Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,445 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,067 μηνύματα σε 92,645 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 421 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 23:39, 20-09-05:

Φιλική συμβουλά απλά...Άκουσε αυτό που σου λέει πρόσεχε...Ακόμα και άδικο να έχεις σε καλό θα σου βγεί

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

crazyhelen (crazyhelen)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη crazyhelen
H crazyhelen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,262 μηνύματα.

H crazyhelen Ελένη έγραψε στις 10:14, 21-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Φιλική συμβουλά απλά...Άκουσε αυτό που σου λέει πρόσεχε...Ακόμα και άδικο να έχεις σε καλό θα σου βγεί
Thanks!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 11 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Psixotis

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Psixotis
Ο Psixotis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

O Psixotis έγραψε στις 17:54, 18-10-05:

Εγω σαν ανδρας θα εκανα σιγουρα, απλα αν ειχα μεγαλη διαφορα ενταξει, ασχετα αν δε το λεγα, μεσα μου θα ηξερα πως η σχεση δεν ειναι και τοσο σχεση....

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dare-Devil (Πάνος)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dare-Devil
Ο Πάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 561 μηνύματα.

O Dare-Devil έγραψε στις 18:38, 19-10-05:

Οι διαφορά ανάμεσα σε έμα ζευγάρι πρέπει να είναι το πολύ 5 χρόνια.Έτσι λένε οι ψυχολόγοι.Αυτό γιατί μόνο έτσι θα μπορούν να έχουν σχεδόν τα ίδια θέλω.Για απαράδειγμα μια 20 σε σχεση με ενα 30 εχουν αλλα ενδιαφέροντα.Ο30 να παντευτεί και η 20 δεν το σκεφτεται ακόμη.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 19:49, 19-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Puff_Daddy
Ισχύει ο μαθηματικός τύπος:

Η σωστή ηλικία της γυναίκας, είναι τα μισά χρόνια του άντρα +7.

Από κει και μετά ξέρετε.
Δεν υπάρχουν σωσές ηλικίες!!! Η κοπελα μου είναι 5 χρόνια παρα 2 ημέρες μεγαλύτερή μου και τα πάμε μια χαρούλα!

Παράθεση

nikita13

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη nikita13
H nikita13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 524 μηνύματα.

H nikita13 έγραψε στις 19:51, 19-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Δεν υπάρχουν σωσές ηλικίες!!! Η κοπελα μου είναι 5 χρόνια παρα 2 ημέρες μεγαλύτερή μου και τα πάμε μια χαρούλα!
Έτσι μπράβο πες τα!!συμφωνώ απόλυτα

Παράθεση

giostau

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giostau
Ο giostau αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 763 μηνύματα.

O giostau έγραψε στις 19:56, 19-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Puff_Daddy
Ισχύει ο μαθηματικός τύπος:

Η σωστή ηλικία της γυναίκας, είναι τα μισά χρόνια του άντρα +7.

Από κει και μετά ξέρετε.

Πωωωω! τώρα το είδα αυτό!
Δηλαδή με αυτή τη λογική, για κάθε χρόνο που γερνάει ο άντρας η γυναίκα θα γερνάει μόνο μισό χρόνο;;;
Για σκεφτείτε: έστω άντρας ετών 30...
σύμφωνα με τον τύπο η γυναίκα πρέπει να είναι 22. Σωστά; Σωστά!
Μετά από 4 χρόνια όμως, ο άντρας είναι 34 και η γυναίκα 26...
ο τύπος όμως λέει ότι η γυναίκα πρέπει να είναι 24!!!!
Τι κάνουμε σε αυτήν την περίπτωση;;;

Φυσικά κάνω πλάκα έτσι;;;
Όπως πολύ σωστά είπε και ο MonaXoS δεν υπάρχουν σωστές και λάθος ηλικίες!
Είναι όπως θα σου τύχει!
Μην βλέπεται την ηλικία ως κόλλημα!!!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 430 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 20:58, 27-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Πόσα χρόνια διαφορά με το έτερο σας ήμισι θα μπορούσατε να θεωρείτε "φυσιολογικά"? Θα κάνατε μια σχέση με ένα κατά πολύ μεγαλύτερό σας άτομο?
Για πολύ μικρότερο δεν μας ρωτάς....
Νομίζω πως όταν συμβεί πρέπει να το ζήσεις έτσι απλά.....

Παράθεση

angie29

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη angie29
H angie29 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών και επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H angie29 έγραψε στις 21:07, 27-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από crazyhelen
Πόσα χρόνια διαφορά με το έτερο σας ήμισι θα μπορούσατε να θεωρείτε "φυσιολογικά"? Θα κάνατε μια σχέση με ένα κατά πολύ μεγαλύτερό σας άτομο?
Εξαρτάται! Καμιά φορά τα 5-6 χρόνια είναι καλά, άλλωτε 10,12,14 είναι μια χαρά! Προσωπικά με τον άντρα μου έχουμε 14 χρόνια διαφορά, και είναι ιδανικά, για εμάς! Το πώς το βλέπουν οι άλλοι ΔΕΝ μας νοιάζει καθόλου!

Παράθεση

High_Voltage

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη High_Voltage
H High_Voltage αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 64 μηνύματα.

H High_Voltage έγραψε στις 16:36, 30-10-05:

το έχω κάνει κι αυτο...

Παράθεση

Embrance

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Embrance
Ο Embrance αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών . Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Embrance έγραψε στις 16:58, 30-10-05:

Εγω την διαφορα μεχρι 15 χρονια δεν την υπολογιζω.
Αν ειμαι 20 και αυτη 35 ΚΑΘΟΛΟΥ δεν με πειραζει!
Οταν περνας καλα με καποιον,ή και οταν σκοπευεις να περασεις ολη την υποληπη ζωη σου μαζι τιυ,τα χρονια θα κοιταξεις?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:01, 30-10-05:

Αρχική Δημοσίευση από Embrance
Εγω την διαφορα μεχρι 15 χρονια δεν την υπολογιζω.
Αν ειμαι 20 και αυτη 35 ΚΑΘΟΛΟΥ δεν με πειραζει!
Οταν περνας καλα με καποιον,ή και οταν σκοπευεις να περασεις ολη την υποληπη ζωη σου μαζι τιυ,τα χρονια θα κοιταξεις?
Σωστόοοος!

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,169 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 21:00, 30-10-05:

Προσωπικα μιλντας παντα,τα χρονια για εμενα και παιζουν ρολο και οχι...
Τι εννοω...
Φυσικα και οταν ειμαι με καποια μαζι και περναμε καλα και επικοινωνουμε και υπαρχει παθος κτλ κτλ δεν με ενδιαφερει τοσο η ηλικια...
Ωστοσο αυτο το λεω τωρα στα 24 μου οτι π.χ. δεν θα με ενδιεφερε αν η γυναικα που ειναι μαζι μου(γιατι ο ορος κοπελα δεν ισχυει) αν θα ηταν 35 ή 40.
ΑΛΛΑ,μια 35 αρα η 40αρα η οποια θα φυσαγε κακα τα ψεματα.
Οταν ομως εγω θα γινομουν 35 και αυτη 50+ ή εγω 45 και αυτη 60+ για εμενα το γλυκο θα χαλαγε....
Γιατι η γυναικα σε εκεινες τις ηλικιες οπως και το αντιθετο, η ζωη εχει μπει σε αλλους ρυθμους-πορειες, ενω η δικια μου θα παραμενει σε αλλες...
Ειναι περιεργο ζητημα...
Αλλες φορες λειτουργει μια χαρα το ολο σκηνικο και αλλες φορες ειναι καμμενο απο την αρχη...Ειτε για λογους επικοινωνιας, ειτε τροπου σκεψης κτλ κτλ...
Μιλαω για εμενα παντα οτι ενω πιστευω στο οτι αν υπαρχει αγαπη παθος κτλ κτλ, να μην κολλωνει κανεις πουθενα, αλλα εγω τουλαχιστον θα προτιμουσα μια κοπελα στα χρονια μου περιπου...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The Djinn : 30-10-05 στις 21:02.
Παράθεση

burbuja

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη burbuja
H burbuja αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 463 μηνύματα.

H burbuja έγραψε στις 18:28, 12-03-06:

Δεν θεωρώ ότι η ηλικία παίζει κάποιο ρόλο όταν είσαι ερωτευμένος..το μεγαλύτερο ηλικιακά άτομο με το οποίο είχα σχέση ήταν 27 κι εγώ 21..δεν ήταν τόσο μεγάλη η διαφορά,αλλά και να ήταν δεν θα μ'ένοιαζε...

Παράθεση

actaestfaboula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη actaestfaboula
H actaestfaboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H actaestfaboula έγραψε στις 23:34, 12-03-06:

για μένα προσωπικά,θεωρώ ότι μέχρι μια δεκαετία,είναι καλή η διαφορά,αρκεί να είμαι εγώ η μικρότερη!

Παράθεση

zxr

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη zxr
Ο zxr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

O zxr έγραψε στις 18:49, 13-03-06:

Η ηλικία σαν αριθμός δεν είναι πρόβλημα. Πρόβλημα είναι τα διαφορετικά ενδιαφέροντα λόγω ηλικίας. Εάν ο σκόπελος των διαφορετικών ενδιαφερόντων και προτεραιοτήτων δεν υπάρχει τότε... ευτυχισμένα να είναι τα παιδια!!!

Παράθεση

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 21:59, 13-03-06:

Αν έχεις μεγάλη διαφορά ηληκίας με τον δικό σου άνθρωπο αυτό δεν είναι απόλυτα κακό. Κακό ίσως γίνει στο μέλλον όταν τα χρόνια περάσουν και για τους 2 σας, αλλά αυτό μπορεί να γίνει σε οποιαδήποτε σχέση. Με τον καιρό οι άνθρωποι αλλάζουν, έτσι θα αλλάξεις και εσύ και το άλλο άτομο... Δείτε ανθρώπους που είναι πάνω από 10-15 χρόνια μαζί, τους βλέπετε ικανοποιημένους?

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 20:57, 21-04-06:

χμμμ...
στα θεωρητικα, θεωρω φυσιολογικη διαφορα αυτη που ειναι μεχρι 5 χρονια..
πρακτικα ομως δεν εχω κανει ποτε σχεση με τετοια διαφορα! (7, 9, 12..)

ολα ειναι μπουρδες. ειναι να μην ερωτευτω!

Παράθεση

^^Vampire^^

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ^^Vampire^^
H ^^Vampire^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 133 μηνύματα.

H ^^Vampire^^ έγραψε στις 22:54, 21-04-06:

Δεν με ενδιαφέρει η ηλικία του άλλου, περισσότερο το πόσο ώριμος είναι. Τι να τον κάνω τον συνομίληκο αν συμπεριφέρεται σαν μωρό;;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Darkly Noon

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Darkly Noon
Ο Darkly Noon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 29 μηνύματα.

O Darkly Noon έγραψε στις 11:34, 22-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Θα σταθώ εκεί...Μήπως κάτι στην συμπεριφορά του σε μπερδεύει;Και σε κάνει να έχεις ενδοιασμούς;Χωρίς να έχεις καταλάβει τι;
Δεν ξέρω για σένα αλλά κάθε έρωτας μου στην αρχή είναι ένα μεγάλο μπέρδεμα! Όσο για το σχόλιο σου είναι πολύ γενικό και στην προκειμένη περίπτωση ίσως λίγο παρελκυστικό: Αν δεν είχε ενδοιασμούς δεν θα ήθελε να ακούσει απόψεις. Επίσης το να μην έχει καταλάβει κάποιος κάτι όταν πρωτογνωρίζει κάποιον άλλον και είναι σε σκέψεις αναφορικά με το αν θα πρέπει να τον πάρει σοβαρά ή όχι είναι παραπάνω από βέβαιο! Ποιός από εμάς μπορεί να υπαινιχθεί ότι γνωρίζοντας κάποιον άνθρωπο και πολύ περισσότερο όταν τον ερωτευθεί, καταλαβαίνει αμέσως τα πάντα γι' αυτόν?

Αρχική Δημοσίευση από Dare-Devil
Οι διαφορά ανάμεσα σε έμα ζευγάρι πρέπει να είναι το πολύ 5 χρόνια.Έτσι λένε οι ψυχολόγοι.Αυτό γιατί μόνο έτσι θα μπορούν να έχουν σχεδόν τα ίδια θέλω.Για απαράδειγμα μια 20 σε σχεση με ενα 30 εχουν αλλα ενδιαφέροντα.Ο30 να παντευτεί και η 20 δεν το σκεφτεται ακόμη.
Διαφωνώ ότι η επιδίωξη της ευτυχίας περνάει μέσα από κανόνες ταυτόσημους για όλους τους ανθρώπους, όπως επίσης διαφωνώ με όσους πιστεύουν ότι το τι θέλει ή τι δεν θέλει κάποιος είναι θέμα ηλικίας. Είμαι 30 και ποιός σου είπε ότι το πρώτο ζητούμενο είναι να παντρευτώ? Το προσδοκώμενο μου είναι μια "σωστή" (πράγμα εντελώς υποκειμενικό, έτσι κι αλλοιώς) σχέση, που αν θεωρήσω κάποια στιγμή ότι θέλω να είμαι μαζί της "για πάντα" (ξέρω, αυτό το "για πάντα" ακούγεται πολύ "κάπως") και να κάνω οικογένεια, να μπορώ να το κάνω. Είπα όμως "προσδωκόμενο". Εννοείται πως αν ερωτευτώ μιά κοπέλα που βρήκα στον δρόμο μου θα τα φτιάξω μαζί της, χωρίς υποψίες, εξαρτήσεις από κανόνες και "πρέπει". Το τι θα γίνει στην συνέχεια είναι ένα άλλο ζήτημα.

Σχετικά με τα διαφορετικά ενδιαφέροντα, φυσικά και θα έχουμε άλλα ενδιαφέρονται! Αυτό είναι το αλάτι και το πιπέρι μιάς ουσιαστικής σχέσης! Η σύνθεση των ενδιαφερόντων μας θα κάνει ένα πολύ ενδιαφέρον σύνολο, θα μας ανανεώσει και τους δύο, θα μας κάνει καλύτερους και περισσότερο πλήρεις. Αν πάλι με την λέξη "ενδιαφέροντα" υποννοείς τις επιδιώξεις, και πάλι οι επιδιώξεις δύο ανθρώπων δύσκολα είναι ακριβώς οι ίδιες, εύκολα όμως μέσα από μιά σχέση που αξιολογούν και οι δύο πόλοι ενός δεσμού γίνονται "κοινές επιδιώξεις".

Κανείς άνθρωπος, ούτε αυτός που είναι 42 ούτε αυτός που είναι 28 δεν πρέπει να θεωρεί τον εαυτό του συνολικά "κατασταλαγμένο". Ίσως κάποιος μεγαλύτερος να "ξέρει τι θέλει" περισσότερο από κάποιον μικρότερης ηλικίας, αλλά σε κάθε περίπτωση και οι δύο εξελίσσονται με την κάθε ημέρα που περνά. Τα "θέλω" μπορεί να διαφέρουν, αυτό όμως δεν αποκλείει το να συγκλίνουν κάποια στιγμή ή το να γεννήσουν πολύ ενδιαφέρουσες νέες επιδιώξεις μέσα από τον συνδυασμό τους.

Go for it κοπελιά! Όπως όλοι μας, στην πορεία θα δεις αν αξίζει. Τίποτα πραγματικό στην ζωή δεν παρέχεται μαζί με διαβεβαιώσεις και σιγουριά!

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,425 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:32, 22-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από Darkly Noon
Δεν ξέρω για σένα αλλά κάθε έρωτας μου στην αρχή είναι ένα μεγάλο μπέρδεμα! Όσο για το σχόλιο σου είναι πολύ γενικό και στην προκειμένη περίπτωση ίσως λίγο παρελκυστικό: Αν δεν είχε ενδοιασμούς δεν θα ήθελε να ακούσει απόψεις. Επίσης το να μην έχει καταλάβει κάποιος κάτι όταν πρωτογνωρίζει κάποιον άλλον και είναι σε σκέψεις αναφορικά με το αν θα πρέπει να τον πάρει σοβαρά ή όχι είναι παραπάνω από βέβαιο! Ποιός από εμάς μπορεί να υπαινιχθεί ότι γνωρίζοντας κάποιον άνθρωπο και πολύ περισσότερο όταν τον ερωτευθεί, καταλαβαίνει αμέσως τα πάντα γι' αυτόν?
Καλά δεν με λυπήθηκες να ψάξω τόσο πίσω να δω που το έλεγα αυτό και γιατί; Κάθε έρωτας για εμένα είναι έρωτας χωρίς συναισθηματικά μπερδέματα...I'm in love with u babeeeeeeeeee!Τώρα αν το αμόρε είναι ο κολλήτος του νυν κλπ, ε...αυτό είναι μπερδεμένες καταστάσεις Άλλωστε η τότε ενδιασμοί από το Ελενάκι μας τελικά δεν ήταν μόνο η ηλικία όπως είχε υποθεί τότε Όσο για τους ενδιασμούς, αν είναι μόνο συναισθηματικής φύσης του στυλ, είμαι 'η δεν είμαι ερωτευμένη , τότε δεν είσαι σίγουρος-η απλά το ψάχνεις....Αλλά είμαι ερωτευμενη και κάτι δεν μου κολλάει σε σύγκριση με τον άλλον, μπορεί να δείχνει κάτι 'η να αισθάνεσαι κάτι και να μην ξέρεις τι σου φταίει ακα ένστικτο, που προσωπικά βασίζομαι πάνω του! Δεν είπα ότι καταλαβαίνεις τα πάντα γι'αυτόν, γιατί στην τελική που είναι το μυστήριο και η εξερεύνηση, πάει το ενδιαφέρον περίπατο και δεν λέει Αλλά υπάρχουν κάποιες κινήσεις, πράξεις που όταν τις βλέπεις μπορεί να σου ξυνίζουν και μπαίνεις σε σκέψεις...Απλό παράδειγμα, είστε και οι δύο στα μέλια αλλά κάνει καμία εβδομάδα ο τύπος να σε πάρει τηλ. και όταν σε παίρνει....Μωρό μου πόσο μου έλειψες...γιατί βρε παλιοκόριτσι μου έκανες νάζια σημειωτέον εσύ τον είχες ψάξει αλλά ήταν άφαντος 'η είχε πολύ δουλειά και θα σε έπαιρνε τηλ όταν τέλειωνε και πίστεψε με είναι ενα πόλυ καθημερινό παράδειγμα αν και τρανταχτό όμως

Παράθεση

arfi-gorgona o

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη arfi-gorgona o
Ο arfi-gorgona o αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O arfi-gorgona o έγραψε στις 23:20, 22-04-06:

Xmm δύσκολη η απάντηση,μια και παίζουν ρολο πολλοί παράγοντες..Δεν είναι μονο η ηλικία,παίζει ρολο και αν η εμφάνιση του αλλου,και γενικά το βιολογικό του ρολοι συμβαδίζει με την ηλικία του.Τέλος πάντων θα συμφωνήσω ότι δεν παίζει ρολο,εξ αλλου τι μας νοιάζει εμάς τι κάνει ο άλλος?Αν αυτός είναι ευτυχισμένος μέγια του με χαρά του.Αρκεί ο άνθρωπος που θα πάει με τον μεγαλύτερο,αν πάει για γάμο (και αν η ηλικία είναι από 15+) Πρέπει να σκεφτεί καλά ότι μεγαλώνοντας ενδεχομένως να υπάρξουν κάποια προβλήματα.Γιατί καλά είναι όλα τώρα.Αλλα όχι όταν μεγαλώσει ο άλλος να τον αφήσουμε στα κρύα του λουτρού...Αυτό είναι που θέλει ώριμη σκέψη πριν προχωρήσει κάποιος,σε εις γάμου κοινωνίαν με ένα αρκετά μεγαλύτερο.

Παράθεση

ladycat (frosso)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ladycat
H frosso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών , επαγγέλεται Χημικός και μας γράφει απο Χίος (Χίος ). Έχει γράψει 3,352 μηνύματα.

H ladycat πισσας+ζυλιτο+γκρινιαρης+ladycat jr=LFE έγραψε στις 23:08, 23-04-06:

εμεις εχουμε 15 χρονια διαφορα αλλα αγαπιομαστε σαν τρελλοι δεν μπορω να σκεφτω την ζωη μου χωρις εκεινον ουτε στιγμη

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη erodia
H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 12:52, 28-04-06:

" O έρωτας χρόνια δεν κοιτά!"
Η διαφορά ηλικίας δεν παίζει κανέναν απολύτως ρόλο.
Άλλα είναι τα βασικά "στοιχεία" που πρέπει να μας προβληματίζουν.
Με τον "Γκούφη" μου έχουμε 9 χρόνια διαφορά,αλλά και 19 να είχαμε πάλι μαζί του θα ήθελα να είμαι !

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 13:54, 28-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από erodia
Με τον "Γκούφη" μου έχουμε 9 χρόνια διαφορά,αλλά και 19 να ήταν πάλι μαζί του θα ήθελα να είμαι !

(μη με λαμβάνεις πολύ στα σοβαρά, δε στέκω και πολύ σωστά)

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:17, 28-04-06:

Εξαρτάται για πότε μιλάμε... ναι στα 30 μου που η ζωή μου θα έχει ψιλομονιμοποιηθεί (σπουδές τέλος, δουλειά προς μια δεδομένη κατευθυνση κτλ) προφανως ο 40ρης δεν θα διαφέρει τρελά από μένα. Σε πιο μικρές ηλικίες όμως είναι μεγάλο το ζόρι. Ακόμα και σε μικρότερες διαφορές. Συγκρίνετε πχ το 18-19 (αρχη φοιτητικής ζωής με ότι αυτό συνεπάγεται) με το 28-29 (δουλειά και τελειωμένες σπουδές με ότι αυτό συνεπάεγται)... Δεν ξέρω μου φαίνονται πολύ μεγάλες τέτοιες διαφορές. Αλλά πάλι ποια είμαι εώ για να πω τι είναι σωστό και τι δεν είναι?? . Προσωπικά, έχοντας υπάρξει μέσα σε καταστροφική σχέση με πολύ μεγαλύτερο (στα φοιτητικά μου χρόνια οπότε και έχασα πολλές από τις χαρές της φοιτητικής ζωής για να ...μεγαλώσω και να στέκομαι όπως "έπρεπε" λόγω της διαφοράς ηλικίας) πλέον δεν κατακρινω σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικιας απλά προσωπικά θεωρώ ότι μου "πάνε" περισσότερο άτομα με παρόμοιους προβληματισμούς για τη ζωή τους με μένα, αka στα +-2,3 χρόνια πχ και προς τα εκεί στρέφω το...ενδιαφέρον μου!!! Τώρα αμα γνωρίσω τον άντρα της ζωής μου που θα πάθω την πλάκα μου και μου βγει μεγαλύτερος πολύ, οκ, βλέπουμε τότε...

ΑΑΑ, speaking of +- 2,3 μαι σχέση 23χρονου με 35χρονη πως σας ακούγεται???

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

H erodia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και επαγγέλεται Υπεύθυνος marketing . Έχει γράψει 279 μηνύματα.

H erodia έγραψε στις 14:27, 28-04-06:

XRZ
λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου,
όταν συνάντησα τον "Γκούφη", ήμουν 24 και αυτός 33. Ήμουν χωρίς δουλεια, είχα τελειώσει τις σπουδές μου και σκεφτόμουν για μεταπτυχιακό......Αυτός επιχειρηματίας, οικονομικά ανεξάρτητος, αλλά κουβαλούσε και κουβαλάει την ίδια "τρέλα" με μένα.Δεν νομίζω ότι μετράει η ηλικία, αλλά η "επαφή" που έχεις με έναν άνθρωπο.
Και όσο για το τελευταίο παράδειγμα σου....η κολλητή μου είναι 32 και παντρεμένη εδώ και 4 χρόνια με έναν 26άρι, έχουν μια πολύ όμορφη σχέση, τέλεια επικοινωνία και αποκτήσανε στις 4/5/2005 μια πανέμορφη κορούλα!!!!

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:10, 28-04-06:

Αρχική Δημοσίευση από erodia
XRZ
λυπάμαι αλλά θα διαφωνήσω μαζί σου,
Και όσο για το τελευταίο παράδειγμα σου....η κολλητή μου είναι 32 και παντρεμένη εδώ και 4 χρόνια με έναν 26άρι, έχουν μια πολύ όμορφη σχέση, τέλεια επικοινωνία και αποκτήσανε στις 4/5/2005 μια πανέμορφη κορούλα!!!!
δεκτό αυτό που λες... Άλλωστε το είπα και μόνη μου. Σε μένα είδα να μην δουλεύει και πλέον [εδώ και κάποια χρόνια] ο προσανατολισμός μου είναι άλλος (οκ, η παραπάνω έκφραση δεν είναι η βέλτιστη δυαντή αλλά focus on the point ] και για μένα έχει δουλέψει πολύ καλύτερα! Από εκεί και πέρα φυσικά και δεν γενικεύω απλά έχω τις επιφυλάξεις μου για την ...καθολικότητα της περίπτωσης σου!

Το ότι εξαρτάται σε τεράστιο βαθμό από τον χαρακτήρα του άλλου καλά αυτό εννοείται δεν το συζητάμε καν!!

για τη ερώτηση μου, προσωπικά δεν έχω πρόβλημα - άλλο από το γεγονός της μεγάλης διαφοράς που θα ειχα ενστάσεις και με...αναποδη διανομή ηλικιών!- ο αδελφός του καλού μου είναι σε τέτοια σχέση και έχουν πέσει να τον φάνε (εδώ και 1 week που αποκάλυψε σε γνωστούς ότι η κοπέλα είναι 35 και όχι 30 όπως τους είχε πει αρχικά) και απλά αναρωτήθηκα...

Άλλωστε το σημαντικό είναι να είμαστε ευτυχισμένοι... Είτε με +30 ειτε με -30 είτε με 0 χρόνια διαφορά είτε με οτιδήποτε ανάμεσα!

Παράθεση

erodia

Δραστήριο Μέλος

H erodia έγραψε στις 15:21, 28-04-06:

Ακριβώς!!!!!
Η ευτυχία έχει την μεγαλύτερη σημασία....

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 16:47, 29-04-06:

Ο έρωτας χρόνια δεν κοιτά.Παρόλα αυτά θα γίνω γραφικός και θα πω για τις γυναίκες που δεν κοιτάνε την ηλικία μεν αλλά την τσέπη δε.(όχι ότι δεν συμβαίνει και με άντρες αντίστοιχα)
Θυμάμαι απάντηση συμμαθήτριας σε έναν κολλητό μου στο λύκειο:Εντάξει μωρέ οραίο παιδί είσαι αλλά δεν έχεις και αμάξι...ΕΛΕΟΣ
Όσο για το θέμα της ωριμότητας στην εποχή μας έχουν αντιστραφεί οι ρόλλοι τα μάλλα!
Προσωπικά στα 50 θα αισθανόμουνα πολύ άσχημα να βγαίνω με 20αρες γιατί προσφέρω εξασφάλιση και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Πού θέλω να καταλήξω!!!
Ότι οι διαφορές ηλικίας δεν έχουν κάποιο πρόβλημα,αλλά οι σκοπιμότητες έχουν!!!

Παράθεση

Giovanna

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Giovanna
H Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 3,081 μηνύματα.

H Giovanna έγραψε στις 16:48, 01-05-06:

Αρχική Δημοσίευση από Metal_Lover
Ο έρωτας χρόνια δεν κοιτά.Παρόλα αυτά θα γίνω γραφικός και θα πω για τις γυναίκες που δεν κοιτάνε την ηλικία μεν αλλά την τσέπη δε.(όχι ότι δεν συμβαίνει και με άντρες αντίστοιχα)
Θυμάμαι απάντηση συμμαθήτριας σε έναν κολλητό μου στο λύκειο:Εντάξει μωρέ οραίο παιδί είσαι αλλά δεν έχεις και αμάξι...ΕΛΕΟΣ
Όσο για το θέμα της ωριμότητας στην εποχή μας έχουν αντιστραφεί οι ρόλλοι τα μάλλα!
Προσωπικά στα 50 θα αισθανόμουνα πολύ άσχημα να βγαίνω με 20αρες γιατί προσφέρω εξασφάλιση και δεν ξέρω και εγώ τι άλλο.
Πού θέλω να καταλήξω!!!
Ότι οι διαφορές ηλικίας δεν έχουν κάποιο πρόβλημα,αλλά οι σκοπιμότητες έχουν!!!
η αληθεια ειναι οτι και αυτα συμβαινουν... απλα στο λυκειο πολλα ακους, νομιζω. τα περισσοτερα κοριτσια θελουν το αγορι τους να εχει τουτου να τις πηγαινει βολτες και τα περισσοτερα αγορια θελουν το κοριτσι τους να ναι ομορφο και με μεγαλο στηθος. νομιζα οτι το ποστ δεν αναφεροταν σε αυτα ομως

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη princess
H princess αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 299 μηνύματα.

H princess έγραψε στις 00:41, 27-08-06:

Τον τελευταίο καιρό έχω δει στο φιλικό μου περιβάλλον αρκετές σχέσεις με διαφορά ηλικίας. Ξέρω ότι το θέμα έχει ξανασυζητηθεί και η κυρίαρχη άποψη που διατυπώθηκε σε γενικές γραμμές είναι ότι υπάρχουν κάποια μικρά προβλήματα , αλλά τα πράγματα δεν είναι απόλυτα. Αυτό μου με προβληματίζει προσωπικά δεν είναι π.χ. η περίπτωση μιας γυναίκας που είναι 3-4 χρόνια μεγαλύτερη από το σύντροφό της,εκεί βρίσκω ότι δεν υπάρχει σχεδόν κανένα πρόβλημα ...

Προβληματίζομαι για την περίπτωση ενός άνδρα που είναι πολύ μεγαλύτερος από μια κοπέλα ας πούμε μέχρι και 10 χρόνια. Και εντάξει, στις ηλικίες 30 με 40 καταλαβαίνω ότι οι διαφορές εξομαλύνονται και 10 χρόνια δε δημιουργούν μεγάλη διαφορά. Όμως τι γίνεται στην περίπτωση που ο ένας είναι 20 και ο άλλος 30? Όπου ο ένας δηλαδή ακόμα σπουδάζει και πιθανόν να μένει με τους γονείς του, ενώ ο άλλος εργάζεται? Είναι δυνατόν μια τέτοια σχέση να επιβιώσει? Τι πιστεύετε?

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~
Σημείωση από Γιώργος:
Έγινε μεταφορά μηνύματος από το θέμα:
"Σχέση με διαφορά ηλικίας - Μπορεί να λειτουργήσει;"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη princess : 27-08-06 στις 00:45.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:50, 27-08-06:

Μια χαρά πιθανό είναι, αρκεί να το βλέπουν και οι δύο το ίδιο σοβαρά. Το κακό είναι οτι σε τέτοιες σχέσεις συνήθως η μικρότερη κοπέλα δίνεται ολοκληρωτικά και ο άλλος βλέπει το θέμα κυρίως σαρκικά και επιφανειακά.
Αν και οι δύο το βλέπουν με τον ίδιο τρόπο πάντως, θεωρώ αρκετά πιθανό να επιβιώσει.

Σημείωση από Γιώργος:

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 01:38, 27-08-06:

μετά την ηλικία των 20 μια σχέση με 10 χρόνια διαφορά όχι μόνο δεν φαίνεται μεγάλη διαφορά, αλλά και πολύ νορμάλ! το θέμα είναι τα μυαλά να είναι στο ίδιο επίπεδο όπως και η προσδοκίες. είναι πολύ πιο πιθανό να επιβιώσει μια σχέση με 10 χρόνια διαφορά (ο άντρας μεγαλύτερος), παρά μια σχέση συνομήλικη ή η κοπέλα μεγαλύτερη. σε αυτές τισ σχέσεις όσοι επιβιώνουν θέλουν ένα μεγάλο χειροκρότημα, γιατί είναι πιο δύσκολη η κατάσταση λόγω ωριμότητας!!!

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 02:06, 27-08-06:

Το θέμα δεν είναι η διαφορά ηλικίας...είναι να υπάρχει σωστή επικοινωνία στο ζευγάρι και ο ένας να καταλαβαίνει την θέση του άλλου!Τι θέλω να πω...πέρνοντας ως δεδομένο οτι η 20αρα είναι φοιτήτρια και ο 30αρης εργαζόμενος και τα δύο μέλη καλούνται να σεβαστούν τους διαφορετικούς ρυθμους της ζωής τους... π.χ. η φοιτητριούλα να ζήσει και την ζωή της και τα ξενύχτια της αλλά και να καταλαβαίνει ότι ο 30άρης δεν μπορεί να την ακολουθήσει εύκολα.... Όπως και ο 30άρης να καταλαβαίνει ότι δεν μπορεί να περιορίσει την 20άρα και να της επιβάλει το δικό του τρόπο ζωής αλλά και να καταλάβει το δικό της...Αυτό που μετράει είναι ο συμβιβασμός...όπως μετράει σε οποιαδήποτε σχέση...

Τώρα αν θα επιβιώσει θα πω το κλασσικό...Κάθε σχέση είναι διαφορετική και δεν μπορούμε να κάνουμε οι απ' έξω προβλέψεις... Ούτε να πούμε..α...με τέτοια διαφορά θα χωρίσουν 'η θα πάνε για γάμο... Ο χρόνος πάντα δείχνει

Σημείωση από Γιώργος:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 27-08-06 στις 03:00. Αιτία: Ναι..έκανα αλλαγή...δέχθηκα παρατήρηση :P
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 10:20, 27-08-06:

Δε θέλω να γραφω τα ιδια και τα ιδια και να διαβάζεις συνεχως τα ιδια πραγματα....
Με κάλυψαν απολυτα οι προλαλήσασες και κυρίως η Βίκυ που συμπλήρωσε ένα κάτι τις παραπάνω περί διαφορετικών ρυθμών ζωής και συμβιβασμών

Ετσι ειναι....
Σαν θελει η νύφη κι ο γαμπρός....

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 15:25, 27-08-06:

Το κακό είναι οτι σε τέτοιες σχέσεις συνήθως η μικρότερη κοπέλα δίνεται ολοκληρωτικά και ο άλλος βλέπει το θέμα κυρίως σαρκικά και επιφανειακά.
Δηλαδή απ' ότι καταλαβαίνω λες ότι, ένας ότι ένας μεγαλύτερος είναι μάλλον λίγο δύσκολο να ερωτευτεί πολύ μια μικρότερη κοπέλα και το πιθανότερο είναι να τη βλέπει κυρίως σαρκικά...

είναι πολύ πιο πιθανό να επιβιώσει μια σχέση με 10 χρόνια διαφορά (ο άντρας μεγαλύτερος), παρά μια σχέση συνομήλικη ή η κοπέλα μεγαλύτερη. σε αυτές τισ σχέσεις όσοι επιβιώνουν θέλουν ένα μεγάλο χειροκρότημα, γιατί είναι πιο δύσκολη η κατάσταση λόγω ωριμότητας!!!
Δεν κατάλαβα ακριβώς τι πρόβλημα δημιουργεί η ωριμότητα...

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:27, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από princess
Δηλαδή απ' ότι καταλαβαίνω λες ότι, ένας ότι ένας μεγαλύτερος είναι μάλλον λίγο δύσκολο να ερωτευτεί πολύ μια μικρότερη κοπέλα και το πιθανότερο είναι να τη βλέπει κυρίως σαρκικά...
με αυτό εγώ διαφωνώ...
μάλλον ο μεγαλύτερος σε ηλικία είτε άντρας είτε γυναίκα θέλει μια σοβαρή σχέση ενώ το νεότερο άτομο θέλει περισσοτερο "παιχνίδια"

Δεν κατάλαβα ακριβώς τι πρόβλημα δημιουργεί η ωριμότητα...
Νομίζω ότι εννοεί οτι οι γυναίκες είναι συνήθως πιο ώριμες απ τους άντρες της ηλικίας τους ή ακόμα περισσότερο από μικρότερους άντρες...
κι εδώ διαφωνώ
αυτα ισχύουν μόνο στην εφηβία

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

travel_lover

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη travel_lover
H travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 528 μηνύματα.

H travel_lover έγραψε στις 15:40, 27-08-06:

κι όμως βλέπω αντρες και γυναίκες στην ίδια ηλικία και απο αυτά που λένε βγάζω συμπέρασμα ότι ενώ βρίσκονται στην ίδια ηλικία επιζητούν τελείως διαφορετικά πράγματα ακόμα και μετά την εφηβεία. και συχνά συναντάμε γυναίκες που χρειάζονται την "στήριξη και την ασφάλεια" του μεγαλύτερου άντρα...

κουεδίνι μου, κ γω τον δικηγόρο του διαβόλου παίζω, αφού κ το δικό μου αμόρε είναι συνομήλικο με μένα κ όμως δεν έχουμε αντιμετωπίσει πρόβλημα μέχρι τώρα...

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:03, 27-08-06:

Απλά αυτό έχω δει στο περιβάλλον μου... Οτι ΣΥΝΗΘΩΣ έτσι συμβαίνει, αλλά φυσικά, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Ίσως επειδή τη θεωρεί πολύ ανώριμη για να τη δει σοβαρά...

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 16:07, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Απλά αυτό έχω δει στο περιβάλλον μου... Οτι ΣΥΝΗΘΩΣ έτσι συμβαίνει, αλλά φυσικά, πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις. Ίσως επειδή τη θεωρεί πολύ ανώριμη για να τη δει σοβαρά...
Ας κάνω κι εγώ το δικηγόρο του διαβόλου
Δεν υπάρχει περίπτωση ο ώριμος να την έχει πατήσει και η μικρούλα να τον χρησιμοποιεί για να κάνει την ακριβή ζωούλα της ή μια ζωή που ο φοιτητής δεν μπορεί να της προσφέρει

Απλά αυτή την στιγμή πέρνουμε δεδομένου ότι η σχέση βασίζεται σε αισθήματα και όχι σε συμφέροντα

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

princess

Δραστήριο Μέλος

H princess έγραψε στις 16:16, 27-08-06:

Δεν υπάρχει περίπτωση ο ώριμος να την έχει πατήσει και η μικρούλα να τον χρησιμοποιεί για να κάνει την ακριβή ζωούλα της ή μια ζωή που ο φοιτητής δεν μπορεί να της προσφέρει
Aυτή την απορία έχω και εγώ...μπορεί ο ώριμος στη σχέση να την έχει πατήσει? Προσωπικά πάντως μου φαίνεται τελείως γελοίο να έχεις κάποιον για τη ζωή που μπορεί να σου προσφέρει...ξέρω ότι συμβαίνει...αλλά δεν είναι και πολύ σοβαρό κριτήριο για να το κοιτάξει κανείς...δική μου άποψη βέβαια.

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 16:20, 27-08-06:

γιατί ρε παιδιά? οι ώριμοι στο πηγάδι κατουρήσανε?
όλοι τη πατάμε κάπου κάπως κάποτε, και δεν έχει να κάνει με την ωριμότητα.

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 17:13, 27-08-06:

Θα συμφωνήσω με τη Vkey σε αυτά που είπε, παίζουν πολλοί παράγοντες ρόλο..
Κάποτε ένας γνωστός μου έκανε σχέση με μια κοπέλα που ήταν στη γ΄ λυκείου...αυτός τότε 26… ενώ του άρεσε πολύ γιατί όπως μας είπε ήταν διαφορετική στη συμπεριφορά της από τις συνομήλικες του, πιο αυθόρμητη πιο γλυκιά πιο αθώα, χώρισε μαζί της λέγοντας κατά λέξη –το θυμάμαι σα χτες- ΄΄δεν πήγαινε άλλο …αυτή μου έλεγε για την πενταήμερη και εγώ έτρεχα πανικόβλητος να μαζέψω χρήματα για τις επιταγές του μαγαζιού. ΄΄ Υπήρχε ένα χάσμα μεταξύ τους, στη φάση που βρισκόντουσαν που προφανώς δεν μπορούσε να γεφυρωθεί.
Άλλες τέτοιες σχέσεις έχουν καταλήξει σε γάμο..
Προσωπικά πιστεύω ότι όσο μεγαλώνουμε τόσο η ψαλίδα της διαφοράς ηλικίας κλείνει…άλλο 18 με 28, άλλο 28 με 38 , καταλαβαίνετε τι θέλω να πω.
Αυτό όμως που έχει πραγματικά ενδιαφέρον για μένα είναι να είναι η γυναίκα η μεγαλύτερη και όχι ο άντρας.

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 17:31, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Αυτό όμως που έχει πραγματικά ενδιαφέρον για μένα είναι να είναι η γυναίκα η μεγαλύτερη και όχι ο άντρας.
ότι μα ότι απορία έχεις μπορώ να στη λύσω!
κατέχω μάστερ και διδακτορικό στο θέμα

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 17:47, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΑΚΗ ΕΠΙΡΡΟΗ
ότι μα ότι απορία έχεις μπορώ να στη λύσω!
κατέχω μάστερ και διδακτορικό στο θέμα

Δεν είναι ότι έχω κάποια απορία…απλά το θεωρώ μια τέτοια σχέση άκρως πιο ενδιαφέρουσα και νομίζω ότι αντιμετωπίζεται τελείως διαφορετικά από τον περίγυρο του ζευγαριού ή αν θες το γενικότερο κοινωνικό περιβάλλον ..

Σημείωση από Γιώργος:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prime : 28-08-06 στις 07:11.
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 18:17, 27-08-06:

Aν μιλάμε για σχέση στην οποία είναι μεγαλύτερος ο άντρας βασικά και οι δύο κερδίζουν (μιλάω βασικά για σχέσεις με μεγάλη διαφορά, όχι πέντε χρόνια!). Πχ αν κάποια στα 22 της τα φτιάξει με έναν 45άρη, τότε α)η μικρή περνάει καλά (διότι δύσκολα κάποιος 30άρης μπορεί να την βγάζει ΣΥΝΕΧΕΙΑ έξω στα καλύτερα μαγαζιά και να τα πληρώνει όλα!) και β)ο 45άρης τονώνεται, ξανανιώνει και αποκτά περισσότερη αυτοπεποίθηση. Θεωρώ πιο πιθανό σε μια τέτοια σχέση να την πατήσει η μικρή, παρά ο 45άρης, κι αυτό γιατί ο 45άρης κατέχει πλήρως το παιχνίδι του έρωτα και μπορεί να την μαγέψει πολύ εύκολα (ιδίως όταν οι σημερινοί 20άρηδες δεν ανοίγουν ούτε μια πόρτα! Οι περισσότεροι έστω.. )

Συμφώνω με τους πιο πάνω που λένε πως άλλο 16 με 26 κι άλλο 26 με 36, αλλά προσωπικά νομίζω πως από τα 25 και μετά οποιαδήποτε διαφορά μικρότερη των 15 χρόνων είναι εντελώς φυσιολογική. (και φυσικά αυτό εξαρτάται από τα άτομα.. αλλά αυτό ούτως ή άλλως ισχύει πάντα!)

Όσον αφορά τώρα στο να είναι η γυναίκα μεγαλύτερη, η αλήθεια είναι πως η αντιμετώπιση δεν είναι η ίδια (όχι από μένα, γενικά μιλάω). Οι άνθρωποι δύσκολα αποδέχονται μια γυναίκα με έναν άντρα στην ηλικία περίπου του γιου της, ενώ σε έναν άντρα μπορεί μέχρι και να το θεωρήσουν μαγκιά όταν βγαίνει με μια κοπέλα που είναι σαν την κόρη του! (Και το χειρότερο είναι πως το μεγαλύτερο πρόβλημα το έχουν οι άντρες κι όχι οι γυναίκες! Για τον εαυτό τους το αποδέχονται να θέλουν μια μικρή, φρίττουν όμως αν μια γυναίκα του κύκλου τους μπλέξει με μικρότερο. Και το ίδιο και χειρότερο παθαίνουν αν μάθουν πως η κόρη τους έμπλεξε με πολύ μεγαλύτερο, ακόμα κι όταν οι ίδιοι είναι ..σεσημαζμένοι πιπινοκηνυγοί! Όχι πως το παίρνουν καλύτερα αν τους πεις πως έμπλεξες με μικρότερο, ακόμα και λίγο μικρότερο..)

Μερικές φορές πάντως σκέφτομαι πως θα ήταν καλή εμπειρία να μπλέξει μια γυναίκα με αρκετά μικρότερό της (πάνω από δέκα χρόνια λέμε.. χμμμ, λες να το κάνω στα 40 μου; ) - θα την έχει Θεά, Μούσα του, θα λιώνει εντελώς.. Ε; (ας επιβεβαιώσει κάποια που το έχει ζήσει πως δεν ονειρεύομαι.. )

Σημείωση από Γιώργος:

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 27-08-06 στις 18:20.
Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 18:28, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
ας επιβεβαιώσει κάποια που το έχει ζήσει πως δεν ονειρεύομαι..
να σου ρίξω εγώ μία φάπα μπας και συνέλθεις;

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:32, 27-08-06:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Μερικές φορές πάντως σκέφτομαι πως θα ήταν καλή εμπειρία να μπλέξει μια γυναίκα με αρκετά μικρότερό της (πάνω από δέκα χρόνια λέμε.. χμμμ, λες να το κάνω στα 40 μου; ) - θα την έχει Θεά, Μούσα του, θα λιώνει εντελώς.. Ε; (ας επιβεβαιώσει κάποια που το έχει ζήσει πως δεν ονειρεύομαι.. )
8 χρόνια διαφορά παντως... στα 33 μου... ισχυε... με ειχε σαν θεα του και ήταν το πιπινι μου
Καλη του ώρα οπου κι αν είναι

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση

torry (Χριστίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη torry
H Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Τηλ. Εξυπηρέτηση πελατών . Έχει γράψει 362 μηνύματα.

H torry έγραψε στις 19:15, 27-08-06:

Διαβάζω τόση ώρα να λέτε για σχέσεις με την γυναίκα γύρω στα 20 και τον άντρα 10+ χρόνια μεγαλύτερο και έχω φρίξει!:mad17: ! Γιατί δηλαδή θεωρείται απαραίτητο μια τέτοια σχέση να στηρίζεται στο πορτοφόλη του άλλου? Δηλαδή τον έρωτα τον ξεχνάμε? Sorry δηλαδή αλλά γιατί θα πρέπει μια κοπέλα οπωσδήποτε να μπλέξει με ένα παιδαρέλι που το μόνο που σκέφτεται είναι να βγεί για ποτό κ καφεδάκι να δεί κανένα πιπινάκι με τους κολητούς, να παίξει play-station και να της ρίξει και κανα **** αν βρει κενό!
Και οκ γούστα είναι αυτά δεν λέω! Αλλά τον κακομοίρη τον 30άρη γιατί τον περουσιάζετε σαν 50αρη φτιαγμένο με μόνο άγχος οι επιχειρήσεις του? Εγώ δεν έτυχε ποτέ να γνωρίσω κανέναν 30άρη που να βαριέται να βγεί και κοιτάει μόνο την δουλειά του!(υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις!)
Και επιστροφή στο θέμα τώρα! Δεν ξέρω γιατί είστε τόσο αρνητικοί με την σχέση με διαφορά ηλικίας και ειδικά πάνω από 10 χρόνια αλλά η απαντησή μου είναι η εξής:
Είμαι 22 και ο άντρας μου είναι μόλις 39! Ναι 17 χρόνια μεγαλύτερος!Εχει άλλα 2 παιδιά από τον προηγούμενο γάμο του και είναι ότι καλύτερο μου έχει συμβεί(γι αυτό και τον παντρέφτηκα και τωρα περιμένω και το παιδί του)! Με άλλους έστω και 10 χρόια μεγαλύτερους μου δεν είδα προκωπή! ΚΑι μην πείτε τα γνωστά για λεφτάκια εξόδους σε χλιδάτα μαγαζιά! Δεν είναι και ο Βαρδινογιάννης αλλά ούτε ακι πεινάμε! Δουλεύουμε και οι δύο και έχουμε και τις βόλτες μας και ότι χρειάζονται 2 άνθρωποι για να περνούν καλά! Οσο για αυτό που λένε πολοί οτι τώρα που 40ρίζει οτι δεν έχει και τόσο κέφι ή οτι τα έχει ζήσει πλέον και θα βαρεθώ...αηδίες! Εχει περισσότερη ζωντάνια και απο 20άρη!

Σημείωση από Γιώργος:

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους