Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 82,660 εγγεγραμμένα μέλη και 2,845,202 μηνύματα σε 81,627 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 721 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 12:24, 17-10-12:

Για τις κατσαρίδες έχω ακούσει ότι πιάνει κ η μαγειρική σόδα αλλά ευτυχώς δεν έχει χρειαστεί να δοκιμάσω. Στο σπίτι μου πιάνει η σίτα στα παράθυρα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΡΗΝΟΥΛΑ (Ειρήνη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ΡΗΝΟΥΛΑ
H Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H ΡΗΝΟΥΛΑ έγραψε στις 23:03, 18-10-12:

έλεος! τι άλλο θα μου συμβεί! ακούστε.. Στο ΤΕΙ μας έβαλαν μια εργασία να κάνουμε. πρέπει να φτιάξουμε ένα εντομολόγιο. έτσι πρέπει να μαζέψω 30 διαφορετικά εντομα. μεχρι στιγμής έχω πιάσει κατσαρίδες, μύγες, μια ακρίδα, 2 αράχνες, μια πεταλουδίτσα και μια μικρή κάμπια. Παιδιά δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύ συχαίνομαι! όχι τίποτα άλλο, αλλά τα έχω βάλει σε ένα βαζακι και τα βλέπω κάθε μέρα! έτσι κάλυψα το βάζο με πετσέτα για να μη βλέπω τα ζουζούνια! αφήστε που από τότε που κυνήγησα έντομα, έχω παραισθήσεις! ακουμπάνε τα μαλλιά μου τον ώμο μου και νομιζω ότι κάτι περπατάει πάνω μου! φανταστείτε εσείς να χρειαζόταν να μαζέψετε έντομα! θεε μου!

ναι ναι! Το αιθέριο έλαιο του βασιλικού χρησιμοποιείται ως απωθητικό εντόμων.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thomas l. : 15-09-14 στις 01:16. Αιτία: merge posts
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

yperoxi

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη yperoxi
H yperoxi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 499 μηνύματα.

H yperoxi Wake up, rise up έγραψε στις 12:01, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από ΡΗΝΟΥΛΑ
έλεος! τι άλλο θα μου συμβεί! ακούστε.. Στο ΤΕΙ μας έβαλαν μια εργασία να κάνουμε. πρέπει να φτιάξουμε ένα εντομολόγιο. έτσι πρέπει να μαζέψω 30 διαφορετικά εντομα. μεχρι στιγμής έχω πιάσει κατσαρίδες, μύγες, μια ακρίδα, 2 αράχνες, μια πεταλουδίτσα και μια μικρή κάμπια. Παιδιά δεν μπορείτε να φανταστείτε πόσο πολύ συχαίνομαι! όχι τίποτα άλλο, αλλά τα έχω βάλει σε ένα βαζακι και τα βλέπω κάθε μέρα! έτσι κάλυψα το βάζο με πετσέτα για να μη βλέπω τα ζουζούνια! αφήστε που από τότε που κυνήγησα έντομα, έχω παραισθήσεις! ακουμπάνε τα μαλλιά μου τον ώμο μου και νομιζω ότι κάτι περπατάει πάνω μου! φανταστείτε εσείς να χρειαζόταν να μαζέψετε έντομα! θεε μου!
Αυτή την εργασία δεν θα την πάλευα με τίποτα! Με τίποτα όμως!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 2,555 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 18:11, 19-10-12:

Που λέτε λεπόν εχτές καθόμουν στο μπαλκόνι μου στο Αγρίνιο και διάβαζα αμέριμνη ώσπου σε κάποια φάση στρίβω ελαφρώς το κεφάλι μου και τί αντικρίζω? μια μεγάλη μαύρη ψαλίδα να αναρριχείται στον τοίχο και να με κοιτά κατάματα περιττό να προσθέσω πως παραλίγο να μην υπήρχα ώστε να μπορέσω να σας γράψω εδώ σήμερα

Παράθεση

Backdrop

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 708 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 19:39, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από ΡΗΝΟΥΛΑ

Το μόνο σίγουρο είναι πως αυτή η εργασία θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον!!!!!!!
Το δεύτερο πιο σίγουρο πράγμα είναι πως πλέον έχεις μάθει πως να χειρίζεσαι καταστάσεις όπου κάποιος ανεπιθύμητος σας κάνει αρμένικη βίζιτα!!!!!
Με την φράση: ¨Θέλεις να δεις τα ζουζούνια μου??"

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,073 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 20:47, 19-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
Κατσαρίδες. Η αθάνατη απόδειξη ότι δεν υπάρχει θεός και τίποτα δεν εποιήθη με σοφία.

κι όμως, τo γεγονός ότι μπορείς να τις λοιώνεις και όχι να λοιώνουν αυτές εσένα, δείχνει ότι τα πάντα εν σοφία εποίησε.

Παράθεση

isida!!! (revolution)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη isida!!!
H revolution αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Εισοδηματίας . Έχει γράψει 1,126 μηνύματα.

H isida!!! έγραψε στις 12:21, 20-10-12:

εεε συγνωμη! μια ερωτηση...
γιατι τοσα κουνουπια ΟΚΤΩΒΡΗ ΜΗΝΑ????????????????????????
ειναι ανυποφορο πια

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

elena

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη elena
H elena αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ζωγράφος . Έχει γράψει 413 μηνύματα.

H elena έγραψε στις 12:29, 20-10-12:

Αρχική Δημοσίευση από isida!!!
εεε συγνωμη! μια ερωτηση...
γιατι τοσα κουνουπια ΟΚΤΩΒΡΗ ΜΗΝΑ????????????????????????
ειναι ανυποφορο πια
ναιι ρε συυ...
ειδικά στο κέντρο της αθήνας...
έχει πάρα πολλά και είναι και πολύ μεγάλα...
και πρωϊνές ώρες μάλιστα..

Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη christinelle
H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,796 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε στις 13:14, 20-10-12:

Χτες έριξα τα άπλυτα ρούχα από το καλάθι στο πάτωμα για να διαλέξω ποιά θα βάλω στο πλυντήριο. Ετσι όπως ήμουν σκυμμένη και τα χώριζα, σηκώνω μια μπλούζα και από κάτω είχε μια σαρανταποδαρούσα. Μια άλλη σαρανταποδαρούσα είχε βγει πέρυσι από μια μικρή εσοχή που κάνει η καρέκλα της κουζίνας, όσο καθόμουν πάνω. Το καλύτερο όμως είναι που βγήκα στο χωράφι να πετάξω τα κάρβουνα της ψησταριάς και είδα το παλιο δέρμα ενός φιδιού πάνω από ένα μέτρο.
Να κάτι που δεν θα έχω να αντιμετωπίσω στο διαμέρισμα.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,852 μηνύματα.

H mindcircus Open mind, open heart έγραψε στις 04:00, 14-09-14:

Ασ μιλησουμε για τισ κατσαριδεσ παραδειγμα.Τις σιχαίνομαι πολύ! Στη θέαση τους ουρλιάζω, στο άκουσμα τους τρομοκρατουμαι!
Και δεν ειμαι η μόνη...
Ομως γιατι;
Χαζευα εντομα στο ιντερνετ και ορισμενα μου φανηκαν πολυ γλυκουτσικα.. Ας πουμε με τις σαυριτσες και τα σκαθαρια ή τις ακριδες δεν εχω προβλημα...
Μαλλον εχω θεμα με τα πετουμενα ή οσα κινουνται γρήγορα..
Ημουν σε νησι και ειδα ενα ποντικακι να τρεχει γρηγορα και το λυπηθηκα..
Βεβαια εχω δει αρουραιο να πηδαει απο δεντρο σε δεντρο κι εφαγα φρικη.. Σα γατες ειναι!

Αλλα γιατι κανουμε ετσι; Αν δεν βρισκονται στον χωρο μας, δε μας πειραζουν.. Ας πουμε ενα φιδι ειναι επικινδυνο, μια σφηγγα τσιμπαει.. Ολα τα αλλα δε μας πειραζουν αν το καλοσκεφτειτε.. Ζωακια του θεου ειναι..
Εγω προσωπικα δεν πειραζω κανενα. Ουτε τα κουνουπια σκοτωνω. Βαζω αλλους

Αλλα γιατί αυτή η προκατάληψη ειδικά με κατσαρίδες και ποντίκια;
Ειχα ακούσει κάπου πως αυτο με τα ποντίκια προήλθε απο τις πρώτες παλιές που αφησαν εποχή αμερικάνικες ταινίες όταν οι κυρίες του καλού κόσμου έβλεπαν ποντίκι κ ούρλιαζαν και οι άνδρες έσπευδαν να τις σώσουν. Υστερικές γυναίκες δλδ, θαρραλεοι ανδρες...

Παράθεση

PeterTheGreat

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη PeterTheGreat
Ο PeterTheGreat αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 175 μηνύματα.

O PeterTheGreat έγραψε στις 09:59, 14-09-14:

Ας μην ξεχνάμε ότι τα ποντίκια και οι κατσαρίδες, για παράδειγμα, είναι (και ιστορικά ήταν) φορείς ασθενειών! Μπορεί αυτή η ιδιότητά τους να είναι που έχει δημιουργήσει την αρνητική μας στάση εναντίων τους.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,856 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 11:51, 14-09-14:

Συνήθεια αιώνων είναι. Σε άλλα κράτη οι κατσαρίδες είναι λαχταριστός μεζές. Στην Κίνα βγαίνει και σε ...γλυφιτζούρι:

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 5,434 μηνύματα.

H prinCess. bO.om. έγραψε στις 12:06, 14-09-14:

Θ α κ λ ά ψ ω . . .
Παράθεση

Ερινύς (Διαιθυλαμίδη του Λυσεργικού Οξέος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερινύς
H Διαιθυλαμίδη του Λυσεργικού Οξέος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Εισοδηματίας και μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,173 μηνύματα.

H Ερινύς This too, shall pass. έγραψε στις 14:58, 14-09-14:

Δία τις αγαπώ τις εικόνες σου αλλά σ' αυτό το θέμα πιστεύω μπορείς να τις παραλείπεις...
10 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 672 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 21:46, 14-09-14:

Κάποια ποντίκια μπορούν άνετα να γίνουν ο φορέας που θα σου μεταδόσει κάποια μικροβιακή ασθένεια. Άλλα το καταφέρνουν με το δάγκωμά τους, άλλο με τα ούρα τους κτλ. Χαρακτηριστικό παράδειγμα είναι η πανώλη. Μπορεί τώρα πια να έχει λίγο πολύ εξαλειφθεί αλλά παλαιότερα ήταν εφιάλτης. Μάλιστα, κάποιες μορφές της, όπως η αναπνευστική πανώλη, ήταν άκρως μολυσματικές. Οι συνθήκες παλιά ήταν άθλιες: τα ποντίκια έμπαιναν πολύ συχνάστα σπίτια, έμεναν κιόλας και η διάδοση των νόσων ήταν πανεύκολη. Σήμερα, είμαστε καλύτερα αλλά ειδικά αυτό με τα ποντίκια έχει παραμείνει μάλλον λόγω των ασθενειών που μπορεί να προκαλέσουν.
Ξέρεις ότι υπάρχουν σκουλήκια που μπορούν να μπουν και να ζήσουν στο έντερό σου; Ή να κόβουν βόλτες στην επιδερμίδα σου και να μην έχεις πάρει χαμπάρι(κι άμα λάχει να μπουν και στο μάτι σου; )
Εμένα από τα αγαπημένα μου έντομα είναι αυτά που ανοίκουν στα Phylliidae, είναι τέλεια!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panos188 : 14-09-14 στις 22:33.
Παράθεση

Natalia Secret

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μετεωρολόγος . Έχει γράψει 1,338 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 22:30, 14-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Panos188
Εμένα από τα αγαπημένα μου έντομα είναι αυτά που ανοίκουν στα Phylliidae, είναι τέλεια!

Γνωρίζω για τα σκουλήκια που λες αλλά δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει αυτό!!!!
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Διάσημο Μέλος

Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 672 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 22:43, 14-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Natalia Secret

Γνωρίζω για τα σκουλήκια που λες αλλά δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει αυτό!!!!
Αχαχαχαχα ρε συ είνα τέλεια
Άλλο τ υπέροχο έντομο για μένα είναι το praying mantis(αλογάκι της παναγίας; ).

Το οποίο, ή ορισένα υποείδη του,(δεν είμαι σίγουρος), μετά τη σεξουαλική συνεύρεση, χάνει το κεφάλι του (το πάνω...) επειδή του το κόβει το θηλυκό!!
Παράθεση

intefina (Κωνσταντίνα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη intefina
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 359 μηνύματα.

H intefina έγραψε στις 22:46, 14-09-14:

Το οποίο, ή ορισένα υποείδη του,(δεν είμαι σίγουρος), μετά τη σεξουαλική συνεύρεση, χάνει το κεφάλι του (το πάνω...) επειδή του το κόβει το θηλυκό!!
Το αλογάκι της Παναγίας έχει πολλές αηδιαστικές συνήθειες που δεν τις θυμάμαι τώρα..μόνο αυτό που λες κράτησα..αρκετό για να σιχαθώ
Παράθεση

Natalia Secret

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Natalia Secret
H Natalia Secret αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μετεωρολόγος . Έχει γράψει 1,338 μηνύματα.

H Natalia Secret έγραψε στις 22:54, 14-09-14:

χαχαχαχα! Ναι - ναι το ξέρωωω!!! Γυναίκες!

Πάντως το σιχαίνομαι. Αγαπώ πολύ τα ζώα, δε λέω, αλλά μερικά... Α! Και οι πεταλούδες της νύχτας δε μου πολυαρέσουν.

Πφφφ δε θα έπρεπε να κάνουμε έτσι!

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 16,976 μηνύματα.

H Gate4 Μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες.. έγραψε στις 01:01, 15-09-14:

Τραυματική εμπειρία αυτό το έντομο! Είχε μπει μέσα στο σπίτι και μόλις το είδα έτρεχα να κρυφτώ (τσιρίζοντας εννοείται). Σαν τέρας είναι. Το έβγαλε έξω τη μάνα μου, ευτυχώς.
Παράθεση

DimitraKapa

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DimitraKapa
H DimitraKapa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Παλαιό Φάληρο (Αττική). Έχει γράψει 72 μηνύματα.

H DimitraKapa i έγραψε στις 01:15, 15-09-14:

Βρε παιδια πειτε καμια ιδεα να ξεφορτωθώ τα μυρμήγκια... Έλεος, 3 σπιτια εχω αλλαξει και με κυνηγανε παντου :p
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Διάσημο Μέλος

O Panos188 έγραψε στις 02:32, 15-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από DimitraKapa
Βρε παιδια πειτε καμια ιδεα να ξεφορτωθώ τα μυρμήγκια... Έλεος, 3 σπιτια εχω αλλαξει και με κυνηγανε παντου :p
Είχα ένα θεματάκι με τα μυρμήγκια στο σπίτι μου τον ιούνιο και διάβασα ότι βοηθάει το ξύδι. Για παράδειγμα, τα μέρη στα οποία κυκλοφορούν τα μυρμήγκια, μπορείς με ένα σφουγγάρι να περάσεις ξύδι αραιωμένο με νερό(όχι και πολύ αραιωμένο, απλά να μη βρωμάει το σπίτι) με κάποιο σφουγγάρι. Το ξύδι απωθεί τα μυρμήγκια επειδή είναι όξινο και τα μυρμήγκια έχουν μεγάλες ποσότητες αμμωνίας(το ξύδι αντιδρά με την αμμωνία επειδή είναι βάση). Για μένα δούλεψε ως ένα βαθμό
Παράθεση

Alireza

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Alireza
H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 845 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 11:00, 15-09-14:

Ιιιιιιχ μόλις νοίκιασα το σπίτι μου είχα δει μια μικρή κατσαριδούλα σκοτωμένη στο πάτωμα. Ο ιδιοκτήτης έκανε πολύ καλή απολύμανση και λέει ότι δεν πρόκειται να εμφανιστεί καμια ειδικά το χειμώνα. Μπλιαξ τρέμω και μόνο στην ιδέα να βρεθεί μπροστά μου, θα είμαι με το ΤΕΖΑ ανα χείρας
Παράθεση

life12

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη life12
H life12 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 705 μηνύματα.

H life12 έγραψε στις 12:43, 15-09-14:

Alireza το χειμωνα δυσκολο να δεισ κατσαριδα μονο κανα ποντικι

η δικη μ εμπειρια μπαινω μεσα στο σπιτι κ ηταν πανω στο ταβανι καποια στιγμη πετα3ε ναι ναι πατα3ε σα να ηταν εντομο 1η φορα εβλεπα κατσαριδα να πεταει εβαλα μια φωνη που ακουστηκα μεχρι πανω(ηταν κ βραδυ αργα ειχε απολυτη ησυχια) κ κατεβηκε αυτη π μενει στον πανω οροφο να δει τι εγινε νομιζε οτι ειχε μπει καποιοσ αγνωστοσ μεσα
Παράθεση

Alireza

e-steki Moderator

H Alireza αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 845 μηνύματα.

H Alireza έγραψε στις 12:58, 15-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από life12
Alireza το χειμωνα δυσκολο να δεισ κατσαριδα μονο κανα ποντικι

η δικη μ εμπειρια μπαινω μεσα στο σπιτι κ ηταν πανω στο ταβανι καποια στιγμη πετα3ε ναι ναι πατα3ε σα να ηταν εντομο 1η φορα εβλεπα κατσαριδα να πεταει εβαλα μια φωνη που ακουστηκα μεχρι πανω(ηταν κ βραδυ αργα ειχε απολυτη ησυχια) κ κατεβηκε αυτη π μενει στον πανω οροφο να δει τι εγινε νομιζε οτι ειχε μπει καποιοσ αγνωστοσ μεσα
Κι εγώ αυτό λέω. Το καλοκαίρι βγαίνουν μόνο έτσι δεν είναι;; Φαντάσου να σηκωθώ βραδιάτικο να πιω νερό και να πατήσω καμια στο δρόμο με γυμνό πόδι... μπλιαξ. MY WORST NIGHTMARE!!!

Συγγνώμη επέζησες μετά από αυτήν την τρομακτική εμπειρία; Απαπαπαπα θα είχα πάθει εγκεφαλικό. Τα ερπετά και τα έντομα τα σιχαίνομαι υπερβολικά
Παράθεση

life12

Διάσημο Μέλος

H life12 έγραψε στις 13:04, 15-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Alireza
Κι εγώ αυτό λέω. Το καλοκαίρι βγαίνουν μόνο έτσι δεν είναι;; Φαντάσου να σηκωθώ βραδιάτικο να πιω νερό και να πατήσω καμια στο δρόμο με γυμνό πόδι... μπλιαξ. MY WORST NIGHTMARE!!!

Συγγνώμη επέζησες μετά από αυτήν την τρομακτική εμπειρία; Απαπαπαπα θα είχα πάθει εγκεφαλικό. Τα ερπετά και τα έντομα τα σιχαίνομαι υπερβολικά
ναι για αυτο λεω οτι δεν προκειται να δεισ καμια μονο το καλοκαιρι με τη ζεστη βγαινουν αυτεσ
κ ναι επεζησα μετα απο αυτη την εμπειρια ανακαλυψα ομωσ κ τισ δυνατοτητεσ μου για μια καριερα στην οπερα
Παράθεση

Alireza

e-steki Moderator

H Alireza έγραψε στις 13:05, 15-09-14:

ναι για αυτο λεω οτι δεν προκειται να δεισ καμια μονο το καλοκαιρι με τη ζεστη βγαινουν αυτεσ
κ ναι επεζησα μετα απο αυτη την εμπειρια ανακαλυψα ομωσ κ τισ δυνατοτητεσ μου για μια καριερα στην οπερα
Χαχαχα σωστά οι γείτονες τι είπαν; Τους άρεσαν οι πρόβες σου;
Παράθεση

life12

Διάσημο Μέλος

H life12 έγραψε στις 13:08, 15-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Alireza
Χαχαχα σωστά οι γείτονες τι είπαν; Τους άρεσαν οι πρόβες σου;
ευτυχωσ που στην πολυκατοικια μενουμε μονο εμεισ κ μια κυρια απο πανω π την 3υπνησα την κακομοιρα κ κατεβηκε να δει τι εγινε
Παράθεση

Alireza

e-steki Moderator

H Alireza έγραψε στις 13:12, 15-09-14:

ευτυχωσ που στην πολυκατοικια μενουμε μονο εμεισ κ μια κυρια απο πανω π την 3υπνησα την κακομοιρα κ κατεβηκε να δει τι εγινε
Ελπίζω να εκτίμησε τις φωνητικές σου ικανότητες εγώ έχω μια γριούλα δίπλα μου οπότε και να σκληρίζω δε θα με ακούσει
Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Supervisor

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,649 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 14:26, 15-09-14:

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τζόγιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,038 μηνύματα.

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 14:36, 15-09-14:

Sorry,αλλά εγώ είμαι πολύ κουλ με τις κατσαρίδες. Αν είναι μέσα στο σπίτι,κλάιν μάιν ούτε τσιρίδες ούτε τίποτα. Παίρνω το σπρέι και την ψεκάζω. Τέρμα. Τα κουνούπια μου τη δίνουν γιατί κάνουν "ΖΖΖΖΖ" και λες τώρα θα με τσιμπήσει όχι τώρα και νιώθω λες και περιμένω στο γιατρό να με τρυπήσει με τη σύριγγα (παναγία μου).
Tι παθαίνετε εσείς οι υπόλοιπες και γκαρίζετε,δεν ξέρω.
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,094 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 15:14, 15-09-14:

Να μην υπάρχουν ψιχουλάκια από φαγητό και ζάχαρη διάσπαρτα στο σπίτι και να βρεις τη φωλίτσα τους και να βάλεις πετρέλαιο εκεί.
Παράθεση

Emilouko

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Emilouko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 3,835 μηνύματα.

H Emilouko έγραψε στις 15:46, 15-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Sorry,αλλά εγώ είμαι πολύ κουλ με τις κατσαρίδες. Αν είναι μέσα στο σπίτι,κλάιν μάιν ούτε τσιρίδες ούτε τίποτα. Παίρνω το σπρέι και την ψεκάζω. Τέρμα. Τα κουνούπια μου τη δίνουν γιατί κάνουν "ΖΖΖΖΖ" και λες τώρα θα με τσιμπήσει όχι τώρα και νιώθω λες και περιμένω στο γιατρό να με τρυπήσει με τη σύριγγα (παναγία μου).
Tι παθαίνετε εσείς οι υπόλοιπες και γκαρίζετε,δεν ξέρω.
Αρ γιου σίριους; Είναι απαίσιες.Τις απεχθάνομαι.Για μένα είναι ακατανόμαστες.

Έβλεπα σειρά πριν κανένα μήνα και είχα κλειστά τα φώτα κ ανοιχτή την μπαλκονόπορτα.Σε κάποια φάση ακούω ένα πετάρισμα και κάτι προσγειώθηκε στο κεφάλι μου.Λέω "Έμιλυ ηρέμησε λάθος θα κάνεις" .Έτρεξα στην μαμά να δει αν έχω κάτι στα μαλλιά μου και λέει "Όχι δεν έχ- ααα χαχαχα κατσαρίδα" .Με το που το ακουω πετάγομαι πάνω και άρχισα να κουνάω το κεφάλι μου και τελικά έπεσε κάτω. Φαντάσου σε τι κατάσταση βρέθηκα. Πως να μην τσιρίξεις παιδί μου;;; Είναι ΑΠΑΙΣΙΕΣ. Νόμιζα ότι μεγαλώνουν κατσαριδάκια στο κεφάλι μου

Τα κουνούπια είναι απλά εκνευριστικά
Παράθεση

life12

Διάσημο Μέλος

H life12 έγραψε στις 16:10, 15-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko

Έβλεπα σειρά πριν κανένα μήνα και είχα κλειστά τα φώτα κ ανοιχτή την μπαλκονόπορτα.Σε κάποια φάση ακούω ένα πετάρισμα και κάτι προσγειώθηκε στο κεφάλι μου.Λέω "Έμιλυ ηρέμησε λάθος θα κάνεις" .Έτρεξα στην μαμά να δει αν έχω κάτι στα μαλλιά μου και λέει "Όχι δεν έχ- ααα χαχαχα κατσαρίδα" .Με το που το ακουω πετάγομαι πάνω και άρχισα να κουνάω το κεφάλι μου και τελικά έπεσε κάτω. Φαντάσου σε τι κατάσταση βρέθηκα. Πως να μην τσιρίξεις παιδί μου;;; Είναι ΑΠΑΙΣΙΕΣ. Νόμιζα ότι μεγαλώνουν κατσαριδάκια στο κεφάλι μου

εμενα αν μ ερχοταν στο ΚΕΦΑΛΙ 8α εμενα στο τοπο καλε
Παράθεση

_fairygirl_ (Τζόγιο)

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη _fairygirl_
H Τζόγιο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταφραστής/Διερμηνέας και μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 5,038 μηνύματα.

H _fairygirl_ ~Σουλμέτ της κατσαρόλας~27/12/13 έγραψε στις 22:28, 15-09-14:

Τα κουνούπια είναι ό,τι πιο ηλίθιο πλάσμα υπάρχει.
Άσε που δεν είναι κατσαρίδα,να πάρεις το εντομοκτόνο να το ψεκάσεις. Να ψεκάσεις πού; Πάνω στο δέρμα σου;
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 16,976 μηνύματα.

H Gate4 Μέρες παράξενες, θαυμάσιες μέρες.. έγραψε στις 22:31, 15-09-14:

Αρχική Δημοσίευση από _fairygirl_
Τα κουνούπια είναι ό,τι πιο ηλίθιο πλάσμα υπάρχει.
Άσε που δεν είναι κατσαρίδα,να πάρεις το εντομοκτόνο να το ψεκάσεις. Να ψεκάσεις πού; Πάνω στο δέρμα σου;
Το κακό είναι ότι και να βάλεις αντικουνουπικό ή ταμπλέτα μέσα στο σπίτι ή φιδάκι (γενικά ότι μέσω εξόντωσης υπάρχει) πάλι θα βρεθεί ένα γαμημένο που λεν λέει να ψοφήσει και θα σε τσιμπίσει.
Παράθεση

*Serena* (Raven)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη *Serena*
H Raven αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 19 ετών , επαγγέλεται Χορογράφος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 6,094 μηνύματα.

H *Serena* Για στάσου λίγο, μείνε εδώ... έγραψε στις 22:33, 15-09-14:

Πανικός.

Η τελευταία φορά που είδα κατσαρίδα ήταν φέτος που κάναμε απολύμανση και εμφανίστηκαν όλες στην είσοδο να ψοφήσουν και πήγα να μπω μέσα και βλέπω μια ετοιμοθάνατη να περπατάει. Φρίκη. Έτρεξα στο ασανσερ λες και με κυνηγούσαν.
Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Διάσημο Μέλος

O Panos188 έγραψε στις 23:25, 15-09-14:

Άντε καλή όρεξη κορίτσια!
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 5,856 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:25, 15-09-14:

Άντζελα Δημητρίου:
«Αν δεν πας στο κομμωτήριο θα φυτρώσουν κατσαρίδες στα μαλλιά»
(ΠΗΓΗ: http://www.gossip-tv.gr/showbiz/stor...des-sta-mallia )

Και για όποιους ενδιαφέρονται για το τι γίνεται με τα εκτροφεία στην Κίνα: http://www.lifo.gr/team/mhulot/42709 (το ανοίγετε με δική σας ευθύνη).
Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πατήσια (Αττική). Έχει γράψει 1,587 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 00:56, 16-09-14:

επρεπε να ζουσατε 100-200 εκ χρονια πριν ,τοτε που τα εντομα ειχαν μεγεθος μικρου αυτοκινητου
Παράθεση

tipotas

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη tipotas
Ο tipotas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 18 ετών . Έχει γράψει 72 μηνύματα.

O tipotas έγραψε στις 11:13, 16-09-14:

Τότε, μάλλον θα είχα αυτοκτονήσει εδώ και καιρό....
Δεν τα μπορώ... κανένα από αυτά...τα μισώ....
Παράθεση

orange crush

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη orange crush
H orange crush αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Φινλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 263 μηνύματα.

H orange crush έγραψε στις 13:48, 16-09-14:

Δεν είναι ότι με τρομάζουν ή με κάνουν να τσιρίζω μέχρι να χάσω τη φωνή μου. Απλά τα σιχαίνομαι, ειδικά τις κατσαρίδες. Αλλά δεν αντιδράω υπερβολικά όταν τις βλέπω. Κάνω ένα "μπλιαχ" , πιάνω το κατσαριδοκτόνο και του δίνω και καταλαβαίνει !! . Αν είμαι στις καλές μου , κάνω τον κόπο να πάρω λίγο χαρτί για να το μαζέψω και το πετάω από το μπλακόνι. Αυτά που μισώ όσο τίποτα είναι τα κουνούπια, που έρχονται στο αυτί σου ακριβώς τη στιγμή που πάει να σε πάρει ο ύπνος ...
Παράθεση

katerina1kan

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη katerina1kan
H katerina1kan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8 μηνύματα.

H katerina1kan έγραψε στις 13:57, 18-09-14:

Για τα μυργμήγκια θα βάλεις ξυδι βαμβάκι και θα τοποθετήσεις τα βαμβάκια στα μέρη που εμφανίζονται! Έτσι κάνει η μάνα μου τουλάχιστον και πιάνει!

Όσο για τις κατσαρίδες που αναφέρετε εμείς ευτυχώς δεν έχουμε! Κάνουμε και απολύμανση μέσα στο σπίτι κάθε χρόνο! Εγώ είμαι απο τα άτομα που όχι μόνο ουρλιάζω, με πιανει κλάμα αμα δω καμια! Οι κατσαρίδες μας καταδιώκουν
Παράθεση

niek

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη niek
H niek αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H niek :) !!! έγραψε στις 14:28, 18-09-14:

Με τα ποντίκια δεν έχω πρόβλημα. Είχαμε στο υπόγειο και μαζευόντουσαν στη γωνία όλα μαζί και έβγαζαν κάτι ήχους σαν γατάκια! Οι κατσαρίδες δε μου αρεσουν αλλά δεν τις φοβάμαι. Είδα μία σε μια καφετέρεια όταν πήγα στο μπάνιο, αλλά ευτυχώς ποτέ δεν είχαμε στο σπίτι.Οι μύγες και τα κουνούπια είναι εκνευριστικά, αλλά συνήθως τσιμπάνε τους άλλους.Με τα σκουλήκια κανένα πρόβλημα (είχα ένα για κατοικίδιο, όταν ήμουν 4ων). Με τα φίδια τρέχω να βρω τη γάτα και με τις σφήκες- μέλισσες απλά για να μη με τσιμπήσουν.

Έχω όμως σοβαρό πρόβλημα με τις κηρήθρες και ειδικά με τις σφηκοφωλιές, έστω και αν είναι άδειες. Δεν ξέρω πως προέκυψε, αλλά τις απεχθάνομαι και τις σιχαίνομαι , όταν βλέπω μία τρέχω μακριά.

Το πιο περίεργο που μου έχει συμβεί με έντομα ήταν όταν μου μπήκε ένα ζουζούνι στο αυτί ενώ κοιμόμουν. Περπατούσε μέσα και με γαργαλούσε, όμως δεν μπορούσα να κάνω τίποτα γιατί θα το σκότωνα και δε θα έβγαινε ποτέ.Ευτυχώς μετά από περίπου μια ώρα αποφάσισε να βγει.
Επίσης άλλη μια μέρα ξύπνησα γιατί περπατούσε στη μύτη μου μια βρομούσα και νόμιζα ότι ήταν σαρανταποδαρούσα!
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,597 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 14:42, 18-09-14:

Το έντομο δεν είναι χαζό...λογικό είναι να θέλει να ξαναβγει σε χώρο που έχει φως και οξυγόνο. Κάνει τη μαλακία του, μπαίνει σε ρουθούνια, αυτιά, και αλλού... αλλά ξαναβγαίνει.
Παράθεση

aladdin

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη aladdin
Ο aladdin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 792 μηνύματα.

O aladdin έγραψε στις 02:04, 09-10-14:

Παιδια για τα κουνουπια τι κανετε, πως τα αντιμετωπιζετε? Παρολο που επιασε το κρυο βλεπω 3-4 οχι οσο το καλοκαιρι.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους