Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,148 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,648 μηνύματα σε 96,015 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 512 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Αγαπημένος καφές

Αγαπημένος καφές

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 115)
Φραπεδιά (η αθάνατη ελληνική παράδοση)
28
24,35%
Φραπόγαλο (η παράδοση σε έκδοση baby)
9
7,83%
Ελληνικός (ή η επιστροφή της χόβολης)
14
12,17%
Ελληνικός διπλός (για διπλή απόλαυση)
16
13,91%
Φίλτρου (η διάφανη απόλαυση)
21
18,26%
Εσπρέσσο (η δύναμη σε ristretto ή lungo)
12
10,43%
Καπουτσίνο (με πολλή πολλή κρέμα ή σαντιγύ)
28
24,35%
Φρεντοτσίνο (τα καινά δαιμόνια ...)
9
7,83%
Εσπρέσσο φρέντο (γιατί είμαστε θερμοί τύποι)
21
18,26%
Καπουτσίνο φρέντο (γιατί έχει ωραίο αφρό)
29
25,22%

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 21:39, 01-05-15:

Αρχική Δημοσίευση από dune
Γαλα με καφε. Εχω ευαισθητο νευρικο συστημα
Εχω τροφική δυσανεξία, ιδιαίτερα στη λακτόζη, άρα το γάλα είναι απαγορευτικό για εμένα. Τα τελευταία χρόνια βέβαια υπάρχουν καφετέριες που σερβίρουν καπουτσίνο με γάλα σόγιας. Εκεί τον τιμάω δεόντως.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris001 : 01-05-15 στις 22:34. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alan

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Alan
Ο Alan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 555 μηνύματα.

O Alan έγραψε στις 15:35, 12-06-15:

Espresso Freddo το καλοκαίρι.Το χειμώνα βολεύομαι με φίλτρου ή ελληνικό

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,613 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 01:05, 13-06-15:

Ο χειροτερος συναδυασμός είναι καφές με αλκοόλ, τύπου ιρλανδέζικός (ο οποίος έχει και ουίσκι). Ό,τι χειρότερο για το στομάχι.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,785 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 03:30, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Ο χειροτερος συναδυασμός είναι καφές με αλκοόλ, τύπου ιρλανδέζικός (ο οποίος έχει και ουίσκι). Ό,τι χειρότερο για το στομάχι.
Ισχύει, δοκίμασα μια φορά από περιέργια σε καφετέρια espresso με ούζο, και μετά για λίγη ώρα ήμουν σκατά. Ειδικά αν δεν έχεις φάει, δεν.

Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 198 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 06:20, 13-06-15:

Nescafe ζεστός, χωρίς γάλα.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:41, 13-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498
Ισχύει, δοκίμασα μια φορά από περιέργια σε καφετέρια espresso με ούζο, και μετά για λίγη ώρα ήμουν σκατά. Ειδικά αν δεν έχεις φάει, δεν.
Ναι, ό,τι γεύση φανταστείς υπάρχει. Περιορίζομαι λοιπόν στη φραπεδιά που την έχω συνηθίσει, γιατί όσες φορές πειραματίστηκα με άλλο είδος καφέ την πάτησα.

Παράθεση

Panagiotis849 (Παναγιώτης)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panagiotis849
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 133 μηνύματα.

O Panagiotis849 #Panos έγραψε στις 13:17, 30-06-15:

Τον χειμώνα Ελληνικό και Φίλτρου αλλά το καλοκαίρι φραπεδιά, φρεντο εσπρέσσο και φρέντο καπουτσίνο!

Παράθεση

Vold (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vold
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 1,391 μηνύματα.

O Vold έγραψε στις 07:28, 01-07-15:

Freddo espresso
Τον ζεστό καφέ δεν τον μπορώ καθόλου

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 12:10, 01-07-15:

Φρέντο Καπουτσίνο με κρέμα σοκολάτα από τα everest
Φρεντοτσίνο
Φραπές

Παράθεση

Dmzk

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dmzk
Ο Dmzk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Barman/Barwoman και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O Dmzk έγραψε στις 22:34, 01-07-15:

Σκέτο Espresso

Παράθεση

Φρεντος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 09:02, 02-07-15:

Σκετο εσπρεσο η φρεντο εσπρεσο!! Καφες με γαλα, δεν ειναι καφες για μενα

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 10:18, 02-07-15:

Φραπεδιά, χειμώνα καλοκαίρι.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6
Ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 202 μηνύματα.

O ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ_6 έγραψε στις 19:05, 02-07-15:

κάποτε έπινα φραπέ γλυκό με γάλα τώρα όμως φανατικά εσπρέσο φρέντο.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 17:17, 03-07-15:

Φραπές γλυκός.

Παράθεση

athinouli

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη athinouli
H athinouli αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H athinouli :) έγραψε στις 05:55, 26-02-16:

ελληνικος μετριος μονο! ο μονος που δε με χαλαει η γευση του και ο μονος που μου δινει ακριβως οση ενεργεια μου αρκει χωρις τρεμουλο και υπερένταση!
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,631 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 11:30, 26-02-16:

(Πως γίνεται να μην εχω γράψει ακομα σ'αυτο το θεμα... )
Τον χειμώνα προτιμώ ζεστό καφε (έχουμε και μια ευαισθησία στα κρύα όποτε αναγκαστικά ), μ'αρεσει πολυ ο φίλτρου με γάλα πάντα,χωρις ζάχαρη, και το ζεστο καπουτσίνο,χωρις ζάχαρη αλλα με καραμέλα. Όταν πιάσουν οι ζεστές προτιμώ φρεντο καπουτσίνο αλλα το'χω παράπονο που σε πολλές καφετέριες δεν τον πετυχαίνουν ποτε Ειναι ενα απαίσιο πράγμα φουλ στη ζάχαρη. Φραπέ πίνω γιατι ειναι ο μοναδικός κρύος καφές που μπορείς να φτιάξεις μόνος σου πολυ απλά και γι'αυτο τον εχω συνδυάσει με καλοκαίρι και με διακοπές. Αλλα για να λέμε την αλήθεια,δεν με τρελαίνει τόσο. Προτιμώ φρεντο καπουτσίνο. Δεν μπορώ να διαλέξω αγαπημένο καφε,όλοι αυτοί που ανέφερα μ'αρεσουν το ίδιο.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Έρι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Έρι
H Έρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 40 μηνύματα.

H Έρι Διάβασμα :( έγραψε στις 13:02, 24-03-16:

χρονιά πανελληνίων το 'χω ρίξει στον καφέ φέτος αγαπημένες επιλογές ? διπλός ελληνικός και διπλός καπουτσίνο . γενικά όμως μου αρκεί να ναι ζεστός - ναι κάθε εποχή του χρόνου - και χωρίς ζάχαρη
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 22:01, 31-03-16:

Φραπόγαλο σε τεράστιο ποτήρι με πολλά παγάκια
Παράθεση

unπαικτable

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη unπαικτable
Ο unπαικτable αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 822 μηνύματα.

O unπαικτable έγραψε στις 15:55, 01-04-16:

Οποε ξυπναω πρωι(~7.30) για μαθημα πινω εναν διπλο ελληνικο σκετο. Αλλιως εξω με παρεα συνηθως φρεντο εσπεσσο σκετο(οταν εχει ζεστες) ή εσπεσσο διπλο σκετο(τις πιο κρυες μερες).
Παράθεση

wonderfullife

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfullife
H wonderfullife αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H wonderfullife Αγαπάτε γιατί χανόμαστε... έγραψε στις 10:16, 18-08-16:

Αγαπημένη συνήθεια του χειμώνα φίλτρου και ελληνικός στο τζάκι νωρίς το πρωί. Όσο για το καλοκαίρι, μια φραπεδιά την ημέρα τον γιατρό τον κάνει πέρα
Αν και τώρα τελευταία, επειδή ξεκίνησα τις ζαχαρίνες πίνω μόνο φρέντο καπουτσίνο...Είναι ο μόνος που αντέχω με ζαχαρίνη
Παράθεση

Omikron

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Omikron
Ο Omikron αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O Omikron έγραψε στις 10:20, 18-08-16:

Freddo καπουτσίνο κρέμα
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ultraviolence
Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,158 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 10:36, 18-08-16:

Ξεκάθαρα φίλτρου ή cappuccino, χωρίς ζάχαρη, ειδικά τον χειμώνα είναι ό,τι πρέπει.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 919 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 23:28, 18-08-16:

Τον καφέ φίλτρου πώς τον πίνετε χωρίς ζάχαρη;
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,631 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 23:30, 18-08-16:

Γαλα. Πινεται και σκετος αλλα κυριως,με γαλα
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 919 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 23:38, 18-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από methexys
Γαλα. Πινεται και σκετος αλλα κυριως,με γαλα
Με γάλα μου φαίνεται ότι αλλοιώνεται πολύ η γεύση του, το άρωμά του
Κι όταν λες γάλα, σε τι ποσότητα περίπου;
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

Ο Odi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Μουσικός και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,158 μηνύματα.

O ultraviolence έγραψε στις 23:58, 18-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από Panos188
Τον καφέ φίλτρου πώς τον πίνετε χωρίς ζάχαρη;
Άμα πιεις καφέ απ'τα χέρια μου θα καταλάβεις πως τον πίνουμε
Πέρα απ'την πλάκα, έτσι τον έχω συνηθίσει και νομίζω ότι η γεύση ( και το άρωμα) είναι μακράν καλύτερη δίχως ζάχαρη. Γάλα έβαζα και'γω μέχρι πέρυσι αλλά θεωρώ ότι τον αδικεί πολύ έτσι.
Παράθεση

i_lie_us

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη i_lie_us
Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 868 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε στις 00:15, 19-08-16:

Όταν ακούω για γάλα στον καφέ κάτι με πιάνει
Μόνο το αφρόγαλο στον cappuccino μπορώ να ανεχτώ, διαφορετικά, πλέον σιχαίνομαι και την μυρωδιά του στον καφέ

On topic
Με κρύο: Φίλτρου σπίτι (δεχόμαστε και με γεύση-άρωμα αλλά προτιμάμε τον original) - cappuccino απ'εξω (χωρίς κανέλες-σοκολάτες από πάνω)
Με ζέστη: Αντί φραπέ και μιας που δεν υπάρχει εσπρεσιέρα, αυτό σπίτι - freddo espresso απ' έξω
Σε όλα 1 μαύρη-1μιση άμα έχουμε όρεξη για γλυκάκι

Πλέον σχεδόν ποτέ φραπέ, νιώθω αρκετά περίεργο το στομάχι μετά. Ίσως κάναν νες τη βδόμαδα το χειμώνα άμα έχουμε φτάσει Γενάρη-Φλεβάρη και έχω βαρεθεί να πίνω γαλλικό.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,632 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 00:16, 19-08-16:

Ελληνικος σκετος και πολλα βαρυς

Απεχθανομαι τον γαλλικο και μονο η μυρωδια του με απωθει

Μαρεσει ο φραπε αλλα τον αποφευγω, δεν εχουμε και δε θελουμε κυτταριτιδα.
* Για τους ασχετους: Ο φραπε κανει κυτταριτιδα.

Αρχική Δημοσίευση από i_lie_us
αυτό σπίτι - freddo espresso απ' έξω
Κι εγω τον πινω αυτον, μαρεσει πολυ, αλλα δεν κανει ουτε κι αυτος καλο. Κανει κι αυτος κυτταριτιδα. Ο πιο καλος ας πουμε καφες που δεν προκαλει προβληματα ειναι ο ελληνικος. Ο φραπε-νες- επρεσσο και γαλλικος βεβαια κλονιζουν το νευρικο συστημα. Γιαυτο οσοι ειναι αγχωδεις, καλο ειναι να τους αποφευγουν. Επισης πειραζουν και στο στομαχι, ειδικα ο φραπε/νες (στιγμιαιος πως θκατα τους λενε)
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Claire Rentfield : 19-08-16 στις 10:13. Αιτία: Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos188 έγραψε στις 14:40, 19-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από ultraviolence
Άμα πιεις καφέ απ'τα χέρια μου θα καταλάβεις πως τον πίνουμε
Πέρα απ'την πλάκα, έτσι τον έχω συνηθίσει και νομίζω ότι η γεύση ( και το άρωμα) είναι μακράν καλύτερη δίχως ζάχαρη. Γάλα έβαζα και'γω μέχρι πέρυσι αλλά θεωρώ ότι τον αδικεί πολύ έτσι.
Η αλήθεια είναι ότι θέλω τον χειμώνα να αρχίζω να κόβω τη ζάχαρη (ή έστω να την ελαττώσω σημαντικά) από τον γαλλικό επειδή για να τον πιώ, βάζω αρκετή πχ 2 κουταλάκια

Όταν ακούω για γάλα στον καφέ κάτι με πιάνει
Μόνο το αφρόγαλο στον cappuccino μπορώ να ανεχτώ, διαφορετικά, πλέον σιχαίνομαι και την μυρωδιά του στον καφέ

On topic
Με κρύο: Φίλτρου σπίτι (δεχόμαστε και με γεύση-άρωμα αλλά προτιμάμε τον original) - cappuccino απ'εξω (χωρίς κανέλες-σοκολάτες από πάνω)
Με ζέστη: Αντί φραπέ και μιας που δεν υπάρχει εσπρεσιέρα, αυτό σπίτι - freddo espresso απ' έξω
Σε όλα 1 μαύρη-1μιση άμα έχουμε όρεξη για γλυκάκι

Πλέον σχεδόν ποτέ φραπέ, νιώθω αρκετά περίεργο το στομάχι μετά. Ίσως κάναν νες τη βδόμαδα το χειμώνα άμα έχουμε φτάσει Γενάρη-Φλεβάρη και έχω βαρεθεί να πίνω γαλλικό.
Το freddo espresso πώς το κάνεις σπίτι; ΤΟν χτυπάς σαν να έκανες φραπέ;
Τέλεια photo profil btw
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:04, 19-08-16:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Ελληνικος σκετος και πολλα βαρυς
Απεχθανομαι τον γαλλικο και μονο η μυρωδια του με απωθει
Ναι, δεν έχεις άδικο. Εμένα προσωπικά μου φαίνεται βαρύς, όσο κι αν λέγεται ότι είναι πιο ελαφρύς σε σχέση με τους άλλους καφέδες.

Αν και μου αρέσει γενικώς να δοκιμάζω καινούριες γεύσεις, στον καφέ προτιμώ τις κλασικές.
Α)Την κλασική φραπεδιά
Λίγος καφές, λίγο θάλασσα και τ' αγόρι μου που λένε... (το τελευταίο μας τελείωσε βέβαια, οπότε πίνω τον καφέ της παρηγοριάς)

Β)Ο κλασικός εσπρέσο με μέλι
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 19-08-16 στις 16:13.
Παράθεση

ultraviolence (Odi)

Τιμώμενο Μέλος

O ultraviolence έγραψε στις 16:31, 19-08-16:

Η αλήθεια είναι ότι θέλω τον χειμώνα να αρχίζω να κόβω τη ζάχαρη (ή έστω να την ελαττώσω σημαντικά) από τον γαλλικό επειδή για να τον πιώ, βάζω αρκετή πχ 2 κουταλάκια
Την εχω κόψει την ζάχαρη στους καφεδες και στα αφεψηματα ( λουιζα, χαμομήλι, τσαι κτλ). Απολαμβάνεις περισσότερο την γεύση και το άρωμα τους.
Παράθεση

i_lie_us

Διάσημο Μέλος

Ο i_lie_us αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 868 μηνύματα.

O i_lie_us έγραψε στις 16:59, 19-08-16:

Το freddo espresso πώς το κάνεις σπίτι; ΤΟν χτυπάς σαν να έκανες φραπέ;
Ναι! Γενικώς δεν είναι ακριβώς espresso αλλά κάτι ανάμεσα σε φραπέ και espresso αυτό το πράγμα και με τον ίδιο τρόπο φτιάχνεται.
Still, τον προτιμώ από φραπέ όμως.
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos188 έγραψε στις 22:24, 19-08-16:

Ναι! Γενικώς δεν είναι ακριβώς espresso αλλά κάτι ανάμεσα σε φραπέ και espresso αυτό το πράγμα και με τον ίδιο τρόπο φτιάχνεται.
Still, τον προτιμώ από φραπέ όμως.
Αυτό ακριβώς κάνω κι εγώ εδώ και 2-3 καλοκαίρια Σαφώς και είναι καλύτερο από φραπέ!
Παράθεση

Stelios1997

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stelios1997
Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Stelios1997 έγραψε στις 21:15, 20-08-16:

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,240 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:00, 25-09-16:

I (finally) joined the dark side, too. Where is my coffee?
Παράθεση

i_lie_us

Διάσημο Μέλος

O i_lie_us έγραψε στις 21:30, 25-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Ερινύς
I (finally) joined the dark side, too. Where is my coffee?
Καλώς σας βρήκαμε.
Πως τον πίνετε αν επιτρέπεται;
Παράθεση

Κούκου-Βάγια

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Κούκου-Βάγια
H Κούκου-Βάγια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 213 μηνύματα.

H Κούκου-Βάγια αλλα τ μάτια του λαγού κ΄άλλα της Βαγιας έγραψε στις 21:52, 25-09-16:

Αν και σπανια θα πιω καφε αν παρω προτιμω διπλο καπουτσινο μετριο για χειμωνα και φρεντο καπουτσινο για καλοκαιρι
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,240 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 22:05, 25-09-16:

Καλώς σας βρήκαμε.
Πως τον πίνετε αν επιτρέπεται;
Φραπέ γλυκό χωρίς γάλα. Μια Πέμπτη ήπια μισό φρέντο εσπρέσο και -άμαθη γαρ- πήγα την Παρασκευή το πρωί στην κλινική με 2 ώρες ύπνο αλλά με απίστευτη διαύγεια. Με κοιτούσαν όλοι καλά, πού να τους έλεγα ότι αυτό μου το 'κανε μισός εσπρέσο, ντράπηκα.
Νομίζω δεν θα μου αρέσουν οι ζεστοί, θα δείξει στα πιο κρύα.
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,785 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 22:07, 25-09-16:

εγώ ο φραπές ήξερα πως είναι ο πιο δυνατός.. εν τω μεταξύ έπινα εσπρέσσο τόσο καιρό δε με έπιανε ποτέ λέω νταξ δε με πιάνει ο καφές μέχρι που άρχισα να πίνω γαλλικό κι από τότε κόβω βόλτες μες στο σπίτι σαν το τρελό
Παράθεση

i_lie_us

Διάσημο Μέλος

O i_lie_us έγραψε στις 22:35, 25-09-16:

Φραπέ γλυκό χωρίς γάλα. Μια Πέμπτη ήπια μισό φρέντο εσπρέσο και -άμαθη γαρ- πήγα την Παρασκευή το πρωί στην κλινική με 2 ώρες ύπνο αλλά με απίστευτη διαύγεια. Με κοιτούσαν όλοι καλά, πού να τους έλεγα ότι αυτό μου το 'κανε μισός εσπρέσο, ντράπηκα.
Νομίζω δεν θα μου αρέσουν οι ζεστοί, θα δείξει στα πιο κρύα.
Περίμενα με γλυκό με γάλα να ξεκινήσετε ή με capuccino γλυκό όπως συνηθίζουμε στις αρχές που μας πέφτει κάπως. Μπράβο που είναι χωρίς γάλα λοιπόν Να το χαρείς τώρα που δεν το έχεις συνηθίσει και σε ξυπνάει έτσι εύκολα λοιπόν, μη γίνεις σαν κάποιους-κάποιους

Κάπου είχα διαβάσει πάντως πως την μεγαλύτερη περιεκτικότητα σε καφεΐνη την έχει ο γαλλικός, παραπάνω ακόμα και από τον espresso. Βέβαια όλα εξαρτώνται από το πόσο νερό ή όχι θα σου βγει ο καθένας άρα στην πράξη δεν ξέρω πόσο βάση έχει όποιος και αν είναι υποθετικά πιο δυνατός.
Εγώ έχω παρατηρήσει πως με ξυπνάνε καλύτερα με τη σειρά espresso (αν και μόνο σε κρύο τον πίνω, αλλά ακόμα και αν βγαίνει κομματάκι νερουλός εν τέλει την κάνει την δουλειά του) - cappuccino, μετά nes (που έχει κάτσει να τον πίνω αυτήν την περίοδο από ανάγκη με δοσολογία 3μιση-1μιση και το στομάχι φωνάζει ), γαλλικός και τέλος ο ελληνικός που μου είναι λες και ήπια ζεστή coca-cola ένα πράγμα.
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 23:23, 25-09-16:

Περίμενα με γλυκό με γάλα να ξεκινήσετε ή με capuccino γλυκό όπως συνηθίζουμε στις αρχές που μας πέφτει κάπως. Μπράβο που είναι χωρίς γάλα λοιπόν
Δεν το μπορώ καθόλου το γάλα, την πρώτη φορά τον έκανα γλυκό με γάλα για να σπάσει λίγο η πικρίλα του καφέ -είπαμε, άμαθο γαρ- και όλο το βράδυ το γαστρεντερικό μου σύστημα διαμαρτυρόταν με ποικίλους τρόπους
Παράθεση

quintana

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη quintana
Ο quintana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 207 μηνύματα.

O quintana έγραψε στις 16:17, 26-09-16:

ο φρέντο καπουτσίνο άν εχει βελούδινο αφρόγαλο και είναι αξιοπρεπής ο καφές ειναι ωραίος καφές γενικά

ο ελληνικός καλουτσικος είναι αλλα αφήνει μια ξενέρωτη πικρίλα

η φραπεδιά είναι ολ ταιμ κλάσικ ,ειδικα εδω στην αθήνα που σχεδόν πάντα έχει ζέστη
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 16,114 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:34, 26-09-16:

Δεν το μπορώ καθόλου το γάλα, την πρώτη φορά τον έκανα γλυκό με γάλα για να σπάσει λίγο η πικρίλα του καφέ -είπαμε, άμαθο γαρ- και όλο το βράδυ το γαστρεντερικό μου σύστημα διαμαρτυρόταν με ποικίλους τρόπους
Η αλήθεια είναι πως το γάλα στον καφέ τον κάνει πιο δύσπεπτο.
Πάντως για δυνατό που λέτε παιδιά τον γαλλικό, δεν νομίζω πως είναι περισσότερο από τον νες. Βέβαια όσοι πίνουν φίλτρου, όπως εγώ, πίνουν διάφορα χαρμάνια και όχι απαραίτητα γαλλικό που είναι ο πιο δυνατός από τους φίλτρου. Για παράδειγμα εγώ πίνω γερμανικό, που είναι χαρμάνι γαλλικού με αμερικάνικο. Οτιδήποτε άλλο μου ρημάζει το στομάχι.
Και το απογευματάκι έναν ελληνικό για να έρθουμε στα ίσα μας.
Παράθεση

Dimitris S

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Dimitris S
Ο Dimitris S αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,004 μηνύματα.

O Dimitris S έγραψε στις 21:46, 26-09-16:

Μόνο εγώ δεν πίνω καφέ?
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 21:58, 26-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
εγώ πίνω γερμανικό, που είναι χαρμάνι γαλλικού με αμερικάνικο.

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S
Μόνο εγώ δεν πίνω καφέ?
Μέχρι πριν 2 βδομάδες και γω το ίδιο θα ρώταγα στο θέμα.
Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

H methexys έγραψε στις 22:00, 26-09-16:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitris S
Μόνο εγώ δεν πίνω καφέ?

Είμαστε coffee-holics Εγω παντως τον εχω περιορίσει παααρα πολυ γιατι μου έκανε περισσότερο κακο παρα καλο τελικα λόγω άγχους.. Το καλοκαίρι τον έκοψα εντελώς. Άρχισα να πίνω παλι τωρα τελευταια αλλα ή ξεσυνηθισα και μου επηρεάζει λιγο τον ύπνο ή ειναι η ιδέα μου. Μαλλον το δεύτερο Παντως τωρα που ξεκίνησε η σχολη άρχισα να πίνω παλι φίλτρου το πρωι. Καλο,κακο αυτο, δεν ξερω, θα δείξει
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους