Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,075 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Περί της φύσεως και της σοβαρότητας της απιστίας

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:24, 25-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Εκτός από το Kung Fu καμιά από τις λέξεις που ανέφερες δεν είναι κινέζικη. Το Tae Kwon Do είναι κορεάτικο και όλα τα υπόλοιπα γιαπωνέζικα. (ε, δε νομίζω να πει κανείς ότι δε συνεισφέρω εποικοδομητικά στη συζήτηση...)
Ανέκδοτο λέω καλή μου, δεν κάνω γλωσσολογική ανάλυση. Τελικά έχει δίκιο ο Δημήτρης που λέει πως είναι ο εξυπνότερος της οικογένειας, μου φαίνεται κι εγώ ο βλαξ τον αμφισβητούσα...

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
...Xάε είσαι παντρεμένος?
Ήμουν...επί σχεδόν 20 χρόνια.

Αρχική Δημοσίευση από Lorien
Oσο για μεγεθη ποστ, περιεχομενα κλπ : κανείς δεν ειπε οτι δεν ειμαστε ελευθεροι να σχολιαζουμε οσο και οπως θέλουμε. Αυτό φυσικά συμπεριλαμβάνει και την πολιτισμενη έκφραση αποδοκιμασίας για κάποιο ποστ όμως.
Βρε καλώς το παλικάρι...Βάλαν internet και στο Δριμύγκλαβο;

Αφού λοιπόν αυτό με τα κουμπάκια και να μην τα πατάμε τα ρημάδια είναι κατά τη γνώμη σου πολιτισμένη έκφραση αποδοκιμασίας, θα τη χρησιμοποιώ κι εγώ στο εξής όταν θέλω να εκφράσω την πολιτισμένη μου αποδοκιμασία στα δικά σου γραπτά. Μην τολμήσεις και διαμαρτυρηθείς μετά, έτσι Λόρυ; Τώρα έχω ντοκουμέντα, ντα;

Παντως ακομα και ο Μαρκυ (ντε σαντ) είχε πει : "Κανένας καλοπιστος και ειλικρινής εραστής, δε θα αρνηθεί, οτι θα προτιμουσε να δει την ερωμενη του νεκρή, παρά άπιστη !".
Ερωμένη κατά τα ομαδικά όργια του Μαρκύ ή κατ' ιδίαν; Βρήκες άτομο να το βάλεις να υποστηρίξει τη μονογαμία...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:07, 25-03-08:

Idril ξερεις απο ανατολιτικη γλωσσολογια και τον διορθωσες τον ανθρωπο, ή απλά γνωριζεις 2 πραγματα απο πολεμικές τέχνες ; Αν ισχυει το 1ο, θα σου χρησημευσει ,ξερεις που.

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Βρε καλώς το παλικάρι...Βάλαν internet και στο Δριμύγκλαβο;
Dont you mean "Δρυμίγκλαβο" ; . Ίντερνετ μπηκε καμποσες μερες τωρα, αλλά δεν υπηρχε χρονος και διαθεση. Τωρα σιγα σιγα , κατι γινεται από θεμα χρονου. Από διαθεση, ..θα δειξει.

Αφού λοιπόν αυτό με τα κουμπάκια και να μην τα πατάμε τα ρημάδια είναι κατά τη γνώμη σου πολιτισμένη έκφραση αποδοκιμασίας,...
..μα...και συ απλη παραινεση την χαρακτηρισες...Αν αυτο δε σου φαινεται πολιτισμενο ίσως πρεπει να θυμηθουμε μερικά παλιά ποστ

θα τη χρησιμοποιώ κι εγώ στο εξής όταν θέλω να εκφράσω την πολιτισμένη μου αποδοκιμασία στα δικά σου γραπτά. Μην τολμήσεις και διαμαρτυρηθείς μετά, έτσι Λόρυ; Τώρα έχω ντοκουμέντα, ντα;
Ελα βρε τωρα, ποτέ δεν είχες προβλημα να αποδοκιμαζεις γραπτά άλλων, δε νομιζω να χρειαζεσαι νεα εργαλεια και ντοκουμεντα. Απο την αλλη ποτέ δεν ειχα προβλημα να σου απαντησω οπως χρειαζεται, ουτε και διαμαρτυρηθηκα για τα ποστ αυτα καθευατα, οπως άλλοι (εμμεσα,αμεσα,φανερα ή οχι)

Ερωμένη κατά τα ομαδικά όργια του Μαρκύ ή κατ' ιδίαν; Βρήκες άτομο να το βάλεις να υποστηρίξει τη μονογαμία...
Αν ειναι ερωμενη κατα τα ομαδικα οργια, ένα παραπανω να μας κανει εντυπωση που ειπε τετοιο πραγμα αυτος .Αλλά νομιζω εννοουσε κατ ιδιαν. Ακριβως επιτηδες διαλεξα αυτον και ανεφερα . Δε νομιζω οτι με αυτο που παρεθεσα υποστηριζει τη μονογαμια ετσι γενικα, αλλά οτι υποστηριζει την πιστοτητα του συναισθηματος οταν εισαι με καποιο ατομο. Άλλο μετά αν τα αλλάζεις σαν τσίχλες. Οταν εισαι με καποιο ατομο ομως, να εισαι 100% εκει και να το ζεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 12:14, 26-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Τότε θα σημαίνει ότι έχω κάνει λάθος επιλογή Μάνια μου, οπότε ευτυχώς που γλίτωσα.
Ok λάθος άνθρωπος, κιάν είναι ο σωστός και καταλίξει πασχάλης; τι κάνεις τότε; η επιλογή του συντρόφου είναι σωστή ή λάθος; θα το δεχόσουν;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mania : 26-03-08 στις 12:35.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 13:35, 26-03-08:

Διαβάζοντας απόψεις ορισμένων, και εμπειρίες τους, αισθάνομαι οτι είμαι πολύ συντηριτικός. Αλλά να πω την μαύρη αλήθεια, το γουστάρω που έχω μείνει έτσι.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη αριαδνη4852
H αριαδνη4852 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 93 μηνύματα.

H αριαδνη4852 έγραψε στις 17:52, 26-03-08:

κ αλλος ενας που αισθανεται συντηρητικος...παλι καλα...χαιρομαι που δεν ειμαι η μονη

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 18:02, 26-03-08:

Δεν πιστέυω ότι κάποιος είναι συντηριτικός επειδή θέλει η αγάπη που δίνει και που πέρνει να είναι μόνο για δύο, ή ότι το να αγαπάμε κάποιον και δεν θέλουμε να τον μοιραστούμε είναι συντηριστισμός, απλά είναι λογικό, κάποιες περιπτώσεις που ακούμε ποιό πάνω είναι αληθινές αλλα δεν είναι ο νόμος στον κανόνα, κανένας δεν ξέρει τι περνάει κάποιος που κάνει κάτι απο τα παραπάνω.

Τρανταχτό παράδειγμα και επίκαιρό είναι ο Πασχάλης, η γυναίκα του δίχνει άνετη και χαλαρή αλλα κανένας δεν ξέρει η ψυχή της τι νοιώθει, μπορεί καταβάθως να είναι εγωήστρια και δεν θέλει να δείξει αυτό που νοιώθει, κάποιοι λένε ότι είναι ευτυχισμένοι και ενωμένοι αλλα κανείς δεν ξέρει την ψυχή της... Ετσι και εμείς μπορούμε να λέμε πράγματα αλλα μόνο κάποιος που έζησε κάτι τέτοιο ξέρει έχει την πραγματική και σωστή άποψη πάνω στο θέμα

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 18:41, 26-03-08:

ετσι ειναι,δεν ειπα το αντιθετο...γιαυτο με λεω συντηρητικη,γιατι αυτο που θεωρω εγω"νορμαλ" για τους αλλους ειναι συντηρητισμος...κ εσενα συντηρητικη θα σε πουν μερικοι......

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 18:54, 26-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από αριαδνη
ετσι ειναι,δεν ειπα το αντιθετο...γιαυτο με λεω συντηρητικη,γιατι αυτο που θεωρω εγω"νορμαλ" για τους αλλους ειναι συντηρητισμος...κ εσενα συντηρητικη θα σε πουν μερικοι......
Αν είναι κούκλα μου να είμαι με τον άνρωπο που αγαπώ και δεν μπαινει τίποτα στην μέση τότε είμαι μούχλα, με τρώνε οι σκόνες έχω πιάσει σκόρο, αλλα μαρέσει

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 19:07, 26-03-08:

μαζι σου ειμαι...δε συμφωνω οτι πιανουμε μουχλα και σκονη οταν ειμαστε μεναν ανθρωπο ομως..αυτο γινεται στην αντιθετη περιπτωση,οταν δεν ειναι μονο ενας και παιζουμε με πολλους...τοτε μουχλιαζουμε...κατα τη γνωμη μου...οταν ταιριαζεις με εναν ανθρωπο και τον αγαπας παντα ανακαλυπτεις και κατι καινουργιο...δε βαριεσαι και δε μουχλιαζεις ποτε!!το δυσκολο ειναι να τον βρεις...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 19:26, 26-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από αριαδνη
μαζι σου ειμαι...δε συμφωνω οτι πιανουμε μουχλα και σκονη οταν ειμαστε μεναν ανθρωπο ομως..αυτο γινεται στην αντιθετη περιπτωση,οταν δεν ειναι μονο ενας και παιζουμε με πολλους...τοτε μουχλιαζουμε...κατα τη γνωμη μου...οταν ταιριαζεις με εναν ανθρωπο και τον αγαπας παντα ανακαλυπτεις και κατι καινουργιο...δε βαριεσαι και δε μουχλιαζεις ποτε!!το δυσκολο ειναι να τον βρεις...
Ενωω μουχλιασμένες αντιλήψεις, είναι μεταφορικό πάντως συμφωνω απόλυτα μαζί σου

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:38, 26-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ok λάθος άνθρωπος, κιάν είναι ο σωστός και καταλίξει πασχάλης; τι κάνεις τότε; η επιλογή του συντρόφου είναι σωστή ή λάθος; θα το δεχόσουν;
Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα την ερώτηση Μάνια μου...

@stavros, αριάδνη: Αν αναφέρεστε στις δικές μου απόψεις πάντως, δεν νομίζω να χαρακτήρισα ποτέ συντηρητικούς όσους έχουν αντίθετη άποψη.

Παράθεση

αριαδνη4852

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H αριαδνη4852 έγραψε στις 19:52, 26-03-08:

σχολιασαν παρα πολλα ατομα,δεν αναφερθηκα στις δικες σου αποψεις.εγω ειπα απλα πως μαλλον ειμαι αρκετα συντηρητικη σε σχεση με καποιους αλλους.εγω η ιδια με ειπα συντηρητικη

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:33, 27-03-08:

Δεν μπορούμε να συγκρίνουμε την καλύτερη των μονογαμικών σχέσεων (με τον ανθρωπο που αγαπάω.... δεν μουχλιάζω ποτέ.....) με την χειρότερη των πολυγαμικών (δεν ξέρεις πως νοιώθουν.... η ψυχούλα τους το ξέρει......), ούτε είναι όλες οι ηλικίες και οι εποχές ίδιες σε κάθε άνθρωπο. Ούτε όμως και το ανάποδο (συμβιβασμός vs ελευθερία).
Ας διαλέξει ο καθένας τον τρόπο του και ας είναι ειλικρινής με το/τα ταίρι/ια του. '

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 11:49, 27-03-08:

Εγω παντως ενα εχω να πω... βρισκομαι αναμεσα σε τοσα ειλικρινη ατομα, που δυσκολευομαι να το πιστεψω(δε σημαινει βεβαια, οτι δεν...)...διοτι εκει "εξω" πασχουμε απο αυτο...

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 51 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 12:14, 27-03-08:

Sorry, αλλά δεν είπα ότι είμαστε ειλικρινείς, είπα ας είμαστε ειλικρινείς.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:24, 27-03-08:

Δεν είμαι σίγουρη ότι κατάλαβα την ερώτηση Μάνια μου...
Λές ότι το σέξ δεν επιρεάζει την σχέση αν υπάρχει πραγματική αγάπη, μπορεί εν μέροι να συμφωνω μαζί σου καθώς είναι η δική σου άποψη, αλλα τί γίνετε αν υπάρξει μία στραβή και γκαστρώσει κάποια; ενώ σε αγαπάει, σε λατρέυει κάνει την βλακεία και πάει με κάποια που είναι ξύπνια καιθέλει να τον τηλιξει; αν του πεί ότι είσαι υποχρέωμένος για κάποια πράγματα; αν αν άν άν; πώς θα ένοιωθες; θα άξιζε ακόμα για σένα η επιλογή; πώς θα αντιδρούσες;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:32, 27-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Sorry, αλλά δεν είπα ότι είμαστε ειλικρινείς, είπα ας είμαστε ειλικρινείς.
Δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα καλη μου..., αλλα στο συνολο αυτων που απαντησαν στο θεμα..
Εμενα ειλικρινα με εκπλησσει που ειναι ολοι τοσο ειλικρινεις...εκτος εαν πια καταλαβα λαθος...και παω πασο..

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:40, 27-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Δεν αναφερομαι σε σενα προσωπικα καλη μου..., αλλα στο συνολο αυτων που απαντησαν στο θεμα..
Εμενα ειλικρινα με εκπλησσει που ειναι ολοι τοσο ειλικρινεις...εκτος εαν πια καταλαβα λαθος...και παω πασο..
Οταν λές ειλικρίνια τι ενωείς; όταν με απλώτητα λέει κάποιος ότι εγώ ποτέ δεν θα κάνω κάτι με άλλον ή αυτούς που λένε απλά ότι είναι νορμάλ να πάει και με άλλους ο σύντροφος; αν δεν θές να απαντήσεις μπορείς να μου πείς που είναι η αποψη πάνω στο θέμα γιατί γίνετε χαμός σε αυτό το τόπικ και δεν μπορώ να την βρώ;

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 12:55, 27-03-08:

Μανια μου, εγω απλα παρατηρησα, οτι οι περισσοτεροι σε καθε περιπτωση θα ηταν τοσο τελεια ειλικρινεις απεναντι στον συντροφο τους, κατι που δεν εχω δει irl...
Αυτο ειπα, χωρις να θελω να προσβαλλω καποιον ή να τον αμφισβητησω...

Τωρα, οσον αφορα στο τι πιστευω γυρω απο την απιστια, θα σου πω μονο πως ο εαυτος μου με εχει εκπληξει....
Δεν ξερω ποσο ειλικρινης θα μπορουσα να ειμαι σε περιπτωση που θα διχαζομουν αναμεσα σε δυο ατομα και δεν ξερω πως θα αντιδρουσα σε περιπτωση που αντιλαμβανομουν καποια απιστια εις βαρος μου...
Αυτο που μετα βεβαιοτητας μπορω να σου πω, ειναι οτι υπαρχουν καταστασεις απιστιας ,που ναι μεν τις καταλαβαινω, αλλα δεν τις δικαιολογω...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 13:00, 27-03-08:

Μανια μου, εγω απλα παρατηρησα, οτι οι περισσοτεροι σε καθε περιπτωση θα ηταν τοσο τελεια ειλικρινεις απεναντι στον συντροφο τους, κατι που δεν εχω δει irl...
Αυτο ειπα, χωρις να θελω να προσβαλλω καποιον ή να τον αμφισβητησω...

Τωρα, οσον αφορα στο τι πιστευω γυρω απο την απιστια, θα σου πω μονο πως ο εαυτος μου με εχει εκπληξει....
Δεν ξερω ποσο ειλικρινης θα μπορουσα να ειμαι σε περιπτωση που θα διχαζομουν αναμεσα σε δυο ατομα και δεν ξερω πως θα αντιδρουσα σε περιπτωση που αντιλαμβανομουν καποια απιστια εις βαρος μου...
Αυτο που μετα βεβαιοτητας μπορω να σου πω, ειναι οτι υπαρχουν καταστασεις απιστιας ,που ναι μεν τις καταλαβαινω, αλλα δεν τις δικαιολογω...
Σόρυ νόμιζα αλλο

Α!!! ανάμεσα στο ζευγάρι ενωείς, ναι υπάρχει ειληκρίνια αλλα καμιά φορά η ειλικρίνια είναι πώς το βλέπουμε, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, προσωπικά λέω πάντα ότι θα τον ευνουχίσω αν κάνει κάτι με άλλη, προτειμώ να μου πεί ξέρεις δεν σε γουστάρω πιά παρά να τον βρώ καβάλα στο δελφίνι

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 13:03, 27-03-08:

Σόρυ νόμιζα αλλο

Α!!! ανάμεσα στο ζευγάρι ενωείς, ναι υπάρχει ειληκρίνια αλλα καμιά φορά η ειλικρίνια είναι πώς το βλέπουμε, άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου, προσωπικά λέω πάντα ότι θα τον ευνουχίσω αν κάνει κάτι με άλλη, προτειμώ να μου πεί ξέρεις δεν σε γουστάρω πιά παρά να τον βρώ καβάλα στο δελφίνι
Α πα πα!!!Καβάλα? Ούτε να το σκέφτομαι! Ειλικρίνεια & κατανόηση πάνω απ' όλα...αυτό αρκεί για να είμαστε καλά με τον σύντροφό μας φιλενάδα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ninaki : 27-03-08 στις 13:08.
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 13:05, 27-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Α πα πα!!!Καβάλα? Ούτε να το σκέφτομαι! Ειλικρίνεια & κατανόηση πάνω απ' όλα...αυτό αρκεί για να είμαστε καλά με τον σύντροφό μας φιλανάδα!
εγώ το ξέρω, αλλα ξέρεις πόσες γύρησαν σπίτι και είδαν τον άντρα τους ή τις γυναίκες τους με άλλη/ο; πάρα πολλές, μπορεί να λατρέυεις τον άλλο αλλα ποτέ δεν ξέρεις, όπως λέει κάποιος δικός μου" δεν εμπιστέυομαι ούτε το σώβρακό μου, πόσο μάλλων κάποιου άλλου"

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 13:06, 27-03-08:

Λές ότι το σέξ δεν επιρεάζει την σχέση αν υπάρχει πραγματική αγάπη, μπορεί εν μέροι να συμφωνω μαζί σου καθώς είναι η δική σου άποψη, αλλα τί γίνετε αν υπάρξει μία στραβή και γκαστρώσει κάποια; ενώ σε αγαπάει, σε λατρέυει κάνει την βλακεία και πάει με κάποια που είναι ξύπνια καιθέλει να τον τηλιξει; αν του πεί ότι είσαι υποχρέωμένος για κάποια πράγματα; αν αν άν άν; πώς θα ένοιωθες; θα άξιζε ακόμα για σένα η επιλογή; πώς θα αντιδρούσες;
Καταρχάς εννοείται ότι αν πάει με άλλη είναι υποχρεωμένος να πάρει της προφυλάξεις του, όχι μόνο σε περίπτωση εγκυμοσύνης, αλλά και για να μην μου μεταδώσει κανένα ΣΜΝ. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για μένα.
Τώρα ααν πέσουμε στο 5% και γίνει η στραβή, δεν είναι υποχρεωμένος από κανένα νόμο να κάνει σχέση μαζί της ή να την παντρευτεί, απ'όσο ξέρω.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 13:08, 27-03-08:

Καταρχάς εννοείται ότι αν πάει με άλλη είναι υποχρεωμένος να πάρει της προφυλάξεις του, όχι μόνο σε περίπτωση εγκυμοσύνης, αλλά και για να μην μου μεταδώσει κανένα ΣΜΝ. Το ίδιο φυσικά ισχύει και για μένα.
Τώρα ααν πέσουμε στο 5% και γίνει η στραβή, δεν είναι υποχρεωμένος από κανένα νόμο να κάνει σχέση μαζί της ή να την παντρευτεί, απ'όσο ξέρω.
Εσύ πώς θα ένοιωθες;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 13:12, 27-03-08:

Εσύ πώς θα ένοιωθες;
Πως να νιώθω; Το αν θα προκύψει παιδί ή όχι από τη συνουσία αλλάζει κάτι στις πράξεις του; Το ότι έμεινε έγκυος σημαίνει ότι την ερωτεύτηκε;

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 13:17, 27-03-08:

Εσύ πώς θα ένοιωθες;
Εγώ πάντως μεγάλη απογοήτευση!

Διότι όταν είσαι με έναν άνθρωπο που αγαπάς σίγουρα κατά την διάρκεια της σχέσης σας έχεις δόσει πολλά & κάποιους έχεις αφίσει στην άκρη (π.χ. συγγενείς, φίλους κ.λ.π).

Αν λοιπόν πάρεις αυτό το δωράκι...(δεν το εύχομαι σε κανέναν σας παιδιά!) δεν ξέρει κανείς μας πως θα αντιδράσει!!!

Πάντος όσον αφορά την εμπιστοσύνη...συμφωνώ μαζί σου...αλλά κατα κάποιο τρόπο είναι τα δικαιώματα που σου δίνει το άτομο που είναι δίπλα σου...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 14:27, 27-03-08:

Ε, η αγάπη είναι ρίσκο. Κανείς δεν πρέπει να αισθάνεται φυλακισμένος. Κι όσο για το αν θέλει κάποια να τυλίξει τον δικό σου, αυτό σημαίνει ότι αξίζει τουλάχιστον ο άνθρωπος.
Επίσης, κανείς δεν τυλίγεται χωρίς να τα θέλει ο ποπός του, οπότε άσε αν είναι να φύγει, να φύγει μια ώρα νωρίτερα, για να γλιτώσεις τα χαμένα χρόνια που αλλιώς θ' ακολουθούσαν. Να έχεις περισσότερο χρόνο αν θέλεις, για να ξαναφτιάξεις τη ζωή σου.

Δεν καταλαβαίνω αυτά περί συντηρητισμού και λοιπά. Εμένα με πειράζει να επιβάλλεται ένας συγκεκριμένος τρόπος σκέψης ως σωστός και όποιος σκέφτεται και φέρεται διαφορετικά, να θεωρείται πόρνος, άτιμος, κατάπτυστος κλπ και να σχολιάζεται με κακεντρέχεια. Όπως έχουν δικαίωμα οι ομοφυλόφιλοι στη σεξουαλική επιλογή, έτσι θα πρέπει να έχουν δικαίωμα και οι πολυγαμικοί. Κανείς δεν τολμά να καυτηριάσει τους ομοφυλόφιλους, χωρίς να του φορτώσουν την ταμπέλα του "ομοφοβικού" και σωστά μάλλον. Γιατί πρέπει να καυτηριάζεται η άλλη ερωτική επιλογή; Είστε μήπως κάποιοι "Πολυφοβικοί"; Μήπως δεν είναι φυσιολογική η πολυγαμία; Τουλάχιστον από μια πολυγαμική σχέση μπορεί να προκύψει τεκνοποίηση, ενώ από μια αποκλειστική ομοφυλοφιλική, όχι. Άρα η πρώτη είναι συγκριτικά πιο φυσιολογική από τη δεύτερη (μην το πάρετε στραβά και αρχίσετε περί του τι είναι φυσιολογικό και τι όχι, δέχομαι ότι είναι θέμα σύμβασης).

Έχω δει σε ντοκυμαντέρ γυναίκες μορμόνων. Στη μια περίπτωση η κοπέλα έλεγε πως της ήταν ανυπόφορο να είναι παντρεμένη μ' έναν άντρα, μαζί με 3 άλλες γυναίκες. Αυτή σίγουρα δεν έπρεπε να καταπιεστεί από τη ρημάδα τη θρησκεία να κάνει έναν πολυγαμικό γάμο. Μια άλλη γυναίκα, δήλωνε πως είναι πολύ ευτυχισμένη μέσα σ' έναν τέτοιο γάμο, αφού είναι μάλιστα οι καλύτερες φίλες με τη δεύτερη γυναίκα του συζύγου της. Αυτή λοιπόν είχε κάνει τη σωστή επιλογή και αν της το απαγορεύει ο νόμος, πρόκειται περί καταπίεσης των ατομικών ελευθεριών. Δεν πιστεύω ότι το κράτος, η εκκλησία ή η μέση ηθική δικαιούνται πλέον στις μέρες μας να καθορίζουν δικαιωματικά μια συγκεκριμένη μορφή συμβίωσης μεταξύ των ανθρώπων και να απαγορεύουν ή να αφορίζουν όλες τις άλλες πιθανές μορφές. Αυτά ανήκουν σ' εποχές που η κοινωνία ήταν στηριγμένη, όχι στο αξίωμα της ελευθερίας προσωπικής επιλογής, αλλά στο αξίωμα της πάση θυσία τάξεως.

Εγώ και οι πέντε γυναίκες μου σας ευχαριστούμε που ακούσατε την άποψή μας

Αμπντούλ Αλ Αχραζάτ (πρέσβης της Α. Μ. του Μεγάλου Χάους εις την Αραβικήν Χερσόνησον).

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 14:34, 27-03-08:

Δεν καταλαβαίνω αυτά περί συντηρητισμού και λοιπά. Εμένα με πειράζει να επιβάλλεται ένας συγκεκριμένος τρόπος σκέψης ως σωστός και όποιος σκέφτεται και φέρεται διαφορετικά, να θεωρείται πόρνος, άτιμος, κατάπτυστος κλπ και να σχολιάζεται με κακεντρέχεια. Όπως έχουν δικαίωμα οι ομοφυλόφιλοι στη σεξουαλική επιλογή, έτσι θα πρέπει να έχουν δικαίωμα και οι πολυγαμικοί. Κανείς δεν τολμά να καυτηριάσει τους ομοφυλόφιλους, χωρίς να του φορτώσουν την ταμπέλα του "ομοφοβικού" και σωστά μάλλον. Γιατί πρέπει να καυτηριάζεται η άλλη ερωτική επιλογή; Είστε μήπως κάποιοι "Πολυφοβικοί"; Μήπως δεν είναι φυσιολογική η πολυγαμία; Τουλάχιστον από μια πολυγαμική σχέση μπορεί να προκύψει τεκνοποίηση, ενώ από μια αποκλειστική ομοφυλοφιλική, όχι. Άρα η πρώτη είναι συγκριτικά πιο φυσιολογική από τη δεύτερη (μην το πάρετε στραβά και αρχίσετε περί του τι είναι φυσιολογικό και τι όχι, δέχομαι ότι είναι θέμα σύμβασης).

Αυτά ανήκουν σ' εποχές που η κοινωνία ήταν στηριγμένη, όχι στο αξίωμα της ελευθερίας προσωπικής επιλογής, αλλά στο αξίωμα της πάση θυσία τάξεως.
ohhh yesssssss dear!

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη kinezoula
H kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H kinezoula έγραψε στις 16:24, 27-03-08:

Αυτά ανήκουν σ' εποχές που η κοινωνία ήταν στηριγμένη, όχι στο αξίωμα της ελευθερίας προσωπικής επιλογής, αλλά στο αξίωμα της πάση θυσία τάξεως.
To θεμα ειναι οτι ο πολυγαμικος πρεπει απο την αρχη να εχει την ειλικρινια να ξεκαθαρισει την σχεση του στην/ον συντροφο του .ΚαΙ οχι να διατηρει παραληλες σχεσεις με ττην υποσχεση στην μια οτι θα αφησει την αλλη.Η να απαταει κατα συρροη την μονιμη συντροφο με αλλα ατομα γιατι αυτο μπορει να ποκαλεσει ψυχολογικα προβληματα στα παιδια..Εστω η συζυγος η ο συζυγος μπορουν να δεχτουν τα προβληματα αυτα η να κανει το ιδιο και αυτος.Τα παιδια σιγουρα θα αισθανονται ασχημα για αυτη την κατασταση..Μπορει να ακουσουν και απο τον κοσμο ασχημους χαρακτηρισμους ειδικα για την μητερα αν εχει παραλληλες σχεσεις..Για αυτο η πολυγαμια σε επιπεδο πιο σοβαρης σχεσης δεν ειναι αποδεκτη απο το συνολο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kinezoula : 27-03-08 στις 18:37.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 16:28, 27-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από kinezoula
To θεμα ειναι οτι ο πολυγαμικος πρεπει απο την αρχη να εχει την ειλικρινια να ξεκαθαρισει την σχεση του στην/ον συντροφο του .ΚαΙ οχι να διατηρει παραληλες σχεσεις με ττην υποσχεση στην μια οτι θα αφησει την αλλη.Η να απαταει κατα συρροη την μονιμη συντροφο με αλλα ατομα γιατι αυτο μπορει να ποκαλεσει ψυχολογικα προβληματα στα παιδια..Εστω η συζυγος η ο συζυγος μπορουν να δεχτουν τα προβληματα αυτα η να κανει το ιδιο και αυτος.Τα παιδια σιγουρα θα αισθανονται ασχημα για αυτη την κατασταση..Μπορει να ακουσουν και απο τον κοσμο ασχημους χαρακτηρισμους ειδικα για την μητερα αν εχει παραλληλες σχεσεις..Για αυτο η πολυγαμια σε επιπεδο πιο σοβαρης σχεσης δεν ειναι αποδεκτη απο το συνολο.
Δηλαδή η πολυγαμία δεν είναι αποδεκτή από το σύνολο επειδή ...δεν είναι αποδεκτή από το σύνολο;

Πάντως εγώ δεν είπα ότι εγκρίνω τις παράλληλες σχέσεις. Εγώ μίλησα καθαρά για σεξ.

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H kinezoula έγραψε στις 16:51, 27-03-08:

Ακομη και ως σεξ να το δουμε ενα παιδι αισθανεται ασχημα αν αντιληφθει οτι οι γονεις του εχουν ερωτικες σχεσεις και με αλλους ακομη και οταν ειναι μονο για σεξ.

Και μετα ερχεται και αυτο που ειπες.Ειχα ακουσει μια ατακα που την θυμαμαι απο μια παντρεμενη κυρια 50 ετων περιπου οτι εγω και να θελω να κανω απιστια στον συζυγο μου σκεφτομαι οτι θα πουν καποιοι κακοπροεραιτοι αυριο στα παιδια μου οτι η μανα τους ειναι ελευθεριων ηθων..Καταλαβαινεις τι θελω να πω με αυτο.Η πολυγαμια δεν ειναι αποδεκτη απο το συνολο γιατι φοβουνται τα σχολια της υπολοιπης κοινωνιας.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:06, 27-03-08:

Ακομη και ως σεξ να το δουμε ενα παιδι αισθανεται ασχημα αν αντιληφθει οτι οι γονεις του εχουν ερωτικες σχεσεις και με αλλους ακομη και οταν ειναι μονο για σεξ.

Και μετα ερχεται και αυτο που ειπες.Ειχα ακουσει μια ατακα που την θυμαμαι απο μια παντρεμενη κυρια 50 ετων περιπου οτι εγω και να θελω να κανω απιστια στον συζυγο μου σκεφτομαι οτι θα πουν καποιοι κακοπροεραιτοι αυριο στα παιδια μου οτι η μανα τους ειναι ελευθεριων ηθων..Καταλαβαινεις τι θελω να πω με αυτο.Η πολυγαμια δεν ειναι αποδεκτη απο το συνολο γιατι φοβουνται τα σχολια της υπολοιπης κοινωνιας.
Εγώ από την άλλη δε θεωρώ πως θα μπορούσε να σε σταματήσει η γνώμη που θα σχηματίσει ο κόσμος.. τι θα πει ο γείτονας κλπ.
Γιατί πολύ απλά αν φτάσεις στο σημείο να το σκεφτείς, πάει να πει πως σε τρώει.. και θα κάνεις τα πάντα (αν είναι "παράνομο") να το κρατήσεις επτασφράγιστο μυστικό!

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula έγραψε στις 17:12, 27-03-08:

Δεν ειναι απαραιτητο αυτο.Μπορει να εχεις βγαλει το συμπερασμα αυτο βλεποντας τι συμβαινει σε αλλους.Κοιτα μια απιστια μπορει να μεινει μυστικο.Η πολυγαμια ειδικα και απο τους δυο ως σταση ζωης δεν μπορει να μεινει μυστικη..Γρηγορα θα γινει αντιληπτο οτι και οι δυο εχουν 1 η περισσοτερους παραλληλους ερωτικους συντροφους και το ζευγαρι θα γινει αντικειμενο κουτσομπολιου.Αν υπαρχουν παιδια απο αυτη την σχεση δεν ξερω αν μπορουν να το αποδεχτουν ετσι ψυχραιμα.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:19, 27-03-08:

Βρε κινεζούλα τι λες, όμως τώρα? Ότι αυτό κρατάει τα ζευγάρια να μην απιστήσουν?

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula έγραψε στις 17:27, 27-03-08:

Οχι,δεν καταλαβες.Εγω απανταω στο κειμενο του great chaos απανω.Που ρωταει γιατι κατακρινουμε τοσο εντονα τις πολυγαμικες σχεσεις..

Και αυτο που εξηγησα ειναι οτι οι πολυγαμικες σχεσεις σε μια οικογενεια μπορει να προκαλεσουν προβληματα στα παιδια.Γιατι θα ακουν σχολια για τους γονεις τους.Και γιατι θα αντιληφθουν οτι οι γονεις τους εχουν παραλληλες σχεσεις..Μαλλον δεν το διαβασες πολυ προσεκτικα..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kinezoula : 27-03-08 στις 17:32.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:29, 27-03-08:

Το παιδί θα αισθανθεί άσχημα αν το έχεις μάθει να βλέπει με τέτοιο τρόπο το σεξ.

Όσο για την κοινωνία, αυτά ισχύουν σε μικρές κοινωνίες, όπως ένα χωριό. Στην Αθήνα που μπορεί να μένεις Κηφισιά και αυτός που θα κάνεις σεξ Γλυφάδα, δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο να μαθευτεί κάτι τέτοιο.
Άλλωστε τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση, 3 χρόνια τώρα δεν έχει συμβεί να πάμε με άλλον, δεν το θέλησε κανένας από τους δυό μας τόσο πολύ ώστε να το προσπαθήσει, παρ'ότι υπάρχει αυτή η ελευθερία. Οπότε όταν συμβεί, ε δεν νομίζω να γίνει και καθημερινή συνήθεια ώστε να γίνει "ο κόσμος το χει τούμπανο και μεις κρυφό καμάρι", δεδομένου ότι και οι δύο μας είμαστε πολύ επιλεκτικοί

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 17:33, 27-03-08:

Όσο για την κοινωνία, αυτά ισχύουν σε μικρές κοινωνίες, όπως ένα χωριό. Στην Αθήνα που μπορεί να μένεις Κηφισιά και αυτός που θα κάνεις σεξ Γλυφάδα, δεν νομίζω ότι είναι τόσο εύκολο να μαθευτεί κάτι τέτοιο.
Λια μου, ξεχνας ομως οτι Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα...
Ασε, που εχω καταλαβει πως ο κοσμος ειναι τοσο μικρος, που το επιχειρημα σου δεν ισχυει ουτε και για την Αθηνα...

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:36, 27-03-08:

Μερικοί θέλουν και την πίτα ολόκληρη και το σκύλο χορτάτο.
Αμα θέλεις πολυγαμία φίλε μου, μην κουβαλάς γυναίκα και κουτσούβελα μαζί.
Ζήσε όπως θέλεις, αλλά ενημέρωσε και τον άλλον να ξέρει τι του γίνεται.....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:37, 27-03-08:

Λια μου, ξεχνας ομως οτι Ελλαδα δεν ειναι μονο η Αθηνα...
Ασε, που εχω καταλαβει πως ο κοσμος ειναι τοσο μικρος, που το επιχειρημα σου δεν ισχυει ουτε και για την Αθηνα...
Εγώ Αθήνα μένω όμως και για τον εαυτό μου μιλάω, οπότε δεν νομίζω να είχε νόημα να λέω για την Άνω Ραχούλα
Ο κόσμος μπορεί να είναι μικρός, αλλά όχι ΤΟΣΟ ώστε να ξέρει ο καθένας με ποιόν έκανες σεξ κάθε μέρα, στην Αθήνα τουλάχιστον.

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula έγραψε στις 17:38, 27-03-08:

Εδω ,δεν συμφωνω.Δεν μπορουμε βα μπουμε στη ψυχοσυνθεση του παιδιου να δουμε αν το επηρεασει.Εγω θεωρω οτι ενα παιδι που θα δει διαφορους ασχετου σεξουαλικους συντροφους να μπλεκονται στν ζωη τους θα αισθανει περιεργα.

Εχω ζησει και σε επαρχιακες πολεις οπου τα παντα μαθαινονται.Και σε πιο μεγαλες πολεις οπου ο κυκλος παλι κατα την γνωμη μου γνωριζει τι συμβαινει..Πχ αν η σχεση που ειναι μονο για σεξ ειναι με εναν γνωστο σου η καποιον συναδελφο η φιλο ο γυρω κυκλος τις περισσοτερες φρες ολο και κατι γνωριζει.Πχ οι αλλοι συναδελφοι.Δεν μπορεις να κρυβεσαι απο ολους.

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 17:51, 27-03-08:

Δεν ισχύει αυτό που λές ούτε στο ελάχιστο! Ίσως να σκέφτονται τι θα πούν οι άλλοι αλλά δεν νομίζω να εμποδίζει αυτόυς που θέλουν να το κάνουν αυτό! και στο λέω αυτό με σιγουριά επειδή έχω ζήσει σε επαρχία και πίστεψέ με γίνονται πιο πολλά "σκάνδαλα" απ' όσα φαντάζεσαι!! Αυτός ο φόβος δεν απέτρεψε κανέναν να κάνει αυτό που ήθελε!!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:52, 27-03-08:

Εδω ,δεν συμφωνω.Δεν μπορουμε βα μπουμε στη ψυχοσυνθεση του παιδιου να δουμε αν το επηρεασει.Εγω θεωρω οτι ενα παιδι που θα δει διαφορους ασχετου σεξουαλικους συντροφους να μπλεκονται στν ζωη τους θα αισθανει περιεργα.

Εχω ζησει και σε επαρχιακες πολεις οπου τα παντα μαθαινονται.Και σε πιο μεγαλες πολεις οπου ο κυκλος παλι κατα την γνωμη μου γνωριζει τι συμβαινει..Πχ αν η σχεση που ειναι μονο για σεξ ειναι με εναν γνωστο σου η καποιον συναδελφο η φιλο ο γυρω κυκλος τις περισσοτερες φρες ολο και κατι γνωριζει.Πχ οι αλλοι συναδελφοι.Δεν μπορεις να κρυβεσαι απο ολους.
Από που κι ως που θα μπλέκονται στη ζωή του; Πιθανότατα ούτε καν θα τους ξέρει.

Ο κύκλος που γνωρίζει τι συμβαίνει, προφανώς το γνωρίζει από το ίδιο το ζευγάρι. Οπότε ας προσέχει το ζευγάρι ποιόν εμπιστεύεται.

Επίσης εγώ δεν μίλησα για "σχέση μόνο για σεξ", μίλησα για σεξ γενικώς. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα γίνει και συνήθειο. Αν γίνει συνήθειο με συγκεκριμένο άτομο, γίνεται λίγο επικίνδυνο μιας και δεν γίνεται πλέον για την περιέργεια του "πως να είναι το σεξ με τον Χ" αλλά επειδή κάτι έχει το σεξ με τον Χ που δεν το έχει με τον μόνιμο σύντροφο.

Πειρατή είσαι οφφ Δεν νομίζω να είπε κανείς ότι είναι σωστό να το κάνεις στα μουλωχτά και ο σύντροφος να πιστεύει ότι είσαι μονογαμικός και πιστός.

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula έγραψε στις 17:55, 27-03-08:

Δαναη ,αυτο ακριβως λεμε.Θες να γινεις σκανδαλο;Εγω με τιποτα..Και δεν νομιζω οσοι γιναν σκανδαλα να ειναι ευτυχισμενοι με αυτο.Αλλα το θεμα ειναι τι εννοεις οταβ λες σκανδαλο.Το ερωτημα ειναι αν δεν υπηρχε η κατακραυγη μηπως θα γινοταν πιο πολλα ;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 17:58, 27-03-08:

Πως να νιώθω; Το αν θα προκύψει παιδί ή όχι από τη συνουσία αλλάζει κάτι στις πράξεις του; Το ότι έμεινε έγκυος σημαίνει ότι την ερωτεύτηκε;
Απο την μία χέρομαι για την απάντηση αλλα απο την άλλη σε βρήσκω σκληρή, συγνώμη για τον χαρακτηρισμό αλλα προσωπικά θα έλιωνα, δεν θα το άντεχα με τίποτα, αμ είσαι τόσο σκληρή πάντα στις αποφάσεις σου θα πάς καλά, εγώ θα γονάτιζα, θα περνούσα μέρες φρίκης

Δεν θα μπορούσα ποτέ να πώ ότι αφού μαγαπάει είναι έτσι και δεν αλλάζει κάτι, δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου, δεν είναι κακό αυτό που λέω, ούτε αρνητικος χαρακτηρισμός, απλά με πέρασες σε ένα επίπεδο που δεν θα μπορούσα να σκευτώ ποτέ

Αν μπορείς να το κάνεις μπράβο σου, απλά αφήνεις ένα περιθώριο πίκρας; ή αλλαγής της απόφασης ή της γνώμης αυτής; έστω 1%;

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 17:59, 27-03-08:

Δαναη ,αυτο ακριβως λεμε.Θες να γινεις σκανδαλο;Εγω με τιποτα..Και δεν νομιζω οσοι γιναν σκανδαλα να ειναι ευτυχισμενοι με αυτο.Αλλα το θεμα ειναι τι εννοεις οταβ λες σκανδαλο.
Βασικά λέμε το ακριβώς ανάποδο! Εσύ λές οτι φοβούνται μήπως γίνει σκάνδαλο όποτε δεν κάνουν τίποτα! Ενώ εγώ λέω ότι γίνονται σκάνδαλα άρα δεν φοβούνται και τόσο!!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:01, 27-03-08:

Αααα.. και επειδή αναφέρθηκαν κάπου και τα παιδιά, δε νομίζω να περιμένουν να ακούσουν κάτι απ τους γείτονες για να καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά στο ίδιο τους το σπίτι!
Είναι πολύ πιο έξυπνα απ όσο φανταζόμαστε..

Παράθεση

kinezoula

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H kinezoula έγραψε στις 18:03, 27-03-08:

Οχι ρε παιδια παλι το ιδιο.Το εξηγησα πανω σε μια αλλη κοπελα.δεν λεω αυτο που καταλαβες.Διαβασε πανω..Και εσυ αλλο καταλαβες.

Ηρω το εχω αναφερει και αυτο.οτι τα παιδια θα το καταλαβουν.Το θεμα ειναι πως θα το παρουν.Εμενα θα με πειραζε να ξερω κατι τετοιο για τους γονεις μου.

Το κειμενο μπορει να ειναι για την φυση της απιστιας.Εγω απανταω στον Great haos που ειπε γιατι ειναι η κατακριτεα η απιστια..Δεν λεω οτι η κοινη γνωμη μπορει να επηρεασει τον κοσμο απο το να μην κανει απιστια..Η αποψη μου για το θεμα ειναι αλλη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kinezoula : 27-03-08 στις 18:09.
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:06, 27-03-08:

Απο την μία χέρομαι για την απάντηση αλλα απο την άλλη σε βρήσκω σκληρή, συγνώμη για τον χαρακτηρισμό αλλα προσωπικά θα έλιωνα, δεν θα το άντεχα με τίποτα, αμ είσαι τόσο σκληρή πάντα στις αποφάσεις σου θα πάς καλά, εγώ θα γονάτιζα, θα περνούσα μέρες φρίκης

Δεν θα μπορούσα ποτέ να πώ ότι αφού μαγαπάει είναι έτσι και δεν αλλάζει κάτι, δεν μπορεί να το χωρέσει το μυαλό μου, δεν είναι κακό αυτό που λέω, ούτε αρνητικος χαρακτηρισμός, απλά με πέρασες σε ένα επίπεδο που δεν θα μπορούσα να σκευτώ ποτέ

Αν μπορείς να το κάνεις μπράβο σου, απλά αφήνεις ένα περιθώριο πίκρας; ή αλλαγής της απόφασης ή της γνώμης αυτής; έστω 1%;
Στο περι παιδιού δεν αφήνω... Θα νευρίαζα ίσως, γιατί θα σκεφτόμουν ότι δεν πήρε προφυλάξεις, αλλά αν επέμενε ότι πήρε θα τον πίστευα.
Εκεί που αφήνω περιθώριο είναι ότι με συγκεκριμένα άτομα, όπως είπα και παραπάνω, είναι πολύ πιθανό να με πείραζε να πάει μαζί τους γιατί θα φοβόμουν μην τα ερωτευτεί. Και φυσικά σε τέτοιες περιπτώσεις θα του πω ότι "ξέρεις, με τη συγκεκριμένη θα με πειράξει να πας", όπως και μου έχει πει εκείνος κάτι ανάλογο.
Αλλά στο παιδί όχι, θα το θεωρήσω απλά μια ατυχία (από τη στιγμή που έχει πάρει τις προφυλάξεις του) που πρέπει να αντιμετωπίσουμε μαζί, όχι σαν κάτι κακό που έκανε, αφού η πράξη από την οποία προέκυψε ίδια είναι, δηλαδή δεν θα με πειράξει να πάει με τη Χ και θα με πειράξει να συμβεί μια ατυχία και να μείνει έγκυος η Χ? Γιατί; Τι φταίει αυτός; (επαναλαμβάνω, αν είναι όντως ατυχία)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 18:08, 27-03-08:

Ηρω το εχω αναφερει και αυτο.οτι τα παιδια θα το καταλαβουν.Το θεμα ειναι πως θα το παρουν.Εμενα θα με πειραζε να ξερω κατι τετοιο για τους γονεις μου.
Προφανώς και θα σε πείραζε. Ένα παιδί όμως που έχει μεγαλώσει με γονείς που δεν το θεωρούν κακό, δεν νομίζω να το πείραζε.

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Αααα.. και επειδή αναφέρθηκαν κάπου και τα παιδιά, δε νομίζω να περιμένουν να ακούσουν κάτι απ τους γείτονες για να καταλάβουν ότι κάτι δεν πάει καλά στο ίδιο τους το σπίτι!
Μα αν οι γονείς έχουν συμφωνήσει σε κάτι τέτοιο και δεν το θεωρούν κακό, γιατί "κάτι δεν θα πηγαίνει καλά στο ίδιο τους το σπίτι";

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:18, 27-03-08:

Μα αν οι γονείς έχουν συμφωνήσει σε κάτι τέτοιο και δεν το θεωρούν κακό, γιατί "κάτι δεν θα πηγαίνει καλά στο ίδιο τους το σπίτι";
Κάτσε βρε Λία μου.. γιατί θα αρχίζω να αυτοαποκαλούμαι συντηρητική μου φαίνεται.. και δε μου πάει
Γιατί αυτοί οι άνθρωποι, ενώ καταλαβαίνω τους λόγους να θέλουν να κάνουν παιδιά, να παντρεύονται?

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Idril

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους