Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Η χρησιμότητα των μαθηματικών στην καθημερινή ζωή

blr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blr
Ο blr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O blr έγραψε στις 00:15, 28-04-09:

Από πουθενά, είναι καθαρά δικό μας κατασκεύασμα! Σε αυτο που ειπες borat εχω μια διαφωνια.Τα μαθηματικα δεν τα εφηυραμε,οπως ειπε και η mania τα ανακαλυψαμε και συνεχιζουμε να τα ανακαλυπτουμε.Τα μαθηματικα υπηρχαν απο την αρχη του συμπαντος.Στο διαστημα πριν απο καποια χρονια οταν στειλαμε εναν δορυφορο προς το απειρο για να μεταφερει ενα μηνυμα σε καποιο αλλο νοημον ον(αν υπαρχει),μεσα ειχε μια ταινια με τους λαους της Γης και μαθηματικα(πυθαγορειο θεωρημα κτλ).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 00:15, 28-04-09:

Δεν ήταν ταινία. Ήταν μια πλάκα και τα είχε χαραγμένα ως σύμβολα νομίζω.
*Συγγνώμη για το οφφ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

blr

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη blr
Ο blr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O blr έγραψε στις 00:38, 28-04-09:

Δεν ήταν ταινία. Ήταν μια πλάκα και τα είχε χαραγμένα ως σύμβολα νομίζω.
Ναι εννοω οτι η ταινια περιλαμβανε μονο τους λαους και τα εθειμα τους.Τα μαθηματικα οπως σωστα ειπες ειναι χαραγμενα.

Αρχική Δημοσίευση από borat
Το πως και το πότε αναπτύχθηκαν είναι πολύ σχετικό.

Πάντως πιο παλιά από τα γράματα δεν είναι.
Βέβαια, χωρίς να γνωρίζεις γλώσσα μπορείς να αριθμήσεις κάποιο σύνολο αλλά και πάλι αυτό προσωπικά δε το θεωρώ μαθηματικά, αριθμητική θα το έλεγα.

Σχετικά με αυτο που ρωτάς, μπορώ να υποθέσω δύο πράγματα:
  • γιατί ίσως αποτελεί προϊόν αντιγραφής
  • γιατί θέλουν να ελέγξουν το αν έχεις κατανοήσει τι κάνεις και κυρίως το γιατί το κάνεις.
Κοιτα.Η γλωσσα και τα γραμματα ειναι ενα μεσον για να επικοινωνουν οι ανθρωποι μεταξυ τους(και καλα τωρα),ενω τα μαθηματικα ειναι ενα μεσο για να επικοινωνεις με το συμπαν(φυση),αρα για να μαθεις μαθηματικα δεν χρειαζεσαι τα γραμματα.Την γλωσσα την χρειαζεσαι για να τα διδαξεις σε καποιον αλλον ανθρωπο(αν και εχω τις αμφιβολιες μου πανω σ' αυτο γιατι πολλα θεωρηματα τα εχω μαθει απο την γεωμετρικη τους ερμηνεια).

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Συμφωνώ ότι το πρόβλημα έγκειται στον τρόπο με τον οποίο διδάσκονται αυτά τα μαθήματα (έχω πετύχει ελάχιστους καλούς μαθηματικούς και φυσικούς με όρεξη να μεταδώσουν τη γνώση στα παιδιά), αλλά δε θα έπρεπε να καταδικάζουμε τα μαθήματα αυτά επειδή οι καθηγητές είναι χάλια...
Τα μαθαίνουμε στο σχολείο αφ' ενός για να πάρουμε τις γενικές γνώσεις που θα μας βοηθήσουν να συνεχίσουμε τις σπουδές μας και αφ' ετέρου για να έχουμε μία σφαιρική και ολοκληρωμένη άποψη για τον κόσμο που ζούμε και κινούμαστε.
Θεα Καλυψωεχειςαπολυτο απολυτοτατο δικιο σε αυτο που προαναφερθεικες.Δυο ειναι οι λογοι που τα παιδια δεν θελουν να μαθουν αυτα τα μαθηματα,το ενα ειναι οτι κανεις δεν τους αναφερει παραδειγματα απο την καθημερινοτητα(επειδη δεν ξερουν ή επειδη βαριουνται να διδαξουν η επειδη θελουν αυτες τις γνωσεις για τους εαυτους τους για να μπορουν αυριο να εκμεταλευονται αυτους που επρεπε να διδαξουν,δεν ξερω ακριβως)και το δευτερο ειναι οτι τα παιδια εχουν ποια λανθασμενα προτυπα.Εγω επειδη στην β' λυκειου καταλαβα χαρις σε εναν καθηγητη που θα μου χρησιμευσουν αυτα ατην ζωη μου,τοτε αρχισα να διαβαζω,αλλα επειδη ειχα πολλα κενα να καλυψω τραβουσα τα βυζια μου.Αλλα τα καλυψα τελικα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 28-04-09 στις 09:26. Αιτία: merge. Βλέπε κουμπάκι "επεξεργασία" :)
Παράθεση

ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ (...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου...)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ
Ο ...του πατρός ΜΠΛΟΥΜ και του υιου... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 242 μηνύματα.

O ΜΠΕΡΔΕΜΕΝΟΣ έγραψε στις 09:37, 28-04-09:

Να πω την αμαρτία μου, δεν γνωρίζω κανέναν που να έμαθε ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ επειδή κάποιος τού εξήγησε ότι είναι χρήσιμα (για να φτιάχνει τούνελ, μίξερ και να μετράει καλά τα ρέστα στο μπακάλη)). Να μπόρεσε να τού μεταδώσει ορισμένα κεφάλαια για να περάσει την τάξη (ή ακόμα και να γίνει απουσιολόγος), ναι. Να ασχοληθεί σοβαρά με τα μαθηματικά, όχι. Νομίζω ότι η αξία τους και το χαρακτηριστικό τους που πορώνει κάποιον είναι ακριβώς η καθαρότητά τους, η αφαιρετικότητά τους. Υπάρχουν μαθηματικοί που βλέπουν τοπολογικούς χώρους στα "ξύλινα" βιβλία και χαρτιά και συγκινούνται όπως άλλοι συγκινούνται από την ποίηση ή τη ζωγραφική ή τη μουσική.

Μιας και αναφέρθηκε (έμμεσα) προηγουμένως ο πολλαπλασιασμός πινάκων, μια από τις πιο πρακτικες ανάγκες που οδήγησε στον ορισμό του έτσι όπως τον ξέρουμε νομίζω πως είναι στα διακριτά μαθηματικά, για να βρεις το πλήθος των μονοπατιών μήκους k από μια κορυφή i σε μια κορυφή j.

Ένας μαθηματικός, νομίζω ο Polya, είχε πει ότι ακόμα και ένας γάιδαρος ξέρει μαθηματικά, διότι για να φάει ένα δέμα σανό προχωράει σε ευθεία (την συντομότερη διαδρομή). Πάντως το ερώτημα που προέκυψε πριν ορισμένα ποστ, για το αν τα μαθηματικά ανακαλύφθηκαν ή εφευρέθηκαν είναι φιλοσοφικό, άλυτο και μάλλον θα μείνει πάντοτε άλυτο εξ ορισμού (αν υποθέσουμε ότι ανακαλύφθηκαν, άρα υπήρχαν στη φύση, ποιός θα επικοινωνήσει μαζί της για να μας το πει

Είναι λίγο free το θέμα και είπα διάφορα. Καλό είναι, αρκεί να μην το ξεφύγουμε εμείς. Μέρα

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους