Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,657 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κοκτέιλς και σφηνάκια

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη venividivici
H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 17:33, 04-12-12:

Τα πάντα γύρω από τα coctails και τα σφηνάκια...
Ποιο είναι το αγαπημένο μας κοκτέιλ ή σφηνάκι;
Πως φτιάχνεται ένα κοκτέιλ ή ένα σφηνάκι;
Την ιστορία των coctails...Πως ξεκίνησαν και για ποιο λόγο άρχισαν να φτιαχνουν κοκτέιλς και σφηνάκια;
Συνταγές....
Ποτήρια για coctails και σφηνάκια...
και πολλά άλλα...

Όταν έχει Μπλέ Πανσέληνο μπορείτε να πιείτε

Blue Moon Coctail

Θα χρειαστείτε:

Θρυμματισμένο πάγο
¼ κουπα vodka
¼ κουπα blue curacao
¼ κούπα κρέμα γάλακτος
2 κουταλιές του γλυκού σιρόπι βανίλιας
2 κουταλιές του γλυκού χυμό πορτοκάλι
1 κουτάλι του γλυκού Cointreau

Σε μπλέντερ ανακατεύετε όλα τα υλικά.

Σερβίρετε σε 4 ποτήρια martini και προσθέτετε μία φέτα πορτοκάλι. Βάζετε μουσική και απολαμβάνετε την πανσέληνο!
Καλή διασκέδαση!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη venividivici : 04-12-12 στις 17:44. Αιτία: προσθήκη στοιχείων
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,167 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 00:51, 05-12-12:

Μπορείτε να μου πείτε σφηνάκια/κοκτέιλς/ποτά με λιγη περιεκτικότητα αλκοόλης γιατι δν μου πολυ αρέσει το αλοκοόλ και γενικα επειδη δν πινω πολυ...αμα πιω κανα δυνατο κοκτειλ θα γίνω κάπως έτσι...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,782 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 01:12, 05-12-12:

malibou + ό,τι χυμό πίνεις

north επίσης

υγ: σφηνάκι που δεν είναι δυνατό δεν είναι σφηνάκι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

HumaneTouch

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη HumaneTouch
Ο HumaneTouch αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 95 μηνύματα.

O HumaneTouch έγραψε στις 03:38, 11-12-12:

Το malibu για μένα φτιάχνει απίστευτα κοτέιλς, ίσως γιατί μου αρέσουν τα γλυκά ποτά!
dimitris001, δοκίμασε ένα Fruit Punch αποτελείται κατά βάση από χυμούς φρούτων και περιέχει λίγο αλκοόλ, μπορείς βέβαια και να μην βάλεις καθόλου και απλά να προσθέσεις γρεναδίνη για να δώσεις άλλη αίσθηση.
Το Βlue Moon που αναφέρεται παραπάνω είναι απίστευτο! Επίσης μου αρέσει το Blue Lagoon και το Strawberry Mohito.

Για τις κυρίες της παρέας προτείνω Pinca Colada, προσωπικά δεν είμαι φαν αλλά όσες γνωρίζω το προτιμούν!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

helion (tulip)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη helion
H tulip αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

H helion έγραψε στις 03:54, 11-12-12:

swimming pool coktail! Περιλαμβάνει γάλα καρύδας που του δίνει φανταστικό άρωμα και γεύση

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 16,737 μηνύματα.

H venividivici έγραψε στις 17:08, 28-12-12:

Sex On The Snow cocktail

Ανακατέψτε 5 μέρη Absolut Vanilia,
1 μέρος Frozen Milk Ice Cubes
Γαρνίρετε με: Maraschino Berry

Παράθεση

georgia mo

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη georgia mo
H georgia mo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 32 μηνύματα.

H georgia mo έγραψε στις 00:41, 02-08-13:

Ποια είναι τα καλύτερα coctails για σας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

christidim (Dimitra)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη christidim
H Dimitra αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αλεξάνδρεια (Ημαθία). Έχει γράψει 63 μηνύματα.

H christidim έγραψε στις 00:52, 02-08-13:

white sambuca σε σφηνάκι.....

Α..και μήπως ξέρει κανείς πως φτιάχνετε το δάκρυ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 02-08-13 στις 09:22. Αιτία: merge posts
Παράθεση

Φρεντος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φρεντος
Ο Φρεντος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,125 μηνύματα.

O Φρεντος έγραψε στις 03:31, 02-08-13:

Περυσι στις διακοπες ειχα πιει για πρωτη φορα ενα κοκτειλ που λεγοταν paradise....Το ονομα ηταν παραπλανητικο γιατι μονο αυτο δεν ηταν....
Προκαλω οποιον θελει να το δοκιμασει...Ειναι τοσο αηδια που επλυνα τα δοντια μου 5 φορες μετα για να φυγει η γευση....
Το εχει δοκιμασει κανας αλλος??

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 12:22, 02-08-13:

και η pina colada ειναι ενα πεντανοστιμο cocktail. ρουμι, ανανας, καρυδα, τελειο. απλα ειναι απτα cocktails που σε λιγωνουν γι αυτο πινεται αργα, θελει την ωρα του.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 12:44, 02-08-13:

από όσα έχω δοκιμάσει mojito γαμεί γενικά

γενικά αν ξέρετε κάνα cocktail που να είναι δροσιστικό και να μην είναι τέρμα γλυκό σε σημείο να νομίζεις ότι πίνεις χυμό προτείνετέ το.

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

H vickydask έγραψε στις 22:52, 02-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από vassilis498

γενικά αν ξέρετε κάνα cocktail που να είναι δροσιστικό και να μην είναι τέρμα γλυκό σε σημείο να νομίζεις ότι πίνεις χυμό προτείνετέ το.
γενικα δε θα ελεγα. μαλλον συγκεκριμενα και απο καλο μπαρμαν γαμει το mojito. θυμαμαι ειχα πιει mojito φραουλα σε ενα pool bar και παιζει να ταν το πιο χαλια mojito που εχει φτιαχτει ποτε. βασικα στα cocktails αν δε κατσουν σωστα οι αναλογιες προκυπτουν τρελεες φολες.

Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 23:07, 02-08-13:

Martini Royale Bianco

Caipirinha

Παράθεση

carpe_nochtem

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη carpe_nochtem
Ο carpe_nochtem αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 675 μηνύματα.

O carpe_nochtem fight the nothingness έγραψε στις 00:08, 03-08-13:

Το μοχίτο είναι,όντως,ανάλογα τον μπάρμαν. Πολλές φορές δεν σκάνε και πολύ και νιώθεις όλη την ζάχαρη στα δόντια.
Συνήθως αυτό παίρνω,όταν θέλω κοκτέιλ,ή και καμιά πίνια κολάντα.

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

H vickydask έγραψε στις 14:52, 17-08-13:

μερη στην αθηνα με αξιολογα cocktails; προσωπικα εχω υποψην τα κλασικα a for athens, baba au rum. καμια αλλη προταση; εχω βαρεθει να πληρωνω και να μου φτιαχνουν κατι απαισιο..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vickydask : 17-08-13 στις 15:11.
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 21:57, 17-08-13:

Εγώ εδώ και λίγο καιρό πίνω συχνά Jäger-bomb , δηλαδή Jägermeister με υποβρύχιο red bull. Βαράει αρκετά γιατί έχει το ρεντμπουλ με την καφεϊνη.

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos...
Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 22:09, 17-08-13:

Aπο κοκτειλ πολυ ωραιο ειναι το cuba libre...

Παράθεση

vodka<3 (Δημητρης Γρηγοριου)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vodka<3
Ο Δημητρης Γρηγοριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O vodka<3 έγραψε στις 10:52, 14-10-13:

Γεια σας παιδια!Με λενε Δημητρη και παω 1η Λυκειου.Λογικα φετος θα παμε 3ημερη και αρχισα να σκεφτομαι τι ποτα θα παρω μαζι μου αρχικα σκεφτηκα να παρω την smirnoff north η οποια ειναι βοτκα περιεκτικοτητας σε αλκοολ 20% με γευση απο μπλε μουρα...Δεν εχω δοκιμασει ομως ΑΚΟΜΗ.εσεις εχετε δοκιμασει?κανατε καποιο κοκτειλ και μηπως ξερετε πως ακριβως σερβιρετε?! ευχαριστω προκαταβολικα

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Στεφανος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 973 μηνύματα.

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 13:11, 14-10-13:

Αρχική Δημοσίευση από vodka<3
Γεια σας παιδια!Με λενε Δημητρη και παω 1η Λυκειου.Λογικα φετος θα παμε 3ημερη και αρχισα να σκεφτομαι τι ποτα θα παρω μαζι μου αρχικα σκεφτηκα να παρω την smirnoff north η οποια ειναι βοτκα περιεκτικοτητας σε αλκοολ 20% με γευση απο μπλε μουρα...Δεν εχω δοκιμασει ομως ΑΚΟΜΗ.εσεις εχετε δοκιμασει?κανατε καποιο κοκτειλ και μηπως ξερετε πως ακριβως σερβιρετε?! ευχαριστω προκαταβολικα
καλησπερα. προσεχε παρα πολυ γιατι αν καταλαβουν οι καθηγητες σου οτι εχεις ποτα στην εκδρομη αλιμονο σου. θα φας αποβολη. δευτερον, μην λες δεξια κι αριστερα οτι θα παρεις ποτα μαζι σου γιατι μπορει να σε καρφωσει καποιος και δευτερον θα ερθουν να πιουν ολοι! στο κυριως θεμα τωρα, παρε ενα μπουκαλι north που θες ή κατι αλλο και αν θελετε κυριως εγω θα ελεγα να παρετε πολλες μπυρες! αν και για μενα δεν υπαρχει λογος να παρεις ποτα, αφου το βραδυ θα πινετε (βεβαια μπορει να σας αφηνουν να πινετε καμια μπυρα το πολυ) . παρε και ποτηρακια για σφηνακια και προσεξτε παρα πολυ μην μεθυσετε εκει!

YΓ. μιας και ρωτας, να πω οτι σερβιρονται με παγο αλλα αν εχετε ενα ψυγειο βαλτε τα εκει... γιατι παγος δυσκολα θα βρεθει. και καλυτερα να βαλετε το ποτο σε κανενα μπουκαλι που βαζεις νερο τυπου ζαγορι, για παν ενδεχομενο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos... : 14-10-13 στις 14:17.
Παράθεση

Νεοφερμένος

Ο Δημητρης Γρηγοριου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών . Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O vodka<3 έγραψε στις 17:53, 14-10-13:

ευχαριστω για την απαντηση σου στεφανε!δεν το διαδιδω...ετσι επαθα περυσι και ηρθε ενας βρωμιαρης και μου πηρε ενα μπουκαλι smirnoff ice απο τα 3 που ειχα!αν το βαλω σε μπουκαλι θα φαινεται οτι δεν ειναι νερο αφου εχει μπλε χρωμα!Μπορει να σου φανει καπως η ερωτηση αλλα καιει?εννοω καιει οπως οι αλλες ή ειναι πιο ευκολοπιοτη?επισης μπορεις να την αραιωσεις; με νερο η βαλεις μεσα χυμο πορτοκαλι η κατι τετοιο?

Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 20:13, 14-10-13:

ευχαριστω για την απαντηση σου στεφανε!δεν το διαδιδω...ετσι επαθα περυσι και ηρθε ενας βρωμιαρης και μου πηρε ενα μπουκαλι smirnoff ice απο τα 3 που ειχα!αν το βαλω σε μπουκαλι θα φαινεται οτι δεν ειναι νερο αφου εχει μπλε χρωμα!Μπορει να σου φανει καπως η ερωτηση αλλα καιει?εννοω καιει οπως οι αλλες ή ειναι πιο ευκολοπιοτη?επισης μπορεις να την αραιωσεις; με νερο η βαλεις μεσα χυμο πορτοκαλι η κατι τετοιο?
δεν ξερω αν καιει το north, γιατι δεν εχω πιει, φανταζομαι ομως οτι θα καιει λιγο. η κανονικη η βοτκα (40% αλκοολ) καιει αρκετα παντως αν την πιεις σκετη, αν και το north επειδη εχει 20% σιγουρα θα καιει πολυ λιγοτερο. εγω σου ειπα να βαλετε σε μπουκαλι νερου κανονικη βοτκα που ειναι διαφανη. και επισης, για το north δεν ξερω, αλλα αν παρεις κανονικη βοτκα φυσικα και μπορεις να την αναμειξεις με πορτοκαλαδα και λεμοναδα. φανταζομαι πως και στο north μπορεις να κανεις το ιδιο. αλλα και παλι αν θες την γνωμη μου πιστευω οτι δεν χρειαζεται να παρεις ποτα μαζι σου. ετσι κι αλλιως το βραδυ θα πινεις στο μπαρ ή οπου αλλου σας πανε, και στην τελικη αν υπαρχει καλη παρεα τι το θελετε το αλκοολ;; εσυ αποφασιζεις, εγω απλως σου λεω. οτι αλλο θες εδω ειμαστε.

Παράθεση

Νεοφερμένος

O vodka<3 έγραψε στις 18:38, 15-10-13:

κοιτα...ειναι καπως περιεργα τα πραγματα στις εκδρομες...πλεον μας επιτρεπουν 1 ποτο....δηλαδη μπυρα ή gordons...εεε και 3 μερες δεν τις βγαζεις μονο με αυτα...ασε που οι εκδρομες γι' αυτο ειναι ωραιες....το οτι ξεπερνας τα ορια σε εξιταρει...με εχεις νιωσει φανταζομαι!αρχισα να σκεφτομαι gin με sprite που με τρελαινει η malibu η baileys που μου αρεσουν αμφοτερα!

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vodka<3 : 15-10-13 στις 19:07.
Παράθεση

stefanos... (Στεφανος)

Περιβόητο Μέλος

O stefanos... το καλό παιδί έγραψε στις 22:26, 15-10-13:

κοιτα...ειναι καπως περιεργα τα πραγματα στις εκδρομες...πλεον μας επιτρεπουν 1 ποτο....δηλαδη μπυρα ή gordons...εεε και 3 μερες δεν τις βγαζεις μονο με αυτα...ασε που οι εκδρομες γι' αυτο ειναι ωραιες....το οτι ξεπερνας τα ορια σε εξιταρει...με εχεις νιωσει φανταζομαι!αρχισα να σκεφτομαι gin με sprite που με τρελαινει η malibu η baileys που μου αρεσουν αμφοτερα!
my friend οπως το σκεφτεται ο καθενας. αλλα να σε πληροφορισω οτι το baileys ειναι κυριως γυναικειο ποτο. κι εγω τουλαχιστον δεν εχω δει να πινετε απο αντρα! και επισης αντι για τζιν παρε βοτκα καλυτερα και βαλε σε ενα ποτηρι 1-2 δαχτυλα βοτκα και το υπολοιπο παγο και πορτοκαλαδα ή λεμοναδα. οπως θες, απλως εγω σου λεω την γνωμη μου.

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

O vassilis498 έγραψε στις 12:31, 16-10-13:

το ότι πάντως πλέον η καλύτερη ευκαιρεία να τα πιεις ως μαθητής είναι σε σχολική εκδρομή εγώ το λέω κατάντια. Είναι το ίδιο ηλίθιο με το ότι πολλοί πριν από τέτοιες εκδρομές πάνε και κρατούν απόθεμα από καπότες για παν ενδεχόμενο.

Εντάξει το ξέρω ότι στα 15 όλοι λίγο πολύ θέλουμε να το παίξουμε βαρύμαγκες πότες για πολύ extreme καταστάσεις αλλά βάλτο να δουλέψει και λίγο. Εδώ λες δεν έχεις καν δοκιμάσει να δεις αν σ' αρέσει. Δηλαδή αν όχι το πολύ πολύ να πετάξεις 15 ευρώ. Φυσικά δεν πιάνω το ενδεχόμενο να σας πιάσει κάνας καθηγητής την ώρα που θα τα πίνετε.

τέσπα για να μη γίνομαι μίζερος αφού ρωτάς μόνο τα 40άρια "καίνε". Τα 20% συνήθως είναι πιο γλυκά. Ειδικά δε αν τα πιεις και με χυμό δε καταλαβαίνεις τίποτα. Τώρα θα μου πείτε ούτε το κρασί καίει αλλά με μισό κιλό είσαι για αλκοτέστ.

Πάντως δεδομένου πως το "πίνω αλκοόλ" σε αυτή την ηλιοκία σημαίνει ένα gordon space βαριά βαριά ( γιατί αλλιώς πέφτει βούρδουλας ) δεν αξίζει καν τη φασαρία.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vassilis498 : 16-10-13 στις 12:35.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Itach1 (Τζουτζουμπρούτζος)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Itach1
Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,189 μηνύματα.

O Itach1 THINK LESS, LIVE MORE έγραψε στις 14:05, 16-10-13:

Αφήστε τα ποτά και πάρτε κρασί. Για πότε θα γίνετε χώμα δεν θα το καταλάβετε.

Παράθεση

Νεοφερμένος

O vodka<3 έγραψε στις 19:39, 18-10-13:

το ότι πάντως πλέον η καλύτερη ευκαιρεία να τα πιεις ως μαθητής είναι σε σχολική εκδρομή εγώ το λέω κατάντια. Είναι το ίδιο ηλίθιο με το ότι πολλοί πριν από τέτοιες εκδρομές πάνε και κρατούν απόθεμα από καπότες για παν ενδεχόμενο.

Εντάξει το ξέρω ότι στα 15 όλοι λίγο πολύ θέλουμε να το παίξουμε βαρύμαγκες πότες για πολύ extreme καταστάσεις αλλά βάλτο να δουλέψει και λίγο. Εδώ λες δεν έχεις καν δοκιμάσει να δεις αν σ' αρέσει. Δηλαδή αν όχι το πολύ πολύ να πετάξεις 15 ευρώ. Φυσικά δεν πιάνω το ενδεχόμενο να σας πιάσει κάνας καθηγητής την ώρα που θα τα πίνετε.

τέσπα για να μη γίνομαι μίζερος αφού ρωτάς μόνο τα 40άρια "καίνε". Τα 20% συνήθως είναι πιο γλυκά. Ειδικά δε αν τα πιεις και με χυμό δε καταλαβαίνεις τίποτα. Τώρα θα μου πείτε ούτε το κρασί καίει αλλά με μισό κιλό είσαι για αλκοτέστ.

Πάντως δεδομένου πως το "πίνω αλκοόλ" σε αυτή την ηλιοκία σημαίνει ένα gordon space βαριά βαριά ( γιατί αλλιώς πέφτει βούρδουλας ) δεν αξίζει καν τη φασαρία.
φιλε χαλαρωσε...ολοι τα ιδια καναμε,κανουμε και θα κανουμε αυτο δεν αλλαζει!

Αρχική Δημοσίευση από stefanos...
my friend οπως το σκεφτεται ο καθενας. αλλα να σε πληροφορισω οτι το baileys ειναι κυριως γυναικειο ποτο. κι εγω τουλαχιστον δεν εχω δει να πινετε απο αντρα! και επισης αντι για τζιν παρε βοτκα καλυτερα και βαλε σε ενα ποτηρι 1-2 δαχτυλα βοτκα και το υπολοιπο παγο και πορτοκαλαδα ή λεμοναδα. οπως θες, απλως εγω σου λεω την γνωμη μου.
την ψαχνω ακομη μπορει βοτκα μπορει malibu...θα δω και με τους φιλους μου...παντως ενα απο τα 2 σιγουρα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aba : 18-10-13 στις 20:14. Αιτία: merge posts
Παράθεση

venividivici

Τιμώμενο Μέλος

H venividivici έγραψε στις 15:20, 11-01-14:

French 75

Αγαπημένο κλασικό κοκτέιλ από την ίσως πιο κλασική ταινία όλων των εποχών, το French 75 είναι παραδοσιακό και εκλεπτυσμένο όπως η Ingrid Bergman στην Casablanca. Δημιουγήθηκε το 1915 στο “New York Bar” στο Παρίσι από τον barman Harry MacElhone ενώ η συνταγή το καταγράφηκε για πρώτη φορά το 1930 στο “The Savoy Coctail Book”.
Πώς να φτιάξεις ένα French 75
2 μεζούρες gin
1 κουταλιά ζάχαρη
½ μεζούρα χυμό λεμονιού
5 μεζούρες ξηρής σαμπάνιας

πηγή

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

shadowvault

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη shadowvault
Ο shadowvault αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 25 μηνύματα.

O shadowvault Woke up dead... έγραψε στις 01:41, 14-05-14:

https://www.youtube.com/user/TipsyBartender
Θα τα βρείτε όλα στο παραπάνω λίνκ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους