Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Περί της φύσεως και της σοβαρότητας της απιστίας

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:40, 24-03-08:

Για την ιστορία, συμφωνώ κι εγώ με fandago.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η μανία να έχουν όλοι τις ίδιες σχέσεις με μας, να μην κάνουν όλοι ο,τι ενοχλεί εμάς, να κάνουν ό,τι ευχαριστεί εμάς και οτιδήποτε διαφορετικό να πρέπει να είναι κατώτερο, κατακριτέο ή και ...ανύπαρκτο ("δεν είναι σχέση").
Οι σχέσεις δεν μπαίνουν σε καλούπια. Προσωπικά ακόμα και τα συνήθη καλούπια "ελεύθερη σχέση", "σοβαρή σχέση", "μονογαμική σχέση" κλπ μου προκαλούν αποστροφή.

Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα, δεν θα με ενοχλούσε να κάνει σεξ ο σύντροφος μου με άλλη και το ίδιο περιμένω κι από αυτόν σε αντίστοιχη περίπτωση, αν και μέχρι στιγμής (στα 3 χρόνια που είμαστε μαζί) δεν έχει συμβεί ακόμα. Οτιδήποτε καθαρά σεξουαλικό δεν το θεωρώ απιστία. Απιστία για μένα είναι να νιώσει έστω και για λίγο ερωτευμένος με κάποια άλλη, ακόμα κι αν δεν την αγγίξει ποτέ.
Τώρα αν αυτό κάποιος το βάζει στο καλούπι της ελεύθερης σχέσης, απλά θα γελάσω ηχηρά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 18:46, 24-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Για την ιστορία, συμφωνώ κι εγώ με fandago.
Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτή η μανία να έχουν όλοι τις ίδιες σχέσεις με μας, να μην κάνουν όλοι ο,τι ενοχλεί εμάς, να κάνουν ό,τι ευχαριστεί εμάς και οτιδήποτε διαφορετικό να πρέπει να είναι κατώτερο, κατακριτέο ή και ...ανύπαρκτο ("δεν είναι σχέση").
Οι σχέσεις δεν μπαίνουν σε καλούπια. Προσωπικά ακόμα και τα συνήθη καλούπια "ελεύθερη σχέση", "σοβαρή σχέση", "μονογαμική σχέση" κλπ μου προκαλούν αποστροφή.

Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα, δεν θα με ενοχλούσε να κάνει σεξ ο σύντροφος μου με άλλη και το ίδιο περιμένω κι από αυτόν σε αντίστοιχη περίπτωση, αν και μέχρι στιγμής (στα 3 χρόνια που είμαστε μαζί) δεν έχει συμβεί ακόμα. Οτιδήποτε καθαρά σεξουαλικό δεν το θεωρώ απιστία. Απιστία για μένα είναι να νιώσει έστω και για λίγο ερωτευμένος με κάποια άλλη, ακόμα κι αν δεν την αγγίξει ποτέ.
Τώρα αν αυτό κάποιος το βάζει στο καλούπι της ελεύθερης σχέσης, απλά θα γελάσω ηχηρά.
δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα μανίας... ούτε και κατακρίνει κανείς κάτι. Να σε ρωτήσω κάτι ...εκτός κι αν πρόκειται για one night stand, πως μπορείς να είσαι σίγουρη ότι ο άλλος δεν νιώθει τίποτα για τον τρίτο ή την τρίτη με τον οποίο θα πάει;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:54, 24-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα μανίας... ούτε και κατακρίνει κανείς κάτι. Να σε ρωτήσω κάτι ...εκτός κι αν πρόκειται για one night stand, πως μπορείς να είσαι σίγουρη ότι ο άλλος δεν νιώθει τίποτα για τον τρίτο ή την τρίτη με τον οποίο θα πάει;
Θα ακουστεί ίσως αφελές σε κάποιον "εκτός", αλλά με τον τωρινό μου σύντροφο, δεδομένης της σχέσης και της επικοινωνίας που έχουμε, του έχω απόλυτη εμπιστοσύνη ότι θα μου πει την αλήθεια σε τέτοια περίπτωση. Άλλωστε πλέον τον έχω μάθει τόσο καλά, που πιστεύω ότι αν νιώθει κάτι παραπάνω από σεξουαλική έλξη για κάποια, θα το καταλάβω.
Τώρα αν ποτέ χωρίζαμε και ήμουν με κάποιον άλλο, δεν ξέρω πως θα το καταλάβαίνα, είναι όντως ένα θέμα αυτό που ευτυχώς δεν με απασχολεί ακόμα

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 18:54, 24-03-08:

Ειλικρινά κ την άλλη φορά που το είχες αναφέρει είχα σοκαριστεί,δηλαδή δεν θα σε πειράξει καθόλου? δεν θα σκεφτείς ότι αυτός ήθελε την άλλη γυναίκα έστω κ λίγο παραπάνω?

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:07, 24-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Ειλικρινά κ την άλλη φορά που το είχες αναφέρει είχα σοκαριστεί,δηλαδή δεν θα σε πειράξει καθόλου? δεν θα σκεφτείς ότι αυτός ήθελε την άλλη γυναίκα έστω κ λίγο παραπάνω?
Αν είναι να συμβεί κάτι τέτοιο, θα συμβεί είτε πάει μαζί της, είτε όχι. Άσε που αν δεν πάει μαζί της θα υπάρχει επιπροσθέτως η γοητεία του ανεξερεύνητου.
Άλλωστε δεν μου αρέσει ούτε να καταπιέζω, ούτε να με καταπιέζουν. Και το να θες να πας με άλλον, και να μην μπορείς γιατί είναι "απιστία" για μένα είναι καταπίεση. Το θέμα είναι να είναι αρκετά καλή η σχέση ώστε να μην υπάρχει καν η επιθυμία αυτή ή να είναι πολύ σπάνια.
Και το θέμα είναι να υπάρχει αρκετά καλή επικοινωνία, ώστε ακόμα κι αν θελήσεις να πας με άλλον, να μπορείς να το συζητήσεις με το σύντροφο σου.
Αν πάει με άλλη και δεν μου το πει, πιθανότατα θα χώριζα, όχι για την απιστία, αλλά για το ψέμα. Για μένα το ψέμα είναι που καταστρέφει τις σχέσεις στις συνήθεις απιστίες, όχι το ότι ο ένας πήγε με άλλον/η, αυτό είναι ανθρώπινο.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 19:08, 24-03-08:

Ίσως είναι αλήθεια, αλλά εγώ γιατί πιστεύω ότι αυτά είναι πάντα λόγια μέχρι τη στιγμή που θα γίνει?

Τότε ελάχιστοι μπορούν να αντιδράσουν με αυτή την κουλ λογική (δεν ειρωνεύομαι προς αποφυγή των κλασικών παρεξηγήσεων). Για όλους τους υπόλοιπους απλά καταρέει η θεωρητικολογία, και έρχεται επιτέλους η αντίδραση του ενστίκτου.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:19, 24-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Ίσως είναι αλήθεια, αλλά εγώ γιατί πιστεύω ότι αυτά είναι πάντα λόγια μέχρι τη στιγμή που θα γίνει?

Τότε ελάχιστοι μπορούν να αντιδράσουν με αυτή την κουλ λογική (δεν ειρωνεύομαι προς αποφυγή των κλασικών παρεξηγήσεων). Για όλους τους υπόλοιπους απλά καταρέει η θεωρητικολογία, και έρχεται επιτέλους η αντίδραση του ενστίκτου.
Ίσως, δεν το αποκλείω (και το έχω εκφράσει σε άλλες σχετικές συζητήσεις αυτό). Εξαρτάται και από την περίπτωση, μιας και κάθε περίπτωση είναι μοναδική.
Πάντως μέχρι στιγμής όσες φορές έχω "τεστάρει" τον εαυτό μου σε διάφορες περιστάσεις, πιστεύω ότι είναι αρκετά πιθανό όταν έρθει αυτό, να το αντιμετωπίσω σύμφωνα με τη θεωρία (μου).
Βασικά για μένα η ενόχληση από την απιστία οφείλεται στο ότι φοβάσαι μην χάσεις τον άλλο, μην ερωτευτεί άλλη και σε αφήσει. Οπότε ίσως αν θεωρούσα την όποια γυναίκα πήγαινε μαζί της "ικανό" αντίπαλο, να μην μπορούσα να εφαρμόσω τη θεωρία και να με ενοχλούσε (και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, δεν αναφέρομαι σε εμφάνιση). Σε αντίθετη περίπτωση, είμαι βέβαιη (όσο μπορώ να είμαι για τον εαυτό μου) ότι δεν θα με πείραζε.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 19:23, 24-03-08:

Αν είναι να συμβεί κάτι τέτοιο, θα συμβεί είτε πάει μαζί της, είτε όχι. Άσε που αν δεν πάει μαζί της θα υπάρχει επιπροσθέτως η γοητεία του ανεξερεύνητου.
Άλλωστε δεν μου αρέσει ούτε να καταπιέζω, ούτε να με καταπιέζουν. Και το να θες να πας με άλλον, και να μην μπορείς γιατί είναι "απιστία" για μένα είναι καταπίεση. Το θέμα είναι να είναι αρκετά καλή η σχέση ώστε να μην υπάρχει καν η επιθυμία αυτή ή να είναι πολύ σπάνια.
Και το θέμα είναι να υπάρχει αρκετά καλή επικοινωνία, ώστε ακόμα κι αν θελήσεις να πας με άλλον, να μπορείς να το συζητήσεις με το σύντροφο σου.
Αν πάει με άλλη και δεν μου το πει, πιθανότατα θα χώριζα, όχι για την απιστία, αλλά για το ψέμα. Για μένα το ψέμα είναι που καταστρέφει τις σχέσεις στις συνήθεις απιστίες, όχι το ότι ο ένας πήγε με άλλον/η, αυτό είναι ανθρώπινο.
Ειλικρινά μισελ μου μακάρι να μην έρθει αυτή η στιγμή για σένα,γιατί όταν δεις μπροστά σου αυτόν που αγαπάς κ δίνεις τα πάντα για αυτόν,να σου λέει ότι έχει πάει με άλλη ενώ εκεινη την στιγμή καθόσουν μπροστά στο p/c κ θα έλπιζες να ήταν στην αγκαλιά σου ,το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτόσουν να είσαι σίγουρη ότι δεν θα ήταν ότι ήταν ειλικρινείς απέναντι σου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:26, 24-03-08:

Ειλικρινά μισελ μου μακάρι να μην έρθει αυτή η στιγμή για σένα,γιατί όταν δεις μπροστά σου αυτόν που αγαπάς κ δίνεις τα πάντα για αυτόν,να σου λέει ότι έχει πάει με άλλη ενώ εκεινη την στιγμή καθόσουν μπροστά στο p/c κ θα έλπιζες να ήταν στην αγκαλιά σου ,το τελευταίο πράγμα που θα σκεφτόσουν να είσαι σίγουρη ότι δεν θα ήταν ότι ήταν ειλικρινείς απέναντι σου
Ευχαριστώ, αλλά επέτρεψε μου να γνωρίζω λίγο καλύτερα τον εαυτό μου, τις αντιδράσεις μου και τον τρόπο σκέψης μου
Άλλωστε έχω κάνει αρκετές συζητήσεις με άλλες γυναίκες για το θέμα, και έχω δει ότι σκεφτόμαστε πολύ διαφορετικά για αυτό εν γένει.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 19:38, 24-03-08:

Ευχαριστώ, αλλά επέτρεψε μου να γνωρίζω λίγο καλύτερα τον εαυτό μου, τις αντιδράσεις μου και τον τρόπο σκέψης μου
Άλλωστε έχω κάνει αρκετές συζητήσεις με άλλες γυναίκες για το θέμα, και έχω δει ότι σκεφτόμαστε πολύ διαφορετικά για αυτό εν γένει.
Ναι σίγουρα ξέρεις τον εαυτό σου καλύτερα από εμένα δεν αμφιβάλω για αυτό
απλά όταν βρεθούμε σε τέτοιες καταστάσεις δύστυχος ή κ ευτυχώς κάποιες φορές δεν τον αναγνωρίζουμε.

Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι εμένα αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο,το τελευταίο πράγμα που θα με απασχολούσε εκείνη την στιγμή δεν θα ήταν αν θα τον έχανα η όχι, αλλά αυτό που θα σκεφτόμουν θα ήταν πως θα μπορούσα εγώ να αγαπήσω έναν τέτοιο άνθρωπο, πως μπορούσε κ άγγιζε άλλη γυναίκα εκτός από εμένα γιατί ειλικρίνα εγώ δεν θα μπορούσα ούτε αν σκεφτώ να κάνω κάτι τέτοιο.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:45, 24-03-08:

Ναι σίγουρα ξέρεις τον εαυτό σου καλύτερα από εμένα δεν αμφιβάλω για αυτό
απλά όταν βρεθούμε σε τέτοιες καταστάσεις δύστυχος ή κ ευτυχώς κάποιες φορές δεν τον αναγνωρίζουμε.
Σίγουρα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχουμε την ίδια αντίδραση όλοι.
Ο καθένας έχει διαφορετικές αντιλήψεις. Πχ εμένα αυτό:
Τέλος θα ήθελα να προσθέσω ότι εμένα αν μου συνέβαινε κάτι τέτοιο,το τελευταίο πράγμα που θα με απασχολούσε εκείνη την στιγμή δεν θα ήταν αν θα τον έχανα η όχι, αλλά αυτό που θα σκεφτόμουν θα ήταν πως θα μπορούσα εγώ να αγαπήσω έναν τέτοιο άνθρωπο, πως μπορούσε κ άγγιζε άλλη γυναίκα εκτός από εμένα γιατί ειλικρίνα εγώ δεν θα μπορούσα ούτε αν σκεφτώ να κάνω κάτι τέτοιο.
μου φαίνεται εντελώς παράλογο (για τη δική μου νοοτροπία)...

Δεν είναι κτήμα μου ο άλλος... Ούτε θεωρώ τόσο παράλογο ή αδιανόητο να ποθήσει άλλη γυναίκα (εκτός αν τον ευνουχίσω δλδ - κυριολεκτικά ), όπως ακριβώς κι εμένα μου έχει τύχει να ποθήσω άλλους άνδρες σεξουαλικά (ασχέτως αν δεν έκανα σεξ μαζί τους). Το βρίσκω φυσιολογικό και ανθρώπινο.
Μήπως έχετε μπερδέψει λίγο το σεξ με τον έρωτα;

Ενιγουέι, έχουμε μετατρέψει ένα γενικό θέμα σε "οι απόψεις της Μισελ για την απιστία" και νιώθω λίγο σαν τον πειρατή τώρα...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 19:53, 24-03-08:

και έρχεται επιτέλους η αντίδραση του ενστίκτου.
Η αντίδραση του ενστίκτου; Και πως είμαστε σίγουροι ότι τα ένστικτά μας δεν είναι πολυγαμικά;
Δεν θέλω να πάρω θέση στη συζήτηση, αλλά δεν νομίζω πως είναι θέμα ενστίκτου αλλά κοινωνικών επιταγών και νοοτροπίας. Αναπαράγουμε αυτό που μάθαμε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 19:54, 24-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Εμένα αυτό μου θυμίζει λίγο βόλεμα...και τι εννοώ, δηλαδή θέλουμε κάποιον για να έχουμε παρέα, να λέμε ότι δεν είμαστε μόνοι μας, να μας νοιάζεται ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο, αλλά από την άλλη μη δεσμευτούμε με αποκλειστικότητες.
Είναι βόλεμα όντως. Είναι αυτό που λέμε, με ενδιαφέρει να περνάω καλά. Πιστεύω ότι όλοι περνάμε και αυτές τις φάσεις μας. Βέβαια αν κρίνω από τις απαντήσεις εδώ, μάλλον δεν ισχύει για όλους
Προσωπικά μου έχει γίνει και δεν ήταν καθόλου λόγια. Εκτός αν αναφερόσουν μόνο στην Michelle.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 19:56, 24-03-08:

Σίγουρα. Αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα έχουμε την ίδια αντίδραση όλοι.
Ο καθένας έχει διαφορετικές αντιλήψεις. Πχ εμένα αυτό:

μου φαίνεται εντελώς παράλογο (για τη δική μου νοοτροπία)...

Δεν είναι κτήμα μου ο άλλος... Ούτε θεωρώ τόσο παράλογο ή αδιανόητο να ποθήσει άλλη γυναίκα (εκτός αν τον ευνουχίσω δλδ - κυριολεκτικά ), όπως ακριβώς κι εμένα μου έχει τύχει να ποθήσω άλλους άνδρες σεξουαλικά (ασχέτως αν δεν έκανα σεξ μαζί τους). Το βρίσκω φυσιολογικό και ανθρώπινο.
Μήπως έχετε μπερδέψει λίγο το σεξ με τον έρωτα;

Ενιγουέι, έχουμε μετατρέψει ένα γενικό θέμα σε "οι απόψεις της Μισελ για την απιστία" και νιώθω λίγο σαν τον πειρατή τώρα...
Χωρίς παρεξήγηση(είτε για αυτόν είτε για σένα) αυτόν μου θύμησες,ειλικρινά

Michelle για μένα,όταν έχεις μια σοβαρή σχέση κ όταν λέω σοβαρή σχέση εννοώ να έχεις επενδύσει για τον άλλον, στα όνειρα σου να συμπεριλαμβάνετε κ αυτός , όταν θα θες να μοιραστείς την υπόλοιπη ζωή σου μαζί του τότε ειλικρίνα αν έχεις κάνει μια σωστή επιλογή κ εσύ κ αυτός δεν θα είχατε την ανάγκη να πάτε με άλλον-η, θα σε κάλυπτε απόλυτα σε όλα τα θέματα κ μέσα σε αυτά τα θέματα περιλαμβάνετε κ το sex.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:03, 24-03-08:

Michelle για μένα,όταν έχεις μια σοβαρή σχέση κ όταν λέω σοβαρή σχέση εννοώ να έχεις επενδύσει για τον άλλον, στα όνειρα σου να συμπεριλαμβάνετε κ αυτός , όταν θα θες να μοιραστείς την υπόλοιπη ζωή σου μαζί του τότε ειλικρίνα αν έχεις κάνει μια σωστή επιλογή κ εσύ κ αυτός δεν θα είχατε την ανάγκη να πάτε με άλλον-η, θα σε κάλυπτε απόλυτα σε όλα τα θέματα κ μέσα σε αυτά τα θέματα περιλαμβάνετε κ το sex.
Μα με καλύπτει απόλυτα...
Όπως θεωρώ υπέροχο φαγητό το σούσι, αλλά όσο και σε αφθονία να το είχα, κάποια στιγμή θα είχα την ανάγκη να δοκιμάσω και κάτι άλλο, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα σταματούσε το σούσι να είναι το αγαπημένο μου φαγητό.
Και ναι, και οι δυο μας έχουμε επενδύσει σε όνειρα για κοινή ζωή κλπ και ναι θεωρώ τη σχέση μου σοβαρή. Το sex είναι που δεν θεωρώ τόσο σοβαρό όσο το παρουσιάζετε.
Και γενικά το παρατηρώ αυτό σε πολλές γυναίκες, ότι δεν μπορούν να διαχωρίσουν τον έρωτα από το σεξ... Μπορούν να πάνε με κάποιον μόνο αν είναι ερωτευμένες μαζί του, και αν όχι τον ερωτεύονται μετά...

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:12, 24-03-08:

Μα με καλύπτει απόλυτα...
Όπως θεωρώ υπέροχο φαγητό το σούσι, αλλά όσο και σε αφθονία να το είχα, κάποια στιγμή θα είχα την ανάγκη να δοκιμάσω και κάτι άλλο, χωρίς αυτό να σημαίνει οτι θα σταματούσε το σούσι να είναι το αγαπημένο μου φαγητό.
Και ναι, και οι δυο μας έχουμε επενδύσει σε όνειρα για κοινή ζωή κλπ και ναι θεωρώ τη σχέση μου σοβαρή. Το sex είναι που δεν θεωρώ τόσο σοβαρό όσο το παρουσιάζετε.
Και γενικά το παρατηρώ αυτό σε πολλές γυναίκες, ότι δεν μπορούν να διαχωρίσουν τον έρωτα από το σεξ... Μπορούν να πάνε με κάποιον μόνο αν είναι ερωτευμένες μαζί του, και αν όχι τον ερωτεύονται μετά...
Μισέλ μου δηλαδή αν κάποια στιγμή με το καλό κάνεις παιδιά με τον άντρα που αγαπάς, κ βαρεθείς το '' σούσι'' θα πας να φας ''παστίτσιο'' τι θα κάνεις μετά? θα γυρίσεις στο σπίτι σου θα πεις στον άντρας σου ότι βαρέθηκες το ''σούσι''?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 20:15, 24-03-08:

Εγώ θα πώ το άλλο, οκ είναι "ξεπερασμένο" το να είσαι μονογαμικός, αμα είσαι μάγκας πές το ότι έχεις παράληλη σχέση να δεί τι θα κάνει και ο άλλος με την δική του μονογαμια αν το πάμε έτσι, γιατί εγώ να έχω δύο ταυτόχρωνα και ο άλλος να μην ξέρει τίποτα και να κάθετε με σταυρωμένα χέρια;

Ειμαι κατά της πολυγαμίας για όλους, αν θές να πηγένεις μεότι σου κάτσει μην πληγώνεις τους άλλους, μήνε ελέυθερος και άσε και τον άλλο να κάνει μονογαμική σχέση που θέλει, δεν πρέπει να υποχρεώνεις τον άλλο να ζεί πράγματι σε ένα ψέμα...

αν δίνω τα πάντα στον σύντροφο μου και εκείνος ότι κουνάει ουρά το πη**ει τότε θέλει ένα χέρι ξύλο να στανιάρει, εγώ δεν φτέω τίποτα να νοιώθω ότι είμαι μοναδική για εκέινον και εκείνος να λέει στους φίλους του ότι "Αχ πήρα μία φοβερή χτές" και όταν πουν οι άλοι"και η γυναίκα σου;" "ελα μωρέ δεν έχει πάρει χαμπάρι τίποτα" αυτό δεν είναι κοροιδία;

Μην είμαστε τόσο προοδευτικοι πιά, αν θές να είσαι τουλάχιστον μήνε μόνος να μην τυρανάς και μένα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:17, 24-03-08:

Μισέλ μου δηλαδή αν κάποια στιγμή με το καλό κάνεις παιδιά με τον άντρα που αγαπάς, κ βαρεθείς το '' σούσι'' θα πας να φας ''παστίτσιο'' τι θα κάνεις μετά? θα γυρίσεις στο σπίτι σου θα πεις στον άντρας σου ότι βαρέθηκες το ''σούσι''?
Γιατί να βαρεθώ το σούσι επειδή θα φάω παστίτσιο;
Εσύ όταν φας μουσακά, σταματάει να σου αρέσει το παστίτσιο;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:18, 24-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Εγώ θα πώ το άλλο, οκ είναι "ξεπερασμένο" το να είσαι μονογαμικός, αμα είσαι μάγκας πές το ότι έχεις παράληλη σχέση να δεί τι θα κάνει και ο άλλος με την δική του μονογαμια αν το πάμε έτσι, γιατί εγώ να έχω δύο ταυτόχρωνα και ο άλλος να μην ξέρει τίποτα και να κάθετε με σταυρωμένα χέρια;

Ειμαι κατά της πολυγαμίας για όλους, αν θές να πηγένεις μεότι σου κάτσει μην πληγώνεις τους άλλους, μήνε ελέυθερος και άσε και τον άλλο να κάνει μονογαμική σχέση που θέλει, δεν πρέπει να υποχρεώνεις τον άλλο να ζεί πράγματι σε ένα ψέμα...

αν δίνω τα πάντα στον σύντροφο μου και εκείνος ότι κουνάει ουρά το πη**ει τότε θέλει ένα χέρι ξύλο να στανιάρει, εγώ δεν φτέω τίποτα να νοιώθω ότι είμαι μοναδική για εκέινον και εκείνος να λέει στους φίλους του ότι "Αχ πήρα μία φοβερή χτές" και όταν πουν οι άλοι"και η γυναίκα σου;" "ελα μωρέ δεν έχει πάρει χαμπάρι τίποτα" αυτό δεν είναι κοροιδία;

Μην είμαστε τόσο προοδευτικοι πιά, αν θές να είσαι τουλάχιστον μήνε μόνος να μην τυρανάς και μένα
Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου Μάνια, το ψέμα και όλα αυτά που περιγράφεις, είναι απόλυτα καταδικαστέα
Δεν νομίζω να φάνηκε από την άποψη μου ότι εγκρίνω κάτι τέτοιο, έτσι;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 20:21, 24-03-08:

Σε αυτό συμφωνώ μαζί σου Μάνια, το ψέμα και όλα αυτά που περιγράφεις, είναι απόλυτα καταδικαστέα
Δεν νομίζω να φάνηκε από την άποψη μου ότι εγκρίνω κάτι τέτοιο, έτσι;
Θές την αλήθεια; ναι έτσι φένετε απο κάποια λεγόμενα, μπορεί να το διάβασα λάθος αλλα δύο φορές έχω διαβάσει την κουβέντα με την κάκερλακ και φένεται να ενωείς αυτό, όταν πάς να τσιμπίσεις παστίτσιο και μετά συνεχιζεις το σούσι, θα πείς ότι σου άρεσε ή ότι δοκίμασες παστίτσιο; δεν θα πληγωθεί ο άλλος όταν του το πείς; εκτώς άν κατάλαβα λάθος

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:29, 24-03-08:

Θές την αλήθεια; ναι έτσι φένετε απο κάποια λεγόμενα, μπορεί να το διάβασα λάθος αλλα δύο φορές έχω διαβάσει την κουβέντα με την κάκερλακ και φένεται να ενωείς αυτό, όταν πάς να τσιμπίσεις παστίτσιο και μετά συνεχιζεις το σούσι, θα πείς ότι σου άρεσε ή ότι δοκίμασες παστίτσιο; δεν θα πληγωθεί ο άλλος όταν του το πείς; εκτώς άν κατάλαβα λάθος
Μα αν παρατήρησες τόνισα τόσες και τόσες φορές πόσο κακό κάνει το ψέμα σε μια σχέση και ότι στις συνήθεις απιστίες, το ψέμα είναι που καταστρέφει τελικά τη σχέση και όχι η ίδια η απιστία.
Ποτέ δεν θα πήγαινα με άλλον χωρίς να το πω πριν ή σύντομα μετά στο σύντροφο μου και το ίδιο ΑΠΑΙΤΩ και από αυτόν.
Και εννοείται ότι έχω κάνει τις απαραίτητες συζητήσεις με το σύντροφο μου και ξέρω ότι βλέπουμε τα πράγματα με περίπου τον ίδιο τρόπο. Φυσικά και δεν είναι σωστό να νομίζει ο άλλος ότι μια ζωή θα τρως μόνο "σούσι" και μετά να γυρίσεις μια μέρα και να του πεις "ξέρεις, έφαγα παστίτσιο".
Όταν όμως και οι δύο θεωρούμε σημαντικότερα άλλα πράγματα από το τι "τρώει" ο καθένας, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στο να έχεις και το σκύλο χορτάτο, και την πίτα ολόκληρη.
Άλλωστε και από μόνη της αυτή η ελευθερία, ακόμα κι αν δεν χρησιμοποιηθεί, θεωρώ ότι βελτιώνει τη σχέση μας. Πχ όπως προανέφερα, μέχρι στιγμής κανείς από τους 2 μας δεν έχει χρησιμοποιήσει αυτή την ελευθερία. Όμως πιστεύω ακράδαντα ότι το γεγονός ότι νιώθουμε πιο ελεύθεροι έχει συντελέσει θετικά στο να έχει την ποιότητα που έχει η σχέση μας.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 20:33, 24-03-08:

Μα αν παρατήρησες τόνισα τόσες και τόσες φορές πόσο κακό κάνει το ψέμα σε μια σχέση και ότι στις συνήθεις απιστίες, το ψέμα είναι που καταστρέφει τελικά τη σχέση και όχι η ίδια η απιστία.
Ποτέ δεν θα πήγαινα με άλλον χωρίς να το πω πριν ή σύντομα μετά στο σύντροφο μου και το ίδιο ΑΠΑΙΤΩ και από αυτόν.
Και εννοείται ότι έχω κάνει τις απαραίτητες συζητήσεις με το σύντροφο μου και ξέρω ότι βλέπουμε τα πράγματα με περίπου τον ίδιο τρόπο. Φυσικά και δεν είναι σωστό να νομίζει ο άλλος ότι μια ζωή θα τρως μόνο "σούσι" και μετά να γυρίσεις μια μέρα και να του πεις "ξέρεις, έφαγα παστίτσιο".
Όταν όμως και οι δύο θεωρούμε σημαντικότερα άλλα πράγματα από το τι "τρώει" ο καθένας, δεν νομίζω ότι υπάρχει πρόβλημα στο να έχεις και το σκύλο χορτάτο, και την πίτα ολόκληρη.
Άλλωστε και από μόνη της αυτή η ελευθερία, ακόμα κι αν δεν χρησιμοποιηθεί, θεωρώ ότι βελτιώνει τη σχέση μας. Πχ όπως προανέφερα, μέχρι στιγμής κανείς από τους 2 μας δεν έχει χρησιμοποιήσει αυτή την ελευθερία. Όμως πιστεύω ακράδαντα ότι το γεγονός ότι νιώθουμε πιο ελεύθεροι έχει συντελέσει θετικά στο να έχει την ποιότητα που έχει η σχέση μας.

Ετσι ναι, άκουσα κάτι φρικιαστικές απόψεις και είμαι φρικαρισμένη, άκουσα ότι είμαστε στο 1458 ξέρω γώ έτος, ή ότι ειμαστε κολλημένοι, προσωπικά δεν θέλω να μοιραστώ με καμία άλλη τον άντρα μου, είπα ότι άν θέλει να κάνει κάτι να μου το πεί να ξέρω, όχι να με φέρει προ τετελεσμένων, πρίν ακούστηκες σαν να συμφωνούσες το ότι κάνουμε κάτι και δεν το λέμε, ετσι ναί, απλά αν εσύ μπορείς να μοιραστείς τον άνθρωπο σου με κάποια άλλη έστω και μια φορά καλώς, εγώ δεν έχω την καρδιά να το αντέξω

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:34, 24-03-08:

Ας σταματήσουμε αυτό με το φαΐ γιατί είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα, για μένα τουλάχιστον.
Γιατί έτσι που το γράφεις είναι σαν να λες ότι αν μυρίσεις στο δρόμο ''σουβλάκια'' θα τρέξεις να τα φας χωρίς να σε νοιάζει τίποτα απλά για να νιώθεις ελεύθερη κ για να μην υποκύψει στο πειρασμό, κ μετά θα πας να το πεις στον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου κ σέβεσαι κ να του το πεις. αφού του το είπες ούτε γάτα ούτε ζημιά έτσι? αφού δεν του έκρυψες τίποτα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 20:43, 24-03-08:

Ας σταματήσουμε αυτό με το φαΐ γιατί είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα, για μένα τουλάχιστον.
Γιατί έτσι που το γράφεις είναι σαν να λες ότι αν μυρίσεις στο δρόμο ''σουβλάκια'' θα τρέξεις να τα φας χωρίς να σε νοιάζει τίποτα απλά για να νιώθεις ελεύθερη κ για να μην υποκύψει στο πειρασμό, κ μετά θα πας να το πεις στον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου κ σέβεσαι κ να του το πεις. αφού του το είπες ούτε γάτα ούτε ζημιά έτσι? αφού δεν του έκρυψες τίποτα.
Προτειμάς διπλομουριά; 'οταν μία σαραντάρα έχει μία κατάκτηση 25 χρονων που σε κάνει να νοιώσεις καλά έστω με έναν παραπλανητικό έρωτα ή με σέξ ακόμα και το πείς απευθίας είναι κακό και όχι να το κάνεις και να μην πείς λέξη;

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:45, 24-03-08:

Προτειμάς διπλομουριά; 'οταν μία σαραντάρα έχει μία κατάκτηση 25 χρονων που σε κάνει να νοιώσεις καλά έστω με έναν παραπλανητικό έρωτα ή με σέξ ακόμα και το πείς απευθίας είναι κακό και όχι να το κάνεις και να μην πείς λέξη;
Είπα εγώ κάτι τέτοιο?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 20:47, 24-03-08:

Είπα εγώ κάτι τέτοιο?
κ μετά θα πας να το πεις στον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου κ σέβεσαι κ να του το πεις. αφού του το είπες ούτε γάτα ούτε ζημιά έτσι? αφού δεν του έκρυψες τίποτα.
Αυτό τι σημαίνει; υπάρχουν 2 επιλογές όταν το κάνεις, ή το λές ή το κρύβεις η μισέλ μιλησε για αν απατήσεις στάνταρόχι το να μην απατήσεις καθόλου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:50, 24-03-08:

Ετσι ναι, άκουσα κάτι φρικιαστικές απόψεις και είμαι φρικαρισμένη, άκουσα ότι είμαστε στο 1458 ξέρω γώ έτος, ή ότι ειμαστε κολλημένοι, προσωπικά δεν θέλω να μοιραστώ με καμία άλλη τον άντρα μου, είπα ότι άν θέλει να κάνει κάτι να μου το πεί να ξέρω, όχι να με φέρει προ τετελεσμένων, πρίν ακούστηκες σαν να συμφωνούσες το ότι κάνουμε κάτι και δεν το λέμε, ετσι ναί, απλά αν εσύ μπορείς να μοιραστείς τον άνθρωπο σου με κάποια άλλη έστω και μια φορά καλώς, εγώ δεν έχω την καρδιά να το αντέξω
Εγώ δεν είπα ότι είναι αναχρονιστικό να επιζητάς μονογαμία.
Εγώ είπα ότι είναι περιοριστικό απλά, όταν αναφέρεται και στο σεξ.
Και όσον αφορά τον άνθρωπο μου, την καρδιά του δεν σκοπεύω να τη μοιραστώ με καμία. Το πέος του, ειλικρινά αδιαφορώ με ποια θα το μοιραστώ, μου φαίνεται επουσιώδες.
Για κάποιες το σεξ είναι πιο σημαντικό και ουσιώδες, οκ δεν το κατέκρινα ποτέ. Αντιθέτως, άλλοι κατέκριναν τη δική μου άποψη επειδή είναι διαφορετική από τη δική τους.
Ναι, αν λιγουρευτώ σουβλάκια, και θελήσω να τα φάω, θα τα φάω και μετά θα μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί του. Εσύ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενοχλείσαι τόσο από την άποψη μου. Σου είπα ποτέ να ακολουθήσεις το ίδιο μοντέλο σχέσης; Είπα ποτέ ότι αυτό είναι το σωστό και όλα τα άλλα λάθος; (αντιθέτως εσύ υπονόησες ότι όσες σχέσεις δεν λειτουργούν όπως θες να λειτουργεί η δική σου δεν είναι σοβαρές) Αν εσείς τη βρίσκετε με τη μονογαμία (με την ετυμολογική της έννοια) και δεν νιώθετε να σας καταπιέζει, εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Γιατί θα πρέπει όμως να συμβιβαστώ κι εγώ στη δική σας νοοτροπία από τη στιγμή που δεν με εκφράζει ούτε εμένα, ούτε τον σύντροφο μου;
Και στην τελική, τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις ότι δεν είναι ότι θα με ενοχλήσει και θα το "καταπιώ", απλά δεν με πειράζει, δεν το θεωρώ σοβαρό, δεν θεωρώ ότι θα χαλάσει η σχέση μου από αυτό. Υπάρχουν άλλα πράγματα που θεωρώ εγώ πιο σημαντικά και σε κάποιον άλλον ίσως να φαινόταν αυτά καταπίεση (πχ απόλυτη ειλικρίνεια). Γιατί πρέπει να σκεφτομαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο και να κάνουμε τα ίδια πράγματα;

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:52, 24-03-08:

Αυτό τι σημαίνει; υπάρχουν 2 επιλογές όταν το κάνεις, ή το λές ή το κρύβεις η μισέλ μιλησε για αν απατήσεις στάνταρόχι το να μην απατήσεις καθόλου
ξέρω τι είπε η μισελ μανια μου

κ το σέβομαι απλά δεν συμφωνώ καθόλου με την απάτη κ πιστεύω οτι μέρος του έρωτα είναι κ το σεξ κάτι που η μισελ λέει ότι είναι 2 διαφορετικά πράγματα.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 20:55, 24-03-08:

Και όσον αφορά τον άνθρωπο μου, την καρδιά του δεν σκοπεύω να τη μοιραστώ με καμία. Το πέος του, ειλικρινά αδιαφορώ με ποια θα το μοιραστώ, μου φαίνεται ανούσιο και επουσιώδες.
Για κάποιες το σεξ είναι πιο σημαντικό και ουσιώδες, οκ δεν το κατέκρινα ποτέ. Αντιθέτως, άλλοι κατέκριναν τη δική μου άποψη επειδή είναι διαφορετική από τη δική τους.
Κιάν το πέος του τον διατάξει ότι η απλή ερωτική επαφή είναι καλύτερη; ή η άλλη είναι ξεπεταγμένη και έχει απίστευτη εμπειρία και κολλήσει; και ενώ εσένα δίνει συναισθημα στην άλλη δίνει το σώμα του; αυτό φοβάμε, ότι μπορεί να υπάρξουν γυναίκες πονηρες που καταστρέφους σπίτια και γάμους, άντρες είναι μπορεί να ξεγελαστούν απο βλακεία τους και να μην το καταλάβουν, γιατί να περάσω αυτή την κατάσταση;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 20:58, 24-03-08:

Κιάν το πέος του τον διατάξει ότι η απλή ερωτική επαφή είναι καλύτερη; ή η άλλη είναι ξεπεταγμένη και έχει απίστευτη εμπειρία και κολλήσει; και ενώ εσένα δίνει συναισθημα στην άλλη δίνει το σώμα του; αυτό φοβάμε, ότι μπορεί να υπάρξουν γυναίκες πονηρες που καταστρέφους σπίτια και γάμους, άντρες είναι μπορεί να ξεγελαστούν απο βλακεία τους και να μην το καταλάβουν, γιατί να περάσω αυτή την κατάσταση;
Τότε θα σημαίνει ότι έχω κάνει λάθος επιλογή Μάνια μου, οπότε ευτυχώς που γλίτωσα.

@Κάκερλακ: Το σεξ είναι μέρος του έρωτα, αλλά ο έρωτας δεν είναι απαραίτητα μέρος του σεξ. Το σεξ μπορεί να υπάρξει και σκέτο. Αυτή είναι η γνώμη μου.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 20:59, 24-03-08:

Και όσον αφορά τον άνθρωπο μου, την καρδιά του δεν σκοπεύω να τη μοιραστώ με καμία. Το πέος του, ειλικρινά αδιαφορώ με ποια θα το μοιραστώ, μου φαίνεται επουσιώδες.

Ναι, αν λιγουρευτώ σουβλάκια, και θελήσω να τα φάω, θα τα φάω και μετά θα μοιραστώ την εμπειρία μου μαζί του. Εσύ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενοχλείσαι τόσο από την άποψη μου. Σου είπα ποτέ να ακολουθήσεις το ίδιο μοντέλο σχέσης; Είπα ποτέ ότι αυτό είναι το σωστό και όλα τα άλλα λάθος; (αντιθέτως εσύ υπονόησες ότι όσες σχέσεις δεν λειτουργούν όπως θες να λειτουργεί η δική σου δεν είναι σοβαρές) Αν εσείς τη βρίσκετε με τη μονογαμία (με την ετυμολογική της έννοια) και δεν νιώθετε να σας καταπιέζει, εμένα δεν μου πέφτει λόγος. Γιατί θα πρέπει όμως να συμβιβαστώ κι εγώ στη δική σας νοοτροπία από τη στιγμή που δεν με εκφράζει ούτε εμένα, ούτε τον σύντροφο μου;
Και στην τελική, τόσο δύσκολο σου είναι να καταλάβεις ότι δεν είναι ότι θα με ενοχλήσει και θα το "καταπιώ", απλά δεν με πειράζει, δεν το θεωρώ σοβαρό, δεν θεωρώ ότι θα χαλάσει η σχέση μου από αυτό. Υπάρχουν άλλα πράγματα που θεωρώ εγώ πιο σημαντικά και σε κάποιον άλλον ίσως να φαινόταν αυτά καταπίεση (πχ απόλυτη ειλικρίνεια). Γιατί πρέπει να σκεφτομαστε όλοι με τον ίδιο τρόπο και να κάνουμε τα ίδια πράγματα;
όπα!!! είπα εγώ ότι ενοχλούμε?
είπα εγώ ότι εσύ μου λες τι σχέση να έχω κ ποιο μοντέλο σχέσεις πρέπει να έχω?
νόμιζα ότι κάναμε μια συζήτηση κ λέγαμε της απόψεις μας.
συγνώμη αν παρεξηγήθηκες.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:01, 24-03-08:

όπα!!! είπα εγώ ότι ενοχλούμε?
είπα εγώ ότι εσύ μου λες τι σχέση να έχω κ ποιο μοντέλο σχέσεις πρέπει να έχω?
νόμιζα ότι κάναμε μια συζήτηση κ λέγαμε της απόψεις μας.
συγνώμη αν παρεξηγήθηκες.
Εμένα μου φάνηκε ότι ενοχλήθηκες, αν κατάλαβα λάθος πάσο

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 21:02, 24-03-08:

@Κάκερλακ: Το σεξ είναι μέρος του έρωτα, αλλά ο έρωτας δεν είναι απαραίτητα μέρος του σεξ. Το σεξ μπορεί να υπάρξει και σκέτο. Αυτή είναι η γνώμη μου.
Εννοείτε ότι υπάρχει κ εγώ το πιστεύω κ εγώ το έχω κάνει, απλά όταν έχω μια σχέση αυτό δεν υπάρχει.Αυτή είναι η δικιά μου γνώμη.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 01:45, 25-03-08:

Προσωπικά, όπως έχω ξαναπεί σε άλλο θέμα, δεν θα με ενοχλούσε να κάνει σεξ ο σύντροφος μου με άλλη και το ίδιο περιμένω κι από αυτόν σε αντίστοιχη περίπτωση,
Μάλλον γιαυτο δε θα σε ενοχλουσε

Ίσως, δεν το αποκλείω (και το έχω εκφράσει σε άλλες σχετικές συζητήσεις αυτό). Εξαρτάται και από την περίπτωση, μιας και κάθε περίπτωση είναι μοναδική.
Πάντως μέχρι στιγμής όσες φορές έχω "τεστάρει" τον εαυτό μου σε διάφορες περιστάσεις, πιστεύω ότι είναι αρκετά πιθανό όταν έρθει αυτό, να το αντιμετωπίσω σύμφωνα με τη θεωρία (μου).
Βασικά για μένα η ενόχληση από την απιστία οφείλεται στο ότι φοβάσαι μην χάσεις τον άλλο, μην ερωτευτεί άλλη και σε αφήσει. Οπότε ίσως αν θεωρούσα την όποια γυναίκα πήγαινε μαζί της "ικανό" αντίπαλο, να μην μπορούσα να εφαρμόσω τη θεωρία και να με ενοχλούσε (και αυτό εξαρτάται από πολλούς παράγοντες, δεν αναφέρομαι σε εμφάνιση). Σε αντίθετη περίπτωση, είμαι βέβαιη (όσο μπορώ να είμαι για τον εαυτό μου) ότι δεν θα με πείραζε.
Τα υπογραμισμενα δεν πολυταιριζουν με το bold. Θα προτεινα να μην είσαι και τοσο σιγουρη. Άλλο οι θεωρίες, άλλο η πραξεις. Άσε που δε γνωριζουμε (ειδικά σε μικρες ηλικιες) καλα τον εαυτο μας ακομα...

Το προβλημα ειναι οτι απλα δε γινεται και η πιτα ολοκληρη και ο σκυλος χορτατος

Ας σταματήσουμε αυτό με το φαΐ γιατί είναι 2 τελείως διαφορετικά πράγματα, για μένα τουλάχιστον.Γιατί έτσι που το γράφεις είναι σαν να λες ότι αν μυρίσεις στο δρόμο ''σουβλάκια'' θα τρέξεις να τα φας χωρίς να σε νοιάζει τίποτα απλά για να νιώθεις ελεύθερη κ για να μην υποκύψει στο πειρασμό, κ μετά θα πας να το πεις στον άνθρωπο που έχεις δίπλα σου κ σέβεσαι κ να του το πεις. αφού του το είπες ούτε γάτα ούτε ζημιά έτσι? αφού δεν του έκρυψες τίποτα.
Απ΄το το στομα μου το πηρες ! (το σουβλακι )

Η διαφορά στην νοοτροπία της michelle , πιστευω έγκειται στο οτι διαχωρίζει τελειως τον ερωτα απο το σεξ, και τα θεωρει μη αρρηκτα συνδεδεμενα. Κατανοω την αντιληψη αυτη, αλλά δε νομιζω οτι την συμμερίζομαι καθως αυτό υποβιβαζει το (σκετο) σεξ σε μια ζωωδη ενστικτωδη μηχανιστική διαδικασία, και προτιμω να το βλέπω σαν κατι που προκυπτει από τον ερωτα και το παθος, και οχι τόσο αμιγως ορμονικό (που συμβαινει να είναι και ετσι, αλλά το θεωρω κατωτερο , πιο φτωχό).

Παντως αν μπορειτε να εχετε σχεση, οπου ο καθενας μπορει να κανει σεξ δεξια-αριστερα, και απλα πρεπει να μη το κρυβει (σαν την φορολογια ενα πραμα) για να ειναι ολα οκ, και ταυτοχρονα να μπορείτε να ζειτε μια σοβαρή και εντονα συναισθηματική σχεση, τοτε, με γεια σας με χαρα σας, και σας ζηλευουμε όλοι

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 01:58, 25-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Προσωπικά μου έχει γίνει και δεν ήταν καθόλου λόγια. Εκτός αν αναφερόσουν μόνο στην Michelle.
Χαχα, ναι είναι που την ξέρω τόσο καλά

Τι λες ωρέ φαντάνγκο.

Καταρχήν, να πω ότι το ποστ μου το έγραψα πριν διαβασω το προηγουμενο ποστ της μισελ με το οποιο συμφωνω 100% (αριθμός 57).

Η άποψη μου είναι πολύ απλά, όχι στις βαριες δηλωσεις, ας κραταμε και καμία πατινη, γιατι μερικες φορες η αλήθεια είναι άπειρα πιο συντριπτική από τις αναμενόμενες αντιδράσεις.

Βεβαίως και κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και κάθε αντίδραση όχι προβλέψιμη και σεβαστή.

Και τέλος, ουδέποτε είπα ότι μια παρασπονδία δεν μπορεί να ξεπεραστεί, είπα απλά ότι η πικρή γεύση θα υπάρξει για λίγο, όσο κουλ και αν είναι η αντιμετώπιση.

Οφ δε ρέκορντ να πω ότι κι εγώ είχα ακριβως την ίδια θεωρία, ... μέχρι που μου συνέβη και σας το ορκίζομαι ότι δεν πόνεσα καθόλου, κατάλαβα όμως ότι δεν ήμουνα καθόλου μα καθόλου ερωτευμένη πια για αυτό και δεν πόνεσα!

Όσο για αυτό που λες ισιλιελ,
Δεν είναι κοινωνική επιταγή η ζήλεια ναι?
Ούτε ο έρωτας.
Ούτε η ανάγκη να ξυπνάς και να βλέπεις την ίδια αγουροξυπνημένη φάτσα.
Μάλλον πιο new age και "γαμάτο" μου φαίνεται να ασπάζεται κανείς ελαφρά τη καρδία τη δικαιολογία της πολυγαμίας.

Πάντα σεβαστός αυτός που το βιώνει διαφορετικά φυσικά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 02:15, 25-03-08:

Χαχα, ναι είναι που την ξέρω τόσο καλά

Τι λες ωρέ φαντάνγκο.

Καταρχήν, να πω ότι το ποστ μου το έγραψα πριν διαβασω το προηγουμενο ποστ της μισελ με το οποιο συμφωνω 100% (αριθμός 57).

Η άποψη μου είναι πολύ απλά, όχι στις βαριες δηλωσεις, ας κραταμε και καμία πατινη, γιατι μερικες φορες η αλήθεια είναι άπειρα πιο συντριπτική από τις αναμενόμενες αντιδράσεις.

Βεβαίως και κάθε άνθρωπος είναι μοναδικός και κάθε αντίδραση όχι προβλέψιμη και σεβαστή.
Καταρχήν μάλλον εννοείς το post 55 που ήταν το προηγούμενο του δικού σου. Το 57 είναι επόμενο

Δεν καταλαβαίνω, εκτός αν έχουμε καταλάβει λάθος και οι δύο, ποια βαριά δήλωση έκανα (γιαυτό ρωτάω αν αναφερόσουν στην Michelle). Είπα απλά ότι αν η σχέση είναι ορισμένη με έναν συγκεκριμένο τρόπο, δεν θεωρείται απιστία, για μένα. Δεν διαφωνώ ότι τέτοιου είδους σχέση είναι "επικίνδυνη" από την άποψη ότι τα αισθήματα κάποιες φορές μπορεί να σε προδώσουν. Απλά το σίγουρο είναι ότι και να γίνει αυτό, εφόσον η σχέση έχει οριστεί έτσι, δεν μπορείς να κατηγορήσεις τον άλλο για απιστία.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 02:16, 25-03-08:

Για άλλο μιλάμε, αλλά δεν περίμενα εξάλλου να συνεννοηθώ και ποτέ μαζί σου φανδάνγκιε

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:28, 25-03-08:

Η ζήλια είναι απόρροια των κοινωνικών επιταγών. Υπάρχουν άλλωστε άνθρωποι που ζηλεύουν τη βίλα του γείτονα κι άλλοι που δεν τους απασχολεί καθόλου. Άρα δεν είναι κάτι που έχουν όλοι οι άνθρωποι σε ίσες ποσότητες.

Δηλαδή το να μην ζηλεύεις είναι μοδάτο;
Παύει να είναι ένστικτο και γίνεται new age και "γαμάτο"; Cool.

Αυτό το new age όμως, πως το κολλάμε σε κάθε συζήτηση...

Γνωρίζω τρεις ανθρώπους, δύο γυναίκες και έναν άντρα, άνω των 45 και οι τρεις, οι οποίοι συμβιώνουν αρμονικότατα εδώ και 10 χρόνια στην πράξη, όχι στη θεωρία.
Γνώριζα κι ένα ακόμη ζευγάρι στην Κέρκυρα που κατά καιρούς άλλαζαν ερωτικούς συντρόφους και δεν έτρεχε μια. Δεν ξέρω πως κατέληξε η σχέση τους, πάντως όσο καιρό τους έζησα ήταν πολύ ερωτευμένοι και ευτυχισμένοι.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 02:37, 25-03-08:

Η βίλα του γείτονα είναι άλλος ένας παραλληλισμός ανάλογος με το σουβλάκι που αναλύθηκε (λολ) παραπάνω και όχι ανάλογα σημαντικός με έναν άνθρωπο που επιλέγεις δίπλα σου για σήμερα, για τον επόμενο μήνα ή και για πάντα.

Ναι, το να μην ζηλεύεις μπορεί να γίνει απίστευτα cool και ψάξε και δες το στη γενιά των 20 sth.

Παραδείγματα όπως και αντιπαραδείγματα υπάρχουν πάντα, δεν μπορείς όμως να βασιστείς και πολύ σε αυτά, απέχουν πολύ από το να θεωρηθούν επιχειρήματα.

Και προφανώς τίποτα δεν έχουν οι άνθρωποι σε ίσες ποσότητες αλλιώς η ζωή δε θα είχε καθόλου πλάκα.

Νύχτεςςςς

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:41, 25-03-08:

Παραδείγματα όπως και αντιπαραδείγματα υπάρχουν πάντα, δεν μπορείς όμως να βασιστείς και πολύ σε αυτά, απέχουν πολύ από το να θεωρηθούν επιχειρήματα.
Δε διαφωνώ. Γι' αυτούς που τα ζουν όμως είναι η ζωή τους και αποτελούν επιχειρήματα για τους ίδιους, όσο κι αν στους τρίτους, φαίνεται παράλογο ή επιφανειακό

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 09:47, 25-03-08:

Εγώ πάντως δεν είπα ποτέ ότι η δική μου άποψη είναι cool και new age, και οι άλλες απαρχαιωμένες και μεσαιωνικές.
Ούτε θεωρώ ότι η δική μου άποψη είναι "καλύτερη" και οι άλλες "χειρότερες" για οποιονδήποτε άλλο πέρα από εμένα.
Αντιθέτως είδα διάφορες απόψεις που υπονοούν ότι [α] δεν θα αντιδράσω έτσι στην πράξη [β] η σχέση μου είναι της πλάκας [γ] δεν είμαι ερωτευμένη, γι'αυτό δεν ζηλεύω (παρεπιπτόντως ποιός είπε ότι δεν ζηλεύω; Όταν φοβάμαι μήπως ερωτευτεί κάποια φίλη του ή κάποια κοπέλα που γνώρισε ζηλεύω και παραζηλεύω και αρκετά μάλιστα. Απλά είμαι πολύ επιλεκτική στο ποιες θα ζηλέψω. Μέχρι στιγμής στα 3+ χρόνια που είμαστε μαζί, έχω ζηλέψει για 3-4 γυναίκες).

Ο καθένας ορίζει τις σχέσεις του σύμφωνα με το χαρακτήρα του και τις ανάγκες του. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να μειώνουμε οποιδήποτε άλλο ορισμό πέρα από αυτόν που καλύπτει εμάς.
Υπάρχουν (ακόμα και σήμερα) άνθρωποι που δεν κάνουν σεξ πριν το γάμο και θεωρούν όσες σχέσεις είναι ολοκληρωμένες χωρίς γάμο μη σοβαρές. Να δω αν θα σας άρεσε να έρθει ένας τέτοιος και να προσπαθεί να σας πείσει ότι η σχέση σας είναι της πλάκας
Και στην τελική δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πρέπει να πιέσω τον εαυτό μου να με ενοχλεί κάτι που πάντα το θεωρούσα ασήμαντο.

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 12:33, 25-03-08:

Οφ δε ρέκορντ να πω ότι κι εγώ είχα ακριβως την ίδια θεωρία, ... μέχρι που μου συνέβη και σας το ορκίζομαι ότι δεν πόνεσα καθόλου, κατάλαβα όμως ότι δεν ήμουνα καθόλου μα καθόλου ερωτευμένη πια για αυτό και δεν πόνεσα!
Interesting point. Αξιο σχολιασμου me thinks.

Oσο για μεγεθη ποστ, περιεχομενα κλπ : κανείς δεν ειπε οτι δεν ειμαστε ελευθεροι να σχολιαζουμε οσο και οπως θέλουμε. Αυτό φυσικά συμπεριλαμβάνει και την πολιτισμενη έκφραση αποδοκιμασίας για κάποιο ποστ όμως.

Παντως ακομα και ο Μαρκυ (ντε σαντ) είχε πει : "Κανένας καλοπιστος και ειλικρινής εραστής, δε θα αρνηθεί, οτι θα προτιμουσε να δει την ερωμενη του νεκρή, παρά άπιστη !".

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 12:40, 25-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από stavros_
Ε και τι να κάνω ν αρχίσω να πη*άω παντρεμένες για να μπώ στο κλίμα?
Αν σου κάθονται, γιατί όχι αδερφέ; Οι παντρεμένες είναι οι πιο σεξουαλικά υποσιτισμένες συνήθως (αφού μιλάμε γι' αυτές που σου κάθονται, άρα το ψάχνουν) και αυτό που θα κάνεις είναι να δώσεις στην υποκρισία του αστικού γάμου λίγη ακόμη παράταση ζωής και δικαιολογία της συμβατικής του ύπαρξης. Πρόσεξε, μιλάω γι' αυτές που το ψάχνουν. Γιατί όχι λοιπόν;

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Δηλαδή, όσοι δεν συμβιβάζονται με αυτό, ζουν στο ψέμα;
Ξέρεις πόσοι έχουν βρει ένα άτομο για να καλύπτουν τις ανάγκες τους και ζουν μέσα στο ψέμα;
Μη σου πω όλοι και σε ταράξω.....
Μάλλον Καπετάνιο μου τους τάραξες πολύ, αν κρίνω από τις αρνητικές που μάζεψε αυτό το ποστ σου. Βλέπεις, η αλήθεια πληγώνει αυτούς που κάνουν πως δεν την βλέπουν...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 25-03-08 στις 15:12. Αιτία: Όρος #1
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:51, 25-03-08:

Παιδιά μην ειρωνεύεστε σας παρακαλώ.

Προσωπικά πάντως με ενοχλούν γενικεύσεις του τύπου "όλοι όσοι έχουν βρει ένα άτομο για να καλύπτουν τις ανάγκες τους ζουν μέσα στο ψέμα" όσο με ενοχλούν και οι αντίθετες γενικεύσεις.

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 12:51, 25-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Τόυτο με τις σοβαρές λέξεις μου θυμίζει αυτό που λένε: Κάτσε καλά ρε, γιατί εγώ ξέρω Καράτε..., Ζίου Ζίτσου..., Κουνγκ Φου..., Τάε Κβον Ντο κι άλλες κινέζικες... λέξεις!!
Εκτός από το Kung Fu καμιά από τις λέξεις που ανέφερες δεν είναι κινέζικη. Το Tae Kwon Do είναι κορεάτικο και όλα τα υπόλοιπα γιαπωνέζικα. (ε, δε νομίζω να πει κανείς ότι δε συνεισφέρω εποικοδομητικά στη συζήτηση...)

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 13:23, 25-03-08:

@ Michelle
Κοίτα αν ισχύουν όλα αυτά που λες και στη πράξη τότε μπράβο σου. Νομίζω όμως ότι γίνεσαι λίγο απόλυτη στην άποψη σου γιατί από ότι κατάλαβα δεν σου έχει συμβεί ακόμη. Λες ότι τα έχεις με κάποιον και ότι αν συνέβαινε θα ήσουν οκ. Εφόσον όμως δεν σου έχει συμβεί επέτρεψε μου να έχω κάποιες αμφιβολίες. Αλλιώς νομίζεις κάποιες φορές ότι θα αντιδρούσες και άλλο πράγμα σου βγαίνει. Πάντως εάν ισχύει πραγματικά, πάσο και καλά κάνεις. Your choice, your life αρκεί να βρεις ανθρώπο που να σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο

Άποψη μου είναι ότι και το σεξ είναι μέρος της σχέσης και είναι πολύ πιθανό αν το κοριτσάκι κάνει κουτσουκέλες με άλλους εάν τα έχουμε μαζί εκτός του ότι μου χτυπάει τον εγωισμό με κάνει να μην εμπιστεύομαι. Άσε που αν το μάθεις τελικά κάτι χάνεται. Σε καμία περίπτωση δε τη βλέπεις με τον ίδιο τρόπο μετά...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:34, 25-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
@ Michelle
Κοίτα αν ισχύουν όλα αυτά που λες και στη πράξη τότε μπράβο σου. Νομίζω όμως ότι γίνεσαι λίγο απόλυτη στην άποψη σου γιατί από ότι κατάλαβα δεν σου έχει συμβεί ακόμη. Λες ότι τα έχεις με κάποιον και ότι αν συνέβαινε θα ήσουν οκ. Εφόσον όμως δεν σου έχει συμβεί επέτρεψε μου να έχω κάποιες αμφιβολίες. Αλλιώς νομίζεις κάποιες φορές ότι θα αντιδρούσες και άλλο πράγμα σου βγαίνει. Πάντως εάν ισχύει πραγματικά, πάσο και καλά κάνεις. Your choice, your life αρκεί να βρεις ανθρώπο που να σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο
Έχε όσες αμφιβολίες θες, ο σκοπός μου δεν είναι να πείσω κανέναν (τι θα κερδίσω άλλωστε; ), απλά είπα την άποψη μου. Όποιος θέλει να την αμφισβητήσει είναι δικό του θέμα.
Και έχω βρει άνθρωπο που σκέφτεται με τον ίδιο τρόπο, don't worry

Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

O Lorien έγραψε στις 14:05, 25-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Εκτός από το Kung Fu καμιά από τις λέξεις που ανέφερες δεν είναι κινέζικη. Το Tae Kwon Do είναι κορεάτικο και όλα τα υπόλοιπα γιαπωνέζικα. (ε, δε νομίζω να πει κανείς ότι δε συνεισφέρω εποικοδομητικά στη συζήτηση...)

Παντως σιγουρα ο τροπος χρησης του κουμπιου εξαρταται (και) απο το συνομιλητη. Πχ καποιοι πιστευουν οτι πρεπει να ειρωνευονται τις παραινέσεις.

Ω κερί, ω ήχοι...(καλα το θυμαμαι ; )

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 14:10, 25-03-08:

και αυτό που θα κάνεις είναι να δώσεις στην υποκρισία του αστικού γάμου λίγη ακόμη παράταση ζωής και δικαιολογία της συμβατικής του ύπαρξης.
...Xάε είσαι παντρεμένος?

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kinezoula
H kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H kinezoula έγραψε στις 14:16, 25-03-08:

Δεν νομιζω οτι σε καμια περιπτωση ειναι καλο να προσπαθησουμε να πεισουμε τον συνομιλητη μς οτι εχει αδικο..Ο καθενας εχει δικαιωμα να κανει στην σχεση του οτι θελει αυτος.

Προσωπικα ,ειμαι ατομο που ζηλευω τον συντροφο μου και δεν θελω να εχει καποια ερωτικη εαφη με καποια αλλη.Αν συμβει στην σχεση μου κατι τετοιο δεν θα ειναι σιγουρα οπως ηταν πριν να γινει η απιστια.Και το πιο πιθανον να διαλυθει..Δεν νομιζω οτι μπορω να πω σε καποιον που διαφωνει να κανει το ιδιο με εμενα..Γιατι θεωρω οτι μονο εγω εχω δικιο..Αυτο κατα την γνωμη μου ειναι εγωισμος.

Σε περιπτωση που 2 συντροφοι εχουν συμφωνησει να εχουν μια πιο ελευθερη σχεση αυτο ειναι δικη τους αποφαση ..Και μπορει να εχουν τις ισορροπιες για να το τηρησουν.Δεν ειναι καλο να το κρινουμε.Απλα πολλες φορες πισω απο την εννοια της ελευθεριας καποιος μπορει να χρησιμοποιει τον αλλο η να καταπιεζει τον αλλο..Και αυτο ειναι το επικινδυνο σε αυτη την ελευθερια.Απαιτειται ομως ιση μεταχειριση και σεβασμος στον συντροφο.Αλλιως υπαρχουν κινδυνοι για την σχεση.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Περι κολλεγίων - Από 01011001
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία ΙΕΚ & Κολλέγια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 10-01-10 στις 17:36.
    • Γενικό Απορία μαθηματικής φύσεως - Από zip_unzip
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-01-09 στις 18:03.
    • Aπορια ερωτικης φυσεως.... - Από phyllis
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σεξουαλικά προβλήματα και απορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 07-02-07 στις 03:09.
    • απορια...ερωτικης φυσεως!! - Από neraidoula
      Το θέμα έχει λάβει 8 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σεξουαλικά προβλήματα και απορίες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 11-10-06 στις 08:43.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους