Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Sira

Νεοφερμένος

Η Sira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Διαφορα ηλικιας..
Χμ...
Ο αδερφος του πατερα μου ηταν παντρεμενος απο το '63 με μια γυναικα κατα 18 ολοκληρα χρονια μεγαλυτερη του!
Ναι 18 οχι 8 δεν εκανα λαθος..
Εδω κ 6 χρονια εφυγε απο την ζωη η θεια μου
Δεν ξερω ποσο ηρεμη ηταν η συζυγικη τους ζωη ξερω ομως οτι την φροντισε μεχρι τελους!
Το θεμα "διαφορα ηλικιας" που για μενα δεν υπαρχει καν θεμα πιστευω το δημιουργουν μεγαλοι σε ηλικια ανθρωποι κ ισως νεωτερες γυναικες δυστυχως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Η προσωπική μου άποψη για τη διαφορά ηλικίας (πάνω από 7-8 χρόνια) είναι ότι παίζει κάποιο ρόλο στη σχέση. Όχι βέβαια ότι δεν μπορεί να υπάρξουν επιτυχημένες σχέσεις με διαφορά ηλικίας, απλά το θεωρώ σπάνιο, μόνο και μόνο επειδή η μεγάλη διαφορά ηλικίας σημαίνει κατά κανόνα και διαφορά φάσης. Και μπορεί αυτό σε κάποια φάση να μην είναι εμφανές αλλά κάποια στιγμή θα φανεί. Στα 25 σου μπορεί να μη σε πολυνοιάζει αν ο άλλος είναι 40, αλλά στα 35 σου, που θα θεωρείσαι ακόμα νεότατος/τη θα έχεις ένα θέμα με τον/την 50αρη/αρα, όχι στο πως θα φαίνεται αλλά στο τι θα θέλει να κάνει.
Φυσικά εξαρτάται και από το τι θέλει ο καθένας από τη ζωή του, σίγουρα. Μπορεί άλλος να μην έχει πρόβλημα... δυστυχώς όσες δικές μου φίλες είχαν τέτοιες σχέσεις, ήρθε κάποια στιγμή που το πρόβλημα της διαφοράς ηλικίας έγινε πολύ εμφανές.
Ξαναλέω ότι δεν είναι απόλυτο και ότι υπάρχουν εξαιρετικές σχέσεις με διαφορά ηλικίας, αλλά νομίζω ότι είναι σπάνιες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Lorien ξανατονίζω την πρότασή μου μπας και κάποιος την προσέξει και δείτε τι θεωρώ σημαντικό.
Το κουρασμενος δε θα το δεις στις ρυτιδες ομως. Αν δε κανω λαθος μιλας για ψυχολογικη κουραση. Και ναι, το ειπες και αυτο, αλλα ηταν 1 προταση αναμεσα σε πολλες αλλες που μιλουσαν για επιδερμιδα,σεξ,στραβο αρμενισμα 40αρηδων κλπ. Ισως γιαυτο σε παρεξηγησαμε.

Ερώτηση 1: ναι
Ερώτηση 2: ναι
Η ερωτηση του δεν ηταν κυριολεκτικη πιστευω. Το πνευμα και το νοημα ηταν οτι οι περισσοτεροι ανδρες εκ φυσεως θελουν εμπειριες, και οι περισσοτερς γυναικες εκ φυσεως θελουν αποκατασταση/οικογενεια. Οι εξαιρεσεις παντα υπαρχουν και νομιζω ειναι αυτονοητο οτι δε μιλαμε γιαυτες.

Κι εγω πιστευω οτι η διαφορά ηλικιας παιζει ρολο, απλά οχι τον σημαντικοτερο. Ο ρολος που θα παιξει εξαρταται και απο τα υπολοιπα. Αλλο να ειναι μια σχεση ονειρεμενη και να υπαρχουν 10 χρονια διαφορά , και άλλο να υπαρχουν 10 χρονια αλλά και προβληματα που απασχολουν.

Και βεβαια η διαφορα ηλικιας αλλαζει σημασια, σε σχεση με τις ηλικιες που μιλαμε. Αλλο 20-35 και αλλο 35-50.
Και με το φυλλο: άλλο 35 εκεινη και 50 εκεινος, και αλλο 35 εκεινος και 50 εκεινη. Η φυση θελει τον ανδρα δραστηριο και ελκυστικο για περισσοτερα χρονια, τι να κανουμε. Εχει κι αυτο σχεση με τα γονιδια που τον θελουν να ζευγαρωσει με πολλες απότι φαινεται. (ασχετα αν οι γυναικες δε θελουν να το δεχονται αυτο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κι εγω πιστευω οτι η διαφορά ηλικιας παιζει ρολο, απλά οχι τον σημαντικοτερο. Ο ρολος που θα παιξει εξαρταται και απο τα υπολοιπα. Αλλο να ειναι μια σχεση ονειρεμενη και να υπαρχουν 10 χρονια διαφορά , και άλλο να υπαρχουν 10 χρονια αλλά και προβληματα που απασχολουν.

Και για μένα η διαφορά ηλικίας είναι μείον. Έχω δει παραδείγματα που λειτουργεί, αλλά τις περισσότερες φορές το έχω συνδέσει με την εκμετάλλευση. Ο 40ρης που είναι charming αλλά ανώριμος και χειρίζεται πολύ πιο εύκολα την 25άρα, η 20χρονη που θέλει άνετη ζωή που δύσκολα θα της προσφέρει ο φοιτητής, η 50άρα που τα φτιάχνει με τον πιτσιρίκο επειδή ο άντρας της έχει κρίση ηλικίας και την αγνοεί. Παρόμοια παραδείγματα είναι περισσότερα από τα άτομα με διαφορά ηλικίας τα οποία κάνουν σχέση χωρίς υστεροβουλία. Είμαι επιφυλακτική, αλλά όχι κάθετη (εκτός από περιπτώσεις που βλέπω μεγάλους ανθρώπους με εφήβους. Εκεί είμαι κάθετη και δογματική).

Και με το φυλλο: άλλο 35 εκεινη και 50 εκεινος, και αλλο 35 εκεινος και 50 εκεινη. Η φυση θελει τον ανδρα δραστηριο και ελκυστικο για περισσοτερα χρονια, τι να κανουμε. Εχει κι αυτο σχεση με τα γονιδια που τον θελουν να ζευγαρωσει με πολλες απότι φαινεται. (ασχετα αν οι γυναικες δε θελουν να το δεχονται αυτο).

Ρε συ Lorien αυτό δεν έχει βάση. Οι γυναίκες πια κρατιούνται κούκλες για χρόνια. Αντίθετα οι άντρες δεν ασχολούνται ακόμα τόσο πολύ με την εμφάνισή τους, οπότε σπάνε ευκολότερα. Εκτός κι αν έχεις στο μυαλό σου τις γυναίκες χρόνια πριν, που στα 30 είχαν 4 παιδιά, ασχολούνταν με το νοικοκυριό κι αφήνονταν εντελώς. Δεν μιλάω για διαφορές 20ετίας προφανώς, εκεί η διαφορά είναι εμφανής είτε ο άντρας είναι μεγαλύτερος είτε η γυναίκα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επιμηθέας

Δραστήριο μέλος

Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 553 μηνύματα.
Πρίν 20 χρόνια κατέκρινα με τον χειρότερο τρόπο 2 σχέσεις με διαφορά ηλικίας 19 και 31 χρονών.
Εγώ πήρα το μάθημα μου και δεν θα το ξανακάνω.
Ακόμη βέβαια δεν βλέπω με καλό μάτι τέτοιες διαφορές, αλλά δεν υπάρχει πλέον ούτε 1/1000 να τις καταδικάσω.:/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Και βεβαια η διαφορα ηλικιας αλλαζει σημασια, σε σχεση με τις ηλικιες που μιλαμε. Αλλο 20-35 και αλλο 35-50.
Και με το φυλλο: άλλο 35 εκεινη και 50 εκεινος, και αλλο 35 εκεινος και 50 εκεινη. Η φυση θελει τον ανδρα δραστηριο και ελκυστικο για περισσοτερα χρονια, τι να κανουμε. Εχει κι αυτο σχεση με τα γονιδια που τον θελουν να ζευγαρωσει με πολλες απότι φαινεται. (ασχετα αν οι γυναικες δε θελουν να το δεχονται αυτο).

Ρε συ Lorien αυτό δεν έχει βάση. Οι γυναίκες πια κρατιούνται κούκλες για χρόνια. Αντίθετα οι άντρες δεν ασχολούνται ακόμα τόσο πολύ με την εμφάνισή τους, οπότε σπάνε ευκολότερα. Εκτός κι αν έχεις στο μυαλό σου τις γυναίκες χρόνια πριν, που στα 30 είχαν 4 παιδιά, ασχολούνταν με το νοικοκυριό κι αφήνονταν εντελώς. Δεν μιλάω για διαφορές 20ετίας προφανώς, εκεί η διαφορά είναι εμφανής είτε ο άντρας είναι μεγαλύτερος είτε η γυναίκα.

Δεν νομίζω (σόρυ κιόλας που επεμβαίνω) ότι μιλάει τόσο για εξωτερική εμφάνιση, αλλά περισσότερο για δραστηριότητα και ενέργεια ... Όμως νομίζω κι αυτό έχει αλλάξει αρκετά. Ωστόσο υπάρχει μια ας το πούμε αλήθεια σε αυτό που λέει ο Λόρυ, δε νομίζω όμως ότι είναι θέμα γονιδίων, αλλά πάλι διαφορά φάσης. Ένας άνδρας 50άρης εξακολουθεί πιο άνετα να αισθάνεται μέσα στο παιχνίδι, απ' ότι μια γυναίκα 50άρα, το ίδιο καλοστεκούμενοι και οι δύο.

Εγώ θέλω να πω κάτι άλλο, το οποίο ίσως να είναι παρεξηγήσιμο... αλλά επειδή το έχω δει κατ' επανάληψη τις συνέπειες, θεωρώ πως πρέπει να το αναφέρω. Είναι μια συμβουλή σε όσους και όσες επιλέγουν να κάνουν μια μια σχέση ζωής με κάποιον/α που έχουν μεγάλη διαφορά ηλικίας.

Όσοι σκέφτεστε λοιπόν να κάνετε οικογένεια ... προφανώς θα ξεκινάτε με την προοπτική του για πάντα (κανένας δεν ξεκινάει διαφορετικά). Σκεφτείτε καλά τι σημαίνει αυτό το πάντα με τη διαφορά ηλικίας. Διότι άλλο το περνάω καλά τώρα και δεν φαίνεται η διαφορά μας και άλλο το για πάντα. Φυσικά κανένας δεν προδικάζει ότι οι άλλες σχέσεις, που δεν έχουν διαφορά ηλικίας θα είναι επιτυχημένες και σίγουρα δεν είναι μόνο η ηλικία που παίζει ρόλο, αλλά πολλά πολλά άλλα πράγματα.
Έχω πρόσφατο παράδειγμα και γι' αυτό επιμένω. Και συγγνώμη αν γίνομαι δυσάρεστη, αλλά άλλο πράγμα τα 25-35 και άλλο τα 35-45. Πολλώ δε μάλλον τα 35-50. Σκεφτείτε καλά πριν πάρετε την απόφαση αυτή και σκεφτείτε επίσης όσοι αντιμετωπίζετε την αντίδραση της οικογένειάς σας, ότι οι δικοί σας άνθρωποι σας αγαπάνε και θέλουν το καλό σας.
Δεν θέλω να αποτρέψω κανέναν από κάτι, απλά όπως είπα έχω δει αρκετές περιπτώσεις, που το αγνόησαν και το μετάνιωσαν. Φυσικά σε όλες τις περιπτώσεις δείγματα υπήρχαν, απλά όχι τόσο εμφανή! Σαν συμβουλή το λέω και μόνο. Σκεφτείτε το καλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Και για μένα η διαφορά ηλικίας είναι μείον. Έχω δει παραδείγματα που λειτουργεί, αλλά τις περισσότερες φορές το έχω συνδέσει με την εκμετάλλευση. Ο 40ρης που είναι charming αλλά ανώριμος και χειρίζεται πολύ πιο εύκολα την 25άρα, η 20χρονη που θέλει άνετη ζωή που δύσκολα θα της προσφέρει ο φοιτητής, η 50άρα που τα φτιάχνει με τον πιτσιρίκο επειδή ο άντρας της έχει κρίση ηλικίας και την αγνοεί. Παρόμοια παραδείγματα είναι περισσότερα από τα άτομα με διαφορά ηλικίας τα οποία κάνουν σχέση χωρίς υστεροβουλία. Είμαι επιφυλακτική, αλλά όχι κάθετη (εκτός από περιπτώσεις που βλέπω μεγάλους ανθρώπους με εφήβους. Εκεί είμαι κάθετη και δογματική).
Χωρις αυτο να σημαινει οτι και η ιδια ηλικια ειναι απαραιτητως κατι καλο.

Ρε συ Lorien αυτό δεν έχει βάση. Οι γυναίκες πια κρατιούνται κούκλες για χρόνια. Αντίθετα οι άντρες δεν ασχολούνται ακόμα τόσο πολύ με την εμφάνισή τους, οπότε σπάνε ευκολότερα. Εκτός κι αν έχεις στο μυαλό σου τις γυναίκες χρόνια πριν, που στα 30 είχαν 4 παιδιά, ασχολούνταν με το νοικοκυριό κι αφήνονταν εντελώς. Δεν μιλάω για διαφορές 20ετίας προφανώς, εκεί η διαφορά είναι εμφανής είτε ο άντρας είναι μεγαλύτερος είτε η γυναίκα.
Οι γυναικες σημερα κρατιουνται κουκλες για χρονια ; Το λενε οι ιδιες ; :P
Και οι αντρες σημερα δεν περιποιουνται και σπανε νωριτερα ; Δλδ οι αντρες κρατανε περισσοτερο επειδη περιποιουνται ; Και τωρα που σταματησαν, σπανε ;

Πρωτη φορα τα ακουω αυτα. Μηπως δεν πολυπεριποιουνταν γιατι...δεν χρειαζοταν ;
Περα απο γονιδια ενδεχομενως, το ξυρισμα κρατα το προσωπου του ανδρα καλυτερα. Να πουμε για μυικη μαζα ; Για κυταρριτιδα ; Για ρυτιδες ; Για χαλαρωση ;

Αυτα ειναι γονιδιακα, δεν αλλαζουν απλα επειδη οι μεν περιποιουνται καλυτερα και οι δε οχι. (που δε πιστευω οτι οι ανδρες περιποιουνται σημαντικα λιγοτερο απο οτι παλαιοτερα).

Και ουτε μιλαμε να αρχισει μια γυναικα τις πλαστικες, τα μποτοξ ή το μισο κιλο στοκαρισμα για να κρατησει.

Δε ξερω. Υπαρχoυν κι αλλοι που πιστευουν αυτο που λεει η underwater ? :confused:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Κοίτα, νομίζω ότι το να αισθάνεται ο 50ρης περισσότερο ακμαίος στο ερωτοπαίχνιδο μου φαίνεται δικαιολογημένο, λόγω της παλαιότερης θέσης της γυναίκας. Φυσικό μπορώ να το θεωρήσω μόνο λαμβάνοντας υπόψην το γεγονός ότι οι άντρες είναι γόνιμοι ως τα γεράματα, σε αντίθεση με τις γυναίκες. Όπως και να 'ναι, με νέα παραδείγματα όπως Demi Moore και Aston Kutcher το τοπίο αλλάζει δραματικά.:P

Όσον αφορά την άποψη ότι ο άνδρας παραμένει για περισσότερο καιρό ακμαίος (πέρα από το γκομενικό στοιχείο) κι αυτό το συνδέω με την διαφορά θέσης που είχαν το φύλα παλιότερα. Σκέφτομαι τη ''νέα γενιά συνταξιούχων'' και βλέπω το ζεύγος να είναι το ίδιο δραστήριο ή και να υπερτερεί η γυναίκα. Πολλές γυναίκες δεν βάζουν κ*λο μετά την σύνταξη, ασχολούνται με χόμπυ, ταξιδεύουν, κοινωνικοποιούνται, και βγάζουν τα απωθημένα τους. Καμία σχέση με σκηνικά που η γυναίκα ασχολούταν με το νοικοκυριό περιμένοντας τον άντρα να γυρίσει από το καφενείο ή που η μόνη της χαρά ήταν να δει τα εγγονάκια της.

Εκτός θέματος είμαι, αλλά μπήκα σε σκέψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Χωρις αυτο να σημαινει οτι και η ιδια ηλικια ειναι απαραιτητως κατι καλο.

Οι γυναικες σημερα κρατιουνται κουκλες για χρονια ; Το λενε οι ιδιες ; :P
Και οι αντρες σημερα δεν περιποιουνται και σπανε νωριτερα ; Δλδ οι αντρες κρατανε περισσοτερο επειδη περιποιουνται ; Και τωρα που σταματησαν, σπανε ;

Πρωτη φορα τα ακουω αυτα. Μηπως δεν πολυπεριποιουνταν γιατι...δεν χρειαζοταν ;
Περα απο γονιδια ενδεχομενως, το ξυρισμα κρατα το προσωπου του ανδρα καλυτερα. Να πουμε για μυικη μαζα ; Για κυταρριτιδα ; Για ρυτιδες ; Για χαλαρωση ;

Αυτα ειναι γονιδιακα, δεν αλλαζουν απλα επειδη οι μεν περιποιουνται καλυτερα και οι δε οχι. (που δε πιστευω οτι οι ανδρες περιποιουνται σημαντικα λιγοτερο απο οτι παλαιοτερα).

Και ουτε μιλαμε να αρχισει μια γυναικα τις πλαστικες, τα μποτοξ ή το μισο κιλο στοκαρισμα για να κρατησει.

Δε ξερω. Υπαρχoυν κι αλλοι που πιστευουν αυτο που λεει η underwater ? :confused:

Βρε που είπα ότι οι άντρες περιποιούνται λιγότερο ΤΩΡΑ τον εαυτό τους? Στάνταρ περιποιούνται περισσότερο από παλιά, αλλά λιγότερο από τις γυναίκες.

Σίγουρα δεν έχουν κυτταρίτιδα, αλλά αν θες να τα αναλύσουμε κάνουν εύκολα κοιλιά, η τριχόπτωση καραδοκεί και πολλά ακόμα. Αλλά δεν έχω όρεξη να τα βάλω κάτω και να συγκρίνω 1 προς 1 τα χαρακτηριστικά ''κατάπτωσης'' του κάθε φύλου. Δε νομίζω ότι οι γυναίκες γερνούν πρόωρα, αυτό ανέφερα .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Βρε που είπα ότι οι άντρες περιποιούνται λιγότερο ΤΩΡΑ τον εαυτό τους? Στάνταρ περιποιούνται περισσότερο από παλιά, αλλά λιγότερο από τις γυναίκες.
Συγνωμη, διαβασα λαθος. Οκ, λιγοτερο απο τις γυναικες. Αλλα δεν ειναι και απαραιτητο να περιποιουνται οσο οι γυναικες, ετσι δεν ειναι ; (δε βαζουν μακιγιαζ, δεν εχουν ενα σωρο με τα μαλλια να κανουν, παχαινουν πιο δυσκολα και ειναι πιο "οκ" και με 5-10 κιλα παραπανω απότι μια γυναικα με τα αντιστοιχα,κλπ).

Σίγουρα δεν έχουν κυτταρίτιδα, αλλά αν θες να τα αναλύσουμε κάνουν εύκολα κοιλιά, η τριχόπτωση καραδοκεί και πολλά ακόμα. Αλλά δεν έχω όρεξη να τα βάλω κάτω και να συγκρίνω 1 προς 1 τα χαρακτηριστικά ''κατάπτωσης'' του κάθε φύλου.
Καραδοκει η τριχοπτωση αλλά οκ, η πλειοψηφια 40ρηδων-50αρηδων, δεν ειναι φαλακροι (μερικοι εχουν αραιωση πχ). Μερικοι κουρευονται κιολας και εγινε και το ξυρισμενο συνηθισμενο. Θελω να πω πως αν πιασεις αυτες τις ηλικιες, πχ 50, απο οπου και να το πιασεις, η πλειοψηφια ανδρων ειναι σε καλυτερη κατασταση (απ'τι νεοτεροι) σε σχεση με τις γυναικες. Απο παλια ενας απο τους λογους που ελεγαν οι γονεις να παρει ο αντρας μικροτερη, ηταν και αυτος.

Δε νομίζω ότι οι γυναίκες γερνούν πρόωρα, αυτό ανέφερα .
Οχι προωρα. Κανονικα γερνουν. Απλα ειναι νωριτερα σε σχεση με τους ανδρες.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Δε ξερω. Υπαρχoυν κι αλλοι που πιστευουν αυτο που λεει η underwater ? :confused:

Κοίτα ... η σημερινή 40 δεν έχει καμία σχέση με την 40 πριν μερικές δεκαετίες. Και δε νομίζω ότι είναι θέμα φτιασιδώματος ή γονιδίων, αλλά με το πόσο θα αφεθείς ή πόσο θα προσέχεις. Και φυσικά η γυναικεία επιδερμίδα είναι πιο ευαίσθητη από την αντρική, μόνο και μόνο επειδή δεν προστατεύεται από όλη αυτή τη γουρονότριχα :P. Συνεπώς όταν δούλευαν στα χωράφια και σε λοιπές αγροτικές εργασίες, χωρίς προστασία από τον ήλιο και τον αέρα ήταν λογικό να "σπάνε" πιο γρήγορα οι γυναίκες. Άσε που αν αράδιαζες 4-5 κουτσούβελα μέσα σε 10 χρονάκια, κι εσύ χαλάρωση θα είχες στην κοιλιά... τότε σκέψου ότι υπήρχε και η νοοτροπία η έγκυος να τρώει για 2, τώρα αν το πεις αυτό σε γυναικολόγο θα σου κλειδώσει το ψυγείο. Έχουν αλλάξει τα πράγματα αρκετά.
Το ότι έχετε τρίχες, πιο χοντρή επιδερμίδα και πιο χοντρούς τετρακέφαλους, δε σημαίνει ότι εξακολουθείτε πια να φαίνεστε πιο νέοι από τις γυναίκες στην ίδια ηλικία .... άσε που παίζει ρόλο ο τρόπος ζωής και διατροφής. Δες γυναίκα 40αρα καλοζωϊσμένη και άντρα 40άρη αγρότη και έλα πες μου ποιος θα σου φανεί πιο νέος!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lorien

Περιβόητο μέλος

Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 5,880 μηνύματα.
Το ότι έχετε τρίχες, πιο χοντρή επιδερμίδα και πιο χοντρούς τετρακέφαλους, δε σημαίνει ότι εξακολουθείτε πια να φαίνεστε πιο νέοι από τις γυναίκες στην ίδια ηλικία ....
Αλλά τι σημαινει ; Και δεν ειναι οι μεγαλυτεροι τετρακεφαλοι συγκεκριμενα (εικαζω οτι σου ηρθε λογω χαλαροτητας που εχουν στους μηρους οι γυναικες, αλλα δεν ειναι θεμα τετρακεφαλων). Ειναι ολα αυτα που εγραψα πριν, και άλλα που θα ξεχασα. ειναι ορμονες, ειναι μυικη μαζα γενικα, ειναι εγκυμοσυνη, ειναι κλιμακτηριος, πολλα.

άσε που παίζει ρόλο ο τρόπος ζωής και διατροφής. Δες γυναίκα 40αρα καλοζωϊσμένη και άντρα 40άρη αγρότη και έλα πες μου ποιος θα σου φανεί πιο νέος!
Ο τροπος ζωης εξυπακουεται οτι παιζει ρολο, αλλά και για τους 2. Ισα ισα πιο πολυ για τη γυναικα που ειναι πιο ευαισθητη. Μη μου κανεις συγκρισεις τυπου "40αρα που καθεται στα spa ολη μερα, με 40αρη που σκοτωνεται στα χωραφια". Ειναι ολιγον ακυρες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cibyllian

Περιβόητο μέλος

Η Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,205 μηνύματα.
Αλλά τι σημαινει ; Και δεν ειναι οι μεγαλυτεροι τετρακεφαλοι συγκεκριμενα (εικαζω οτι σου ηρθε λογω χαλαροτητας που εχουν στους μηρους οι γυναικες, αλλα δεν ειναι θεμα τετρακεφαλων). Ειναι ολα αυτα που εγραψα πριν, και άλλα που θα ξεχασα. ειναι ορμονες, ειναι μυικη μαζα γενικα, ειναι εγκυμοσυνη, ειναι κλιμακτηριος, πολλα.

Η χαλαρότητα στους μηρούς έρχεται αν την αφήσεις να έρθει, αυτό σου λέμε ... παλιά οι γυναίκες δεν πολυνοιάζονταν, τώρα που νοιάζονται έχει αλλάξει αυτό. Όπως και οι άντρες που έχουν προδιάθεση για κοιλιά, αν δεν το φροντίσουν κάνουν αμέσως κοιλιά, αν όμως προσέξουν παραμένουν μια χαρά. Θες να μου πεις ότι οι 50ηδες πριν μερικές 10ετίες που είχαν οι περισσότεροι κοιλάρες επειδή τότε οι γυναίκες έκαναν μόκο και δεν απαιτούσαν από τον άντρα τους να διατηρείται σε αξιοπρεπές επίπεδο, είναι ίδιο με τους σημερινούς; Μην τρελαθούμε ... έχουν αλλάξει οι απαιτήσεις και γι' αυτό έχουν αλλάξει και οι άνθρωποι και σαν δραστηριότητες και σαν εμφάνιση.

Ο τροπος ζωης εξυπακουεται οτι παιζει ρολο, αλλά και για τους 2. Ισα ισα πιο πολυ για τη γυναικα που ειναι πιο ευαισθητη. Μη μου κανεις συγκρισεις τυπου "40αρα που καθεται στα spa ολη μερα, με 40αρη που σκοτωνεται στα χωραφια". Ειναι ολιγον ακυρες.

Εγώ δεν είπα 40 που τρέχει σε σπα ... είπα όμως για μια γυναίκα που δεν την έχει καταβάλει η κούραση από την φροντίδα 4-5 παιδιών και της αγροτικής ζωής όπως παλιά... γιατί μεταξύ μας ξέρουμε πως ήταν παλιά τα πράγματα. Άσε που ο λόγος έπαιρναν παλιά μεγαλύτερους άνδρες ήταν καταρχήν διότι οι γυναίκες ως επί το πλείστον δεν είχαν λόγο ποιόν θα παντρευόντουσαν και οι οικογένειες προτιμούσαν να τις δώσουν σε κάποιον μεγαλύτερο που θα είχε κάνει κάποια περιουσία, διότι δεν δούλευαν και έπρεπε να τις εξασφαλίσουν (σιγά μην επέλεγαν μόνες τους να παίρνουν τα ραμολιμέντα :P ). Αυτά τα περί σπασίματος τα βγάλατε εσείς, γιατί σας βολεύουν να πείθετε τις μικρούλες :P
Όταν η γυναίκα ξύπνησε και βγήκε από το σπίτι, είδες ότι άλλαξε και η ηλικία ανάμεσα στα ζευγάρια!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
να ρωτησω κατι?? ισχυει αυτο που λενε οτι αυτες οι γυναικες που επιλεγουν να ειναι με αντρα τοσο μεγαλυτερο τους ειναι σαν να αντικαθιστουν την απουσια του μπαμπα , πρακτικα ή συναισθηματικα...:hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rascal_gd

Περιβόητο μέλος

Ο Call me Joe!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 4,194 μηνύματα.
να ρωτησω κατι?? ισχυει αυτο που λενε οτι αυτες οι γυναικες που επιλεγουν να ειναι με αντρα τοσο μεγαλυτερο τους ειναι σαν να αντικαθιστουν την απουσια του μπαμπα , πρακτικα ή συναισθηματικα...:hmm:
Δεν εισαι και πολυ μακρυα. Γενικως ειναι πολλα αυτα που μενουν στο υποσυνειδητο απ'τις σχεσεις μας με τους γονεις μας που μας οριζουν, απ'τα λιγα που εχω διαβασει και εχω ακουσει. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

moonlight

Διάσημο μέλος

Η moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,767 μηνύματα.
μα επειδη κατι πηρε το αυτι μου απο ψυχολογια και λεω μπας και ισχυει...:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Bill

Επιφανές μέλος

Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,408 μηνύματα.
να ρωτησω κατι?? ισχυει αυτο που λενε οτι αυτες οι γυναικες που επιλεγουν να ειναι με αντρα τοσο μεγαλυτερο τους ειναι σαν να αντικαθιστουν την απουσια του μπαμπα , πρακτικα ή συναισθηματικα...:hmm:

Δεν εισαι και πολυ μακρυα. Γενικως ειναι πολλα αυτα που μενουν στο υποσυνειδητο απ'τις σχεσεις μας με τους γονεις μας που μας οριζουν, απ'τα λιγα που εχω διαβασει και εχω ακουσει. ;)

Νομίζω ότι πρόκειται για επανεύρεση πατρικής σχέσης.Τώρα κατά πόσο ισχύουν αυτά θα σας γελάσω.
Νομίζω ότι υπάρχει κάποια ανάλυση αλλά δεν με απασχόλησε ιδιαίτερα να την ψάξω ποτέ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sira

Νεοφερμένος

Η Sira αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Mμμμμμ...
Να μη λεω πολλα..
Απλα πιστευω οτι η γυναικα σημερα στα 50 της "θελει" και μπορει ο αντρας στα 50 του "θελει" αλλα... "μπορει?"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

_daemon_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,537 μηνύματα.
Απλα πιστευω οτι η γυναικα σημερα στα 50 της "θελει" και μπορει ο αντρας στα 50 του "θελει" αλλα... "μπορει?"
Εννοείς να κάνει...πλαστική; :whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

swamps

Δραστήριο μέλος

Η swamps αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 560 μηνύματα.
Ο άνδρας και θέλει και μπορεί στα 50 του,το πρόβλημα των ανδρών μετα τα 65 αρχίζει να εμφανίζεται στις περισσότερες περιπτώσεις.Πενήντα ετών άνδρας είναι νεότατος.
Εγω πάλι εχω δει γυναίκες απο 45 χρονων να σκυλοβαριούνται και να μην θέλουν και ειδικά αυτές που έχουν περάσει κλιμακτήριο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top