Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,081 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,745 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Aλ Τσαντίρι Νιούζ

jrot6

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη jrot6
Ο jrot6 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Π.Γ.Δ.Μ. (Ευρώπη). Έχει γράψει 669 μηνύματα.

O jrot6 is far away.. έγραψε στις 10:58, 08-06-08:

Ο Λαζόπουλος περνάει σωστά μηνύματα στο κοινό, κυρίως πολιτικού περιεχομένου. Και υπ' αυτήν την έννοια, είναι και παιδευτική η εκπομπή του. Από την άλλη όμως, "χρησιμοποιεί" κάποια πρόσωπα της δημοσιότητας, συνδέοντάς τα με κάποια κακά πρότυπα, για να γίνει πιο αρεστός. Σατιρίζει πχ το Πρέκα για να χλευάσει τον εθνικισμό, την Σαρρή για τους γνωστούς λόγους.
Προσωπικά, δε μου αρέσει η σάτυρα σε προσωπικό επίπεδο, αλλά αν εξαιρέσω αυτό, γενικά η εκπομπή του είναι από τις καλύτερες της ελληνικής τιβι.
Συμφωνω απολυτα..Η εκπομπη του Λαζοπουλου ειναι απο τις ελαχιστες που βλεπω στην tv.Απο την μια μου αρεσουν πολύ τα πολιτικα του σχολια(αφου λεει πραγματα που εχω σκεφτει πολλες φορες και δεν τα ακουω απο κανεναν αλλον στην τηλεοραση-πχ ποιος θα τολμουσε να τα χωσει στους δημοσιογραφους τοτε με το ασφαλιστικο τοσο ανοιχτα??)

Απο την αλλη ο σχολιασμος και το χιουμορ ανθρωπων της tv (Αρναουτογλου,ατομα απο την Πανια,εκεινη που κλαιγονταν ολη την ωρα για τον Αλβανο που την αφησε(απιστευτο..την ειχα ακουσει τοσες φορες και τωρα ξεχασα το ονομα της!!) μου την δινει απιστευτα.. Δεν γινεται απο την μια να τα χωνεις και απο την αλλη να προσφερεις γελιο με βιντεακια απο ατομα που χρειαζονται βοηθεια και τα εκμεταλευονται οι αλλες εκπομπες..Ειναι το μονο στοιχειο της εκπομπης που δεν μου αρεσει..

Κατα τα αλλα χωνει οπως κανεις αλλος δεν χωνει, και τον συμπαθω που πολλλες φορες με τους αναρχικους λεει τα πραγματα οπως ειναι και οχι οπως τα παρουσιαζουν οι παρουσιαστες ειδησεων..

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 19:00, 09-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από Κακή Επιρροή
κι επειδή μερικοί θα χαρείτε, άντε θα σας το πω...
Διακρίνω μια στεναχώρια που κάποιοι θα χαρούν;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αγριόπη

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Αγριόπη
H Αγριόπη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ηθοποιός . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H Αγριόπη έγραψε στις 23:43, 09-06-08:

Πιστεύω οτι η σάτυρα απο τον Αριστοφάνη ο οποίος τότε θεωρούνταν τραβηγμένος, εως σήμερα, ενοχλούσε και ενοχλεί. Κι αυτό ακριβώς είναι σάτυρα. Να είναι και δηκτική. Όχι να χαιδεύει αυτιά. Σύμφωνα με τον Λουκιανό, φιλόσοφο του 150 π.χ, όποιος τολμούσε να εμφανιστεί ανέτοιμος, θέλοντας να προσφέρει θέαμα, σαν τους γελοίους που μας κατακλύζουν απο τα μμε καθημερινά, και τους σατυρίζει ο Λαζόπουλος, δεν τον σατύριζαν απλώς. Τον μαστίγωναν άγρια και τον πετούσαν έξω.
Αυτο σημαίνει, οτι τότε υπήρχε και ορθή κριτική και κριτές. Πράγμα που δεν λειτουργεί σήμερα. Οι κρινόμενοι, δεν είναι καλύτεροι απο τους κριτές τους, και το ανάποδο. Συνεπώς, εαν ο Λαζόπουλος είναι διεφθαρμένος και ξεπουλημένος, που δεν αντίστοιχό είναι και το 70% των ακροατών του !

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 08:20, 10-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Διακρίνω μια στεναχώρια που κάποιοι θα χαρούν;
λάθος διέκρινες
αν δεν ήθελα να χαρούν όσοι χάρηκαν, δε θα το έλεγα καν

το μόνο πράγμα που θα μπορούσε να με στεναχωρήσει (θα μπορούσε, όχι ότι με στεναχωρεί) είναι όταν διακρίνω ότι κάποιοι άνθρωποι δεν μπορούν με τίποτα να καταλάβουν το τι λέει αυτός ο άνθρωπος πάνω εκεί στη σκηνή
όταν δλδ υπάρχει κόσμος που δεν καταλαβαίνει ότι ο Λαζόπουλος τη χρονιά που πέρασε ξεσκέπασε ένα σωρό "ατασθαλίες"
Βλέπε υπόθεση Ολυμπιακής, ΔΕΗ κλπ

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:46, 10-06-08:

Δεν μπόρεσα να τον παρακολουθήσω πολλές φορές, γιατί με απωθεί το σύνολο που βλέπω. Με ενοχλεί η φωνή του, η προφορά του, το γέλιο του, ο τρόπος που τραγουδάει και σκοτώνει υπέροχα τραγούδια, η υπερβολή του, η ισοπέδωση, τα πάντα επάνω του. Δεν θα είχα ποτέ φίλο ένα τέτοιο άνθρωπο, είναι απλά θέμα κακής ανεξήγητης χημείας, οπότε αυτός είναι ένας σοβαρός λόγος καταρχήν που με απωθεί ώστε να μην δω και πολλές εκπομπές του. Λαικιστής, φαρισαίος, μόνο κατ'επίφαση κυνικός φιλόσοφος. Αυτό είναι το προσωπείο και οι μάζες δεν μπορούν να δουν τι κρύβεται πίσω απ'αυτό (ακόμα...) 'Εχει φτάσει στα μεγαλύτερα "ύψη" - εξαρτάται βέβαια τι θεωρεί κανείς ύψος και κοινωνική καταξίωση-, και πλησιάζει μια θεαματική πτώση σύντομα, γιατί μια μέρα θα πληρώσει την αλαζονεία του, την διπροσωπία και τα ψέμματά του. Ο Μητσικώστας κάνει σάτυρα , ο Λαζόπουλος παρουσιάζει φτηνό λαικίστικο θέαμα. Καλά κάνει που τα χώνει στο σύστημα, αλλά τα χώνει πολύ επιλεκτικά στο σύστημα, υπερασπιζόμενος έναν δήθεν προοδευτισμό. Το πρόβλημα δεν είναι τόσο αυτός, αλλά η βλακεία και η υπερβολή του νεοέλληνα θεοποιεί κάθε τόσο τον κάθε "σωτήρα" και "λαικό παρηγορητή". Προσωπικά δεν με κουράζει τόσο αυτός, όσο η Λαζοπουλίαση που έχει μεταδωθεί απ'άκρη σ'άκρη στην ελληνική κοινωνία που είναι και ενδεικτική του πόσο καλό σφουγγάρι είναι ο νεοέλληνας και ρουφάει ό,τι νερό υπάρχει αφιλτράριστα. Με εκνευρίζει να ακούω σε κάθε τηλεοπτικό δελτίο "ας δούμε τι είπε και ο Λαζόπουλος'' ή να διαβάζω σε κάθε forum ή blog "...και όπως είπε και ο Λαζόπουλος".
Ο λόγος που βασικά συμβαίνει κάτι τέτοιο, είναι γιατί ο Λαζόπουλος χαιδεύει τα αυτάκια της μάζας, ενώ αν ήταν αυθεντικός σατυρικός καλλιτέχνης θα είχε αποβληθεί αμέσως από αυτή τη χώρα του χαβαλέ και της έλλειψης χιούμορ. Η Ελλάδα είναι μια χώρα της πλάκας και μόνο από πλάκα και χαβαλέ καταλαβαίνουμε. Οι πολιτικοί μας είναι της πλάκας, οι ηθοποιοί μας είναι της πλάκας, οι επιχειρηματίες είναι της πλάκας, και το ίδιο συμβαίνει και με τους ανθρώπους του θεάματος. Μια χώρα πλακατζήδων που γνωρίζει μόνο τη σάτυρα του καφενείου. Από χιούμορ είμαστε μακρυά νυχτωμένοι. Αν μιλάς όλη την ώρα για κλανιές και μακάκες γίνεσαι αστέρι στο πι και φι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 13:37, 10-06-08:

όταν δλδ υπάρχει κόσμος που δεν καταλαβαίνει ότι ο Λαζόπουλος τη χρονιά που πέρασε ξεσκέπασε ένα σωρό "ατασθαλίες"
Βλέπε υπόθεση Ολυμπιακής, ΔΕΗ κλπ
Έχω πει ότι δεν έχω παρακολουθήσει τόσο τον Λαζόπουλο, αλλά αυτό που λες με προβλημάτισε. Δηλαδή ο Λαζόπουλος ήταν ο δαιμόνιος ντετέκτιβ που ξεσκέπασε τα κακώς κείμενα της Ολυμπιακής και της ΔΕΗ;

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 13:47, 10-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Έχω πει ότι δεν έχω παρακολουθήσει τόσο τον Λαζόπουλο, αλλά αυτό που λες με προβλημάτισε. Δηλαδή ο Λαζόπουλος ήταν ο δαιμόνιος ντετέκτιβ που ξεσκέπασε τα κακώς κείμενα της Ολυμπιακής και της ΔΕΗ;
Ο Λαζόπουλος ήταν ο πρώτος που μίλησε στην τηλεόραση για τα κακώς κείμενα που κατηγορούνταν οι συνδικαλιστές και τελικώς αποδείχτηκε ότι όλη τη μούφα την έκαναν οι διοικήσεις
Παράδειγμα...
Θυμάστε που κατηγορούσαν τους απεργούς της ΔΕΗ για τις διακοπές ρεύματος?
Οι διοικήσεις το έκαναν αυτό χωρίς να υπάρχει πραγματικά αναγκαιότητα για τόσες πολλές ώρες που το έκαναν και μάλιστα απροειδοποίητα
Εγινε ολόκληρη καταγγελία απ τους απεργούς και τα έβγαλε στη φόρα μόνο ο Λαζόπουλος και ξαφνικά από εκεί που το ρεύμα κοβόταν ώωωωωωωωωωωωρες έπεσε η διάρκεια σε μία με δύο ώρες ανά περιοχή και μάλιστα με κανονικές προειδοποιήσεις κι ήταν όλοι χαρούμενοι...
Αυτό δεν είναι "νίκη" της εκπομπής του?
Την ίδια περίοδο, αυτό το ίδιο θέμα, τα ΜΜΕ τα έκαναν γαργάρα αυτά και κατηγορούσαν τους απεργούς

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 17:02, 10-06-08:

Ποία η γνώμη σας για την ,ίσως, πιο πετυχημένη εκπομπή του;

Δεν την παρακολουθώ γιατί απο μια δυο φορές που ετυχε να δώ αποασπασματα μου φάνηκε πολύ κατευθυνόμενη και στημένη

Θεωρείτε ανιδιοτελή τα κριτήρια με τα όποια επιλέγει τα πρόσωπα που θα σατιρίσει;

Όχι

Θεωρείτε τις εκπομπές του καθαρά σατιρικές;

Μάλλον καθαρά προπαγανδιστικές

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 08:28, 14-06-08:

κλανιές και μακάκες
Είναι ένα σημείο της εκπομπής του που προσωπικά με θλίβει. Το θεωρώ μέγα λάθος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Bill : 20-06-08 στις 10:38. Αιτία: έγινε split
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 21:06, 14-06-08:

Πάντως ειναι τραβηγμένο να αποδίδουμε ή να αναμένουμε υψηλά νοήματα απο μια στημένη εκπομπή..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 23:02, 16-06-08:

Δε καταλαβαίνω τι εννοείς.
Τα πάντα στη ζωή μας είναι στημένα, οι εφημερίδες, τα κανάλια, το ραδιόφωνο.
Θες δε θες και αυτά υπηρετούν κατά ένα μεγάλο ποσοστό τα συμφέροντα των αφεντάδων τους.
Το θέμα είναι το τι διακρίνεις εσύ από αυτά που σε ποτίζουν.

υγ: και ο Ριζοσπάστης είναι "στημένη" εφημερίδα, αλλά όταν γράφει για οικονομικές δυσκολίες, άνεργους και άλλα "όμορφα" πράγματα δε μπορείς να πεις πως είναι στημένο, άσχετο πάντα με το τι προτείνει για λύσεις όλων αυτών. Και το Αλ-Τσαντίρι, τα συμφέροντα του Κοντομηνά στηρίζει, εσύ μόνο αυτό διακρίνεις;

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 07:06, 20-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Δε καταλαβαίνω τι εννοείς. Τα πάντα στη ζωή μας είναι στημένα, οι εφημερίδες, τα κανάλια, το ραδιόφωνο.

Αυτό εννοώ. Αυτή ακριβώς την άποψη που μόλις εξέφρασες. Εδω μπορείς να δείς την πραγματική διαφορά μεταξύ στημένου και αυθεντικού. Αυτή σου η αποψη δεν είναι στημενη, γι'αυτο αξίζει τον κόπο να την ακούσω

Κοίταξε τώρα τη διαφορά στην σάτιρα. Την δική σου αποψη την βγάζουμε σαν στιγμιότυπο ενος άλλου Αλ Τσαντίρι που θα έκρινε πχ τον ίδιο το Λαζόπουλο. Την ώρα λοιπόν που ο Λαζποπουλος στη μισή οθόνη κοροιδεύει τους παντες, εσύ στη αλλη μισή παίρνεις το γνωστό του στύλ κοιτάζοντας τον και κάνεις με τα χέρια νόημα "τρώς καλά, τρως;" δινοντας στους θεατές σου το νόημα ότι ο Λαζόπουλος μασάει με δέκα μασέλες για να θάβει όσους θάβει.

Αυτό δεν θα είναι στημένο

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ioakos

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ioakos
H ioakos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 43 ετών . Έχει γράψει 59 μηνύματα.

H ioakos ακυρο έγραψε στις 11:04, 01-11-08:

Eγώ ξέρω πως περιμένω πως και πως να έρθει η Τρίτη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη borat : 01-11-08 στις 11:17. Αιτία: μετατροπή σε πεζά.
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:27, 01-11-08:

κι επειδή μερικοί θα χαρείτε, άντε θα σας το πω...
τέλειωσε το Αλ τσαντίρι... κλείνοντας ζωή δύο σεζόν, έκανε το τελευταίο του επεισόδιο την Τρίτη που μας πέρασε....

νομίζω ότι η τη νέα σεζόν θα απέχει απ την τιβι και θα ασχοληθεί μόνο με θέατρο
Τι έκανε λέει; Τελευταίο επεισόδιο; Κάτι πήρε το μάτι μου ότι ακόμα παίζει

Νομίζω ότι κάποιοι είχαν πει και μπράβο του, που στο απόγειο της πορείας της εκπομπής του, αυτός προτίμησε να σταματήσει. Και καλά αυτό έδειχνε ανιδιοτέλεια, μετριοφροσύνη, ωριμότητα...

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 15:42, 01-11-08:

Eιναι πολυ το money που πεφτει fandago...
Aσε που και η "δοξα" ποτε δεν ειναι αρκετη.Θες παντα παραπανω.
Παντως εγω που ειδα την εκπομπη του την φετινη μπορω να πω με σιγουρια οτι για τα δικα μου γουστα καλα θα εκανε να ειχε σταματησει.]
Πααααλι τα ιδια video'z απο τα κουφα της Ελληνικης τηλεορασης -με τα οποια μπορω να πω οτι εχουμε πηξει πλεον στις εκπομπες τετοιου στυλ-, πααααλι οι δημαγωγιες και οι παροτρυνσεις να ξυπνησει ο λαος -εδω λυπαμαι για τον "λαο" που περιμενει να μαθει απο τον καθε Λαζοπουλο τι σκατα συμβαινει γυρω μας- και στο τελος τελειωνουμε και με τραγουδι και χορο.
Βασικα δεν με χαλαει οταν φαιρνει καλεσμενους μεγαλους ερμηνευτες αλλα θα προτιμουσα να μην τραγουδουσε και ο ιδιος.

Τεσπα, ενταξει λογικο ηταν και αναμενομενο απο πολλους να συνεχισει.
Χτυπαγε τρελα νουμερα, τετοιου ειδους live (παρουσια κουσμου εννοω) show δεν υπαρχει αλλο στα Ελληνικα καναλια (μην ακουσω κανεναν να λεει οτι κανει stand up comedy θα μου σκασουν τα πνευμονια), ε οποτε νατος και φετος.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη e-sofia
H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 12:55, 14-03-09:

Εγώ θα βλέπω τον Λαζόπουλο σε ότι και αν κάνει με τυφλά μάτια.
Μου αρέσει πάρα πολύ το χιούμορ του... η σατιρα του και το πως τα λέει... ηθοποιία!!!!
Είναι άρχοντας λέμε.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Stargazer
H Stargazer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 131 μηνύματα.

H Stargazer έγραψε στις 13:08, 14-03-09:

Εμένα αρχικά μου άρεζε ο Λαζόπουλος, αλλά από ένα σημείο και μετά ξεπέρασε τα όρια της σάτιρας και άρχισε την πολιτική προπαγάνδα και τον λαικισμό. Σχολιάζει τους πάντες, εκτός από αυτούς που ο ίδιος συμπαθεί.
Και σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι δεν έχω ανάγκη τον Λαζόπουλο και τον κάθε Λαζόπουλο για να δω την πραγματικότητα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 13:53, 14-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Stargazer
Εμένα αρχικά μου άρεζε ο Λαζόπουλος, αλλά από ένα σημείο και μετά ξεπέρασε τα όρια της σάτιρας και άρχισε την πολιτική προπαγάνδα και τον λαικισμό. Σχολιάζει τους πάντες, εκτός από αυτούς που ο ίδιος συμπαθεί.
Και σε κάθε περίπτωση, θεωρώ ότι δεν έχω ανάγκη τον Λαζόπουλο και τον κάθε Λαζόπουλο για να δω την πραγματικότητα.
Με άλλα λόγια δεν τους πας τους τηλεοπτικούς Αδόλφους και τους χειροκροτητές τους. Ο Λάκης; Ούτε cool, ούτε ροκ, ούτε αναρχικός, ούτε αριστοκράτης, ούτε και φασίστας όμως ακριβώς. Κάτι χειρότερο, ευέλικτο φαρισαικό ανθρωπάκι με αγιάτρευτο ναρκισισμό και άφθονη τσάμπα μαγκιά. Γι'αυτό και δεν έχει αξιωθεί να έχει ούτε καν εχθρούς της προκοπής. Και οι εχθροί του σκουπίδια είναι.

Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Stargazer έγραψε στις 14:09, 14-03-09:

Αν κατάλαβα σωστά το ποστ σου DrStrangelove, τότε συμφωνώ μαζί σου! Κοροιδεύει και 'σατιρίζει' εκ του ασφαλούς...
Κατά μία σύμπτωση όποιον έβαζε στο στόχαστρο ο Λάκης, την επομένη όλοι αυτόν σχολίαζαν. Ήταν ο Καρβέλας; Την επομένη όλοι συνειδητοποίησαν ξαφνικά πόσο ανόητος είναι ο Καρβέλας!
Αυτό που δεν έχω καταλάβει είναι ποιός είναι ο Λαζόπουλος που θα κρίνει τους πάντες και τα πάντα (είπαμε, εκτός από αυτούς που γουστάρει ο ίδιος). Και με λυπεί πραγματικά να βλέπω ανθρώπους έτοιμους να πιστέψουν ό,τι τους σερβίρει ο Λάκης.

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H Σοφια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών , επαγγέλεται Designer και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 403 μηνύματα.

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 14:18, 14-03-09:

Δεν κατάλαβα γιατί μου βάλατε τόσα μείον!!!!!!!??????

Εγώ την γνώμη μου είπα...
Και δεν αλλάζω γνώμη.
Το αν δεν σας αρέσει να μην τον βλέπετε, όποιον θέλει θα σχολιάζει και θα σατιρίσει.
Οσοι ενοχλούντε ας δούνε κάτι άλλο αν βρούνε καλύτερο!!!!

Τηλεώραση δεν βλέπω καθόλου ανοιγει μόνο για να δω κάποιο dvd ή να δω τον Λαζόπουλο...
Τώρα ξαφνικά σας έποιασε όλους... τη σατιρα του Λάκη δεν την φτάνει κανείς να την καταλάβει και ότι δεν καταλαβένουμε δεν μας αρέσει...
!!!!! λέω εγώ τώρα.

Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Stargazer έγραψε στις 14:26, 14-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από e-sofia
όποιον θέλει θα σχολιάζει και θα σατιρίσει.
Ποιός δίνει το δικαίωμα στον Λάκη να σχολιάζει (ή και να προσβάλλει ενίοτε) όποιον θέλει αυτός; Όταν μάλιστα αυτό το "όποιον" συνήθως είναι ορισμένα άτομα με τα οποία αυτός έχει εμμονή...

τη σατιρα του Λάκη δεν την φτάνει κανείς να την καταλάβει και ότι δεν καταλαβένουμε δεν μας αρέσει...
!!!!! λέω εγώ τώρα.
Θεωρείς δηλαδή ότι η σάτιρα του Λάκη είναι τόσο υψηλού επιπέδου, ώστε 'όλοι εμείς' είμαστε ανίκανοι να την καταλάβουμε;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 14:32, 14-03-09:

Ποιός δίνει το δικαίωμα στον Λάκη να σχολιάζει (ή και να προσβάλλει ενίοτε) όποιον θέλει αυτός; Όταν μάλιστα αυτό το "όποιον" συνήθως είναι ορισμένα άτομα με τα οποία αυτός έχει εμμονή...
Δεν χρειάζεται να του το δώσει κανείς το πέρνει μόνος του.... και δεν προσβάλει κανέναν η σάτιρα από μόνη της είναι προσβλητική.

Θεωρείς δηλαδή ότι η σάτιρα του Λάκη είναι τόσο υψηλού επιπέδου, ώστε 'όλοι εμείς' είμαστε ανίκανοι να την καταλάβουμε;
Δεν είπα ότι είναι υψηλού επιπέδου.... είδες που δεν καταλαβένεις και εγώ ακόμα τι λέω.
Με τι ασχολήσε; ΚΑι ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τον Λάκη;

-8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Stargazer έγραψε στις 14:40, 14-03-09:

Δεν χρειάζεται να του το δώσει κανείς το πέρνει μόνος του.... και δεν προσβάλει κανέναν η σάτιρα από μόνη της είναι προσβλητική.
Δεν είναι απαραίτητα προσβλητική. Όλα έχουν ένα όριο.

Δεν είπα ότι είναι υψηλού επιπέδου.... είδες που δεν καταλαβένεις και εγώ ακόμα τι λέω.
Με τι ασχολήσε; ΚΑι ποιος είσαι εσύ που θα κρίνεις τον Λάκη;
1. Εξήγησέ μου λοιπον τι εννοείς όταν λες ότι 'επειδή δεν την καταλαβάινουμε την σάτιρά του δεν μας αρέσει'
2. Είμαι φοιτήτρια
3. Και ποιός είναι ο Λάκης που είναι υπεράνω κριτικής;

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 14:52, 14-03-09:

Δεν είναι απαραίτητα προσβλητική. Όλα έχουν ένα όριο.
Ποιος ορίζει τα ΌΡΙΑ δεν κατάλαβα... ο καθένας έχει κάποια όρια αν ξεπερνάει τα όρια σου η σάτηρα του Λάκη μην τον βλέπεις λέμε...
1. Εξήγησέ μου λοιπον τι εννοείς όταν λες ότι 'επειδή δεν την καταλαβάινουμε την σάτιρά του δεν μας αρέσει'
2. Είμαι φοιτήτρια
3. Και ποιός είναι ο Λάκης που είναι υπεράνω κριτικής;
1. Δεν την καταλαβαίνεις δεν σου αρέσει και για το ότι με βοήθησες σε αυτό "ξεπερνάει τα όρια σου!!! τα δικά σου όρια..
2.Χαίρομαι για εσένα... όταν τελειώσεις με τα μαθήματα σου... θα ήθελα να έχω ξανα μια κουβέντα μαζί σου... (δεν θέλω να σου εξηγήσω το λόγο) μην με ρωτήσεις...
3. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να κρίνει κανέναν..... ούτε τον εαυτό μας.
Αλλός θα μας κρίνει όλους.!!!!

-7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Stargazer έγραψε στις 14:59, 14-03-09:

Καταλαβαίνω πολύ καλά τη 'σάτιρα' του Λαζόπουλου, απλώς δεν την δέχομαι (και γι' αυτό δεν τον παρακολουθώ).
Εφόσον κανένας δεν έχει δικαίωμα να κρίνει κανέναν, όπως λες...τότε ούτε ο Λάκης έχει το δικαίωμα να κρίνει!! Έτσι δεν είναι;

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 15:09, 14-03-09:

Δεν κρίνει ο Λαζόπουλος σατηρίζειιι!!!

Φιλάκια.....

-5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 15:09, 14-03-09:

τη σατιρα του Λάκη δεν την φτάνει κανείς να την καταλάβει και ότι δεν καταλαβένουμε δεν μας αρέσει...
!!!!! λέω εγώ τώρα.
Όσα δε φτάνει η αλεπού τα κάνει κρεμαστάρια ας πω κι εγώ.

Σάτιρα ή προπαγάνδα;

Θα τη χαρακτήριζα προπαγάνδα υψηλού επιπέδου.
Έχουν τύχει φορές που έχω γελάσει κι εγώ με την εκπομπή του και δέχομαι ότι διαθέτει καλό και καυστικό χιούμορ.
Όταν αρχίζει όμως να πυροβολεί εκ του ασφαλούς,κρύβοντας την εμπάθεια πίσω από το χιούμορ και την τηλεοράση, τότε μόνο σατιρική δεν θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η εκπομπή του..Μεγάλη δύναμη τα μμε βλέπεις.

Η σάτιρα δεν είναι από μόνη της προσβλητική.

Η σάτιρα επιχειρεί τον εμπαιγμό κάποιας έννοιας ή προσώπου που ο σατιρικός καλλιτέχνης θεωρεί ότι αξίζει τέτοια αντιμετώπιση. Γίνεται μέσω μεθόδων όπως η παρωδία, η υπερβολή, η σύγκριση, η αναλογία και η ειρωνεία.
Ενώ η σάτιρα μπορεί να αποτελέσει μέσο διασκέδασης, γι' αυτό και συχνά είναι βάση του χιούμορ και συνεπώς συστατικό της κωμωδίας, δεν περιορίζεται στον τομέα της ψυχαγωγίας.
wikipedia

Επομένως θα μπορούσαμε να πούμε ότι διακωμωδεί αλλά σε καμία περίπτωση δεν εκφράζει την προσωπική εμπάθεια του "καλλιτέχνη" προς τα άτομα που σατιρίζει.Σε αυτή την περίπτωση μάλλον αποτελεί προπαγάνδα παρά σάτιρα.
Και πολλές φορές το δεύτερο είναι που κυριαρχεί περισσότερο στο χαζοκούτι που έχουμε όλοι στα σπίτια μας (τηλεόραση στην καθομιλουμένη), μιας και αυτό πουλάει και περισσότερο.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Stargazer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Stargazer έγραψε στις 15:11, 14-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Bill

Σάτιρα ή προπαγάνδα;

Θα τη χαρακτήριζα προπαγάνδα υψηλού επιπέδου.
Κι εγώ το ίδιο. Γι' αυτό άλλωστε δεν τον βλέπω...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 15:14, 14-03-09:

2.Χαίρομαι για εσένα... όταν τελειώσεις με τα μαθήματα σου... θα ήθελα να έχω ξανα μια κουβέντα μαζί σου... (δεν θέλω να σου εξηγήσω το λόγο) μην με ρωτήσεις...
Τί ρόλο παίζει η ηλικία σε αυτό;
Εξάλλου συνήθως το target group του Λαζόπουλου είναι και αυτές οι ηλικίες.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 15:18, 14-03-09:

Δεν είπα ότι παίζει ρόλο η ηλικία της Stargazer..
Εχω τους λόγους μου. Σόρρυ αλλά δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω...
Εχεί σχέση με το ότι σπουδάζει και εγώ εργάζομαι εδώ και 14 χρόνια.. άλλες απόψεις.. απλά!!! Δεν εμβαθύνω πιο πολύ συγνώμη.

Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 09:57, 15-03-09:

Εντάξει λοιπόν.
Βάλτε με και άλλα μείον.
Ευχαριστώ. Κουβέντα κάνουμε.. αισθάνομαι με κάθε μείον λες και τρώω σφαλιάρα ευχαριστώ.
Συνληλθα.
Καλημέρα σας.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

The Djinn (Mario)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη The Djinn
Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 3,168 μηνύματα.

O The Djinn έγραψε στις 11:41, 15-03-09:

Tις ιδιες "σφαλιαρες" καλλιστα μπορει να αισθανεται οτι τρωει και καποιος που λαμβανει σαν απαντηση
"ποιος εισαι εσυ που θα κρινεις τον Λακη?"
"Χαίρομαι για εσένα... όταν τελειώσεις με τα μαθήματα σου... θα ήθελα να έχω ξανα μια κουβέντα μαζί σου... (δεν θέλω να σου εξηγήσω το λόγο) μην με ρωτήσεις..."
"Εχω τους λόγους μου. Σόρρυ αλλά δεν μπορώ να πω κάτι παραπάνω..."
Και ολα αυτα συνοδευομενα απο το γνωστο smilie με το κιτρινοπο προσωπακι που σφυριζει και που δειχνει "σαρκασμο" 'ή και ειρωνια (οχι στα δικα σου ποστ, γενικα στο νετ.Το τονιζω μην παρεξηγηθω.Απλως να ξες οτι καποιος μπορει να το εκλαβει ΚΑΙ ετσι.).
Και οταν ξεκινας να γραφεις κατι και μετα λες "δεν θελω να εμβαθυνω αλλο", εσυ μπορεις να εχεις 10000000000 λογους να μην το κανεις ή εστω και εναν μονο, αλλα στον αλλο μπορει πολυ ευκολα να δωσεις την εντυπωση οτι του λες: "ακου υπαρχει λογος, αλλα τωρα τι να καθομαι να σου εξηγω..."
Δηλαδη σαν να απαξιωνεις να του δειξεις "τι" ειναι αυτο που λαμβανεις ΕΣΥ απο τον Λακη και γιατι.Και να ξερεις οτι με το να λες ελα οταν τελειωσεις ή ελα αυριο ακομα ή ελα σε μια ωρα να σου εξηγησω ή να σου δειξω κατι, τοτε η ευκαιρια για ουσιαστικο διαλογο και ανταλλαγη αποψεων με εκεινο το ατομο, χαθηκε την ιδια κιολας στιγμη που του το "αρνηθηκες".

Και οσον αφορα το ποιος μπορει να κρινει και ποιον, αλλοιμονο σε ολους μας εαν δεν κριναμε τους παντες και τα παντα ανεξαρτητα το ηλικιακο "στεφανι" στο οποιο ανηκουμε.
Εαν υπαρχει κατι που διακρινει εναν υγιη ανθρωπο (και δεν μιλαω σωματικα υγιη) ειναι η κριτικη σκεψη.
Μην μπερδευουμε το κρινω με το κατακρινω.Οπου και να κατακρινουμε κατι εχουμε καθε δικαιωμα να το κανουμε απαξ και εχουμε τους λογους μας και τα επιχειρηματα μας.

Φιλικα παντα.

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

e-sofia (Σοφια)

Δραστήριο Μέλος

H e-sofia Προσωπικά εγώ τρελένομαι.......!!!!! έγραψε στις 11:50, 15-03-09:

Φιλικα παντα. και εγώ...

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 12:22, 15-03-09:

Πάντως καταλαβαίνω ότι μπορεί εσείς να διαφωνείτε με τον τρόπο που εκφράζεται, αλλά, ειλικρινά, για μένα πολλές φορές και λίγα λέει.

Όταν δηλαδή βγαίνει η Θώδη και ισχυρίζεται ότι μιλάει με τον Θεό, ότι ο Θεός την έχει επιλέξει ως απεσταλμένη του στη γη, και ότι θεραπεύει τον καρκίνο, (άσχετο, το ΕΣΡ γιατί δεν επεμβαίνει; ) είναι όλα καλά, και όταν βγαίνει ο Λαζόπουλος και την σατιρίζει καταπατά τα δικαιώματά της;

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

O DrStrangelove έγραψε στις 12:51, 15-03-09:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
Πάντως καταλαβαίνω ότι μπορεί εσείς να διαφωνείτε με τον τρόπο που εκφράζεται, αλλά, ειλικρινά, για μένα πολλές φορές και λίγα λέει.

Όταν δηλαδή βγαίνει η Θώδη και ισχυρίζεται ότι μιλάει με τον Θεό, ότι ο Θεός την έχει επιλέξει ως απεσταλμένη του στη γη, και ότι θεραπεύει τον καρκίνο, (άσχετο, το ΕΣΡ γιατί δεν επεμβαίνει; ) είναι όλα καλά, και όταν βγαίνει ο Λαζόπουλος και την σατιρίζει καταπατά τα δικαιώματά της;
Καλά κάνει που χτυπάει τη Θώδη και τον Πρέκα και όλους αυτούς, και γελάω μαζί του όποτε τον βλέπω, αλλά αυτό που δεν μ'αρέσει είναι το πακέτο του, δεν ξέρω τι ακριβώς δεν μ'αρέσει σ'αυτόν τον άνθρωπο, οι συνεντεύξεις του που βγάζει έναν υπερβολικό ναρκισισμό μιλώντας συνέχεια για την παιδική του ηλικία και το πόσο ξεχωριστός ήταν ; όταν τραγουδάει και σκοτώνει τα τραγούδια ; τα μούτρα του ; Το παρελθόν του ; Δεν ξέρω, δεν τον πάω με τίποτα ως persona, too much και αρκετά ισοπεδωτικός, δεν πάω γενικά καθόλου τέτοιους τύπους ανθρώπων, προτμώ το φλέγμα τύπου Θύμιου Καρακατσάνη, παρά το χαβαλέ και το ξεκατίνιασμα και έχω και μια απέχθεια για οτιδήποτε γίνεται λατρεία ή ομαδική ψύχωση στην Ελλάδα. Παλιότερα με τους "Δέκα μικρούς Μήτσους" τον απολάμβανα και δεν έχανα εκπομπή, μετά που άρχισε προσωπικές επιθέσεις σαν κάτι να άλλαξε μέσα του.

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 14:15, 15-03-09:

Μου αρεσε πολυ ο Λαζοπουλος, και συνεχιζω να τον βλεπω και να γελαω, αλλα εχει αρχισει να μου τη σπαει αφορητα το δασκαλιστικο συγκινησιακο υφος φωστηρα που παιρνει σε φασεις.. μου θυμιζει Μικρουτσικο, και χειροτερο δεν εχω.

8 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

]ifrit[ (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη ]ifrit[
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,401 μηνύματα.

O ]ifrit[ υπό την απειλή λουκουμόσκονης έγραψε στις 14:26, 15-03-09:

Είναι αφόρητα λαϊκιστής και μου τη σπάει πολύ.
Ψευτόσυγκινήσεις του κώλου, και μέσα σε όλα αυτά, γλειψιματάκια, άλλοτε προς τα 'δω, άλλοτε προς τα 'κει.
Μακριά απ' αυτή τη "σάτιρα".

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 21:27, 15-03-09:

εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τι κακό έχει ο λαϊκισμός

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:47, 15-03-09:

Υπό συνθήκες είναι ενοχλητικός.

Βέβαια στη περίπτωση Λαζόπουλου, προσωπικά ελάχιστα ενοχλούμαι.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 22:49, 15-03-09:

εγώ πάντως δεν καταλαβαίνω τι κακό έχει ο λαϊκισμός
Τα ίδια αρνητικά με τη δημαγωγία υποθέτω.
Αν και στις μέρες μας τον συναντάμε σχεδόν παντού.Από το πιο απλό στην αποφυγή ευθυνών, μιας και πάντα φταίνε οι άλλοι ενώ εμείς κάνουμε πάντα το σωστό και οι λοιποί το λάθος, μέχρι την εκμετάλευση του για ιδιωτικά οφέλη.

Όταν κάποιος χρησιμοποιεί το λαϊκισμό ως πομπός τότε γι αυτόν φυσικά και δεν υπάρχουν αρνητικά σημεία.Στο δέκτη γίνεται όλη η ζημιά.Χαρακτηριστικό σημείο του λαϊκισμού είναι ότι έχει εφαρμογή σε όλες τις κοινωνικές ομάδες.

Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:01, 16-03-09:

και ποιος είναι αυτός που μπορεί να γνωρίζει μετά βεβαιότητας ότι κάποιος δεν είναι όντως λαϊκός και δεν το παίζει λαϊκιστής?

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 12:08, 16-03-09:

Λαϊκός θα ήταν εάν είχε πάει στρατό όπως οι υπόλοιποι, κι όχι επειδή είχε μέσον την Μερκούρη. Λαϊκός θα ήταν αν είχε και ο ίδιος να αντιμετωπίσει τα προβλήματα για τα οποία γαυγίζει με ψεύτικο σπαραγμό "ψυχής", αλλά δεν τα έχει καθώς ψιλο-κολυμπάει στο χρήμα και έχει άκρες και βύσματα παντού. Μπορεί απλά να αρέσκεται στην αποδοχή και την "αγάπη" ενός κοινού που νομίζει ότι τους συναισθάνεται ( not ) .

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 12:32, 16-03-09:

χάσιμο χρόνου είναι όντως και γενικά συμφωνώ

αλλά αλλαζοντας το επιχειρημα σου, και οι ουρες σε μια δημοσια υπηρεσια χασιμο χρονου ειναι, αν εχεις μεσον ειναι σωστο να τις αποφυγεις ενω αλλοι περιμενουν?

και η υιοθεσια ενος παιδιου

οποιος χρησιμοποιει το μεσο αυτο εκτος του οτι αποφευγει κατι για τον ιδιο, κανει χειροτερη τη ζωη για τους υπολοιπους

ειμαι φανατικα κατα της υποχρεωτικης στρατευσης, αλλα κανοντας το με @@, οχι με τους γνωστους του μπαμπα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WhiteDrum : 16-03-09 στις 12:49. Αιτία: αφαίρεση quote που μεταφέρθηκε εκτός θέματος
Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 12:34, 16-03-09:

Λαμόγιο ολκής, δεν διστάζει να φτάνει ακόμα και στο σημείο να επιτίθεται σε άτομα μέσα από την εκπομπή του, όπως και να σατιρίζει προκλητικά ακόμα και άτομα με τα οποία συνδεόταν άλλοτε (βλ. Μάκης...). Ακόμα και με έναν ζάπλουτο καθηγητή του Πανεπιστημίου Ιωαννίνων (λαμόγιο και βυσματίας από τους λίγους κι αυτός αλλά δεν είναι του θέματος) έχω ακούσει ότι έχει διασυνδέσεις, για να μη μιλήσω για τις άπειρες διασυνδέσεις με καναλάρχες και πολιτικούς που είναι ευρέως γνωστές πλεόν. Στα περί "εικόνας υπερασπιστή του λαού" που σχεδόν έχει καταφέρει να περάσει, με κάλυψε η WhiteDrum.

Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 17:15, 12-04-09:

Προφανως σ αυτους που δεν αρεσει ο Λακης, δεν τους αρεσει ουτε το Ραδιο Αρβυλα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 17:26, 12-04-09:

Το Ραδιο Αρβυλα ειναι πιο αντικειμενικο σχετικα και αυθορμητο ..αλλα εχει και την μεγαλη υποκρισια του Κανακη σε καποια θεματα...
αλλα δεν συγκρινεται..ο Λαζοπουλος ειναι μεγαλοπαραγοντας του θεαματος εδω και δεκαετιες ενω οι άλλοι ειναι μαριδες μπροστα του...

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

stavros_ (mpampis)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη stavros_
Ο mpampis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 42 ετών , επαγγέλεται Ζωγράφος και μας γράφει απο Βάρη (Αττική). Έχει γράψει 419 μηνύματα.

O stavros_ έγραψε στις 02:17, 14-04-09:

Επειδη αναφερθηκε οτι ο Λακης κρινει ατομα, νομιζω καλα κανει, γιατι αλλο να εισαι δημοσιο προσωπο, κι αλλο να μη σε ξερει κανεις. Απο την τηλεοραση, δημιουργουνται προτυπα, και καλο ειναι να γινεται σατυρα σ'αυτα τα ατομα οταν εχει βαση, βεβαια.
Νομιζω ομως οτι τετοιου ειδους εκπομπες γενικα εχουν να προσφερουν, σε μια κοινωνια με πολλα προβληματα, και ελλειψη προσανατολισμου και προτυπων.
Ενδεχομενως αν ζουσαμε στη Σουηδια, τετοιες σατιρικες εκπομπες να ηταν περιττες.
Τελος, καμια φορα αναρωτιεμαι πως δεν τους εχουν κοψει λογω του οτι τα χωνουν και πολυ μαλιστα.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 07:35, 14-04-09:

Νομιζω ομως οτι τετοιου ειδους εκπομπες γενικα εχουν να προσφερουν, σε μια κοινωνια με πολλα προβληματα, και ελλειψη προσανατολισμου και προτυπων.
Ενδεχομενως αν ζουσαμε στη Σουηδια, τετοιες σατιρικες εκπομπες να ηταν περιττες.
Το χιουμορ-σατιρα ειναι ειδος πολιτισμου που υπηρχε και επι χρυσου αιωνα περικλη,παντα πρεπει να υπαρχει..αν μια κοινωνια χασει το χιουμορ σαπιζει....και στη Σουηδια σιγουρα θα εχουν κατι παρομοιο..όπως και στις ΗΠΑ που σεόλες τις εποχες υπηρχε σατιρα...

Παράθεση

Εδώδιμα & Αποικιακά

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Εδώδιμα & Αποικιακά
Ο Εδώδιμα & Αποικιακά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 12 μηνύματα.

O Εδώδιμα & Αποικιακά έγραψε στις 09:21, 14-04-09:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
Το χιουμορ-σατιρα ειναι ειδος πολιτισμου που υπηρχε και επι χρυσου αιωνα περικλη,παντα πρεπει να υπαρχει..αν μια κοινωνια χασει το χιουμορ σαπιζει....και στη Σουηδια σιγουρα θα εχουν κατι παρομοιο..όπως και στις ΗΠΑ που σεόλες τις εποχες υπηρχε σατιρα...
Καλή προσέγγιση.

Θα μου επιτρέψεις μία διαφοροποίηση.
Ο Λάκης δεν είναι ο νέος Αριστοφάνης.
Ο Λάκης έκανε πλήρη αξιοποίηση των δυνατοτήτων του -κατά την άποψη μου δεν είναι καλός ηθοποιός αλλά πολύ οξυδερκής παρατηρητής/μεταφορέας της λεπτομέρειας των συμπεριφορών- στους Μήτσους.

Εκεί έπαιρνε όλο το βάρος πολλών και διαφορετικών περσόνων πάνω του, βοηθώντας συγχρόνως και τους χαρακτήρες που τις πλαισίωναν να αναπτυχθούν. Και προσέγγιζε τελείως διαφορετικά τους χαρακτήρες του. Με έναν συνδυασμό σατιρικής διάθεσης και συμπάθειας, πράγμα που έκανε το αποτέλεσμα αφοπλιστικό και ακριβώς γι' αυτό διεισδυτικό.

Με το τσαντήρι κάνει κάτι τελείως διαφορετικό. Πολύ εύκολο και πολύ ευτελές. Εννοώ, ότι ο μεγαλύτερος εχθρός του σημερινού Λάκη είναι ο χθεσινός του "καλλιτεχνικός" εαυτός. Αν ήταν ευτελές και το χθες ελάχιστοι θα είχαν πρόβλημα με το σήμερα...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:48, 14-04-09:

Ο Λάκης δεν είναι ο νέος Αριστοφάνης.
συμφωνω.... αλλα κανει καποια σατιρα..οτι επιπεδο μπορει...
είτε ανωτερο είτε κατωτερο το χιουμορ-σατιρα..παντα υπηρχε και θα υπαρχει...
με οποιοδηποτε μεσο-ηλεκτρονικο,θεατρο,εντυπο,internet κλπ...

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους