Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,722 μηνύματα σε 74,628 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ύπνος μαζί ή χώρια;

Κοιμάστε μαζί ή χώρια με τον/την σύντροφό σας;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 68)
Και οι δύο (ή περισσότεροι ) μαζί φυσικά!
49
72,06%
Χώρια: καθένας στο κρεβάτι του.
6
8,82%
Ζευγάρι; Τι είναι αυτό;
3
4,41%
Ο κουμπάκιας δεν κοιμάται ποτέ!
10
14,71%

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 19:22, 23-04-08:

Αντρες και γυναίκες έχουν συνήθως γύρω στους 3-5 βαθμούς διαφορά προτίμησης στην θερμοκρασία ύπνου. Αντρες και γυναίκες ενίοτε ροχαλίζουν, στριφογυρίζουν, έχουν αυπνίες, μιλάνε στον ύπνο τους ή κλανουν. Μερικοί, και μερικές, ευτυχώς εςλάχιστοι, υπνοβατούν. Πολλοί και πολλές σηκώνονται για κατούρημα, μια ή περισσότερες φορές...

Ο κοινός ύπνος μπορεί να είναι μια καθημερινή ενόχληση που να υποσκαπτει το ζευγάρι ύπουλα και χωρίς οι ίδιοι να το παραδέχονται. Τα διαφορετικα υπνοδωμάτια είναι λύση; Μαζί δηλαδή στον ξύπνιο μας και ο καθένας την ησυχία του στον ύπνο του ; Ή μήπως, παρ'όλες τις δυσκολίες του, ο ύπνος αγκαλιά είναι κυριολεκτικά το λίκνο της αγάπης;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dalcfu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dalcfu
H dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H dalcfu έγραψε στις 19:28, 23-04-08:

Για μένα σίγουρα οι χωριστές κρεβατοκάμαρες δεν αποτελούν λύση. Υποτίθεται ότι είσαι με κάποιον γιατί τον αγαπάς και τον αποδέχεσαι όπως είναι. Οι χωριστές κρεβατοκάμαρες κάτι σε αποξένωση μου κάνουν. Αν το βράδυ δεν κοιμηθώ αγκαλιά με το σύντροφό μου, νιώθω ότι κάτι μου λείπει, παρόλο που ροχαλίζει σαν κομπρεσέρ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 19:31, 23-04-08:

Εγώ πάλι θυμάμαι τους γονείς μου που σφάζονταν για χρόνια, όμως κοιμόντουσαν μαζί. Στον ξύπνιο τους δεν μιλούσαν (εκτός και άν μάλλωναν) και στο τέλος μετα απο χρόνια μ'αυτή την αηδία χώρισαν

Πώς τα κατάφερναν και κοιμόντουσαν ακόμη απορώ όποτε το σκέφτομαι. Και να ήταν μόνο αυτοί...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 19:39, 23-04-08:

Δεν καταλαβενω το νοημα του να κοιμουνται χωρις δυο ανθρωποι εαν ειναι ζευγαρη... Τωρα το να σηκωνεσε το βραδυ για νερο η κατουριμα γιατι να ενοχλησει τον αλλων; Ακομα και αν ξυπνισει τι εγινε; Θα ξανακοιμιθει... Το ροχαλιτο και το μιλιμα, σιγα... Το κλασιμο ακομα πιο σιγα... το κανουν και οι δυο...
Απο την αλλη πλευρα ειναι τοσο ωραιο να κοιμασε με τον ανθρωπο που αγαπας που ολα αυτα μοιαζουν ανηπαρκτα εντελος...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:45, 23-04-08:

Μου φαίνεται κάπως ..ανάποδο να μη κοιμάμαι με τον άλλον. Από την άλλη έχω παρατηρήσει πως όταν κοιμάμαι μόνη μου, ξεκουράζομαι καλύτερα (κι όχι γιατί ροχαλίζει ή σηκώνεται για κατούρημα, αλλά γιατί η διαρκής αγκαλιά με κάνει και πιάνομαι). Άρα νομίζω δεν θα είχα πρόβλημα καμιά φορά να κοιμάμαι μόνη μου - τώρα πόσο εύκολο είναι να έχεις δύο κρεβατοκάμαρες στο ίδιο σπίτι είναι άλλο θέμα..

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 19:46, 23-04-08:

Μαζί...μαζί...μαζί!

Δεν ξέρω...λατρεύω την ώρα που θα κοιμηθούμε επιτέλους μαζί... ΄Ασε που μια χαρά ύπνους κάνω Δεν με ενοχλεί καθόλου... αγκαλιασμένοι μέχρι το πρωί και δεν πιανόμαστε κιόλας

Κι ας απαντήσω και πιο σοβαρά... ΄Οταν ταξιδεύω 4 και ώρες για να βρεθούμε, την στιγμή που θα πέσουμε για ύπνο αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αυτή η αγκαλιά και το αγουροξυπνημένο του ύφος το πρωί αξίζει όχι μόνο 4 άλλα και 14 ώρες ακόμα ταξίδι

11 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 19:56, 23-04-08:

Βέβαια μαζί δεν μπορώ να κοιμάμαι χωρίς τον άντρα μου άσχετε αν κόβει ξύλα κάθε βράδυ όταν πάει έξω μόνος του δεν μπορώ να κοιμηθώ και έτσι τον περιμένω ...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 19:56, 23-04-08:

Ναι Βίκυ, αλλά κάντο αυτό για κάθε βράδυ συνεχόμενα για ένα χρόνο κι έλα μετά να μου πεις αν θες για ΕΝΑ βράδυ να απλωθείς σαν χταπόδι και να κοιμηθείς μπρούμυτα, χωρίς να πρέπει πρώτα να κοιμηθεί ο άλλος

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dalcfu

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη dalcfu
H dalcfu αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 50 μηνύματα.

H dalcfu έγραψε στις 20:05, 23-04-08:

Το κάνω για 3 χρόνια και δε μ' έχει χαλάσει καθόλου!Ίσα ίσα που όταν λείπει ο άντρας μου, δεν κάνω καλόν ύπνο.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:06, 23-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Ναι Βίκυ, αλλά κάντο αυτό για κάθε βράδυ συνεχόμενα για ένα χρόνο κι έλα μετά να μου πεις αν θες για ΕΝΑ βράδυ να απλωθείς σαν χταπόδι και να κοιμηθείς μπρούμυτα, χωρίς να πρέπει πρώτα να κοιμηθεί ο άλλος
Πόσο μάλλον για δέκα χρονια...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 20:07, 23-04-08:

Μαζί!!!

Κι όσο για την αγκαλίτσα, εμείς αποκοιμιόμαστε αγκαλιά, αλλά μετά ο καθένας στη μεριά του... δε θα χάσω εγώ τον ύπνο μου!

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vkey (Κοινό Μυστικό!!!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Vkey
H Κοινό Μυστικό!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Εκπαιδευτικός . Έχει γράψει 2,419 μηνύματα.

H Vkey ,αφού σκέφτηκε λίγο, έγραψε στις 20:14, 23-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Το έχω κάνει για 2 συνεχόμενα χρόνια...

΄Οχι ότι θα μου ξέφευγε αυτό δηλαδής
Και δεν με κούρασε καθόλου

Και σιγά να μην περιμένω να κοιμηθεί ο άλλος...Άσε που πάντα τελευταία κοιμάμαι αλλά όταν νυστάζω εγώ κοιμάμαι...αν δεν νυστάζει ο άλλος όταν νυστάξει ας έρθει να με βρει

Όταν φτάσω 10 θα σας ειπώ

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 20:26, 23-04-08:

Επειδή δεν έχουμε πολλές ευκαιρίες να κοιμηθούμε μαζί, αποκοιμιόμαστε αγκαλιά, αλλά μετά από λίγο πάει ο καθένας στη μεριά του, αλλιώς δε γίνεται! Βασικά εκείνος μια χαρά κοιμάται, εγώ δε μπορώ να βολευτώ και στιφογυρίζω- θέλω την άπλα μου και δυστυχώς δεν έχουμε διπλό κρεβάτι στη διάθεσή μας... Παρ'όλα αυτά δεν το αλλάζω με τίποτα, κι ας ξυπνάω πολλές φορές πιασμένη την άλλη μέρα- όταν με παίρνει αγκαλιά και μου λέει καλημέρα τα ξεχνάω όλα...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 20:47, 23-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Vkey
Μαζί...μαζί...μαζί!

Δεν ξέρω...λατρεύω την ώρα που θα κοιμηθούμε επιτέλους μαζί... ΄Ασε που μια χαρά ύπνους κάνω Δεν με ενοχλεί καθόλου... αγκαλιασμένοι μέχρι το πρωί και δεν πιανόμαστε κιόλας

Κι ας απαντήσω και πιο σοβαρά... ΄Οταν ταξιδεύω 4 και ώρες για να βρεθούμε, την στιγμή που θα πέσουμε για ύπνο αυτό που σκέφτομαι είναι ότι αυτή η αγκαλιά και το αγουροξυπνημένο του ύφος το πρωί αξίζει όχι μόνο 4 άλλα και 14 ώρες ακόμα ταξίδι
Παρακαλούνται οι moderators να τσεκάρουν το παραπάνω μήνυμα διότι έχει καταχωρηθεί σε λάθος nickname. (θα μπορούσα να το έχω γράψει εγώ! )

Σε αυτά τα πράγματα όταν μπει το "πρέπει" χαλάει η συνταγή. Το καλύτερο για μένα είναι: "κοιμόμαστε όπως νιώθουμε". Ε, τώρα χωριστές κρεβατοκάμαρες ίσως είναι υπερβολικό, αλλά δύο χωριστά δωμάτια μέσα στο σπίτι που θα αποτελούν το "ησυχαστήριο" του καθενός για τις ώρες που το έχει ανάγκη, δεν είναι καθόλου κακή ιδέα.

Παράθεση

olibos2008 (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη olibos2008
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H olibos2008 έγραψε στις 21:19, 23-04-08:

Είναι ωραία να κοιμάσαι με τον σύντροφό σου αλλά όχι συνέχεια.Τί πιό ωραίο να έχεις ένα διπλό κρεβάτι μόνο για σένα,να κοιμάσαι μπρούμυτα,ανάσκελα,να τεντώνεσαι,να χουζουρεύεις για όσο χρόνο θες εσύ.Να φοράς τις κάλτσες όταν κρυώνεις χωρίς να σε γκρινιάζει ο άλλος,να έχεις παγωμένα πόδια χωρίς να φοβάσαι αν τον αγγίξουν.Να κοιμάσαι όπως θέλεις και όσο χρόνο θέλεις.

Παράθεση

io-io

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη io-io
H io-io αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Μαθηματικός . Έχει γράψει 1,548 μηνύματα.

H io-io έγραψε στις 21:38, 23-04-08:

Εμεις μοιραζομαστε μονο κρεβατι.

Αλλα μια συνηθεια ειναι ολα, και μετα τον πρωτο μηνα καταφερα να κοιμαμαι μια χαρα. Αλλα εχει ο καθενας το δικο του παπλωμα, γιατι αλλιως καποιος ξεπαγιαζει!

Παντως αγκαλιτσα δεν κοιμομαστε, δεν με βολευει. Κανουμε αγκαλιτσες στην αρχη και μετα ο καθενας στη μερια του!

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 21:47, 23-04-08:

Μμμμ...και βεβαια μαζι....
Καταρχην, εαν δε νοιωσω εστω και τα κατω ακρα του να με ακουμπουν, ειναι σαν κατι να λειπει...οχι απο διπλα μου...αλλα απο μενα....
Δεν αλλαζω την ολονυχτια αγκαλια και το πλεξιμο των ποδιων με τιποτα....Ακομα και εαν ειναι να κοιμηθουμε σε μονο κρεββατι.....
(το ομορφο ειναι οτι νοιωθει και εκεινος ακριβως το ιδιο, ακομα και οταν το πρωι ξυπναει πιασμενος )

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 22:18, 23-04-08:

Τίποτα δεν μετράει μπροστα στην αγκαλιτσα λοιπόν...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:29, 23-04-08:

Μα ρε μπαγκς, έτσι δεν είναι? Όταν έχεις τον άλλο αγκαλιά, το σπίτι τους είναι άδειο. Ευκαιρία να "πιάσουν δουλειά" οι παλιόφιλοι

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 22:35, 23-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Όταν έχεις τον άλλο αγκαλιά, το σπίτι τους είναι άδειο.
Δεν καταλαβαίνω τί εννοεις ...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 22:36, 23-04-08:

Εννοώ -στην αρχή- τουλάχιστον, να την πηγαίνεις στο σπίτι σου.

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 22:40, 23-04-08:

Εννοώ -στην αρχή- τουλάχιστον, να την πηγαίνεις στο σπίτι σου.
αρχίζω και ανησυχώ για τη νοημοσύνη μου

το ξανα ματαεξηγείς βρε Ρεμπεσκέ μου- πού κολλάει η αγκαλίτσα, το σπίτι και οι παλιόφιλοι;

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 22:45, 23-04-08:

Ε λεω να έχει κάποιο υλικό αντίκρυσμα η γνωριμία

Εσυ τους κρατάς αγκαλίτσα, και οι "παλιόφιλοι" την ίδια ώρα τους ανοίγουν το σπίτι

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

H kalypso έγραψε στις 22:47, 23-04-08:

Ε λεω να έχει κάποιο υλικό αντίκρυσμα η γνωριμία

Εσυ τους κρατάς αγκαλίτσα, και οι "παλιόφιλοι" την ίδια ώρα τους ανοίγουν το σπίτι
Αγκαλίτσα την ώρα του νάνι λέμε εμείς

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 22:53, 23-04-08:

Αααααα.

Όχι. Θέλω άπλα

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 22:56, 23-04-08:

Αααααα.

Όχι. Θέλω άπλα
Ω..ναι...ειναι και εκεινο το εκτοπισμα που λεγαμε!!! (love you too!)

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 08:06, 24-04-08:

Τώρα που βγήκε κάποια άκρη ας συνεχίσουμε.

Η αγκαλια είναι θησαυρός. Την ίδια στιγμή χιλιάδες ζευγάρια κοιμούντι μαζί μέχρι να χωρίσουν. Ακόμη περρισσότεροι μπορεί να μισιούνται και να κοιμούνται μαζί. Αυτό φύσικά αυξάνει την ένταση.

Εχουμε λοιπόν το ερώτημα: Το να έχουν οι σύντροφοι τον προσωπικό τους χώρο και χρόνο, έστω για τον ύπνο, αποσυμφορίζει τις εντάσεις της ημ'εραςα, ειδικα σε οικογένειες μςε μικρά παιδιά; Μετά από μια διαφωνία που δεν έχει καταλήξει ο κοινός ύπνος είναι πιο πιθανό να συμφιλιώσει ή να εκνευρίσει κι άλλο τους συντρόφους απο τον εξαναγκασμό;

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:26, 24-04-08:

Εγώ λατρεύω να κοιμάμαι με τον σύντροφό μου το ίδιο και αυτός!!!
Όσο μαλωμένοι ή κουρασμένοι και να είμαστε....όταν ξαπλώσουμε στο κρεβάτι και αγκαλιαστούμε...ΤΑ ΞΑΧΝΑΜΕ ΟΛΑ!!!

Αν κοιμηθώ μόνη μου ... ξυπνώ το βράδυ και τον ψάχνω παντου!!!
Είμαι πολύ εθισμένη στην αγκαλιά του...δεν μπορώ αλλιώς!!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:35, 24-04-08:

Οσες φορές κι αν το δοκίμασα, είναι αδύνατον να μοιραστώ με άλλη το κρεβάτι μου. Δεν μπορώ να κοιμηθώ, δεν μπορώ να απλωθώ και επιπλέον δεν έχω καμία όρεξη για κουβέντες και χαδάκια κι άλλα τέτοια κουλά ούτε πριν κοιμηθώ, ούτε όταν ξυπνήσω.
Θέλω το κρεβάτι μου αποκλειστικά δικό μου.

Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 17:43, 24-04-08:

Δεν είναι σχετικό με τον ύπνο, αλλά είναι σχετικό με τις αγκαλιές:

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:56, 24-04-08:

Μια ερώτηση είναι: υπάρχει αγάπη όταν οι σύντροφοι κοιμούνται χώρια; Είνααι υποκρισία η αγκαλίτσα μπροστά στις βαθύτερες ανάγκες μας (ξεκούραση, άνεση, ιδανική θερμοκρασία, απόλυτος έλεγχος χωροχρονου με σκοπό την χαλαρωση) η αντίθετα, το συναίσθημα είναι αυτό που βασικά ξεκουράζει;

Πολλοί δήλωσαν, κι αναμεσα τους τοποθετούμαι κι εγώ, ότι και πιασμενοι να ξυπνήσουν, ξυπνάνε πλήρεις ικανοποίησης, ύστερα απο εναν υπνο αγκαλιά. Ωστόσο ιατρικά ο πιασμένος ύπνος ο άβολος ύπνος είναι επιζήμιος. Ίσως και συναισθηματικά, το να είσαι συνέχεια κατα τη διάρκεια της μερας "με άλλους" ( πελατες στη δουλειά, σύντροφο, παιδια, φίλους) είναι νοσηρό, και ο εαυτός χρειάζεται ενα διάλλειμα μόνος του, που είναι ο ύπνος, ο τελείως προσωπικός χώρος και χρόνος, άν κάποιοι το έχουν κανονίσει έτσι.

Εγώ το νοιώθω σαν απουσία της βαθύτερης αγάπης. Μήπως όμως είναι στερεότυπο; Οπως λέγανε πρίν χρόνια ότι ο σκληρός άντρας έπρεπε απαραίτητα να καπνίζει ή ότι ο ισχυρός άντρας έπρεπε να ειναι χοντρός; Η συντροφός μου το βλέπει με τον δεύτερο τρόπο. Ολα τα χρόνια που είμαστε μαζί, και είναι πολλα, εχουμε ξεςχωριστά δωμάτια, ούτες κάν κρεββάτια. Αγκαλίτσα πρίν. Εμένα δεν μου αρκεί όμως δεν έχω επιχειρήματα να το στηρίξω, ότι είναι καλύτερα.

Προφανώς deadhead πειρατή, ο ύπνος χώρια είναι παρασάγγες πιο άνετος και "ιατρικά" αν θέλεις ωφέλιμος. Ομως τότε εμένα γιατί δεν με ικανοποιεί;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 18:00, 24-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs

Προφανώς deadhead πειρατή, ο ύπνος χώρια είναι παρασάγγες πιο άνετος και "ιατρικά" αν θέλεις ωφέλιμος. Ομως τότε εμένα γιατί δεν με ικανοποιεί;
Μα δεν μπορεί φίλε μου όλοι μας να ικανοποιούμαστε από τα ίδια πράγματα.
Στον κάθε ένα από μας αρέσουν διαφορετικά πράγματα, και αυτό είναι και το φυσιολογικό.
Εσύ ικανοποιείσαι έτσι, εγώ αλλιώς, κάποιος άλλος διαφορετικά.
Αυτή η διαφορετικότητα είναι που δίνει ενδιαφέρον στη ζωή μας.

Παράθεση

cibyllian (Μπούι)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη cibyllian
H Μπούι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 40 ετών . Έχει γράψει 1,123 μηνύματα.

H cibyllian τραβώντας τις κοτσίδες της......... έγραψε στις 18:04, 24-04-08:

μαζί, μαζί, μαζί και μόνο μαζί! Εγώ γενικά δεν έχω πρόβλημα στον ύπνο! Δεν με ενοχλεί ούτε κι αν δίπλα μου γίνεται η μάχη του Δράμαλη! Ομολογώ ότι όσες φορές τυχαίνει να ξυπνήσει νωρίτερα, είναι ωραιότατη η αίσθηση να απλώνεσαι. Όμως όσο ωραία και να είναι δεν συγκρίνεται με την αίσθηση της πληρότητας που σου δίνει το να κοιμάσαι μαζί με τον άλλο.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 18:13, 24-04-08:

Σίγουρα θα με πούνε κάποιοι παράξενο τώρα, όμως για μένα κοντεύει να αποτελέσει αιτία διαζυγίου. Δεν το έχω θέσει έτσι βέβαια, όμως μέσα μου έτσι λειτουργεί. Καλα δηλαδή τα λογικα επιχειρήματα, η άνεση κλπ κλπ, όμως τελευταία έχω μπεί σε ενα τρίπ που μου είναι αδύνατον να πιστέψω ότι με αγαπάει, και θεωρώ απόδειξη το ότι δεν κοιμόμαστε μαζί. Στο μεταξύ δεν κοιμομαστε μαζί ποτέ, εκτός απο μια ικρή περίοδο όταν κάναμε το πρώτο μας παιδί που στο τότε σπίτι δεν περίσσευε δωμάτιο...

Εν ολίγοις, θα χωρίσω γιατί δεν κοιμόμαστε μαζί και δεν μπορώ καν να της το πώ...!

Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 19:15, 24-04-08:

Ύπνος μαζί ή χώρια;
Υπάρχει κάτι που συγκρίνεται με μια ζεστή αγκαλιά τα κρύα βράδια του χειμώνα;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:17, 24-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα και ύπνο μαζί όμως.....

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 19:19, 24-04-08:

Πολλές ζεστές αγκαλιές.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:25, 24-04-08:

Μετά απο διάφορες απαντήσεις υπέρ και κατά, ασχέτως ποσοστών του πόλλ, ενα κύριο ερώτημα πόυ προκύπτει νομίζω ότι είναι: Οι υπέρμαχοι του "άνετου ύπνου" ή ύπνου χώρια, είναι δυνατόν να αγαπούν πραγματικά τον σύντροφό τους;

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 22:08, 28-04-08:

Αρχική Δημοσίευση από olibos2008
[...]Τί πιό ωραίο να έχεις ένα διπλό κρεβάτι μόνο για σένα[...]
Κανείς δε με πιστεύει γιατί στους περισσότερους αρέσει αλλά εγώ δε μπορώ με τίποτα να κοιμηθώ μόνη μου σε διπλό κρεβάτι. Μου φαίνεται υπερβολικά τεράστιο και άδειο και καταθλιπτικό, και γι'αυτό κοιμάμαι πάντα σε μονό.

Παράθεση

Chimera

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Chimera
H Chimera αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 256 μηνύματα.

H Chimera In the deathcar έγραψε στις 22:29, 28-04-08:

Προσωπικά δεν ξεκουράζομαι όταν κοιμάμαι με άλλον το ίδιο καλά . Βέβαια αν είσαι πολύ ερωτευμένος το προσπερνάς αυτό, ειδικά αν δεν κοιμάστε καθημερινά μαζί. Αν κοιμόμουν επί μονίμου βάσεως μαζί με κάποιον, δεν έχω ιδέα τι θα έκανα αν άρχιζε να με ενοχλεί και κουράζει πολύ .

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 08:22, 29-04-08:

Το πολ δεν το έβαλα εγώ. Θα ήθελα να γράφει:

Αυτοί που ΔΕΝ επιθυμούν να κοιμούνται μαζί, θα πιστεύατε ή δεν θα πιστεύατε ότι αγαπούν πραγματικά το σύντροφό τους;

Ο εγωισμός ώς γνωστόν είναι αντίροπη δύναμη στην αγάπη. Η αναισθησία επίσης, με την έννοια όιτι κάποιος δεν έχει συναισθηματικές αναγκες. Αν το κοιτάξουμε ακόμη πιο βαθιά, η αυτάρκεια, εξ ορισμού καταργεί τον έρωτα. Πρέπει κάπόυ να μήν αισθανομαστε πλήρεις, αυτάρκεις, ανεξάρτητοι, και παντοδύναμοι, για να αναζητήσουμε αυτό πόυ μας λείπει σε μία ξένη αγκαλιά.

Κανείς δεν αρνείται ότι το να κοιμάσαι μόνος είναι πιο "άνετο" από καθαρά πρακτικες συνθήκες. Ομως τί ακριβώς υποδηλώνει για το άτομο που το προτιμά. Είναι ή δεν είναι σε θέση να μοιραστεί; Αγαπάει πραγματικά ή αντίθετα αγαπάει μόνο τον εαυτό του;

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 19:20, 29-04-08:

Το οτι δεν είμαι διατεθειμένος να μοιράζομαι το κρεβάτι μου σημαίνει οτι αγαπώ μόνο τον εαυτό μου;
Δε νομίζω.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 20:22, 29-04-08:

Δεν είναι προσωπικό. Σίγουρα ο κάθες ένας που επιμένει και προτιμά να κοιμάται μόνος του εχει τους λόγους του. Μια εκτίμηση κάνουμε για να δούμε πώς το βλέπουν τόσο αυτοι όσο και οι άλλοι. Ελπίζω να βάλουν και το αναλογο πολ.

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 20:31, 29-04-08:

Ως γνήσιος κουμπάκιας δεν κοιμάμαι ποτέ
Αλλά σε ένα ζευγάρι που ΞΕΡΕΙ γιατί είναι μαζί, δεν υπάρχει λόγος να τους πιάνουν οι ανασφάλειες για το "πρέπει ο καθένας να μένει λίγο μόνος του". Σαφώς και χρειάζονται και μικρά διαστήματα χώρια, αλλά αυτό το καταλαβαίνεις in time.
ΑΝ όμως είσαι σε μια σχέση από απόσταση, λες αμήν να κοιμηθείς μαζί με τον άλλο. :S (Ήθελές τα και παθές τα...)

Παράθεση

giannis.@ (ΓΙΑΝΝΗΣ)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη giannis.@
Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

O giannis.@ έγραψε στις 21:24, 29-04-08:

Τι πιο ομορφο να κοιμασαι με την/τον συντροφο σου?
Εχεις αυπνιες? Την παιρνεις αγκαλιτσα,την χαϊδευεις,αυτη και να κοιμαται θα της αρεσει,θα ξυπνησει,και παντα η καταληξη θα ειναι ωραια..

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 20:05, 08-05-08:

Ο εγωισμός ώς γνωστόν είναι αντίροπη δύναμη στην αγάπη. Η αναισθησία επίσης, με την έννοια όιτι κάποιος δεν έχει συναισθηματικές αναγκες. Αν το κοιτάξουμε ακόμη πιο βαθιά, η αυτάρκεια, εξ ορισμού καταργεί τον έρωτα. Πρέπει κάπόυ να μήν αισθανομαστε πλήρεις, αυτάρκεις, ανεξάρτητοι, και παντοδύναμοι, για να αναζητήσουμε αυτό πόυ μας λείπει σε μία ξένη αγκαλιά.

Κανείς δεν αρνείται ότι το να κοιμάσαι μόνος είναι πιο "άνετο" από καθαρά πρακτικες συνθήκες. Ομως τί ακριβώς υποδηλώνει για το άτομο που το προτιμά. Είναι ή δεν είναι σε θέση να μοιραστεί; Αγαπάει πραγματικά ή αντίθετα αγαπάει μόνο τον εαυτό του;
Αγαπητέ Μπαγκς,
Κατανοώ ότι μπορεί να σε προβληματίζει το γεγονός ότι η γυναίκα σου δε θέλει να κοιμάστε μαζί, δεν θα έπρεπε όμως.
Πιστεύω ότι είναι καλύτερα κατά βάση να κοιμόμαστε χωριστά. Ο καθένας θα έχει το χώρο του και το χρόνο του. Προσωπικά, έχω περίεργα ωράρια. Λειτουργώ πολύ αποτελεσματικότερα στη ζώνη 1.00- 5.00. Επιπλέον, από τότε που μπορώ να θυμηθώ κοιμάμαι ενοχλητικά. Κινούμαι συνέχεια, κλωτσάω, ξυπνάω με το παραμικρό. Παίζουν και τα ιατρικά που λες.

Δεν είναι ο εγωισμός το κίνητρο. Η σχέση ωφελείται όταν νιώθουν κι οι δύο άνετα.Όσο για τις αγκαλίτσες, δεν συμβαίνουν μόνο κάτω από τα σκεπάσματα. Φυσικά και θα κοιμόμουν με το σύντοφό μου, αν τύχαινε ή αν το θέλαμε, αλλά όχι μόνιμα.

Παράθεση

Sunrise

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Sunrise
H Sunrise αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 278 μηνύματα.

H Sunrise έγραψε στις 23:14, 08-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Αγαπητέ Μπαγκς,
Κατανοώ ότι μπορεί να σε προβληματίζει το γεγονός ότι η γυναίκα σου δε θέλει να κοιμάστε μαζί, δεν θα έπρεπε όμως.
Πιστεύω ότι είναι καλύτερα κατά βάση να κοιμόμαστε χωριστά. Ο καθένας θα έχει το χώρο του και το χρόνο του. Προσωπικά, έχω περίεργα ωράρια. Λειτουργώ πολύ αποτελεσματικότερα στη ζώνη 1.00- 5.00. Επιπλέον, από τότε που μπορώ να θυμηθώ κοιμάμαι ενοχλητικά. Κινούμαι συνέχεια, κλωτσάω, ξυπνάω με το παραμικρό. Παίζουν και τα ιατρικά που λες.

Δεν είναι ο εγωισμός το κίνητρο. Η σχέση ωφελείται όταν νιώθουν κι οι δύο άνετα.Όσο για τις αγκαλίτσες, δεν συμβαίνουν μόνο κάτω από τα σκεπάσματα. Φυσικά και θα κοιμόμουν με το σύντοφό μου, αν τύχαινε ή αν το θέλαμε, αλλά όχι μόνιμα.
Eσύ είσαι μικρό ακόμα!!!χεχεεεε

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 06:35, 09-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Αγαπητέ Μπαγκς, Κατανοώ ότι μπορεί να σε προβληματίζει το γεγονός ότι η γυναίκα σου δε θέλει να κοιμάστε μαζί, δεν θα έπρεπε όμως. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα κατά βάση να κοιμόμαστε χωριστά.....
Πώς μπόρώ τελικά να βάλω αυτό το πολ στο θέμα μου; Ξεκίνησα το θέμα χωρίς πολ και έβαλε κάπόιος ενα πολ χωρίς να με ρωτήσει κάν τη είναι αυτό που ερευνούμε.

Αυτό που ερευνούμε είναι ακριβ'ως αυτό. Τι πιστεύει ο καθες ένας απέναντι σε έναν σύντροφο που προτιμάεί να κοιμάται χώρια; Είναι δυνατόν να αγαπάει ή αυτό και μόνο δείχνει ότι μέχρις ενός σημείου μπορεί να ανοιχτεί συναισθηματικά;

Εγώ προσωπικά κατανοώ όλη την απάντησή σου και ευχαριστώ που προσπαθείς να με καθησυχάσεις. Όμως η συναισθηματική μου νοημοσύνη ειναι που μου λέει ότι αυτό είναι ένδειξη απότασης, η λογική φυσικα υποστηρίζει την στάση της γυναίκας μου

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 08:40, 09-05-08:

Πώς μπόρώ τελικά να βάλω αυτό το πολ στο θέμα μου;
Αυτή τη στιγμή για αλλαχθεί το poll θα πρέπει να αφαιρεθούν και οι 32 ψήφοι από τη δημοσκόπηση.

Η προσθήκη δημοσκόπησης μπορεί να γίνει μόνο κατά τη διάρκεια της δημιουργίας του θέματος πηγαίνοντας στα "εργαλεία" που βρίσκονται πάνω από το πρώτο ποστ.Περισσότερα για τις δημοσκοπήσεις εδώ.

Εξάλλου αυτοί που έχουν ψηφίσει "όχι" νομίζω έχουν αναφέρει τους λόγους.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:11, 09-05-08:

Συγγνώμη δεν ήξερα ότι υπάρχει αυτή η δυνατότητα προσθήκης δημοσκόπησης απο τους χρήστες.

Θα προτιμήσω να μεταφερθεί εί δυνατόν, η ψηφοφορία αυτή μαζί με τις ψήφους σε άλλο θέμα με αντικείμενο την ψηφοφορία όπώς είναι αυτή τη στιγμή. Και εδώ να τοποθετηθεί η ψηφοροία για το πώς βλέπουν οι ψηφοφόροι το συγκεκριμένο ζήτημα: Το κατα πόσο δηλαδή ενας που επικαλείται πρακτικούς λόγους, απλά θέλει να διατηρήσει κάποιες συναισθηματικές ή άλλες αποστάσεις.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Πανελλήνιες και ύπνος - Από equalizer
      Το θέμα έχει λάβει 147 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πανελλαδικές Εξετάσεις.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 09-06-17 στις 11:17.
    • Ύπνος και Ρόφημα - Από rockwave
      Το θέμα έχει λάβει 31 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Γ' Λυκείου & Απόφοιτοι.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-01-11 στις 15:48.
    • Μαζί δεν κάνουμε και χώρια δε μπορούμε - Από summer life
      Το θέμα έχει λάβει 13 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Κοινωνικές Σχέσεις και Οικογένεια.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 03-10-10 στις 16:07.
    • ΑΟΔΕ Χωρία που δεν προσφέρονται για ανάπτυξη - Από angelvasil92
      Το θέμα έχει λάβει 20 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικών Σπουδών.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 06-12-09 στις 19:20.
    • Μαζί ή χώρια? - Από VASILISTIMP
      Το θέμα έχει λάβει 6 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Μπερδέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-11-06 στις 13:08.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους