Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,146 μηνύματα σε 74,654 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Ένορκη κατάθεση και πιθανές συνέπειες

gd89

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη gd89
Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

O gd89 έγραψε στις 14:48, 04-02-13:

Ένορκη κατάθεση,συνέπειες.....(με έχουν ζαλίσει κάποιοι)

Αν υπάρχει κάποιος σχετικός με τον χώρο ας πει τι συνέπειες μπορεί να έχει μια ένορκη κατάθεση,π.χ. μπορεί ο άλλος να σου κοπανήσει καμιά μήνυση για συκοφαντία;

Χρήσιμο πράγμα να γνωρίζεις τους νόμους του αστικού κράτους τελικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:08, 04-02-13:

Πρέπει να γίνεις πιο συγκεκριμένος. Γιατί κάνεις ένορκη? Ή ένορκη θα πάει σε δικαστήριο? Η υπόθεση? Αυτό που ρωτάς είναι πάαααααααρα πολύ γενικό. Φυσικά μπορεί να σου κάνουν μήνυση για συκοφαντική δυσφήμιση, αλλά μπορούν και χωρίς ένορκη.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gd89

Δραστήριο Μέλος

Ο gd89 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Άεργος/η και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 205 μηνύματα.

O gd89 έγραψε στις 15:15, 04-02-13:

Εγώ μόνο αν κάνω ένορκη κατάθεση μπλέκομαι.....αλλιώς δεν έχω ανάμειξη.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:21, 04-02-13:

Βρε πουλακι μου, τα γράφεις πολυ γενικά.
Θα κάνεις ένορκη επειδή στο ζητάει δικηγόρος, ή αυτοβούλως?

Σημείωση. Μίλα καλύτερα με ένα δικηγόρο να σου πει, γιατί ενώ εσύ ζητάς βοήθεια, τα γράφεις γενικά, εγώ που έχω τις γνώσεις πρέπει να σου τα βγάλω με το τσιγγέλι, και στο τέλος ταλαιπωρούμαι εγώ που πάω να βοηθήσω, αντί για σένα που ενδιαφέρεσαι να μάθεις.

Παράθεση

gd89

Δραστήριο Μέλος

O gd89 έγραψε στις 15:24, 04-02-13:

Θα σου στείλω pm μισό.

Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 15:24, 04-02-13:

αν πεις την αλήθεια τοτε δεν κινδυνεύεις απο κάτι.
αν πεις ψέματα, και αυτο αποδειχθεί, τοτε εχεις τις συνέπειες της ψευδορκίας, που διαφέρουν απο περίπτωση σε περίπτωση.
http://www.areiospagos.gr/nomologia/...p?s=2&code=170

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 15:26, 04-02-13:

Βέβαια σε πόσα δικαστήρια έχουμε δει την αλήθεια και το ψέμα να είναι απλό θέμα ερμηνείας...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

gaspar

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη gaspar
Ο gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 2,292 μηνύματα.

O gaspar ΕΠΙΚΡΑΤΕΕΙΝ Η ΑΠΟΛΛΥΣΘΑΙ έγραψε στις 15:30, 04-02-13:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Βέβαια σε πόσα δικαστήρια έχουμε δει την αλήθεια και το ψέμα να είναι απλό θέμα ερμηνείας...
ναι οντος..δεν βγαζεις ακρη.

Παράθεση

gd89

Δραστήριο Μέλος

O gd89 έγραψε στις 15:32, 04-02-13:

Δε ξέρω....δεν νομίζω ό,τι αξίζει να μπλέξω και ειδικά όταν δεν με αφορά άμεσα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους