Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,463 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,768 μηνύματα σε 92,669 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 936 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Σχέσεις με διαφορά ηλικίας

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 16:18, 16-01-09:

Πιστεύω σε γενικές γραμμές ότι είναι
επιτυχημένες και ευτυχισμένες σχέσεις :
κορίτσι με άντρα
γυναίκα με άντρα
κορίτσι με αγόρι
αποτυχημένες και καταθλιπτικές σχέσεις : γυναίκα με αγόρι.

οι διαφορές στους παραπάνω όρους κορίτσι/γυναίκα - αγόρι/άντρας ελπίζω βοηθούν στην κοινωνιολογική επιθεώρηση του στεκιού.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 17:51, 16-01-09:

Η πιο κοντινή εμπειρία που είχα πάνω στο θέμα ήταν αυτή μιας γνωστής μου, φοιτήτριας στην πόλη μου. Πρώτα απ' όλα, να ξεκαθαρίσω το ότι είναι αρκετά ακραία, και μπορεί να θεωρηθεί μεμονωμένο (με την έννοια του σχετικά σπάνιου) περιστατικό, όμως δείχνει το που μπορεί να οδηγήσει η επιπολαιότητα και η έλλειψη εμπειρίας, ενός κοριτσιού, όσο και ενός μεγάλου, συγκριτικά με αυτήν σε ηλικία, άντρα.

Η κοπελιά είναι από Αθήνα και είχε σχέση με κάποιον που έμενε εκεί. Στα Γιάννενα σε μια έξοδό της, την πλησίασε ένας άντρας γύρω στα 30. Ο τύπος ήταν ανύπαντρος και αδέσμευτος, αρκετά εμφανίσιμος και με καλό κοινωνικό status (υπάρχουν αρκετά κοριτσάκια και γυναίκες που το προσέχουν αυτό σε κάποιον μεγαλύτερό τους άντρα - no offence to anyone). Τις πρώτες μέρες, μιλούσε για τον τύπο αυτό σαν να ήταν ο θεός, έλεγε πόσο την αγαπούσε, πόσο καλά περνούσαν μαζί κ.ο.κ. Στη συνέχεια, γνώρισε και κάποιον φίλο του, τριαντάρης πάνω κάτω και αυτός, ο οποίος ήταν παντρεμένος και είχε παιδιά. Ο τύπος όχι μόνο την ερωτεύτηκε (γι' αυτό δεν είμαι και τόσο σίγουρος...), αλλά είχε στο μυαλό του να την χωρίσει και από το φίλο του και παράλληλα να κρατήσει και τον γάμο του. Αφού την είχε πήξει στο "έλα μαζί μου και εγώ παρατάω οικογένεια και παιδιά", τελικά βρέθηκαν να έρχονται κάπως πιο κοντά. Έκαναν σεξ και ο τύπος (ο παντρεμένος) βιντεοσκόπησε το σκηνικό και στη συνέχεια την εκβίαζε, λέγοντάς τις ότι αν δεν παρατούσε τον φίλο του, θα του έδινε την κάμερα...
Τελικά η κοπελιά βρέθηκε σε πολύ μεγάλο μπλέξιμο, καθώς έπρεπε να διαλέξει τον έναν από τους 2 τριαντάρηδες, ενώ παράλληλα σκεφτόταν και τη σχέση της με τον φίλο της στην Αθήνα. Τελικά, ζήτησε συγνώμμη και παραδέχτηκε την επιπολαιότητά της στον αρχικό 30χρονό και χάλασε κάθε σχέση και με τους δύο, αφού πρώτα είχε χάσει την αξιοπρέπειά της. Συνέχισε να είναι μαζί με τον Αθηναίο στον οποίο δεν αποκάλυψε τίποτα.

Σαφώς και το παραπάνω περιστατικό θα μπορούσε να γίνει ακόμα και μεταξύ συνομηλίκων ατόμων, όμως είναι ακόμα χειρότερο όταν γίνεται μεταξύ κοριτσιού και 2 αντρών, με τον ένα παντρεμένο, αφού ο παράγοντας "χάσιμο αξιοπρέπειας" (που για μένα δεν έχασε καμία αξιοπρέπεια, αφού παραδέχτηκε το σφάλμα της και χώρισε και με τους 2, ενώ μπορούσε να επίλεξει τον έναν) παίρνει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στην τυροβλαχαδερή κοινωνία.

Γενικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα στις σχέσεις με διαφορά ηλικίας, αρκεί να αντιμετωπίζονται με την ίδια τουλάχιστον σοβαρότητα με τις σχέσεις ανάμεσα σε κοντινές ηλικίες. Δυστυχώς, μια αρκετά συνηθισμένη κατάσταση είναι το ότι ο μεγάλος/μεγάλη θα δει τον μικρό/μικρή σαν το "παιχνίδι" του.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 18:30, 16-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Γενικά, δεν έχω κανένα πρόβλημα στις σχέσεις με διαφορά ηλικίας, αρκεί να αντιμετωπίζονται με την ίδια τουλάχιστον σοβαρότητα με τις σχέσεις ανάμεσα σε κοντινές ηλικίες. Δυστυχώς, μια αρκετά συνηθισμένη κατάσταση είναι το ότι ο μεγάλος/μεγάλη θα δει τον μικρό/μικρή σαν το "παιχνίδι" του.
Μπορεί να του βγάλει περισσότερη προστατευτικότητα, αν είναι μικρή διαφορά ηλικίας. Ο άντρας δεν νοιώθει πάντα καλά όταν βρίσκει κάποια που του θυμίζει τη μαμά του. 'Οσο μαμά είναι, τόσο λιγότερο ερωτική είναι μια γυναίκα. Δεν μπορεί να σε κυνηγάει από πίσω και να σου λέει πρόσεχε μην κρυώσεις να φορέσεις παλτό κάθε 5 λεπτά ή να εκδηλώνει κάθε λεπτό την υπέρμετρη μητρική αγωνία και τις απίστευτες τάσεις εξάρτησης και προσκόλησης. Αυτό κουράζει έναν άντρα με ισχυρή προσωπικότητα πάρα πολύ. Τον ξενερώνει τελείως να βλέπει τόσο αδύναμη μια γυναίκα. Το θέμα έχει τίτλο ''Σχέσεις με διαφορά ηλικίας", όχι σχέσεις με τεράστια διαφορά ηλικίας. Δεν μιλάμε για παιδεραστές, μιλάμε για λογικές διαφορές ηλικίας. Σε αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι το ντουέτο μεγαλύτερος άντρας - μικρότερη γυναίκα (κορίτσι) είναι πιο υγιής σχέση από το ανάποδο γιατί στον άντρα η προστατευτικότητα και οι τάσεις καθοδήγησης δεν βγαίνουν τόσο κουραστικά και ψυχαναγκαστικά όσο στη γυναίκα, ούτε με τόση ανασφάλεια μην τον εγκαταλείψει κάποια μέρα. Kαι μικρό αγοράκι να νοιώθεις πάλι, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχεις ανεπτυγμένη προσωπικότητα. 'Εχετε δει πως αντιδρούν τα αγόρια που τους πιέζει πολύ η μαμά τους για να τους περιορίσει την προσωπικότητα ; Γίνονται άγρια θηρία κάποια στιγμή. Μακρυά από μαμάδες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 16-01-09 στις 18:48.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,058 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 19:18, 16-01-09:

Dr, τα κορίτσια που τα υπερπροστατεύει-περιορίζει ο μπαμπάς τους έχεις δει πώς γίνονται? Ήρεμα από φόβο στην αρχή, θηρία ανήμερα στη συνέχεια

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΑΡΑ7427
H ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 83 μηνύματα.

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 21:21, 16-01-09:

Προσωπικά δεν έχω κάνει σχέση με μεγάλη διαφορά ηλικίας, αλλά δεν κατακρίνω καποιον που έχει. Εχω όμως ένα φίλο 41 χρονών και θα παντρευτεί μια κυρία 60. Και όμως είναι αλήθεια. Είναι και οι δύο ελεύθεροι, συζούν 5 χρόνια και το αποφάσισαν. Ηταν ολομόναχοι στη ζωή, τα λιγοστά προσωπα από την οικογένεια τους μένουν μακριά, και δεν ξέρω αν θα το μάθουν ποτέ. Νομίζουν ότι απλά είναι συγκάτοικοι. Αγαπιούνται, αλλά έξω το κρύβουν λόγο κοινωνικών αντιδράσεων. Τι να κάνουμε να τους κρεμμάσουμε; Τα παιχνίδια της ζωής που λένε και δεν τα ορίζεις...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 21:33, 16-01-09:

Έχω την εντύπωση πως ο κύριος λόγος που τέτοιες σχέσεις με μεγάλη διαφορά ηλικίας χαλούν, είναι οι αντιδράσεις του περιβάλλοντός τους. Γιατί οι έξω από το ζευγάρι δε μπορούν να συλλάβουν, πώς γίνεται δύο άνθρωποι που απέχουν τόσο πολύ ηλικιακά, άρα βρίσκονται σε "άλλη φάση", να έχουν μία σχέση ουσιαστική, να θέλουν ο ένας τον άλλο, να αγαπιούνται, να επικοινωνούν. Κι όμως, για να προχωρήσεις σε μία σχέση, οποιαδήποτε σχέση- αφήνω έξω τον παράγοντα ηλικία-, αυτά δεν είναι τα πρώτα που υποτίθεται πως έχεις βρει στον άλλο; Σημαίνει πως κάτι είδες σε αυτόν, που σε κάνει να πιστεύεις πως it will work.

Για μένα δεν έχει σημασία ούτε αν δύο άνθρωποι έχουν 10, 20 ή 30 χρόνια διαφορά, ούτε αν είναι από διαφορετικό background, ούτε τίποτα- αν στα μάτια του άλλου δεις ότι είναι αυτό που θες, τότε δεν θα έπρεπε να δίνεις σημασία σε τίποτα από αυτά που ακούς. Πιστεύω πως καθένας μας ξέρει τι είναι καλό γι αυτόν, και δεν θα έπρεπε να ακούει τι λένε οι έξω, που στην πραγματικότητα δεν μπορούν ποτέ να ξέρουν τι συμβαίνει μέσα στο ζευγάρι, ούτε το πώς αυτό λειτουργεί.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 21:57, 16-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από kalypso
Για μένα δεν έχει σημασία ούτε αν δύο άνθρωποι έχουν 10, 20 ή 30 χρόνια διαφορά, ούτε αν είναι από διαφορετικό background, ούτε τίποτα- αν στα μάτια του άλλου δεις ότι είναι αυτό που θες,
για μένα η ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο αν και όχι τόσο όσο το background (κοινωνικό, μορφωτικό, ιδεολογικό, ακόμα και θρησκευτικό φιλοσοφική στάση απέναντι στη ζωή). Στα μάτια του να δεις ότι είναι αυτό που θες δεν αρκεί. Ζεις μαζί και μετά και καταλαβαίνεις ότι αλλού είναι η ουσία, το background είναι πολύ ουσιαστικό για να συνυπάρχετε ως ζευγάρι πέρα του σεξουαλικού, να μπορείτε να κάθεστε στην πολυθρόνα και να μην βαριέστε, να συναρπάζει ο ένας με το μυαλό του άλλου και να μην ζηλεύει ο ένας τον άλλο ή να νοιώθει κατώτερος. Τα χρήματα και η κοινωνική τάξη δεν παίζουν ρόλο, αλλά η κοινωνική στάση ζωής και οι πνευματικές στάσεις παίζουν τεράστιο ρόλο. Το ιδεολογικό υπόβαθρο επίσης, και δυστυχώς αυτά δεν αλλάζουν στον άλλο. Πολύ δυστυχώς. Δεν μπορείς να είσαι εχθρικός με τους πιστούς και η γυναίκα σου να κάνει το σταυρό της όταν ακούει καμπάνες να χτυπάνε, ούτε να θες να τρέχεις 1 χιλιόμετρο τη μέρα κι εκείνη να της αρκεί να βγαίνει μια φορά το μήνα και με πολύ ζόρι.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 23:29, 16-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
για μένα η ηλικία παίζει μεγάλο ρόλο αν και όχι τόσο όσο το background (κοινωνικό, μορφωτικό, ιδεολογικό, ακόμα και θρησκευτικό φιλοσοφική στάση απέναντι στη ζωή). Στα μάτια του να δεις ότι είναι αυτό που θες δεν αρκεί. Ζεις μαζί και μετά και καταλαβαίνεις ότι αλλού είναι η ουσία, το background είναι πολύ ουσιαστικό για να συνυπάρχετε ως ζευγάρι πέρα του σεξουαλικού, να μπορείτε να κάθεστε στην πολυθρόνα και να μην βαριέστε, να συναρπάζει ο ένας με το μυαλό του άλλου και να μην ζηλεύει ο ένας τον άλλο ή να νοιώθει κατώτερος. Τα χρήματα και η κοινωνική τάξη δεν παίζουν ρόλο, αλλά η κοινωνική στάση ζωής και οι πνευματικές στάσεις παίζουν τεράστιο ρόλο. Το ιδεολογικό υπόβαθρο επίσης, και δυστυχώς αυτά δεν αλλάζουν στον άλλο. Πολύ δυστυχώς. Δεν μπορείς να είσαι εχθρικός με τους πιστούς και η γυναίκα σου να κάνει το σταυρό της όταν ακούει καμπάνες να χτυπάνε, ούτε να θες να τρέχεις 1 χιλιόμετρο τη μέρα κι εκείνη να της αρκεί να βγαίνει μια φορά το μήνα και με πολύ ζόρι.

Το ότι ενδεχομένως να μη συμμερίζεσαι κάποια από τα πιστεύω ή τις συνήθειες του άλλου, δε σημαίνει ότι αυτό θα χαλάσει τη σχέση. Ίσα ίσα, για μένα μπορεί να σου μάθει πολλά το να είσαι με ένα άτομο που δεν είστε ίδιοι- πρώτα πρώτα το σεβασμό στη διαφορετικότητα και τον χώρο του άλλου. Ούτε χρειάζεται να είσαι όλη μέρα με τον άλλο και να σας αρέσουν τα ίδια ακριβώς πράγματα.
Λέω πως, το να υπάρχουν κάποια πράγματα στα οποία να διαφέρεις από εκείνον, δεν σε απομακρύνει απαραίτητα, αλλά πολλές φορές σε φέρνει και πιο κοντά, γιατί απολαμβάνετε μαζί αυτά που αρέσουν και στους δύο, αλλά και χωριστά αυτά που αρέσουν στον καθένα.

Από εκεί και περα, δεν πιστεύω πως θα σε τραβήξει κάποιος με τον οποίο δεν έχεις πράγματα να συζητήσεις ή θεωρείς ότι δεν σε καταλαβαίνει. Αναφερόμουν σε σχέσεις με διαφορά ηλικίας, που έχουν βαθύτερο λόγο ύπαρξης και δεν είναι απλά μία επιπόλαια επιλογή...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zzzzz

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη zzzzz
H zzzzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H zzzzz έγραψε στις 13:18, 25-01-09:

Εχω σχεση με αντρα 16 χρονια μεγαλυτερο μου και ειλικρινα εχουμε τοσα κοινα πραγματα που δεν ειχα ποτε με εναν συνομιλικο.Ειναι λαθος τα νουμερα να καθοριζουν μια σχεση,ετσι πιστευω τωρα τουλαχιστον.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 16:11, 26-01-09:

Μπορεί να του βγάλει περισσότερη προστατευτικότητα, αν είναι μικρή διαφορά ηλικίας. Ο άντρας δεν νοιώθει πάντα καλά όταν βρίσκει κάποια που του θυμίζει τη μαμά του. 'Οσο μαμά είναι, τόσο λιγότερο ερωτική είναι μια γυναίκα. Δεν μπορεί να σε κυνηγάει από πίσω και να σου λέει πρόσεχε μην κρυώσεις να φορέσεις παλτό κάθε 5 λεπτά ή να εκδηλώνει κάθε λεπτό την υπέρμετρη μητρική αγωνία και τις απίστευτες τάσεις εξάρτησης και προσκόλησης. Αυτό κουράζει έναν άντρα με ισχυρή προσωπικότητα πάρα πολύ. Τον ξενερώνει τελείως να βλέπει τόσο αδύναμη μια γυναίκα. Το θέμα έχει τίτλο ''Σχέσεις με διαφορά ηλικίας", όχι σχέσεις με τεράστια διαφορά ηλικίας. Δεν μιλάμε για παιδεραστές, μιλάμε για λογικές διαφορές ηλικίας. Σε αυτή την περίπτωση πιστεύω ότι το ντουέτο μεγαλύτερος άντρας - μικρότερη γυναίκα (κορίτσι) είναι πιο υγιής σχέση από το ανάποδο γιατί στον άντρα η προστατευτικότητα και οι τάσεις καθοδήγησης δεν βγαίνουν τόσο κουραστικά και ψυχαναγκαστικά όσο στη γυναίκα, ούτε με τόση ανασφάλεια μην τον εγκαταλείψει κάποια μέρα. Kαι μικρό αγοράκι να νοιώθεις πάλι, αυτό δεν σημαίνει ότι δεν έχεις ανεπτυγμένη προσωπικότητα. 'Εχετε δει πως αντιδρούν τα αγόρια που τους πιέζει πολύ η μαμά τους για να τους περιορίσει την προσωπικότητα ; Γίνονται άγρια θηρία κάποια στιγμή. Μακρυά από μαμάδες.
Όλα αυτά μου φαίνονται λίγο κλισέ γιατρέ μου..... Γυναίκες/ μαμάδες, αντρές/ μπαμπάδες... όλα τα κλισέ που θα'ταν όμορφο να ξεφεύγαμε από αυτά και οι γυναίκες και οι άντρες. Γιατί πως το κοριτσάκι που ανέχεται την προστατευτικότητα γίνεται το άλλο φοβερό κλισέ "η γυναίκα είναι αυτή που κρατάει το σπίτι... τον άντρα... κλπ κλπ"
Αγρια θηρία? Θες να πεις ότι δεν έχεις δει αιώνιους μαμάκηδες και μπούληδες?
Όλα τα είδη συνυπάρχουν στον ανθώπινο καμβά......
Καλά τώρα εγώ όχι δεν συμμερίζομαι αυτή την άποψη (δεν λέω δεν συμφωνώ γιατί ο καθένας χαίρεται αλλοιώς μέσα στη σχέση του και δεν έχω δικαίωμα να έχω άποψη για κανενός την σχέση) αλλά 23 χρόνια ζω το ακριβώς ανάποδο... ψηφίζουμε άλλα... εγώ καπνίζω εκείνος όχι... εγώ ήρεμη αυτός αγχώδης... εγώ αμφισβητίας αυτός πιστός. Και μου φαίνεται ο πιο ενδιαφέρον, ξεχωριστός, σημαντικός άνθρωπος στην ζωή μου που μου'χει ανοίξει τους ορίζοντες μου, που με έχει κάνει να εκτιμήσω πράγματα που αλλοιώς δεν θα εκτιμούσα ποτέ. Γιατί η αγάπη ανοίγει το πεδίο για συννενόηση, και κοινωνία.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

escaflowne

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη escaflowne
Ο escaflowne αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.

O escaflowne “using no way as a way" έγραψε στις 16:30, 26-01-09:

Για μένα στη σήμερον ημέρα δεν γίνεται να ξεκινήσει μια σχέση Μιας κοπελας και ενός ανδρα με πολύ μεγάλη διαφορά ηλικίας εκτος εαν μπαίνουν στην μέση τα λεφτά η το "ξελόγιασμα".
Τι μπορει να τραβηξει μια κοπελα για παραδειγμα 20 - 25 χρονων απο έναν ανδρα 50.
Ολα αυτα περι της γοητειας τα θεωρώ μπαρούφες.Για να ξεκινήσεις μια σχέση με τετοια διαφορα πρεπει πρώτα να σε τραβήξει κατι σωστα?
και αυτο το κατι που θα σου κανει το click κυρια μου λοιπον εαν ΔΕΝ ειναι τα κλειδιά της φερραρι (λέω εγώ τώρα) οι το αρμανι κοστουμι τότε τι είναι?
Μήπως οι μπυροκοιλια? ή οι απαγορευμένες κινήσεις που ειπε ο γιατρος για να μην πάθει λουμπαγκο?
Μια κοπελα στα 20 της δεν έχει ζείσει τιποτα ακομα αρα δεν μπορει να πει πως τα βρήκε ολα σε έναν τετοιο ανθρωπο...δεν ειναι λογικο γιατι δεν ξερει ακομα τι ειναι αυτο που μπορει να του λειπει...

Η άποψη μου παίδες ειναι πως τοσο μεγάλες διαφορές ηλικίας δεν είναι φυσιολογικές και πως λόγο τούτων ο κόσμος παει κατα διαόλου.
Εαν σε μια κοπέλα η και άνδρα ετσι? (οτι ειπα παραπάνω ισχύει και για τα δύο φυλα) δεν αρέσει η δυναμηκότητα και η νεανική ομορφιά του αντιθετου φύλου της παρόμοιας ηλικιας τοτε και πάλι ξεφεύγουμε απο το φυσιολογικό. Ο πιτσιρικάς μπορει να μην μπορεί να προσφέρει ολα τα υλικα αγαθά αλλα εχει άλλες χαρες. Αγαπάει αλλιώς, σκέφτεται αλλιως...
Και στην τελική...ο 40αρης θα έχει κάποιο λόγο που θα είναι μόνος του μεχρι να γνωρίσει εσενα ( το εσένα ειναι γενικο πάντα).

Αυτά τα λίγα...( εαν σκοτωσα τον τρόπο που εγραφα είναι απο την έλειψη ύπνου )

Παράθεση

ΜΗΤΣΑΚΙ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΗΤΣΑΚΙ
H ΜΗΤΣΑΚΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H ΜΗΤΣΑΚΙ έγραψε στις 20:57, 27-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από zzzzz
Εχω σχεση με αντρα 16 χρονια μεγαλυτερο μου και ειλικρινα εχουμε τοσα κοινα πραγματα που δεν ειχα ποτε με εναν συνομιλικο.Ειναι λαθος τα νουμερα να καθοριζουν μια σχεση,ετσι πιστευω τωρα τουλαχιστον.
Κ εγω εχω γνωρισει καποιον αρκετα μεγαλυτερο δεν υπαρχει σχεση αλλα ενδιαφερον κ απο τις 2 πλευρες, νομιζω οτι εκεινος δισταζει να κανει κατι επειδη ειμαι μικροτερη κ εγω δεν ξερω πως να κινηθω δεν ειχα ποτε σχεση. Το θεμα ειναι οτι εχω κολλησει με τον τυπο κ δεν ξερω τι να κανω, με εχει γοητευσει η ωριμοτητα του η σοβαροτητα κ το ποσο συγκροτημενος ειναι κ ξερει τι θελει.Κ απο συζητησεις εχω βρει πολλα κοινα. Τωρα οι συνομιλικοι μου φαινονται πολυ μικροι κ χωρις κανενα ενδιαφερον , απ την αλλη επειδη δε γινεται τιποτα εχω φρικαρει κ δεν ξερω τι να κανω. . .

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,359 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 10:32, 28-01-09:

Μητσάκι, η ηλικία σου είναι αυτή που είναι. Μπορεί να βρήκες κάποιον, ο οποίος -κυρίως λόγω ηλικίας- σε έχει γοητεύσει, αλλά μην αποκόβεσαι από τους δικούς σου.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 11:33, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Μητσάκι, η ηλικία σου είναι αυτή που είναι. Μπορεί να βρήκες κάποιον, ο οποίος -κυρίως λόγω ηλικίας- σε έχει γοητεύσει, αλλά μην αποκόβεσαι από τους δικούς σου.
Γιδάκι νομίζω εννοεί ότι δεν βρίσκει ενδιαφέρον σε συνομιλήκους της, ώστε να κάνει σχέση με αυτούς- όχι σε επίπεδο φιλικό.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:43, 28-01-09:

Ναι, το ξέρω. Εγώ γενικά μιλάω, εννοώντας ότι η γοητεία που ασκεί πάνω μας ένας μεγαλύτερος άνθρωπος ή μία νέα κατάσταση, μας κάνει να μην μπορούμε να δούμε τις ποιότητες του κύκλου όπου ανήκουμε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 11:53, 28-01-09:

Ναι, το ξέρω. Εγώ γενικά μιλάω, εννοώντας ότι η γοητεία που ασκεί πάνω μας ένας μεγαλύτερος άνθρωπος ή μία νέα κατάσταση, μας κάνει να μην μπορούμε να δούμε τις ποιότητες του κύκλου όπου ανήκουμε.
Βασικά καταλαβαίνω τι λέει το Μητσάκι...
Είναι και στον άνθρωπο- αν ο κύκλος σου είναι τρεις λαλούν και δύο χορεύουν , το οποίο είναι οκ για φίλους/γνωστούς/παρέα, κι εσύ θες κάτι άλλο σε επίπεδο σχέσης, είναι φυσικό να μην σε καλύπτουν.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:59, 28-01-09:

Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα βρει κανείς αυτό που τον καλύπτει σε μεγαλύτερες ηλικίες. Το λέω γιατί έχω περάσει ακριβώς το ίδιο και μετάνιωσα που χάθηκα από τους δικούς μου. Έστω κι αν τελικά άλλαξα παρέες.

Παράθεση

zzzzz

Νεοφερμένος

H zzzzz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7 μηνύματα.

H zzzzz έγραψε στις 11:59, 28-01-09:

""Και στην τελική...ο 40αρης θα έχει κάποιο λόγο που θα είναι μόνος του μεχρι να γνωρίσει εσενα ( το εσένα ειναι γενικο πάντα).""

Συγνωμη escaflown,αλλα νομιζω πως εχεις αδικο.Ποσοι αντρες μεχρι τα 30-35 τους κανουν αστατη ζωη σημερα?Αν οχι ολοι ..οι περισσοτεροι!!!Το θεωρεις περιεργο λοιπον ενας 40αρης να θελει να φτιαξει την ζωη σ'αυτην την ηλικια?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zzzzz : 28-01-09 στις 12:11.
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 12:02, 28-01-09:

Ναι, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι θα βρει κανείς αυτό που τον καλύπτει σε μεγαλύτερες ηλικίες. Το λέω γιατί έχω περάσει ακριβώς το ίδιο και μετάνιωσα που χάθηκα από τους δικούς μου. Έστω κι αν τελικά άλλαξα παρέες.
Εννοείται πως όχι- δεν σου δίνονται εγγυήσεις για τίποτα.
Πάντως δεν είπα ότι αφήνεις τους φίλους σου, απλά ότι ψάχνεις για κάποιον έξω από τον φιλικό σου κύκλο.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:18, 28-01-09:

Καλυψούδι, βγαίνουμε εκτός θέματος και λέμε το ίδιο. Αυτό που ήθελα να πω στην Μητσάκι ήταν ότι το ότι βρήκε κάποιον που τη γοήτευσε, και το ότι αυτός είναι μεγαλύτερος, δε σημαίνει ότι όλοι οι συνομήλικοί της (όπως η ίδια το θέτει) είναι αδιάφοροι και βαρετοί. Κοινώς, ας μη γενικεύει ότι οι συνομήλικοί της είναι βαρετοί.
Αν δε γίνει κάτι με αυτόν το μεγαλύτερο, ας μη νιώσει ότι βρίσκεται σε αδιέξοδο, γιατί απλούστατα υπάρχουν αλλού πορτοκαλιές που κάνουν πορτοκάλια, και όχι, αυτές δεν είναι μόνο 10 χρόνια μεγαλύτερές μας.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zzzzz

Νεοφερμένος

H zzzzz έγραψε στις 12:18, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΗΤΣΑΚΙ
Κ εγω εχω γνωρισει καποιον αρκετα μεγαλυτερο δεν υπαρχει σχεση αλλα ενδιαφερον κ απο τις 2 πλευρες, νομιζω οτι εκεινος δισταζει να κανει κατι επειδη ειμαι μικροτερη κ εγω δεν ξερω πως να κινηθω δεν ειχα ποτε σχεση. Το θεμα ειναι οτι εχω κολλησει με τον τυπο κ δεν ξερω τι να κανω, με εχει γοητευσει η ωριμοτητα του η σοβαροτητα κ το ποσο συγκροτημενος ειναι κ ξερει τι θελει.Κ απο συζητησεις εχω βρει πολλα κοινα. Τωρα οι συνομιλικοι μου φαινονται πολυ μικροι κ χωρις κανενα ενδιαφερον , απ την αλλη επειδη δε γινεται τιποτα εχω φρικαρει κ δεν ξερω τι να κανω. . .
Μη βιαζεσαι γι'αυτη την σχεση,αν ειναι να κατσει θα κατσει.Το σιγουρο ειναι παντως πως μπορει οντως να δισταζει επειδη ειναι μεγαλυτερος σου αρκετα.Κανε τον να νιωθει ανετα μαζι σου,για να εκδηλωσει καλυτερα τα συναισθηματα του.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,380 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 12:27, 28-01-09:

Nα ξεκαθαρισουμε κατι : Ωριμοτητα και ηλικια εχουν στατιστικά σημαντικη συσχετιση. Αυτη ειναι η πραγματικοτητα (σημερα) και σε οποιον αρεσει. Το πόση σχεση εχουν δεν ειναι γνωστο. Και σιγουρα δεν ειναι ο μοναδικος παραγοντας. Αλλα μην πεταμε ενα σκετο "οι εμπειριες μετρανε", γιατι ναι, μετρανε...αλλά ρε φιλε ο 30 χρονος ειναι πολυ απιθανο να εχει λιγοτερες απο τον 25χρονο ή 20χρονο κ.ο.κ! Επομενως παλι επηρεαζεται απο την ηλικια.

Αρχική Δημοσίευση από e-sofia
Μια 30άρα πίστεψε με δεν θέλει με τίποτα να πάιξει.
Εγώ τουλάχιστον προσωπικά βρήκα στον 21χρονο, αυτό που δεν βρήκα στον 25άρι μήτε στον 38άρι. Απλά και όμορφα είναι ο άνθρωπος μου και με αυτό τον άνθρωπο 21χρονο ναι θα κάνω οικογένεια και ας σου φένεται εσένα περίεργο.!!!
Αυτον τον ρωτησες αν θελει οικογενεια απο τα 21 του ; Κι αν πει ναι, εισαι απολυτως σιγουρη οτι σε 10 χρονια δε θα θελει κατι αλλο γιατι θα διαπιστωσει οτι δεν εχει κανει αυτα που ηθελε στη ζωη και εβγαλε ριζες πολυ νωρις ;

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Ούτε η ομορφιά αντιστοιχεί πάντα σε ηλικία. Μια τριαντάρα με όμορφα χαρακτηριστικά σίγουρα θα είναι κλάσεως ανώτερη από μια 20άρα με άσχημα.
Αυτο ειναι λιγο σα να λεμε : καλυτερα να μουν πλουσιος παρα ασχημος

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Επίσης εγώ δεν έχω δει να ωριμάζουν γρηγορότερα οι γυναίκες (στο σύνολο τους), σε σημείο που έχω αρχίσει να το θεωρώ αυτό urban legend.
Ε μην αρχιζεις ακομα, προωρο ειναι.

Η εμπειρια παντως δειχνει, οτι οι περισσοτερες επιτυχημενες σχεσεις με διαφορα ηλικιας, ειναι με μεγαλυτερο αντρα. Από 5 εως 20 χρονια.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 12:34, 28-01-09:

Συμφωνω με τον escaflowne, η μεγαλη διαφορα ηλικιας παραπεμπει σε οικονομικα κριτηρια, ή σε αναγκη για πατρικο προτυπο. Θα πει κανεις ο ερως χρονια δε κοιτα, κ να αναρωτηθει αν απαγορευεται μια νεαρη κοπελα να κανει σχεση με πολυ μεγαλυτερο. Η απαντηση ειναι: εξαρταται απο το κινητρο της.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

zzzzz

Νεοφερμένος

H zzzzz έγραψε στις 13:24, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
η μεγαλη διαφορα ηλικιας παραπεμπει σε οικονομικα κριτηρια, ή σε αναγκη για πατρικο προτυπο.
Η απαντηση ειναι: εξαρταται απο το κινητρο της.
Τι κινητρο ?Αυτα ειναι αστεια που ακουω...!Κινητρο=Στοχος απο οτι καταλαβαινω.Γιατι λοιπον εγω να εχω στοχο τα χρηματα ή να αναζητω πατρικο προτυπο?Πατερα δεν εχω ,χρηματα δεν μπορω να βγαλω μονη μου?
Δεν κανω μια σχεση με μεγαλυτερο αντρα για να κερδισω βιτρινα ουτε για να σνομπαρω τους μικροτερους ηλικιακα απο αυτον ,ετυχε και εκανα γιατι ταιριαξαμε σαν ανθρωποι,στα αισθηματα, στις αναγκες.Η συντροφικοτητα ειναι μεγαλο πραγμα και προφανως οσοι την αντιμετωπιζεται κυνικα,δεν την εχετε ζησει!!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,296 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 14:43, 28-01-09:

Όταν λένε πως έχεις ανάγκη από πατρικό πρότυπο, δεν εννοούν πως έχεις ανάγκη από δεύτερο μπαμπά στην κυριολεξία. Εννοούν πως σ' αρέσει να νιώθεις προστατευμένη από τον άλλον, ασφαλής. Ο μεγαλύτερος συνήθως μπορεί να στο προσφέρει αυτό άνετα γιατί έχει συνήθως πιο πολλές εμπειρίες, καλύτερη οικονομική κατάσταση και καλύτερους τρόπους από έναν μικρότερο ή συνομήλικό σου. Ξέρεις πως σχεδόν όποια συζήτηση και να πιάσεις, θα έχει πολλά να σου πει, ξέρεις πως ό,τι κι αν ρωτήσεις, λογικά θα έχει απάντηση. Και ακόμα κι εκείνος δεν έχει (συνήθως) ιδιαίτερες απαιτήσεις από εσένα: είσαι το κοριτσάκι του που λατρεύει να του δείχνει τον κόσμο.

Δεν είναι καθόλου κακό και επ' ουδενί δεν είναι λόγος εκνευρισμού.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 15:45, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
μου'χει ανοίξει τους ορίζοντες μου, που με έχει κάνει να εκτιμήσω πράγματα που αλλοιώς δεν θα εκτιμούσα ποτέ. Γιατί η αγάπη ανοίγει το πεδίο για συννενόηση, και κοινωνία.
δεν είμαι γιατρός. Στα υπόλοιπα βαριέμαι να απαντήσω. Είναι τι έχει βιώσει ο καθένας μας. Δεν θέλουν όλες γυναίκες να σε δουν πνευματικό καθοδηγητή ή δάσκαλο. Για κόμπλεξ έχεις ακουστά ;
Δεν αρέσει σε όλες ο ρόλος της "μαθήτριας". Επίσης σε όσους άντρες αρέσει ο ρόλος του "μαθητή", πρέπει να χουν την κατάλληλη γυναίκα δίπλα τους. Δεν μπορεί να σε κάτσει στο θρανίο για πολύ καιρό μια γυναίκα που έχει το 5% από τα δικά σου skills και γνώσεις. Προσγειωθείτε. Aν κρίνω από τις αρνητικές ψήφους στο Lorien και σε μένα, στο steki πρέπει να υπάρχουν τουλάχιστον 3 κρυφοτεκνατζούδες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DrStrangelove : 28-01-09 στις 16:11.
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,924 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 15:53, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Η εμπειρια παντως δειχνει, οτι οι περισσοτερες επιτυχημενες σχεσεις με διαφορα ηλικιας, ειναι με μεγαλυτερο αντρα. Από 5 εως 20 χρονια.
Τι λες...?
Τα ιδια θελει η 50αρα και τα ιδια θελει ο 65+...?
Στην εποχη μας, κατα πασα πιθανοτητα οχι
Απο την αλλη μερια βεβαια ειναι ολα σχετικα.
Σημασια εχει να ταιριαζουν τα δικα σου θελω με του αλλου και αυτο να συνεχισει να ισχυει με το περασμα του χρονου. Διαφορετικα, ειτε διαφορα προς τα κατω υπαρχει, ειτε διαφορα προς τα πανω, ειτε ακομα και συνομιλικοι να ειναι, τοτε χ@σε μεσα Πολυχρονη! Το καρπουζι θα βγει μαπα...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 16:20, 28-01-09:

Τι εννοεις με την 50αρα και τον 65αρη, για να σου πω.
Κατα τα αλλα ναι ολα σχετικα ειναι και τα θελω εχουν σημασια...και γιαυτο ειπα οτι εμπειρικα λοιπον φαινεται τα θελω να ειναι τετοια που να ισχυουν τετοιες διαφορες πολυ συχνα.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 16:46, 28-01-09:

Τι εννοεις με την 50αρα και τον 65αρη, για να σου πω.
Κατα τα αλλα ναι ολα σχετικα ειναι και τα θελω εχουν σημασια...και γιαυτο ειπα οτι εμπειρικα λοιπον φαινεται τα θελω να ειναι τετοια που να ισχυουν τετοιες διαφορες πολυ συχνα.
Σε ζευγαρι....Δλδ η εμπειρια σου σου εχει δειξει οτι θελουν τα ιδια πραγματα?!

Παράθεση

ΜΗΤΣΑΚΙ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΜΗΤΣΑΚΙ
H ΜΗΤΣΑΚΙ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 20 μηνύματα.

H ΜΗΤΣΑΚΙ έγραψε στις 17:04, 28-01-09:

Βασικά καταλαβαίνω τι λέει το Μητσάκι...
Είναι και στον άνθρωπο- αν ο κύκλος σου είναι τρεις λαλούν και δύο χορεύουν , το οποίο είναι οκ για φίλους/γνωστούς/παρέα, κι εσύ θες κάτι άλλο σε επίπεδο σχέσης, είναι φυσικό να μην σε καλύπτουν.
Αυτο ακριβως εννοω! κ επειδη εχω περασει απο δυσκολες καταστασεις κ εχω ψιλοχασει αυτο το τρεις ''λαλουν κ δυο χορευουν'' θελω κατι αλλο παρα πολυ. . .κατι πιο σοβαρο κ με καποιον που να εχουμε κοινα να καταλαβαινομαστε!

Μη βιαζεσαι γι'αυτη την σχεση,αν ειναι να κατσει θα κατσει.Το σιγουρο ειναι παντως πως μπορει οντως να δισταζει επειδη ειναι μεγαλυτερος σου αρκετα.Κανε τον να νιωθει ανετα μαζι σου,για να εκδηλωσει καλυτερα τα συναισθηματα του.
Ναι το ξερω οτι δισταζει γιατι οταν μιλαμε ολο ψαχνεται να μου πει κατι για να μεινω λιγο κ υπαρχει πολυ αμηχανια κ απο τους δυο μας. Μου χαμογελαει παντα κ χαιρετιομαστε αλλα δεν ξερω τι να κανω θελω να μιλησουμε για το τι παιζει , αλλα δεν ξερω τι να κανω για να νιωσει ανετα...κ εχω φαει απιστευτο κολλημα πρωτη φορα!τον ψαχνω παντου μηπως τον πετυχω οταν βλεπω το αμαξι του κ καταλαβαινω οτι ειναι εκει νιωθω καλυτερα κλπ...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 28-01-09 στις 17:40. Αιτία: Merge
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 17:59, 28-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Σε ζευγαρι....Δλδ η εμπειρια σου σου εχει δειξει οτι θελουν τα ιδια πραγματα?!
Μεσο ορο δε ξερω. Αλλα 50αρης με 50αρα ξερω σιγουρα οτι ειναι πιο πιθανο να μη θελουν τα ιδια πραγματα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:01, 28-01-09:

Μεσο ορο δε ξερω. Αλλα 50αρης με 50αρα ξερω σιγουρα οτι ειναι πιο πιθανο να μη θελουν τα ιδια πραγματα
Ω ναι...δλδ?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:05, 28-01-09:

E δε ξερω...αλλα βλεπεις οι περισσοτεροι 50αρηδες να ειναι με 50αρες ; Με πιο μικρες ειναι. Δεν ρωτησες κανεναν ;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:14, 28-01-09:

E δε ξερω...αλλα βλεπεις οι περισσοτεροι 50αρηδες να ειναι με 50αρες ; Με πιο μικρες ειναι. Δεν ρωτησες κανεναν ;
Τις πιο μικρες εσυ τις εχεις ρωτησει, εαν θα εκαναν το ιδιο παλι?!..ε?????

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 18:18, 28-01-09:

Λες να μην ηξεραν τι εκαναν ; Αλλωστε 50αρης με 30αρα πχ...η 30αρα ξερει μια χαρα τι κανει, δεν ειναι και πιπινι.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 18:21, 28-01-09:

Λες να μην ηξεραν τι εκαναν ; Αλλωστε 50αρης με 30αρα πχ...η 30αρα ξερει μια χαρα τι κανει, δεν ειναι και πιπινι.
Σορρυ, αλλα για μενα που ειμαι και 31ος ο 50αρης ειναι "παππους"....

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 03:54, 29-01-09:

Ενταξει, βαλε 40ρης κι εσυ. Ειπα απο 5 εως 20 χρονια. Αλλες θελουν 50αρη, αλλες 45αρη, αλλες 40αρη, αλλες 35αρη.

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 06:09, 29-01-09:

Μια παρέμβαση αν μου επιτρέπετε και συνεχίζετε με τα....μαθηματικά! (epote, τα φώτα σου)
Πιστεύω πως οι σχέσεις με αισθητή διαφορά ηλικίας έχουν ένα επιπλέον "μείον" στο όλο πακέτο και εκεί μένω!
Αυτό το αιτιολογώ όχι με προσθαφαιρέσεις ετών, δεκαδικούς και εμπειρίες αλλά με συνθήκες κοινωνικής
ζωής που μοιραία μας κατατάσει ηλικιακά!
Αναφέρομαι βέβαια σε σχέσεις με προοπτική και όχι σε καταστάσεις περιστασιακές έως στιγμιαίες, όπου εκεί δεν τίθεται καν θέμα!

Συγχωρέστε με αν ήμουν γλαφυρολακωνικός και δεν ξεδίπλωσα ένα σεντόνι...απόψεων αλλά είναι πολύ πρωί και σκέφτηκα να μη σας κουράσω!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _daemon_ : 29-01-09 στις 06:21. Αιτία: έκανα κάτι υπολογισμούς στο κομπιουτεράκι ...40-20=20+65=85-35=50/10=5!!!!
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 11:44, 29-01-09:

Τι κινητρο ?Αυτα ειναι αστεια που ακουω...!Κινητρο=Στοχος απο οτι καταλαβαινω.Γιατι λοιπον εγω να εχω στοχο τα χρηματα ή να αναζητω πατρικο προτυπο?Πατερα δεν εχω ,χρηματα δεν μπορω να βγαλω μονη μου?
Δεν κανω μια σχεση με μεγαλυτερο αντρα για να κερδισω βιτρινα ουτε για να σνομπαρω τους μικροτερους ηλικιακα απο αυτον ,ετυχε και εκανα γιατι ταιριαξαμε σαν ανθρωποι,στα αισθηματα, στις αναγκες.Η συντροφικοτητα ειναι μεγαλο πραγμα και προφανως οσοι την αντιμετωπιζεται κυνικα,δεν την εχετε ζησει!!
Οταν λεω μεγαλη εννοω 20 με 30 χρονια διαφορα.

Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,499 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 11:49, 29-01-09:

Ενταξει, βαλε 40ρης κι εσυ. Ειπα απο 5 εως 20 χρονια. Αλλες θελουν 50αρη, αλλες 45αρη, αλλες 40αρη, αλλες 35αρη.
Τι σχέση έχουν τα 5 με τα 20 χρόνια βρε Lorien? 5 χρόνια είναι πολύ μικρή διαφορά ηλικίας. Τι κοινό βρίσκεις σε 1 30 που τα έχει με 35άρη και σε 1 30 που τα έχει με 50άρη? Ή μήπως κάποιος που έχει σχέση με κάποια 5 χρόνια μικρότερη έχει την ψευδαίσθηση ότι βρήκε το πιπίνι?

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:42, 29-01-09:

Τωρα ας μη κολλησουμε στο 5. Βαλε 10-20 εσυ αν το 5-20 που ειπα αρχικα δε σου ακουγεται σωστο.

daemon δε μας ειπες ποιο ειναι αυτο το επιπλεον μειον των διαφορων ηλικιας ομως...

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 13:32, 29-01-09:

Βασικά είχα την αίσθηση ότι το να κάνεις σχέση με έναν πολύ μεγαλύτερο ή πολύ μικρότερό σου είναι κάτι που τυχαίνει, όχι κάτι που το επιζητάς/επιδιώκεις.
Σίγουρα θα υπάρχουν και γυναίκες που θέτουν ως κριτήριο το "να είναι 15 χρόνια μεγαλύτερος για να έχει φτιαχτεί/να έχει οικονομική άνεση/να έχει μία κάποια εμπειρία παραπάνω" αλλά αυτός δεν νομίζω πως είναι ο κανόνας. Δεν θα ξυπνήσω εγώ ας πούμε αύριο το πρωί και θα πω "θέλω έναν 35άρη"- αυτό δε γίνεται
Άμα βρω έναν 20άρη που ταιριάζουμε και επικοινωνούμε και μας αρέσει να είμαστε μαζί, δεν θα κάτσω να το σκεφτώ! Αντίστοιχα αμα βρω έναν 30άρη που μαζί του μπορώ να είμαι ο εαυτός μου και με κάνει να νιώθω καλά και τον κάνω κι εγώ να νιώθει καλά και γενικώς υπάρχει κατανόηση, συνεννόηση, κοινά κλπ. επίσης δεν θα κάτσω να το σκεφτώ! Το αυτό ισχύει για 35άρη, μην είμαι και τελείως εκτός παραδείγματος :p
Αλλά για 15άρη και 40άρη ας πούμε, το αποκλείω. Μεταξύ όμως των 20 και των 35 που μόλις ανέφερα, μεσολαβούν 15 χρόνια- θα μου πεις καλά, εσύ δεν το πας με αριθμούς, το πας με ...διαστήματα.

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι να μην βάζουμε τους ανθρώπους και τις σχέσεις σε καλούπια. Πολλές φορές η ζωή μας εκπλήσσει και δεν μαντεύουμε τι μπορεί να μας τύχει στην επόμενη ζαριά. (και αν μπορούσαμε, θα ήταν σκέτο αίσχοζ )

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 13:26, 30-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από _daemon_
Πιστεύω πως οι σχέσεις με αισθητή διαφορά ηλικίας έχουν ένα επιπλέον "μείον" στο όλο πακέτο και εκεί μένω!
Αυτό το αιτιολογώ όχι με προσθαφαιρέσεις ετών, δεκαδικούς και εμπειρίες αλλά με συνθήκες κοινωνικής
ζωής που μοιραία μας κατατάσει ηλικιακά!
Δεν εχουμε αναγκη απο σεντονια (καθε αλλο δλδ), νοου γουορις....
Ας εισαι επιγραμματικος, αλλα εξηγησε μας, εαν θες τι εννοεις...

Παράθεση

_daemon_ (Άγγελος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη _daemon_
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,459 μηνύματα.

O _daemon_ . έγραψε στις 01:34, 31-01-09:

Προς Neraida & Lorien

Για να μην παρεξηγηθώ, σαφώς και σχέση με την έννοια του ερωτικού σύνδεσμου μπορεί κάλλιστα να υπάρξει ακόμη και με αισθητή διαφορά ηλικίας, να είναι από...συγκλονιστική (για τους πρωταγωνιστές της τουλάχιστον) έως χάλια, όπως άλλωστε και μία χωρίς διαφορά άξια λόγου!
Μιά σχέση όμως με την έννοια κοινών στοιχείων, που συνδέουν λογικά καταστάσες και φαινόμενα, μιά σχέση ...αιτιώδης και με προοπτική θα λυγίζει πάντα κάτω από το βάρος των συνθηκών της κοινωνικής ζωής, όπως προανέφερα, που δυστυχώς η ευτυχώς μας κατατάσει ηλικιακά!
Διάγουμε την κατ εξοχήν εποχή του προκαθορισμένου βίου και τα..."κουτάκια" του!
Από τόσο ετών έως τόσο αυτό, γι αυτό το διάστημα εκείνο, μετά το άλλο και το...υπόλοιπο δικό σας αλλά πιά είναι δώρο άδωρο, πέρασε η ζωή!

Η κάθε περίοδος λοιπόν είναι κατάλληλη για ορισμένες δραστηριότητες κι αυτό όλοι το γνωρίζουμε καλά!
Όπως η ανάλογη γεωλογική περίοδος καθορίζει τις συνήθειες αλλά και τις ανάγκες μας, έτσι και η κάθε "εποχή" του ανθρώπου κατευθύνει την εκάστοτε πορεία του, άρα οι δρόμοι των "δυό" πρέπει εκτός από παράλληλοι να έχουν και κίνηση τέτοια που δεν θα περιμένει η θα τρέχει ο ένας για τον άλλον!

Γιατί αν δεν είναι αυτό μείον, τότε ποιό είναι;

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 01:59, 31-01-09:

Μιά σχέση όμως με την έννοια κοινών στοιχείων, που συνδέουν λογικά καταστάσες και φαινόμενα, μιά σχέση ...αιτιώδης και με προοπτική θα λυγίζει πάντα κάτω από το βάρος των συνθηκών της κοινωνικής ζωής, όπως προανέφερα, που δυστυχώς η ευτυχώς μας κατατάσει ηλικιακά!
Από τόσο ετών έως τόσο αυτό, γι αυτό το διάστημα εκείνο, μετά το άλλο και το...υπόλοιπο δικό σας αλλά πιά είναι δώρο άδωρο, πέρασε η ζωή!

Η κάθε περίοδος λοιπόν είναι κατάλληλη για ορισμένες δραστηριότητες κι αυτό όλοι το γνωρίζουμε καλά!
Νόμιζα ότι αυτό το καθορίζουμε εμείς...

Το να πάρεις τη ζωή στα χέρια σου, αν δεν το κάνεις όσο είσαι νέος (μιλάω ακόμη και για ανθρώπους 40-45 ετών, και στη μαμά μου το λέω ακόμα ), πότε θα το κάνεις;
Και όταν μετά από χρόνια, κοιτάξεις πίσω και δεις ότι έζησες και ζεις όπως έχουν επιλέξει άλλοι για σένα, κάνοντας αυτά που θεωρούσαν οι άλλοι πως έπρεπε να κάνεις όταν ήσουν 20, 30, 40- τότε πώς θα νιώσεις;..

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:05, 31-01-09:

Προς Neraida & Lorien

Για να μην παρεξηγηθώ, σαφώς και σχέση με την έννοια του ερωτικού σύνδεσμου μπορεί κάλλιστα να υπάρξει ακόμη και με αισθητή διαφορά ηλικίας, να είναι από...συγκλονιστική (για τους πρωταγωνιστές της τουλάχιστον) έως χάλια, όπως άλλωστε και μία χωρίς διαφορά άξια λόγου!

Όπως η ανάλογη γεωλογική περίοδος καθορίζει τις συνήθειες αλλά και τις ανάγκες μας, έτσι και η κάθε "εποχή" του ανθρώπου κατευθύνει την εκάστοτε πορεία του, άρα οι δρόμοι των "δυό" πρέπει εκτός από παράλληλοι να έχουν και κίνηση τέτοια που δεν θα περιμένει η θα τρέχει ο ένας για τον άλλον!

Γιατί αν δεν είναι αυτό μείον, τότε ποιό είναι;
Εαν καταλαβα καλα με δυο λογια αναφερεσαι στη "φαση" ζωης που βρισκεται ο καθενας...Οπου καλως ή κακως τις περισσοτερες φορες η ηλικια ειναι αρρηκτα συνδεδεμενη με αυτη...

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:05, 31-01-09:

Βασικά είχα την αίσθηση ότι το να κάνεις σχέση με έναν πολύ μεγαλύτερο ή πολύ μικρότερό σου είναι κάτι που τυχαίνει, όχι κάτι που το επιζητάς/επιδιώκεις.
Σίγουρα θα υπάρχουν και γυναίκες που θέτουν ως κριτήριο το "να είναι 15 χρόνια μεγαλύτερος για να έχει φτιαχτεί/να έχει οικονομική άνεση/να έχει μία κάποια εμπειρία παραπάνω" αλλά αυτός δεν νομίζω πως είναι ο κανόνας. Δεν θα ξυπνήσω εγώ ας πούμε αύριο το πρωί και θα πω "θέλω έναν 35άρη"- αυτό δε γίνεται
Oχι, γιατι εισαι μικρη ακομα. Ομως οταν θα εισαι 30 ή 35 δε θα κοιτας τοσο στον 30αρη αλλα στον 40αρη +

Αυτό που προσπαθώ να πω είναι να μην βάζουμε τους ανθρώπους και τις σχέσεις σε καλούπια. Πολλές φορές η ζωή μας εκπλήσσει και δεν μαντεύουμε τι μπορεί να μας τύχει στην επόμενη ζαριά. (και αν μπορούσαμε, θα ήταν σκέτο αίσχοζ )
Δεν ειναι καλουπια, ειναι η εμπειρια της ζωης και μοιαζει να ειναι ετσι και οχι αλλιως , για καποιους λογους. Φυσικα παντα υπαρχουν εξαιρεσεις και παντα μπορει ο καθενας να διαλεξει οτι θελει.

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 02:11, 31-01-09:

Oχι, γιατι εισαι μικρη ακομα. Ομως οταν θα εισαι 30 ή 35 δε θα κοιτας τοσο στον 30αρη αλλα στον 40αρη +
Μα το λες δειχνοντας σιγουρος οτι αυτο ισχυει.
Τι σε κανει να το πιστευεις?
Ο 30αρης δεν ειναι 20αρης και η φαση ζωης στην οποια πιθανοτατα να βρισκεται δε θα διαφερει και πολυ απο αυτη του 40αρη...Οποτε γιατι μια 35αρα πχ να μην "κοιταξει" εναν 30αρη?!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 02:16, 31-01-09:

Δεν ειναι καλουπια, ειναι η εμπειρια της ζωης και μοιαζει να ειναι ετσι και οχι αλλιως , για καποιους λογους. Φυσικα παντα υπαρχουν εξαιρεσεις και παντα μπορει ο καθενας να διαλεξει οτι θελει.
Άντε βρε Λόριεν, δεν είμαι τόσο μικρή όσο γράφει κάτω από το αβατάρι μου. Eίμαι κατα ένα νούμερο μεγαλύτερη!
Όταν είμαι 30-35 μπορεί να κοιτάω και τον 25άρη (αν και δε νομίζω, κουβαλάω λίγο συντηρητικά μυαλά γι αυτό- αλλά αυτό θα στο πω όταν έρθει εκείνη η ώρα που θα γίνω κι εγώ τόσο), ποτέ δεν ξέρεις...

Το μόνο που έχω μάθει εγώ ως εμπειρία της ζωής, είναι ότι μην παίρνεις τίποτα ως δεδομένο και ότι τα πάντα ρει. Και αυτό δεν είναι κακό- ίσα ίσα.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 02:20, 31-01-09:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Μα το λες δειχνοντας σιγουρος οτι αυτο ισχυει.
Τι σε κανει να το πιστευεις?
Ο 30αρης δεν ειναι 20αρης και η φαση ζωης στην οποια πιθανοτατα να βρισκεται δε θα διαφερει και πολυ απο αυτη του 40αρη...Οποτε γιατι μια 35αρα πχ να μην "κοιταξει" εναν 30αρη?!
Ο 30αρης ειτε ξεκιναει να στεκεται στα ποδια του, ειτε οχι ακομα. Ο 40αρης μαλλον ειναι πιο ετοιμος για οικογενεια. Ή αλλιως, εχει καλυτερες προοπτικες.

Καλυψω, με το τι ειναι πιο πιθανο μιλαμε. Σαφως και ολα παιζονται.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους