Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 80,164 εγγεγραμμένα μέλη και 3,090,835 μηνύματα σε 96,041 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 620 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Η δουλειά των γονιών μας και τι μας δίδαξε!!

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 20:26, 27-03-08:

Πολλές φορές βλέπω παιδιά να αλλάζουν αποφάσεις επειδή δεν ήθελαν να ακουλουθήσουν αυτό που έχουν οι γονείς τους, άλλοι πάλι θέλουν να κάνουν μία δουλειά που να μοιάζει για να βοηθήσουν, άλλοι πάλι θέλουν απλά να μοιάσουν στους δικούς τους, εσύς σε τι κατηγορία ανήκεται;
Τι δουλειά κάνουν οι δικοί σας; και άν δεν μπορείτε να την ακολουθήσετε τι σας έχει μάθει; εδώ λέμε τα πάντα γύρο απο επαγγελματικό προσανατολισμό βάση γονέα, για να δούμε

Οι δικόι μου είναι η μάνα μου καθαρίστρια και ο πατέρας μου σκουπιδιάρης, ακόμα κιάν δεν πάμε καλά με τον πατέρα μου με έκανε να καταλάβω ότι η δουλειά δεν είναι ντροπή, άκουσα κοροίδεμα για την δουλειά των γονειών μου απο τα κλασικά σπασικλάκια του σχολειου που ήταν σε καλές δουλειές μα πάντα με έκανε να καταλάβω ότι η γνώμη των άλλων δεν μετράει...

Το να είσαι σκουπιδιαρης είναι σκληρή δουλειά και βρόμικη, αλλα σε κάνει να νοιώθεις τόσο καθαρός και καλός που δεν σε νοιάζει, ο αδερφός μου κοροίδευε χρόνια τον πατέρα μου και στο τέλος έγινε και εκείνος οδηγός σκουπιδιάρικου, τώρα κατάλαβε την πραγματική αξία μιας βρόμικης -καθαρής δουλειάς, κατάλαβε πώς ένα επάγγελμα μπορεί να είναι αξιοπρεπείς και χωρίς να είσαι σε γραφείο... τον παράτησε γυναίκα γιαυτο, ίσως αυτός ήταν και ένας λόγος να καταλάβει την αλήθεια..

Οτι οι άνθρωποι είναι η ψυχή τους όχι το επάγγελμα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

25 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 20:46, 27-03-08:

Λοιπόν, ο πατέρας μου είναι δάσκαλος και η μαμά μου δεν δουλεύει.
Από το επάγγελμα του μπαμπά έμαθα ότι όταν αγαπάς αυτό που κάνεις τίποτα δεν σε σταματά. Πήγε σε χωριά, σε πόλεις ξένες, μέχρι Γερμανία έφτασε στην αρχή. Του άρεσε να διδάσκει πάρα πολύ και τό'χε μέσα του. Χρειάζεται υπομονή και ενδιαφέρον για να πετύχεις. Κατάφερε να γίνει διευθυντής και έμεινε πάντα φιλικός και ταπεινός απέναντι στα παιδιά.
Από τη μαμά τώρα, πολύτεκνη μητέρα και σύζυγος. Βαρύ επάγγελμα. Μου έμαθε πως στη ζωή το παν είναι να ακολουθείς την καρδιά σου. Να βάζεις προτεραιότητες και να μην διστάζεις.
Για να "μοιάσω" στους γονείς μου δεν είναι ανάγκη να επιλέξω επάγγελμα σαν το δικό τους. Νομίζω με τον τρόπο τους με επηρέασαν, ως ένα σημείο. Αυτό πυ θέλω να κάνω δεν έχει καμία σχέση μεαυτό που έκαναν εκείνοι. Και, εδώ που τα λέμε, ούτε τα αδέρφια μου ακολούθησαν τα βήματά τους...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:54, 27-03-08:

Ρηνούλα είσαι σίγουρα αληθινή; Μου φαίνεται απίστευτο ένα κοριτσάκι της ηλικίας σου να σκέφτεται και να μιλάει τόσο ώριμα- σε θαυμάζω πολύ και ελπίζω κι εγώ στα 16 μου να ήμουν σαν εσένα!

Στο θέμα μας τώρα... Εμένα ο πατέρας μου είναι Πολιτικός Μηχανικός και η μητέρα μου έχει σπουδάσει Πολιτικές Επιστήμες στο Πάντειο αλλά ασχολείται με τις Δημόσιες Σχέσεις. Η δουλειά του πατέρα μου δεν μου άρεσε ποτέ (αναφέρομαι στο αντικείμενό της), αλλά πιστεύω έπαιξε το ρόλο της στο να μου μπει το "μικρόβιο" της δημιουργικότητας. Ήθελα να φτιάξω κάτι, να προσφέρω κάτι με τη δουλειά μου που να το βλέπω και να το καμαρώνω! Η μαμά μου πάλι, συναναστρέφεται καθημερινά με πολύ κόσμο, και μου έμαθε να μη "σνομπάρω" τους άλλους, να τους ακούω, να μπορώ να έρθω σε επαφή και να κάνω παρέα με τον οποιονδήποτε, αφού από όλους μπορώ να μάθω κάτι- είτε αυτό είναι αρχές και αξίες, είτε κάτι χρήσιμο για τη δουλειά μου.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,877 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 21:04, 27-03-08:

Ο πατερας μου... Αφηστε το... Λεω ενα ελευθερος επαγκελματιας και ξεμπερδευω Η μανα μου νοσοκομα, αλλα μεγαλωσα με την μανα μου να μην δουλευει
Απο την δουλεια της μαμας μου δεν εμαθα τπτ, δεν προλαβα και να την ζησω για πολυ καιρο ως νοσοκομα

Απο τις δουλεις του μπαμπα μου, δεν μπορω να προσδιωρησω τι ακριβος εμαθα... Παντος συγουρα που εδωσε επειχηριματικη σκεψη, δεν σκευτομαι απλα "ενα τετιο μαγαζι θα ητανε ωραιο", σκευτομαι και το κατα ποσο θα μπορουσε να εχει κερδος κλπ.
Επαγκελματικα τωρα... Απλα εχω καπιες επιπλεων εναλακτικες... δεν τις βαζω στις προτερεωτιτες, αλλα αν δεν πετυχω αλλου, δεν με χαλαει καπια απο τις εναλακτικες

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 10,875 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 22:50, 27-03-08:

Οι γονείς μου είναι και οι δύο πολιτικοί μηχανικοί, η μητέρα μου ασχολείται με επιχειρήσεις, κυρίως ακινήτων και ο πατέρας μου ήταν δημόσιος υπάλληλος και πλέον ελεύθερος επαγγελματίας και ασχολείται με λιμενικά έργα (απ'όσο έχω καταλάβει).

Από τη δουλειά της μητέρας μου έχω μάθει:
  • την αξία και τα πλεονεκτήματα του ελεύθερου επαγγέλματος
  • την ομορφιά του να δημιουργείς κάτι από το μηδέν
  • τη χρησιμότητα του να έχεις γνώσεις πέραν του καθαρού αντικειμένου σου
  • την τιμιότητα και τις θετικές της συνέπειες στην απόδοση των υπαλλήλων
  • να μην είμαι σπάταλη
  • και διάφορα άλλα πιο ειδικά tips για το ελεύθερο επάγγελμα
Από τη δουλειά του πατέρα μου έχω μάθει:
  • Την τελειομανία
  • Τη συνέπεια
Ωραίο θέμα, δεν είχα αναρωτηθεί ποτέ για αυτά

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 44 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,873 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 06:57, 29-03-08:

Ο μπαμπάς μου ήταν αξιωματικός στο στρατό και η μαμά μου shoes designer. Από την δουλειά του μπαμπά μου έμαθα ότι η ζωή έχει κανόνες και από την δουλειά της μαμάς μου ότι η ζωή θέλει φαντασία.
(από την δουλειά της μαμάς μου έμαθα… μάλλον μου έμεινε ένα κουσούρι…δεν συμβιβάζομαι ποτέ με ένα κακoφτιαγμένο - κακόγουστο υπόδημα).

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 11:06, 29-03-08:

Εμένα και οι δύο γονείς μου είναι εκπαιδευτικοί. Η μητέρα μου είναι φιλόλογος και ο πατέρας μου είναι δάσκαλος και μαθηματικός. Από τη μητέρα μου έχω μάθει πάρα πολλά πράγματα. Κυρίως έχω μάθει να μιλάω σωστά, να αγαπάω αυτό που κάνω, να είμαι αφοσιωμένη στη δουλειά μου και να κάνω ό,τι περνάει από το χέρι μου για να βοηθήσω τον άλλον. Από τον πατέρα μου κόλλησα την τρέλα των μαθηματικών, πήρα τη θετική σκέψη και έμαθα ότι μπορώ να κάνω τα πάντα αρκεί να το θέλω.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:48, 29-03-08:

Εμένα ο μπαμπάς μου είναι Α' Πλοίαρχος του εμπορικού ναυτικού και απο αυτόν έμαθα ότι στην δουλεία σου πρέπει να είσαι σκληρός αλλά στην οικογένεια σου γλυκός και με ευαισθησία!
Η μητέρα μου είναι απλά μια καλή μανα και τόσα χρόνια που ζούσε και μας μεγάλωνε μόνη της, έμαθα πως η γυναίκα είναι τελικά απο τις πιο συμαντικές υπάρξεις στον κόσμο και ότι η δύναμη και η υπομονή της καταφέρνει τα πάντα στην ζωή!!!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 12:06, 29-03-08:

η Μαμά μου ήταν πωλήτρια και ο μπαμπάς μου φορτηγατζής

απ τη μαμά έμαθα ότι όταν πιστεύεις σε κάτι και στον εαυτό σου μπορείς να φτάσεις πολύ ψηλά
απ τον μπαμπά έμαθα ότι αν πάω να προσπεράσω ένα φορτηγό από αριστερά που έχει βγάλει φλας για δεξιά, μπορεί να βρεθώ από κάτω του γιατί πρέπει να ανοιχτεί για να στρίψει
(βασικά έμαθα πολλά χρήσιμα μηχανολογικά κι όχι μόνο για το αυτοκίνητο και την οδήγηση)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 13,352 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 12:21, 29-03-08:

Η μαμά αρχιτέκτων, ο μπαμπάς πολιτικός μηχανικός.

Το καλό ήταν ότι είχα πάντα μία τριβή με τα κατασκευαστικά, η μαμά με έπαιρνε στην οικοδομή επειδή μετά είχε να με πάει οδοντίατρο, ο μπαμπάς μας έλεγε από μικρά πόσο τέλειο είναι το νέο μηχάνημα κοπής μπετόν, "με διαμάντια, κορίτσια!".
Αργότερα στη σχολή είδα ότι όντως είχα ένα ατού, σε σχέση με πολλούς άλλους φοιτητές, τόσο στο θέμα της νοοτροπίας και της εξοικείωσης με τη δουλειά, όσο και σε πρακτική βοήθεια (στη διπλωματική έκανε η μαμά τα στένσιλ και μου έλεγε ο μπαμπάς τι κονίαμα να προτείνω).

Έμαθα να κοιτάζω την αισθητική του οποιουδήποτε μέρους, κτιρίου, αντικειμένου. Έμαθα να χαζεύω την κατασκευή και να αναγνωρίζω κάποια θέματα.
Έμαθα πόση πονηριά και κουτοπονηριά υπάρχει στον τομέα σε κάποια πράγματα.

Πάνω απ' όλα έμαθα να είμαι συγκρατημένη, με ευαισθητοποίηση στο ωραίο αλλά έννοια για το πρακτικό, βασικά.
Κι έμαθα ότι δεν είναι καλό να πιάνω πολλές φιλίες με το σοβατατζή, γιατί μετά δε θα μπορώ να αρνηθώ το σκατζόχοιρο, που θα μου χαρίσει...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 17:37, 29-03-08:

Παιδί Αρχιτεκτόνων και εγώ, με κάλυψε το Γίδι
Έμαθα να κοιτάζω την αισθητική του οποιουδήποτε μέρους, κτιρίου, αντικειμένου. Έμαθα να χαζεύω την κατασκευή και να αναγνωρίζω κάποια θέματα.
Επίσης έχω μια κλίση (γύρω στις 48° ) στην γεωμετρία και γενικά μπορώ να φανταστώ τους χώρους ενός κτηρίου μόνο κοιτώντας τα σχέδια.

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 17:57, 29-03-08:

Δημόσιοι υπάλληλοι.

Έμαθα πόσο τέλειο είναι να δουλέυεις τις νόμιμες ώρες και να έχεις το χρόνο για τον εαυτό σου και για την οικογένεια σου.
Το φυσιολογικό χρόνο και όχι αυτό που σου μένει δουλεύωντας στην επιχείρηση κάποιου που δεν ξέρει την τύφλα του από ανθρωπισμό.

Έμαθα να θαυμάζω τον άνθρωπο που δουλεύει σκληρά και με αγάπη για αυτό που κάνει χωρίς τον μπαλτά της απόλυσης πάνω από το κεφάλι του αλλά επειδή όντως είναι συνειδητοποιημένος.

Ἐμαθα και τώρα τείνω να ξεχάσω πως στην κανονική ζωή του ο ανθρώπος πρέπει να δουλεύει λίγο και να απολαμβάνει πολύ

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 18:06, 29-03-08:

Δεν ανέφερα και εγώ ότι εδώ και αρκετά χρόνια και οι δύο μου γονείς πήγαν στο δημόσιο για τους λόγους που κάλυψε η Εδάδ μόλις

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 430 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 19:17, 29-03-08:

Έμαθα πόσο σημαντικό είναι να αγαπάς την δουλειά σου, και ακόμη και στα 69 σου χρόνια να λαχταράς να δημιουργείς μέσα από αυτή...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 16:10, 04-04-08:

η μητέρα μου μάγειρας σε στέγη ηλικιωμένων μου έμαθε να μαγειρεύω πολύ καλά.
ο πατέρας μου έχει εργοληπτική εταιρία μου έμαθε να έχω ωραίο γούστο σε θέματα σπιτιών.

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 16:59, 04-04-08:

Ο πατέρας μου είναι δημόσιος υπάλληλος. Από αυτό έμαθα ότι, κατά κανόνα, αν δεν έχεις σκοπό να κ**οβαρέσεις, η δουλειά στο δημόσιο είναι σκέτη μάστιγα. Γιατί συνήθως αν δεν συμμετέχεις στην αργοσχολία θα πρέπει να καλύπτεις όλα τα κενά που αφήνουν αυτοί που επιδίδονται σε αυτή. Άσε που σε τρώνε και τα κομματόσκυλα...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,221 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 18:57, 04-04-08:

Η μαμά μου είναι δημόσιος υπάλληλος και ο μπαμπάς μου μπάτσος !

Και αστυνομικός.. ασφαλίτης .. χρόνια ολόκληρα στη δίωξη ναρκωτικών!
Μου έμαθε μέσα από τον τρόπο που χειριζόταν τη δουλειά του αρχικά να μην αποκαλώ όλους τους μπάτσους, κ..λόμπατσους!

Έπειτα να είμαι πονηρή, να παίζει το μάτι μου και να μην κρίνω τους ανθρώπους σύμφωνα μόνο με αυτά που λένε..
Μέσα από τις διάφορες ιστορίες που κρυφάκουγα, ενώ τις έλεγε στη μαμά (ποτέ του δε μιλούσε μπροστά μας) έμαθα να μισώ τα ναρκωτικά.. και ακόμα περισσότερο αυτούς που τα εμπορεύονται!
Επειδή έλειπε συχνά βράδια ολόκληρα να φυλά κάτι τσουβάλια με χασίς κρυμμένα μες το δάσος, περιμένοντας πότε θα έρθουν να τα πάρουν.. και αυτό με φόβιζε πολύ, με έμαθε να μη θεωρώ κανένα αγαπημένο μου πρόσωπο δεδομένο και να δείχνω την αγάπη μου κάθε μέρα!
Με έμαθε όταν τραυματίστηκε από σφαίρα στο πόδι σε μία συμπλοκή.. τι πάει να πει ηρωισμός και αυτοθυσία από συνείδηση..

14 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 21:38, 30-04-08:

Πολύ ωραίο θέμα!!

Η μαμά μου είναι καθηγήτρια.
Με τον τρόπο που εργαζόταν μου έμαθε πως δε πρέπει να κοιτάμε τι κάνουν οι άλλοι, πρέπει να κάνουμε αυτό που αγαπάμε και να βάζουμε τα δυνατά μας για το καλύτερο αποτέλεσμα!Από αυτό κρινόμαστε εξάλλου!!

Ο μπαμπάς μου είναι ναυπηγός.
Γενικότερα ο πατέρας μου έμμεσα και άθελά του με επηρέασε πάρα πολύ γιατί του έχω και αδυναμία...
Μου έμαθε να κυνηγάω τα όνειρά μου όσο τρελά και αν είναι! Μου έμαθε να σκέφτομαι επιχειρηματικά (δε ξέρω αν είναι δόκιμος ο όρος), να μη μένω στην επιφάνεια και να μην επαναπαύομαι ποτέ. Η στασιμότητα είναι ό,τι χειρότερο, αντίθετα πρέπει διαρκώς να εξελίσσεσαι, να βελτιώνεσαι!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 21:39, 30-04-08:

Άστα αυτα! Ο πατέρας σου μεγαλοπλοιοκτήτης έιναι!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 21:43, 30-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Άστα αυτα! Ο πατέρας σου μεγαλοπλοιοκτήτης έιναι!
χα χαναι βγάζουμε bulk carrier, obo κ.ο.κ με τη σέσουλα!!!

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 22:26, 04-06-08:

Η μαμά δημόσιος υπάλληλος...Στην πολεοδομία...
Μου έμαθε ότι δεν πρέπει να φτιάξω ποτέ κάποιο αυθαίρετο γιατί έχω να τραβήξω και να πληρώσω πολλά μέχρι να νομιμοποιηθεί (ποτέ)...
Κυρίως να έχω υπομονή με τους ανθρώπους...

Ο μπαμπάς υπάλληλος σε αγροτικό συνεταιρισμό...
Μου έμαθε να προσέχω τις πισώπλατες μαχαιριές, να μην το βάζω κάτω και...να προτιμώ τα βιολογικά προϊόντα γιατί τα υπόλοιπα βομβαρδίζονται με δηλητήρια...

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 22:57, 04-06-08:

O μπαμπας μου δουλευε στη ΔΕΗ.Αυτο που μου εμαθε ειναι οτι αν θελεις να κανεις δουλεια μπορεις να την κανεις μια χαρα και στο δημοσιο..

Η μαμα μου ηταν καθηγητρια σε τεχνικα κυριως λυκεια..Μου εμαθε οτιη δουλεια του καθηγητη εχεις τις δυσκολιες της και ας φαινεται ευκολη (αν παραδεχομαι πως ειναι απο τις δουλειες με τον περισσοτερο ελευθερο χρονο) και οτι υπαρχουν και καθηγητες που μεχρι την συνταξη αγωνιζονται και δεν αφηνονται..

Παράθεση

Inartecubus (Άρτεμις)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Inartecubus
H Άρτεμις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H Inartecubus έγραψε στις 09:23, 30-06-13:

Ο πατερας μου δουλευει μονο.Ειναι στρατιωτικος.Ετσι εμαθα απο αυτον να ειμαι οργανωμενη , να προσαρμοζομαι ευκολα,να κανω μια καινουρια αρχη

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

elepan (Παναγιώτης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elepan
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αναλυτής συστημάτων και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 443 μηνύματα.

O elepan I miss the sun. έγραψε στις 09:48, 30-06-13:

Η μάνα μου στον εισαγγελικό κλάδο, γι' αυτό και μικρός όταν έλεγα ψέματα με κοιτούσε λες και με περνούσε δίκη. Αλλά δεν μασούσα, συνέχιζα τη δουλειά μου.
Ο πατέρας μου ναυτιλιακά γραφεία εκτός Ελλάδος. Δεν μπήκα στην δουλειά του, μπήκε ο μικρότερος της οικογένειας ο αδερφός μου και προκόψαμε. Σήμερα όταν με ρωτούν τι δουλειά κάνει ο αδερφός μου, τους λέω παίζει τεννις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,799 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 11:08, 30-06-13:

H μαμά μου ήταν στα ΕΛΤΑ και έκανε και ασφάλειες. Μου έμαθε να μην θελω να γινω υπάλληλος δημοσίου ή ΔΕΚΟ, την ταλαιπωρούσαν τόσο πολύ στην δουλειά της που πίστευε πως εξαιτίας τους έβγαλε καρκίνο. Ο πατέρας μου κάνει και αυτός ασφάλειες και είναι ελεύθερος επαγγελματίας στον χώρο του θεάματος. Μου έμαθε επίσης να μην κάνω ασφάλειες και να μην δουλέψω ποτέ στον χώρο του θεάματος, αν και παλιότερα πήγαιναν καλά αυτές οι δουλειές και για ένα διάστημα ήθελα να ακολουθήσω. Επίσης και οι δύο με έμαθαν να μην εμπιστεύομαι ποτέ συναδέλφους και συνεργάτες.
Ο,τι άλλο με έμαθαν δεν είχε σχέση με το επάγγελμά τους.

Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 12:36, 30-06-13:

ο πατερας μου στρατιωτικος, εμαθα καλυτερα να αποφευγω στρατιωτικους και παρεμφερη επαγγελματα
η μητερα μου δασκαλα,εμαθα οτι για να ασχοληθω με πιτσιρικια επιτυχως πρεπει να τα αγαπαω και οτι εαν θελουν οι δασκαλοι μπορουν να ειναι εξαιρετικα αξιολογοι ή μια εκπληκτικα χαζη φαρα(ιδιαιτερα οι επαρχιωτες)

Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 3,085 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 13:05, 30-06-13:

Οι δύο γονείς μου είναι γιατροί. Ο πατέρας μου είναι Γενικός Γιατρός και η μαμά μου Μικροβιολόγος. Με έχουν διδάξει την μεθοδικότητα, την προσπάθεια και να είμαι επιμελής με το διάβασμα μου. Έχω μάθει να είμαι οργανωτική και πάνω από όλα να μιλάω με επιχειρήματα .

Επίσης έχω γίνει <<ειδική>> σε πολλές αρρώστιες και παθήσεις και επιπροσθέτως ποια φάρμακα είναι κατάλληλα σε κάθε περίπτωση!

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,440 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:57, 30-06-13:

Οι δικοί μου είναι εκπαιδευτικοί.
Με το να΄χω μαμά μουσικό έκανα 10 χρόνια μουσική. Φλογέρα,πιάνο και τρομπέτα.Πάλι καλά,ξέρω να παίζω πιάνο.
Αα,και μαθαίνω κάθε χρόνο τα νέα των Πανελληνίων από πρώτο χέρι.
Με το μπαμπά μου διάβαζα Μαθηματικά γιατί από μικρό ήμουν στουρνάρι εκεί.
Το ότι είναι εκπαιδευτικοί με επιρέασε στο γεγονός ότι πήρα το "διδακτικό" δαιμόνιο στις ξένες γλώσσες όμως.
Λόγω των συνθηκών όμως θα το αφήσω μη αξιοποιημένο.

Παράθεση

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη καποιος_καπου
Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 469 μηνύματα.

O καποιος_καπου έγραψε στις 15:29, 30-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από whitelioness
εμαθα καλυτερα να αποφευγω στρατιωτικους και παρεμφερη επαγγελματα
Φιλε μην γενικευεις.
Οσους στρατιωτικους εχω γνωρισει ειναι πολυ καλα παιδια,καμια σχεση με φασισμους και χουντες.
Ειναι θεμα χαρακτηρα...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 06-07-13 στις 23:24. Αιτία: διόρθωση παράθεσης
Παράθεση

whitelioness (Porcupine)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη whitelioness
H Porcupine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,086 μηνύματα.

H whitelioness any pathetic cuties out there? έγραψε στις 18:00, 30-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από καποιος_καπου
Φιλε μην γενικευεις.
Οσους στρατιωτικους εχω γνωρισει ειναι πολυ καλα παιδια,καμια σχεση με φασισμους και χουντες.
Ειναι θεμα χαρακτηρα...
(τραβα μαθε πως να παραθετεις)
αναγνωριζω πολυ καλα οτι ο χαρακτηρας παιζει μεγαλο ρολο.επισης δεν ανεφερα τιποτα σχετικα με χουντες και φασισμους-γιατι πολυ απλα δεν ειναι ο λογος αυτος.ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις καποιον να υπερασπιζεται τους φιλους του και την πλειονοτητα.δεν ειπα οτι εχουν χολερα-κι ουτε οτι προσωπικα βλεπω εναν με πιανει τρομος και αηδια και την κανω. εγραψα ακριβως με βαση το δικο μου χαρακτηρα και τις αποψεις μου τι εμαθα. σε καμια περιπτωαη τι πρεπει να ακολουθησουν και οι υπολοιποι-δεν ειναι αλλωστε και ο σκοπος του θεματος. αντε να κανεις ενα δροσερο ντουσακι να ηρεμησεις.

Παράθεση

καποιος_καπου

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη καποιος_καπου
Ο καποιος_καπου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 469 μηνύματα.

O καποιος_καπου έγραψε στις 18:50, 30-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από whitelioness
(τραβα μαθε πως να παραθετεις)
αναγνωριζω πολυ καλα οτι ο χαρακτηρας παιζει μεγαλο ρολο.επισης δεν ανεφερα τιποτα σχετικα με χουντες και φασισμους-γιατι πολυ απλα δεν ειναι ο λογος αυτος.ειναι πολυ ωραιο να βλεπεις καποιον να υπερασπιζεται τους φιλους του και την πλειονοτητα.δεν ειπα οτι εχουν χολερα-κι ουτε οτι προσωπικα βλεπω εναν με πιανει τρομος και αηδια και την κανω. εγραψα ακριβως με βαση το δικο μου χαρακτηρα και τις αποψεις μου τι εμαθα. σε καμια περιπτωαη τι πρεπει να ακολουθησουν και οι υπολοιποι-δεν ειναι αλλωστε και ο σκοπος του θεματος. αντε να κανεις ενα δροσερο ντουσακι να ηρεμησεις.
Εφηβεια ειναι....θα περασει

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,653 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:54, 30-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Melania~
Οι δύο γονείς μου είναι γιατροί. Ο πατέρας μου είναι Γενικός Γιατρός και η μαμά μου Μικροβιολόγος. Με έχουν διδάξει την μεθοδικότητα, την προσπάθεια και να είμαι επιμελής με το διάβασμα μου. Έχω μάθει να είμαι οργανωτική και πάνω από όλα να μιλάω με επιχειρήματα .

Επίσης έχω γίνει <<ειδική>> σε πολλές αρρώστιες και παθήσεις και επιπροσθέτως ποια φάρμακα είναι κατάλληλα σε κάθε περίπτωση!
πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να έχεις γονείς ιατρούς

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Loreley
H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 19:18, 30-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
πρέπει να είναι πολύ δύσκολο να έχεις γονείς ιατρούς
Γιατί;

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 20:23, 30-06-13:

Ο πατέρας μου είναι οικονομολόγος καθηγητής σε ελληνικό και σε ξένο πανεπιστήμιο. Αυτό σημαίνει απουσίες που διαρκούσαν μήνες. Η μητέρα μου είναι γιατρός (παιδίατρος). Αυτό σημαίνει ιατρεία, νοσοκομεία, επισκέψεις και εφημερίες. Από τα παραπάνω προκύπτει ότι (δυστυχώς ή ευτυχώς) ποτέ δεν έβλεπα για πολύ τους γονείς μου. Εξαίρεση ήταν οι διακοπές στις οποίες μάλλον προσπαθούσαν να μου αναπληρώσουν τη χειμωνιάτικη απουσία τους.Αδέλφια δεν έχω, ούτε ενεργούς παπουδογιαγιάδες. Αυτό που (αναγκαστικά λόγω συνθηκών) μου έμαθαν οι γονείς μου, είναι να μπορώ να επιβιώνω μόνος μου. Σε ότι αφορά τις σπουδές μου, ο καθένας ήθελε να ακολουθήσω το δικό του επάγγελμα, αλλά επέλεξα έναν τρίτο (άσχετο) δρόμο. Όμως δεν προσπάθησαν ούτε στο ελάχιστο να με επηρεάσουν. Η τακτική τους από όταν ήμουν πολύ μικρός ήταν να μου εκθέτουν τα επιχειρήματά τους, να αποφασίζω μόνος και αυτοί να στηρίζουν την όποια απόφασή μου. Υπάρχει ακόμα κάτι που έμαθα από τους γονείς μου: το διάβασμα. Όταν το σπίτι ήταν γεμάτο βιβλιοθήκες και γραφεία και (όταν δεν απουσίαζαν) τους έβλεπα διαρκώς να μελετούν και να γράφουν, από νήπιο κόλλησα αυτό το μικρόβιο. Γενικά δεν έχω κανένα παράπονο από τους γονείς μου, όμως ακόμα και τώρα δεν ξέρω αν θα προτιμούσα να τους έχω (τουλάχιστον όσο ήμουν μικρός) περισσότερο χρόνο κοντά μου. (Ευχαριστώ που αντέξατε να διαβάσετε την ψυχανάλυσή μου).

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,239 μηνύματα.

H Loreley έγραψε στις 20:45, 30-06-13:

Εμένα πάντως δεν μου δίδαξε κάτι η δουλειά των γονιών μου. (Του πατέρα μου βασικά, η μαμά μου δεν δουλεύει.)

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,653 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 21:58, 30-06-13:

γιατί δουλεύουν από το πρωί μεχρι το βράδυ

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 22:09, 30-06-13:

Δεν νομίζω ότι δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ..Αλλά και να το κάνουν, υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα, που είναι πιο κουραστικά.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,353 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:10, 30-06-13:

και πολλές φορές ΚΑΙ από το βράδυ ως το πρωί . . .

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:19, 30-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
και πολλές φορές ΚΑΙ από το βράδυ ως το πρωί . . .

Εσένα που είναι και παιδιατρος θα χτυπάει το τηλέφωνο μέρα νύχτα ακατάλληλες ώρες από αγχωμένες νεομαμάδες που θα ρωτάνε ηλίθιες ερωτήσεις. Τύπου ιατρέ κλαίει τι να κάνω.....

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Δεν νομίζω ότι δουλεύουν από το πρωί μέχρι το βράδυ..Αλλά και να το κάνουν, υπάρχουν και άλλα επαγγέλματα, που είναι πιο κουραστικά.
Σαφώς και υπάρχουν και πολλά αλλά ένας ιατρός δουλεύει πολλές ώρες και στα κενά του είναι σε επαγρύπνηση.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 22:20, 30-06-13:

Ντάξει παιδιά, δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά δύσκολο το επάγγελμα του ιατρού..πέρα από τις εφημερίες.

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:22, 30-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Loreley
Ντάξει παιδιά, δεν νομίζω να είναι τόσο τραγικά δύσκολο το επάγγελμα του ιατρού..πέρα από τις εφημερίες.
Σκέψου μια οικογένεια με 2 ιατρούς γονείς και ένα μικρό παιδί χωρίς γιαγια, παππού στην μέση..... θα υπάρχουν δυσκολίες δεν μιλάμε για δυσκολία του επαγγέλαμτος αλλά για την φύση του επαγγέλματος.

Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley έγραψε στις 22:34, 30-06-13:

Σκέψου μια οικογένεια με 2 ιατρούς γονείς και ένα μικρό παιδί χωρίς γιαγια, παππού στην μέση..... θα υπάρχουν δυσκολίες δεν μιλάμε για δυσκολία του επαγγέλαμτος αλλά για την φύση του επαγγέλματος.
Εντάξει ίσως έχεις δίκιο, αλλά σε όλες τις οικογένειες τα πράγματα είναι δύσκολα όταν δουλεύουν και οι 2.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

O Dias έγραψε στις 22:35, 30-06-13:

Εσένα που είναι και παιδιατρος θα χτυπάει το τηλέφωνο μέρα νύχτα ακατάλληλες ώρες από αγχωμένες νεομαμάδες που θα ρωτάνε ηλίθιες ερωτήσεις. Τύπου ιατρέ κλαίει τι να κάνω.....
Πώς να φτιάξω το χαμομήλι? Πειράζει που δεν ήπιε 10mL από το γάλα? Τα κακά του είναι κίτρινα, πειράζει? Αν δεν ξυπνήσει τη νύχτα να το ξυπνήσω εγώ? Γιατί η αναπνοή του ακούγεται διαφορετική από άλλες μέρες? Την πιπίλα να την πλύνω στο πλυντήριο πιάτων? Γιατί το πάμπερ ξεκόλησε? Κάνει να του κόψω τα νύχια πριν σαραντήσει? Είναι κακό που κάνει πορδές? Με πόσες κουβέρτες να το σκεπάσω? Κάνει να πιεί νερό? Τι ώρα να το κάνω μπάνιο?

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 22:39, 30-06-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Πώς να φτιάξω το χαμομήλι? Πειράζει που δεν ήπιε 10mL από το γάλα? Τα κακά του είναι κίτρινα, πειράζει? Αν δεν ξυπνήσει τη νύχτα να το ξυπνήσω εγώ? Γιατί η αναπνοή του ακούγεται διαφορετική από άλλες μέρες? Την πιπίλα να την πλύνω στο πλυντήριο πιάτων? Γιατί το πάμπερ ξεκόλησε? Κάνει να του κόψω τα νύχια πριν σαραντήσει? Είναι κακό που κάνει πορδές? Με πόσες κουβέρτες να το σκεπάσω? Κάνει να πιεί νερό? Τι ώρα να το κάνω μπάνιο?

Επίσης είναι πολλές μαμάδες που θέλουν να βγει η διάγνωση από το τηλέφωνο. Mπορεί να πούνε έχει το μωρό 39 πυρετό τι να κάνω ιατρέ τι να δώσω και όλα αυτά για να γλυτώσουν την επίσκεψη σαν να είναι τα αντιβιοτικα καραμέλες.

Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,715 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:29, 06-08-13:

Η μαμα μου ειναι καθηγητρια ( Βιολογος) και ο μπαμπας μου ειναι πολιτικος μηχανικος. Απο την δουλεια της μαμας μου εμαθα ποσο δυσκολο ειναι να εχεις μαμα καθηγητρια στο ιδιο σου το σχολειο ( story of my life) αλλα και αυτο το στιλ της καθηγητριας που βγαζει σε θεματα που αφορουν την αποδοση μου στο σχολειο κλπ. Απο την δουλεια του πατερα μου εμαθα ποσο δυσκολο ειναι να κανεις αυτο που θελεις πλεον στην Ελλαδα μιας και απο μικρος ονειρευοταν να γινει πολιτικος μηχανικος-το πετυχε- και τωρα καθετε αλλα και το ποσο δυσκολο ειναι να ειναι μακρια ο ενας γονιος απο την οικογενεια του...

Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 01:40, 23-06-15:

Ο πατέρας μου, έχει ξεκινήσει να δουλεύει από τα 8 του, σε πάρα πολλές δουλείες. Τώρα, είναι σκουπιδιάρης και με έκανε να καταλάβω, ότι η δουλειά δεν είναι ντροπή, και πως για να παρέχεις στην οικογένεια σου αυτά που χρειάζεται πρέπει να κάνεις θυσίες. Ο πατέρας μου και η μητέρα μου γνωρίστηκαν σαν γκομπάρσοι σε ταινία, και από τότε η μητέρα μου δεν ξαναδούλεψε ποτέ και εκείνος έκανε τα πάντα (από επισκευές πλοίων μέχρι σκουπιδιάρης) για να μας τα παρέχει όλα.Το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα δούλευε σε μια εταιρία και πουλούσε ένα πολυμηχάνημα καθαρισμού. Τώρα που τελείωσα τη Β Γυμνασίου και ο πατέρας μου, με τη δουλειά του, πληρώνει ιδιαίτερα για 3 γλώσσες και παιδεύεται για να μας παρέχει ό,τι χρειαζόμαστε, με οδήγησε στο να καταλάβω ότι τα χρήματα δεν βγαίνουν εύκολα, και να συνειδητοποιήσω, πως θέλω να βρω μια δουλειά που να με εκφράζει μεν αλλά να έχω καλή οικονομική αποκατάσταση, και το βασικό του όνειρο και εκείνου και της μητέρας μου, είναι να σπουδάσουμε εγώ και η αδελφή μου. Από τη μητέρα μου έμαθα, πως δεν πρέπει να κρίνουμε κάποιον μόνο από το πως φέρεται, αλλά από τις πράξεις του, μιας και είναι πολύ νευρική, αλλά μας αγαπάει πολύ. Και πως πρέπει να είμαστε έξυπνοι και να μην εμπιστευόμαστε εύκολα όποιον να΄ναι. Τώρα στο θέμα της δουλειάς, είμαι πολύ μικρή την μια λέω πως θα πάω ΕΠΑΛ την άλλη ΓΕΛ, τη μια ότι θα γίνω Θεολόγος, την άλλη Πλοίαρχος, δεν έχω κατασταλάξει ακόμα, πάντως θα μου άρεσε να ήμουν κομπάρσος σε ταινίες, για ένα μικρό χρονικό διάστημα όπως εκείνοι!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Nina im Luftschloss)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Nina im Luftschloss αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 6,715 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 08:48, 23-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από MariaLoveItaly
Ο πατέρας μου, έχει ξεκινήσει να δουλεύει από τα 8 του, σε πάρα πολλές δουλείες. Τώρα, είναι σκουπιδιάρης και με έκανε να καταλάβω, ότι η δουλειά δεν είναι ντροπή, και πως για να παρέχεις στην οικογένεια σου αυτά που χρειάζεται πρέπει να κάνεις θυσίες. Ο πατέρας μου και η μητέρα μου γνωρίστηκαν σαν γκομπάρσοι σε ταινία, και από τότε η μητέρα μου δεν ξαναδούλεψε ποτέ και εκείνος έκανε τα πάντα (από επισκευές πλοίων μέχρι σκουπιδιάρης) για να μας τα παρέχει όλα.Το μεγαλύτερο χρονικό διάστημα δούλευε σε μια εταιρία και πουλούσε ένα πολυμηχάνημα καθαρισμού. Τώρα που τελείωσα τη Β Γυμνασίου και ο πατέρας μου, με τη δουλειά του, πληρώνει ιδιαίτερα για 3 γλώσσες και παιδεύεται για να μας παρέχει ό,τι χρειαζόμαστε, με οδήγησε στο να καταλάβω ότι τα χρήματα δεν βγαίνουν εύκολα, και να συνειδητοποιήσω, πως θέλω να βρω μια δουλειά που να με εκφράζει μεν αλλά να έχω καλή οικονομική αποκατάσταση, και το βασικό του όνειρο και εκείνου και της μητέρας μου, είναι να σπουδάσουμε εγώ και η αδελφή μου. Από τη μητέρα μου έμαθα, πως δεν πρέπει να κρίνουμε κάποιον μόνο από το πως φέρεται, αλλά από τις πράξεις του, μιας και είναι πολύ νευρική, αλλά μας αγαπάει πολύ. Και πως πρέπει να είμαστε έξυπνοι και να μην εμπιστευόμαστε εύκολα όποιον να΄ναι. Τώρα στο θέμα της δουλειάς, είμαι πολύ μικρή την μια λέω πως θα πάω ΕΠΑΛ την άλλη ΓΕΛ, τη μια ότι θα γίνω Θεολόγος, την άλλη Πλοίαρχος, δεν έχω κατασταλάξει ακόμα, πάντως θα μου άρεσε να ήμουν κομπάρσος σε ταινίες, για ένα μικρό χρονικό διάστημα όπως εκείνοι!
Μπράβο σου Μαρία!
Και μπράβο και στους 2 γονείς σου!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MariaLoveItaly (Μαρία)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MariaLoveItaly
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H MariaLoveItaly έγραψε στις 14:25, 23-06-15:

Αρχική Δημοσίευση από MariaLoveItaly
Και κάτι ακόμα, που ξέχασα, να πω, όταν δούλευε στην εταιρία με το πολυμηχάνημα, πήγαινε και το πουλούσε κυρίως σε Ιερείς και σε μοναχούς, οπότε πηγαίναμε συχνά σε εκκλησίες και σε μοναστήρια και με έκανε να αγαπήσω πάρα πολύ τον θεό και να γνωρίσω πραγματικά άξιους ανθρώπους αφιερωμένους στον Θεό.

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Μπράβο σου Μαρία!
Και μπράβο και στους 2 γονείς σου!!
Ευχαριστώ πολύ, νά΄σαι καλά

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 23-06-15 στις 21:16. Αιτία: Συχγώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Παράθεση

Alexl1996

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alexl1996
Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,201 μηνύματα.

O Alexl1996 έγραψε στις 17:20, 23-06-15:

Ο πατέρας μου είναι οικονομολόγος, ελεύθερος επαγγαλματίας συγκεκριμένα, αφού έχει δικό του γραφείο. Η μητέρα μου δούλευε μέχρι πριν κάποια χρόνια ως δημόσιος υπάλληλος. Τα βασικά που έχω μάθει από αυτούς είναι να ανέχομαι πιο εύκολα το τι θα πει ή τι θα κάνει ο καθένας, αλλά και ταυτόχρονα να είμαι καχύποπτος, καθώς η μητέρα μου μου έχει πει ότι στο δημόσιο αν είσαι υπερβολικά ανεκτικός σε πατάνε και δεν σε σέβονται.
Επίσης έμαθα να μην έχω τρελές απαιτήσεις και να έχω στο μυαλό μου πόσο σημαντικό είναι να είσαι οικονομικά ανεξάρτητος. Και οι δύο μου γονείς δουλεύουν από μικροί. Ο πατέρας μου μάλιστα δούλευε ως λαχειοπώλης από τα 15 ως τα 17 του.
Κάτι άλλο σημαντικό που έμαθα κυρίως από τον πατέρα μου είναι να μη φοβηθώ στη ζωή μου να ρισκάρω, όπως είχε ρισκάρει κι εκείνος επαγγελματικά στο παρελθόν, και εν τέλει του βγήκε σε καλό..

Δυστυχώς όμως βλέποντας το άγχος και το τρέξιμο ειδικά της δουλειάς του πατέρα μου, οδηγήθηκα στο να μην θέλω να ασχοληθώ ιδιαίτερα με τα οικονομικά γιατί οι δουλειές που έχουν σχέση με αυτά έχουν να κάνουν με άγχος για πληρωμές, φορολογικές δηλώσεις, προθεσμίες κλπ. και γενικά με πίεση χρόνου...

Παράθεση

libre

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη libre
Ο libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 667 μηνύματα.

O libre έγραψε στις 22:18, 23-06-15:

Το πατρικό μου σόι προέρχεται από Ρώσους αριστοκράτες της Οδησσού. Από ότι θα φαντάζεστε έμαθα τελείως διαφορετικά πραγματα από αυτά που διαβάζετε σε αυτό το νήμα. Χοντρικά ότι η δουλεια είναι για τους δουλους, ενώ οι ελευθεροι ανθρωποι απολαμβάνουν τη ζωή.
Δεν υπερασπίζομαι καθολου το αριστοκρατικό συστημα, ένα βρωμικο σύστημα ηταν, ούτε πρόκειται να καθήσω τώρα να κρίνω τον πατέρα μου που δεν ζει κιολας. Ηταν ανθρωπος μιας άλλης εποχης που έτσι μεγάλωσε κι αυτος, αλλα μου άνοιξε και τα μάτια. Όταν τελειωσα τη φιλολογία και μπήκα στην αγορά εργασίας συνειδητοποίησα ότι την υπολοιπη ζωή μου θα την περνούσα σαν ένας μοντερνος σκλάβος περιμένοντας τη σύνταξη για να ζήσω πραγματικά και μεχρι τότε θα εξυμνούσα την «αξία δουλειά» και τις αρετές της για να χρυσώσω το χάπι.

Τα παράτησα και ήρθα στην Κυανή Ακτή. Δουλεύω σαν ελεύθερος επαγγελματίας σε επικερδείς δουλειες κι όταν βαριέμαι τα παραταω, κανω διακοπες για ενα διαστημα κι επανερχομαι συνηθως με μια καινουργια ασχολια. Η προηγούμενη δουλειά μου ήταν πωλητης ακινήτων, τωρα δουλεύω personal coach για μεγαλοστελέχη επιχ. και μου έχει καρφωθεί και η ιδέα να γίνω μελλοντικά προγραμματιστής.
Βασικά στο θέμα δουλειάς ο πατερας μου με δίδαξε να δουλεύω όσο γίνεται λιγότερο και να φροντιζω να περναω καλά. Αυτο κάνω και δεν το μετάνοιωσα ποτέ.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους