Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 79,963 εγγεγραμμένα μέλη και 3,086,971 μηνύματα σε 95,632 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 873 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 07:26, 19-08-08:

Αν κάναμε σχέσεις μόνο όταν είμασταν 100% βέβαιοι ότι θα κρατήσουν μια ζωή και δεν θα πληγωθούμε ποτέ, τότε θα πεθαίναμε παρθένοι/ες ή έχοντας κάνει μόνο one night stands.
Δεν γίνεται να έχεις και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο, οι σχέσεις εμπεριέχουν και ένα μικρό (ή μεγάλο) ρίσκο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:17, 19-08-08:

Καλα, αμα τον ερωτευτω και ληξει αδοξα εσας θα πρηξω ομως, να ξερετε

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 18:04, 19-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Καποιος να μου πει τα θετικά της σχέσης με μικρότερο πλιζ, για να αποφασισω αν πρεπει να ακουσω την λογική μου που λέει να μεινω μακριά ή να ενδώσω στην γοητεία του φοβερού χαμόγελου και των απιστευτων ατακών του!

λολ πλάκα κάνεις έτσι? θες στα αλήθεια να σου πω ΕΓΩ για τις σχέσεις με τους μικρότερους??
ΕΓΩ?? εγώ που τα τελευταία 18 χρόνια δεν είχα ποτέ μεγαλύτερο?

Βασικά Ντινάκι μου όλα είναι θέμα οπτικής... αν βλέπεις τον άλλον σαν νούμερο τότε ναι σε ενοχλούν διάφορα
Σε ενοχλεί η ηλικία, σε ενοχλεί το αμάξι, σε ενοχλούν οι σπουδές .....

Πάντως, σαν φοιτητής δεν θα είναι ποτέ κουρασμένος απ τη δουλειά για να βγείτε
Δε θα έχει ποτέ του τόση δουλειά ώστε να μην μαγειρέψει ένα θεσπέσιο δείπνο
Το να είσαι με έναν νεότερο άνθρωπο, είναι από μόνο του πηγή ζωής κι ενέργειας.. θα δεις ότι θα ομορφύνεις χωρίς να το καταλάβεις

(απλά ίσως να πρέπει να αλλάξεις ελαφρώς το Look σου όταν θα βγαίνετε έξω )

ζήστο ρε.. και πραγματικά δεν ξέρεις που θα οδηγήσει
τι ακριβώς σημαίνει προοπτική?
υπάρχει καλύτερη προοπτική απ το να είσαι με κάποιον που ταιριάζεις, περνάς υπέροχα και τον αγαπάς? νομίζω όχι.... και για κάτι τέτοιο, αξίζει να περιμένεις τον άλλον και 5 χρόνια να τελειώσουν οι σπουδές του... στο κάτω κάτω, δε σε έχουν πάρει και τα χρόνια
δες εμένα και μέτρα ότι ως τα 37 σου πόσα χρόνια μπορείς να τον περιμένεις

ΥΓ ξέρεις για την προηγούμενη σχέση μου, δεν χρειάζεται να σου πω...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:10, 19-08-08:

Βασικά Ντινάκι εγώ θα σου κάνω απλά μία ερώτηση και απάντησέ την στον εαυτό σου... Αν γνώριζες αυτόν τον άνθρωπο και δεν ήξερες την ηλικία του, ούτε τι κάνει στη ζωή του, αν έβλεπες μόνο ό,τι βλέπεις όταν είστε μαζί, θα σου άρεσε; Θα ήθελες να προχωρήσεις αυτή τη σχέση;
Το πόσο ταιριάζουν δύο άνθρωποι και το αν περνάνε καλά μαζί δεν έχει καμία σχέση με αριθμούς- σε τέτοιες περιπτώσεις ακολουθείς το ένστικτό σου και να είσαι σίγουρη ότι θα σε οδηγήσει σωστά!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,298 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:22, 19-08-08:

Ουφ δεν ξέρω, δεν το βλέπω. Εχει αγχωθει κι αυτος με την ηλικία και μου ειπε σημερα πως μονο εμπειρίες ψάχνει κι αυτό είναι το μονο που δεν ψάχνω εγώ. Ναι καλά περνάμε οταν ειμαστε μαζί, εχουμε διαφορα να πουμε, αλλά νομιζω γενικα φαινεται η διαφορά μας, οπότε μόνο αν τον δω ως ..φαση για να περάσω καλά, θα μπορουσε ισως να λειτουργήσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Κακή Επιρροή : 15-12-08 στις 18:48.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,918 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:27, 19-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
μου ειπε σημερα πως μονο εμπειρίες ψάχνει κι αυτό είναι το μονο που δεν ψάχνω εγώ.
Αυτο ακριβως ειναι ενας πραγματικος λογος για να μη συνεχισεις....
Εαν δε θελετε τα ιδια πραγματα, καλυτερα να το αφησεις να παει απο κει που ηρθε το ολο θεμα...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 22:27, 19-08-08:

Κατ'εμέ η ηλικία αυτή καθεαυτή δεν έχει καμία μα καμία απολύτως σημασία. Το αν ταιριάζετε σαν άνθρωποι και το αν ζητάτε τα ίδια πράγματα έχει όντως σημασία, αλλά εκεί πάμε σε άλλη κουβέντα. Απλώς σου λέω ότι την εμπειρία και μόνο μπορεί να την ήθελε και ο 30άρης, δεν έχει να κάνει με την ηλικία αλλά με το χαρακτήρα και τη φάση που περνάς. Μην τον απορρίψεις επειδή είναι 24. Αν είναι να τον απορρίψεις κάνε το επειδή εσύ ψάχνεις για κάτι πιο σοβαρό από εκείνον.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Katerina Kechaya

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Katerina Kechaya
H Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H Katerina Kechaya έγραψε στις 22:57, 23-08-08:

Τρία χρόνια βίωνα μια παρόμοια ιστορία με όσες διάβασα.
Όταν γνωριστήκαμε, ήμουν μόλις 19 και εκείνος 34. Τότε θαμπώθηκα από την πείρα και την πασπαλισμένη σοφία.
Τώρα, είμαι κάθετη στο ότι δε θα το επαναλάμβανα.
Αρχικά σαφώς η "ανταλλαγή" είναι ενδιαφέρουσα και προκλητική. Παίρνεις γνώση, δίνεις ζωή και ενέργεια. Πόσο όμως να κρατήσει αυτό; 2 μήνες, 6, άντε ένα χρόνο.
Μετα; Μετά ο ισχυρότερος (και συνήθως σαφως και είναι ο μεγαλύτερος) θέτει τα πλαίσια και χωρίς να το καταλάβεις αρχίζεις να χάνεις τον εαυτό σου. Οι φίλοι σε λένε ξενέρωτη, οι γονείς καμαρώνουν - σε βρίσκουν ώριμη!- και εσύ μετανιώνεις.
Έχεις όμως πλέον εξαρτηθεί. Φεύγεις δύσκολα.
Έχεις ήδη χάσει το παιχνίδι. Εκείνος θεωρεί τη συμβιβαστικότητα σου, υποταγή.
Η συνέχεια γνωστή..
Όταν βρεις, τα πατίνια που θα σε κάνουν να τρέξεις, απλώς ανασαίνεις.
Και όσο και αν το έχεις ξεχάσει, τα πατίνια, είναι εκεί.
Άντε μόνο να χρειαστούν λίγο λάδωμα οι ρόδες..

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 23:05, 23-08-08:

Μακριά από μικρότερους............. μονο αυτο έχω να πωωωωωωωωωωωωωωωωωω

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,630 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 23:09, 23-08-08:

Έλα τώρα, μη μας αφήνεις έτσι,
πες την πονεμένη σου ιστορία...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 23:11, 23-08-08:

@Παστέλ: Δεν ξέρω, νομίζω είναι πιο περίπλοκο.
Κατ αρχάς, για να αποφασίσουν δύο άνθρωποι να είναι μαζί σημαίνει ότι έχουν κοινή γλώσσα επικοινωνίας, καταλαβαίνουν τις ανάγκες ο ένας του άλλου και αλληλοσυμπληρώνονται. Πέραν αυτού, πάντα θα υπάρχει ο "δυνατός" στη σχέση- για παράδειγμα, ο μπαμπάς μου περνάει 11 χρόνια τη μαμά μου, αλλά πάντα εκείνη έπαιρνε και παίρνει όλες τις αποφάσεις (ακόμα και αφού χώρισαν). Είναι λοιπόν θέμα χαρακτήρα. Όπως και το κατα πόσο θα επιτρέψεις στον άλλο να εισβάλλει στον εσωτερικό σου κόσμο και να τον αλλάξει σύμφωνα με τα γούστα του.
Προσωπικά, θα έκανα σχέση με μεγαλύτερο (δε μιλάμε για 2-3 χρόνια, για περισσότερο), αλλά μόνο αν έβλεπα ότι με αυτό τον άνθρωπο μπορώ να είμαι ο εαυτός μου και εκείνος ο δικός του- και με βάση αυτό, να τα πηγαίνουμε καλά.

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 23:11, 23-08-08:

rempeske.... καποια άλλη στιγμη 4 ολοκληρες ιστοριες και μυαλο δεν εβαλα

Παράθεση

Katerina Kechaya

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Katerina Kechaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται Δημοσιογράφος . Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H Katerina Kechaya έγραψε στις 23:22, 23-08-08:

Σαφως και παίζει μεγάλη ρόλο και ο χαρακτήρας.
Μην ξεχνάμε όμως πως ένας τοοοοσο μεγαλύτερος, όχι απλώς γνωρίζει καλύτερα το παιχνίδι, αλλά είναι σε θέση να καθορίσει και τους δικούς του κανόνες.
Αν μου συνέβαινε, σήμερα κάτι παρόμοιο, θα μπορούσα σίγουρα να το ελέγξω καλύτερα.
Στα 19 μας ομώς τι εφόδια έχουμε;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 23:30, 23-08-08:

Κάτσε για να καταλάβω... Γιατί το θέμα βρίσκεται στο ποιος θα έχει τον έλεγχο της σχέσης;

Και βασικά, γιατί πρέπει κάποιος να έχει τον έλεγχο;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Katerina Kechaya

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Katerina Kechaya έγραψε στις 23:40, 23-08-08:

Θεωρείς ότι ο έλεγχος της σχέσης (το πάνω χέρι) αποτελεί απλώς δημιούργημα της φαντασίας ορισμένων συγγραφέων νουβέλων;
Σαφώς και υπάρχει και -κατα τη γνώμη μου πάντα- είναι εντονότερος σε σχέσεις μια διαφορά ηλικίας.
Προφανώς εσύ θες να πάμε την κουβέντα πιο μακριά..
Ναι, ειναι και άλλα τα "κουσούρια" τέτοιων σχέσεων, όπως και ορισμένα θετικά στοιχεία.
Δυστυχώς όμως δεν έχω το χρόνο να τα καταγράψω όλα.
Προσπάθησα να αποτυπώσω την ουσία, έτσι όπως εγώ την εκλαμβάνω.
Λυπάμαι, αλλά δεν κατανοώ το ύφος σου.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 23:44, 23-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Pastel
Θεωρείς ότι ο έλεγχος της σχέσης (το πάνω χέρι) αποτελεί απλώς δημιούργημα της φαντασίας ορισμένων συγγραφέων νουβέλων;
Σαφώς και υπάρχει και -κατα τη γνώμη μου πάντα- είναι εντονότερος σε σχέσεις μια διαφορά ηλικίας.
Προφανώς εσύ θες να πάμε την κουβέντα πιο μακριά..
Ναι, ειναι και άλλα τα "κουσούρια" τέτοιων σχέσεων, όπως και ορισμένα θετικά στοιχεία.
Δυστυχώς όμως δεν έχω το χρόνο να τα καταγράψω όλα.
Προσπάθησα να αποτυπώσω την ουσία, έτσι όπως εγώ την εκλαμβάνω.
Λυπάμαι, αλλά δεν κατανοώ το ύφος σου.
Όχι, απλά ρωτάω επειδή με ενδιαφέρει να καταλάβω πώς το εννοείς. Με συγχωρείς αν είπα κάτι που σε ενόχλησε.

Το γράφω πιο πάνω αν διάβασες, ότι το πάνω χέρι προφανώς υπάρχει. Αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να υπάρχει. Αν μπορούσες να μου πεις τις εμπειρίες σου πάνω σε αυτό. Κατα τα άλλα έχω καταλάβει απόλυτα τι εννοείς.

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 23:44, 23-08-08:

Μικρές μου μην μαλώνετε........
Εχετε πολλά χρονια μπροστά σας για να καταλάβετε οτι δεν παίζει ρόλο
η ηλικία.... μεγαλύτερος άντρας είτε μικρότερος τα ιδια είναι... Σημασία παίζει πως σε νιώθει αυτος ο άνθρωπος και να σου προσφέρει γαλήνη, ηρεμία,ευτυχία......
Το αν είναι σωστός απεναντί σου... τύφλα να έχει η ηλικία...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Katerina Kechaya

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Katerina Kechaya έγραψε στις 23:53, 23-08-08:

Mε συγχωρείς και μένα για τον άδικο εκνευρισμό.
Οι εμπειρίες μου, προτιμώ να κλειστούν σε ένα σεντούκι με διπλή κλειδαριά.

e-sofia, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 23:59, 23-08-08:

Oxi γλυκιά μου να μην τα κλείσεις σε ένα συρτάρι και σκονιζονται...
Να τα θυμάσε για να μπορέις να μην κανεις άλλα λάθη....

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 00:41, 24-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Pastel
Mε συγχωρείς και μένα για τον άδικο εκνευρισμό.
Οι εμπειρίες μου, προτιμώ να κλειστούν σε ένα σεντούκι με διπλή κλειδαριά.
Κράτα τα καλά μόνο

Παράθεση

teddy bear

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη teddy bear
H teddy bear αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H teddy bear (Κάντε κλικ εδώ για να γράψετε ένα προσωπικό μήνυμα) έγραψε στις 17:57, 06-09-08:

ο φίλος μου είναι ένα χρόνο μικροτερός μου!!! εγώ δεν το θεωρώ διαφορά αυτό, όμως δεν μπορείτε να φανταστείτε τη σχόλια άκουσα από τις κολιτές μου...οταν τα φτιάξαμε. Αλλά είμαστε 2 χρόνια μαζί και περνάμε τέλεια και ας μιλάνε οι άλοι...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 18:31, 06-09-08:

Καλωσήρθες καλή μου

Καλέ μη δίνεις σημασία- ένας χρόνος δεν είναι τίποτα
Αν είστε καλά μαζί, οι άλλοι περισσεύουν.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

peace (Ειρήνη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη peace
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 157 μηνύματα.

H peace έγραψε στις 13:12, 07-09-08:

Γεια σας..
Ο φίλος μου με περνάει 10 χρόνια, ενιωθα κάπως στην αρχή αλλά τώρα δν με πειράζει τόσο.. είμαστε 1 χρόνο μαζί..και τα πάμε καλά!

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Simel
H Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.

H Simel έγραψε στις 12:03, 11-09-08:

Ας πω και εγώ την δικιά μου ιστορία..
Είμαι με κάποιον 13 χρόνια μεγαλύτερο μου..στην αρχή η αλήθεια είναι ότι και για τους 2 ήταν κάτι πρωτόγνωρο..κολλάγαμε αλλά δεν το δείχναμε ο ένας στον άλλον απλά το επεξεργαζόμασταν στον εγκέφαλό μας..στην συνέχεια έδεσε το γλυκό που λέμε...Έχει περάσει 1,5 χρόνος και είμαστε μαζί...αγαπημένοι και ξέγνοιαστοι! Ομολογώ πως δεν είχα σκεφτεί πότε πως θα μπορούσε να στέκει μια σχέση σαν και αυτή αληθινή κατά την ταπεινή μου κρίση! Πιστεύω πως και οι 2 μπορούν να πάρουν πράγματα ο ένας από τον άλλον και έτσι γίνεται..εγώ ως πιο μικρή μαθαίνω πολλά και προσπαθώ να μπω μέσα στο μυαλό του..εκείνος πιο μεγάλος ηλικιακά προσπαθεί να γυρίσει πίσω..και βλέπω ότι του αρέσει..ανανεώνεται που λέμε..γυρίζει κατά κάποιο τρόπο στην ηλικία των 21…άσε που μαθαίνει και καινούρια πράγματα!!Υπάρχει επικοινωνία ,σεβασμός στο full,έρωτας, κατανόηση, ισορροπία κάτι εξίσου βασικό. Σκεφτόμαστε σε κάποια με τον ίδιο τρόπο, μοιάζουν οι χαρακτήρες μας σε διάφορα..βέβαια αυτό δεν είναι και απαραίτητα θετικό! Αυτά είχα να πω!
Καλή σας ημέρα
Υ.Γ Η γνωρημία μας έγινε μέσω ιντερνέτ!

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 12:07, 11-09-08:

Eγώ αναρωτιέμαι σε αυτές τις περιπτώσεις τι γίνεται αν ο ένας (ο μεγαλύτερος) πρέπει να πάρει σοβαρές αποφάσεις για τη ζωή του (λχ να γίνει πατέρας).

Η όταν η μικρούλα κοιτάξει πέρα από τον συμπαθή και αξιαγάπητο αλλά "γερασμένο" σύντροφο και δει ότι υπάρχει ζωή εκει έξω

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,357 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:12, 11-09-08:

Χα. Να λοιπόν γιατί κι εγώ χώρισα με τον αντίστοιχο 14 χρόνια μεγαλύτερό μου, όταν ήμουν 22. Ήθελα να πάω να κάνω μεταπτυχιακό, να ζήσω ένα τελευταίο κομμάτι φοιτητικής ζωής, να ξεκινήσω νέες γλώσσες... ήθελε να με παντρευτεί, μιλούσε για παιδιά και για το ότι δε θέλει να γεράσει πριν πάνε σχολείο, μετρούσε τις διαφορές ηλικίας για να βρει το αργότερο που θα μπορούσε να κάνει οικογένεια...

Τέλος.

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 12:20, 11-09-08:

Δεν είναι υποχρεωτικό αυτός ο αξιαγάπητος κύριος να είναι ΄΄γερασμένος΄΄ όπως λες! Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν χόμπι και σε αυτή την ηλικία αλλά και σε μεγαλύτερη και είναι πιο δραστήριοι από ανθρώπους της δικής μου ηλικίας..Επίσης υπάρχουν περιπτώσεις όπου αυτός ο κύριος μπορεί να δει στα σοβαρά μια κοπέλα πιο μικρή ηλικιακά από αυτόν..καλό είναι οι σοβαρές αποφάσεις που λες και εσύ να παρθούν στην σωστή χρονική περίοδο κατά την κρίση του ζευγαριού και σιγά σιγά χωρίς να υπάρχει βιασύνη..εκεί είναι το λάθος που κάνουν οι πιο πολλοί βιάζονται και μετά χωρίζουν..αλλά οκ ο καθένας σκέφτεται διαφορετικά!

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 12:26, 11-09-08:

Αυτά συμβαίνουν..και τα έχω πάντα στο πίσω μέρος της κεφαλής μου!!Πιστεύω όμως και στις εξαιρέσεις..γενικά το λέω όχι απαραίτητα ειδικά! Αν πιστέψεις σε αυτές μπορεί τελικά να γίνεις και εσύ εξαίρεση στον κανόνα!

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη prime
H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 12:33, 11-09-08:

Δεν ξέρω τι λέτε πάντως το έχω μεγάλο κόλλημα να κάνω σχέση με μικρότερο ή με αρκετά μεγαλύτερο (+10 > από μένα)

Δεν ξέρω αν είναι ο δικός μου υπερσυντηρητισμός που φταίει αλλά έχω την πεποίθηση ότι δύσκολα αυτές οι καταστάσεις έχουν χάπι εντ, κυρίως αν τα άτομα βρίσκονται σε διαφορετικές φάσεις στη ζωή τους.

Είναι διαφορετικό και δεν πρέπει να συγχέεται το :
ξέρω από πριν ότι εχει ημερομηνία λήξεως και θέλω να περάσω καλά, να το ζήσω,
από το κάνω σχέση με σκοπό την από κοινού ζωή.
Άλλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο.-

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 12:36, 11-09-08:

Θεωρώ άπειρα πιο άνετο το να έχει μία σχεση μεγάλη διαφορά ηλικίας αλλά να αντιμετωπίζεται ως "σχέση με σκοπό την από κοινού ζωή". Νομίζω ότι έτσι σαφώς κανείς δεν έχει πρόβλημα γιατι η σχέση αποσκοπεί κάπου.

Αν είναι για πλάκα ή για πειραματισμό, ειλικρινά θεωρώ ότι εκεί ξεκινάνε τα ζόρικα και οι ανασφάλειες.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:39, 11-09-08:

Εγώ το έζησα, γιατί με ενοχλούσε να νιώθω ότι όταν θα είμαι 35, αυτός θα πλησιάζει τα 50... για μένα τα 14 χρόνια ήταν πολλά, έβλεπα τι τάσεις είχε κι αυτός σαν άνθρωπος και δε μου άρεσε το σενάριο. Δεν ήταν "γερασμένος", κάθε άλλο: μηχανόβιος, αθλητικός, κλπ...

Πιο πολύ με πίεζε η δική μου τάση να θέλω έτσι κι αλλιώς να αντιμετωπίζω σοβαρά την όποια σχέση μου και η δική του να έχουμε μέλλον...

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 837 μηνύματα.

H prime έγραψε στις 12:42, 11-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Θεωρώ άπειρα πιο άνετο το να έχει μία σχεση μεγάλη διαφορά ηλικίας αλλά να αντιμετωπίζεται ως "σχέση με σκοπό την από κοινού ζωή". Νομίζω ότι έτσι σαφώς κανείς δεν έχει πρόβλημα γιατι η σχέση αποσκοπεί κάπου.
οκ, αν το κατάλβα σωστά θα σου δώσω ενα παράδειγμα.

Αν έμπλεκε μια γυναίκα της ηλικίας μου με κάποιον 23 ετών, φοιτητή που κάνει ακόμα μεταπτυχιακό, δεν έχει πάει ακόμα φαντάρος κτλ αλλά όλα οκ μεταξύ τους ...
σε ποιο έτος της σχέσης αυτής θα ξεκινούσαν να μπαίνουν οι βάσεις της από κοινού ζωής(ακα οικογένεια). ?

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 12:46, 11-09-08:

Ναι, αλλά ξέρεις αν στόχος και των δύο είναι η κοινή ζωή, η οικογένεια κτλ αυτό καταντάει πρακτικό ζήτημα.

Ξέρω και ένα ζευγάρι που τώρα πατάει τα ήντα και έχει ηλικίακη διαφορά λίγο πιο μεγάλη από αυτή που λες.

Ενιγουειζ, σε κάθε περίπτωση το θεωρώ δύσκολο να επιβιώσει μία τέτοια σχέση.

Απλά μάλλον πιο έυκολο αν η μικρούλα και ο μεγάλος δεν ψάχνονται πια.

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 12:48, 11-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από prime
Δεν ξέρω τι λέτε πάντως το έχω μεγάλο κόλλημα να κάνω σχέση με μικρότερο ή με αρκετά μεγαλύτερο (+10 > από μένα)

Δεν ξέρω αν είναι ο δικός μου υπερσυντηρητισμός που φταίει αλλά έχω την πεποίθηση ότι δύσκολα αυτές οι καταστάσεις έχουν χάπι εντ, κυρίως αν τα άτομα βρίσκονται σε διαφορετικές φάσεις στη ζωή τους.

Είναι διαφορετικό και δεν πρέπει να συγχέεται το :
ξέρω από πριν ότι εχει ημερομηνία λήξεως και θέλω να περάσω καλά, να το ζήσω,
από το κάνω σχέση με σκοπό την από κοινού ζωή.
Άλλο πράγμα το ένα, άλλο το άλλο.-

Δεν μπορείς να ξέρεις από την αρχή αν μια τέτοια σχέση θα έχει ημ. λήξης.. Απλά τολμάς..δεν ξέρεις που θα οδηγήσει..μπορεί στον χωρισμό, μπορεί στην κοινή ζωή, κοινή στέγη κλπ.Το σημαντικό είναι να το ζεις και όπου πάει..αν έχουν προκύψει πχ κοινοί στόχοι, κοινά θέλω τότε πιστεύω ότι ένα ζευγάρι βρίσκεται σε καλό δρόμο..το χειρότερο κατ’ εμέ είναι να θέλει ο άλλος(συνήθως ο μεγαλύτερος)να κάνει οικογένεια, παιδιά κλπ χωρίς να τον ενδιαφέρει ιδιαίτερα ποιόν έχει δίπλα του… εκεί την κάνεις με ελαφρά πηδηματάκια αν το καταλάβεις εγκαίρως..

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:50, 11-09-08:

Και πώς είναι άραγε για μία κοπέλα, της οποίας ο αρκετά μεγαλύτερος σύντροφος πλησιάζει τα δεύτερα -άντα και δε λέει να σκεφτεί καν το πιο σοβαρό επίπεδο σχέσης;

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 12:51, 11-09-08:

Aπλά Έλενα εσύ είσαι 21 και ακόμη και αν πάει κατι στραβα ( που αν είσαι τόσο καλα, μακάρι ποτέ να μην πάει) . Έχεις πάαααρα πολλά χρόνια μπροστά σου για να ξαναδοκιμάσεις, να παίξεις, να κτλ.

Η Ελένη το βλέπει από μία οπτική που λέει ότι σε 5 χρόνια λόγου χάρη θα θέλει να έχει παιδιά, εξοχικό και σκύλο στον κήπο (μπορεί να μη θέλει και τπτ από αυτά βεβαίως βεβαίως)

Παράθεση

prime

Διάσημο Μέλος

H prime έγραψε στις 12:52, 11-09-08:

Δεν ξέρω, όλα ρευστά είναι.

Πάντως αν είναι η γυναίκα η μεγαλύτερη, καλό είναι να μην παίζει καμία δαφορά πολύ μεγάλη για διάφορους λόγους.
Στα γρήγορα πρώτιστα το θέμα της τεκνοποίησης και όσο χάλια και αν ακούγεται να μην δείχνει πολύ μεγαλύτερή του.
Αν σκεφτεί κανείς ότι γερνάμε και πιο γρήγορα απ' ότι τα αρσενικά μπορεί να φαίνεται στο τέλος πχ διπλάσια η διαφορά ηλικίας απ' ότι είναι στην πραγματικότητα και δυστυχώς μπορεί να οδηγήσει σε διάφορα παρατράγουδα.

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 13:01, 11-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Και πώς είναι άραγε για μία κοπέλα, της οποίας ο αρκετά μεγαλύτερος σύντροφος πλησιάζει τα δεύτερα -άντα και δε λέει να σκεφτεί καν το πιο σοβαρό επίπεδο σχέσης;
Αυτό σίγουρά θα ήταν κάτι περίεργο..Υπάρχουν άνθρωποι που σκέφτονται τον γάμο κλπ πολύ έντονα σε αυτή την ηλικία ,το πως θα αποκατασταθούν κλπ Αλλά δεν θα ήταν λογικό ας πούμε με τον πρώτο που θα συναντήσουν μπροστά τους να τολμήσουν κάτι τέτοιο..επειδή τους έχει καρφωθεί η ιδέα αυτή..αυτό στην συγκεκριμένη περίπτωση δεν συμβαίνει..αυτό βλέπω εγώ..και είναι κάτι θετικό!!

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 13:05, 11-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Aπλά Έλενα εσύ είσαι 21 και ακόμη και αν πάει κατι στραβα ( που αν είσαι τόσο καλα, μακάρι ποτέ να μην πάει) . Έχεις πάαααρα πολλά χρόνια μπροστά σου για να ξαναδοκιμάσεις, να παίξεις, να κτλ.

Η Ελένη το βλέπει από μία οπτική που λέει ότι σε 5 χρόνια λόγου χάρη θα θέλει να έχει παιδιά, εξοχικό και σκύλο στον κήπο (μπορεί να μη θέλει και τπτ από αυτά βεβαίως βεβαίως)

Μπορεί και εγώ να θέλω διάφορα από τα παραπάνω με τον συγκεκριμένο άνθρωπο..αλλά δεν βιαζόμαστε..όλα σιγά σιγά!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:06, 11-09-08:

Μα δεν είπα να το ονειρευτούν με τον πρώτο που θα βρουν μπροστά τους...
Είσαι με κάποιον δύο χρόνια, είσαι 25 κι είναι 39. Δε βιάζεσαι για γάμο, αλλά δε νιώθεις πια και τόσο μικρή γι' αυτό... Αλλά ο άλλος κουβέντα.

Πώς νιώθεις;

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 13:11, 11-09-08:

Υπάρχουν περιπτώσεις που συμβαίνει και αυτό, γι αυτό και το ανέφερα. Σίγουρα κάτι περίεργο θα συμβαίνει, δεν θα με βλέπει σοβαρά και θα με βάλει σε σκέψεις..τι θέλει από εμένα κλπ.

Παράθεση

h+a

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη h+a
H h+a αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H h+a <3<3 έγραψε στις 12:35, 29-09-08:

Εγώ έχω μια σχέση με διαφορά ηλικίας. Εγώ είμαι 20,5 κι εκείνος σχεδόν 17...
Δεν έχω κανένα πρόβλημα, με καλύπτει σε όλους τους τομείς... Αν και μικροαντιδρασεις υπάρχουν από τριγύρω, αλλά όχι, τπτ ιδιαίτερο!
Και αυτοί που έχουν αντιδράσεις είναι, όχι τόσο για τη διαφορά, αλλά για τη διαφορετική φάση που βρισκόμαστε. Δηλαδή σχολείο - πανεπιστήμιο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 29-09-08 στις 12:42. Αιτία: Απαγορεύονται τα greeklish!
Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 12:59, 29-09-08:

μμμ ποσο καιρό είστε μαζί αν επιτρέπεται?

Παράθεση

h+a

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη h+a

H h+a <3<3 έγραψε στις 13:03, 29-09-08:

ειμαστε 3μηνες μαζι.... και πολυ ερωτευμενοι!! μπορει να ακουγεται επιπολαιο, δεδομενου του διαστηματος, αλλα εχο κανει πολλες σχεσεις κ μπορο να ξερω ποτε πραγματικα ερωτευομαι...

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 13:32, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από h+a
ειμαστε 3μηνες μαζι.... και πολυ ερωτευμενοι!! μπορει να ακουγεται επιπολαιο, δεδομενου του διαστηματος, αλλα εχο κανει πολλες σχεσεις κ μπορο να ξερω ποτε πραγματικα ερωτευομαι...

μπορεί κάποιος να είναι ερωτευμένος και στην μια βδομάδα..δεν ακούστηκε κάτι επιπόλαιο...η αλήθεια είναι ότι δεν έχετε μεγάλη διαφορά ηλικίας..αλήθεια τι μπορεί να σου προσφέρει ενας 17αρης?? το έχω απορία!

Παράθεση

h+a

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη h+a

H h+a <3<3 έγραψε στις 13:55, 29-09-08:

κ εγώ στην αρχή το είχα απορία τί μπορεί να μου προσφέρει. Συναισθηματικά με καλύπτει, νιώθω ασφάλεια δίπλα του, δεν είναι ανώριμος, στον σεξουαλικό τομέα δεν έχουμε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα....

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 13:57, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από h+a
κ εγώ στην αρχή το είχα απορία τί μπορεί να μου προσφέρει. Συναισθηματικά με καλύπτει, νιώθω ασφάλεια δίπλα του, δεν είναι ανώριμος, στον σεξουαλικό τομέα δεν έχουμε ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα....

Μάλιστα..καλή συνέχεια τότε!

Παράθεση

h+a

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη h+a

H h+a <3<3 έγραψε στις 13:59, 29-09-08:

ευχαριστώ!!

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:21, 29-09-08:

Δεν ξέρω, οι σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας με φρικάρουν και με κάνουν να αισθάνομαι αμηχανία. Θέλω να είμαι στην ίδια φάση με το άτομο που είμαι μαζί, να έχουμε παρόμοιες ανησυχίες, την ίδια ενεργητικότητα και να διασκεδάζουμε με τα ίδια πράγματα.

Οι μεγάλοι δεν μου προκαλούν ούτως ή άλλως ερωτική έλξη. Ας πούμε δεν βλέπω τον George Clooney σαν αντικείμενο του πόθου, αλλά σαν το πώς θα ήθελα να είναι ο άντρας μου σε 15 χρόνια. Να είναι 2-3 χρόνια μικρότερος δεν με πειράζει στην ηλικία που είμαι, αλλά πιο μικρός, δεν ξέρω, θα μου δώσει τον ρόλο της μεγάλης και δεν γουστάρω. Θέλω να με κανακεύει ο φίλος μου κι όχι να με βλέπει σαν μεγάλη και σοφή.

Το πιο σημαντικό είναι οι διαφορετικές επιδιώξεις, που νομίζω είναι συχνές σε σχέσεις με διαφορά ηλικίας. Η σκέψη του 38χρονου ή 42χρονου που θέλει παιδιά με φοβίζει. Και να μην μιλήσω για κάποια πιθανώς χαζά, αλλά για μένα σημαντικά οικονομικής φύσης. Δε νομίζω να βγω με τον κυριούλη αυτό και να δεχτεί να πληρώσουμε μισά-μισά ή να κεράσω. Κι εμένα το να έχω κάποιον να με ''πληρώνει'' μου φαίνεται σχεδόν αηδιαστικό. Πείτε με κομπλεξική αλλά έτσι το σκέφτομαι.

Παράθεση

h+a

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη h+a

H h+a <3<3 έγραψε στις 14:31, 29-09-08:

κοιτα αυτό που λες ότι αν ο άλλος είναι μικρότερος, σου δίνει τον ρόλο της μεγάλης είναι και λίγο στον άνθρωπο. Δηλαδή εγώ είμαι 20 και ο δικός μου είναι 17. Και όμως δεν έχω το πάνω χέρι. Προσπαθώ να το αποφεύγω γιατί και σε μένα δεν αρέσει καθόλου αλλά και ο δικός μου δεν είναι ο τύπος που θα είναι το "σκυλάκι"....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    black_cat

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους