Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Μπορεί να κλαίει ένας άντρας;

Revenger

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Revenger
Ο Revenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O Revenger έγραψε στις 22:27, 31-05-13:

οι αντες δεν κλαινε μπαινουν σκουπιδακια στα ματια τους!
η αλλα φβ εκδοση δεν κλαιω μπηκε μιας δενθελωναφυγεις στο ματι μου : P

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ανατολή

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ανατολή
H ανατολή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 98 μηνύματα.

H ανατολή έγραψε στις 16:21, 10-07-13:

Εντάξει παιδιά δεν μιλάμε για υπερευαίσθητος, κάτι που με χαλάει και σε γυναίκες, αλλά όχι μόνο δεν "τσαλακώνει" την εικόνα ενός άντρα αλλά στα δικά μου μάτια τον ανεβάζει, διότι δεν προσπαθεί να κρύψει συναισθήματα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

valeria..

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη valeria..
H valeria.. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H valeria.. έγραψε στις 15:30, 23-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από DarthFederer
Ρε παιδια στον 21ο αιωνα υπαρχουν ακομα τετοιες προκαταληψεις? Σε λιγο θα πουμε οτι αντρας ειναι οποιος απο μας εχει μουστακι και μονο. Ανθρωπος κι ο αντρας, ανθρωπος κι η γυναικα. Κι οπως κλαιει ο ενας σε εντονες συναισθηματικες στιγμες, ετσι κλαιει κι ο αλλος. Απλα πραγματα. Και οι δυο εχουν αισθηματα και οι δυο πληγωνονται και οι δυο εξωτερικευουν τα συναισθηματα τους με καποιον τροπο

Συμφωνώ απόλυτα
Το να κλάψει ένας άντρας δεν μειώνει τον ανδρισμό του.
Το να είναι ευαίσθητος ένας άντρας δεν σημαίνει ότι
δεν είναι άντρας.

Αρχική Δημοσίευση από Κατερίνα Μπ.
Καταρχάς το συναίσθημα δεν έχει γένος..μπορεί να "ξενερώνουν" κάποιες γυναίκες με το να κλαίει ένας άντρας μπροστά τους αλλά αυτό συμβαίνει γιατί τον έχουμε στο μυαλό μας σαν έναν άνθρωπο που είναι πιο δυνατός στις καταστάσεις απο ότι εμείς και επειδή εξαρτόμαστε πολύ απο εκείνους.!
Κατερίνα Μπ. θα σε ενοχλούσε αν ένας άντρας
έκλαιγε για σένα??Νομίζω πως όχι.Κάποιες
γυναίκες μπορεί να ''ξενερώνουν'' στην ιδέα
ότι ένας άντρας κλαίει επειδή θεωρούν τους
άντρες το δυνατό φύλο, αλλά άμα κάποιος
άντρας κλάψει για αυτές θα τους αρέσει πολύ..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 23-07-13 στις 16:24. Αιτία: merge- συνεχόμενα μηνύματα
Παράθεση

Teaser (Κώστας)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Teaser
Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 94 μηνύματα.

O Teaser έγραψε στις 15:56, 23-07-13:

Το θεωρώ απόλυτα φυσιολογικό.Έχω κλάψει και για γυναίκα και για άνθρωπο που έχασα από τη ζωή μου.Δεν νομίζω πως υπάρχει άνδρας που δεν έχει λυγίσει ποτέ.
@Valeria δε ξέρω αν έχεις δίκιο,γιατί δε θα μου άρεσε η ιδέα πως ένας άνθρωπος μπορεί να κλαίει εξ αιτίας μου.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 16:25, 23-07-13:

Άνθρωπος είναι και ο άντρας προφανώς μπορεί να κλαίει.

Παράθεση

mirto.dr (Μυρτώ)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mirto.dr
H Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 177 μηνύματα.

H mirto.dr έγραψε στις 21:06, 23-07-13:

Όταν ένας άντρας κλαίει κατά την γνώμη είναι πιο ''δυνατός'' από αυτόν που παριστάνει τον σκληρό γιατί έχει το θάρρος να εξωτερικεύει αυτά που αισθάνεται.Η λύπη και όλα τα συναισθήματα εκείνα που προκαλούν τα δάκρυα αφορούν όλους,άνδρες και γυναίκες και όσο πιο σκληραγωγημένοι μπορεί να δείχνουν οι άντρες δεν παύουν να έχουν και αύτοι ευαισθησίες και αδύναμες στιγμές.Συνεπώς λοιπόν πιστεύω ότι οι άνδρες ''επιβάλλεται'' να κλαίνε όταν νιώθουν ότι το χρειάζονται.Οι άνθρωποι που δεν κλαίνε και δεν ''ξεσπούν'' συχνά έχουν πολυ περισσότερα προβλήματα από αυτούς που το κάνουν,γιατί καταπιέζουν και σπρώχνουν μέσα τους αρνητικά συναισθήματα που αν δεν κάνουν το ''μπαμ''(που δεν γίνεται... κάποια στιγμή θα το κάνουν) σίγουρα θα τους ταλαιπορούν και θα τους πληγώνουν για μεγάλο χρονικό διάστημα.

Παράθεση

thed

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη thed
Ο thed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 42 μηνύματα.

O thed έγραψε στις 21:12, 23-07-13:

ειμαι αντρας,εχω κλαψει,αρα μπορει ο αντρας να κλαιει

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 21:50, 23-07-13:

Μπορεί να κλαίει ένας άντρας;
Όχι!!
Μπορεί όμως να δακρύσει...

Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 21:54, 23-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Mercury
Όχι!!
Μπορεί όμως να δακρύσει...
Σωστός

Παράθεση

Lucas D.Hagg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lucas D.Hagg
Ο Lucas D.Hagg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 146 μηνύματα.

O Lucas D.Hagg έγραψε στις 00:42, 24-07-13:

ο αντρας δν κλαιει, δακρυζει....MY ASS
Αν με βλεπατε στην γιορτη της αποφοιτησης θα μου λεγατε ποιος κλαιει και ποιος οχι...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dimitris_SM

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dimitris_SM
Ο Dimitris_SM αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 206 μηνύματα.

O Dimitris_SM έγραψε στις 01:53, 24-07-13:

Ο αντρας δυσκολα κλαιει,τις περισσοτερες φορες απλα δακρυζει(νταξει υπαρχουν και ''κλαψιαρηδες'' ).Παντως μια φιλη μου οταν πηγε να χωρισει το αγορι της και αυτος την αγαπουσε τοσο πολυ που εκλαψε το θεωρησε ρομαντικο και προσπαθησε να τα βρουνε.Οπως και να το κανεις μια τετοια (σπανια)εκδηλωση συναισθηματος ''λεει'' πολλα περισσοτερα απο τα λογια.Απλα οι αντρες θα κλαψουν σε πολυ σημαντικες στιγμες της ζωης τους,ειτε λυπητερες ειτε χαρουμενες.Π.χ. οταν γεννηθει το πρωτο του παιδι,οταν πεθανει καποιος κολλητος(μακρυα απο μας) και τετοια.Η γυναικα θα κλαψει αμα χασει το κινητο της ή αμα την κερατωσει για 10η φορα ο ''γκομενος''(νταξει πλακα κανω).

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 14:12, 24-07-13:

Φυσικά και μπορεί να κλαίει ένας άντρας. Απλά οι άνδρες κλαίνε σε πραγματικά δύσκολες καταστάσεις, σε αντίθεση με τις περισσότερες γυναίκες.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danopfin95 (Δανάη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη danopfin95
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 118 μηνύματα.

H danopfin95 έγραψε στις 18:36, 10-08-13:

οταν οι αντρες συγκινουνται εμεις λιωνουμε...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 19:30, 10-08-13:

Από την ξενέρα λιώνετε;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dr.Quantum

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dr.Quantum
Ο Dr.Quantum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O Dr.Quantum έγραψε στις 19:47, 10-08-13:

Γιατί να μη κλαίει ένας άντρας;Υπάρχει κάποιος βιολογικός παράγοντας που να καθιστά τον άντρα λιγότερο άντρα αν κλάψει;Το ταμπού αυτό έχει να κάνει με το πρότυπο του άντρα που έχουμε στο μυαλό μας.Είναι δηλαδή μια προκατάληψη.Από την άλλη,σκέφτομαι ότι σχετίζεται και με την εξελικτική διαδικασία.Τι εννοώ:
Ένας άντρας που κλαίει,σημαίνει ότι είναι λιγότερο σκληρός,άρα πιθανών ευάλωτος,άρα αυτό θα μπορούσε να εξηγήσει το γιατί η εικόνα ενός άντρα να κλαίει δε μας κάθεται καλά.Δε ξέρω αν ισχύει κάτι τέτοιο...λογικό φαίνεται.
Ότι και να ισχύει,εγώ δακρύζω συνήθως όταν αδικούμαι και δε μπορώ να κάνω κάτι εκείνη τη στιγμή για να ξεσπάσω,πχ έκρηξη θυμού,ή κάτι ανάλογο.Εκτός από περιπτώσεις που πλακώνομαι με τον αδερφό μου και τυχαίνει να δακρύζω από την ένταση της στιγμής και των συναισθημάτων.
Να πληγωθώερωτικά δεν έχει συμβεί,οπότε δε ξέρω πως θα αντιδράσω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

danopfin95 (Δανάη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H danopfin95 έγραψε στις 20:47, 10-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Από την ξενέρα λιώνετε;
οχι βρε... εγω προσωπικα αγαπω να βλεπω εναν ανδρα να συγκινειται..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:39, 10-08-13:

αλλο συγκινείται,αλλο κλαιει

συγκινουμαι με καποια θεματα αλλα δεν μπορω να το εκφρασω,,λιγο βουρκωμα κλαμα οχι..

ενω καποιοι κλαινε αλλα δεν στενοχωριουνται

εκει πασχουμε ,,δεν μπορουμε να εκφραστουμε..

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,921 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 23:23, 10-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από danopfin95
οχι βρε... εγω προσωπικα αγαπω να βλεπω εναν ανδρα να συγκινειται..
Για τι λόγους όμως; Επειδή έχασε ένα κοντινό του πρόσωπο ή επειδή είδε έναν ζητιάνο στον δρόμο και του "ράγισε" η καρδιά;

Παράθεση

danopfin95 (Δανάη)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H danopfin95 έγραψε στις 08:23, 12-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από Zed
Για τι λόγους όμως; Επειδή έχασε ένα κοντινό του πρόσωπο ή επειδή είδε έναν ζητιάνο στον δρόμο και του "ράγισε" η καρδιά;
νομιζω οριοθετεις πολυ τον ορο συγκινηση...δεν ειναι λογικο να χαιρεσαι οταν καποιος χανει ενα κοντινο του προσωπο και φυσικα δεν το εννοω με αυτην την εννοια... ενας ανδρας μπορει να συγκινηθει με ενα βιβλιο μια ταινια μια κουβεντα που θα του πει η μανα του....σαφως κατι τετοιο οταν ειναι αληθινο δεν συμβαινει συχνα..και για αυτο λεω οτι ΟΤΑΝ συμβαινει "λιωνουμε"...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 10:01, 12-08-13:

ο καθενας συγκινειται με αλλα πραγματα,ειναι θεμα χαρακτηρα,,εγω δεν συγκινουμαι απο love stories πχ
αλλα παρα πολυ απο αυτο

ή αυτο

ενω οι γυναικες πχ κλαινε πολυ με ιστοριες αγαπης ανεκπληρωτες κλπ..εγω ουτε καν βουρκωνω..
ειναι θεμα εγκεφαλου..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 12-08-13 στις 10:05.
Παράθεση

bkar1997

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη bkar1997
Ο bkar1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O bkar1997 έγραψε στις 15:00, 12-08-13:

Διαθέτουμε αδένες δακρύων, άρα μπορεί να κλαίει ένας άνδρας

Παράθεση

Greysanatomy

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Greysanatomy
Ο Greysanatomy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 176 μηνύματα.

O Greysanatomy έγραψε στις 11:30, 26-10-13:

Γιατί να μην κλαίνε οι άντρες?Λείπει το γονίδιο από το DNA τους μήπως?Φυσικά και θα κλάψω αλλά μόνος μου...Και όχι επειδή ντρέπομαι τι θα πει ο κόσμος.Απλά θεωρώ ότι είναι μια ιδιωτική στιγμή το κλάμα.Ξεσπάω καλύτερα ( όταν πρόκειται για οικογενειακό πρόβλημα,αρρώστια,Θάνατο)Ακόμα και σε ταινίες κλαίω και Ντοκιμαντέρ.(Χάτσικο και ο,τι έχει να κάνει με παιδιά και ζώα)Για αυτό και προτιμώ να τα βλέπω μόνος μου.Το μόνο που θυμάμαι να έχω κάνει μπροστά στη κολλητή μου ήταν να τρέμει η φωνή μου και να νιώσω τα μάτια μου υγρά...για ένα οικογενειακό θέμα που μοιράστηκα

Παράθεση

Μαξέντιος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μαξέντιος
Ο Μαξέντιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γυμναστής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O Μαξέντιος Ι έγραψε στις 12:04, 26-10-13:

Kι όμως κυρία μου, κι οι άντρες κλαίνε.

Το πε ο μεγάλος Στέλιος Καζαντζίδης

Παράθεση

Στο διάολο πάμε (Λενιώ)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Στο διάολο πάμε
H Λενιώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 609 μηνύματα.

H Στο διάολο πάμε Till we get a piece, fuck peace έγραψε στις 14:06, 26-10-13:

Και βέβαια κλαίνε!! Ακόμα και τα ζώα έχουν συναισθήματα και εκφράζουν τη λύπη ..οι άντρες γιατί όχι ?...Απλά δεν το δείχνουν για να μην τους κακολογήσουν...καθώς διαιωνίζεται η ηλίθια τακτική και θεωρία ότι οι άντρες δεν κλαίνε και άμα κλαίνε τότε δεν είναι άντρες και άλλα τέτοια κουραφέξαλα ... ΛΑΘΟΣ . Οι γονείς δεν θα πρέπει να διαπαιδαγωγούν τα παιδιά τους με τέτοια στερεότυπα! Θα εξελιχθούν σε ανασφαλή άτομα !Αν είναι να κλάψει , να κλάψει αν είναι να γελάσει να γελάσει ..αν είναι να θυμώσει να το κάνει και αυτό.Δεν είναι καθόλου υγιές να καταπιέζουμε αυτό που νιώθουμε!Θα το κρατάμε μέσα μας!

Παράθεση

kotsios555

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kotsios555
Ο kotsios555 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

O kotsios555 έγραψε στις 18:09, 21-11-13:

έχουμε και λέμε: 1) κλάμα από συγκίνηση
2) κλάμα από πόνο
3) κλάμα από χαρά
4) κλάμα από στεναχώρια
5) κλάμα επειδή σου μπήκε κάτι μέσα στο μάτι
6) κλάμα επειδή μόλις καθάρισες κρεμμύδι

Φίλε, νομίζω πρέπει να αλλάξεις τον τίτλο και να τον κάνεις σε: "Μπορεί να ΜΗΝ κλέει ένας άντρας;"

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 20:29, 21-11-13:

Το κλάμα στους ανθρώπους εξυπηρετεί δύο σκοπούς, πρώτον ενυδατώνει τα μάτια και τα προστατεύει από σκόνες και σκουπίδια και δεύτερον απομακρύνει τοξικές ουσίες από τον οργανισμό που συσσωρεύονται κυρίως σε περιόδους έντονου στρες. Μέχρι την εφηβεία αγόρια και κορίτσια κλαίνε το ίδιο. Μετά την εφηβεία τα αγόρια παράγουν πολύ τεστοστερόνη και τα κορίτσια οιστρογόνα. Με την αύξηση των οιστρογόνων αυξάνετε στο γυναικείο σώμα η προλακτίνη, μια πρωτεΐνη υπεύθυνη για τα δάκρυα και το μητρικό γάλα. Οι άντρες κατά μέσο όρο ιδρώνουν περισσότερο από τις γυναίκες αποβάλλοντας με αυτό τον τρόπο τοξίνες αντί για τα δάκρυα.

Οι άντρες από τη φύση τους είναι πιο επιθετικοί οπότε σε πολλές περιπτώσεις που οι γυναίκες αντιδρούν κλαίγοντας πχ σε ένα καυγά οι άντρες θα αντιδράσουν με βία, ή σπάζοντας πράγματα. Επίσης άντρες και γυναίκες κλαίνε για διαφορετικούς λόγους. Η γυναίκα θα κλάψει βλέποντας ένα ρομαντικό έργο ή για θέματα ανεκπλήρωτου έρωτα κτλ, ενώ ο άντρας θα κλάψει πχ για προδοσία ή από τύψεις για κάτι. Σίγουρα έχει παίξει και ο κοινωνικός παράγοντας ρόλο, καθώς είναι αποδεκτό μία γυναίκα να κλαίει δημοσίως ενώ ένας άντρας όχι. Αυτό είναι εμφανές π.χ. στις κηδείες.

Παράθεση

nik_pap

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nik_pap
Ο nik_pap αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O nik_pap έγραψε στις 18:57, 04-12-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Το κλάμα στους ανθρώπους εξυπηρετεί δύο σκοπούς, πρώτον ενυδατώνει τα μάτια και τα προστατεύει από σκόνες και σκουπίδια και δεύτερον απομακρύνει τοξικές ουσίες από τον οργανισμό που συσσωρεύονται κυρίως σε περιόδους έντονου στρες. Μέχρι την εφηβεία αγόρια και κορίτσια κλαίνε το ίδιο. Μετά την εφηβεία τα αγόρια παράγουν πολύ τεστοστερόνη και τα κορίτσια οιστρογόνα. Με την αύξηση των οιστρογόνων αυξάνετε στο γυναικείο σώμα η προλακτίνη, μια πρωτεΐνη υπεύθυνη για τα δάκρυα και το μητρικό γάλα. Οι άντρες κατά μέσο όρο ιδρώνουν περισσότερο από τις γυναίκες αποβάλλοντας με αυτό τον τρόπο τοξίνες αντί για τα δάκρυα.

Οι άντρες από τη φύση τους είναι πιο επιθετικοί οπότε σε πολλές περιπτώσεις που οι γυναίκες αντιδρούν κλαίγοντας πχ σε ένα καυγά οι άντρες θα αντιδράσουν με βία, ή σπάζοντας πράγματα. Επίσης άντρες και γυναίκες κλαίνε για διαφορετικούς λόγους. Η γυναίκα θα κλάψει βλέποντας ένα ρομαντικό έργο ή για θέματα ανεκπλήρωτου έρωτα κτλ, ενώ ο άντρας θα κλάψει πχ για προδοσία ή από τύψεις για κάτι. Σίγουρα έχει παίξει και ο κοινωνικός παράγοντας ρόλο, καθώς είναι αποδεκτό μία γυναίκα να κλαίει δημοσίως ενώ ένας άντρας όχι. Αυτό είναι εμφανές π.χ. στις κηδείες.
Συμφωνώ απόλυτα! με υπερκάλυψες με την ανάλυση σου!

Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 18:38, 13-02-14:

Γιατί να μην μπορεί; Πέτρα είναι; Μωρέ και οι άντρες αισθάνονται και άμα λάχει κλαίνε κιόλας. Τα αντράκια θα κλαφτούν, οι άντρες όμως θα κλάψουν.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Deco

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deco
Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Deco No style is my style. έγραψε στις 18:46, 13-02-14:

Φυσικα και κλαιει ενας αντρας..θα αναφερω τη πιο απλη περιπτωση,αν χασουμε ενα συγγενικο μας προσωπο δε θα κλαψουμε;ειναι αστειο να λεει καποιος οτι δε κλαιει επειδη ειναι αντρας.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 19:51, 13-02-14:

ο ανδρας θα κλαψει.για αλλο λογο απο τη γυναικα συνηθως .αλλα θα το κρυψει

γιατι ετσι ειναι η κοινωνια..

Παράθεση

Nicole1987

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:56, 13-02-14:

Φυσικα και κλαινε και οι αντρες αλλα κατα τη δικη μου αποψη ειναι λιγοτερο πιθανο ενας αντρας να κλαψει μπροστα σε αλλους. Ενω η γυναικα τουλαχιστον αν ειναι πολυ ευαισθητη μπορει να κλαψει και μπροστα σε αλλους. Οι αντρες ισως πιο ευκολα να καταπιεζουν τα συναισθηματα τους και να μην τα εξωτερικευουν. Αλλα και παλι γενικοτητες λεμε. Αναλογως του χαρακτηρα παντα

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:20, 13-02-14:

Φυσικα και κλαινε και οι αντρες αλλα κατα τη δικη μου αποψη ειναι λιγοτερο πιθανο ενας αντρας να κλαψει μπροστα σε αλλους. Ενω η γυναικα τουλαχιστον αν ειναι πολυ ευαισθητη μπορει να κλαψει και μπροστα σε αλλους.
για τη γυναικα το κλαμα ειναι οπλο
για τον ανδρα αδυναμια..

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nicole1987

Δραστήριο Μέλος

H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 23:25, 13-02-14:

Υπαρχουν αντρες που ειναι σκληροι και αλλοι που ειναι πιο ευαισθητοι. Πιστευω οτι ολοι σε καποια φαση της ζωης τους θα τυχει να κλαψουν

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 00:01, 14-02-14:

Why Men Don't Cry—at Least Not As Much

Read more: http://www.oprah.com/spirit/How-to-S...#ixzz2tF3Wlppi

Women cry far more often than men: 5.3 times per month on average, versus men's 1.4, according to research by neuroscientist William Frey. Cultural factors are certainly at work—while little boys cry as often as little girls, we know that boys aren't exactly celebrated for their emotional facility. But there are biological explanations as well. When puberty hits and hormones (testosterone in men, prolactin in women) start to flood the body, tear glands begin to develop differently between the sexes, says Frey. As a result, a man and a woman may experience the same level of emotion, but a man's body is less likely to produce tears.

Read more: http://www.oprah.com/spirit/How-to-S...#ixzz2tF40Kh6J

ειδατε?στην εφηβεία μας αλαζουν οι ορμονες..και τους αδενες δακρυων

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 00:27, 14-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
για τον ανδρα αδυναμια..
Περίεργο.. Εγώ θεωρώ το κλάμα γενικά αδυναμία για αυτό το αποφεύγω όσο γίνεται

Παράθεση

Νάγια Τ.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Νάγια Τ.
H Νάγια Τ. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.

H Νάγια Τ. Κατά τον δαίμονα εαυτού ☤ έγραψε στις 01:03, 14-02-14:

" Οι αντρες δεν κλαινε,μοναχα πονανε"

Γ.Μαζωνακης 2000μ.Χ.

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,584 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 02:10, 14-02-14:

Κι οι άνδρες κλαίνε - Καζαντζίδης 1970 μ.Χ

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 08:21, 14-02-14:

Αρχική Δημοσίευση από Νάγια Τ.
" Οι αντρες δεν κλαινε,μοναχα πονανε"

Γ.Μαζωνακης 2000μ.Χ.

και αρα πονανε περισσοτερο.

Παράθεση

Nicole1987

Δραστήριο Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 09:54, 14-02-14:

και αρα πονανε περισσοτερο.
Aλλο το ενα και αλλο το αλλο. Το οτι δεν κλαινε και πονανε σιωπηλα λογω εγωισμου πολλες φορες δεν σημαινει οτι πονανε περισσοτερο

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:39, 14-02-14:

δεν ειναι θεμα εγωισμου..θεμα κατασκευης ειναι..
απλα οταν δεν εκφραζεις τον πονο σου,,τον περνας μονος σου,,αλλα υποφερεις πιο πολυ για λιγο

ενω οι γυναικες εκφραζονται..και το περνανε..

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 12:29, 14-02-14:

Άγγελε δεν είναι όλες οι γυναίκες κλαψιάρες αν είναι δυνατόν. Επίσης κλαίνε και οι άντρες.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:27, 14-02-14:

ναι βεβαια..αν τους πατησουν στον καλο

το κλαμα δεν ειναι αδυναμια,,αλλα δυναμη..βαλβιδα διαφυγης..

οσο μεγαλωνουν οι ανδρες κλαινε σχεδον ποτε,,ενω οι γυναικες ως πιο συναισθηματικες μπορει καποτε να κλαψουν..

τι να κανουμε,ειστε πιο συναισθηματικα πλασματα..και διαχειριζεστε καλυτερα τα συναισθηματα σας,

ειναι γνωστο..οι γυναικες παθαινουν συχνοτερα καταθλιψεις κλπκαι κανουν αποπειρες αυτοκτονιας..αλλα οι ανδρες οσες λιγες φορες κανουν εχουν αποτελεσμα,,τελικο,αν με πιανετε

εσεις υποφερετε πιο συχνα αλλα το ξεπερνατε,,εμεις πιο σπανια,,αλλα οταν γινει μπορει να κλαταρουμε πιο ευκολα..

ξερετε ποσοι ανδρες ευχονταν να μπορουσαν να κλαψουν οταν πονανε μεσα τους..για να φυγει ο πονος..
αλλα δεν μπορουν..?

αυτο εχει και ενα καλο..οτι απλα οταν σου ερχεται το συναισθημα το περνας εκφραζοντας το,,δεν λυνεις την αιτια που στο προκαλει μεσα στο μυαλο σου

ενω οταν δεν μπορεις να το βγαλεις για να ανακουφιστεις

ή θα λυσεις το προβλημα ωστε να μην δημιουργηται το συναισθημα-αγχος,,ή θα κλαταρεις..
ετσι βελτιωνεσαι..
αν επιβιωσεις..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 14-02-14 στις 13:36.
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 13:42, 14-02-14:

Δεν ξέρω μπορεί να είναι και δύναμη. Αλλά προσωπικά το να κλάψω ειδικά μπροστά σε άλλο άτομο το θεωρώ αδυναμία. Πάντως μη γενικεύεις τόσο αυτό ήθελα να πω στο προηγούμενο ποστ. Κάποιοι άνθρωποι είναι πιο ευαίσθητοι από άλλους για αυτό κλαίνε και πιο εύκολα. Δηλαδή το θέμα έχει να κάνει με το πόσο ευαίσθητος είναι o άνθρωπος άσχετα από το φύλο. Και να πω πως όντως είναι άσχημο να θες να ξεσπάσεις τα συναισθήματα σε κλάμα και να μη μπορείς. Το παθαίνω συνέχεια
Βέβαια μπορείς να βρεις και άλλους τρόπους για να ξεσπάσεις.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:03, 14-02-14:

Κάποιοι άνθρωποι είναι πιο ευαίσθητοι από άλλους για αυτό κλαίνε και πιο εύκολα. Δηλαδή το θέμα έχει να κάνει με το πόσο ευαίσθητος είναι o άνθρωπος άσχετα από το φύλο. Και να πω πως όντως είναι άσχημο να θες να ξεσπάσεις τα συναισθήματα σε κλάμα και να μη μπορείς. Το παθαίνω συνέχεια
Βέβαια μπορείς να βρεις και άλλους τρόπους για να ξεσπάσεις.
αλλο η ευαισθησια αλλο το κλαμα,,το ενα δεν δενεται με το αλλο απαραιτητα..

το κλαμα συνδεεται με την εκφραστικοτητα των συναισθηματων

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 15:07, 14-02-14:

Μη το λες αν είναι κάποιος πολύ ευαίσθητος κλαίει πιο εύκολα..

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:56, 14-02-14:

δηλαδη εσυ εισαι πιο αναισθητη?

αν καποιος ειναι ευαισθητος στεναχωριεται πιο ευκολα..
και καταθυιψη να παθει δε θα κλαψει ,αυτο σημαινειοτι ειναι πιο αναισθητος?
το αν το κανει κλαμα ειναι άλλη υποθεση

υπαρχουν πολυ σκληροι ανθρωποι που κλαινε για πλακα για οπλο..

ας δουμε ουσιαστικα τα πραγματα..

Παράθεση

Nicole1987

Δραστήριο Μέλος

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:58, 14-02-14:

Ε πως να το κανουμε ενας ανθρωπος που ειναι υπερευαισθητος μπορει να κλαιει με το παραμικρο ειτε απο συγκινηση ειτε απο στενοχωρεια. Ξερεις δεν κλαιει καποιος ειτε ειναι αντρας ειτε γυναικα μονο απο στενοχωρεια. Σκληρο ανθρωπο που να κλαψει για πλακα δεν εχω δει ποτε μου. και σορρυ αλλα δεν νομιζω πως εσυ τα βλεπεις ουσιαστικα. Μονοπλευρα θα ελεγα και μαλλον υποκειμενικα. Δεν γινεται να τα γενικευεις ολα.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 15:03, 15-02-14:

Ναι και έτσι θα με χαρακτήριζα σε πολλά θέματα

Κάποιος που είναι πολύ ευαίσθητος συνήθως βάζει τα κλάματα πιο εύκολα! Από χαρά λύπη δεν έχει σημασία.. Δεν λέω πως όλοι οι ευαίσθητοι άνθρωποι κλαίνε με το παραμικρό αλλά συνήθως αυτό γίνεται.

Κάποιο άνθρωποι από την άλλη είναι σκληροί και δεν συγκινούνται με το παραμικρό ε και δεν κλαίνε τι να κάνουμε..

Παράθεση

Inna De (Τζιτζι)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Inna De
H Τζιτζι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Παλούκια (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Inna De έγραψε στις 17:00, 15-02-14:

Οι αντρες δν κλαινε μοναχα πονανε..:-P

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 19:12, 15-02-14:

για τον ανδρα αδυναμια..
Το κλάμα είναι το βαρύ πυροβολικό της γυναίκας.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους