Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,074 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,659 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Έχουν πάντα σημασία όλες οι λεπτομέρειες ;

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 17:21, 15-12-12:

Πολύ συχνά όταν συζητάω με κάποιον για ένα θέμα συνήθως καταλήγω να δίνω χοντροειδείς απαντήσεις τύπου "Έλα μωρέ" , "Σιγά", "Λεπτομέρειες τώρα" ενώ ο συνομιλητής μου θα μου πει : "Όλα έχουν σημασία" και όντως το εννοεί.
Είναι κάποιοι άνθρωποι που δίνουν μεγάλη σημασία σε λεπτομέρειες. Σκέφτομαι κι εγώ αν είχα δώσει την απαραίτητη προσοχή σε κάποιες λεπτομέρειες γύρω μου, η ζωή μου θα ήταν τελείως διαφορετική. Είτε καλύτερη, είτε χειρότερη.
Για να μην αοριστολογώ ας πω ένα πολύ απλό παράδειγμα:
Ας πούμε βλέπω καμιά φορά το "Κάτι ψήνεται" και παρατηρώ με πόση επιμέλεια και σχολαστικότητα φροντίζουν τη διακόσμηση του τραπεζιού. Διπλώνουν προσεκτικά τις χαρτοπετσέτες, τοποθετούν στη σωστή σειρά διάφορα πιρούνια και κουτάλια (άλλο για τη σαλάτα, άλλο για τη σούπα, άλλο για το γλυκό κτλ). Τοποθετούν ,επίσης , διαφόρων ειδών ποτήρια άλλο για το κρασί, άλλο για το νερό, άλλο για το αναψυκτικό και πάει λέγοντας. Θα φροντίσουν, ακόμη, το χρώμα του τραπεζομάντηλου να ταιριάζει με την κουρτίνα που βρίσκεται στο χώρο, θα βάλουν το απαραίτητο ντεκόρ στη μέση και τέλος πάντων μια ολόκληρη φιλοσοφία από πίσω. Εντάξει, savour vivre θα μου πείτε, αλλά πιστεύω ότι τέτοιου είδους άνθρωποι είναι γενικότερα σχολαστικοί. Επίσης, θα μου πείτε τηλεοπτική εκπομπή είναι.Υπάρχει και το έπαθλο. Αλλά και πάλι, τέτοια παραδείγματα ανθρώπων υπάρχουν και στην καθημερινή μας ζωή.
Εγώ, πάλι, τα βλέπω τελείως διεκπεραιωτικά τα πράγματα.Η φιλοσοφία μου χαρακτηρίζεται από μια χοντροκοπιά. Δεν ξέρω αν αυτό με έχει οδηγήσει σε καλό δρόμο ή όχι, πάντως με έχει γλιτώσει αρκετές φορές από ανούσιο κόπο και χρόνο.Εγώ αυτό το ονομάζω πρακτικότητα. Σκέφτομαι, όμως, ότι κάποιες φορές αυτή η "πρακτικότητα" και η "τελεσφορική" διάθεση που με διακρίνει έχει ως αποτέλεσμα να προσπερνάω πράγματα που είναι πολύ σημαντικά. Ίσως αν έδειχνα περισσότερη προσοχή σε λεπτομέρειες να είχα και τελείως διαφορετικό χαρακτήρα τώρα ή να είχα διαφορετικές ευκαιρίες στη ζωή μου. Ποιος ξέρει;
Από την άλλη δεν μπορώ και τους ανθρώπους που πνίγονται σε μια κουταλιά νερό. Μου ρχεται να τους χαστουκίσω. Μου προκαλούν πονοκέφαλο. Τους προτείνω μια λύση πρακτική για να βγουν από το και καλά "αδιέξοδό" τους αλλά δεν ικανοποιούνται.Συνεχίζουν να γκρινιάζουν και μπλέκονται σε έναν κυκεώνα σκέψεων που διαιωνίζουν το πρόβλημα.
Τελικά ποιος σκέφτεται σωστά;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:01, 15-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Πολύ συχνά όταν συζητάω με κάποιον για ένα θέμα συνήθως καταλήγω να δίνω χοντροειδείς απαντήσεις τύπου "Έλα μωρέ" , "Σιγά", "Λεπτομέρειες τώρα" ενώ ο συνομιλητής μου θα μου πει : "Όλα έχουν σημασία" και όντως το εννοεί.
Είναι κάποιοι άνθρωποι που δίνουν μεγάλη σημασία σε λεπτομέρειες. Σκέφτομαι κι εγώ αν είχα δώσει την απαραίτητη προσοχή σε κάποιες λεπτομέρειες γύρω μου, η ζωή μου θα ήταν τελείως διαφορετική. Είτε καλύτερη, είτε χειρότερη.
Ας πούμε βλέπω καμιά φορά το "Κάτι ψήνεται" και παρατηρώ με πόση επιμέλεια και σχολαστικότητα φροντίζουν τη διακόσμηση του τραπεζιού. Διπλώνουν προσεκτικά τις χαρτοπετσέτες, τοποθετούν στη σωστή σειρά διάφορα πιρούνια και κουτάλια (άλλο για τη σαλάτα, άλλο για τη σούπα, άλλο για το γλυκό κτλ). Τοποθετούν ,επίσης , διαφόρων ειδών ποτήρια άλλο για το κρασί, άλλο για το νερό, άλλο για το αναψυκτικό και πάει λέγοντας. Θα φροντίσουν, ακόμη, το χρώμα του τραπεζομάντηλου να ταιριάζει με την κουρτίνα που βρίσκεται στο χώρο, θα βάλουν το απαραίτητο ντεκόρ στη μέση και τέλος πάντων μια ολόκληρη φιλοσοφία από πίσω. Εντάξει, savour vivre θα μου πείτε, αλλά πιστεύω ότι τέτοιου είδους άνθρωποι είναι γενικότερα σχολαστικοί. Επίσης, θα μου πείτε τηλεοπτική εκπομπή είναι.Υπάρχει και το έπαθλο. Αλλά και πάλι, τέτοια παραδείγματα ανθρώπων υπάρχουν και στην καθημερινή μας ζωή.
Εγώ, πάλι, τα βλέπω τελείως διεκπεραιωτικά τα πράγματα.Η φιλοσοφία μου χαρακτηρίζεται από μια χοντροκοπιά. Δεν ξέρω αν αυτό με έχει οδηγήσει σε καλό δρόμο ή όχι, πάντως με έχει γλιτώσει αρκετές φορές από ανούσιο κόπο και χρόνο.Εγώ αυτό το ονομάζω πρακτικότητα. Σκέφτομαι, όμως, ότι κάποιες φορές αυτή η "πρακτικότητα" και η "τελεσφορική" διάθεση που με διακρίνει έχει ως αποτέλεσμα να προσπερνάω πράγματα που είναι πολύ σημαντικά. Ίσως αν έδειχνα περισσότερη προσοχή σε λεπτομέρειες να είχα και τελείως διαφορετικό χαρακτήρα τώρα ή να είχα διαφορετικές ευκαιρίες στη ζωή μου. Ποιος ξέρει;
Από την άλλη δεν μπορώ και τους ανθρώπους που πνίγονται σε μια κουταλιά νερό. Μου ρχεται να τους χαστουκίσω. Μου προκαλούν πονοκέφαλο. Τους προτείνω μια λύση πρακτική για να βγουν από το και καλά "αδιέξοδό" τους αλλά δεν ικανοποιούνται.Συνεχίζουν να γκρινιάζουν και μπλέκονται σε έναν κυκεώνα σκέψεων που διαιωνίζουν το πρόβλημα.
Τελικά ποιος σκέφτεται σωστά;

....
σορρυ, το εχασα
...το προβλημα ειναι το 'κατι ψηνεται'? αλλαξε καναλι βρε παιδι μου

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:14, 15-12-12:

Θα μπορούσες να βάλεις τουλάχιστο ένα σπόιλερ στο δικό μου μήνυμα, σε αυτήν την εκτενέσταστη και ουσιώδη τοποθέτησή σου.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gorfuingwen

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Gorfuingwen
Ο Gorfuingwen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 26 μηνύματα.

O Gorfuingwen έγραψε στις 18:22, 15-12-12:

Σαβουρ vivre
σε καλό σου
μπεεε

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:23, 15-12-12:

Τι δεν το έγραψα σωστά;;;;;;

Παράθεση

Gorfuingwen

Νεοφερμένος

O Gorfuingwen έγραψε στις 18:29, 15-12-12:

Τι δεν το έγραψα σωστά;;;;;;
Οχι καλη μου προβατινα
Απλα βρηκες την ουσια του ζητηματος

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:32, 15-12-12:

Α εντάξει γιατί αισθάνομαι λίγο ανασφαλής όταν μιλώ γαλλικά.

Παράθεση

DreamsRevenge

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DreamsRevenge
H DreamsRevenge αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,241 μηνύματα.

H DreamsRevenge sans toit, ni loi έγραψε στις 18:48, 15-12-12:

ok στην πραγματικότητα η φράση είναι savoir vivre από το ρήμα savoir που σημαίνει ξέρω και το ρήμα vivre που σημαίνει ζω.
Πράγματι όμως... η δική σου εκδοχή Ψαραδέλλη είναι πιο καίρια

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 18:50, 15-12-12:

"Οχι!!!!"

Ελά καλέ που θα δώσεις σημασία σε οτιδήποτε συμβαίνει γύρω σου!!
Θα χάσεις τις ισορροπίες σου , θα αποπροσανατολιστείς!!!
Το κάτι ψήνεται ειναι διαγωνισμος!! Πρεπει να είναι όλα στην εντέλεια ,δεν είναι άποψη ζωής!

Ο κάθε άνθρωπος δίνει σημασία σε ότι τον αφορά!! Δεν είμαστε όλοι για όλα!! Θα ήταν πολύ κουραστικό άλλωστε!!!!!!!!!!

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 18:52, 15-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge

ok στην πραγματικότητα η φράση είναι savoir vivre από το ρήμα savoir που σημαίνει ξέρω και το ρήμα vivre που σημαίνει ζω.

Γαμώτο, δεν πρόσεχα ποτέ στην ώρα των γαλλικών.
Αρχική Δημοσίευση από DreamsRevenge
Πράγματι όμως... η δική σου εκδοχή Ψαραδέλλη είναι πιο καίρια

Σε ευχαριστώ DreamsRevenge!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 18:55, 15-12-12:

ζαμπουνης

μην σας τρολλαρει η προβατινα, σκοπιμως το εγραψε ετσι, και της αξιζει ενα 250% ινφράξιο

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lysippe

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lysippe
H Lysippe αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών . Έχει γράψει 952 μηνύματα.

H Lysippe έγραψε στις 18:55, 15-12-12:

Η λεπτομέρεια και οι "λεπτοί χειρισμοί" είναι αυτά που κάνουν την διαφορά!

Χωρίς να σημαίνει ότι όποιος το πιστεύει και το ακολουθεί αγγίζει τα όρια του ψυχωτικού και της υπερβολής.

Παράθεση

aegloswen

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη aegloswen
H aegloswen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,735 μηνύματα.

H aegloswen έγραψε στις 18:59, 15-12-12:

Το τι είναι σωστό και τι όχι διαφοροποιείται ανάλογα με την κατάσταση και τις συνθήκες.
Άλλες φορές χρειάζεται να δώσεις σημασία στις λεπτομέρειες για να καταλήξεις κάπου,άλλες φορές όχι.

Αν και γενικότερα ο τρόπος που το βλέπει η Ψαραδέλλη είναι πιο προσγειωμένος.
Αν σκεφτόμασταν έτσι αρκετοί άνθρωποι,
θα είχαμε αποφύγει σε μεγάλο βαθμό αρκετή από τη μιζέρια και τα μικροπροβλήματα μας,
θα αντιμετωπίζαμε πιο "συνολικά" την κατάσταση,
δεν θα βρίσκαμε αδιέξοδα από το τίποτα και δεν θα παιδεύαμε και τους γύρω μας.

Επομένως το να πορεύεται κάποιος στη ζωή του σύμφωνα με το αρχικό πόστ για μένα είναι "καλύτερο",
σε σχέση με το να γίνεται maniac με τις λεπτομέρειες κλπ.

Ωστόσο το ιδανικό,είναι προφανώς μια ισορροπημένη κατάσταση ανάμεσα και στα δύο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aegloswen : 15-12-12 στις 19:15.
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη timonierhs
Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε στις 19:02, 15-12-12:

Απο τη στιγμη που κι εσυ η ιδια λες οτι ακομα και τα μικρα πραγματα γυρω μας παιζουν εστω και μικρο ρολο στη ζωη μας, που συμφωνω... Κι απο τη στιγμη που παραδεχεσαι οτι δεν γνωριζεις(κι ουτε προκειται ποτε να μαθεις) πως θα ηταν τωρα η κατασταση, χειροτερη η καλυτερη, αν μερικες λεπτομερειες στο παρελθον ηταν διαφορετικες...Τοτε ποιο το νοημα να το συζηταμε;

Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 19:11, 15-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από thimiosrg
Τοτε ποιο το νοημα να το συζηταμε;
Ναι αυτό είναι ένα καλό ερώτημα όταν συζητάμε για φιλοσοφία.

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
μην σας τρολλαρει η προβατινα, σκοπιμως το εγραψε ετσι, και της αξιζει ενα 250% ινφράξιο
Πού πήγε το πνεύμα των Χριστουγέννων;

Παράθεση

Gorfuingwen

Νεοφερμένος

O Gorfuingwen έγραψε στις 19:13, 15-12-12:

Για γαλ[λ]οπούλες
Το πάσχα πάλι εσύ
Αντε

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Akis_Megara
Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε στις 00:10, 16-12-12:

Ο καθένας έχει την δική του προσωπικότητα αυτό ξέρω εγώ. Και εγώ της ίδιας άποψης ειμαι σπάνια κοιτάζω τις λεπτομέριες...

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,246 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 11:11, 16-12-12:

Εγώ είμαι το ακριβώς ανάποδο, με ενδιαφέρουν τρομερά οι λεπτομέρειες και αναλύω τα πάντα, οπότε αυτό που ακούω συνη΄θως είναι "κούλαρε λίγο, ξεκόλλα, μην αναλύεις τόσο πολύ τα πράγματα" κλπ.Αυτό το κάνω σχετικά με τις ανθρώπινες σχέσεις κι όχι σε μικροπράγματα όπως πώς θα βάλω το μαχαιροπίρουνο κλπ. Απλά σκέφτομαι παραπέρα από κάποιους ανθρώπους, υπολογίζω όλα τα σενάρια και όταν λέω "ας κάνουμε αυτό γιατί αν δεν το κάνουμε μπορεί να μας πουν αυτό κι αυτό" με κοιτάνε κατάπληκτοι και μου λένε οτι είμαι υπερβολική και καχύποπτη. Ο λόγος που το κάνω αυτό είναι οτι προτιμώ να κάνω ένα λάθος ξέροντας οτι ήταν λάθος παρά να βρεθώ προ εκπλήξεως. Κι όταν έχεις αυτή τη νοοτροπία, να μην πιαστείς κορόϊδο δηλαδή, ναι, όλα μετράνε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Μάξιμος

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Μάξιμος
Ο Μάξιμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Σκηνοθέτης . Έχει γράψει 1,486 μηνύματα.

O Μάξιμος έγραψε στις 12:24, 16-12-12:

Το μόνο σίγουρο, είναι ότι κανείς δεν γνώριζε από την αρχή.
Υπάρχει το προφανές. Αυτό που βλέπουμε και δεν μας αφήνει να δούμε τίποτ’άλλο πίσω από αυτό ή και δεν επιθυμούμε να δούμε. Μου θύμισες την ιστορία της Gilda, στο κομμωτήριο. http://www.e-steki.gr/member.php?u=65861
…….Τελικά ποιος σκέφτεται σωστά;
Τελικά, σε απασχολεί ποιος σκέπτεται σωστά, ποιο σωστά, ποιος κάνει λάθη, λίγο λάθη ή πόσο πατάει η γάτα στο γιαούρτι;
Υ.Γ. πάντως εγώ, δεν θα άφηνα ποτέ να πατήσει η γάτα μου στο γιαούρτι.
Θα προτιμούσα να το κάνω τζατζίκι.
Με μια, δυο, σκελίδες σκόρδο. Ένα και μισό μίλγκραμ, εσάνς funghi porcini, μία μικρή ως πολύ μικρή πρέζα μαγντανό και μη ξεχάσω το καλύτερο, καθώς θα ανακατεύω να πρεζάρω μετρώντας επτά φορές μυτζήθρα.
Αχ, πόσο θεχασάρης είμαι, μούφυγε κάτι, μούφυγε κάτι, πού θα μου πάει, πού θα μου πάει, προφανές είναι, γιατί δεν το βλέπω; Γιατί…;
Α το βρήκα! Δεν έχω γάτα.
Αν είχα όμως; Το ίδιο θα έκανα…

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 14:15, 16-12-12:

Mιλάς για τον κόσμο που κολλάει σε λεπτομέρειες στην καθημερινότητά του? Στην κοπέλα που δεν θα βγει από το σπίτι αν δεν έχει φτιάξει μαλλιά και μακιγιάζ στην εντέλεια? Στην παρανοϊκή νοικοκυρά που δεν ανέχεται έναν κόκκο σκόνης στο πάτωμά της? Στον άντρα που θα καθαρίσει τον μικροσκοπικό λεκέ του αυτοκινήτου του με την γραβάτα? Μιλάμε για τέτοια σημασία στη λεπτομέρεια?
Κάτι μου λέει πως αυτοί οι άνθρωποι θα υστερούν σε πολλά άλλα. Προτιμώ να κάνω πασαλλείματα σε πολλά παρά να κάνω τέλεια 1-2 πράγματα. 'Η έστω να κάνω τέλεια κάτι όταν υπάρχει κάποιος λόγος, όχι συνέχεια.
Αυτός είναι και ο βασικός λόγος που δεν μπορώ να διαλέξω έναν τομέα να εξειδικευτώ (ένα επάγγελμα για την υπόλοιπη ζωή μου), δεν μπορώ να ασχολούμαι πολύ με λίγα πράγματα και καθόλου με άλλα.

Παράθεση

εμμα_τριντεντ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη εμμα_τριντεντ
H εμμα_τριντεντ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,120 μηνύματα.

H εμμα_τριντεντ έγραψε στις 15:05, 16-12-12:

Προσωπικά δε θα πήγαινα σε μια τέτοια εκπομπή μιας και θεωρώ ακόμα και τη συμμετοχή χάσιμο χρόνου. Ντάξει ίσως ένας ακόμη λόγος να ήταν πως θα σέρβιρα για κυρίως πιάτο τοστ και για γλυκό κίντερ μπουένο

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ με την aegloswen.

Το να δίνεις σημασία σε τέτοιες λεπτομέρειες όπως τις παραπάνω μου φαίνεται κάπως καθυστερημένο και βαρετό. Όλα αυτά τα του savoir vivre μου προκαλούν ένα συναίσθημα μιζέριας και get a life feeling. Λες και δεν είναι ήδη πολύτιμος ο χρόνος και μικρή η ζωή μας... Ας είμαστε σχολαστικοί σε πιο ουσιώδη πράγματα.

ps. αν κάποιος που με γνωρίζει προσωπικά το διαβάσει, έχει κάθε δικαίωμα να με μουτζώσει

Παράθεση

MissKit (Bastet 1/3 ΜΕΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη MissKit
H Bastet 1/3 ΜΕΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Μελισσοκόμος και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,160 μηνύματα.

H MissKit έγραψε στις 16:41, 16-12-12:

Απορώ με το ότι κολλήσατε να σχολιάζετε την εκπομπή...

Τα πράγματα είναι απλά όμως κι εμείς έχουμε χαθεί στη μετάφραση. Διαβάζοντας την Ψαραδέλλη αντιλαμβάνομαι πως επιστρέφουμε και πάλι σε κάτι που έχουμε συζητήσει πολλές φορές σε άλλα threads. Το τι ζητά καθένας από τη ζωή του.

Εντελώς πρακτικό είναι, λοιπόν, το να έχεις άλλο ποτήρι για το κρασί, άλλο για το νερό και άλλο για το αναψυκτικό στο τραπέζι σου διότι διαφορετικά θα καταλήξεις να πίνεις νερωμένο κρασί με γεύση κόκα κόλα. Το ζήτημα είναι αν αυτό το θεωρείς σημαντικό ή όχι. Η υπερανάλυση του οτιδήποτε από την άλλη είναι διυλιστήριο κουνουπιών και θεωρώ πως ουδεμία σχέση έχει με "πρακτικές" λεπτομέρειες.

Κάτι που δεν κατανοώ είναι το γιατί παρουσιάζετε όλοι τις λεπτομέρεις ως "κόλλημα". Εγώ τις βλέπω ως έναν ακόμη τρόπο να απολαύσεις τη ζωή. Η μυρωδία ενός λουλουδιού που σε έφτασε περανώντας δίπλα του είναι μια λεπτομέρεια που μπορεί και να μην παρατηρήσεις σκεπτόμενος πόσο βιάζεσαι. Μπορεί όμως να σου φτιάξει στιγμιαία τη διάθεση και να σταματήσεις να το μυρίσεις για λίγο ακόμη πριν συνεχίσεις την πορεία σου.

Άλλο παράδειγμα από την καθημερινότητα; Το να φας το φαγητό σου όσο ζεστό σου αρέσει ώστε να το απολαύσεις περισσότερο.

Ακόμη και το τι θα χαρακτηρίσουμε λεπτομέρεια έχει να κάνει με τις προτεραιότητές μας, επομένως είναι δύσκολο να τεθούν όρια στο τι έχει σημασία και τι όχι. Ισχύει πως όλα έχουν σημασία, το θέμα είναι σε τι επιλέγει ο καθένας να δώσει σημασία. Αυτό που είναι ασήμαντο για μένα, μπορεί να είναι καίριο για σένα and so on...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη MissKit : 16-12-12 στις 18:54. Αιτία: ...ο δαίμων!
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 07:51, 14-06-13:

Όχι μόνο πιστεύω πως έχουν σημασία αλλά είμαι πεπεισμένος ότι όλη η ουσία στις λεπτομέρειες βρίσκεται. Ο χαρακτήρας του ανθρώπου, η συνέπεια, η ευγένεια, η ειλικρίνεια, η καλοσύνη, η ανιδιοτέλεια και πολλά άλλα φαίνονται στα λεγόμενα "μικρά", "ασήμαντα" πράγματα. Δεν χρειάζεται να περιμένουμε τα σημαντικά θέματα για να κρίνουμε συμπεριφορές και χαρακτήρες, τις περισσότερες φορές, αν όχι πάντα, οι λεπτομέρειες δείχνουν με σαφήνεια τι συμβαίνει.

Εντάξει δεν λέω ότι πρέπει να ελέγχουμε όλες τις λεπτομέρειες σε σημείο ψύχωσης. Προφανώς υπάρχουν και πολλές οι οποίες είναι ασήμαντες, δεν εννοώ να καταλήξουμε να ψάχνουμε να βρούμε γιατί κάποιος προτιμά το ζαμπόν από την γαλοπούλα.

Εν κατακλείδι, οι λεπτομέρειες δεν κάνουν απλώς την διαφορά αλλά συνάμα συνθέτουν και την ουσία (και την συνουσία επίσης).

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma_Libre
H Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 11:20, 14-06-13:

Χμ..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 12:32, 14-02-15:

Σιγουρα κι εγω το πιστευω η λεπτομερεια κάνει την διαφορά στα πάντα μη σου πω!
Στη διακόσμηση του σπιτιού μου όλα είναι μελετημένα μέχρι κάθε τελ λεπτομέρεια. Ενα πραγμα να βάλεις διαφορετικά αλλάζει εντελώς η εικόνα!

Εδω το φρυδι μας βγαζουμε και μια τριχα μπορει να στο φτιάξει η να στο χαλασει τελειως!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους