Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,083 εγγεγραμμένα μέλη και 3,036,347 μηνύματα σε 92,210 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 935 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,128 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 14:37, 29-09-08:

Από όσα λες το πιο σημαντικό θαρρώ είναι οι επιδιώξεις.οικογένειας και αποκατάστασης.
Που μια πιτσιρίκα δεν μπορεί να υποσχεθεί.

Το αν ένας τυπάς 38 χρονών είναι κυριούλης ή όχι υποθέτω σε κάθε περίπτωση διαφέρει.

Άσε δε που με τη μ@@@@@ που μας δέρνει... σπούδασε, πάνε στρατό, κάνε μεταπτυχιακό, κάνε και κανένα ακόμα σε αυτή την ηλικία τελικά μάλλον θα «φτιάχνεται» ακόμη οπότε τελικά εσύ θα τον πληρώνεις :D

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 14:50, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από h+a
κοιτα αυτό που λες ότι αν ο άλλος είναι μικρότερος, σου δίνει τον ρόλο της μεγάλης είναι και λίγο στον άνθρωπο. Δηλαδή εγώ είμαι 20 και ο δικός μου είναι 17. Και όμως δεν έχω το πάνω χέρι. Προσπαθώ να το αποφεύγω γιατί και σε μένα δεν αρέσει καθόλου αλλά και ο δικός μου δεν είναι ο τύπος που θα είναι το "σκυλάκι"....
Έχετε όμως 3 χρόνια διαφορά. Σκέψου όμως διαφορές που η γυναίκα είναι 5-10 χρόνια μεγαλύτερη!

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Το αν ένας τυπάς 38 χρονών είναι κυριούλης ή όχι υποθέτω σε κάθε περίπτωση διαφέρει.

Άσε δε που με τη μ@@@@@ που μας δέρνει... σπούδασε, πάνε στρατό, κάνε μεταπτυχιακό, κάνε και κανένα ακόμα σε αυτή την ηλικία τελικά μάλλον θα «φτιάχνεται» ακόμη οπότε τελικά εσύ θα τον πληρώνεις :D
Εντάξει, το ''κυριούλης'' ήταν υπερβολή.Χρησιμοποιώ αυτή την έκφραση με 1 φίλη και μου έχει κολλήσει.

Αυτό που λες πάντως δεν ισχύει τις περισσότερες φορές. Όσες γνωστές μου έχουν σχέση με μεγαλύτερο τον αντιμετωπίζουν και σαν τον δεδομένο χορηγό. Κι εντάξει, εγώ καθώς είμαι σε φάση ''δημιουργίας'' και δεν κολυμπώ στο χρήμα, προτιμώ να έχω την οικογένειά μου σαν χορηγό παρά τον έκαστοτε φίλο που δεν ξέρω πώς θα μου το ''χτυπήσει'' αν χωρίσουμε ή δεν συμφωνήσω στα σχέδιά του για εμάς.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Simel
H Simel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 65 μηνύματα.

H Simel έγραψε στις 14:51, 29-09-08:

Παίρνω το θάρρος και λέω ότι προφανώς η underwater δεν εννoούσε αυτό που κατάλαβες εσύ..δεν πρέπει να υπάρχει το ''πάνω χέρι'' ,ούτε σκυλάκια και γατάκια, αυτό εξυπακούεται..

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 14:58, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Simel
Παίρνω το θάρρος και λέω ότι προφανώς η underwater δεν εννoούσε αυτό που κατάλαβες εσύ..δεν πρέπει να υπάρχει το ''πάνω χέρι'' ,ούτε σκυλάκια και γατάκια, αυτό εξυπακούεται..
Ναι, εννοούσα ότι σε αντιμετωπίζει σαν πιο ώριμη, πιο γυναίκα, πιο έμπειρη!

Αλλά κι αυτό που ανέφερε μετά νομίζω ότι ισχύει πολλές φορές όσο έχω δει.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 15:00, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Simel
[...]δεν πρέπει να υπάρχει το ''πάνω χέρι'' ,ούτε σκυλάκια και γατάκια[...]
Μπα, όχι, το πιο σύνηθες ζώο στις σχέσεις είναι οι κροκόδειλοι.

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 15:16, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Μπα, όχι, το πιο σύνηθες ζώο στις σχέσεις είναι οι κροκόδειλοι.
lol lol και πάλι lol!!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:00, 29-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Αυτό που λες πάντως δεν ισχύει τις περισσότερες φορές. Όσες γνωστές μου έχουν σχέση με μεγαλύτερο τον αντιμετωπίζουν και σαν τον δεδομένο χορηγό. Κι εντάξει, εγώ καθώς είμαι σε φάση ''δημιουργίας'' και δεν κολυμπώ στο χρήμα, προτιμώ να έχω την οικογένειά μου σαν χορηγό παρά τον έκαστοτε φίλο που δεν ξέρω πώς θα μου το ''χτυπήσει'' αν χωρίσουμε ή δεν συμφωνήσω στα σχέδιά του για εμάς.
έλεος;

Άκου χορηγός! Και μάλιστα δεδομένος...

under συμφωνώ απόλυτα...

Παράθεση

ΑΖΑΛΕΑ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΑΖΑΛΕΑ
H ΑΖΑΛΕΑ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H ΑΖΑΛΕΑ έγραψε στις 14:54, 15-12-08:

αν είσαι με μικρότερο τον θέλεις για να περνάς καλά ,αν είσαι με μεγαλύτερο τον θέλεις για τα λεφτά κάτι θα βρουν να πουν και το θέμα είναι πόσο ανεπηρέαστος μπορείς να μείνεις...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,217 μηνύματα.

H WhiteDrum Never ever έγραψε στις 15:19, 15-12-08:

Η καλύτερή μου φίλη έχει σχέση με άτομο 17 χρόνια μεγαλύτερό της. Έκανε 2 μήνες να μου το πει -είναι και μυστικοπαθής/κρυψίνους τρομάρα της- αλλά όταν μου το είπε χάρηκα απίστευτα. Γιατί;

1.Το συγκεκριμένο άτομο ήταν και φίλος της και στην παρέα μας. Χωρίς να ρέρνεται σε παλιμπαιδισμούς και να της κολλάει, ήταν αναπόσπαστο μέλος της παρέας μας και εξαιρετικά ευγενικό- ειλικρινές άτομο.

2.Πριν τα φτιάξουν κοιτούσαμε κάτι φωτογραφίες στο σπίτι του (είχαμε μαζευτεί παρέα για φαί και ναργιλε και μέταλ -γιέα-) και χωρίς πλάκα σκεφτόμουν πως αν ήταν συνομίλικοι με την φιλεναδούμπα μου θα ήταν σίγουρα μαζί. Ταιριάζουν σε πολλά.

3.Την έχει γνωρίσει στους γονείς του. Έχουν πιει μαζί καφέ, έχουν φάει, μιλάνε. Μυστικό είναι μόνο για τους γονείς της κοπελιάς για ευνόητους λόγους.

4. Ο χ (ονόματα δεν λέμε) είναι γεμάτος ζωντάνια, δεν την καταπιέζει, δεν τον "έχουν πάρει τα χρόνια" για τίποτα! Ειδικά στα μεταλλάδικα που πάμε όλοι μαζί, εμείς (εγώ, αμορεμίος, κολλητή) αράζουμε σαν γερόντια μετά από 4 ώρες μπύρα και χτύπημα και ο χ μας σπρώχνει να ξυπνήσουμε και μας λέει "ψοφίμιααα"!

5.Είναι ερωτευμένοι.-

6.Τελευταίο και σημαντικότατο : όταν της ζήτησε να είναι μαζί (ή όταν έπεσε το πρώτο φιλί πάρτε το...) της είπε ότι δεν υπόισχεται μεγάλα πράγματα και δεν λέει μεγάλα λόγια και θα τα δουν στην πορεία. Και σε λίγο κλείνουν 1,5 χρόνο.

Και την Παρακσευή θα πάμε να ξεβιδωθούμε στο headbanging όλη η παρέα. Ελπίζω μόνο να μην με πετάξουν πάλι στον αέρα σε κανένα κομμάτι Overkill γιατί απ τις μπύρες την τελευταία φορά ξέχασαν να με πιάσουν και γατζώθηκαν και σε ένα φωτιστικό τα μαλλιά μου...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 15:30, 15-12-08:

υπερ στην ηλικια 20 με 31..... χιχι
παω για μπανιο τώρα δεν προλαβενω να σας πω....
καποια άλλη στιγμη...
Πάντως είμαι πολύ ευτυχισμένη αυτό μονο έχω να καταθέσω.
Πότε θα τα φάω τα μουτρα μου δεν ξέρω..... αλλλά δεν νομίζω.

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 18:37, 15-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από ΑΖΑΛΕΑ
αν είσαι με μικρότερο τον θέλεις για να περνάς καλά ,αν είσαι με μεγαλύτερο τον θέλεις για τα λεφτά κάτι θα βρουν να πουν και το θέμα είναι πόσο ανεπηρέαστος μπορείς να μείνεις...
Τίποτα δεν είναι απόλυτο..ο καθένας τα βλέπει διαφορετικά απλά!
Και ρωτώ εγώ τώρα, τι σχέση έχει η ηλικία με τα χρήματα,και μ το αν περνας καλα που αναφέρεις παραπάνω?

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 18:43, 15-12-08:

@Simel:
υποθέτω ότι η ΑΖΑΛΕΑ αναφέρεται στα συνήθη "κλισέ" σύμφωνα με τα οποία η 35αρα που μπλέκει με κάποιον 20-22 το κάνει για να "κάνει το κέφι της" χωρίς να σκέφτεται τη μονιμότητα/την εξέλιξη στη σχέση αυτή και ανάποδα, ο 50αρης που τα φτιάχνει με την 25άρα και τις συμπεριφέρεται λες και..την έχει υιοθετήσει [όλα τα έξοδα δικά του στα πάντα]

Παράθεση

Simel

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Simel έγραψε στις 18:49, 15-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
@Simel:
υποθέτω ότι η ΑΖΑΛΕΑ αναφέρεται στα συνήθη "κλισέ" σύμφωνα με τα οποία η 35αρα που μπλέκει με κάποιον 20-22 το κάνει για να "κάνει το κέφι της" χωρίς να σκέφτεται τη μονιμότητα/την εξέλιξη στη σχέση αυτή και ανάποδα, ο 50αρης που τα φτιάχνει με την 25άρα και τις συμπεριφέρεται λες και..την έχει υιοθετήσει [όλα τα έξοδα δικά του στα πάντα]

Η αλήθεια είναι ότι αυτό συνηθίζεται , επικρατεί αλλά πάντα υπάρχουν και εξαιρέσεις..δεν θα σταθώ όμως σε αυτό!

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 23:48, 14-01-09:

Οταν η διαφορα ηλικιαs ειναι σημαντικη αισθητικα να το παρηs δεν ειναι και οτι το καλυτερο.Οταν βλεπω ζευγαρια με αρκετα μεγαλη διαφορα ηλικιαs κατι δεν μου καθετε καλα περνουν πολλα απο το μυαλο μου.Δεν ειμαι ουτε υπερ αλλα ουτε και κατα.Και δεν ειμαι ουτε κατα γιατι ποτε δεν ξερειs τι σου επιφυλασσει το μελλον και ο ερωταs και μπορει απο κατηγοροs να βρεθειs ξαφνικα εν μια νυκτι ωs o καλυτεροs συνηγοροs αυτηs τηs αποψηs.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:03, 15-01-09:

δε κατακρινω σχεσεις με διαφορα ηλικιας!! εμενα προσωπικα παντα με τραβανε οι αντρες που με περνανε καμια 10ρια χρονακια!!
δε θα μπορουσα να κανω κατι με μικροτερο! αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν υπερασπιζομαι κ αυτες τις σχεσεις! ενα φιλικο μου ζευγαρι ειναι η κοπελα 28 κ αυτος 23! θυμαμαι αυτη ειχε τρελα κολληματα για το τι θα πουν οι αλλοι, αλλα τωρα ειναι μαζι 2 χρονια κ περνανε απλα τελεια!

ΖΗΤΩ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ!!

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 47 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 00:26, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
δε κατακρινω σχεσεις με διαφορα ηλικιας!! εμενα προσωπικα παντα με τραβανε οι αντρες που με περνανε καμια 10ρια χρονακια!!
δε θα μπορουσα να κανω κατι με μικροτερο! αυτο ομως δε σημαινει οτι δεν υπερασπιζομαι κ αυτες τις σχεσεις! ενα φιλικο μου ζευγαρι ειναι η κοπελα 28 κ αυτος 23! θυμαμαι αυτη ειχε τρελα κολληματα για το τι θα πουν οι αλλοι, αλλα τωρα ειναι μαζι 2 χρονια κ περνανε απλα τελεια!

ΖΗΤΩ ΟΙ ΣΧΕΣΕΙΣ ΜΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΗΛΙΚΙΑΣ!!
Οταν φτασειs ομωs στα 38 θα θελειs 10 χρονια νεοτερο και θα λεs βρε πωs αλλαζουν οι καιροι!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 00:44, 15-01-09:

Τα θετικά σχέσης με μικρότερο
  • Είναι πιο χαλαρός και σε χαλαρώνει κι εσένα, συνεπώς περνάς καλά.
  • Τα βλέπει όλα πιο απλά.
  • Πολλές εμπειρίες μαζί σου τις ζει για πρώτη φορά (αυτό έχει κι αρνητικά, μπορεί να μην αντιδράσει όπως θα περίμενες αν ήταν μεγαλύτερος και να σε ξενερώσει ελαφρά).
  • Σε βλέπει σαν Θεά.
  • Έχει τρελές αντοχές.. γενικά
  • Είναι (πιο ή εντελώς, ανάλογα την ηλικία) άγραφο χαρτί, οπότε δεν σου βγάζει απωθημένα από παρελθοντικές καταστάσεις και είναι όλα πιο αγνά.
  • Είναι γι' αυτόν όλα πιο εύκολα.
Τα αρνητικά σχέσης με μικρότερο
  • Ενίοτε είναι στον κόζμο του.
  • Τα παίρνει όλα πολύ χαλαρά (μπορεί να σου σπάσει τα νεύρα σε σοβαρά θέματα που περιμένεις κάτι πιο συγκροτημένο ως αντίδραση).
  • Έχει εξεταστική/εργασίες.
  • Δεν ξέρει κάποιες φορές πως να φερθεί και συνήθως δεν ξέρει πως να χειριστεί κάποιες καταστάσεις "σχέσεων".
  • Δεν το βλέπει σοβαρά (για ένα σεβαστό χρονικό διάστημα τουλάχιστον).
  • Η έλλειψη εμπειρίας γενικά θέλει να έχεις υπομονή.

..παρόλα αυτά είμαι πολύ ερωτευμένη.

Τα θετικά σχέσης με μεγαλύτερο
  • Μπορείς να στηριχτείς επάνω του.
  • Έχει να σε μάθει πολλά.
  • Μπορεί να δει μια σχέση σοβαρά.
  • Έχει την εμπειρία να σταθεί σχεδόν σε όλες τις καταστάσεις.
Τα αρνητικά σχέσης με μεγαλύτερο
  • Έχει άγχος για διάφορα πράγματα, όπως η επαγγελματική του αποκατάσταση, άγχος που μπορεί να επηρεάσει και την σχέση, ιδίως αν μιλάμε για ηλικίες ανάμεσα στα 30 και στα 35.
  • Είναι μεγαλύτερος, άρα νιώθει ηγέτης κατά κάποιο τρόπο στη σχέση (τουλάχιστον οι περισσότεροι που έχω γνωρίσει εγώ).
  • Μέσα από το ότι βλέπουν την σχέση πιο σοβαρά, έχουν απαιτήσεις από αυτή.
  • Σπάνια είσαι η πρώτη και συνεπώς χάνεις καταστάσεις που θα ζούσες αν ήσουν (αυτό δεν το πίστευα πριν να το ζήσω).

Δεν έχω άλλα για την ώρα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Oralee : 15-01-09 στις 00:50.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 5,104 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 00:46, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φωτηs
Οταν φτασειs ομωs στα 38 θα θελειs 10 χρονια νεοτερο και θα λεs βρε πωs αλλαζουν οι καιροι!

χαχαχα λες???
θα χει γελιο! αν κ δε νομιζω!!

Παράθεση

Klaus

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Klaus
Ο Klaus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 535 μηνύματα.

O Klaus έγραψε στις 00:46, 15-01-09:

Εξαίρεση αποτελώ εγώ αλλά δεν με θες

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 402 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 09:10, 15-01-09:

Εδώ είμαι πάλι μετά από καιρό που είπα για την σχέση μου 21 με 31.
Εγώ 31.
Είμαστε πολύ καλά και επικοινονούμε, δηλαδή, η ηλικία του ανρθώπου δεν παίζει ρόλο αλλά ο άνθρωπος και τα βιώματά του.
Το πως έχει μεγαλώσει κάποιος είναι πολύ σημαντικό, όχι ότι είναι καλό από τα 14 ακόμα πρέπει να μπεις στο λούκι και της δουλειάς και της ζωής γενικότερα.
Αλλά η σκέψει και η συμπεριφορά και το πως βλέπεις τα πράγματα είναι διαφορετικά μετά. Ο δικός μου Γ. είναι πολύ ώριμος να πράξει ή να αντιδράσει αν θέλετε με πολύ σοβαρότητα. Ο ξάδελφός μου που έχει ακριβώς την ίδια ηλικία είναι ακόμα παιδί και αυτό φένεται με τη νπρώτη κουβέντα που θα του πεις ή θα σου πει.
Εκέι που θέλω να καταλήξω είναι ότι σίγουρα θα έχει την παιδικότητα που εσύ(εγω δηλαδη) έχεις ξεχάσει και αυτό δεν είναι κακό, όταν από την άλλη σε ένα πραγματηκό πρόβλημα στέκεται με πολύ σοβαρότητα στο θέμα και φέρεται σαν πραγματικός άντρας και όχι σαν παιδί.
Είναι σημαντικό το ότι πατάει στα πόδια του και δεν ζει με τα λεφτά του πατέρα ή της μητέρας του. όπως κάτι παιδάκια τις ηλικίας του.
Το όλο θέμα λοιπόν είναι πως και τι βιώματα έχει ο καθένας.
Εγώ είμαι πολύ ευτυχισμένη που του έδωσα την ευκαιρία να είμαστε μαζί, και χαίρομαι ιδιαίτερα που είχα την ευκαιρία να τον γνωρίσω τελικά.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 09:51, 15-01-09:

Δεν είμαι σίγουρος ότι το έχω ξαναπεί, αλλά θα το γράψω.

Πραγματικά δεν μπορώ να καταλάβω σχέσεις με διαφορά ηλικίας πάνω από 10 χρόνια, όταν ο ένας από τους δύο είναι μικρότερος των 20. Όταν η γυναίκα μάλιστα, είναι μεγαλύτερη και είναι με 18άρη πχ (και αυτή 2 το βρίσκω τραγικότερο.

Και καλά από την μεριά του ανήλικου, το καταλαβαίνω εν μέρη, νιώθει ότι έκανε κατόρθωμα, θέλει να μεγαλώσει πριν την ώρα του. Ο μεγάλος στη σχέση, καλύπτεται από το συγκεκριμένο άτομο; Δεν νιώθει παιδεραστής; Δε νιώθει ότι η ωριμότητα του δεν συνάδει με την ανωριμότητα του "συντρόφου" του;

Από την άλλη, ακόμα και σε μεγαλύτερες ηλικίες, σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας με ξενίζουν και το πρώτο που θα σκεφτώ είναι "μάλλον δεν έβρισκε σχέση στα μέτρα του/της". Και καλά οι άντρες, υποτίθεται κοιτάζουν την εξωτερική ομορφιά περισσότερο, οπότε μια νέα κοπέλα μπορεί να τους ελκύει περισσότερο. Οι γυναίκες που υποτίθεται ότι κοιτάζουν την γοητεία στον άντρα, την ωριμότητα και την δύναμη του χαρακτήρα του, πως ικανοποιούνται από έναν αρκετά μικρότερο τους;

Είμαι τόσο οπισθοδρομικός;

Ίσως φταίει που προσωπικά ακόμα και τώρα που είμαι 25, ηλικίες κάτω των 20 μου φαίνονται παιδιά (με ελάχιστες εξαιρέσεις σαφώς), οπότε δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα μου φαίνονται όταν θα είμαι 30

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:04, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Ο μεγάλος στη σχέση, καλύπτεται από το συγκεκριμένο άτομο; Δεν νιώθει παιδεραστής; Δε νιώθει ότι η ωριμότητα του δεν συνάδει με την ανωριμότητα του "συντρόφου" του;
Λάθος #1: Θεωρείς ότι υπάρχει κάποια περίεργη συνάρτηση που παίρνει σαν παράμετρο την ηλικία και μας επιστρέφει την ωριμότητα του ατόμου. Δεν είναι έτσι όμως. Η ωριμότητα ενός ατόμου ορίζεται από πολλούς παράγοντες εκτός από την ηλικία του. Πχ τις εμπειρίες του, πόσο ευφυής είναι ώστε να τις αξιοποιεί, πόσο καλλιεργημένος/μορφωμένος είναι. Όλα αυτά και πάρα πολλά άλλα συμβάλλουν στην ωριμότητα ή ανωριμότητα ενός ατόμου, πέρα από την ηλικία. Η ηλικία θα μπορούσε να αποτελεί κριτήριο μόνο για 2 σχεδόν όμοιους κατά τα άλλα ανθρώπους.

Και καλά οι άντρες, υποτίθεται κοιτάζουν την εξωτερική ομορφιά περισσότερο, οπότε μια νέα κοπέλα μπορεί να τους ελκύει περισσότερο. Οι γυναίκες που υποτίθεται ότι κοιτάζουν την γοητεία στον άντρα, την ωριμότητα και την δύναμη του χαρακτήρα του, πως ικανοποιούνται από έναν αρκετά μικρότερο τους;
Λάθος #2: Θεωρείς ότι τα κριτήρια που έχει ένας άνθρωπος για τις σχέσεις του μπορούν να προσδιοριστούν από το φύλο του και μόνο.
Ίσως φταίει που προσωπικά ακόμα και τώρα που είμαι 25, ηλικίες κάτω των 20 μου φαίνονται παιδιά (με ελάχιστες εξαιρέσεις σαφώς), οπότε δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα μου φαίνονται όταν θα είμαι 30
Εμένα πάντως που είμαι 23, ακόμα και ηλικίες κάτω των 15 δεν μου φαίνονται παιδιά, αν δω ότι έχουν ώριμη σκέψη. Γενικά αποφεύγω να κρίνω κάποιον ως παιδί ή όχι από την ηλικία του και μόνον. Σαφώς και πολλές φορές η ηλικία συνοδεύεται και από ανωριμότητα, αλλά μου φαίνεται άδικο και ισοπεδωτικό να την χρησιμοποιώ ως κριτήριο, όσο κι αν η πραγματικότητα με έχει διαψέυσει πολλάκις. Μόνο και μόνο για τα άτομα που έχει αποδειχθεί η άποψη μου σωστή (και είναι κάμποσα), αξίζει να συνεχίσω να την έχω.
Παρεμπιπτόντως, η καλύτερη μου φίλη είναι 36. Φαντάσου να είχε τη δική σου λογική πόσο παιδί θα με θεωρούσε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,222 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 10:12, 15-01-09:

δεν μπορώ να διανοηθώ πως θα μου φαίνονται όταν θα είμαι 30
Πιπίνια..

Προσωπικά δε βρίσκω καθόλου παράξενες τέτοιου είδους σχέσεις.
Είμαστε πάντα με κάποιον για συγκεκριμένο λόγο ακόμα κι αν αυτό συμβαίνει υποσυνείδητα.
Κάθε σχέση δεν οδηγεί στον έρωτα της ζωής σου και δε δέχομαι ότι σε σχέσεις με μεγάλη διαφορά αυτό τους κάνει να είναι μαζί, αλλά δέχομαι ότι υπάρχουν πιθανότητες να εξελιχτεί σε τέτοιον.
Είναι η ανάγκη που έχεις τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, πόσο σε είχε ταλαιπωρήσει η προηγούμενη σου σχέση και τι έχεις βάλει σε προτεραιότητα στα θέλω όσον αφορά τον ερωτικό σου συντρόφο.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,621 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:19, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Λάθος #1: Θεωρείς ότι υπάρχει κάποια περίεργη συνάρτηση που παίρνει σαν παράμετρο την ηλικία και μας επιστρέφει την ωριμότητα του ατόμου. Δεν είναι έτσι όμως. Η ωριμότητα ενός ατόμου ωρίζεται από πολλούς παράγοντες εκτός από την ηλικία του. Πχ τις εμπειρίες του, πόσο ευφυής είναι ώστε να τις αξιοποιεί, πόσο καλλιεργημένος/μορφωμένος είναι. Όλα αυτά και πάρα πολλά άλλα συμβάλλουν στην ωριμότητα ή ανωριμότητα ενός ατόμου, πέρα από την ηλικία. Η ηλικία θα μπορούσε να αποτελεί κριτήριο μόνο για 2 σχεδόν όμοιους κατά τα άλλα ανθρώπους.
Ουσιαστικά δηλαδή μου λες, ότι δεν είναι απαραίτητο ο μεγάλος στην σχέση να είναι και ο ώριμος και συμφωνώ. Ακόμα και έτσι όμως το συμπέρασμα είναι ότι ο μεγάλος στη σχέση είναι ανώριμος για την ηλικία του και άρα δεν βρίσκει μια σχέση "της ηλικίας" του. Οπότε δεν είναι λάθος, απλά είναι πιο σπάνια περίπτωση.
Λάθος #2: Θεωρείς ότι τα κριτήρια που έχει ένας άνθρωπος για τις σχέσεις του μπορούν να προσδιοριστούν από το φύλο του και μόνο.
Δεν θεωρώ ότι έδειξα κάτι τέτοιο με αυτά που έγραψα στο σύνολο τους. Απλά θεωρώ ότι όντως κατά κανόνα οι γυναίκες ωριμάζουν πιο γρήγορα από τους άντρες και άρα επιδιώκουν σχέσεις με πιο ώριμες ηλικίες. Αντίθετα οι άντρες που συνήθως είναι πιο ρηχοί από τις γυναίκες, κοιτάνε πρωτίστως την ομορφιά (που αντιστοιχεί σε ηλικία). Αλλά αυτά είναι μερικώς τα κριτήρια.
Εμένα πάντως που είμαι 23, ακόμα και ηλικίες κάτω των 15 δεν μου φαίνονται παιδιά, αν δω ότι έχουν ώριμη σκέψη. Γενικά αποφεύγω να κρίνω κάποιον ως παιδί ή όχι από την ηλικία του και μόνον. Σαφώς και πολλές φορές η ηλικία συνοδεύεται και από ανωριμότητα, αλλά μου φαίνεται άδικο και ισοπεδωτικό να την χρησιμοποιώ ως κριτήριο, όσο κι αν η πραγματικότητα με έχει διαψέυσει πολλάκις. Μόνο και μόνο για τα άτομα που έχει αποδειχθεί η άποψη μου σωστή (και είναι κάμποσα), αξίζει να συνεχίσω να την έχω.
Παρεμπιπτόντως, η καλύτερη μου φίλη είναι 36. Φαντάσου να είχε τη δική σου λογική πόσο παιδί θα με θεωρούσε.
Μα γιαυτό είπα ότι υπάρχουν εξαιρέσεις. Σαφώς και υπάρχουν κάποια 15χρονα που είναι πιο ώριμα και από 25άρηδες και σαφώς δεν θα τα θεωρήσω παιδιά. Προσωπικά η πραγματικότητα με έχει διαψεύσει ελάχιστες φορές.
Εσύ μπορεί να είσαι μια εξαίρεση ξέρεις, αλλά είσαι και άνω των 20 επίσης (αν δεν κάνω λάθος)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Subject to change : 15-01-09 στις 10:25. Αιτία: διόρθωση quote tag
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:21, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Προσωπικά δε βρίσκω καθόλου παράξενες τέτοιου είδους σχέσεις.
Είμαστε πάντα με κάποιον για συγκεκριμένο λόγο ακόμα κι αν αυτό συμβαίνει υποσυνείδητα.
Κάθε σχέση δεν οδηγεί στον έρωτα της ζωής σου και δε δέχομαι ότι σε σχέσεις με μεγάλη διαφορά αυτό τους κάνει να είναι μαζί, αλλά δέχομαι ότι υπάρχουν πιθανότητες να εξελιχτεί σε τέτοιον.
Είναι η ανάγκη που έχεις τη συγκεκριμένη χρονική περίοδο, πόσο σε είχε ταλαιπωρήσει η προηγούμενη σου σχέση και τι έχεις βάλει σε προτεραιότητα στα θέλω όσον αφορά τον ερωτικό σου συντρόφο.
Μα ούτε και εγώ τις βρίσκω παράξενες. Ξέρω ότι συμβαίνουν. Απλά δεν θεωρώ ότι μια τέτοια σχέση έχει πολλές πιθανότητες να είναι και σοβαρή. Σαφώς και μία 30άρα μπορεί να θέλει να νιώσει παιδούλα και να πάει με 18άρη, δεν μου κάνει εντύπωση. Απλά δεν σημαίνει ότι το υποστηρίζω κιόλας.

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη DownCast
Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O DownCast έγραψε στις 10:23, 15-01-09:

Πίσω από μία διαφορά ηλικίας κρύβονται και άλλα πολλά πράγματα ... ειδικά για αυτόν/αυτήν που είναι πολύ μεγαλύτερος και "καταλήγει" να είναι με κάποιον/κάποια πολύ μικρότερη...

Φυσικά το θεωρώ αδιανόητο να μπλέξω με κάποια που θα είναι σε ηλικία κάτω των 27-28ετών... όπως επίσης και άνω των 34-35 ετών...

Οι λόγοι πολλοί και διάφοροι και δεν αφορούν μόνο την τυπική ατάκα: "...περνάω καλά..."...

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 10:27, 15-01-09:

Σαφώς και μία 30άρα μπορεί να θέλει να νιώσει παιδούλα και να πάει με 18άρη, δεν μου κάνει εντύπωση. Απλά δεν σημαίνει ότι το υποστηρίζω κιόλας.
Μια 30άρα πίστεψε με δεν θέλει με τίποτα να πάιξει.
Εγώ τουλάχιστον προσωπικά βρήκα στον 21χρονο, αυτό που δεν βρήκα στον 25άρι μήτε στον 38άρι. Απλά και όμορφα είναι ο άνθρωπος μου και με αυτό τον άνθρωπο 21χρονο ναι θα κάνω οικογένεια και ας σου φένεται εσένα περίεργο.!!!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 10:29, 15-01-09:

Fandago, κινείσαι με βάση τις πιθανότητες και η σκέψη σου επικεντρώνεται μόνο εκεί. Όμως παντού υπάρχουν εξαιρέσεις. Και εννοώ πως επειδή τα κοινωνικά πρότυπα απαιτούν η γυναίκα να είναι με έναν μεγαλύτερο άντρα, δεν σημαίνει πως αυτό λειτουργεί σε όλους και πως άρα όσες είναι με μικρότερο, απλά δεν βρήκαν κάτι καλύτερο και είπαν να κάνουν ένα ..ψυχικό Και αναρωτιέμαι.. γιατί σε ξενίζει τόσο η γυναίκα να είναι μεγαλύτερη και το αποδέχεσαι πιο εύκολα αν ο άντρας είναι μεγαλύτερος;

(και υπόψη μιλάς με κάποια που μέχρι πριν λίγο καιρό θεωρούσε μικρούς ακόμα και αυτούς που ήταν στην ηλικία της - αλλά ως γνωστόν, η ζωή έχει πολύ πλάκα )

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 10:31, 15-01-09:

Βρε χελωνίτσε μην γενικεύεις τόσο. Τι θα πει ώριμος/ανώριμος για την ηλικία του- ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και δε μπορούμε να τον βάζουμε σε καλούπια, ούτε να πάρουμε μέσες τιμές. Έχεις δει τη διαφήμιση με τον "μέσο άνθρωπο" πιστεύω...

Κατα τα άλλα, δεν μπορούμε να κρίνουμε κάποιον για τις επιλογές του, αν εκείνος είναι καλά με αυτές. Ίσα ίσα θα έπρεπε να χαιρόμαστε. Κοίταξε τι γράφει η e-sofia... Ίσως κι εγώ να είμαι συντηρητική, αλλά την πιστεύω ότι σε αυτόν τον άνθρωπο έχει βρει το άλλο της μισό και αυτό είναι πραγματικά αξιοθαύμαστο, γιατί παρα τη διαφορά ηλικίας, τις αντιδράσεις του περιβάλλοντός τους, ή όποια άλλη αναποδιά τους έτυχε, εκείνοι είναι μαζί και είναι καλά.
Και σε ό,τι αφορά τη Michelle, επειδή την είδα και από κοντά και κατάλαβα κάποια πράγματα, πιστεύω πως με τον Πάνο είναι από τα πολύ όμορφα ζευγάρια- και πολύ καλά έκαναν και δεν πτοήθηκαν από όσα φαντάζομαι πως άκουσαν... Άσε που εγώ προσωπικά δεν είδα και καμια διαφορά ηλικίας μεταξύ τους- αν δεν το ήξερα δεν θα το σκεφτόμουν καν ότι μπορεί να υπάρχει :S

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,884 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:33, 15-01-09:

Ουσιαστικά δηλαδή μου λες, ότι δεν είναι απαραίτητο ο μεγάλος στην σχέση να είναι και ο ώριμος και συμφωνώ. Ακόμα και έτσι όμως το συμπέρασμα είναι ότι ο μεγάλος στη σχέση είναι ανώριμος για την ηλικία του και άρα δεν βρίσκει μια σχέση "της ηλικίας" του. Οπότε δεν είναι λάθος, απλά είναι πιο σπάνια περίπτωση.
Ή μπορεί ο μεγάλος να είναι μια χαρά ή ακόμα και ώριμος για την ηλικία του, και ο μικρός να είναι ΠΟΛΥ ώριμος για την ηλικία του. Γιατί πας πάντα στην χειρότερη περίπτωση;
Δεν θεωρώ ότι έδειξα κάτι τέτοιο με αυτά που έγραψα στο σύνολο τους. Απλά θεωρώ ότι όντως κατά κανόνα οι γυναίκες ωριμάζουν πιο γρήγορα από τους άντρες και άρα επιδιώκουν σχέσεις με πιο ώριμες ηλικίες. Αντίθετα οι άντρες που συνήθως είναι πιο ρηχοί από τις γυναίκες, κοιτάνε πρωτίστως την ομορφιά (που αντιστοιχεί σε ηλικία). Αλλά αυτά είναι μερικώς τα κριτήρια.
Ούτε η ομορφιά αντιστοιχεί πάντα σε ηλικία. Μια τριαντάρα με όμορφα χαρακτηριστικά σίγουρα θα είναι κλάσεως ανώτερη από μια 20άρα με άσχημα. Προφανώς δεν μιλάμε για 50 vs 20 χρονών όπου όντως ο,τι χαρακτηριστικά και να έχει η 50άρα, πολύ σπάνια θα είναι ωραιότερη από τις 20αρες.
Επίσης εγώ δεν έχω δει να ωριμάζουν γρηγορότερα οι γυναίκες (στο σύνολο τους), σε σημείο που έχω αρχίσει να το θεωρώ αυτό urban legend.
Μα γιαυτό είπα ότι υπάρχουν εξαιρέσεις. Σαφώς και υπάρχουν κάποια 15χρονα που είναι πιο ώριμα και από 25άρηδες και σαφώς δεν θα τα θεωρήσω παιδιά. Προσωπικά η πραγματικότητα με έχει διαψεύσει ελάχιστες φορές.
Πιθανόν να είσαι τόσο εγκλωβισμένος στην αντίληψη ότι οι μικρότεροι είναι και a priori ανώριμοι, που να χρειάζεται μια πολύ γερή εξαίρεση να σε ταρακουνήσει και να τη θεωρήσεις όντως εξαίρεση, ενώ εγώ που δεν θεωρώ ότι ισχύει κάτι τέτοιο να "πιάνω" και τις απλές εξαιρέσεις, γι'άυτό να πιστεύω ότι υπάρχουν περισσότερες.
Εσύ μπορεί να είσαι μια εξαίρεση ξέρεις, αλλά είσαι και άνω των 20 επίσης (αν δεν κάνω λάθος)
Καταρχάς ευχαριστώ που με θεωρείς εξαίρεση (ειδικά αν ισχύει η παραπάνω υπόθεση )
Κατά δεύτερον, αν είμαι εξαίρεση τώρα, κατά πάσα πιθανότητα θα ήμουν και πριν τα 20.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 10:47, 15-01-09:

Σημείωση: Δεν πρόσεξε κανείς ότι μίλησα για διαφορά ηλικίας άνω των 10 και κυρίως για περιπτώσεις που ένας από τους δύο είναι κάτω των 20.
Αρχική Δημοσίευση από kajira
Και αναρωτιέμαι.. γιατί σε ξενίζει τόσο η γυναίκα να είναι μεγαλύτερη και το αποδέχεσαι πιο εύκολα αν ο άντρας είναι μεγαλύτερος;
Έχω απαντήσει σε αυτό:
Αρχική Δημοσίευση από φαντάγκο πιο πριν
Και καλά οι άντρες, υποτίθεται κοιτάζουν την εξωτερική ομορφιά περισσότερο, οπότε μια νέα κοπέλα μπορεί να τους ελκύει περισσότερο. Οι γυναίκες που υποτίθεται ότι κοιτάζουν την γοητεία στον άντρα, την ωριμότητα και την δύναμη του χαρακτήρα του, πως ικανοποιούνται από έναν αρκετά μικρότερο τους;
Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Βρε χελωνίτσε μην γενικεύεις τόσο. Τι θα πει ώριμος/ανώριμος για την ηλικία του- ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και δε μπορούμε να τον βάζουμε σε καλούπια, ούτε να πάρουμε μέσες τιμές. Έχεις δει τη διαφήμιση με τον "μέσο άνθρωπο" πιστεύω...
[...]
Και σε ό,τι αφορά τη Michelle, επειδή την είδα και από κοντά και κατάλαβα κάποια πράγματα, πιστεύω πως με τον Πάνο είναι από τα πολύ όμορφα ζευγάρια- και πολύ καλά έκαναν και δεν πτοήθηκαν από όσα φαντάζομαι πως άκουσαν... Άσε που εγώ προσωπικά δεν είδα και καμια διαφορά ηλικίας μεταξύ τους- αν δεν το ήξερα δεν θα το σκεφτόμουν καν ότι μπορεί να υπάρχει :S
Νομίζω ότι έχω δείξει ότι δεν είμαι απόλυτος για τίποτα και ότι φυσικά δέχομαι να υπάρχουν εξαιρέσεις. Οπότε δεν έχει νόημα να μιλάμε για τις εξαιρέσεις. Είπα ποιες θα είναι οι πρώτες σκέψεις μου. Σαφώς και οι πρώτες σκέψεις μου δεν θα είναι οι εξαιρέσεις.
[...]
Δεν το προσωποποίησα πουθενά και όπως είπα και στη σημείωση, μίλησα για διαφορές ηλικίας άνω των 10 χρόνων, οπότε το παράδειγμα σου δεν ταιριάζει
Ή μπορεί ο μεγάλος να είναι μια χαρά ή ακόμα και ώριμος για την ηλικία του, και ο μικρός να είναι ΠΟΛΥ ώριμος για την ηλικία του. Γιατί πας πάντα στην χειρότερη περίπτωση;
Δεν πάω στην χειρότερη, αλλά στη γενική. Στο παράδειγμά σου αυτό, εσύ πας στην λαμπρή περίπτωση που είναι σπάνια.
Ούτε η ομορφιά αντιστοιχεί πάντα σε ηλικία. Μια τριαντάρα με όμορφα χαρακτηριστικά σίγουρα θα είναι κλάσεως ανώτερη από μια 20άρα με άσχημα. Προφανώς δεν μιλάμε για 50 vs 20 χρονών όπου όντως ο,τι χαρακτηριστικά και να έχει η 50άρα, πολύ σπάνια θα είναι ωραιότερη από τις 20αρες.
Επίσης εγώ δεν έχω δει να ωριμάζουν γρηγορότερα οι γυναίκες (στο σύνολο τους), σε σημείο που έχω αρχίσει να το θεωρώ αυτό urban legend.
Επαναλαμβάνω δεν υπήρξα ποτέ τόσο απόλυτος. Σαφώς και η ομορφιά δεν αντιστοιχεί πάντα σε ηλικία. Συνηθίζεται όμως, οι νέες να είναι ομορφότερες από τις μεγαλύτερες. Και μιλάμε για αντίστοιχης ομορφιάς γυναίκες, δηλαδή μια όμορφη 20άρα με μια όμορφη 30άρα. Όπου ισχύει το αντίστροφο, απλά η μεγαλύτερη σε ηλικία γυναίκα είναι αρκετά τυχερή.
Πιθανόν να είσαι τόσο εγκλωβισμένος στην αντίληψη ότι οι μικρότεροι είναι και a priori ανώριμοι, που να χρειάζεται μια πολύ γερή εξαίρεση να σε ταρακουνήσει και να τη θεωρήσεις όντως εξαίρεση, ενώ εγώ που δεν θεωρώ ότι ισχύει κάτι τέτοιο να "πιάνω" και τις απλές εξαιρέσεις, γι'άυτό να πιστεύω ότι υπάρχουν περισσότερες.

Καταρχάς ευχαριστώ που με θεωρείς εξαίρεση (ειδικά αν ισχύει η παραπάνω υπόθεση )
Κατά δεύτερον, αν είμαι εξαίρεση τώρα, κατά πάσα πιθανότητα θα ήμουν και πριν τα 20.
Δεν νιώθω εγκλωβισμένος, αλίμονο. Απλά και εγώ πέρασα από αυτήν την ηλικία και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου ωριμότερο της ηλικίας μου, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός, ότι η ωριμότητα κατά κανόνα είναι ανάλογη της ηλικίας. Γιατί σε μια άποψη, θα πρέπει να σχολιάζω και τις εξαιρέσεις που εννοούνται;

Μπορεί να είσαι εξαίρεση, αλλά σίγουρα είσαι άνω των 20, έχουν σημασία οι λέξεις

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:00, 15-01-09:

Σημείωση: Δεν πρόσεξε κανείς ότι μίλησα για διαφορά ηλικίας άνω των 10 και κυρίως για περιπτώσεις που ένας από τους δύο είναι κάτω των 20.
Εγώ πάντως το πρόσεξα.
Σαφώς και οι πρώτες σκέψεις μου δεν θα είναι οι εξαιρέσεις.
Κακώς. Θα έπρεπε να είναι και αυτές.
Δεν πάω στην χειρότερη, αλλά στη γενική. Στο παράδειγμά σου αυτό, εσύ πας στην λαμπρή περίπτωση που είναι σπάνια.
Δηλαδή η ωριμότητα είναι σπανιότερη από την απουσία της;
Επαναλαμβάνω δεν υπήρξα ποτέ τόσο απόλυτος. Σαφώς και η ομορφιά δεν αντιστοιχεί πάντα σε ηλικία. Συνηθίζεται όμως, οι νέες να είναι ομορφότερες από τις μεγαλύτερες. Και μιλάμε για αντίστοιχης ομορφιάς γυναίκες, δηλαδή μια όμορφη 20άρα με μια όμορφη 30άρα. Όπου ισχύει το αντίστροφο, απλά η μεγαλύτερη σε ηλικία γυναίκα είναι αρκετά τυχερή.
Να μου έλεγες για 40άρα να το καταλάβω. Η 30άρα όμως γιατί; Ίσα ίσα που της έχουν φύγει τα όποια παιδικά χαρακτηριστικά (όσον αφορά εμφάνιση) που έχουν πολλές φορές οι 20άρες και είναι πλέον γυναίκα, χωρίς ωστόσο να έχει ακόμα αρχίσει να κάνει ρυτίδες.
Δεν νιώθω εγκλωβισμένος, αλίμονο. Απλά και εγώ πέρασα από αυτήν την ηλικία και εγώ θεωρώ τον εαυτό μου ωριμότερο της ηλικίας μου, αλλά δεν αλλάζει το γεγονός, ότι η ωριμότητα κατά κανόνα είναι ανάλογη της ηλικίας.
Δεν είπα ότι νιώθεις εγκλωβισμένος, είπα ότι είσαι.
Επίσης, αν πρόσεξες ανέφερα κι εγώ ότι η ηλικία έχει νόημα ως μέτρο ωριμότητας σε δύο σχεδόν όμοια κατά τα άλλα άτομα. Ο εαυτός μας σε μικρότερη ηλικία και ο εαυτός μας τώρα είναι ένα λαμπρό παράδειγμα αυτού. Εκεί ναι, η ηλικία ως σχετικό μέτρο ωριμότητας παίζει ρόλο. Αλλά όχι όταν μιλάμε για διαφορετικά άτομα.
Γιατί σε μια άποψη, θα πρέπει να σχολιάζω και τις εξαιρέσεις που εννοούνται;
Γιατί αλλιώς τις αδικείς και γίνεσαι ισοπεδωτικός.
Μπορεί να είσαι εξαίρεση, αλλά σίγουρα είσαι άνω των 20, έχουν σημασία οι λέξεις
Όχι που θα έλεγες εσύ καλή κουβέντα
Πάντως αν είμαι εξαίρεση, θα ήμουν και πριν κλείσω τα 20, οπότε το επιχείρημα μου δεν αλλάζει.

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

Ο DownCast αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Υπεύθυνος management και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 35 μηνύματα.

O DownCast έγραψε στις 11:02, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από e-sofia
Μια 30άρα πίστεψε με δεν θέλει με τίποτα να πάιξει.
Ποτέ μην λες ποτέ...

υ.γ. εκτός αν μιλάς μόνο για τον εαυτό σου...

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 11:16, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από DownCast
Ποτέ μην λες ποτέ...

υ.γ. εκτός αν μιλάς μόνο για τον εαυτό σου...
Ναι συγνώμη λέω μονο για μένα.

Παράθεση

DownCast

Νεοφερμένος

O DownCast έγραψε στις 11:24, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από e-sofia
Ναι συγνώμη λέω μονο για μένα.
ok...
Υπό διαφορετικές συνθήκες θα μπορούσα να γράψω πολλά (μα πολλά) πράγματα... ωστόσο επειδή τώρα έπεσε το μάτι μου σε αυτό:
http://www.e-steki.gr/showthread.php?t=16390
θα αρκεστώ στο...
Καλή λευτεριά, να ζήσετε, να ευτυχίσετε και καλά να περνάτε πάντα με υγεία και χαρά...

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:31, 15-01-09:

Κακώς. Θα έπρεπε να είναι και αυτές.
Απλά μιλάω πάντα "κατά κανόνα".
Δηλαδή η ωριμότητα είναι σπανιότερη από την απουσία της;
Εσύ με τη φράση που χρησιμοποίησες "και ο μικρός να είναι ΠΟΛΥ ώριμος για την ηλικία του", θεωρείς ότι το πολύ ώριμος για την ηλικία του, είναι ο κανόνας; Τότε θα έλεγες ώριμος όσο η ηλικία του, που σημαίνει ότι δέχεσαι ότι ο συγκεκριμένος είναι διαφορετικός από τον μέσο όρο.
Να μου έλεγες για 40άρα να το καταλάβω. Η 30άρα όμως γιατί; Ίσα ίσα που της έχουν φύγει τα όποια παιδικά χαρακτηριστικά (όσον αφορά εμφάνιση) που έχουν πολλές φορές οι 20άρες και είναι πλέον γυναίκα, χωρίς ωστόσο να έχει ακόμα αρχίσει να κάνει ρυτίδες.
Θεωρώ ότι τα παιδικά χαρακτηριστικά κατά κανόνα (πρέπει να το κοτσάρω συνεχώς αυτό μάλλον) στις γυναίκες, φεύγουν από τα 16-17. Από εκεί και μετά την διαφορά την κάνει η παρουσίαση.
Δεν είπα ότι νιώθεις εγκλωβισμένος, είπα ότι είσαι.
Επίσης, αν πρόσεξες ανέφερα κι εγώ ότι η ηλικία έχει νόημα ως μέτρο ωριμότητας σε δύο σχεδόν όμοια κατά τα άλλα άτομα. Ο εαυτός μας σε μικρότερη ηλικία και ο εαυτός μας τώρα είναι ένα λαμπρό παράδειγμα αυτού. Εκεί ναι, η ηλικία ως σχετικό μέτρο ωριμότητας παίζει ρόλο. Αλλά όχι όταν μιλάμε για διαφορετικά άτομα.
Ούτε εγκλωβισμένος θεωρώ ότι είμαι. Απλά μάλλον πιο ρεαλιστής, ή τουλάχιστον έχω διαφορετική εμπειρία από σένα.

Επίσης αν δεν μπορείς να συγκρίνεις την ωριμότητα σε δύο διαφορετικά άτομα της ίδιας ηλικίας, τότε δεν έχει νόημα ο όρος.
Γιατί αλλιώς τις αδικείς και γίνεσαι ισοπεδωτικός.
Δέχομαι λοιπόν ότι έπρεπε να αναφέρω το προφανές "υπάρχουν και εξαιρέσεις" σε όλα όσα πιστεύω, για να μην νιώσουν αδικημένες οι εξαιρέσεις και για να μη γίνω ισοπεδωτικός. Απλά να πω ότι δεν θεωρώ ότι υπονόησα οπουδήποτε ότι είμαι απόλυτος, αφού μίλησα για πρώτες σκέψεις και ανέφερα και εξαιρέσεις.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:48, 15-01-09:

Απλά μιλάω πάντα "κατά κανόνα".
Σπάνια το διευκρινίζεις όμως.
Εσύ με τη φράση που χρησιμοποίησες "και ο μικρός να είναι ΠΟΛΥ ώριμος για την ηλικία του", θεωρείς ότι το πολύ ώριμος για την ηλικία του, είναι ο κανόνας; Τότε θα έλεγες ώριμος όσο η ηλικία του, που σημαίνει ότι δέχεσαι ότι ο συγκεκριμένος είναι διαφορετικός από τον μέσο όρο.
Είπα "μπορεί ο μεγάλος να είναι ώριμος για την ηλικία του και ο μικρός ΠΟΛΥ ώριμος για την ηλικία του". Προφανώς υπάρχει και η περίπτωση να είναι ο μεγάλος φυσιολογικής ωριμότητας για την ηλικία του και ο μικρός ώριμος για την ηλικία του, που μάλλον είναι και η συχνότερη. Εσύ είπες ότι η συχνότερη είναι ο μικρός να είναι φυσιολογικής ωριμότητας για την ηλικία του και ο μεγάλος να υστερεί.
Θεωρώ ότι τα παιδικά χαρακτηριστικά κατά κανόνα (πρέπει να το κοτσάρω συνεχώς αυτό μάλλον) στις γυναίκες, φεύγουν από τα 16-17. Από εκεί και μετά την διαφορά την κάνει η παρουσίαση.
Σε ορισμένες όμως αργούν να φύγουν. Τα 30 είναι μια ηλικία όπου φεύγουν σίγουρα.
Εμένα πχ πολλοί με κάνουν 17 από κοντά επειδή έχω ορισμένα παιδικά χαρακτηριστικά
E ελπίζω ότι στα 30 μου θα έχουν φύγει
Ούτε εγκλωβισμένος θεωρώ ότι είμαι. Απλά μάλλον πιο ρεαλιστής, ή τουλάχιστον έχω διαφορετική εμπειρία από σένα.
Το ότι έχεις πιο άσχημες εμπειρίες σε κάνει πιο ρεαλιστή;
Αμαν πια με αυτόν τον πεσιμισμό που είναι της μόδας πλέον.
Επίσης αν δεν μπορείς να συγκρίνεις την ωριμότητα σε δύο διαφορετικά άτομα της ίδιας ηλικίας, τότε δεν έχει νόημα ο όρος.
Πότε το είπα αυτό; Είπα ότι δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για την ωριμότητα από την ηλικία και μόνον, εκτός αν είναι σχεδόν όμοια κατά τα άλλα άτομα. Δεν είπα ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις την ωριμότητα, αφότου τους έχεις γνωρίσει και έχεις βγάλει ολοκληρωμένο συμπέρασμα για αυτή.
Δέχομαι λοιπόν ότι έπρεπε να αναφέρω το προφανές "υπάρχουν και εξαιρέσεις" σε όλα όσα πιστεύω, για να μην νιώσουν αδικημένες οι εξαιρέσεις και για να μη γίνω ισοπεδωτικός. Απλά να πω ότι δεν θεωρώ ότι υπονόησα οπουδήποτε ότι είμαι απόλυτος, αφού μίλησα για πρώτες σκέψεις και ανέφερα και εξαιρέσεις.
Το προφανές για σένα δεν είναι προφανές για όλους. Δεν είμαστε μέσα στο κεφάλι σου.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,686 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 11:48, 15-01-09:

Παιδιά εδώ ο άνθρωπος έχει δίκιο... Φυσικά δεν είναι καλές οι γενικεύσεις όπως είπατε, ή ότι υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά εδώ μιλάμε για συγκεκριμένη κατηγορία ατόμων, με συγκεκριμένες τάσεις (δώστε βάση σ' αυτό). Θα σας φέρω 2 πραγματικά παραδείγματα, επεκτείνοντας το επιχείρημα του fandago και ελάχιστα πάνω από τα 20. Ας πούμε χάριν ευκολίας το γκρουπάκι "γύρω στα 20". Δε θα δώσω πολλά συγκεκριμένα στοιχεία όμως για ευνόητους λόγους στα παραδείγματα:

1) Πολύ μικρότερη γυναίκα:

Εκείνη 18, εκείνος 40, καλλιεργημένος, σοβαρός επαγγελματίας και πολύ πλακατζής σα χαρακτήρας αν και οξύθυμος. Από εμφάνιση, εκείνη καλούλα, αυτός...μμμ εντάξει ούτε ζέστη ούτε κρύο. Την παίρνει για βοηθό του λοιπόν. Τους βλέπω εγώ, εκείνη αμίλητη, της έλεγε κάνε εκείνο κάνε τ' άλλο (στο μαγαζί), αμίλητη τα έκανε. Το τουπέ τουπέ όμως ε... μια έκφραση "είμαι μ' Αυτόν"... δε μπορώ να σας την περιγράψω, σαν αυτό που λέμε "πληρώνω παραπάνω αλλά είναι ΟΤΕ". Ο ΟΤΕ όμως την έχει σαν muppet!

Άλλη γυναίκα , 20κάτι, μου πετάει ατάκα "Αυτός; 30αρης, αλλά είναι έτσι κι έτσι κι έτσι στη δουλειά, 3 χιλιάρικα το μήνα έβγαζε, βαρβάτη τσέπη... Εγώ πρέπει να κάνω το **beep** μου πηγάδι, για να βγάλω ψίχουλα!" Φυσικά ο τυπάς την είχε για 2η, διότι είχε γυναίκα. Πήδηξε το μικρό λοιπόν και μετά το πέταξε! (άλλος λάθος άνθρωπος αλλά... αφού βρήκε σβέρκο να καβαλήσει, ηθελέστα και παθέστα η βλαχοπούλα)

Διαπιστώσεις δικές μου: Απ' όσο μπόρεσα να ελέγξω τις πληροφορίες, μιλάμε για κορίτσια αρκετά χαμηλού μορφωτικού επιπέδου, χωρίς πατεράδες, χαμηλού εισοδήματος και αρκετά εκκεντρικές στη συμπεριφορά.

Ερμηνείες δικές μου: Δε μπορεί να πηγαίνουν μαζί τους για το σεξ (όχι μόνο έστω) αλλά παίζει ρόλο και η μεγάλη ανασφάλεια που μπορεί να έχουν μόνες τους. Σου λέει 40 είναι, βλέπεται, λεφτά έχει, πολύ πολύ να μου φυτέψει και κανα παιδί (αυτό μετά το κόμμα το άκουσα αυτολεξεί κάποτε) και να την κάνω λαχείο. Η μπορεί να τους βλέπουν σα μπαμπάδες που δεν είχαν ποτέ. Τέλος μπορεί να νιώθουν ώριμες, όχι γιατί είναι, αλλά γιατί πάνε με μεγαλύτερους. Κάποτε με ενοχλούσαν κι εμένα αυτές οι σχέσεις, ίσως γιατί ζήλευα "τι βρήκε από τον μεγαλύτερο που δεν το έχω εγω", αλλά με τον καιρό μου έφυγε αυτό (ίσως βοήθησε ότι κατα καιρούς ήμουν ο επόμενος της εκάστοτε κοπέλας, μετά απο 30-40ρη), όμως ακόμα αυτές τις σχέσεις τις βλέπω καχύποπτα ως προς τους σκοπούς τους.

2) Πολύ μικρότερος άντρας

Αυτό το παράδειγμα θα είναι πιό μικρό σε έκταση γιατί κουράστηκα να γράφω και θέλω να πιώ ένα καφεδάκι!

Ατάκα από μικρόν! "Ντάξει μωρέ... τι να μας πεί κι αυτή, 30+ και ψάχνεται για *μπιπ*... τα είχε εκεί με έναν παλικαρά και παρολαυτα μου σκάει μύτη μόνη της στο ραντεβού, η συνέχεια γνωστή, ε και για κανα μήνα μετά πηδιόμασταν στ' αμάξι της. Καλή είναι αλλά όχι και για κατανάλωση"

Εδώ η ερμηνεία είναι πολύ απλούστερη: Μιλάμε για αγοράκια που απλά θέλουν να εκτονώσουν τις ορμές τους (και καλά κάνουν!) αλλά θεωρούν ότι αν το κάνουν σε μεγαλύτερη θα αυξηθεί το μήκος στο πουλάκι τους ως δια μαγείας. Σα τα βιογραφικά... "Έχω δουλέψει στην Κοσμοτέ, στην Sony κλπ." κοινώς "έχω πάει με 30άρα, με 28άρα, με 32άρα άρα και συ 20άρα μη μιλάς και κάτσε μου γιατί είμαι πολύ άντρας πλέον". Επίσης μιλάμε για αγοράκια που τους λείπει η μητρική στοργή, για διάφορους λόγους.

Και δυστυχώς μέσα σ' όλα αυτά, την πληρώνουν οι εξαιρέσεις! Κοπέλες που πραγματικά ερωτεύονται πολύ μεγαλύτερους για πιό βαθείς παράγοντες, κι όμως τις λένε π....νες. Κοπέλες που τα φτιάχνουν με μικρότερους επειδή πραγματικά είδαν κάτι σ' αυτούς πέρα από ένα πιό σκληρό μόριο λόγω ηλικίας, κι όμως τις λένε πιπινοτραγανίστρες. Ώριμοι άντρες που τα φτιάχνουν με πολύ μικρές γιατί κάτι είδαν σ' αυτές, κι όμως λένε "Κοίτα τον πορνόγερο...". Τέλος, αγόρια που τα φτιάχνουν (η προσπαθούν) με μεγαλύτερες επειδή νοητικά ταιριάζουν κυρίως μ' εκείνες, κι όμως ακούνε "Μικρός είσαι, όταν μεγαλώσεις και σοβαρέψεις ξαναέλα".

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 12:00, 15-01-09:

πιπινοτραγανίστρες.

οκ

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:00, 15-01-09:

Valder, έχω την εντύπωση ότι στο θέμα αυτό μιλάμε για σχέσεις με διαφορά ηλικίας. Το "μερικές φορές σεξ και μετά άντε γεια" δεν νομίζω να το θεωρεί κανείς σχέση.

Κατά τα άλλα πήγες και παρέθεσες τις πιο αηδιαστικές περιπτώσεις από κάθε είδος Υποτίθεται ότι δεν μιλάμε για περιπτώσεις όπου υπάρχει κάποια σκοπιμότητα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

H underwater έγραψε στις 12:02, 15-01-09:

Διαφωνώ ότι οι λόγοι που ωθούν 1 άντρα να κάνει σχέση με πολύ μικρότερη ηλικία έχουν σαν πρωταρχική αιτία την εξωτερική εμφάνιση. Οι γυναίκες παραμένουν ωραίες για πολλά χρόνια πια, και 1 35χρονή (για να μην πω 45χρονη) μπορεί να είναι ''κούκλα και γυναίκα'' σε αντίθεση με κάποια 20κάτι που είναι ''κούκλα και κορίτσι''. Οπότε εγώ πιστεύω ότι κάποιος 40χρονος που θα προτιμήσει την 22χρονή συνήθως δεν ''τον παίρνει'' να έχει κάποια, επίσης ωραία, κοντά στην ηλικία του. Έχω δει αρκετούς άντρες ώριμους (χρονολογικά) οι οποίοι τα φτιάχνουν συστηματικά με μικρότερες. Όλο αυτό από κάπου προέρχεται. Μερικές φορές το ότι προέρχεται από την επιφανειακότητά τους είναι εμφανές και για κάποιον που τους γνωρίζει 1η φορά.

Επίσης, να τονίσω ότι όταν η γυναίκα είναι μεγαλύτερη 2-3 χρόνια δεν το θεωρώ καν διαφορά. Νομίζω είναι κατάλοιπο παλαιότερων ετών. Όταν είμαστε με 1 άντρα 3 χρόνια μεγαλύτερο θεωρούμαστε ''συνομήλικοι'', το ίδιο νομίζω ισχύει και με τον 3 χρόνια μικρότερο. Και γι'αυτό θεωρώ τους άντρες που βάζουν όρια στην ηλικία της συντρόφου τους ''τουλάχιστον 2-3 χρόνια μικρότερη'' αψυχολόγητους κι οπισθοδρομικούς.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:04, 15-01-09:

Σπάνια το διευκρινίζεις όμως.
Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται. Αν εσύ με έχεις για απόλυτο στις απόψεις μου γενικότερα, τότε έχεις λάθος εντύπωση και ναι, δεν φταίω εγώ για αυτό.
Είπα "μπορεί ο μεγάλος να είναι ώριμος για την ηλικία του και ο μικρός ΠΟΛΥ ώριμος για την ηλικία του". Προφανώς υπάρχει και η περίπτωση να είναι ο μεγάλος φυσιολογικής ωριμότητας για την ηλικία του και ο μικρός ώριμος για την ηλικία του, που μάλλον είναι και η συχνότερη. Εσύ είπες ότι η συχνότερη είναι ο μικρός να είναι φυσιολογικής ωριμότητας για την ηλικία του και ο μεγάλος να υστερεί.
Τώρα λοιπόν που κατάλαβα τι εννοείς, ναι, το δεύτερο είναι πιο σύνηθες. Όπως κατά κανόνα ο άνθρωπος είναι λιγότερο ή το ίδιο ώριμος της ηλικίας του.
Σε ορισμένες όμως αργούν να φύγουν. Τα 30 είναι μια ηλικία όπου φεύγουν σίγουρα.
Εμένα πχ πολλοί με κάνουν 17 από κοντά επειδή έχω ορισμένα παιδικά χαρακτηριστικά
E ελπίζω ότι στα 30 μου θα έχουν φύγει
Πάλι μου μιλάς για εξαιρέσεις και το δέχεσαι και η ίδια λέγοντας "ορισμένες περιπτώσεις". Το ότι έχεις ορισμένα παιδικά χαρακτηριστικά δεν σε κάνει εμφανισιακά παιδί. Ίσως να σε κάνει φαινομενικά μικρότερη της ηλικίας σου
Το ότι έχεις πιο άσχημες εμπειρίες σε κάνει πιο ρεαλιστή;
Αμαν πια με αυτόν τον πεσιμισμό που είναι της μόδας πλέον.
Πιο άσχημες εμπειρίες;
Σαφώς και έχω εμπειρίες και από τις δύο περιπτώσεις, το θέμα είναι ποιες επικρατούν. Θα έλεγα να σκέφτεσαι και ποιος είναι ο κύκλος σου πάντως και ποια κοινωνικά στρώματα περιλαμβάνει. Πχ μπορώ να φανταστώ, ότι συναναστρέφεσαι με άτομα της οικογένειας σου, του κοινωνικού στάτους σου, φοιτητές και εργαζόμενους. Περιττό να πω ότι δεν είναι το αντιπροσωπευτικότερο δείγμα ε;
Πότε το είπα αυτό; Είπα ότι δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα για την ωριμότητα από την ηλικία και μόνον, εκτός αν είναι σχεδόν όμοια κατά τα άλλα άτομα. Δεν είπα ότι δεν μπορείς να συγκρίνεις την ωριμότητα, αφότου τους έχεις γνωρίσει και έχεις βγάλει ολοκληρωμένο συμπέρασμα για αυτή.
Ακόμα και έτσι (δεν συνεννοούμαστε μάλλον), κατά κανόνα η ωριμότητα ακολουθεί την ηλικία. Που διαφωνείς με αυτό;
Το προφανές για σένα δεν είναι προφανές για όλους. Δεν είμαστε μέσα στο κεφάλι σου.
Και δεν χρειάζεται να μπείτε, ήδη έχω αρκετά
Σαφώς και δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσετε με την άποψη μου.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 12:08, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από underwater
Οπότε εγώ πιστεύω ότι κάποιος 40χρονος που θα προτιμήσει την 22χρονή συνήθως δεν ''τον παίρνει'' να έχει κάποια, επίσης ωραία, κοντά στην ηλικία του.
Αυτό είπα και εγώ:
Αρχική Δημοσίευση από φαντάγκο πιο πριν
Από την άλλη, ακόμα και σε μεγαλύτερες ηλικίες, σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας με ξενίζουν και το πρώτο που θα σκεφτώ είναι "μάλλον δεν έβρισκε σχέση στα μέτρα του/της".
απλά αν ήταν να δικαιολογήσω αλλιώς έναν άντρα, θα έλεγα ότι κοιτάζει περισσότερο την ομορφιά.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:49, 15-01-09:

Τα ευκόλως εννοούμενα παραλείπονται. Αν εσύ με έχεις για απόλυτο στις απόψεις μου γενικότερα, τότε έχεις λάθος εντύπωση και ναι, δεν φταίω εγώ για αυτό.
Δεν σε έχω για τίποτα συγκεκριμένο, μιας και δεν σε γνωρίζω ιδιαίτερα. Το σχόλιο μου ήταν γενικό, μιας και ελάχιστοι το διευκρινίζουν συχνά και δεν θυμάμαι να έχω δει από σένα κάτι διαφορετικό ώστε να σε κατατάξω στις εξαιρέσεις.
Τώρα λοιπόν που κατάλαβα τι εννοείς, ναι, το δεύτερο είναι πιο σύνηθες. Όπως κατά κανόνα ο άνθρωπος είναι λιγότερο ή το ίδιο ώριμος της ηλικίας του.
Αν κατά κανόνα ο άνθρωπος ήταν λιγότερο ή το ίδιο ώριμος με το αναμενόμενο για την ηλικία του, τότε θα είχε αλλάξει ο κανόνας
Τέτοια χαρακτηριστικά συνήθως ακολουθούν προσεγγιστικά κατανομή Gauss, οπότε όσοι είναι κάτω από το μέσο όρο είναι περίπου τόσοι όσο αυτοί που είναι πάνω από το μέσο όρο. Το ότι η καθημερινή μας εμπειρία δεν συμφωνεί πάντα με αυτό έχει να κάνει με πολλά πράγματα όπως το πώς αντιλαμβανόμαστε το μέσο όρο και με το αν τείνουμε να υποτιμήσουμε κάποιον ευκολότερα απ'ότι να τον κρίνουμε θετικά.
Πάλι μου μιλάς για εξαιρέσεις και το δέχεσαι και η ίδια λέγοντας "ορισμένες περιπτώσεις". Το ότι έχεις ορισμένα παιδικά χαρακτηριστικά δεν σε κάνει εμφανισιακά παιδί. Ίσως να σε κάνει φαινομενικά μικρότερη της ηλικίας σου
Το ορισμένες περιπτώσεις δεν υποδηλώνει εξαιρέσεις, απλά ποσοστό κάτω του 50%. Και προφανώς δεν αναφέρομαι μόνο στον εαυτό μου, απλά είναι ένα παράδειγμα που το έχω εύκολο και δεν θα θιχτεί κανένας αν το αναφέρω.
Πιο άσχημες εμπειρίες;
Σαφώς και έχω εμπειρίες και από τις δύο περιπτώσεις, το θέμα είναι ποιες επικρατούν. Θα έλεγα να σκέφτεσαι και ποιος είναι ο κύκλος σου πάντως και ποια κοινωνικά στρώματα περιλαμβάνει. Πχ μπορώ να φανταστώ, ότι συναναστρέφεσαι με άτομα της οικογένειας σου, του κοινωνικού στάτους σου, φοιτητές και εργαζόμενους. Περιττό να πω ότι δεν είναι το αντιπροσωπευτικότερο δείγμα ε;
Το να λες ότι έχεις γνωρίσει λίγοτερα ώριμα άτομα κάτω των 20, δεν είναι (συγκριτικά) πιο άσχημες εμπειρίες; Προφανώς δεν εννοώ γενικότερα τις εμπειρίες σου από τη ζωή, αλλά τις εμπειρίες σου από το συγκεκριμένο θέμα
Όσον αφορά τον περίγυρο και τις συναναστροφές σε έχασα λίγο. Θα ήθελες να μας πεις ποιές είναι οι δικές σου συναναστροφές και τι τις καθιστά αντιπροσωπευτικότερο δείγμα;
Επίσης ποιό είναι το κοινωνικό μου στάτους;
Ακόμα και έτσι (δεν συνεννοούμαστε μάλλον), κατά κανόνα η ωριμότητα ακολουθεί την ηλικία. Που διαφωνείς με αυτό;
Διαφωνώ στο ότι:
  • Μόνο σε πολύ μεγάλες ηλικιακές διαφορές μπορούμε να θεωρήσουμε την ηλικία ένδεικτικη της ωριμότητας. Δηλαδή ναι, κατά κανόνα οι 30χρονοι είναι λιγότερο ώριμοι απο τους 40χρονους. Αλλά μια διαφορά πχ 5 ετών δεν θεωρώ ότι δείχνει κάτι, ακόμα και κατά κανόνα (εκτός προφανώς αν μιλάμε για ανήλικους, όπου 5 χρόνια είναι μεγάλη διαφορά).
  • Σε μια συζήτηση για τις σχέσεις με διαφορά ηλικίας, δεν μπορούμε να αγνοήσουμε τις εξαιρέσεις, μιας και οι ίδιες οι σχέσεις αυτές είναι εξαίρεση, οπότε είναι ιδιαίτερα σύνηθες να απαρτίζονται και από άτομα-εξαιρέσεις. Όταν εξετάζουμε ένα φαινόμενο που είναι από μόνο του εξαίρεση, το "κατά κανόνα" δεν έχει καμία αξία στην ανάλυση αυτού.
Σαφώς και δεν είναι ανάγκη να συμφωνήσετε με την άποψη μου.
Τι σχέση έχει αυτό με το quote μου που σχολιάζεις;

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:25, 15-01-09:

Δεν σε έχω για τίποτα συγκεκριμένο, μιας και δεν σε γνωρίζω ιδιαίτερα. Το σχόλιο μου ήταν γενικό, μιας και ελάχιστοι το διευκρινίζουν συχνά και δεν θυμάμαι να έχω δει από σένα κάτι διαφορετικό ώστε να σε κατατάξω στις εξαιρέσεις.
Μα δεν είναι ανάγκη ένας άνθρωπος να λέει συνεχώς την έκφραση "κατά κανόνα" για να φανεί ότι δεν είναι απόλυτος. Το καταλαβαίνεις και από τα συμφραζόμενα μου, τα οποία ήταν αρκετά θεωρώ σε αυτό το θέμα για να το καταλάβεις. Απορώ γιατί πρέπει ντε και καλά να χαρακτηριστώ ως απόλυτος και ότι κάνω γενικεύσεις.
Αν κατά κανόνα ο άνθρωπος ήταν λιγότερο ή το ίδιο ώριμος με το αναμενόμενο για την ηλικία του, τότε θα είχε αλλάξει ο κανόνας
Τέτοια χαρακτηριστικά συνήθως ακολουθούν προσεγγιστικά κατανομή Gauss, οπότε όσοι είναι κάτω από το μέσο όρο είναι περίπου τόσοι όσο αυτοί που είναι πάνω από το μέσο όρο. Το ότι η καθημερινή μας εμπειρία δεν συμφωνεί πάντα με αυτό έχει να κάνει με πολλά πράγματα όπως το πώς αντιλαμβανόμαστε το μέσο όρο και με το αν τείνουμε να υποτιμήσουμε κάποιον ευκολότερα απ'ότι να τον κρίνουμε θετικά.
Έχεις δίκιο, ίσως η αναμενόμενη από μένα ωριμότητα μιας ηλικίας να διαφέρει από τον μέσο όρο. Αυτό και πάλι όμως δεν αναιρεί τις απόψεις μου.
Το να λες ότι έχεις γνωρίσει λίγοτερα ώριμα άτομα κάτω των 20, δεν είναι (συγκριτικά) πιο άσχημες εμπειρίες; Προφανώς δεν εννοώ γενικότερα τις εμπειρίες σου από τη ζωή, αλλά τις εμπειρίες σου από το συγκεκριμένο θέμα
Όσον αφορά τον περίγυρο και τις συναναστροφές σε έχασα λίγο. Θα ήθελες να μας πεις ποιές είναι οι δικές σου συναναστροφές και τι τις καθιστά αντιπροσωπευτικότερο δείγμα;
Επίσης ποιό είναι το κοινωνικό μου στάτους;
Δεν ξέρεις ποιο είναι το κοινωνικό σου στάτους, ή θέλεις να ακούσεις ποιο θεωρώ εγώ ότι είναι;

Όσο περίεργο και να φαίνεται, ο στρατός σου δείχνει πραγματικά τι κόσμος υπάρχει. Μέχρι να πάω στρατό και εγώ συναναστρεφόμουν κυρίως με φοιτητές, οικογένεια, εργαζόμενους κτλ. Στο στρατό ανακάλυψα μια τόσο μεγάλη μερίδα ανθρώπων που δεν ήξερα ότι υπάρχει, που κατάλαβα εν μέρη γιατί η Ελλάδα έχει αυτό το επίπεδο. Εκεί λοιπόν, θα έβλεπες και εσύ, ότι ο μέσος όρος είναι λιγότερο ώριμος από την ηλικία του, ακόμα και όπως θεωρείς εσύ ώριμο τον κάθε ένα.
Διαφωνώ στο ότι:
  • Μόνο σε πολύ μεγάλες ηλικιακές διαφορές μπορούμε να θεωρήσουμε την ηλικία ένδεικτικη της ωριμότητας. Δηλαδή ναι, κατά κανόνα οι 30χρονοι είναι λιγότερο ώριμοι απο τους 40χρονους. Αλλά μια διαφορά πχ 5 ετών δεν θεωρώ ότι δείχνει κάτι, ακόμα και κατά κανόνα (εκτός προφανώς αν μιλάμε για ανήλικους, όπου 5 χρόνια είναι μεγάλη διαφορά).
Γιαυτό ακριβώς σημείωσα αρκετές φορές ότι μίλησα για διαφορές άνω των 10 χρόνων και άτομα με το ένα εκ των δύο άνω των 20. Απορώ τελικά που διαφωνούμε...
  • Σε μια συζήτηση για τις σχέσεις με διαφορά ηλικίας, δεν μπορούμε να αγνοήσουμε τις εξαιρέσεις, μιας και οι ίδιες οι σχέσεις αυτές είναι εξαίρεση, οπότε είναι ιδιαίτερα σύνηθες να απαρτίζονται και από άτομα-εξαιρέσεις. Όταν εξετάζουμε ένα φαινόμενο που είναι από μόνο του εξαίρεση, το "κατά κανόνα" δεν έχει καμία αξία στην ανάλυση αυτού.
Μα ρε Λία, μίλησα από την αρχή για την "πρώτη σκέψη που μου έρχεται". Είναι δυνατόν στο μυαλό σου η πρώτη σου σκέψη να είναι η εξαίρεση;
Τι σχέση έχει αυτό με το quote μου που σχολιάζεις;
Ομολογώ ότι δεν μπορώ να βρω, μάλλον στα copy paste ξεπετάχτηκε από κάπου, αλλά δεν βρίσκω από που

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:42, 15-01-09:

Μα δεν είναι ανάγκη ένας άνθρωπος να λέει συνεχώς την έκφραση "κατά κανόνα" για να φανεί ότι δεν είναι απόλυτος. Το καταλαβαίνεις και από τα συμφραζόμενα μου, τα οποία ήταν αρκετά θεωρώ σε αυτό το θέμα για να το καταλάβεις. Απορώ γιατί πρέπει ντε και καλά να χαρακτηριστώ ως απόλυτος και ότι κάνω γενικεύσεις.
Δεν νομίζω ότι σε χαρακτήρισα κάπου.
Έχεις δίκιο, ίσως η αναμενόμενη από μένα ωριμότητα μιας ηλικίας να διαφέρει από τον μέσο όρο. Αυτό και πάλι όμως δεν αναιρεί τις απόψεις μου.
Πώς δεν τις αναιρεί; Αν εγώ θεωρώ ότι η ωριμότητα του μέσου όρου των 20 ετών είναι αυτή που έχουν συνήθως οι μέσοι σαραντάρηδες (ακραίο παράδειγμα για να γίνει αντιληπτό αυτό που λέω) τότε προφανώς και αλλάζει δραματικά το νόημα όσων πιστεύω και το πόσο σωστά είναι.
Δεν ξέρεις ποιο είναι το κοινωνικό σου στάτους, ή θέλεις να ακούσεις ποιο θεωρώ εγώ ότι είναι;
Ειλικρινά δεν ξέρω ποιό είναι, δεν το έχω σκεφτεί ποτέ.
Όσο περίεργο και να φαίνεται, ο στρατός σου δείχνει πραγματικά τι κόσμος υπάρχει. Μέχρι να πάω στρατό και εγώ συναναστρεφόμουν κυρίως με φοιτητές, οικογένεια, εργαζόμενους κτλ. Στο στρατό ανακάλυψα μια τόσο μεγάλη μερίδα ανθρώπων που δεν ήξερα ότι υπάρχει, που κατάλαβα εν μέρη γιατί η Ελλάδα έχει αυτό το επίπεδο. Εκεί λοιπόν, θα έβλεπες και εσύ, ότι ο μέσος όρος είναι λιγότερο ώριμος από την ηλικία του, ακόμα και όπως θεωρείς εσύ ώριμο τον κάθε ένα.
Μα τι θα πει "συναναστρέφομαι με φοιτητές, οικογένεια, εργαζόμενους";
Ο κάθε άνθρωπος είναι για κάποιον οικογένεια, πιθανότατα υπήρξε φοιτητής, αν δεν είναι φοιτητής είναι είτε εργαζόμενος είτε συνταξιούχος είτε ά(ν)εργος, και δεν νομίζω ο μέσος όρος να ορίζεται από τους συνταξιούχους και τους α(ν)εργους.
Ακόμα και αυτοί που γνώρισες στο στρατό, κατά πλειοψηφία ήταν και θα ξαναείναι μετά το στρατό εργαζόμενοι. Κάτι άλλο θες να πεις μάλλον με το "εργαζόμενοι" αλλά δεν το λες σωστά.
Γιαυτό ακριβώς σημείωσα αρκετές φορές ότι μίλησα για διαφορές άνω των 10 χρόνων και άτομα με το ένα εκ των δύο άνω των 20. Απορώ τελικά που διαφωνούμε...
Είπα ότι η ηλικία σε διαφορές άνω των 10 ετών είναι ενδεικτική της ωριμότητας. Εσύ αν έχω καταλάβει καλά θεωρείς ότι η ηλικία είναι πάντα ενδεικτική της ωριμότητας, και σε διαφορές άνω των 10 ετών είναι σχεδόν βέβαιο ότι αντιπροσωπεύει και διαφορά ωριμότητας.
Άσε που είπες ότι θεωρείς παιδιά όσους είναι κάτω των 20 ενώ είσαι 25, άρα προφανώς δεν αναφέρεσαι μόνο σε διαφορές ετών > 10.
Μα ρε Λία, μίλησα από την αρχή για την "πρώτη σκέψη που μου έρχεται". Είναι δυνατόν στο μυαλό σου η πρώτη σου σκέψη να είναι η εξαίρεση;
Όταν αναλύεις μια κατάσταση που είναι από μόνη της εξαίρεση, τότε ναι, οι εξαιρέσεις θα έπρεπε να είναι από τα πρώτα που σου έρχονται. Αλλιώς κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξεις σε λάθος συμπέρασμα.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 14:11, 15-01-09:

Δεν νομίζω ότι σε χαρακτήρισα κάπου.
Συμφώνησες με post της kalypso που είπε ότι γενικεύω.
Πώς δεν τις αναιρεί; Αν εγώ θεωρώ ότι η ωριμότητα του μέσου όρου των 20 ετών είναι αυτή που έχουν συνήθως οι μέσοι σαραντάρηδες (ακραίο παράδειγμα για να γίνει αντιληπτό αυτό που λέω) τότε προφανώς και αλλάζει δραματικά το νόημα όσων πιστεύω και το πόσο σωστά είναι.
Ακριβώς επειδή η πιθανή (έχω βάλει ένα ίσως) απόκλιση της πραγματικότητας από αυτό που νομίζω θεωρώ ότι είναι μικρή, δεν αναιρούνται οι απόψεις μου.
Μα τι θα πει "συναναστρέφομαι με φοιτητές, οικογένεια, εργαζόμενους";
Ο κάθε άνθρωπος είναι για κάποιον οικογένεια, πιθανότατα υπήρξε φοιτητής, αν δεν είναι φοιτητής είναι είτε εργαζόμενος είτε συνταξιούχος είτε ά(ν)εργος, και δεν νομίζω ο μέσος όρος να ορίζεται από τους συνταξιούχους και τους α(ν)εργους.
Ακόμα και αυτοί που γνώρισες στο στρατό, κατά πλειοψηφία ήταν και θα ξαναείναι μετά το στρατό εργαζόμενοι. Κάτι άλλο θες να πεις μάλλον με το "εργαζόμενοι" αλλά δεν το λες σωστά.
Ακριβώς. Εννοώ με άτομα που συναντάς στις δικές σου δουλειές και μπορεί να συναναστραφείς αρκετά για να δεις την ωριμότητα τους. Δε νομίζω ότι θα καταλάβεις πόσο ώριμος είναι ο ταμίας στην τράπεζα που καταθέτεις τα χρήματα σου ε;
Οπότε ελπίζω τώρα να βγάζει νόημα...
Είπα ότι η ηλικία σε διαφορές άνω των 10 ετών είναι ενδεικτική της ωριμότητας. Εσύ αν έχω καταλάβει καλά θεωρείς ότι η ηλικία είναι πάντα ενδεικτική της ωριμότητας, και σε διαφορές άνω των 10 ετών είναι σχεδόν βέβαιο ότι αντιπροσωπεύει και διαφορά ωριμότητας.
Άσε που είπες ότι θεωρείς παιδιά όσους είναι κάτω των 20 ενώ είσαι 25, άρα προφανώς δεν αναφέρεσαι μόνο σε διαφορές ετών > 10.
Η ίδια η έννοια της ένδειξης εμπεριέχει την πιθανότητα κάτι να ισχύει. Οπότε ναι, η ηλικία είναι πάντα ενδεικτική της ωριμότητας, αλλά δεν είναι πάντα ο καθοριστικός παράγοντας. Γιατί εξηγώ τα προφανή;

Και ναι, θεωρώ ότι σε διαφορές ηλικίας 10 ετών και άνω οι περιπτώσεις είναι είτε να έχουμε τεράστια διαφορά ωριμότητας στο ζευγάρι είτε να παρεκκλίνουν οι δυο (ή ένας από τους δύο) από την ωριμότητα που θα αντιστοιχούσε στην ηλικία τους.
Όταν αναλύεις μια κατάσταση που είναι από μόνη της εξαίρεση, τότε ναι, οι εξαιρέσεις θα έπρεπε να είναι από τα πρώτα που σου έρχονται. Αλλιώς κατά πάσα πιθανότητα θα καταλήξεις σε λάθος συμπέρασμα.
Σαφώς και όχι. Όταν υπάρχει μια εξαίρεση τότε ακόμα και σε αυτήν μπορεί να υπάρχει μια επικρατούσα λογική και πραγματική εξήγηση. Δεν είναι απαραίτητο ότι όλες οι περιπτώσεις της εξαίρεσης να είναι διαφορετικές.

Αυτά δείχνει η εμπειρία ΜΟΥ. Αν η δική σου δείχνει άλλα, δεν αλλάζει κάτι. Έχω την εντύπωση ότι προσπαθείς να με πείσεις ότι κάνω λάθος, αλλά το λάθος σου είναι ότι δεν συνειδητοποιείς ότι έχει να κάνει με την εμπειρία που έχει ο καθένας μας. Βέβαια, θα μου πεις ότι εγώ είπα ότι είμαι μάλλον ρεαλιστής και θα έχεις δίκιο, αλλά αν δεν πίστευα ότι έχω δίκιο θα άλλαζα άποψη. Οπότε η λύση είναι να κρατήσει ο καθένας την άποψη του

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 16:00, 15-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από DownCast
Πίσω από μία διαφορά ηλικίας κρύβονται και άλλα πολλά πράγματα ... ειδικά για αυτόν/αυτήν που είναι πολύ μεγαλύτερος και "καταλήγει" να είναι με κάποιον/κάποια πολύ μικρότερη...

Φυσικά το θεωρώ αδιανόητο να μπλέξω με κάποια που θα είναι σε ηλικία κάτω των 27-28ετών... όπως επίσης και άνω των 34-35 ετών...

Οι λόγοι πολλοί και διάφοροι και δεν αφορούν μόνο την τυπική ατάκα: "...περνάω καλά..."...
για να απαντήσω σε αυτό θα πρέπει πρώτα να ξέρω πόσο είσαι

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:12, 15-01-09:

Συμφώνησες με post της kalypso που είπε ότι γενικεύω.
Το ότι ψηφίζω ένα ποστ θετικά δεν σημαίνει ότι συμφωνώ με οτιδήποτε γράφει.
Ακριβώς. Εννοώ με άτομα που συναντάς στις δικές σου δουλειές και μπορεί να συναναστραφείς αρκετά για να δεις την ωριμότητα τους. Δε νομίζω ότι θα καταλάβεις πόσο ώριμος είναι ο ταμίας στην τράπεζα που καταθέτεις τα χρήματα σου ε;
Οπότε ελπίζω τώρα να βγάζει νόημα...
Πάει και με το επάγγελμα η ωριμότητα;

Και ναι, θεωρώ ότι σε διαφορές ηλικίας 10 ετών και άνω οι περιπτώσεις είναι είτε να έχουμε τεράστια διαφορά ωριμότητας στο ζευγάρι είτε να παρεκκλίνουν οι δυο (ή ένας από τους δύο) από την ωριμότητα που θα αντιστοιχούσε στην ηλικία τους.
Και γιατί να μην ισχύει συχνότερα το δεύτερο; Άλλωστε είναι σχέσεις που δεν συμβαίνουν συχνά.
Και ας το δούμε και αντίστροφα: Κάποιος που παρεκκλίνει πολύ από την ωριμότητα της ηλικίας του, δεν θα αναζητήσει σύντροφο πολύ μεγαλύτερο ή μικρότερο;
Σαφώς και όχι. Όταν υπάρχει μια εξαίρεση τότε ακόμα και σε αυτήν μπορεί να υπάρχει μια επικρατούσα λογική και πραγματική εξήγηση. Δεν είναι απαραίτητο ότι όλες οι περιπτώσεις της εξαίρεσης να είναι διαφορετικές.
Δεν είπα αυτό. Είπα ότι συνήθως οι σχέσεις-εξαιρέσεις απαρτίζονται από άτομα-εξαιρέσεις.

Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 16:41, 15-01-09:

Πάει και με το επάγγελμα η ωριμότητα;
Κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις ή εγώ δεν τα γράφω σωστά; Θα το πω λοιπόν με όσο πιο ξεκάθαρα και απλά λόγια μπορώ. Το περιβάλλον σου, στα άτομα γύρω σου για τα οποία έχεις τη δυνατότητα να διαμορφώσεις άποψη για την ωριμότητα τους συγκριτικά με την ηλικία τους, αποτελείται κυρίως από άτομα φοιτητές, του μορφωτικού σου επιπέδου, του περιβάλλοντος εργασίας σου, του κοινωνικού σου στάτους. Αυτά τα άτομα όμως ΔΕΝ είναι το αντιπροσωπευτικό δείγμα του πληθυσμού. Απλό;
Και γιατί να μην ισχύει συχνότερα το δεύτερο; Άλλωστε είναι σχέσεις που δεν συμβαίνουν συχνά.
Και ας το δούμε και αντίστροφα: Κάποιος που παρεκκλίνει πολύ από την ωριμότητα της ηλικίας του, δεν θα αναζητήσει σύντροφο πολύ μεγαλύτερο ή μικρότερο;
Μα φυσικά. Άρα και εγώ σαν πρώτες σκέψεις μου επιτρέπεις να σκεφτώ "μάλλον δεν είναι αρκετά ώριμη και ταιριάζει καλύτερα με τον 18χρονο παρόλο που αυτή είναι 30". Τώρα αν εσύ θες να σκεφτείς "α τι ωραία, ένας 18χρονος με ωριμότητα 30χρονου", δικαίωμα σου. Που είναι το παράξενο;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    evalliaChefαρα, Satan Claus, unπαικτable

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους