Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,357 εγγεγραμμένα μέλη και 3,072,339 μηνύματα σε 94,411 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 701 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Dr. No

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dr. No
Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O Dr. No έγραψε στις 17:27, 14-06-15:

Πολύ καλά τα λέτε κορίτσια (η πλειοψηφία). Τελικά μέχρι τα 60 το έχουμε ακόμα και είχα αρχίσει να αγχώνομαι τώρα που πλησιάζω τα πρώτα -αντα. Να ζήσουν τα τζόβενα, ζήτω τα γεροντοπαλίκαρα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 19:27, 14-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dr. No
Τελικά μέχρι τα 60 το έχουμε ακόμα και είχα αρχίσει να αγχώνομαι τώρα που πλησιάζω τα πρώτα -αντα. Να ζήσουν τα τζόβενα, ζήτω τα γεροντοπαλίκαρα.
Καθένας με τον πόνο του!

Αρχική Δημοσίευση από Dr. No
Πολύ καλά τα λέτε κορίτσια (η πλειοψηφία).
Ναι, αλλά μοναδούλα δεν βλέπω!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dr. No

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Dr. No
Ο Dr. No αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 488 μηνύματα.

O Dr. No έγραψε στις 20:08, 14-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA

Ναι, αλλά μοναδούλα δεν βλέπω!
Έχεις δίκιο, σοβαρότατη παράλειψη. Έστω και εκ των υστέρων, προσπάθησα να επανορθωσω.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,667 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:55, 16-06-15:

Οι πολύ μεγάλες διαφορές ηλικίας (12 χρόνια+ ή -) μόνο δεινά φέρνουν. Όταν εγώ -μιλάω για την εμπειρία που προαναφέρθηκα- είχα σχέση με τον 57χρονο, πώς να γεφυρωθεί το χάσμα; Να σκεφτείτε ότι τον πρώτο μήνα του μιλούσα στον πληθυντικό.
Να πείτε ότι δεν είχα πέραση; Μου είχαν γίνει προτάσεις κι από πολύ νεότερους άντρες κι εγώ τις αρνούμουν για να είμαι με τον Κωνσταντίνο, που θα μπορούσε να είναι πατέρας μου.
Ποιο είναι το αποκορύφωμα; Ένω είχα φύγει από τη σχέση, γιατί είχε γίνει πολύ καταπιεστικός και καχύποπτος χωρίς να του δώσω δικαίωμα, κάποια στιγμή έμαθα ότι θα κάνει μια καρδιοχειρουργική επέμβαση, διότι είχε μια βουλωμένη αρτηρία. Αν και είχε λήξει η σχέση, πήγα στο νοσοκομείο να τον επισκεφτώ φιλικά και ανθρώπινα. Όσο άσχημα και να μου φερθεί κάποιος/α ποτέ δεν θα ήθελα να του συμβεί κάτι κακό. Έτσι, εκρινα σωστό να είμαι δίπλα του (όχι για να τα ξαναφτιάξουμε, αλλά για να τον στηρίξω σ' αυτή τη δυσκολη φάση της ζωής του). Ε, όταν πήγα στο νοσοκομείο η μητέρα του και η αδερφή του με πέταξαν έξω με τις κλωτσιες και με θεώρησαν υπεύθυνη για ό,τι του συνέβει, γιατί τάχα τον παράτησα. Αυτό ήταν πάρα πολύ άδικο. Τι δηλαδή; Επρεπε να ανέχομαι να μου καταστρατηγεί τα δικαιώματα;

Όχι πως δεν μπορώ να υποστηρίξω μια σχέση με νεότερο, επιλογή μου είναι να είμαι με έναν άντρα λίγο μεγαλύτερο. Εγώ ζω σαν να ήμουν 18 χρονών. Ποτέ δεν θεώρησα την ηλικία περιοριστικό παράγοντα στις αποφάσεις μου.
Εξάλλου μια διαφορά 11 ετών, όπως στην παρούσα σχέση μου, είναι πολύ λογική.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BLUE SEA : 16-06-15 στις 16:58.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 01:35, 31-08-15:

είχα σχέση με τον 57χρονο, πώς να γεφυρωθεί το χάσμα; Να σκεφτείτε ότι τον πρώτο μήνα του μιλούσα στον πληθυντικό.
Να πείτε ότι δεν είχα πέραση; Μου είχαν γίνει προτάσεις κι από πολύ νεότερους άντρες κι εγώ τις αρνούμουν για να είμαι με τον Κωνσταντίνο, που θα μπορούσε να είναι πατέρας μου.
Ποιο είναι το αποκορύφωμα; Ένω είχα φύγει από τη σχέση, γιατί είχε γίνει πολύ καταπιεστικός και καχύποπτος
Προφανως αυτος ο ανθρωπος το επαιξε λαθος το παιχνιδι. Νομιζω πως οταν υπαρχει μεγαλη διαφορά ηλικίας, το ζευγαρι φορτωνεται ενα σωρο κοινωνικα στερεοτυπα και πιεσεις απο τον περιγυρο του που καταγραφονται στο υποσυνειδητο και γινεται ευθραυστη η σχεση. Καθε φορα που θα παει κατι στραβα θα ανακατευτει στην υποθεση και η διαφορα ηλικιας. Δηλαδη ο μικροτερος θα αναρωτηθει αν εκανε τη σωστη επιλογη ή χανει το χρονο του. Για αυτο ο μεγαλυτερος θα πρεπει να ειναι περισσοτερο ανεκτικος και να επικεντρωθει στα βασικά. Να καταλαβει οτι δεν εχει την πολυτελεια να συμπεριφερεται σαν να ειχε σχεση με συνομηλικη/ο και οτι θα αμφισβητειται πότε πότε λογω της διαφορας ηλικιας.

Για μενα, αμα εχεις μεγαλη διαφορα ηλικιας καλυτερα να μη βαζεις ταμπελες στη σχεση, πχ δεσμος, σχεση με σκοπο το γαμο κλπ, γιατι ο αλλος λαμβανει σημα επισημοποιησης και μπαινει σε μια διαδικασια προβληματισμου για το μελλον και ποιες θα ειναι οι αντιδρασεις του περιγυρου και μπορει να χαλασει τα πραγματα μονο υποθετοντας. Καλυτερα να το αφηνεις να εξελισσεται μονο του στο χρονο μεχρι να μην μπορει να κανει ο ενας χωρις τον αλλο. Εχω αρκετη διαφορα ηλικιας απο τη γυναικα μου (ορος καταχρηστικος, διοτι ουδεποτε υπηρξε γαμος) κι απεφευγα παντα τις ετικεττες και τις δυσκολες ερωτησεις. Εχουμε τοσα κοινα που μας ενωνουν, αλλά θα μπορουσε να χαλασει απο την αρχη, αν αυτη εμπαινε στη διαδικασια του προβληματισμου.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη libre : 31-08-15 στις 01:44.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη your_idol
Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O your_idol έγραψε στις 13:27, 31-08-15:

Είναι προφανές πως τα ...σεντόνια αναλύσεων είναι γεωμετρικά ανάλογα των "διαφορών" στις σχέσεις αυτές, αφού γωνία στο...ευρώ (κέρμα) δεν είναι δυνατόν να βρεθεί

Κι εδώ απλώς ισχύει το γνωστό "όταν ψάχνεις διαφορές τις βρίσκεις, όταν αναζητάς ό,τι σε ενώνει δεν υπάρχουν"
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 15:04, 31-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από your_idol
"όταν ψάχνεις διαφορές τις βρίσκεις, όταν αναζητάς ό,τι σε ενώνει δεν υπάρχουν"
Με το πρωτο σκελος θα συμφωνησω, με το δευτερο οχι και τοσο. Διαφορες μπορεί να υπαρξουν και θα φανουν σε μια μακροχρονια σχεση. Ξερεις δεν ειναι καθε μερα πασχαλια να εχεις και την ανάλογη διαθεση να τις παραβλεπεις.
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 15:05, 31-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από libre
Με το πρωτο σκελος θα συμφωνησω, με το δευτερο οχι και τοσο. Διαφορες μπορεί να υπαρξουν και θα φανουν σε μια μακροχρονια σχεση. Ξερεις δεν ειναι καθε μερα πασχαλια να εχεις και την ανάλογη διαθεση να τις παραβλεπεις.
Κάτι που μπορεί να συμβεί και σε μία σχέση που δεν έχει διαφορά ηλικίας!
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο your_idol αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 200 μηνύματα.

O your_idol έγραψε στις 15:14, 31-08-15:

Αρχική Δημοσίευση από Eileen
Πολύ σωστό αγαπητέ χρήστη Eileen, αλλά ο άνθρωπος αναφέρεται στην (αναπόφευκτη) καθημερινότητα, ΔΕΗ, ΤΕΛΗ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ, ΕΝΦΙΑ κτλ και έχει απόλυτο δίκιο.

Εγώ μιλούσα για την "επαφή" σε επίπεδο απογυμνωμένο από...λογαριασμούς. Άντε το πολύ πολύ, χρέη καρδιάς!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη your_idol : 31-08-15 στις 15:24.
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 15:48, 31-08-15:

Πραγματι, αλλά οι σχεσεις με διαφορα ηλικιας ειναι η μειοψηφια. Γιατι αραγε; Μηπως επειδη οι διαφορες ειναι περισσοτερες και οταν περασει ο ενθουσιασμος σκανε βαρυγδουπα; Μην κοιτας ποσες λενε «ειμαι 20 και ειναι 40 ποιο το προβλημα;» οταν τα χαλασουν δεν θα σε παρουν τηλεφωνο να στο πουν. Μια σχεση με διαφορα ηλικιας πρεπει να δοκιμαστει πολυ περισσοτερο απο μια μεταξυ συνομηλικων για να πεις οτι θα αντεξει.

Εγώ μιλούσα για την "επαφή" σε επίπεδο απογυμνωμένο από...λογαριασμούς. Άντε το πολύ πολύ, χρέη καρδιάς!
Ναι στο ροζ συννεφακι, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αυτα περι λογαριασμων ΔΕΗ κλπ δειχνουν ποσα μπορεσες να καταλαβεις.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη methexys : 31-08-15 στις 21:10. Αιτία: Μerge
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

O your_idol έγραψε στις 15:59, 31-08-15:

Ναι στο ροζ συννεφακι, δεν υπαρχει κανενα προβλημα. Αυτα περι λογαριασμων ΔΕΗ κλπ δειχνουν ποσα μπορεσες να καταλαβεις.
Συγγνώμη αν σε απογοήτευσα, αλήθεια, δεν μπορώ να δω καθαρά το παραδέχομαι είναι πολύ πυκνά τα σύννεφα εδώ πάνω

Πραγματι, αλλά οι σχεσεις με διαφορα ηλικιας ειναι η μειοψηφια. Γιατι αραγε;
Ουκ εν τω πολλώ το ευ ...?
Μήπως επειδή οι σχέσεις μεταξύ....συναδέλφων πιάνουν ταβάνι...?

Ποιος να ξέρει άραγε????

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη your_idol : 31-08-15 στις 16:12.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:04, 31-08-15:

Για μενα, αμα εχεις μεγαλη διαφορα ηλικιας καλυτερα να μη βαζεις ταμπελες στη σχεση, πχ δεσμος, σχεση με σκοπο το γαμο κλπ,
Δεν μιλησε κανείς/μια για γάμο (πάντα ήμουν κατά του γάμου), αλλά από ένα σημειο και μετά βγήκαν στη φόρα τα προβλήματα. Δεν μπορέσαμε να υπερνικήσουμε το χάσμα γενεών. Στην αρχή εκείνος το έπειζε βαρύς και μάγκας που "χτύπησε'' σύντροφισσα νεότερη κατά πολλά έτη, απ' την άλλη όμως έτρεμε μην με χάσει και ενίοτε γινόταν φορτικός χωρίς εγώ να δίνω δικαίωμα. Πληγώθηκα πολύ απ' αυτή τη σχέση και δεν θα ξανακάνω το ίδιο λάθος. Ο/η καθένας βέβαια ας πράξει, όπως νιώθει.
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 17:23, 31-08-15:

Δεν μιλησε κανείς/μια για γάμο (πάντα ήμουν κατά του γάμου), αλλά από ένα σημειο και μετά βγήκαν στη φόρα τα προβλήματα. Δεν μπορέσαμε να υπερνικήσουμε το χάσμα γενεών. Στην αρχή εκείνος το έπειζε βαρύς και μάγκας που "χτύπησε'' σύντροφισσα νεότερη κατά πολλά έτη, απ' την άλλη όμως έτρεμε μην με χάσει και ενίοτε γινόταν φορτικός χωρίς εγώ να δίνω δικαίωμα. Πληγώθηκα πολύ απ' αυτή τη σχέση και δεν θα ξανακάνω το ίδιο λάθος. Ο/η καθένας βέβαια ας πράξει, όπως νιώθει.
Γενικά μιλούσα για τις ετικεττες. Τωρα ναι, οι διαφορες ειναι αυτο το χασμα γενεων (αν και ο ορος ειναι καταχρηστικος, γιατι μια γεννια υπολογιζεται στα 30 χρονια). Καθενας κουβαλαει τα στανταρντς της εποχης του και καταπιεζεται ή δεν βρισκει το νοημα να τα αλλαξει. Το να ανεχεσαι τα στανταρντς του αλλου δεν ειναι μακροπροθεσμη λυση, πρεπει και να τα μοιραζεσαι. Ετσι σιγα σιγα χανεται η επικοινωνια και ο ενας δεν μπορει να παρακολουθησει τον άλλο στους συλλογισμους του, αλλα και στις αποφασεις του. Κι εφοσον ειναι μαζι και τα πλανα κοινα, επερχεται καποια στιγμη η ρηξη.

Τωρα αμα τιθεται και θεμα συμπεριφορας, οπως στην περιπτωση σου, καλα εκανες και χωρισες.
Παράθεση

Stelios1997

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stelios1997
Ο Stelios1997 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κολυμβάρι (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.

O Stelios1997 έγραψε στις 20:01, 31-08-15:

Κατά τη γνώμη μου η διαφορά ηλικίας δεν παίζει κανένα ρόλο.Άν δύο άνθρωποι αγαπιούνται τα νούμερα δεν μπορούν να λειτουργήσουν αποτρεπτικά σε αυτό.Τώρα αν η κοινωνία είναι στενόμυαλη και κατακρίνει ή σχολιάζει έντονα τέτοιες σχέσεις κακό του κεφαλιού της.Άλλωστε μερικές φορές έχει πλάκα να σε δείχνουν με το δάχτυλο και ακόμη περισσότερη πλάκα έχει οταν καταθέτεις τις απόψεις σου και παθαίνουν σοκ.Περαστικά λοιπόν...
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 20:07, 31-08-15:

Συγγνώμη αν σε απογοήτευσα, αλήθεια, δεν μπορώ να δω καθαρά το παραδέχομαι είναι πολύ πυκνά τα σύννεφα εδώ πάνω
Ενταξει, μωρέ δεν πειραζει, απλα ειναι καπως ενοχλητικο να προσπαθεις να ερμηνευσεις καποιον που μπορει να εννοει άλλα. Αφου μπορει να τα πει ο ιδιος. Τωρα αλιμονο, αν ενα ζευγαρι κολλαει στους λογαριασμους. Αυτο το προβλημα λυνεται με λιγη καλη θεληση. Τι κανεις οταν η διαφορα ηλικιας ειναι μεγαλη που αλλαζει τελειως τις οπτικες γωνιες, εκει ειναι το προβλημα.
Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,895 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 20:23, 31-08-15:

Οι επιτυχημένες σχέσεις ανήκουν στη μειοψηφία έτσι κι αλλιώς. Γιατί οι σχέσεις με διαφορά ηλικίας να αποτελέσουν εξαίρεση;
Για όποια σχέση με διαφορά ηλικίας διαλυθεί λένε αμέσως όλοι "ε με τόση διαφορά ηλικίας...", λες και δεν υπάρχουν άλλοι λόγοι να χωρίσει ένα ζευγάρι, ή λες και οι συνομήλικοι δε χωρίζουν ποτέ.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

O your_idol έγραψε στις 20:24, 31-08-15:

Ενταξει, μωρέ δεν πειραζει, απλα ειναι καπως ενοχλητικο να προσπαθεις να ερμηνευσεις καποιον που μπορει να εννοει άλλα. Αφου μπορει να τα πει ο ιδιος. Τωρα αλιμονο, αν ενα ζευγαρι κολλαει στους λογαριασμους. Αυτο το προβλημα λυνεται με λιγη καλη θεληση. Τι κανεις οταν η διαφορα ηλικιας ειναι μεγαλη που αλλαζει τελειως τις οπτικες γωνιες, εκει ειναι το προβλημα.
Βασικά δεν θέλω να στερώ από το συνομιλητή μου τη χαρά της...ανακάλυψης. Μασημένη τροφή φεύγει με τη μια δια της γνωστής οδού.

Τίποτα δεν κάνεις, το αφήνεις να πάει μόνο του, και κυρίως δεν το "λύνεις" με....αναλύσεις στα φόρουμ!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη your_idol : 31-08-15 στις 20:27.
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 21:11, 31-08-15:

Βασικά δεν θέλω να στερώ από το συνομιλητή μου τη χαρά της...ανακάλυψης. Μασημένη τροφή φεύγει με τη μια δια της γνωστής οδού
Τίποτα δεν κάνεις, το αφήνεις να πάει μόνο του, και κυρίως δεν το "λύνεις" με....αναλύσεις στα φόρουμ!
Θα το αφησω να παει μονο του. Οπως καταλαβες για τα προηγουμενα τι ηθελα να πω, με την ιδια οξυδερκεια βρηκες και τη λυση για τη διαφορα ηλικιας που δημιουργει διαφορετικες οπτικες γωνιες: το αφηνουμε και οπου παει. ΟΚ.
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

O your_idol έγραψε στις 21:15, 31-08-15:

Θα το αφησω να παει μονο του. Οπως καταλαβες για τα προηγουμενα τι ηθελα να πω, με την ιδια οξυδερκεια βρηκες και τη λυση για τη διαφορα ηλικιας που δημιουργει διαφορετικες οπτικες γωνιες: το αφηνουμε και οπου παει. ΟΚ.
Αλλά τι να το κάνουμε, στιφάδο με κρομμύδια και οδηγίες πιασμένες με μαγνητάκια στο...ψυγείο του ζευγαριού με τη διαφορά ηλικίας?

Κάτι μάλλον δεν έχεις καταλάβει νομίζω αλλά μικρός είσαι ακόμη έχεις καιρό, όμως βιάσου καλού κακού γιατί μέχρι να βρεις τον χρυσό κανόνα επιβίωσης σχέσης με διαφορές όπως πας, μιας και κάπου ανέφερες ότι τέτοια σχέση έχεις, θα στην τσιμπήσει (σορι κιόλας) κάνας πιο...πιτσιρικάς που το αφήνει κι όπου "πάει", θα μείνεις εσύ με τους....υπολογισμούς στο χέρι και είναι κρίμα
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη your_idol : 31-08-15 στις 21:39.
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 21:47, 31-08-15:

Αλλά τι να το κάνουμε, στιφάδο με κρομμύδια και οδηγίες πιασμένες σε μαγνητάκια στο...ψυγείο του ζευγαριού με τη διαφορά ηλικίας?
Μια συζητηση της προκοπης, τοσο δυσκολο ειναι;

Κάτι μάλλον δεν έχεις καταλάβει νομίζω αλλά μικρός είσαι ακόμη έχεις καιρό, όμως βιάσου καλού κακού γιατί μέχρι να βρεις τον χρυσό κανόνα επιβίωσης σχέσης με διαφορές όπως πας, μιας και κάπου ανέφερες ότι τέτοια σχέση έχεις, θα στην τσιμπήσει (σορι κιόλας) κάνας πιο...πιτσιρικάς που το αφήνει κι όπου "πάει", θα μείνεις εσύ με τους....υπολογισμούς στο χέρι και είναι κρίμα
Μπραβο κι αυτο το βρηκες, ειμαι μικρος. Ενταξει μας χορτασες αρλουμπες. Μονο για χαβαλε εισαι αξιος.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη libre : 31-08-15 στις 21:54.
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 00:03, 01-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από italian
Η δικιά μου οπτική είναι η ακόλουθη. Βλέπεις έναν άνθρωπο, σου κινεί το ενδιαφέρον, τον γνωρίζεις, τον συναναστρέφεσαι και ας υποθέσουμε ότι δεν μαθαίνεις την ηλικία του. Αν αισθάνεσαι ότι είσαι με τον πατέρα/την μητέρα/τον γιο/την κόρη σου, προφανώς κάποιο ρόλο θα τον έχει παίξει και η ηλικία. Αν όμως νιώσεις, αποφασίσεις ότι με τον άνθρωπο αυτόν θέλεις να είστε μαζί, αυτό δεν βρίσκω λογικό να αλλάξει όταν π.χ διαβάσεις την ημερομηνία γέννησης του σε μια ταυτότητα.
Στην πραγματικη ζωη την μαθαινεις την ηλικια και μαλιστα γρηγορα και δευτερον ειναι το μετα. Το μετα απο λιγα χρονια. Καποια στιγμη παιρνουν τη σκυταλη οι εικονες. Το να τον βλεπεις οτι εχει αρχισει να σπαει στη φατσα, να ζοριζεται να σηκωθει απο την πολυθρονα, να λαχανιαζει στη σκαλα, να προσεχει τα φαγητα,να πεταξει μπυροκοιλια, να μην μπορει να σου κανει ολα τα χατηρια κλπ κλπ και να αρχισει πλεον να σου θυμιζει τον πατερα σου ειναι ενα θεμα. Αμα εισαι νεαρα που δεν μπορεις πια να τον κυκλοφορησεις τι να λεμε τωρα. Οι πιο πολλες που εμπλεξαν ετσι, το αντιμετωπισαν με τη μεθοδο του Λουη.

Αμα δεν εχεις φτασει στο σημειο της εξαρτησης, ψυχολογικης εννοειται, σιγα μην κρατησει. Οι αγαπη που νικαει τα παντα ειναι για τα εφηβα. Απο ο,τι εχω παρατηρησει, ετσι και η διαφορα ξεπερναει τα 12 χρονια, μια στις 10 σχεσεις να κρατησει.
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη libre : 01-09-15 στις 00:13.
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 15:29, 10-09-15:

Αμα δεν εχεις φτασει στο σημειο της εξαρτησης, ψυχολογικης εννοειται, σιγα μην κρατησει. Οι αγαπη που νικαει τα παντα ειναι για τα εφηβα. Απο ο,τι εχω παρατηρησει, ετσι και η διαφορα ξεπερναει τα 12 χρονια, μια στις 10 σχεσεις να κρατησει.
Στα 11 χρόνια και 11 μήνες πώς πάει η διαφορά; Επίσης, από ποια χώρα προέκυψαν αυτά τα ερευνητικά αποτελέσματα... δεν μου ακούγεται για Γαλλία πάντως.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:34, 10-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Στα 11 χρόνια και 11 μήνες πώς πάει η διαφορά; Επίσης, από ποια χώρα προέκυψαν αυτά τα ερευνητικά αποτελέσματα... δεν μου ακούγεται για Γαλλία πάντως.
Είμαστε της ίδιας σχολής, Γεώργιε!
Είμαι κι εγώ της ακρίβειας!
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

O your_idol έγραψε στις 19:37, 10-09-15:

Μια συζητηση της προκοπης, τοσο δυσκολο ειναι;
Οταν στις δεκα λεξεις σου οι εννια ειναι "ηλικια", ναι νομζω ειναι δυσκολο, υπαρχει...θεμα!
Παράθεση

μαρινακι96

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μαρινακι96
H μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H μαρινακι96 έγραψε στις 21:11, 10-09-15:

Μέχρι 10 χρόνια να είναι ο άλλος μεγαλύτερός μου, πιστεύω δεν θα είχα κανένα πρόβλημα!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,092 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 21:15, 10-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από μαρινακι96
Μέχρι 10 χρόνια να είναι ο άλλος μεγαλύτερός μου, πιστεύω δεν θα είχα κανένα πρόβλημα!
αν ήταν 11, 12 χρόνια διαφορά θα υπήρχε θέμα;
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

O your_idol έγραψε στις 22:39, 10-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από nPb
αν ήταν 11, 12 χρόνια διαφορά θα υπήρχε θέμα;
Κάτσε να πει όχι, και θα ρίξω μετά κι εγώ ακόμη 2-3 (αγάλι αγάλι) και θα... δει στο τέλος τον λίβρα εραστή!

Υγ χωρίς παρεξήγηση μαρινακι96, αστειεύομαι να είμαστε στο κλίμα του θέματος!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη your_idol : 10-09-15 στις 23:05.
Παράθεση

μαρινακι96

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη μαρινακι96
H μαρινακι96 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 66 μηνύματα.

H μαρινακι96 έγραψε στις 09:21, 11-09-15:

Χαχα όχι καμία παρεξήγηση! Ένας χρόνος δεν κάνει τρομερή διαφορά. Λέγοντας όμως 10 χρόνια εννοώ να με περνάει 7-8 χρόνια με όριο τα 10... Αλλά εντάξει δεν μπορείς να είσαι απόλυτος με αυτά. Υπάρχουν και ζευγάρια με διαφορά ηλικία 20 χρόνων και τα βρίσκουν μια χαρά.
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,092 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 09:47, 11-09-15:

Χαχα όχι καμία παρεξήγηση! Ένας χρόνος δεν κάνει τρομερή διαφορά. Λέγοντας όμως 10 χρόνια εννοώ να με περνάει 7-8 χρόνια με όριο τα 10... Αλλά εντάξει δεν μπορείς να είσαι απόλυτος με αυτά. Υπάρχουν και ζευγάρια με διαφορά ηλικία 20 χρόνων και τα βρίσκουν μια χαρά.
Kατά καιρούς με συζητήσεις που έχω κάνει, αρκετές (ξαναλέω αρκετές) κοπέλες θεωρούν τη διαφορά ηλικίας 5 χρόνων αρκετή. Πόσο μάλλον για 10-15 χρόνια. Αυτό φαίνεται και στο Πανεπιστήμιο, όπου με το πέρασμα των ετών υπάρχει "επιφυλακτική" αποδοχή σε παρέες (πόσο μάλλον αν συμβεί κάτι σε ερωτικό πλαίσιο) φοιτητών συνήθως μικρότερων ετών.
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,923 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 11:13, 11-09-15:

Kατά καιρούς με συζητήσεις που έχω κάνει, αρκετές (ξαναλέω αρκετές) κοπέλες θεωρούν τη διαφορά ηλικίας 5 χρόνων αρκετή. Πόσο μάλλον για 10-15 χρόνια. Αυτό φαίνεται και στο Πανεπιστήμιο, όπου με το πέρασμα των ετών υπάρχει "επιφυλακτική" αποδοχή σε παρέες (πόσο μάλλον αν συμβεί κάτι σε ερωτικό πλαίσιο) φοιτητών συνήθως μικρότερων ετών.
Πιστεύεις ειλικρινά ότι έχει σημασία; Δηλαδή αν σε αυτές τις κοπέλες, τύχει να ερωτευθούν έναν άνθρωπο 20 χρόνια μεγαλύτερο θα έχει σημασία η διαφορά ηλικίας; Εγώ περισσότερο νομίζω ότι μετράει τι άνθρωπο έχεις απέναντί σου! Θα προκύψουν προβλήματα στην πορεία; Αυτό είναι το μόνο σίγουρο - όμως κάθε σχέση έχει προβλήματα... Απλά μπαίνεις στο συγκεκριμένο παιχνίδι(sic) γνωρίζοντας ότι η ...εμπειρία πάντα νικάει!
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

O libre έγραψε στις 13:07, 11-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Στο ποστ μου ειπα: Απο ο,τι εχω παρατηρησει... (υποκειμενική άποψη)

Οταν στις δεκα λεξεις σου οι εννια ειναι "ηλικια", ναι νομζω ειναι δυσκολο, υπαρχει...θεμα!
Δες τον τιτλο του νηματος.
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

O your_idol έγραψε στις 16:23, 11-09-15:

Δες τον τιτλο του νηματος.
Ξαναδές κι εσύ τα λόγια σου, στο ...πλύσιμο της πλάτης

Οταν ενηλικιωθεις και μαθεις να κανεις χιουμορ μπορει και να διασκεδασω.

Πρωτη φορα συναντω εφηβο που αντι να εχει ιδανικά, εχει κανει θεο του το χρημα, δυστυχισμενο και ξοφλημενο απο τα 17

Εχει και δυο κοριτσακια που παιζουν εκει

Και μια 18 χρονη με μηδεν πειρα ζωης

πηγαινε να παιξεις με τις φιλες σου μεχρι να μεγαλωσεις
χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο, ότι και να πεις έχει κοινό παρονομαστή το..."χρόνο"
οκαυ, δεν στη λέω απλώς κοίτα να το διορθώσεις και χάρηκα που γύρισες!

η ...εμπειρία πάντα νικάει!

Ε, καμία φορά την αφήνετε και να...κερδίζει!

Αλλά εντάξει δεν μπορείς να είσαι απόλυτος με αυτά
Ναι, το ένα δεν αποκλείει το άλλο και...αντίστροφα.
Βέβαια τα νούμερα, οι αριθμοί, και είναι αναμενόμενο, έχουν την τάση να μην απομακρύνονται πάρα πολύ μεταξύ τους, αλλά εδώ δεν έχουμε να επιλύσουμε τον αλγόριθμου του θεού!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη your_idol : 11-09-15 στις 17:25.
Παράθεση

Mairh-Mairh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mairh-Mairh
H Mairh-Mairh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Mairh-Mairh έγραψε στις 21:32, 11-09-15:

Παιδιά δύσκολα τα πράγματα σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχω φίλο που θέλει μεγαλύτερη (7 χρόνια) και ήδη χωρίς να έχουν σχέση δημιουργούνται προβλήματα γι'αυτό το λόγο.
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

O your_idol έγραψε στις 04:47, 12-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Mairh-Mairh
Έχω φίλο που θέλει μεγαλύτερη
Για μισο λεπτο, οταν ειναι μεγαλυτερη η γυναικα αλλαζει το πραγμα!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη your_idol : 12-09-15 στις 04:52.
-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mάιρα

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Mάιρα
H Mάιρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,673 μηνύματα.

H Mάιρα έγραψε στις 22:33, 15-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Mairh-Mairh
Παιδιά δύσκολα τα πράγματα σε τέτοιες περιπτώσεις. Έχω φίλο που θέλει μεγαλύτερη (7 χρόνια) και ήδη χωρίς να έχουν σχέση δημιουργούνται προβλήματα γι'αυτό το λόγο.
Και τώρα εσύ μας λες δηλαδή πως είναι κακό να γουστάρει κάποια μεγαλύτερη κατά 7 χρόνια; Προβλήματα θα υπάρχουν είτε η διαφορά ηλικίας τους είναι 2, 5, 7, ή 10 χρόνια. Η ηλικία είναι απλώς ένα νούμερο, δεν καθορίζει τίποτα. Δηλαδή εμείς οι κοπέλες πως μας αρέσουν τα αγόρια που είναι ~30; Σιγά τα αυγά! Αν ταιριάζεις με άλλον, δεν σε απασχολεί τίποτα παραπάνω.
Παράθεση

your_idol

Αποκλεισμένος χρήστης

O your_idol έγραψε στις 09:39, 16-09-15:

Αυτό φαίνεται και στο Πανεπιστήμιο, όπου με το πέρασμα των ετών υπάρχει "επιφυλακτική" αποδοχή σε παρέες (πόσο μάλλον αν συμβεί κάτι σε ερωτικό πλαίσιο) φοιτητών συνήθως μικρότερων ετών.
Ναι, ειδικά αυτό το "μου ρίχνει χρόνια" είναι πιπίλα που βάζει φραγμό, αλλά και ...κολακεύει συγχρόνως, με τα γνωστά αποτελέσματα
Παράθεση

Σύσιφος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Σύσιφος
Ο Σύσιφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O Σύσιφος έγραψε στις 11:58, 16-09-15:

Οι μεγαλύτεροι άντρες πάντα θέλουμε να πηδάμε ένα φρέσκο γκομενάκι ,οπότε όσο μεγαλώνουμε ,τόσο μεγαλώνει και η διαφορά ηλικίας που επικεντρωνόμαστε ,δεδομένου ότι πάνω από τα 40 ,το 80% είναι αναξιογάμητες. Εξ άλλου η προσφορά είναι τεράστια και με τα σημερινά δεδομένα αν έχεις μια σχετική οικονομική άνεση ,και ένα αξιοπρεπές αυτοκίνητο και σπίτι ,δεν προλαβαίνεις να διαλέγεις διαθέσιμες 25-30 χρονών που είναι στα ντουζένια τους.
Απ την άλλη μεριά κάποιος που πάει με μεγαλύτερη ,είναι σίγουρα απελπιστικά στερημένος. Μια γυναίκα πάνω από τα 50 το μόνο που μπορεί να προσφέρει είναι συντροφιά σε κάποιο συνταξιούχο.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,276 μηνύματα.

O gaspar ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΕΜΠΑ έγραψε στις 12:27, 16-09-15:

Αρχική Δημοσίευση από Σύσιφος
Μια γυναίκα πάνω από τα 50 το μόνο που μπορεί να προσφέρει είναι συντροφιά σε κάποιο συνταξιούχο.
υπάρχει και το ζιγκολίκι
Παράθεση

Mairh-Mairh

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Mairh-Mairh
H Mairh-Mairh αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H Mairh-Mairh έγραψε στις 08:41, 18-09-15:

Εγώ συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες αλλά δυστυχώς δεν το βλέπουν όλοι έτσι. Αυτό ακριβώς είπα και στον φίλο μου, η ηλικία είναι απλά ένα νούμερο αλλά η κοπέλα έχει ενδοιασμούς.
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 18:18, 16-07-16:

Η ηλικια για καποιον λογο δεν ηταν απλα ενα νουμερο για εμενα και επεδιωκα να μην κανω σχεση με διαφορα ηλικιας πανω/κατω απο 3 χρονια. Η διαφορα 10 χρονων μου φαινοταν υπερβολικη και απορουσα τι βρισκουν σε τοσο μεγαλους. Αλλα οτι κοροιδευεις το λουζεσαι...
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Claire Rentfield (Βάσω.)

Supervisor

Το avatar του χρήστη Claire Rentfield
H Βάσω. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 15,088 μηνύματα.

H Claire Rentfield έγραψε στις 19:10, 16-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Η ηλικια για καποιον λογο δεν ηταν απλα ενα νουμερο για εμενα και επεδιωκα να μην κανω σχεση με διαφορα ηλικιας πανω/κατω απο 3 χρονια. Η διαφορα 10 χρονων μου φαινοταν υπερβολικη και απορουσα τι βρισκουν σε τοσο μεγαλους. Αλλα οτι κοροιδευεις το λουζεσαι...
Σ' αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.
΄Οχι μόνο ότι κοροιδεύεις το λούζεσαι αλλά γενικά δεν πρέπει να λέει κανείς φράσεις σαν "εγώ αυτό ποτέ" ή κάτι τέτοιο. Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πως θα σου τα φέρει η ζωή...
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 20:00, 16-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Nelliel
Παράθεση

Nelliel

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nelliel
H Nelliel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Μελίσσια (Αττική). Έχει γράψει 884 μηνύματα.

H Nelliel έγραψε στις 23:35, 16-07-16:

Αρχική Δημοσίευση από Claire Rentfield
Σ' αυτό έχεις απόλυτο δίκιο.
΄Οχι μόνο ότι κοροιδεύεις το λούζεσαι αλλά γενικά δεν πρέπει να λέει κανείς φράσεις σαν "εγώ αυτό ποτέ" ή κάτι τέτοιο. Ποτέ δεν μπορείς να ξέρεις πως θα σου τα φέρει η ζωή...
Οντως. Οι παραγοντες ειναι παρα πολλοι που ειναι ικανοι να σου φερουν τα πανω κατω στη ζωη. Σκεφτεσαι διαφορετικα στα 20 και διαφορετικα στα 30. Αν σου τυχουν και διαφορα γεγονοτα, τοτε αναθεωρεις πολλα πραγματα. Και οντως, η ηλικια ειναι ενας αριθμος, ειδικα αν λαβει κανεις υποψην οτι σε πολλους ανθρωπους η ημερολογιακη ηλικια δεν συμβαδιζει με την βιολογικη.

ενταξει, αυτη η διαφορα ηλικιας ειναι υπερβολικη! Ο τυπος θα μπορουσε να ειναι και παππους της!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη meetmeinmontauk : 17-07-16 στις 07:52. Αιτία: merge
Παράθεση

Iliaso

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Iliaso
Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,473 μηνύματα.

O Iliaso έγραψε στις 23:41, 16-07-16:

Κανένα απολύτως πρόβλημα, δε θυμάμαι τι έχω ξαναπει εδώ πριν χρόνια για το θέμα αλλά αν τα βρίσκουν 2 άνθρωποι τι μας κόφτει εμάς;
Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,367 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 00:06, 17-07-16:

Δεχόμαστε μέχρι 12 χρόνια πιο πάνω πιστεύω. Πολύ πιο πάνω ίσως κάποτε προκαλούσε θέμα. Αλλά και πάλι αν δεν με περνά 2-3-5 χρόνια δε με δελεάζει ο άλλος εύκολα.
Παράθεση

nymphet

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nymphet
H nymphet αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 203 μηνύματα.

H nymphet έγραψε στις 00:15, 17-07-16:

Με 5 χρόνια διαφορά ηλικίας είσαι σα συνομήλικος.Γενικα,αν η σχέση αφορά ενήλικες με τα μυαλά στο κεφάλι τους τότε όλα τέλεια.Τι είναι μερικά χρόνια μπροστά στο άπειρο?
Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,694 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 00:20, 17-07-16:

Ειναι πολυ σχετικα ολα. Εξαρταται παντα απο τον ανθρωπο.

Υπαρχουν ανθρωποι μεγαλοι σε ηλικια που εχουν συγχρονη νοοτροπια και υπαρχουν αλλοι που ειναι μπαρμπαδια τελειως. Προφανως ειναι πιο συνηθισμενο να ειναι ο αντρας μεγαλυτερος ηλικιακα και ο λογος ειναι καθαρα βιολογικος. Ενας 35αρης που θελει οικογενεια πολυ δυσκολα θα παρει 45αρα γιατι ξερει οτι θα ειναι δυσκολο να κανει παιδια. Αντιθετα μια 35αρα μπορει να παρει ενα 45αρη και να εχουν μια δεκαετια να κανουν οικογενεια. Διαφορες ηλικιας <5 ετων τις θεωρω αμελητεες, στους ενηλικες δεν φαινεται τοσο πολυ η διαφορα, δεν ειναι και εφηβοι.
Παράθεση

Γκρινιάρης Gkrr (Κωνσταντίνος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γκρινιάρης Gkrr
Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 688 μηνύματα.

O Γκρινιάρης Gkrr Perseverance makes the difference... έγραψε στις 01:52, 17-07-16:

Η διαφορά μεταξύ 40-50 δεν νομίζω να είναι τόσο μεγάλο θέμα, η διαφορά όμως 20-30 πιστεύω είναι τεράστια. Είναι αναλόγως...
Παράθεση

Ερινύς (Rin)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Rin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Παιδίατρος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 12,013 μηνύματα.

H Ερινύς Ab aeterno. έγραψε στις 11:25, 17-07-16:

Εξαρτάται πόσο ώριμος είναι ο μικρότερος ηλικιακά και πόσο open-minded ο μεγαλύτερος ηλικιακά από τους 2. Τώρα στην ηλικιακή ζώνη 15-20 πιστεύω ότι και τα 5 χρόνια φαίνονται σαν αρκετά σημαντική διαφορά, πόσο μάλλον τα 10 (τι να κάνει το 18χρονο που μόλις τελείωσε το σχολείο με τον/την 28χρονο/η που είναι στην αρχή της καριέρας του/της; Δεν λέω ότι είναι απαγορευτικό, αλλά τέτοιες σχέσεις δύσκολα να αντέξουν, και ίσως είναι περισσότερο σχέσεις αυτοεπιβεβαίωσης και από τις 2 πλευρές).

Πιστεύω ότι μετά τα 22-23 που βάζουμε όλοι άλλες προτεραιότητες και έχουμε δει και 5 πράγματα, οι διαφορές δεν φαίνονται τόσο. Αλλά και πάλι για να στεριώσει κάτι, σημαντική είναι η πρώτη πρόταση που έγραψα.
8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 16:08, 27-05-17:

Eγώ εδώ και τρεις εβδομάδες είμαι σε καινούρια σχέση με έναν άντρα 57 ετών. Τον γνώρισα σε μια ποιητική βραδιά, πιάσαμε την κουβέντα, ανταλλάξαμε τηλέφωνα και βγαίνουμε 2-3 φορές την εβδομάδα. Δεν είναι ότι είμαι τρελά ερωτευμένη με αυτόν τον άντρα, αλλά υπάρχει μεταξύ μας καλή επικοινωνία, ψυχική προσέγγιση και κοινά ενδιαφέροντα. Εξάλλου ως άνθρωπος είχα ανάγκη μια αγκαλιά και μια παρέα και όχι μόνο. Μπορεί ο Αντώνης να είναι πολλά χρόνια μεγαλύτερος μου, αλλά είμαι κι εγώ αρκετά μεγάλη. Ένας άντρας συνομήλικός μου θα κοιτάξει μια τριαντάρα. Σε μια σαραντάρα συνήθως δείχνουν ενδιαφέρον άνθρωποι 50+. Τι να λέμε τώρα; Η ηλικία είναι αρνητικός παράγοντας και δεν αφήνει πολλά περιθώρια επιλογής. Έτσι, τώρα πλέον δεν είναι επιλογή μου να είμαι με μεγαλύτερο, αλλά αναγκαιότητα, για να έχω κι εγώ μια παρέα χωρίς πολλές υποχρεώσεις. {Ούτε εγώ δηλαδή θέλω γάμο ούτε αυτός}. Κρατάω ως θετικό το γεγονός ότι έχουμε πολύ καλή επικοινωνία. Το πάμε όσο πάει, χωρίς κανένα ιδιαίτερο συναίσθημα. Μου αρέσει να μιλάω ρεαλιστικά. Δεν μου αρέσουν οι υπεκφυγές. Ήμουν απλώς σε μια φάση που είχα ανάγκη από μια αντρική συντροφιά.
5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους