Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,681 μηνύματα σε 74,625 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Διάσημοι ομοφυλόφιλοι καλλιτέχνες

drkameleon4867

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη drkameleon4867
Ο drkameleon4867 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O drkameleon4867 έγραψε στις 17:37, 25-03-08:

Έχετε ποτέ αναρωτηθεί για το ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΣΧΕΣΗ...
μεταξύ τέχνης και σεξουαλικού αυτοπροσδιορισμού?

ΑΥΤΟ ήταν μια από τις απορίες μου...

Έκανα λοιπόν μια διαδικτυακοί έρευνα - στα καλλιτεχνικά κυρίως πράγματα - και δημιούργησα μια λίστα που μου προκάλεσε εντύπωση...

Ρϊξτε μια ματιά στο blog μου Η φωλιά του Χαμαιλέοντα

ή... συγκεκριμμένα στο θέμα Homo-List

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:59, 25-03-08:

Δεν είναι σεξουαλικός αυτοπροσδιορισμός.
Είναι σεξουαλική προτίμηση, κάτι που συχνά αναιρεί τον όρο "αυτοπροσδιορισμό" που διάλεξες. Είναι δηλαδή ενδόμυχο πάθος, είναι ενοχή, είναι περήφανη ομοφυλοφιλία, είναι φυλάκιση λόγω σχέσης με ομόφυλο, είναι απογείωση του σεξ απήλ λόγω λεσβιακής ταυτότητας.
Το ότι επιχειρείς να βάλεις όλους τους ομοφυλόφιλους όλων των καλών τεχνών όλων των αιώνων δημιουργίας, μου φαίνεται πεζό, συγνώμη κιόλας.

Πώς μπορεί να είναι κοινός παράγοντας η ομοφυλοφιλία του Oscar Wilde, που παντρεύτηκε γυναίκα κι είχε παιδιά, κυνηγήθηκε για τις σεξουαλικές του ένοχες προτιμήσεις, φυλακίστηκε από την κοινωνία του 1895 και η περήφανη θηλυκότητα του Glitter Molko, σε μία φιλελεύθερη ροκ κοινωνία του 2000, όπου σπάνια σοκάρεται η κοινή γνώμη;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 18:05, 25-03-08:

Δεν πιστεύω πως η Angelina jolie είναι ομοφυλόφιλη

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 19:17, 25-03-08:

Κι όμως...

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

O T_Chameleon έγραψε στις 20:33, 25-03-08:

Περίοδο πειραματισμού περνούσε η κοπέλα δεν μπορείς να την πεις βέρα λεσβία Πολλή έχουν δοκιμάσει τέτοια πράγματα και όχι μόνο διάσημοι αλλά ήταν απλός πειραματισμός.. τώρα για κάποιους οπός ο elton jone που λατρευτικέ κιόλας άντρας οκ...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:38, 26-03-08:

Βρε Χαμελέοντά μου, σόρι κι όλας αλλά μου βγήκε το μάτι με την ορθογραφία καλό μου...

Όσο για τη Jolie, έχει δηλώσει επανειλημμένα ότι είναι bisexual, έχει κάνει δε μακρόχρονη σχέση με γυναίκα, την οποία -δήλωσε- θα παντρευόταν.

Αλλά αυτό δεν είναι το θέμα μας...

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

O T_Chameleon έγραψε στις 00:51, 26-03-08:

Ίσος θα έπρεπε να μάθω ορθογραφία αλλά ούτε εκεί είναι το θέμα μας..Το θέμα μιλάει για ομοφυλοφιλία και όχι για αμφιφυλόφιλια για αυτό στάθηκα σε εκείνο το σημείο ..Και το λέω για την την γνώρισα προσωπικά κάποτε (στην Ελλάδα)...
""η ομοφυλοφιλία του Oscar Wilde, που παντρεύτηκε γυναίκα κι είχε παιδιά"" Και αυτός ωραίος ομοφυλόφιλος με γιους (Cyril και Vyvyan)

-6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 01:26, 26-03-08:

1. Ο Drkameleon λέει στο blog του, αν διάβασες, ότι σημειώνει στη λίστα με αστερίσκο όσους έχουν δηλώσει αμφιφυλόφιλοι, και ότι τους συμπεριλαμβάνει παρ' όλα αυτά στη λίστα του.
2. Τι σχέση έχει το ότι είδες την Angelina;
3. Δεν κατάλαβα τι θες να πεις, για τον Wilde. Άρα δεν ήταν ερωτευμένος σφόδρα με άλλον άντρα, στον οποίο έγραψε ολόκληρο το De profundis στη φυλακή; Ότι δεν είχε ερωτευτεί τουλάχιστον άλλους δύο επώνυμους άντρες; Και μην ξεχνάς ότι εκείνη την εποχή στην Αγγλία η ομοφυλοφιλία απαγορευόταν από το νόμο... Α, γι' αυτό μπήκε φυλακή, btw...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 02:33, 26-03-08:

Ας αφήσουμε την άγονη συζήτηση, περί αμφιφυλοφιλίας ή ομοφυλοφιλίας και το αν είναι ή όχι το ίδιο. Πρόκειται στην πραγματικότητα για εντελώς διαδικαστικό θέμα και δεν αλλάζει την ουσία του θέματος, κατά την ταπεινή μου άποψη.

Το παρόν θέμα μας βάζει να θυμηθούμε καλλιτέχνες που αγαπήσαμε και που όλοι ξέρουμε πως ήταν ομοφυλόφιλοι. Αν τους φέρουμε στο μυαλό μας και ταυτόχρονα θυμηθούμε τους λόγους που μας έκαναν ν' αγαπήσουμε την τέχνη τους, ίσως σε πρώτη φάση συμφιλιωθούμε όλοι μ' ένα φαινόμενο που κατά τη γνώμη μου είναι πολύ παρεξηγημένο, τόσο από την πλευρά των ετεροφυλόφιλων, όσο κι από την πλευρά φοβάμαι των ομοφυλόφιλων. Όμως αυτό πιθανόν να είναι το θέμα σε κάποια άλλη συζήτηση.

Η τέχνη ενώνει και η αισθητική κυριαρχεί, αφού είναι ένα από τα λίγα στοιχεία της ανθρώπινης βαθύτερης φύσης, που σε κάνουν να νιώθεις τυχερός και περήφανος που είσαι άνθρωπος. Ασχέτως σεξουαλικών πεποιθήσεων τελικά, αφού οι άγγελοι δεν έχουν φύλο, όπως λέει και η Τζένη.

Το φιλοσοφικό ερώτημα που τίθεται με το εναρκτήριο ποστ, είναι πολύ ενδιαφέρον. Σχετίζεται η τέχνη με τον (ομοφυλοφιλικό μάλλον) σεξουαλικό αυτοπροσδιορισμό; (ή προτίμηση κατ' άλλη συνομιλήτρια). Κι αν ναι πώς; Η τέχνη παράγει ομοφυλόφιλους, ή η ομοφυλοφιλία γεννά τάση προς την τέχνη;

Κατά την ταπεινή μου άποψη, το πρώτο σημείο όπου συνδέονται η ψυχοσύνθεση του καλλιτέχνη με την ίδια την τέχνη, είναι η ευαισθησία. Η ευαισθησία είναι αυτή που κάνει τον ποιητή να γράψει, τον μουσικό να συνθέσει, το ζωγράφο να πιάσει αυθόρμητα την παλέτα του. Η Ευαισθησία, σε συνδυασμό με την Αισθητική, δίνουν εκείνη την υπέρτατη αξία, που η Ελληνική φιλοσοφία ονομάζει "Φιλοκαλία". Ας μην ξεχνάμε ότι και οι ετεροφυλόφιλοι καλλιτέχνες δεν στερούνται ευαισθησιών.

Είναι όμως πράγματι οι ομοφυλόφιλοι, όπως το θέλει ο μύθος, πλειοψηφία στο χώρο των καλλιτεχνών; Έχει αυτό διαπιστωθεί; Υπάρχει λοιπόν κάτι που πράγματι συνδέει την ευαισθησία με την ομοφυλοφιλία; Που την οδηγεί ίσια στο βασίλειο της Αισθητικής και της Τέχνης;

Τα παραπάνω ερωτήματα, των οποίων κι εγώ δεν γνωρίζω την απάντηση, όσο θα ήθελα τουλάχιστον, θα ήταν πιστεύω ιδιαίτερα παραγωγικό να γίνει κάποια προσπάθεια ώστε να προσεγγιστούν.

Εγώ θα θυμηθώ πρώτον το Μάνο Χατζηδάκι. Πάντα λάτρευα τη μουσική του. Είχε μια λεπτότητα, μια ανάλαφρη κι αέρινη αρμονία, είχε αρχαίες ελληνικές μουσικές κλίμακες, πλούσιες μα ντελικάτες ενορχηστρώσεις. Ευαίσθητους ήχους, μελαγχολικά ηχοχρώματα...

Ήταν επίσης άνθρωπος εξτρήμ, για την εποχή του, δε δίσταζε να συγκρουστεί, έφτιαξε και το πιο ωραίο ίσως ραδιόφωνο όλων των εποχών, το 3ο Πρόγραμμα της ΕΡΤ. Είχε δηλώσει και την ομοφυλοφιλία του εμμέσως πλην σαφώς λέγοντας: "Εμείς οι καλλιτέχνες είμαστε ή κομμουνισταί ή ομοφυλόφιλοι. Εγώ πάντως κομμουνιστής δεν είμαι". (Υπήρχαν τότε και πολλοί κομμουνιστές καλλιτέχνες, έχει σχέση άραγε η ευαισθησία με τον κομμουνισμό; Κι αν ναι, γιατί δεν είναι τόσοι πολλοί σήμερα; Ενδιαφέρον ερώτημα που μου προέκυψε).

Κατά καλή μου τύχη, τον γνώρισα προσωπικά, όταν ήμουν 7 ετών. Είχε πράγματι μια ευγενική και καλλιεργημένη μορφή. Από το στόμα του μάλιστα, άκουσα κρυφακούγοντας κουβέντες των μεγάλων, τη λέξη "Ομοφυλοφιλία". Τον άκουσα παραδόξως να λέει ότι ο δεν θά 'θελε ο γιος του να γίνει ομοφυλόφιλος. Το έλεγε μ' έναν τρόπο σαν ν' απολογείτο. Ίσως εκείνη την εποχή, οι ομοφυλόφιλοι να πέρναγαν από εξίσου μεγάλη σύγκρουση με τον εαυτό τους, όσο και με την φαλλοκρατικών αντιλήψεων κοινωνία, δια πυρός και σιδήρου. Πόσο μάλλον οι πρώτοι που τόλμησαν να το εξωτερικεύσουν, να το παραδεχτούν και να σταθούν να το υπερασπιστούν.

Παρακολουθώντας την πορεία του Χατζηδάκι κατά τα επόμενα χρόνια, μέχρι το θάνατό του, αλλά και αυτό που άφησε πίσω του, μου έμεινε μια θετική εικόνα για τους ομοφυλόφιλους, αφού ήταν συνεπής μ' αυτό που ήταν, χωρίς ταυτόχρονα να κραυγάζει. Συνεπώς, το υπερασπίστηκε ορθά. Δυστυχώς, δεν θα μπορούσα να πω σήμερα το ίδιο για πολλούς ομοφυλόφιλους που κοσμούν τα πάσης φύσεως ΜΜΕ.

Θα ήταν ίσως καλό, να αναφέρουμε και κάποιους που εντάσσονται στην λίστα του εναρκτήριου ποστ. Πιστεύω πως μια απλή απαρίθμηση ονομάτων δεν μπορεί να καλύψει όλη την έκταση του θέματος. Άλλωστε, για να πω την αμαρτία μου, πολλούς απ' αυτούς δεν τους γνωρίζω καν και θα ήθελα να μάθω περισσότερα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 26-03-08 στις 10:55.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 02:36, 26-03-08:

Η σεξουαλική απελευθέρωση που "επιτάσσει" η ομοφυλοφιλία, συμβαδίζει με την εξωτερίκευση των βαθύτερων συναισθημάτων και του ανθρώπινου ιδεώδους του ωραίου, που συναντά κανείς στα έργα των καλλιτεχνών.

Δεν νομίζω πως είναι τόσο ο σεξουαλικός προσανατολισμός αυτός που καθορίζει την καλλιτεχνική ανησυχία, όσο είναι τελικά ο ίδιος ο έρωτας που νιώθει εξ' ίσου ισχυρά ένας ομοφυλόφιλος.

Είναι αλήθεια πως οι ομοφυλόφιλοι μοιάζουν συνήθως να έχουν περίσσευμα καλλιτεχνικής ευαισθησίας, ίσως γιατί στις κοινωνίες μας το τίμημα του απαγορευμένου έρωτα είναι ακόμα βαρύ και η δίψα για δημιουργική εκδήλωση μεγάλη.

Αν όμως καλλιτέχνης είναι αυτός που βρίσκει τη δίοδο να εκφράσει μέσα από την τέχνη του πτυχές του πνεύματος και της ζωής, ο ερωτευμένος (ασχέτως σεξουαλικού προσδιορισμού) είναι αυτός που βρίσκει τον τρόπο να απελευθερώσει τα ίδια πράγματα.

Καλλιτέχνης και ερωτευμένος είναι και οι δύο άνθρωποι που στάθηκαν πάνω από το φόβο και σάρκασαν στα μούτρα του με τα έργα τους.
Καλλιτέχνης και ερωτευμένος επιλέγουν να εκθέσουν άνευ όρων την ψυχούλα τους σε κοινή θέα.
Πόσο μάλλον ένας ομοφυλόφιλος ερωτευμένος. Ο ίδιος ο έρωτας του τον κάνει αυτόματα καλλιτέχνη.

Οι λειτουργίες του έρωτα είναι σαφώς συγγενικές με αυτές της τέχνης.
Ο καλλιτέχνης για μένα είναι εξ'ορισμού ερωτευμένος με τη ζωή.
Ο ίδιος ο έρωτας, είναι η τέχνη της Ζωής. Η τέχνη της Φύσης.

Άλλωστε, ένας από τους αγαπημένους μου ορισμούς λέει πως "καλλιτέχνης είναι αυτός που αγαπά να είναι".

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

O T_Chameleon έγραψε στις 14:37, 26-03-08:

1 διάβασα το blog του και δεν σημειώνει με αστερίσκο την Angelina Jolie που σημαίνει πως την θεωρεί λεσβία
2 έχει σχέση πως μπορώ να είμαι σίγουρος πως δεν είναι λεσβία (Bi ναι..ισος..δεν με ενδιαφέρει)
3 Oscar Wilde το μόνο που μου αρέσει και θεωρό αγαπημένο μου βιβλίο είναι το πορτρέτο του Dorian grey…το γεγονός πως παντρεύτηκε και έκανε και 2 γιους σημαίνει αμφι τάσεις ούτε αυτός σημειώνετε με αστερίσκο

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:00, 26-03-08:

3 Oscar Wilde το μόνο που μου αρέσει και θεωρό αγαπημένο μου βιβλίο είναι το πορτρέτο του Dorian grey…το γεγονός πως παντρεύτηκε και έκανε και 2 γιους σημαίνει αμφι τάσεις ούτε αυτός σημειώνετε με αστερίσκο
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις τον Ευτυχισμένο Πρίγκιπα (το link είναι στα ελληνικά).

Από τα ωραιότερα παραμύθια, αγγίζει μικρούς και μεγάλους!

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

O T_Chameleon έγραψε στις 15:55, 26-03-08:

Ευχαριστώ Isiliel πολλή όμορφο σε ορισμένα σημεία μου θύμισε το ο
μικρός πρίγκιπας του Antoine de Saint Exupery επίσης ωραίο

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 23:22, 26-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από T_Chameleon
3 Oscar Wilde ...το γεγονός πως παντρεύτηκε και έκανε και 2 γιους σημαίνει αμφι τάσεις ούτε αυτός σημειώνετε με αστερίσκο
Όχι, παντρεύτηκε μόνο για κοινωνικούς λόγους.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

O T_Chameleon έγραψε στις 23:56, 26-03-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Όχι, παντρεύτηκε μόνο για κοινωνικούς λόγους.
A!! δεν το ήξερα λογικό ακούγεται..δηλαδη ο oscar γονιμοποιείσαι την γυναίκα του η όχι?

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 00:19, 27-03-08:

Ναι. Αλλά αυτό δεν τον κάνει ετεροφυλόφιλο ή bi άντρα.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

O T_Chameleon έγραψε στις 14:11, 27-03-08:

Τι να σου πο εγώ αν ήμουν gay δεν θα μπορούσα να πάω ποτέ με γυναίκα το ίδιο ισχύ και με το να πάω με άντρα αν ήμουν str8…καλλιτέχνες ανήσυχα πνεύματα και εγωκεντρικοί...

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 01:25, 09-05-08:

Peace!! Kαι οι gay είναι αναγκαίοι!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη suspiria
H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 19:14, 10-08-08:

Εμένα γιατί μου φαίνεται ότι είναι εντελώς άσχετη η ομοφυλοφιλία με την τέχνη; Δηλαδή, αν το σκεφτεί κανείς λογικά υπάρχουν καλλιτέχνες που δεν είναι gay και gay που δεν είναι καλλιτέχνες!

Αν υπάρχει κάποιος συσχετισμός τότε ίσως έχει να κάνει με το ότι πολλοί καλλιτέχνες για να τραβήξουν την προσοχή επιδιώκουν να κάνουν εκκεντρικές ενέργειες και κάποτε, όταν η ομοφυλοφιλία ήταν κάτι απαγορευμένο από τον άτυπο κοινωνικό έλεγχο, πολλοί καλλιτέχνες επιδείκνυαν τις, αληθινές ή δήθεν, ομοφυλοφιλικές προτιμήσεις τους. Τώρα έχει σχετικά περάσει αυτή η μόδα και οι περισσότεροι επενδύουν τερατώδη χρηματικά ποσά στη σαϊεντολογία ή κυκλοφορούν με υβριδικά αυτοκίνητα.

ΥΓ. Ο Αλμοδοβάρ έχω την εντύπωση ότι δεν είναι gay.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 19:34, 10-08-08:

Για μένα είναι εντελώς ανώφελο το να συζητούμε για ομοφυλόφιλους καλλιτέχνες. Ο σεξουαλικός αυτοπροσδιορισμός του καθενός δεν έχει καμία απολύτως σχέση ούτε με την τέχνη, για μένα τουλάχιστον, ούτε με κάποια συγκεκριμένη μορφή τέχνης, και σε καμία περίπτωση οι ομοφυλόφιλοι ή αμφισεξουαλικοί καλλιτέχνες δεν προσέφεραν περισσότερα από τους straight καλλιτέχνες.

Όπως είπε και η suspicia, πολλοί mainstream καλλιτέχνες επιδεικνύουν δήθεν ομοφυλοφυλικές ή bi τάσεις για να τραβήξουν την προσοχή, είναι και αυτό μέσα στο παιχνίδι της προώθησης τους. Από την άλλη υπάρχουν και οι αυθεντικότεροι, underground καλλιτέχνες, κάποιοι από αυτούς είναι ομοφυλόφιλοι αλλά δεν το διαφημίζουν, ούτε προσπαθούν να το περάσουν στον κόσμο!

Υ.Γ. Ο Αλμοδοβάρ έχει δηλώσει σε συνεντευξή του ότι είναι gay. Τώρα αν όντως είναι ή το παίζει μόνο αυτός το ξέρει.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H ρόζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,322 μηνύματα.

H suspiria έγραψε στις 19:44, 10-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tsipouro
Υ.Γ. Ο Αλμοδοβάρ έχει δηλώσει σε συνεντευξή του ότι είναι gay. Τώρα αν όντως είναι ή το παίζει μόνο αυτός το ξέρει.
Εγώ είχα διαβάσει μία συνέντευξη στην οποία έλεγε οτι οι γυναίκες είναι τα πάντα, οτι τις λατρεύει και οτι οι άντρες πρέπει να τις προσκυνούν. Η αλήθεια είναι οτι δεν διευκρίνισε την δική του σεξουαλική προτίμηση , απλώς εγώ υπέθεσα οτι είναι str8

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 13:34, 08-09-08:

Δεν είναι ανάγκη να τις λατρεύει ερωτικά... είναι πολύ ιδιαίτερη η αγάπη που μπορεί να έχει ένας ομοφυλόφιλος άνδρας για το γυναικείο φύλο.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

suspiria (ρόζα)

Περιβόητο Μέλος

H suspiria έγραψε στις 09:45, 13-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Δεν είναι ανάγκη να τις λατρεύει ερωτικά... είναι πολύ ιδιαίτερη η αγάπη που μπορεί να έχει ένας ομοφυλόφιλος άνδρας για το γυναικείο φύλο.
Ναι, απλώς εγώ το είχα καταλάβει έτσι επειδή δεν ήξερα οτι είναι gay

Παράθεση

Orlando6634

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Orlando6634
H Orlando6634 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Orlando6634 έγραψε στις 22:44, 26-09-08:

Διάβασα τρελά πράγματα σε μερικές απαντήσεις. Πώς μπορεί κανείς να πιστεύει ότι ο ομοφιλόφυλος γνωρίζει καλύτερα από άλλες κατηγορίες ανθρώπων τον έρωτα, την αισθητική και την τέχνη; Και οι τόσοι υπέροχοι καλλιτέχνες που δεν ήταν ομοφυλλόφιλοι; Δηλαδή ένας άντρας που λατρεύει τις γυναίκες δεν είναι ικανός να αισθανθεί πάθος και τρελός από έρωτα να γράψει μεγάλα ποιήματα, να ζωγραφίσει αριστουργήματα και να γράψει θεόπνευστη μουσική; Μα τι λέτε! Η λίστα των καλλιτεχνών που δεν ήταν ομοφυλλόφυλοι δεν χωράει σε κανένα μπλογκ. Και το πάθος τους ξεπερνά τα όρια. Δεν ξέρω ούτε καν ποιό παράδειγμα να αναφέρω. Ας πούμε Μποντλέρ εναντίων Βερλαιν. Λιγότερο πάθος; Η τέχνη και όσα μεσα στον άνθρωπο τον σπρώχνουν να την ασκεί, δεν έχουν απολύτως καμιά σχέση με τις ερωτικές του προτιμήσεις. Η τέχνη είναι ανθρώπινη και δεν είναι διαφορετική από ράτσα σε ράτσα, κουλτούρα η γούστα κλπ. Εκτος αν κάποιος από σας πιστεύει ότι υπάρχουν βαθιές βιολογικές διαφορές ανάμεσα σε ομοφυλόφυλους και υπόλοιπη ανθρωπότητα. όλα αυτά μου φαίνονται ρατσισμός...

Μια φορά, από απλή περιεργεια, μελέτησα τις διαφορές ανάμεσα σε ομοφυλόφιλους χορευτές μπαλέτου και ετεροφυλόφιλους. Το μπαλέτο έιναι από τις τέχνες που θεωρούνται ομοφυλόφυλες, αλλά δεν είναι παρά άλλη μια ψευτικη γενίκευση. Οι μεγαλύτεροι μπαλερινοι σήμερα είναι έτερο. Καντε και σεις τη σύγκριση. Πάρτε τον Ρομπέρτο Μπόλε και τον Ιρεκ Μουχαμέντοφ. Ο τρόπος που αγκαλιάζουν την παρτνέρ τους, ο τρόπος που εκφράζουν το βάθος της ψυχής τους. ο πρώτος έιναι νάρκισσος και η σκηνική του παρουσία είναι επιφανειακή. Δεν αγγίζει την ψυχή του θεατή. Το αντίθετο ο δεύτερος, και μάλιστα είναι αξεπέραστο το πάθος με το οποίο εκφράζει την φύση των ηρώων (ανδρών) που υποδύεται. Ο αληθινός καλλιτέχνης πρέπει να είναι ένας πλήρης άνθρωπος και πρέπει να έχει απόύτη επαφή με το πνέυμα της ανθρωπότητας. Ενας καλλιτέχνης που πριν από άνθρωπος αισθάνεται ομοφυλλόφυλος, δεν μπορεί να συγκινήσει παρά ομοφυλόφιλους, αλλά κανείς άλλος δεν θα μπορεσει να καθρεφτιστεί στα έργα του. Τα έργα του Οσκαρ Γουαιλντ δεν γραφουν για κανεναν ομοφυλλοφιλο, διοτι ο ίδιος πριν απο ομοφυλλόφιλος αισθάνονταν ένας άνθρωπος και έγραφε για όλους. Το ίδιο όλοι οι υπόλοιποι καλλιτέχνες, που κοσμούν τις λίστες που οι διάφοροι ομοφυλλόφυλοι γράφουν για να διδάξουν στον κόσμο πόσο αξίζουν. Μα η κίνησή τους αυτή είναι μια ακόμα ενδειξη περιφρόνησης του υπόλοιπου κόσμου. Τι θέλουν να αποδείξουν; ότι η τέχνη είναι δικό τους προνόμιο; Γιατί επιμένουν να πιστεύουν ότι είναι μια ράτσα υψηλοτερη και ικανότερη από τους υπόλοιπους ανθρώπους; δεν κάνουν παρά μια ψευτικη και γελοία προπαγάνδα. Δεν είναι αλήθεια.
Αν όμως θέλουμε να σχολιάσουμε την τέχνη των ομοφυλλόφιλων, παρατηρώντας τα έργα τους στις πασαρέλες της μόδας και στη σκηνογραφία των θεάτρων, ένα πράγμα είναι σίγουρο. Η εμφάνιση, το έξαλο και πομπώδες, συχνά στα όρια του καλού γουστου, και πάιζοντας με το σκάνδαλο (σκηνοθεσίες στον χώρο της όπερας) αντί για βαθιά απεικόνηση της ανθρώπινης ψυχής και σεβασμό για τους δραματουργούς (στην περίπτωση των σκηνοθετών). Όσο για τα έξαλα και πανάκριβα που σχεδιάζουν οι σχεδιαστές μόδας, εγώ δεν μπορώ να το θεωρήσω ούτε καν τέχνη. Πενια τέχναις κατεργάζεται. Αλλά το κόστος της μόδας των γκει, στα δικά μου μάτια φαίνεται σαν κοιροϊδία της φτώχιας του κόσμου. Γιαυτό σας παρακαλώ, μην μιλάτε για λίστες ομοφυλλόφιλων που αποδεικνύουν οτι η τέχνη είναι ομοφυλλόφιλη, διότι είναι εξοργιστικό!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,012 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 00:45, 27-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Orlando
Διάβασα τρελά πράγματα σε μερικές απαντήσεις. Πώς μπορεί κανείς να πιστεύει ότι ο ομοφιλόφυλος γνωρίζει καλύτερα από άλλες κατηγορίες ανθρώπων τον έρωτα, την αισθητική και την τέχνη; Και οι τόσοι υπέροχοι καλλιτέχνες που δεν ήταν ομοφυλλόφιλοι; Δηλαδή ένας άντρας που λατρεύει τις γυναίκες δεν είναι ικανός να αισθανθεί πάθος και τρελός από έρωτα να γράψει μεγάλα ποιήματα, να ζωγραφίσει αριστουργήματα και να γράψει θεόπνευστη μουσική; Μα τι λέτε! Η λίστα των καλλιτεχνών που δεν ήταν ομοφυλλόφυλοι δεν χωράει σε κανένα μπλογκ. Και το πάθος τους ξεπερνά τα όρια. Δεν ξέρω ούτε καν ποιό παράδειγμα να αναφέρω. Ας πούμε Μποντλέρ εναντίων Βερλαιν. Λιγότερο πάθος; Η τέχνη και όσα μεσα στον άνθρωπο τον σπρώχνουν να την ασκεί, δεν έχουν απολύτως καμιά σχέση με τις ερωτικές του προτιμήσεις. Η τέχνη είναι ανθρώπινη και δεν είναι διαφορετική από ράτσα σε ράτσα, κουλτούρα η γούστα κλπ. Εκτος αν κάποιος από σας πιστεύει ότι υπάρχουν βαθιές βιολογικές διαφορές ανάμεσα σε ομοφυλόφυλους και υπόλοιπη ανθρωπότητα. όλα αυτά μου φαίνονται ρατσισμός...
Διαβάζοντας - ξανά - το θέμα, δε μπόρεσα να εντοπίσω σε ποιες αναφορές αναφέρεσαι.

Νομίζω πως η όλη ουσία αυτών που έχουν ειπωθεί και - προφανώς - διαφωνείς, είναι αυτή:
Είναι αλήθεια πως οι ομοφυλόφιλοι μοιάζουν συνήθως να έχουν περίσσευμα καλλιτεχνικής ευαισθησίας, ίσως γιατί στις κοινωνίες μας το τίμημα του απαγορευμένου έρωτα είναι ακόμα βαρύ και η δίψα για δημιουργική εκδήλωση μεγάλη.
Όπου δεν εννοείται ούτε υπονοείται πουθενά ότι:
- ο ομοφιλόφυλος γνωρίζει καλύτερα από άλλες κατηγορίες ανθρώπων τον έρωτα, την αισθητική και την τέχνη
- ένας άντρας που λατρεύει τις γυναίκες δεν είναι ικανός να αισθανθεί πάθος και τρελός από έρωτα να γράψει μεγάλα ποιήματα, να ζωγραφίσει αριστουργήματα και να γράψει θεόπνευστη μουσική

Εγώ κατάλαβα ότι δεν συνδέεται άμεσα ο σεξουαλικός προσανατολισμός με την ευαισθησία και διάθεση για τέχνη, αλλά οι κοινωνικές συνθήκες και καταστάσεις που ενδεχομένως κάνουν το άτομο να δει και από άλλες οπτικές γωνίες κάποια πράγματα.
Πιστεύω πως αυτό ισχύει για κάθε μειονότητα που έρχεται αντιμέτωπη με καταστάσεις που για τους "πολλούς" είναι ασυνήθιστες (όπως ο απαγορευμένος έρωτας, η φρίκη του πολέμου, η ζωή ενός ατόμου που υποφέρει από κάποια ανίατη ασθένεια κ.α.)

Μια φορά, από απλή περιεργεια, μελέτησα τις διαφορές ανάμεσα σε ομοφυλόφιλους χορευτές μπαλέτου και ετεροφυλόφιλους. Το μπαλέτο έιναι από τις τέχνες που θεωρούνται ομοφυλόφυλες, αλλά δεν είναι παρά άλλη μια ψευτικη γενίκευση. Οι μεγαλύτεροι μπαλερινοι σήμερα είναι έτερο. Καντε και σεις τη σύγκριση. Πάρτε τον Ρομπέρτο Μπόλε και τον Ιρεκ Μουχαμέντοφ. Ο τρόπος που αγκαλιάζουν την παρτνέρ τους, ο τρόπος που εκφράζουν το βάθος της ψυχής τους. ο πρώτος έιναι νάρκισσος και η σκηνική του παρουσία είναι επιφανειακή. Δεν αγγίζει την ψυχή του θεατή. Το αντίθετο ο δεύτερος, και μάλιστα είναι αξεπέραστο το πάθος με το οποίο εκφράζει την φύση των ηρώων (ανδρών) που υποδύεται. Ο αληθινός καλλιτέχνης πρέπει να είναι ένας πλήρης άνθρωπος και πρέπει να έχει απόύτη επαφή με το πνέυμα της ανθρωπότητας. Ενας καλλιτέχνης που πριν από άνθρωπος αισθάνεται ομοφυλλόφυλος, δεν μπορεί να συγκινήσει παρά ομοφυλόφιλους, αλλά κανείς άλλος δεν θα μπορεσει να καθρεφτιστεί στα έργα του. Τα έργα του Οσκαρ Γουαιλντ δεν γραφουν για κανεναν ομοφυλλοφιλο, διοτι ο ίδιος πριν απο ομοφυλλόφιλος αισθάνονταν ένας άνθρωπος και έγραφε για όλους. Το ίδιο όλοι οι υπόλοιποι καλλιτέχνες, που κοσμούν τις λίστες που οι διάφοροι ομοφυλλόφυλοι γράφουν για να διδάξουν στον κόσμο πόσο αξίζουν. Μα η κίνησή τους αυτή είναι μια ακόμα ενδειξη περιφρόνησης του υπόλοιπου κόσμου. Τι θέλουν να αποδείξουν; ότι η τέχνη είναι δικό τους προνόμιο; Γιατί επιμένουν να πιστεύουν ότι είναι μια ράτσα υψηλοτερη και ικανότερη από τους υπόλοιπους ανθρώπους; δεν κάνουν παρά μια ψευτικη και γελοία προπαγάνδα. Δεν είναι αλήθεια.
Αν όμως θέλουμε να σχολιάσουμε την τέχνη των ομοφυλλόφιλων, παρατηρώντας τα έργα τους στις πασαρέλες της μόδας και στη σκηνογραφία των θεάτρων, ένα πράγμα είναι σίγουρο. Η εμφάνιση, το έξαλο και πομπώδες, συχνά στα όρια του καλού γουστου, και πάιζοντας με το σκάνδαλο (σκηνοθεσίες στον χώρο της όπερας) αντί για βαθιά απεικόνηση της ανθρώπινης ψυχής και σεβασμό για τους δραματουργούς (στην περίπτωση των σκηνοθετών). Όσο για τα έξαλα και πανάκριβα που σχεδιάζουν οι σχεδιαστές μόδας, εγώ δεν μπορώ να το θεωρήσω ούτε καν τέχνη. Πενια τέχναις κατεργάζεται. Αλλά το κόστος της μόδας των γκει, στα δικά μου μάτια φαίνεται σαν κοιροϊδία της φτώχιας του κόσμου. Γιαυτό σας παρακαλώ, μην μιλάτε για λίστες ομοφυλλόφιλων που αποδεικνύουν οτι η τέχνη είναι ομοφυλλόφιλη, διότι είναι εξοργιστικό!
Οι συγκρίσεις που κάνεις είναι άκυρες και μου φαίνεται πως κάνεις αυτό που παραπάνω "κατέκρινες". Γενικεύεις και προσπαθείς να αποδείξεις πως οι ομοφυλόφιλοι δεν κατέχουν την αίσθηση του ωραίου και την τέχνη με την πρόφαση ότι στο topic γίνεται προσπάθεια να αποδειχτεί πως η τέχνη ανήκει εξ ολοκλήρου στην εν λόγω ομάδα ατόμων.

-petros

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Scandal : 27-09-08 στις 01:35.
Παράθεση

Orlando6634

Νεοφερμένος

H Orlando6634 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Orlando6634 έγραψε στις 04:45, 27-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Οι συγκρίσεις που κάνεις είναι άκυρες και μου φαίνεται πως κάνεις αυτό που παραπάνω "κατέκρινες". Γενικεύεις και προσπαθείς να αποδείξεις πως οι ομοφυλόφιλοι δεν κατέχουν την αίσθηση του ωραίου και την τέχνη με την πρόφαση ότι στο topic γίνεται προσπάθεια να αποδειχτεί πως η τέχνη ανήκει εξ ολοκλήρου στην εν λόγω ομάδα ατόμων.

-petros
Ακριβώς Πέτρο. Η τέχνη δεν ανήκει σε μια συγκεκριμένη ομάδα ανθρώπων όπως και ο πόνος που είναι μια μεγάλη πηγή έμπνευσης της. όσα έγραψα στο προηγούμενο μύνημά μου, ήταν μόνο επειδή εξοργίζομαι όταν παρουσιάζουν τους ομοφυλλόφυλους ώς ομάδα ανθρώπων που υποφέρει ενώ όλοι εμείς, που δεν είμαστε ομοφυλόφυλοι "γλεντάμε". Να σου πώ ποιά κατηγορία ανθρώπων (με κρητήριο τις ερωτικές επιλογές) πραγματικά υποφέρει στην κοινωνία μας; η μόνη γυναίκα. Και κανείς δεν ασχολείται μ'αυτήν. Για το πώς προσπαθεί να επιβιώσει μόνη στη ζούγκλα, να γίνει μητέρα χωρίς υποστήριξη και να αναθρέψει ένα παιδί χωρίς την παρουσία, χωρίς την ζεστασιά ενός άντρα. Και μετά όλους αυτούς τους ξένους, τους πακιστανούς που πεινάνε, και το βράδυ κάνοντας τη βόλτα μου στην ομόνοια, παρατήρώ πώς ψάχνουν ένα βλέμμα αγάπης και ένα χαμόγελο. Αυτοί που δεν έχουν τον έρωτα υπφέρουν, Πέτρο, όχι αυτοί που τον έχουν και τον καταρήζονται κιόλας.. δεν λέω παραπάνω διότι θα κλεισουν και αυτό το τοπικ και δεν θέλω. Σ'ευχαριστώ πάντως διότι διάβασες με καλή διάθεση τις απόψεις μου. Καλή σου μέρα.

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη negative
Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 08:20, 27-09-08:

Συγνώμη...αλλά τι σόι ρατσισμός είναι αυτός??Είναι νεορατσισμός ενός νεοπουριτανισμού?Τι παρανοϊκή συσχέτιση είναι αυτή.... τέχνης και ομοφυλοφιλίας, πόνου ,και διεκδίκησης του!!!!
Για να είναι όλοι καλά και ικανοποιημένοι , όλοι έχουν δικαίωμα στον πόνο στην απομόνωση στην απόρριψη από την οικογένεια και το κοινωνικό σύνολο , ακόμα και από τους εαυτούς τους.Μια μητέρα που μεγαλώνει το παιδί της μονή,χωρίς την φροντίδα ενός άντρα έχει και αυτή δικαίωμα στον πόνο.....όμως μια γυναίκα που μονή μεγαλώνει ένα παιδί μπορεί να είναι και επιλογή της σήμερα.Κάποτε σε μια τέτοια περίπτωση η μητέρα θα χαρακτηριζόταν ως ελεύθερων ηθών και το παιδί ''μπάσταρδο'' από κάτι ανθρώπους που τους ήταν δύσκολο να κατανοήσουν το διαφορετικό και τους ήταν απίστευτα εύκολο να το κρίνουν και να το χαρακτηρίσουν. Τελικά η ομοφοβία γιατί πλανάτε τόσο έντονα και η φοβία γενικότερα για το διαφορετικό?Μήπως ο καθένας από εμάς πρέπει να λύσει τα προσωπικά του ζητήματα και μετά των άλλων?Και για ποιον λόγο μας ενδιαφέρει η σεξουαλική ζωή ενός ανθρώπου και όχι ο ίδιος ο άνθρωπος αν δεν επιθυμούμε να γίνουμε μέρος αυτής?Η κατάχρηση του έρωτα και των απολαύσεων , η σπατάλη που μπορεί να κάνει κάποιος του εαυτού του δεν είναι χαρακτηριστικό μιας συγκεκριμένης ομάδας ανθρώπων,αλλά ανθρώπων που αδυνατούν να διαχειριστούν την αδικία και το συναίσθημα τους.Αυτό δεν έχει να κάνει με την σεξουαλική τους ταυτότητας αλλά με το πόσο μπορούν ή έχουν δουλέψει με τους εαυτούς τους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 16:11, 28-09-08:

Διαβάζω από την αγαπητή Ορλάντο, πως πιστεύει ότι ο χώρος της τέχνης, δεν φιλοξενεί ποσοστιαία περισσότερους ομοφυλόφιλους, από τον μέσο όρο της κοινωνίας. Θέλω με αυτό να πω, ερμηνεύοντας και ελπίζω όχι παρερμηνεύοντας τα γραφόμενά της, ότι αν δεν υπάρχει πράγματι καμμία συσχέτιση της τέχνης με την ομοφυλοφιλία, τότε τα ποσοστά των ομοφυλόφιλων στο χώρο της τέχνης θα έπρεπε να είναι συγκρίσιμα με αυτά που συναντά κανείς στους υπόλοιπους χώρους. Άραγε βρίσκει κανείς τόσους ομοφυλόφιλους στο χώρο των οικοδόμων, των βιομηχανικών εργατών, των αλιέων, κλπ, όσους μέσα στο χώρο της τέχνης;

Θα μπορούσε κανείς να υποθέσει ότι τα ποσοστά στους χώρους πλην της τέχνης, που αναφέρω παραπάνω είναι παρόμοια, όμως εκεί δεν έχει κανείς την "πολυτέλεια" να εκφράσει την ομοφυλοφιλία του, ενώ ο χώρος της τέχνης, λόγω της ευαισθησίας των εν γένει καλλιτεχνών, ασχέτως φύλου, είναι πιο δεκτικός σε κάτι τέτοιο.

Ωστόσο, σε προηγούμενο ποστ της Ορλάντο, από άλλο θέμα σχετικό με την ομοφυλοφιλία, διαβάζω:

Εργάζομαι στον χώρο του θεάτρου, και για πολλά χρόνια συνεργάζομαι με ομοφυλλόφιλους. Παρατηρώ την προσωπικότητα τους, τις σχέσεις τους με τους ανθρώπους, τα καλλιτεχνικά τους ιδεώδη και συζητώντασ συχνά μαζί τους σε επίπεδο πολύ προσωπικό, έμαθα ότι πίσω από το γελιο τους κρύβουν μεγάλη δυστυχία. Και όχι επειδή δεν θα είναι ποτέ απόλυτα αποδεκτοί από την κοινωνία μα πρώτα από όλα (σας παρακαλώ κατεβάστε όλοι σας τις μάσκες) από τους ίδιους τους τους εαυτούς.
Εδώ λοιπόν η συνομιλήτρια προσπαθεί να υποστηρίξει τη θέση της επί της ομοφυλοφιλίας με βασικό επιχείρημα το ότι γνωρίζει πολλούς, λόγω του συχνού συγχρωτισμού της με αυτούς στο χώρο της εργασίας της. Και ποιος είναι αυτός; Μα φυσικά ο χώρος της τέχνης.
Θεωρώ ότι το επιχείρημα δεν θα είχε την ίδια βαρύτητα εάν μας έλεγε: "Εργάζομαι στο χώρο των τηλεπικοινωνιών, ή των κατασκευών, ή του μάνατζμεντ (για παράδειγμα) και για πολλά χρόνια συνεργάζομαι με ομοφυλόφιλους...".

Συνεπώς, κατά τη δική μου αντίληψη, μεταξύ των δύο αυτών δηλώσεων υφίσταται μια αναπόφευκτη αντίφαση.

Μια φορά, από απλή περιεργεια, μελέτησα τις διαφορές ανάμεσα σε ομοφυλόφιλους χορευτές μπαλέτου και ετεροφυλόφιλους. Το μπαλέτο έιναι από τις τέχνες που θεωρούνται ομοφυλόφυλες, αλλά δεν είναι παρά άλλη μια ψευτικη γενίκευση. Οι μεγαλύτεροι μπαλερινοι σήμερα είναι έτερο. Καντε και σεις τη σύγκριση. Πάρτε τον Ρομπέρτο Μπόλε και τον Ιρεκ Μουχαμέντοφ. Ο τρόπος που αγκαλιάζουν την παρτνέρ τους, ο τρόπος που εκφράζουν το βάθος της ψυχής τους. ο πρώτος έιναι νάρκισσος και η σκηνική του παρουσία είναι επιφανειακή. Δεν αγγίζει την ψυχή του θεατή. Το αντίθετο ο δεύτερος, και μάλιστα είναι αξεπέραστο το πάθος με το οποίο εκφράζει την φύση των ηρώων (ανδρών) που υποδύεται.
Θα παρατηρήσω πως ο Ροδόλφο Βαλεντίνο και πάνω απ' όλους ο Ρούντολφ Νουρέγιεφ, ο οποίος θεωρείται από πολλούς ο μεγαλύτερος χορευτής όλων των εποχών, ήταν ομοφυλόφιλοι. Δηλαδή αγαπητή Ορλάντο, ο Νουρέγιεφ ήταν επίσης νάρκισσος κι επιφανειακός; Μήπως η μνήμη και οι αναφορές είναι επιλεκτικές, όταν απλά θέλουμε να στηρίξουμε την άποψή μας;

Στο πρώτο μου ποστ στο θέμα αυτό, είχα θέσει και την εξής ερώτηση, παρεμπιπτόντως:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Υπήρχαν κάποτε και πολλοί κομμουνιστές καλλιτέχνες, έχει σχέση άραγε η ευαισθησία με τον κομμουνισμό; Κι αν ναι, γιατί δεν είναι τόσοι πολλοί σήμερα; Ενδιαφέρον ερώτημα που μου προέκυψε.
Ο φίλος Πέτρος πιστεύω πως απάντησε με το παρακάτω τμήμα του κειμένου του:

Αρχική Δημοσίευση από Scandal
Εγώ κατάλαβα ότι δεν συνδέεται άμεσα ο σεξουαλικός προσανατολισμός με την ευαισθησία και διάθεση για τέχνη, αλλά οι κοινωνικές συνθήκες και καταστάσεις που ενδεχομένως κάνουν το άτομο να δει και από άλλες οπτικές γωνίες κάποια πράγματα.
Πιστεύω πως αυτό ισχύει για κάθε μειονότητα που έρχεται αντιμέτωπη με καταστάσεις που για τους "πολλούς" είναι ασυνήθιστες (όπως ο απαγορευμένος έρωτας, η φρίκη του πολέμου, η ζωή ενός ατόμου που υποφέρει από κάποια ανίατη ασθένεια κ.α.)
Πράγματι, εκείνη την εποχή στην οποία αναφέρομαι, οι κομμουνιστές ήταν μειονότητα και μάλιστα διωκόμενη απηνώς. Πιστεύω λοιπόν πως το παραπάνω απαντά θαυμάσια στην απορία μου...Ευχαριστώ φίλε Πέτρο.

Και μια σχεδόν ύπουλη ερώτηση:

Η κομμωτική, θεωρείται μορφή τέχνης, με την ίδια λογική που θεωρήθηκε από τους προλαλήσαντες μορφή τέχνης και η ραπτική;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Great Chaos : 28-09-08 στις 16:32. Αιτία: Πρώιμη δημοσίευση.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

Ο negative αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών , επαγγέλεται Μοντέλο και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 388 μηνύματα.

O negative έγραψε στις 17:03, 28-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos

Και μια σχεδόν ύπουλη ερώτηση:

Η κομμωτική, θεωρείται μορφή τέχνης, με την ίδια λογική που θεωρήθηκε από τους προλαλήσαντες μορφή τέχνης και η ραπτική;
Τέχνη η ραπτική και η κομμωτική????Ενδιαφέρον.....!Τότε τέχνη είναι και τα μπουφάν που μου πάνε κιόλας....
Καλά πάντα ένοιωθα περήφανος που ζω σε μια τέτοια χώρα με τόσο καλή παιδεία στην τέχνη!!!
Αλλά ποιοι ξεστόμισαν κάτι τέτοιο?

Παράθεση

Orlando6634

Νεοφερμένος

H Orlando6634 έγραψε στις 17:23, 28-09-08:

Ο χώρος στον οποίο εργάζομαι είναι μετά τον χώρο της μόδας, άλλος κατεξοχήν χώρος κυριαρχίας των ομοφυλλόφυλων. Η όπερα. Δεν ξέρω ακριβως γιατί έλκει τόσο αυτή την κατηγορία ανθρώπων. Μπορώ να υποθέσω διάφορους λόγους. Δυο είναι κυρίως οι χωροι της όπερας που τους έλκουν. Η αναγεννησιακή μουσική και ο χώρος της σκηνοθεσίας. Στην πρώτη ίσως διότι για ιστορικούς λόγους, κατα την περίοδο της αναγένησης υπήρχε μια ιδεολογική ανοχή προς το φαινόμενο αμφιλεγόμενων φυλλων. Αντρες που τραγουδούσαν με γυναικεία φωνή ή γυναίκες που υποδύονταν αντρικούς ρόλους. Αυτός ο κόσμος έλκει πάρα πολύ τους ομοφυλλόφυλους, γεγονός που αποδεικνυει ότι συχνά η επιλογή τους είναι συνδεδεμένη με πολίτικές και θρησκευτικές θέσεις (επιστροφή σε μητριαρχικά πρότυπα και νεοπαγανισμός, ρεύματα που κυριαρχούσαν κατά την αναγέννηση). Στη σκηνοθεσία εγιναν τα τελευταία χρόνια μεγάλη μόδα οι προκλητικές προτάσεις ομοφυλλόφυλων σκηνοθετών, που σπανίως δεν είναι σπουδαγμένοι θεατρικά, αλλά προέρχονται από σπουδές αρχιτεκτονικής, εικαστικών και γενικά έχουν να κάνουν με την αισθητική άποψη του θεάματος. Προσφέροντας σε τελική ανάλυση ένα θέατρο πολύ επιφανειακό, εντυπωσιακό εικαστικά και πολύ πικάντικο (τονισμός του σεξ και του γυμνού) ως σκανδαλώδες (ανατρεπτικό μερικών σημαντικών και ιερών παραδόσεων), οι σκηνοθέτες αυτοί (μετά από ένα σκάνδαλο, και αφού το κοινό εθιστεί στον νεωτερισμό), αρέσουν μετά πάρα πολύ στο κοινό. Είναι κάτι σαν να του δινεις ένα νοστιμότατο και τεχνητό φαι, αντί για ένα άνοστο αλλά με μεγάλη θρεπτική αξία. Έτσι, εξασφαλίζοντας υλική επιτυχία στο θεατρικό μπιζνες, αυξάνεται η ζήτησή τους και τελικά σχηματίζεται ένα είδος αυτοκρατορίας. Λομπυ λέγεται. Αυτή τη στιγμή η τεράστια πλειοψηφία των θεάτρων όπερας στην ευρώπη διαχειρίζεται από ομοφυλλόφιλους καλλιτεχνικούς διευθυντές, που όπως καταλαβάινεις, θα δώσουν αρχικά εργασία σε όσους σκέφτονται σαν αυτούς. Γιαυτό και τελικά η τέχνη αυτή γίνεται αποκλειστικότητά τους, και όχι επειδή είναι πιο ταλαντούχοι σ'αυτόν τον χώρο. Όπως επίσης και στον χώρο της μόδας. Λογικό είναι να μπάινουν πιο εύκολα ομοφυλλόφιλοι αφού έχει αναπτυχτεί το τερατώδες κλισέ (όπως αποκαλύπτει και η άποψη με την όποια άνοιξε το θρεντ) ότι είναι καλύτεροι όσον αφορά το ντιζαιν μόδας. Είναι μόνο κλισε, που κλείνει τις πόρτες σε άλλους ανθρώπους, που ποτέ δεν ζήτησαν δουλιά προβάλοντας τις ερωτικές τους προτιμήσεις κλπ, αλλά απλά τα προσόντα τους στο χώρο.

Οι ομοφυλλόφιλοι όμως, σιγά σιγά αρχίζουν να διεκδικούν και άλλους χώρους εργασιών, επειδή μάλλον δεν τους αρέσει πλέον να τους ταξινομούν ώς αντιπρώσωπους αποκλειστικά "θηλυκών" επαγγελμάτων. Μάλλον κατι τέτοιο τους προσβάλει . Έτσι ενώ μέχρι τώρα ασχολούνταν με εργασίες που δεν απαιτούσαν μυική δύναμη και δυναμισμό, τώρα θέλουν να αποδείξουν ότι τα έχουν και αυτά. Ζητάνε όντως μέχρι και το ποδόσφαιρο και ο στρατός να ανοίξει τις πόρτες του σ αυτούς και τα βαριά παραδοσιακά αντρικά επαγγέλματα. Εύχομαι σύντομα να αποκτήσουν ενδιαφέρον και σε άλλα επαγγέλματα, ιδιώς ανθρωπιστικά. Γιατί αφού είναι τόσο ευαίσθητοι και θυληκοί, απιρίπτουν ένα άλλο τυπικά θυληκό επάγγελμα, αυτό της νοσηλεύτρια. ίσως απαξιουν, επειδή δεν έχει γκλάμουρ, ενώ τελευταία εισέρχονται στον πιο επιφανή χώρο της ιατρικής (αλλά όχι γυναικολογίας).
Εγώ καταλαβαίνω από όλα αυτά, ότι το όλο θέμα είναι τόσο γεμάτο με κλισέ και ιδέες που πρέπει σώνει και καλά να περνάνε στο κοινό, λες και είναι όλα σκηνοθετημένα... μια πολιτική επανάσταση όπως το 68, ή η συνέχεια του 68, που βρίσκεται σε εξέλιξη και δεν έχω ιδέα πως θα καταλήξει. Εγώ προφητέυω ότι μετά την περιπέτεια και το ψάξιμο της νέας ταυτότητας θα επιστρέψουν στη φύση τους, την ανδρική.

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 09:46, 29-09-08:

Είσαι λίγο μπερδεμένη?

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 29-09-08 στις 20:24. Αιτία: αφαίρεση του quote
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:05, 29-09-08:

Θεωρώ ότι η Ορλάντο με κάλυψε με την απάντησή της, ως προς την αντίφαση που είχα παρατηρήσει. Σύμφωνα λοιπόν με την άποψή της, η πανθομολογούμενη ύπαρξη ομοφυλόφιλων στο χώρο της σε ποσοστά σημαντικώς διαφορετικά από το μέσο όρο της κοινωνίας, δεν οφείλεται σε μεγαλύτερο ταλέντο των ομοφυλόφιλων, αλλά σε ιστορικούς λόγους και σε "τεχνητή επιλογή" υπέρ των gay. Είναι μια άποψη που αν μη τι άλλο στηρίζεται σε πραγματική εμπειρία και έχει λογικές βάσεις.

Θα ήθελα ωστόσο να υπογραμμίσω τους ιστορικούς λόγους που έχουν συντελέσει σε αυτήν την κατάσταση. Σίγουρα, όπως φαίνεται και από άλλα ποστ, ο χώρος της τέχνης έχει κάτι που έλκει τους ομοφυλόφιλους. Εάν δει μάλιστα κανείς την άποψη της Ίσι σε συνδυασμό με αυτήν της Ορλάντο, θα αρχίσει να σχηματίζει μέσα του μια σφαιρικότερη ιδέα για τους λόγους στους οποίους οφείλεται το φαινόμενο.

Εγώ θα συμπληρώσω ακόμη κάτι: Οι μεγάλοι καλλιτέχνες, οι πραγματικά μεγάλοι, είναι στη συντριπτική τους πλειοψηφία άνθρωποι "πέρα απ' τα όρια". Αν λοιπόν η "κοινωνικώς αποδεκτή" σεξουαλική προτίμηση περιλαμβάνεται μέσα σ' αυτά τα όρια, τότε είναι απολύτως αναμενόμενο πολλοί να τα έχουν ξεπεράσει κι αυτά.

Περαιτέρω, έχω να εκφράσω ένα ακόμη, όχι ύπουλο αυτή τη φορά, ερώτημα, ή σειρά συναφών ερωτημάτων: Στα προηγούμενα η Suspiria και ο Τσίπουρος μας είπαν πολύ σωστά ότι ιδιαίτερα στο παρελθόν, πολλοί καλλιτέχνες επιδείκνυαν τις, αληθινές ή δήθεν, ομοφυλοφιλικές προτιμήσεις τους, με σκοπό να τραβήξουν την προσοχή του κοινού και με αυτόν τον τρόπο να κερδίσουν σε φήμη. Αντίστοιχα, η Ορλάντο μας είπε ότι:

Προσφέροντας σε τελική ανάλυση ένα θέατρο πολύ επιφανειακό, εντυπωσιακό εικαστικά και πολύ πικάντικο (τονισμός του σεξ και του γυμνού) ως σκανδαλώδες (ανατρεπτικό μερικών σημαντικών και ιερών παραδόσεων), οι σκηνοθέτες αυτοί (μετά από ένα σκάνδαλο, και αφού το κοινό εθιστεί στον νεωτερισμό), αρέσουν μετά πάρα πολύ στο κοινό. Είναι κάτι σαν να του δινεις ένα νοστιμότατο και τεχνητό φαι, αντί για ένα άνοστο αλλά με μεγάλη θρεπτική αξία.
Προσωπικά αναρωτιέμαι τα εξής: Ποιος είναι άραγε ο λόγος που η επίδειξη ομοφυλοφιλίας (και μάλιστα ψευδούς σε ορισμένες περιπτώσεις) κάνει το ευρύ κοινό να στέκεται ευνοϊκά προσκείμενο προς τον καλλιτέχνη;

Τι είναι αυτό που κάνει την ανατροπή ιερών παραδόσεων τόσο θελκτική για το κοινό;

Γιατί ο νεωτερισμός θεωρείται ότι αναγκαστικά κάνει την τέχνη επιφανειακή, ενώ το κοινό επιδεικνύει τόση μεγάλη ανάγκη γι' αυτόν; Γιατί τελικά το "πλαστικό" junk food είναι νοστιμότερο απ' αυτό που έφτιαχνε η μάνα μας;

Μήπως τελικά τα παραπάνω υποδηλώνουν τη βαθιά χρεωκοπία των παραδοσιακών, "κλασικών" μοντέλων, είτε μιλούμε για το σεξουαλικό προσδιορισμό, είτε για την περί του ωραίου αίσθηση;

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:30, 29-09-08:

Οι ομοφυλόφιλοι όμως, σιγά σιγά αρχίζουν να διεκδικούν και άλλους χώρους εργασιών, επειδή μάλλον δεν τους αρέσει πλέον να τους ταξινομούν ως αντιπρόσωπους αποκλειστικά "θηλυκών" επαγγελμάτων. Μάλλον κάτι τέτοιο τους προσβάλει . Έτσι ενώ μέχρι τώρα ασχολούνταν με εργασίες που δεν απαιτούσαν μυική δύναμη και δυναμισμό, τώρα θέλουν να αποδείξουν ότι τα έχουν και αυτά. Ζητάνε όντως μέχρι και το ποδόσφαιρο και ο στρατός να ανοίξει τις πόρτες του σ αυτούς και τα βαριά παραδοσιακά αντρικά επαγγέλματα. Εύχομαι σύντομα να αποκτήσουν ενδιαφέρον και σε άλλα επαγγέλματα, ιδίως ανθρωπιστικά. Γιατί αφού είναι τόσο ευαίσθητοι και θηλυκοί, απορρίπτουν ένα άλλο τυπικά θηλυκό επάγγελμα, αυτό της νοσηλεύτρια. ίσως απαξιούν, επειδή δεν έχει γκλάμουρ, ενώ τελευταία εισέρχονται στον πιο επιφανή χώρο της ιατρικής (αλλά όχι γυναικολογίας).
Σε αυτό το τμήμα του ποστ, θα ήθελα πάντως να απαντήσω ξεχωριστά, αφού κατά τη γνώμη μου διαφοροποιείται σημαντικά από το πρώτο τμήμα του.
Κατ' αρχάς, το κομμάτι αυτό θα μπορούσε ν' απαντά σε άλλο θρεντ, αλλά το βρίσκω εντελώς ασύνδετο με τη συζήτηση που έχει έως τώρα διεξαχθεί εδώ. Το θέμα της ομοφυλοφιλίας έχει πολλές πτυχές και παραμέτρους και δεν είναι δυνατόν να τις εξετάζουμε όλες ταυτόχρονα.

Το δεύτερο που έχω να πω, επί προσωπικού αυτή τη φορά, είναι πως διακρίνω μια κάποια εμμονή από την πλευρά της συνομιλήτριας επ' αυτού του ζητήματος γενικά. Θα ήθελα να παρατηρήσω όμως, πως κάτι τέτοιο αφαιρεί εκ των πραγμάτων από έναν συζητητή το τεκμήριο της αντικειμενικότητας και συνεπώς μειώνει τη "διεισδυτικότητα" και την αποτελεσματικότητα των γραφομένων ή των λεγομένων του.

Τέλος, κατά την προσωπική μου γνώμη, το να χρησιμοποιεί κάποιος το αντρικό σώμα του, για να κάνει μια πιο βαριά εργασία, επειδή έχει κάποια κλίση σε αυτήν ή επειδή έτσι του αρέσει, δεν σχετίζεται σε καμία περίπτωση με το τι κάνει στο κρεβάτι του. Οι μύες είναι μύες, άσχετα αν κάποιος ερωτεύεται το αντρικό ή το γυναικείο κορμί. Φυσικό είναι, όχι να ζητούν αλλά να έχουν αυτοδικαίως θέση σε οποιοδήποτε επάγγελμα ταιριάζει με τις κλίσεις και τις ικανότητές τους. Δεν νομίζω πως το γκολ ενός ομοφυλόφιλου παίκτη θα ήταν λιγότερο ευχάριστο στην εξέδρα ή πως θα το πανηγύριζε λιγότερο, από το γκολ ενός ετεροφυλόφιλου. Η συνεχής ενασχόληση με τη σεξουαλική προτίμηση του καθενός από εμάς, προκειμένου να αξιολογηθεί το έργο του, είναι κατά τη γνώμη μου ύποπτη και προσωπικά μ' ενοχλεί βαθύτατα.

Εγώ καταλαβαίνω από όλα αυτά, ότι το όλο θέμα είναι τόσο γεμάτο με κλισέ και ιδέες που πρέπει σώνει και καλά να περνάνε στο κοινό, λες και είναι όλα σκηνοθετημένα... μια πολιτική επανάσταση όπως το 68, ή η συνέχεια του 68, που βρίσκεται σε εξέλιξη και δεν έχω ιδέα πως θα καταλήξει. Εγώ προφητεύω ότι μετά την περιπέτεια και το ψάξιμο της νέας ταυτότητας θα επιστρέψουν στη φύση τους, την ανδρική.
Δεν θα ενστερνιστώ την προφητεία σου αγαπητή μου, αλλά θα συμφωνήσω πως το ζήτημα της ομοφυλοφιλίας είναι γεμάτο κλισέ και παρανοήσεις, πράγμα που φαίνεται από αυτά που υποστηρίζουν τόσο οι υποστηρικτές, όσο και οι πολέμιοί της.

Εγώ θα εκφράσω μόνο μια, μάλλον διφορούμενη πολιτικώς θέση: Το να είναι κανείς ομοφυλόφιλος, δεν σημαίνει αυτομάτως πως είναι και κοίναιδος, ούτε κύναιδος. Αυτά όμως θα έχουμε την ευκαιρία να τα συζητήσουμε σε κάποιο άλλο σχετικότερο θρεντ.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 23:31, 29-09-08:

Στο ποστ μου διαχώρισα τις σεξουαλικές προτιμήσεις από την ανάγκη για καλλιτεχνική δημιουργία αφού δεν θεωρώ σε καμία περίπτωση ότι ταυτίζονται, ενώ κατέληξα στο μοναδικό κοινό σημείο -κατά τη γνώμη μου- κάθε ανθρώπου με καλλιτεχνικές ανησυχίες, που θεωρώ πως είναι η συναισθηματική ευαισθησία και ο Έρωτας. (Ο "πόνος" που αναφέρθηκε παραπάνω είναι πιθανή απόρροια αυτών των δύο, άρα δεν αποτελεί από μόνος του καλλιτεχνικό κίνητρο).

Το μόνο που θα μπορούσα να πω συνολικά για το χώρο των τεχνών είναι πως ανέκαθεν υπήρξε το καταφύγιο κάθε λογής "freak" (λέξη που δεν αναφέρω καθόλου υποτιμητικά!), αφού μέσω αυτής, οι δημιουργικές τάσεις, ακόμα και ανθρώπων "εκτός ορίων", συναντούν το απαραίτητο "φίλτρο" που θα τους επιτρέψει να βρουν αποδέκτες στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο που διψά για τέχνη με όλες της τις μορφές.

Καμία Τέχνη δε μπορεί ποτέ να γίνει αποκλειστικότητα κανενός, ούτε καν αυτών που τη σπουδάζουν ή την εκμεταλλεύονται επαγγελματικά. Όσο υπάρχει ελεύθερο πνεύμα και ανάγκη δημιουργίας, θα υπάρχει και Τέχνη, όχι από αυτή που παρουσιάζεται στις ακριβές γκαλερί και σε άλλους αντίστοιχους χώρους, μόνο για τους λίγους, αλλά αγνή και άμεση εξωτερίκευση Ψυχής, κάθε μορφής.

Ο αποδέκτης της τέχνης, δεν καλείται να αξιολογήσει το δημιουργό, αλλά το δημιούργημα κι αυτό όχι σαν κριτικός τέχνης (με όποιες προεκτάσεις μπορεί να έχει αυτό στην πράξη), αλλά ως θεατής που αλληλεπιδρά με το έργο.
Μικρή σημασία έχει από ποιον προέρχεται αυτό που μπορεί να βάλει σε λειτουργία τις αισθήσεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 30-09-08 στις 00:27.
Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 01:15, 30-09-08:

(Καμία Τέχνη δε μπορεί ποτέ να γίνει αποκλειστικότητα κανενός, ούτε καν αυτών που τη σπουδάζουν ή την εκμεταλλεύονται επαγγελματικά. Όσο υπάρχει ελεύθερο πνεύμα και ανάγκη δημιουργίας, θα υπάρχει και Τέχνη, όχι από αυτή που παρουσιάζεται στις ακριβές γκαλερί και σε άλλους αντίστοιχους χώρους, μόνο για τους λίγους, αλλά αγνή και άμεση εξωτερίκευση Ψυχής, κάθε μορφής.)

Τι εννοείς την ''εκμεταλλεύονται επαγγελματικά''?Αναφέρεσαι στους δημιουργούς που εκθέτουν τα έργα τους?Η έκθεση κάποιας προσωπικής δουλειάς είναι εκμετάλλευση?Και εάν ναι υπό πια έννοια?Η τέχνη πρέπει να πληρώνεται για να σέβεσαι τον δημιουργό και το έργο του.Δεν υπάρχουν ακριβές γκαλερί....μπορείς να επισκεφτείς οποιαδήποτε γκαλερί θελήσεις,είσοδος ελεύθερη.Σήμερα κάποιος μπορεί να δώσει λιγότερα χρήματα για ένα έργο , από ότι σε μια πιθανή έξοδο του στα μπουζούκια , εάν είναι υπερασπιστής του ελεύθερου πνεύματος και της τέχνης όπως λες .Η τέχνη πια, μπορεί να μην είναι για όλους γιατί οι περισσότεροι δεν διαθέτουν την απαιτούμενη παιδεία με αποτέλεσμα να μην μπορούν να την κατανοήσουν και όχι γιατί δεν μπορούν να αποκτήσουν κάποιο έργο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη negative : 30-09-08 στις 01:25.
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 01:38, 30-09-08:

Καλωσόρισες στο στέκι με την ευκαιρία!

Το μόνο που εννοώ με τη λέξη "εκμεταλλεύονται", είναι το να ζουν από αυτήν, πράγμα που είναι φυσικά απόλυτα θεμιτό και δεν περιέχει καμία μομφή!
Δεν είναι όμως μόνο αυτή τέχνη και άλλωστε η τέχνη "πληρώνεται" (ή αν θες ξεπληρώνεται) με πολλούς τρόπους αφού είναι γνωστό πως η μεγαλύτερη ανταμοιβή για έναν καλλιτέχνη είναι το χειροκρότημα (η αναγνώριση).
Σε καμία περίπτωση δεν παραγνωρίζω ότι ταυτόχρονα πρέπει να γεμίσει και το στομάχι αφού "νηστικό αρκούδι δε χορεύει"...
Υπάρχουν πολλά σημεία στο πόστ σου τα οποία θα μπορούσαν να δημιουργήσουν ενδιαφέρουσες συζητήσεις, δε θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο όμως για να μη ξεφύγουμε απ' το θέμα.

Παράθεση

negative

Δραστήριο Μέλος

O negative έγραψε στις 11:45, 30-09-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Υπάρχουν πολλά σημεία στο πόστ σου τα οποία θα μπορούσαν να δημιουργήσουν ενδιαφέρουσες συζητήσεις, δε θα ήθελα να επεκταθώ περισσότερο όμως για να μη ξεφύγουμε απ' το θέμα.
μπορείς όμως να ανοίξεις ένα διαφορετικό θέμα,ένα καινούριο θέμα, εάν κάτι σου φάνηκε ενδιαφέρον

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:57, 30-09-08:

Ok, υπόσχομαι με την πρώτη ευκαιρία να το κάνω!

Παράθεση

monkey_business

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη monkey_business
H monkey_business αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

H monkey_business έγραψε στις 13:13, 03-01-09:

Δεν πιστεύω ότι ο σεξουαλικός προσανατολισμός προσδιορίζει έναν καλλιτέχνη ώστε να τους συγκαταλέγουμε σε μια κατηγορία.Συμφωνώ ότι κάποιοι μπορεί να το εκμεταλεύονται γιατί "πουλάει στον κοσμάκι που τον τρώει η περιέργεια να μάθει για το διαφορετικό από αυτόν"" αλλά τότε αυτούς δεν μπορούμε να τους λέμε αληθινούς καλλιτέχνες

Παράθεση

edweimaste

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη edweimaste
Ο edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O edweimaste έγραψε στις 16:34, 03-02-10:

και ο καβαφης ομοφυλοφιλος ηταν ...... τι να πεις???!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Goseithor (Νότα στο Διάστημα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Goseithor
Ο Νότα στο Διάστημα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 217 μηνύματα.

O Goseithor να πιάνω αστέρια στο βυθό της μουσικής σ έγραψε στις 13:36, 22-09-10:

εντάξει δε ξέρω αν θεωρείται καλλιτέχνης μόνο αλλά ο leo da vinci ήταν...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 15:02, 22-09-10:

η σωστη ερωτηση θα ηταν..
διασημοι ΜΗ ομοφυλοφιλοι καλλιτεχνες..

Παράθεση

WITTMANN

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη WITTMANN
Ο WITTMANN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.

O WITTMANN έγραψε στις 02:32, 28-03-13:

BOY GEORGE
Tραγουδιστης...Στιχουργος...Ντι -Τζει...Fashion Desiner...Pop Icon...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

metspanos

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη metspanos
Ο metspanos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φιλόλογος . Έχει γράψει 780 μηνύματα.

O metspanos έγραψε στις 22:32, 29-03-13:

λακης λαζοπουλος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

WITTMANN

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη WITTMANN
Ο WITTMANN αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 126 μηνύματα.

O WITTMANN έγραψε στις 01:32, 13-04-13:

Ο Λαζοπουλος δεν ειναι Καλλτεχνης.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους