Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,089 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,980 μηνύματα σε 74,643 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τελικά παντρευόμαστε αυτόν που θα "τύχει";

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:54, 12-04-08:

Χαιρετώ... το ερώτημα είναι γενικό, αν και η αφορμή προήλθε από 2 περιπτώσεις που άκουσα πρόσφατα.

[ΚουΕ, αν υπάρχει παρόμοιο θέμα ζητάω συγγνώμη ]

Η πρώτη περίπτωση:
Γνωστή μου η οποία μόλις 30αρισε. Είχε μια σχέση 10 ετών μέχρι πριν 7-8 μήνες, το μεγαλύτερο διάστημα εξ αποστάσεως και κάποια στιγμή πέρσι αποφασίσανε ότι κουραστήκανε, βαρεθήκανε, 2 χρόνια που έπρεπε ακόμα τουλ να είναι χώρια είναι πάρα πολλά κτλ και ...χωρίσανε... Η κοπέλα πριν 5 μήνες γνώρισε κάποιον άλλο, και πριν λίγες μέρες αρραβωνιαστήκανε και οδεύουν ολοταχως για γάμο που τον τοποθετούν κάπου στο Σεπτέμβρη από ότι μου είπε.

Ναι, ο πρώην είναι ο μεγάλος έρωτας, αλλά ο τωρινός είναι πολύ καλό παιδί, η σχέση πάει καλά και θέλει και η ίδια πλέον να ... τακτοποιηθεί βρε αδερφέ!

Η δεύτερη περίπτωση: Φίλη μου, με πολυετή σχέση χώρισε πριν κανα χρόνο, και αυτή τη στιγμή είμαστε εν αναμονεί ενός πιτσιρικά (ή μιας πιτσιρίκας δεν το ξέρουμε ακόμα) με κάποιον άλλο με τον οποίο τα έχουν ε, λίγο περισσότερο από όσο είναι ο μπέμπης/μπέμπα που είναι στα σκαριά. Θα παντρευτούν με πολιτικό γάμο λίαν συντόμως και μόλις με το καλό έρθει ο μπόμπιρας θα δούν πότε βολεύει να κάνουν και θρησκευτικό.

Τα παραπάνω παραδείγματα, αλλά και άλλα που κατά καιρούς έχω ακούσει, με κάνουν να αναρωτιέμαι... τελικά με τι κριτήρια λέμε "με αυτόν θα κάνω οικογένεια/θα παντρευτώ;"

Παλαιότερα πχ, στην εποχή των γονιών μου, οι σχέσεις -αν και δεν κατέληγαν όλες σε γάμο σώνει και ντε, δεν γίνονταν σε τόσο ευρεία κλίμακα με τη λογική του "ε, καλά δεν θα τον παντρευτώ κιόλας!". (προσωπικά το έχω πει και η ίδια για σχέση μου αυτό).

Σήμερα, που δεν υπάρχει το "ταμπού" του "τι θα πει η γειτονιά άμα γυρνάς με τον ένα και με τον άλλο", που η 3χ ανύπαντρη δεν είναι "γεροντοκόρη" [ ή αντίστοιχα "γεροντοπαλήκαρο" ο άντρας], που οι σχέσεις αλλάζουν "εύκολα", που να το να είσαι με κάποιον πολλά χρόνια δεν ισοδυναμεί με το να τον παντρευτείς, που βλέπω άτομα που μετά από μακροχρόνιες σχέσεις ("ανεπίσημες") , "επισημοποιούν" κάποια μικρή σχέση, ποιό είναι τελικά το κίνητρο;

ότι ...30αρίσαμε και το βιολογικό ρολόι ("Θοδωρή, πότε θα γίνω μάνα;") κάνει πάρτυ;
ότι από αυτόν "έτυχε" να μείνω έγγυος; (ή αντίστοιχα "Αυτή "έτυχε" να μείνει έγγυος"; )

Ναι η αγάπη... Αλλά γιατί αυτός/ή και όχι ο προηγούμενος-η που αγαπήσαμε;

(φιλοσοφικές ανησυχίες που έχει ο κόσμος ξέρω... )

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

underwater

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη underwater
H underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,498 μηνύματα.

H underwater έγραψε στις 13:40, 12-04-08:

Με έχει απασχολήσει πολύ αυτό το θέμα μέσω περιπτώσεων γνωστών μου! Και πέρισυ είχα ανοίξει παρόμοιο (όχι ακριβώς ίδιο) θέμα: http://www.e-steki.com/showthread.php?t=6098

Υπάρχουν μερικές απόψεις εκεί, αλλά χαίρομαι να ξαναμπαίνει στο τραπέζι, επειδή ακόμα με προβληματίζουν αυτά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:51, 12-04-08:

Πάντως δε θα ήθελα να είμαι στη θέση του 10ετούς πρώην της φίλης σου. Τράβηξε όλο το παλούκι 10 χρόνια για να ρθεί στο τέλος κάποιος μέσα σε 5 μήνες και να παντρευτεί την κοπέλα... Δεν ξέρω εμένα μου φαίνεται "άδικο" αυτό. Βέβαια, αισθήματα είναι αυτά, αλλά...

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 14:55, 12-04-08:

τελικώς όμως η απάντηση που είχα δώσει στην underwater τότε... ισχύει ακόμα και σήμερα και κάνω απλά ένα copy

όταν είσαι 25 χρειάζεσαι χρόνια για να διαπιστώσεις αυτά που στα 35 σου τα διαπιστώνεις σε μήνες στον σύντροφο σου. Αυτός λοιπόν είναι ο λόγος που βλέπεις τα άτομα σε αυτές τις ηλικίες να προχωράνε σε τέτοια βήματα σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα
Στα 35 σου έχεις άλλες αξίες και άλλες προταιρεότητες... τα μακρυά του μαλλιά ξέρεις ότι είναι κάτι του παρελθόντος καθώς και οι κοιλιακοί... Αχνοφαίνεται η καραφλίτσα καθώς και η δική σου κοιλίτσα... μαθαίνεις να ζεις με αυτά, δεν είναι συμβιβασμός το να ψάχνεις συντροφικότητα κι όχι κεραυνοβόλο έρωτα με την πρώτη ματιά και σαρανταδύο κολωτούμπες
Στα 35 σου βλέπεις καθαρά ότι η μοναξιά στο κρεβάτι δεν σημαίνει "ευκαιρία για ξεσάλωμα" γιατί έχεις ήδη ξεσαλώσει αρκετά
Δεν είναι συμβιβασμός... είναι αλλαγή προταιρεοτήτων..
Πιστεύω ότι αυτοί οι γάμοι έχουν πολύ περισσότερες πιθανότητες να πετύχουν απ ότι ένας γάμος στα 25 μετά από τρελό έρωτα στα 20....
Ο λόγος? Γιατί τα άτομα αυτά ξέρουν ότι παντρεύονται γιατί θέλουν να κάνουν οικογένεια και να έχουν για πάντα δίπλα τους έναν άνθρωπο που δεν θα καίγονται από έρωτα και πάθος για πάρτη του αλλά θα αγαπούν θα εκτιμούν το άτομο το οποίο είδαν ότι μπορούν να βρούν ΠΛΕΟΝ αυτά που δεν βρήκαν σε όλες τις σχέσεις των 25 τους.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 15:03, 12-04-08:

"Ο λόγος? Γιατί τα άτομα αυτά ξέρουν ότι παντρεύονται γιατί θέλουν να κάνουν οικογένεια και να έχουν για πάντα δίπλα τους έναν άνθρωπο που δεν θα καίγονται από έρωτα και πάθος για πάρτη του αλλά θα αγαπούν θα εκτιμούν το άτομο το οποίο είδαν ότι μπορούν να βρούν ΠΛΕΟΝ αυτά που δεν βρήκαν σε όλες τις σχέσεις των 25 τους."

τώρα δεν ξέρω αν εγώ δεν ερμηνεύω κάτι σωστά αλλά αυτό το πραγμα το αντιλαμβάνομαι ως "σημασία έχει {μόνο} να είναι καλός πατέρας. Τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε". Οκ, προφανώς δεν θα παντρευτείς κάποιον μόνο για να ...σου κάνει παιδιά, αλλά όταν πχ, μιλάμε για μια σχέση 10ετίας πχ. ε τι στο καλό, τα έφτιαξες μαζί του στα 20 επειδή σου άρεσε... το δερμάτινο μπουφάν του και τα μακρυά μαλλιά του αλλά 10 χρόνια μαζί του δεν έμεινες για αυτά...
Σκέφτομαι λάθος?

Και οκ... σου πήρε 2-3 χρόνια πες να το καταλάβεις (στα 27-28 που άρχισες να το σκέφτεσαι μήπως πρέπει να χωρίσεις "αλλά είναι πολλά τα χρόνια" κτλ) αλλά με κάποιον καινούριο το κατάλαβες ότι κάνετε μέσα σε <12 μήνες;;;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 15:13, 12-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
"Ο λόγος? Γιατί τα άτομα αυτά ξέρουν ότι παντρεύονται γιατί θέλουν να κάνουν οικογένεια και να έχουν για πάντα δίπλα τους έναν άνθρωπο που δεν θα καίγονται από έρωτα και πάθος για πάρτη του αλλά θα αγαπούν θα εκτιμούν το άτομο το οποίο είδαν ότι μπορούν να βρούν ΠΛΕΟΝ αυτά που δεν βρήκαν σε όλες τις σχέσεις των 25 τους."

τώρα δεν ξέρω αν εγώ δεν ερμηνεύω κάτι σωστά αλλά αυτό το πραγμα το αντιλαμβάνομαι ως "σημασία έχει {μόνο} να είναι καλός πατέρας. Τα υπόλοιπα τα βρίσκουμε". Οκ, προφανώς δεν θα παντρευτείς κάποιον μόνο για να ...σου κάνει παιδιά, αλλά όταν πχ, μιλάμε για μια σχέση 10ετίας πχ. ε τι στο καλό, τα έφτιαξες μαζί του στα 20 επειδή σου άρεσε... το δερμάτινο μπουφάν του και τα μακρυά μαλλιά του αλλά 10 χρόνια μαζί του δεν έμεινες για αυτά...
Σκέφτομαι λάθος?

Και οκ... σου πήρε 2-3 χρόνια πες να το καταλάβεις (στα 27-28 που άρχισες να το σκέφτεσαι μήπως πρέπει να χωρίσεις "αλλά είναι πολλά τα χρόνια" κτλ) αλλά με κάποιον καινούριο το κατάλαβες ότι κάνετε μέσα σε <12 μήνες;;;

τον άντρα μου δεν τον ερωτεύτηκα με την πρώτη ματιά... ούτε καν με τη δεύτερη και το ξέρει δεν είναι ο ΚΟΥΚΛΟΣ .. έχει όμως άλλα πράγματα που με έλκυσαν και τον ερωτεύτηκα τελικά ναι, αλλά πολύ μετά... αφού πρώτα τον είχα αγαπήσει... τον είχα εκτιμήσει! (ο πρώτος μου άντρας δε, ήταν σαν μοντέλο)
Αρραβωνιαστήκαμε μετά από μερικούς μήνες συμβίωσης και παντρευτήκαμε κάπου στον 1,5 χρόνο...
Πολύ σύντομο χρονικό διάστημα θα έλεγα.... αν λάβεις υπόψη σου ότι τον πρώτο μου άντρα τον παντρεύτηκα μετά από 7 χρόνια σχέσης

Ναι στο περίπου θα μπορούσε να πει κάποιος που δεν με ξέρει ότι με έπιασε η κωλοπιλάλα, ότι είδα το ράφι να έρχεται, ότι φοβήθηκα τη μοναξια κι όλα αυτά τα καθόλου όμορφα....
Όμως αυτή είναι η οπτική ενός τρίτου κι απ έξω απ τη σχέση μας...
Εμείς μέσα στην σχέση μας, σε αυτή την ηλικία, μετά τους 6 μήνες συμβίωσης ΞΕΡΑΜΕ ότι μπορούμε να πάμε παρακάτω... και ΘΕΛΑΜΕ και οι δύο να κάνουμε οικογένεια...
Αυτό στον πρώτο μου γάμο το ανακάλυψα σκέφτηκα μετά απο τα 6 πρώτα χρόνια της σχέσης 20-26 και στα 27 παντρευτήκαμε.

Είμαι πάρα πολύ ευτυχισμένη και βλέπω και ξέρω ότι ο γάμος μου θα πετύχει... όπως ήξερα στον πρώτο μου γάμο απ το πρώτο εξάμηνο ότι ΔΕΝ θα πετύχει!

Κι επειδή εγώ είμαι φρεσκοπαντρεμένη κι ίσως να μην μετράει τόσο πολύ, ναι ξέρω κι άλλα ζευγάρια στην ηλικία μου που ΕΠΕΛΕΞΑΝ να διαλέξουν σύντροφο για τη ζωή τους κι όχι εραστή και τελικά κατέληξαν πολύ ερωτευμένα με έναν σύντροφο-εραστή

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 15:13, 12-04-08:

Δεν θα έλεγα οτι ειναι "οποιον τυχει", ειναι πολυ ακραιο αυτο. Σιγουρα όμως φαινεται πως με τον καιρο, λογω καταστασεων , αλλά και επιλογων μας, και αλλάζουν οι προτεραιοτητες οπως σωστα ειπε η ΚΕ, και τα "θελω" μας, αλλά και οι επιλογές που έχουμε στη διαθεσή μας.
Και όχι σπάνια, δε ξερουμε και καν τι ακριβως θελουμε ουτε τοτε.Που ειναι το πιο βασικό. Απο κει πρεπει να ξεκινάμε. Αν μαθουμε αυτο, μπορουμε να αποφασιζουμε πιο ευκολα. Μπορει και παλι να κανουμε λαθος βεβαια...αλλά καλύτερο απο το να μην ξερουμε τι θελουμε καν.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη LaLuna
H LaLuna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 112 μηνύματα.

H LaLuna έγραψε στις 01:21, 13-04-08:

οταν εισαι πολυ ερωτευμενος και παντρευεσαι, οι πιθανοτητες να πετυχει ο γαμος ειναι λιγες,αυτο εχω να δηλωσω κυριες και κυριοι

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 01:41, 13-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από LaLuna
οταν εισαι πολυ ερωτευμενος και παντρευεσαι, οι πιθανοτητες να πετυχει ο γαμος ειναι λιγες,αυτο εχω να δηλωσω κυριες και κυριοι
γιατί όταν είσαι ερωτευμένος θα αποτύχει ο γάμος? εκεί δεν είναι το ζητούμενο? να είστε ερωτευμένοι και αγαπημένοι! κάνω λάθος?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LaLuna έγραψε στις 01:46, 13-04-08:

οταν εισαι ερωτευμενος εν εντοπιζεις τις διαφορες σου με τον αλλον.
και κυριως ΔΕΝ θα εισαι για παντα ερωτευμενος.
ο γαμος πιστευω θα πρεπει να στηριζεται σε πιο γερα θεμελια

αντιρομαντικο αλλα αληθινο κατ εμε

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 01:53, 13-04-08:

οταν εισαι ερωτευμενος εν εντοπιζεις τις διαφορες σου με τον αλλον.
και κυριως ΔΕΝ θα εισαι για παντα ερωτευμενος.
ο γαμος πιστευω θα πρεπει να στηριζεται σε πιο γερα θεμελια

αντιρομαντικο αλλα αληθινο κατ εμε
σίγουρα δεν είσαι για πάντα ερωτευμένος, κάποια στιγμή αυτό φεύγει και μένει η αγάπη! δεν είναι αυτό γερό θεμέλιο για να πετύχει ένας γάμος?

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 01:59, 13-04-08:

Εγώ και ο άντρας μου αγαπιόμασταν πάρα πολύ … ακόμη και τώρα μετά από 6 χρόνια που είμαστε μαζί. Δεν μπορώ να φανταστώ την ζωή μου χωρίς το Μάριο μου. Βέβαια όταν τον πρωτογνώρισα δεν περίμενα ότι θα τον παντρευόμουν είχα σχέσεις πιο πριν πιο πολύ καιρό που δεν οδηγήθηκαν στο γάμο. Τώρα για τις γειτόνισσες ποτέ δεν με ενδιέφερε το τι θα πει η κάθε άσχετη κουτσομπόλα ..

Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LaLuna έγραψε στις 02:06, 13-04-08:

αλλο ο ερωτας κι αλλο η αγαπη.
η αγαπη ερχεται με τον καιρο.
απλα πρεπει το ζευγαρι πρωτα απ ολα να εχει φιλικη σχεση.
επισης το κοινωνικο στατους να μην διαφερει τραγικα γιατι στην πορεια βγαινουν κομπλεξ

προσωπικη μου αποψη παντα ετσι?

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 02:17, 13-04-08:

αλλο ο ερωτας κι αλλο η αγαπη.
η αγαπη ερχεται με τον καιρο.
απλα πρεπει το ζευγαρι πρωτα απ ολα να εχει φιλικη σχεση.
επισης το κοινωνικο στατους να μην διαφερει τραγικα γιατι στην πορεια βγαινουν κομπλεξ

προσωπικη μου αποψη παντα ετσι?
Ναι καλή μου σίγουρα έχεις δίκαιο συμφωνώ μαζί σου. Όμως να σου πω ότι εμένα ο Μάριος μου πρώτα είναι και ο κολλητός μου και ο άντρας μου όταν έχω κάτι το καταλαβαίνει πριν καν του το πω. Σε πάρα πολλά θέματα τον συμβουλεύομαι και παίρνω την γνώμη του.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

LaLuna

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H LaLuna έγραψε στις 02:22, 13-04-08:

εισαι πολυ τυχερη,χαιρομαι για σενα....
η αλληλοεκτιμηση ειναι σπουδαιο πραγμα σε μια σχεση

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:14, 13-04-08:

όλα όσα ήθελα να πω τα είπε η περιεκτικότατη LaLuna

Παράθεση

Skoulikadera---

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Skoulikadera---
H Skoulikadera--- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 421 μηνύματα.

H Skoulikadera--- έγραψε στις 13:25, 13-04-08:

Το "σύνδρόμο της σταχτοπούτας" στις γυναίκες πραγματικά τις έχει οδηγήσει πολλές φορές στην επιλόγη όοοοοτι "λάχει"

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 13:36, 13-04-08:

Το έχω παρατηρήσει κι εγώ αυτό το φαινόμενο και μου έχει κάνει ιδιαίτερη εντύπωση. Δυστυχώς η ελληνική κοινωνία έχει μείνει τόσο κολλημένη σε κάποια πράγματα που απορρίπτει με περισσή ευκολία κάθε τι διαφορετικό. Όταν, για παράδειγμα, μία κοπέλα έχει τελειώσει τις σπουδές και έχει βρει δουλειά όλοι περιμένουν μετά πότε θα παντρευτεί. Σε περίπτωση δε που κάτι γίνει και χωρίσει με τον μέχρι τότε φίλο της έρχονται τα πάνω κάτω. Η πίεση είναι αφόρητη όχι μόνο από γνωστούς αλλά κυρίως από τους γονείς. Πολλές φορές επηρεασμένη η κοπέλα από τον κοινωνικό της περίγυρο καταλήγει να παίρνει βιαστικές αποφάσεις και να επιλέγει σύντροφο με τα κριτήρια των γονιών. Αυτή είναι η μία περίπτωση...

Άλλη περίπτωση είναι όταν η κοπέλα έχοντας ζήσει κάποιες εμπειρίες από τις σχέσεις καταλαβαίνει τα λάθη της και αποφασίζει να μην έχει μεγάλες προσδοκίες από τον άλλον. Με λίγα λόγια, δεν έχει μεγάλες απαιτήσεις από τον άλλον (όπως το να είναι όμορφος, πλούσιος, από καλή οικογένεια, με πολύ καλή δουλειά, με 2 αυτοκίνητα-ένα οικογενειακό και ένα κάμπριο-, να της κάνει εκπλήξεις ταξίδια στο εξωτερικό κτλ) και αποφασίζει ποια πράγματα είναι πιο σημαντικά για αυτή. Όταν δει ότι προτεραιότητά της είναι η οικογένεια και ο άνθρωπος με τον οποίο είναι μαζί βρίσκεται στη ίδια φάση, τότε μπορεί να πάρει την απόφαση να παντρευτεί πολύ πιο εύκολα από ότι πριν.

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:01, 13-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Resident Evil
Ναι η αγάπη... Αλλά γιατί αυτός/ή και όχι ο προηγούμενος-η που αγαπήσαμε;
Γιατί οι μεγάλες αγάπες πάνε στον παράδεισο.

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 21:49, 13-04-08:

Πάντως εμένα μου έχει τύχει να σκεφτώ ένα τέτοιο σενάριο (πως παντρεύομαι πολύ ξαφνικά με κάποιον που δεν ξέρω πολύ καιρό) και μπορώ να σου πω πως ήταν ένα σενάριο που με ενθουσίασε! Εντάξει, είμαι γνωστή υπερβολική και αυθόρμητη, αλλά πραγματικά πιστεύω πως ένας τέτοιος γάμος έχει μεγαλύτερες πιθανότητες να πετύχει απ' ότι ένας γάμος που το ζευγάρι είχε πριν σχέση καμιά δεκαριά χρόνια. Κι αυτό γιατί μετά από δέκα χρόνια δεν παντρεύεσαι βασικά από έρωτα, παντρεύεσαι γιατί δεν έχεις τίποτα καλύτερο να κάνεις και πρέπει ή να παντρευτείς ή να χωρίσεις. Σόρρυ, αλλά δεν είναι ακριβώς αυτό το όνειρο που έχω για τον γάμο μου, χωρίς φυσικά να θέλω να πω πως όλοι οι γάμοι που γίνονται μετά από μακροχρόνιες σχέσεις είναι έτσι (διότι υπάρχουν άνθρωποι που κάνουν δέκα χρόνια να παντρευτούν γιατί ξεκινάνε την σχέση στα 17 ή στα 19 και δεν έχουν τα φόντα νωρίτερα ή τέλος πάντων έχουν άλλα σοβαρά εμπόδια).
Και άλλωστε, ισχύει απόλυτα αυτό που λέει η ΚΕ. Στα 30 σου μπορείς να δεις ΠΟΛΥ γρήγορα αν ο άλλος σου κάνει ή όχι - έχεις ήδη κάποιες σχέσεις στο ενεργητικό σου και αρκετή εμπειρία ώστε να μπορείς να κρίνεις πολύ σύντομα αν ο άλλος που έχεις απέναντί σου είναι κάποιος που θα άντεχες/ήθελες να έχεις για καιρό δίπλα σου ή όχι. Άρα αν έχεις τα μάτια σου ανοιχτά, εύκολα μπορείς να κάνεις μια επιλογή που να αξίζει και συν τοις άλλοις να έχεις την ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ χαρά να παντρεύεσαι ενώ είσαι ακόμα ΚΑΡΓΑ ερωτευμένος!

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:34, 13-04-08:

τα μακρυά του μαλλιά ξέρεις ότι είναι κάτι του παρελθόντος καθώς και οι κοιλιακοί... Αχνοφαίνεται η καραφλίτσα καθώς και η δική σου κοιλίτσα... μαθαίνεις να ζεις με αυτά, δεν είναι συμβιβασμός το να ψάχνεις συντροφικότητα κι όχι κεραυνοβόλο έρωτα με την πρώτη ματιά και σαρανταδύο κολωτούμπες

Ο λόγος? Γιατί τα άτομα αυτά ξέρουν ότι παντρεύονται γιατί θέλουν να κάνουν οικογένεια και να έχουν για πάντα δίπλα τους έναν άνθρωπο που δεν θα καίγονται από έρωτα και πάθος για πάρτη του αλλά θα αγαπούν θα εκτιμούν το άτομο το οποίο είδαν ότι μπορούν να βρούν ΠΛΕΟΝ αυτά που δεν βρήκαν σε όλες τις σχέσεις των 25 τους.
Δεν είναι συμβιβασμός;

Όταν βλέπεις μια γυναίκα παντρεμένη και θεωρητικά ευτυχισμένη, με βάση τα παραπάνω, να κοιτάει με βλέμμα νοσταλγίας, έλλειψης, μέχρι και μίσους, ένα ερωτευμένο ζευγαράκι, πέρα στο απέναντι παγκάκι...

Όταν βλέπεις έναν εξίσου ευτυχισμένο άντρα να κοιτά τη μικρούλα που πέρασε με τα σάλια να του τρέχουν και τις αλλοδαπές κι ημεδαπές πόρνες να θησαυρίζουν...

Όταν βλέπεις την ιερή οικογένεια σε στιγμές οικογενειακής ευτυχίας, με τα κουτσούβελα, να κοιτάν ο ένας τον άλλον με βλέμμα απαξίωσης, του στυλ "τι του/της βρήκα πανάθεμά με"...

δεν είναι συμβιβασμός; Ο ορισμός του συμβιβασμού!

αλλο ο ερωτας κι αλλο η αγαπη. Η αγαπη ερχεται με τον καιρο.
Μάλιστα! Ένας ακόμη ορισμός...

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
όλα όσα ήθελα να πω τα είπε η περιεκτικότατη LaLuna
Σωστός, κατά τη συνομιλήτρια...

Άρα, αυτό που γράφει εδώ...
και τον ερωτεύτηκα τελικά ναι, αλλά πολύ μετά... αφού πρώτα τον είχα αγαπήσει... τον είχα εκτιμήσει!
...δεν μπορεί να οριστεί ως "Έρωτας". Απλή συνεπαγωγή.

αν λάβεις υπόψη σου ότι τον πρώτο μου άντρα τον παντρεύτηκα μετά από 7 χρόνια σχέσης...ήξερα στον πρώτο μου γάμο απ το πρώτο εξάμηνο ότι ΔΕΝ θα πετύχει!
Τότε γιατί τον παντρεύτηκες; Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά εδώ. Ήξερες από το πρώτο εξάμηνο των 7 ετών ότι δεν θα πετύχει, ή μετά τα 7 χρόνια παντρεύτηκες και αμέσως μετά κατάλαβες πως δεν θα πετύχει, αφού πέρασε ένα εξάμηνο έγγαμου βίου; Αν ισχύει αυτό...

Τώρα, θα πω την άποψή μου.

Η δική μου εμπειρία, μαζί με πολλών άλλων που γνωρίζω κι έχω συζητήσει λέει πως οι περισσότεροι λιμνάζουμε σε μια σχέση για 5-8 χρόνια, πριν φτάσουμε στα 30 και όταν η σχέση έχει τελειώσει, τότε ακριβώς αποφασίζουμε να παντρευτούμε. Αν ήδη έχουμε παντρευτεί μέσα στο χρονικό όριο που θέτω, την ώρα που νιώθουμε ότι η σχέση έχει πεθάνει ή ότι πνέει τα λοίσθια, εμείς αποφασίζουμε να κάνουμε ένα παιδί, για να τη διαιωνίσουμε ("να τη σώσουμε").

Αν πάλι ο ένας απ' τους δυο έχει το θάρρος να παραδεχτεί ότι "τετέλεσθαι", πριν καταλήξουν σε γάμο, όπως λιγότερο συχνά συμβαίνει, τότε ο άλλος/η καταλαμβάνεται από υστερία και αμόκ. "Με πήραν τα χρόνια", "εγώ πότε θα γίνω ΜΑΝΑ", "η ΜΑΝΑ μου γκρινιάζει, πότε θα παντρευτώ να ησυχάσει από μένα, να πάει και στα Μέθανα για λουτρά με τις φιλενάδες της", "εγώ πότε θα καταξιωθώ κοινωνικά επιτέλους" κλπ. Τότε, αν γνωρίσεις μία/έναν γύρω στα 30, πρώτα σου λέει πως θέλει να παντρευτεί και μετά πως την/τον λένε...

Λέγαν πως οι γάμοι από συνοικέσιο κρατούσαν περισσότερο και ήταν γενικά πιο πετυχημένοι από αυτούς που ξεκινούσαν από έρωτα. Λένε ακόμη πως οι μόνες αξιόπιστες σχέσεις, είναι οι σχέσεις συναλλαγής κι αυτό ίσως να εξηγεί το αμέσως προηγούμενο.

Πέρυσι τέτοιον καιρό το έλεγα, έτσι δεν είναι; Φαίνεται πως το εννοούσα. Θα το ξαναπώ λοιπόν...

Θάνατος στην αστική οικογένεια. (βλάπτει σοβαρά την ψυχική και σωματική υγεία)

Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη FaniFox
H FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H FaniFox έγραψε στις 22:46, 13-04-08:

Δεν ξέρω άν είναι απλά συμβιβασμός ή άν κρύβει και μια δόση εκδίκησης στον πρώην με τον οποίον ήσουν μαζί για τόσα χρόνια.
Ξέρετε, του στυλ "εσύ δεν κατάφερες να με κάνεις νυφούλα και μάνα τόσα χρόνια, ήρθε τώρα ο νέος και κατάφερε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα αυτό που εσύ δεν έκανες..."

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 22:52, 13-04-08:

Εμενα αυτο που με ξενιζει σε κατι τετοιες περιπτωσεις ειναι που χωριζει η αλλη μετα απο μακροχρονια σχεση και μετα απο ενα χρονο εχει βρει αλλον και τον παντρευεται..Ποτε ρε κοπελια προλαβες να ξεπερασεις τον χωρισμο απο μια τοσο μεγαλη(αρα και ομορφη) σχεση,βρηκες αλλον και αποφασισες κιολας οτι ειναι ο αντρας της ζωης σου?Αν εγω ειχα 10 χρονια σχεση,χωριζαμε και μαθενα οτι μετα απο ενα χρονο παντρευεται αλλον θα πηγαινα με μολοτοφ στο γαμο..(καλα πλακα κανω).
Παντως χωρις να θελω να γενικευω παρατηρω οτι οι γυναικες κατα κυριο λογο οταν περασουν τα 26-28 πολυ πιο ευκολα παραμυθιαζουν τον εαυτο τους οτι αυτος που βρηκαν ειναι ο καταλληλος.Ισως να παιζει η ανησυχια του ποτε θα γινουν μανες..(και τωρα περιμενω την επιθεση σας γυναικες..)

Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη FaniFox
H FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H FaniFox έγραψε στις 23:12, 13-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Εμενα αυτο που με ξενιζει σε κατι τετοιες περιπτωσεις ειναι που χωριζει η αλλη μετα απο μακροχρονια σχεση και μετα απο ενα χρονο εχει βρει αλλον και τον παντρευεται..Ποτε ρε κοπελια προλαβες να ξεπερασεις τον χωρισμο απο μια τοσο μεγαλη(αρα και ομορφη) σχεση,βρηκες αλλον και αποφασισες κιολας οτι ειναι ο αντρας της ζωης σου?Αν εγω ειχα 10 χρονια σχεση,χωριζαμε και μαθενα οτι μετα απο ενα χρονο παντρευεται αλλον θα πηγαινα με μολοτοφ στο γαμο..(καλα πλακα κανω).
Παντως χωρις να θελω να γενικευω παρατηρω οτι οι γυναικες κατα κυριο λογο οταν περασουν τα 26-28 πολυ πιο ευκολα παραμυθιαζουν τον εαυτο τους οτι αυτος που βρηκαν ειναι ο καταλληλος.Ισως να παιζει η ανησυχια του ποτε θα γινουν μανες..(και τωρα περιμενω την επιθεση σας γυναικες..)
Όχι, δεν έχει επίθεση...Ίσως έχεις και δίκιο. Το βλέπω κι εγώ σε κάποιες γυναίκες να τρομοκρατούνται στην ιδέα ότι θα μείνουν μόνες και ότι δεν θα τεκνοποιήσουν και να πέφτουν με τα μούτρα στον πρώτο που θα βρούν. Και εμένα με ξενίζει το πόσο γρήγορα ξεπερνούν τον πρώην. Εγώ χρειάστηκα αρκετό χρόνο να ξεπεράσω τον πρώτο έρωτά μου, ταλαιπωρώντας το καημένο το παλικάρι που είχα δίπλα μου...Ευτυχώς η αγάπη βρήκε το δρόμο της
Η διαφωνία μου συνίσταται στο γεγονός ότι αυτές οι γυναίκες είναι μάλλον λίγες. Οι συνειδητοποιημένες γυναίκες, στα 28 μάλλον τα έχουν βρει με τον εαυτό τους και δεν τους καίει ιδιαίτερα το να παντρευτούν. Άν κάτσει έκατσε, αλλιώς δεν θα τρελλαθούνε κιόλας...Όσο για παιδί, ε αυτό δεν χρειάζεται και γάμο σώνει και καλά για να γίνει και αυτόν τον μύθο τον έχουν ήδη καταρίψει...

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 23:51, 13-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από FaniFox
Και εμένα με ξενίζει το πόσο γρήγορα ξεπερνούν τον πρώην. Εγώ χρειάστηκα αρκετό χρόνο να ξεπεράσω τον πρώτο έρωτά μου, ταλαιπωρώντας το καημένο το παλικάρι που είχα δίπλα μου

Η διαφωνία μου συνίσταται στο γεγονός ότι αυτές οι γυναίκες είναι μάλλον λίγες. Οι συνειδητοποιημένες γυναίκες, στα 28 μάλλον τα έχουν βρει με τον εαυτό τους και δεν τους καίει ιδιαίτερα το να παντρευτούν. Άν κάτσει έκατσε, αλλιώς δεν θα τρελλαθούνε κιόλας...Όσο για παιδί, ε αυτό δεν χρειάζεται και γάμο σώνει και καλά για να γίνει και αυτόν τον μύθο τον έχουν ήδη καταρίψει...
Το πρώτο που γράφεις δεν το κατανοώ καθόλου. Γιατί να μην τον ξεπερνούν; Σε ξενίζει το αυτονόητο; Μου θυμίζει την αντιμετώπιση που υπήρχε κάποτε με τις χήρες, να μην βγάλουν γρήγορα τα μαύρα. Το ζητούμενο είναι όταν τελειώνει μια σχέση, να την ξεπερνάς. Θα κάνουμε και παρατήρηση σε όσους/ες το πράττουν; Θεωρείς πως έκανες καλά που ταλαιπωρούσες το παλληκάρι; Μάλλον όχι, θέλω να πιστεύω. Τότε θα ήταν καλύτερα να έχεις ξεπεράσει τον πρώην και να κοιτούσες μπροστά.

Για το δεύτερο, ωραία είναι όλα αυτά θεωρητικά, αλλά φοβάμαι πως κινούνται στη σφαίρα της επιστημονικής φαντασίας. Πού είναι όλες αυτές οι συνειδητοποιημένες και δεν τις έχω δει εγώ, μα τα γένια του Προφήτη;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 23:55, 13-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από FaniFox
Ξέρετε, του στυλ "εσύ δεν κατάφερες να με κάνεις νυφούλα και μάνα τόσα χρόνια, ήρθε τώρα ο νέος και κατάφερε σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα αυτό που εσύ δεν έκανες..."
Κατόρθωμα είναι;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 00:33, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από jrot6
Είπα να το θέσω ευγενικά στο 2ο πόστ μου αλλά είπες πολύ ωραία ότι ακριβώς ήθελα να πω. Μολότωφ αντι για ρύζι! Μου τη δίνει έστω και που σκέφτομαι ότι έχεις μια σχέση 10 χρόνια ή έστω μεγάλο διάστημα, χωρίζεις με την κυρία και μετά από σχέση 3 μηνών με το Μήτσο πάει η κυρία και διατυμπανίζει "Ο Μήτσος τα χει όλα και συμφέρει". Και να της κάνει έρωτα ο Μήτσος και να σαλιαρίζουν με το Μήτσο και να το παίζει εξασφαλισμένη με το Μήτσο και να της βάζει χέρι ο Μήτσος....

ΏΠΑ ΡΕ ΜΗΤΣΟ! Ιερό Εκκλησίας ήταν για μένα εκεί.... ΤΙ ΑΓΓΙΖΕΙΣ; Αλλά βέβαια, δεν φταίει ο Μήτσος. Αυτός τη δουλειά του κάνει. Ερωτεύτηκε και καλά έκανε, και ανέπτυξε έκθεση ιδεών στο κορμί της κοκκώνας! Η άλλη όμως; Είναι κι αυτή άμοιρη ευθυνών; Έπρεπε να γανώσει τον εγκέφαλο του πρώην για Χ χρόνια για να καταλάβει ότι δεν θέλει εκείνον αλλά τον Μήτσο; Ή μήπως πρίν από κάθε σχέση που καταλήγει σε γάμο, πρέπει να τα χει με τη μαντάμ ένα θύμα για να κάνει το σφουγγάρι για όλα τα κακά που σκορπάει ο Μάμρα ο Παντοτινός Θάντερ Θάντερ Θάντερκατς;

Και μετά η μανδάμ σου κουνιέται:

"Σε εκδικήθηκα! Με παντρεύτηκε (ή με κρατάει στα σύννεφα) ένας σε 3 μήνες ενώ εσύ δεν κατάφερες να το κάνεις σε 10 χρόνια, σερνόμουν μαζί σου"

Όχι μόνο κατόρθωμα δεν είναι, αλλά ηλιθιότητα! Του κανε -την γνωστή Βιολογική διεργασία που διδάσκεται σε κάθε πανεπιστήμιο- "le trois deux" του πρώην τώρα. Αυτή δεσμεύτηκε, κι αν το κανε με λάθος άνθρωπο θα φάει την κεφάλα της. Αυτός ελεύθερος έμεινε και θα βρει καμια άλλη με την ησυχία του.

ΥΓ: Και όπως είπα, όποιος μου αγγίξει την πρώην (όχι την πρόσφατη, την αμέσως προηγούμενη, που κι αυτή πρόσφατη είναι αλλά τέσπα) θα φάει μολότωφ στο πισινάκι!

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 00:48, 14-04-08:

Δηλαδή Valder όποια/όποιος έχει σχέση για πάνω από Χ χρόνια απαγορεύεται να χωρίσει, να παντρευτεί με άλλον και γενικά να έχει ζωή και μετά από αυτή;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 00:50, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δηλαδή Valder όποια/όποιος έχει σχέση για πάνω από Χ χρόνια απαγορεύεται να χωρίσει, να παντρευτεί με άλλον και γενικά να έχει ζωή και μετά από αυτή;
Όχι φυσικά. Απλά δεν είναι σωστό να πάει και να το τρίψει στα μούτρα του/της πρώην! Έκανε την επιλογή να βρεί άλλον/η; Τέλος! Τι μπλέκει τους πρώην; Μην ανασταίνετε τους "νεκρούς".

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 00:51, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Όχι φυσικά. Απλά δεν είναι σωστό να πάει και να το τρίψει στα μούτρα του/της πρώην! Έκανε την επιλογή να βρεί άλλον/η; Τέλος! Τι μπλέκει τους πρώην; Μην ανασταίνετε τους "νεκρούς".
Δεν νομίζω ότι στις περιπτώσεις που ανέφερε η Αθηνά υπήρξε θέμα "τριψίματος" στα μούτρα κάποιου πρώην.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 00:56, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Δεν νομίζω ότι στις περιπτώσεις που ανέφερε η Αθηνά υπήρξε θέμα "τριψίματος" στα μούτρα κάποιου πρώην.
Γράφει κάποιο quote μου το nickname της Αθηνάς; Εγώ απάντησα σε αυτό που είπε το παλικάρι και η Φανή, περί εκδίκησης! Και λέω -καυστικά αλλά μάλλον κάποιοι είναι Indesit και λιώνουν- πως η εκδίκηση του να παντρευτείς γρήγορα γρήγορα άλλον δεν είναι σωστή για τον πρώην -γιατί δεν του κάνεις ζημιά- αλλά και για σένα γιατί δεν κερδίζεις κάτι. Άμα είσαι τόσο τυχερό άτομο και κατάλαβες το λαχείο με τον 1ο μήνα εκεί πάω πάσο.

Απλό και κατανοητό πιστεύω....

Παράθεση

fantasmenos (Διαταραγμένη Προσωπικότητα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη fantasmenos
H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 01:00, 14-04-08:

@ Valder

Καλά εντάξει να τα άκουγα αυτά από γυναίκα 35ρα που πιέζεται από τους γονείς της γιατί "επένδυσε 10 χρόνια σε μια σχέση χωρίς αποτέλεσμα" (το αποτέλεσμα είναι ο γάμος) θα έλεγα εντάξει μπορεί έτσι έμαθε και έτσι να σκέφτεται.

Αλλά φίλε μου εξεπλάγην γιατί θεωρείς ότι πρέπει να παντρευτούν μετά από δέκα χρόνια. Δηλαδή και που παντρεύτηκε άλλον τι έγινε; Χώρισαν και πήρα άλλο (αν και υποψιάζομαι ότι τον είχε έτοιμο). Παράλογο μεν αλλά το παρουσιάζεις λες και ο τύπος κακοπέρναγε και περίμενε το γάμο αλλά αυτή τη τελευταία στιγμή του την έκανε και πήρε άλλο.

Συγνώμη αν παρερμήνευσα.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 01:14, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
@ Valder

Καλά εντάξει να τα άκουγα αυτά από γυναίκα 35ρα που πιέζεται από τους γονείς της γιατί "επένδυσε 10 χρόνια σε μια σχέση χωρίς αποτέλεσμα" (το αποτέλεσμα είναι ο γάμος) θα έλεγα εντάξει μπορεί έτσι έμαθε και έτσι να σκέφτεται.

Αλλά φίλε μου εξεπλάγην γιατί θεωρείς ότι πρέπει να παντρευτούν μετά από δέκα χρόνια. Δηλαδή και που παντρεύτηκε άλλον τι έγινε; Χώρισαν και πήρα άλλο (αν και υποψιάζομαι ότι τον είχε έτοιμο). Παράλογο μεν αλλά το παρουσιάζεις λες και ο τύπος κακοπέρναγε και περίμενε το γάμο αλλά αυτή τη τελευταία στιγμή του την έκανε και πήρε άλλο.

Συγνώμη αν παρερμήνευσα.
Μη ζητάς συγγνώμη φίλε, είναι γνώμη σου, αν διαφωνούμε θα στο πω ευθέως.

Λοιπόν, όταν τα χεις με κάποιον 2 χρόνια σημαίνει ότι έχετε γωριστεί αρκετά καλα σε θέμα χαρακτήρων, ξέρεις τι σου βρωμάει, τι σου αρέσει στον άλλον. Όταν τα 2 χρόνια γίνουν 4, 6, 8 και εν τέλει 10, μπορούμε να υποθέσουμε 2 πράγματα. Ή οτι τα παιδιά μπορούν και είναι μαζί, περνάνε καλά, έχουν δεθεί μεταξύ τους κλπ ή αν υπάρχει φθορά ότι ο ένας από τους 2 ή και οι 2 είναι ανασφαλής/είς για να εγκαταλείψουν τη σχέση.

Άμα ο άλλος έχει ένα άσχημο χαρακτηριστικό, ε τι στην ευχή, δε θα το χεις δει στα 3-4 χρόνια; (και πολύ λέω) Εκτός κι αν φυσικά σε κεράτωσε στα 9 και τον χώρισες στα 10.

Το ζήτημα το οποίο θίγω ως "αδικία" για τον πρώην -δοθείσης της εξήγησης ότι ο χωρισμός δεν προήλθε από υπαιτιότητα ενός εκ των δύο αλλά από το κοινώς λεχθέν ως "ασυμβίβαστο χαρακτήρων"- είναι το γιατί έπρεπε να φτάσουν εκεί για να καταλάβει η άλλη ότι αυτός δεν της κάνει ΑΛΛΑ ΚΑΙ πως ένα άτομο με δυσανάλογα λιγότερη διάρκεια συμβίωσης κατάφερε και έχει τέτοια βαρύτητα για εκείνη.

Προσέξτε το "δυσανάλογα". Τον πρώην γιατί δηλαδή τον κατάλαβες στον 10ο χρόνο και τον νυν στον ένα μήνα; Αποκλείεται να είναι καθαρός έρωτας και ενθουσιασμός με τον νυν και όχι ανακάλυψη του τέλειου χαρακτήρα;

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H Διαταραγμένη Προσωπικότητα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών , επαγγέλεται Θεολόγος και μας γράφει απο Μαυροβούνιο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,293 μηνύματα.

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 01:23, 14-04-08:

Κοίτα, δε ξέρεις τι έπαιξε ή πως σκεφτόταν η τύπισσα. Μπορεί να σκέφτηκε με τη λογική του τι μου προσφέρει ο ένας και τι ο άλλος (γάμο ο ένας χαλαρή σχέση ο άλλος) ή απλώς ο τύπος να έκανε μ*****α και να χώρισαν. Δε ξέρεις τι έπαιξε...

Τεσπά. Απλώς με ξένισε λίγο ο τρόπος που το διατύπωσες.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 01:29, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από fantasmenos
Κοίτα, δε ξέρεις τι έπαιξε ή πως σκεφτόταν η τύπισσα. Μπορεί να σκέφτηκε με τη λογική του τι μου προσφέρει ο ένας και τι ο άλλος (γάμο ο ένας χαλαρή σχέση ο άλλος) ή απλώς ο τύπος να έκανε μ*****α και να χώρισαν. Δε ξέρεις τι έπαιξε...

Τεσπά. Απλώς με ξένισε λίγο ο τρόπος που το διατύπωσες.
Μπα, το ξεκαθάρισα ότι μιλάω γι αυτούς/ες που "ανακάλυψαν τον αληθινό εαυτό του/της πρώην" στα 10 χρόνια ξαφνικά. Αν ο άλλος σου χει κάνει μ***κια, τον χωρίζεις και 10 χρόνια γάμο να χεις, δεν τίθεται θέμα, αν φυσικά είναι τόσο χοντρή η μ***κια.

Anyway, καλά έκανες και μου απήυθηνες το λόγο και σ' ευχαριστώ πολύ για την ωραία αντιπαράθεση απόψεων. Το προτιμώ από άλλες μεθόδους "έκφρασης" προσφιλείς σε κάποια άλλα μέλη.

Παράθεση

Τιμώμενο Μέλος

H fantasmenos γεννημένος να λέει σοφά πράγματα έγραψε στις 01:41, 14-04-08:

Ναι, δε πρόσεξα το τελευταίο περί "δοθείσης της εξήγησης" που ανέφερες πιο πριν...

Παράθεση

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 01:54, 14-04-08:

Να πω και εγω τι πιστευω πανω σε αυτο.Δεν λεω φυσικα να μην εχει ζωη μετα απο μια μακροχρονια σχεση.Αλλα πραγματικα δεν μπορω να συλλαβω το γεγονος να ειναι καποια σε μια μακροχρονια σχεση,να χωριζει (οπωσδηποτε και αν χωριζει) και μετα απο ενα μικρο χρονικο διαστημα (πχ 1 χρονος) να εχει βρει αλλον(που αυτο δεν ειναι κακο) και να τον παντρευεται κιολας(αυτο ειναι λαλακια κατα την γνωμη μου..).Συνηθως οταν χωριζεις απο μια μακροχρονια σχεση χρειαζεσαι ενα διαστημα μονος σου.Να δεις λιγο το παρελθον και να τα βρεις λιγο με τον εαυτο σου.Επισης οταν μια μακροχρονια σχεση καταληγει ασχημα συνηθως μετα εισαι και λιγο επιφυλακτικος.
Εσενα δλδ ρε Michelle αν ειχες 10 χρονια σχεση και 1 χρονο αφου χωριζες μαθαινες οτι ο δικος σου παντρευεται δεν θα χαλιοσουν?Και δεν σε ρωταω μονο συναισθηματικα.Εμενα θα με χαλουσε σαν χαρακτηρας η αλλη αν το εκανε..

Μακαρι να ειναι λιγες αυτες οι γυναικες και οι περισσοτερες να σκεφτονται οπως το λες.Εγω παντως δεν τις βλεπω και για τοσες λιγες..

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:58, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Δεν είναι συμβιβασμός;

Όταν βλέπεις μια γυναίκα παντρεμένη και θεωρητικά ευτυχισμένη, με βάση τα παραπάνω, να κοιτάει με βλέμμα νοσταλγίας, έλλειψης, μέχρι και μίσους, ένα ερωτευμένο ζευγαράκι, πέρα στο απέναντι παγκάκι...

Όταν βλέπεις έναν εξίσου ευτυχισμένο άντρα να κοιτά τη μικρούλα που πέρασε με τα σάλια να του τρέχουν και τις αλλοδαπές κι ημεδαπές πόρνες να θησαυρίζουν...

Όταν βλέπεις την ιερή οικογένεια σε στιγμές οικογενειακής ευτυχίας, με τα κουτσούβελα, να κοιτάν ο ένας τον άλλον με βλέμμα απαξίωσης, του στυλ "τι του/της βρήκα πανάθεμά με"...

δεν είναι συμβιβασμός; Ο ορισμός του συμβιβασμού!
Δεν ξέρω που τις έχεις δει αυτές τις γυναίκες αλλά επειδή χρησιμοποίησες το δικό μου ποστ για να τα πεις αυτά, οφείλω να με υπερασπιστώ λέγοντας ότι ουδέποτε κοίταξα σαν ξελιγωμένη τα ερωτευμένα ζευγάρια, ακόμα κι όταν δεν ήμουν ερωτευμένη.
Δεν ξέρω πως μπορείς και ξέρεις από τι είδους σχέση προέρχονται αυτές οι γυναίκες κι αυτοί οι άντρες, ότι δλδ έτσι ξελιγωμένα κοιτάζουν κατ αποκλειστικότητα αυτοί που πρώτα αγάπησαν και μετά ερωτεύτηκαν αλλά για να το λες σίγουρα έχεις τις πηγές σου.
Απλά δεν με αφορά εμένα αυτό σαν κατάσταση

Τότε γιατί τον παντρεύτηκες; Μάλλον κάτι δεν κατάλαβα καλά εδώ. Ήξερες από το πρώτο εξάμηνο των 7 ετών ότι δεν θα πετύχει, ή μετά τα 7 χρόνια παντρεύτηκες και αμέσως μετά κατάλαβες πως δεν θα πετύχει, αφού πέρασε ένα εξάμηνο έγγαμου βίου; Αν ισχύει αυτό...
όντως δεν κατάλαβες κι ευτυχώς δλδ γιατί είναι σχεδόν προσβλητικό το να πιστεύει κάποιος ότι μπορεί κάποιος να ήξερε απ το πρώτο 6μηνο της σχέσης ότι δεν πρόκειται να τσουλήσει και παρόλα αυτά να έκατσε 7 χρόνια σε σχέση κι άλλα 3 σε γάμο...
αλλά επειδή δεν με ξέρεις ως άνθρωπο δε θα προσβληθώ και θα σου πω μόνο ότι, ΦΥΣΙΚΑ και δεν το ήξερα απ το πρώτο 6μηνο της σχέσης αλλά το ανακάλυψα απ το πρώτο 6μηνο του γάμου

Αυτά δε που πρεσβεύω περί έρωτα, αγάπη και γάμο, αφορούν και ταιριάζουν μόνο στη δική μου ιδιοσυγκρασία κι εφόσον πρώτα έχω ζήσει όσα έχω ζήσει.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 08:47, 14-04-08:

@Valder [ ή όποιον άλλο] γιατί μάλλον δεν το έπιασες "σωστά". Η κοπελιά με τη 10χρονη σχέση χώρισε "κοινεί συναινέση" (έτσι γράφεται?) γιατί και οι 2 δεν "αντεχαν άλλο". Επίσης μια τέτοια συμπεριφορά δεν είναι "προνόμιο" των γυναικών -κρίνοντας από τα παραδείγματα που έχω. Ένας γνωστός μου (λίγο πάνω από τα 30) είχε σχέση από το πρώτο έτος με μια κοπέλα,χωρίσανε κάπου στα 27 τους και στα 28 του "έβαλε στεφάνι" με μια άλλη μετά από σχέση 15 μηνών?(κάπου εκεί τέσπα). Ένας πρώην μου (με τον οποίο τα είχαμε 5 χρόνια) τα έφτιαξε σε dt με μια άλλη κοπελίτσα η οποία είναι κ.Κοκοφίκου ήδη εδώ και 2 χρόνια περίπου (με τον πρώην αυτό χωρίσαμε πριν 4 χρόνια).

Δεν είναι δλδ αποκλειστικά "γυναικείο" προνόμιο οι γάμοι-express μετά από μακροχρόνια σχέση

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 09:34, 14-04-08:

Νομίζω ότι υπάρχουν δύο κατηγορίες. Αυτοί που "θέλουν να παντρευτούν" κι αυτοί που "θα παντρευόνταν μόνο άν..." Αν η πρώτη κατηγορία μπλέξει με τη δεύτερη γίνεται πρόβλημα.

Άτομο της δεύτερης κατηγορίας μπορεί να θεωρήσει "έλλειψη ουσίας" το ότι το έτερον ήμισυ δηλώνει μέν έρωτας ζωής και πρώτη αγάπη τυχόν, όμως θα παντρευόταν έτσι κι αλλιώς γιατί,απλά, ανήκει στηνπρώτη κατηγορία. Κι εκεί να χωρίσει. Τότε το άτομο της πρώτης κατηγορίας δεν είναι διόλου απίθανο να πάντρευτεί πολύ σύντομα μια νέα σχέση. Για να αναπληρώσει το χαμένο χρόνο...

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:05, 14-04-08:

Ποτέ δεν τυχαινει κάποιος και λές τον παντρέυομαι, άλλοι παντρέυονται απο έρωτα και άλλοι απλά συμβιβάζονταο και ακόμα χειρότερα το κάνουν για καβάτζα και όφελος, το θέμα είναι να μην κοιτάμε τρυγύρο αλλα να επικεντρωνόμαστε σε αυτό που λέγετε καλή ζωή, το θέμα είναι έχω καλή ζωή=ευτυχία με κάποιον που με γεμίζει, αν το κάνω απο συμβιβασμό ή όφελος κάποια στιγμή βαριέσαι και λές "τι ένανα τώρα; πώς τον παντρέυτηκα αυτόν;"

Η καρδιά μας και η ζωή μας μας ανικουν το θέμα είναι εμείς τι είμαστε πρόθυμοι να κάνουμε, απλά συμβιωνουμε για να έχουμε μια σιγουριά για μας και τα παιδιά μας; ή παντρευόμαστε και κουραζόμαστε και παλέυουμε αλλα είμαστε ευτυχισμένοι;

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 10:38, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Ποτέ δεν τυχαινει κάποιος και λές τον παντρέυομαι...
Πάντα έτσι γίνεται

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 10:54, 14-04-08:

Bασικά το παν έγκειται στη φιλία ή καλύτερα στη γνωριμία πριν από κάποια σχέση. Γιατί όταν ξέρεις τον άλλο, έχεις δει τα καλά του, και τα στραβά του και τα έχεις δεχτεί (ή οχι, αλλά τα γνωρίζεις) . Άμα περιμένεις την πορεία της σχέσης για να τα ανακαλύψεις, φέξε μου και γλίστρησα, εκεί είναι που τρως το μεγαλύτερο ξενέρωμα και λες¨"Γιατί το έκανα αυτό" Και ως συνήθως οι πιο μεγάλοι έρωτες είναι σχεδόν κεραυνοβόλοι, δεν σου αφήνουν το χρόνο να γνβρίσεις τον άλλο φιλικά. Τώρα αν συ κάρτσουν και τα 2, θέλω κι εγώώώώ :p

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:41, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Πάντα έτσι γίνεται
Δηλαδή μου λές πώς απλά βλέπω κάποιον στον δρόμο και επειδή έτυχε να είναι καλός τον παντρέυομαι; τόσοι γάμοι απο αγάπη, ετυχε να γίνουν; δεν έτυχε τίποτα, είναι επιλογή μας, είναι σαν να λές ότι αφού έτυχε να είναι μπεκρής να με απατάει αλλα είναι καλός πατέρας τον πέρνω οχι καρδιά μου, αν πείς έτυχε να είναι αυτός τότε κάτι δεν θα πάει καλά στην συνέχεια... Γνωμη μου ου ίσως να μετράει λίγο γιατί είμαι απο αυτούς που δεν έτυχε αλλα πέτυχε, με κόπο και ταλαιπωρεία όχι γιατί έτυχε να είναι αυτός που πέρασε απο μπροστά μου ή που έκρινα καλό για τα παιδιά μου αλλα γιατί ήταν μέσα στην καρδιά μου και με έκανε να είμαι ευτυχισμένη, αλλωστε αυτός είναι ο σκοπός του γάμου η ευτυχία, όχι η συμβίωση

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 15:10, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Δηλαδή μου λές πώς απλά βλέπω κάποιον στον δρόμο και επειδή έτυχε να είναι καλός τον παντρέυομαι;
Επειδή έτυχε να είναι καλός για σένα

Νομίζω οτι δεν υπάρχει άνθρωπός που να πάντρεύεται με τη θέλησή του/της και να μήν θεωρεί τον/την σύντρφο που βρήκε καλή του τύχη

Το τί γινεται στη συνέχεια είναι μια άλλη υπόθεση

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 15:39, 14-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
ΏΠΑ ΡΕ ΜΗΤΣΟ! Ιερό Εκκλησίας ήταν για μένα εκεί.... ΤΙ ΑΓΓΙΖΕΙΣ;

ΥΓ: Και όπως είπα, όποιος μου αγγίξει την πρώην (όχι την πρόσφατη, την αμέσως προηγούμενη, που κι αυτή πρόσφατη είναι αλλά τέσπα) θα φάει μολότωφ στο πισινάκι!
Αν και συζητήθηκε το θέμα: Μου βγάζει μια αίσθηση ιδιοκτησίας αυτό, ή μου φαίνεται; Κανείς δεν ανήκει σε κανένα. Αυτή είναι η άποψή μου επ' αυτού του θέματος. Αν χωρίσω, ας κάνει ό,τι θέλει. Με αφορά μόνο ό,τι έκανε κατά τη διάρκεια της σχέσης μας.

Δεν ξέρω που τις έχεις δει αυτές τις γυναίκες αλλά επειδή χρησιμοποίησες το δικό μου ποστ για να τα πεις αυτά, οφείλω να με υπερασπιστώ λέγοντας ότι ουδέποτε κοίταξα σαν ξελιγωμένη τα ερωτευμένα ζευγάρια, ακόμα κι όταν δεν ήμουν ερωτευμένη.
Δεν ξέρω πως μπορείς και ξέρεις από τι είδους σχέση προέρχονται αυτές οι γυναίκες κι αυτοί οι άντρες, ότι δλδ έτσι ξελιγωμένα κοιτάζουν κατ αποκλειστικότητα αυτοί που πρώτα αγάπησαν και μετά ερωτεύτηκαν αλλά για να το λες σίγουρα έχεις τις πηγές σου.
Απλά δεν με αφορά εμένα αυτό σαν κατάσταση
Είμαι σίγουρος πως δεν σε αφορά καλή μου Κουέ. Απλά βρήκα την ενδιαφέρουσα άποψή σου, ως πάτημα για να σχολιάσω κάποια πράγματα που έχω δει στον ευρύτερο περίγυρό μου. Εδώ λοιπόν τίθεται ο διαχωρισμός. Αν έχεις κάνει την επιλογή σου με το οποιοδήποτε κριτήριο και νιώθεις όμορφα με αυτήν, όπως πιστεύω πως συμβαίνει στη δική σου περίπτωση, όταν δεν σου δημιουργεί συναισθήματα μειονεξίας και ανικανοποίητου, όπως οι περιπτώσεις που ανέφερα εγώ, τότε φυσικά δεν αποτελεί συμβιβασμό, αλλά ώριμη επιλογή. Για όσους ανθρώπους όμως ισχύει αυτό που έγραψα και είναι πολλοί, απ' όσο έχω τη δυνατότητα να διαπιστώσω, τότε πράγματι πρόκειται για τον ορισμό του συμβιβασμού.

Το ότι εκφράζεις μια συγκροτημένη άποψη, στην οποία αξίζει κάποιος ν' αντιπαρατεθεί, δεν σημαίνει πως οι αντιρρήσεις στρέφονται εναντίον σου, παρακαλώ να μη σου περνά καθόλου απ' το μυαλό...

όντως δεν κατάλαβες κι ευτυχώς δλδ γιατί είναι σχεδόν προσβλητικό το να πιστεύει κάποιος ότι μπορεί κάποιος να ήξερε απ το πρώτο 6μηνο της σχέσης ότι δεν πρόκειται να τσουλήσει και παρόλα αυτά να έκατσε 7 χρόνια σε σχέση κι άλλα 3 σε γάμο...
αλλά επειδή δεν με ξέρεις ως άνθρωπο δε θα προσβληθώ και θα σου πω μόνο ότι, ΦΥΣΙΚΑ και δεν το ήξερα απ το πρώτο 6μηνο της σχέσης αλλά το ανακάλυψα απ το πρώτο 6μηνο του γάμου
Ε, καλά το έπιασα, απλά ήταν λίγο θολό και χρειαζόταν διευκρίνηση. Με βάση αυτό που λες έδωσα τη δική μου απάντηση, ότι δηλαδή κάνουμε πως δεν βλέπουμε πως η σχέση μας έχει πάρει την άγουσα προς τ' αποδυτήρια και παντρευόμαστε ακριβώς τη στιγμή που έπρεπε να χωρίσουμε. Ξέρω κι εγώ τι σημαίνει συμβιβασμός αυτού του είδους και σίγουρα είμαι ο τελευταίος που θα ρίξει το λίθο του αναθέματος, δυστυχώς για μένα. Πολλοί το έχουν κάνει αυτό και η δική μου, όπως και η δική σου περίπτωση, μιλώντας για τον πρώτο γάμο, το επιβεβαιώνουν.

Αυτά δε που πρεσβεύω περί έρωτα, αγάπη και γάμο, αφορούν και ταιριάζουν μόνο στη δική μου ιδιοσυγκρασία κι εφόσον πρώτα έχω ζήσει όσα έχω ζήσει.
Πράγματι, σε σχέση με κάτι που αναφέρεις παραπάνω ("πως μπορείς και ξέρεις από τι είδους σχέση προέρχονται αυτές οι γυναίκες κι αυτοί οι άντρες, ότι δλδ έτσι ξελιγωμένα κοιτάζουν κατ αποκλειστικότητα αυτοί που πρώτα αγάπησαν και μετά ερωτεύτηκαν"), συνειδητοποιώ κάτι τώρα. Στην πραγματικότητα, αυτό που βγαίνει από τη συζήτηση, όχι μόνο μεταξύ μας, είναι το γεγονός πως τελικά, με όποιο τρόπο κι αν ξεκίνησε ο γάμος, από έρωτα ή από "συνοικέσιο" κάθε είδους, πάντα καταλήγει σε αυτήν τη φρικτή απογοήτευση. Πέρασαν 10 χρόνια σχέσης από έρωτα, η οποία ναυάγησε, παντρεύτηκε η πρώην κάποιον μετά από σύντομη γνωριμία, άρα μάλλον συμβιβασμό, σε κακό θα της βγει και πάλι, που λέει κι ο Valder. Μου θυμίζει αυτό που συζητούσαμε στο θέμα περί της αέναης τιμωρίας του Σίσυφου και του Τάνταλου. Και πάλι ο καθένας υπερασπίστηκε τις επιλογές του, άσχετα αν η αιώνια επανάληψη έχει πάντα το ίδιο αποτέλεσμα. Αυτό που δεν κατάλαβα, από αυτά που συζητούμε, είναι γιατί επιμένουμε να παντρευόμαστε, αφού είμαστε τόσο σίγουροι πως κάποτε θα μας χαλάσει...

Ρε σεις, λέτε τελικά ο Πειρατής να έχει δίκιο και άδικα να τρώει τόσες αρνητικές ψήφους ο άνθρωπος;;;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:16, 14-04-08:

Αν και συζητήθηκε το θέμα: Μου βγάζει μια αίσθηση ιδιοκτησίας αυτό, ή μου φαίνεται; Κανείς δεν ανήκει σε κανένα. Αυτή είναι η άποψή μου επ' αυτού του θέματος. Αν χωρίσω, ας κάνει ό,τι θέλει. Με αφορά μόνο ό,τι έκανε κατά τη διάρκεια της σχέσης μας.
Δεν με ενδιαφέρει τι βγάζει στον καθένα που το διαβάζει αγαπητέ μου Χάος. Μπορεί να φαίνεται και έτσι όπως το λες αλλά δε με ενδιαφέρει γιατί δεν το παίρνω έτσι. Εγώ απλά αυτό νιώθω και δε μου αρέσει να μου κάνουν κριτική στο τι νιώθω (δεν αναφέρομαι σε σένα προφανώς). Ουδέποτε υποχρέωσα καμία να γεροντοκορέψει μετά από μένα. Ας κάνει ότι θέλει. Απλά εμένα δε θα μ' αρέσει να τη χαμουρεύει άλλος γιατί προφανώς αγαπάω... Κατάλαβες; Κι αν αγαπάς, απλά δεν επιτρέπεις σε κάτι τέτοιο να συμβεί εξαρχής. Το να συμβεί και να πας να το διακόψεις χωρίς να θέλει η άλλη, είναι εγωιστικό και ιδιοκτησιακό. Το να νιώθεις όμως αυτή την καούρα μέσα σου ακόμα επειδή αγαπάς, δε νομίζω να ναι καθόλου ιδιοκτησιακό ή εγωιστικό!

Ποιός έχει τα κότσια να πεί ότι είναι αγάπη αυτό κι όχι εγωισμός; Κανείς! Γιατί τότε θα πρέπει να αντιμετωπίσετε την ενοχή για όσους τυχόν αγαπημένους που αφήσατε πίσω αλλά δεν ξαναγγίξατε για να μη χαλάσει η δική σας ζωή. Αυτό πείτε μου μόνο κι αφήστε τις θεωρίες και τις βαθμολογίες και τα μα μου! Είστε τόσο ανώτεροι μερικοί ή τόσο συνειδητοποιημένοι που δέχεστε στο μυαλό σας κάποιο άτομο να αγγίζει τον/την αγαπημένο/η σας και δεν σας καίει καθόλου, απλά και μόνο γιατί μάθατε να προστατεύετε τον εαυτό σας ξαφνικά και γιατί "είναι δικαίωμά του";

Η γιατί φοβηθήκατε να πάτε και να του/της πείτε ότι τον/την αγαπάτε, μήπως πληγωθεί ο εγωισμός σας;

Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

H Δανάη έγραψε στις 20:53, 14-04-08:

Δε νομίζω πώς μετα από 10 χρόνια σχέσης θα πάει η αλλη και θα παντευτει τον επόμενο σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα απλά γιατί βλέπει ότι περνούν τα χρόνια ή επειδή θέλει να εκδικηθεί τον πρώην! Το βρίσκω λίγο βλακεία...

Απλά πιστεύω ότι στα 20 πχ που έκαναν σχέση κανείς από τους 2 δε σκεφτόταν τον γάμο ήθελαν να περνάνε καλά και τέλος! Μετά από 10 χρόνια μπορεί να βαρέθηκαν, να κουράστηκαν, να μην ήθελαν τέλοσπάντων να ζήσουν για "πάντα" με τον άλλον αλλά να ζήσουν άλλα πράγματα! Δε καταλαβαίνω γιατί αυτό ειναι κακό! Χειρότερο θα ήταν να μείνουν σε μια σχέση που δεν τους ικανοποιεί...
Τώρα αν έτυχε (γιατί είναι κ θέμα τύχης) η κοπέλα να γνωρίσει κάποιον ο οποίος την ικανοποιεί καλύτερα και αυτή τη σχέση τους της προσφέρει πράγματα που η προηγούμενη δε μπορούσε γιατί να μην παντρευτούν? δεν το βρίσκω κακό...αν αυτοί οι δυο το νιώθουν σωστό τότε δε πέφτει λόγος σε κανένας! Το αν έκαναν καλά ή όχι θα φανεί στο μέλλον...!!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 21:15, 14-04-08:

Εγώ θα έρθω να συμφωνήσω με την ΚουΕ- στα 35 σου είσαι πολύ πιο συνειδητοποιημένος και έχεις αρκετές εμπειρίες ώστε να μπορείς να κρίνεις σε σχετικά μικρό χρονικό διάστημα αν ένας άνθρωπος σου κάνει - με την έννοια ότι ανταποκρίνεται στα standards σου- ή όχι. Στις μικρές ηλικίες κυριαρχεί το συναίσθημα επί της λογικής γι' αυτό και οι νέοι είμαστε πιο επιρρεπείς στα λάθη, σε σχέση με τους μεγαλύτερους, που μπορεί να μην είναι πιο έξυπνοι, αλλά έχουν περισσότερα βιώματα.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 10:03, 15-04-08:

Εμένα φίλε Valder δεν με πειράζει ιδιαίτερα να την αγγίξει άλλος την πρώην. Όταν τελειώνει μια σχέση, έχει μάλλον τους λόγους της. Αγάπη σημαίνει να χαίρεσαι με τη χαρά του άλλου, δεν είναι;

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους