Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,655 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ποια πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;

Ποιά πόλη έχει το καλύτερο σουβλάκι στην Ελλάδα;

Δημοσκόπηση πολλαπλών επιλογών.
Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 124)
Αθήνα (γιατί εκτός από πρωτεύουσα στην Ελλάδα, είμαστε και πρωτεύουσα στο σουβλάκι)
25
20,16%
Θεσσαλονίκη (εμείς εδώ το λέμε σάντουϊτς και άμα σας αρέσει)
34
27,42%
Πάτρα (και μη μου πείτε για το LeCoq...)
11
8,87%
Ηράκλειο (είμαστε και βραβευμένοι...)
12
9,68%
Χανιά (έχουμε σίγουρα καλύτερο σουβλάκι από τους Ηρακλειώτες)
6
4,84%
Λάρισσα (μετά τα κοψίδια θέλεις κάτι πιο ...ελαφρό)
3
2,42%
Ρόδος (πιάσε ένα και μην ξεχάσεις το κύμινο
1
0,81%
Ιωάννινα (τρώγοντας σουβλάκι με θέα τη λίμνη)
4
3,23%
Βόλος (γιατί δεν έχουμε μόνο τσιπουράδικα...)
2
1,61%
Αλεξανδρούπολη (πού θα πάει να φάει ο φαντάρος στην έξοδο...)
5
4,03%
Σέρρες (εδώ μπορείς να φας σουβλάκι από τις 7 το πρωί)
3
2,42%
Άλλη πόλη (πες ποιά)
22
17,74%
Εκτός Ελλάδος (ανάφερε χώρα και μέρος)
0
0%
Δεν τρώω σουβλάκι
1
0,81%
Είμαι ο κουμπάκιας
13
10,48%

Εχέμυθη

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εχέμυθη
H Εχέμυθη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,061 μηνύματα.

H Εχέμυθη who is waiting for the miracle.... έγραψε στις 22:15, 14-12-12:

Προσωπικα πιστευω οτι σε συγκριση με τη Θεσσαλονικη , η Αθηνα εχει καλυτερη πιτα σουβλακι/σουβλακι.
Στα περισσοτερα σουβλατζιδικα που εχω παει στη Θεσσ το κανουν αρκετα βαρυ και λαδερο βαζωντας πολυ περισσοτερες πατατες και λιγοτερο κρεας...Αφηστε που ειναι τεραααστια και εγω τουλαχιστον δε μπορω να το φαω ολο. Στην Αθηνα μου αρεσει το "υποχρεωτικο"τζατζικι το οποιο δε στο χρεωνουν 20λεπτα επιπλεον , το οτι κανουν υπεροχο κεμπαπ και οτι αντι για πατατες μπορεις να βαλεις σαλατα...
Στη Λαρισσα επισης ειναι αρκετα καλο (η τουλαχιστον , φροντισαν να με πανε σε καλα μαγαζια )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrHouse
Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 23:45, 14-12-12:

Σουβλακι σαν του Ντελικατεσεν στην Θεσσαλονικη δεν εχει.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,643 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:16, 15-12-12:

ΑΘΕΝΣ. ΟΒΕΡ.
Ακούς "σουβλάκι" και σκέφτεσαι αυτό.

Δε νοείται σουβλάκι χωρίς τζατζίκι. 1.
Το τζατζίκι δεν είναι σαλάτα. (το άκουσα κι αυτό.) 2.
Ούτε αλοιφή. 3.

Σάντουιτς είναι αυτό.

Αυτό το λέμε καλαμάκι και δε το τρώω σχεδόν ποτέ, άντε πολύ σπάνια. Κανένα είδος "καλαμακίου", για τους άσχετους.

Εντάξει; Άντε να τα μαθαίνουμε σιγά σιγά.
Εδώ το' χουν μάθει οι τουρίστες, κι εσείς ακόμα.

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

Ο intelligentsia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Λέκτορας . Έχει γράψει 3,370 μηνύματα.

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 00:36, 15-12-12:

Ετυμολογικα αγραμματοι δηλαδη οι Αθηναιοι

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 00:43, 15-12-12:

Ούτε αλοιφή. 3.

Σάντουιτς είναι αυτό.

πες τα χρυσοστομη

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Sal Paradise

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Sal Paradise
Ο Sal Paradise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Πιλότος . Έχει γράψει 455 μηνύματα.

O Sal Paradise - έγραψε στις 01:26, 15-12-12:

A να χαθειτε κοιλιοδουλοι!παλι πεινασα...

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrHouse (intelligentsia)

Επιφανές Μέλος

O DrHouse Ψάξε με,θα με βρείς στους εφτιάλτες σου. έγραψε στις 01:29, 15-12-12:

Και εγω

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,297 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 02:10, 15-12-12:

εγω λεω να ανοιξουμε φρεντ για το ποιο σουβλατζιδικο ειναι το καλυτερο

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 02:28, 15-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από bueno
εγω λεω να ανοιξουμε φρεντ για το ποιο σουβλατζιδικο ειναι το καλυτερο

Ο.Ο

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 11:06, 15-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από DrHouse
Ετυμολογικα αγραμματοι δηλαδη οι Αθηναιοι
Σωστός

Αφού το καλαμάκι δεν τρώγεται ρε παιδιά

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 12:11, 15-12-12:

Ωχου, πάλι τα ίδια...καλαμάκι είναι αυτό του φραπέ, ναι, αλλά επίσης καλαμάκι είναι η μικρή σούβλα (καλάμι-οτιδήποτε μακρόστενο, καλαμάκι-μικρό μακρόστενο πράγμα, π.χ. τα πόδια του είναι καλαμάκια=πολύ αδύνατα και μακριά). Το κρέας σε καλαμάκι μπορεί να λέγεται και σκέτο καλαμάκι για ευκολία, όπως μπορούμε να λέμε "μια μαργαρίτα" και εννοούμε την πίτσα και όχι το λουλούδι, παρόλο που δεν αναφέρουμε καν την λέξη πίτσα. Για το σάντουιτς, μιας και είναι ξένη λέξη, η σημασία της είναι αυστηρά "ψωμί ανοιγμένο στη μέση με διάφορα υλικά μέσα".
Δεν έχω φάει σουβλάκι σε πολλές πόλεις (πιό συγκεκριμένα "τυλιχτό" για να μην γκρινιάξει κανείς για ετυμολογίες πάλι), αλλά στην Αθήνα έχει πολλά καλά σουβλατζίδικα. Στα Χανιά από την άλλη έχει τα χειρότερα που έχω φάει, σχεδόν άνοστα και με σκέτο γιαούρτι αντί για τζατζίκι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Cassiopeia

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Cassiopeia
H Cassiopeia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 45 μηνύματα.

H Cassiopeia έγραψε στις 13:49, 21-12-12:

Σαλαμίνα

Παράθεση

Θάλεια

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Θάλεια
H Θάλεια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,810 μηνύματα.

H Θάλεια έγραψε στις 14:58, 21-12-12:

Πωπω ορισμένοι πετάτε όλη σας τη χολή. Τρώμε το ίδιο πράγμα απλά το λέμε διαφορετικά. Γιατί κολλάμε τόσο πολύ σε αυτό; Δεν υπάρχει σωστό και λάθος, υπάρχει εγώ το έμαθα έτσι κι εσύ αλλιώς. Δεν είμαι άσχετος/η επειδή εγώ από γεννησιμιού μου έμαθα το πιτόγυρο έτσι και το σουβλάκι αλλιώς. Επίσης δεν το λέμε όλοι σάντουιτς. Εγώ ζητάω μία πίτα-γύρο-απ'όλα-τζατζίκι. Αν θέλεις να πάρεις ψωμάκι τότε το λες σάντουιτς.
Αρχική Δημοσίευση από prinCess.
Ούτε αλοιφή. 3.
1. Νοείται. Αν δεν μπορείς να χωνέψεις όλα τα γαλακτοκομικά μια χαρά νοείται. Btw, και στα Γιάννενα το τζατζίκι το ζητάει ο πελάτης δεν είναι δεδομένο.
2. Το τζατζίκι είναι ορεκτικό ρε πρίνσες. Στα μενού των εστιατορίων/γυράδικων (και στα σουπερμάρκετ το χαρτάκι σαλάτα λέει) πολλές φορές το βάζουν στις σαλάτες για να μην ανοίγουν άλλη κατηγορία χωρίς όνομα.
3. Το τζατζίκι προσφέρεται αλλειμένο πάνω στο ψωμί ή στην πίτα. Γι'αυτό και αλοιφή! Εκτός από το τζατζίκι, αλοιφή είναι και η τυροκαυτερή.

Στο θέμα μας. Το καλύτερο σουβλάκι-καλαμάκι-σκατουλάκι το έχω φάει σε ένα πανηγύρι στη Μαυροθάλασσα Σερρών και τον καλύτερο πιτόγυρο-σουβλακι-σάντουιτς στη Θεσσαλονίκη.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 16:15, 21-12-12:

Αν η πιτα δεν ειναι λεπτη, τα υλικα ελαχιστα (2 φετες ντοματα, λιγο κρεμιδακι) και το τζατζικι αρκετο, και φυσικα το κρεας σε μορφη καλαμακιου (δεν με νοιαζει πως τα λετε εσεις στα μερη σας.... Σουβλακι ειναι το καλαμακι, αν θα το φας σκετο η σε πιτα αλλαζει μονο το αν θα ζητισεις πιτα-σουβλακι η σουβλακι-καλαμακι!) δεν μιλαμε για καλο σουβλακι, αλλα για χορταστικο φαγητο!
Α, και οι πατατες ξεχωριστα σε μεριδα! Αυτο ειναι καλο σουβλακι, και αυτο μονο στην ροδο το εχω βρει!
Καλο και το Ηρακλειο, αλλα αμα παρεις μια πιτα μπουκομενη στις πατατες και δεν μπορεις να φας δευτερη τι να το κανεις;
Καλο και το Ρεθυμνο, αν εβρισκες λεπτη πιτα θα ητανε οτι επρεπε!

Α, και επισεις ολες οι αλλες πολεις δεν εχουν ενα βασικο πραγμα, σουβλακι-ψωμακι! Και μην βιαστειτε να μου πειτε οτι εχει σαντουΐτς ή ακομη και καρχαρια... Πανινο δεν εχει!

Παράθεση

Επιφανές Μέλος

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 16:41, 21-12-12:

και αυτο μονο στην ροδο το εχω βρει
που βαζουν ξεχωριστα πατατες και δεν το χω παρει χαμπαρι Ο.Ο

οχι οτι τρωω συχνα στην ροδο σουβλακι

Παράθεση

Γατόπαρδος.

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γατόπαρδος.
Ο Γατόπαρδος. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 602 μηνύματα.

O Γατόπαρδος. έγραψε στις 20:59, 21-12-12:

Αθηναίοι.....Τον Διάκο τον καλαμακώσανε????? :\

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 00:05, 22-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Alejandro Papas
που βαζουν ξεχωριστα πατατες και δεν το χω παρει χαμπαρι Ο.Ο

οχι οτι τρωω συχνα στην ροδο σουβλακι
Βασικα μονο ενα ειναι που δεν δεχοτανε να σου βαλει πατατες μεσα (πλεων υπεκεψε αναγκαστικα), αλλα γενικοτερα εγω το ζηταω χωρις.

Παράθεση

Degen (Γιωργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Degen
Ο Γιωργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O Degen εμ? έγραψε στις 01:50, 22-12-12:

Αν και ειμαι απο Αθηνα το καλυτερο σουβλακι το εχω φαει στην Δραμα (γνωστο εκει και ως σαντουιτς :p)

Παράθεση

morphine

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη morphine
H morphine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 265 μηνύματα.

H morphine έγραψε στις 16:04, 27-12-12:

Πατρα στη Γευση και στο Ντουετο

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 12:47, 10-01-13:

Η Κέρκυρα . -

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 12:51, 10-01-13:

Άμα δεν παινέψεις το σπίτι σου...Θα πέσει να σε πλακώσει,λέει ο σοφός λαός

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 12:56, 10-01-13:

Ζημιά μου έχουν κάνει. Πουθενά αλλού δε μου αρέσει η πίτα... Και ναι, εννοώ πίτα - σουβλάκι και όχι σκέτο σουβλάκι γιατί αυτά σπάνια τα παίρνουμε απ' έξω. Ψήνουμε δικά μας.

Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 13:52, 10-01-13:

Το Μέτσοβο και σαν δεύτερη επιλογή η Λιβαδειά

Παράθεση

nektariosmakris (νεκτάριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nektariosmakris
Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O nektariosmakris έγραψε στις 12:16, 06-06-13:

η λειβαδια

Παράθεση

τρελή φιλόσοφος

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη τρελή φιλόσοφος
H τρελή φιλόσοφος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών . Έχει γράψει 878 μηνύματα.

H τρελή φιλόσοφος τουρου ρου,τουρου ρου,τουρου ρου έγραψε στις 10:50, 09-06-13:

δεν έχω φάει και σε πολλά μέρη...
το πιο παραδοσιακό το έχω φάει πρέβεζα..............καναλάκι
το καλύτερο κηφισιά.είχε φανταστική σως και πεντανόστιμα υλικά.....επίσης εκεί έχω φάει τα καλύτερα καλαμάκια και πλουσιότατες μερίδες

άντε με κολάζετε και είμαι σε δίαιτα

Παράθεση

Wilfred

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Wilfred
Ο Wilfred αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 48 μηνύματα.

O Wilfred Ο καλύτερος. έγραψε στις 15:41, 12-06-13:

στη λευκαδα ειχα φαει κατι αρρωστημενα

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,451 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 16:06, 12-06-13:

Στην Αλεξανδρουπολη εχει απο τα καλυτερα. Ειναι πολυ ποιοτικο. Και εννοειται το τζατζικι παει μαζι με το "απ' ολα".

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 23:13, 19-06-13:

Ακατάλληλος χώρος για όσους/ες έχουμε έλκος.

Εμείς σουπίτσες.

Παράθεση

Devian

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Devian
Ο Devian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 189 μηνύματα.

O Devian How deep is your love? έγραψε στις 03:04, 20-06-13:

Άγιος πρόδρομος!

Παράθεση

Athinoul@91 (Αθηνά)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Athinoul@91
H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 622 μηνύματα.

H Athinoul@91 Lost In Translation...:DD έγραψε στις 03:09, 20-06-13:

Κέρκυρα Δε ξέρω τι βάζουν μέσα...αλλά είναι νοστιμότατο το καταραμένο

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 11:06, 20-06-13:

Σαλόνικα εννοειται με την γυράρα της, αλλα ψηφισα την Κρήτη καθώς προτιμώ το γιαούρτι απο το τζατζίκι( το τρωω κι αυτο βεβαια)!

Παράθεση

gianniakos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη gianniakos
Ο gianniakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 65 μηνύματα.

O gianniakos έγραψε στις 15:45, 27-06-13:

Θεσσαλονικης παντως προσωπικα δεν μου αρεσει ισως γιατι εχω συνηθισει απο το νοτο σουβλακια
Το καλυτερο το εχω φαει Λιβαδεια

Παράθεση

Stavri_

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stavri_
H Stavri_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Barista . Έχει γράψει 4,621 μηνύματα.

H Stavri_ έγραψε στις 11:16, 04-07-13:

Δεν υπάρχει καλύτερο σουβλάκι( εγώ σουβλάκι λέω το για πολλούς λεγόμενο καλαμάκι !-> με αυτό ρουφάμε την πορτοκαλάδα μας!) από αυτό του Αιγίου Αχαΐας στην τρίγωνη πλατεία! Όποιος το έχει δοκιμάσει ξέρει τι εννοώ... Για όποιους λένε Αθήνα, μάλλον δεν ξέρουν τι πάει να πει ΣΟΥΒΛΑΚΙ.
* Και έχω δοκιμάσει σουβλάκι σε πολλές περιοχές της Αθήνας, στη Θεσσαλονίκη, Καλαμάτα, Σέρρες και Βόλο. Τώρα αν υπάρχει καλύτερο στην Ελλάδα εκτός αυτών των περιοχών, πάω πάσο γιατί δε γνωρίζω!

Παράθεση

φρι

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη φρι
H φρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 1,297 μηνύματα.

H φρι σκέφτομαι άρα πεινάω. έγραψε στις 11:35, 04-07-13:

Αρχική Δημοσίευση από ~Melania~
Παιδιά, αν και γνωστή φανατική Πατρινή, θα πω της Αθήνας <3 Κάθε φορά που πηγαίνω Αθήνα παίρνω,είναι απαράβατος κανόνας
σε ποιο; μη μου πεις κανα μπαιρακταρη,σαββα ή θαναση γιατι ειναι κλεφτες.πληρωνεις 2 ευρω για πιτα κεμπαπ ντοματα χωρις πατατες ή τζατζικι/σως
Αρχική Δημοσίευση από Εχέμυθη
Προσωπικα πιστευω οτι σε συγκριση με τη Θεσσαλονικη , η Αθηνα εχει καλυτερη πιτα σουβλακι/σουβλακι.
Στα περισσοτερα σουβλατζιδικα που εχω παει στη Θεσσ το κανουν αρκετα βαρυ και λαδερο βαζωντας πολυ περισσοτερες πατατες και λιγοτερο κρεας...Αφηστε που ειναι τεραααστια και εγω τουλαχιστον δε μπορω να το φαω ολο. Στην Αθηνα μου αρεσει το "υποχρεωτικο"τζατζικι το οποιο δε στο χρεωνουν 20λεπτα επιπλεον , το οτι κανουν υπεροχο κεμπαπ και οτι αντι για πατατες μπορεις να βαλεις σαλατα...
Στη Λαρισσα επισης ειναι αρκετα καλο (η τουλαχιστον , φροντισαν να με πανε σε καλα μαγαζια )
απαπα τι λες καλε; δε συγκρινονται τα πιτογυρα της αθηνας με της θεσσ.πιο ωραια της θεσσ,πιο μεγαλα και πιο φθηνα. εδω μονο 1-2 αξιζουν στο κέντρο

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 11:42, 04-07-13:

Ρέθυμνο και δεν ακούω τίποτα. Είτε το παλιό καλό στην Αρκαδίου, είτε στη Σταμαθιουδάκη .-

Παράθεση

Orient. (Όρι)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Orient.
H Όρι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 522 μηνύματα.

H Orient. πάλι εδώ έγραψε στις 17:30, 04-07-13:

Άγιος Πρόδρομος Χαλκιδικής

Παίζει τα σουβλατζίδικα εκεί να είναι περισσότερα και απο τα σπίτια

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nat1995 (Νατάσσα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη nat1995
H Νατάσσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 22 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H nat1995 έγραψε στις 20:08, 13-07-13:

Εννοείται στη Λιβαδειά! εξάλλου φημίζεται για τα σουβλάκια της!

Παράθεση

thomas l. (ΘΩΜΑΣ)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη thomas l.
Ο ΘΩΜΑΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,330 μηνύματα.

O thomas l. έγραψε στις 22:11, 13-07-13:

Χαλκιδονα

Παράθεση

DanaiPsa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DanaiPsa
H DanaiPsa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 78 μηνύματα.

H DanaiPsa Tumblr: http://danaeps.tumblr.com/ έγραψε στις 21:58, 14-09-13:

καλύτερο σουβλάκι= Θεσσαλονίκη!!!!!!!!!!1

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 00:13, 15-09-13:

Αν και δεν μαρέσουν τα σουβλάκια του πρόδρομου. Δλδ είναι κλασσικά, σιγά.
2 πόλεις γνώρισα, 2 αγάπησα, Θεσσαλονίκη Γιάννενα, άρα και οι 2 έχουν ωραία τα σουβλάκια τους
(και ναι οι βόρειοι το λέμε σάντουιτς, λυπόμαστε )
Αν και Γιάννενα βρήκα το στέκι μου. Θεσσαλονίκη όχι ακόμη.

Παράθεση

Monte Cristo (Mad Max)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Monte Cristo
Ο Mad Max αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 486 μηνύματα.

O Monte Cristo είδε φως, μπήκε, και έγραψε στις 00:37, 15-09-13:

όσοι λέτε για ατ. πρόδρομο, πάτε καμία φορά και στον σωχο και μετά ξαναγραψτε... ο αγ. πρόδρομος έχει γίνει πολύ μπιζνα στο σουβλάκι και ποιότητα όχι τόσο καλή. για να μην πω για την εξυπηρέτηση...
όσο για σουβλάκι στην πόλη, πλέον τρώω μόνο από ένα μαγαζί, το οποίο δεν σερβίρει καν γύρο

Παράθεση

stefan87

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη stefan87
Ο stefan87 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 114 μηνύματα.

O stefan87 έγραψε στις 03:01, 15-09-13:

Το καλυτερο σουβλακι το χει η Κομοτηνη αναμφισβητητα και φτηνα και νοστημα και χορταινεις.Αν πατε διακοπες κανεις στην Κομοτηνη ας δοκιμασει σουβλακια απο σουβλατζιδικο Κομοτηνης και μετα πειτε μου!

Παράθεση

_fairygirl_ (Τηγάνι)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τηγάνι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,251 μηνύματα.

H _fairygirl_ Σουλμέτ της Κατσαρόλας~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:04, 15-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Ρέθυμνο και δεν ακούω τίποτα. Είτε το παλιό καλό στην Αρκαδίου, είτε στη Σταμαθιουδάκη .-
Wtf. Ποια σουβλατζίδικα λες;
Εγώ ψηφίζω Κέρκυρα.

Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 19:51, 20-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Wtf. Ποια σουβλατζίδικα λες;
Εγώ ψηφίζω Κέρκυρα.
Έχεις φάει σουβλάκια στην Κέρκυρα;; Εγώ παραμένω σταθερή στην άποψη ότι η Αθήνα έχει τα καλύτερα σουβλάκια . Δεν μπορώ να τα συγκρίνω με της Θεσσαλονίκης, ασφαλώς, αφού δεν έχω πάει, αλλά ευελπιστώ στο άμεσο μέλλον να μπορώ να μιλήσω με βεβαιότητα . Θυμάμαι πάντως χαρακτηριστικά, κάθε φορά που πηγαίνουμε Αθήνα, η μικρή μου αδελφή λέει: ''Επιτέλους θα φάμε σουβλάκια!'' και εγώ δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω!

Παράθεση

dimpaokara (Δημήτρης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimpaokara
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 275 μηνύματα.

O dimpaokara έγραψε στις 23:03, 20-09-13:

Το καλύτερο σουβλάκι το έχει η Θεσσαλονίκη (προφορά με χοντρό λ )

Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 09:02, 21-09-13:

Λοιπόν έχω φάει στην Αθήνα.Καλό τρώγεται.Το δοκίμαζα 2 μήνες τώρα τα βαρέθηκα
Έχω δοκιμάσει και στην Λάρισα μέτριο μου φάνηκε τότε,ήμουν και μικρή σχετικά
Τώρα και η Πάτρα έχει καλό σουβλάκι σε κλασσικές΄μικρές ψησταριές.Στην γειτονιά της θείας μου χορταίνω ωραίο σουβλάκι
Αλλά και η Ηλεία έχει καλά σουβλατζίδικα.Δεν φτάνει σε ποιότητα άλλες πόλεις αλλά έχει καλά σουβλάκια.

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 09:18, 21-09-13:

Eμείς εδώ που μένω το σουβλάκι το λέμε πίτα.Και σουβλάκι λέμε το "καλαμάκι"

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 18:22, 22-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Nefeli Graf
Λοιπόν έχω φάει στην Αθήνα.Καλό τρώγεται......Έχω δοκιμάσει και στην Λάρισα μέτριο μου φάνηκε ......Τώρα και η Πάτρα έχει καλό σουβλάκι
Φαντάζομαι ότι τα συμπεράσματά σου για κάθε πόλη προέκυψαν από δειγματοληπτικό έλεγχο σε μεγάλο αριθμό σουβλατζήδικων της κάθε μιας. Γιατί αν δοκίμασες σε 2-3 στην κάθε μία, η πιθανότητα εσφαλμένων συμπερασμάτων είναι μεγάλη.
Επίσης το αρχικό ερώτημα του θέματος παραπέμπει στο ποίημα “Six Blind Men and the Elephant”του Αμερικανού ποιητή John Godfrey Saxe. (Από το Σάββα στο Μοναστηράκι έφαγες; )

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Eμείς εδώ που μένω το σουβλάκι το λέμε πίτα.Και σουβλάκι λέμε το "καλαμάκι"
Ναι. Στις μέρες μας η έννοια "σουβλάκι" έχει εκφυλιστεί και σε κάθε περιοχή της χώρας μας ο καθένας την αντιλαμβάνεται διαφορετικα. Ίσως μια μέρα γράψω μια μονογραφία για το θέμα που θα αναλύει ιστορικά και τοπικά τους όρους σουβλάκι, καλαμάκι, γύρος, σάντουιτς, πιτόγυρο, κεμπάπ, τυλιχτό κλπ.
Προς το παρόν όμως, καλή μας όρεξη...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dias : 22-09-13 στις 18:29. Αιτία: Είναι εκνευριστικό να βγαίνει φατσούλα όταν δεν την θέλεις...
Παράθεση

Nefeli Graf (νεφ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Nefeli Graf
H νεφ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιταλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,675 μηνύματα.

H Nefeli Graf έγραψε στις 18:41, 22-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Φαντάζομαι ότι τα συμπεράσματά σου για κάθε πόλη προέκυψαν από δειγματοληπτικό έλεγχο σε μεγάλο αριθμό σουβλατζήδικων της κάθε μιας. Γιατί αν δοκίμασες σε 2-3 στην κάθε μία, η πιθανότητα εσφαλμένων συμπερασμάτων είναι μεγάλη.
Επίσης το αρχικό ερώτημα του θέματος παραπέμπει στο ποίημα “Six Blind Men and the Elephant”του Αμερικανού ποιητή John Godfrey Saxe. (Από το Σάββα στο Μοναστηράκι έφαγες; )
Σε όλες τις πόλεις εκτός από Λάρισα έχω δοκιμάσει τουλάχιστον 15 καιιιιιι(πολύ περισσότερες αλλά δεν προλαβαίνω αυτή την στιγμή να σου πω πιο κοντινό αριθμό στον ακριβή ) ψησταριές και σουβλατζίδικα γύρω στην πόλη.Ειδικά στην Αθήνα και ειδικά τους 2 τελευταίους μήνες έφαγα σε διάφορα μέρη της.
Για την Λάρισα όντως δεν γνωρίζω και πολλά μαγαζιά πλέον.Είχα επισκεφθεί μόνο 2 σουβλατζίδικα με την ξαδέρφη μου.Οπότε ίσως δεν έπρεπε να το αναφέρω.
()

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefeli Graf : 22-09-13 στις 18:44.
Παράθεση

nikolaos p.

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolaos p.
Ο nikolaos p. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 190 μηνύματα.

O nikolaos p. έγραψε στις 19:21, 22-09-13:

Για σουβλάκια (καλαμάκια) στη Νέα Χαλκηδόνα Θεσ/νίκης. Για γύρο με πίτα Θεσ/νίκη, Αθήνα, Κομοτηνή, Ξάνθη!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους