Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 81,924 εγγεγραμμένα μέλη και 2,806,511 μηνύματα σε 79,607 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 734 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mariadrd
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 01:14, 05-07-11:

καλησπεραααααααααααα... εγω παλι πιστευω πως δε μπορει να υπαρξει υγιης σχεση ανάμεσα σε 2 ατομα με πολυ μεγαλη διαφορα ηλικιας. Δηλαδη χασμα μεγαλυτερο των 15 ετών. Στην αρχη ειναι υποσχεση, μετα παει να γινει σχεση αλλα τελικα γινεται κατασχεση! Δεν υπαρχουν κοινες εμπειριες, ενδιαφεροντα, σκεψεις.... οποτε λειπουν σημαντικοι παραγοντες μια ομορφης σχεσης. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ομως!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rea_94 (Rea)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rea_94
H Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H rea_94 ^^ έγραψε στις 01:37, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mariadrd
καλησπεραααααααααααα... εγω παλι πιστευω πως δε μπορει να υπαρξει υγιης σχεση ανάμεσα σε 2 ατομα με πολυ μεγαλη διαφορα ηλικιας. Δηλαδη χασμα μεγαλυτερο των 15 ετών. Στην αρχη ειναι υποσχεση, μετα παει να γινει σχεση αλλα τελικα γινεται κατασχεση! Δεν υπαρχουν κοινες εμπειριες, ενδιαφεροντα, σκεψεις.... οποτε λειπουν σημαντικοι παραγοντες μια ομορφης σχεσης. Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ομως!!!
Συμφωνώ απόλυτα! Θα μπορούσα να δω ερωτικά κάποιον πολύ μεγαλύτερο μου, νομίζω και να τον ερωτευτώ ακόμα. αλλα για μια σοβαρή, μακροχρόνια σχέση... είναι αδύνατον!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,753 μηνύματα.

H mindcircus Open mind, open heart έγραψε στις 02:44, 05-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από rea_94
Συμφωνώ απόλυτα! Θα μπορούσα να δω ερωτικά κάποιον πολύ μεγαλύτερο μου, νομίζω και να τον ερωτευτώ ακόμα. αλλα για μια σοβαρή, μακροχρόνια σχέση... είναι αδύνατον!
Δηλαδή θα έκανες με κάποιον μακροχρόνια κι ας μην ήσουν ερωτευμένη;
Αν δεν ''παλέψουμε'' να κρατήσουμε μια σχέση με έναν ανθρωπο που είμαστε ερωτευμένοι, για ποιον παλεύουμε;
Αν σου προσέφερε όσα δε σου έχει προσφέρει κανείς μέχρι σήμερα, θα τον απέρριπτες λογω ηλικίας;
Γεια σου, παρεπιπτόντως

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kιkή

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kιkή
H kιkή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 61 μηνύματα.

H kιkή έγραψε στις 05:19, 05-07-11:

Γεια και απο μενα! Ειχα κανει σχεση με ενα παιδι 9 χρονια μεγαλυτερο μου. Στους περισσοτερους δεν εκανε εντυπωση το γεγονος οτι με περνουσε 9 χρονια αλλα οταν ελεγα εγω 16 και εκεινος 25 σκεφτονταν τι ηθελε μαζι μου. Τελος παντων η σχεση αυτη τελειωσε αδοξα με εμενα ερωτευμενη μεχρι αηδιας και εκεινον να λεει πως αν ηταν στην ηλικια μου θα με ερωτευοταν σιγουρα και μετα απο μενα πηγε και βρηκε μια κοπελα 1 χρονο μεγαλυτερη μου! χαχαχαχα!
Η αποψη μου περι του θεματος ειναι οτι καθε σχεση ειναι δεκτη αρκει να μην υπερβαινει καποια ορια. Οκ να δημιουργουνται σχεσεις με διαφορα ηλικιας αλλα να μην εχουν και 20 χρονια διαφορα! Μπορει να υπαρχει ερωτας αλλα απο ενα σημειο και μετα ο καθενας βιωνει καταστασεις μοναδικες που ισως δυσκολευεται να μοιραστει με καποιον που τις περασε ηδη ή εχει χρονια μπροστα του για να τις νιωσει και τωρα δεν τις καταλαβαινει οπως πρεπει.(τυπου φοιτητικη ζωη, επαγγελματικες υποχρεωσεις)

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 84 μηνύματα.

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 14:55, 05-07-11:

Η αποψη μου περι του θεματος ειναι οτι καθε σχεση ειναι δεκτη αρκει να μην υπερβαινει καποια ορια. Οκ να δημιουργουνται σχεσεις με διαφορα ηλικιας αλλα να μην εχουν και 20 χρονια διαφορα! Μπορει να υπαρχει ερωτας αλλα απο ενα σημειο και μετα ο καθενας βιωνει καταστασεις μοναδικες που ισως δυσκολευεται να μοιραστει με καποιον που τις περασε ηδη ή εχει χρονια μπροστα του για να τις νιωσει και τωρα δεν τις καταλαβαινει οπως πρεπει.(τυπου φοιτητικη ζωη, επαγγελματικες υποχρεωσεις)
Ετσι ακριβως... Μα όταν ο αλλος για παραδειγμα ειναι 30 και μια κοπελα 18, ο 30αρης εχει πολυ περισσοτερες εμπειριες απο την κοπελα και μπορει να την παιζει στα δαχτυλα. Δεν υπαρχει μετρο συγκρισης. Και ναι ερωτας. Ο 30αρης θα μολις κοιταξει την 18χρονη θα σκεφτει τον ερωτα......???? δε νομιζω να σκεφτει αυτο.... αλλα κι αν συμβει δεν εχουν κοινα αναμεσα τους. Ο ερωτας ειναι πολυ ομορφο συναισθημα, τοσο απροσδοκητο, αλλα μερικες φορες μπορει να ειναι απροσδοκητα προβλεψιμος...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Himela : 05-07-11 στις 14:59. Αιτία: Διόρθωση quote
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

rea_94 (Rea)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη rea_94
H Rea αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 189 μηνύματα.

H rea_94 ^^ έγραψε στις 00:26, 10-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Δηλαδή θα έκανες με κάποιον μακροχρόνια κι ας μην ήσουν ερωτευμένη;
Αν δεν ''παλέψουμε'' να κρατήσουμε μια σχέση με έναν ανθρωπο που είμαστε ερωτευμένοι, για ποιον παλεύουμε;
Αν σου προσέφερε όσα δε σου έχει προσφέρει κανείς μέχρι σήμερα, θα τον απέρριπτες λογω ηλικίας;
Γεια σου, παρεπιπτόντως
Γεια σου και 'σενα Oταν ειπα οτι δε θα μπορουσα να κανω μια μακροχρονια σχεση με καποιον μεγαλυτερο ακομα και ημουν ερωτευμενη εννούσα ότι είμαι κατα κάποιο τρόπο πεποισμένη ότι δε θα γινόταν γιατί τα πράγματα θα κατέρεαν απο μόνα τους κάποια στιγμή. Καλός και ΑΓΙΟΣ ο έρωτας αλλά η μακροχρόνιεσ σχέσεις έχουν και πρακτικέσ προυποθέσεις, όπως κοινά εδιαφέροντα, παρόμοιο τρόπο σκέψης και να είσαι τέλοσπάντων στην ίδια φάση της ζωής σου με τον άλλον... Έτσι πιστεύω. Ας πούμε όταν είσαι 20 και ο άλλος 42, μπορεί να μην είναι τόσο άσχημα τα πράγματα, αλλά όταν είσαι 30 και ο άλλος 52, αλλάζει το πράγμα, δεν ξέρω... Άλλες δυνατότητες, άλλες ανάγκες... Μπορεί ο ένας να θέλει να ξεκινήσει οικογένεια και ο άλλος να σκέφτεται πότε θα βγει στη σύνταξη ας πούμε. Δεν είναι ότι θα τον απέρριπτα, δε θα μπορούσα απλώς να λειτουργήσει η σχέση.

Όσο για το αν θα έκανα με κάποιον μακροχρόνια σχέση αν δεν ήμουν ερωτευμένη, εννοείται όχι, δεν μπορώ να καταλάβω τι από αυτά που είπα το υπονόησε αλλά ήταν σίγουρα κατα λάθος

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

evaggelia22

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη evaggelia22
H evaggelia22 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H evaggelia22 έγραψε στις 11:20, 10-07-11:

Καλησπέρα, είμαι και εγώ σε μία περίεργη περίπτωση, ειμαι 22 ετών, και εχω βρεθεί σε μία περίεργη περίπτωση οπου το αγόρι μου ειναι 8 χρόνια μεγαλύτερός μου. Και εχει αρχισει ευθέως να περνάει και την κρίση των 30. Έβαλα και εγώ βέβαια το χεράκι μου, γιατι είμαι εργαζόμενη και με άτακτα ωραρια ως δημοσιογράφος. οπότε μπορείτε να μου πείτε τι στάση να κρατήσω. Ενώ ταιριάζουμε και στις παρέες και στις απόψεις και έχουμε και κοινούς φίλους που τα βρήσκουμε πολύ καλά, γνωριζόμασταν σαν παρέα 2 μήνες και ειμαστε μαζι εδω και 3 μήνες και δεν έχουμε <<συνεβρεθεί>> τον τελευταίο μήνα, μονο μερικά Σαββατοκύριακα, περνάμε τον υπνο μας μαζι και τίποτα άλλο. Είναι σοβαρό αυτό? πρέπει να αρχήσω να αναθεωρώ αν πρεπει να συνεχίσω να είμαι μαζί του? Επειδη δεν ήξερα που να στείλω να με διαφωτήσετε σχετικά με την στάση μου.
Αναφέρω, οτι με έχει διαφωτίσει πλήρως με την φαση που περνάει, και εγω απο διακριτικότητα του παραχωρώ τον χρόνο που χρειάζεται, (το πολύ να περάσουμε ενα βράδυ την εβδομάδα μαζι) και του εδωσα περιθώριο να αραιώσει η επικοινωνία μας με δική μου προτοβουλία για να νιώσει πιο άνετα και να εχει χρόνο με τον εαυτό του.. μιας και ήταν ήδη σε μια 8 χρόνια σχέση. Είμαι λάθος?

Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη MaryVeg
H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε στις 12:47, 10-07-11:

Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει υγειής και όμορφη σχέση με έναν άνθρωπο μεγαλύτερο ή μικρότερο κατά 10 + χρόνια... Απλά έχει να κάνει με τον χαρακτήρα του εκάστωτε ανθρώπου, τα βιώματα και τα θέλω του. Φυσικά και μπορεί να υπάρξουν κοινά βιώματα, εξάλλου τα βιώματα δεν τα γεννά η ηλικία, αλλά ο τρόπος και οι συνθήκες ζωής. Φυσικά και μπορούν να υπάρξουν κοινά ενδιαφέροντα, κοινά θέλω... Το ζητούμενο είναι σε μια σχέση να μην καταπιέζεται κανείς και να μην χάνει τον ιδιαίτερο χαρακτήρα του. Να μην καταπατούνται τα θέλω κάποιου εκ των 2, να μην καταπατούνται οι ελευθερίες του. Όταν υπάρχει αρμονία μεταξύ αυτών, τότε σαφώς και μπορεί να υπάρξει σχέση μακρόχρονη και υγειής... Απλά υπό αυτές τις πρυποθέσεις.

Βεβαίως δεν αναφέρομαι σε παθογεννής περιπτώσεις τύπου, ένα 16χρονο ερωτεύεται έναν/μία 35άρη/άρα + ... εκεί δεν το αποδέχομαι για άλλους λόγους.

Επίσης βασικό στοιχείο για να υπάρξει μια σχέση με ένα μεγαλύτερο άτομο, ή μικρότερο είναι και η εμπειρία ζωής του καθενός, καθώς και η "οριμότητα" που κατέχει. Αυτά τα 2 θεωρώ πως μπορεί να τα έχει τόσο ένα 18-19-20χρονο, όσο κι ένα 30-35-40χρονο άτομο...

Τέλος όταν βρίσκεται η χρυσή τομή της επικοινωνίας και του αμιβαίου σεβασμού στην προσωπικότητα και τα θέλω του άλλου, κάθε σχέση μπορεί να λειτουργήσει !!! - και δεν μιλώ εκ του ασφαλούς !!!

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 197 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 13:47, 10-07-11:

επιτελους ενα θεμα κομενο και ραμενο για εμενα!!!! οι φιλοι μου κοροιδευουν επειδη εχω μια ταση να μπλεκω με μεγαλυτερους...(συγκεκριμενα ενας μου λεει οτι μου αρεσουν οι συνταξιουχοι!!!!)

λοιπον ας σοβαρευτω...με μια σχεση μου ειχαμε 3 χρονια διαφορα(καλο αυτο) και με εναν τυπο που κατι επαιζε 9....απο αυτες τις εμπειριες μου ενα εχω να πω...δεν ισχυει αυτο που λενε "μου αρεσουν οι μεγαλυτεροι επειδη ειναι πιο ωριμοι"...πιο εμπειροι ναι αλλα πιο ωριμοι οχι απαραιτητα...ενταξει υπραχει μια διαφορα ως προς το πνευματικο επιπεδο...αλλα σε οριμενα θεματα...σε καποια αλλα ειχα αποδηχτει πιο ωριμη(δεν ειμαι ψωναρα αληθεια!)επισης ειναι δυσκολο να τα πας καλα με καποιον που εχει εμπειριες ενω εσυ δεν εχεις...και το πιο σημαντικο ειναι δυσκολο οταν αυτος εχει πληρη ελευθερια κι εσυ οχι...πρεπει να υπαρχουν δυνατα συναισθηματα και να ειναι προετοιμασμενος ο αλλος...αλλιως bye bye!!
αν τωρα θα ειχα προβλημα με μεγαλυτερο...οπως καταλαβατε οχι....αλλα μεχρι ενος οριου...το πολυ(πααααρα πολυ μιλαμε τωρα) 15 χρονια....αλλα το 10 δεν μου φαινεται και ξενο γιατι και οι γονεις μου εχουν 9 χρονια διαφορα...αρκει να μπορεις να επικοινωνεις με τον αλλο και να αισθανεσαι ομορφα....

Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 10:52, 12-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από evaggelia22
Καλησπέρα, είμαι και εγώ σε μία περίεργη περίπτωση, ειμαι 22 ετών, και εχω βρεθεί σε μία περίεργη περίπτωση οπου το αγόρι μου ειναι 8 χρόνια μεγαλύτερός μου.

8 χρονάκια δεν είναι άσχημα... Αν τα βρίσκετε 8 χρόνια ειναι μια χαρα...

Και εχει αρχισει ευθέως να περνάει και την κρίση των 30. Έβαλα και εγώ βέβαια το χεράκι μου, γιατι είμαι εργαζόμενη και με άτακτα ωραρια ως δημοσιογράφος. οπότε μπορείτε να μου πείτε τι στάση να κρατήσω.

Εσύ πως έβαλες το χεράκι σου? με τα άτακτα ωράρια ώστε να συμβάλλεις στην κρίση των 30 χρόνων του? Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν δουλεύει ο ίδιος, κι αν εσύ φάνηκες διαθέσιμη να του αφιερώνεις χρόνο αφού όπως είπες η δουλεια σου δεν εχει συγκεκριμενες ωρες. Μήπως (υποθετικα το λεω, σε ρωταω δηλαδη) εσυ εχεις φιλους λογικα δε μπορει, βγαινεις μαζι τους και γενικα δειχνεις ότι εισαι κοπελα της ηλικιας σου ρε παιδι μου, που δουλευει, βγαινει και με τα φιλαρακια και ειναι πιο ξεγνοιαστη.. ?Δεν ειναι κακο αυτο, ισα ισα. Αλλα σκεφτομαι πως μπορει να το βλεπει ενας αντρας στα 30 και τον πιανει κριση, καταλαβες ?

Ενώ ταιριάζουμε και στις παρέες και στις απόψεις και έχουμε και κοινούς φίλους που τα βρήσκουμε πολύ καλά, γνωριζόμασταν σαν παρέα 2 μήνες και ειμαστε μαζι εδω και 3 μήνες και δεν έχουμε <<συνεβρεθεί>> τον τελευταίο μήνα, μονο μερικά Σαββατοκύριακα, περνάμε τον υπνο μας μαζι και τίποτα άλλο. Είναι σοβαρό αυτό? πρέπει να αρχήσω να αναθεωρώ αν πρεπει να συνεχίσω να είμαι μαζί του? Επειδη δεν ήξερα που να στείλω να με διαφωτήσετε σχετικά με την στάση μου.

Ρε συ αυτο εμενα δε μου πολυαρεσε. Εισαι 22 χρονων κοπελα, σαν εμενα καλη ωρα. 3 μηνες πρεπει να ειστε ακομη στα μελια... Κι αυτος αντι να εχει ορεξη να σε χαρει απλα κοιμαστε μαζι μερικες φορες? Ντροπη του. Είναι σοβαρο νομιζω. Σκεψου σου αρεσει κατι τετοιο? Εγω με τη σχεση μου ειμαστε μαζι 7 μηνες και δε ξεκολλαμε ο ενας απο τον αλλον. Αυτος ειναι 26. Δεν εχει σημασια η κριση τοσο νομιζω. Στην τελικη οτε θα του φυγει η κριση? Κι αν φυγει θα εμφανιστει το παθος? Αμα δε πολυτρελενεται συζητησε το μαζι του πιο ανοιχτα δεν υπαρχει θεμα (εκτος αν εισαι καψουρα)... Αμα ειναι να κοιμαστε μαζι μονο κανα σαββατοκυριακο πες του εχω να βγαλω ενα θεμα στο Ποσειδι!!!! (καμπινγκ Αριστοτελειου...
)

Αναφέρω, οτι με έχει διαφωτίσει πλήρως με την φαση που περνάει, και εγω απο διακριτικότητα του παραχωρώ τον χρόνο που χρειάζεται, (το πολύ να περάσουμε ενα βράδυ την εβδομάδα μαζι) και του εδωσα περιθώριο να αραιώσει η επικοινωνία μας με δική μου προτοβουλία για να νιώσει πιο άνετα και να εχει χρόνο με τον εαυτό του.. μιας και ήταν ήδη σε μια 8 χρόνια σχέση. Είμαι λάθος?

Το οτι ηταν σε 8 ετη σχεση δικο του προβλημα και οχι δικο σου, τα εχω περασει κι εγω γιαυτο σου λεω. Αν δε μπορουσε να μη ξεκινουσε ξανα σχεση. Εσυ δικαιουσε να εχεις τη σχεση που θελεις κι αν δε μπορει να την προσφερει και σου δινει απλα ψιχουλα απο τον εαυτο του μη χαλαλιζεσαι. Στα λεω με όλη τη συμπαθεια μου, εαν ειμαι σκληρη ειναι γτ δε ξερω τι νιωθεις. Παρτα απλα σαν μια αποψη ενος τριτου...

Παράθεση

xrisopsaro

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη xrisopsaro
H xrisopsaro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 197 μηνύματα.

H xrisopsaro έγραψε στις 12:36, 12-07-11:

Καλησπέρα, είμαι και εγώ σε μία περίεργη περίπτωση, ειμαι 22 ετών, και εχω βρεθεί σε μία περίεργη περίπτωση οπου το αγόρι μου ειναι 8 χρόνια μεγαλύτερός μου. Και εχει αρχισει ευθέως να περνάει και την κρίση των 30. Έβαλα και εγώ βέβαια το χεράκι μου, γιατι είμαι εργαζόμενη και με άτακτα ωραρια ως δημοσιογράφος. οπότε μπορείτε να μου πείτε τι στάση να κρατήσω. Ενώ ταιριάζουμε και στις παρέες και στις απόψεις και έχουμε και κοινούς φίλους που τα βρήσκουμε πολύ καλά, γνωριζόμασταν σαν παρέα 2 μήνες και ειμαστε μαζι εδω και 3 μήνες και δεν έχουμε <<συνεβρεθεί>> τον τελευταίο μήνα, μονο μερικά Σαββατοκύριακα, περνάμε τον υπνο μας μαζι και τίποτα άλλο. Είναι σοβαρό αυτό? πρέπει να αρχήσω να αναθεωρώ αν πρεπει να συνεχίσω να είμαι μαζί του? Επειδη δεν ήξερα που να στείλω να με διαφωτήσετε σχετικά με την στάση μου.
κοιτα εγω(χωρις να εχω περασει κατι τετοιο) νομιζω οτι εισαι πολυ λαθος...εχεις κι εσυ αναγκες...κι αν δεν το νιωθεις τωρα θα το νιωσεις μετα...δεν μπορεις να δινεις και να μην περνεις...ε και στην τελικη αμα θελει καποιον για να εχει παρεα οταν κοιμαται να παρει ενα αρκουδακι!!!!

Παράθεση

enrose

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη enrose
H enrose αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 589 μηνύματα.

H enrose με υπέροχη διάθεση έγραψε στις 12:51, 12-07-11:

Καλήμερα σου, κατ'αρχάς το αγόρι σου δεν είναι μεγάλος και ουτε η διαφορά ηλικίας που έχετε είναι τραγική! Όσον αφορά την κρίση των 30, ειδικά στους άνδρες ποτέ δεν την κατάλαβα και ποτέ δεν την πίστεψα! Αυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση και μου προκαλεί περιέργεια είναι πως ενώ είστε λιγο καιρο μαζι, και τα στρωμματα θα έπρεπε να παίρνουν φωτιά, δεν συνηπαρχετε ερωτικά. Αυτό όντως το βρίσκω ανησυχητικό!
Για μένα καλό θα ήταν να συζητήσετε τι τον προβλημματίζει και είναι ετσι. Απο που προέρχεται όλο αυτό.

Ποτέ μου δεν έκανα σχέσεις βάσει ηλικίας, αλλα με γνώμονα την "χημεία"
Εξαλλου ο αντρας οσο μεγαλώνει τοσο πιο ελκυστικός γίνεται.

Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H MaryVeg έγραψε στις 23:34, 12-07-11:

Βασικά πράγματι, δεν έχετε μεγάλη διαφορά ηλικίας... ούτε πιστεύω στην κρίση των 30 !!! το θέμα είναι να σκεφτείς τι έχει αλλάξει και περνάτε απλά τον ύπνο μαζί. Τι θέλει αυτός στην παρούσα φάση και τι θες εσύ. από κει και πέρα, κουβεντιάστε και αναλόγος πράξε !!!

Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 13:23, 13-07-11:

Κορίτσια άσχετα με την περίπτωση της Ευαγγελίας που δεν είχαν ιδιαίτερη διαφορά ηλικίας, έχω ένα παράδειγμα που βλέπω καθημερινά και αναρωτιέμαι.
Μία κοπελίτσα 16 χρονών έκανε σχέση με έναν 32 άρη. Έχουν περάσει 3 χρόνια και τώρα αυτός είναι 35 κι αυτή 19. Αυτός ήταν γοητευτικός μέχρι τα 30 του. Απο εκεί και πέρα άρχισε να παραφαίνεται η ηλικία του και το πρόσωπο του έσπασε σε σχέση με συνομήλικους του είναι μέσα στη ρυτίδα. Δίπλα της φαίνεται σαν πατέρας της. Δε ξέρω αν εγώ είμαι συντηρούκλα αλλά εμένα δε μου αρέσει αυτό το θέαμα. Αναρωτιέμαι τι είδους έρωτας μπορεί να υπάρχει.
Εκτός απο αυτό το παράδειγμα έχω άλλο ένα, απο τη φίλη της κολλητής μου. Είναι 23 σαν εμένα κι αυτός είναι 45. Η κοπέλα είναι σαν τα κρύα τα νερά, όμορφη γενικά. Αυτός είναι τουλάχιστον 150 κιλά και συνηθίζουν να βγαίνουν τα σαββατα σε ταβέρνες. Όταν για κάποιο κοινωνικό γεγονός βρεθηκαμε όλοι μαζι στο ιδιο τραπεζι, αναρωτιομουν αν μου κανουν πλακα.
Είναι ο έρωτας όντως τυφλός? Εγώ γιατί δεν τυφλώθηκα ποτέ με αυτή την έννοια ενώ έχω ερωτευτεί τρελά?
Κι αν παραβλέπεις πράγματα στον έρωτα το δέχομαι, αλλά δε θα με ελκυε ποτέ ένας 45 άρης (εκτός Johny Depp κτλ) 150κιλών, γτ δε θα το θεωρουσα ελκυστικο. οποτε και δε θα εκανα την αρχη ποτε...

Παράθεση

MaryVeg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H MaryVeg έγραψε στις 15:19, 13-07-11:

Αρχική Δημοσίευση από mariadrd
Κορίτσια άσχετα με την περίπτωση της Ευαγγελίας που δεν είχαν ιδιαίτερη διαφορά ηλικίας, έχω ένα παράδειγμα που βλέπω καθημερινά και αναρωτιέμαι.
Μία κοπελίτσα 16 χρονών έκανε σχέση με έναν 32 άρη. Έχουν περάσει 3 χρόνια και τώρα αυτός είναι 35 κι αυτή 19. Αυτός ήταν γοητευτικός μέχρι τα 30 του. Απο εκεί και πέρα άρχισε να παραφαίνεται η ηλικία του και το πρόσωπο του έσπασε σε σχέση με συνομήλικους του είναι μέσα στη ρυτίδα. Δίπλα της φαίνεται σαν πατέρας της. Δε ξέρω αν εγώ είμαι συντηρούκλα αλλά εμένα δε μου αρέσει αυτό το θέαμα. Αναρωτιέμαι τι είδους έρωτας μπορεί να υπάρχει.
Εκτός απο αυτό το παράδειγμα έχω άλλο ένα, απο τη φίλη της κολλητής μου. Είναι 23 σαν εμένα κι αυτός είναι 45. Η κοπέλα είναι σαν τα κρύα τα νερά, όμορφη γενικά. Αυτός είναι τουλάχιστον 150 κιλά και συνηθίζουν να βγαίνουν τα σαββατα σε ταβέρνες. Όταν για κάποιο κοινωνικό γεγονός βρεθηκαμε όλοι μαζι στο ιδιο τραπεζι, αναρωτιομουν αν μου κανουν πλακα.
Είναι ο έρωτας όντως τυφλός? Εγώ γιατί δεν τυφλώθηκα ποτέ με αυτή την έννοια ενώ έχω ερωτευτεί τρελά?
Κι αν παραβλέπεις πράγματα στον έρωτα το δέχομαι, αλλά δε θα με ελκυε ποτέ ένας 45 άρης (εκτός Johny Depp κτλ) 150κιλών, γτ δε θα το θεωρουσα ελκυστικο. οποτε και δε θα εκανα την αρχη ποτε...
Είναι 2 τελείως διαφορετικές περιπτώσεις... στην πρώτη με την κοπελίτσα των 16, μήπως ψάχνει τον "μπαμπά" της στο πρόσωπο ενός μεγαλύτερου άντρα? μήπβως ψάχνει ασφάλεια, τρυφερότητα?
Στην δεύτερη περίπτωση παίζει και το πρώτο, αλλά παίζει και κάτι ακόμη, αν δεν υσχύει το 1ο... μήπως δεν μπορεί να βρει κοινά σε ένα αγόρι της ίδιας ηλικίας, ή με μικρόερη διαφορά? Μήπως δεν έχει τύχει να γνωρίσει ακόμη έναν τέτοιον άνθρωπο? Και μήπως έχει εξειδανικεύσει το πρόσωπο με το οποίο είναι μαζί, παραβλέπον τας σε σημαντικό ποσοστό τα αρνητικά του???

Σε γενικές γραμμές όμως, πέρα από τις ακραίες περιπτώσεις μπορεί να υπάρξει ερωτική σχέση, και έντονα συναισθήμΤΑ μεταξύ ανθρώπων με διαφορά ηλικίας. - βέβαια ακόμη δεν είμαι σύγουρη που μπορεί να καταλύξει μια τέτοια σχέση.

εγώ με τον΄φίλο μου έχουμε διαφορά 15 χρόνια. 21 εγώ, 36 στα 37 αυτός. Παρόλα αυτά έχουμε κοινά βιώματα, απόψεις κοινές, αλλά και μη κοινες σε κάποια πραγματα, αποδεχόμαστε ο ένας την διαφορετικότητα και μοναδικότητα του άλλου, δεν έχουμε ζήλιες, περιορισμούς και τέτοια πράγματα. Συνενοούμαστε πολύ καλά, μιλάμε ανοιχτά και όμορφα για ότι μας απασχολεί... γενικά είμαστε σε μια όμορφη σχέση. ο καθείς την καθημερινότητα του, αλλά συνάμα και οι 2 μαζί στην δική μας καθημερινότητα !!! Βέβαια δεν ξέρω που θα καταλήξει αργότερα που ο ένας εκ τβων 2 πιθανότατα θα θέλει το κάτι παραπάνω... αλλά ο καιρός θα δείξει !!!

Παράθεση

mariadrd (Μαρία)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H mariadrd εκανε την τιμη και έγραψε στις 15:28, 13-07-11:

Καλή τυχη με τη σχεση σου... αν ειναι κατι ομορφο δεν υπαρχει θεμα ηλικιας.
Η 19 χρονη δεν έχει πατέρα δε ξέρω κατα πόσο παίζει ρόλο αυτό. Δεν ηθελα να βγαλω βιαια συμπερασματα εδω αν και το σκεφτομουν κι εγω ειναι η αληθεια... Η δεύτερη δε ξερω.... Δεν είναι ότι μοιράζονται κοινές δραστηριότητες. Απλά η κοπέλα ακολουθεί το δικό του τρόπο ζωής που ούτε ιδιαίτερος είναι ούτε και καθόλου ενδιαφέρον...ένα σάββατο έχει μια ταβέρνα.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,072 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 17:33, 01-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Ίριδα54876
Θα ήθελα να ρωτήσω όλους εδώ μέσα...
Τι γίνεται σε περίπτωση που η διαφορά ξεπερνάει τα 30 χρόνια, είναι μεταξύ καθηγητή και μαθητή και ο δεύτερος μόλις ενηλικιώθηκε;
Θα πρέπει κάποιος από τους δυο να αισθάνεται άσχημα;
Ο γυμνασιάρχης.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

xrhstoszzn

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη xrhstoszzn
Ο xrhstoszzn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O xrhstoszzn έγραψε στις 00:01, 06-10-11:

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας, μαλιστα...αν η διαφορα ειναι γυρω στα 5 χρονια τοτε οκ μια χαρα τελεια... ποτε ομως δεν καταλαβαινα πως μπορει να λειτουργησει μια σχεση πχ μιας κοπελας 16 και ενος αγοριου 22+ ...εγω ειμαι εντελως αντιθετος πραγματικα σε τετοιες σχεσεις ,δεν μπορω να καταλαβω δηλαδη ο αλλος ο 22+ αντι να ψαξει μια κοπελα κοντα στην ηλικια του που θα εχουν και κοινα ενδοιαφεροντα θα ειναι στην ιδια φαση παει και κανει σχεση με το 16χρονο που ειναι στην τρελλα του???που εγω που ειμαι 18 βλεπω πως με αυτες τις μικρες (για τις περρισοτερες μιλαω οχι για ολες) δεν υπαρχει επικοινωνια...αλλα συνηθως συμβαινει για τον λογο οτι οταν δεν μπορεις να ριξεις κοπελες στην ηλικια σου πας και την πεφτεις στις μικροτερες ... η και το αλλο πας και βρισκεις τον μεγαλυτερο γιατι εχει λεφτα αμαξια η ακομα και γιατι δεν σου καθεται κανεις συνομηλικος κτλ φοβερη σχεση η40αρα η ωριμη γυναικαρα σε μια ωραια φαση της ηλικιας της να περιμενει απο τον 50+ αντρα της να την ικανοποιησει σεξουαλικα και εκει παει και πεφτει το κερατο αβερτα... παντως απο αυτα που βλεπω τριγυρω απο γνωστους φιλους οικογενεια κτλ...μεγαλες διαφορες δεν υπαρχουν στις σχεσεις μεταξυ τους και αυτος ειναι και ο λογος πιστευω που λειτουργουν σωστα!!Παντως συγγνωμη αν εθιξα καποιον με αυτα που ειπα απλα την γνωμη μου ηθελα να πω

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 01:37, 06-10-11:

Σε αυτα δεν υπάρχει λογική φίλε μου...Στα 22 μου με γυροφέρνανε κάτι μικρούλες 18-19 και τις έβλεπα μικρές...Μέχρι που έμπλεξα πολύ αργότερα με πολύ μικρότερη...Οχι ότι κράτησε, αλλά δεν ξέρεις ποτέ από που μπορεί να σου ρθει...

Παράθεση

provatooo

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη provatooo
H provatooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 129 μηνύματα.

H provatooo έγραψε στις 13:09, 12-10-11:

καλησπερίζω και εγώ. γνώρισα ένα παιδί περίπου στα 25 τις προάλλες σε μια ποδηλατάδα (18 χρονών είμαι εγώ πληροφοριακά) και έπειτα τον ξαναέβλεπα και σε άλλα ποδηλατικά δρώμενα της πόλης μου. μετά από 2 βδομάδες γνωριμίας, αποφασίσαμε να βγούμε οι δυο μας. και εκεί προσεγγίσαμε ο ένας τον άλλο.
το θέμα είναι ότι εγώ πέρασα στην Ξάνθη και μετά το σαββατοκύριακο της "πρώτης προσέγγισης" έφυγα για Ξανθη. ε και είπαμε η απόσταση δεν είναι τίποτα, τα ερχόμενα σαββατοκύριακα, θα είναι όλα δικά μας. και έτσι πέρασε μια βδομάδα επικοινωνίας από τηλέφωνα και ίντερνετ.
και τσουπ ήρθα Θεσσαλονίκη, γιατί η σχολή δεν άρχιζε () και περιμένω ανακοίνωση της σχολής για το ξεκίνημα από τη Θεσσαλονίκη. όλες αυτές τις μέρες που βρίσκομαι εδώ, συναντιόμασταν κάθε μέρα. εμένα από τη μία μ' άρεζε αυτό, από την άλλη με πίεζε γιατί ήθελα να δω και φίλους και γονείς το διάστημα που βρίσκομαι στην πόλη μου. τελοσπάντων, αυτά είναι μικροπράματα.

αυτό που με έκαιγε και το συζήτησα επίσης με την μάνα μου, είναι ότι εγώ μετά από μια δύσκολη χρονιά, ξεκινώ κάτι καινούριο και πολύ ωραίο, σε μια άλλη πόλη και θα ήταν κρίμα να υπάρχει μια δέσμευση από τη Θεσσαλονίκη (οχι με το συγκεκριμένο παιδί, γενικά) και επιπλέον ότι δεν "ταιριάζουμε" στις φάσεις της ζωής μας, εγώ στην αρχή της φοιτητικής ζωής, εκείνος στο τέλος.

και έτσι χθές βρεθήκαμε και μιλήσαμε με το παιδί και του τα πα αυτά και μου απάντησε ότι δεν βρέθηκε προ εκπλήξεως, το περίμενε. αποφασίσαμε να πάω να δω πως είναι η ζωή και το πρόγραμμα μου εκεί στην Ξάνθη, να ζήσω και μετά να αποφασίσω. μου είπε, επίσης, ότι αυτός που αγαπά πραγματικά, αφήνει ελεύθερο τον άλλον και δεν γίνεται κτητικός. του ξεκαθάρισα πως αυτό σημαίνει πως αν βρεθεί κάτι γενικά, δεν υπάρχει καμία δέσμευση κτλ.

και αυτά πάνω κάτω. το κυρίαρχο θέμα είναι, πως ενώ εγώ συμφωνώ με αυτή την κατάληξη και πραγματικά αισθανομαι ότι είναι μια καλή απόφαση αυτή που πήραμε, τον.... σκέφτομαι.
αυτά..! θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας!

Παράθεση

talismans

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη talismans
Ο talismans αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 97 μηνύματα.

O talismans έγραψε στις 18:28, 12-10-11:

Θέλουμε δεν θέλουμε να το δεχτούμε, οι σχέσεις με διαφορές 10+ κάποια στιγμή φέρνουν αρκετά προβλήματα, ιδιαίτερα στις μεγάλες ηλικίες.

Αλλά μέχρι να φτάσουμε εκεί ας το διασκεδάσουμε όσο μπορούμε

Παράθεση

xrhstoszzn

Νεοφερμένος

Ο xrhstoszzn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 54 μηνύματα.

O xrhstoszzn έγραψε στις 23:28, 13-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Σε αυτα δεν υπάρχει λογική φίλε μου...Στα 22 μου με γυροφέρνανε κάτι μικρούλες 18-19 και τις έβλεπα μικρές...Μέχρι που έμπλεξα πολύ αργότερα με πολύ μικρότερη...Οχι ότι κράτησε, αλλά δεν ξέρεις ποτέ από που μπορεί να σου ρθει...
ναι εχεις δικιο στον ερωτα δεν υπαρχει λογικη... ομως πολλες φορες ερωτευομαστε λαθος ατομα και τρωμε τα μουτρα μας και χτυπαμε το κεφαλι μας ως που βρισκουμε το σωστο ατομο ...εγω προσωπικα παραξενευομαι πολυ οταν ακουω πως καποια 16χρονη τα εφτιαξε με καποιον 25χρονο γιατι δυσκολευομαι να δω μια κοπελα τοσο μικρη να επικοινωνει με εναν τοσο μεγαλο γιατι κατι παει να πει αυτο ,πως ο μεγαλος δεν εχει την ιδια ωριμοτητα σε σχεση με τους αλλους τησ ηλικιας του και κατευθειαν στο μυαλο παει οτι μπορει να την εκμεταλευτει η και να την πληγωσει πχ αν ειναι φιλη μου...ειναι λογικο νομιζω επισης αμα καποιος-α παντρευτει καποια-ον που ειναι πολυ μεγαλητερη-ος του-της και παλι θα παρεξενευτω γιατι ξερω πως θα προκυψουν καποια συγκεκριμενα προβληματα σε αντιθεση με καπιον συνομηλικο-η που θα ειναι το ιδιο πανω κατω.... βεβαια αν περνανε καλα οκ μια χαρα!!! απλα δεν νομιζω πως μπορει να κρατησει μια τετοια σχεση...οσον αναφορα το οτι ο αντρας μπορει να κανει παιδια μεχρι τα 65 λογω της βιολογιας μας κτλ... πολυ καλα!!! αλλα νομιζω πως ολοι θελουμε να εχουμε εναν μπαμπα και οχι εναν παππου για γονεα μην τρελλαθουμε κιολας εμενα ο μπαμπας μου με εκανε στα 30 κατι του και ειμαστε σαν φιλαρακια γιατι δεν υπαρχει τοση μεγαααλη δοιαφορα η καταληλη ηλικια για τον αντρα να κανει παιδια ειναι εκει κοντα στα 30 δικια μου γνωμη ετσι
βεβαια ολοι ειμαστε ανθρωποι και ολοι ειμαστε δοιαφορετικοι και αυτο ειναι και το ομορφο σε μας οποτε καποιοι εχουν συγκεκριμενο τυπο προσωπικοτητας καποιοι αλλοι αλλον τυπο και καπως ετσι μπουρδουκλωνομαστε και κανουμε τις ανθρωπινες σχεσεις

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 23:42, 13-10-11:

Τα μόνα προβλήματα που μπορώ να δώ σε μεγάλες διαφορές είναι:
1) Με τα χρόνια, ο μεγαλύτερος/η έχει περισσότερα προβλήματα υγείας (κούραση, ανικανότητα, κλπ)
2) Γκρίνια και κουτσομπολιο από το σόι, φίλους, συναδέλφους
Δύο άνθρωποι δεν ταιριάζουν επειδή έχουν την ίδια ηλικία! Το πρώτο πράγμα που μας ελκύει είναι η εμφάνιση (άφου λοιπόν αρέσει, δεν μπορεί να είναι τόσο γέρος/γριά), μετά συζητάμε, γνωριζόμαστε και αργότερα λέμε ηλικίες (δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ όταν γνωρίζω άτομα ρωτάω πρώτα όνομα, επάγγελμα, περιοχή, ενδιαφέροντα, κλπ, και πολύ αργότερα ρωτάω ηλικία, αν και έτσι κι αλλιώς έχω καταλάβει πάνω κάτω από όσα έχω ακούσει). Δεν μπορεί λοιπόν να ελκύομαι από αυτό που βλέπω, από αυτό που ακούω και μετά να τα πετάξω όλα γιατί ένα νούμερο δεν μ' άρεσε.
Συχνά βγάζουμε συμπεράσματα για τον κόσμο ανάλογα με την ηλικία του, τον τόπο καταγωγής του, την μόρφωση του κ.α. αλλά όλα αυτά είναι μορφές ρατσισμού (profiling).
Μην κρίνετε τα βιβλία από το εξωφυλλό τους.

Παράθεση

sasg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sasg
H sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H sasg έγραψε στις 00:23, 14-10-11:

εγώ θα συμφωνήσω ότι μια σχέση με τεράστια διαφορά ηλικίας είναι δύσκολο να λειτουργήσει γιατί αν έχεις πχ 20 χρόνια διαφορά με τον άλλο θα έχετε λογικά άλλα ενδιαφέροντα,άλλους στόχους,άλλες παρέες κτλ βέβαια αυτό μπορεί να συμβεί και με κάποιον συνομήλικο που επί της ουσίας είναι είτε πολύ μεγαλύτερος είτε πολύ μικρότερος...για μένα προσωπικά ο άντρας θα πρέπει να είναι κάπως μεγαλύτερος σε ηλικία από την γυναίκα...από την εμπειρία μου θεωρώ πως έτσι λειτουργεί καλύτερα η σχέση...ωστόσο όχι πολύ μεγαλύτερος...τώρα όσον αφορά αυτό που είπε ο xrhstoszzn ότι και καλά θέλεις έναν πατέρα και όχι έναν παππού,ο μπαμπάς μου είναι 70 χρονών και είναι ο καλύτερος πατέρας στον κόσμο...βλέπω και τους φίλους-γνωστούς μου που οι γονείς τους έχουν την "φυσιολογική" ηλικία και συγκρίνω και ξέρετε που έχω καταλήξει?καμία μα ΚΑΜΙΑ σημασία δεν έχει αν οι γονείς σου είναι μικροί ή μεγάλοι...άλλα πράγματα μετράνε όπως ο χαρακτήρας τους,η υπευθυνότητά τους και το πόσο σ αγαπάνε...plus νομίζω πως οι γονείς πρέπει να είναι κυρίως γονείς και λιγότεροι φίλοι...άλλο φίλος άλλο γονιός....

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,399 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 00:45, 14-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από provatooo
αυτά..! θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας!
Εκεί που τελειώνει η λογική, αρχίζει ο έρωτας. Είσαι σε εντελώς λάθος φάση με αυτά που σκέφτεσαι.
Είναι το ίδιο πράγμα που έχουμε συζητήσει και εδώ. Χωρίς να έχετε περάσει πολλά, αυτόματα καταδικάζεις την σχέση αυτή εισάγοντας "προβλήματα" που δεν ξέρεις καν αν θα υπάρξουν καν!

Και όλα αυτά βάση σε κάποια στερεότυπα. Επίσης 7 χρόνια δεν είναι τίποτα.

ξεκινώ κάτι καινούριο και πολύ ωραίο, σε μια άλλη πόλη και θα ήταν κρίμα να υπάρχει μια δέσμευση από τη Θεσσαλονίκη (οχι με το συγκεκριμένο παιδί, γενικά)
Αυτό είναι τελείως εγωιστική και φυγόπονη αντίληψη. Εάν σου έχει τύχει ο αγαπημένος σου άνθρωπος στη Θεσσαλονίκη (που είναι και δίπλα σου σχετικά) και τον ήθελες πραγματικά, δεν θα το σκεφτόσουν καν.

Μου φαίνεται όμως ότι αντιμετωπίζεις τα πράγματα με γνώμονα το προσωπικό σου συμφέρον.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,101 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:50, 14-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος

Μου φαίνεται όμως ότι αντιμετωπίζεις τα πράγματα με γνώμονα το προσωπικό σου συμφέρον.
εχμ... ναι... Όταν πρόκειται για τον ευατό μας κοιτάμε το "προσωπικό μας συμφέρον" δηλαδή πάνω απόλα τι καλύπτει εμάς και μετά τους άλλους!

Παράθεση

xrhstoszzn

Νεοφερμένος

O xrhstoszzn έγραψε στις 15:46, 14-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Τα μόνα προβλήματα που μπορώ να δώ σε μεγάλες διαφορές είναι:
1) Με τα χρόνια, ο μεγαλύτερος/η έχει περισσότερα προβλήματα υγείας (κούραση, ανικανότητα, κλπ)
2) Γκρίνια και κουτσομπολιο από το σόι, φίλους, συναδέλφους
Δύο άνθρωποι δεν ταιριάζουν επειδή έχουν την ίδια ηλικία! Το πρώτο πράγμα που μας ελκύει είναι η εμφάνιση (άφου λοιπόν αρέσει, δεν μπορεί να είναι τόσο γέρος/γριά), μετά συζητάμε, γνωριζόμαστε και αργότερα λέμε ηλικίες (δεν ξέρω για εσάς, αλλά εγώ όταν γνωρίζω άτομα ρωτάω πρώτα όνομα, επάγγελμα, περιοχή, ενδιαφέροντα, κλπ, και πολύ αργότερα ρωτάω ηλικία, αν και έτσι κι αλλιώς έχω καταλάβει πάνω κάτω από όσα έχω ακούσει). Δεν μπορεί λοιπόν να ελκύομαι από αυτό που βλέπω, από αυτό που ακούω και μετά να τα πετάξω όλα γιατί ένα νούμερο δεν μ' άρεσε.
Συχνά βγάζουμε συμπεράσματα για τον κόσμο ανάλογα με την ηλικία του, τον τόπο καταγωγής του, την μόρφωση του κ.α. αλλά όλα αυτά είναι μορφές ρατσισμού (profiling).
Μην κρίνετε τα βιβλία από το εξωφυλλό τους.
συμφωνω μαζι σου...αλλα εμεις οι ανθρωποι εχουμε συνδεσει την ωριμοτητα με την ηλικια σε γενικα πλαισια για αυτο οταν βλεπουμε μια διαφορα στη σχεση 15 χρονων να μας φανει καπως παραξενο και να σχολιασουμε , γιατι συνηθως αυτος που ειναι μικοτερος στην σχεση θα πρεπει να ειναι πολυ ωριμος για την ηλικια του κατι το οποιο δεν μας φαινεται σωστο γιατι δεν συμβαδιζει με τους αλλους ανθρωπους στην ιδια ηλικια η αυτος που ειναι μεγαλυτερος ειναι πολυ ανωριμος σε σχεση με τους αλλους της ηλικιας του,οπως και να το κανουμε τα χρονια μπορει να μην φαινονται στην προσωπικοτητα μας αλλα δειχνουν την σωματικη μας ηλικια και για αυτο δεν ειμαι υπερ δεν ξερω αν θα παντρευτω γυναικα πολυ μικροτερη μου ισως και ναι ποτε δεν ξερεις σε αυτα... αλλα μεχρι στιγμης αυτες τις αποψεις εχω θελω να βλεπω την γυναικα ισα με εμενα δεν μπορω να ειμαι εγω 50+ και αυτη 40 και να μην μπορω να την ικανοποιησω και να φαινομαι γερος θελω να γερναμε μαζι...και μην μου πειτε οτι οι γυναικες στα 40 θεωρουνται μεγαλες και οτι οι γυναικες γερνανε πιο γρηγορα!!! γιατι θα τα παιξω!!!αλλωστε ο ορος milf δεν εχει βγει ετσι τσαμπα

Αρχική Δημοσίευση από sasg
εγώ θα συμφωνήσω ότι μια σχέση με τεράστια διαφορά ηλικίας είναι δύσκολο να λειτουργήσει γιατί αν έχεις πχ 20 χρόνια διαφορά με τον άλλο θα έχετε λογικά άλλα ενδιαφέροντα,άλλους στόχους,άλλες παρέες κτλ βέβαια αυτό μπορεί να συμβεί και με κάποιον συνομήλικο που επί της ουσίας είναι είτε πολύ μεγαλύτερος είτε πολύ μικρότερος...για μένα προσωπικά ο άντρας θα πρέπει να είναι κάπως μεγαλύτερος σε ηλικία από την γυναίκα...από την εμπειρία μου θεωρώ πως έτσι λειτουργεί καλύτερα η σχέση...ωστόσο όχι πολύ μεγαλύτερος...τώρα όσον αφορά αυτό που είπε ο xrhstoszzn ότι και καλά θέλεις έναν πατέρα και όχι έναν παππού,ο μπαμπάς μου είναι 70 χρονών και είναι ο καλύτερος πατέρας στον κόσμο...βλέπω και τους φίλους-γνωστούς μου που οι γονείς τους έχουν την "φυσιολογική" ηλικία και συγκρίνω και ξέρετε που έχω καταλήξει?καμία μα ΚΑΜΙΑ σημασία δεν έχει αν οι γονείς σου είναι μικροί ή μεγάλοι...άλλα πράγματα μετράνε όπως ο χαρακτήρας τους,η υπευθυνότητά τους και το πόσο σ αγαπάνε...plus νομίζω πως οι γονείς πρέπει να είναι κυρίως γονείς και λιγότεροι φίλοι...άλλο φίλος άλλο γονιός....
δεν ειμαστε κολληταρια και φιλοι με την εννοια του φιλου απλα πιστευω υπαρχει καλητερη κατανοηση και με την μητερα μου το ιδιο, και μπορουμε να κανουμε πραγματα που αμα ητανε πιο μεγαλοι δεν θα μπορουσαμε γιατι δεν θα ειχαμε την ιδια επικοινωνια...τεσπα η καθε ηλικια εχει τα θετικα της και τα αρνητικα της, και συγγνωμη αν σε προσβαλλα με κατι που ειπα

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 16:52, 14-10-11:

Αρχική Δημοσίευση από xrhstoszzn
συμφωνω μαζι σου...αλλα εμεις οι ανθρωποι εχουμε συνδεσει την ωριμοτητα με την ηλικια σε γενικα πλαισια για αυτο οταν βλεπουμε μια διαφορα στη σχεση 15 χρονων να μας φανει καπως παραξενο και να σχολιασουμε , γιατι συνηθως αυτος που ειναι μικοτερος στην σχεση θα πρεπει να ειναι πολυ ωριμος για την ηλικια του κατι το οποιο δεν μας φαινεται σωστο γιατι δεν συμβαδιζει με τους αλλους ανθρωπους στην ιδια ηλικια η αυτος που ειναι μεγαλυτερος ειναι πολυ ανωριμος σε σχεση με τους αλλους της ηλικιας του,οπως και να το κανουμε τα χρονια μπορει να μην φαινονται στην προσωπικοτητα μας αλλα δειχνουν την σωματικη μας ηλικια και για αυτο δεν ειμαι υπερ δεν ξερω αν θα παντρευτω γυναικα πολυ μικροτερη μου ισως και ναι ποτε δεν ξερεις σε αυτα... αλλα μεχρι στιγμης αυτες τις αποψεις εχω θελω να βλεπω την γυναικα ισα με εμενα δεν μπορω να ειμαι εγω 50+ και αυτη 40 και να μην μπορω να την ικανοποιησω και να φαινομαι γερος θελω να γερναμε μαζι...και μην μου πειτε οτι οι γυναικες στα 40 θεωρουνται μεγαλες και οτι οι γυναικες γερνανε πιο γρηγορα!!! γιατι θα τα παιξω!!!αλλωστε ο ορος milf δεν εχει βγει ετσι τσαμπα
Οσον αφορά το θέμα εμφάνιση, δεν είναι απόλυτο. Δεν έχεις δει κόσμο να φαίνεται μικρότερος ή μεγαλύτερος από την ηλικία του? Αμα προσέχεις κι όλας (καταχρήσεις, ξενύχτια, διατροφή) μπορείς να δείχνεις πολύ νεότερος. Ξέρω αρκετό τέτοιο κόσμο και στα δύο φύλα (γυναίκες στα 50 που μοιάζουν τριαντακάτι, άντρες στα εικοσικάτι που λόγω γονιδίων, πάχους ή καράφλας μοιάζουν πολύ μεγαλύτεροι, κλπ). Θα σου φέρω προσωπικό μου παράδειγμα: εγώ είμαι 14,5 χρόνια μικρότερη από τον δικό μου. Οταν γνωρίζουμε κόσμο, οι περισσότεροι νομίζουν ότι έχουμε 5-6 χρόνια διαφορά και έχει τύχει να με κάνουν και μεγαλύτερή του! Δεν κάνω πλάκα...ο άνθρωπος απλά δεν δείχνει χρόνια με τίποτα. Αντοχή έχει πολύ μεγαλύτερη από τη δική μου και γενικά τα βρίσκουμε. Βέβαια θα μου πεις είμαστε η εξαίρεση, αλλά γιατί να μην υπάρχουν κι άλλες εξαιρέσεις?

Παράθεση

sasg

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη sasg
H sasg αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 117 μηνύματα.

H sasg έγραψε στις 18:58, 14-10-11:

δεν ειμαστε κολληταρια και φιλοι με την εννοια του φιλου απλα πιστευω υπαρχει καλητερη κατανοηση και με την μητερα μου το ιδιο, και μπορουμε να κανουμε πραγματα που αμα ητανε πιο μεγαλοι δεν θα μπορουσαμε γιατι δεν θα ειχαμε την ιδια επικοινωνια...τεσπα η καθε ηλικια εχει τα θετικα της και τα αρνητικα της, και συγγνωμη αν σε προσβαλλα με κατι που ειπα

όχι δεν με πρόσβαλες συζήτηση κάνουμε και απλά είπα και εγώ την δική μου άποψη σύμφωνα με τη δική μου εμπειρία..η αλήθεια είναι πως κανένας μας δεν μπορεί να ξέρει ποιος είναι ο πιο σωστός γιατί δεν έχει την εμπειρία του άλλου συνεπώς το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ανταλλάσουμε απόψεις...εγώ απλά ανέφερα τη δική μου περίπτωση γιατί σε είδα λίγο απόλυτο στο θέμα

Παράθεση

granita (Φανή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη granita
H Φανή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 190 μηνύματα.

H granita but love still exists... έγραψε στις 02:01, 15-10-11:

μου είπε, επίσης, ότι αυτός που αγαπά πραγματικά, αφήνει ελεύθερο τον άλλον και δεν γίνεται κτητικός.

Ο φίλος σου έχει απόλυτο δίκιο όσον αφορά τα περιθώρια ελευθερίας που πρέπει ν'αφήνεις στον άνθρωπο που αγαπάς και αναμφισβήτητα θα βοηθούσε το να αφήσετε ένα διάστημα για να δείτε πώς θα κυλήσουν τα πράγματα...απλά το πρόβλημα έγκειται στο κατά πόσο κάνατε τελικά αυτό που θέλετε ή μόνο και μόνο αυτό που θα θεωρούταν "'εύκολη λύση", αφού εσύ ούτως ή άλλως θα έπρεπε να φύγεις! και όπως προαναφέρθηκε μήπως τελικά δεν τον αγαπούσες όσο πίστευες κι απλά υποσυνείδητα έψαχνες μια αφορμή να "επανακτήσεις" την ελευθερία σου? (χρόνο με τους φίλους,την οικογένεια, κ.τ.λ...)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 16-10-11 στις 22:07. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους