Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,050 μέλη και 2,411,991 μηνύματα σε 75,408 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 611 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Netbooks

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 08:53, 01-05-08:

Βλέπω έναν αχαλίνωτο ανταγωνισμό αλλά και ζήτηση στα πραγματικά μικρά laptops. Ωστόσο τα βλέμματα επικεντρώνεται στην ASUS (με το EEEPC 900) και στην HP (με το Mini-Notes 2133).

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4352
http://www.trustedreviews.com/notebo...-Eee-PC-900/p1

Νομίζω αυτή η κατηγορία laptop αξίζει να έχει το δικό της thread.

Υ.γ.: Σκέφτομαι να αγοράσω το Mini-Notes 2133 με 1,6ghz και Vista. Όποιος θέλει του φέρνω ένα από Αμερικά
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,639 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε: στις 10:02, 01-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Βλέπω έναν αχαλίνωτο ανταγωνισμό αλλά και ζήτηση στα πραγματικά μικρά laptops. Ωστόσο τα βλέμματα επικεντρώνεται στην ASUS (με το EEEPC 900) και στην HP (με το Mini-Notes 2133).

http://www.notebookreview.com/default.asp?newsID=4352
http://www.trustedreviews.com/notebo...-Eee-PC-900/p1

Νομίζω αυτή η κατηγορία laptop αξίζει να έχει το δικό της thread.

Υ.γ.: Σκέφτομαι να αγοράσω το Mini-Notes 2133 με 1,6ghz και Vista. Όποιος θέλει του φέρνω ένα από Αμερικά
είναι υπέροχα όλα αυτά ρε γμτ αλλά του πανακρίβου!
πόσο κοστολογούνται περίπου βρε Πάνο? για πες κι ίσως μου φέρεις από τους ορκιζμένους οχτρούς μου
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 15,880 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε: στις 11:42, 01-05-08:

Το Asus αν δεν κάνω λάθος έχει κάπου 500Ευρώ, ωστόσο έχει Linux. Ναι μεν για browsing, e-mail είναι οκ ίσως συναντήσεις άλλου προβλήματα. Υπάρχει και ένα πιο παλιό μοντέλο που ίσως κάνει 300E. Και αυτό με Linux.

Το Mini-Notes της HP κυκλοφορεί σε πολλές εκδόσεις. Οι δύο βασικές είναι αυτή με το Linux και αυτή με τα Microsoft Vista. Οι τιμή της πρώτης υπολογίζω να είναι γύρω στα 300-400 ενώ της Δεύτερης στα 500-600.

Αυτά τα Laptop είναι τόσο φθηνά, σε αντίθεση με της πρότασεις της Sony, HTC, Samsung επειδή έχουν διαφορετικό επεξεργαστή μιας και ο σκοπός αυτών των laptop είναι να διευκολύνουν στην φορητότητα. Σαφώς και μπορούν να τρέξουν Photoshop ή autocad (αυτό της HP, μιας και είναι το μοναδικό που κυκλοφορεί επίσημα με Windows) αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός τους.

Πάντως μην σε τρομάζει ο επεξεργαστής, αν έχεις ανάγκη ένα τόσο μικρό λαπτοπ θα σου καλύψει τις βασικές σου ανάγκες, ίσως και με το παραπάνω
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 21:34, 31-05-08:

Μπήκε και η Dell στον χώρο τον UMPC. Συγκεκριμένα παρουσίασε το mini Inspiron, τον ανταγωνιστή τoυ HP M1210.

Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dellpencil2.jpg
Εμφανίσεις:  526
Μέγεθος:  91,9 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  dellwpencil.jpg
Εμφανίσεις:  444
Μέγεθος:  81,1 KB
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,259 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 17:47, 02-06-08:

Όμορφο, και αν κρίνω από το μολύβι δίπλα, πρέπει να είναι και αρκούντως μικρό.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,729 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 18:28, 02-06-08:

Το Asus αν δεν κάνω λάθος έχει κάπου 500Ευρώ, ωστόσο έχει Linux. Ναι μεν για browsing, e-mail είναι οκ ίσως συναντήσεις άλλου προβλήματα. Υπάρχει και ένα πιο παλιό μοντέλο που ίσως κάνει 300E. Και αυτό με Linux.

Το Mini-Notes της HP κυκλοφορεί σε πολλές εκδόσεις. Οι δύο βασικές είναι αυτή με το Linux και αυτή με τα Microsoft Vista. Οι τιμή της πρώτης υπολογίζω να είναι γύρω στα 300-400 ενώ της Δεύτερης στα 500-600.

Αυτά τα Laptop είναι τόσο φθηνά, σε αντίθεση με της πρότασεις της Sony, HTC, Samsung επειδή έχουν διαφορετικό επεξεργαστή μιας και ο σκοπός αυτών των laptop είναι να διευκολύνουν στην φορητότητα. Σαφώς και μπορούν να τρέξουν Photoshop ή autocad (αυτό της HP, μιας και είναι το μοναδικό που κυκλοφορεί επίσημα με Windows) αλλά δεν είναι αυτός ο σκοπός τους.

Πάντως μην σε τρομάζει ο επεξεργαστής, αν έχεις ανάγκη ένα τόσο μικρό λαπτοπ θα σου καλύψει τις βασικές σου ανάγκες, ίσως και με το παραπάνω
To Asus παίρνει πολύ εύκολα και windows xp ή vista.
Είναι μια πολύ τίμια πρόταση, αφού το eee701 κοστίζει γύρω στα 300 ή 400 ευρώ, και το 900 λίγο παραπάνω. Μόνο μειονέκτημα η μικρή χωρητικότητα του σκληρού δίσκου, αλλά αυτό αντιμετωπίζεται εύκολα, πολύ δε περισσότερο αν πρόκειται για δεύτερο υπολογιστή.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,259 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 18:54, 02-06-08:

Πως φορτώνεις xp ή vista σε αυτά;

Ρωτάω μιάς και δεν έχουν cd-rom.
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,729 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε: στις 19:23, 02-06-08:

Αρχική Δημοσίευση από borat
Πως φορτώνεις xp ή vista σε αυτά;

Ρωτάω μιάς και δεν έχουν cd-rom.
Αχχχ ρε Μπόρυ....
Με φλασάκι ρε συ. Αφού έχει 3 usb θύρες.
Το έχω δει σε άλλο φόρου, ( ξέρεις εσύ ποιο)
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 19:28, 02-06-08:

Ξέρω...

Αλλά αν πρόκειται για εγκατάσταση με usb, μιλάμε για ανεπίσημη version windows ε;
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 19:47, 02-06-08:

Χμμ, υποθέτω πως ναι.
Λες να έχει προβλήματα;
Ζαχαρώνω ένα τέτοιο......
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 19:53, 02-06-08:

Και γιατί να μη μείνεις με το προεγκατεστημένο λειτουργικό;
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε: στις 20:36, 02-06-08:

Το linux?
Δεν ξέρω, δεν το έχω δουλέψει ποτέ.
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 22:31, 02-06-08:

Τσέκαρε το στο asus, εγώ που το είδα στο multirama ξετρελάθηκα!

Αλλά το ερώτημα μένει, με ποιά λογική λένε πως είναι εφικτή η εγκατάσταση windows από τη στιγμή που δεν έχει cd-rom;
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 07:24, 03-06-08:

Ξέρω...

Αλλά αν πρόκειται για εγκατάσταση με usb, μιλάμε για ανεπίσημη version windows ε;
Όχι αναγκαστικά ... η microsoft θέλει ύπαρξη άδειας, τώρα το πως το εγκατέστησες είναι δικό σου θέμα
Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
To Asus παίρνει πολύ εύκολα και windows xp ή vista.
Αλλά το ερώτημα μένει, με ποιά λογική λένε πως είναι εφικτή η εγκατάσταση windows από τη στιγμή που δεν έχει cd-rom;
Μάλιστα νομίζω ότι και η ίδια η asus το βγάζει με XP
Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Είναι μια πολύ τίμια πρόταση
Τσέκαρε το στο asus, εγώ που το είδα στο multirama ξετρελάθηκα!
Δεν θα το έλεγα. Στα μάτια μου τουλάχιστον, λόγο των άθλιων πλαστικών, μοιάζει με παιχνίδι. Ούτε αν σκεφτώ την τιμή του θα το χαρακτηρίζω τίμιο, αφού η HP στα ίδια λεφτά έχεις βγάλει και πολύ καλύτερη πρόταση και με πολύ ανώτερη ποιότητα.

Και γιατί να μη μείνεις με το προεγκατεστημένο λειτουργικό;
Γιατί το 50+++% προτιμά windows?
Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

O borat ΖΟΡΤ έγραψε: στις 10:05, 03-06-08:

Δεν θα το έλεγα. Στα μάτια μου τουλάχιστον, λόγο των άθλιων πλαστικών, μοιάζει με παιχνίδι. Ούτε αν σκεφτώ την τιμή του θα το χαρακτηρίζω τίμιο, αφού η HP στα ίδια λεφτά έχεις βγάλει και πολύ καλύτερη πρόταση και με πολύ ανώτερη ποιότητα.
Δώσε link!
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 17:54, 03-06-08:

http://www.e-steki.gr/showpost.php?p=456200&postcount=1 δεύτερο λινκ
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 05:16, 15-07-08:

Έχουμε αρκετές νέες προτάσεις στο θέμα αυτό.

Καταρχάς η Acer παρουσίασε το Aspire One το όποιο θα κοστίζει 300 ευρώ η έκδοση με τα 8GB SSD, 512 Ram, 3Cell μπαταρία και Linux ενώ θα κοστίζει 400 ευρώ η έκδοση με 1GB Ram, 80GB HDD και 6Cell μπαταρία και XP.

Όνομα:  acer.jpg
Εμφανίσεις:  209
Μέγεθος:  51,6 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  acer (2).jpg
Εμφανίσεις:  178
Μέγεθος:  66,7 KB

Όνομα:  acer (3).jpg
Εμφανίσεις:  189
Μέγεθος:  20,0 KBΠατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  acer (4).jpg
Εμφανίσεις:  186
Μέγεθος:  24,0 KB
  • Επεξεργαστής: Intel Atom Processor N270 (1.6GHz, 512KB L2 Cache, FSB 533MHz)
  • Chipset: Intel 945GSE & ICH7
  • Ram: 512MB/1GB DDR2-533
  • Display: 8.9###8243; WSVGA (1024###215;600) TFT LCD, με Acer Crystalbrite Technology
  • Κάρτα Γραφικών: Intel GMA 950 Graphics Controller
  • Δίσκος: 8GB NAND Flash Module ή 80GB HDD
  • Κάρτα ήχου : Integrated Intel HD Audio CODEC; Built-in Speakers and Microphone
  • Συνδέσεις: 10Base-T/100Base-TX Fast Ethernet; 802.11b/g Wireless LAN
  • Θύρες: 3x USB 2.0 Ports; 1x VGA Port; 1x RJ45 LAN Port; 1x Headphone-out; 1x Microphone-in
  • Card Reader: 5-in-1 Card Reader, Support SD, MMC, MS, MS PRO, xD
  • Κάμερα: 0.3 Megapixel WebCam
  • Μπαταρία: 3-cell 2200mAh ή 6-Cell 4400mAh Battery, μέχρι και 3 hours Life Time
  • Διαστάσεις: 249 x 170 x 29 mm
  • Χρώμα: Άσπρο και Μαύρο
  • Βάρος: 995 gr
  • Operating System: Linux ή Windows XP
Ωστόσο και και η Fuijtsu Siemens έβγαλε και την δικιά της πρόταση στην αγορά των netbook αλλά δεν γνωρίζουμε τίποτα περισσότερο από την οθόνη που θα είναι 8.9" και την εμφάνιση του

Όνομα:  FS - Netbook.jpg
Εμφανίσεις:  187
Μέγεθος:  104,2 KB
2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,104 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε: στις 14:04, 26-08-08:

Σαν τα χιόνια!
Σκέφτομαι να πάρω ένα λαπτοπάκι καινούριο.

Δεν έχω καμία ιδιάίτερη ενημέρωση απλά διάβασα στην εφημερίδα για τα μικρά λαπτοπάκια.
Αυτά έως 10 ίντσες.

Ξέρετε τπτς?
Οι τιμές από ότι διάβασα είναι χαμηλές.
Τι προδιαγραφές μπορεί να έχουν και για τι χρήση ενδείκνυνται.

Έχει κανείς σας κάποιο?

Θενξξξ
Παράθεση

Insomniac

Διάσημο Μέλος

Ο Insomniac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 750 μηνύματα.

O Insomniac έγραψε: στις 16:08, 26-08-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Σαν τα χιόνια!
Σκέφτομαι να πάρω ένα λαπτοπάκι καινούριο.

Δεν έχω καμία ιδιάίτερη ενημέρωση απλά διάβασα στην εφημερίδα για τα μικρά λαπτοπάκια.
Αυτά έως 10 ίντσες.

Ξέρετε τπτς?
Οι τιμές από ότι διάβασα είναι χαμηλές.
Τι προδιαγραφές μπορεί να έχουν και για τι χρήση ενδείκνυνται.

Έχει κανείς σας κάποιο?

Θενξξξ
Στην (ελληνικη) αγορα αυτη τη στιγμη, απο οσο ξερω, υπαρχουν δυο μοντελα φθηνων laptops με μικρη οθονη. Τα ASUS EEE PC και το MSI WIND. Το πρωτο κινειται αναλογα με το τι λειτουργικο θα εχει, ποση μνημη και σκληρο δισκο απο 250-350 ? ενω το αλλο ειναι στα 400.

Το MSI εχει μεγαλυτερη οθονη, αλλα το ASUS γενικα εχει πολυ μεγαλυτερη απηχηση.
Αν και σε μεγαλο βαθμο εξαρταται και απο το σε ποια τιμη θα ερθει στην Ελλαδα, πολυ καλη επιλογη (και κατα τη γνωμη μου κλασεις ανωτερη σε ποιοτητα κατασκευης και design) ειναι και το HP 2133.

Η χρηση τους ειναι προφανης. Επεξεργασια κειμενου, ιντερνετ, κτλ. Δεν θα το παρεις για να βλεπεις high definition ταινιες, ουτε για να επεξεργαζεσαι φωτογραφιες με Photoshop. Αλλα για ενα δευτερο laptop, ή αν θες να εχεις παντα μαζι σου εναν υπερελαφρυ υπολογιστη για απλα πραγματα, ειναι κορυφαια.

Η ενσταση μου εμενα ειναι στο οτι με καλυτερες επιδοσεις, και με πολυ λιγα περισσοτερα χρηματα μπορεις να παρεις εναν καλυτερο υπολογιστη 15,4'' που να ειναι και..."φυσιολογικος". Εξαρταται βεβαια τι συμβιβασμους θελει να κανει ο καθενας στο βαρος που θελει να κουβαλαει, στις επιδοσεις, κτλ...
Παράθεση

Founder

O iJohnnyCash έγραψε: στις 16:22, 26-08-08:

Τα ASUS EEE PC και το MSI WIND. Το πρωτο κινειται αναλογα με το τι λειτουργικο θα εχει, ποση μνημη και σκληρο δισκο απο 250-350 ? ενω το αλλο ειναι στα 400.
Στο you.gr κυκλοφορεί το Acer Aspire One
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος