Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,088 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,944 μηνύματα σε 74,641 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Χοτ σοκολάτα με λικέρ βύσσινο

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 04:35, 30-12-12:

Καλοκαίρι του 2012.Λιάζομαι στην παραλία και αναρωτιέμαι πότε στο διάλο θα έρθει ο χειμώνας γιατί έχω βαρεθεί να πίνω φρέντο,εσπρέσσο γλυκό και θέλω -επιτέλους- να πιω ζεστή σοκολάτα με γεύση βύσιννο.Και εκεί λοιπόν,με χτυπά κατακέφαλα η έμπνευση.
Ιδού το μεγαλείο :

ΛΙΚΕΡ ΒΥΣΣΙΝΟ
1 κιλό βυσσινάκια
1 κιλο ζαχαρίτσα
1 κιλό κονιακάκι ή βοτκίτσα ή τσιπουράκι ή καθαρο οινοπνευματάκι (το αγοραζουμε από το φαρμακείο)
5-6 γαρυφαλλάκια
2 ξυλαράκια κανελίτσας
Ήλιος
Βάζο
Σκουρόχρωμο μπουκάλι
Τούλι (επ'ευκαιρίας,για το χρηστούλη)

ΡΟΦΗΜΑ ΣΟΚΟΛΑΤΑΣ
Κακάο σκόνη
Γαλατάκι
Ζαχαρίτσα (προαιρετική)

Λοιπόμ.Η συταγή για να γίνει,πρέπει να ξεκινήσει από το προηγούμενο καλοκαίρι
Ναι καλοκαίρι.Διαλέξτε μια ζεστή και ηλιολουστη μέρα να ξεκινήσετε τη διαδικασία.Παρτε τα βύσσινά σας και πανω από μια λεκάνη,βγάλτε τα κουκουτσάκια.Τα κουκουτσάκια τα πετάμε αλλού,τη λεκάνη τη βάλαμε γτι θέλουμε τα ζουμάκια που θα βγουν από το φρουτάκι.Παράλληλα φτιάξτε και ένα δροσιστικό μοχιτάκι για να περνά η ώρα ευχάριστα.
Αφού λοιπόμ τα ξεκουκουτσιάσετε όλα,βάλτε τα σε ένα μεγάλο βάζο -μαζι με ό,τι ζουμάκι βγήκε- σε στρώσεις με τη ζάχαρη (βυσσινάκια-ζάχαρη,βυσσινάκια-ζάχαρη,βυσσινάκια-ζάχαρη,βυσσινάκια-ζάχαρη,βυσσινάκια-ζάχαρη,βυσσινάκια-ζάχαρη).Κλέιστε το πώμα με το τούλι και αφήστε το βάζο για 30 μέρες στον ήλιο.Το πρωί έξω,το βράδυ μέσα. (γιου σι γουατ αϊ ντιντ δεαρ
Στις 30 μέρες,βάζετε μέσα το αλκοόλι.Εγώ χρησιμοποιήσα βότκα.Γιαμ-γιαμ.
Ξανα-μανα στον ήλιο.Για άλλες 20 μέρες.Αλλά αυτή τη φορά κλείνετε κανονικά το καπάκι.
Οταν πια φτάσετε στην πεντηκοστή μέρα,σουρώνετε στο περιεχόμενο του βάζου στο μπουκάλι.
Έτοιμο το λικεράκι γιαμ-γιαμ!
Αφου περάσουν 5 μήνες περίπου,και έχει έρθει πια ο χειμώνας,ένα βράδυ που κάνει το κρυάκι του,βάζετε στο μπρίκι λίγο γάλα και το ζεσταίνετε.Προσοχή να είστε από πανω του γιατι το γάλα πιάνει εύκολα.Ρίχνεται στο ζεστό γάλα τη σκόνη κακάο και τη ζάχαρη (εγώ εν βάζω).Το κατεβάζετε από τη φωτιά και χύνετε σε μια κούπα.Προσθέτετε και λίγο λικεράκι,και άντε γειά μας!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 09:57, 30-12-12:

Δεν βλέπω οδηγίες για μην είναι τα χέρια μας λες και σφάξαμε κόσμο...Εχω παιδικό τράυμα με τα βύσσινα, δεν θέλω να τα ξαναπιάσω ποτέ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστιάννα ^^ (Ίδιο με το ψεύτικο.)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Χριστιάννα ^^
H Ίδιο με το ψεύτικο. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,028 μηνύματα.

H Χριστιάννα ^^ ..όταν βλέπω τον κοσμάκη πάντα θλίβομαι. έγραψε στις 12:49, 30-12-12:

Ναι, κάτι μου λέει πως για τη dio αυτό είναι από τα καλά της υπόθεσης.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 12:54, 30-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Δεν βλέπω οδηγίες για μην είναι τα χέρια μας λες και σφάξαμε κόσμο...Εχω παιδικό τράυμα με τα βύσσινα, δεν θέλω να τα ξαναπιάσω ποτέ.
Ρε χριστινελε σορρυ,εμας στο χωριο δε μας νοιαζει αν θα χαλασουμε το πεντικιουρ η τη μπλουζα μας

Αρχική Δημοσίευση από Χριστιάννα ^^
Ναι, κάτι μου λέει πως για τη dio αυτό είναι από τα καλά της υπόθεσης.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Pequeño
H Pequeño αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,761 μηνύματα.

H Pequeño έγραψε στις 13:56, 30-12-12:

Εμένα δε με νοιάζει αν λερωθώ, σιγά. Βάζεις μια παλιά μπλούζα, πλένεσαι και με το λάστιχο (να δροσιστούμε, καλοκαιράκι θα είναι) και είσαι οκ.
Το πρόβλημα είναι ότι εδώ που είμαι τα βύσσινα δεν τα βρίσκω εύκολα. Πρέπει να είσαι σε χωριό που υπάρχουν βυσινιές. Πέτυχα μια φορά στη λαική αλλά δε μου γέμισαν το μάτι.
Οπότε μπορώ να το κάνω και με άλλο φρούτο; Πχ κεράσι ας πούμε; Το έχεις δοκιμάσει;

Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

O diotima έγραψε στις 13:58, 30-12-12:

Ρε χαζο,φτιαξε λικερ με οποιο φρουτο σου αρεσει
Ολα πανε με τη σοκολατα,αν αυτο ειναι το αγχος σου
Ειδικα το κερασι!

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 14:03, 30-12-12:

Σε αυτό κολλάω, για το αν θα ταιριάζει με τη σοκολάτα.
Αλλά και σκέτο το λικερ, μια χαρά κατεβαίνει.

Το μόνο που έμεινε είναι να το θυμηθώ το καλοκαίρι για να το κάνω.
Κάτσε να το γράψουμε και σε χάρτι μη γίνει τίποτα και χαθεί.

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 14:51, 30-12-12:

Στο λικερ να χρησιμοποιειτε και τα κουκουτσια φρουτων,ροδακινο βερικοκο κτλ

Παράθεση

vickydask

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vickydask
H vickydask αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 352 μηνύματα.

H vickydask έγραψε στις 16:33, 30-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από diotima
.Παράλληλα φτιάξτε και ένα δροσιστικό μοχιτάκι για να περνά η ώρα ευχάριστα.
Αρχική Δημοσίευση από diotima
Ρε χριστινελε σορρυ,εμας στο χωριο δε μας νοιαζει αν θα χαλασουμε το πεντικιουρ η τη μπλουζα μας
χαχα ειχατε και στο χωριο σου mojito; ωραια συνταγη. το αλκοολ ταιριαζει πολυ με τη σοκολατα. αν και θα προτιμουσα να ανοιγα ενα ντουλαπι και να το εβρισκα ετοιμο το λικερ

Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,167 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 17:01, 30-12-12:

Φαινεται πολυ ωραιο!!

Οφφ: Δεν φτάνει που η diotima ειναι αλκοολικιά,θέλει να μας κάνει και εμας αλκοολικούς!!

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 17:11, 30-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από catlin
Στο λικερ να χρησιμοποιειτε και τα κουκουτσια φρουτων,ροδακινο βερικοκο κτλ
Ναι, αλλά γιατί;

Παράθεση

catlin (Βάσια)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη catlin
H Βάσια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 320 μηνύματα.

H catlin έγραψε στις 17:23, 30-12-12:

τα σπας ,πετας τον εξωτερικο φλοιο και βαζεις το εσωτερικο τους σε σκευος μαζι με το αλκοολ.το κλεινεις αεροστεγος και το αφηνεις 2 με 3 μηνες.
δεν χρησιμοποιουνται μονο σε λικερ βερικοκο η ροδακινο.εγω τα ειχα βαλει σε κερασι.

ευκολακι μωρε,σε κανενα χρονο ετοιμο

Παράθεση

Pequeño

Τιμώμενο Μέλος

H Pequeño έγραψε στις 17:29, 30-12-12:

Αρχική Δημοσίευση από catlin

τα σπας ,πετας τον εξωτερικο φλοιο και βαζεις το εσωτερικο τους σε σκευος μαζι με το αλκοολ.το κλεινεις αεροστεγος και το αφηνεις 2 με 3 μηνες.
δεν χρησιμοποιουνται μονο σε λικερ βερικοκο η ροδακινο.εγω τα ειχα βαλει σε κερασι.

ευκολακι μωρε,σε κανενα χρονο ετοιμο
Είπαμε να έχει διαδικασία το λικέρ, αλλά όχι έτσι.
Δεν θα έχω υπομονή εγώ, κάθε τρεις και λίγο θα το ανοίγω, θα το χαλάσω, και θα ησυχάσω.
Άσε, καλύτερα να τα βγάλω όπως λέει η dio. 30 μερούλες αντέχω, μέχρι εκεί.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους