Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,107 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,281 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Σακχαρώδης Διαβήτης

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:55, 04-01-13:

Έχουν οι περισσότεροι στην οικογένειά μου, άρα μάλλον λόγω κληρονομικότητας θα αποκτήσω κι εγώ.

Υπάρχει τρόπος να το προλάβω???

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

My_paSSion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη My_paSSion
H My_paSSion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H My_paSSion Υou that I was looking for.. έγραψε στις 16:06, 04-01-13:

Η σωστή διατροφή ... προλαβαίνει το διαβήτη στα ... αρχικά στάδια!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:08, 04-01-13:

Το θέμα της διατροφής το χω καλύψει ήδη.
Τρώω πάντα διαιτητικά, καθόλου λευκό αλεύρι, τα πάντα ολικής άλεσης, λίγους υδατάνθρακες και μοιρασμένους, ελάχιστα σάκχαρα (μόνο από φρούτα). Επίσης γυμνάζομαι συστηματικά.

Κάτι άλλο υπάρχει που μπορώ να κάνω? Εσύ λόγω επαγγέλματος θα ξέρεις.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

My_paSSion

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη My_paSSion
H My_paSSion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H My_paSSion Υou that I was looking for.. έγραψε στις 22:18, 05-01-13:

Κάτι άλλο που μπορείς να κάνεις είναι η αλλαγή τρόπου ζωής, που είναι η διακοπή καπνίσματος αν καπνίζεις φυσικά...Να ξέρεις η καλή ποιότητα ζωής επιτυγχάνεται από την αντιμετώπιση όλων των παραγόντων κινδύνου του σακχαρώδη διαβήτη αλλά καλό θα ήταν να συμβουλευτείς και έναν γιατρό για φάρμακα κ.τ.λ αν όντως έχεις σακχαρώδη διαβήτη...!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:28, 07-01-13:

Δεν καπνίζω, δεν πίνω καφέ ή αλκοόλ, δεν κάνω τίποτα. Και γυμνάζομαι πάρα πολύ.
Ούτε έχω σακχαρώδη διαβήτη...
Φοβάμαι μην αποκτήσω από κληρονομικότητα, και θέλω να το προλάβω.. Αυτό είναι όλο.

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 16:57, 07-01-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Δεν καπνίζω, δεν πίνω καφέ ή αλκοόλ, δεν κάνω τίποτα. Και γυμνάζομαι πάρα πολύ.
Ούτε έχω σακχαρώδη διαβήτη...
Φοβάμαι μην αποκτήσω από κληρονομικότητα, και θέλω να το προλάβω.. Αυτό είναι όλο.

καπνιζω σα φουγάρο, πινω αλκοολ με το βαρέλι, γυμνάζομαι όταν πετάω φωτοβολίδες στη θύρα 13 καθε κυριακή

και τη ζωή απολαμβάνω, και όταν έρθουν καρκίνοι/διαβήτες/τριχοπτωση
δεν θα βρουν τίποτα να χαλάσουν

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:11, 07-01-13:

Έχουν οι περισσότεροι στην οικογένειά μου, άρα μάλλον λόγω κληρονομικότητας θα αποκτήσω κι εγώ.

Υπάρχει τρόπος να το προλάβω???
Επειδή έχω κι εγώ ιστορικό οικογενειακό, για καλό και για κακό, έχω πάρει συσκευή μέτρησης, και κάθε εβδομάδα περίπου (ή όποτε θυμάμαι) κάνω μία μέτρηση και ας μην έχω, αλλά να ξέρω αν ποτέ αρχίσει σταδιακά να ανεβαίνει, να μην βρεθώ προ εκπλήξεως, αλλά να ξέρω τι μου γίνεται.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 17:15, 07-01-13:

Καλή ιδέα είναι αυτό που λες. Θα πάρω κι εγώ μάλλον.
Αυτή που σου τρυπάει το δάχτυλο δεν έχεις?

Παράθεση

D_G (Δημήτρης)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη D_G
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

O D_G έγραψε στις 17:16, 07-01-13:

Αυτή που σου τρυπάει το δάχτυλο δεν έχεις?
Δεν υπάρχει άλλος τρόπος απ' ό,τι ξέρω !

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 17:20, 07-01-13:

Ούτε εγώ ξέρω, γι αυτό έλεγα μπας και υπήρχε κάτι λιγότερο σπλάτερ.
Το χει η μαμά μου και οποτε πάω, κάνω ένα τεστάκι.
Προς το παρόν είμαι σε πολύ χαμηλά επίπεδα, αλλά φοβάμαι πολυ για το μέλλον.
Σχεδόν όλη μου η οικογένεια, η οποία βέβαια σαβουριάζει τα πάντα (εγώ δεν ξέρω πως βγήκα της υγιεινής διατροφης), έχουν διαβήτη.
Ένας θείος μου έχει σχεδόν τυφλωθεί από αυτό.

Παράθεση

Alejandro Papas (Alive in Illusion)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alejandro Papas
Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 2,642 μηνύματα.

O Alejandro Papas Roses in a glass dead and wilted... έγραψε στις 05:31, 11-03-13:

μονο να προσεχεις μπορεις.

τωρα για το αν θα εμφανιστει δεν μπορεις να κανεις κατι παραπανω.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 08:47, 11-03-13:

Σ ευχαριστώ πολύ

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:12, 12-03-13:

Εφόσον δεν έχεις κάτι, κατά τη γνώμη μου δεν πρέπει ν'ανησυχείς καθόλου και ούτε να το σκέφτεσαι (αν, αν). Τη διατροφή σου να την προσέχεις όπως και να χει ανεξαρτήτος αυτού όμως, διότι κάνει καλό γενικώς. Πόσοι έχουν κληρονομικότητα και τελικά δεν τους τυχαίνει τίποτα ή τους βρίσκει κάτι άλλο? Αν είναι δηλαδή ν'ανησυχείς μήπως κι αν πάθεις, τότε το στρες μπορεί να σε καταβάλλει.. Γνώμη μου είναι αυτή του Ρεμπεσκέ, αν είναι να σε βρει κάτι, σε βρήκε και τότε το ξανασυζητάμε, αλλιώς τσάμπα άγχος.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 12:18, 12-03-13:

Gila το θέμα της κληρονομικότητας δεν παίζει τόσο μεγάλο ρόλο όσο πιστεύεις. Αν δεν υπάρχουν δεν οι κατάλληλες προϋποθέσεις, καταχρήσεις, κακή διατροφή, κτλ δεν κινδυνεύεις. Φαντάσου τον παράγοντα της κληρονομικότητας σας ένα πολλαπλασιαστή επί τον αρχικών συνθηκών. Αν οι αρχική πιθανότητα είναι 0 όσο προδιάθεση και να έχεις πάλι 0 θα είναι.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 10:08, 13-03-13:

Να στε καλά βρε παιδιά. Κι εγώ που νόμιζα πως απλά και μόνο επειδή υπάρχει κληρονομικότητα, θα το πάθω, όσο κι αν προσέχω...
Ευχαριστώ πάρα πολύ.

Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,670 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 01:15, 04-03-14:

Στις εξετάσεις αίματος που κάνουν κατά τον προεγχειριτικό έλεγχο φαίνεται ο διαβήτης;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους