Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,075 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,154 μηνύματα σε 92,198 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 535 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,817 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 03:14, 19-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από μαριώ
off topic: Εαν τα 0 χρονια διαφορας επιτρεπουν σχεση και τα 50 την απαγορευουν επειδη η συναρτηση ειναι συνεχης θα υπαρχει τουλαχιστον μια διαφορα ηλικιας χ μεταξυ του 0 και του 50 ωστε για διαφορές μικροτερες του χ η σχεση να επιτρεπεται και για ηλικιες μεγαλυτερες του χ να απαγορευται. Απομενει το ερωτημα για διαφορα ηλικιας χ τι κανουμε; (αλλιως: το 0 τι προσημο εχει; ) off topic
κατι προσπαθεις να μου πεις το νιωθω Ο.Ο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 10:02, 19-03-13:

off topic: Εαν τα 0 χρονια διαφορας επιτρεπουν σχεση και τα 50 την απαγορευουν επειδη η συναρτηση ειναι συνεχης θα υπαρχει τουλαχιστον μια διαφορα ηλικιας χ μεταξυ του 0 και του 50 ωστε για διαφορές μικροτερες του χ η σχεση να επιτρεπεται και για ηλικιες μεγαλυτερες του χ να απαγορευται. Απομενει το ερωτημα για διαφορα ηλικιας χ τι κανουμε; (αλλιως: το 0 τι προσημο εχει; ) off topic
Δεν υπάρχει απλός μαθηματικός κανόνας για τις σχέσεις, αν αυτό πιστεύεις θα μείνεις μετεξεταστέα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 17:18, 19-03-13:

Απ'ότι έχω καταλάβει και η δυσαρέσκεια του περίγυρου είναι συνάρτηση αύξουσα, επί της διαφοράς ηλικίας x (για x >= 0), δεν υπάρχει δηλαδή κάποια τιμή κάτω από την οποία η σχέση είναι αποδεκτή και πάνω από την οποία δεν είναι, απλά αυξάνεται η συλλογική δυσαρέσκεια. Τα "αποδεκτή" και "μη αποδεκτή" είναι απλά arbitrary υποσύνολα του πεδίου τιμών της δεύτερης.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,601 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Sei wie Schnee: Wunderschön aber eiskalt έγραψε στις 19:54, 19-03-13:

Μου αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι. Ειναι ειναι ετσι

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 10:38, 21-03-13:

...μπηκα να διαβασω κανα καυτο κουτσομπολιο, και εσεις καθεστε και λυνετε εξισώσεις

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,552 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:14, 21-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
...μπηκα να διαβασω κανα καυτο κουτσομπολιο, και εσεις καθεστε και λυνετε εξισώσεις
Και η ερωτική σχέση συνιστά μια πολύ δύσκολη εξίσωση.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 21-03-13 στις 17:15. Αιτία: προσθήκη κειμένου
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,755 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 22:12, 05-04-13:

Εντάξει όλα σχετικά στον έρωτα και δε μετράνε οι αριθμοί κτλ αλλά όσο να ναι όταν βλέπεις να φοράει ο άλλος γυαλιά πρεσβυωπίας για να διαβάσει μια ξενέρα την τρως .

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 23:08, 07-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Λυσιστράτη
Και η ερωτική σχέση συνιστά μια πολύ δύσκολη εξίσωση.
εμείς που δεν μας αρέσουν τα μαθηματικά,είμαστε καταδικασμένοι σε μια ζωή χωρίς συντροφο;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 765 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 00:24, 08-04-13:

Μα εσείς δε λέτε οτι η ερωτική σχέση είναι χημεία;
Τώρα έγινε δύσκολη εξίσωση;
Και εγώ που νόμιζα οτι η σχέση είναι κάτι σαν το μοχίτο.

Παράθεση

Insomnie

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Insomnie
Ο Insomnie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,424 μηνύματα.

O Insomnie έγραψε στις 00:41, 08-04-13:

Λοιπόν, μαντεύω ότι φτιάχνεις και γαμώ τα μοχίτα(sic).

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,552 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:23, 08-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Insomnie
Λοιπόν, μαντεύω ότι φτιάχνεις και γαμώ τα μοχίτα(sic).
Τι είναι το μοχίτο;

Πάντως εμένα μου φαίνεται πιο εύκολη η Γενετική - Μετασχηματιστική Γραμματική του Chomsky (η πιο δύσκολη ενότητα στη γλωσσολογία) από τη χημεία των σχέσεων.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 08-04-13 στις 17:39. Αιτία: προσθήκη κειμένου.
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 880 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 18:39, 08-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Polymnia
Και εγώ που νόμιζα οτι η σχέση είναι κάτι σαν το μοχίτο.
οι σχέσεις ξεκινούν σαν το παστίτσιο:προσπαθείς να προσπεράσεις τα δύσκολα (μπεσαμέλ) για να φτάσεις στο ωραίο (μακαρόνια με κιμά) και καταλήγουν κάπως σαν το κερκυραϊκό μπουρδέΤο (δεν νομίζω ότι χρειάζονται άλλες εξηγήσεις)
-τρελή φιλόσοφος

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Polymnia

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Polymnia
H Polymnia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 765 μηνύματα.

H Polymnia έγραψε στις 21:24, 08-04-13:

Ε αν η μπεσαμέλ σου είναι δύσκολη,φτιάξε σκέτα μακαρόνια με μια λαχταριστή σάλτσα κιμά.
Σλουρπ.
Η δική μου βερζιόν για τον παραλληλισμό σχέσης-μοχίτο:
Είναι δροσιστικό,αναζωογονητικό αλλά βρε παιδί μου είναι παροδικό και δε σε μεθάει

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 11:41, 19-04-13:

Γενικά δεν μπορώ να εκφράσω άποψη.

Ειδικά όμως, δύο φορές που μπήκα στην διαδικασία να κάνω σχέση με μικρότερη 15 και 10 χρόνια, τράβηξα «των παθών μου τον τάραχο». Καμία επικοινωνία, έλλειψη σοβαρότητας, έλλειψη κατανόησης της καθημερινότητας μου (εργασία, οικονομικά), παράλογες απαιτήσεις. Μου έδιναν την αίσθηση ότι ψάχνουν πατέρα ή μεγάλο αδελφό, αν βάλω και στον λογαριασμό πως είχαν κενά στο σπίτι και θέματα με τους γονείς. Επίσης το σεξ ήταν το πρώτο τους μέλημα, σε αντίθεση με την επικοινωνία που ήθελα εγώ.

Όσες φορές πάλι συναναστράφηκα συνομίληκες ή σχεδόν συνομίληκες, ήταν από τις καλύτερες μου σχέσεις. Υπήρχαν κοινές απόψεις, κοινά θέλω και σε γενικές γραμμές επικοινωνία. Ήταν ώριμες, ήξεραν τι ήθελαν, ήξεραν πώς να το ζητήσουν, είχαν κατασταλάξει.

Όταν χώρισα την πιο μικρή, εκτός από το ρεζίλεμα που μου έκανε στον εργασιακό μου χώρο μέχρι να αποδεχθεί το τέλος, άρχισε να μου αφήνει ραβασάκια στο αυτοκίνητο, να χτυπάει τα κουδούνια τα βράδυ, να παίρνει τηλέφωνο στην εταιρεία που δουλεύω και να βρίζει τις τηλεφωνήτριες που δεν με έδιναν. Ήταν μια κόλαση. Και φυσικά ευθύνομαι εγώ που έδωσα σημασία, έπρεπε από την αρχή να είχα τραβήξει τα όρια. Ευτυχώς τις απομάκρυνα σχετικά νωρίς και ησύχασα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη elepan : 19-04-13 στις 11:55.
Παράθεση

alcyone

MyCat Moderator

Το avatar του χρήστη alcyone
H alcyone αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 14,851 μηνύματα.

H alcyone έγραψε στις 01:21, 20-04-13:

'Οταν λέμε "διαφορά ηλικίας", υποθέτω, εννοούμε από 5 χρόνια και πάνω. Λοιπόν η δική μου άποψη είναι οτι σε ό,τι αφορά το πάθος, μια χαρά τη βρίσκω τη διαφορά, καθότι ο έρως χρόνια δεν κοιτά. 'Οταν δε πρόκειται περί "καρμικής"σχέσης, δεν έχει σημασία αν η διαφορά είναι μηδέν, 1,2, 10 ή και 30 χρόνια. Ζήσε την κάθε στιγμή του έρωτα, είναι θείο δώρο.
Από κει κι ύστερα, αν εξετάσουμε τις πιθανότητες μακροημέρευσης της σχέσης, εξαρτάται από το ποιό μέλος του ζευγαριού είναι το μεγαλύτερο σε ηλικία, καθότι έχει διαφορά αν είναι το αρσενικό ή το θηλυκό. Αν μεν είναι το αρσενικό το πρεσβύτερο, τότε υπάρχουν πολλές πιθανότητες(ίσες σχεδόν απ'ό,τι αν ήταν σε κοντινή ηλικία)η σχέση να μακροημερεύσει.
Αν όμως συμβαίνει το αντίστροφο, το θηλυκό αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας, μόνο σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις η σχέση κατορθώνει να επιβιώσει για χρόνια. Μπορεί τα συναισθήματα να είναι εντονώτατα, το σεξ καυτό , αλλά η διάρκεια της σχέσης, με ημερομηνία λήξης συντομώτερη.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:12, 18-06-13:

Αφήστε! Πονεμένη ιστορία!

Παράθεση

Wilfred

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Wilfred
Ο Wilfred αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Wilfred Ο καλύτερος. έγραψε στις 18:40, 19-06-13:

ε για πες! παντως ειμαι 27, καλα ειναι;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:10, 19-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Wilfred
Για δεσμεύσεις, αιώνια πίστη, γάμο και παιδί μια χαρά σε κόβω.

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:08, 20-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Wilfred
Εξαρτάται.

Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη grayxx
Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O grayxx έγραψε στις 18:29, 20-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από alcyone
Από κει κι ύστερα, αν εξετάσουμε τις πιθανότητες μακροημέρευσης της σχέσης, εξαρτάται από το ποιό μέλος του ζευγαριού είναι το μεγαλύτερο σε ηλικία, καθότι έχει διαφορά αν είναι το αρσενικό ή το θηλυκό. Αν μεν είναι το αρσενικό το πρεσβύτερο, τότε υπάρχουν πολλές πιθανότητες(ίσες σχεδόν απ'ό,τι αν ήταν σε κοντινή ηλικία)η σχέση να μακροημερεύσει.
Αν όμως συμβαίνει το αντίστροφο, το θηλυκό αρκετά μεγαλύτερης ηλικίας, μόνο σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις η σχέση κατορθώνει να επιβιώσει για χρόνια. Μπορεί τα συναισθήματα να είναι εντονώτατα, το σεξ καυτό , αλλά η διάρκεια της σχέσης, με ημερομηνία λήξης συντομώτερη.
Ουσιαστικα λες δηλαδη οτι οι περισσοτερες γυναικες ειναι πιο ωριμες απο τους περισσοτερους αντρες και για αυτο βλεπουμε παντα στις σχεσεις με διαφορα ηλικιας τον αντρα μεγαλυτερο,βασικα δεν το λες μονο εσυ οι περισσοτεροι... Μπορεις να το εξηγησεις αυτο?Το οτι οι γυναικες ειναι πιο ωριμες?Καποιο τεστ καποια επιστημονικη ερευνα που να αποδεικνυει αυτο?Πως οριζεις την ωριμοτητα εσυ?Σχετιζεται με την εξυπναδα?
Θελω πολυ να μαθω

Παράθεση

Aliona

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Aliona
H Aliona αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 325 μηνύματα.

H Aliona έγραψε στις 15:23, 14-07-13:

Πιστεύετε ότι μπορεί να λειτουργήσει μια σχέση μεταξύ 18χρονης και 32χρονου;
Μήπως είναι υπερβολικά μεγάλη η διαφορά ηλικίας;

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 18:00, 14-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από grayxx
Ουσιαστικα λες δηλαδη οτι οι περισσοτερες γυναικες ειναι πιο ωριμες απο τους περισσοτερους αντρες και για αυτο βλεπουμε παντα στις σχεσεις με διαφορα ηλικιας τον αντρα μεγαλυτερο,βασικα δεν το λες μονο εσυ οι περισσοτεροι... Μπορεις να το εξηγησεις αυτο?Το οτι οι γυναικες ειναι πιο ωριμες?Καποιο τεστ καποια επιστημονικη ερευνα που να αποδεικνυει αυτο?Πως οριζεις την ωριμοτητα εσυ?Σχετιζεται με την εξυπναδα?
Θελω πολυ να μαθω
Tα κοριτσακια μεγαλωνουν πιο γρηγορα απο τα αγορακια, δεν μπορει να μην το εχεις προσεξει αυτο. Συνηθως μιλανε νωριτερα, περπατανε νωριτερα, τα κανουν στο γιογιο νωριτερα, αποκτουν γυναικειο σωμα νωριτερα και πολλα αλλα. Σιγουρα το εχεις δει, δεν μπορει. Ρωτα και γιατρους αμα θελεις ή μαμάδες που έχουν παιδάκια και των δύο φύλων.
Είναι πολυ πιθανο λοιπον τα κοριτσακια να ειναι πιο "προχωρημενα" απο τα συνομιληκα αγορακια τους σε διαφορους τομεις και συχνα επιλεγουν σχεσεις με μεγαλυτερους.
Το ανάποδο ειναι πιο σπανιο επειδη η γρηγοροτερη αναπτυξη στα κοριτσακια ειναι κανονας ενω η γρηγοροτερη αναπτυξη σε αγορακι εξαιρεση.

Αλιόνα, δεν με προβληματιζει η διαφορά, με προβληματιζει το γεγονος πως ρωτας. Αν ρωτας σημαινει πως εχεις αμφιβολιες εσυ η ιδια, πραγμα που σημαινει πως πρεπει να κατσεις να σκεφτεις αν οντως πιστευεις πως εχει μελλον. Εμεις δεν μπορουμε να πουμε τιποτα γιατι δεν σας ξερουμε καν...

Παράθεση

g1wrg0s (01001)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη g1wrg0s
Ο 01001 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,594 μηνύματα.

O g1wrg0s Δεν υπάρχει δεν μπορώ, υπάρχει δεν θέλω! έγραψε στις 18:14, 14-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Tα κοριτσακια μεγαλωνουν πιο γρηγορα απο τα αγορακια, δεν μπορει να μην το εχεις προσεξει αυτο. Συνηθως μιλανε νωριτερα, περπατανε νωριτερα, τα κανουν στο γιογιο νωριτερα, αποκτουν γυναικειο σωμα νωριτερα και πολλα αλλα. Σιγουρα το εχεις δει, δεν μπορει. Ρωτα και γιατρους αμα θελεις ή μαμάδες που έχουν παιδάκια και των δύο φύλων.
Είναι πολυ πιθανο λοιπον τα κοριτσακια να ειναι πιο "προχωρημενα" απο τα συνομιληκα αγορακια τους σε διαφορους τομεις και συχνα επιλεγουν σχεσεις με μεγαλυτερους.
Το ανάποδο ειναι πιο σπανιο επειδη η γρηγοροτερη αναπτυξη στα κοριτσακια ειναι κανονας ενω η γρηγοροτερη αναπτυξη σε αγορακι εξαιρεση.

Αλιόνα, δεν με προβληματιζει η διαφορά, με προβληματιζει το γεγονος πως ρωτας. Αν ρωτας σημαινει πως εχεις αμφιβολιες εσυ η ιδια, πραγμα που σημαινει πως πρεπει να κατσεις να σκεφτεις αν οντως πιστευεις πως εχει μελλον. Εμεις δεν μπορουμε να πουμε τιποτα γιατι δεν σας ξερουμε καν...
θεωρεις δηλαδη οτι δεν ειναι και ιστορικο καταλοιπο;
Γνωριζω κι εγω οτι τα θυληκα εχουν γρηγοροτερη αναπτυξη απο τα αρσενικα (αν και σε ορισμενες περιπτωσεις αδυνατω να το πιστεψω) , ωστοσο δε νομιζω οτι ειναι διαφορα ωριμανσης που κανει ορισμενα θυληκα να προτειμουν μεγαλυτερους.

Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O grayxx έγραψε στις 18:47, 14-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Ο αντρας αποκτα την ικανοτητα να βγαζει σπερμα στα 13 η γυναικα στα 13 μπορει να κανει παιδι.Βιολογικα δεν υπαρχει μεγαλη χρονικη διαφορα.
Αλλα θα ηθελα να ρωτησω εφοσον οι γυναικες ωριμαζουν πιο νωρις γιατι τοποθετουμε τα κοριτσια και τα αγορακια σε ιδιες ταξεις και ιδια ηλικια?Γιατι δεν βαζουμε τα κοριτσια να ειναι με αγορια 3 χρονια μεγαλυτερα πχ?
Γιατι σε πολλα κασινο δεν αφηνουν ατομα κατω των 21 να μπαινουνε?Γιατι δεν το πανε πχ 18 για τα κοριτσια και 21 για τα αγορια?
Το ιδιο και για τα κλαμπ της αμερικης,γιατι δεν αφηνουν κοπελες 16 χρονων να μπαινουν εφοσον οι γυναικες ωριμαζουν πιο γρηγορα ?
Και μπορειτε να σκεφτειτε και αλλα παραδειγματα μονοι σας.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,240 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 20:34, 14-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Aliona
Κατά την γνώμη μου δεν μπορούμε απλά με ένα ναι ή ένα όχι να καταδικάσουμε ή να επιδοκιμάσουμε μία τέτοια σχέση, γιατί οι καταστάσεις διαφέρουν, τα άτομα διαφέρουν και γενικά παίζουν ρόλο πάρα πολλοί παράγοντες, οι οποίοι σε κάθε σχέση είναι διαφορετικοί.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 20:47, 14-07-13:

Ξέρω σχέσεις που λειτούργησαν με πολύ μεγαλύτερες διαφορές. Ζευγάρι στο στενό μου περιβάλλον γνωρίστηκαν όταν η μία ήταν 20 και ο άλλος 45 και είναι τώρα 18 χρόνια μαζί με 2 αξιολάτρευτα παιδάκια και κάνουν ακόμα καταπληκτικό σεξ κάθε μέρα.

Αρκεί να έχουν και οι δύο κατανόηση για τη διαφορετική πραγματικότητα του άλλου, πχ αν εσύ είσαι φοιτήτρια και ο άλλος εργαζόμενος να μην τον πρήζεις επειδή η δουλειά του είναι προτεραιότητα, κι αυτός να μην προσπαθεί να σε τραβάει σε μέρη που δεν μπορείς να ανταπεξέλθεις οικονομικά όντας φοιτήτρια.

Παράθεση

ΑνεξαρτητηΛεμε

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΑνεξαρτητηΛεμε
H ΑνεξαρτητηΛεμε αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

H ΑνεξαρτητηΛεμε έγραψε στις 23:14, 14-07-13:

Είδωλα εικόνες και βιτρίνες η ζωή
όμως σε αγάπησα πολύ
όταν σε ξεχώρισα
απ’ τον κόσμο χώρισα
είδωλα κι εικόνες η ζωή

Η Καίτη μίλησε

Παράθεση

N.F

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη N.F
H N.F αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 240 μηνύματα.

H N.F έγραψε στις 23:28, 14-07-13:

Μία από τις καλύτερες μου φίλες είναι 23 και το αγόρι της 45. Και ξέρεις μία σχέση που έχουν εδώ και 3 χρόνια; Μένουν όλη μέρα στο σπίτι γιατί η φίλη μου φοβάται μην το μάθουν οι δικοί της και έχουν βγεί για καφέ ελάχιστες φορές; Επιπλέον μου έχει πει η φίλη μου πως δεν έχουν να πούν τίποτα. Και αναρωτιέμαι τι σόι σχέση είναι αυτή;

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,629 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:31, 14-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από N.F
Μία από τις καλύτερες μου φίλες είναι 23 και το αγόρι της 45. Και ξέρεις μία σχέση που έχουν εδώ και 3 χρόνια; Μένουν όλη μέρα στο σπίτι γιατί η φίλη μου φοβάται μην το μάθουν οι δικοί της και έχουν βγεί για καφέ ελάχιστες φορές; Επιπλέον μου έχει πει η φίλη μου πως δεν έχουν να πούν τίποτα. Και αναρωτιέμαι τι σόι σχέση είναι αυτή;
Γιατί να μην είναι; Για να είναι μια σχέση ... «σχέση» θα πρέπει να το δηλώσεις με ντουντούκα στην πλατεία του χωριού;

Το κρατάει για εκείνη, καλά κάνει.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,632 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 23:58, 14-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Γιατί να μην είναι; Για να είναι μια σχέση ... «σχέση» θα πρέπει να το δηλώσεις με ντουντούκα στην πλατεία του χωριού;

Το κρατάει για εκείνη, καλά κάνει.
Άλλο να κρύβεται ο άλλος, κι άλλο απλά να μη το ανακοινώνει παντού.
Στη πρώτη περίπτωση είναι άρρωστο. ΤΙ είναι; Φυγάδες;
Και το ότι δεν έχουν τίποτα να πουν, ντάξει, τι να πω. Γιατί είναι σε αυτή τη σχέση;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O grayxx έγραψε στις 23:59, 14-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από Subject to change
Ξέρω σχέσεις που λειτούργησαν με πολύ μεγαλύτερες διαφορές. Ζευγάρι στο στενό μου περιβάλλον γνωρίστηκαν όταν η μία ήταν 20 και ο άλλος 45 και είναι τώρα 18 χρόνια μαζί με 2 αξιολάτρευτα παιδάκια και κάνουν ακόμα καταπληκτικό σεξ κάθε μέρα.
Αηδια ,πραγματικα σορρυ κιολας,ειναι σαν να παντρευτηκε την κορη του, δεν ειναι ωραιo παντως να δινεις τετοιες συμβουλες σε ενα 18χρονο που καλα καλα δεν ξερει που παταει,για ποιο λογο να προτιμησει εναν αντρα τοσο μεγαλυτερο?Καλυτερα θα ειναι να βρει καποιον κοντα στην ηλικια της να ειναι στο ιδιο μηκος κυματος που λεμε.

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 00:01, 15-07-13:

Πολλές φορές όταν ρουφάς τις καταστάσεις με το μπουρί της σόμπας αντί με το καλαμάκι το σύστημα μπουκώνει. Εκτός αυτού στη συγκεκριμένη περίπτωση υπάρχει και το χάσμα... είτε το θέλουμε είτε όχι.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 5,632 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:09, 15-07-13:

Καλά ντάξει εγώ δε κολλάω στην ηλικία, σε φάση ότι, οκ, αν το ζευγάρι περνάει καλά δε πέφτει λόγος σε κανέναν. Στη προκειμένη μου την έδωσε το ''δεν έχουμε τίποτα να πούμε'', είτε 45, είτε 25 να' ταν ο άλλος, αν δεν έχεις τίποτα να πεις μαζί του, γιατί είσαι μαζί του; Σ' αυτό δε παίζει ρόλο η ηλικία, δε μπορείς να' χεις χημεία με όλους εξάλλου.
Τεςςςςπα.
Κατάλαβες.

Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O grayxx έγραψε στις 00:13, 15-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Καλά ντάξει εγώ δε κολλάω στην ηλικία, σε φάση ότι, οκ, αν το ζευγάρι περνάει καλά δε πέφτει λόγος σε κανέναν. Στη προκειμένη μου την έδωσε το ''δεν έχουμε τίποτα να πούμε'', είτε 45, είτε 25 να' ταν ο άλλος, αν δεν έχεις τίποτα να πεις μαζί του, γιατί είσαι μαζί του; Σ' αυτό δε παίζει ρόλο η ηλικία, δε μπορείς να' χεις χημεία με όλους εξάλλου.
Τεςςςςπα.
Κατάλαβες.
Πως θα σου φαινοταν η σχεση ενος 20χρονου με μια 45αρα?

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

H prinCess. έγραψε στις 00:25, 15-07-13:

Ρωτάς λάθος άτομο που δε θα σου δώσει την απάντηση που θες.
Αν αυτοί οι δύο είναι καλά και περνάνε καλά, εγώ τι ρόλο βαράω;

Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O grayxx έγραψε στις 00:43, 15-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Ρωτάς λάθος άτομο που δε θα σου δώσει την απάντηση που θες.
Αν αυτοί οι δύο είναι καλά και περνάνε καλά, εγώ τι ρόλο βαράω;
Νταξει συζητηση κανουμε

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:59, 15-07-13:

Αηδια ,πραγματικα σορρυ κιολας,ειναι σαν να παντρευτηκε την κορη του, δεν ειναι ωραιo παντως να δινεις τετοιες συμβουλες σε ενα 18χρονο που καλα καλα δεν ξερει που παταει,για ποιο λογο να προτιμησει εναν αντρα τοσο μεγαλυτερο?Καλυτερα θα ειναι να βρει καποιον κοντα στην ηλικια της να ειναι στο ιδιο μηκος κυματος που λεμε.
Αηδία ο έρωτας; Προσωπικά αηδιαστικό βρίσκω τον κυνισμό σου but to each his own.

Δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν διαλέγουμε ποιόν θα ερωτευτούμε. "Αααα ο Μήτσος είναι καλό παιδί και κοντά στην ηλικία μου, ας πατήσω το διακόπτη *κλικ* Αααααχ, μόλις ερωτεύτηκα!". Όσον αφορά την ηλικία της κοπέλας, ενήλικη είναι, έχει υποτίθεται την κρίση να κάνει τις επιλογές της χωρίς να έχει εσένα ή οποιονδήποτε άλλο ανάγκη να φιλτράρει τι φτάνει σε αυτή. Το πολύ πολύ να πληγωθεί, όπως πιθανότατα θα συνέβαινε και με κάποιον μικρότερο. Τουλάχιστον με τον μεγαλύτερο, οι πιθανότητες να περάσει καλά στο κρεβάτι αυξάνονται δραματικά

Πως θα σου φαινοταν η σχεση ενος 20χρονου με μια 45αρα?
Ξέρω και τέτοια σχέση (24χρονος με 44χρονη) και είναι μια χαρά ευτυχισμένοι εδώ και σχεδόν 2 χρόνια Το ίδιο είναι.

Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O grayxx έγραψε στις 11:36, 15-07-13:

Δεν ξερω που τις βλεπετε εσεις τι σχεσεις αυτες... Εγω τετοιες ηλικιακες διαφορες δεν βλεπω στα ζευγαρια τριγυρω μου.
Και που ξερεις εσυ οτι θα πληγωθει με εναν συνομηλικο της και δεν θα περασει καλα και θα κανεις τις τρελες της και θα εχει ενα ατομο που να βιωνουν τα ιδια πραγματα?Ο 32χρονος ως πιο εμπειρος θα την εχει "παιχνιδακι"σηκω πανω κατσε κατω, και εγω πιστευω οτι θα εχει αλλα θελω και αλλες αναγκες.Και ετσι και αλλιως η 18χρονη τι μπορει να προσφερει σε εναν 32χρονο???

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη grayxx : 15-07-13 στις 11:42.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,633 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:38, 15-07-13:

Δεν ξερω που τις βλεπετε εσεις τι σχεσεις εσεις αυτες... Εγω τετοιες ηλικιακες διαφορες δεν βλεπω στα ζευγαρια τριγυρω μου.
Και που ξερεις εσυ οτι θα πληγωθει με εναν συνομηλικο της και δεν θα περασει καλα και θα κανεις τις τρελες της και θα εχει ενα ατομο που να βιωνουν τα ιδια πραγματα?Ο 32χρονος ως πιο εμπειρος θα την εχει "παιχνιδακι"σηκω πανω κατσε κατω, και εγω πιστευω οτι θα εχει αλλα θελω και αλλες αναγκες.Και ετσι και αλλιως η 18χρονη τι μπορει να προσφερει σε εναν 32χρονο???
Υπερβολες...

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 11:41, 15-07-13:

Το πολύ πολύ να πληγωθεί, όπως πιθανότατα θα συνέβαινε και με κάποιον μικρότερο. Τουλάχιστον με τον μεγαλύτερο, οι πιθανότητες να περάσει καλά στο κρεβάτι αυξάνονται δραματικά
ΟΚ. Δεκτόν.
Άλλωστε μια 18άρα -20άρα κλπ. εξιδανικεύει τον 30++ στα μάτια της. Και το σεξ θα είναι καλό... διότι η μικρή ψάχνει εμπειρίες και ο μεγάλος φρέσκο κρέας (θα σου μιλήσω ωμά, αλλά στα πλαίσια του επιτρεπτού). Όμως αν πρόκειται αυτή η σχέση να γίνει πιο σοβαρή, τότε λυπάμαι και τους δύο. Την μικρή γιατί θα δεθεί με ένα 30+ και θα στερήσει από τον εαυτό της και άλλες εμπειρίες και γιατί δεν είναι δυνατόν στα 20 της μια κοπέλα να ξέρει τι θέλει για το υπόλοιπο της ζωής της. Όταν εκείνη θα είναι π.χ. 28άρα, εκείνος θα είναι στην πρώτη του κλιμακτήριο(oh yes, περνούν και οι άντρες).

Εκείνη θα τον έχει σκυλοβαρεθεί και θα γνωρίζει πως έχει πολλά ακόμα να ζήσει και πως η επιλογή της πρώτης νιότης δεν ήταν τελικά και τόσο ιδανική. Εκείνος θα πλησιάζει προς την ηρεμία και προς το άραγμα και θα θέλει μια γυναίκα που να του δώσει κάτι παραπάνω από καλό κρεβάτι και φοιτητική διασκέδαση (την οποία για λίγο θα μπορεί να ακολουθήσει). Αφού ο ίδιος θα τα έχει ζήσει αυτά και δεν θα τον νοιάζουν τόσο πολύ. Ως αποτέλεσμα ,δεν θα μπορεί να ακολουθεί για πάντα την πιτσιρίκα.

Είναι το λεγόμενο χάσμα, και όσοι το λένε, πίστεψέ με δεν το έβγαλαν τυχαία από το κεφάλι τους. Το έζησαν και το είπαν.
Τεσπα.
Δέχομαι ότι γνωρίζεις ζευγάρι που το κατάφερε, αλλά είναι η εξαίρεση του κανόνα. Διότι δυστυχώς όπως έχουν εξελιχθεί οι σημερινές σχέσεις, είναι εξαίρεση να πετύχεις σωστό σύντροφο που να μείνει μέχρι το τέλος. Πόσο μάλλον όταν με τον σύντροφο αυτόν σας χωρίζουν έτη πολλά και σας ενώνει μόνο το σεξ. Και το πιο δυσάρεστο θα είναι αυτό που λες....να πληγωθεί κάποιος! Kαι συνήθως είναι πάντα ο μικρότερος. Ο μεγαλύτερος, αφού πάρει αυτό που θέλει, θα φύγει κάποια στιγμή. Τώρα, αν κάποιος το μόνο που θέλει, είναι απλά να συγκεντρώσει εμπειρίες χωρίς να δεθεί συναισθηματικά....τότε πάω πάσο.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:46, 15-07-13:

Δεν ξερω που τις βλεπετε εσεις τι σχεσεις αυτες... Εγω τετοιες ηλικιακες διαφορες δεν βλεπω στα ζευγαρια τριγυρω μου.
Αφού βρε grayxx δεν βλέπεις τέτοιες σχέσεις στο περιβάλλον σου, δεν αφήνεις το σχηματισμό άποψης για αργότερα, όταν θα έχεις τέτοια παραδείγματα κοντά σου; Δεν είναι κακό να μην έχουμε άποψη επί παντός επιστητού, ίσα ίσα είναι δείγμα ωριμότητας. Μου θυμίζεις κάτι ομοφοβικούς που μπορούν να μιλούν κατά των ομοφυλόφιλων για ώρες και όταν τους ρωτήσεις αν έχουν γνωρίσει ποτέ κανέναν σου απαντούν με απόλυτη φυσικότητα όχι...

Δεν είπα ότι θα πληγωθεί με έναν συνομήλικο, είπα ότι είναι εξίσου πιθανό. Σχεδόν σε κάθε σχέση ο ένας από τους δύο πληγώνεται, άρα κατά 50% θα πληγωθεί με όποιον και να είναι Μπορεί ο μεγαλύτερος να την κάνει ο,τι θέλει, μπορεί και να τη βλέπει σαν το λαχείο που έτυχε στο δρόμο του και να την έχει σαν θεά. Έχω δει και τα δύο παραδείγματα. Ή αντίστοιχα ο συνομήλικος μπορεί να τη λατρεύει ή να μην τη θεωρεί και τίποτα ιδιαίτερο και να την έχει δεδομένη. Και τέτοια παραδείγματα έχω.

Οι ανθρώπινες σχέσεις είναι τόσο πολύπλοκες που είναι τουλάχιστον αφελές να βγάζουμε συμπεράσματα για το αν θα δουλέψουν με τόσο απλοϊκούς κανόνες όπως η ηλικία, αγνοώντας όλες τις υπόλοιπες μεταβλητές. Το μόνο σίγουρο είναι ότι όταν δύο άνθρωποι πραγματικά θέλουν να είναι μαζί, και βουνά θα κινήσουν για να το καταφέρουν. Μπροστά σε άλλα εμπόδια, η ηλικία είναι το λιγότερο

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:57, 15-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από elepan
ΟΚ. Δεκτόν.
Άλλωστε μια 18άρα -20άρα κλπ. εξιδανικεύει τον 30++ στα μάτια της. Και το σεξ θα είναι καλό... διότι η μικρή ψάχνει εμπειρίες και ο μεγάλος φρέσκο κρέας (θα σου μιλήσω ωμά, αλλά στα πλαίσια του επιτρεπτού). Όμως αν πρόκειται αυτή η σχέση να γίνει πιο σοβαρή, τότε λυπάμαι και τους δύο. Την μικρή γιατί θα δεθεί με ένα 30+ και θα στερήσει από τον εαυτό της και άλλες εμπειρίες και γιατί δεν είναι δυνατόν στα 20 της μια κοπέλα να ξέρει τι θέλει για το υπόλοιπο της ζωής της. Όταν εκείνη θα είναι π.χ. 28άρα, εκείνος θα είναι στην πρώτη του κλιμακτήριο(oh yes, περνούν και οι άντρες).

Εκείνη θα τον έχει σκυλοβαρεθεί και θα γνωρίζει πως έχει πολλά ακόμα να ζήσει και πως η επιλογή της πρώτης νιότης δεν ήταν τελικά και τόσο ιδανική. Εκείνος θα πλησιάζει προς την ηρεμία και προς το άραγμα και θα θέλει μια γυναίκα που να του δώσει κάτι παραπάνω από καλό κρεβάτι και φοιτητική διασκέδαση (την οποία για λίγο θα μπορεί να ακολουθήσει). Αφού ο ίδιος θα τα έχει ζήσει αυτά και δεν θα τον νοιάζουν τόσο πολύ. Ως αποτέλεσμα ,δεν θα μπορεί να ακολουθεί για πάντα την πιτσιρίκα.

Είναι το λεγόμενο χάσμα, και όσοι το λένε, πίστεψέ με δεν το έβγαλαν τυχαία από το κεφάλι τους. Το έζησαν και το είπαν.
Τεσπα.
Δέχομαι ότι γνωρίζεις ζευγάρι που το κατάφερε, αλλά είναι η εξαίρεση του κανόνα. Διότι δυστυχώς όπως έχουν εξελιχθεί οι σημερινές σχέσεις, είναι εξαίρεση να πετύχεις σωστό σύντροφο που να μείνει μέχρι το τέλος. Πόσο μάλλον όταν με τον σύντροφο αυτόν σας χωρίζουν έτη πολλά και σας ενώνει μόνο το σεξ. Και το πιο δυσάρεστο θα είναι αυτό που λες....να πληγωθεί κάποιος! Kαι συνήθως είναι πάντα ο μικρότερος. Ο μεγαλύτερος, αφού πάρει αυτό που θέλει, θα φύγει κάποια στιγμή. Τώρα, αν κάποιος το μόνο που θέλει, είναι απλά να συγκεντρώσει εμπειρίες χωρίς να δεθεί συναισθηματικά....τότε πάω πάσο.
Εεεε, κάποιος ξέφυγε εδώ! Καταρχάς οι πιθανότητες μια τυχαία σχέση να κρατήσει τόσα χρόνια είναι απειροελάχιστες, και ποτέ δεν κρατίεται μόνο και μόνο για το σεξ (εκτός πια αν το σεξ είναι out of this world). Αν όντως κρατήσει τόσο, θα έχουν βρει και άλλα σημεία επαφής.
Κάνεις πολλά gross generalizations στο πόστ σου, ειδικά για τις 18χρονες. Υπάρχουν 18χρονες που άνετα μπορούν να βρουν σημεία επαφής με μεγαλύτερους ανθρώπους και να διατηρήσουν ένα intelligent conversation. Δεν είναι για όλες το μόνο τους ενδιαφέρον τα φοιτητικά πάρτι ξέρεις.

Επίσης, το να κρατήσει πολλά χρόνια η σχέση και "να χάσει άλλες εμπειρίες" είναι πιθανότητα και με συνομήλικο, ίσως και μεγαλύτερη, με όλες τις συνέπειες που αναφέρεις. Οπότε πού καταλήγουμε; Να μην κάνει σχέσεις μην τυχόν και κρατήσουν;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 12:04, 15-07-13:

Εεεε, κάποιος ξέφυγε εδώ! Καταρχάς οι πιθανότητες μια τυχαία σχέση να κρατήσει τόσα χρόνια είναι απειροελάχιστες, και ποτέ δεν κρατίεται μόνο και μόνο για το σεξ (εκτός πια αν το σεξ είναι out of this world). Αν όντως κρατήσει τόσο, θα έχουν βρει και άλλα σημεία επαφής.
Κάνεις πολλά gross generalizations στο πόστ σου, ειδικά για τις 18χρονες. Υπάρχουν 18χρονες που άνετα μπορούν να βρουν σημεία επαφής με μεγαλύτερους ανθρώπους και να διατηρήσουν ένα intelligent conversation. Δεν είναι για όλες το μόνο τους ενδιαφέρον τα φοιτητικά πάρτι ξέρεις.

Επίσης, το να κρατήσει πολλά χρόνια η σχέση και "να χάσει άλλες εμπειρίες" είναι πιθανότητα και με συνομήλικο, ίσως και μεγαλύτερη, με όλες τις συνέπειες που αναφέρεις. Οπότε πού καταλήγουμε; Να μην κάνει σχέσεις μην τυχόν και κρατήσουν;
Ήμουν σαφής. "Όμως αν πρόκειται αυτή η σχέση να γίνει πιο σοβαρή". Δηλαδή να οδηγηθεί σε γάμο και παιδιά όπως των γνώριμων σου. Μην αναμασάω. Όσο για τις 18χρονες, άσε με να έχω γνώμη, αφού είμαι άντρας και μετά τα 30. Δεν μίλησα για φοιτητικά πάρτι, αλλά αυτό το είπα για την ανεμελιά που έχει (και πρέπει να έχει) αυτή η ηλικία.
Καταλήγουμε στο να κάνεις σχέσεις μόνο για την εμπειρία. Όχι για να παντρευτεί το 20χρονο τον 35άρη. Θα φάει το κεφάλι του. Τόσο απλά. Είμαι και εγώ σε αυτές τις ηλικίες και θα με βόλευε μια χαρά να πω ναι! τα κοριτσάκια πρέπει να πηγαίνουν μαζί μας. Αλλά δεν είμαι τόσο άκυρος, you know.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:13, 15-07-13:

Ήμουν σαφής. "Όμως αν πρόκειται αυτή η σχέση να γίνει πιο σοβαρή". Δηλαδή να οδηγηθεί σε γάμο και παιδιά όπως των γνώριμων σου. Μην αναμασάω. Όσο για τις 18χρονες, άσε με να έχω γνώμη, αφού είμαι άντρας και μετά τα 30. Δεν μίλησα για φοιτητικά πάρτι, αλλά αυτό το είπα για την ανεμελιά που έχει (και πρέπει να έχει) αυτή η ηλικία.
Καταλήγουμε στο να κάνεις σχέσεις μόνο για την εμπειρία. Όχι για να παντρευτεί το 20χρονο τον 35άρη. Θα φάει το κεφάλι του. Τόσο απλά. Είμαι και εγώ σε αυτές τις ηλικίες και θα με βόλευε μια χαρά να πω ναι! τα κοριτσάκια πρέπει να πηγαίνουν μαζί μας. Αλλά δεν είμαι τόσο άκυρος, you know.
Ahem, συνήθως οι γυναίκες που γνωρίζει κανείς λένε περισσότερα για τον ίδιο, παρά για τις γυναίκες εν γένει ή τις γυναίκες κάποιας συγκεκριμένης ηλικίας εν γένει. Κοινώς, το ότι οι 18χρονες που γνωρίζεις έχουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, δεν σημαίνει ότι όλες οι 18χρονες έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Το δείγμα σου δεν είναι απαραίτητα αντιπροσωπευτικό.

Αυτό που λες είναι ανδεαφικό. Δεν μπορείς να ξέρεις στο ξεκίνημα μιας σχέσης αν θα τελειώσει σε ένα μήνα, σε ένα χρόνο ή "όταν σας χωρίσει ο θάνατος". Συνήθως απλά υπάρχει ένα attraction, ξεκινάμε και βλέπουμε που θα πάει. Δεν υπογράφουμε συμβόλαιο. Και πολλές φορές μπορεί το εκ πρώτης όψεως "perfect match" να σου προκύψει μια χαρά και δυό τρομάρες και κάποιος/α φαινομενικά αταίριαστος να σε κάνει ευτυχισμένο. Και αν όχι, δεν πειράζει, και το να πληγωθούμε μέσα στο παιχνίδι είναι

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 12:31, 15-07-13:

Ahem, συνήθως οι γυναίκες που γνωρίζει κανείς λένε περισσότερα για τον ίδιο, παρά για τις γυναίκες εν γένει ή τις γυναίκες κάποιας συγκεκριμένης ηλικίας εν γένει. Κοινώς, το ότι οι 18χρονες που γνωρίζεις έχουν κάποια συγκεκριμένα χαρακτηριστικά, δεν σημαίνει ότι όλες οι 18χρονες έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά. Το δείγμα σου δεν είναι απαραίτητα αντιπροσωπευτικό.
Kαταρχήν 18 ετών και 20 είναι ακόμα παιδί. Εσυ μιλάς για γυναίκες. Δεν είναι ακόμα ολοκληρωμένες προσωπικότητες γυναικών. Δεν έχει να κάνει με το δείγμα μου. Πριν 2 χρόνια η 18χρονη ήταν 16. Πόσο έπηξε το φρουι ζελέ στο κεφαλάκι της μέσα σε δυο χρονάκια? Μπόρεσε και πήρε όλο το απόσταγμα της ζωής? Τι έζησε?
Και αν όχι, δεν πειράζει, και το να πληγωθούμε μέσα στο παιχνίδι είναι
Και εδώ πάω πάσο. Επιλογές είναι αυτές. Δεν τις κρίνω....

Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O grayxx έγραψε στις 12:35, 15-07-13:

Λια η 18χρονη τι μπορει να προσφερει σε εναν 32χρονο???Επισης νομιζω οτι αυτο με το κασινο και το οριο ηλικιας που ειπα εχει καποια σχεση με την ωριμοτητα και πως την βλεπουν οι ανθρωποι και για αυτο εχουν βαλει ενα τετοιο οριο

Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O grayxx έγραψε στις 12:38, 15-07-13:

Kαταρχήν 18 ετών και 20 είναι ακόμα παιδί. Εσυ μιλάς για γυναίκες. Δεν είναι ακόμα ολοκληρωμένες προσωπικότητες γυναικών. Δεν έχει να κάνει με το δείγμα μου. Πριν 2 χρόνια η 18χρονη ήταν 16. Πόσο έπηξε το φρουι ζελέ στο κεφαλάκι της μέσα σε δυο χρονάκια? Μπόρεσε και πήρε όλο το απόσταγμα της ζωής? Τι έζησε?
Ποσο συμφωνω λες και σε 2-3 χρονια ξαφνικα ωριμασανε

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 12:42, 15-07-13:

Ποσο συμφωνω λες και σε 2-3 χρονια ξαφνικα ωριμασανε
Και το χειρότερο.... να σε αφησουν και με κανένα μωρό στην αγκαλιά και να τρέχουν για νέες περιπέτειες. Θέλει σκέψη η τελική επιλογή, δεν παίρνεις μπριζόλα απο τον χασάπη. Για τους άντρες μιλάω. Τους 30++. Αυτοί θα μείνουν με τον μπουναμά. Αλλά για λίγο φίλε, είναι διασκεδαστικό. Προσωπικά ποτέ δεν τα κατάφερε να με κερδίσει μικρή. Άσε που δύσκολα πλέον θα την αφήσω να έρθει και κοντά μου. Δεν παίζεις με αυτά.

Παράθεση

morphine

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη morphine
H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 266 μηνύματα.

H morphine έγραψε στις 12:51, 15-07-13:

Αν περνουν καλα, γιατι οχι.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:54, 15-07-13:

18 είναι ενήλικη σύμφωνα με το νόμο. Μπορεί να ψηφίσει, να οδηγήσει, να πιει αλκόολ (στην Ελλάδα). Δεν ορίζεις εσύ τι σημαίνει παιδί, σορρυ που στο χαλάω. Θυμάμαι πολύ καλά τον εαυτό μου στα 18. Ναι, μπορεί να είχα λιγότερες εμπειρίες, ναι μπορεί να έχω αλλάξει κάποιες απόψεις, αλλά η core προσωπικότητα μας διαμορφώνεται πολύ πιο νωρίς. Έχω γνωρίσει 18χρονες που όχι μόνο θα μπορούσαν να ανταπεξέλθουν σε σχέση με 30+χρονο, αλλά πιθανότατα θα ήταν και intellectually superior του. Εξαιρέσεις σίγουρα, αλλά υπάρχουν out there.

Επίσης, ακόμη κι αν δεν πάμε σε εξαιρέσεις, οι σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας πολλές φορές διαμορφώνουν μια δυναμική δασκάλου - apprentice που μπορεί να είναι γοητευτική και για τους δύο, ανεξαρτήτως φύλου. Μπορώ να δω το appeal και στο να σε θαυμάζουν, και στο να θαυμάζεις. Έχω βρεθεί και στους δύο ρόλους, δεν μετάνιωσα κανέναν.

Και εδώ πάω πάσο. Επιλογές είναι αυτές. Δεν τις κρίνω....
“I'm not saying that love always takes you to heaven. Your life can become a nightmare. But that said, it is worth taking the risk.” —Paulo Coelho (not the best person to quote, αλλά δεν επιχειρώ argumentum ad auctoritatem, just giving proper credit )

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    evalliaChefαρα, Satan Claus, unπαικτable

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους