Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,953 μηνύματα σε 74,642 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

"Καλλιτέχνης" άφησε σκύλο να λιμοκτονήσει ως "τέχνη" (ή μήπως όχι;)

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:15, 09-04-08:

Το 2007 ,ο Guillermo Vargas Habacuc, ένας ξεφτιλισμένος 'καλλιτέχνης' , πήρε ένα αδέσποτο σκυλί, το έδεσε με ένα κοντό σχοινί στον τοίχο μιας Γκαλερύ 'τέχνης' και το άφησε να πεθάνει αργά απο την πείνα και τη δίψα:Για αρκετές μέρες, ο δημιουργός αυτής της απίστευτης βαρβαρότητας και οι επισκέπτες αυτής της Γκαλερύ 'τέχνης' στάθηκαν απαθείς θεατές της αγωνίας του δύστυχου ζώου,μέχρι που τελικά πέθανε από την εξάντληση αφού πρώτα βίωσε μια επίπονη, παράλογη και αδιανόητη δοκιμασία.

ΣΑΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΡΑΓΙΚΟ ???

Δεν είναι μόνο αυτό: η αξιότιμη Biennale κεντρικής αμερικής πήρε την αισχρή απόφαση , οτι η κτηνωδία που έκανε αυτό το υποκείμενο πρόκειτε για τέχνη , και κάλεσε τον Guillermo Vargas Habacuc να επαναλάβει την κτηνωδία του επισήμως στην Biennale του 2008.

ΔΕΝ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΟΥΜΕ!!!
Υπογράψτε εδω: http://www.petitiononline.com/13031953/petition.html, δε χρειάζετε να πληρώσετε, ούτε να υπογράψετε, αξίζει τον κόπο, να απαιτήσουμε το υποκείμενο αυτό να μην χρίζει καμίας εκτίμισης ούτε να αποκαλείται καλλιτέχνης για τη βάναυση πράξη του, και για την ευχαρίστισή και την απάθειά του με τον πόνο του άλλου..

Είναι πολύ εύκολο, δεαρκέι μόνο 10 δευτερόλεπτα και είναι αξιόπιστο!

ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΜΕ ΣΤΕΙΛΤΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΕΠΑΦΕΣ ΣΑΣ.

ΥΓ: Αν γράψετε το όνομα αυτού του ελεινου στη μηχανη αναζήτησης Google θα δείτε τις φωτογραφίες του δύστυχου ζώου , και σελίδες web για να δείτε οτι πρόκειται για αληθινο περιστατικό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:20, 09-04-08:

Έχω ξανακούσει για αυτό το περιστατικό, αλλά δεν ήξερα ότι σκόπευε να το επαναλάβει κι ότι είχε τέτοια αναγνώριση... ΑΙΣΧΟΣ...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:24, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Έχω ξανακούσει για αυτό το περιστατικό, αλλά δεν ήξερα ότι σκόπευε να το επαναλάβει κι ότι είχε τέτοια αναγνώριση... ΑΙΣΧΟΣ...
Δυστυχώς δεν υπάρχει η σωστή ποινή για αυτούς τους απάνθρωπους!
Βγάζουν τα ψυχολογικά τους σε αυτά τα αθώα πλάσματα...
Θα πρέπει όλα τα Κράτη να τους αντιμετωπίζουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο!

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:26, 09-04-08:

Τραγικό όχι αίσχος απλά, το σκυλάκι αυτο περνάει μαρτηρικές στιγμές και αυτός γα**ει την τέχνη τόσο προκλίτική λαλακία δεν ξαναείδα στην ζωή μου, είπαμε είσαι λαλάκας δεν χρειάζετε να περιφανέυεσε κιόλας, καθίκια

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 09:28, 09-04-08:

Το άκουσα κι εγώ..... το ντροπή είναι λίγο για να περιγράψει το περιστατικό. Ο συγκεκριμένος είναι ψυχασθενής και κατά την άποψή μου επικίνδυνος....Αν θεωρεί ότι αυτή η κτηνωδία είναι τέχνη να το επανάλάβει με τον εαυτό του.... να κάτσει να δεθεί με σχοινί μέχρι να ψοφήσει από την πείνα και τη δίψα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 09:31, 09-04-08:

Ειλικρινά είναι ντροπή...

Ο άνθρωπος είναι το χειρότερο ζώο!!!

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:32, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Τραγικό όχι αίσχος απλά, το σκυλάκι αυτο περνάει μαρτηρικές στιγμές και αυτός γα**ει την τέχνη τόσο προκλίτική λαλακία δεν ξαναείδα στην ζωή μου, είπαμε είσαι λαλάκας δεν χρειάζετε να περιφανέυεσε κιόλας, καθίκια
Αρχική Δημοσίευση από cibyllian
Το άκουσα κι εγώ..... το ντροπή είναι λίγο για να περιγράψει το περιστατικό. Ο συγκεκριμένος είναι ψυχασθενής και κατά την άποψή μου επικίνδυνος....Αν θεωρεί ότι αυτή η κτηνωδία είναι τέχνη να το επανάλάβει με τον εαυτό του.... να κάτσει να δεθεί με σχοινί μέχρι να ψοφήσει από την πείνα και τη δίψα.
Παιδιά ειλικρινά...δεν ξέρω τι να κάνω με αυτά που ακούω καθημερινά όσον αφορά την τηρρανία των ζώων και ιδιαίτερα των σκυλιών ... μπορεί κάποιες φορές να με σνομπάρουν φίλοι και γνωστοί, αλλά δεν το δέχομαι στον εαυτό μου να κάθομαι με δεμένα τα χέρια και να βλέπω αυτές τις τραγικές καταστάσεις!!! ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΩ ΑΛΛΟ...ΣΕ ΤΙ ΚΟΣΜΟ ΖΟΥΜΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ???

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 09:32, 09-04-08:

Ο καλλιτέχνης δεν άφησε το σκυλί να πεθάνει. Συγκεκριμένα μάζεψε ένα αδέσποτο και το φρόντισε. Κατά τη διάρκεια της έκθεσης που είχε, το έδεσε εκεί, δημόσια, ως μια μορφή διαμαρτυρίας κατά όλων αυτών των ψευτοφιλόζωων που παίρνουν ένα σκυλί/γατί κτλ και μετά όταν τα βαρεθούν είτε τα κακομεταχειρίζονται ελπίζοντας να πεθάνουν, είτε τα αφήνουν αδέσποτα, οπότε και πάλι πεθαίνουν.

Μετά την 2ωρη, 3ωρη έκθεση δεν ξέρω τι έκανε στο σκυλί αλλά το σκυλί δεν πέθανε. Το φρόντισε πολύ καλά, δίνοντάς του στέγη, φαγητό και νερό. Δεν θυμάμαι αν τελικά ο καλλιτέχνης κράτησε το σκυλί ή το άφησε να φύγει...

Ο καλλιτέχνης πάντως, παρόλο που έχει εξηγήσει (και εξηγούσε και κατά τη διάρκεια της έκθεσής του) τι ακριβώς έκανε με το σκυλί και ποιος ο συμβολισμός της πράξης του, τώρα απειλείται η ζωή του λόγω του urban legend που έχει δημιουργηθεί και έχει εξαπλωθεί στο διαδίκτυο.

Μόλις βρω την πηγή που ξεκαθαρίζει τι έγινε θα δώσω Link. Το διάβασα και σε ένα ελληνικό, αλλά και σε ένα αγγλόφωνο πρακτορείο ειδήσεων...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:34, 09-04-08:

Μοναχέ, έχεις κάποιο λινκ;

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 09:36, 09-04-08:

Αυτό ψάχνω... Μόλις το βρω θα το δώσω

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη lugar
H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 09:37, 09-04-08:

Έχω μείνει πραγματικά άναυδη! 'Αραγε ξέρανε οι "εραστές" της τέχνης το βλέπανε? Και πως και δεν παρενέβει κανείς?

Συγγνώμη, το'στειλα πριν την ανανέωση της σελίδας! Τώρα διάβασα το κείμενο του μοναχού.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MonaXoS : 09-04-08 στις 09:41. Αιτία: merged double post
Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 09:40, 09-04-08:

Guardian

Juanita Bermúdez, director of the Códice Gallery, insisted Natividad escaped after just one day. She said: 'It was untied all the time except for the three hours the exhibition lasted and it was fed regularly with dog food Habacuc himself brought in.'

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:40, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από MonaXoS
Ο καλλιτέχνης δεν άφησε το σκυλί να πεθάνει. Συγκεκριμένα μάζεψε ένα αδέσποτο και το φρόντισε. Κατά τη διάρκεια της έκθεσης που είχε, το έδεσε εκεί, δημόσια, ως μια μορφή διαμαρτυρίας κατά όλων αυτών των ψευτοφιλόζωων που παίρνουν ένα σκυλί/γατί κτλ και μετά όταν τα βαρεθούν είτε τα κακομεταχειρίζονται ελπίζοντας να πεθάνουν, είτε τα αφήνουν αδέσποτα, οπότε και πάλι πεθαίνουν.

Μετά την 2ωρη, 3ωρη έκθεση δεν ξέρω τι έκανε στο σκυλί αλλά το σκυλί δεν πέθανε. Το φρόντισε πολύ καλά, δίνοντάς του στέγη, φαγητό και νερό. Δεν θυμάμαι αν τελικά ο καλλιτέχνης κράτησε το σκυλί ή το άφησε να φύγει...

Ο καλλιτέχνης πάντως, παρόλο που έχει εξηγήσει (και εξηγούσε και κατά τη διάρκεια της έκθεσής του) τι ακριβώς έκανε με το σκυλί και ποιος ο συμβολισμός της πράξης του, τώρα απειλείται η ζωή του λόγω του urban legend που έχει δημιουργηθεί και έχει εξαπλωθεί στο διαδίκτυο.

Μόλις βρω την πηγή που ξεκαθαρίζει τι έγινε θα δώσω Link. Το διάβασα και σε ένα ελληνικό, αλλά και σε ένα αγγλόφωνο πρακτορείο ειδήσεων...
Νομίζω, χωρίς να είμαι σίγουρη βέβαια, ότι αυτό που μας λες πρόκειτε για παρρόμοια περίπτωση...
Θα το βρώ και θα σας το γράψω!

Όπως και να έχει όμως...το σκυλί δεν ήταν σε αυτή την κατάσταση όταν το μάζεψε αυτός!!!
Και αν ήθελε να το δείξει στους πελάτες της έκθεσης...ας μην το έδενα κοντά σε σύρμα...αλλά ας του έβαζε ένα σπιτάκι εκεί με νερό και φαγητό!
Το να τηρρανάς καποιο ζωο για να δείξεις ''κάτι'' είναι ανούσιο και ανεπιτρεπτο!!!

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:40, 09-04-08:

Σε ό,τι λινκ βρήκα εγώ γράφεται είτε ότι το σκυλί μάλλον το έσκασε και γύρισε στους δρόμους, είτε ότι ο ίδιος αρνείται να απαντήσει σχετικά με το αν επέζησε το ζωάκι ή όχι, γιατί στα μάτια του ως καλλιτέχνη μετράει η αντίδραση του κόσμου.

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:42, 09-04-08:

Το ίδιο με τη Guardian κι εδώ...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 09:45, 09-04-08:

Μακάρι να είναι έτσι αλλα αν όπως λες το φρόντησε, γιατί το σκυλί δεν έχει κρέας επάνω του; αν το φροντίζεις το όποιο ζώο δεν έχει πάρει λίγο κρεατάκι; αυτό φένετε ότι έχει να φάει χρόνια μακάρι ξαναλέω να είναι όπως τα λές αλλα επάνω σε αυτό το ζώο δεν βλέπω ίχνος φρονιδας

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 09:51, 09-04-08:

Το βρήκε στο δρόμο Μάνια... Το φρόντισε για λίγες μέρες. Λογικό είναι να μην επανέλθει το σκυλί πλήρως στην φυσιολογική του κατάσταση. Αυτό μπορεί να πάρει και μήνες, αν έχει και καμιά σοβαρή αρρώστια.

Πάντως αναρωτιέμαι τι έγινε στο σκυλί μετά την έκθεση (γιατί η Guardian λέει "escaped" (δραπέτευσε);

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:58, 09-04-08:

Ακολουθεί η μετάφραση του παραπάνω κειμένου... (Για όσους δυσκολεύονται να το διαβάσουν)

Να αλυσοδέσουν επάνω ένα σκυλί και ο καταναγκασμός του για να πάνε χωρίς τα τρόφιμα και νερό στο όνομα της τέχνης είναι ένας αλάνθαστος τρόπος μη δημοφιλής με τους ζωικούς εραστές. Η αλλοφροσύνη που δημιουργείται από τα παστωμένα πρόβατα του Damien Hirst's και το βρώμικο κρεβάτι Tracey Emin χλωμιάζει στην ασημαντότητα ενάντια στη διεθνή προσβολή Guillermo «Habacuc» Vargas έχει εξαπολύσει.

Costa Rican έχει κληθεί ζωικό καταχραστή, δολοφόνος και χειρότερος πέρα από τις αξιώσεις ότι ένα περιπλανώμενο σκυλί αποκαλούμενο Natividad πέθανε του λιμού αφότου το επέδειξε σε μια έκθεση πέρυσι στη στοά Códice στη Μανάγουα, Νικαράγουα. Ο Vargas έδεσε το ζώο χωρίς τρόφιμα και το νερό κάτω από τις λέξεις «κατακάθια Eres Lo Que» - «είστε αυτό που διαβάσατε» - που έγιναν από τα μπισκότα σκυλιών ενώ έπαιξε τον ύμνο Sandinista προς τα πίσω και να θέσει 175 κομμάτια της κοκαΐνης ρωγμών αναμμένα σε έναν ογκώδη καυστήρα θυμιάματος.
Περισσότεροι από εκατομμύριο άνθρωποι έχουν υπογράψει μια σε απευθείας σύνδεση αίτηση ωθώντας τους διοργανωτές του φετινού γεγονότος για να σταματήσουν τη συμμετοχή Vargas.

Vargas, 32, εν λόγω θέλησε να εξετάσει τη δημόσια αντίδραση, και επέμεινε ότι κανένας από τους επισκέπτες έκθεσης δεν επενέβη για να σταματήσει το ζωικό βάσανο. Αρνήθηκε να πει εάν το ζώο είχε επιζήσει της επίδειξης, αλλά εν λόγω αυτός είχε λάβει τις δωδεκάδες των απειλών θανάτου.

O Juanita Bermudez, διευθυντής της στοάς Códice, επέμεινε Natividad που δραπέτευσαν μετά από μόνο μια ημέρα. Είπε: «Ήταν όλη την ώρα εκτός από τις τρεις ώρες που η έκθεση διάρκεσε και ταΐστηκε τακτικά με τα τρόφιμα Habacuc ο ίδιος σκυλιών που παρουσιάστηκε μέσα.»

Μετάφραση απο: Systran Plus

Y.Γ.: Η μετάφραση δεν αποτελεί την πιστή μετάφραση που ενδεχομένος να αποδιδόταν απο ένα μεταφραστή.
Αλλά νομίζω ότι κάπως βγάζει νόημα...

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 10:03, 09-04-08:

Μακάρι να είναι έτσι όπως λένε τα link που δώσατε!!!

Το βρήκε στο δρόμο Μάνια... Το φρόντισε για λίγες μέρες. Λογικό είναι να μην επανέλθει το σκυλί πλήρως στην φυσιολογική του κατάσταση. Αυτό μπορεί να πάρει και μήνες, αν έχει και καμιά σοβαρή αρρώστια.

Πάντως αναρωτιέμαι τι έγινε στο σκυλί μετά την έκθεση (γιατί η Guardian λέει "escaped" (δραπέτευσε);
Και δικιά μου απορία είναι αυτή!

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 10:06, 09-04-08:

Βρε παιδιά και γιατι τοτε εβαλε συρμα για να γδερνεται το ζωντανο???
Αυτο δεν σας δημιουργει καμια απορία????
Ετσι θα το βοηθουσε???
Μην λεμε κουτα πραγματα...μιλανε οι εικονες!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:06, 09-04-08:

Επειδή είμαι ο δικηγόρος του διαβόλου εγώ, ένας άνθρωπος που κάνει μια διαμαρτηρία για αυτά τα ζώα δεν το κρατάει για λίγες μέρες για να το βοηθήσει ; ΄για να κάνεις κάτι τέτοιο σαν διαμαρτηρία σημαίνει ότι ΕΙΣΑΙ φιλόζωος

Εν τω μεταξύ, πώς ένα ζώο που είναι κουρασμένο, ταλαιπωρημένο, κοκαλιασμένο και που μετα βίας στέκετε έσπασε το σύρμα, πέρασε τις πόρτες και γενικά δραπέτευσε;

Δεν επιτήθομαι ούτε είναι ερωτήσεις προσωπικού επιπέδου, απλά το βρήσκω τραβηγμένο...

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 10:08, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Βρε παιδιά και γιατι τοτε εβαλε συρμα για να γδερνεται το ζωντανο???
Αυτο δεν σας δημιουργει καμια απορία????
Ετσι θα το βοηθουσε???
Μην λεμε κουτα πραγματα...μιλανε οι εικονες!
Δεν είναι δεμένο με σύρμα, σκοινί είναι, απλώς το σκοινί είναι στερεωμένο με σύρμα. Και το σκοινί μάλιστα είναι και αρκετά χαλαρό, με ένα μήκος ίσα ίσα να μην φεύγει το σκυλί από τη συγκεκριμένη γωνία.

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 10:20, 09-04-08:

Επειδή είμαι ο δικηγόρος του διαβόλου εγώ, ένας άνθρωπος που κάνει μια διαμαρτηρία για αυτά τα ζώα δεν το κρατάει για λίγες μέρες για να το βοηθήσει ; ΄για να κάνεις κάτι τέτοιο σαν διαμαρτηρία σημαίνει ότι ΕΙΣΑΙ φιλόζωος

Εν τω μεταξύ, πώς ένα ζώο που είναι κουρασμένο, ταλαιπωρημένο, κοκαλιασμένο και που μετα βίας στέκετε έσπασε το σύρμα, πέρασε τις πόρτες και γενικά δραπέτευσε;

Δεν επιτήθομαι ούτε είναι ερωτήσεις προσωπικού επιπέδου, απλά το βρήσκω τραβηγμένο...
Με κάλυψε η mania!
Εσείς όλοι οι υπόλοιποι που απαντάτε υποστηρίζοντας τον απάνθρωπο Guillermo Vargas Habacuc που έπραξε έτσι...που βασίζεστε???
Και μάλιστα είστε τόσο σίγουροι???

Επίσης ούτε εγώ επιτήθομαι απλά θέλω να καταλάβω που στηρίζετε τις απόψεις σας!?!?!

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 10:25, 09-04-08:

Εγώ δεν είμαι σίγουρος, απλώς δεν είμαι σίγουρος και για το αντίθετο, για αυτό δεν βιάζομαι να βγάλω οποιαδήποτε συμπεράσματα. Και οι δυο εκδοχές είναι εξίσου πιθανές. Και κλίνω σε κάποιο βαθμό προς τη μεριά του Habacuc γιατί κατά κανόνα αυτά τα chain mail που κυκλοφορούν γράφουν τελείως βλακείες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 10:31, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Εγώ δεν είμαι σίγουρος, απλώς δεν είμαι σίγουρος και για το αντίθετο, για αυτό δεν βιάζομαι να βγάλω οποιαδήποτε συμπεράσματα. Και οι δυο εκδοχές είναι εξίσου πιθανές. Και κλίνω σε κάποιο βαθμό προς τη μεριά του Habacuc γιατί κατά κανόνα αυτά τα chain mail που κυκλοφορούν γράφουν τελείως βλακείες.
Δεν ξέρω κατά πόσο βλακείες είναι ή όχι ... όπως λές φίλε μου... αλλά καθημερινά πέρνω τέτοια mail τα οποιά αποδικνείουν πόσο κακός είναι ο κόσμος γύρω μας!
Και αυτό δεν το βλέπουμε μόνο από τα mail αλλά απο την καθημερινή μας ζωη..ειδήσεις..καταστάσεις γενικά!
Απλά ο κόσμος βγάζει όλα τα ψυχολογικά του προβλήματα πάνω στις ζωούλες αυτές...εφόσον ξέρει πως θα βγεί νικημένος!!!
Αν ήξερε ότι θα παλέψει με το κράτος...τότε τα πράγματα θα ήταν σίγουρα διαφορετικα.............

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 10:32, 09-04-08:

Παιδιά έλεος... Ένα Link έδωσα... Ούτε κολλητός του καλλιτέχνη είμαι, ούτε το ότι πιστεύω ότι η αλήθεια δεν είναι έτσι όπως την έχουν καταγράψει στο petition σημαίνει πως δεν είμαι φιλόζωος!!! Το μόνο που είπα είναι "η είδηση δεν είναι ακριβώς έτσι".

Τι να πω... Μερικές φορές φοβάμαι να παρεμβαίνω σε τέτοιες "ειδήσεις" που διαδίδονται μέσω e-mail και αντιγράφονται στο forum γιατί εξ'ορισμού είναι πολύ έντονες συναισθηματικά, με αποτέλεσμα η συζήτηση να καταλήγει κάπως έτσι...

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 10:34, 09-04-08:

Με κάλυψε η mania!
Εσείς όλοι οι υπόλοιποι που απαντάτε υποστηρίζοντας τον απάνθρωπο Guillermo Vargas Habacuc που έπραξε έτσι...που βασίζεστε???
Και μάλιστα είστε τόσο σίγουροι???

Επίσης ούτε εγώ επιτήθομαι απλά θέλω να καταλάβω που στηρίζετε τις απόψεις σας!?!?!

Ούτε εγώ τον υποστηρίζω, δεν κατάλαβα να το κάνει κανένας , αλλά μιας και υπάρχει και η άλλη εκδοχή και κανένας από εμάς δεν ήταν παρών, καλό θα ήταν να μην ήμασταν τόσο απόλυτοι!!!

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 10:35, 09-04-08:

Παιδιά έλεος... Ένα Link έδωσα... Ούτε κολλητός του καλλιτέχνη είμαι, ούτε το ότι πιστεύω ότι η αλήθεια δεν είναι έτσι όπως την έχουν καταγράψει στο petition σημαίνει πως δεν είμαι φιλόζωος!!! Το μόνο που είπα είναι "η είδηση δεν είναι ακριβώς έτσι".

Τι να πω... Μερικές φορές φοβάμαι να παρεμβαίνω σε τέτοιες "ειδήσεις" που διαδίδονται μέσω e-mail και αντιγράφονται στο forum γιατί εξ'ορισμού είναι πολύ έντονες συναισθηματικά, με αποτέλεσμα η συζήτηση να καταλήγει κάπως έτσι...
Οχι καρδιά μου, ρητορικές και απλές ερωταπορίες είναι, δεν έχουμε σκοπό να επιτεθούμε σε σένα, απλά μας φρικάρει ο τύπος

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 10:37, 09-04-08:

Κοίτα...εγώ σε καμιά περίπτωση δεν σε κατέκρινα ούτε σε είπα μη φιλόζωο...μην παρεξηγηθούμε...!!!
Μπορεί να παραφέρθηκα...είμαι ιδιαίτερα δεμένη με τα ζώα και νευριάζω εύκολα με κάτι τέτοια ... sorry αν ένοιωσε κάποιος παράξενα με εμένα...απλά ξέρω να εκφράζω έντονα την γνώμη μου...τόσα ακούω καθημερινά και τα έχω παίξει τελείως...!!!

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 10:40, 09-04-08:

Εντάξει, δεν τρέχει τίποτα... απλά αυτό με ξένισε πολύ...
Anyways...

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 10:42, 09-04-08:

Εντάξει, δεν τρέχει τίποτα... απλά αυτό με ξένισε πολύ...
Anyways...

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 11:15, 09-04-08:

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιάννης
Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 11:37, 09-04-08:

Άντε να δούμε πότε θα ξεφύγουμε απο την ράδιο αρβύλα του internet.
Έχω βαρεθεί να υπογράφω ανύπαρκτες ιστορίες και να προωθώ μπούρδες που μπορεί να γράφει ο καθένας.
Αν ρε παιδιά δεν ξέρουμε την εγκυρότητα μιας είδησης καλό είναι να μην την προωθούμε καλή τη πίστη μας έχουν τσακίσει τα spam μην τα βοηθάμε και όλας.
Πάντως το περιέργο είναι ότι ποτέ σε αυτές τις ειδήσεις δεν υπάρχει μια πραγματικά έγκηρη πηγή και όλα στηρίζονται σε ειδήσεις που βγάινουν μέσα απο blog.
Εδώ πάλι καλά που έχει ένα απόσπασμα η guardian αν και δεν διευκρινήζει 100% την είδηση.
Αν το σκυλί είχε πεθάνει γιατί δεν υπάρχει ούτε μια φωτογραφία του νεκρού ζώου? Πως ολοκληρώνει την έκθεση σου δηλαδή χωρίς να δείξει το τελικό αποτέλεσμα? Ούτε την άποψη ότι το έσκασε πιστέυω, απλά το έκθεσε και το ελευθέρωσε και απλά δεν το παραδέχεται γιατί και αυτό είναι απάνθρωπο.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 52 ετών . Έχει γράψει 810 μηνύματα.

H lugar έγραψε στις 11:55, 09-04-08:

Βρε Γιάννη αυτό ήθελα να πω κι εγώ.
Σε σχέση με την αρχική αποτρόπαια ιστορία τώρα φαίνονται όλα καλύτερα, και δεν μπαίνουμε στον κόπο να συνειδητοποιήσουμε ότι το να κάνεις ένα ζωντανό πλάσμα μέρος της τέχνης σου χωρίς την συναίνεση του, να δένεις έναν αλήτη σκύλο έστω για τρεις ώρες για να κάνεις εσύ τη "δήλωσή σου", δεν δείχνει και καμμιά φοβερή ευαισθησία.

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών . Έχει γράψει 2,257 μηνύματα.

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 11:58, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από lugar
Βρε Γιάννη αυτό ήθελα να πω κι εγώ.
Σε σχέση με την αρχική αποτρόπαια ιστορία τώρα φαίνονται όλα καλύτερα, και δεν μπαίνουμε στον κόπο να συνειδητοποιήσουμε ότι το να κάνεις ένα ζωντανό πλάσμα μέρος της τέχνης σου χωρίς την συναίνεση του, να δένεις έναν αλήτη σκύλο έστω για τρεις ώρες για να κάνεις εσύ τη "δήλωσή σου", δεν δείχνει και καμμιά φοβερή ευαισθησία.
Δεν θα διαφωνίσω με αυτό που λες, απλά το κακό είναι ότι τελικά δεν ξέρουμε τι απο όλα αυτά ισχύει, που είναι η πραγματικότητα και που η μπούρδα.

Παράθεση

lugar

Διάσημο Μέλος

H lugar έγραψε στις 12:02, 09-04-08:

Το ελάχιστο που μπορεί να συμβαίνει είναι να δέθηκε ένα αδέσποτο σκυλί για τρεις ώρες για να αποτελέσει΄"έργο τέχνης". Αυτό είναι ευαισθησία?
Αυτό προσπαθώ να πω. Ότι το ελάχιστο είναι ήδη μ@λ@κία.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 12:23, 09-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Δεν θα διαφωνίσω με αυτό που λες, απλά το κακό είναι ότι τελικά δεν ξέρουμε τι απο όλα αυτά ισχύει, που είναι η πραγματικότητα και που η μπούρδα.
Γιάννη ερώτηση, αυτό όμως απο μια ένοια δεν είναι και καλό; όταν βλέπεις ότι΄τόσα άτομα υπογράφουν δεν σημαίνει ότι ξυπνάμε λίγο στα νέα παιδιά την ευαισθησία; δεν δίνουμε ένα παράδειγμα σε αυτά ότι πρέπει να νοιαζονται; σε ένα χώρο όπως το ιντερνετ που θεωρήτε ότι καλύτερο για έναν έφηβο δεν είναι καλό να βλέπει ότι ο κόσμος προσπαθεί έστω με μια υπογραφή για το καλό;

Λέω εγώ τώρα, δεν είμαι σίγουρη για αυτό που λέω

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 12:42, 09-04-08:

Ναι, αλλά τι γίνεται αν με τις υπογραφές αυτές δικαιώνονται αυτοί που απειλούν την ζωή του εν λόγω καλλιτέχνη; Αν τον σκοτώσουν αύριο-μεθαύριο (λέεεμε τώρα), θα γυρίσουν και θα πουν: "Δείτε τι αποτρόπαια πράγματα έκανε! Μαζεύτηκαν 1.000.000 υπογραφές εναντίον της πράξης του! Κάναμε το καθήκον μας και τον τιμωρήσαμε".

Παράθεση

Γιάννης (Παπαφλέσσας)

Επιφανές Μέλος

O Γιάννης Πέρασα μια βόλτα! Τι θα φάμε? έγραψε στις 13:15, 09-04-08:

Γιάννη ερώτηση, αυτό όμως απο μια ένοια δεν είναι και καλό; όταν βλέπεις ότι΄τόσα άτομα υπογράφουν δεν σημαίνει ότι ξυπνάμε λίγο στα νέα παιδιά την ευαισθησία; δεν δίνουμε ένα παράδειγμα σε αυτά ότι πρέπει να νοιαζονται; σε ένα χώρο όπως το ιντερνετ που θεωρήτε ότι καλύτερο για έναν έφηβο δεν είναι καλό να βλέπει ότι ο κόσμος προσπαθεί έστω με μια υπογραφή για το καλό;

Λέω εγώ τώρα, δεν είμαι σίγουρη για αυτό που λέω
Πως βρε μάνια μου μπορείς να μιλάς για ευαισθησία όταν αυτό που στηρίζεις πιθανόν να είναι μύθος?
Αν κάτι τέτοιο ισχύει να υπογράψουμε όχι μια αλλα χίλιες φορές, απλά το θέμα έιναι ότι δυστηχώς μπορεί να υπογράφεις μόνο και μόνο για να συμπεριλάβεις το e-mail σου σε μια λίστα spam αν η είδηση είναι μούφα.
Για ποιό λόγο και όλας να ζητάει υποχρεωτικά το e-mail σου? Θα στείλουν τίποτα μετά? ΄Και μάλιστα είναι υποχρεωτικό!
Και εγώ μπορώ να ξεκινήσω μια "καταγγελία" για οτιδήποτε απλά έτσι επειδή μου την κάρφωσε.
Συμφωνώ ότι αυτή η ιστορία έιναι απάνθρωπη απλά είμαι δυστακτικό να συμμετέχω σε κάτι που δεν ξέρω αν ίσχύει και κάτω απο ποιούς κανόνες έχεις γίνει.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 17:06, 09-04-08:

Ναι, αλλά τι γίνεται αν με τις υπογραφές αυτές δικαιώνονται αυτοί που απειλούν την ζωή του εν λόγω καλλιτέχνη; Αν τον σκοτώσουν αύριο-μεθαύριο (λέεεμε τώρα), θα γυρίσουν και θα πουν: "Δείτε τι αποτρόπαια πράγματα έκανε! Μαζεύτηκαν 1.000.000 υπογραφές εναντίον της πράξης του! Κάναμε το καθήκον μας και τον τιμωρήσαμε".
Αυτό δεν το ξέρεις τότε με το κερί που είπαν κατά της πορνογραφίας πώς ξέρουμε άν είναι έγκυρο; πώς ξέρω ότι είναι κάθε κέρί και ένας δολοφονιμένος; πώς θα ξεχωρίσω ότι έκανα καλό ή κακό; ή άν μπορώ να το κάνω το καλό δεν το κάνω γιατί κάποιος μου πουλάει μούφες;

Αρχική Δημοσίευση από Γιάννης
Πως βρε μάνια μου μπορείς να μιλάς για ευαισθησία όταν αυτό που στηρίζεις πιθανόν να είναι μύθος?
Αν κάτι τέτοιο ισχύει να υπογράψουμε όχι μια αλλα χίλιες φορές, απλά το θέμα έιναι ότι δυστηχώς μπορεί να υπογράφεις μόνο και μόνο για να συμπεριλάβεις το e-mail σου σε μια λίστα spam αν η είδηση είναι μούφα.
Για ποιό λόγο και όλας να ζητάει υποχρεωτικά το e-mail σου? Θα στείλουν τίποτα μετά? ΄Και μάλιστα είναι υποχρεωτικό!
Και εγώ μπορώ να ξεκινήσω μια "καταγγελία" για οτιδήποτε απλά έτσι επειδή μου την κάρφωσε.
Συμφωνώ ότι αυτή η ιστορία έιναι απάνθρωπη απλά είμαι δυστακτικό να συμμετέχω σε κάτι που δεν ξέρω αν ίσχύει και κάτω απο ποιούς κανόνες έχεις γίνει.
Ναι αλλα το παιδί ο πιτσιρικάς δεν βλέπει ότι κάποιοι άνθρωποι νοιαζοντε; δεν βλέπει ότι προσπαθουν κάποιοι; εγώ π.χ. δεν ήξερα μέχρι που μου το είπες ότι γίνοντε μαμουνιές με αυτά τα πράγματα, πάντα όμως έλεγα κοιτα μπράβο τους κοιτά ποσος κόσμος νοιάζετε... Γιατί όχι και ένα παιδί; όταν εγώ γουστάρω να σκοτώσω ένα ζώο και βλέπω τι κάναν στον άλλο που τον κράξανε δεν φοβάμε; δεν με πιάνει μια φρήκη μην το μάθουν και με κράξουν όπως τον κύπριο;

Δεν δίνεις σε ένα νεαρό το παράδειγμα της φροντίδας;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 06:25, 10-04-08:

Κοίτα κάτι πράγματα...

Ας άφηνε ένα άσιτο παιδί τουλάχιστον, αυτό δεν είναι τόσο σοκαριστικό για την κοινωνία μας όσο o σκύλος.

10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:34, 10-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Κοίτα κάτι πράγματα...

Ας άφηνε ένα άσιτο παιδί τουλάχιστον, αυτό δεν είναι τόσο σοκαριστικό για την κοινωνία μας όσο o σκύλος.
Απλά ήθελα να επικεντρώσω το ενδιαφέρον μου στα ζώα που πολλοί δεν δίνουν καμία συμμασία ενώ αυτά έχουν ένα νόημα στην ζωή μας!
Έχετε δεί μήπως κανέναν να είναι σώος στο μυαλό του και να βασανίζει ζώα???
Αν καταλάβουμε πόσο σημαντικά είναι για' μας δεν θα φέρναμε ούτε καν αντίρρηση στο θέμα!
Το άσιτο παιδί είναι άλλη και επίσης μια τραγική ιστορία αλλά το θέμα μας στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι αυτό...

Παράθεση

urfurslaag

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη urfurslaag
Ο urfurslaag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O urfurslaag έγραψε στις 17:24, 12-04-08:

Το θέμα είναι ένα έργο τέχνης. Και 2.000.000 άνθρωποι που θέλουν να λογοκριθεί χωρίς μάλιστα να ερευνήσουν λίγο παρά πάνω και εμπιστευόμενοι τυφλά ένα ανώνυμο μέιλ...
Το θέμα είναι η ευκολία με την οποία χωρίς δεύτερη σκέψη περιορίζουμε του καλλιτέχνες και μάλιστα σε μια χώρα που η καλλιτεχνική έκφραση είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη.
Το θέμα είναι πως μόλις δούμε πως κάναμε λάθος και πρόκειται για παρεξήγηση δεν παραδεχόμαστε το λάθος μας αλλά τραβάμε το θέμα από τα αφτιά για να το προσαρμόσουμε στις προηγούμενες θέσεις μας. Λέμε ας πούμε πως το ζώο δεν είχε δώσει την συναίνεση του(!!!!!) ή πως ήταν δεμένο με συρματόσχοινο (!!!!)
Στο μπλογκ μου είχα συστήσει ψυχραιμία από την αρχή η οποία όμως δεν τηρήθηκε από κανέναν από τους (κυρίως κρεατοφάγους) φιλόζωους που διαμαρτυρήθηκαν.
Οι προθέσεις της διαμαρτυρίας είναι πιστεύω αγνές αλλά όπως έχει πει και ο Όσκαρ Ουάιλντ "ο δρόμος προς την κόλαση ε΄ναι στρωμένος από αγνές προθέσεις"

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 17:29, 12-04-08:

Το άσιτο παιδί είναι άλλη και επίσης μια τραγική ιστορία αλλά το θέμα μας στην προκειμένη περίπτωση δεν είναι αυτό...
Θα έπρεπε

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 09:25, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από urfurslaag
Το θέμα είναι ένα έργο τέχνης. Και 2.000.000 άνθρωποι που θέλουν να λογοκριθεί χωρίς μάλιστα να ερευνήσουν λίγο παρά πάνω και εμπιστευόμενοι τυφλά ένα ανώνυμο μέιλ...
Το θέμα είναι η ευκολία με την οποία χωρίς δεύτερη σκέψη περιορίζουμε του καλλιτέχνες και μάλιστα σε μια χώρα που η καλλιτεχνική έκφραση είναι συνταγματικά κατοχυρωμένη.
Το θέμα είναι πως μόλις δούμε πως κάναμε λάθος και πρόκειται για παρεξήγηση δεν παραδεχόμαστε το λάθος μας αλλά τραβάμε το θέμα από τα αφτιά για να το προσαρμόσουμε στις προηγούμενες θέσεις μας. Λέμε ας πούμε πως το ζώο δεν είχε δώσει την συναίνεση του(!!!!!) ή πως ήταν δεμένο με συρματόσχοινο (!!!!)
Στο μπλογκ μου είχα συστήσει ψυχραιμία από την αρχή η οποία όμως δεν τηρήθηκε από κανέναν από τους (κυρίως κρεατοφάγους) φιλόζωους που διαμαρτυρήθηκαν.
Οι προθέσεις της διαμαρτυρίας είναι πιστεύω αγνές αλλά όπως έχει πει και ο Όσκαρ Ουάιλντ "ο δρόμος προς την κόλαση ε΄ναι στρωμένος από αγνές προθέσεις"
Πιστέυεις πραγματικα ότι η τέχνη έχει δικαίωμα να κάνει αυτό; πιστέυεις ότι είναι περιορησμός η κρίση του ανθρώπου πάνω στο θέμα ζώο; θα ήθελα πολλύ να διαβάσω την άποψη σου πάνω σε αυτό σε παρακαλώ, θα ήθελα να ξέρω αν εγώ είμαι παράξενη ή εσύ είσαι τόσο υπέρ της τέχνης και όχι των ζωντανων οργανισμών

Παράθεση

urfurslaag

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη urfurslaag
Ο urfurslaag αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

O urfurslaag έγραψε στις 13:02, 14-04-08:

Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτησή σου αγαπητή Μάνια. Ζωντανοί οργανισμοί είναι και τα μκρόβια. Τα ζώα πολλοί από εμάς τα τρώμε. Την απόλυτη αδιαφορία μας για τα αδέσποτα την βλέπουμε παντού γύρω μας. Το κυνήγι επιτρέπεται. Ζώα χρησιμοποιούνται ως πειραματόζωα. Ζώα σκοτώνονται για τις γούνες τους. Γιατί σε ενοχλεί ο θάνατος ενός ζώου που στόχο έχει να ευαισθητοποιήσει ακριβώς πάνω σε αυτό το ζήτημα;

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

H mania έγραψε στις 17:31, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από urfurslaag
Δεν μπορώ να πω ότι καταλαβαίνω ακριβώς την ερώτησή σου αγαπητή Μάνια. Ζωντανοί οργανισμοί είναι και τα μκρόβια. Τα ζώα πολλοί από εμάς τα τρώμε. Την απόλυτη αδιαφορία μας για τα αδέσποτα την βλέπουμε παντού γύρω μας. Το κυνήγι επιτρέπεται. Ζώα χρησιμοποιούνται ως πειραματόζωα. Ζώα σκοτώνονται για τις γούνες τους. Γιατί σε ενοχλεί ο θάνατος ενός ζώου που στόχο έχει να ευαισθητοποιήσει ακριβώς πάνω σε αυτό το ζήτημα;
Ειδες όμως ότι είναι ανάλογα τον άνθρωπο; εγώ δεν βάζω γούνες, φοράω αρώματα και καληντικά που δεν χρεισημοποιούντε σε ζώα, εγώ η ίδια παρακαλαω να καρδόσω κινηγό που θα βρώ να κάνει κάτι παράνομο, έχω λοιπόν το δικαίωμα να ενοχληθώ; όταν μη έχωντας σπίτι σκύλο βρήκα κάποιον στο δρόμο με σπασμένη σπονδηλική, το φρόντησα το τάιζα και ας μου λέγαν πώς μπορεί να μαζέψει μικρόβια, δεν με ένοιαζε ήθελα να βοηθήσω, όταν λοιπόν μπορώ να βοηθήσω δεν εκθέτω το αρρωστό ζώο αλλα εκθέτο έργα τέχνης και στους 50 πίνακες που θα πουλήσω οι 5 να πηγαίνουν για τρόφιμα σε κηνοκομεία

Παράθεση

Διακεκριμένο μέλος

O MonaXoS έγραψε στις 18:14, 14-04-08:

Μια ερώτηση μόνο χωρίς να υπονοώ τίποτα... Πραγματική απορία μου είναι.

Τι εννοείς όταν λες "εγώ η ίδια παρακαλαω να καρδόσω κινηγό που θα βρώ να κάνει κάτι παράνομο";

Π.χ. δεν σε ενοχλεί (τόσο) το να κυνηγά κανείς με νόμιμα όπλα, σε νόμιμη περιοχή και νόμιμα θηράματα, αλλά σε ενοχλεί μόνο αν παραβαίνει σε κάποιο σημείο το γράμμα του νόμου;

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 18:58, 14-04-08:

Τι εννοείς όταν λες "εγώ η ίδια παρακαλαω να καρδόσω κινηγό που θα βρώ να κάνει κάτι παράνομο";

Π.χ. δεν σε ενοχλεί (τόσο) το να κυνηγά κανείς με νόμιμα όπλα, σε νόμιμη περιοχή και νόμιμα θηράματα, αλλά σε ενοχλεί μόνο αν παραβαίνει σε κάποιο σημείο το γράμμα του νόμου;
Ίσως γιατί μόνο τότε θα μπορεί να πει κάτι.

Παράθεση

Πατστέλι (Σοφία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Πατστέλι
H Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

H Πατστέλι έγραψε στις 16:20, 17-05-08:

μα έλεος πια!! Μπορεί να χαρακτιριστεί ανθρωπος αυτός ο "καλλιτέχνης"?
Στην αρχή νόμιζα οτι μου έκαναν πλάκα και οτι πότε δεν έγινε μια τέτοια έκθεση. Και ρωτάω τι έκαναν οσοι το είδαν? Στις εικόνες βλέπω οτι υπάρχει κοινό που κάθετε και παρατιρεί ενα άτυχο ζωντανό να παιθένει τις πείνας. Τι θα κάνατε εσείς?? Μα σοβαρά ένα όλπο ρε παιδειά!!!
Είναι τρομακτικό το οτι ένας τααιποριμένος σκύλος δείχνει τυφλή εμπιστοσύνη σε όποιον και να τον πλησιάσει απο ένα σημείο και μετά. μπορείς ποτέ να βασανίσεις αυτόν που περιμένει οτι θα τον σώσεις??

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους