:Δεν θα ξεγύμνωνες ποτέ την ψυχή σου σε κάποιον που φοβάσαι ότι θα σε χλευάσει.

ή σε κάποιον που φαίνεται να μη θέλει να ξεγυμνώσει τη δική του…

Rempeskes: Συμφωνώ με όλους σας (και ας διαφωνείτε) πως πρέπει να είμαστε ο εαυτός μας. Μα αν δεν ακολουθήσεις τα πρότυπα της τβ κάηκες.

Γι’ αυτό ακολουθούμε τα πρότυπα και ταυτόχρονα αισθανόμαστε ο εαυτός μας.

…ή έτσι νομίζουμε

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους