Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,817 εγγεγραμμένα μέλη και 3,055,213 μηνύματα σε 93,258 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 926 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

adespoto

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη adespoto
H adespoto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Εκπαιδευτικός και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 1,321 μηνύματα.

H adespoto ειμαι ερωτευμένη!!!! έγραψε στις 11:03, 03-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
που να δεις πόσο πιο αηδιαστικό είναι να γκαστρώνεται (απεχθής λέξη που ταιριάζει γάντι όμως στην περίπτωση) η άλλη με ...τρικ και απατεωνιές και μετά να το παίζει ευτυχισμένη και ερωτευμένη... κι όλα αυτά για να εξασφαλίσει πρόσβαση σε ιδιαιτέρως "βαρύ" πορτοφόλι.
(έχω πολύ κοντινό τέτοιο παράδειγμα και αν απέφευγα μία να την δω πριν από αυτό, μετά από αυτό,παρόλο που το παιδάκι είναι μια γλύκα για την ώρα, έχω κόψει και το να απαντάω στα τηλέφωνα)
Όλα αυτά εννοούσα όταν έλεγα να εκμεταλεύεσαι πρόσωπα και καταστάσεις. Αυτά είναι τα αηδιαστικά δυστυχώς....

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

somebody

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη somebody
H somebody αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H somebody έγραψε στις 18:40, 05-01-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle

Yπάρχουν και τέτοιοι 70άρηδες! Εγώ τουλάχιστον αποστροφή δεν νιώθω.
Φίλε, είναι σα να εχει καταπιει τη Θανου και τον Κεντερη μαζι, χωρις ομως να χει αλλαξει τη μαπα του μπαρμπα-Δημητρου. Ιιιιχ.

ον, μπαινω ον: Ωραιες ειναι οι σχεσεις με διαφορα ηλικιας, ειδικα γυναικα μεγαλυτερη-ανδρας νεοτερος. Βλεπω κατι σαρανταρες με 20χρονους και τις καταφχαριστιεμαι. Και για να κοψω λιγο την καφριλα, θα γινω σουπε: "Ο ερως χρονια δεν κοιτα".-

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kittylove7@

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kittylove7@
H kittylove7@ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H kittylove7@ έγραψε στις 00:54, 07-02-12:

μια διαφορά 19 χρόνων πως σας φαίνεται?εγώ 20 και αυτός 39...μπέρδεμα....

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

νυχτολούλουδο

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη νυχτολούλουδο
Ο νυχτολούλουδο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ίσθμια (Κόρινθος). Έχει γράψει 425 μηνύματα.

O νυχτολούλουδο ευτυχως ανθρωποι υπαρχουν!!! έγραψε στις 00:56, 07-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από kittylove7@
η καρδια εχει λογους που η λογικη...αγνοει

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 00:59, 07-02-12:

Εξαρταται παντα το τι ζηταει ο καθενας απο μια σχεση.Αν θελετε απλα να περασετε ευχαριστα την ωρα σας,οκ.
Αλλα αν σοβαρευει το πραμα,καλο θα ηταν να το συζητησετε,πριν ειναι αργα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kittylove7@

Νεοφερμένος

H kittylove7@ έγραψε στις 01:05, 07-02-12:

όταν αναφέρει το θέμα της ηλικίας πάντα του λέω ότι δεν με απασχολεί καν.πως να του πω τώρα ότι το σκέφτομαι?

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,504 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 01:10, 07-02-12:

Τι να σου πω ειδικος δεν ειμαι πανω στις σχεσεις.Καλο θα ηταν να το συζητησετε αν εχεις ενδοιασμους.Δηλαδη(χωρις να τον ξερω τον ανθρωπο) μπορει να θελει γαμους και παιδια,και εσυ να μην θελεις/εισαι ετοιμη.Γιατι αν σοβαρευει το πραμα φαντασου οτι σε 10 χρονια εσυ θα εισαι 30 και αυτος 49.
Και δεν ειναι ολα οπως στις ταινιες(μακαρι να ειναι στο ευχομαι)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kittylove7@

Νεοφερμένος

H kittylove7@ έγραψε στις 01:23, 07-02-12:

μακάρι γιατί δεν θέλω να πληγωθεί κανένας...απλά δεν έχω καταλάβει ακόμα πόσο διατεθημένη είμαι να παλέψω για αυτη τη σχέση.πρώτη φορά νιώθω έτσι και μου τη σπάει που πρέπει να κρίνω αυτή τη σχέση με μαθηματικά κριτήρια...

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 01:30, 07-02-12:

Εγώ είμαι σχεδόν 19 κι αυτός είναι 43.
Είναι πολύ ευχάριστο γιατί τον βλέπω σαν πατέρα μου. Πολύ γλυκό.

Πλάκα κάνω.

Γενικά δεν έχω θέμα ηλικίας, αλλά δε νομίζω ότι θα με ενθουσίαζε κάποιος άνω των 30 ας πούμε (σε αυτή τη φάση της ζωή μου τουλάχιστον), ή κάποιος μαθητής Λυκείου.
Όπως και να το κάνουμε υπάρχουν κάποια στάνταρτς, έστω ηλικίας. Αλλά όταν βλέπω ζευγάρια που' χουν μεγάλη διαφορά μεταξύ τους, δε μου φαίνεται περίεργο, ο καθένας κάνει τις επιλογές τους και μπράβο του, αρκεί να τα βρίσκουν και να περνάνε καλά, να μην υπάρχουν συμβιβασμοί ξέρωγω.
Έτσι κι αλλιώς η μάνα μου όταν γνώρισε τον πατέρα μου ήταν 17 κι αυτός 26. Δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα μεταξύ τους.(δε τη λες βέβαια και τεράστια διαφορά)
Εγώ επειδή είμαι περίεργη πάντως, δε θα ήθελα να είμαι με κάποιον που θα με "νταντεύει" ας πούμε. Ίσως αυτό να μην είναι και θέμα ηλικίας στη τελική.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 01:30, 07-02-12:

όταν αναφέρει το θέμα της ηλικίας πάντα του λέω ότι δεν με απασχολεί καν.πως να του πω τώρα ότι το σκέφτομαι?
Εδώ έχουμε δυο προβλήματα που χρήζουν τάχιστης και επιτόπιας ανάλυσης:

Πρώτον, άλλα λέει το στόμα σου, άλλα λέει η σκέψη σου.

Δεύτερον, το γενεσιουργό αίτιο αυτής της σκέψης ποιό είναι; Ανήκει σε σένα ή έχει επέλθει ύστερα από σχόλια του περιβάλλοντός σου;

Έχεις τα χέρια σου γεμάτα προβλήματα, τόσο προς τον σύντροφό σου (το πρώτον) όσο και προς τον εαυτό σου (το δεύτερον αν ισχύει)

Πρέπει ο άνθρωπος να έχει μια γνώση των πραγμάτων αναφορικά με τις δυο αυτές προβληματικές συνιστώσες του ερωτήματός σου, αλλά νομίζω ότι μια καλή αρχή θα ήταν να τις αναλύσεις πρώτα σε εμάς, για να δούμε τι φταίει...

μακάρι γιατί δεν θέλω να πληγωθεί κανένας...απλά δεν έχω καταλάβει ακόμα πόσο διατεθημένη είμαι να παλέψω για αυτη τη σχέση.πρώτη φορά νιώθω έτσι και μου τη σπάει που πρέπει να κρίνω αυτή τη σχέση με μαθηματικά κριτήρια...
Φοβάσαι.... Σε έχει κυριεύσει ο φόβος και η αμφιβολία για το αν κάνεις κάτι καλό ή όχι, αν θα σου βγεί, αν θα είναι αποδεκτό από τους γύρω και τρέχα γύρευε τι άλλο...

Δεν τα βλέπω καλά τα πράγματα, και το λέω αυτό ακριβώς γιατί ο φόβος είναι ο χειρότερος εχθρός. Αυτό που δεν έχεις καταλάβει είναι ότι αν αφήσεις όλα τα άλλα να σου διαλύσουν τη σχέση χάριν στερεοτυπικών κρίσεων, όχι μόνο θα πληγώσεις τον άλλο, αλλά μακροπρόθεσμα θα χάσεις κι εσύ μια καλή ευκαιρία να είσαι με αυτόν που θες, μόνο και μόνο επειδή οι αριθμοί λένε όχι...

Έχεις μάθει να χάνεις; Το έχεις ζήσει; Πιθανολογώ πως όχι... Γιατί τότε θα έκοβες τη φόρα στο φόβο σου μεμιάς και θα έδινες τη θέση του στο θάρρος, στην τόλμη, στα θέλω σου. Δεν ξέρω τι θα κάνεις στην τελική, αλλά αν θες να ακούσεις μια κουβέντα και να την κρατήσεις καλά στο μυαλό σου είναι η εξής: Σταμάτα να φοβάσαι. Ο φόβος σε σκοτώνει. Ο θυμός σε κρατάει ζωντανή (εδώ, τα θέλω σου).

Παράθεση

kittylove7@

Νεοφερμένος

H kittylove7@ έγραψε στις 01:45, 07-02-12:

ναι φοβάμαι...δεν έχω χάσει ποτέ στην ζωή μου κάτι που θέλω πολύ και τον συγκεκριμένο άνθρωπο τον έχω ερωτευτεί πολύ.μέχρι στιγμής κανένας από το περιβάλλον μας δεν γνωρίζειγια αυτή τη σχέση οπότε έχει μείνει ανεπηρέαστη από τρίτους.μετά όμως τι????δεν θέλω να μου το χαλάσει κανείς......

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 01:49, 07-02-12:

ναι φοβάμαι...δεν έχω χάσει ποτέ στην ζωή μου κάτι που θέλω πολύ και τον συγκεκριμένο άνθρωπο τον έχω ερωτευτεί πολύ.μέχρι στιγμής κανένας από το περιβάλλον μας δεν γνωρίζειγια αυτή τη σχέση οπότε έχει μείνει ανεπηρέαστη από τρίτους.μετά όμως τι????δεν θέλω να μου το χαλάσει κανείς......
Οι αδυναμίες ενός ανθρώπου και οι φόβοι του, είναι σαν την καμήλα αγαπητή μου. Εαν δεν απορρίψεις την πρακτική του να χαμηλώσεις την καμπουρίτσα σου σε τρίτους, κανένας δε θα βρεί την ευκαιρία να καβαλήσει την ευτυχία σου. Τα πράγματα είναι απλά, πάρε κουράγιο, εμπιστέψου αυτόν που αγαπάς (δοθείσης της υπόθεσης φυσικά ότι σου φέρεται καλά) και θα πάνε όλα μια χαρά. Η δύναμή σου είστε εσείς. Δεν χρειάζεσαι κανέναν άλλο. ΜΗΝ φοβάσαι. Έχε ελπίδα. Αν δεν την έχεις εσύ, ποιός θα την έχει για τα όσα αισθάνεσαι και ζεις;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kittylove7@

Νεοφερμένος

H kittylove7@ έγραψε στις 02:04, 07-02-12:

ούτε εγώ πιστευα ποτε στις σχεσεις με μεγαλη διαφορα ηλικιας αλλα να που οτι αποκλειεις τελικα το λουζεσαι.δεν ειναι θεμα ντροπης απλα δεν ξερω πως και αν μπορω να προστατευσω αυτη τη σχεση.πως μπορω να κανω τους δικους μου ανθρωπους να την αποδεκτούν(αν και οποτε το μαθουν).δεν ξερω αν υπαρχει τελικα καπου το αλλο μας μισο παντως αν υπαρχει εγω νιωθω οτι ειναι αυτος ο ανθρωπος...και δεν ειμαι καν ρομαντικη...

Παράθεση

Avicii (Υπόλυττος Βρεττός)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Avicii
Ο Υπόλυττος Βρεττός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αιγάλεω (Αττική). Έχει γράψει 1,487 μηνύματα.

O Avicii there's no going back έγραψε στις 02:22, 07-02-12:

Σε μια σχέση έχει σημασία η εσωτερική ηλικία και όχι η εξωτερικη

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 02:31, 07-02-12:

πως μπορω να κανω τους δικους μου ανθρωπους να την αποδεκτούν(αν και οποτε το μαθουν).
Γιατί πρέπει να την αποδεχτούν; Ξέρεις πόσες σχέσεις έχουν προβλήματα με πεθερικά και επιβίωσαν; Πάρα πολλές.

Και το σημαντικότερο: Θα αλλάξουν τα αισθήματά σου προς αυτόν, ανάλογα με το αν θα τον αποδεχτεί το περιβάλλον σου; Εικάζω πως όχι. Οπότε γιατί να τον αφήσεις;

Και οι δυο θα προστατεύετε ότι έχετε. Κανένας σωστός σύντροφος δεν αφήνει το άλλο του μισό να τα βγάλει πέρα μόνο του.

Βέβαια, ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε. Μπορεί και να τον αποδεχτούν και να γλυτώσεις βαβούρα.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kittylove7@

Νεοφερμένος

H kittylove7@ έγραψε στις 03:00, 07-02-12:

Λες????Μακάρι.... Αν και στο τέλος αυτό που θα έχει σημασία είναι αν είμαστε ευτυχισμένοι μαζί και σίγουροι για ότι κάνουμε χωρίς να επηρεαζόμαστε από άλλους.Αν όχι,οι άλλοι θα είναι απλά μία δικαιολογία....

Παράθεση

Have a nice day

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Have a nice day
Ο Have a nice day αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 53 μηνύματα.

O Have a nice day έγραψε στις 08:10, 07-02-12:

Μωρέ ας βρεθεί κάτι και για μας και δεν θα τα χαλάσουμε στην ηλικία

Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,457 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 09:52, 07-02-12:

Α όλα και όλα,εκπτώσεις σε τέτοια θέματα δε κάνουμε

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,887 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:32, 07-02-12:

Νομίζω πως είναι τόσο δύσκολο στις μέρες μας να βρει κάποιος ένα σωστό ΣΥΝΤΡΟΦΟ, έναν άνθρωπο που να τον καταλαβαίνει, να του στέκεται στα δύσκολα, να χαίρεται στα καλά, που το μόνο που δεν έχει σημασία είναι η ηλικία. Σημασία έχει κάποιος να σου κάνει το κλικ. Και αν η φωτογραφία του κυρίου που έβαλε η Christinelle σε κάποια φαίνεται "αστεία", ε σε κάποια άλλη μπορεί να φαίνεται θεός. Οπότε, περί ορέξεως..

Θέλω να πω πως ο κάθε άνθρωπος κάνει σχέση με όποιον του κάνει κλικ, άσχετα από την ηλικία του ή το φύλλο του ή άλλες απλές στατιστικές. Και καλά κάνει και την κάνει.

Παράθεση

κaτε_αlx

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη κaτε_αlx
H κaτε_αlx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 446 μηνύματα.

H κaτε_αlx Γήρνα πίσο ή έστο τειλεφόνα έγραψε στις 16:59, 07-02-12:

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΛΕΣ ΠΟΤΕ..εγω αύτο ξέρω..

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 19:12, 07-02-12:

Ναι, αν δε βρεθείς στην ίδια θέση με εκείνη, είναι πολύ εύκολο να πεις ότι είναι εύκολο.
Όταν εσύ η ίδια έχεις κάτι που σε πειράζει και δε το' χεις αποδεχτεί ακόμα, μη περιμένεις να το δεχτούν οι άλλοι.
Προσωπικά, πιστεύω ότι αν από την αρχή δεν είχα πρόβλημα, δε θα ασχολιόμουν καν με το τι θα πουν οι άλλοι.
Αυτές οι "με γεμάτες" αμφιβολίες σχέσεις, είναι λίγο καταδικασμένες με ημερομηνία λήξης. Όχι επειδή δε το θες, αλλά δε το θες σε σημείο που χέστηκες για όλα.

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamStealer
Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 19:18, 07-02-12:

το εχω ξαναπει, οτι σχεσεις που δεν εχουν τους ιδιους στοχους (αναγκες whatever)
δεν μπορουν να επιβιωσουν οχι γιατι δεν θες, αλλα γιατι δεν γινεται.
Απο κει και περα ποσο κοινους στοχους μπορει να εχει μια 20αρα με ενα 40αρη,
ας το απαντησει ο καθενας στον εαυτο του.

Παράθεση

olga_serb

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη olga_serb
H olga_serb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 221 μηνύματα.

H olga_serb έγραψε στις 19:26, 07-02-12:

Ο έρως χρόνια δεν κοιτά

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  relationship with older man too.jpg
Εμφανίσεις:  47
Μέγεθος:  65,1 KB  
Παράθεση

kittylove7@

Νεοφερμένος

H kittylove7@ έγραψε στις 18:52, 08-02-12:

Κοινοί στόχοι σίγουρα δεν υπάρχουν όταν σε χωρίζουν 20 χρόνια αλλά όταν ερωτεύεσαι τόσο δυνατά μόνο λογικά δεν μπορείς να σκεφτείς...Και ίσως αν όλο αυτό είναι τόσο δυνατό να μπορέσετε να τα βρήτε κάπου στη μέση.Άλλωστε σε όλες στις σχέσεις κάνουμε συμβιβασμούς.

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

Ο DreamStealer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 20:00, 08-02-12:

Κοινοί στόχοι σίγουρα δεν υπάρχουν όταν σε χωρίζουν 20 χρόνια αλλά όταν ερωτεύεσαι τόσο δυνατά μόνο λογικά δεν μπορείς να σκεφτείς...Και ίσως αν όλο αυτό είναι τόσο δυνατό να μπορέσετε να τα βρήτε κάπου στη μέση.Άλλωστε σε όλες στις σχέσεις κάνουμε συμβιβασμούς.
αν δεν μπορεις να ισοσκελισεις την λογικη με το συναισθημα, τοτε ετοιμασου για προβληματα....
Θυμαμαι τον εαυτο μου στα 20-22 ξενυχτουσα για πλακα ολη νυχτα αφου ειχα πιει τον μαραθωνα ολο το βραδυ και χωρις υπνο την αλλη μερα ημουν μια χαρα.
Σημερα αν το κανω αυτο την αλλη μερα δεν θα κουνιεμαι..... Φυσικα ξενυχταω αλλα μεχρι ενος σημειου και πινω παλι συγκρατημενα.
Θυμαμαι ακομα οτι τιποτα δεν μπορουσε να με κρατησει σπιτι, ασφυκτιουσα, ακομα και να βγω εξω να περπαταω για ωρες ηταν μια χαρα....
Σημερα προτιμω να μεινω σπιτι να πιω ενα ποτακι, η να ειμαι με την συντροφο μου αραχτοι...
Και αυτα ειναι δικα μου παραδειγματα, τα δικα σου θα τα βρεις μονη σου.

Εκει που επικεντρωνω παντως ειναι οτι καθε ηλικια, καθε δεκαετια μας, εχουμε αλλες αναγκες στα 20-30 αλλες στα 30-40 και αλλες παλι στα 40-50. Οσο μεγαλωνει το ενα ακρο με το αλλο, τοσο απομακρυνεται η μια πλευρα απο την αλλη.
Παλιοτερα αυτο δεν ηταν εντονο γιατι τα ενδιαφεροντα των ανθρωπων ηταν λιγα και τετριμενα.
Αναγκαστικα ο κοσμος καθοταν σπιτι (αλλα μας βλεπω να ξαναγυρναμε εκει.... )
σημερα ομως εχεις χιλιες επιλογες χωρις πολυ κοστος απαραιτητα.
Ετσι το να εισαι 20 η 40 δεν ειχες εντονες διαφορες.
Παιδια θα εκανες, θα μαγειρευες και την κυριακη βολτα στο παρκο....

Το ζουμι ειναι οτι αν σου βγουν αναγκες, παρολο που θα κοιταξεις να τις συμβιβασεις ενθεν και ενθεν, στην ουσια θα καταπιεσεις ασκοπα την αναγκη της ηλικιας σου να εκφραστει.
Σαφως και κανουμε υποχωρησεις,πλην ομως να ξερεις τι κανεις για να μην μπαινει κανεις σε ασκοπες περιπετειες.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,585 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:17, 09-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer
Σαφως και κανουμε υποχωρησεις,πλην ομως να ξερεις τι κανεις για να μην μπαινει κανεις σε ασκοπες περιπετειες.
Ενώ σε όλα τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ, σε αυτό το τελευταίο κρατάω μια επιφύλαξη. Δε θεωρώ καμία σχέση μου άσκοπη περιπέτεια, παρ' όλο που τώρα εκ των υστέρων βλέπω οτι έχασα πράγματα σε αυτές. Κι αυτό γιατί τελικά αυτό που είμαι σήμερα με έχουν κάνει οι σχέσεις αυτές. Οι εμπειρίες που είχα κυρίως μέσα από τον εαυτό μου, αυτά που έμαθα για μένα και για το χαρακτήρα μου μέσα από τις άτυχες ας το πούμε σχέσεις, με έκαναν τον ολοκληρωμένο άνθρωπο που είμαι τώρα πια. Γι' αυτό ποτέ δε θα συμβούλευα κάποιον να μην κάνει μια σχέση που βλέπει οτι δεν πάει πουθενά. Θα του έλεγα, ευχαριστήσου το όσο πάει, βάλε όμως όρια στο πόσο χρόνο θέλεις να ξοδέψεις, και φύγε όταν το νιώσεις.

Η σχέση με μεγαλύτερο είναι μια σχέση που σου προσφέρει εμπειρίες. Δυστυχώς όμως δεν είναι μια σχέση η οποία μπορεί να κρατήσει επ' αόριστον (στις περισσότερες των περιπτώσεων).

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 12:30, 09-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Ενώ σε όλα τα υπόλοιπα που λες συμφωνώ, σε αυτό το τελευταίο κρατάω μια επιφύλαξη. Δε θεωρώ καμία σχέση μου άσκοπη περιπέτεια, παρ' όλο που τώρα εκ των υστέρων βλέπω οτι έχασα πράγματα σε αυτές. Κι αυτό γιατί τελικά αυτό που είμαι σήμερα με έχουν κάνει οι σχέσεις αυτές. Οι εμπειρίες που είχα κυρίως μέσα από τον εαυτό μου, αυτά που έμαθα για μένα και για το χαρακτήρα μου μέσα από τις άτυχες ας το πούμε σχέσεις, με έκαναν τον ολοκληρωμένο άνθρωπο που είμαι τώρα πια. Γι' αυτό ποτέ δε θα συμβούλευα κάποιον να μην κάνει μια σχέση που βλέπει οτι δεν πάει πουθενά. Θα του έλεγα, ευχαριστήσου το όσο πάει, βάλε όμως όρια στο πόσο χρόνο θέλεις να ξοδέψεις, και φύγε όταν το νιώσεις.

Η σχέση με μεγαλύτερο είναι μια σχέση που σου προσφέρει εμπειρίες. Δυστυχώς όμως δεν είναι μια σχέση η οποία μπορεί να κρατήσει επ' αόριστον (στις περισσότερες των περιπτώσεων).
σου εβαλα με bold ενα κρισιμο σημειο....
μακαρι εκεινος που αρχιζει μια ιστορια τετοια να ηξερε ποτε να φυγει.
Αυτο ηθελα στην ουσια να πω.
Δεν ειναι κακο να αρχισεις μια ιστορια με οτι διαφορα κανεις κεφι, παντα κατι θα κερδισεις.
Και 20 χρονων να εισαι και ο αλλος 60, και το κανεις κεφι, καντο.
Αλλα να ξερεις οτι αυτο καποια στιγμη ΠΡΕΠΕΙ να τελειωσει.
Γιατι αν το τραβας παραπανω απο οσο πρεπει (το πρεπει θα το βρεις μονη σου)
μετα αρχιζει η αρνητικη πορεια της σχεσης....

Η δικη μου εμπειρια λεει οτι εχω αργησει να διαλυσω κατι γιατι δεν μπορουσε (ευτυχως)
να δουλεψει οχι γιατι υπηρχαν τετοιες διαφορες.
Θελω να πω οτι το να πουμε και να εκφρασουμε θελω να κανω αυτο και αυτο και αυτο,
ειναι μια παρα πολυ δυσκολη υποθεση.
Ακομα πιο δυσκολη να την συμφωνησεις κιολας απο κοινου.
Γιατι αλλα θελει το μυαλο, αλλα θελει το σωμα αλλα θελει ο δεν ξερω εγω ποιος.

Παράθεση

marina289 (μαρινα)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη marina289
H μαρινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 6,449 μηνύματα.

H marina289 φατσάκια μου,πατουσάκια μου,ματάκια μου! έγραψε στις 13:03, 09-02-12:

Βρε καλά μου παιδιά...όταν ξεκινάτε μια σχέση παίρνετε τα υποδεκάμετρα και τις μεζούρες;;;
Δεν νιώθετε την επιθυμία να σας πάρει και να σας σηκώσει και να φλερτάρετε λίγο με τα @αμωόρια ;;

Θα του έλεγα, ευχαριστήσου το όσο πάει, βάλε όμως όρια στο πόσο χρόνο θέλεις να ξοδέψεις,
Με το χρονοδιάγραμμα παραμάσχαλα ερωτεύεσαι βρε Χιμέλα;;
Σχεδιασμός και υλοποίηση επαγγελματικού προγράμματος είναι;;
Ξέρει ο καθένας πόσο χρόνο θέλει να ¨ξοδέψει¨ την ώρα που είναι ερωτευμένος;;
Συν άπειρο, για πάντα, αυτός είναι ο χρόνος που θέλει να ¨ξοδέψει¨ ο ερωτευμένος...
Μα και μόνο το ρήμα ¨ξοδεύω¨ γειώνει τα πάντα...
Η σχέση με μεγαλύτερο είναι μια σχέση που σου προσφέρει εμπειρίες.
Δυστυχώς όμως δεν είναι μια σχέση η οποία μπορεί να κρατήσει επ' αόριστον (στις περισσότερες των περιπτώσεων).
Όλες οι σχέσεις σου προσφέρουν εμπειρίες.Είτε με μεγαλύτερο, είτε με μικρότερο, είτε με συνομήλικο.
Και, δυστυχώς, οι περισσότερες δεν κρατάνε επ'αόριστον...
Αν όμως ξεκινάς σκεπτόμενος ότι στατιστικά κάποια στιγμή θα τελειώσει,
ξεκινάς έχοντας ήδη καβατζωμένη την αίσθηση της χασούρας και της έκπτωσης...

Αρχική Δημοσίευση από DreamStealer
αν δεν μπορεις να ισοσκελισεις την λογικη με το συναισθημα, τοτε ετοιμασου για προβληματα....
Ξέρεις υπάρχουν άνθρωποι που το έχουν επιλογή και παντιέρα να ΜΗΝ ισοσκελίζουν την λογική με το συναίσθημα,
όχι μόνο στον έρωτα (πολύ περισσότερο βέβαια σε αυτόν), αλλά και γενικότερα στη ζωή τους... γιατί, απλά, το βλέπουν σαν ¨στένεμα¨...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,633 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:07, 09-02-12:

Δεν νιώθετε την επιθυμία να σας πάρει και να σας σηκώσει και να φλερτάρετε λίγο με τα @αμωόρια ;;

oχι

δεν ειμαστε 5

Παράθεση

wildrose

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη wildrose
H wildrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H wildrose έγραψε στις 13:27, 09-02-12:

Η πιο καλη διαφορα ειναι 5-8 χρονια
και τις 2 φορες που εκανα σχεση με μεγαλυτερο ,με διαφορα την πρωτη φορα 17 χρονια και τη δευτερη 14
υπηρχανε φοβερες συγκρουσεις!
Υπαρχει μια ταση ελεγχου σε τετοιες σχεσεις με μεγαλες διαφορες και ενα συμπλεγμα <<καθηγητη-μαθητριας>> τα οποια φθειρουν την ισορροπια

Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 13:46, 09-02-12:

Αρχική Δημοσίευση από marina289

Ξέρεις υπάρχουν άνθρωποι που το έχουν επιλογή και παντιέρα να ΜΗΝ ισοσκελίζουν την λογική με το συναίσθημα,
όχι μόνο στον έρωτα (πολύ περισσότερο βέβαια σε αυτόν), αλλά και γενικότερα στη ζωή τους... γιατί, απλά, το βλέπουν σαν ¨στένεμα¨...
εγω ειμαι κατα σε καθε στενεμα,
αρκει να νιωθεις καλα και να μην κανεις ασχημες αυτοκριτικες στην συνεχεια.
Γιατι σαν αποτελεσμα παραγει ενοχικες καταστασεις αυτο και τιποτα αλλο.

Παράθεση

Zed

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Zed
Ο Zed αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται IT και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,928 μηνύματα.

O Zed Lie to me... έγραψε στις 15:41, 13-02-12:

Παιδιά είστε τελείως εκτός θέματος. 22 με 17 έχει 4 χρόνια διαφορά. Αυτό δεν είναι διαφορά ηλικίας. Καλό θα ήταν να μεταφερθούν τα μηνύματα σε κανά topic που αφορά τις σχέσεις μέσω internet/από απόσταση.
Όσο για σένα tsoufou
Αρχική Δημοσίευση από tsoufou
Συγγνώμη για την κυνικότητα, δε με χαρακτηρίζει αλλά το θεωρώ ουτοπικό ή έστω αφελές, όταν οι μισοί τέτοιοι τύποι είναι ή βιαστές ή ανώμαλοι ή τους έχει λασκάρει κάποια βίδα.
νομίζω ότι μόλις έχεις χαρακτηρίσει βιαστές και ανώμαλους πολλούς χρήστες αυτών των forums. Προσωπικά γνωρίζω τουλάχιστον 20 (και λίγα λέω) ζευγάρια που έχουν γνωριστεί μέσω του internet και συγκεκριμένα ετούτων των forums.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DreamStealer

Διάσημο Μέλος

O DreamStealer μπες στο μυαλο! έγραψε στις 15:42, 13-02-12:

εσεις το εχετε ονομασει καλα το ειπες.

Η ερωτηση ειναι αν ολο αυτο το πακετο αυτη την στιγμη σε καλυπτει με οτι προβληματα εχει.

Παράθεση

смертной пилюле

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη смертной пилюле
Ο смертной пилюле αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O смертной пилюле έγραψε στις 00:54, 14-02-12:

διαφορά διαφορών
ηλικίες ηλικιών
διορθώστε με, αλλά
η γερόντισσα με το παλικάρι,
ή η νεράϊδα με το γεροχούφταλο
είναι σα να μαγειρεύεις
ένα νόστιμο φιλέτο σε κρασί ξύδι.
Προσβάλλει τα γεράματα και υποτιμά
τη νεότητα.
(μιλώ για σχέση, είμαι υπερ
του αγοραίου έρωτα)

επαχθή αισθήματα στη θέση του έρωτα
μπαίνουν, μη τα βαφτίζουμε έρωτα όμως.
(ας το πούμε οικταγάπη ή "κληρονόμησέ με")

Το τοπίο βουίζει
αν με σκαντζόχοιρου πλάτη
δημιουργούμε περγαμηνά βέλη
και πετυχαίνουμε κέντρο καρδούλας
που λιώνει με το χάδι.

Και δεν θεωρώ δείγμα άσεμνου
το να θωπεύει ζαρωμένο χέρι
ένα μπουμπούκι, ούτε διεστραμμένο
αλλά μακροβούτι στον ύπνο.

Νιώθω να πλάθουμε γέλια
ή να ξύνουμε με γκασμά το πνεύμα του έρωτα
όταν η θυμόσοφη γραία πιπώνει τον νεαρό
με ντεμί στύση.

(ή το γκομενάκι χαπακώνει μπλε χάπια τον παπούλη
και του βαράει ελαφρά τους όρχεις
για να του σηκωθεί το βραδύπορον πέος,
δε φταις που είσαι μεγάλος, φταίει η μείωση
των συντάξεων και το μνημόνιο, κυρ κώστα)

Το αξιοκατάπιωτο λουκούμι ψιθυρίζει
ότι θέλει να φαγωθεί από κύνες που δαγκώνουν,
όχι από μασελάτα.

Άλλο η παθητική αθωότητα κι άλλο
ο έρωτας.

Η γοητευτική γλώσσα πρέπει να ρουφιέται
από στόμα που αντέχει να του κόβουν
την ανάσα.
Αλλιώς είναι σα να θες να μπεις σε νεανικό μουνάκι
για να βρείς μπουμπουκένια χέρια να σου χαϊδέψει
τα σφαλισμένα βλέφαρα ως πρώτη νεκρή αίσθηση
(ή ακροτελεύτια)

Όλα αυτά για τα άκρα της αντανάκλασης
του πανλεκου χιονισμένου κεφαλιού
με μια ροδαλή όραση.

Αν ήμουν γερομπαμπαλής και είχα σχέση με εγγονή,
θα ένιωθα παρείσακτος ακόμα κι αν δε με έκανε έτσι να νιώθω.

ΓΙΑ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΓΚΡΟΥΠΑΚΙΑ Ο ΣΦΥΓΜΟΣ ΧΤΥΠΑ
ΑΒΑΣΤΑΧΤΑ.

Γιατί ο έρωτας πείνα είναι
και στην περιστροφή της πείνας
ουσιαστικά θες να μοιραστείς το κορμί σου
με περιδινούμενη ψυχή.

ΝΑ γιατί τώρα που πονάμε
πρέπει πιο πολύ να γαμιόμαστε.

πάω να δω αμέρικαν μπιούτι
(στο τέλος αυτοκτονεί γιατί δε μπορεί να γαμήσει,
ή γιατί η ζωή του εκχωρήθηκε στην ουτοπία?
ποτέ δε κατάλαβα)

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xrhstoszzn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrhstoszzn
Ο xrhstoszzn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O xrhstoszzn έγραψε στις 03:16, 14-02-12:

καλα θα ξαναγραψω σε αυτο το θεμα και ας με κραξετε !!πραγματικα γνωριζοντας ολο και περισσοτερο ατομα μου φαινεται ολο και πιο δυσκολο να κατανοησω τις σχεσεις με μεγαλη διαφορα ηλικιας !παρατηρωντας λοιπον ας πουμε πχ τις περισσοτερες 20αρες δεν μπορω να διανοηθω στο μυαλο μου οτι εχουν την ωριμοτητα για μια σχεση με εναν 30αρη που οι περισσοτεροι που ξερω και παρατηρω ειναι ετοιμοι για γαμο και οχι για παιδιαρισματα και εχουν ωριμασει...συγγνωμη μου φαινεται λιγο καπως ενας 30αρης+ να ελκεται απο αυτες τις ηλικιες 18-20 που σε γενικα πλαισια δεν συμβαδιζει με την δικια του ιδιοσυγκρασια και ωριμοτητα για ποιο λογο λοιπον δεν ελκεται απο γυναικες της δικιας του ηλικιας?
βεβαια υπαρχουν και σαφως εξαιρεσεις οπως υπαρχουν 25 αρηδες που εχουν το μυαλο 18αρηδων οπως και 25αρες που φαινονται 18(ναι υπαρχουν) και μενεις οταν ακους την ηλικια τους σε αυτες του ειδους σχεσεις λοιπον θα συμφωνησω!!!!! οταν ομως βλεπω κατι 30αρηδες οι 30αρισες που εχουν πραγματικα αλλα ενδιαφεροντα αλλες ασχολιες αλλα μυαλα να κανουν σχεση με κατι ηλικιες 20 γυρω ε θα την πω την κουβεντα μου μου φαινεται ανωμαλο και κατι δεν μου στεκει!
στην εφηβεια οι γυναικες ωριμαζουν πιο γρηγορα απο τους αντρες και αυτο κραταει μεχρι τα 20 μετα τα 20 οι αντρες φτανουν και εχουν ιδια ωριμοτητα με τις γυναικες υποστηριζουν οι επιστημονες μεχρι στιγμης δεν υπαρχει καποια αποδεδειγμενη αποδειξη οτι οι γυναικες και οι αντρες μετα τα 20 διαφερουν σε βαθμο ωριμοτητας

Παράθεση

rootbreaker

Τυχερό μέλος 2014

Το avatar του χρήστη rootbreaker
H rootbreaker αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 576 μηνύματα.

H rootbreaker Let's go get lost έγραψε στις 12:05, 14-02-12:

Περασαν 81 σελιδες απ το πρωτο ποστ ε;
Χωρις να εχω διαβασει τα υπολοιπα ποστ ,θεωρω οτι η ηλικια δεν παιζει σημαντικο ρολο σε μια σχεση,η μονο σε ελαχιστες περιπτωσεις.
Ανθρωπος που τον ζουσα καθημερινα,ειναι γυρω στα 20 και τα ειχε με 32χρονο.Το ποια στερεοτυπα μπορει να τους χωρισαν,η το να καταλαβαν τελευταια στιγμη οτι δεν ταιριαζουν δεν με αφορα,ή μπορει να συνεβησαν χιλια δυο πραγματα. Αυτο το οποιο λεω ειναι πως καθοριζεται ο βαθμος ωριμοτητας και πως ξερουμε οτι ο μεγαλυτερος ειναι και πιο ωριμος.
Αλλο περιστατικο: η κοπελα στα 20 να θελει σχεση και ο αλλος στα 29 να την εχει για λιγο σεξ ισως και να στεναχωριεται κ αυτη η καημενη οτι ''με παιζει και δεν θελει σχεση επειδη με θεωρει μικρο''.Εκει ποιος ειναι ο ανωριμος;
Προσωπικα δεν εχω τετοια εμπειρια,ο μεγαλυτερος που τα ειχα ποτε ειναι 24 και εγω 22,δλδ σχεδον το ιδιο.Αν μου συνεβαινε παντως,δε θα ελεγα οχι επειδη ισως δεν ειναι κοινωνικα αποδεκτο.Το να κανουν οι αντιληψεις κουμαντο στις σχεσεις σου ειναι απλα τραγικο.

Παράθεση

Vampi

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Vampi
H Vampi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,366 μηνύματα.

H Vampi έγραψε στις 11:41, 03-07-12:

Υπάρχουν κατι 30ρηδες μανούλια πάντως. Οποτε, who cares.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 01:59, 08-07-12:

Χμμ δεν ξέρω! Έχω μια επιφύλαξη για πολύ μεγάλες διαφορές! Δεν "λέει" να είσαι 23 πχ και το αγόρι σου 32 imo Θα αρχίσουν και οι "πιέσεις" από ένα σημείο και μετά

μέχρι 5-6 χρόνια το θεωρώ επιτρεπτό αλλά με παραπάνω δύσκολα θα έκανα σχέση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

penni_k (Πεννυ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη penni_k
H Πεννυ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Νέο Ψυχικό (Αττική). Έχει γράψει 120 μηνύματα.

H penni_k λογικα ειμαι τρελη έγραψε στις 02:18, 08-07-12:

Πιστευω οτι μεχρι και 10 χρονια διαφορα μπορει να υπαρξει σχεση αρκει να μπορουν να επικοινωνουν και να εχουν κοινους στοχους. Μετα την δεκαετια ειναι λιγο δυσκολο αλλα παντα υπαρχουν εξαιρεσεις!

Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,508 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 15:31, 08-07-12:

δε νομίζω ότι θα έβλεπα ερωτικά έναν πολύ μεγαλύτερο (6 χρόνια+)..
γενικά φαντάζομαι τον άλλο συνοδοιπόρο, όχι "δάσκαλο". (ίσως μύστη)
και μάλλον νιώθω ακόμα πολύ "κοριτσάκι" .. προς το παρόν μ αρέσει έτσι..

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,367 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 23:32, 12-07-12:

Ένα μικρό, άντε μεγάλο, πρόβλημα με τους συνομήλικους το έχουμε. Αν δεν σε περνά έστω 2 χρόνια ο άλλος κάπου θα βουλιάξει, τουλάχιστον για τα γούστα μου. Καλά ας μη μιλήσω καθόλου για κάποιον έστω και 1 χρόνο μικρότερο. Αν αφήσεις αυτή την απειροελάχιστη διαφορά να σε επηρεάσει έστω και λίγο το παιχνίδι χάθηκε αμέσως.
Θα συμφωνήσω άπειρα με vampi. Υπάρχουν 30άρηδες και 33άρηδες που η σκατούλα το 22χρονο θα τους ζήλευε. Λόγω πιο αντρίλας; Λόγω σώματος; Λόγω μιας άλλης σιγουριάς που βγάζει;
Πάντα φυσικά μπορεί να έρθει και η εξαίρεση. Πάντα όμως. πχ εγώ 22 μπορεί να έρθει το 18 χρονο και να με εκπλήξει. Γενικά μαθαίνω να αποφεύγω το ποτέ.
Ένα καλό πρόσφατο μου παράδειγμα με μεγάλη διαφορά ηλικίας είναι μιας φίλης μου (22) που είναι με ένα παιδί (όντως παιδί ^^) που βρίσκεται νομίζω στα 38; και γενικά σαν άτομο δεν παίζεται σε όλα, σε όλα! Και είναι κι απίστευτα μαζί. Αλλά εδώ φαίνεται πόσο σημασία έχει η προσωπικότητα και των 2.
Ένα άσχημο παράδειγμα οι γονείς μου με 16 χρόνια διαφορά. Όταν ο ένας λέει άσπρο ο άλλος λέει μαύρο και εκεί γίνεται το χάος. Ίσως όμως και οι τρελές διαφορές καμιά φορά είναι αυτές που σε κρατάνε και ζωντανό στη σχέση σου με έναν άλλο άνθρωπο.

πολλά έγραψα και δω; τραγική και φλύαρη

Παράθεση

Ξανθη Κυπραιου

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ξανθη Κυπραιου
H Ξανθη Κυπραιου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H Ξανθη Κυπραιου έγραψε στις 12:18, 18-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Darkness
Ένα άσχημο παράδειγμα οι γονείς μου με 16 χρόνια διαφορά. Όταν ο ένας λέει άσπρο ο άλλος λέει μαύρο και εκεί γίνεται το χάος.
Ο μεγαλύτερος ασκεί εξουσία με το ατράνταχτο(?!!!!!!) επιχείρημα: όταν θα φτάσεις στην ηλικία μου θα καταλάβεις!!!

Παράθεση

tsimtsikestisi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tsimtsikestisi
Ο tsimtsikestisi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Χαλκίδα (Εύβοια). Έχει γράψει 43 μηνύματα.

O tsimtsikestisi έγραψε στις 18:05, 19-07-12:

Παιδιά μάλλον με γουστάρει η αδερφή ενός φίλου μου...Είμαστε κολλητοί εδ΄ς και 6 χρόνια.Η αδερφή του είναι 5 χρόνια μεγαλύτερη.Τον τελευταίο καιρό με κοιτάζει κάπως περίεργα και μου μιλάει συνέχεια για ζώδια κτλ.Η κοπέλα είναι όμορφη και μου αρεσει.Τι μου προτεινεται να κανω????

Παράθεση

Δαλιδά (Cortana)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Δαλιδά
H Cortana αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Σεφ . Έχει γράψει 4,227 μηνύματα.

H Δαλιδά έγραψε στις 19:17, 19-07-12:

Πρώτα τσέκαρε αν ο αδερφός είναι οκ. Μετά προχώρα.

Παράθεση

Johnnaousa

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Johnnaousa
Ο Johnnaousa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 14,217 μηνύματα.

O Johnnaousa τα λαθη επαναλαμβανονται έγραψε στις 19:21, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsimtsikestisi
Παιδιά μάλλον με γουστάρει η αδερφή ενός φίλου μου...Είμαστε κολλητοί εδ΄ς και 6 χρόνια.Η αδερφή του είναι 5 χρόνια μεγαλύτερη.Τον τελευταίο καιρό με κοιτάζει κάπως περίεργα και μου μιλάει συνέχεια για ζώδια κτλ.Η κοπέλα είναι όμορφη και μου αρεσει.Τι μου προτεινεται να κανω????
Όρμα τι άλλο περιμένεις να σου πούμε?

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,643 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:22, 19-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από tsimtsikestisi
Μάθε ποια φίλη σου αρέσει στον αδερφό της και κάντε ανταλλαγή αιχμαλώτων.

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,367 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 17:44, 20-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ξανθη Κυπραιου
Ο μεγαλύτερος ασκεί εξουσία με το ατράνταχτο(?!!!!!!) επιχείρημα: όταν θα φτάσεις στην ηλικία μου θα καταλάβεις!!!
Σωστή σκέψη αλλά ας μην αναλύσω ποιος έχει την ''εξουσία'' μέσα στην οικογένεια.

Παράθεση

adele

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη adele
H adele αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος . Έχει γράψει 280 μηνύματα.

H adele έγραψε στις 01:08, 24-07-12:

Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις, αλλά ας ξεδιπλώσω και γω με τη σειρά μου τις σκέψεις μου.
Πιστεύω πρώτα απ'όλα πως η μεγάλη διαφορά ηλικίας σε μια σχέση μπορεί να λειτουργήσει μόνο σε μεγαλύτερες ηλικίες (από 20 και πάνω) για ποικίλους λόγους, που όμως δεν θα τους αναφέρω τώρα, γιατί είναι χάσιμο χρόνου. Αν θέλετε σας το αναλύω σε άλλο ποστ.
Γενικότερα δεν βάζω όρια σ'αυτό το θέμα και πιστεύω πως θα μπορούσα άνετα να κάνω σχέση με μεγαλύτερο, ακόμα και 6-7 χρόνια, αλλά δεν ξέρω πόσο θα κρατούσε.
Είναι διαφορετική η καθημερινότητα του ενός και του άλλου. Εκείνος με δουλειά, έχει περάσει σε άλλο στάδιο. Εγώ φοιτήτρια, θα βγαίνω, θα γνωρίζω κόσμο συνεχώς. Θα ήταν αρκετά δύσκολο.
Αν όμως ήταν και εκείνος φοιτητής τα πράγματα θα ήταν πολύ πιο απλά, ανεξάρτητα την ηλικία του.
Πάνω από 10 χρόνια πάντως το θεωρώ υπερβολή. Είναι πολλά και θα υπάρχουν διαφορετικού είδους θέματα τότε.
Μία μέση λύση είναι το καλύτερο.

Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,637 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 17:34, 26-07-12:

Αυτο που θα σας πω ειναι αληθινή ιστορια αλλα δεν θα πω ονοματα...Η κοπελια μας ειναι φοιτήτρια και αυτος ο καθηγητης των λατινικων.... Αυτη 20 χρονων εκεινος 45... Στην αρχη δεν ειχαν καμια σχεση οπως γινεται ως συνηθως στα πανεπιστημια . Ηταν ο μικροτερος καθηγητης στο τμημα της και αναρωτιόταν πως εγινε τι εγινε και ηταν εκει! Τον αλλο χρονο με καποιον τροπο τον πλησιασε και της φανηκε πως και στα δικα του ματια δεν ηταν αορατη... Ξεκινησε σαν ενα απλο φλερτ ... Εξελίχτηκε σε μια απλη σχεση... Και τελειωσε με εναν γαμο... Εναν γαμο που κρατησε 1,5 χρονο...Εναν γαμο για τον οποιο δεν εχε μλησει στην οικογενεια της... Με τον καιρο καταλαβε πως δεν ηταν για εκεινη... Μια φορα μαλιστα βγηκαν μαζι με ενα αλλο ζευγαρι στην ηλικια του αντρα της αλλα εκεινη ενοιωθε ξενη... Του μιλησε και αποφασισαν πως ηταν καλυτερα να δωσουν ενα τελος ετσι κι εγινε... Ποτε δνε τον ξαναειδε και ποτε δεν προλαβε να του πει οτι καποτε ειχε μεσα της το παιδι τους...

Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,508 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 17:38, 26-07-12:

η συνεχεια στους δεκτες μας;;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους