Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,104 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,221 μηνύματα σε 74,660 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Καταπιέζουν οι κοινωνικοί κανόνες την ατομική προσωπικότητα;

dooo

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη dooo
H dooo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,231 μηνύματα.

H dooo έγραψε στις 07:59, 08-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Έχεις μπερδευτεί κάπου. Κατ'αρχας δεν συμπεραίνω τίποτε πέραν του οτι η αρχική σου υπόθεση (αν ωριμότητα=>συντηρητισμό) είναι εσφαλμένη. Λοιπόν, να τα πάρουμε πάαααλι με τη σειρά...
Ισχύει σίγουρα ότι (ΝΟΤ συντηρητισμός)=προοδευτισμός και (ΝΟΤ ωριμότητα)=ανωριμότητα, σωστά? Δεν νομίζω να διαφωνείς σε αυτό.
Λοιπόν, παίρνουμε αρχικά ως δεδομένο ότι ωριμότητα=>συντηρητισμός (προφανώς για να το αποδείξουμε εσφαλμένο με απόδειξη εις άτοπον). Αν το αρχικό μας δεδομένο ισχύει τότε θα ισχύει και το αντιθετοανάστροφο (ελπίζω να θυμάμαι σωστά το όνομα, αλλά και πάλι η έννοια δεν αλλάζει) δηλαδή (NOT συντηρητισμός)=>(ΝΟΤ ωριμότητα) <=> προοδευτισμός=>ανωριμότητα πράγμα που είναι προφανώς εσφαλμένο όπως προκύπτει και απο τα παραδείγματα που σου έθεσα προηγουμένως.
Απορώ πως δεν θυμάσαι την γνωστή ιδιότητα αν Α=>Β τότε (ΝΟΤ Β)=>(ΝΟΤ Α). Πάνω σε αυτή βασίζομαι αν και πριν σου την είπα και πιο αναλυτικά αλλά δεν λες να το καταλάβεις.

Εγώ μια ιδιότητα ήξερα: Αν Α=Β και Β=Γ τότε Α=Γ. Που τη λέει τη δική σου ιδιότητα (σγχώρα με, έχω φύγει και καιρό από το σχολειο και ας μη μιλησω για το ίδρυμα)?

Ποιο λογικό το βλέπω πάντως το αν Α => Β τοτε (ΝΟΤ Α) => (ΝΟΤ Β). Πώς αντιστρέφεις το αρχικό βέλος? Αφού φαίνεται καθαρά, το'χει πάρει όλο δεξά, ντουγρού

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:03, 08-09-05:

Κι όμως δεν είναι έτσι. Θα το δεις σε οποιαδήποτε βιβλίο μαθηματικής λογικής. Ακόμα και μόνη σου μπορείς να το καταλάβεις οταν σκεφτείς λίγο. Για να αποδείξουμε το (ΝΟΤ Α)=>(ΝΟΤ Β) χρειαζόμαστε νέα απόδειξη εκτός αν έχουμε σαν δεδομένο το Β=>Α οπότε προκύπτει άμεσα. Σκέψου το με ένα παράδειγμα απο την καθημερινή ζωή και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Θα σου έδινα και αναφορά σε βιβλίο αλλά είμαι "εκτός έδρας".

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 08:04, 08-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Κι όμως δεν είναι έτσι. Θα το δεις σε οποιαδήποτε βιβλίο μαθηματικής λογικής. Ακόμα και μόνη σου μπορείς να το καταλάβεις οταν σκεφτείς λίγο. Για να αποδείξουμε το (ΝΟΤ Α)=>(ΝΟΤ Β) χρειαζόμαστε νέα απόδειξη εκτός αν έχουμε σαν δεδομένο το Β=>Α οπότε προκύπτει άμεσα. Σκέψου το με ένα παράδειγμα απο την καθημερινή ζωή και θα καταλάβεις τι εννοώ.
Θα σου έδινα και αναφορά σε βιβλίο αλλά είμαι "εκτός έδρας".
δεν πάω πουθενά, πουθενά, πουθενάάάά......

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 08:25, 08-09-05:

Τέσπα, θα σου πω ένα απλό παράδειγμα για να το καταλάβεις. Μετά απο αυτό δεν νομίζω να έχεις περεταίρρω αμφιβολίες.
Έστω οτι Α είναι το ενδεχόμενο οτι ένας αριθμός είναι ακέραιος και Β το ενδεχόμενο οτι είναι ρητός. Προφανώς ισχύει ότι Α=>Β (αν είναι ακέραιος είναι σίγουρα και ρητός). Όμως το ΝΟΤ Α=> ΝΟΤ Β δεν ισχύει καθώς ένας αριθμός μπορεί να μην είναι ακέραιος αλλά αυτό δεν συνεπάγεται οτι δεν είναι και ρητός. Ισχύει όμως το ΝΟΤ Β=>ΝΟΤ Α καθώς ένας αρθμός αν δεν είναι ρητός δεν μπορεί να είναι ακέραιος.
Got it?

Παράθεση

ALEX_

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη ALEX_
Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 626 μηνύματα.

O ALEX_ έγραψε στις 11:31, 08-09-05:

Βλέπω το κάναμε και μαθηματικό το thread,ε?Μήπως να το βάζαμε στα Μαθηματικά?By the way,φυσικά η Μichelle έχει δίκιο ως προς το μαθηματικό σκέλος.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:43, 08-09-05:

A = βρέχει
Β = ανοίγω ομπρέλα

σύμφωνα με το "θεώρημα" σου και αφού ισχύει "βρέχει" => "ανοίγω ομπρέλα" τότε ισχύει και το εξής : "δεν ανοίγω ομπρέλα" => "δεν βρέχει"

Λέτε να βρέξει σήμερα? άσχετο...

Παράθεση

weak and powerless

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη weak and powerless
Ο weak and powerless αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. . Έχει γράψει 1,432 μηνύματα.

O weak and powerless έγραψε στις 11:43, 08-09-05:

[off topic]
εγώ λέω να δείτε το ran του κουροσάβα
[/off topic]

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 11:47, 08-09-05:

Βρε dooo μιλάμε για περιπτώση μαθηματικής λογικής!!! Η μαθηματική λογική λεει οτι αν δεν ανοίξεις ομπρέλα, ναι δεν βρέχει!! Είναι παράλογο να βρέχει, να έχεις ομπρέλα και να μην την ανοίξεις. Σκέψου το λίγο και μην είσαι τόσο αντιδραστική. Το επιβεβαιώνει και ο Άλεξ που είναι μαθηματικός, τι άλλο θες πια?

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 11:56, 08-09-05:

τι λετε παληκάρια?????? Και αν δεν ανοίξω ομπρέλα γιατί τη ξέχασα σπίτι????? αυτό σημαίνει ότι δεν βρέχει????

κάπου πρέπει να μπουρδουκλώνεται το πεδίο ορισμού στην όλη φάση και το ξεχάσαμε τελείως....

*δεν διαφώνησα με το μαθηματικό παράδειγμα που έδωσες.Ολόσωστο ήταν (απ'όσο μπορώ να καταλάβω γιατί δεν είμαι μαθηματικός). Αλλά είναι ένα παράδειγμα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:02, 08-09-05:

Φυσικα αλλά το θέμα με την ομπρέλα που είπες παραείναι "ρευστό" για να χρησιμοποιήσεις μαθηματική λογική σε αυτό. Προσπαθησε να το σκεφτείς με κάτι πιο "μαθηματικό" και θα δεις οτι ισχύει πάντα. Το έχω διαβάσει σε βιβλίο, μου το έχει πει μαθηματικός, και βγαίνει και λογικά αν το σκεφτείς. Είναι πολύ βασικό θεώρημα. Ε λες να είμαστε όλοι λάθος? Απλά δεν μπορείς να εφαρμόσεις μαθηματικά στη ζωή πάντα με επιτυχία.

Παράθεση

dooo

Επιφανές Μέλος

H dooo έγραψε στις 12:07, 08-09-05:

βρε michelle, είσαι όλα τα λεφτά τελικά!!!!!

από κοινωνικά φαινόμενα της ζωής μας ξεκινήσαμε και προσπαθησα να σου δείξω ότι οι συνεπαγωγές και οι ισοδυναμίες δεν εφαρμόζονται εύκολα λόγω του ότι αυτά τα φαινόμενα είναι πολυσήμαντα...Και αφού καναμε ένα tour στα μαθηματικά (με ικανότατους ξεναγούς ομολογουμένως), καταλήξαμε στο ίδιο σημείο

ΟΛΕ..ΟΛΕΕΕΕ..ΟΛΕΕΕΕΕΕΕΕΕ

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 12:13, 08-09-05:

Παρεξήγηση τότε. Εγώ κατάλαβα οτι ήθελες να σου αποδείξω την ορθότητα ή τη μη ορθότητα της συνεπαγωγής ωριμότητα=>συντηρητισμός

Παράθεση

O'Zorgnax

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη O'Zorgnax
Ο O'Zorgnax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 498 μηνύματα.

O O'Zorgnax έγραψε στις 12:36, 08-09-05:

Αν μου επιτρέπετε να κάνω μια (ψιλο)άσχετη παρατήρηση, έχω να πω το εξής:
Δυστυχώς αυτές οι "παρεξηγήσεις" συμβαίνουν πολύ συχνά στα forum. Δεν μπορώ καν να θυμηθώ πόσες φορές έχω μαλώσει για λόγους άνευ σημασίας κυρίως στα πρώτα μου χρόνια στο internet. Αιτία για αυτό είναι η διαφορετική κατανόηση του γραπτού λόγου και τις ιδιαιτερότητες που αυτός λαμβάνει από τον κάθε συνομιλητή. Επίσης η έλλειψη οπτικής επαφής (χειρονομίες, εκφράσεις προσώπου που θα μπορούσαν να βοηθήσουν στην αποσαφήνιση του νοήματος του ομιλητή). Αποτέλεσμα: άλλα λέει ο ένας, άλλα καταλαβαίνει ο άλλος (και πολλές φορές δικαιολογημένα, γιατί δεν υπάρχει επαρκής εξήγηση), ανταπαντάει σε αυτό που λανθασμένα κατάλαβε. Ο πρώτος συνομιλητής στη συνέχεια (που επίσης έχει καταλάβει λάθος) διαβάζει την απάντηση, τα παίνει στο κρανίο, ανταπαντάει κ.ο.κ.

Τι να κάνεις όμως; Είναι το κόστος της αποπροσωποποίησης της ανθρώπινης επικοινωνίας...

Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 13:57, 08-09-05:

Eγώ έχω άλλη απορρία; Να την πώωωωωωωωω...Πως καταλήξαμε από τους κοινωνικούς κανόνες στους μαθηματικούς; Θα ξαναθυμηθώ τα μαθηματικά στα γεράματα;

Τέσπα...Θα ξαναεπαναληφθώ- αλλά η επανάληψη είναι η μητέρα της μαθήσεως- ότι ο καθένας κρίνει καταστάσεις και γεγονότα από αυτά που έχει ζήσει...

Και κάτι άλλο για να είμαι εντός θέματος μην βγω οφ (πως το μιλάω το αγγλικό η γυναίκα) καλώς 'η κακώς σε κάποια φάση της ζωής σου θα δεχτείς τους κοινωνικούς κανόνες για να είσαι μέλος της κοινωνίας...Ελευθερία δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει...Μην γελιέστε...Ζούμε σε μια κοινωνία που της αρέσει να κρίνει, να βάζει όρια και να βγάζει από την μέση αυτούς που δεν της ταιριάζουν...Το ευτύχημα είναι ότι καθώς προχωράει η κοινωνία και εξελίζεται, εξελίζονται και οι κοινωνικοί κανόνες ακα δεν μένουν στάστιμη...Αλλά το να είσαι μέλος της, δέχεσαι αναγκαστικά μερικούς- είτε τους πιστεύεις, είτε γιατί πρέπει-....Διαφορετικά αν ζούσαμε σε μια ιδανική ανοιχτόμυαλη κοινωνία δεν θα είχαμε τόσα στοπ...Και αν ο καθένας ήξερε τι είναι αντικειμενικό θεμιτό και τι όχι (κι εδώ έρχεται μία άλλη απορρία, υπάρχει αντικειμενικά κάτι θεμιτό 'η είναι υποκειμενικά σχεδόν όλα) δεν θα είχαμε νόμους ώστε να λειτουργήσουμε γιατί όλοι θα ξέραμε από μόνοι μας το σωστό και μη

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Vkey : 08-09-05 στις 14:22.
Παράθεση

drunk (Γκίκω)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη drunk
H Γκίκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 210 μηνύματα.

H drunk έγραψε στις 20:38, 08-09-05:

Αρχική Δημοσίευση από dooo
Δική σου απόφαση είναι, πρέπει να υποστείς και τις συνέπειες. Εμένα γιατί με ρωτάς?
Σε ρώτησα γιατί δεν έκανες τόσο σαφή την άποψη σου και ήθελα κάποιες διευκρινήσεις.
Είναι διαφορετικό να συμβιβάζεσαι με την κουλτούρα της εποχής σου για να μην υποβάλλεις το παιδί σου στη διαδικασία της περιθωριοποίησης για κάτι που δεν είναι επιλογή του ( και στο οποίο ναι συμφωνώ απόλυτα) και τελείως διαφορετικό να συμφωνείς κι εσύ με αυτές τις αντιλήψεις (στη συγκεκριμένη περίπτωση προκαταλήψεις) που τη διέπουν.

Με μπέρδεψες με αυτή τη φράση <<Με το γάμο δημιουργείς υγιή οικογένεια>> και σε αυτό φυσικά διαφωνώ.Γιατί όπως είπε και κάποιος -δε θυμάμαι,γεράματα - γιατί η συμπεριφορά ενός ανύπαντρου ζευγαριού μεταξύ τους και απέναντι στο παιδί τους να αλλάζει με ένα χαρτί;

Την ίδια άποψη έχουμε, εγώ απλά την εξέφρασα πρώτη
Μάλλον δεν ήταν και τόσο σαφές αν έχουμε την ίδια άποψη

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους