Facebook: Τεχνικές Συμβουλές

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Και άλλη μια ερώτηση: Ξέρει κανένας πώς μπορώ να επιλέξω να εμφανίζεται η φωτογραφία του προφίλ μου μόνο στους φίλους μου και όχι σε όλους που με αναζητάνε με τη καινούρια εμφάνιση των ρυθμίσεων;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

.:aLeX:.

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο. :aLeX:. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Και άλλη μια ερώτηση: Ξέρει κανένας πώς μπορώ να επιλέξω να εμφανίζεται η φωτογραφία του προφίλ μου μόνο στους φίλους μου και όχι σε όλους που με αναζητάνε με τη καινούρια εμφάνιση των ρυθμίσεων;

Δεν πρεπει να γινεται ουτε αυτο.

Παντως το νεο facebook ειναι η χαρα του ματακια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Himela

Συντονίστρια

Η Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31,005 μηνύματα.
Δεν έχω φέισμπουκ, είχα κάποτε γιατί με είχαν πρήξει κάποιες κοπέλες σε άλλο φόρουμ που μου έστελναν προσκλησεις για παιχνίδια κλπ. Δεν είχα ιδέα πώς να τα χρησιμοποιήσω και μετά είδα μια εκπομπή (το κουτί της Πανδώρας; ) που έλεγε για τους κινδύνους, και το έσβησα. Πάντως δεν καταλαβαίνω πως λέτε οτι δε φαίνονται οι φωτό σε αυτούς που δε θες, αφού εγώ προχτές έβαλα στο google "facebook + το όνομα μιας παλιάς μου φίλης" και μου έβγαλε τη φωτό της κανονικά.

Δεν ξέρω τελικά αν η δημοσιοποίηση φωτογραφιών στο ίντερνετ είναι πραγματικά επικίνδυνη ή έτσι θέλουν να μας την παρουσιάσουν. Πάντως για μένα ισχύει το "ο φόβος φυλάει τα έρμα".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwerty111

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο qwerty111 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,376 μηνύματα.
Μα πριν 3 μέρες γινόταν! :( Σήμερα όταν συνδέθηκα εμφάνισε το facebook ένα μήνυμα για το ότι άλλαξε η εμφάνιση των ρυθμίσεων και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι. Εγώ πάτησα OK και τώρα η φωτογραφία μου είναι ορατή σε όλους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mindcircus

Περιβόητο μέλος

Η mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 5,956 μηνύματα.
βέβαια μπορείς μέσω facebook να κρατήσεις επαφή με παλιούς συμμαθητές σου
εγώ εκέι βρήκα πολλούς παλιούς φίλους που είχαμε χάσει επαφή και μια χαρά βγήκαμε μαζί:confused:
δν είναι μόνο τσάτ η υπόθεση:confused:
με τους θείους και τα ξαδέρφια μου που είναι μακριά μια χαρά επικοινωνώ
δν είναι κάτι που επικροτώ αλλά όσο να ναι μέσω αυτού έχω κρατήσει αρκετές επαφές

Ναι, οκευ ετσι, ανταλλαξες και ενα τηλεφωνο με τα παιδια. Ειπατε πεντε κουβεντες κει, αλλες δεκα στο τηλ αλλες διακοσιες απο κοντα. Ετσι να το δεχτω. Πως τους εψαχνες και ηθελες να τους βρεις-και τους συγγενεις- και το βρηκες σα μεσο, αφου και οι συγγενεις ειναι μακρια, φυσικα και ειναι πολυ ωραιο μεσο επικοινωνιας και οικονομικο.
Και μια φιλη μου που χει φεισμπουκ και το χρησιμοποιει ανωδυνα και ξερει που παν τα τεσσερα, διοργανωσε συγκεντρωση λυκειακη μεσω του σαιτ. Μια χαρα!

Αλλα εχει καταντησει αηδια το νυφοπαζαρο και η δημοσια εκθεση!(τα παιχνιδια δεν τα υπολογιζω, ειναι ανωδυνα και σιγα το πραμα, παιχνιδακια ειναι).
Τα εν οικω μη εν δημω. Ειναι η μεγιστη ξεφτιλα!!! Κι ενταξει εχεις ενα προβλημα, ελα πες το, αν μπορουμε οι απλοι ανθρωποι σαν εσενα, να σε βοηθησουμε, αλλα μη το παρακανεις και καθε σου συναισθημα και καθε σου προσωπικη στιγμη τα γελοιοποιεις, δημοσιευοντας τα. Το κανεις μια να το καταλαβω, δυο να το καταλαβω να σπευσω να ενισχυσω, τρεις?? τεσσερεις?? Μηπως τα θες?
Βαζεις και τη φωτο σου φατσα φορα, και τελικα ελα πες μου -τι κρατας για σενα και την ψυχη σου? Τι ειναι η ψυχη σου να τη πετας στο κοσμο(στα σκυλια δηλαδη) που δε σαγαπαει, δε σε ξερει, δε σε νοιαζεται?!!
Απο τους 200 ποιοι ειναι οι φιλοι οι πραγματικοι? Εδω και στην πραγματικοτητα οι φιλοι ειναι μετρημενοι στο ενα χερι και αν... εκει θαχεις περισσοτερους? Ποιος εισαι?
Θρηνει με τον πονο σου ο καθε ''φιλος'' (και καλα) και μολις κλεινει ο υπολογιστης γελα με τα χαλια σου(λες κι αυτος ειναι καλυτερος αφου ασχολειται, τελος παντων)

Κι αντε μετα να τους μαζεψεις με τοσα ψυχολογικα που εχουν γινει διπλασια με τη συγχυση που επικρατει.

Φυσικα δεν αναφερομαι σε ολους οσους εχουν φεισμπουκ αλλα στην πλειοψηφια που ξημεροβραδιαζεται εκει μεσα χωρις λογο.
Πχ εγω τωρα, ειμαι εδω μεσα, αυτη τη στιγμη για εναν λογο. Να διαβασω τυχον νεα θεματα, να μαθω κατι παραπανω που ειπωθηκε για ενα θεμα που βρισκω ενδιαφερον(πχ θρησκεια η συναυλιες η οτιδηποτε καθε φορα) και να γραψω μια αποψη για κατι. Πανω στη ορεξη, θεληση μου αυτη και στον χρονο που θα διαθεσω, θα επισυναψω ενα τρακ οφ δε ντευ, θα πω πεντε κουβεντες μαζι σας αν σας εχω συμπαθησει με το περασμα του χρονου. Κι ακου μπερπ, αν ειναι αμοιβαια τα αισθηματα, θα θελησω μια μερα να σε γνωρισω να τα λεμε απεξω, να παμε ενα σινεμα, να φαμε καμια πιτσα. Μπορει τελικα να γινουμε οι πιο αχωριστες φιλες. Καταλαβαινεις τι θελω να πω? Υπαρχει λογος, ετσι?
Εκει να κατσεις ποσο? Μια ωρα να τα πεις με τους φιλους? Εκτος αν πιασεις καμια φιλοσοφικη συζητηση και σας παρει το πρωι. Ωραια, να το καταλαβω κι αυτο.
Αλλα και την αλλη μερα? Και την παραλλη? 12 ωρες? Ημαρτον!

Επισης, δεν ισχυει μονο για το φεισμπουκ αλλα για παντου αυτη μου η αντιληψη, μεσα απο διαφορες εμπειριες προσωπικες κι οχι απο απλη συσσωρευμενη γνωση μεσω του μπλα μπλα των γυρω γυρω κι οσα παιρνει το αυτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Φυσικα δεν αναφερομαι σε ολους οσους εχουν φεισμπουκ αλλα στην πλειοψηφια που ξημεροβραδιαζεται εκει μεσα χωρις λογο.
Πχ εγω τωρα, ειμαι εδω μεσα, αυτη τη στιγμη για εναν λογο. Να διαβασω τυχον νεα θεματα, να μαθω κατι παραπανω που ειπωθηκε για ενα θεμα που βρισκω ενδιαφερον(πχ θρησκεια η συναυλιες η οτιδηποτε καθε φορα) και να γραψω μια αποψη για κατι. Πανω στη ορεξη, θεληση μου αυτη και στον χρονο που θα διαθεσω, θα επισυναψω ενα τρακ οφ δε ντευ, θα πω πεντε κουβεντες μαζι σας αν σας εχω συμπαθησει με το περασμα του χρονου. Κι ακου μπερπ, αν ειναι αμοιβαια τα αισθηματα, θα θελησω μια μερα να σε γνωρισω να τα λεμε απεξω, να παμε ενα σινεμα, να φαμε καμια πιτσα. Μπορει τελικα να γινουμε οι πιο αχωριστες φιλες. Καταλαβαινεις τι θελω να πω? Υπαρχει λογος, ετσι?
Εκει να κατσεις ποσο? Μια ωρα να τα πεις με τους φιλους? Εκτος αν πιασεις καμια φιλοσοφικη συζητηση και σας παρει το πρωι. Ωραια, να το καταλαβω κι αυτο.
Αλλα και την αλλη μερα? Και την παραλλη? 12 ωρες? Ημαρτον!

Και εγώ πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνουν όλα τα παιδιά όλη μέρα στο facebook (ας μου λύσει κάποιος αυτή την απορία επιτέλους!)

Το καλύτερο? Στο εργαστήριο της σχολής, το πρώτο πράγμα που κάνουν όλοι (σχεδόν) είναι να μπαίνουν εκεί. Γυρνώ αριστερά, γυρνάω δεξιά, κοιτάω πίσω και βλέπω facebook,facebook και ακόμα περισσότερο facebook!:help:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Obscura

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,515 μηνύματα.
(τα παιχνιδια δεν τα υπολογιζω, ειναι ανωδυνα και σιγα το πραμα, παιχνιδακια ειναι).

Αυτά τα αθώα παιχνιδάκια κι αν δεν έχουν κάπσει κόσμο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Πάντως δεν καταλαβαίνω πως λέτε οτι δε φαίνονται οι φωτό σε αυτούς που δε θες, αφού εγώ προχτές έβαλα στο google "facebook + το όνομα μιας παλιάς μου φίλης" και μου έβγαλε τη φωτό της κανονικά.

η default επιλογή είναι να είναι όλα "φόρα-παρτίδα" έτσι όπως το περιγράφεις. Υπάρχουν διάφορες ρυθμίσεις όμως για "privacy". Πχ. εγώ στο δικό μου έχω βάλει επιλογή να μην φαίνεται η εικόνα μου αν δεν είναι ο άλλος φίλος μου. Έτσι πχ. αν βάλεις το ονοματεπώνυμο μου στο google έτσι όπως έκανες με τη φίλη σου δεν με εμφανίζει [εμφανίζει διάφορες συνονόματες αλλά εμένα όχι]. Και ακόμα και αν έχεις λογαριασμό στο fb και με ψάξεις "από μέσα" θα δεις το όνομα μου και το προφίλ μου κλειδωμένο (δλδ δεν θα μπορείς να δεις τπτ) και επίσης η φωτογραφία μου δεν θα φαίνεται. Μόνο οι φίλοι μου μπορούν να την δουν. Αλλά πρέπει να πας να το φτιάξεις μόνος σου αυτό, κανονικά το fb όντως τα δείχνει όλα σε οποιονδήποτε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Burp

Δραστήριο μέλος

Η Burp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Νορβηγία (Ευρώπη). Έχει γράψει 786 μηνύματα.
Ναι, οκευ ετσι, ανταλλαξες και ενα τηλεφωνο με τα παιδια. Ειπατε πεντε κουβεντες κει, αλλες δεκα στο τηλ αλλες διακοσιες απο κοντα. Ετσι να το δεχτω. Πως τους εψαχνες και ηθελες να τους βρεις-και τους συγγενεις- και το βρηκες σα μεσο, αφου και οι συγγενεις ειναι μακρια, φυσικα και ειναι πολυ ωραιο μεσο επικοινωνιας και οικονομικο.
Και μια φιλη μου που χει φεισμπουκ και το χρησιμοποιει ανωδυνα και ξερει που παν τα τεσσερα, διοργανωσε συγκεντρωση λυκειακη μεσω του σαιτ. Μια χαρα!

Αλλα εχει καταντησει αηδια το νυφοπαζαρο και η δημοσια εκθεση!(τα παιχνιδια δεν τα υπολογιζω, ειναι ανωδυνα και σιγα το πραμα, παιχνιδακια ειναι).
Τα εν οικω μη εν δημω. Ειναι η μεγιστη ξεφτιλα!!! Κι ενταξει εχεις ενα προβλημα, ελα πες το, αν μπορουμε οι απλοι ανθρωποι σαν εσενα, να σε βοηθησουμε, αλλα μη το παρακανεις και καθε σου συναισθημα και καθε σου προσωπικη στιγμη τα γελοιοποιεις, δημοσιευοντας τα. Το κανεις μια να το καταλαβω, δυο να το καταλαβω να σπευσω να ενισχυσω, τρεις?? τεσσερεις?? Μηπως τα θες?

δν διαφωνώ, είναι ένα φαινόμενο που παντού το βρίσκεις, εδώ παίζει ρόλο το πόσο δυνατός χαρακτήρας είσαι, πόσο ώριμος είσαι αν τα χεις αυτά τότε ξέρεις τι να δημοσιεύσεις και τι να κρατήσεις για τν εαυτό σου και πόσες φορές να το κάνεις είναι θέμα χαρακτήρα

Βαζεις και τη φωτο σου φατσα φορα, και τελικα ελα πες μου -τι κρατας για σενα και την ψυχη σου? Τι ειναι η ψυχη σου να τη πετας στο κοσμο(στα σκυλια δηλαδη) που δε σαγαπαει, δε σε ξερει, δε σε νοιαζεται?!!
Απο τους 200 ποιοι ειναι οι φιλοι οι πραγματικοι? Εδω και στην πραγματικοτητα οι φιλοι ειναι μετρημενοι στο ενα χερι και αν... εκει θαχεις περισσοτερους? Ποιος εισαι?
Θρηνει με τον πονο σου ο καθε ''φιλος'' (και καλα) και μολις κλεινει ο υπολογιστης γελα με τα χαλια σου(λες κι αυτος ειναι καλυτερος αφου ασχολειται, τελος παντων)
ποιός είσαι εσύ για να τα πείς στους άλλους και ποιοί είναι οι άλλοι για να ακούσουν τα εσώψυχα σου;:confused:

Κι αντε μετα να τους μαζεψεις με τοσα ψυχολογικα που εχουν γινει διπλασια με τη συγχυση που επικρατει.
όταν δν υπάρχει παιδέια στο ιντερνετ και γενικότερα πάντα θα υπάρχουν ψυχολογικά προβλήματα:confused::(

Φυσικα δεν αναφερομαι σε ολους οσους εχουν φεισμπουκ αλλα στην πλειοψηφια που ξημεροβραδιαζεται εκει μεσα χωρις λογο.
Πχ εγω τωρα, ειμαι εδω μεσα, αυτη τη στιγμη για εναν λογο. Να διαβασω τυχον νεα θεματα, να μαθω κατι παραπανω που ειπωθηκε για ενα θεμα που βρισκω ενδιαφερον(πχ θρησκεια η συναυλιες η οτιδηποτε καθε φορα) και να γραψω μια αποψη για κατι. Πανω στη ορεξη, θεληση μου αυτη και στον χρονο που θα διαθεσω, θα επισυναψω ενα τρακ οφ δε ντευ, θα πω πεντε κουβεντες μαζι σας αν σας εχω συμπαθησει με το περασμα του χρονου. Κι ακου μπερπ, αν ειναι αμοιβαια τα αισθηματα, θα θελησω μια μερα να σε γνωρισω να τα λεμε απεξω, να παμε ενα σινεμα, να φαμε καμια πιτσα. Μπορει τελικα να γινουμε οι πιο αχωριστες φιλες. Καταλαβαινεις τι θελω να πω? Υπαρχει λογος, ετσι?
φυσικά:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ria82

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η silence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
εγω εχω facebook, εχω δεν εχω το ιδιο μου κανει πλεον.
το βαρεθηκα, το σιχαθηκα...
ολα τα προφιλ τα βαρεθηκα, εχω και σπεις...

εχει καταντησει τραγικο να μενεις στο σπιτι και το μονο που εχεις να κανεις ειναι να στεκεσαι μπροστα απο μια οθονη!!

η ανθρωπινη επαφη ειναι οτι πιο σημαντικο υπαρχει!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Boom

Επιφανές μέλος

Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 12,249 μηνύματα.
Με τον καιρό αρχίζεις να βαριέσαι το καθετί..Εντυπωσιάζεσαι στην αρχή και μετά βαριέσαι!Το έχω παρατηρήσει..πχ στην αρχή έπαιζα μανιωδώς κάποια παιχνίδια και πλέον παίζω μόνο για να περάσει η ώρα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

w1n5t0n

Δραστήριο μέλος

Ο w1n5t0n αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών. Έχει γράψει 442 μηνύματα.
δεν νομιζω να μπορεις να το αλαξεις ομως ψαξ' το
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelidisk

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος Γ. Αγγελίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εδώ και 3 ημέρες δεν μπορώ να μπώ στη σελίδα μου, λόγω του ότι άλλαξα το email και το έσβησα από το outlook μου. Τώρα δεν με αναγνωρίζει, παρόλο που του βάζω το παλαιό email και τον σωστό κωδικό.
Ξέρω ότι με άλλο email ξαναφτιάχνω άλλο λογαριασμό. Όταν όμως έχεις 150 φίλους, 300 σελίδες και 300 ομάδες, άντε να τα ξαναμεταφέρεις. Προτιμώ να μπώ για τελευταία φορά και να τα σβήσω όλα.
Να ξέρετε ότι προσπάθησα να επικοινωνήσω με email αλλά τίποτα, καμία απάντηση. Είναι απρόσωποι. Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει!
Ευχαριστώ πολύ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Resident Evil

Διακεκριμένο μέλος

Η Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7,959 μηνύματα.
Να ξέρετε ότι προσπάθησα να επικοινωνήσω με email αλλά τίποτα, καμία απάντηση. Είναι απρόσωποι. Όποιος μπορεί ας με βοηθήσει!
Ευχαριστώ πολύ!

δυστυχώς δεν ξέρω να σε βοηθήσω, αλλά αρκετά παλιότερα που είχα ζητήσει κάτι με Mail εγώ χρειάστηκαν 9-10 μέρες περίπου αλλά τελικά και μου το έφτιαξαν και μου απάντησαν με mail.
Oπότε αν δεν έχει περάσει πολύς καιρός κάνε λίγο υπομονή μήπως και...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Μήπως ξέρει κανείς πώς μπορώ να κάνω μια ομάδα στο facebook;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aggelidisk

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος Γ. Αγγελίδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ευχαριστώ πολύ, εάν δεν σου είναι κόπος, μου λές σε ποιό email εσένα σου απάντησαν;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zed

Διάσημο μέλος

Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 2,488 μηνύματα.
Create a group

Ή αλλιώς: Google
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Ευχαριστώ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DreamsRevenge

Περιβόητο μέλος

Η DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,757 μηνύματα.
Ιοί μας κάνουν... ρεζίλι σε Facebook και Τwitter

Εισβάλλουν στους λογαριασμούς και στέλνουν μηνύματα στους φίλους μας

TΗΕ ΝΕWYΟRΚ ΤΙΜΕS , Του Βrad Stone

ΔΗΜΟΣΙΕΥΘΗΚΕ: Τετάρτη 16 Δεκεμβρίου 2009



https://images.tanea.gr/assetservice/Image.ashx?c=13228836&r=0&p=0&t=0&q=100&v=1&s=1&w=800&h=
Κακόβουλα προγράμματα κάνουν θραύση μέσω ιστοσελίδων κοινωνικής δικτύωσης όπως το Facebook και το Τwitter. Κάποτε, οι ιοί των ηλεκτρονικών υπολογιστών έκαναν επιθέσεις μόνο στον σκληρό μας δίσκο. Τώρα επιτίθενται και στην αξιοπρέπειά μας...

Εξαπλώνονται εισβάλλοντας στους λογαριασμούς των χρηστών, αποκτούν τον έλεγχό τους και στέλνουν μηνύματα σε όλους τους φίλους και τους followers τους. Το αποτέλεσμα; Εκατομμύρια άνθρωποι, χωρίς να το γνωρίζουν, προτείνουν στους συναδέλφους και τους γνωστούς τους πώς να... ανεβάσουν το ΙQ τους ή πώς να βγάλουν χρήματα στη στιγμή ή τους παροτρύνουν να δουν το νέο φοβερό βίντεο με πρωταγωνιστές τους ίδιους. «Αναρωτιέμαι τι γνώμη έχει τώρα ο κόσμος για μένα» λέει ο Ματ Μαρκίς, εργαζόμενος σε εταιρεία δημοσίων σχέσεων στο Σαν Φρανσίσκο, του οποίου ο λογαριασμός στο Τwitter έπεσε θύμα πειρατείας και όλοι οι followers του έλαβαν μηνύματα στα οποία παρουσιαζόταν να τους χαρίζει κάρτα δώρου 500 δολαρίων για τα καταστήματα γυναικείων εσωρούχων Victoria΄s Secret!

Οι απατεώνες
Στις περισσότερες περιπτώσεις οι δράστες το κάνουν για τα χρήματα που θα πάρουν ως μεσάζοντες κατευθύνοντας τους χρήστες του Ίντερνετ σε ενδεχομένως μη ασφαλείς ιστοσελίδες ηλεκτρονικού εμπορίου. Με άλλα λόγια, οι απατεώνες έχουν πλέον εισβάλει στα social networks - διότι εκεί υπάρχουν εκατομμύρια πιθανά θύματα που συνδέονται στενά το ένα με το άλλο χωρίς καμιά προφύλαξη.

Συχνά τα θύματα χάνουν τον έλεγχο του λογαριασμού τους επισκεπτόμενα ένα link που τους «έστειλε» ένας φίλος. Σε άλλες περιπτώσεις οι «κακοί» απλά σκανάρουν το Ίντερνετ για λογαριασμούς με εύκολους κωδικούς πρόσβασης. Όταν ανακαλύψουν τι συνέβη, οι χρήστες- θύματα συνήθως αποκηρύσσουν τα αυθαίρετα μηνύματα δημοσίως, ζητώντας ταπεινά συγγνώμη από τους φίλους τους. «Κάποιος μπήκε στον λογαριασμό μου. Λαμβάνω άμεσα μέτρα. Λυπάμαι πολύ φίλοι μου» έγραψε ο Ρόκι Μπαρμπανίκα, υπάλληλος σε εταιρεία αποθήκευσης δεδομένων στον κυβερνοχώρο. Ιός είχε στείλει μέσω του Τwitter σε 250 άτομα ένα link με την ερώτηση «Είσαι σ΄ αυτή τη φωτογραφία;». Όσοι κλίκαραν, κολλούσαν τον ιό. Αυτό έπαθε στο Facebook και o Ισραηλινός Άντι Αβ, του οποίου ο λογαριασμός έπεσε θύμα πειρατείας όταν έκανε κλικ σε μήνυμα φίλου με φωτογραφία μιας ημίγυμνης κοπέλας που τον προκαλούσε να «δει κι άλλα».


Δύσκολη η προστασία

ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ, τα κακόβουλα προγράμματα ταξίδευαν μέσω email. Όμως ένα καλό antivirus ή ένα software με τοίχο προστασίας (firewall) έλυνε το πρόβλημα. Στο Ίντερνετ τέτοια μέτρα προσφέρουν λίγη προστασία, καθώς τεχνικά, αυτές οι νέες μορφές κακόβουλων προγραμμάτων δεν ανήκουν στην ίδια κατηγορία με τους ιούς και τα σκουλήκια και δεν μπορούν να αντιμετωπιστούν με τον ίδιο τρόπο. Σε ποσοστό 21% οι χρήστες του Ίντερνετ καταγγέλλουν πως έχουν γίνει στόχοι «ιών» σε ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης, αναφέρει η Sophos, αμερικανική εταιρεία διαδικτυακής ασφάλειας.


«Αντιιικές» συμβουλές

● Μην υποθέτετε πως ένα link είναι ασφαλές επειδή σας το στέλνει ένας φίλος.

● Ενημερώνετε τον πλοηγό σας. Ο Ιnternet Εxplorer είναι ο Νο 1 στόχος. Firefox και Google Chrome έχουν αυτόματο σύστημα εγκατάστασης ενημερώσεων.

● Ελέγχετε συνεχώς για ενημερωμένες εκδόσεις των Windows σας, καθώς και των Αdobe Reader και Αdobe Flash Ρlayer.

● Μην υποθέτετε πως είστε ασφαλείς επειδή χρησιμοποιείτε Μac και όχι ΡC. Δεν έχει ανοσία.

● Να είστε πάντα επιφυλακτικοί με τα mail που δέχεστε από sites κοινωνικής δικτύωσης.

https://www.tanea.gr/default.asp?pid=2&ct=2&artId=4551435

Δε νομίζω ότι κομίζω γλαύκα εις Αθήνας, αλλά δείτε κι αυτό, ίσως βοηθήσει σε κάτι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top