Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,745 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 19:04, 17-07-14:

Ναι για αυτό τα 20χρονα κορίτσια πάνε και γυρεύουν σχέσεις σε 30άρηδες επειδή αυτά είναι ώριμα και ξέρουν τι θέλουν. Το ότι μπορεί βέβαια μια τέτοια σχέση να κρατήσει όσο κρατήσει και να τελειώσει με τον 30άρη να ψάχνει κάνα άλλο κοριτσάκι να μοστράρει στους φίλους του ( ή να σοβαρευτεί και να ψάξει γυναίκα για γάμο ) και το κορίτσι σε ένα καναπέ κλαίγοντας, χλαπακιάζοντας πάστες και ακούγοντας παντελίδη γιατί άλλα νόμιζε κι άλλα της ήρθαν είναι άλλο θέμα. Όσο ζούμε το όνειρο είναι ωραία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deco

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deco
Ο Deco αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Deco No style is my style. έγραψε στις 19:25, 17-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Dora_B
Γενικευομαι γιατι ετσι ακριβως εχουν τα πραγματα σε γενικα πλαισια. οι εξαιρεσεις ειναι ελαχιστες.
Φυσικα και υπαρχει μελλον, ο γαμος και η οικογενεια, γιατι ενας ανθρωπος 31 χρονων μπορει να τα στηριξει και να τα κανει αυτα τα πραγματα ενω ο πιτσιρικας παιζει λολ απ το πρωι ως το βραδυ ή παει να φωναζει σαν χουλιγκαν για την παοκαρα.........δεν περιγραφω αλλο
Δεν παιζουν ολοι οι πιτσιρικαδες λολ και δε φωναζουν σαν χουλιγκαν για τη παοκαρα,δε σου φταιει κανεις αν εσυ επελεξες καποτε ενα τετοιο πιτσιρικα.Οσο μεγαλωνει ο ανθρωπος παντως αλλαζουν τα ενδιαφεροντα του και τα 11 χρονια διαφορας θα φανουν καποια στιγμη στο τροπο σκεψης.Επειδη εισαι ερωτευμενη ομως σε καταλαβαινω σου φαινονται ολα ομορφα,καποια στιγμη ισως ξανασυζητησουμε και δεις οτι εχω δικιο

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 617 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 23:46, 17-07-14:

Αν ταιριάζουν οι άνθρωποι θα κοιτάμε τα νούμερα..; πόσο με περνάς και πόσο σε περνάω; ... δεν είναι μαθηματικά. Εντάξει δε λέω οι πολύ μεγάλες διαφορές είναι δύσκολο να αντέξουν. Αλλά μου κάνει εντύπωση πόσο ρατσιστικά αντιμετωπίζονται οι άνθρωποι που έχουν σχέση με διαφορά ηλικίας - ακόμη κι αν δεν είναι τόσο μεγάλη.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Jack of Spades (Κωνσταντίνος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Jack of Spades
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 21:47, 27-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από Foxmoore
γενικευεσαι παρα πολυ.
Γενικεύοντας, ισχύει ότι η γυναίκα "ωριμάζει" στο μυαλό και στο σώμα (ιδιαίτερα στο 2ο) πολύ πιο γρήγορα από τον άντρα οπότε αυτό που λέει ότι τα περισσότερα αγόρια της ηλικίας της είναι ανώριμα κ.λπ. ΙΣΧΥΕΙ κι έχει απόλυτο δίκιο...
Τώρα το ότι θα μπορούσε να βρει π.χ. έναν ώριμο 25άρη αντί για έναν 30+άρη κι έτσι να είναι πιο "φυσιολογική" η διαφορά ηλικίας είναι άλλο θέμα...
Αρχική Δημοσίευση από Foxmoore
επισης ποσο μελλον βλεπεις να εχει μια σχεση με 11,5 χρονια διαφορα ηλικιας;
Δε νομίζω να έγραψε πουθενά ότι θα τον παντρευτεί κιόλας!
Φυσικα και υπαρχει μελλον, ο γαμος και η οικογενεια, γιατι ενας ανθρωπος 31 χρονων μπορει να τα στηριξει και να τα κανει αυτα τα πραγματα ενω ο πιτσιρικας παιζει λολ απ το πρωι ως το βραδυ ή παει να φωναζει σαν χουλιγκαν για την παοκαρα.........
Οικονομικά εννοείς;
Αρχική Δημοσίευση από Tabby
Αν ταιριάζουν οι άνθρωποι θα κοιτάμε τα νούμερα..; πόσο με περνάς και πόσο σε περνάω; ... δεν είναι μαθηματικά. Εντάξει δε λέω οι πολύ μεγάλες διαφορές είναι δύσκολο να αντέξουν. Αλλά μου κάνει εντύπωση πόσο ρατσιστικά αντιμετωπίζονται οι άνθρωποι που έχουν σχέση με διαφορά ηλικίας - ακόμη κι αν δεν είναι τόσο μεγάλη.
Όσο κι αν ταιριάζουν δύο άνθρωποι, η ηλικία (όπως και το χρήμα, η οικογένεια κ.λπ.) είναι ένας παράγοντας που όσο περισσότερο διευρύνεται τόσο πιο ανασταλτικά επιδρά πάνω στη σχέση...
Δε μπορεί να συγκριθεί λοιπόν "ποιοτικά" μια σχέση μεταξύ συνομηλίκων με μια σχέση με διαφορά ηλικίας, όσο μεγάλη ή μικρή κι αν είναι αυτή!
Κι εγώ π.χ. είμαι σε σχέση με μια συνομήλικη (διαφορά 3 μηνών) και καμιά φορά κάνω χαζές σκέψεις του στυλ "όταν θα γίνω 50 αυτή θα γίνει χάλια, τι καλά να ήταν 10-15 χρόνια μικρότερη" (και λοιπές βλακείες που σκεφτόμαστε εμείς οι άντρες πότε πότε) αλλά ύστερα καταλαβαίνω πόσο δεμένους μας κρατάει το γεγονός ότι είμαστε ΒΙΟΛΟΓΙΚΑ στην ίδια φάση της ζωής μας...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 27-07-14 στις 22:04.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 22:05, 27-07-14:

Με διαφορά εγκρίνω, με διαφορά μισό αιώνα δεν εγκρίνω.

Γιατί αν ο άλλος σου ρίχνει 1-2 χρόνια δεν είναι και τόσο θέμα, ζητάτε πάνω-κάτω τα ίδια πράγματα, μπορείτε να συνεννοηθείτε σε γενικές γραμμές, έχετε ξέρωγω κοινά ενδιαφέροντα.

Ενώ αν ο άλλος σε περνάει 10 χρόνια;
Τι κοινά μπορεί να έχει μια 20άρα με έναν 30άρη; Ή ας διατυπωθεί καλύτερα΄ πόσα κοινά μπορεί να έχουν;

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη grayxx
Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O grayxx έγραψε στις 23:24, 28-07-14:

εμενα με περναει 11,5 χρονια αλλα μια χαρα τα παμε, κοινα ενδιαφεροντα να υπαρχουν δλδ και ολα καλα
ειμαι πολυ υπερ.
ασε που αγορια στην ηλικια μου (20) ειναι αγορια, οχι αντρες και προφανως δεν ξερουν τι να κανουν και γινονται βαρετοι πολυυυυ ευκολα.
Και εσυ δεν εισαι γυναικα αλλα μια νεαρη κοπελα,ενα νεο κοριτσι, ετσι και αλλιως νομιζω (μπορει να ακουστω και λιγο κακος)δεν μπορει να συγκριθει ενας νεαρος στα 20+ με εναν αντρα που ειναι 30+, ο ενας ειναι στην δεκατια που δειχνει πιο ομορφος ενω ο αλλος σιγα σιγα αρχιζει και δειχνει πιο "μεγαλος" ,αρχιζει πια και στην την ηλικια των 30+ να μην δειχνει τοσο γοητευτικος σε ηλικιες 18-25

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 23:28, 28-07-14:

Αρχική Δημοσίευση από grayxx
Και εσυ δεν εισαι γυναικα αλλα μια νεαρη κοπελα,ενα νεο κοριτσι, ετσι και αλλιως νομιζω (μπορει να ακουστω και λιγο κακος)δεν μπορει να συγκριθει ενας νεαρος στα 20+ με εναν αντρα που ειναι 30+, ο ενας ειναι στην δεκατια που δειχνει πιο ομορφος ενω ο αλλος σιγα σιγα αρχιζει και δειχνει πιο "μεγαλος" ,αρχιζει πια και στην την ηλικια των 30+ να μην δειχνει τοσο γοητευτικος σε ηλικιες 18-25
Αυτά είναι στερεότυπα! Το πώς μεγαλώνει ο κάθε άνθρωπος τόσο εμφανισιακά όσο και εσωτερικά διαφέρει. Γιατί να κολλάμε τόσο στους τύπους, τους αριθμούς και τις μεζούρες;..

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

grayxx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη grayxx
Ο grayxx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O grayxx έγραψε στις 13:42, 29-07-14:

Αυτά είναι στερεότυπα! Το πώς μεγαλώνει ο κάθε άνθρωπος τόσο εμφανισιακά όσο και εσωτερικά διαφέρει. Γιατί να κολλάμε τόσο στους τύπους, τους αριθμούς και τις μεζούρες;..
Γιατι απλα λεμε για το πως ειναι ο κανονας οχι η εξαιρεση στον κανονα που σαφως θα υπαρχει σε πολλες περιπτωσεις

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,110 μηνύματα.

O Jack of Spades έγραψε στις 23:35, 02-08-14:

Σκέψου εγώ π.χ. που κλείνω σε 2 μήνες τα 25 κι εργάζομαι κ.λπ. να ήμουν τώρα με μια πρωτοετή φοιτήτρια 18 ετών και να με παίρνει στο τηλέφωνο στις 12 το μεσημέρι να μου λέει "μωρό μουουου είμαι με τα κορίτσια για καφέ θα 'ρθείς;;;"!
Nooot!
Συνήθως λοιπόν δεν κολλάμε εμείς, αυτά κολλάνε από μόνα τους!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:28, 03-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Jack of Spades
Σκέψου εγώ π.χ. που κλείνω σε 2 μήνες τα 25 κι εργάζομαι κ.λπ. να ήμουν τώρα με μια πρωτοετή φοιτήτρια 18 ετών και να με παίρνει στο τηλέφωνο στις 12 το μεσημέρι να μου λέει "μωρό μουουου είμαι με τα κορίτσια για καφέ θα 'ρθείς;;;"!
Nooot!
Συνήθως λοιπόν δεν κολλάμε εμείς, αυτά κολλάνε από μόνα τους!
Σ' αυτό δε παίζει ρόλο η ηλικία σου, αλλά το ότι δουλεύεις. Θα μπορούσε να' σουν 19 και να δούλευες και να'χες το ίδιο θέμα. Ατυχές παράδειγμα. Όπως και δεν είναι αυτονόητο ότι ένας 25χρονος δουλεύει. Όπως και ότι δε μπορείς να πας στις 12 για καφέ, δεν είναι πρόβλημα. Οκ, λίγο σπάνιο εξάλλου να συμβαδίζουν 100% οι ώρες σε ένα ζευγάρι.
Γενικά πολλά στερεότυπα. Θα είσαι με κάποιον επειδή περνάς καλά, κι όχι επειδή είστε συνομήλικοι or w/e.
Τα πράγματα είνια πολύ απλά και τα κάνουμε πολύ περίπλοκα.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 00:33, 03-08-14:

Μπορεί κάποιος άλλος 25άρης να αρέσκεται σε αυτό που περιγράφεις. Το ότι εσύ δε θα γούσταρες μία πρωτοετή δε σημαίνει ότι όλοι οι άνω των 25 σκέφτονται έτσι. Άλλωστε και μία στην ηλικία σου μπορεί να σου πει ακριβώς το ίδιο. Συμφωνώ γενικά ότι το να είσαι στην ίδια φάση ζωής με τον άλλον είναι σημαντικό, αλλά αυτό δεν το καθορίζει πάντα και μόνον η ηλικία. Αν κάνεις οικογένεια πχ στα 22 αμέσως "μεγαλώνεις" ως προς τη φάση ζωής στην οποία βρίσκεσαι.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,116 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 01:05, 03-08-14:

Πες τα ρε tabby. Γι' αυτή τη ρημαδοδιαφορά ηλικίας και ηλίθιες δικαιολογίες που δεν τις λέει ούτε 10 χρονο, έχασα την ερωτική σχέση μου πριν μήνες. Δεν πάει καλά ο κόσμος. Έχει χαζέψει.

Παράθεση

pkat876

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pkat876
H pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H pkat876 έγραψε στις 01:12, 03-08-14:

Πιστεύω ότι δεν παίζει τόση σημασία η βιολογική,αλλά η πνευματική ηλικία. Οι άνθρωποι πρέπει να συνάπτουν σχέσεις, ανάλογα με τα κοινά βιώματα τους, τον χαρακτήρα και τις απαιτήσεις τους σε μία σχέση. Άλλωστε, τα περισσότερα ζευγάρια που χωρίζουν είναι συνομήλικα. Αυτό κατά τη γνώμη μου συμβαίνει γιατί πλέον δεν αλληλοσυμπληρώνονται, με αποτέλεσμα η σχέση να χάνει το ενδιαφέρον της..

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 01:23, 03-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
Πες τα ρε tabby. Γι' αυτή τη ρημαδοδιαφορά ηλικίας και ηλίθιες δικαιολογίες που δεν τις λέει ούτε 10 χρονο, έχασα την ερωτική σχέση μου πριν μήνες. Δεν πάει καλά ο κόσμος. Έχει χαζέψει.
Τα λέω! Και τα λέω για να τ' ακούσω κι εγώ! Είναι πολύ κρίμα να χάνεις έναν άνθρωπο για τον οποίο νιώθεις πολλά (σπάνιο πια) μόνο γιατί έτυχε να σε περνάει ή να τον περνάς ηλικιακά κάποια χρόνια. Μπορεί να σκέφτεσαι το πώς και τι θα γίνει μετά ή να φοβάσαι τι θα πει ο κόσμος....! Χάνεις όμως τη ζωή που θα θελες να δοκιμάσεις...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O Jack of Spades έγραψε στις 10:26, 03-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Σ' αυτό δε παίζει ρόλο η ηλικία σου, αλλά το ότι δουλεύεις. Θα μπορούσε να' σουν 19 και να δούλευες και να'χες το ίδιο θέμα.
Δεν είναι το θέμα αν είναι "ατυχές" ή όχι το παράδειγμα, αλλά το πόσο συχνά τέτοια παραδείγματα κάνουν την εμφάνιση τους ανάμεσα σε δύο συνομίληκους (ή σχεδόν συνομίληκους) και πόσο συχνά ανάμεσα σε άτομα με μεγάλη διαφορά ηλικίας!
Κι αν νομίζετε ότι "love conquers all" κι όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία μπροστά στο μεγαλείο του έρωτα, προσγειωθείτε γιατί χανόμαστε...
Αρχική Δημοσίευση από pkat876
Πιστεύω ότι δεν παίζει τόση σημασία η βιολογική,αλλά η πνευματική ηλικία...Άλλωστε, τα περισσότερα ζευγάρια που χωρίζουν είναι συνομήλικα. Αυτό κατά τη γνώμη μου συμβαίνει γιατί πλέον δεν αλληλοσυμπληρώνονται, με αποτέλεσμα η σχέση να χάνει το ενδιαφέρον της..
Άρα σα να μας λες ότι π.χ. ένας 30χρονος μπορεί να συνάψει ΣΟΒΑΡΗ σχέση με μια 18χρονη εφόσον και ο ίδιος έχει μυαλό 18χρονου;
Κι αυτό για τα συνομίληκα ζευγάρια που χωρίζουν συχνότερα από που προκύπτει;;;!!!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Jack of Spades : 03-08-14 στις 10:29.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alireza

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 974 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 11:00, 03-08-14:

Αν τα βρίσκουν μεταξύ τους δε πα να τους χωρίζει και μισός αιώνας, it's none of my business

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 13:18, 03-08-14:

Το θέμα επιδέχεται πληθώρα απόψεων, χωρίς υποχρεωτικά να είναι κάποιες σωστές και κάποιες λανθασμένες. Προσωπικά πιστεύω σε μια μέση κατάσταση στο θέμα των σχέσεων με ηλικιακή διαφορά. Οπωσδήποτε άλλη σημασία έχουν τα 6 χρονια διαφοράς πχ οταν ο ένας είναι 16 και ο άλλος 22, και άλλη οταν ο ένας είναι 25 και το έτερο ήμισυ 31. Θέλω να πω ότι η διαφορά ηλικίας παιζει ρολο στην ηλικιακή "ζωνη" που αναφέρεται. Και αυτό γιατί μια στέρεα και υγιής σχέση καθορίζεται απο το δείκτη ωριμότητας του ζευγαριού. Όταν και οι δύο βρίσκονται στο ίδιο "στάδιο ωριμότητας" τότε τα χρόνια λαμβάνουν δευτερεύουσα σημασία. Φυσικά από κάποιο σημείο και έπειτα, όσο αυξάνονται τα έτη ηλικιακής διαφοράς είναι λογικό επόμενο να μεταβάλλεται και το "στάδιο ωριμότητας" άρα και να επηρεάζεται η υγεια μιας σχέσης. Προσωπικά πιστεύω πως από τα 10 έτη και πάνω, το πράγμα αρχίζει να μπερδεύεται και οι ισορροπίες είναι ευθραστες. Υπάρχουν και οι εξαιρέσεις σίγουρα, αλλά συνήθως μακρυπροθεσμα το αποτέλεσμα της σχέσης δεν είναι ενθαρρυντικό. Πες λχ οτι μια 18αρα συναπτει σχέσει με ενα 30αρη.Αντε και περνάνε καλά. Αντε και τα βρίσκουν. Τι θα γίνει όμως οταν αυτή ειναι 28 και αυτός 40? Οταν αυτή ειναι 38 και αυτός 50? Τα επίπεδα ωριμότητας αλλάζουν πιο βίαια σε αυτή τη περίπτωση από ότι σε μια σχέση με κοντινές ηλικιες. Και όχι, κατανοώ ότι κάποιον μπορεί να μη τον απασχολεί το μέλλον (αλλωστε δεν εννοω γαμο κλπ ) αλλά το παρόν κ η καλοπέραση του. No problem. Αν συμφωνούν και οι δύο δεν τιθεται θέμα σε τρίτους. Απλά εμένα δε μου αρέσουν οι εφημερες ιστορίες γιατί θεωρώ ότι δεν αγγίζουν βάθος συναισθημάτων. Τώρα περι ορέξεως ...κολοκυθόπιτα .

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 21:34, 03-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από pkat876
Πιστεύω ότι δεν παίζει τόση σημασία η βιολογική,αλλά η πνευματική ηλικία. Οι άνθρωποι πρέπει να συνάπτουν σχέσεις, ανάλογα με τα κοινά βιώματα τους, τον χαρακτήρα και τις απαιτήσεις τους σε μία σχέση. Άλλωστε, τα περισσότερα ζευγάρια που χωρίζουν είναι συνομήλικα. Αυτό κατά τη γνώμη μου συμβαίνει γιατί πλέον δεν αλληλοσυμπληρώνονται, με αποτέλεσμα η σχέση να χάνει το ενδιαφέρον της..
+1000000
Δεν είναι το θέμα αν είναι "ατυχές" ή όχι το παράδειγμα, αλλά το πόσο συχνά τέτοια παραδείγματα κάνουν την εμφάνιση τους ανάμεσα σε δύο συνομίληκους (ή σχεδόν συνομίληκους) και πόσο συχνά ανάμεσα σε άτομα με μεγάλη διαφορά ηλικίας!
Κι αν νομίζετε ότι "love conquers all" κι όλα αυτά δεν έχουν καμία σημασία μπροστά στο μεγαλείο του έρωτα, προσγειωθείτε γιατί χανόμαστε...
Πάλι μας αναφέρεις τον "κανόνα" της υπόθεσης που είναι ότι οι μικρότεροί σου είναι νιάνιαρα και δεν έχουν συναίσθηση της πραγματικότητας (σου)και οι συνομίληκοι σκέφτονται ακριβώς όπως εσύ.
Και λέω κανόνα εντός εισαγωγικών επειδή δεν είναι ο κανόνας!Έχω δει 25άρηδες (25άρης δεν είπες ότι είσαι ή τα λέω μόνη μου απόλυτα προσγειωμένους,σκληρά εργαζόμενους ή φοιτητές αφοσιωμένους σε πτυχίο/μεταπτυχιακό αλλά έχω δει και 25άρηδες στην κοσμάρα τους,που είναι όλη μέρα στις καφετέριες.Έχω δει 18άρηδες που κάνουν σαν τρελοί,που πηγαίνουν από πάρτυ σε πάρτυ έχω δει και άλλους σκληρά εργαζόμενους ή αφοσιωμένους στις σπουδές.Τίποτα δεν είναι απόλυτο,καμία κατηγορία (σοβαρών ή μή) δεν αποτελεί πλειοψηφία.

ΔΗλαδή βάζεις πάνω από τον έρωτα (το πάθος τη χημεία γουατέβερ) την ηλικία;

Παράθεση

Giorgos199666

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Giorgos199666
Ο Giorgos199666 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,310 μηνύματα.

O Giorgos199666 έγραψε στις 21:39, 03-08-14:

Γεια σας εχω και εγω ενα τετοιο θεμα. Μου αρεσει παραφορα μια 27χρονη σε σημειο που να θελω να ειμαι μαζι της ολη την ωρα.Τι λετε να την προσσεγισω και να εκφρασω αυτα ου αισθανομαι η οχι?Ειμαι σε διλλημα και δεν ξερω τι να κανω εσεις τι λετε?

Παράθεση

pkat876

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη pkat876
H pkat876 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H pkat876 έγραψε στις 23:54, 03-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Giorgos199666
Γεια σας εχω και εγω ενα τετοιο θεμα. Μου αρεσει παραφορα μια 27χρονη σε σημειο που να θελω να ειμαι μαζι της ολη την ωρα.Τι λετε να την προσσεγισω και να εκφρασω αυτα ου αισθανομαι η οχι?Ειμαι σε διλλημα και δεν ξερω τι να κανω εσεις τι λετε?
Γιατί να μην προσπαθήσεις, από τη στιγμή που λες ότι σου αρέσει τόσο; Μπορεί να ενδιαφέρεται κι εκείνη το ίδιο με 'σένα και να χάσεις την ευκαιρία... Από την άλλη αν δεν ενδιαφέρεται, τότε απλά συνεχίζεις τη ζωή σου κανονικά, όντας σίγουρος ότι δεν υπάρχει περίπτωση να γίνει τίποτα και χωρίς να βασανίζεσαι έχοντας την υποψία ότι θα μπορούσατε να ήσαστε μαζί

Άρα σα να μας λες ότι π.χ. ένας 30χρονος μπορεί να συνάψει ΣΟΒΑΡΗ σχέση με μια 18χρονη εφόσον και ο ίδιος έχει μυαλό 18χρονου;
Κι αυτό για τα συνομίληκα ζευγάρια που χωρίζουν συχνότερα από που προκύπτει;;;!!!

Εννοώ ακριβώς αυτό, αλλά και το αντίστροφό του! Υπάρχουν πολλοί ανώριμοι τριαντάρηδες, αδύναμοι να αναλάβουν την οποιαδήποτε ευθύνη, ζώντας με τα λεφτά του μπαμπά και της μαμάς. Από την άλλη πλευρά υπάρχουν και 10χρονα κοριτσάκια που μεγαλώνουν τα μικρά τους αδέρφια, που βοηθούν στις δουλειές του σπιτιού ...
Το γεγονός ότι τα συνομήλικα ζευγάρια χωρίζουν συχνότερα δεν προκύπτει από κάποια επιστημονική έρευνα, αλλά από την καθημερινή πραγματικότητα. Βλέπω συνέχεια σχέσεις φίλων μου να διαλύονται, καθώς δεν μπορεί να διατηρηθεί η ισορροπία, από τη στιγμή που οι προσωπικότητές των παιδιών είναι διαφορετικές. Συνήθως, για παράδειγμα τα κορίτσια είναι ωριμότερα από τ' αγόρια. Αν μιλήσουμε και για σχέσεις μεγαλύτερων ανθρώπων τα πράγματα είναι χειρότερα. Ακούω συνέχεια φίλες της μητέρας μου να παραπονιούνται ότι μεγαλώνουν ένα ακόμη παιδί, εννοώντας προφανώς τον άνδρα τους. Φυσικά, και υπάρχουν πολύ επιτυχημένες σχέσεις συνομηλίκων. Συνομηλίκων όμως που ο χαρακτήρας και τα ενδιαφέροντά τους συμπίπτουν. Θέλω να καταλήξω λοιπόν, στο γεγονός ότι συνταγή για μια επιτυχημένη σχέση κατά τη γνώμη μου είναι η ταύτιση των βιωμάτων, των ενδιαφερόντων και της προσωπικότητας δύο ανθρώπων. Η αγάπη πιστεύω πως δεν μπορεί να οροθετηθεί. Όταν δύο άνθρωποι έλκονται δεν μπορεί μια ταυτότητα να καταστρέψει το δέσιμο αυτό...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 04-08-14 στις 12:43. Αιτία: συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων/διόρθωση παράθεσης
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μύριαμ4 (Μύριαμ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Μύριαμ4
H Μύριαμ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Μύριαμ4 ♥Neverland♥ έγραψε στις 14:17, 29-08-14:

Προσωπικά πιστεύω ότι εάν δύο άτομα αγαπιούνται αληθινά δεν παίζει και τόσο η διαφορά ηλικίας.
Εντάξει ίσως εάν υπάρχει τεράστια διαφορά ηλικίας να υπάρχει και το λεγόμενο χάσμα γενεών αλλά εάν αγαπιούνται αληθινά όλα τα άλλα πιστεύω ότι ξεπερνιούνται.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kerasi

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kerasi
Ο kerasi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 51 μηνύματα.

O kerasi έγραψε στις 00:46, 30-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Μύριαμ4
Προσωπικά πιστεύω ότι εάν δύο άτομα αγαπιούνται αληθινά δεν παίζει και τόσο η διαφορά ηλικίας.
Εντάξει ίσως εάν υπάρχει τεράστια διαφορά ηλικίας να υπάρχει και το λεγόμενο χάσμα γενεών αλλά εάν αγαπιούνται αληθινά όλα τα άλλα πιστεύω ότι ξεπερνιούνται.
12 ποιντς goes to Μύριαμ!

Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange crush
H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 285 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 11:59, 30-08-14:

Αυτό το πράγμα που βάζουμε ταμπέλες και φραγμούς σε όλα έχει αρχίσει να καταντάει αηδία! Από πότε η ηλικία καθορίζει την προσωπικότητα του άλλου; Ξέρω 40άρηδες που είναι όλη μέρα στα καφενεία και πίνουν μπύρες και 20άρηδες που είναι σοβαροί και αφοσιωμένοι στις σπουδές τους... Από πότε η διαφορά ηλικίας υπερισχύει των κοινών στοιχείων που έχουν δύο άνθρωποι; Όλο αυτό περί διαφοράς ηλικίας μου ακούγεται σαν μια γελοία δικαιολογία που βρίσκει κάποιος πρόχειρα όταν δε γουστάρει, γιατί έτσι πιστεύει ότι θα τη γλυτώσει πιο εύκολα! Μου φαίνεται πως χάνουμε την ουσία ώρες- ώρες ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη orange crush : 30-08-14 στις 12:33.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:34, 01-09-14:

Ένα έχω να πω: ποτέ δεν θα τα έφτιαχνα με έναν άντρα για τα χρήματά του. Πρόσφατα μου έδειξε ενδιαφέρον ένας τυπάς με πολύ καλό οικονομικό και δουλειά πρωτοκλασάτη, αλλά εγώ έκανα την καρδιά μου πέτρα. Προτίμησα να είμαι με την ψυχή όρθια και περήφανη, παρά να στεγνώνω την ψυχή μου, για να είμαι μαζί με έναν άντρα κατά πολύ ανώτερό μου οικονομικά. Πιέστηκα πολύ, για να αρνηθώ την πρότασή του, αλλά έχω το κεφάλι ψηλά.

Προτιμώ ένα λαικό παιδί, με αλέγκρο χαρακτήρα. Όσο για την ηλικία έχω να πω το εξής: Οι μεγαλύτεροι άντρες μπορεί να έχουν τρυφερότητα απέναντι στη συντρόφισσά τους (συγνώμη για το αδόκιμο, είμαι φεμινίστρια ), αλλά ενίοτε συμπεριφέρονται με πατερναλιστικό τρόπο (λ.χ. ρε χαζούλι, κόρη μου θα μπορούσες να είσαι..... τι ξέρεις εσύ....) Αυτό είναι το αρνητικό στοιχείο της σχέσης με μεγαλύτερο: νομίζει ότι τα ξέρει όλα. Επιμένω βέβαια στην προτίμηση μου στους μεγαλύτερους άντρες, επειδή δεν έχω εμπειρία από σχέση με νεότερο ή συνομήλικο και δεν ξέρω πώς πρέπει να ανταποκριθώ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 01-09-14 στις 15:37.
Παράθεση

Road Runner

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Road Runner
Ο Road Runner αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7 μηνύματα.

O Road Runner έγραψε στις 16:27, 04-09-14:

...ουτε διαβατηριο ζηταω ουτε ταυτοτητα οταν γνωριζω εναν ανθρωπο κ ουτε κ με ενδιαφερει..

κ δεν το λεω θεωριτικα, εχω κανει ερωτικη σχεση
1) εγω 21 εκεινη 45, Αγγλιδα τουριστρια, διαρκεια ενα καλοκαιρι, αριστη εμπειρια κ αναμνηση.
2) εγω 25 εκεινη 46, διάρκεια σχεδόν 2 χρόνια, επίσης όλα καλά.
3) εγω 35 εκεινη 20 .....
Με τη γυναίκα που διάλεξα για σύζυγο είχαμε 3 χρόνια διαφορά εκείνη μεγαλύτερη, μάλλον ηταν η χειρότερη σχέση που έκανα τελικά αν αναλογιστώ όλο το παρελθόν κ τις συνέπειες...
Τέλος να αναφέρω οτι απο το στενό οικογενειακό περιβάλλον έχω παράδειγμα γαμου με μεγάλη διαφορά (ανδρας 85 σήμερα, γυναικα 65).

Τις διαφορές μέχρι 5 χρόνια δεν τις θεωρώ κάν διαφορά ηλικίας, εκτός αν είναι πχ όπως αναφέρει ένα ποστ πολύ σωστά παραπάνω, ο ένας...15 κ ο άλλος..20!..

Θεωρώ οτι σε μια σχέση, η ηλικία είναι ο πιό ασήμαντος παράγοντας που παίζει ρόλο για το κατα πόσο θα τα βρίσκει το ζευγάρι μεταξύ του...ενώ σημαντικότεροι ειναι ο χαρακτήρας, οι εγωισμοί, τα στερεότυπα, ο τρόπος που έχει μεγαλώσει ο καθένας κ τα πιστεύω που έχει διαμορφώσει αναλόγως αν έζησε σε μεγάλη πόλη, επαρχία, χωριό κλπ..

και κραταω αυτο που αναφερει άλλο ποστ παραπανω πολύ εύστοχα οτι τα περισσοτερα "ναυαγια" στις σχεσεις γινονται σε εκεινες που το ζευγαρι ειναι περιπου στην ιδια ηλικια...

Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 570 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 17:12, 04-09-14:

χμ. νομίζω δεν υπάρχει μια απάντηση που τους καλύπτει όλους καθώς ο καθένας έχει μια διαφορετική εικόνα για το άλλο του μισό. Προσωπικά πιστεύω πως το πολύ μέχρι 5 χρόνια διαφοράς είναι καλά. Παίζει όμως μεγάλη σημασία και για τι ηλικίες μιλάμε. Αν στα 15 του κάποιος/α κάνει σχέση με έναν/μία 20άρη/α το χάσμα είναι πολύ μεγαλύτερο από την σχέση κάποιων με ηλικίες 35 και 40.

Σίγουρα πάντως δεν θα απέρριπτα κάποιον μόνο και μόνο εξαιτίας της ηλικίας του, αν έβλεπα πως υπάρχουν κοινά σημεία και γενικότερα προοπτική για μια υγιή σχέση.

Επίσης, δεν με ενοχλεί καθόλου να βλέπω ζευγάρια με μεγάλη διαφορά ηλικίας και ούτε θα τους έκρινα για αυτή τους την απόφαση. Ο καθένας έχει δικαίωμα στον έρωτα και στην αγάπη.

Παράθεση

peinaw_zw

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη peinaw_zw
Ο peinaw_zw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 79 μηνύματα.

O peinaw_zw Embrace solitude! έγραψε στις 19:10, 04-09-14:

Χμμ όλα είναι σχετικά.Όσο μεγαλώνεις η σημασία της διαφοράς ηλικίας μειώνεται.Αυτό όμως σημαίνει πως όταν είσαι μικρός/μικρή δεν πρέπει να έχει μεγάλη διαφορά ηλικίας.Ας πουμε στα 15-16 ας υπάρχει διαφορά 3-4 χρόνια.Στα 20-21 ας υπάρχει διαφορά και 7-8 κοκ

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 07:32, 06-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Ένα έχω να πω: ποτέ δεν θα τα έφτιαχνα με έναν άντρα για τα χρήματά του. Πρόσφατα μου έδειξε ενδιαφέρον ένας τυπάς με πολύ καλό οικονομικό και δουλειά πρωτοκλασάτη, αλλά εγώ έκανα την καρδιά μου πέτρα. Προτίμησα να είμαι με την ψυχή όρθια και περήφανη, παρά να στεγνώνω την ψυχή μου, για να είμαι μαζί με έναν άντρα κατά πολύ ανώτερό μου οικονομικά. Πιέστηκα πολύ, για να αρνηθώ την πρότασή του, αλλά έχω το κεφάλι ψηλά.

Προτιμώ ένα λαικό παιδί, με αλέγκρο χαρακτήρα. Όσο για την ηλικία έχω να πω το εξής: Οι μεγαλύτεροι άντρες μπορεί να έχουν τρυφερότητα απέναντι στη συντρόφισσά τους (συγνώμη για το αδόκιμο, είμαι φεμινίστρια ), αλλά ενίοτε συμπεριφέρονται με πατερναλιστικό τρόπο (λ.χ. ρε χαζούλι, κόρη μου θα μπορούσες να είσαι..... τι ξέρεις εσύ....) Αυτό είναι το αρνητικό στοιχείο της σχέσης με μεγαλύτερο: νομίζει ότι τα ξέρει όλα. Επιμένω βέβαια στην προτίμηση μου στους μεγαλύτερους άντρες, επειδή δεν έχω εμπειρία από σχέση με νεότερο ή συνομήλικο και δεν ξέρω πώς πρέπει να ανταποκριθώ.
Αρνηθηκες επειδη δεν τον ηθελες ή επειδη ενιωθες μειονεκτικα που αυτος ειχε καλυτερη οικονομικη κατασταση?

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 08:01, 06-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Αρνηθηκες επειδη δεν τον ηθελες ή επειδη ενιωθες μειονεκτικα που αυτος ειχε καλυτερη οικονομικη κατασταση?
Αρνήθηκα διότι έχω αξιοπρέπεια. Θα μου έβαζε τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι και θα με αποκαλούσαν και πουτάνα οι φίλες μου, αν τα έφτιαχνα με πλούσιο. Σε τελική ανάλυση είμαι ολιγαρκής άνθρωπος. Δεν με κάνουν ευτυχισμένη τα πολλά χρήματα, αλλά η ανθρώπινη επικοινωνία με τον άλλο. Στενοχωρήθηκα λίγο την πρώτη εβδομάδα, επειδή αρνήθηκα την πρότασή του, αλλά τώρα είμαι με το κεφάλι ψηλά και την ψυχή στης εξώσφαιρας τα ύψη

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 9,075 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 08:07, 06-09-14:

Αρνήθηκα διότι έχω αξιοπρέπεια. Θα μου έβαζε τα δύο πόδια σε ένα παπούτσι και θα με αποκαλούσαν και πουτάνα οι φίλες μου, αν τα έφτιαχνα με πλούσιο. Σε τελική ανάλυση είμαι ολιγαρκής άνθρωπος. Δεν με κάνουν ευτυχισμένη τα πολλά χρήματα, αλλά η ανθρώπινη επικοινωνία με τον άλλο. Στενοχωρήθηκα λίγο την πρώτη εβδομάδα, επειδή αρνήθηκα την πρότασή του, αλλά τώρα είμαι με το κεφάλι ψηλά και την ψυχή στης εξώσφαιρας τα ύψη
Ναι αλλα... τον ηθελες? Αν σου αρεσε, γιατι τον απερριψες εχοντας κατα νου τι θα πουν οι γυρω σου?

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:55, 06-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από meetmeinmontauk
Ναι αλλα... τον ηθελες? Αν σου αρεσε, γιατι τον απερριψες εχοντας κατα νου τι θα πουν οι γυρω σου?
Nαι, δεν έχεις άδικο, δεν είναι μόνο οι φίλες. Τον ήθελα, να πω τη μαύρη αλήθεια, αλλά τι γίνεται; Ένας άνθρωπος με πολλά χρήματα και πολύ υψηλή κοινωνική θέση, σαφώς και θα είχε μεγαλύτερη δύναμη από εμένα σε μια σχέση και θα με ισοπέδωνε. Έτσι, δεν βγήκα μαζί του ούτε μια φορά αναγνωριστικά. Είπα ευθύτατα το όχι. Βλέπω τι περνάει και μια φίλη μου που τα έχει μ' έναν ζάμπλουτο καρδιοχειρουργό. Μέσα σε έξι μήνες έγινε το πετσί και το κόκκαλο και δείχνει 10 χρόνια μεγαλύτερη. Δεν θα ήθελα να βιώσω την κακή της εμπειρία. Να στύβω την ψυχή μου για τα πλούτη; Με τίποτα....

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

H meetmeinmontauk έγραψε στις 16:01, 06-09-14:

Nαι, δεν έχεις άδικο, δεν είναι μόνο οι φίλες. Τον ήθελα, να πω τη μαύρη αλήθεια, αλλά τι γίνεται; Ένας άνθρωπος με πολλά χρήματα και πολύ υψηλή κοινωνική θέση, σαφώς και θα είχε μεγαλύτερη δύναμη από εμένα σε μια σχέση και θα με ισοπέδωνε. Έτσι, δεν βγήκα μαζί του ούτε μια φορά αναγνωριστικά. Είπα ευθύτατα το όχι. Βλέπω τι περνάει και μια φίλη μου που τα έχει μ' έναν ζάμπλουτο καρδιοχειρουργό. Μέσα σε έξι μήνες έγινε το πετσί και το κόκκαλο και δείχνει 10 χρόνια μεγαλύτερη. Δεν θα ήθελα να βιώσω την κακή της εμπειρία. Να στύβω την ψυχή μου για τα πλούτη; Με τίποτα....
Ειμαι μικρη για να κρινω αλλα θα μπορουσες να του ειχες δωσει μια ευκαιρια να γνωριστειτε και υστερα να εβλεπες αν μπορουσες να συνεχισεις μαζι του ή οχι

Παράθεση

methexys

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη methexys
H methexys αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,655 μηνύματα.

H methexys έγραψε στις 16:20, 06-09-14:

Μα δεν θα το έκανες για τα λεφτά... Αν πραγματικά σου άρεσε,θα μπορούσες να του δώσεις μια ευκαιρία και να δεις πώς θα εξελιχθεί το πράγμα. Γιατί σε ενδιαφέρει τι θα λένε οι άλλοι,από τη στιγμή που εσύ ξέρεις ποια είναι η αλήθεια; Ποτέ δεν θα μπορέσω να το καταλάβω αυτό,γιατί να αφήνουμε τον κόσμο να μας επηρεάζει. Μπορεί να εξελισσόταν σε κάτι όμορφο αυτή η σχέση. Και εγώ μικρή είμαι βέβαια και δεν έχω την εμπειρία σου, αλλά εγω αν είχα αισθήματα για αυτόν τον άνθρωπο, δεν θα σκεφτόμουν στιγμή τι θα έλεγαν οι άλλοι και θα δοκίμαζα. Και αν καταλάβαινα ότι αυτή η σχέση με έκανε να νιώθω μειονεκτικά,θα το τελειωνα εκεί.

Παράθεση

sunflower_

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη sunflower_
H sunflower_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H sunflower_ έγραψε στις 21:19, 06-09-14:

Κι εγώ είμαι υπέρ της διαφοράς ηλικίας
Δε σας κρύβω όμως ότι νιώθω λίγο περίεργα που μου αρέσουν μόνο μεγαλύτεροι..Το περιβάλλον μου, δηλαδή οι φίλες και οι φίλοι μου δε με υποστηρίζουν ιδιαίτερα σε αυτό το κομμάτι..
Είμαι 20 σχεδόν 21, η μεγαλύτερη διαφορά που είχα σε σχέση ήταν πέρυσι που ήμουν με κάποιον 10 χρόνια μεγαλύτερο, αλλά μου αρέσουν και αρκετά μεγαλύτεροι άντρες δηλαδή 35-40 χρονών
Δεν είναι ότι το επιδιώκω και το έχω ως κριτήριο αλλά τυχαίνει όσοι μου αρέσουν να είναι κατά πολύ μεγαλύτεροι μου και δυστυχώς κανείς δε μπορεί να με καταλάβει

Παράθεση

fey5

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fey5
H fey5 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H fey5 έγραψε στις 14:25, 16-11-14:

να ρωτήσω να μου πείτε τη γνώμη σας..
εγώ είμαι 25 και ο φίλος μου 20. περνάμε ωραία και γενικότερα υπάρχει επικοινωνία.
όμως με προβληματίζει το γεγονός ότι εγώ τώρα ψάχνω για δουλεία ενώ αυτός δεν έχει τελειώσει τις σπουδές του.
επίσης αρκετές φορές βλέπω ότι γνωρίζω περισσότερα πράγματα απ αυτόν, πράγμα μου με κάνει να νοιώθω κάπως αμήχανα και όχι μονό...τι να κάνω? να συνεχίσω χωρίς να σκέφτομαι τέτοιες παραμέτρους η να κάνω κάτι γι αυτό?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 17-11-14 στις 16:11. Αιτία: μετατροπή από κεφαλαία σε πεζά
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 15:10, 16-11-14:

Αρχική Δημοσίευση από fey5
να ρωτήσω να μου πείτε τη γνώμη σας..
εγώ είμαι 25 και ο φίλος μου 20. περνάμε ωραία και γενικότερα υπάρχει επικοινωνία.
όμως με προβληματίζει το γεγονός ότι εγώ τώρα ψάχνω για δουλεία ενώ αυτός δεν έχει τελειώσει τις σπουδές του.
επίσης αρκετές φορές βλέπω ότι γνωρίζω περισσότερα πράγματα απ αυτόν, πράγμα μου με κάνει να νοιώθω κάπως αμήχανα και όχι μονό...τι να κάνω? να συνεχίσω χωρίς να σκέφτομαι τέτοιες παραμέτρους η να κάνω κάτι γι αυτό?
1) Να μη γράφεις με κεφαλαία. (Στο internet τα κεφαλαία σημαίνουν ότι φωνάζεις).
2) Μην το σκέφτεσαι. Όσο ψειρίζεις την κατάσταση, τόσο χειρότερη θα την κάνεις.
3) Αν η σχέση σου σε γεμίζει, άσε την να κρατήσει όσο κρατήσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Imadlak : 17-11-14 στις 16:11. Αιτία: επεξεργασία παράθεσης
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 18:03, 16-11-14:

έβαλε και κατάλλη photo από κάτω να νιώσει καλύτερα

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 18:59, 16-11-14:

Έλα ρε Δία, τι της λες της κοπέλας με αυτή τη φωτό; Ελπίζω ότι τρολλάρεις!
Fey οι διαφορές τύπου 5ετίας δεν είναι μεγάλες. Είστε σχεδόν συνομήλικοι. Ας μην είμαστε τόσο συντηρητικοί πια. Το κακό στην περίπτωσή σου είναι ότι είστε σε άλλη φάση ζωής. Αυτός σπουδάζει και είναι πιο χαλαρός κι εσύ θες να δουλέψεις. Εκεί υπάρχει το χάσμα που πιστεύω πως δεν θα υπήρχε αν ήταν 25 και ήσουν 30. Θα συμφωνήσω με το 3 του Δία. Αν περνάς καλά απόβαλε τις κακές σκέψεις.

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 12:41, 13-01-15:

Πιστεύω ότι οι άνθρωποι είμαστε υπάρξεις πολύ πιο σύνθετες από απλά νούμερα. Και πως, στην τελική, το πόσο νούμερο είναι ο καθένας μας δεν το αποκαλύπτει πρωτίστως η ηλικία του.

Από εκεί και πέρα, η ηλικία είναι και αυτό ένα χαρακτηριστικό που παίζει τον ρόλο του. Όχι πρωταρχικό κατά την γνώμη μου. Αλλά επηρεάζει και αυτό, μαζί με όλα τα υπόλοιπα, το ποιοι τελικά είμαστε. Δεν αναφέρομαι μόνο στην εξωτερική εμφάνιση, αλλά κυριότερα στα βιώματα, στις αντιλήψεις, στα πιστεύω, στους στόχους, στα όνειρα.

Δεν πιστεύω σε κανόνες της μορφής, μέχρι δέκα χρόνια ο άντρας περισσότερα από την γυναίκα, συνήθως αυτοί οι κανόνες αποτελούν την προσπάθεια μας να εντάξουμε σε γενικά πλαίσια τους ανθρώπους που μας περιβάλουν, διαμέσου των επιτυχημένων ή αποτυχημένων παραδειγμάτων του περίγυρου μας. Κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και καθορίζεται από τους συγκεκριμένους κάθε φορά συμμετέχοντες. Αν, για παράδειγμα, ο τριανταπεντάρης περιπτεράς Σταμάτης και η εικοσάρα φοιτήτρια Ελπίδα είναι φτιαγμένοι ο ένας για την άλλη, έχουν επιλέξει να ζήσουν μαζί ενώ, υποθετικά, οι στατιστικές είναι εναντίον τους, ποιοι είμαστε εμείς που θα αντιταχθούμε στην προοπτική μιας πιθανής ευτυχισμένης σχέσης επειδή τυγχάνει να ανήκουν στην μειοψηφία;

Η δικιά μου οπτική είναι η ακόλουθη. Βλέπεις έναν άνθρωπο, σου κινεί το ενδιαφέρον, τον γνωρίζεις, τον συναναστρέφεσαι και ας υποθέσουμε ότι δεν μαθαίνεις την ηλικία του. Αν αισθάνεσαι ότι είσαι με τον πατέρα/την μητέρα/τον γιο/την κόρη σου, προφανώς κάποιο ρόλο θα τον έχει παίξει και η ηλικία. Αν όμως νιώσεις, αποφασίσεις ότι με τον άνθρωπο αυτόν θέλεις να είστε μαζί, αυτό δεν βρίσκω λογικό να αλλάξει όταν π.χ διαβάσεις την ημερομηνία γέννησης του σε μια ταυτότητα.

Η ζωή είναι μικρή, κοιτάξτε να την ζήσετε με τα δικά σας πιστεύω, οπτική, φιλοδοξίες όχι με "αλάνθαστους ισχύοντες κανόνες" της κοινωνίας...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη italian : 13-01-15 στις 12:44.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:01, 17-01-15:

Αν και συνεχίζουν να μου αρέσουν οι μεγαλύτεροι, οφείλω να πω -από προσωπική κακή εμπειρία- ότι η μεγάλη ηλικιακή απόσταση του τύπου 20+, κατά κανόνα έχει αρνητικά αποτελέσματα. Με έναν άνδρα 10 περίπου χρόνια μεγαλύτερό μου θεωρώ ότι θα ένιωθα πολύ καλά. Είναι μια λογική ηλικιακή διαφορά. Αυτό βέβαια είναι υποκειμενικό. Ο/η καθένας/μία κάνει τις επιλογές του/της κι αυτό είναι απολύτως σεβαστό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

saboter (Αλέξης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη saboter
Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O saboter έγραψε στις 11:56, 18-01-15:

άμα ο ένας γουστάρει τον άλλον δεν υπάρχει κάποιο θέμα αλλα ντάξει μην ξεφεύγει και παρα πολύ η διαφορα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 18-01-15 στις 18:49. Αιτία: greeklish
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 12:52, 18-01-15:

Πριν λίγους μήνες, μια κοπέλα της παρέας (γύρω στα 20) μας είπε ότι θα έφερνε στη βραδινή έξοδο το καινούργιο της "αγόρι". Μας προειδοποίησε ότι είναι κάπως "μεγάλος", αλλά δεν μας διευκρίνισε το πόσο. Τελικά ο τύπος ήταν 50+ και στην παρέα πάθαμε ένα μικρό σοκ, καθώς αισθανόμασταν ότι είχαμε μαζί μας τον ...πατέρα μας. Το ζευγαράκι μας σαν περιστεράκια ήταν όλο το βράδυ αγκαλίτσες και φιλάκια. Στα (αναπόφευκτα) κουτσομπολιά που κάναμε μετά οι υπόλοιποι, καταλήξαμε ότι αφού αυτοί "τα βρίσκουν" εμάς δε μας νοιάζει. Άλλωστε, η κοπέλα είχε δηλώσει ότι τον αγαπά, αισθάνεται θαυμάσια και νοιώθει μαζί του ασφάλεια. Πρόσφατα μάθαμε ότι χωρίσανε. Η ίδια είπε ότι τελικά ήταν λάθος της και δεν ταιριάζανε, αλλά από άλλη "πηγή" μάθαμε ότι τον χώρισε αυτή γιατί τον "έπιασε" να την απατά. (Έλεος; )

Παράθεση

HonoreDeBalzac

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη HonoreDeBalzac
Ο HonoreDeBalzac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βέλγιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

O HonoreDeBalzac έγραψε στις 13:09, 18-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Πριν λίγους μήνες, μια κοπέλα της παρέας (γύρω στα 20) μας είπε ότι θα έφερνε στη βραδινή έξοδο το καινούργιο της "αγόρι". Μας προειδοποίησε ότι είναι κάπως "μεγάλος", αλλά δεν μας διευκρίνισε το πόσο. Τελικά ο τύπος ήταν 50+ και στην παρέα πάθαμε ένα μικρό σοκ, καθώς αισθανόμασταν ότι είχαμε μαζί μας τον ...πατέρα μας. Το ζευγαράκι μας σαν περιστεράκια ήταν όλο το βράδυ αγκαλίτσες και φιλάκια. Στα (αναπόφευκτα) κουτσομπολιά που κάναμε μετά οι υπόλοιποι, καταλήξαμε ότι αφού αυτοί "τα βρίσκουν" εμάς δε μας νοιάζει. Άλλωστε, η κοπέλα είχε δηλώσει ότι τον αγαπά, αισθάνεται θαυμάσια και νοιώθει μαζί του ασφάλεια. Πρόσφατα μάθαμε ότι χωρίσανε. Η ίδια είπε ότι τελικά ήταν λάθος της και δεν ταιριάζανε, αλλά από άλλη "πηγή" μάθαμε ότι τον χώρισε αυτή γιατί τον "έπιασε" να την απατά. (Έλεος; )

Μάλλον θα είναι πλούσιος

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 14:36, 18-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
[COLOR=#222222]Πριν λίγους μήνες, μια κοπέλα της παρέας (γύρω στα 20) μας είπε ότι θα έφερνε στη βραδινή έξοδο το καινούργιο της "αγόρι". Μας προειδοποίησε ότι είναι κάπως "μεγάλος", αλλά δεν μας διευκρίνισε το πόσο. Τελικά ο τύπος ήταν 50+ ... Άλλωστε, η κοπέλα είχε δηλώσει ότι τον αγαπά, αισθάνεται θαυμάσια και νοιώθει μαζί του ασφάλεια. ]
Ε, 30 χρόνια διαφοράς είναι πολλά. Έχεις κάθε δίκιο να εκπλήσσεσαι. Ωστόσο, έχω να πω ότι η σχέση με έναν αρκετά μεγαλύτερο προσφέρει μια αίσθηση ασφάλειας. Το εν λόγω αίσθημα βέβαια που νιώθει η γυναίκα, το εκμεταλλεύεται αδρά ο υπερήλικας άνδρας και περνάει στον πατερναλισμό. Άσε που υπάρχει και το θέμα της ζήλιας, το οποίο τον κάνει να γίνεται κτητικός με την κατά πολλά χρόνια νεότερη σύντροφό του. Ο κάθε άνθρωπος βέβαια ικανοποιεί με τις επιλογές του δικές του ανάγκες και καλύπτει ορισμένες ανασφάλειες του (λ.χ. φόβος σύναψης σχέσης με έναν νεότερο άνδρα κ.ά.)

Παράθεση

gatoulaaa!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη gatoulaaa!
H gatoulaaa! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H gatoulaaa! έγραψε στις 01:10, 10-04-15:

Εγώ είμαι 22 και έχω σχέση με κάποιον που είναι 43...που είναι το κακο;Αφού περνάω πολύ καλύτερα με κάποιον που είναι στην ηλικία μου,μπορεί να μου προσφέρει περισσότερα!!Και το κυριότερο;Ξέρει πως να συμπεριφερθεί και να εκτιμήσει και αυτό που έχει δίπλα του Δεν βρίσκω κάπου το κόλλημα ηλικίας...αλλού είναι τα κολλήματα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-04-15 στις 15:05. Αιτία: Απαγορευονται τα greeklish
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 01:36, 10-04-15:

εχω μια απορια...αυτες οι κοπελες που τα εχουν με αντρες ανω των 40..μιλανε για ελευθερους η παντρεμενους?

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mafalda8520

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη mafalda8520
H mafalda8520 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.

H mafalda8520 έγραψε στις 02:09, 10-04-15:

δηλαδη εγω που θεωρουσα τα χρονια μεγαλη διαφορα ηλικιας ζω στον Αρη ετσι?

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 09:36, 10-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από gatoulaaa!
Εγώ είμαι 22 και έχω σχέση με κάποιον που είναι 43...που είναι το κακο;Αφού περνάω πολύ καλύτερα με κάποιον που είναι στην ηλικία μου,μπορεί να μου προσφέρει περισσότερα!!Και το κυριότερο;Ξέρει πως να συμπεριφερθεί και να εκτιμήσει και αυτό που έχει δίπλα του Δεν βρίσκω κάπου το κόλλημα ηλικίας...αλλού είναι τα κολλήματα
Συμφωνώ σε όλα τα παραπάνω. Μου αρέσουν κι εμένα οι μεγαλύτεροι. Ο φίλος μου είναι 48. Στο παρελθόν, όταν ήμουν 35 χρονών, είχα κάνει μια σχέση με κάποιον κατά 20 χρόνια μεγαλύτερο. Ναι μεν, μου φερόταν καλά, αλλά με ενοχλούσε πολύ το γεγονός ότι θεωρούσε ότι τα ξέρει όλα. Αυτό να προσέχεις λίγο στους μεγαλύτερους. Άσε που ξεμωραίνονται κάπως σ' αυτή την ηλικία, 55+ εννοώ. Έτσι κι ο πρώην μου λοιπόν τα έφτιαξε με μια άλλη γυναίκα, πολλά χρόνια μικρότερή μου. Εγώ προσωπικά, χωρίς να θεωρώ ότι είμαι σωστή, μιας και το θέμα ενέχει κατά πολύ το υποκειμενικό στοιχείο, θεωρώ ότι για τον εαυτό μου είναι καλύτερη μια ηλικιακή διαφορά +10. Με τον άνθρωπο που έχω σχέση σ' αυτή τη φάση επικοινωνώ πολύ καλύτερα.

Αρχική Δημοσίευση από merry poppins
εχω μια απορια...αυτες οι κοπελες που τα εχουν με αντρες ανω των 40..μιλανε για ελευθερους η παντρεμενους?
Eγώ προσωπικά πάντα με ελεύθερο και διασταυρώνω πανταχόθεν την πληροφορία, πριν ξεκινήσω σχέση. Αυτό νομίζω ότι αποτελεί έντιμη τακτική και συν τοις άλλοις έχουμε και το κεφάλι μας ήσυχο. Πρέπει να το ψάχνουμε. Δεν είναι άδικο να γίνει κάποιος/α αιτία να χαλάσει μια σχέση; Υπάρχουν γεροντοπαλίκαρα 45+, που για διάφορους λόγους δεν θέλουν να παντρευτούν, όπως δεν θέλω κι εγώ. Κάνει μπαμ, ο άνθρωπος που έχει παράλληλη σχέση. Είναι εύκολο να το καταλάβεις και να φύγεις χιλιόμετρα μακριά. Οι άνθρωποι αυτοί είναι αμφιβόλου ηθικής. Άσε που μπορεί να κολλήσεις και καμιά αρρώστια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 10-04-15 στις 15:07. Αιτία: Eπεξεργασία παράθεσης
Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 16:37, 10-04-15:

Προσωπικα τα 20 και χρονια τα θεωρω υπερβολικα πολλα... τόση διαφορα εχω με τον πατερα μου...δν μοορω εναν αντρα 20χρονια μεγαλυτερο ν τον δω ερωτικα με τπτ...επιπλεον μαρεσει με τον αλλον να μεγαλωνουμε και να ωριμαζουμε μαζι...

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 17:02, 14-06-15:

Eκείνο που έχω να πω από την εμπειρία 4 μηνών με τον άνθρωπο που συνδέομαι είναι ότι επικοινωνώ πολύ καλα, δεδομ'ένου ότι έχουμε μια διαφορά ηλικίας 11 ετών (38 vs 49). Παλιότερα επέλεγα πολύ μεγαλύτερους άντρες! Το τονίζω , όχι για τα χρήματα (μεσαίοι άνθρωποι ήταν, όπως κι εγώ), απλώς ένιωθα ότι από αυτούς έπαιρνα περισσότερη τρυφερότητα, την οποία ίσως να μην μου έδινε ένας νεότερος άντρας. Βλέπετε με έχουν παραχαιδεμενη οι γονείς μου. Εκ των υστέρων όμως βλέπω ότι και το άτομο με το οποίο συνδέομαι μου δείχνει εκτίμηση και στοργή, που την έχω ανάγκη όσο κι αν θεωρούμαι δυναμική. Έκανα λοιπόν λάθος στους υπολογισμούς μου.

Για την πρώτη μου κανονική σχέση, όταν ήμουν 24 ετών, μέμφομαι ακόμα τον εαυτό μου. Τα έφτιαξα με έναν άντρα 57 ετών. Να σκεφτείτε ότι ήταν μεγαλύτερος κι από τον πατέρα μου. Καλά, εννοείται ότι διασταύρωσα πανταχόθεν το γεγονός ότι είναι ελεύθερος. Αυτό το κάνω πάντοτε. Θέλω να είμαι έντιμη. Τι γινόταν λοιπόν; Διορίστηκα σε ένα νησί του Αιγαίου, ήμουν μακριά από τους γονείς μου και ένιωθα ανασφάλεια. Χρειαζόμουν λοιπόν άμεσα συναισθηματική κάλυψη. Ο Κωνσταντίνος λοιπόν μου έδωσε αυτό που μου έλειπε: δηλαδή τη στοργή, την παρέα κτλ. Ήταν αρχιτέκτονας, πολύ καλλιεργημένος και με είχε κατακτήσει με το πνεύμα του. Είχε τη γοητεία της εμπειρίας, του ανθρώπου που έχει κατακτήσει τη ζωή. Καλά μεχρι εδώ! Στην πορεία άρχισαν να φαίνονται τα προβλήματα. Είχε όμως και μια απέραντη ζηλοτυπία και φοβόταν μην με χάσει. Κυκλοφορούσαμε στον δρόμο και με κρατούσε από το μπράτσο λες και ήμουν κτήμα του. Τότε ήταν στη μόδα τα πουκάμισα που δένουν στη μέση κι όταν σηκωνόταν λίγο το πουκάμισό μου, όπως περπατούσα, μου το τράβαγε κάτω και μου έλεγε "Τέσα, μην είσαι πρόστυχη, το σώμα σου θα το βλέπω μόνο εγώ και κανένας άλλος, μόνο σ' εμένα ανήκεις και θα σφάξω όποιον σε κοιτάξει". Μου ασκούσε συχνά κριτική για το ντύσιμό μου, ενώ δεν φορούσα κάτι υπερβολικό ή έξαλλο. Ντυνόμουν μοντέρνα, όπως κάθε κοπέλα της ηλικίας μου.
Επίσης, με αντιμετώπιζε πατερναλιστικά, ήθελε να έχει για όλα το πρώτο λόγο: "Θα μας πει και μικρούλι το Τεσάκι, το νινί; Πολύ αέρα δεν πήρες κουκλάκι; κτλ."
Τον πρώτο καιρό δεν έπιανα τα μηνύματα ή μάλλον τα έπιανα, αλλά δεν ήθελα να ανοίξω τα μάτια μου και να δω την πραγματικότητα, γιατί ήμουν πολύ ερωτευμένη και βλαμμένη, για να λέμε και του στραβού το δίκιο.

Άλλη φάση: Πήρα άδεια από τη δουλείά μου, για να πάω στην Αθήνα να δώσω κατατακτήριες στο τμήμα κοινωνιολογίας. Πήγα κρυφά, εννοείται, γιατί μου είχε απαγορεύσει να φύγω. Εννοείται ότι δεν πέρασα, αλλά αυτό ήταν το λιγότερο. Όταν επέστρεψα, με έβρισε και πάνω στον καυγά με έσπρωξε. Δεν έπαθα κάτι, αλλά η ενέργεια αυτή ήταν βίαιη και κατάλαβα ότι πρέπει να δώσω ένα τέλος σ' αυτή τη σχέση-μαρτύριο, που δεν μου άφηνε χώρο να αναπνεύσω.

Μετά ερχόταν με λουλούδια, συγνώμες και παρακάλια, για να τα ξαναβρούμε και απειλούσε ότι θα αυτοκτονήσει αν τον αφήσω. Εγώ από φόβο μην πράξει αυτή την τρέλα και το έχω βάρος στη συνείδησή μου δέχτηκα να επανασυνδεθούμε. Μια φίλη μου όμως με βοήθησε πάρα πολύ και μου είπε να μην μασάω με τις απειλές του, καθώς αν έχει αυτοκτονικό ιδεασμό κάποια στιγμή θα πράξει αυτή την τρέλα.

Ε, εκεί λοιπόν έβαλα τέλος, αλλά αυτός ο άνθρωπος με διέλυσε, για 5 χρόνια δεν έκανα σχέση και ένιωθα μίσος για τους άντρες. Γι' αυτά που έπαθα όμως ήμουν εγώ υπεύθυνη, αλλά και άδικη διότι μετά ισοπέδωνα κι όλους τους άλλους άντρες χωρίς να φταίνε.

Οι τεράστιες διαφορές ηλικίας, πάνω από δέκα χρόνια, προκαλούν πολλά προβλήματα. Θα μου πείτε δεν έπαθα και κάτι. Αν ήμουν όμως πιο συνειδητοποιημένη, θα γλίτωνα μεγάλο μέρος ψυχικής ταλαιπωρίας.

Τι τα θυμάμαι όμως; Τώρα περνάω καλά και ο άνθρωπός μου αναγνωρίζει τις ανάγκες μου, όπως κι εγώ βέβαια.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 14-06-15 στις 17:07.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους