Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πρωταπριλιά

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 10:23, 01-04-08:

Η 1η Απριλίου είναι η μέρα που καλούμαστε όλοι, λόγω εθίμου, να πούμε αθώα ψεματάκια. Ακόμα και οι πολιτικοί της χώρας, αυτή την ημέρα, δικαιούνται να πουν κάποιο ψέμα (για τις υπόλοιπες ημέρες του χρόνου που δεν το επιβάλει το έθιμο, κάποια άλλη θα είναι η αιτία).
Τα ψέματα της πρωταπριλιάς είναι ένα έθιμο που μας έχει έρθει από την Ευρώπη. Υπάρχουν διάφορες εκδοχές σχετικά με τον τόπο και τον χρόνο που γεννήθηκε το έθιμο αυτό. Δύο από αυτές, όμως, είναι οι επικρατέστερες.

Σύμφωνα με την πρώτη εκδοχή, το έθιμο ξεκίνησε από τους Κέλτες. Λαός της βορειοδυτικής Ευρώπης, οι Κέλτες, ήταν δεινοί ψαράδες. Η εποχή του ψαρέματος ξεκινούσε την 1η Απριλίου. Όσο καλοί ψαράδες όμως και να ήταν, την εποχή αυτή του χρόνου τα ψάρια πιάνονται δύσκολα. Έτσι και αυτοί, όπως προστάζει ο κώδικας δεοντολογίας των ψαράδων όλων των εποχών, έλεγαν ψέματα σχετικά με τα πόσα ψάρια είχαν πιάσει. Αυτή η συνήθεια, έγινε με το πέρασμα του χρόνου έθιμο.
Η δεύτερη εκδοχή θέλει γενέτειρα του εθίμου την Γαλλία του 16ου αιώνα. Μέχρι το 1564 πρωτοχρονιά των Γάλλων ήταν η 1η Απριλίου. Την χρονιά αυτή όμως, και επί βασιλείας Καρόλου του 9ου, αυτό άλλαξε και πρωτοχρονιά θεωρούνταν πλέον η 1η Ιανουαρίου. Στην αρχή αυτό δεν το δέχτηκαν όλοι οι πολίτες. Οι αντιδραστικοί συνέχιζαν να γιορτάζουν, την ψεύτικη πλέον, πρωτοχρονιά τους την 1η Απριλίου, ενώ οι υπόλοιποι τους έστελναν πρωτοχρονιάτικα δώρα για να τους κοροϊδέψουν. Το πείραγμα αυτό μετατράπηκε με τον καιρό σε έθιμο.

Όπου και να γεννήθηκε πάντως, γεγονός είναι ότι το έθιμο αυτό ήρθε και στην Ελλάδα και διαφοροποιήθηκε αποκτώντας μια ελληνική χροιά. Η βασική ιδέα βέβαια παρέμεινε ίδια. Λέμε αθώα ψέματα με σκοπό να ξεγελάσουμε το «θύμα» μας. Σε κάποιες περιοχές της πατρίδας μας, θεωρούν ότι όποιος καταφέρει να ξεγελάσει τον άλλο, θα έχει την τύχη με το μέρος του όλη την υπόλοιπη χρονιά. Σε κάποιες άλλες πιστεύουν ότι ο «θύτης» θα έχει καλή σοδειά στις καλλιέργειες του. Επίσης το βρόχινο νερό της πρωταπριλιάς, θεωρούν μερικοί, ότι έχει θεραπευτικές ιδιότητες. Όσο για το «θύμα», πιστεύεται ότι, σε αντίθεση με τον «θύτη», θα έχει γρουσουζιά τον υπόλοιπο χρόνο και πιθανότατα αν είναι παντρεμένος θα χηρέψει γρήγορα.

Τον προηγούμενο αιώνα, η τεχνολογία βοήθησε κάποιους να ξεγελάσουν χιλιάδες άτομα την ημέρα αυτή. Για παράδειγμα μια Αμερικάνικη εφημερίδα δημοσίευσε ένα άρθρο (στις αρχές του 20ου αιώνα), στο οποίο αναφερόταν ότι ο Τόμας Έντισον είχε εφεύρει μια μηχανή, η οποία μετέτρεπε το νερό σε κρασί. Φανταστείτε την χαρά όλων των «μερακλήδων» της εποχής. Οι μερακλήδες μπορεί να χάρηκαν, αλλά οι μετοχές, των εταιριών παρασκευής και διακίνησης οίνου, σημείωσαν κατακόρυφη πτώση στο χρηματιστήριο. Ένα άλλο παράδειγμα μεγάλης πρωταπριλιάτικης φάρσας, είναι αυτή του δικτύου BBC το 1957. Τότε προβλήθηκε, από το δίκτυο αυτό, ένα ρεπορτάζ, στο οποίο Ιταλοί γεωργοί μάζευαν μακαρόνια από τα δέντρα που υποτίθεται ότι τα παράγουν.

Με μικρά ή μεγάλα ψέματα, η πρωταπριλιά είναι ημέρα χαράς και διασκέδασης. Βρείτε ένα καλό ψέμα. Φορέστε το σοβαρό ύφος σας και βγείτε για κυνήγι θυμάτων. Προσέξτε όμως γιατί όλοι εκείνη την ημέρα, κάνουν το ίδιο με εσάς.

Λένε ψέματα.

Εσείς είπατε κανένα ψεματάκι σήμερα???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Angie_Ann : 01-04-08 στις 10:25. Αιτία: Αφαίρεση περιττών html tags
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 10:34, 01-04-08:

Εμένα πάντως σήμερα μου έκανε εντύπωση η ακόλουθη εικόνα

By Arkoudos.com

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αννουλα
H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 10:49, 01-04-08:

σε τι ακρειβως παραπεμπει το λινκ?δεν καταλαβα...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 10:58, 01-04-08:

στο post του blog που δημιούργησε την εικόνα

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 11:06, 01-04-08:

ποια εικονα???βλεπς μονο ενα κωδικα για blogs μονο...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:08, 01-04-08:

Εγώ βλέπω εικόνα...

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 11:10, 01-04-08:

εγω γιατι δεν βλεπω??πειτε μου τουλαχιστον τι δειχνει?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:14, 01-04-08:

Μου αρέσει η πρωταπριλιά, μικρά χαζά ψεματάκια, δεν είναι κακό να λέμε και εμεις κάνα ψέμα που και πού, ετσι για το γούστο, εξάλου πολλά έθυμα κρατάμε γιατί να με χαλάσει αυτό;

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:16, 01-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Μου αρέσει η πρωταπριλιά, μικρά χαζά ψεματάκια, δεν είναι κακό να λέμε και εμεις κάνα ψέμα που και πού, ετσι για το γούστο, εξάλου πολλά έθυμα κρατάμε γιατί να με χαλάσει αυτό;
Αυτό λέω και εγώ mania μου!!!
Εξάλλου διασκεδάζουμε...χαχα
Μερικοί δεν γουστάρουν καθόλου αυτή τη μέρα και δεν καταλαβαίνω το γιατί...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:25, 01-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Αυτό λέω και εγώ mania μου!!!
Εξάλλου διασκεδάζουμε...χαχα
Μερικοί δεν γουστάρουν καθόλου αυτή τη μέρα και δεν καταλαβαίνω το γιατί...
Συνήθως αυτοί που δεν την θέλουν έφαγαν κάποια χοντρή φρίκη παλιότερα, ο αδερφός μου την λάτρευε, ένα πρωί μπαινει ο πατέρας μου φρικαρισμένος στο σπίτι και φωνάζει "Μιχάληηηηηηηηη σου έκλεψαν το αμάξι" ο κακόμοιρος το είχε 1 ευδομάδα, έπαθε φρίκη και απο τότε ούτε να την ακούει δεν θέλει, έτρεχε με το σορτς πρωί πρωί τότε κλέγοντας, είχε κρύψει ο πατέρας μου το αμάξι του και δεν το έβρησκε πουθενα ήθελε να τον σκοτώσει ο αδερφός μου όταν έμαθε ότι ήταν πλάκα καταλαβες γιατί δεν την πάει; εκτώς αν κάποιος είναι ξενέρα

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 11:33, 01-04-08:

Η πρωταπριλιά γενικά δεν είναι κακή... Εντάξυ, όταν μιλάμε για χοντράδες ίσως ενοχλούν κάποιους, αλλά γενικά τα μικρά αθώα ψεμματάκια που στόχο έχουν να μπερδέψουν τον κόσμο δεν πειράζουν και τόσο.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη τουλάχιστον!

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:50, 01-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Η πρωταπριλιά γενικά δεν είναι κακή... Εντάξυ, όταν μιλάμε για χοντράδες ίσως ενοχλούν κάποιους, αλλά γενικά τα μικρά αθώα ψεμματάκια που στόχο έχουν να μπερδέψουν τον κόσμο δεν πειράζουν και τόσο.

Αυτή είναι η δική μου γνώμη τουλάχιστον!
Και έτσι είναι, συμφωνώ μαζι σου!!!
Καλά πριν λιγο διαβασα ενα ψεμα που εκαναν σε λογιστικο σάϊτ και το έχαψα !!!
Αλλα μετα εριξα πολυ γελιο! Μονη μου γελαγα...χαχαχα

Αρχική Δημοσίευση από mania
Συνήθως αυτοί που δεν την θέλουν έφαγαν κάποια χοντρή φρίκη παλιότερα, ο αδερφός μου την λάτρευε, ένα πρωί μπαινει ο πατέρας μου φρικαρισμένος στο σπίτι και φωνάζει "Μιχάληηηηηηηηη σου έκλεψαν το αμάξι" ο κακόμοιρος το είχε 1 ευδομάδα, έπαθε φρίκη και απο τότε ούτε να την ακούει δεν θέλει, έτρεχε με το σορτς πρωί πρωί τότε κλέγοντας, είχε κρύψει ο πατέρας μου το αμάξι του και δεν το έβρησκε πουθενα ήθελε να τον σκοτώσει ο αδερφός μου όταν έμαθε ότι ήταν πλάκα καταλαβες γιατί δεν την πάει; εκτώς αν κάποιος είναι ξενέρα
Πο πο...μανια μου!
Πολυ φρικη επαθε ο αδελφος σου!
Φανταζομαι...πως δεν επαθε τιποτα αλλο ο κακομοιρης να λες!
Παντως πετυχημενο!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yozerehs : 16-02-11 στις 00:26. Αιτία: Συγχώνευση.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 11:57, 01-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Πο πο...μανια μου!
Πολυ φρικη επαθε ο αδελφος σου!
Φανταζομαι...πως δεν επαθε τιποτα αλλο ο κακομοιρης να λες!
Παντως πετυχημενο!
Ο πατέρας μου πρωταπριλιά κάνει χωντρές βλακείες, ευτυχώς πάντα κάθε χρόνο είχα υπενθύμηση, ιδικά ο αδερφός μου έπαθε πολλά απο τον πατέρα μου επειδή τον έπιανε στον ύπνο, κάθε χρόνο κάτι του κλέβουν ή του καίνε ή του γρατσουνάνε και πάντα ο αδερφός μου να τρέχει απο τον ύπνο, μετά όμως αυτό με το αμάξι σταμάτησε, μετά απλά του έλεγε¨" ρε Μιχάλη; αυτή η γρατσουνιά ήταν πάντα πάνω στην πόρτα; ή ρε Μιχάλη; ποιός σου έφαγε τον προφυλακτήρα; " σε ποιόν; σε κάποιον που το σφουγγάρι και το πόλις ήταν οι προεκτάσεις του χεριού του

Παράθεση

edweimaste

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη edweimaste
Ο edweimaste αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άγιοι Ανάργυροι (Αττική). Έχει γράψει 107 μηνύματα.

O edweimaste έγραψε στις 15:22, 01-04-10:

κανεις ξερει πως ξεκινησε αυτο το εθιμο εχω μεγαλη απορια
???????????????????????????????????????????????????????????????????????

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Deviance ($Con)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Deviance
Ο $Con αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 134 μηνύματα.

O Deviance Programming Itʼs an art unto itself. έγραψε στις 15:34, 01-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από edweimaste
Το πρώτο ποστ δεν το διάβασες?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 15:50, 01-04-10:

Μπορείς να διαβάσεις για την "Γιορτή του Τρελού" εδώ και εδώ.

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 16:19, 01-04-10:

Γιορτάζουν οι πολιτικοί μας
Αν τους στέλναμε κάθε τέτοια μέρα από ένα μήνυμα ο καθένας μας για χρόνια πολλά για τη γιορτή τους, λέτε να το έπαιρναν κάποτε σοβαρά ;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 654 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 16:20, 03-04-10:

Δεν με τρελαίνει αυτή η μέρα. Την θεωρώ γελοία.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

jesse__

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jesse__
Ο jesse__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O jesse__ άπληστος και πλυμμένος 1-0 έγραψε στις 19:46, 09-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από edweimaste
έβγαλε πρώτη απριλίου λόγο ο αείμνηστος παππούς παπανδρέου

πάνω πάνω στην σελίδα , γιατί κάνει ποστ η resident evil και από κάτω παραθέτεται ο fandaro ?

πεστε μου ότι είναι πρωταπριλιάτικο αστείο

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:55, 09-04-10:

Προσωπικά έχω να κάνω φάρσα πάρα πολλά χρόνια. Έχω τόσα πράγματα στο νου μου, η Πρωταπριλιά με μάρανε.

Αρχική Δημοσίευση από jesse__
πάνω πάνω στην σελίδα , γιατί κάνει ποστ η resident evil και από κάτω παραθέτεται ο fandaro ?

πεστε μου ότι είναι πρωταπριλιάτικο αστείο
Για να σε μπερδέψει ...

Παράθεση

jesse__

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jesse__
Ο jesse__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά . Έχει γράψει 11 μηνύματα.

O jesse__ άπληστος και πλυμμένος 1-0 έγραψε στις 20:12, 09-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Tsutsuba

Για να σε μπερδέψει ...

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 22:42, 09-04-10:

Πάνω πάνω στην σελίδα , γιατί κάνει ποστ η resident evil και από κάτω παραθέτεται ο fandago ?
omg μην μου πείτε ότι αυτό είναι από εκείνη την πρό χριστού φάρσα?

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 23:09, 09-04-10:

Ω ναι!! Απο κεινη ηταν, η οποια ηταν και πετυχημενη!
Ρε συ πλακα-πλακα ποιανου ιδεα ηταν?

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 00:12, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Neraida
Ω ναι!! Απο κεινη ηταν, η οποια ηταν και πετυχημενη!
Ρε συ πλακα-πλακα ποιανου ιδεα ηταν?
του χαους.
[]

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 00:23, 10-04-10:

Αντε ρε! Ηταν καλη παντως!
Ασε που ημουν "κοκκινη" και την "κλωτσια" την ειχα στο "στομα"!!
Ωραια μερα ηταν, δε λεω!

Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 17:09, 13-05-10:

το καλητερο μου το χει κανει η μανα μου.ηταν πρωταπριλια πρωι, μολις εχω ξυπνησει. παιρνει τηλ η μαμα και την ρωταω τι ωρα θα γυρησει απο την δουλεια και μου λεει οτι ειναι στο παρισι για μια εκθεση. ετσι οπως ημουνα και απ τον υπνο παω στην ντουλαπα τη ς και οντως ελλειπαν καποια ρουχα...και τρελλενομαι!ειχα ξεχασει κιολας οτι θα πηγαινε στο εξοχικο μας να αφισει κατι ρουχα και την πιστεψα!
ε μετα απο κανα 5λεπτο με ξαναπηρε τηλεφωνο να μου θυμησει οτι ειναι πρωταπιλια..

Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 17:14, 13-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από kate! =]
το καλητερο μου το χει κανει η μανα μου.ηταν πρωταπριλια πρωι, μολις εχω ξυπνησει. παιρνει τηλ η μαμα και την ρωταω τι ωρα θα γυρησει απο την δουλεια και μου λεει οτι ειναι στο παρισι για μια εκθεση. ετσι οπως ημουνα και απ τον υπνο παω στην ντουλαπα τη ς και οντως ελλειπαν καποια ρουχα...και τρελλενομαι!ειχα ξεχασει κιολας οτι θα πηγαινε στο εξοχικο μας να αφισει κατι ρουχα και την πιστεψα!
ε μετα απο κανα 5λεπτο με ξαναπηρε τηλεφωνο να μου θυμησει οτι ειναι πρωταπιλια..
τελικά πώς πέρασε στο Παρίσι ;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kate! =]

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη kate! =]
H kate! =] αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H kate! =] έγραψε στις 17:31, 13-05-10:

Αρχική Δημοσίευση από self-instructive depressing
τελικά πώς πέρασε στο Παρίσι ;
καλε δεν ηταν στο παρισι!πλακαμου εκανε γιατι ηταν πρωταπριλα και γω η χαζη την πιστεψα γιατι εχα ξεχασει οτι ειναι πρωταπριλια!

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 23:11, 30-05-10:

Μου τη σπάει η Πρωταπριλιά. Κανείς δεν χάφτει τα αστεία μου και αυτά που κάνουν σε μένα είτε είναι κακόγουστα και υπερβολικά ή ηλίθια τύπου: ''Χαχα σου πέσαν τα αυτιά''. Υπάρχει κάποιος που γελάει με αυτό;

Παράθεση

LiViNGtheLiFE

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη LiViNGtheLiFE
H LiViNGtheLiFE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 1,896 μηνύματα.

H LiViNGtheLiFE έγραψε στις 15:48, 08-07-10:

του χρονουδεν πιστευω ν πεφτει παλι τπτ σαββατοκυριακα ή διακοπες και δεν μπορουμε να κανουμε μια πλακα!!?

Παράθεση

evi_zoi (Εύη - Ζωή)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη evi_zoi
H Εύη - Ζωή αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 286 μηνύματα.

H evi_zoi is divorced and.... έγραψε στις 16:38, 08-07-10:

Την μισώ,την μισώ την μισώ την Πρωταπριλιά!!!!!!!

2 χρόνια πριν,πρωταπριλιά, εγώ σπίτι , ο φίλος μου πενθημερη εκδρομή. Είχαμε συμφωνήσει απο την αρχη οτι αν ενας απο τους δυο κανει κατι-οτιδήποτε με κάποιον άλλο θα το πούμε. Ειλικρίνεια και μ@λ@κιες!
Ε,κατα τις μια μου ερχετε μήνυμα "Αγάπη μου,συγχώρεσε με, σε κεράτωσα με μια κοπέλα, δεν το έκανα επίτηδες ,το μετανιωσα...Δεν σε παίρνω τηλέφωνο, ντρεπομαι....Πάρε με εσυ οταν θελήσεις....Σ'αγαπω"

Ε,υποψιάζομαι οτι είναι πλάκα και απαντώ ένα "Ελπίζω να πέρασες καλα...."

Με παίρνει τηλέφωνο,γελάει, και που το κατάλαβα και τι έφταιγε και δεν ήταν πειστικός.... Κλείνουμε με σ'αγαπω....

3 μέρες μετά,όταν γύρισε δηλαδή έμαθα οτι δεν ήταν πλάκα τελικά......

Οπότε,μην ξανακούσω για πετυχημενες πλάκες!!!!!!!!!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ina10039 (ina τη περιμενεις?)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ina10039
H ina τη περιμενεις? αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Νεάπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Ina10039 ειμαι τρελη για δεσιμο!!! έγραψε στις 11:07, 06-02-11:

Εγώ προτιμώ της φάρσες παρά τα ψέματα .... βεβαία θυμαμε όταν είχαμε πρωταπριλιά είπα στην αδερφή μου ότι είχα καταλαθος πετάξει την έκθεση 500 λέξεων που είχε κάνει στη τουαλέτα πήγε να με σκοτώσει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yozerehs

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη yozerehs
Ο yozerehs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,387 μηνύματα.

O yozerehs έγραψε στις 00:27, 09-02-11:

Εμένα μού τη σπάνε οι φάρσες, επομένως δεν κάνω, αλλα ούτε μου αρέσει και να μου κάνουν. Γενικότερα, όπως είπε και ένα μέλος μερικές σελίδες πριν, θεωρώ ότι αυτή η μέρα είναι γελοία.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Chemwizard (Αγνός Χημικός)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Chemwizard
Ο Αγνός Χημικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,274 μηνύματα.

O Chemwizard παντού μαζί-σε οποιαδήποτε κατάσταση έγραψε στις 03:48, 09-02-11:

Αρχική Δημοσίευση από yozerehs
Εμένα μού τη σπάνε οι φάρσες, επομένως δεν κάνω, αλλα ούτε μου αρέσει και να μου κάνουν. Γενικότερα, όπως είπε και ένα μέλος μερικές σελίδες πριν, θεωρώ ότι αυτή η μέρα είναι γελοία.
Έτσι κι αλλιώς,μπορώ να φανταστώ κάποιον στο σπίτι που θα κάνει 365 μέρες το χρόνο

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 15:48, 01-04-11:

Ξέθαβω.

Σας αρέσει να κάνετε πλάκες;
Να σας κάνουν;
Έχετε κάνει/σας έκαναν καμιά πετυχημένη πλάκα;

Παράθεση

danae13.efRG10

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη danae13.efRG10
H danae13.efRG10 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H danae13.efRG10 έγραψε στις 16:51, 19-03-13:

ποια ειναι η πιο τρελη φαρσα που εχετε κανει η σας εχουν κανει για πρωταπριλια?;ρ

ειχα πει στν μαμα μου οτι ειμαι εγκυος (14 ετων) και το πιστεψε^.^
αχαχαχαχ:Ρ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη danae13.efRG10 : 19-03-13 στις 16:55. Αιτία: περισσοτερες λεπτομερειες
Παράθεση

Τζελ

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Τζελ
Ο Τζελ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 8 μηνύματα.

O Τζελ Let's do it! έγραψε στις 12:32, 09-03-14:

Γαμ... και δέρνει!!!! Τι πιο υπεροχη μέρα για να τσαντισεις ολα τα φιλαρακια σου και ολους τους αγνώστους;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 21:25, 09-03-14:

Δε θα ξεχασω μια τραγικη πλακα που μου ειχαν κανει φιλοι, για δηθεν ζητημα υγειας και ειχα φρικαρει....
Μου τη δινουν τα ψεμματα!!!!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους