Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,093 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,057 μηνύματα σε 74,650 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 14:21, 22-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Θα σε κάνω ριπόρτ για αυτά που γράφεις.
Να το το ινφράξιον...

Μ'εσένα δε βρίσκω άκρη. Δοκίμασε αυτό που σου λέω και θα δεις. Τη δουλειά τους και τη δουλιά σου. Δεν πρόκειται να σε ενοχλήσουν.

Φίλντα, Δε χρειάζεται να είσαι και ο Ριχάρδος ο Λεοντόκαρδος. Λίγη ψυχραιμία θέλει. Πριν αρχίσεις να τρέχεις ή να κοπανάς με την παντόφλα, σκέψου ότι θα φύγει και έτσι.

Και γλιτώνετε χαρτοπετσέτες και λερωμένα πατώματα. Μια φορά μόνο είδα κατσαρίδα τη νύχτα, και έπεσα και κοιμήθηκα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 14:24, 22-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Μια φορά μόνο είδα κατσαρίδα τη νύχτα, και έπεσα και κοιμήθηκα.
Εγώ πάλι είδα 2-3 φορές και έψαχνα να βρω ναρκωτικά.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Tetragrammaton (Site Bot)

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Tetragrammaton
Ο Site Bot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Συνταξιούχος και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 505 μηνύματα.

O Tetragrammaton δεν έγραψε στις 14:25, 22-07-08:

Eγώ πάντως επιμένω. Δεν είναι ανάγκη να τις σκοτώνετε.

Aπλά πάρτε ένα ποτηράκι, σκεπάστε τις, βάλτε ένα χόντρό χαρτί από κάτω, βγάλτε το ποτήρι και με το χαρτί μετακινήστε τις κάπου μακριά. Αν είναι ιπτάμενες, απλά φύγετε και μην τις πειράξετε.

Εξαιρούνται όσοι γουστάρουν τα χρατς και τα κριτς... :ela_xriste:
Αρχική Δημοσίευση από fielda
Καλέ τι λες;;; Ποιος έχει την ψυχραιμία να το κάνει αυτό;;; Και εκτός από αυτό, όσο είναι ζωντανή εκεί έξω θα βρει κάποιον τρόπο να ξαναμπει στο σπίτι ή το δικό σου ή κάποιου άλλου. Δεν είναι λύσεις αυτές
Εγώ το έκανα επί ένα καλοκαίρι.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 14:26, 22-07-08:

Εγώ πάλι είδα 2-3 φορές και έψαχνα να βρω ναρκωτικά.
Κοινωνικό Μήνυμα: Όχι στα ναρκωτικά. Μη φοβάστε τις κατσαρίδες.

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton

έντιτ.
Ωραίο άβαταρ Τέτρα!

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 14:26, 22-07-08:

Κοιμήθηκες;;; Και δε φοβήθηκες μήπως έρθει πάνω σου;;; Πείτε με υστερική, δε με νοιάζει αλλά πραγματικά δεν τις αντέχω με τίποτα. Θέλω να τις εξολοθρεύσω όλες αλλά ποτέ δεν τα καταφέρνω Όσο σκέφτομαι ότι κυκλοφορούν στο σπίτι και τα κάνουν όλα χάλια με πιάνει πανικός. Φέτος τουλάχιστον έχω δει πολύ πολύ λιγότερες από τις άλλες χρονιές, κάτι είναι και αυτό.

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 14:27, 22-07-08:

Την έθαψες με τιμές αρχηγού κράτους;
Εκφώνησα και επικήδειο μη σου πω

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 14:29, 22-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Tetragrammaton
Σιγά μη μαγαρίσω εγώ ολόκληρο ποτήρι για να βγάζω τις κατσαρίδες έξω. Στην τελική δεν τις κάλεσε κανένας στο σπίτι. Ας είχαν λίγο εγωισμό να έφευγαν μόνες τους να μην έμπαιναν καθόλου δηλαδή.

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 14:30, 22-07-08:

εγώ πάλι έχω το baygon στην είσοδο της κουζίνας (κάναν ψεκασμό στην πολυκατοικία και έλειπα, με αποτέλεσμα ΓΑΜΩΤΟ ΜΟΥ!! να έχουν αρχίσει να εμφανίζονται!!!) και το έχω στο χέρι όταν μπαίνω...

δεν νομίζω ότι τις σκοτώνω, νομίζω ότι τις πνίγω με τόσο που ρίχνω... ΕΥΤΥΧΩΣ είναι κάτι μικρές κόκκινες, οπότε με ένα τσίριγμα και πολύ Baygon κάνω τη δουλειά μου... με οτιδήποτε σε μεγαλύτερο μέγεθος απλώς δεν θα την πάλευα...

μία τη βραδιά μας εγκαταλείπει κατά μέσο όρο εδώ και μια βδομάδα και ...συνεχίζω ακάθεκτη...

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 14:32, 22-07-08:

Σιγά μη μαγαρίσω εγώ ολόκληρο ποτήρι για να βγάζω τις κατσαρίδες έξω. Στην τελική δεν τις κάλεσε κανένας στο σπίτι. Ας είχαν λίγο εγωισμό να έφευγαν μόνες τους να μην έμπαιναν καθόλου δηλαδή.
Καλύτερα να φάω το ποτήρι παρά να κυνηγάω την αηδία με αυτό.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 14:33, 22-07-08:

Τσ τσ τσ... δεν έχουν ιδέα από savoir vivre

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 14:39, 22-07-08:

Καλύτερα να φάω το ποτήρι παρά να κυνηγάω την αηδία με αυτό.
H "αηδία" έχει όνομα.

Τι είναι ένα ποτήρι και ένα χαρτάκι μπροστά σε όλον αυτόν τον πανικό με τις παντόφλες και τις τσιρίδες; Έχει πλάκα κι αυτό, δε λέω. Πόσες φορές έχω κατεβάσει την αδερφή μου από τραπέζια και καρέκλες; Εγώ έβγαζα έξω την κατσαρίδα κι αυτή αναλάμβανε τη μουσική υπόκρουση ("Ιιιιιιιιιιιιι")

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H invalid αντ έγραψε στις 14:41, 22-07-08:

Τον επιτάφιο θρήνο εννοείς;;

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 14:44, 22-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από invalid
Τον επιτάφιο θρήνο εννοείς;;
Ναι, κι εγώ λυπημένη έψελνα το "Ω γλυκύ μου έαρ"...

Παράθεση

cosette

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cosette
H cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H cosette έγραψε στις 19:20, 22-07-08:

Eγώ πάντως επιμένω. Δεν είναι ανάγκη να τις σκοτώνετε.

Aπλά πάρτε ένα ποτηράκι, σκεπάστε τις, βάλτε ένα χόντρό χαρτί από κάτω, βγάλτε το ποτήρι και με το χαρτί μετακινήστε τις κάπου μακριά. Αν είναι ιπτάμενες, απλά φύγετε και μην τις πειράξετε.

Εξαιρούνται όσοι γουστάρουν τα χρατς και τα κριτς... :ela_xriste:

Χμμμ..
Ναι μπορώ να με φανταστώ, με τρεμάμμενα γόνατα, σηκωμένα μπατζάκια και τη μυγοσκοτώστρα ανα χείρας, να λέω στην γάτα πήγαινω από δω και από εκεί να περικυκλώσουμε την σιχαμένη βελζεβούλα, έχοντας παράλληλα ταχυκαρδία και παρακαλώντας να έρθει κάποιος στο σπίτι να βοηθήσει
Και τότε ξαφνικά η σιχαμένη σταματάει να κινείται τόσο γρήγορα, εγώ εκ δια μαγείας ηρεμώ (χωρίς να πάρω λεξοτανιλ κτλ)
παίρνω ένα ποτήρι και μία εφημερίδα και πράττω σύμφωνα με της συμβουλές της Ρηνούλας...... και ήρεμα πια αφήνω τη φυλακισμένη στο μπαλκόνι και ύστερα κοιμάμαι χώρις έγνοιες στο κεφάλι μου.
Η πιθανότητα να συμβει αυτό είναι τόση όση η πιθανότητα να ψηλώσω 20 πόντους τον επόμενο χρόνο
Και όχι ούτε τα χρατς-χρουτς μου αρέσουν... Θα προτιμούσαν να μην μπαίνουν καθόλου μέσα στο σπίτι μου, στον δρόμο, και στα πάρκα που βρίσκονται δε με πειράζει, άλλωστε εκεί είναι το σπίτι τους

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 19:06, 18-11-08:

Ανασταίνω το θέμα για να σημειώσω ότι σήμερα τοποθέτησα "παγίδες"¨στο σπίτι, γιατί παρόλο που το καθαρίζω και το απολυμαίνω σαν τρελή, δεν αφήνω σκουπίδι ούτε για δείγμα εντός και μοσχοβολάει απολύμανση και καθαριότητα, ένα βρπάδυ που γυρίσαμε σπίτι με τον αμορεμίο μόνο εγκεφαλικό δεν έπαθα και ο αμορεμίος παράκρουση από εμένα που σαν σύγχρονη κατσαριδο-μπάστερ έτρεχα πάνω κάτω με μία παντόφλα στο ένα πόδι και μία αρβύλα στο άλλο. Τράτζικ.-
5 μικρές κατσαρίδες είχαν μίτινγκ στο σαλόνι μου. Πάλι καλά δεν είχαν γάμο.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 19:23, 18-11-08:

Το ότι καθαρίζεις τα πάντα και ότι δεν αφήνεις σκουπίδια δεν σημαίνει ότι δε θα έρθουν κατσαρίδες.Οι κατσαρίδες από ότι ξέρω έλκονται και από την υγρασία.
Οι παγίδες, από ότι έχω καταλάβει από προσωπική πείρα, δουλεύουν μια χαρά.Δεν έχω πετύχει ποτέ ούτε μία.Είχα δοκιμάσει και ένα άλλο υγρό στα συφώνια γιατί βγαίνουν κι από εκεί.

Πέτυχα και το παρακάτω εδώ και πιστεύω πως μπορεί να φανεί χρήσιμο:

Εναλλακτικά Εντομοκτόνα

Μπορείτε να απαλλαγείτε από ανεπιθύμητους επισκέπτες με ηπιότερους και πιο ασφαλείς τρόπους. Ας δούμε μερικούς από αυτούς.

Κανόνας πρώτος: Μην υπερβάλλετε. Δύο-τρία έντομα στο σπίτι δεν αποτελούν εισβολή. Μερικά δε, όπως οι αράχνες, είναι και χρήσιμα γιατί τρώνε τα υπόλοιπα.

Κανόνας δεύτερος: Μπορείτε να αποφύγετε την παρουσία εντόμων τηρώντας στοιχειώδεις κανόνες υγιεινής και καθαριότητας. Μην αφήνετε εκτεθειμένα τρόφιμα. Κλείστε τις χαραμάδες από όπου θα μπορούσαν να βγουν κατσαρίδες ή μυρμήγκια. Αερίζετε καλά τα ντουλάπια. Οι κατσαρίδες όπως και άλλα έντομα λατρεύουν την υγρασία.

Αν παρόλʼ αυτά εμφανιστούν έντομα, τότε μπορείτε να κάνετε τα εξής:

Χρησιμοποιήστε γλάστρες με φυτά που απωθούν τα κουνούπια και τις μύγες. Ο βασιλικός είναι ένα τέτοιο φυτό. Η αρτεμισία (αψιθιά), το γαρύφαλλο και τα φύλλα κυπαρισσιού δεν είναι επίσης καθόλου αρεστά στα κουνούπια. Σε χώρους που δε θα σας ενοχλήσει η μυρωδιά τους, τον ίδιο ρόλο μπορούν να παίξουν το ξύδι και το κρεμμύδι.

Για επάλειψη στο δέρμα κυκλοφορούν στο εμπόριο προϊόντα με έλαιο σιτρονέλλας που είναι ένα καλό εντομοαπωθητικό.

Για τα μυρμήγκια, ρίξτε λίγο λάδι λεβάντας στο δρόμο τους και δε θα τα ξαναδείτε μπροστά σας. Μπορείτε επίσης να ανακατέψετε βόρακα με ζάχαρη και να βάλετε το μίγμα στους χώρους όπου συχνάζουν τα μυρμήγκια. Η τελική λύση αν τα μυρμήγκια επιμένουν είναι το ξύδι που τα θανατώνει ακαριαία.

Για τις κατσαρίδες, ακολουθήστε τη συνταγή των σεφ στα καλά εστιατόρια. Χρησιμοποιήστε φλούδες από αγγούρι, τη μυρωδιά του οποίου την απεχθάνονται. Σε χαραμάδες και χώρους που συχνάζουν οι κατσαρίδες βάλτε βόρακα, είτε μόνο του, είτε με ζάχαρη για να τις προσελκύσει.

Για να απαλλαγείτε από τα έντομα φυτών στον κήπο ή στις γλάστρες σας χωρίς τη χρήση συνθετικών φυτοφαρμάκων, μπορείτε να παρασκευάσετε τα δικά σας οικιακά εντομοκτόνα.

Τσουκνίδα: Ένα καταπληκτικό παρασκεύασμα για προστασία από αφίδες και δυναμωτικό για τα φυτά. Βράζετε τσουκνίδες και ραντίζετε με το διάλυμα.

Πολύ καλά αποτελέσματα στην καταπολέμηση των εντόμων μπορούμε να έχουμε επίσης και με εκχυλίσματα άλλων φυτών όπως η φτέρη, το πολυκόμπι, το στεκούλι, το μελισσόχορτο, το χαμομήλι κλπ. Όλα αυτά τα φυτά χρησιμοποιούνται με επιτυχία στις πρακτικές της οικολογικής γεωργίας.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 18:49, 30-12-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Να αγοράσεις "παγίδες". Τις βρίσκεις στο Super Market γεμίζεις τα ύποπτα σημεία στο σπίτι και ξεμπερδεύεις! Είναι μικρά στρογγυλά...κουτάκια με τρύπες-εισόδους, και περιέχουν κάποια λιχουδιά που αρέσει στις κατσαρίδες. Οι κατσαρίδες μπάινουν, τρώνε, γυρίζουν στη φωλιά τους και πεθαίνουν! Λυπηρό, αλλά χρήσιμο!

Δυστυχώς δεν θυμάμαι μάρκα να σου πω. Πιθανότατα Raid.

Κάνουν δουλειά!
Εγώ είχα χρησιμοποιήσει παγίδες, αφού τις έβρισκα συχνά αφού είχε μετακομίσει το γατόνι στο σπίτι.Επειδή κοιμόταν όμως έξω στο σπιτάκι του, από ένα σημείο και μετά δεν τις κυνηγούσε με αποτέλεσμα να εχουν στήσει το βασίλειό τους μες στο σπίτι μου οι σαρδανάπαλες.

Αγόρασα παγίδες, έβαλα γάντια, τις τοποθέτησα στα κρίσιμα σημεία και περίμενα. Ώσπου γυρνλαμε από μπυροποσίες ένα βράδυ με τον αμορεμίο και μέτρησα 6 μαζί να κάνουν πάρτυ. Δεν ήξερα αν ήθελα να τσιρίξω ή να τα σπάσω ούλα! Γιατί καθάριζα μέρα παρά μέρα και απολύμαινα και αυτές οι ρημάδες εκει. Σταθερή αξία Σαλονίκης.

Ένα σπρέυ πράσινο με έσωσε. Μύριζε σαν την κόλαση την ίδια. Σαν νεκρός ελέφαντας με γαρνιτούρα περιττώματα. Δεν ξαναείδα ούτε σκιά κατσαρίδας.

Παράθεση

Φωτηs

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φωτηs
Ο Φωτηs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 48 ετών , επαγγέλεται Έμπορος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 167 μηνύματα.

O Φωτηs έγραψε στις 22:10, 12-01-09:

Εγω κατσαριδεs στο σπιτι μου δεν εχω την τελευταια φορα που ειδα κατσαριδα ηταν πριν απο 6 χρονια και την εχω βαλει μεσα σε ενα γυαλινο βαζο για να μην χασουμε την επαφη.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 00:21, 27-03-09:

εγω αν δω κατσαριδα με ακουει ολη η γειτονια. ευτυχως τωρα δεν εχω στο σπιτι που μενω γιατι θα τρελλαινομουν. μια βραδια παρολα αυτα ειχα το παραθυρο του μπανιου ανοιχτο και μπηκε απο εκει μια. παιδια πηρα τηλεφωνο την αδερφη μου φωναζοντας να ερθει να την σκοτωσει. μιλαμε η καημενη σε 2 λεπτα ηταν σπιτι μου. αυτη πηγαινε να την σκοτωσει και γω ουρλιαζα απο τοτε κλεινω τα βραδια το παραθυρακι και εβαλα στα παραθυρα συρματακι που ανεβαινει και κατεβενει και γλυτωσα και απο τα κουνουπια ετσι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 19:30, 06-05-09:

May day..

Στη βεράντα μου κάνουν παρέλαση ορδές μυρμηγκιών...
Έρχονται από τον διπλανό κήπο.Εγώ είμαι πρώτο όροφο και τα βλέπω να ανεβαίνουν από τον τοίχο.
Περιφέρονται έξω από την μπαλκονόπορτα μου..Από φαγητό δεν υπάρχει τίποτα.
Για σιγουριά έκατσα και καθάρισα τα πάντα στη βεράντα αλλά αυτά ξαναγύρισαν.
Ευτυχώς δεν φαίνονται να δείχνουν ενδιαφέρον να θέλουν να μπουν μέσα στο σπίτι.

Εδώ και λίγη ώρα έχω βάλει δυο μπολάκια με ξύδι, έριξα και λίγο ξύδι στη διαδρομή που ακολουθούν, αλλά τζίφος.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 19:38, 06-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum

Ένα σπρέυ πράσινο με έσωσε. Μύριζε σαν την κόλαση την ίδια. Σαν νεκρός ελέφαντας με γαρνιτούρα περιττώματα. Δεν ξαναείδα ούτε σκιά κατσαρίδας.
θες να μας πεις πως λεγοταν το σπρευ?!!!

τρεμω τις κατσαριδες.... απο το χειμωνα δε ανησυχουσα πως θα τις σκοτωνω τωρα που μενω μοναχη μου

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 19:44, 06-05-09:

Παράξενο κι όμως αληθινό.
Λίγους μήνες μετά τον χωρισμό μου ανακάλυψα ότι εξαφανίστηκαν οι κατσαρίδες και οι αράχνες.
Ό λόγος;
Ένα μικρό σαμιαμίδι που αποφάσισε να συγκατοικήσουμε.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 20:01, 06-05-09:

συγνωμη για την χαζη ερωτηση αλλα τι ειναι το σαμιαμιδι???

Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 20:06, 06-05-09:

Έχει το σχήμα της σαύρας αλλά είναι μικρούλι και όμορφο και πάνω απ'όλα εντελώς ακίνδυνο και ντροπαλό.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 20:12, 06-05-09:

αααααα καλε για τον μισιαρουι λες!!!!!!!! χαχαχαχα εμεις ετσι τον λεμε , το υποψιαστηκα οτι ειναι για την αφεντια του που λεγατε αλλα λεω δεν ρωτας...

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 20:13, 06-05-09:

Αυτό το σιχαμένο πλάσμα.

Είναι πολύ μικρά και μάλλον ακίνδυνα, αλλά για κάποιο λόγο εγώ έχω φοβία με αυτά και δε μπορώ με τιποτα να την ξεπεράσω. Γενικά όσο θαρραλέα είμαι με τα έντομα (κατσαρίδες, σκορπιοί κλπ δεν με προκαλούν ούτε καν να τρεμοπαίξω τα βλέφαρά μου!), τόσο παθολογικά φρικάρω με τα ερπετά. Όποτε λοιπόν εμφανίζεται σαμιαμίδι στο σπίτι (και αυτό συμβαίνει αρκετές φορές κάθε καλοκαίρι) φτάνω στα πρόθυρα νευρικής καταρρευσης.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

O Επιμηθέας έγραψε στις 20:27, 06-05-09:

Το δικό μου είναι μικρότερο και πιό όμορφο.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 20:30, 06-05-09:

οχι μωρε μη το φοβασαι ειναι ακακο. αυτο φοβαται και την παραμικρη σου κινηση
μ'αρεσε οπως το λετε 'σαμιαμιδι' δεν θα σε πλησιασει ποτε ενω τα αλλα που ανεφερες αστα να πανε αν δω που ευτυχως δεν εχω στο σπιτι αλλα αν λεμε κουφια η ωρα ετσι και δω κατσαριδα το χω να κανω σκοπια ολη νυχτα μεχρι να βρεθει και να εξολοθρευθει...

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 20:34, 06-05-09:

σαμιαμιδι.. ντρεπομαι που το λεω αλλα ειχα μια ασχημη περιπετεια μενα απο δαυτα τα κακομοιρα οταν πρωτομετακομοισα στη λαρισα...

ενα ωραιοτατο βραδακι λοιπον εκει που βλεπω χαλαρη τηλεοραση βλεπω κατι πανω στο τοιχο .... συνηδητοποοω οτι ειναι σαμιαμιδακι... και μεσα στο πανικο παιρνω τηλ τη μαμα μου(ναι ειμαι τοσο τραγικη) να της απαιτησω να μου βρει λυση!(ηταν και πρωτος καιρος μου εκει και ολα μου εφταιγαν)
τεσπα μου πε οτι δε κανει να τα σκοτωνουμε και οτι ειναι καλα και μπλα μπλα και κλεινουμε...
ελα ομως που εγω δε μπορουσα να κοιμηθω με αυτο στο διπλανο τοιχο και να με κοιταει!
παιρνω λοιπον τη λακ μου(για πολυ δυνατο κρατημα) κα αρχιζω και αδειζω το μπουκαλι.. καποια στιγμη αυτο πεφτει κατω δεν ηξεραπου το χασα και εω οκ ξεμπερδεψαμε...
το πρωι που ξυπναω το βλεπω στο πατωμα-εμφανως ζαλισμενο- και λεω ωραια τη γλιτωσαμε την αμαρτια κατσε να το βγαλω σιγα σιγα εξω με τη σκουπα...
ε τι ηθελα κ το πα... φυγαν κεφαλια... ποδια...ναι ντρπομαι πολυ που το εξολοθρεψα ετσι αδικα αλλα δενε χω χειροτερο απο ερπετα εντομα κ.λ.π.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 20:44, 06-05-09:

σκεψου τι λακα χρησιμοποιησεις βρε!!!!!!!

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 21:07, 06-05-09:

Πέρυσι το Μάιο είχα κι εγώ ένα ωραίο σαμιαμιδάκι που με επισκεπτόταν. Αχ, που να βρίσκεται τώρα... :nostalgia:

Κατσαρίδες και λοιπά έντομα έχω πολύ καιρό να δω στο σπίτι, ακόμα κι αν δω τα αγνοώ συνήθως.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

self-instructive depressing

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη self-instructive depressing
Ο self-instructive depressing αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,954 μηνύματα.

O self-instructive depressing έγραψε στις 21:32, 06-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από theio_vrefos
κάπου είχα διαβάσει ότι ο άνθρωπος τρώει καμιά 10αριά κατα μέσο όρο στη ζωή του.
για κατσαρίδες λέει... πέστε μου ότι κάνει πλάκα

Παράθεση

Oralee (Κωνσταντίνα)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Oralee
H Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 5,264 μηνύματα.

H Oralee living, laughing and loving, έγραψε στις 22:00, 06-05-09:

Bill, χτυπα παιζί μου στους κατοίκους του κήπου και πες τους να ψεκάσουν με κάνα σπρέυ τον τοίχο απ' όπου ανεβαίνουν σε σένα. Επίσης ψέκασε εσύ περιμετρικά το μπαλκόνι σου και λογικά όλα κουλ.

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

O Bill έγραψε στις 22:51, 06-05-09:

Αρχική Δημοσίευση από kajira
Bill, χτυπα παιζί μου στους κατοίκους του κήπου και πες τους να ψεκάσουν με κάνα σπρέυ τον τοίχο απ' όπου ανεβαίνουν σε σένα. Επίσης ψέκασε εσύ περιμετρικά το μπαλκόνι σου και λογικά όλα κουλ.
Θα πάω να πάρω αύριο ένα σπρέυ άμα είναι να ψεκάσω.
Αδυναμία τα άτιμα στη βεράντα μου.Τόσα βεράντες έχει, σε μένα βρήκαν να κάνουν τουρνέ;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:22, 30-05-09:

Στην ίδια κατηγορία δείτε το θέμα ας χτίσουμε τις τρύπες. Από μια τέτοια τρύπα έμπαιναν τεράστιες κατσαρίδες, ώσπου την έχτισα με το Κωστάκι (κολλητούμπι) με πολυουρεθάνη.

Σήμερα όμως άκουγα μία προφανώς υπερμεγέθη βρώμα, *χρίτσι χρίτσι* να παλεύει να βγει από κεί. Τελικά τα παράτησε στην προσπάθεια γιατί μετά από κανα 2ωρο σταμάτησα να την ακούω (ναι ήμουν συνέχεια εκεί)

Τελικά και να τις ακούω είναι σιχαμερό...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

giannis4ever

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη giannis4ever
Ο giannis4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 654 μηνύματα.

O giannis4ever έγραψε στις 20:00, 03-06-09:

Θα σας πω εμπειρίες και τρόποι εξολόθρευσης. Πρόπερσι, είχα πάει διακοπές στην Ρόδο και αυτό το νησί φημίζεται για τα κουνούπια, αλλά κυρίως για τις τεράστιες και ιπτάμενες κατσαρίδες της. Μια κάθησε στην μπλούζα του πατέρα μου, την έδιωξα και την σκοτώσαμε. Για τα κουνούπια, σκνιπάκια κ.λ.π. αφήνουν αυτά τα *ολοσπυρα, αλλά για να τα αντιμετωπίσετε, πηγαίνετε στο carrefour και αγοράστε ένα ηλεκτρικό εντομοκτόνο. Σόρυ για την διαφήμιση.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 09:04, 04-06-09:

αμαν μα η ροδος εχει τετοιες καταστασεις???????

με τιποτα ομως με τιποταααααααααααα λεμε δεν υπαρχει περιπτωση να ειμαι σε χωρο τετοιο.... τωρα μου θυμισατε την Πατρα... οταν ειχαμε παει θυμαμαι γινοταν χαμος με ακριδες να πετανε παντου αυτο ηταν απο τοτε δεν ξαναπηγα....

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:24, 04-06-09:

εχω διαβασει σε περιοδικο για διακοπες πως αν καποιος σκεφτεται να επισκεφθει τη Συμη πρεπει να γνωριζει οτι οι κατσαριδες δεν ειναι απλα πολλες...
ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΑΝΤΟΥ!

εγω παντως ως τωρα εχω δει στο σπιτι μου 4 κατσαριδες.
τις 2 τισ βρηκα ψοφιες οταν γυρισα απο κορυδαλλο, τη μια την εφερα καταλαθος εγω μεσα παιρνοντας τη σκουπα απο την αυλη! καλα ε, ημουν ολα τα λεφτα να ουρλιαζω και να τη παταω απο αποσταση με τη σκουπα και καθε φορα που κουνιοταν(μεχρι να την ισοπεδοσω) να βαραει η σειρηνα παλι! (ναι... αυτη ηταν η πρωτη φορα που σκοτωσα κατσαριδα μονη μου!
και την αλλη προχθες την πατησα καταλαθος καθως εμπαινα στο μπανιο.

Παράθεση

metalhead9121 (φλώρα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη metalhead9121
H φλώρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Λουτράκι (Κόρινθος). Έχει γράψει 56 μηνύματα.

H metalhead9121 γυρισα απο διακοπες οεο έγραψε στις 13:34, 04-06-09:

ενταξει και αυτα ψυχη εχουν.φαντασου να σε παταγαν επειδη εισαι αηδιαστικος?

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:36, 04-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από metalhead
ενταξει και αυτα ψυχη εχουν.φαντασου να σε παταγαν επειδη εισαι αηδιαστικος?

και τι να κανω?? να τις αφησω να συγκατοικησουμε?!

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 13:36, 04-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
και την αλλη προχθες την πατησα καταλαθος καθως εμπαινα στο μπανιο.

Με τι την πάτησες καταλάθος;;;;;

Εμείς ευτυχώς ακόμα δεν έχουμε βρει καμία! Το καλό είναι οτι έχουμε βάλει σίτες σε όλες τις πόρτες και τα παράθυρα και μπορούμε να τις ανοίγουμε άφοβα!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 13:39, 04-06-09:

φοραγα πεδιλακι ευτυχως! αλλιως θα με τρεχαν στα επειγοντα!!

εγω εδω που μενω δεν εχει σιτες:/

και μενω και ισογειο...

εκανα κουβεντα στους σπιτονοικοκυριδες για απολυμανση και μου προτειναν τη φοβερη λυση τεζα

''μην τις φοβασαι βρε μικρη, εσυ εισαι πιο μεγαλη απο αυτες... και μεις πανω τις κυνηγαμε με το τεζα...''

μη πω τιποτα για τη τσιγκουνια τους τωρα... τοσα λεφτα εχουν και προτιμουν να ζουν με τις κατσαριδες?? εμ... ετσι χτιζονται τα τζακουζι.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 13:46, 04-06-09:

3 σπίτια έχω αλλάξει στην Αθήνα, κατσαρίδα δεν έχω πετύχει σε κανένα. Είμαι μάλλον από τους τυχερούς ή οι διαχειριστές φροντίζουν να ψεκάζουν το κτίριο με εντομοκτόνα συχνά.

Έχω πετύχει σε φιλικά σπίτια και δεν μπορώ να πω ότι αηδιάζω και τόσο. Ένα έντομο είναι σαν όλα τ΄άλλα.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:17, 04-06-09:

Όσο και να λατρεύω το καλοκαίρι, κάθε καλοκαίρι αρχίζει να αυξάνεται η παράνοια μου ότι όπου βρεθώ θα δω κανένα από αυτά τα απεχθή τέρατα.
Love_angel στη θέση σου δεν υπήρχε περίπτωση να ανεχτώ τέτοια απάντηση!
Πες τους ότι το θέμα είναι και υγειονομικό. Πρότεινε να βάλετε όλοι οι ένοικοι χρήματα, κάτι! Δεν γίνεται να ζεις αυτόν τον εφιάλτη!

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 15:20, 04-06-09:

Ιχ, τώρα μου θυμίσατε κάτι πολύ ωραίες καταστάσεις...
Την προηγούμενη εβδομάδα είχε γεμίσει ο τόπος εδώ κοντά στο σπίτι από κάτι μαύρες πεταλούδες. Δεν ήταν ακριβώς πεταλούδες, μας είπε ο κηπουρός ότι είχαν προέλθει από κάτι σκουληκάκια, ή κάτι τέτοιο- δεν ασχολήθηκα να μάθω περισσότερα. :X

Έμπαιναν μέσα στο σπίτι και για κάποιο περίεργο λόγο ήμουν η αγαπημένη τους! Ήθελαν σώνει και καλά να ρθουν να με ακουμπήσουν... Η μία ήρθε στο μέτωπο, μία άλλη μου ρθε και μου χτύπησε στο χέρι την ώρα που έβγαινα από την εξώπορτα. Κόντεψα να πάθω παράκρουση γιατί με τα ζουζούνια είμαστε από μακριά και αγαπημένοι...
Δεν θέλω να ρχονται πάνω μου να είναι στο μισό/ ένα μέτρο δεν με ενοχλεί ιδιαίτερα, αλλά πάνω μου δεν το μπορώ!

Ευτυχώς στις δύο μέρες ο διαχειριστής είχε καλέσει και ψέκασαν, χωρίς να πει κανείς τίποτα. Και δεν ξαναείδα κάτι τέτοιο να κυκλοφορεί...

Ίσως πρέπει να τους πιέσεις να κάνουν κάτι ή αλλιώς ανέλαβε εσύ να φέρεις κάποιον να ψεκάσει. Άσχετο- μήπως αφήνεις ανοιχτές μπαλκονόπορτες; Από πού μπαίνουν;..

εδιτ. τώρα είδα για τις σίτες και το ισόγειο. Πφφφ δεν ξέρω αν μπορείς να κάνεις κάτι πέραν της απολύμανσης, αλλά και γι αυτό θα πρέπει να μην είσαι στο σπίτι για 1-2 μέρες νομίζω, για να μη σε ενοχλήσει το φάρμακο που ψεκάζουν, αν δεν κάνω λάθος..

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 20:43, 04-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
Ένα έντομο είναι σαν όλα τ΄άλλα.
Ένα έντομο:

και ένα άλλο:

Δεν είναι τα ίδια μανδάμ.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:02, 04-06-09:

γιατι μου το κανεις αυτο βραδιατικο?!!
μπλιαχ μπλιαχ μπλιαχ!!!!!!

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:44, 04-06-09:

Ένα έντομο:

και ένα άλλο:

Δεν είναι τα ίδια μανδάμ.
Συγνώμη αλλά οι μελισσούλες δεν είναι τόσο χαριτωμένες.
Σ έχει τσιμπήσει καμία να δεις;

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:46, 04-06-09:

Δε πιστεύω να σε ενοχλεί και η πασχαλίτσα;

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:50, 04-06-09:

Έχεις πιάσει στο χέρι σου πασχαλίτσα;
Σου βγάζει μια πράσινη γλίτσα.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους