Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,364 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Facebook: Τεχνικές Συμβουλές

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,302 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:19, 05-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Πάντως μου άρεσε παρά πολύ η υπηρεσία safetyweb. Οι εταιρία αυτή συντάσει reports που αφορούν τις κινήσεις των παιδιών σου στα Social Networks
Διαφωνώ. Με το παιδί πρέπει να υπάρχει επικοινωνία ώστε να σε ενημερώσει αν του συμβαίνει κάτι κι όχι να ασχολείσαι με χίλια δυο άλλα άσχετα πράγματα και να κοιτάς το παιδί σου από την κλειδαρότρυπα για να μην μπλέξει πουθενά! Οποία υποκρισία! Αν δε θες να μπλέξει πουθενά, παράτα τα άσχετα με τα οποία ασχολείσαι κι ασχολήσου μαζί του!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 22:41, 05-07-10:

Himela, ξεχνάς ότι και το παιδί και ο γονέας είναι άνθρωποι και όπως όλοι οι άνθρωποι θέλουν τον προσωπικό τους χώρο και χρόνο. Φυσικά δεν ισχυρίζομαι να παραμελήσει ο γονέας το παιδί και να ασχολείται συνέχεια μόνο με τα δικά του hobbies.

Παρόλο αυτά και εγώ δε συμφωνώ με αυτή την εταιρία, νομίζω πως αν γίνει αντιληπτή αυτή η κίνηση του γονέα από το παιδί τότε θα υπάρξουν δυσάρεστες συνέπειες.

Το ιδανικότερο για εμένα θα ήταν η συζήτηση γονέα-παιδιού αλλά όχι σε τόσο στενά και ασφυκτικά όρια που το θέτει η Himela.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 11:24, 09-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Διαφωνώ. Με το παιδί πρέπει να υπάρχει επικοινωνία ώστε να σε ενημερώσει αν του συμβαίνει κάτι κι όχι να ασχολείσαι με χίλια δυο άλλα άσχετα πράγματα και να κοιτάς το παιδί σου από την κλειδαρότρυπα για να μην μπλέξει πουθενά! Οποία υποκρισία! Αν δε θες να μπλέξει πουθενά, παράτα τα άσχετα με τα οποία ασχολείσαι κι ασχολήσου μαζί του!
Έλα τώρα, όλοι κρύβουμε πράγματα από τους γονείς! Και όσο μεγαλώνουμε, τόσο πιο "μεγάλα" πράγματα κρύβουμε ...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 11:26, 09-07-10:

Έλα τώρα, όλοι κρύβουμε πράγματα από τους γονείς! Και όσο μεγαλώνουμε, τόσο πιο "μεγάλα" πράγματα κρύβουμε ...
Πέστα! Εγώ έχω αρχίσει να κρύβω ακόμη και από τον εαυτό μου!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,302 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:39, 09-07-10:

Κι είναι λύση το να βάζεις "κοριούς" στο παιδί σου;

Έχω προσωπική εμπειρία με τον πατέρα μου και θέλω να σου πω οτι είναι κάτι που με απογοήτευσε, με θύμωσε και με στεναχώρησε τόσο πολύ που δε θα το ξεχάσω κι ούτε θα το συγχωρήσω ποτέ.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 12:33, 09-07-10:

Δεν θα το λεγα. Όπως και με τους φίλους, δεν έχεις λόγο να κρύψεις κάτι αν ξέρεις ότι δεν θα απογοητευτεί (επειδή πιστεύει σε σένα ο,τι και να γίνει) και δεν θα σε κατακρίνει. Ευτυχώς στάθηκα τυχερή και έχω τέτοια σχέση με τη μητέρα μου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 13:28, 09-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Δεν θα το λεγα. Όπως και με τους φίλους, δεν έχεις λόγο να κρύψεις κάτι αν ξέρεις ότι δεν θα απογοητευτεί (επειδή πιστεύει σε σένα ο,τι και να γίνει) και δεν θα σε κατακρίνει. Ευτυχώς στάθηκα τυχερή και έχω τέτοια σχέση με τη μητέρα μου.
Συμφωνώ, αλλά πόσοι γονείς είναι φίλοι με τα παιδιά τους;

Παράθεση

tulip (philippa)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη tulip
H philippa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 227 μηνύματα.

H tulip stercus fit έγραψε στις 15:56, 13-07-10:

Νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός το ζήτημα αυτό αλλάζει προς το καλύτερο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,457 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 01:02, 14-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από tulip
Νομίζω ότι όσο περνάει ο καιρός το ζήτημα αυτό αλλάζει προς το καλύτερο.
Ε ναι, όσο περνάει ο καιρός και μεγαλώνει το παιδί, καλυτερεύει η κατάσταση! Σωστά...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 09:26, 14-07-10:

Ελάχιστοι. Γιατί είναι δύσκολο και από την πλευρά του παιδιού. Εγώ ποτέ μου δεν είδα γονείς μου σαν φίλους μου,γιατί πολύ απλά δεν ήταν και δεν είναι και δεν θα είναι κάτι τέτοιο. Είμαι την άποψης ότι αυτοί οι βασικοί ρόλοι δεν πρέπει να συγχέονται. Δεν είναι φίλοι μου. Είναι όμως δυο ενήλικες και μεγαλύτεροί μου, που θέλουν το καλό μου. Τους εμπιστεύομαι, τους αγαπάω και δεν έχω κανένα πρόβλημα να συζητήσω μαζί τους για το υπόλοιπο κομμάτι της ζωής μου. Για την ακρίβεια, η μητέρα μου ξέρει τα πάντα για εμένα. Και δεν έγινε με τέτοιο τρόπο ώστε να με πιέσει να της μιλήσω. Αυτό χρειάζονται τα παιδιά. Φίλους έχουν. Χρειάζονται έναν ενήλικα να μπορούν να συζητήσουν ελεύθερα, χωρίς φόβο που να τον εμπιστεύονται να νιώθουν και να εισπράττουν τα ίδια τα παιδιά την εμπιστοσύνη των γονέων τους..
Τώρα όσο για το συγκεκριμένο θέμα... Το φατσοβιβλίο είναι ένα πολύ καλό "εργαλείο" επικοινωνίας με ανθρώπους που σας χωρίζει μία κάποια απόσταση. Δεν χρησιμοποιείται όμως σωστά, αλλά έχει καταντήσει ένα παιχνίδι. Δεν μου αρέσει ο τρόπος που λειτουργεί πλέον...

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 21:38, 14-07-10:

Πάντως μου άρεσε παρά πολύ η υπηρεσία safetyweb. Οι εταιρία αυτή συντάσει reports που αφορούν τις κινήσεις των παιδιών σου στα Social Networks
Lol. Τι άλλο θα κάνουν πια; Αν ήταν στο χέρι μου θα την εξαφάνιζα τη σελίδα αυτή.
Ο καθένας έχει τη προσωπική του ζωή, και υπάρχουν πράγματα που μοιράζεται με τον χ,ψ άνθρωπο στο διαδίκτυο. Ο γονιός δεν έχει δικαίωμα να τρυπώνει σε αυτά.

Στη τελική αν έχει υποψίες για κάτι, ας κάτσει να του μιλήσει όχι να περιφέρεται σε τέτοιες σελίδες. Τζίζους

Αυτό πρέπει να το σεβαστούν λοιπόν οι γονείς.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 17:45, 16-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Lol. Τι άλλο θα κάνουν πια; Αν ήταν στο χέρι μου θα την εξαφάνιζα τη σελίδα αυτή.
Ο καθένας έχει τη προσωπική του ζωή, και υπάρχουν πράγματα που μοιράζεται με τον χ,ψ άνθρωπο στο διαδίκτυο. Ο γονιός δεν έχει δικαίωμα να τρυπώνει σε αυτά.

Στη τελική αν έχει υποψίες για κάτι, ας κάτσει να του μιλήσει όχι να περιφέρεται σε τέτοιες σελίδες. Τζίζους
Σαφώς και μια τέτοια υπηρεσία είναι για ακραίες και σημαντικές περιπτώσεις. Ωστόσο καμία φορά το παιδί δεν μπορεί να καταλάβει κάποια πράγματα όποτε δεν θα τα αναφέρει. Π.χ. είσαι σίγουρη ότι μπορεί κάποιος 15χρόνος να ξεχωρίσει κάποιον "φίλο" που ψάχνει άτομα για την αίρεση του;

Και στην τελική, η συγκεκριμένη σελίδα είναι κάτι ανάλογο του ιδιωτικού ντετέκτιβ. Αν είναι ανήθικη πρέπει να καταργήσουμε και τους ντετέκτιβ!

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 21:19, 16-07-10:

Σαφώς και μια τέτοια υπηρεσία είναι για ακραίες και σημαντικές περιπτώσεις. Ωστόσο καμία φορά το παιδί δεν μπορεί να καταλάβει κάποια πράγματα όποτε δεν θα τα αναφέρει. Π.χ. είσαι σίγουρη ότι μπορεί κάποιος 15χρόνος να ξεχωρίσει κάποιον "φίλο" που ψάχνει άτομα για την αίρεση του;
Ναι, αλλά νομίζεις οι γονείς θα κάτσουν να περιμένουν το ακραίο; Άσε που οι περισσότεροι θα μπουν στη διαδικασία μόνο από περιέργεια για να έχουν πλήρη εικόνα του παιδιού τους. Αρρωστημένοι γονείς, αλλά υπάρχουν.

Και στην τελική, η συγκεκριμένη σελίδα είναι κάτι ανάλογο του ιδιωτικού ντετέκτιβ. Αν είναι ανήθικη πρέπει να καταργήσουμε και τους ντετέκτιβ!
Να τους καταργήσουμε και αυτούς!
χααχ.

Βασικά απ' ό,τι είδα, στο σάιτ αυτό μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε ε-μέιλ και να σου βγάλει πληροφορίες or κάτι παρόμοιο. Πράγμα που σημαίνει ότι είναι και επικίνδυνο και θα μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν και άκυροι εκτός από γονείς.

Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε στις 19:00, 20-07-10:

Αρχική Δημοσίευση από ^prinCess^
Βασικά απ' ό,τι είδα, στο σάιτ αυτό μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε ε-μέιλ και να σου βγάλει πληροφορίες or κάτι παρόμοιο. Πράγμα που σημαίνει ότι είναι και επικίνδυνο και θα μπορούσαν να το χρησιμοποιήσουν και άκυροι εκτός από γονείς.
Αυτό είναι demo των δυνατοτήτων, και το μόνο που κάνει είναι να τραβάει πληροφορίες που είναι ορατές σε όλο το κόσμο από τα διάφορα social networks. Κάτι τέτοιο μπορεί να στηθεί μέσα σε μια μέρα.

Παράθεση

Elpi-da (Eλπίδα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Elpi-da
H Eλπίδα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Τσεχία (Ευρώπη). Έχει γράψει 69 μηνύματα.

H Elpi-da ΑΧΧ ΚΟΥΛΑ...!! έγραψε στις 20:18, 13-08-10:

Τι γνώμη έχετε για το Facebook...??
Είναι κώδικας εποικηνωνίας για παιδιά νεαράς ηλικίας...??

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 20:21, 13-08-10:

Εμας τους φοιτητες μας βοηθα στο να βλεπουμε το πως ειναι και τι κανουν οι δικοι μας και οι φιλοι μας (φυσικα υπαρχουν και τα τηλεφωνα)οταν δεν ειμαστε κοντα.(Στις διακοπες live επαφη εννοειται)Οταν δεν υπαρχει εθισμος,κατι δεν ειναι κατ'αναγκην κακο.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 20:30, 13-08-10:

Εξαρτάται από τη χρήση που θα κάνεις. Κάποιοι μιλάνε για φακέλωμα.
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένα καλό μέσο δικτύωσης, ιδίως για τη σχολή.

(Νομίζω υπάρχει ήδη γενικό θέμα για το facebook)

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 20:39, 13-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από theodora
Προσωπικά πιστεύω ότι είναι ένα καλό μέσο δικτύωσης, ιδίως για τη σχολή.
Σωστηηη

Παράθεση

avenger92

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη avenger92
H avenger92 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 368 μηνύματα.

H avenger92 Άλλος είμαι εγώ και άλλος είσαι εσύ... έγραψε στις 20:41, 13-08-10:

Ειναι ρουφιαναδικο και απολυτως βαρετο(απ'οτι εχω δει απο αλλους που εχουν)..Ειναι ανουσιο..Αν θες να επικοινωνησεις με φιλους και τα σχετικα κανε το με αλλους τροπους..Οχι μ'αυτον!Ας μην ακολουθουμε τη μαζα..

Παράθεση

Pure Insanity

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Pure Insanity
H Pure Insanity αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H Pure Insanity έγραψε στις 03:26, 14-08-10:

Ω ναι. Άχρηστο απολύτως, φακέλωμα ναι, με ένα σωρό ειδοποιήσεις κάθε τρία δευτερόλεπτα για το ποιος τα έφτιαξε με ποια, για την φωτογραφία του ταδε που έχει 984084 likes, για τα group 'Και μένα με λένε Αφροξυλάνθη, είμαι Υδροχόος με ωροσκόπο Παρθένο, Δία στον Ζυγό και με ανάδρομο Ερμή'. 'Ασε που έχει πολλές πιθανότητες να αποκαλυφθεί κάποιος αν λέει ψέματα τύπου: '-ναι μωρό μου δεν μπορούμε να βγούμε είμαι πολύ άρρωστη, θα πέσω να κοιμηθώ' (και μετά από 10 λεπτά κάνει update στο facebook) : 'τρελό clubbing απόψε με τις κολλητουλίνεΖzZz μου' , και το βλέπει ο δικός της και καταλαβαίνει ότι του είπε ψέματα. Παλαβό λίγο αυτό ναι, αλλά αν το καλοσκεφτείς, ένα σωρό άνθρωποι έχουν χάσει την δουλειά τους λόγω facebook για κάτι παρόμοιο.
Επίσης δημιουργεί κενά στις ανθρώπινες σχέσεις, με το flirt μέσω υπολογιστή να προτίμαται από αρκετούς, καθώς μια virtual χυλόπιτα χωνεύεται πάντα πιο εύκολα από μια κανονική.

Τελειώνοντας, πιστεύω πως το facebook ωφελεί μόνο αν έχεις φίλους τους κανονικούς σου φίλους, κάνεις απλή χρήση του και όχι κατάχρηση, και γενικότερα δεν σπαταλάς όλη σου την zωή σε αυτό.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 10:23, 17-08-10:

το facebook ειναι ωραιο. δεν χρειαζεται αναγκαστικα δικα σου στοιχεια μπορεις να βαλλεις ονομα και ημερομηνια γεννησης (που αμα θελεις την αποκρηπτεις) μπορεις να μην βαλλεις δικια σου φωτο και να βαλλεις το ζωακι σου ή κατι αλλο που σου αρεσει. αμα δεν θες συνεχεια να συνομιλεις μπορεις να βαζεις οτι εισαι εκτος. εχει πολλα παιχνιδια (π.χ: Happy pets, farm ville... κ.α ) εγω εχω facebook περιπου 1 χρονο, εχω 3.600 φιλους και δεν εχει γινει τιποτα απο αυτα. δειτε το και απο την καλη πλευρα δεν εχει μονο μειονεκτιματα!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χαρά.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Χαρά.
H Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2,534 μηνύματα.

H Χαρά. έγραψε στις 15:33, 17-08-10:

Εγω υπηρξα μελος του και δηλωνω απολυτως απογοητευμενη.Ξεκινανε πολλοι να βρουνε φιλους και γνωστους και να μιλανε απο κει γιατι ειναι πιο ευκολο και γρηγορο ,αλλα και φτηνοτερο απο το να παιρνεις ενα σωρο τηλεφωνα και να ψαχνεις τον ενα και τον αλλο και καταληγουν οι εφηβοι να βαζουν ο,τι να 'ναι φωτογραφιες για να φανει δεξια και αριστερα οτι περνουν πολυ καλα ,αλλα και να τα ζητανε ο ενας απο τον αλλο μεσω του site(που το βρισκω χαλια προσωπικα) ή να κανουν αγωνα ποιος θα αποκτησει περισσοτερους φιλους και η πιο μεγαλοι ,απο την αλλη μερια, να βαζουν ενα σωρο φωτογραφιες απο τα παιδια τους και να καμαρωνουν οτι εκανε το ενα και το αλλο ή οτι πηγαν εδω κι εκει .

Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις.Αλλα εγω παρατηρω και απο τους γυρω μου οτι σε πολλες περιπτωσεις ενα απλο σαιτ καταφερνει ,ως δια μαγειας, ακομα και τις σχεσεις των ανθρωπων να χαλαει με παμπολους τροπους(ξερω οτι ακουγεται τραβηγμενο,αλλα ειμαι σιγουρη πως δεν το ακουτε για πρωτη φορα).Βεβαια αμα χρησιμοποιειται για λογους οπως αυτοι που ανεφερουν ο gianniskeeper ,αλλα και η theodora και δεν ξεφευγει απο 'κει σιγουρα μπορει να φανει χρησιμο.

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 15:40, 17-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Χαρουλινι(^^)
Εγω υπηρξα μελος του και δηλωνω απολυτως απογοητευμενη.Ξεκινανε πολλοι να βρουνε φιλους και γνωστους και να μιλανε απο κει γιατι ειναι πιο ευκολο και γρηγορο ,αλλα και φτηνοτερο απο το να παιρνεις ενα σωρο τηλεφωνα και να βρισκεις τον ενα και τον αλλο και καταληγουν οι εφηβοι να βαζουν οτι να ναι φωτογραφιες για να φανει δεξια και αριστερα οτι παιρνουν πολυ καλα ,αλλα και να τα ζητανε ο ενας απο τον αλλο μεσω του site(που το βρισκω χαλια προσωπικα) και η πιο μεγαλοι απο την αλλοι να βαζουν ενα σωρο φωτογραφιες απο τα παιδια τους και να καμαρωνουν οτι εκανε το ενα και το αλλο ή οτι πηγα εδω κι εκει .

Βεβαια υπαρχουν και εξαιρεσεις.Αλλα εγω παρατηρω και απο τους γυρω μου οτι σε πολλες περιπτωσεις ενα απλο σαιτ καταφερνει ,ως δια μαγειας, ακομα και τις σχεσεις των ανθρωπων να χαλαει με παμπολους τροπους(ξερω οτι ακουγτεαι τραβηγμενο,αλλα ειμαι σιγουρη πως δεν το ακουτε για πρωτη φορα).Βεβαια αμα χρησιμοποιειται για λογους οπως αυτοι που ανεφερουν ο gianniskeeper ,αλλα και η theodora και δεν ξεφευγει απο κει σιγουρα μπορει να φανει χρησιμο.
Οι φωτογραφίες και εμένα μου την σπάνε και για αυτό δεν ανεβάζω. Πολλοί το έχουν δει σαν δημόσιο άλμπουμ και δημοσιεύουν την κάθε προσωπική τους στιγμή. Αυτό δε μου αρέσει αλλά είναι κάτι που γίνεται εν γνώση τους.

Παράθεση

Χαρά.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Χαρά.
H Χαρά. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 2,534 μηνύματα.

H Χαρά. έγραψε στις 15:43, 17-08-10:

Οι φωτογραφίες και εμένα μου την σπάνε και για αυτό δεν ανεβάζω. Πολλοί το έχουν δει σαν δημόσιο άλμπουμ και δημοσιεύουν την κάθε προσωπική τους στιγμή. Αυτό δε μου αρέσει αλλά είναι κάτι που γίνεται εν γνώση τους.
Και πολυ καλα κανεις.Η πλακα ειναι οτι,οχι μονο σ'αυτο αλλα και σε αλλα σαιτ κοινωνικης δικτυωσης, βαζουν πολλοι φωτογραφιες οπου φαινεται οτι περνανε τελεια κ.λπ και κοιταει κανεις και προβληματιζεται λιγακι μηπως αυτος δεν περναει τοσο καλα οσο αυτοι οποτε κανει και εκεινος το ιδιο και παει λεγοντας.Στην πραγματικοτητα ομως, αμα εσυ περνας καλα και νιωθεις ενταξει δεν χρειαζεται ουτε να το δειξεις πουθενα ουτε να το μοιραστεις με ενα σωρο αγνωστους.Αρκει να το ξερεις εσυ και οι δικοι σου ανθρωποι.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

JoJoanna (Ιωάννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη JoJoanna
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H JoJoanna έγραψε στις 11:17, 18-08-10:

Είχα λογαριασμό αλλά τον απενεργοποίησα πρώτον γιατί δε μου δούλευε σωστά και δεύτερο γιατί το βρίσκω βαρετό.
Μπορείς να επικοινωνήσεις με φίλους που είναι μακρία αντί για τηλέφωνο αλλά πέρα από αυτό νομίζω δεν είναι και τόσο χρήσιμο.
ειδοποιήσεις,τέστ και παιχνίδια...Πολλοί ξοδεύουν το χρόνο τους άδικα.
Πηγαίνω στην παραλία,γα ψώνια κτλ και δεν βλέπω κανένα. Μπαίνω στο facebook και τους Βλέπω όλους...αναρωτιέμαι τι κάνουν,γιατί δεν ξοδεύουν αλλού τον ελεύθερο χρόνο τους....

Παράθεση

maria_lulu (Mαρία)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη maria_lulu
H Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 450 μηνύματα.

H maria_lulu έγραψε στις 11:24, 18-08-10:

αμα εισαι προσεκτικος ειναι ωραιο!

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη angela1
H αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H angela1 έγραψε στις 13:45, 20-08-10:

προσωπικα το facebook πιστευω οτι ειναι για αυτους που δεν εχουν τι να κανουν ολη μερα και σπαταλουν το χρονο τους εκει μεσα και επισης το facebook ειναι γεματο κουτσομπολια και τετοιες αηδιες.......+ ολα αυτα που ΄λεει η χαρουλινι κ η theodora!!!!!!!!!!!!! Αααα...επισης για πολλα ατομα γινεται "κακος εθισμος"

Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 657 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 14:23, 21-08-10:

Το facebook είναι ένας καλός τρόπος να βρεις παλιούς γνωστούς ή να επικοινωνήσεις δωρεάν με φίλους. Το θέμα είναι ότι έχει μαζέψει πολλούς που το έχουν κάνει τρόπο ζωής. Υπάρχουν ένα σωρό groups που είναι του στυλ: και εγώ χέζω καμιά μπουρέκα που και που, fuck pao, fuck osfp, kal0kairi <3 κτ.λ. Get a life. Δεν λέω ότι είναι έργο του σατανά ή ότι είναι μόνο για φακέλωση, αλλά με μέτρο.

Παράθεση

angela1 (αγγελικη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη angela1
H αγγελικη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 318 μηνύματα.

H angela1 έγραψε στις 10:49, 22-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από giannis4ever
Το facebook είναι ένας καλός τρόπος να βρεις παλιούς γνωστούς ή να επικοινωνήσεις δωρεάν με φίλους. Το θέμα είναι ότι έχει μαζέψει πολλούς που το έχουν κάνει τρόπο ζωής. Υπάρχουν ένα σωρό groups που είναι του στυλ: και εγώ χέζω καμιά μπουρέκα που και που, fuck pao, fuck osfp, kal0kairi <3 κτ.λ. Get a life. Δεν λέω ότι είναι έργο του σατανά ή ότι είναι μόνο για φακέλωση, αλλά με μέτρο.
συμφωνώ...και όχι μόνο με μέτρο αλλά και με προσοχή πρέπει ν ξέρεις καλά πως να το χρησιμοποιείς!!!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 23:29, 22-08-10:

To Facebook μπορεί να σε βάλει φυλακή

Και στη χώρα μας

Για τα εκατομμύρια μέλη της η ιστοσελίδα κοινωνικής δικτύωσης Facebook προσφέρει τη δυνατότητα να ξαναβρούν φίλους από τα παλιά, να παίζουν ομαδικά ηλεκτρονικά παιχνίδια και να κάνουν καθημερινά νέες γνωριμίες. Για πολλούς χρήστες όμως το Facebook μπορεί να παίξει και τον ρόλο του ψηφιακού «καταδότη» και να τους στείλει στις αίθουσες των δικαστηρίων ή ακόμη και στη φυλακή.
Σε πολλές περιπτώσεις οι φωτογραφίες που ανέβασαν ορισμένοι χρήστες ή ακόμη και το γεγονός ότι απλώς συνδέθηκαν στο Facebook είχε ως αποτέλεσμα να έχουν προβλήματα με τις Αρχές. Γι΄ αυτό προσοχή:στις ψηφιακές λεωφόρους του Διαδικτύου οτιδήποτε γράψετε ή «ανεβάσετε» μπορεί και να χρησιμοποιηθεί εναντίον σας.
Ιδού μερικές χαρακτηριστικές περιπτώσεις.
1. Σύμφωνα με τον αμερικανικό τηλεοπτικό σταθμό CBS μια μητέρα στη Φλόριντα αντιμετώπισε προβλήματα με τη Δικαιοσύνη μετά την ανάρτηση στη σελίδα της στο Facebook μια φωτογραφίας που έδειχνε το μόλις δύο ετών παιδί της να χρησιμοποιεί μια πίπα μαριχουάνας. Η μητέρα ισχυρίστηκε ότι η φωτογραφία ήταν αστείο όμως οι τοπικές αρχές προστασίας ανηλίκων δεν απέκλεισαν το ενδεχόμενο να ασκήσουν ποινική δίωξη εναντίον της.
2. Ο Κρεγκ Λιντς απέδρασε από φυλακή των ΗΠΑ όπου κρατούνταν μετά τη σύλληψη του για ληστεία. Αμέσως μετά την απόδραση του ο Λιντς άρχισε να “ανεβάζει” φωτογραφίες του στο Facebook όπου λοιδορούσε τους αστυνομικούς. Πριν η αστυνομία ανακαλύψει τα ίχνη του με τη βοήθεια των διαχειριστών του Facebook, η ιστοσελίδα του είχε προσελκύσει 40.000 φίλους. Ο Λιντς συνελήφθη και οδηγήθηκε σε φυλακή υψίστης ασφαλείας.
3. Ο φυγόδικος Μάξι Σόπο που καταζητούνταν για τραπεζική απάτη κατέφυγε στο Μεξικό προκειμένου να αποφύγει τη σύλληψη. Εκεί άρχισε να ανεβάζει φωτογραφίες στο Facebook όπου ανέφερε ότι ζούσε στον Παράδεισο. Και πάλι με τη βοήθεια των διαχειριστών της ιστοσελίδας οι διωκτικές αρχές εντόπισαν και συνέλαβαν τον Σόπο που αντιμετωπίζει πλέον το ενδεχόμενο κάθειρξης μέχρι και 30 χρόνια.
4. Τέσσερις Λιβανέζοι υπήκοοι συνελήφθησαν μετά τη δημιουργία μιας σελίδας στο Facebook όπου ασκούσαν έντονη κριτική στον πρόεδρο του Λιβάνου Λισέλ Σλεϊμάν. Στον Λίβανο ισχύει ιδιαίτερα αυστηρή νομοθεσία για περιπτώσεις δυσφήμισης. Τίτλος της σελίδα που είχαν δημιουργήσει οι τέσσερις νεαροί ήταν: “Δεν θέλουμε έναν υποκριτή για πρόεδρο”. Σε περίπτωση που καταδικαστούν αντιμετωπίζουν ποινές φυλάκισης έως και δύο χρόνια.
5. Με τη βοηθεια του Facebook η αστυνομία στις Φιλιππίνες συνέλαβε τον Μαρκ Ντιζόν για την κατηγορία της δολοφονίας εννέα ανθρώπων κατά τη διάρκεια τριών ένοπλων ληστειών. Αυτόπτες μάρτυρες αναγνώρισαν στις φωτογραφίες που είχε ανεβάσει ο Ντιζόν στην ιστοσελίδα του, τον δράστη των ληστειών.

Και στην χώρα μας όμως το Facebook έχει δημιουργήσει “προβλήματα” σε αρκετούς με πιο πρόσφατο περιστατικό δύο ειδικοί φρουροί που εν ώρα υπηρεσίας έκαναν ότι σωίφαραν κοκαΐνη.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:19, 30-08-10:

Facebook Ruins Job Interview

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 13:19, 01-09-10:

Το προφίλ ενός φίλου μου είναι έτσι,πώς γίνεται να το κάνω κι εγώ?(Εννοώ το γιωργος+friends γιωργος just friends)

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 13:30, 01-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Bill_Slayer
Το προφίλ ενός φίλου μου είναι έτσι πώς γίνεται να το κάνω κι εγώ?(Εννοώ το γιωργος+friends γιωργος just friends)
Το "γιωργος+friends γιωργος just friends" το εμφάνισε αφού πάτησε το filters σωστά;

Το προφίλ των άλλων έτσι το βλέπουμε εμείς! Δλδ και στο δικό σου το προφίλ, οι φίλοι σου αν πατήσουν το filters θα τους εμφανιστούν αυτές οι επιλογές (δλδ υποθέτω Bill+friends Bill just friends).
Για να το βλέπεις και εσύ αυτό, πατάς στην σελίδα του προφίλ σου το options!

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά αυτό που θέλεις!

Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 13:41, 01-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Phoebe
Το "γιωργος+friends γιωργος just friends" το εμφάνισε αφού πάτησε το filters σωστά;

Το προφίλ των άλλων έτσι το βλέπουμε εμείς! Δλδ και στο δικό σου το προφίλ, οι φίλοι σου αν πατήσουν το filters θα τους εμφανιστούν αυτές οι επιλογές (δλδ υποθέτω Bill+friends Bill just friends).
Για να το βλέπεις και εσύ αυτό, πατάς στην σελίδα του προφίλ σου το options!

Ελπίζω να κατάλαβα σωστά αυτό που θέλεις!
Ναι,το θέμα είναι ότι βλέπω το προφίλ του έτσι χωρίς να πατήσω filter...και μάλιστα δεν υπάρχει τέτοια επιλογή στο προφίλ του Τον έχω ρωτήσει και μου λέει δεν ξέρει πώς το έκανε...
Edit:τελικά το βρήκα έχει μια επιλογή στο settings που λέει Show posts from friends in the default view.Άμα αφαιρέσεις το tick θα φαίνεται Bill+friends Bill just friends μόνιμα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill_1992 : 01-09-10 στις 13:52.
Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:58, 16-09-10:

Είναι ναρκισσιστές οι χρήστες του facebook;

Ο ναρκισσισμός είναι το κυριότερο χαρακτηριστικό των χρηστών του facebook σύμφωνα με μελέτη του πανεπιστημίου του Υork που εξέτασε την προσωπικότητα και τις συνήθειες των τυπικών χρηστών και «φίλων» του κοινωνικού αυτού δικτύου..
Στην έρευνα πήραν μέρος 100 φοιτητές, 50 άνδρες και 50 γυναίκες οι οποίοι ρωτήθηκαν για τον τρόπο που αλληλεπιδρούν μεταξύ τους στο face και απάντησαν σε ένα ψυχολογικό τεστ που αφορούσε τα επίπεδα ναρκισσισμού τους. Οι χρήστες λοιπόν που έμπαιναν πολλές φορές την ημέρα στη σελίδα τους και για περισσότερες ώρες, είχαν υψηλότερο σκορ στο ψυχολογικό τεστ που αφορούσε το ναρκισσισμό..
Εδώ πρέπει να διευκρινιστεί ότι ο ορισμός του ναρκισσισμού, σύμφωνα με τους συγκεκριμένους επιστήμονες, δεν έχει να κάνει ακριβώς με τον ορισμό που δίνει η ψυχιατρική. Στην έρευνα ο ναρκισσισμός νοείται ως ανάγκη για θαυμασμό από τους άλλους, εμμονή για επίδειξη των ικανοτήτων τους και υπερβολική αίσθηση ότι το άτομο είναι πολύ σημαντικό για την κοινωνία. Σύμφωνα με τους ερευνητές του York, ο τυπικός χρήστης του Facebook ενδόμυχα αποζητά την αποδοχή ενός ευρύτερου συνόλου και την επαφή με πολλά άτομα, κάτι το οποίο δεν συμβαίνει στην πραγματική του ζωή..
Αυτά λέει η μελέτη και όπως στη ζωή έτσι και σε κάθε μελέτη η αλήθεια δεν είναι ποτέ μόνο μία.. Οι δικές μας μελέτες ημών των ..σοφιστών, δείχνουν ότι αυτό που αποκαλούν «ναρκισσισμό» στο face λειτουργεί περισσότερο θετικά ως ανάγκη για αναγνώριση και αυτοεπιβεβαίωση, ανάγκες που ταυτοχρόνως όμως αποτελούν και κίνητρα για επικοινωνία, για καλύτερες σχέσεις, για δράση και δημιουργικότητα ώστε ο «εαυτός» να κατακτήσει απέναντι στον άλλον και στους άλλους τη θέση που πιστεύει ότι του αξίζει και να δημιουργήσει τη σχέση που επιθυμεί ως καλύτερη.. Αν λοιπόν αυτού του είδους ο «ναρκισσισμός» αποτελεί κίνητρο για να διακινούνται ιδέες, γνώσεις και απόψεις, ακόμα και πολιτικές εκφράσεις, να δημιουργούνται κοινωνικά δίκτυα και δραστηριότητες, να αναπτύσσεται η επικοινωνία, ο διάλογος και καλύτερες σχέσεις μεταξύ των «φίλων», που όμως κάποια στιγμή να περνάνε από το εικονικό στο πραγματικό, τότε μια χαρά ναρκισσισμός είναι.. Μπορεί μεν ο χρήστης να δείχνει ότι είναι πολύ σημαντικός ιδιοποιούμενος και μεταφέροντας στον «τοίχο» του ρήσεις και λόγια άλλων, κατά προτίμηση μεγάλων στοχαστών και ποιητών, αλλά μόνο και μόνο που το κάνει και επικοινωνεί έτσι με τους «φίλους», τουλάχιστον απεγκλωβίζεται από την τηλεοπτική του αποχαύνωση και αυτό το βρίσκω πολύ θετικό..
Δεν αποκλείω φυσικά και τις αρρωστημένες μορφές επιβεβαίωσης που εγκλωβίζουν την ανθρώπινη επικοινωνία μέσα σε ένα τεράστιο πραγματικά ναρκισσιστικό «εγώ» και κάνουν τις ανθρώπινες σχέσεις περισσότερο αφόρητες.. Ακραίο παράδειγμα είναι το γνωστό και αρρωστημένο «άδειασμα», δηλαδή η αυτοεπιβεβαίωση δια της προκλήσεως του ενδιαφέροντος του άλλου και η επακόλουθη απόρριψη του.. Το περιβόητο «άδειασμα» είτε γίνεται για λόγους ανασφάλειας (το συνηθέστερο) είτε καθαρά ναρκισσιστικά, είναι το ίδιο άρρωστο.. Αυτά όμως και άλλα πολλά τα έχουμε αναπτύξει εκτενώς ΕΔΩ.. Κατά τα άλλα, απέναντι σε αυτή την απάνθρωπη και μίζερη κοινωνία του μνημονίου, το μόνο που μας μένει είναι να επικοινωνούμε και να σχετιζόμαστε.. Επικοινωνείτε λοιπόν γιατί χανόμαστε!!

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ria17 (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria17
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H ria17 έγραψε στις 19:57, 18-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από Elpi-da
Τι γνώμη έχετε για το Facebook...??
Είναι κώδικας εποικηνωνίας για παιδιά νεαράς ηλικίας...??
ειναι μια σελιδα στην οποια εκθετεις τον εαυτο σου κ επιτρεπεις στον καθενα να σε κριτικαρει
συνομιλεις κολλας με μια οθονη με λαικ κομμς κ πιπες
εμπενα 10 ωρες καθε μερα ειχα κολλησει αλλα ενα εχω να πω...
οταν κλεινεις το fb αρχιζει η ζωη...

Παράθεση

giannis dog (giannis)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis dog
Ο giannis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 74 μηνύματα.

O giannis dog έγραψε στις 20:00, 18-09-10:

πιστευω πως ειναι σκετο φακελομα...ειναι λγο ανουσιο να φτιαξεις facebook

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 20:09, 18-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από maria_lulu
αμα εισαι προσεκτικος ειναι ωραιο!
Είσαι 12 χρονών + έχεις facebook;; Μήπως είσαι λίγο μικρούλα;;

Παράθεση

ria17 (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ria17
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H ria17 έγραψε στις 20:21, 18-09-10:

!@#$ τα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 22-09-10 στις 16:52.
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 20:27, 18-09-10:

Μπαρδόν;

Φακελώνει ό,τι στοιχεία ανεβάσεις εσύ, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Αν δε θες λόγου χάρη να φακελώσει τη φάτσα σου δεν τη δημοσιεύεις.

Παράθεση

chrislg

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη chrislg
Ο chrislg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O chrislg έγραψε στις 20:56, 18-09-10:

Ακούγεται ότι θα δημιουργηθεί ένα καινούριο site κοινωνικής δικτύωσης(diaspora).Το αναπτύσσουν 4 αμερικανοί φοιτητές , οι Daniel Grippi, Maxwell Salzberg, Raphael Sofaer και Ilya Zhitomirskiy, του πανεπιστημίου της Νέας Υόρκης.Η ιδέα της δημιουργίας του ξεκίνησε από την εποχή της έντονης συζήτησης σχετικά με τις ρυθμίσεις ασφάλειας του Facebook. Τι πιστεύετε για αυτό ??
Θα αντικαταστήσει τελικά το facebook ???

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 21:00, 18-09-10:

Νομίζω πως ναι. Γενικά το καθετί καινούριο μας έλκει. Πχ παλιά ήταν της μόδας το hi5, τώρα το facebook.

Παράθεση

koum

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη koum
Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 21:06, 18-09-10:

Μπαρδόν;

Φακελώνει ό,τι στοιχεία ανεβάσεις εσύ, τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο. Αν δε θες λόγου χάρη να φακελώσει τη φάτσα σου δεν τη δημοσιεύεις.
Δεν ισχύει το ίδιο και για τους φίλους σου όμως... Μπορούν να σε κορνιζάρουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χωρίς την έγκρισή σου...

Γενικά το facebook, όπως και κάθε δίκτυο (αντι)κοινωνικής δικτύωσης, έχει θετικά και αρνητικά. Εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας κυρίως... Το να κρατάς επικοινωνία με παλιούς συμφοιτητές ξέρω γω δεν είναι κακό. Το να κρατάς επικοινωνία όμως με το Μήτσο το γείτονα, είναι αν μη τι άλλο ανησυχητικό...

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 21:08, 18-09-10:

Αρχική Δημοσίευση από koum
Δεν ισχύει το ίδιο και για τους φίλους σου όμως... Μπορούν να σε κορνιζάρουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ χωρίς την έγκρισή σου...

Γενικά το facebook, όπως και κάθε δίκτυο (αντι)κοινωνικής δικτύωσης, έχει θετικά και αρνητικά. Εξαρτάται από τη χρήση που κάνει ο καθένας κυρίως... Το να κρατάς επικοινωνία με παλιούς συμφοιτητές ξέρω γω δεν είναι κακό. Το να κρατάς επικοινωνία όμως με το Μήτσο το γείτονα, είναι αν μη τι άλλο ανησυχητικό...
Οκ, πες ότι γνωρίζουν τους φίλους σου, τι είδους φακέλωμα θα κάνουν; Τι τους νοιάζει με ποιον μιλάς και με ποιον μάλωσες πχ;

Παράθεση

koum

Διάσημο Μέλος

Ο koum αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Συνταξιούχος . Έχει γράψει 875 μηνύματα.

O koum έγραψε στις 21:10, 18-09-10:

Οκ, πες ότι γνωρίζουν τους φίλους σου, τι είδους φακέλωμα θα κάνουν; Τι τους νοιάζει με ποιον μιλάς και με ποιον μάλωσες πχ;
Μιλάω για πρόσωπα και γενικά προσωπικά δεδομένα. Μην το βλέπετε έτσι αθώο...

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 21:14, 18-09-10:

Μιλάω για πρόσωπα και γενικά προσωπικά δεδομένα. Μην το βλέπετε έτσι αθώο...
Μα, τα προσωπικά δεδομένα στην κρίση σου είναι αν θα τα βάλεις. Πχ δε γνωρίζω αν είσαι σε σχέση, τις πολιτικές σου πεποιθήσεις κτλ μπορώ όμως να τα μάθω όλα αυτά αν μου δώσεις εσύ το οκ, δηλαδή αν τα δημοσιεύσεις.

Παράθεση

koum

Διάσημο Μέλος

O koum έγραψε στις 21:17, 18-09-10:

Μα, τα προσωπικά δεδομένα στην κρίση σου είναι αν θα τα βάλεις. Πχ δε γνωρίζω αν είσαι σε σχέση, τις πολιτικές σου πεποιθήσεις κτλ μπορώ όμως να τα μάθω όλα αυτά αν μου δώσεις εσύ το οκ, δηλαδή αν τα δημοσιεύσεις.
Δε με κατάλαβες μάλλον. Οι φίλοι σου μπορούν να ανεβάσουν φωτό σου με/χωρίς επισήμανσή σου... Τί μπορείς να κάνεις;

Παράθεση

Civilara

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Civilara
Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,181 μηνύματα.

O Civilara Farewell έγραψε στις 21:18, 18-09-10:

πιπέρι

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη woochoogirl : 22-09-10 στις 17:00.
Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

O Boom έγραψε στις 21:24, 18-09-10:

Δε με κατάλαβες μάλλον. Οι φίλοι σου μπορούν να ανεβάσουν φωτό σου με/χωρίς επισήμανσή σου... Τί μπορείς να κάνεις;
Τους ξεκαθαρίζεις ότι δε σου αρέσει η δημοσιότητα. Απλό. Δε θέλω να ανέβουν φωτογραφίες που να με απεικονίζουν.

Αλήθεια, μια και μιλάμε για φακέλωμα, ποιες πιστεύεις/πιστεύετε ότι θα είναι οι επιπτώσεις του φακελώματος; Ποιος φακελώνει, το κράτος, άνθρωποι, και ποιος ο σκοπός/όφελος;

Παράθεση

koum

Διάσημο Μέλος

O koum έγραψε στις 21:31, 18-09-10:

Τους ξεκαθαρίζεις ότι δε σου αρέσει η δημοσιότητα. Απλό. Δε θέλω να ανέβουν φωτογραφίες που να με απεικονίζουν.
Είναι κανόνας του διαδυκτίου: Ό,τι ανεβαίνει ΔΕΝ κατεβαίνει.

Αλήθεια, μια και μιλάμε για φακέλωμα, ποιες πιστεύεις/πιστεύετε ότι θα είναι οι επιπτώσεις του φακελώματος; Ποιος φακελώνει, το κράτος, άνθρωποι, και ποιος ο σκοπός/όφελος;
Δεν θα έχεις ελευθερία, τί πιο σημαντικό; Όλα τείνουν στον έλεγχο του ατόμου, γενικότερα. Η "μόδα" των πιστωτικών καρτών, επίσης οδηγεί εκεί. Κάθε συναλλαγή σου καταγράφεται.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Happily.Motionless

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους