Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,032 μέλη και 2,416,494 μηνύματα σε 75,355 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 194 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

zzzzz

Νεοφερμένος

H zzzzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H zzzzz έγραψε: στις 12:18, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΚΙ
Κ εγω εχω γνωρισει καποιον αρκετα μεγαλυτερο δεν υπαρχει σχεση αλλα ενδιαφερον κ απο τις 2 πλευρες, νομιζω οτι εκεινος δισταζει να κανει κατι επειδη ειμαι μικροτερη κ εγω δεν ξερω πως να κινηθω δεν ειχα ποτε σχεση. Το θεμα ειναι οτι εχω κολλησει με τον τυπο κ δεν ξερω τι να κανω, με εχει γοητευσει η ωριμοτητα του η σοβαροτητα κ το ποσο συγκροτημενος ειναι κ ξερει τι θελει.Κ απο συζητησεις εχω βρει πολλα κοινα. Τωρα οι συνομιλικοι μου φαινονται πολυ μικροι κ χωρις κανενα ενδιαφερον , απ την αλλη επειδη δε γινεται τιποτα εχω φρικαρει κ δεν ξερω τι να κανω. . .
Μη βιαζεσαι γι'αυτη την σχεση,αν ειναι να κατσει θα κατσει.Το σιγουρο ειναι παντως πως μπορει οντως να δισταζει επειδη ειναι μεγαλυτερος σου αρκετα.Κανε τον να νιωθει ανετα μαζι σου,για να εκδηλωσει καλυτερα τα συναισθηματα του.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε: στις 12:27, 28-01-09:

Nα ξεκαθαρισουμε κατι : Ωριμοτητα και ηλικια εχουν στατιστικά σημαντικη συσχετιση. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα (σημερα) και σε οποιον αρεσει. Το πόση σχεση εχουν δεν ειναι γνωστο. Και σιγουρα δεν ειναι ο μοναδικος παραγοντας. Αλλα μην πεταμε ενα σκετο "οι εμπειριες μετρανε", γιατι ναι, μετρανε...αλλά ρε φιλε ο 30 χρονος ειναι πολυ απιθανο να εχει λιγοτερες απο τον 25χρονο ή 20χρονο κ.ο.κ! Επομενως παλι επηρεαζεται απο την ηλικια.

Αρχική Δημοσίευση από e-sofia
Μια 30άρα πίστεψε με δεν θέλει με τίποτα να πάιξει.
Εγώ τουλάχιστον προσωπικά βρήκα στον 21χρονο, αυτό που δεν βρήκα στον 25άρι μήτε στον 38άρι. Απλά και όμορφα είναι ο άνθρωπος μου και με αυτό τον άνθρωπο 21χρονο ναι θα κάνω οικογένεια και ας σου φένεται εσένα περίεργο.!!!
Αυτον τον ρωτησες αν θελει οικογενεια απο τα 21 του ; Κι αν πει ναι, εισαι απολυτως σιγουρη οτι σε 10 χρονια δε θα θελει κατι αλλο γιατι θα διαπιστωσει οτι δεν εχει κανει αυτα που ηθελε στη ζωη και εβγαλε ριζες πολυ νωρις ;

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ούτε η ομορφιά αντιστοιχεί πάντα σε ηλικία. Μια τριαντάρα με όμορφα χαρακτηριστικά σίγουρα θα είναι κλάσεως ανώτερη από μια 20άρα με άσχημα.
Αυτο ειναι λιγο σα να λεμε : καλυτερα να μουν πλουσιος παρα ασχημος

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Επίσης εγώ δεν έχω δει να ωριμάζουν γρηγορότερα οι γυναίκες (στο σύνολο τους), σε σημείο που έχω αρχίσει να το θεωρώ αυτό urban legend.
Ε μην αρχιζεις ακομα, προωρο ειναι.

Η εμπειρια παντως δειχνει, οτι οι περισσοτερες επιτυχημενες σχεσεις με διαφορα ηλικιας, ειναι με μεγαλυτερο αντρα. Από 5 εως 20 χρονια.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε: στις 12:34, 28-01-09:

Συμφωνω με τον escaflowne, η μεγαλη διαφορα ηλικιας παραπεμπει σε οικονομικα κριτηρια, ή σε αναγκη για πατρικο προτυπο. Θα πει κανεις ο ερως χρονια δε κοιτα, κ να αναρωτηθει αν απαγορευεται μια νεαρη κοπελα να κανει σχεση με πολυ μεγαλυτερο. Η απαντηση ειναι: εξαρταται απο το κινητρο της.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zzzzz

Νεοφερμένος

H zzzzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H zzzzz έγραψε: στις 13:24, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
η μεγαλη διαφορα ηλικιας παραπεμπει σε οικονομικα κριτηρια, ή σε αναγκη για πατρικο προτυπο.
Η απαντηση ειναι: εξαρταται απο το κινητρο της.
Τι κινητρο ?Αυτα ειναι αστεια που ακουω...!Κινητρο=Στοχος απο οτι καταλαβαινω.Γιατι λοιπον εγω να εχω στοχο τα χρηματα ή να αναζητω πατρικο προτυπο?Πατερα δεν εχω ,χρηματα δεν μπορω να βγαλω μονη μου?
Δεν κανω μια σχεση με μεγαλυτερο αντρα για να κερδισω βιτρινα ουτε για να σνομπαρω τους μικροτερους ηλικιακα απο αυτον ,ετυχε και εκανα γιατι ταιριαξαμε σαν ανθρωποι,στα αισθηματα, στις αναγκες.Η συντροφικοτητα ειναι μεγαλο πραγμα και προφανως οσοι την αντιμετωπιζεται κυνικα,δεν την εχετε ζησει!!
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,238 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε: στις 14:43, 28-01-09:

Όταν λένε πως έχεις ανάγκη από πατρικό πρότυπο, δεν εννοούν πως έχεις ανάγκη από δεύτερο μπαμπά στην κυριολεξία. Εννοούν πως σ' αρέσει να νιώθεις προστατευμένη από τον άλλον, ασφαλής. Ο μεγαλύτερος συνήθως μπορεί να στο προσφέρει αυτό άνετα γιατί έχει συνήθως πιο πολλές εμπειρίες, καλύτερη οικονομική κατάσταση και καλύτερους τρόπους από έναν μικρότερο ή συνομήλικό σου. Ξέρεις πως σχεδόν όποια συζήτηση και να πιάσεις, θα έχει πολλά να σου πει, ξέρεις πως ό,τι κι αν ρωτήσεις, λογικά θα έχει απάντηση. Και ακόμα κι εκείνος δεν έχει (συνήθως) ιδιαίτερες απαιτήσεις από εσένα: είσαι το κοριτσάκι του που λατρεύει να του δείχνει τον κόσμο.

Δεν είναι καθόλου κακό και επ' ουδενί δεν είναι λόγος εκνευρισμού.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε: στις 15:45, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
μου'χει ανοίξει τους ορίζοντες μου, που με έχει κάνει να εκτιμήσω πράγματα που αλλοιώς δεν θα εκτιμούσα ποτέ. Γιατί η αγάπη ανοίγει το πεδίο για συννενόηση, και κοινωνία.
δεν είμαι γιατρός. Στα υπόλοιπα βαριέμαι να απαντήσω. Είναι τι έχει βιώσει ο καθένας μας. Δεν θέλουν όλες γυναίκες να σε δουν πνευματικό καθοδηγητή ή δάσκαλο. Για κόμπλεξ έχεις ακουστά ;
Δεν αρέσει σε όλες ο ρόλος της "μαθήτριας". Επίσης σε όσους άντρες αρέσει ο ρόλος του "μαθητή", πρέπει να χουν την κατάλληλη γυναίκα δίπλα τους. Δεν μπορεί να σε κάτσει στο θρανίο για πολύ καιρό μια γυναίκα που έχει το 5% από τα δικά σου skills και γνώσεις. Προσγειωθείτε. Aν κρίνω από τις αρνητικές ψήφους στο Lorien και σε μένα, στο steki πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 3 κρυφοτεκνατζούδες.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 28-01-09 στις 16:11.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,910 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 15:53, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Η εμπειρια παντως δειχνει, οτι οι περισσοτερες επιτυχημενες σχεσεις με διαφορα ηλικιας, ειναι με μεγαλυτερο αντρα. Από 5 εως 20 χρονια.
Τι λες...?
Τα ιδια θελει η 50αρα και τα ιδια θελει ο 65+...?
Στην εποχη μας, κατα πασα πιθανοτητα οχι
Απο την αλλη μερια βεβαια ειναι ολα σχετικα.
Σημασια εχει να ταιριαζουν τα δικα σου θελω με του αλλου και αυτο να συνεχισει να ισχυει με το περασμα του χρονου. Διαφορετικα, ειτε διαφορα προς τα κατω υπαρχει, ειτε διαφορα προς τα πανω, ειτε ακομα και συνομιλικοι να ειναι, τοτε χ@σε μεσα Πολυχρονη! Το καρπουζι θα βγει μαπα...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε: στις 16:20, 28-01-09:

Τι εννοεις με την 50αρα και τον 65αρη, για να σου πω.
Κατα τα αλλα ναι ολα σχετικα ειναι και τα θελω εχουν σημασια...και γιαυτο ειπα οτι εμπειρικα λοιπον φαινεται τα θελω να ειναι τετοια που να ισχυουν τετοιες διαφορες πολυ συχνα.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 16:46, 28-01-09:

Τι εννοεις με την 50αρα και τον 65αρη, για να σου πω.
Κατα τα αλλα ναι ολα σχετικα ειναι και τα θελω εχουν σημασια...και γιαυτο ειπα οτι εμπειρικα λοιπον φαινεται τα θελω να ειναι τετοια που να ισχυουν τετοιες διαφορες πολυ συχνα.
Σε ζευγαρι....Δλδ η εμπειρια σου σου εχει δειξει οτι θελουν τα ιδια πραγματα?!
Παράθεση

ΜΗΤΣΑΚΙ

Νεοφερμένος

H ΜΗΤΣΑΚΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H ΜΗΤΣΑΚΙ έγραψε: στις 17:04, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Βασικά καταλαβαίνω τι λέει το Μητσάκι...
Είναι και στον άνθρωπο- αν ο κύκλος σου είναι τρεις λαλούν και δύο χορεύουν , το οποίο είναι οκ για φίλους/γνωστούς/παρέα, κι εσύ θες κάτι άλλο σε επίπεδο σχέσης, είναι φυσικό να μην σε καλύπτουν.
Αυτο ακριβως εννοω! κ επειδη εχω περασει απο δυσκολες καταστασεις κ εχω ψιλοχασει αυτο το τρεις ''λαλουν κ δυο χορευουν'' θελω κατι αλλο παρα πολυ. . .κατι πιο σοβαρο κ με καποιον που να εχουμε κοινα να καταλαβαινομαστε!

Αρχική Δημοσίευση από zzzzz
Μη βιαζεσαι γι'αυτη την σχεση,αν ειναι να κατσει θα κατσει.Το σιγουρο ειναι παντως πως μπορει οντως να δισταζει επειδη ειναι μεγαλυτερος σου αρκετα.Κανε τον να νιωθει ανετα μαζι σου,για να εκδηλωσει καλυτερα τα συναισθηματα του.
Ναι το ξερω οτι δισταζει γιατι οταν μιλαμε ολο ψαχνεται να μου πει κατι για να μεινω λιγο κ υπαρχει πολυ αμηχανια κ απο τους δυο μας. Μου χαμογελαει παντα κ χαιρετιομαστε αλλα δεν ξερω τι να κανω θελω να μιλησουμε για το τι παιζει , αλλα δεν ξερω τι να κανω για να νιωσει ανετα...κ εχω φαει απιστευτο κολλημα πρωτη φορα!τον ψαχνω παντου μηπως τον πετυχω οταν βλεπω το αμαξι του κ καταλαβαινω οτι ειναι εκει νιωθω καλυτερα κλπ...
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 28-01-09 στις 17:40. Αιτία: Merge
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε: στις 17:59, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Σε ζευγαρι....Δλδ η εμπειρια σου σου εχει δειξει οτι θελουν τα ιδια πραγματα?!
Μεσο ορο δε ξερω. Αλλα 50αρης με 50αρα ξερω σιγουρα οτι ειναι πιο πιθανο να μη θελουν τα ιδια πραγματα
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 18:01, 28-01-09:

Μεσο ορο δε ξερω. Αλλα 50αρης με 50αρα ξερω σιγουρα οτι ειναι πιο πιθανο να μη θελουν τα ιδια πραγματα
Ω ναι...δλδ?
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε: στις 18:05, 28-01-09:

E δε ξερω...αλλα βλεπεις οι περισσοτεροι 50αρηδες να ειναι με 50αρες ; Με πιο μικρες ειναι. Δεν ρωτησες κανεναν ;
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 18:14, 28-01-09:

E δε ξερω...αλλα βλεπεις οι περισσοτεροι 50αρηδες να ειναι με 50αρες ; Με πιο μικρες ειναι. Δεν ρωτησες κανεναν ;
Τις πιο μικρες εσυ τις εχεις ρωτησει, εαν θα εκαναν το ιδιο παλι?!..ε?????
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε: στις 18:18, 28-01-09:

Λες να μην ηξεραν τι εκαναν ; Αλλωστε 50αρης με 30αρα πχ...η 30αρα ξερει μια χαρα τι κανει, δεν ειναι και πιπινι.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε: στις 18:21, 28-01-09:

Λες να μην ηξεραν τι εκαναν ; Αλλωστε 50αρης με 30αρα πχ...η 30αρα ξερει μια χαρα τι κανει, δεν ειναι και πιπινι.
Σορρυ, αλλα για μενα που ειμαι και 31ος ο 50αρης ειναι "παππους"....
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε: στις 03:54, 29-01-09:

Ενταξει, βαλε 40ρης κι εσυ. Ειπα απο 5 εως 20 χρονια. Αλλες θελουν 50αρη, αλλες 45αρη, αλλες 40αρη, αλλες 35αρη.
Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,449 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε: στις 06:09, 29-01-09:

Μια παρέμβαση αν μου επιτρέπετε και συνεχίζετε με τα....μαθηματικά! (epote, τα φώτα σου)
Πιστεύω πως οι σχέσεις με αισθητή διαφορά ηλικίας έχουν ένα επιπλέον "μείον" στο όλο πακέτο και εκεί μένω!
Αυτό το αιτιολογώ όχι με προσθαφαιρέσεις ετών, δεκαδικούς και εμπειρίες αλλά με συνθήκες κοινωνικής
ζωής που μοιραία μας κατατάσει ηλικιακά!
Αναφέρομαι βέβαια σε σχέσεις με προοπτική και όχι σε καταστάσεις περιστασιακές έως στιγμιαίες, όπου εκεί δεν τίθεται καν θέμα!

Συγχωρέστε με αν ήμουν γλαφυρολακωνικός και δεν ξεδίπλωσα ένα σεντόνι...απόψεων αλλά είναι πολύ πρωί και σκέφτηκα να μη σας κουράσω!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 29-01-09 στις 06:21. Αιτία: έκανα κάτι υπολογισμούς στο κομπιουτεράκι ...40-20=20+65=85-35=50/10=5!!!!
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε: στις 11:44, 29-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από zzzzz
Τι κινητρο ?Αυτα ειναι αστεια που ακουω...!Κινητρο=Στοχος απο οτι καταλαβαινω.Γιατι λοιπον εγω να εχω στοχο τα χρηματα ή να αναζητω πατρικο προτυπο?Πατερα δεν εχω ,χρηματα δεν μπορω να βγαλω μονη μου?
Δεν κανω μια σχεση με μεγαλυτερο αντρα για να κερδισω βιτρινα ουτε για να σνομπαρω τους μικροτερους ηλικιακα απο αυτον ,ετυχε και εκανα γιατι ταιριαξαμε σαν ανθρωποι,στα αισθηματα, στις αναγκες.Η συντροφικοτητα ειναι μεγαλο πραγμα και προφανως οσοι την αντιμετωπιζεται κυνικα,δεν την εχετε ζησει!!
Οταν λεω μεγαλη εννοω 20 με 30 χρονια διαφορα.
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε: στις 11:49, 29-01-09:

Ενταξει, βαλε 40ρης κι εσυ. Ειπα απο 5 εως 20 χρονια. Αλλες θελουν 50αρη, αλλες 45αρη, αλλες 40αρη, αλλες 35αρη.
Τι σχέση έχουν τα 5 με τα 20 χρόνια βρε Lorien? 5 χρόνια είναι πολύ μικρή διαφορά ηλικίας. Τι κοινό βρίσκεις σε 1 30 που τα έχει με 35άρη και σε 1 30 που τα έχει με 50άρη? Ή μήπως κάποιος που έχει σχέση με κάποια 5 χρόνια μικρότερη έχει την ψευδαίσθηση ότι βρήκε το πιπίνι?
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες