Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,083 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,853 μηνύματα σε 74,636 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Εθισμός στα αναψυκτικά

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 16:39, 04-04-08:

πιστεύεται ότι εκτός από εθισμό σε ναρκωτικά, τσιγάρα υπάρχει και εθισμός στα αναψυκτικά?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 16:41, 04-04-08:

Ψυχολογικός εθισμός μπορεί να υπάρχει σε οτιδήποτε μπορεί να καταναλώσει/χρησιμοποιήσει/κάνει κανείς. Από ...πατέ τόνου μέχρι ...ψώνια και από το διαδίκτυο μέχρι τον αθλητισμό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 16:42, 04-04-08:

και πως θεραπεύεται Λία μου?

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 16:44, 04-04-08:

Με θέληση και επιμονή...

Παράθεση

Phalanx

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phalanx
Ο Phalanx αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 88 μηνύματα.

O Phalanx έγραψε στις 16:46, 04-04-08:

Σαφέστατα. Πίνω 2-3 κουτάκια τύπου cola αναψυκτικά την ημέρα. Ενω δεν πίνω ποτά-καφέ, δεν καπνίζω, δεν τρωω πολύ εχω κολήσει με τα αναψυκτικά άσχημα. Πιστεύω περιέχουν ουσίες εθιστικές μάλον.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:46, 04-04-08:

Αμέ..!!

Για ένα μεγάλο διάστημα ήμουν εθισμένη στην Coca-Cola..
Μιλάω για 2 ή και 3 κουτάκια την ημέρα..
Ευτυχώς έχω κανά 6μηνο που είμαι καθαρή!
Θεωρούσα ότι είναι λόγω καφείνης.. αλλά μια χαρά έπινα και τον καφέ μου.. άρα δεν ήταν αυτό που μου προκαλούσε εξάρτηση.. ίσως είναι περισσότερο ψυχολογικός ο λόγος

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 16:48, 04-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Μιλάω για 2 ή και 3 κουτάκια την ημέρα..
Εμμμ ήξερα παλληκάρι που έπινε περίπου 2,5 λίτρα την ημέρα, οπότε μάλλον δεν τίθεται ζήτημα σύγκρισης... Αυτός πάντως είμαι σίγουρος ότι θα πάει από διάτρηση στομάχου αν δεν το κόψει...

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 16:50, 04-04-08:

πίνω 4-5 κουτάκια την ημέρα έχω προσέξει ότι αν αργήσω να πιω έχω νεύρα

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 16:55, 04-04-08:

Θα συμφωνήσω με τη Λία. Σε αυτές τις περιπτώσεις μιλάμε για ψυχολογικό εθισμό. Με λίγα λόγια είναι στο μυαλό μας περισσότερο ότι θέλουμε αναψυκτικό, δεν το επιζητά ο οργανισμός μας. Αυτό που μπορείς να κάνεις αν θέλεις να μειώσεις την κατανάλωση είναι να αρχίσεις να πίνεις όλο και λιγότερο. Δηλαδή αν πίνεις γύρω στα 3 κουτάκια την ημέρα μείωσέ το στα 2 ή ακόμα και στα 2,5. Ακούγεται χαζό στην αρχή αλλά σιγά σιγά θα το ελαττώσεις.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:57, 04-04-08:

Έχω ένα θείο 84 χρονών.. που από τότε που τον θυμάμαι, όπου και να βρίσκεται έχει δίπλα του ενα μπουκάλι κόλα!

Ενώ του τα ΄χουμε ψάλει πάμπολες φορές, ότι κάνει κακό στον εαυτό του με αυτές τις μεγάλες ποσότητες.. αυτός τα ίδια..
Είναι πραγματικά αστείο..! (για την ηλικία του)
Έτυχε σχετικά πρόσφατα να πάμε για φαγητό όλοι μαζί.. ε και έρχεται ο σερβιτόρος να πάρει παραγγελία και ρωτάει:
-Τι θα πιείτε?
(πετάγεται ο θείος)
- Πιάσε μια κόλα 1,5 λίτρου για μένα και ρώτα και τους άλλους τι θέλουν!

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 17:40, 04-04-08:

@commie: Ένας πρακτικός τρόπος να ελαττώσεις αλλά και να κόψεις οτιδήποτε είναι ο εξής:

Κάθε φορά που θα θέλεις να πιείς μια coca-cola, θα το αναβάλεις για καμιά ώρα. Όταν αυτή περάσει θα το αναβάλεις για άλλη μια αν αντέχεις και πάει λέγοντας... Όταν πλεον δεν αντέχεις πραγματικά άλλο, ενδίδεις στον πειρασμό. Όσο περισσότερο αντέχεις, τόσο περισσότερη υπερηφάνεια αισθάνεσαι για τον εαυτό σου και μετά από αρκετές αναβολές φτάνεις σε σημείο να πεις: "Τόση ώρα άντεξα! Γιατί να μην αντέξω κι άλλο;"

Καλό θα είναι να έχεις στο μυαλό σου ένα θετικό κίνητρο, π.χ. "Αν σταματήσω να πίνω κόκα-κόλα θα έχω λιγότερη κυτταρίτιδα και θα δείχνω υπέροχη με το καινούργιο μου μαγιό το καλοκαίρι".

Με το τσιγάρο δουλεύει μια χαρά, τουλάχιστον σε μένα, αλλά εκεί χρησιμοποιείς δεκάλεπτα...
Στην πραγματικότητα μια απόφαση είναι και όλα βρίσκονται μέσ' το μυαλό μας.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Isiliel : 04-04-08 στις 20:31.
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 18:49, 04-04-08:

Α... Να ενα θεμα που με αφορα... μια νορμαλ μερα θα πιω κανα λιτρο... Αλλα εχω ελατωσει της μπυρες...
Και μια εποχη επινα χαλαρα και 3λιτρα την ημερα μου....

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

H commie έγραψε στις 23:42, 04-04-08:

ευχαριστώ παιδιά
χχχ

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 15:07, 10-04-08:

Πάντως δεν νομίζω ότι ο εθισμός στην cola είναι ψυχολογικός, όπως ούτε και στην σοκολάτα. Οι ουσίες που έχουν είναι που αποζητά ο οργανισμός γιατί εξιτάρουν, όπως και η καφεϊνη.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 15:09, 10-04-08:

Πάλι καλά που ήπια πρώτη φορά κοκακολα 15 χρόνων και πάλι καλά που δεν πολύ πίνω αναψυκτικά

Παράθεση

Nicole1987

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nicole1987
H Nicole1987 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Καθηγητής/τρια και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 219 μηνύματα.

H Nicole1987 Γατες..τα πιο αξιολατρευτα πλασματα έγραψε στις 20:34, 14-01-14:

Εχετε ακουσει ποτε σας καποιο που να μην πινει σχεδον καθολου νερο και να ζει μονο με αναψυκτικα; Ειναι τελικα τα αναψυκτικα οσο βλαβερα λενε οτι ειναι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

DarthFederer

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DarthFederer
Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,872 μηνύματα.

O DarthFederer έγραψε στις 21:31, 14-01-14:

Εγω δν εχω ακουσει ποτε καποιον που να πινει αναψυκτικα αντι για νερο, δν γινεται πιστευω γτ δν εχουν εθιστικες ουσιες πλην coca-cola που ομως εχει καφεινη που μεγαλο μερος του πληθυσμου ειναι εθισμενο απο τον καφε...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους