Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,106 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,276 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Κατσαρίδες, κουνούπια και η υπόλοιπη παρέα!

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 22:52, 04-06-09:

Ναι αλλά τη πιάνεις στο χέρι σου.

Κατσαρίδα δε φαντάζομαι να πιάνεις.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 22:53, 04-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Ναι αλλά τη πιάνεις στο χέρι σου.

Κατσαρίδα δε φαντάζομαι να πιάνεις.
Επειδή τρέχει βολίδα και μου ξεφεύγει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:59, 04-06-09:

μπλιαχ! οι κατσαριδες ειναι το πιο βρωμικο εντομο!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

οεοο!

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη οεοο!
Ο οεοο! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O οεοο! έγραψε στις 23:11, 04-06-09:

Διαφορετικα οχι μονο θα την επιανες αλλα θα κανατε και παρεα... Αυτο που κανει την τριχα μου να σηκωθει ειναι το ηχητικο εφε κρααατσγκπφμπα καθως την πατασ. Μια μερα δε θυμαμαι οταν ημουν διακοπες στα στυρα αντιμετωπισα τον εχθρο κατσαριδα καθωσ εσκασε μυτη απο το σιφωνι.

Παλι καλα να λες που ειχα εξοπληστει καταλληλα με baygon κατσαριδοκτονο και τησ το αδειασα ολο

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη moonlight
H moonlight αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,526 μηνύματα.

H moonlight έγραψε στις 01:57, 05-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από borat

Δε πιστεύω να σε ενοχλεί και η πασχαλίτσα;

αχουυυυ τις αγαπαω πολυ τις πασχαλιτσες μ'αρεσει να τις παιρνω λιγο να περπατανε ετσι πανω στο χερι μου και μετα τις αφηνω πανω σ'ενα φυλλαρακι....

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 02:03, 05-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
αχουυυυ τις αγαπαω πολυ τις πασχαλιτσες μ'αρεσει να τις παιρνω λιγο να περπατανε ετσι πανω στο χερι μου και μετα τις αφηνω πανω σ'ενα φυλλαρακι....

Πλησιάζει μετά μια κατσαρίδα...
"Α ρε Μήτσο, συγγνώμη που γέλαγα τη μέρα που αποφάσισες να ντυνεσαι με κοκκινο πουά"

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 10:12, 05-06-09:

καλε τι ειπες τωρα?????????????

ή μηπως υπονοεις οτι δεν μπορω να ξεχωρισω μια κατσαριδα που παει στα καρναβαλια ε????????

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 18:31, 05-06-09:

Μόλις σκότωσα μια... Γαμώτο τις μισώ!

Όταν πάρω το πτυχίο θα σηκωθώ να φύγω από αυτό το σαράι για σπίτι....

Κλείνεις μια δίοδο και υπάρχουν άλλες 100 που μπαίνουν οι βρώμες...

Παράθεση

Ερωφίλη (Κομπάρσα βου)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Ερωφίλη
H Κομπάρσα βου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 913 μηνύματα.

H Ερωφίλη έγραψε στις 19:09, 05-06-09:

Εγώ τι να πώ που είμαι αλλεργική στα κουνούπια;;

Γενικά όλα αυτά τα ζωήφια δε με συγκινούν καθόλου, εντελώς σας λέω.. Εννοείται πως τα σκοτώνω, είπαμε δε κάνουμε και παρέα
Σε αντίθεση με όλα τα άλλα ζώα (μεγαλύτερα δηλαδή) που δεν έχω καθόλου καλή σχέση..

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη WhiteDrum
H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 19:11, 05-06-09:

Λυκ δοκίμασες να βάλεις κατσαριδοπαγίδες; Κάτι ψιλά κάνουν, αν το κτήριο είναι σάπιο τότε θα κάνουν βόλτες και με 10 κιλά εντομοκτόνο. Εγώ σε σπίτι 5ετίας έβλεπα. Μέχρι που είπα στον ιδιοκτήτη να έρθει να φτιάξει τα σαπιοϋδραυλικά.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 19:16, 05-06-09:

Μικρός στο χωριό είχα συνέχεια πρόβλημα με τα δηλητηριασμένα ποντίκια(απ'τους γείτονες)
που έτρωγε η γάτα μου.
Τώρα να ανησυχώ μην φάει το σαμιαμίδι μου καμιά δηλητηριασμένη κατσαρίδα;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Επιμηθέας : 05-06-09 στις 19:31. Αιτία: ορθογρ.λάθος
Παράθεση

@nt¤wnis|~|¤e (Αντώνης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη @nt¤wnis|~|¤e
Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 427 μηνύματα.

O @nt¤wnis|~|¤e έγραψε στις 19:49, 05-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από ΜονοΣ
Μικρός στο χωριό είχα συνέχεια πρόβλημα με τα δηλητηριασμένα ποντίκια(απ'τους γείτονες)
που έτρωγε η γάτα μου.
Τώρα να ανησυχώ μην φάει το σαμιαμίδι μου καμιά δηλητηριασμένη κατσαρίδα;
Τις γάτες μην τις φοβάσαι, είναι εφτάψυχες

Για να μην πω για τις κατσαρίδες...και πυρηνική βόμβα να πέσει το ίδιο τους κάνει

Εμάς να δούμε ποιος μας σώζει απ' τα κουνούπια

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 20:20, 05-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από WhiteDrum
Λυκ δοκίμασες να βάλεις κατσαριδοπαγίδες; Κάτι ψιλά κάνουν, αν το κτήριο είναι σάπιο τότε θα κάνουν βόλτες και με 10 κιλά εντομοκτόνο. Εγώ σε σπίτι 5ετίας έβλεπα. Μέχρι που είπα στον ιδιοκτήτη να έρθει να φτιάξει τα σαπιοϋδραυλικά.
Έχω βάλει κάτι πολύ χειρότερο γι αυτές. 200 γρ. Βορικό οξύ σε μείγμα πατάτας και αυγού.

Το κτήριο ένα σαράι και μισό είναι αλλά τα υδραυλικά μια χαρά φτιαγμένα τα χω πλέον. Ε 3 φορές σπασίματα κάποτε θα φτιάχνανε. Και να συμβαίνει κάτι δεν ξανασπάω πάντως!

Αυτή η αίσθηση πάντως, αυτή η παράνοια, μην ακούσω το χριτς χρατς στα αλουμινόχαρτα με το μείγμα μες τη νύχτα, μη και αυτή η μαυρίλα είναι καμιά βρώμα που περπατάει.... δηλαδή έλεος! Κι όταν τη δω σκέφτομαι "ε δε το πιστεύω, παλιοβρώμα..." και τις μπουκώνω στον αφρό για να μείνουν ακίνητες (μην τρέξουν) ωστε να τις προλάβω και να τις σκοτώσω.

Μετά τις πετάω έξω στις σκάλες, για να τις δουν το πρωί νεκρές, να τρομάξουν οι ένοικοι (όπως και έγινε) και να ρθούν να κάνουν απολύμανση. (κι αυτό έγινε μέσα στο Μάιο).

Και κάτι άλλο, το ότι εγώ έχω το σπίτι σχετικά καθαρό, δε σημαίνει ότι θα τη γλυτώσω. Καλές οι αγάπες και τα χαμόγελα με τους γείτονες αλλά κάποιοι είναι πολύ βρώμικοι στο σπίτι τους (και ξέρω ποιοί ακριβώς)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Valder : 05-06-09 στις 20:27.
Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 00:35, 06-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Valder
Έχω βάλει κάτι πολύ χειρότερο γι αυτές. 200 γρ. Βορικό οξύ σε μείγμα πατάτας και αυγού.

Το κτήριο ένα σαράι και μισό είναι αλλά τα υδραυλικά μια χαρά φτιαγμένα τα χω πλέον. Ε 3 φορές σπασίματα κάποτε θα φτιάχνανε. Και να συμβαίνει κάτι δεν ξανασπάω πάντως!

Αυτή η αίσθηση πάντως, αυτή η παράνοια, μην ακούσω το χριτς χρατς στα αλουμινόχαρτα με το μείγμα μες τη νύχτα, μη και αυτή η μαυρίλα είναι καμιά βρώμα που περπατάει.... δηλαδή έλεος! Κι όταν τη δω σκέφτομαι "ε δε το πιστεύω, παλιοβρώμα..." και τις μπουκώνω στον αφρό για να μείνουν ακίνητες (μην τρέξουν) ωστε να τις προλάβω και να τις σκοτώσω.

Μετά τις πετάω έξω στις σκάλες, για να τις δουν το πρωί νεκρές, να τρομάξουν οι ένοικοι (όπως και έγινε) και να ρθούν να κάνουν απολύμανση. (κι αυτό έγινε μέσα στο Μάιο).

Και κάτι άλλο, το ότι εγώ έχω το σπίτι σχετικά καθαρό, δε σημαίνει ότι θα τη γλυτώσω. Καλές οι αγάπες και τα χαμόγελα με τους γείτονες αλλά κάποιοι είναι πολύ βρώμικοι στο σπίτι τους (και ξέρω ποιοί ακριβώς)

μα δεν ειναι τυχαια που υποκλεινομαι σ'αυτο το παιδι...
εξυπνο , καθαρο , φτιαχνει τα υδραυλικα

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 02:53, 06-06-09:

Μα γμ το σπίτι μου.... πηγαίνοντας τυχαία στην κρεβατοκάμαρα, βρήκα μια μεγάλη ζωντανή να σαλεύει πάνω στους σωλήνες του καλοριφέρ και μια νεκρή πίσω από τη συρταριέρα...

Μα γμ το σπίτι μου γμ.... πως θα κάνω εξεταστική έτσι γμ πως θα κάνω.... γιατί ρε ΑΚΑΡΔΕ ΘΕΕ σε μένα; Γιατί; Τι σου κανα;

Τις πέταξα όξω και τις 2, πήρα όλα τα πράγματά μου από μέσα και θα κοιμηθώ στο διπλό καναπέ απόψε. Βρωμάει κι όλας εντομοκτόνο.... Τι στην ευχή που να πάρει , αφού τους έχτισα τους τοίχους με τσιμέντο, από που βγαίνουνε;;;

Γαμώτο, ας δώσω εξεταστική να φύγω, μη με ταλαιπωρείτε άλλο... αφήστε με να φύγω... αφήστε με!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 08:04, 06-06-09:

Μα γμ το σπίτι μου.... πηγαίνοντας τυχαία στην κρεβατοκάμαρα, βρήκα μια μεγάλη ζωντανή να σαλεύει πάνω στους σωλήνες του καλοριφέρ και μια νεκρή πίσω από τη συρταριέρα...

Μα γμ το σπίτι μου γμ.... πως θα κάνω εξεταστική έτσι γμ πως θα κάνω.... γιατί ρε ΑΚΑΡΔΕ ΘΕΕ σε μένα; Γιατί; Τι σου κανα;

Τις πέταξα όξω και τις 2, πήρα όλα τα πράγματά μου από μέσα και θα κοιμηθώ στο διπλό καναπέ απόψε. Βρωμάει κι όλας εντομοκτόνο.... Τι στην ευχή που να πάρει , αφού τους έχτισα τους τοίχους με τσιμέντο, από που βγαίνουνε;;;

Γαμώτο, ας δώσω εξεταστική να φύγω, μη με ταλαιπωρείτε άλλο... αφήστε με να φύγω... αφήστε με!

αχου το βρε και μου το βασανιζουν βαλτερουκο δοκιμασε να εχεις κλειστα τα μπανια δεν ξερω πως τα λετε κιολας τα σιφονια οτι εχει σε τρυπα τελοςπαντων , το καπακι της τουαλετας ,παραθυρα αν και θα σκασεις το ιδιο και στη κουζινα να δουμε....

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 09:41, 06-06-09:

valder, αφου εχεις τοσο μεγαλο προβλημα, αγορασε ενα λιτρο βενζινι απο ενα βενζιναδικο και ριξε στις αποχετευσεις. και στο μπανιο εκει στις τρυπουλες! θα βρωμαει για κανα δυο μερες αλλα ειναι πιο αποτελεσματικο και απο απολυμανση,
100%!

το καναν οι δικοι μου περυσι και δεν εχουν δει ουτε μια ακομα και φετος ενα χρονο μετα!

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H Κατίγκω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,172 μηνύματα.

H WhiteDrum έγραψε στις 11:30, 06-06-09:

Εχμ... βενζίνη;

Απολύμανση και καθαριότητα, ψέκασμα με το πιο μπόχεν-βρώμεν κατσαριδοκτόνο και ελαττώνουν σημαντικά τις επισκέψεις : μία τον μήνα και αν

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 11:35, 06-06-09:

δεν ειπα να πειρακτωσει ολη την πολυκατοικια ρε ντραμ

λιγο στις αποχετευσεις ειπα να ριξει!

ειναι οτι αποτελεσματικοτερο ξερω σχετικα με κατσαριδες!

δηλαδη ταυτοκινητα που εχουν βενζινη για να κινουνται ειναι κινδυνος θανατος??!

μονο σε περιπτωση συγκρουσης υπαρχει τετοιο ενδεχομενο!

ε τωρα αμα ο valder συνηθιζει να πεταει τα αποτσιγαρα στις αποχετευσεις παω πασο

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 11:41, 06-06-09:

Μπα, το 'κοψε το τσιγάρο ο Λυκ! Ναι ρε συ, αλλά μια απροσεξία να γίνει..θα γίνουν όλοι στην πολυκατοικία φλαμπέ (τάδε έφη ο κινδυνολόγος σπαστικός). Εγώ ψέκασα κάτω από τον νεροχύτη και τον νιπτήρα, κάτω από το ψυγείο, στην πίσω πλευρά και έβαλα 3 παγίδες. Έχω πάντα καθαρό το σπίτι κι έχω δει να κυκλοφορούν στην πολυκατοικία ή να ναι νεκρές και όταν ρώτησα μια κυρία αν έχει δει έκανε σαν να την έθιξα

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 11:48, 06-06-09:

ε μα και συ την ειπες ''βρωμιαρα'' εμμεσως πλην σαφως,την μις καθαριοτητα και προσβληθηκε!!

τι να σου πω... δε ξερω! εμεις παντως στο σπιτι μου ολοι ζουμε ακομα και το σπιτι ειναι οπως ταφησα

και δε το κανουμε μονο εμεις... αλλα και πολλοι γνωστοι μας που μας το προτειναν! και πιστεψε με οι γονεις μου εχουν κοπιασει πολυ γιαυτο το σπιτι δε θα θελαν να το δουν φλαμπε

εγω παντως σκοπευω να βαλω ενα φιλο μου να μου ριξει και δω στη λαρισα (την εκαψα την πατριδα σου) οχι τοσο για τωρα αλλα πολυ φοβαμαι οτι οταν γυρισω με το καλο το Σεπτεμβρη θα γινεται πανηγυρι εδω μεσα

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 21:56, 06-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από love_angel
valder, αφου εχεις τοσο μεγαλο προβλημα, αγορασε ενα λιτρο βενζινι απο ενα βενζιναδικο και ριξε στις αποχετευσεις. και στο μπανιο εκει στις τρυπουλες! θα βρωμαει για κανα δυο μερες αλλα ειναι πιο αποτελεσματικο και απο απολυμανση,
100%!

το καναν οι δικοι μου περυσι και δεν εχουν δει ουτε μια ακομα και φετος ενα χρονο μετα!
Το ίδιο μου πε κι ο Γιώργος με πετρέλαιο... Θα το δοκιμάσω αν και πλέον δεν ξέρω από που βγαίνουν. Ίσως από το καλοριφερ. (ναι είναι σαν τσένταρ τρύπιο το μέρος γύρω του)

Αρχική Δημοσίευση από moonlight
αχου το βρε και μου το βασανιζουν
Πολύ στο βασανίζουν, πάρα πολύ! Τα χω κάνει όλα όμως όσα λες. Πρέπει να υπάρχει φωλιά.

Εχμ... βενζίνη;

Απολύμανση και καθαριότητα, ψέκασμα με το πιο μπόχεν-βρώμεν κατσαριδοκτόνο και ελαττώνουν σημαντικά τις επισκέψεις : μία τον μήνα και αν
ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ το πιό ΓΑΜΑΤΟ πόστ της ημέρας!!! Σε λατρεύω!!!!!! Σε λατρεύω!!!!!! Μου την έφτιαξες τη διάθεση!!!

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 22:12, 06-06-09:

φωλια???????

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 02:01, 07-06-09:

Διώξτε τα κουνούπια

• Απομακρύνετε, αν είναι δυνατόν, αντικείμενα που συγκρατούν νερό, όπως μικρά δοχεία, ποτίστρες ζώων, παλιά λάστιχα αυτοκινήτων, πιατάκια από γλάστρες κ.ά., μέρη δηλαδή όπου συγκεντρώνονται τα συγκεκριμένα έντομα.
• Μπορείτε επίσης να σκορπίσετε καρφάκια γαρίφαλου ή φύλλα κυπαρισσιού στα παράθυρα ή στην πόρτα σας. Τα κρατούν, επίσης, μακριά οι μυρωδιές του ξιδιού και του κρεμμυδιού, οι οποίες όμως είναι δυσάρεστες και σε εσάς.
• Αν έχετε στον κήπο σας, για καλλωπιστικούς λόγους, μικρές λιμνούλες, βάλτε μέσα ψάρια του γένους Gambusia, τα οποία τρέφονται με προνύμφες κουνουπιών. Θα τα βρείτε σε μεγάλα pet shops.

Απομακρύνετε τις σφήκες

• Κάψτε καφέ σε ένα πιατάκι.
• Φτιάξτε παγίδες με φαγητό ή γλυκό: βάλτε π.χ. σε μπουκάλια κομματάκια από κρέας ή ψάρι ή ρίξτε λίγη πορτοκαλάδα, προσθέτοντας λίγη ποσότητα του εντομοκτόνου πύρεθρο, το οποίο όμως είναι δύσκολο να το βρείτε στο εμπόριο.
• Αν εντοπίσετε φωλιά μέσα ή κοντά στο σπίτι, κάψτε τη το βράδυ, όταν θα έχουν επιστρέψει όλες οι σφήκες.
• Αν δεν είναι αναγκαίο, μην τις θανατώνετε, γιατί στερείτε το οικοσύστημα από έναν πολύ καλό αποδομητή νεκρής ζωικής ύλης (τρώει νεκρά ζώα). Υπολογίζεται ότι μια αποικία σφηκών μπορεί να εξαφανίσει σε ένα χρόνο νεκρή ζωική ύλη βάρους ενός τόνου!

Εντομοαπωθητικό σπρέι

Αν η περιοχή όπου μένετε έχει πολλά κουνούπια, θα σας βοηθήσει το μείγμα αιθέριων ελαίων που σας προτείνουμε.
Υλικά
• 100 ml νερό
• 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμόνι
• 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο tea tree
• 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο κέδρο
• 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο πατσουλί
• 2 σταγόνες αιθέριο έλαιο λεμονόχορτο
Αναμειγνύετε καλά το νερό με τα αιθέρια έλαια και ραντίζετε κάθε 3 ώρες στις γωνιές του σπιτιού και στη βεράντα.

…Τις μύγες

• Διατηρήστε τους χώρους μέσα και έξω από το σπίτι όσο μπορείτε πιο καθαρούς. Ειδικά έξω, δεν θα πρέπει να φτιάχνετε σωρούς από χόρτα, κομμένο γρασίδι, θημωνιές, ούτε να αφήνετε κοπριά. Αν δεν μπορείτε να απομακρύνετε σύντομα από το χώρο αυτά τα υλικά, τουλάχιστον σκεπάστε τα με διαφανή φύλλα πλαστικού. Με αυτό τον τρόπο, ούτε οι μύγες θα βρουν τον κατάλληλο χώρο να γεννήσουν, ούτε θα αναπτυχθούν τα αυγά που τυχόν υπάρχουν, λόγω της υψηλής θερμοκρασίας που αναπτύσσεται κάτω από το νάιλον.
• Τοποθετήστε μέσα και έξω από το σπίτι κολλητικές παγίδες-κορδόνια ή κολλητικές παγίδες με φως, καθώς το τελευταίο ελκύει τα συγκεκριμένα έντομα.
• Βάλτε σε ένα μικρό πιατάκι καφέ και κάψτε τον. Η μυρωδιά του θα τις κρατήσει μακριά.

…Τις κατσαρίδες

• Μην αφήνετε αποφάγια και υλικά μαγειρικής εκτεθειμένα.
• Ψεκάστε με το φυσικό εντομοκτόνο πύρεθρο (ρωτήστε ένα γεωπόνο ή ένα βοτανολόγο από πού μπορείτε να το προμηθευτείτε).
• Ακολουθήστε τη συνταγή των σεφ στα καλά εστιατόρια. Αφήστε, δηλαδή, σε διάφορα σημεία φλούδες αγγουριού. Απεχθάνονται τη μυρωδιά του.
• Σκορπίστε στα ντουλάπια, στα περβάζια των παραθύρων και κοντά στις εξωτερικές πόρτες φύλλα δάφνης, τη μυρωδιά της οποίας επίσης απεχθάνονται.
Αποφύγετε τη «μέθοδο της παντόφλας»! Μπορεί να φαίνεται αποτελεσματική, αλλά όταν συνθλίβεται το σώμα της κατσαρίδας, απελευθερώνονται τα αυγά της, από τα οποία μπορεί να προκύψει ολόκληρη αποικία εντόμων!

…Τα μυρμήγκια

• Μην αφήνετε υπολείμματα φαγητών και γλυκών εκτεθειμένα.
• Ρίξτε λίγο αιθέριο έλαιο ή φύλλα λεβάντας στο δρόμο τους. Το πιθανότερο είναι ότι δεν θα ξαναπλησιάσουν.
• Αν επιμένουν, ρίξτε ξίδι εκεί όπου συχνάζουν. Θα εξαφανιστούν.

…Τα φίδια

• Όταν περνάτε από μέρη που υπάρχουν πολλές πέτρες, ξύλα ή σωροί από κλαδιά, όπου ενδέχεται να κρύβονται από κάτω, θα πρέπει να είστε προσεκτικοί και να μη σηκώσετε κάτι από αυτά. Αν το κάνετε, θα νιώσουν ότι απειλούνται και θα σας επιτεθούν.
• Προσέχετε αν υπάρχουν στάβλοι, κοτέτσια, αποθήκες με σανό, ζωοτροφές, αυγά κλπ. κοντά στο εξοχικό σας, γιατί προσελκύονται τα φίδια, καθώς εκεί μαζεύονται ποντίκια, που αποτελούν τροφή για τα φίδια.
• Μην αφήνετε γάλα εκτεθειμένο, γιατί είναι η αγαπημένη τους τροφή.
• Στο εμπόριο θα βρείτε ειδικά κορδόνια εμποτισμένα με ουσίες που δεν είναι χημικές και τα κρατούν μακριά.
• Επίσης, τα απωθεί η μυρωδιά του καμένου θειαφιού και του λάστιχου, ο καπνός τους, όμως, είναι τοξικός για τον άνθρωπο.

…Τα ποντίκια

• O αποτελεσματικότερος τρόπος για να τα κρατήσετε μακριά είναι να έχετε στο εξοχικό σας γάτες και σκύλους, που είναι οι φυσικοί θηρευτές τους. Επίσης, καλό είναι να μη σκοτώνετε τα φίδια χωρίς λόγο, γιατί κυνηγούν και αυτά τα ποντίκια.
• Φυτέψτε στον κήπο σας μέντα ή τοποθετήστε γλάστρες με μέντα γύρω από το σπίτι. Το άρωμά της τα απωθεί.
• Στο εμπόριο θα βρείτε ηλεκτρονικέ

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Επιμηθέας

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Επιμηθέας
Ο Επιμηθέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 271 μηνύματα.

O Επιμηθέας έγραψε στις 17:04, 07-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Διώξτε τα κουνούπια
Επιτέλους μία ψύχραιμη φωνή.

Συνεχίζω.
ΚΑΤΣΑΡΙΔΕΣ
Τοποθετήστε φέτες ή φλούδες αγγουριού στα σημεία που συχνάζουν, χωρίς να ξεχνάτε τις επιφάνειες που βρίσκονται ψηλά. Οι κατσαρίδες είναι ή του ύψους ή του βάθους.
Δείξτε εμπιστοσύνη στον (ορυκτό) βόρακα που θα βρείτε σε μορφή λευκής σκόνης στα φαρμακεία. Ανακατέψτε τον με ίση ποσότητα ζάχαρης και απλώστε το μείγμα στα περάσματα των κατσαρίδων. Για καλύτερα αποτελέσματα δοκιμάστε μείγμα βόρακα, αλευριού και γύψου σε ίσα μέρη και κλείστε με αυτό τα ανοίγματα απʼ όπου περνούν οι κατσαρίδες.
Η νεπέτα είναι επίσης φυσικό εντομοαπωθητικό. Τρίψτε φύλλα νεπέτας σε νερό σαν να φτιάχνετε τσάι, με το οποίο θα ψεκάσετε εκεί που θέλετε. Θα το βρείτε σε καταστήματα με βότανα.

ΜΥΓΕΣ
Γεμίστε ένα υφασμάτινο σακουλάκι με φύλλα δάφνης και κρεμάστε το κοντά σε πόρτες ή παράθυρα. Οι μύγες θα βρουν το δάσκαλό τους.
Η μέντα επίσης διώχνει μακριά τις μύγες, ενώ αρωματίζει ευχάριστα το χώρο. Τρίψτε μερικά φύλλα μέντας και βάλτε τα σε κουτάκια ή σε σακουλάκια σε διάφορα σημεία του σπιτιού.
Τα φύλλα ευκαλύπτου και το αρωματισμένο γαρίφαλο αποθαρρύνουν τους ιπτάμενους εισβολείς από περαιτέρω απόπειρες. Δοκιμάστε επίσης να ρίξετε μερικές σταγόνες ευκαλύπτου σε ύφασμα (π.χ. στις κουρτίνες σας). Το άρωμά του θα εμποδίσει εκτός από τις μύγες και άλλα έντομα.
Επειδή οι μύγες είναι εξίσου ενοχλητικές και για τα κατοικίδια, βάλτε σε ένα μπολ γλυκό βασιλικό και τριφύλλι και τοποθετήστε το δίπλα στο φαγητό της γάτας ή του σκύλου σας. Φυσικά, αυτό ισχύει και για το δικό σας φαγητό.

ΚΟΥΝΟΥΠΙΑ
Γλιτώστε από τα τσιμπήματα μια για πάντα κάνοντας επάλειψη στο σώμα σας με έλαιο λεβάντας. Το δέρμα σας θα μυρίζει όμορφα και τα κουνούπια δεν θα σας ξαναπλησιάσουν για ώρες.
Η σιτρονέλα είναι το πιο γνωστό όπλο κατά των κουνουπιών. Τα κεριά σιτρονέλας είναι αποτελεσματικά εκτός αν δεν αντέχετε το άρωμά τους. Σε υγρή μορφή θα σας απογοητεύσει, γιατί θα σας απαλλάξει από την παρέα τους μόνο για 20 λεπτά.
Το έλαιο ευκαλύπτου μπορεί να κρατήσει μακριά τα κουνούπια για 120 λεπτά, ενώ το έλαιο σόγιας 96 λεπτά.
Ο βασιλικός, η αρτεμισία, το γαρίφαλο, το θυμάρι, το γεράνι και τα διάφορα είδη κυπαρισσιού απωθούν τα κουνούπια. Δεν είναι τυχαίο που παλαιότερα δεν υπήρχε παράθυρο που να μην έχει μια γλάστρα – έστω με βασιλικό.
Αντικαταστήστε το γνωστό φιδάκι με καμένο δεντρολίβανο και φτιάξτε ένα φυσικό αντικουνουπικό για το σώμα με 20 σταγόνες έλαιο ευκαλύπτου, 20 σταγόνες έλαιο κέδρου, 10 σταγόνες πράσινου τσαγιού, 3 σταγόνες έλαιο γερανιού και 60 ml jojoba.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:20, 11-06-09:

Νεότερα από το μέτωπον:

Αν και τις εξόντωσα όλες προ 2 ημερών όπως είπα και στις σκέψεις, καλού κακού ζήτησα και ήρθε ένας καλός κύριος και μου έκανε απολύμανση σε όλο το σπίτι. Παρόλαυτά ψέκασε σε υπνοδωμάτιο και μπαλκόνι, κουζίνα και μπάνιο αλλά όχι στο γραφείο (δεν είχα εκεί εξάλλου και το θέλω να μη βρωμάει για να διαβάζω άνετα)

Επίσης μετά το υγρό, που είναι ότι πιό τρισάθλιο σε οσμή imho (αλλά έκλεισα τις πόρτες και άνοιξα παράθυρα και εξαεριστήρες), μου έβαλε κι ένα ζελ ανα ένα μέτρο σε όλο το σπίτι, που είναι άοσμο και πιό αποτελεσματικό. Σκαρφάλωσε σε σκάλα, έβαλε και στο ταβάνι σε ένα άνοιγμα, κομπλέ!

10 ευρώ όλα αυτά. Θα δούμε αν άξιζαν, αλλά πιστεύω ότι είναι ένα ασήμαντο χρηματικό ρίσκο, αρκεί να έχω την ησυχία μου στην εξεταστική και να μπορώ να κοιμάμαι σωστά μέσα.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 13:48, 11-06-09:

Λυκ δοκίμασες να βάλεις κατσαριδοπαγίδες;
Εγώ με 10-15 κατσαριδοπαγίδες σε παλιό νεοκλασικό γλίτωσα μια και καλή. Δε ξανάδα κατσαρίδα (είχαμε εκείνο το μικρό κατσαριδάκι μπλιαααχ).
Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Απομακρύνετε τις σφήκες
• Κάψτε καφέ σε ένα πιατάκι.
Λειτουργεί θαυμάσια. Το έχω δοκιμάσει στο camping σε χρονιά που θεωρούσαν ότι οι σφήκες έχουν αυξηθεί άνω του φυσιολογικού για την περιοχή. Και μυρίζει εξαίσια.

Παρόλαυτά ψέκασε σε υπνοδωμάτιο και μπαλκόνι, κουζίνα και μπάνιο αλλά όχι στο γραφείο (δεν είχα εκεί εξάλλου και το θέλω να μη βρωμάει για να διαβάζω άνετα)
Δεν κινδυνεύεις έτσι να μαζευτούν όλες στον αψέκαστο χώρο; Ο κυριούλης τι είπε;

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 14:07, 11-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel

Δεν κινδυνεύεις έτσι να μαζευτούν όλες στον αψέκαστο χώρο; Ο κυριούλης τι είπε;
Και στον αψέκαστο με εφοδίασε ανα ένα μέτρο με το ζελ. Δεν υπάρχει κανένα -ορατό έστω- σημείο εισόδου από το γραφείο από το βορρά, και η νότια είσοδός του (χωλ, κουζίνα, υπνοδωμάτιο, μπάνιο) είναι τα ψεκασμένα.

Στο βορρά έχω φραγμένα παράθυρα από κάτω στη γραμμή με λάστιχο, συν του ότι έχω ανα κάθε γωνία και ένα αλουμινόχαρτο με μείγμα βορικό οξύ (όπως και σε όλο το σπίτι)

Κοινώς, είμαι εφοδιασμένος με 100 Battlestars, 40 Vipers και 150 στρατιώτες, ενάντια σε έναν Cylon centurion. Αν ξαναδώ και μετά από αυτό, ε δε θα πάω και στο ψυχιατρείο, απλά θα πω "μαμώ την ατυχία μου".

Άσε να ηρεμήσω λίγο, μη με κουμπώνεις με ιδέες! Ότι μπορούσα έκανα ο άνθρωπος, δε θα πεθάνω κι όλας! :Ρ

Παράθεση

Youki

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Youki
H Youki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 454 μηνύματα.

H Youki έγραψε στις 07:28, 12-06-09:

μου έβαλε κι ένα ζελ ανα ένα μέτρο σε όλο το σπίτι
Aυτό το τζελ (αν έχω καταλαβει καλά ποιο είναι) είναι πραγματικά το μεγαλύτερο όπλο ενάντια στις κατσαρίδες. Τις κανει κανίβαλους και τρώνε η μια την άλλη!!! (ή έτσι μας είχαν πει τες πα οι απολυμαντες στο παλιό σπίτι)

10 ευρώ όλα αυτά. Θα δούμε αν άξιζαν, αλλά πιστεύω ότι είναι ένα ασήμαντο χρηματικό ρίσκο, αρκεί να έχω την ησυχία μου στην εξεταστική και να μπορώ να κοιμάμαι σωστά μέσα.
10 ευρω??? Δεν ξεχασες κανενα ψηφιο??? 35 είχαμε πληρώσει μονο το τζελ!!!

Παράθεση

yula1212

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη yula1212
H yula1212 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H yula1212 έγραψε στις 18:28, 12-06-09:

Κατσαριδες κανίβαλλοι ε;
....Έχω δυστυχώς εμπειρία μόνο από έντομα κυνηγούς....Επικυρηγμένων, τα καλά μου, και απ'ότι φαίνεται είμαι στη λίστα τους!Ω ναι....Πασχαλίτσες bypolar,ακρίδες ψυχωτικές,ένα πλάσμα που μάλλον προσγειώθηκε πάνω μου ερχόμενο από το εξώτερο διάστημα καθότι είχε πολλά πόδια και -αλήθεια- γεωμετρικά σχήματα στον "εξωσκελετό" του(δεν είχα προλάβει να απογειώσω και τα viper για αναχαίτηση),τοξικομανή ζουζούνια κάθε είδους,κατσαρίδες,κατσαριδάκια....Μου'χουν μια αγάπη...'Ισως γιατί ήμουν της άποψης live and let live-αλλά έξω από το σπίτι μου....Τώρα είμαι της άποψης leave and just leave me alone...Και ενώ με διάφορα εντομοκτόνα,παγιδες,ματζουνια και βουντου εχουν όντως κρατηθεί έξω από την εξώπορτα,μόλις εγώ βρεθώ έξω απ'αυτήν ....ΤΣΟΥΠ ένα εντομάκι θα στρογγυλοκαθήσει πάνω μου...Αλλά έέέμαθα και ειμαι coooooool...Αμέ!Σταματάω ότι κάνω και λέω πολύ ευγενικά "Αυτό το μαμουνάκι στα μαλλιά μου-ή στον ώμο ή στην πλάτη ή όπου-ποιός καλός Σαμαρείτης θα το διώξει;;"Και αν είμαι τυχερή αυτός που ακούει είναι άντρας και ανατριχιάζει δεν ανατριχιάζει το κάνει το καλό αθόρυβα και αναίμακτα...Αν δεν είμαι τυχερή αυτός που ακούει είναι αυτή και δεν θέλετε να μάθετε πόσο δύσκολο είναι να πείσεις σιχασιάρα φιλενάδα ότι το να τις τρώω εγώ και όχι ο επιβάτης μου δεν έχει αποτέλεσμα...Σοβαρά....δεν πρόκειται να διώξεις έντομο πάνω από άνθρωπο αν σημαδεύεις 20 εκατοστά περιμετρικά αυτού-του εντόμου λέω-και προσγειώνεις παλάμες ,τσάντες ή περιοδικά πάνω στον έρμο τον άνθρωπο-εμένα λέω με έμφαση...'Οπως και να 'χει έχει δεν έχει εναμιση χρόνο από την τελευταία μου επαφή τρίτου τύπου και ελπίζω η λοιπή τρίτη δεκαετία της ζωής μου να κυλήσει χωρίς άλλα επισόδεια....Αμήν!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:19, 15-06-09:

Απολογισμός. Μόλις βρήκα μια ψόφια κοντά στο παράθυρο που είχε ψεκάσει.

Αυτό κάνει η απολύμανση; Τις ψοφάει ή κανονικά πρέπει να τις κρατάει και μακριά η ουσία/ες;

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:22, 15-06-09:

εεε μη τα θες και ολα δικα σου!!
φτανει που δεν τη βρηκες ζωντανη να βολταρει μες στο σπιτι σου

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:27, 15-06-09:

Όχι μανάρι μου, δεν κατάλαβες! Ρωτάω τι λειτουργία επιτελούν τα φάρμακα και εν γένει η απολύμανση. Λειτουργία φονική ή λειτουργία απωθητική;

Το αντελήφθην βικάτσιους;

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 22:30, 15-06-09:

αντεληφθην

εμεις που κανουμε χρονια απολυμανση στο σπιτι μου παντως, τις βρισκουμε ψοφιες... ωστοσο εχω την εντυπωση πως μειωνει σημαντικα την εμφανιση τους (ακομα και ψοφιες) γιατι συνηθως μετα απο την απολυμανση βλεπουμε πολυ λιγες (νεκρες παντα) και αυτο αραια και που.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 22:36, 15-06-09:

αντεληφθην

εμεις που κανουμε χρονια απολυμανση στο σπιτι μου παντως, τις βρισκουμε ψοφιες... ωστοσο εχω την εντυπωση πως μειωνει σημαντικα την εμφανιση τους (ακομα και ψοφιες) γιατι συνηθως μετα απο την απολυμανση βλεπουμε πολυ λιγες (νεκρες παντα) και αυτο αραια και που.
Ανάλυση δια εμπειρίας! Μου κάνει! Ευχαριστώ Βικόνι!

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 10:14, 25-06-09:

στην κουζινα μου βρισκεται μια ψοφια μεγαλη, σιχαμερη, ασχημη, αηδιστικη κατσαριδα... εγω δε το κουναω απο εδω, μεχρι να ερθει ο γερασιμος να τη μαζεψει...

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:20, 25-06-09:

στην κουζινα μου βρισκεται μια ψοφια μεγαλη, σιχαμερη, ασχημη, αηδιστικη κατσαριδα... εγω δε το κουναω απο εδω, μεχρι να ερθει ο γερασιμος να τη μαζεψει...

Πάντως vik-vik, μου θύμησες τον εαυτό μου. Όταν βλέπω κατσαρίδα αρχίζω να ουρλιάζω με στόμφο και σοβαροφάνεια: "ΦΩΝΑΞΤΕ ΤΟ ΔΙΚΗΓΟΡΟ ΜΟΥΥΥΥΥΥΥ"!

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 10:24, 25-06-09:

Σε νιώθω...

Ή μάλλον όχι, δεν σε νιώθω, εγώ θα είχα φύγει από το σπίτι τελείως, δεν θα ήμουν απλά σε άλλο δωμάτιο

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 10:27, 25-06-09:

1,5 βδομαδα ακομα... υπομονη κανω η κακομοιρα μεχρι να παω αθηνα...
οπου υπαρχει μια Α ασφαλεια, με τον εξολοθρεφτη αλα σβατζενεγκερ μπαμπακα

1,5 βδομαδα ακομα... ουφ...

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 16:34, 25-06-09:

Δεν ανοίγω νέο θέμα γιατί εδώ πρέπει να ταιριάζει.

Είμαι σε κατάσταση σοκ-αμόκ και όλα τα σχετικά

Τα διπλανά διαμερίσματα έχουν συχνά επισκέψεις από ποντίκια. Και κατσαρίδες φουλ. Αλλά το θέμα μας δεν είναι οι κατσαρίδες, δεν ξαναείδα από τότε που διορθώθηκαν τα υδραυλικά κι εφόσον το σπίτι είναι πάντα καθαρό, δεν αφήνω σκουπίδια και φαγητό εκτεθειμένα.

Χθες το βράδυ λοιπόν...

Διάβαζα χαλαρά το βιβλίο μου στον καναπέ και παρατηρώ τον γάτο να ανεβαίνει στον πάγκο της κουζίνας. Τον έχω φαπίσει στον ποπό με την εφημερίδα πάμπολλες φορές και δεν ανέβαινε σχεδόν ποτέ (έχουμε και μια άλφα σπαστική μικροβιοφοβία κιόλας). Τον βλέπω εκεί πάνω και ουρλιάζω ένα "Γκλεεεεεεεεεεεεεεν!!! Τί είπαμε ρε βλ@κα!!!!;;;!!! Κατέβααααααααα" . Ο Γκλεν τρομάζει του θανατά, κατεβαίνει, τον κατσαδιάζω, τον αφήνω να βγει έξω για βόλτα γιατί αλλιώς θα τον έπνιγα και ξανακοιμάμαι.

Το πρωί τώρα...

Ακούω θόρυβο από τον πάγκο της κουζίνας. Τα κάνω πάνω μου γιατί λέω "Ή γιγάντια κατσαρίδα θα είναι ή ποντίκι " . Οπλίζομαι με αρβύλες στα πόδια, το μαρτζαφλάρι που κοπανάμε τις κουβέρτες και με μπόλικο θάρρος και πλησιάζω να δω.. Ναι, μια μαύρη μουσούδα είδα , μετά τρομάξαμε και οι 2. Εγώ έτρεξα στο δωμάτιο με την βιβλιοθήκη και σκαρφάλωσα στο γραφείο και δάκρυσα από την αηδία, βγάζοντας μια άναρθρη κραυγή ζουλού σαν "ΑΑΑΑΑουργκααα μαμαμαμαααργκ αουαουαουαουαααα" , σαν δαιμονισμένος ινδιάνος ένα πράμα, έπαθα νέρβους μπρέηκντάουν μέσα σε 10''!

Μετά κοπανούσα και παραμέριζα όλα τα πράγματα στην κουζίνα , έγραψα το τηλ του ιδιοκτήτη να έρθει να βάλει σίτες γιατί δεν θα κλειστώ εγώ να σκάσω για να μην μπαίνει ο Μόγλης και η παρέα του, ο ποντικομικρούλης και οι φίλοι του στο άνδρο της καθαριότητας που με τόση χλωρίνη διαφυλάττω, έβαλα γάντια και άρπαξα την παντοδύναμη ηλεκτρική σκούπα και έκανα το κουζινοσαλόνι πεδίο μάχης αλλά τίποτα.

Τώρα αναμένω ενισχύσεις μπας και το διώξουμε , κάνοντάς τα όλα άνω κάτω. Και αυτό σημαίνει πολύωρη φασίνα μετά. Άντε να δούμε...

Σας έχει τύχει ποτέ;;; Τί κάνατε;; Οι παγίδες δεν ξέρω αν είναι άμεση λύση αν και θα πάρω. Πόσο κοστίζουν;

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 17:04, 25-06-09:

Ηρθε η ωρα να αλλαξεις σπιτι

(Κι αντε και το πιανεις το ποντικι στην παγιδα.. Πως στο δγιαολο απαλλασσεις τον εαυτο σου απ'αυτο μετα; :lipothymies:apanwtes: )

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 17:11, 25-06-09:

To κατοικίδιο ως κατοικίδιο έχει ξεχάσει λίγο τη φύση του ή μου φαίνεται; Εννοώ το γατί.

Μπορείς να βάλεις ποντικοφάρμακο σε ένα πιάτο στο σημείο που το άκουσε ςνα κυκλοφορεί.
Το φάρμακο κάνει λίγη ώρα για να δράσει, αλλά μπορεί να αφήσει την τελυταία του πνοή στο σπίτι σου.
Εκεί να σε δω μετά να μαζεύεις το κουφάρι.

Παράθεση

Φοίβος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Φοίβος
Ο Φοίβος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

O Φοίβος έγραψε στις 17:38, 25-06-09:

Πάντως κάνοντας τόση φασαρία, όπως είπες, το ποντίκι θα κρύφτηκε αρκετά καλά ώστε να μην το βρεις
Οι παγίδες κάνουν δουλειά, τουλάχιστον πιάνουν ποντίκια που και που, αν είναι πολλά τώρα δε ξέρω...
Προσωπικά έχουμε πιάσει στο σπίτι και με τύπου μεταλλικό κλουβί και με κολλητικές πλάκες. Οι τελευταίες είναι πιο αποτελεσματικές κατά τη γνώμη μου μιας και μπορείς να χρησιμοποιήσεις πολλές οικονομικά, χωρίς να φαίνονται και σε πιο πολλά σημεία (κάτω από έπιπλα πχ).

Πάντως η καλύτερη λύση ( δεν είμαι και ειδικός όμως ) είναι να βρεις από που έρχονται. Τρύπες-χαραμάδες στους τοίχου, ή ανοίγματα δίπλα σε σωληνώσεις, ανοιχτές πόρτες και να τις κλείσεις.
Αν υπάρχει κάποια αποθήκη στο κτήριο είναι πιθανό να είναι η πηγή αυτών.
( υπόψιν σκαρφαλώνουν στους τοίχους πολύ πολύ εύκολα, σαν κατσαρίδες δείτε βίντεο: http://www.youtube.com/watch?v=8bt9Ukw1iB0 )

Πάντως είναι γλυκά πλασματάκια τα μικρά ποντικάκια ( όχι οι αρουραίοι ) δε καταλαβαίνω γιατί τόσος φόβος

Παράθεση

WhiteDrum (Κατίγκω)

Περιβόητο Μέλος

H WhiteDrum έγραψε στις 17:47, 25-06-09:

Δεν είναι φόβος Φοίβο μ. Αηδία και σιχαμάρα είναι. Σιχαίνομαι να ακουμπήσω οτιδήποτε στην κουζίνα τώρα. θα πετάξω πολλά πράγματα και όλα τα άλλα θα τα μουλιάσω στη χλωρίνη.

Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 18:03, 25-06-09:

Δεν ανοίγω νέο θέμα γιατί εδώ πρέπει να ταιριάζει.

Είμαι σε κατάσταση σοκ-αμόκ και όλα τα σχετικά

Τα διπλανά διαμερίσματα έχουν συχνά επισκέψεις από ποντίκια. Και κατσαρίδες φουλ. Αλλά το θέμα μας δεν είναι οι κατσαρίδες, δεν ξαναείδα από τότε που διορθώθηκαν τα υδραυλικά κι εφόσον το σπίτι είναι πάντα καθαρό, δεν αφήνω σκουπίδια και φαγητό εκτεθειμένα.

Χθες το βράδυ λοιπόν...

Είναι αυτό που λένε: "Σ' αυτό το σπίτι δεν υπάρχουν καθόλου κατσαρίδες. Τις έχουν φάει όλες τα ποντίκια"...

Προσοχή με τα ποντικοφάρμακα. Πρώτον μπορεί να δηλητηριαστεί ο γάτος σου. Κατά δεύτερον, εάν δεν είναι κανένα μοντέρνο κι ο ποντικός πεθάνει μέσα στην τρύπα του, ποιος σε γλιτώνει μετά από τη μπόχα. Τα μοντέρνα φάρμακα από την άλλη, αναγκάζουν τον ποντικό να βγει και να πεθάνει σε φωτεινό μέρος, οπότε ετοιμάσου να καλέσεις το...δικηγόρο σου κι έναν καλό νεκροθάφτη. Αλήθεια, ο Μπαμπούλας εκεί κοντά σε σένα δεν είναι;

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 18:22, 25-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Φοίβος
Πάντως είναι γλυκά πλασματάκια τα μικρά ποντικάκια ( όχι οι αρουραίοι ) δε καταλαβαίνω γιατί τόσος φόβος

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 18:28, 25-06-09:

Τι μου θύμισες τώρα.... Η πρώτη και τελευταία (προς το παρόν και ελπίζω για πάντα) φορά που είδα ποντίκι ήταν πέρυσι το καλοκαίρι. Ήμουν στο χωριό μου ξαπλωμένη στον καναπέ του σαλονιού και έβλεπα τηλεόραση (σιχτιρόζοντας για τις άθλιες επαναλήψεις αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας). Είχα κλειστά όλα τα φώτα του σπιτιού (ήταν βράδυ) για να μην μπαίνουν κουνούπια και ξαφνικά πιάνω με την άκρη του ματιού μου κάτι να κινείται στο διάδρομο. Σηκώθηκα και εξερεύνησα όλο το σπίτι (έτρεμα αλλά δυστυχώς ήμουν μόνη στο σπίτι και κάποιος έπρεπε να κάνει τη χαμαλοδουλειά). Τίποτα...

Ησύχασα κάπως, θεώρησα ότι δεν ήταν τίποτα και γύρισα στο σαλόνι στη γνωστή και βολική μου θέση Μετά από λίγη ώρα πάλι πιάνω με την άκρη του ματιού μου κάτι να κινείται στο διάδρομο. Ξανασηκώθηκα, ξαναέψαξα όλο το σπίτι αλλά τζίφος... Επέστρεψα λοιπόν πάλι στο σαλόνι. Νομίζω ότι φαντάζεστε τη συνέχεια... Ο επισκέπτης ήταν θρασύτατος γιατί δε φτάνει που έκοβε βόλτες μέσα στο σπίτι χωρίς την άδειά μου και κρυβόταν κιόλας, την τρίτη φορά σταμάτησε στο διάδρομο και με κοιτούσε...Αν είναι δυνατόν!!!!

Δεν έκανα τίποτα το τρομερό. Πήρα τηλέφωνο τον μπαμπά μου τσιρίζοντας, ο κακομοίρης δεν καταλάβαινε τι έλεγα αλλά σίγουρα έπιασε το "Ελάτε σπίτι ΤΩΡΑ!!!!!!!". Όταν ήρθαν με βρήκαν σε κατάσταση αμόκ, καθισμένη στον καναπέ με γουρλωμένα τα μάτια και ανοιχτά όλα τα φώτα Το βρήκανε τελικά το ποντίκι στην κουζίνα όταν έκανε το λάθος να ρίξει κάτω ένα άδειο πλαστικό μπουκάλι και το βγάλανε έξω με τη σκούπα. Έτσι μου είπαν τουλάχιστον. Εγώ ήδη είχα κλειδωθεί στο δωματιό μου κάνοντας διαλογισμό να μου περάσει η ταραχή

Καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι είχε μπει στο σπίτι από το ανοιχτό παράθυρο της κουζίνας γιατί από εκεί έκανε την εμφάνισή του και η πόρτα ήταν κλειστή. Σίγουρα δεν είχε φωλιά μέσα στο σπίτι γιατί δεν είχαμε ξαναδεί ποντίκι ούτε και ξαναείδαμε από τότε.

Καλύτερα να πάρεις ποντικοπαγίδες και να βάλεις σε σημεία του σπιτιού που πιστεύεις ότι πέρασε. Ποντικοφάρμακο δε θα σου πρότεινα κυρίως γιατί κυκλοφορεί και ο Γκλεν μέσα στο σπίτι. Να ενημερώσεις όμως οπωσδήποτε τον ιδιοκτήτη του σπιτιού. Μπορεί να υπάρχει γενικά πρόβλημα στην πολυκατοικία και καλό θα ήταν να πάρουν τα μέτρα τους.

Παράθεση

moonlight

Διακεκριμένο μέλος

H moonlight έγραψε στις 18:37, 25-06-09:

ε ρε μουν που θελει να βγαζει σκοπια ολη νυχτα... ετσι και ηξερα οτι κυκλοφορει κατσαριδα ή ποντικι στο σπτι με τιποτα δεν θα κοιμομουνα γιατι θα σκεφτομουνα οτι θα ερχοτανε να με επισκεφθει και να μου λεει σε ανυποπτο χρονο χελεοοοοοοο χαουαρ γιου??

ναι ναι γιατι θα ηταν και μορφωμενο ποντικι ή κατσαριδα

και επισης ντραμ μου δεν σε φοβαμαι εσενα εισαι αντρακι

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 19:02, 25-06-09:

Σας έχει τύχει ποτέ;;; Τί κάνατε;;
2 φορές στο παλιό πατρικό μου. Τη μια στο μπάνιο από το ανοιχτό παράθυρο, μέσα σ' ένα τενεκέ χώθηκε και πήραμε τα όπλα της σκοποβολής και το κάναμε κρέμα. Τρελό splatter, πετάξαμε και το ντενεκέ. Τη δεύτερη φορά στις σκάλες και το εκτέλεσε με ένα κατσαβίδι ο πατέρας μου.

Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 19:07, 25-06-09:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Βρε παιδιά για λύστε μου μια απορία γιατί η ανησυχία αυτή δεν με αφήνει να απολάυσω το μπάνιο μου!! Υπάρχει περίπτωση καθώς κάνεις μπάνιο και τρέχει νερό στο σιφώνιο να βγει κατσαρίδα απο το σιφώνιο?? Δεν λέω για το σιφώνιο στο πάτωμα αλλά για αυτό στη ντουζιέρα. Λογικά δεν θα την παρασύρει το νερό που κατεβαίνει ώστε να μην βγει?

το χω σκεφτει και γω απειρες φορες και γω αυτο!
ωστοσο αν και μου φαινεται υπερβολικο να συμβει, καθε τρεις και λιγο κοιταζω γυρω μου απο πανω μου, παντου, ανοιγω μεχρι και την κουρτινα και κοιταζω απεξω στο υπολοιπο μπανιο τι γινεται! μετα μαλιστα τιναζω και ξανατιναζω το μπουρνουζι μου, μπας και προλαβε και χωθηκε καμια αναθεματισμενη και μπηκε!

σε μια καθηγητρια μου που λεγαμε παρομοιες ιστοριες, ειχε μπει μεσα στο τζιν της οχι μια, αλλα 2 και κεινη η κακομοιρα το φορεσε ανυποψιαστη... ειναι λοιπον στην Ομονοια και το παιρνει χαμπαρι... κατεβασε λεει το παντελονι της μπροστα σε ολο τον κοσμο και ουρλιαζε η κακομοιρα!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους