Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,349 εγγεγραμμένα μέλη και 3,071,739 μηνύματα σε 94,385 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 848 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 06:40, 07-03-08:

Η μεχρι τωρα εμπειρια μου απο τη ζωη, μου εχει δειξει οτι
1) η γυναικα πρεπει να ειναι μικροτερη απο τον αντρα, ειδαλλως η σχεση εμπεριεχει ρισκο, καθοτι κατα 90% η γυναικα ειναι πιο ωριμη απο τον αντρα, και πιθανως να τον απομυθοποιησει, και
2) αν υποθεσουμε οτι κανουμε μια σοβαρη σχεση, με απωτερο σκοπο το γαμο, τοτε καλο ειναι να υπαρχει μια αλφα διαφορα ηλικιας, ουτως ωστε ο αντρας να μην βαρεθει ποτε τη γυναικα. πχ. αν φτασει στα 45 η γυναικα να ειναι στα 30, να μην αναζητα δηλαδη την ανανεωση απο πιπινια κλπ κλπ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:27, 07-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
1) η γυναικα πρεπει να ειναι μικροτερη απο τον αντρα, ειδαλλως η σχεση εμπεριεχει ρισκο, καθοτι κατα 90% η γυναικα ειναι πιο ωριμη απο τον αντρα, και πιθανως να τον απομυθοποιησει, και
2) αν υποθεσουμε οτι κανουμε μια σοβαρη σχεση, με απωτερο σκοπο το γαμο, τοτε καλο ειναι να υπαρχει μια αλφα διαφορα ηλικιας, ουτως ωστε ο αντρας να μην βαρεθει ποτε τη γυναικα. πχ. αν φτασει στα 45 η γυναικα να ειναι στα 30, να μην αναζητα δηλαδη την ανανεωση απο πιπινια κλπ κλπ.
γενικότητες....

δηλαδή ένας 30αρης πρέπει να ψάξει τη μελλοντική γυναίκα του στο...γυμνάσιο?!?!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:48, 07-03-08:

Συγγνώμη κιόλας, αλλά η δική μου εμπειρία λέει ότι τόσο μεγάλη διαφορα οδηγεί συχνά σε κάτι που λέγεται κέρατο, διότι με 15 χρόνια διαφορά, ε, πως να το κάνουμε υπάρχει διαφορά απόψεων και αναγκών. Ο άντρας μπορεί να αναζητά την ανανέωση όπως λες αλλά και εμείς θέλουμε κάποιον που να μην κινδυνεύει από έφραγμα και να μην πάθει στην επόμενη πενταετία προστάτη.....!!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 17:23, 07-03-08:

"γενικότητες....

δηλαδή ένας 30αρης πρέπει να ψάξει τη μελλοντική γυναίκα του στο...γυμνάσιο?!?!
"

Να μη σου πω στο νηπιαγωγειο...
Εξαλλου εσεις οι γυναικες πλεον απο τετοια σχεδον ηλικια ξεκινατε τις πρωτες σας σχεσεις

"Συγγνώμη κιόλας, αλλά η δική μου εμπειρία λέει ότι τόσο μεγάλη διαφορα οδηγεί συχνά σε κάτι που λέγεται κέρατο, διότι με 15 χρόνια διαφορά, ε, πως να το κάνουμε υπάρχει διαφορά απόψεων και αναγκών. Ο άντρας μπορεί να αναζητά την ανανέωση όπως λες αλλά και εμείς θέλουμε κάποιον που να μην κινδυνεύει από έφραγμα και να μην πάθει στην επόμενη πενταετία προστάτη.....!!!! ..."

Χαχα Γιατι αν παθει εφραγμα θα σε χαλασει να τον κληρονομησεις ?
Για να μιλησουμε ομως και λιγο σοβαρα. Διαφορα αποψεων μπορει να προκυψει και απο συνομιλικα ατομα. Εγω ειχα μια προσφατη εμπειρια, με μια κοπελα 5 χρονια μικροτερη. και τα ειχα δει κωλυομενα, δηλαδη σε καθε αποψη μου ειχε μια διαφορερικη αποψη. Ε, ενταξει οσο να'ναι θες και μια ταυτιση αποψεων με τον συντροφο σου. Επισης ο προστατης μπορει να ερθει και στην ηλικια των 40. Δηλαδη εσυ βλεπεις τον αντρα ως μια μηχανη αναπαραγωγης, κι οταν "χαλασει" θα τον "πεταξεις"...?
Επισης, αυτα που λες, ερχονται σε αντιφαση με το τι κανουν πολλες γυναικες. Πολλες γυναικες λοιπον κατα κορον νεες, κανουν σχεση με παντρεμενους, οχι 15 αλλα και 20 χρονια μεγαλυτερους. Εκεινες ειναι τρελες?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 18:21, 07-03-08:

Έχω κάνει σχέση με έναν 10 χρόνια μεγλύτερό μου και το μόνο που κατάφερα τότε είναι να νευριάζω. Βλέπετε, ήμασταν σε εντελώς διαφορετικές φάσεις της ζωής μας. Εγώ είχα άγχος για τις σπουδές και το μέλλον μου, αυτός είχε σταθερή δουλειά και ενδιαφερόταν για εξέλιξη. Δεν μπορούσε να καταλάβει πράγματα που για μένα ήταν αυτονόητα. Όταν αγχωνόμουν πολύ με το διάβασμα μου έλεγε ότι δεν ήταν σημαντικά αυτά και ότι αυτό που κάνει αυτός είναι δυσκολότερο και κουράζεται περισσότερο. Έπρεπε δηλαδή συν τοις άλλοις να επιχειρηματολογήσω για το ότι η πνευματική εργασία είναι πιο κουραστική από τη σωματική.

Μετά αυτός έβγαινε κάθε μέρα ενώ εγώ μπορούσα μονο Σαββατοκύριακα (και αν...). Ίσως να με πέτυχε σε μία πολύ δύσκολη και απαιτητική φάση της ζωής μου αλλά όπως και να έχει ήταν πολύ ψυχοφθόρο. Δε νομίζω ότι θα ξαναέκανα κάτι τέτοιο. Μ'αρέσει που με τον φίλο μου τώρα είμαστε ακριβώς στην ίδια φάση και έχουμε τις ίδιες ανησυχίες.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,376 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 19:23, 07-03-08:

Να μη σου πω στο νηπιαγωγειο...
Εξαλλου εσεις οι γυναικες πλεον απο τετοια σχεδον ηλικια ξεκινατε τις πρωτες σας σχεσεις
Χαλάσαν οι καιροί!

Για να μιλησουμε ομως και λιγο σοβαρα. Διαφορα αποψεων μπορει να προκυψει και απο συνομιλικα ατομα. Εγω ειχα μια προσφατη εμπειρια, με μια κοπελα 5 χρονια μικροτερη. και τα ειχα δει κωλυομενα, δηλαδη σε καθε αποψη μου ειχε μια διαφορερικη αποψη. [...]
Επισης, αυτα που λες, ερχονται σε αντιφαση με το τι κανουν πολλες γυναικες. Πολλες γυναικες λοιπον κατα κορον νεες, κανουν σχεση με παντρεμενους, οχι 15 αλλα και 20 χρονια μεγαλυτερους. Εκεινες ειναι τρελες?
Σίγουρα μπορεί να προκύψει διαφορά απόψεων και με συνομίλικα άτομα,αλλά με 15-20 χρόνια διαφορά,όπως και να το κάνουμε είναι πολλά.Σίγουρα δεν είναι τρελές αλλά πόσο θα κρατήσει;
Για να μην τα βάζουμε,όμως όλα σε ένα τσουβάλι,πάντα βέβαια μπορούν να υπάρχουν οι εξαιρέσεις.

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 21:44, 08-03-08:

15-20 χρόνια είναι πολλά για φιλία, ίσως. Στον έρωτα όμως, δεν μπορείς να βάλεις περιορισμούς στις ηλικίες. Γιατί η σχέση ειναι θέμα χημείας κι όχι ηλικίας.
Τις παραπάνω απόψεις (διαφορά ηλικίας μεταξύ άντρα και γυναίκας), τις αναφέρω γιατί πολλές γυναίκες, μετά απο κάποια χρόνια γάμου, παραπονιούνται οτι ο άντρας τους τριγυρνάει με μικρές. Εγώ το μόνο που έκανα ήταν να αναφέρω μια λύση σε αυτό το πρόβλημα.... Βέβαια αντιμετώπισα αρνητική κριτική "-6" ψήφους για αυτές τις απόψεις.
Φαίνεται ήταν πολυ χαμηλού επιπέδου απόψεις χαχα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavros_ : 08-03-08 στις 22:25.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:08, 08-03-08:

Και αν ο άντρας απομυθοποιήσει τη γυναίκα αν υπάρχει τέτοια διαφορά ηλικίας; Αυτό είναι λιγότερο σημαντικό να υποθέσω;
Το να βαρεθεί η γυναίκα τον άντρα γιατί δεν το εξετάζεις;

Έχουν και οι γυναίκες ανάγκες ξέρεις, βαριούνται και αυτές, μπορεί να ξενοκοιτάξουν και αυτές κοκ.

15-20 χρόνια είναι πολλά για φιλία, ίσως. Στον έρωτα όμως, δεν μπορείς να βάλεις περιορισμούς στις ηλικίες. Γιατί η σχέση ειναι θέμα χημείας κι όχι ηλικίας.
Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τα όσα είπες παραπάνω. Αν "στον έρωτα δεν μπορείς να βάλεις περιορισμούς στις ηλικίες" (που συμφωνώ), τότε πως επιχειρείς εσύ να βάλεις;

Και δεν νομίζω ότι 15-20 χρόνια είναι πολλά για φιλία. Προσωπικά έχω φίλους 15-20 χρόνια μεγαλύτερους μου και δεν μπορώ να πω ότι περνάμε χειρότερα απ'ότι με συνομήλικους (μάλλον καλύτερα θα έλεγα).

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 22:15, 08-03-08:

"...Το να βαρεθεί η γυναίκα τον άντρα γιατί δεν το εξετάζεις;
Έχουν και οι γυναίκες ανάγκες ξέρεις, βαριούνται και αυτές, μπορεί να ξενοκοιτάξουν και αυτές κοκ."
Σίγουρα το εξετάζω, ωστόσο θεωρώ τις γυναίκες πιο ώριμα όντα στο θέμα των ερωτικών επιλογών, και υποθέτω οτι αν μια γυναίκα βαρεθεί έναν άντρα, τότε η σχέση πρέπει να θεωρείται ως τελειωμένη.΄

"Αυτό έρχεται σε αντίθεση με τα όσα είπες παραπάνω. Αν "στον έρωτα δεν μπορείς να βάλεις περιορισμούς στις ηλικίες" (που συμφωνώ), τότε πως επιχειρείς εσύ να βάλεις;"
Γιατί οι γυναίκες είναι 5 χρόνια τουλάχιστον πιο ώριμες από τους συνομίληκους τους άντρες. Όταν λέω οτι δεν μπορούν να μπούν όρια στις ηλικίες στον έρωτα, εννόω όρια προς τα πάνω. Οτι κάλλιστα μια γυναίκα μπορεί να κάνει μια σχέση με έναν 5, 10, 15, ως και 20 χρόνια μεγαλύτερό της. Και οτι δύσκολα θα κάνει κάτι με έναν μικρότερό της.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,876 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:40, 08-03-08:

Σίγουρα το εξετάζω, ωστόσο θεωρώ τις γυναίκες πιο ώριμα όντα στο θέμα των ερωτικών επιλογών, και υποθέτω οτι αν μια γυναίκα βαρεθεί έναν άντρα, τότε η σχέση πρέπει να θεωρείται ως τελειωμένη.΄

Γιατί οι γυναίκες είναι 5 χρόνια τουλάχιστον πιο ώριμες από τους συνομίληκους τους άντρες. Όταν λέω οτι δεν μπορούν να μπούν όρια στις ηλικίες στον έρωτα, εννόω όρια προς τα πάνω. Οτι κάλλιστα μια γυναίκα μπορεί να κάνει μια σχέση με έναν 5, 10, 15, ως και 20 χρόνια μεγαλύτερό της. Και οτι δύσκολα θα κάνει κάτι με έναν μικρότερό της.
Προσωπικά θεωρώ τα παραπάνω σεξιστικές γενικότητες. Προσωπικά δεν έχω διαπιστώσει να είναι γενικά κάποιο φύλο πιο ώριμο από το άλλο. Τέτοιες γενικότητες υποτιμούν και τους άντρες άμεσα (ως ανώριμους) και τις γυναίκες έμμεσα (διότι με το να συναναστρέφεται ένας άνδρας μονίμως μικρότερες στο τέλος καταλήγει να έχει φαλλοκρατική άποψη για τις γυναίκες).
Το ότι δύσκολα κάνουν σχέσεις με μικρότερους τους, αυτό ισχύει μεν, αλλά όχι επειδή είναι πιο ώριμες, αλλά επειδή κατά τη γνώμη μου:
  • Τους έχουν περάσει την υποσυνείδητη αντίληψη ότι ο άντρας πρέπει να είναι "ανώτερος" τους σε όλα, όπερ μεθερμηνευόμενον εστί: πιο μεγάλος ηλικιακά, πιο πλούσιος, πιο μορφωμένος, πιο ώριμος, πιο ...ψηλός, πιο οτιδήποτε (εκτός από πιο όμορφος). Η ίδια αντίληψη έχει περαστεί και στους άντρες, γι'αυτό τα βρίσκουν ιδιαιτέρως τέτοια ζευγάρια και έχει γεμίσει ο τόπος με δαύτα. Φυσικά μακροπρόθεσμα αυτά καταλήγουν στις δυσμενείς συνέπειες που όλοι γνωρίζουμε: Οι άνδρες καταλήγουν να υποτιμούν τις γυναίκες διότι έχουν μάθει να συναναστρέφονται αποκλειστικά με ""υποδεέστερες"" πνευματικά γυναίκες από αυτούς, οπότε θεωρούν ότι είναι όλες έτσι, οι γυναίκες καταλήγουν να έχουν μια μύτη μέχρι το ταβάνι και να ονειρεύονται τον πρίγκηπα του παραμυθιού, οι άνδρες τις βαριούνται γρήγορα γιατί δεν έχουν τι να πουν μαζί τους, οι γυναίκες επίσης δεν μπορούν να συννενοηθούν μαζί τους και καταλήγουν να έχουν άθλια επικοινωνία και ο καθένας να λέει τις βαθύτερες σκέψεις του όχι στο σύντροφο του, αλλά στους φίλους του και διάφορες άλλες "παρενέργειες".
  • Οι γυναίκες έχουν μάθει να έχουν προκατάληψη με αυτό το θέμα. "Μα τι θα πουν οι φίλες/ο γείτονας/ο μπαντζανάκης του ξαδέρφου/ο περιπτεράς/ο κούριερ της γειτονιάς αν τα φτιάξουν με μικρότερο";;
Και είναι γεγονός ότι οι γυναίκες που τελικά κάνουν σχέση με μικρότερο τους, αψηφώντας τα παραπάνω, δέχονται αρκετή κριτική. Ότι τάχα μου δεν ήταν αρκετά όμορφες/ώριμες/έξυπνες/δενξέρωτιάλλο για να κάνουν σχέση με μεγαλύτερο και στράφηκαν στον μικρότερο. Υπάρχουν πολλοί βλέπεις που θεωρούν τη σχέση ένα είδος "τρόπαιου" και όχι θέμα χημείας.
Πάντως προσωπικά όσα ζευγάρια ξέρω που ο άνδρας είναι μικρότερος, συνήθως είναι ιδιαίτερα αξιόλογες σχέσεις που αντέχουν στο χρόνο. Ίσως αυτό να οφείλεται και στα παραπάνω, ότι δηλαδή έπρεπε να ξεπεράσουν αρκετές προκαταλήψεις για να είναι μαζί. Τουλάχιστον ας μην τις διαιωνίζουμε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 23:05, 08-03-08:

Εγώ νομίζω οτι ωραία όλα αυτά που είπες, αλλά είναι εντελώς θεωρητικά. Στην πράξη, καλώς ή κακώς έχουν δωθεί ορισμένοι ρόλοι στα 2 φύλα και βάσει αυτών θα πρέπει να κάνουμε συζήτηση. Τα αγόρια λοιπόν είναι "πιο, πιο, πιο..." και τα κορίτσια είναι "νιαου, νιαου, νιαου". Αυτοί είναι οι ρόλοι που μας έδωσε η φύση. Αν τώρα πάμε να τα ισοπεδώσουμε όλα και να πούμε οτι δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα στα 2 φύλα, (ενώ υπάρχουν διαφορές) νομίζω είναι σαν να κλείνουμε τα μάτια και να μην βλέπουμε το πρόβλημα.

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 23:26, 08-03-08:

Διαφορές υπάρχουν, αλλά είναι αυτές που νομίζουμε; Είναι τόσες όσες νομίζουμε; Αμφιβάλλω. Πιστεύω ότι απλά βολεύει και τους μεν και τους δε να πιστεύονται αυτά: Τους μεν άντρες γιατί νιώθουν ανώτεροι και τις δε γυναίκες γιατί δεν νιώθουν την ανάγκη να αποδείξουν την αξία τους ή να προσπαθήσουν για οτιδήποτε δύσκολο. Και στο τέλος καταλήγουν πολλές να γίνονται και έτσι, μιας και όταν κάτι το λες συνέχεια, στο τέλος το πιστεύεις.

Και βασικά για πες μου, ποιοί είναι αυτοί οι ρόλοι που θεωρείς εσύ ότι έχει αναλάβει το κάθε φύλο;

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 00:05, 09-03-08:

Βασικά καλησπέρα σας που έλεγε κι ο Ψάλτης.
Γίνε όμως λίγο πιο συγκεκριμένη σ'αυτό που ρωτάς. Ρόλους σε μια σχέση, σε ένα γάμο?

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 00:08, 09-03-08:

Γιατί οι γυναίκες είναι 5 χρόνια τουλάχιστον πιο ώριμες από τους συνομίληκους τους άντρες.
Τώρα νομίζω ότι η εμπειρία σου θέλει αναθεώρηση ή 5 χρόνια περισσότερης ωριμότητας...

Το ότι οι γυναίκες είναι πιο ώριμες από τους άντρες στην ίδια ηλικία είναι μια καραμέλα που νομίζω ότι αν χρησιμοποιείται από άντρα, είναι για να δικαιολογήσει την διαφορά ωριμότητας που ΑΥΤΟΣ έχει με μια συνομήλικη του. Μπορεί τα κορίτσια (βλέπεις λέω κορίτσια και όχι γυναίκες) να είναι πιο ώριμα σε γενικές γραμμές από τα αγόρια σε κάποιους τομείς, αλλά αυτό συμβαίνει το πολύ μέχρι τα 20-22 . Αν από εκεί και μετά συνεχίζεις να διαπιστώνεις ότι οι γυναίκες της ηλικίας σου είναι πιο ώριμες από εσένα, τότε μάλλον δεν πάει κάτι καλά με εσένα ή/και με τα αρσενικά που συναναστρέφεσαι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:09, 09-03-08:

Βασικά καλησπέρα σας που έλεγε κι ο Ψάλτης.
Γίνε όμως λίγο πιο συγκεκριμένη σ'αυτό που ρωτάς. Ρόλους σε μια σχέση, σε ένα γάμο?
Εσύ είπες ότι τα 2 φύλα έχουν συγκεκριμένους ρόλους. Ανέλυσε το.
Αν θεωρείς ότι διαφοροποιούνται όσον αφορά τη σχέση και το γάμο, ανέλυσε το και για τις δύο περιπτώσεις.

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 00:30, 09-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Εσύ είπες ότι τα 2 φύλα έχουν συγκεκριμένους ρόλους. Ανέλυσε το.
Αν θεωρείς ότι διαφοροποιούνται όσον αφορά τη σχέση και το γάμο, ανέλυσε το και για τις δύο περιπτώσεις.
Οκ μιλούσα για τα γνωρίσματα των 2 φύλων, δλδ τις διαφορές τους στην ψυχοσύνθεση. Οι μεν γυναίκες είναι πιο συνεσταλμένες, πιο εγκεφαλικές, πιο επικοινωνιακές, πιο συναισθηματικές, πιο γατούλες, πιο υποτακτικές, οι δε άντρες είναι πιο επιθετικοί κτλ κτλ.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavros_ : 09-03-08 στις 00:40.
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:02, 09-03-08:

Εγώ νομίζω οτι ωραία όλα αυτά που είπες, αλλά είναι εντελώς θεωρητικά. Στην πράξη, καλώς ή κακώς έχουν δωθεί ορισμένοι ρόλοι στα 2 φύλα και βάσει αυτών θα πρέπει να κάνουμε συζήτηση. Τα αγόρια λοιπόν είναι "πιο, πιο, πιο..." και τα κορίτσια είναι "νιαου, νιαου, νιαου". Αυτοί είναι οι ρόλοι που μας έδωσε η φύση. Αν τώρα πάμε να τα ισοπεδώσουμε όλα και να πούμε οτι δεν υπάρχει καμία διαφορά ανάμεσα στα 2 φύλα, (ενώ υπάρχουν διαφορές) νομίζω είναι σαν να κλείνουμε τα μάτια και να μην βλέπουμε το πρόβλημα.
Οκ μιλούσα για τα γνωρίσματα των 2 φύλων, δλδ τις διαφορές τους στην ψυχοσύνθεση. Οι μεν γυναίκες είναι πιο συνεσταλμένες, πιο εγκεφαλικές, πιο επικοινωνιακές, πιο συναισθηματικές, πιο γατούλες, πιο υποτακτικές, οι δε άντρες είναι πιο επιθετικοί κτλ κτλ.
έχεις αναμασήσει ΤΟΣΑ κλισέ σε αυτά τα δύο πόστ σου, που ειλικρινά μπαίνω στη διαδικασία να αναρωτήθώ κατά πόσον θα μπορούσες να δεχτείς μια άποψη, πχ σαν αυτή που εξέφρασε η Michelle, ή απλά έχεις "κλειδώσει" στις απόψεις (παρωχημένες κατά τη γνώμη μου)αυτές και δεν μπορεί κανείς να σε "ξεκουνήσει". Δεν το λέω επιθετικά, ειλικρινά, απλώς αυτή την αίσθηση μου δίνεις .

Οι γυναίκες ΔΕΝ είναι ΜΟΝΟ "νιαου νιαου" και όσες δεν είναι καθόλου έτσι ΔΕΝ είναι ταυτοχρόνως και .... ανέραστες.
Αντίστοιχα οι άντρες μπορούν και να...κλαίνε και όσοι το κάνουν ΔΕΝ είναι ...κρυφοαδερφές (χωρίς να είναι μομφή για τους ομοφυλόφυλους αυτό, απλώς χρησιμοποιώ ένα ακόμα συνηθισμένο κλισέ).

ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και υπάρχουν οι γυναίκες που περιγράφεις. Όπως υπάρχουν και οι άντρες που περιγράφεις. Η ένσταση μου (και τα "μείον" που παίρνεις από εμένα τουλ) βρίσκεται στο κομμάτι που λέει
"οι άντρες είναι Α", "οι γυναίκες είναι Β" γιατί έτσι είναι η φύση/ο κόσμος/η κοινωνία. Υπάρχει ΚΑΙ αυτή η κατηγορία αλλά δεν είναι ... μοναδική

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:13, 09-03-08:

stavros_ απ' ότι φαίνεται έχεις χρησιμοποιήσει την αλάνθαστη λογική του παρακάτω σκίτσου

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 14:37, 09-03-08:

Βρε Σταύρο, γιατί έχεις εγκλωβιστεί σε τόσα κλισέ;

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 18:53, 09-03-08:

Οκ, είναι οι προσωπικές μου αντιλήψεις, σε κάποιους αρέσουν, σε κάποιους (πολλούς απ' ότι φαίνεται ) δεν αρέσουν. Προσπαθώ να λέω κάποια πράγματα που πιστεύω, και μάλιστα, αν ρωτήσετε κάποιον τρίτο, θα επιβεβαιώσει πολλά από όσα λέω, οτι ναι η γυναικα πρέπει να ειναι μικρότερη από έναν άντρα, ναι μια γυναίκα είναι πιο ώριμη στον έρωτα από έναν συνομίληκο της, ναι οι γυναίκες είναι πιο γατούλες απο τους άντρες, ναι πολλοί παντρεμένοι άντρες κερατώνουν τις γυναίκες τους στα 30-40 με μικρούλες. Δηλαδή χρησιμοποίησα όρους και καταστάσεις (που εσείς αποκαλείτε κλισέ) που όντως συμβαίνουν στη πραγματική ζωή, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Αλλά φαίνεται πιο πολύ θέλετε να κάνουμε φιλολογική συζήτηση για το τι θα θέλαμε να γίνεται σε θεωρητικό επίπεδο...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:02, 09-03-08:

Μα δεν σου είπε κανείς ότι δεν συμβαίνουν αυτά που λες. Αυτό που σου λέμε είναι ότι υπάρχουν αρκετά άτομα τα οποία δεν εμπίπτουν σε αυτά τα κλισε και δεν φαίνεται να μπορείς να το δεχτείς.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:02, 09-03-08:

Οκ, είναι οι προσωπικές μου αντιλήψεις, σε κάποιους αρέσουν, σε κάποιους (πολλούς απ' ότι φαίνεται ) δεν αρέσουν. Προσπαθώ να λέω κάποια πράγματα που πιστεύω, και μάλιστα, αν ρωτήσετε κάποιον τρίτο, θα επιβεβαιώσει πολλά από όσα λέω, οτι ναι η γυναικα πρέπει να ειναι μικρότερη από έναν άντρα, ναι μια γυναίκα είναι πιο ώριμη στον έρωτα από έναν συνομίληκο της, ναι οι γυναίκες είναι πιο γατούλες απο τους άντρες, ναι πολλοί παντρεμένοι άντρες κερατώνουν τις γυναίκες τους στα 30-40 με μικρούλες. Δηλαδή χρησιμοποίησα όρους και καταστάσεις (που εσείς αποκαλείτε κλισέ) που όντως συμβαίνουν στη πραγματική ζωή, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Αλλά φαίνεται πιο πολύ θέλετε να κάνουμε φιλολογική συζήτηση για το τι θα θέλαμε να γίνεται σε θεωρητικό επίπεδο...
Kαι γιατί τσαντίζεσαι ακριβώς?!??!?!?!

Κατ'αρχάς αν μιλήσουμε για μένα, δεν είπα ποτέ ότι έχεις άδικο ότι μια πλευρά της κατάστασης είναι αυτή που περιγράφεις. Η ένστασή μου είναι όταν παρουσιάζεται ως μόνη αλήθεια.

Το κλισέ ΔΕΝ είναι η άποψη ότι υπάρχουν αυτά τα φαινόμενα. το κλισέ είναι ότι "αφού ξέρω τέτοιες καταστάσεις ΟΛΕΣ οι καταστάσεις είναι έτσι"!

Και, μιλώντας για τον εαυτό μου, μιλάω χρησιμοποιώντας παραδείγματα σχέσεων από το οικείο μου περιβάλλον (το ότι δεν κάθησα να γράψω "εγώ ξέρω τον Τάκη και τη Σούλα που δεν είναι έτσι" αλλά το έβαλα πιο γενικά, δεν το κάνει λιγότερο ισχυρό παράδειγμα από το δικό σου!)

Αν θεωρείς ότι αυτό είναι φιλολογική συζήτηση, τότε mea culpa που δοκίμασα να ασχοληθώ...

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 19:34, 09-03-08:

Ρεζιντεντ Ιβιλ, φυσικά οι καταστάσεις που περιέγραψα δεν υποστήριξα οτι συμβαίνουν σε όλα τα σπίτια, είπα οτι σμβαίνουν σε πολλα σπίτια ομως.

Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 19:50, 09-03-08:

Στo:
"Δεν συμβαινουν σε ολους"
με το
"Συμβαινουν σε πολλους"
με το
"Συμβαινουν σε πολλους που ξερω!"
με το
"Συμβαινουν στους περισσοτερους"

...διακρινει κανεις τεραστια διαφορα αναμεσα τους.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:53, 09-03-08:

Πραγματικά δεν καταλαβαίνω με ποια λογική προκύπτει από το ότι οι γυναίκες είναι (έστω ότι είναι) γατούλες και συναισθηματικές κλπ, ότι γι' αυτό οι άντρες πρέπει να είναι μεγαλύτεροι και αν δεν είναι, κερατώνουν με μικρότερες.
Σουρρεαλιστικά μαθηματικά indeed.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:24, 21-03-08:

Why men should pair off with younger women

Mick Jagger, Rupert Murdoch and Michael Douglas all have the right idea, evolutionarily speaking. Statistics show that monogamous men have the most children if they marry women younger than themselves. How much younger is the key question.
Last year, a study of Swedish census information suggested a 4 to 6-year age gap is best, but new research has found that in some circumstances a surprisingly large gap – 15 years – is the optimum.[...]
Αυτά για μια έρευνα που έγινε στην Σουηδία. Και πριν κάποιοι χαρούν για την διαφορά των 15 ετών να αναφέρω ότι η δεύτερη έρευνα έγινε σε μία φυλή της Φινλανδίας τους Sami:
[...]"In 2001, I studied the demographics of the Sami people of northern Finland," he says. "I had thought I had missed the opportunity to publish, but when I saw the Fieder and Huber paper I thought: why not write a response?"
Helleʼs team performed a similar calculation to Fieder and Huber's, using the demographic data from the 17th to 19th centuries that Helle had already collected from northern Finland. For the Sami people, they found that males with 15 years on their partners had the most children.
"I don't know why the optimal age differences were so much bigger among the Sami people, but it might be related to culture," says Helle, noting that the Sami were nomadic reindeer hunters. "Perhaps those huge lifestyle differences are important."
Να σημειώσω ότι εδώ κρίνεται η "απόδοση" σε παιδιά, δηλαδή ποιες είναι οι ιδανικές ηλικίες του ζεύγους για να έχουμε την μεγαλύτερη "παραγωγή" παιδιών.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 01:28, 21-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Why men should pair off with younger women

Αυτά για μια έρευνα που έγινε στην Σουηδία. Και πριν κάποιοι χαρούν για την διαφορά των 15 ετών να αναφέρω ότι η δεύτερη έρευνα έγινε σε μία φυλή της Φινλανδίας τους Sami:

Να σημειώσω ότι εδώ κρίνεται η "απόδοση" σε παιδιά, δηλαδή ποιες είναι οι ιδανικές ηλικίες του ζεύγους για να έχουμε την μεγαλύτερη "παραγωγή" παιδιών.
Μα λογικό δεν είναι; Από τη στιγμή που οι γυναίκες μέχρι μια ορισμένη ηλικία κάνουν παιδιά, ενώ οι άντρες σχεδόν μέχρι να πεθάνουν, δεν είναι αυτονόητο ότι όταν παντρεύονται νεότερη γυναίκα (δεδομένου ότι είτε παντρευτούν νεότερη είτε μεγαλύτερη, ο μέσος όρος της ηλικίας που παντρεύονται δεν αλλάζει) έχουν περισσότερα χρόνια μπροστά τους για να κάνουν παιδιά, και κατά συνέπεια μεγαλύτερες πιθανότητες να κάνουν αρκετά;

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 01:31, 21-03-08:

Φαίνεται ότι δεν διάβασες το άρθρο, αλλά μόνο όσα παρέθεσα.

Το συμπέρασμα αυτό έχει βγει στατιστικά. Και αυτό που λες αναφέρεται μέσα:
However, Fieder and Huber's calculations drew criticism. For example, Erik Lindqvist at the Research Institute of Industrial Economics in Stockholm, Sweden, pointed out that the age of the mother is likely to be more important than any age difference: the older the mother, the lower her chances of having more children.
"We added that factor into the calculation," says statistician Fred Bookstein at the University of Washington, a colleague of Fieder and Huber. "The importance of the age difference didn't change.”

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 04:10, 21-03-08:

Οι Sami μας δείχνουν το δρόμο
Πέρα απ'τη πλάκα, μια διαφορά από 5-15 το πολύ νομιζω είναι ιδανική, επαναλαμβάνω για να μην παρεξηγηθώ, και πέσετε και με φάτε πάλι, χωρίς να αποκλείονται και οι εξαιρέσεις.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 11:24, 21-03-08:

"
Χαχα Γιατι αν παθει εφραγμα θα σε χαλασει να τον κληρονομησεις ?
Για να μιλησουμε ομως και λιγο σοβαρα. Διαφορα αποψεων μπορει να προκυψει και απο συνομιλικα ατομα. Εγω ειχα μια προσφατη εμπειρια, με μια κοπελα 5 χρονια μικροτερη. και τα ειχα δει κωλυομενα, δηλαδη σε καθε αποψη μου ειχε μια διαφορερικη αποψη. Ε, ενταξει οσο να'ναι θες και μια ταυτιση αποψεων με τον συντροφο σου. Επισης ο προστατης μπορει να ερθει και στην ηλικια των 40. Δηλαδη εσυ βλεπεις τον αντρα ως μια μηχανη αναπαραγωγης, κι οταν "χαλασει" θα τον "πεταξεις"...?
Λοιπόν, όχι δεν θα με χαλάσει να τον κληρονομήσω.... αρκεί να έχει πολλάαααααα λεφτά!!!!!
Δεν βλέπω κανέναν ως τίποτα διαφορετικό από αυτό που είναι...δηλάδη "άνθρωπος", για τον ίδιο λόγο αντιδρώ όταν οι άνδρες αντιμετωπίζουν τις γυναίκες ως μέσο επίδειξης και γι αυτό θέλουν μια μικρότερη, νεότερη, ομορφότερη από αυτούς. Αυτό το είδος άνδρα ...ναι.... το αντιμετωπίζω ως αναλώσιμο. Τώρα το αν είναι τρελές αυτές που θέλουν μεγαλύτερους.... δεν με απασχολεί να σου πω την αλήθεια αν κάποιες έχουν τέτοιες προτιμήσεις.... συνήθως όμως αυτό που τους αρέσει στους μεγαλύτερους, στους τόσο μεγαλύτερους, είναι οι παροχές....όχι ότι είναι απόλυτο, αλλά είναι το σύνηθες!

Παράθεση

mari

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mari
H mari αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H mari έγραψε στις 15:14, 21-03-08:

Το πρόβλημα δεν είναι τα άτομα έξω απο τη σχέση.
Η διαφορα ηλικιας είναι κάτι που κάποια στιγμη συνηθίζεται απο τους γύρω μας η που κάποια στιγμή απλά σταματάμε να ασχολούμαστε με το τι λένε και περνάμε καλά με τον συντροφό μας.
Το πρόβλημα είναι μέσα στη σχέση.
Όταν για παράδειγμα σε ένα ζευγάρι η π.χ Κατερίνα είναι 25 ετών και ο συντροφός της ο Τάκης 36, ο Τάκης καποια στιγμή πρέπει και θέλει να αποκτήσει παιδιά, αλλά η Κατερίνα αισθάνεται και είναι ακόμα παιδί και δεν θα αντεχε την ευθύνη για το μεγάλωμα ενός μωρού.
Τότε τι κάνουν;;;;
Ή περιμένουν πότε θα αισθανθεί έτοιμη η Κατερίνα (οπότε τον Τακη θα τον φωνάζουν τα παιδιά παππού)
Ή η Κατερίνα μένει έγκυος (και μετά απο λίγο καιρό αναρωτιέται αν σερβίρουν γάλα στο club 22 η να πάρει απο το σπίτι σε περίπτωση που πεινάσει το μωρό.)
Ή κανουν και οι δύο τα κορόιδα δεν το συζητάνε και όπου πάει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 15:30, 21-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από mari
Ή περιμένουν πότε θα αισθανθεί έτοιμη η Κατερίνα (οπότε τον Τακη θα τον φωνάζουν τα παιδιά παππού)
Ή η Κατερίνα μένει έγκυος (και μετά απο λίγο καιρό αναρωτιέται αν σερβίρουν γάλα στο club 22 η να πάρει απο το σπίτι σε περίπτωση που πεινάσει το μωρό.)
Η δεσποινίς είμαι βέβαιος ότι διαβάζει Valder εδώ και καιρό. Οι ατάκες της είναι καταπληκτικές και φυσικά εντός του ύφους μου. Επίσης για να επεκτείνω αυτό που είπες, ενώ συμφωνώ ότι κάτι τέτοιο παίζει και να συμβεί με αυτή τη διαφορά, κάτι παρόμοιο μπορεί να συμβεί και σε περίπτωση που η ηλικία είναι ίδια πχ 25-25 και ο ένας να είναι πιο ώριμος από τον άλλο. Όπως και αν έχει ωριμάσει ο καθένας, ανάλογες και οι ανάγκες και οι συμπεριφορές. Το έχω επιβεβαιώσει ουκ ολίγες φορές (όχι αναγκαστικά σε μένα, γενικώς μιλάω).

Το μυαλό να "νιώθει", εκεί είναι η ουσία, να μην είναι σε αχρηστία!

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 18:38, 21-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω με ποια λογική προκύπτει από το ότι οι γυναίκες είναι (έστω ότι είναι) γατούλες και συναισθηματικές κλπ, ότι γι' αυτό οι άντρες πρέπει να είναι μεγαλύτεροι και αν δεν είναι, κερατώνουν με μικρότερες.
Σουρρεαλιστικά μαθηματικά indeed.
Σε μαθηματικά κανονικά, έχω βγάλει την εξής ακολουθία:
ηλικία γυναίκας - ηλικία άντρα = 5 +10n , όπου n = 0,1,2,3,..... (σε μέρες)

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:58, 21-03-08:

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:58, 21-03-08:

Άρα αφού n>0 => 5+10n >0 => ηλικία γυναίκας - ηλικία άντρα >0 => ηλικία γυναίκας > ηλικία άντρα ?
Lol, πολύ εύκολα αλλάζεις απόψεις

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 22:43, 21-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Άρα αφού n>0 => 5+10n >0 => ηλικία γυναίκας - ηλικία άντρα >0 => ηλικία γυναίκας > ηλικία άντρα ?
Lol, πολύ εύκολα αλλάζεις απόψεις
Λάθος μου. Αντί για ηλικία, βάλε ημερομηνία γέννησης

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 01:49, 22-03-08:

Αυτο μαλλον πρεπει να το συζητησεις με γυναικες φιλες σου once again και θα δεις οτι θα αλλαξεις γνωμη...
Οι εποχες εχουν αλλαξει dear!

Οκ, είναι οι προσωπικές μου αντιλήψεις, σε κάποιους αρέσουν, σε κάποιους (πολλούς απ' ότι φαίνεται ) δεν αρέσουν. Προσπαθώ να λέω κάποια πράγματα που πιστεύω, και μάλιστα, αν ρωτήσετε κάποιον τρίτο, θα επιβεβαιώσει πολλά από όσα λέω,
οτι ναι η γυναικα πρέπει να ειναι μικρότερη από έναν άντρα,
ο πατερας μου παντως εχει αντιθετη γνωμη απο σενα..και εχει παντρευτει γυναικα 18 χρονια μικροτερη...

ναι μια γυναίκα είναι πιο ώριμη στον έρωτα από έναν συνομίληκο της,
οπως ειπε και ο φιλος μας, ισχυει μεχρι καποια ηλικια...

ναι οι γυναίκες είναι πιο γατούλες απο τους άντρες,
ε, αυτο ελειπε....

ναι πολλοί παντρεμένοι άντρες κερατώνουν τις γυναίκες τους στα 30-40 με μικρούλες.
παντρεμενες και μη γυναικες να δεις....

Δηλαδή χρησιμοποίησα όρους και καταστάσεις (που εσείς αποκαλείτε κλισέ) που όντως συμβαίνουν στη πραγματική ζωή, δεν τα έβγαλα από το μυαλό μου. Αλλά φαίνεται πιο πολύ θέλετε να κάνουμε φιλολογική συζήτηση για το τι θα θέλαμε να γίνεται σε θεωρητικό επίπεδο...
Μαλλον εσυ αγαπητε Σταυρο, εχεις μεινει λιγο πισω..γιατι οπως παρατηρησα και πιο πανω, οι εποχες εχουν αλλαξει και εχω την εντυπωση, πως δεν εχεις ιδεα για το πως ειναι οι γυναικες στις μερες μας....

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

O stavros_ έγραψε στις 02:09, 22-03-08:

Αυτο μαλλον πρεπει να το συζητησεις με γυναικες φιλες σου once again και θα δεις οτι θα αλλαξεις γνωμη...
Οι εποχες εχουν αλλαξει dear!
Στην παρέα μου καμία κοπέλα δεν τα έχει, είχε με μικρότερο...εκτός από μια που πρόσφατα χώρισε..μετά από πολλά χρόνια σχέσης.
ο πατερας μου παντως εχει αντιθετη γνωμη απο σενα..και εχει παντρευτει γυναικα 18 χρονια μικροτερη...
Δηλαδή ? Θες να πεις οτι παντρεύτηκε μικρότερή του, και το μετάνοιωσε? Ή οτι απλά διαφωνεί με τα όσα λέω εδώ?
παντρεμενες και μη γυναικες να δεις....
Σίγουρα υπάρχουν. Τελευταία έχουν αρχίσει να κερατώνουν και οι γυναίκες. Αλήθεια είναι αυτό.
Μαλλον εσυ αγαπητε Σταυρο, εχεις μεινει λιγο πισω..γιατι οπως παρατηρησα και πιο πανω, οι εποχες εχουν αλλαξει και εχω την εντυπωση, πως δεν εχεις ιδεα για το πως ειναι οι γυναικες στις μερες μας....
Μπορεί παιδιά όλα όσα λέω να μην είναι σωστά. Δεν λέω οτι είμαι ο dr. love, αλλά αυτά πιστεύω αυτά λέω.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stavros_ : 22-03-08 στις 02:15.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:19, 22-03-08:

Δηλαδή ? Θες να πεις οτι παντρεύτηκε μικρότερή του, και το μετάνοιωσε? Ή οτι απλά διαφωνεί με τα όσα λέω εδώ?

Μπορεί παιδιά όλα όσα λέω να μην είναι σωστά. Δεν λέω οτι είμαι ο dr. love, αλλά αυτά πιστεύω αυτά λέω.
Διαφωνει ντιαρ....
Σιγα να μη μετανοιωνε....εχεις 2 κορακλες!

Μα κανεις δεν υποστηριξε οτι ειναι ο Dr. Love εδω μεσα...ολοι την αποψη μας λεμε, ο καθενας με τον τροπο του...
Δε χρειαζεται να απολογεισαι για κατι

Παράθεση

kataktiths

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kataktiths
Ο kataktiths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O kataktiths έγραψε στις 13:26, 30-03-08:

το παν ειναι να περνας οσο πιο καλα γινεται..σε αυτο δεν παιζει ρολο η ηλικια πιστεψτε με!!!

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,375 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:43, 30-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από kataktiths
το παν ειναι να περνας οσο πιο καλα γινεται..σε αυτο δεν παιζει ρολο η ηλικια πιστεψτε με!!!
Αναλογως τι εννοεις "να περνας καλα"

Παράθεση

kataktiths

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη kataktiths
Ο kataktiths αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 16 μηνύματα.

O kataktiths έγραψε στις 12:33, 31-03-08:

κ αναλογα με το τι ζηταει ο καθενας.. μπορεις να περνας καλα μονο με το σεχ..ασχετα με την ηλικια,μπορει να καλυπτεσαι κ συναισθηματικα...

Παράθεση

Normal

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Normal
Ο Normal αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O Normal έγραψε στις 19:01, 21-04-08:

Εγώ μέχρι 4 χρόνια συμφωνώ. Δεν ξέρω αλλά παραπάνω από 5, 6 νομίζω ότι είναι υπερβολή. Εξάλλου μια σχέση ανάμεσα σε άτομα με μεγάλη διαφορά ηλικίας παρουσιάζει τις πιο πολλές φορές προβλήματα.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 19:10, 21-04-08:

Πάντως, απ' όσο ακούω και έχω καταλάβει, όταν μιλάμε για "σχέση με διαφορά ηλικίας" εννοούμε διαφορά που πλησιάζει τα 10 χρόνια το λιγότερο και φτάνει έως και... 20-25... Άλλο η διαφορά ηλικίας στη σχέση, σε μία οποιαδήποτε σχέση, κι άλλο μία ειδική κατηγορία, αυτή της "σχέσης με διαφορά ηλικίας".

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,646 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:58, 21-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Normal
Εγώ μέχρι 4 χρόνια συμφωνώ. Δεν ξέρω αλλά παραπάνω από 5, 6 νομίζω ότι είναι υπερβολή. Εξάλλου μια σχέση ανάμεσα σε άτομα με μεγάλη διαφορά ηλικίας παρουσιάζει τις πιο πολλές φορές προβλήματα.
Αν τ' αφήσω τέσσερα κι οχτώ δέκατα καλά είναι;

Εξαρτάται (κατά τη γνώμη μου) στην περιοχή ηλικιών που αναφερόμαστε. Πχ για τα ~30, τέτοιες διαφορές (5-8 χρόνια παράδειγμα) είναι βούτηρο.

Βέβαια άμα θέλει η νύφη κι γαμπρός...

Παράθεση

ifiklis (ΓΙΑΝΝΗΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ifiklis
Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών και επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O ifiklis έγραψε στις 21:18, 22-04-08:

Εγώ μπορώ να πω την άποψή μου; Ξέρετε είμαι εγώ που έχω καμιά 25αριά χρόνια διαφορά με το μωρό μου. Παιδιά δεν έχω ξανανιώσει τόσο ευτυχισμένος. Και η κούκλα μου είναι ευτυχισμένη επίσης. δεν ξέρω που θα βγει αλλά και αύριο να σταματήσει δεν θα έχω μετανιώσει γι αυτό. Γι αυτό crazyhelen προχώρα και μην φοβάσαι τίποτα. Και καλύτερα να μετανιώσεις για κάτι που έκανες παρά για κάτι που δεν έκανες.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fetish

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fetish
H fetish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H fetish έγραψε στις 23:50, 29-04-08:

Ειμαι 23 κ εχω σχεση απο τον Οκτωβριο με τον Π.ο οποιος ειναι 38!!!!εχουμε 15 χρονια .Αυτο στην αρχη πιστευα οτι θα ηταν προβλημα αλλα λογο του οτι ειμαι αρκετα οριμη για την ηλικια μου λογο διαφορων βιωματων κ λογο του οτι αυτος δεν ''ζει'' τη νηλικια του δεν μας επιρρεαζει καθολου...ουτε την οικογενεια μου ενοχλει γιατι βλεπουν οτι περναω κ ειμαι καλα...αλλα προσφατα οταν πηγα να γνωρισω τους δικους του αν κ η μητερα του με κατασυμπαθησε,τον ρωτησε τι ταξη πηγαινω στο σχολειο!!!!!!ανησυχω περισσοτερο γι'αυτον κ τους καποιους φιλους του πως θα το αντιμετωπισουνκ για το αν θα τον επιρρεασουν...οσο αφορα τη νσχεση μας ειναι παρα πολυ ομορφα ολα...υπαρχει σεβαμος,κατανοηση,τρυφεροτητα,αγαπη κ ειμαστε πολυ ευτυχισμενοι κ οι 2 μας...αλλα βλεπω καποιες φορες κατι περιεργα βλεματα κυριως απο μεγαλυτερους ανθρωπους...το θετικα ειναι οτι ποτε δεν με πτοουσαν κ πτοουν κατι τετοια κ απ'οτι βλεπω ουτε κ αυτον...εσεις τι γνωμη εχετε για αυτες τις σχεσεις????

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:06, 30-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από fetish
Ειμαι 23 κ εχω σχεση απο τον Οκτωβριο με τον Π.ο οποιος ειναι 38!!!!
[...]
αλλα προσφατα οταν πηγα να γνωρισω τους δικους του αν κ η μητερα του με κατασυμπαθησε,τον ρωτησε τι ταξη πηγαινω στο σχολειο!!!!!![...]
Δηλαδή η μητέρα του ήξερε ότι ο γιος της ετών 38 της φέρνει το αίσθημα σπίτι και νομίζει ότι το αίσθημα πάει ακόμα σχολείο, αλλά παρόλα αυτά δεν ενοχλείται;

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,423 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 02:16, 30-04-08:

Άμα μικροδείχνει η κοπελιά;

Ε...δεν νομίζω ότι δεν ρώτησε την ηλικία της μετά έτσι κι αλλιώς
Και από προσωπική εμπειρία... η δικιά μου "πεθερά" δεν είχε πρόβλημα με την διαφορά ηλικίας που είχαμε με τον τέκνον της

Παράθεση

fetish

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fetish
H fetish αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 21 μηνύματα.

H fetish έγραψε στις 02:16, 30-04-08:

οκ φαινεται περιεργο αλλα η μητερα ειναι μεγαλη γυναικα με προβληματα υγειας δεν βλεπει τον γιο της συχνα κ το μονο που ξερει ειναι οτι θ φερει τη νκοπελα του για φαγητο...ναι μικροδειχνω οποτε κανει αυτην την ερωτηση αλλα δεν ενοχλειτε γιατι πολυ απλα βλεπει τον γιο της ευτηχισμενο...νομιζω οτι ειναι απλο...!!!

οχι η αληθεια ειναι οτι δεν με εχει ρωτησει ακομα την ηλικια μου...αν κ το περιμενα περα απο αυτη την ερωτηση δεν εθιξε το θεμα καθολου!!!! σορρυ αλλα επειδη δεν γνωριζω εισαι ακομα με τη ν κοπελα VKEY???

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 30-04-08 στις 08:49. Αιτία: merge
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους