Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,179 εγγεγραμμένα μέλη και 3,091,038 μηνύματα σε 96,056 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 862 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Αγαπημένος καφές

Αγαπημένος καφές

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 115)
Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)
28
24,35%
Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)
9
7,83%
Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)
14
12,17%
Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)
16
13,91%
Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)
21
18,26%
Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)
12
10,43%
Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)
28
24,35%
Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)
9
7,83%
Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)
21
18,26%
Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)
29
25,22%

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,497 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 23:45, 10-10-12:

εγω τελευταια εχω λιωσει τον
φραπε και τοfreddo espresso
κόβουν και την όρεξη για μασα αλλα σκοτωνουν το στομαχακι μου!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moxa15 : 10-10-12 στις 23:45. Αιτία: ορθογραφικο
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:28, 11-10-12:

Όσα είδη καφέ κι αν ανακαλυφθούν, η φραπεδιά θα είναι ανεπανάληπτη αξία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 11-10-12 στις 16:29. Αιτία: τυπογραφικό λάθος
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη νικος ρεθυμνο
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,900 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 16:47, 11-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Λυσιστράτη
Όσα είδη καφέ κι αν ανακαλυφθούν, η φραπεδιά θα είναι ανεπανάληπτη αξία.
Σωστα τα λετε!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:10, 11-10-12:

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για την ευγένειά σου, αλλά μπορείς να μου μιλάς στον ενικό. Συγνώμη κιόλας για την παρέμβαση.
Επίσης, έχω να πω ότι ο φραπέ αποκτά πολύ ωραία γεύση όταν του βάζουμε μαύρη (ακατέργαστη) ζάχαρη, η οποία είναι πιο υγιεινή από τη λευκή (επεξεργασμένη).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 11-10-12 στις 21:10. Αιτία: τυπογραφικό λάθος
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Δάσκαλος/α και μας γράφει απο Ρέθυμνο (Ρέθυμνο). Έχει γράψει 1,900 μηνύματα.

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 21:54, 11-10-12:

Σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και για την ευγένειά σου, αλλά μπορείς να μου μιλάς στον ενικό. Συγνώμη κιόλας για την παρέμβαση.
Επίσης, έχω να πω ότι ο φραπέ αποκτά πολύ ωραία γεύση όταν του βάζουμε μαύρη (ακατέργαστη) ζάχαρη, η οποία είναι πιο υγιεινή από τη λευκή (επεξεργασμένη).
Ενταξει.Δες αυτο(και οσοι θελετε) για το φραπε:http://www.gelastoxilaki.info/arthra...n-ellinon.html

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 19:07, 12-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από νικος ρεθυμνο
Ενταξει.Δες αυτο(και οσοι θελετε) για το φραπε:http://www.gelastoxilaki.info/arthra...n-ellinon.html
Σ' ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Παράθεση

Αγγελική!!! (Αγγελική)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αγγελική!!!
H Αγγελική αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.

H Αγγελική!!! έγραψε στις 15:34, 13-10-12:

freddo cappuccino<3

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*Maria (^_^)*

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Maria (^_^)*
H *Maria (^_^)* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,003 μηνύματα.

H *Maria (^_^)* Όλη η ζωή είναι ένα τυχερό παιχνίδι.... έγραψε στις 15:47, 13-10-12:

Φίλτρου..!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Didonia (Υπερτατη Ελληνιδα Θεα(ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ))

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Didonia
H Υπερτατη Ελληνιδα Θεα(ΕΓΩ ΕΣΥ ΚΑΙ ΑΥΤΟΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 51 μηνύματα.

H Didonia http://www.youtube.com/watch?v=_VntCvrE9 έγραψε στις 16:01, 14-10-12:

παρα πολυ ωραιος καφες ειναι ο στιγμιαιος φουντουκι και καραμελα! συνιστω ανεπιφυλακτα!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:47, 09-11-12:

κατάρα σε όσους εφεραν το φραποφρεντο στα ίσια με την ορίτζιναλ γκρικ φραπεδούμπα

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 18:11, 14-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
κατάρα σε όσους εφεραν το φραποφρεντο στα ίσια με την ορίτζιναλ γκρικ φραπεδούμπα
Συμφωνώ απόλυτα.

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,438 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 18:49, 14-11-12:

Από ζεστούς
Φίλτρου>ελληνικός>νες

από κρύους
φραπές> φρέντο (όχι πως δεν μ αρέσει, αλλά επειδή είναι πολύ πιο εύκολος ο φραπές σπάνια φτιάχνω)

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,777 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 21:47, 14-11-12:

Εγώ τώρα που έχω τις πανελλήνιες και πολύ διάβασμα πίνω νες κάθε μέρα

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 16:47, 24-11-12:

Ο φραπες ειναι πολυ ευκολος στην ετοιμασια του.Ακομη και τωρα που πλακωνει σιγα-σιγα το κρυο,φραπε πινω.Αλλα στο σπιτι,στη σχολη σπανια,δε μου αρεσει τοσο.Περσι που ειχα μπολικο πρωινο ξυπνημα,ημουν απο τους πρωτους πελατες του κυλικειου το πρωι
Καλοι ειναι και οι αλλοι,τυπου φρεντο βεβαια,αλλα ο φραπε(και με σέικερ) ειναι πιο ευγευστος για μενα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 19:29, 24-11-12:

τωρα το χειμωνα λατρευω να πίνω νες γλυκό με γάλα!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

gregory, nub

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gregory, nub
Ο gregory, nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Εργάτης/τρια . Έχει γράψει 2,438 μηνύματα.

O gregory, nub έγραψε στις 19:33, 24-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από kit-kat
τωρα το χειμωνα λατρευω να πίνω νες γλυκό με γάλα!
Ο νες με νερό δεν μ αρέσει, αλλά το γάλα με νες είναι καλό

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,777 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 22:33, 24-11-12:

Νες σκέτος.. μαγεία

Παράθεση

Giannoutas

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Giannoutas
Ο Giannoutas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,182 μηνύματα.

O Giannoutas Μη μου τους όρχεις τάραττε !!! έγραψε στις 22:47, 24-11-12:

Αρχική Δημοσίευση από Didonia
παρα πολυ ωραιος καφες ειναι ο στιγμιαιος φουντουκι και καραμελα! συνιστω ανεπιφυλακτα!
Πολυ ωραιος,οντως

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 22:51, 30-11-12:

Φραπεδιά ρε γμτ. Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο.

Ωστόσο, δεν είναι αρνητικό να δοκιμάζεις νέες γεύσεις. Άλλοτε βέβαια σου βγαίνει σε καλό κι άλλοτε όχι.
Μια φορά είχα δοκιμάσει σε μια καφετέρια στο Θησείο "Γερμανικό Καφέ". Ήταν μια αηδία. Είχε λικέρ μέντα κάτω κάτω, καφέ φίλτρου και κρέμα γάλακτος με ένα φυλλαράκι μέντας για το γαρνίρισμα. Ένα ξέρασμα σας λέω. Το τονίζω για να σας προφυλάξω απ' αυτό το ξέρασμα. Μια αηδία λέμε! Ενώ δεν δοκιμάζω συνήθως άλλες γεύσεις καφέ, παρασύρθηκα από τη φίλη μου που είναι ομογενής από τη Γερμανία. Όχι πώς φταίει η κοπέλα. Δική μου ήταν η ευθύνη που έδωσα 4 ευρώ για μια αηδία!

Παράθεση

νικος ρεθυμνο (Νίκος)

Διακεκριμένο μέλος

O νικος ρεθυμνο έγραψε στις 23:52, 30-11-12:

Φραπεδιά ρε γμτ. Δεν υπάρχει τίποτε καλύτερο.
Συμφωνω,νομιζω οτι ειμαι απο τους λιγους που πινουν φραπε ακομη και το χειμωνα αντι για ζεστο νες()

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,243 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 21:38, 04-12-12:

έχω ερωτα με τον ελληνικο. <3

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 04-12-12 στις 23:34. Αιτία: προσαρμογή στους όρους χρήσης
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γατόπαρδος.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόπαρδος.
Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 606 μηνύματα.

O Γατόπαρδος. έγραψε στις 15:19, 17-12-12:

Φραπεδιά και δεν είμαι καλά.....

Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 16:00, 17-12-12:

Τελευταία cappuccino βανίλια με κανελίτσα από πάνω, τον λατρεύω.

Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 20:39, 17-12-12:

Νες forever!!!

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 14:32, 19-12-12:

Εχω αρχισει καπουτσινο καραμελα για χειμωνα..

Παράθεση

cassandra011997

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη cassandra011997
H cassandra011997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H cassandra011997 music is life or life is music!! έγραψε στις 00:30, 21-12-12:

φρεντο καπουζινο !!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Σπυρακος (^^)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Σπυρακος (^^)
Ο Σπυρακος (^^) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 2,579 μηνύματα.

O Σπυρακος (^^) έγραψε στις 00:34, 21-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από cassandra011997
φρεντο καπουζινο !!!!!!!!!!!!!
Σταθερη αξια το freddo ε;

Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,504 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 14:25, 27-12-12:

καπουτσίνο με μπολικο αφρόγαλα και σοκολάτα!!!!!

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 16:12, 07-01-13:

ελληνικός ΜΌΝΟ.δεν μπορώ να πιώ κανέναν άλλο καφέ.απλά δεν κατεβαίνει

Παράθεση

Vivicoolgirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vivicoolgirl
H Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H Vivicoolgirl έγραψε στις 15:41, 12-01-13:

καπουτσίνο το χειμώνα και καλοκαίρι τον κλασσικό φραπέ η φρεντοτσίνο με καραμελα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 13-01-13 στις 14:31. Αιτία: split μηνύματος για μεταφορά από το θέμα "Αγαπημένο ρόφημα"
Παράθεση

The little musician boy (Κωνσταντίνος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The little musician boy
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λάρισα (Λάρισα). Έχει γράψει 132 μηνύματα.

O The little musician boy καλημέρα έγραψε στις 21:26, 15-05-13:

Γενικά αν θέλω καφέ φρέντο καπουτσίνο καραμέλα!

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,787 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 21:39, 15-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Diabasteros
Γενικά αν θέλω καφέ φρέντο καπουτσίνο καραμέλα!
Δικός μου εσύ.
Και εγώ τέτοιον πίνω! Ή εσπρέσο φρέντο.

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,358 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 21:42, 15-05-13:

Ο καπουτσίνο και σε μένα είναι ο αγαπημένος!
Αλλά αυτός που με ξυπνάει, μόνο, δεν ξέρω γιατί, είναι ο ελληνικός! Ο διπλός μάλιστα!

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 18:59, 27-04-15:

Υπάρχουν πολλά είδη καφέ, συντρόφια, ωστόσο, παραμένω πιστή στη φραπεδιά! Δεν υπάρχει καλύτερος καφές. Τρόπον τινά βέβαια λειτουργεί κι ως ήπιο αναβολικό, με την έννοια ότι έχει διεγερτική δράση. Χτες το βράδυ στις εννέα είχα γίνει σαν σίγμα τελικό από την κούραση, αλλά επειδή έπρεπε οπωσδήποτε να διαβάσω, κοπάνισα μια φραπεδιά κι αμέσως ήρθα στα ίσια μου. Μια πιο υγιεινή διεγερτική λύση βέβαια είναι και ο φυσικός χυμός πορτοκαλιού.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:39, 27-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
παραμένω πιστή στη φραπεδιά! Δεν υπάρχει καλύτερος καφές.
Συμφωνώ. Είχαν δίκιο οι αρχαίοι ημών πρόγονοι οι οποίοι έλεγον: "Φραπές ευφραίνει καρδίαν ανθρώπου".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Nelliel

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 936 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 21:57, 27-04-15:

Κατα σειρα προτιμησης: Cappuccino > Latte > Φιλτρου (με αρωμα φουντουκι και φρεσκοαλεσμενος αν γινεται).
Φραπε και στιγμιαιους δεν πινω. Μακραν οτι χειροτερο υπαρχει απο καφεδες...

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:35, 27-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Συμφωνώ. Είχαν δίκιο οι αρχαίοι ημών πρόγονοι οι οποίοι έλεγον: "Φραπές ευφραίνει καρδίαν ανθρώπου".
Έπιναν φραπέ και οι αρχαίοι;

Παράθεση

Giorgos216 (Γιώργος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos216
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,056 μηνύματα.

O Giorgos216 έγραψε στις 23:56, 27-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Έπιναν φραπέ και οι αρχαίοι;
Είναι ενδιαφέρουσα εναλλακτική του ρητού "Οίνος ευφραίνει καρδίαν ανθρώπου".
Δεν είχαν φραπέ αλλά θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν, καθώς θα ταίριαζε γάντι με τον τρόπο ζωής των αρχαίων Αθηναίων.

Παράθεση

quintana

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη quintana
Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 207 μηνύματα.

O quintana έγραψε στις 11:58, 28-04-15:

φρέντο καπουτσινο for evar

ο φραπές το πρώτο μισό ποτήρι μ αρέσει γιατί ειναι ακόμα κρύος,και μου φαίνεται κάπως πηχτός

μετά κάπως χλιαραίνει και αραιώνει και γίνεται λιγο μπλιαχ

ξέρετε γιατί το έχουν αυτο οι φραπέδες μου ? )

Παράθεση

N.F

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη N.F
H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H N.F έγραψε στις 17:13, 28-04-15:

Freddo cappuccino και μετά mocaccino. Έρωτας

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 21:27, 28-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos216
Δεν είχαν φραπέ αλλά θα μπορούσαν κάλλιστα να είχαν, καθώς θα ταίριαζε γάντι με τον τρόπο ζωής των αρχαίων Αθηναίων.
Πράγματι...

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,290 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 21:30, 28-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από quintana
ο φραπές το πρώτο μισό ποτήρι μ αρέσει γιατί ειναι ακόμα κρύος,και μου φαίνεται κάπως πηχτός

μετά κάπως χλιαραίνει και αραιώνει και γίνεται λιγο μπλιαχ

ξέρετε γιατί το έχουν αυτο οι φραπέδες μου ? )
να βάζεις 2 κουταλιές φραπέ και το πολύ 1 παγακι.

εγω βαζω 2 καφε και 3 ζάχαρη και γαλα..

Παράθεση

NatashaLP (Αναστασία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη NatashaLP
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H NatashaLP έγραψε στις 17:13, 29-04-15:

νες/φραπέ σκέτο με πολύ γάλα

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,615 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 18:12, 29-04-15:

Όπως έχω πει και στο παρελθόν, δεν είμαι του καφέ, διότι αν και μου αρέσει, με πειράζει συνήθως η καφεΐνη. Τον τελευταίο μήνα όμως, ούσα μέσα στο μαγαζί που άνοιξε ο θείος μου (Coffee Island), άρχισα να πίνω σαν παιδί και εγώ. Από Δευτέρα μάλιστα, ξεκινάω και δουλειά κανονικότατα (και όχι πλέον σε βάση εθελοντικής προσφοράς) μιας και τα έμαθα τα ... κόλπα του γένους Καφέα!

Πάντως, όταν έρχονται στο μαγαζί και μου ζητάνε φραπέ ή νες αχτύπητο, απορώ ρε παιδιά, πώς το πίνουνε αυτό το πράγμα! Αντί να πιεις το espressακι σου, το macchiato σου, το cappuccinάκι σου, το latte σου, το freddo σου, τον αρωματικό σου, τον americano σου ....... πας και μου πίνεις τη μαλακία. Ε, όχι δε το δέχομαι. (πλακίτσα of course)
Ο κόσμος πάντως, σε μεγάλο ποσοστό, δε ξέρει να πίνει καφέ ή καλύτερα να ξεχωρίζει τον καλό και ποιοτικό καφέ. Άσε που μεγάλη μερίδα των πελατών πίνουν τον καφέ τους πετιμέζι! Γαλακτομπούρεκο! ( μιλάμε για 4 κουταλιές της σούπας ζάχαρη!!! ) Έτσι όμως δε γεύεσαι τον καφέ, αλλά τη ζάχαρη. Βέβαια θα μου πεις, συνήθεια είναι και δύσκολα κόβεται, αλλά το καλύτερο είναι να μειώνεις σταδιακά τη ζάχαρη ( ή το μέλι: το βάζουν και αυτό πολλοί στον καφέ(!) ) μέχρι να μυηθείς στην εκάστοτε διαφορετική επίγευση του ροφήματος.

Εγώ πάντως, είμαι φαν του cappuccino, με ολίγη καστανή ζάχαρη, κατά προτίμηση decaf για να μην με πειράξει.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 23:35, 29-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Stavri_
όταν έρχονται στο μαγαζί και μου ζητάνε φραπέ ... απορώ ρε παιδιά, πώς το πίνουνε αυτό το πράγμα! Αντί να πιεις το espressακι σου, το macchiato σου, το cappuccinάκι σου, το latte σου, το freddo σου, τον αρωματικό σου, τον americano σου ....... πας και μου πίνεις τη μαλακία. Ε, όχι δε το δέχομαι.
Όχι! Έχεις πέρα για πέρα άδικο. Ο φραπές δεν είναι απλά ένας καφές. Είναι απόλαυση, είναι τρόπος ζωής, είναι ιδεολογία, είναι η ίδια η Ελλάδα. Φραπές είναι να ρουφάς αργά από το χοντρό καλαμάκι και να νοιώθεις να φτάνει η δροσιά μέχρι τις πατούσες σου. Η παρέα γύρω από το τραπέζι μετά του φρα-πέος ανά χείρας, απογειώνεται στους ουρανούς και αναλύει τα πάντα με σοφία. Ακόμα και όταν φτιάχνεις μόνος σου τον φραπέ και ακούς το βζζζζζζ του μιξερακίου και τον κρυστάλλινο ήχο των παγακίων που πέφτουν στο ποτήρι, διεγείρεσαι. Ειδικά στην παραλία, κάτω από την ομπρέλα, το να πίνεις την παγωμένη φραπεδιά σου σε γυάλινο πάντα ποτήρι και να βλέπεις τη θάλασσα και τα κωλαράκια, νοιώθεις ένα βήμα πριν τον παράδεισο.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:42, 29-04-15:

Ο φραπές είναι ιερός Stavri μη βλασφημείς.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 23:49, 29-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Ο φραπές είναι ιερός Stavri μη βλασφημείς.
Ο φραπές ανακαλύφθηκε το 1957 στη Θεσσαλλλονίκη: http://www.infospoudes.gr/enimerosi/...oria-tou-frape . Χαλλλλαράαα....

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 15:36, 30-04-15:

Α για αυτό του έχουμε τόση αγάπη εδώ. Δεν το ήξερα.

Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 967 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 17:40, 30-04-15:

Αααααν πιω, latte φυσικά γιατί ειναι 80% γάλα και 20% καφές. Αν το τιγκαρω και στη ζάχαρη δεν καταλαβαίνω τιποτα από καφε.
Γι αυτο να ζήσει ο χυμός!

Παράθεση

dune

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dune
H dune αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H dune έγραψε στις 21:14, 01-05-15:

Γαλα με καφε. Εχω ευαισθητο νευρικο συστημα και οι κανονικοι καφεδες με σκοτωνουν! Αλλα ελα που μου αρεσει η μυρωδια και η γευση... Και ελληνικο πινω, αλλα μονο, οχι διπλο, γιατι παλι γινομαι κουρελι.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους