Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορεί να κλαίει ένας άντρας;

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 13:43, 02-10-06:

Προς Θεου γιδι, δεν λεω οτι δεν μπορει να κλαψει το κοριτσακι, αφου της βγεικε καλα εκανε και εκλαψε. Ο καθενας αντιλαμβανετε καθε πραγμα διαφορετικα. Αλλωστε για αυτην προφανος το χτυπιμα του να χωρισουν οι γονεις της και να ζει μακρια απο τον πατερα της ητανε πιο δυνατο απο οτι σε εμενα, και αλλωστε εμενα ητανε επιλογη μου να ζησω με τον πατερα μου και οχι την μητερα μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:44, 02-10-06:

Ναι, βρε, δε διαφωνούμε !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:52, 02-10-06:

Χμμμ εγώ θυμάμαι πάντως οτι όταν χώρισαν οι γονείς μου το είχα πάρει πολύυυ χαλαρά. Σε σημείο που παραξενεύονταν όλοι!

Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:13, 02-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Χμμμ εγώ θυμάμαι πάντως οτι όταν χώρισαν οι γονείς μου το είχα πάρει πολύυυ χαλαρά. Σε σημείο που παραξενεύονταν όλοι!
Και εγω χαλαρα το πειρα, και φευγοντας απο την μαμα μου δεν φανταζεσε τι χαρα ειχα. Απλα δεν το αντιμετοπιζουν ολοι ετσι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:17, 02-10-06:

Αρχική Δημοσίευση από Dark_kronos
Και εγω χαλαρα το πειρα, και φευγοντας απο την μαμα μου δεν φανταζεσε τι χαρα ειχα. Απλα δεν το αντιμετοπιζουν ολοι ετσι.
Σε μένα βασικά βοήθησε πολύ ότι ούτως ή άλλως δεν ζούσε κάθε μέρα μαζί μας ο πατέρας μου διότι η δουλειά του ήταν σε άλλη πόλη με απόσταση 1 ώρα με το αυτοκίνητο, οπότε μαζί μας ήταν τρίτη, παρασκευή, σάββατο, κυριακή μόνο. Επίσης ότι ήταν λίγο υποχόνδριος (πχ "μην κάθεσαι κάτω, έχει μικρόβια!" ) οπότε μου σπαγε τα νεύρα

Παράθεση

smart

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη smart
H smart αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 183 μηνύματα.

H smart έγραψε στις 13:09, 15-10-06:

Εννοείται πως μπορεί να κλαίει ενας άντρας σε καμία περίπτωση δεν ακούω αυτές τις αηδίες που λένε πως οι άντρες δεν κλαίνε.....

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:31, 15-10-06:

εγω παντος εχω να πω οτι τρελενομαι οταν βλεπω αντρα να κλαιει
μ'αρεσει πολυ με τρελενει

Παράθεση

Mitsos The Great (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Mitsos The Great
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Δεν εργάζομαι και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O Mitsos The Great . έγραψε στις 08:55, 16-03-07:

Aν του βάλει κέρατα η γυναίκα του ναι. Αλλιώς δεν δικαιολογείται......!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 09:32, 16-03-07:

Ναι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:08, 16-03-07:

Κλαινε οι άντρες και ειναι το πιό υπέροχο συνέσθημα για μια γυναίκα να την παριγωρει, δεν ειναι ντροπή να κλάψει φτάνει να μην κάνει σαν την θειά μου την Βαγγελιώ που έχασε την βελονα της

Παράθεση

Niki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Niki
H Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Niki έγραψε στις 11:15, 16-03-07:

Τις έχω βαρεθεί αυτές τις προκαταλήψεις . Ο άντρας δε θα φανεί απότ ο αν θα κλάψει αλλά αν όντως έχει τα κότσια γιατί το αισθάνεται να κάνει κάτι τέτοιο . Για μένα κάποιοι που το κρύβουν γιατί πιστεύουν ότι θα διαβρωθεί η σούπερ αντρική εικόνα τους είναι υποκριτές . Αυτό ισχύει και για γυναίκες που θέλουν να το παίξουν δυνατές

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:18, 16-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Niki
Τις έχω βαρεθεί αυτές τις προκαταλήψεις . Ο άντρας δε θα φανεί απότ ο αν θα κλάψει αλλά αν όντως έχει τα κότσια γιατί το αισθάνεται να κάνει κάτι τέτοιο . Για μένα κάποιοι που το κρύβουν γιατί πιστεύουν ότι θα διαβρωθεί η σούπερ αντρική εικόνα τους είναι υποκριτές . Αυτό ισχύει και για γυναίκες που θέλουν να το παίξουν δυνατές

Νίκη ο πατέρας μου ντράπικε να κλάψει στην κυδεία της γιαγιάς μου και κόντεψε να πάθει εγκεφαλικό μέχρι την κυδεία ήταν στο κρεβάτι και ειχε γίνει κόκινος, όταν του ειπε η μάνα μου κλάψε να ξεθυμάνεις της είπε ότι άν το έκανε θα ρεζιλεβόταν σε όλους

Παράθεση

Niki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Niki
H Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Niki έγραψε στις 11:26, 16-03-07:

:mad17::mad17::mad17::mad17::mad17::mad17:

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 12:06, 16-03-07:

"Άντρας που δεν έκλαψε
μέσα στην αγάπη
κατα βάθος έμεινε
άνθρωπος μισός

Μόνο αυτός που μέτρησε
τον καημό με δάκρυ
μόνο αυτός που ξέχασε
τι είναι εγωισμός

άξιζε για αγάπη..."

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Angie_Ann

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Angie_Ann
H Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 628 μηνύματα.

H Angie_Ann έγραψε στις 12:30, 16-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από ALEX_

"Άντρας που δεν έκλαψε
μέσα στην αγάπη
κατα βάθος έμεινε
άνθρωπος μισός

Μόνο αυτός που μέτρησε
τον καημό με δάκρυ
μόνο αυτός που ξέχασε
τι είναι εγωισμός

άξιζε για αγάπη..."

wow. Φοβερό ποίημα Alex!
Και πολύ σωστό επίσης. Το κλαμα είναι και αυτό μια αντίδραση του ανθρώπου, κάτι σαν το γέλιο. Είναι μέρος του να είσαι άνθρωπος.

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 12:32, 16-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από Angie_Ann
wow. Φοβερό ποίημα Alex!
Και πολύ σωστό επίσης. Το κλαμα είναι και αυτό μια αντίδραση του ανθρώπου, κάτι σαν το γέλιο. Είναι μέρος του να είσαι άνθρωπος.
Τραγούδι είναι!
Και συμφωνώ κι εγώ απόλυτα με αυτό!

Παράθεση

bisbirikos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη bisbirikos
Ο bisbirikos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 680 μηνύματα.

O bisbirikos έγραψε στις 12:44, 16-03-07:

Λοιπον,
εγω δεν εχω κλαψει ποτε στη ζωη μου.

Εκτος απο τοτε που χωρισα μετα απο μια μακροχρονια σχεση.
Εκλαψα καμποσες φορες.

Α, ναι.
Εκλαψα και 2 φορες σε καποια ασχημα πραγματα...
Τωρα που το σκεφτομαι, εκλαψα κι οταν ειδα το "μια υπεροχη ζωη" (την ταινια ντε).

Και μια φορα με μια φιλη μου που της ειχε τυχει κατι πολυ κακο.

Εχμ,
κι οταν περασα στο πανεπιστημιο.

Αυτα. Αμα θυμηθω κι αλλα, θα τα γραψω.
Κατα τα αλλα, δεν εχω κλαψει ΠΟΤΕ στη ζωη μου. Δε μου αρμοζει αλλωστε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Ειλικρινής
Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 484 μηνύματα.

O Ειλικρινής έγραψε στις 13:06, 16-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από bisbirikos
Λοιπον,
εγω δεν εχω κλαψει ποτε στη ζωη μου.

Εκτος απο τοτε που χωρισα μετα απο μια μακροχρονια σχεση.
Εκλαψα καμποσες φορες.

Α, ναι.
Εκλαψα και 2 φορες σε καποια ασχημα πραγματα...
Τωρα που το σκεφτομαι, εκλαψα κι οταν ειδα το "μια υπεροχη ζωη" (την ταινια ντε).

Και μια φορα με μια φιλη μου που της ειχε τυχει κατι πολυ κακο.

Εχμ,
κι οταν περασα στο πανεπιστημιο.

Αυτα. Αμα θυμηθω κι αλλα, θα τα γραψω.
Κατα τα αλλα, δεν εχω κλαψει ΠΟΤΕ στη ζωη μου. Δε μου αρμοζει αλλωστε.
Έτσι έτσι...κι εγώ καμια 100η φορές έχω κλάψει στη ζωή μου(όλα τα δικά σου, συν στις γεννήσεις των παιδιών μου,συν σε κάποιες καταστάσεις που αποκλείεται να πω δημόσια)...απορώ πως υπάρχουν άντρες που κλαίνε ρε παιδί μου!!!

Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 13:42, 23-03-07:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Κλαινε οι άντρες και ειναι το πιό υπέροχο συνέσθημα για μια γυναίκα να την παριγωρει, δεν ειναι ντροπή να κλάψει φτάνει να μην κάνει σαν την θειά μου την Βαγγελιώ που έχασε την βελονα της
χαχαχαχαααααα...α ρε μάνια,να'σαι καλά..!!

Παράθεση

flyer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη flyer
Ο flyer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 131 μηνύματα.

O flyer έγραψε στις 01:55, 22-01-09:

Όταν κλαίει ένας άντρας είναι λεβεντιά
με το δάκρυ του τιμάει ότι αγαπά
για αγάπη όταν δακρύζει είναι ομορφιά
οι αληθινοί οι άντρες κλαίνε φανερά

Ένας άντρας δακρύσμενος μόνος περπατά
το τσιγάρο του τον καίει όπως η καρδιά
και η ψυχή του δεν αντέχει άλλο πόνο πια
αφού έχασε για πάντα ότι αγαπά

Ένας άντρας κουρασμένος μόνος τριγυρνα
ψαχνει χαδι στο σκοταδι για παρηγοριά
μα απ'το στήθος η καρδιά του τον παρακαλά
κλάψε δεν είναι ντροπή είναι αρχοντια

Αγνώστου

το περιγραφει ωραια και ειπα να το παραθεσω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 03:04, 22-01-09:

Το να έχει κάποιος αυτοέλεγχο και να μην εκδηλώνει την ....θύελλα της ψυχικής του κατάστασης μια δεδομένη στιγμή, μονο σαν θετικό θα το χαρακτήριζα! Δεν εννοώ βέβαια να σφίγγεται και να κοκκινίζει σαν αστακός στα πρόθυρα εγκεφαλικού αλλά να μπορεί να ελέγξει τα συναισθήματα και τις άκομψες εκδηλώσεις τους!
Κακά τα ψέματα, δεν είναι το καλύτερο θέαμα να βλέπεις ανθρώπους εκτός εαυτού (γιατί περί
εκτός εαυτού πρόκειται) να σκούζουν η να αφρίζουν, επειδή αυτό θεωρείται πλέον....must και απαλλαγή προκατάληψης!
Αξιοπρέπεια δεν σημαίνει βέβαια να είσαι από πέτρα αλλά και η εξωτερίκευση εντελώς προσωπικών ψυχικών καταστάσεων σε κάθε ευκαιρία εν ονόματι της...εποχης της "αγέλης" (ρίχνω ένα κλάμα και καθάρισα) θεωρώ ότι είναι ακριβώς το αντίθετο !

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 03:06, 22-01-09:

Mπορεί να κλάψει ένας άντρας

Αμέ...
Πολλές φορές.

Αρκεί να έχει συγκάτοικους που τηγανίζουν κρεμμύδια ΚΑΘΕ $#%#*$ ΜΕΡΑ.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 08:42, 22-01-09:

νομιζω οτι ολοι εχουν δικαιωμα στο κλαμα.οπως και στο γελιο.και στον θυμο.και στην απαθεια.

ισοτητα δεν θελατε;φατε τα τωρα!να που αποκτησατε και λογους να κλαιτε!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 00:11, 25-03-13:

Στην αρχαιότητα και τον μεσαίωνα δεν ήταν ντροπή για έναν άντρα να κλάψει. Αυτό άλλαξε τον 19ο αιώνα – όπως εικάζουν οι ιστορικοί – με… βέτο του Ναπολέοντα. Σήμερα όμως ένας άντρας δεν χρειάζεται να έχει στεγνά μάτια (και καρδιά) για να επιβεβαιώσει τον ανδρισμό του. Όπως ισχυρίζεται ο Patrick Lemoine, επικεφαλής της Μονάδας Βιολογικής Ψυχιατρικής στη Lyon και ειδικευμένος στην κατάθλιψη και τις διαταραχές του ύπνου, η στροφή των αντρών στην εκτόνωση μέσω των δακρύων θα τους ωφελήσει, γιατί το κλάμα είναι ένα μέσον που ανακουφίζει από την κατάθλιψη και αποτρέπει χειρότερες καταστάσεις.

Αντρικά και γυναικεία δάκρυα
Άντρες και γυναίκες δεν κλαίνε με τον ίδιο τρόπο και για τους ίδιους λόγους. Οι ψυχολόγοι εντοπίζουν τις διαφορές:
• Μπορεί το βάρος των ηθών και των εθίμων να παραμένει χαλινάρι στην έκφραση των συναισθημάτων τους, όμως οι περισσότεροι άντρες κλαίνε σιωπηλά από οδύνη (ψυχική ή σωματική), συγκίνηση, χαρά, ακόμα και από υπερηφάνεια ή πατριωτισμό.
• Μια γυναίκα μπορεί να κλάψει σκόπιμα: Είτε γιατί θέλει να στείλει ένα μήνυμα είτε επειδή τίποτα δεν είναι πιο αφοπλιστικό από τα δάκρυα. Ο άντρας όμως, όταν κλαίει, κλαίει πάντα για τον εαυτό του. Αναδιπλώνεται, γίνεται εσωστρεφής, σκέπτεται και τελικά βρίσκει την εσωτερική του ειρήνη.
• Όσο και να συγκλονίζεται από μια κατάσταση, ένας άντρας εκδηλώνεται συνήθως με αυτοσυγκράτηση και διακριτικότητα, σε αντίθεση με τις γυναίκες που έχουν πιο έντονα ξεσπάσματα.
• Λόγω της σπανιότητάς τους τα ανδρικά δάκρυα είναι περισσότερο θεραπευτικά και λυτρωτικά από ό,τι των γυναικών.
• Μια γυναίκα κλαίει περίπου για 6 λεπτά, ενώ το κλάμα του άντρα διαρκεί τον μισό χρόνο, περίπου 3-4 λεπτά.
• Οι περισσότεροι άντρες πιστεύουν ότι κλαίγοντας είναι σαν να ομολογούν ότι είναι ανίσχυροι. Αντίθετα, οι γυναίκες θεωρούν ότι με το κλάμα απαλλάσσουν τον εαυτό τους από ένα βάρος.
πηγή
Συμφωνείτε;

Αλλο να κλαις βουβα, αλλο να κλαις φανερα αλλά χωρις εξαρσεις...κι αλλο να μυξοκλαις....
Και το κλάμα μια εκφραση πόνου και απόγνωσης ειναι...δεν σημαινει οτι σε δείχνει πιο ευαισθητο αντρα από αλλους.... αρκει να μην μυξοκλαις....
Το να μυξοκλαις ειναι κατι που με χαλάει και σε αντρα και σε γυναικα...γενικα δηλαδη στον ανθρωπο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,167 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 00:43, 25-03-13:

Αρχικά το συγκεκριμένο θέμα είναι πολύ ωραίο για συζήτηση....

Όποια οικογένεια και να επισκεφθείς σήμερα που να έχει ως παιδι μικρό αγόρι της ηλικίας 2-5 ετών, και συμβεί το οτιδήποτε πχ θα χτυπήσει και θα αρχισει να κλαίει, αμέσως θα πάρει ο πατέρας θέση λέγοντας το κλασικό: "Μην κλαις! Οι άντρες δεν κλαίνε!" . Και κάπως έτσι μεγαλώνουν χιλιάδες αγόρια σε παρα πολλές οικογένειες.

Είμαι τελέιως αντίθετος με αυτην την τακτική διότι θεωρώ πως το κλάμα είναι ενας τροπος εξωτερίκευσης των συναισθημάτων σου, είναι μέθοδος για να επουλώσουν εν μέρει οι πληγές σου(στον ψυχολογικό τομέα) και να νιώσεις πολύ καλύτερα. Όταν χάνουμε κάποιον δικό μας άνθρωπο-συγγενή, νιώθουμε την αναάγκη να κλάψουμε για να φύγει απο μέσα μας η ένταση που βιώνουμε , ειναι τροπος για δώσουμε τόπο στην οργή που μας κυριεύει εκείνη τη στιγμή λόγω της απώλειας. Και συνειδητοποιείς ότι εκεινη τη στιγμή που κλαις και ξεσπας, ηρεμείς εσωτερικά απο όλα αυτά που σε βασάνιζαν και ένιωθες οτι σε "έπνιγαν". Για αυτο και θεωρω απαραιτητο το κλάμα... και βλέπουμε οτι πολλοί άνδρες που μεγάλωσαν με αυτες τις "αρχες" δεν μπορουν να ηρεμήσουν και καταφεύγουν συχνα σε άλλες μεθόδους όπως τα ναρκωτικά-αλκοολ-βία κλπ.

Δεν μου αρέσει να βλέπω άνδρες να κλαίνε σαν κοριτσάκια και να ουρλιάζουν...αλλά δεν μου αρέσει να βλέπω και άνδρες να καταπιέζονται...κάτι ενδιάμεσο! Θεωρώ πως η ανδρεία δεν ειναι κάτι που φαινεται απο το αν κλαις ή όχι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris001 : 25-03-13 στις 00:44. Αιτία: παραγραφοποίηση για ευκολότερη ανάγνωση
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

μαριώ

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μαριώ
H μαριώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.

H μαριώ έγραψε στις 00:58, 25-03-13:

Το να κλαιει κανεις ειναι μεσο ανακουφισης, εκφρασης. Δεν μου φαινεται σωστο ουτε να το αποκλειουμε απο τη ζωη μας, ουτε να κανουμε καταχρηση. Οι αντρες μπορουν για μενα να το χρησιμοποιουν χωρις να χανεται ο ανδρισμος τους.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 02:59, 25-03-13:

Οσες φορες εχει τυχει να δακρυσω και σπανιοτερα να κλαψω, το εχω κανει παντα κρυφα απο τους αλλους. Ισως φταιει αυτο που ειπωθηκε παραπανω, οτι τα αγορια απο μικρα τα μαθαινουν να ειναι πιο σκληρα σε αντιθεση με τα κοριτσια που θεωρουνται γενικα ευαλωτα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη timonierhs : 25-03-13 στις 03:20.
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 11:12, 25-03-13:

Σε μεγάλο πένθος νομίζω. Είναι αυθόρμητο, όσο και αν κάποιοι μιλάνε για το γεγονός ότι τα αγόρια τα μαθαίνουν από μικρά να είναι σκληρά στην εκδήλωση του συναισθήματος. Κάποιες στιγμές όπως αυτή που ανέφερα, τα συναισθήματα δεν έχουν φύλο και μέτρο. Δεν γίνεται..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

penni_k (Πεννυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη penni_k
H Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H penni_k λογικα ειμαι τρελη έγραψε στις 22:38, 27-03-13:

Κατα τη γνωμη μου οι αντρες κλαινε πολυ σιωπηλα θα μπορουσα να πω οτι μονο δακρυζουν και μαλιστα θα συμφωνησω με τον nPb οτι μονο στο πενθος γινεται αυτο και για κανενα αλλο λογο.. Για ολα τα αλλα απλως νευριαζουν.

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,611 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 23:39, 27-03-13:

Last time I checked όλοι όσοι διαθέτουν δακρυγόνους μπορούν να κλάψουν.
Πού είναι το πρόβλημα λοιπόν?

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 13:06, 28-03-13:

Οι πραγματικοί άνδρες,δεν φοβούνται να δακρύσουν ,όταν πραγματικά νιώσουν την ανάγκη να το κάνουν.Αυτό αποδεικνύει το πόσο ατρόμητοι και δυνατοί είναι.Νομίζω από τα δάκρυα μπορρείς να αναγνωρίσεις έναν πραγματικό άνδρα....

Παράθεση

Orignokos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Orignokos
Ο Orignokos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O Orignokos έγραψε στις 14:14, 28-03-13:

Όλοι οι άντρες κλαίνε αλλά λιγότερο απο τις γυναίκες τα κρατάνε περισσότερο απο μέσα τους.

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 16:56, 28-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Θεωρείτε ότι το κλάμα προβάλλει την εικόνα του άντρα;
Ναι.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 18:01, 28-03-13:

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 22:42, 28-03-13:

Είναι όμορφο το να ξέρεις ότι ένας άνθρωπος θα εκφράσει τα συναισθήματα του.
Το κλάμα είναι ένα μέσο έκφρασης για εμάς του ανθρώπους. Όταν γεννιόμαστε κλαίμε ως ένδειξη ζωής... Οπότε πως θα μπορούσαμε να μην το απενεχοποιήσουμε?
Θεωρώ πως οι άντρες οφείλουν να κλαίνε όταν το επιτρέπουν οι καταστάσεις!

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:00, 29-03-13:

Είτε άνδρας είτε γυναίκα, κάθε άνθρωπος δικαιούται να εκφράσει τα συναισθήματα του και να μπορεί να τα εκτονώσει (στο βαθμό που δεν δημιουργεί πρόβλημα στους γύρω του, εννοείται).

Το να κλάψει ένας άνδρας σε καμμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι του μειώνει την εικόνα του "ανδρισμού" ή της δύναμης που οφείλει να δείχνει στο παιχνίδι του "ισχυρού" και του "αδύναμου" φύλου.
Απεναντίας, η εκτόνωση που μπορεί να προσφέρει το κλάμα μετά από ένα έντονο γεγονός ή συναίσθημα ή στη διάρκεια του, θεωρώ ότι μπορεί να δώσει νέα δύναμη στον άνθρωπο, ανεξαρτήτως φύλου, να τον κάνει να εκτονώσει το πλέον "δραματικό" μέρος των συναισθημάτων που τον κατακλύζουν και να αντιληφθεί-αντιμετωπίσει με μεγαλύτερη νηφαλιότητα την όποια κατάσταση.
Άλλωστε δεν είναι τυχαίο το γεγονός ότι οι γυναίκες που θεωρούνται πιο αδύναμες και κλαψιάρες ανταπεξέρχονται σε μεγαλύτερες σε διάρκεια και ένταση δυσκολίες με μεγαλύτερη σταθερότητα και αποτελεσματικότητα από τους άνδρες πλην εξαιρέσεων...

Όλοι μπορούν να κλάψουν, όλοι μπορούν να βγάλουν τα αισθήματα που τους πνίγουν για να αισθανθούν καλύτερα, είτε άνδρες είτε γυναίκες και αυτό θα έπρεπε να γίνεται χωρίς κανένα πρότυπο συμπεριφοράς χωρίς κανένα περιορισμό παρά μόνο τους κανόνες που θέτει ο καθένας μας για να εκφράζεται στα όρια της ατομικής του αξιοπρέπειας...

Παράθεση

Panos__ (Πάνος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos__
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,048 μηνύματα.

O Panos__ is an avid observer of the human psyche έγραψε στις 10:18, 19-04-13:

πφφ,I lost count.Για κλάμα κλάμα γοερό δε το χω από φυσικού μου άλλα κανά δάκρυσμα του βουβού τύπου στανταράκι 2-3-5 φορές το μήνα.Είμαι κ μαζόχα με κάτι σπαραχτικά ταινιάκια κ έρχεται κ δένει.

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 17:50, 06-05-13:

Εγώ αμα δε κλαίει κατι δε μου παεί καλά...δηλαδη δεν εκφραζει τα συναισθηματα του; Φυσικα και κλαίνε...

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 17:54, 06-05-13:

Ε όλοι έχουν κλάψει κάποια στιγμή δεν παίζει αυτό το "οι άντρες δεν κλαίνε". Τι είναι οι άντρες, συναισθηματικά ανάπηροι; (φυσικά πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις ανεξαρτήτως φύλου).

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Maria Bluemind

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Maria Bluemind
H Maria Bluemind αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H Maria Bluemind έγραψε στις 20:03, 06-05-13:

Είναι γλυκό να κλαίει ένας άντρας.. και αρκετά ανησυχητικό βέβαια..
Αρκεί να μην κλαίει με το παραμικρό, λίγη συγκράτιση είναι καλή. Αυτό ισχύει και για τις γυναίκες και είναι προσωπική μου άποψη.

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 617 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 03:47, 23-05-13:

Είναι πολύ κομπλεξικό να φοβηθεί να αφήσει τον εαυτό του ελεύθερο για να μη θιγεί και καλά ο ανδρισμός του.. Δεν είπαμε να κλαίει με το παραμικρό, όμως όταν το αισθάνεται είναι δείγμα γνησιότητας και δείχνει άνθρωπο που δε φοβάται να εκτεθεί και δεν προσποιείται κάτι που δεν είναι. Ναι στην αυθεντικότητα λοιπον και φτάνει τόση δηθενιά με τα κλισέ. Ο ανδρισμός φαίνεται και στην ευαισθησία.

Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 827 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 17:30, 28-05-13:

Για το αν κλαινε ή οχι οι αντρες δειτε το βιντεο με τον αφοπλισμο του ΕΛΑΣ.
ΝΑΙ ΟΙ ΑΝΤΡΕΣ ΚΛΑΙΝΕ. Απλα πιο δυσκολα και οχι για ψιλου πηδημα.

Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma_Libre
H Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 19:06, 28-05-13:

Γιατι να μη μπορούν; Η ευαισθησία δεν έχει φύλο, ούτε ηλικία.
Μου αρέσουν οι άντρες που δε το παίζουν υπεράνω κι αφήνουν την εικόνα τους να τσαλακωθεί. Είναι πιο ανθρώπινο και πιο γλυκό.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

O timonierhs έγραψε στις 19:26, 28-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Alma_Libre
Γιατι να μη μπορούν; Η ευαισθησία δεν έχει φύλο, ούτε ηλικία.
Μου αρέσουν οι άντρες που δε το παίζουν υπεράνω κι αφήνουν την εικόνα τους να τσαλακωθεί. Είναι πιο ανθρώπινο και πιο γλυκό.
Αρκεί φυσικά να μην ξεφτιλιστεί και το πράμα και κλαίει πιο συχνά από σένα...

Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma_Libre
H Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 19:32, 28-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από thimiosrg
Αρκεί φυσικά να μην ξεφτιλιστεί και το πράμα και κλαίει πιο συχνά από σένα...
Δεν εννοώ να καταντήσει κλαψομούνης .. υπάρχει διαφορά μεταξύ ευαισθησίας και μουροχαυλίασης.

Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

O timonierhs έγραψε στις 19:55, 28-05-13:

Ε ναι... Μια μικρή διαφορά υπάρχει...

Παράθεση

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 20:00, 28-05-13:

Γιατι να μη "μπορει" ;;;
Δεν ειπαμε να κλαιει με το παραμικρο αλλα νομιζω οτι πρεπει να καταριφθουν αντιληψεις του στυλ "Οι αντρες δε κλαινε ποτε "

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,875 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 21:53, 31-05-13:

Ρε παιδια στον 21ο αιωνα υπαρχουν ακομα τετοιες προκαταληψεις? Σε λιγο θα πουμε οτι αντρας ειναι οποιος απο μας εχει μουστακι και μονο. Ανθρωπος κι ο αντρας, ανθρωπος κι η γυναικα. Κι οπως κλαιει ο ενας σε εντονες συναισθηματικες στιγμες, ετσι κλαιει κι ο αλλος. Απλα πραγματα. Και οι δυο εχουν αισθηματα και οι δυο πληγωνονται και οι δυο εξωτερικευουν τα συναισθηματα τους με καποιον τροπο

Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,297 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 22:05, 31-05-13:

σαν άνθρωπος, ανθρώπινα,γιατί όχι;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κατερίνα Μπ.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Κατερίνα Μπ.
H Κατερίνα Μπ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Κατερίνα Μπ. έγραψε στις 22:21, 31-05-13:

Καταρχάς το συναίσθημα δεν έχει γένος..μπορεί να "ξενερώνουν" κάποιες γυναίκες με το να κλαίει ένας άντρας μπροστά τους αλλά αυτό συμβαίνει γιατί τον έχουμε στο μυαλό μας σαν έναν άνθρωπο που είναι πιο δυνατός στις καταστάσεις απο ότι εμείς και επειδή εξαρτόμαστε πολύ απο εκείνους.!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους