Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,094 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,077 μηνύματα σε 74,651 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Netbooks

fockos

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fockos
Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 20:12, 13-01-10:

η αλήθεια έιναι ότι η apple ξέρει να κάνει την δουλειά της πάρα πολύ καλα

από την στιγμή που έβγαλε το ιphone άλλες εταιρίες υποκλήθηκαν στην apple.. kai βγάζουν κινητά που iphone δίχνουν με καλύτερες δυνατότηες αλλά ούτε το Hd2 δεν κατάφερε να κάνει πολλά πράγματα απέναντί του. Μόνο το nexus one είναι σοβαρός αντίπαλος

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη 932df0a57b
Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O 932df0a57b έγραψε στις 20:35, 13-01-10:

Αρχική Δημοσίευση από fockos
η αλήθεια έιναι ότι η apple ξέρει να κάνει την δουλειά της πάρα πολύ καλα

από την στιγμή που έβγαλε το ιphone άλλες εταιρίες υποκλήθηκαν στην apple.. kai βγάζουν κινητά που iphone δίχνουν με καλύτερες δυνατότηες αλλά ούτε το Hd2 δεν κατάφερε να κάνει πολλά πράγματα απέναντί του. Μόνο το nexus one είναι σοβαρός αντίπαλος
Έχουν windows mobile γι αυτό. Και ο μόνος σοβαρός αντίπαλος είναι τα blackberry, αλλά αυτά είναι για διαφορετική δουλειά

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rania.

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Rania.
H Rania. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Άνεργος/η . Έχει γράψει 1,696 μηνύματα.

H Rania. Και το κεφι μου θα κανω. έγραψε στις 20:39, 13-01-10:

Εμενα η θεια μου που ειναι πολιτικος μηχανικος εχει ενα mac θηριο παντως.
Οποτε myth busted

Παράθεση

932df0a57b

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη 932df0a57b
Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 844 μηνύματα.

O 932df0a57b έγραψε στις 20:45, 13-01-10:

MAC Pro έχει, κατα 99%

Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mechanicarts
Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψάχνω . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 17:55, 14-01-10:

Σπρώχτο λίγο ακόμη. Ποιο άλλο θηρίο υπάρχει?

Σήμερα καθώς γύρναγα από τις εγγραφές στο πανεπιστήμιο μου, έφερναν καινούρια μακ προ για τα εργαστήρια μας....έχουμε ήδη καμιά 20αριά, και έφεραν τουλάχιστον αλλα 5...ανυπομονώ να τα χρησιμοποιήσω!!

το ξέρω ότι σου την είπα πριν λίγο για τα μακ, αλλά είναι απλά απίστευτα!

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

Ο fockos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 10,375 μηνύματα.

O fockos έγραψε στις 18:35, 14-01-10:

Σε πιο πανεπιστήμιο γράφτηκες αν επιτρέπεται (λογικά στην Κύπρο γιατί εδώ οι καλαμαράδες με τίποτα δε θα κάνανε τέτοια κίνηση)

Παράθεση

mechanicarts (Λάζαρος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη mechanicarts
Ο Λάζαρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ψάχνω . Έχει γράψει 323 μηνύματα.

O mechanicarts τσιμπα το παπαρι έγραψε στις 19:23, 14-01-10:

Σε πιο πανεπιστήμιο γράφτηκες αν επιτρέπεται (λογικά στην Κύπρο γιατί εδώ οι καλαμαράδες με τίποτα δε θα κάνανε τέτοια κίνηση)
ΤΕΠΑΚ, που αλλού θα χρειάζονταν μακ?

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη foreverfreak
Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός . Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 17:12, 11-08-10:

Ρε παιδια, μιας και υπαρχουν αρκετοι pc experts εδω, θα ηθελα να κανω μια ερωτηση!! Πηρε χθες απο το e-shop το καινουργιο μου netbook, το οποιο το θελω αποκλειστικα για τα μεγαλα μου ταξιδια (μενω Λαρισα και σπουδαζω Αλεξανδρουπολη), μιας και αλλιως δεν την παλευα... Ειχα λοιπον στο μυαλο μου να μπαινω λιγο internet και να βλεπω καμια ταινια-σειρα στο ταξιδι!! Θα μου πειτε που ειναι το προβλημα...?? Στα χαρακτηριστικα του ελεγε πως ειχε σκληρο δισκο 160gb και αυτο που μου στειλανε εχει 75gb!! Να σημειωσω πως μου στειλανε την εκδοση που δινανε στα πρωτακια, καθως εχει μεσα εκπαιδευτικο λογισμικο... Εχει καμια σχεση αυτο?? Το μοντελο που πηρα ειναι το Asus 1101ha... Τι να κανω?? Nα τους παρω τηλεφωνο να τους βρισω?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 18:06, 13-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από foreverfreak
Τι να κανω?? Nα τους παρω τηλεφωνο να τους βρισω?
Ναι, σου στείλανε άλλο μοντέλο από αυτό που αγόρασες!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Περιβόητο Μέλος

Ο Βαγγελας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επαγγελματίας οδηγός . Έχει γράψει 1,329 μηνύματα.

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 18:09, 13-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Ναι, σου στείλανε άλλο μοντέλο από αυτό που αγόρασες!
Ναι ρε Πανο, αυτο λεω κι εγω... Δεν ειναι λογικο αυτο με το δισκο!! Απλα θα ηθελα να δω αν υπαρχει καποιος αλλος με το ιδιο μοντελο, να μου επιβεβαιωσει τη χωρητικοτητα του δισκου...

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 19:25, 13-08-10:

To e-shop δίνει 3 Asus 1101ha
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908636
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908637
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908657
ποιο από τα 3 παρήγγειλες και πόσο έκανε και η παραγγελία πως έγινε ηλεκτρονικά;

75 gb είναι πολύ λίγο πρέπει να σου δώσαν παλιό μοντέλο
Πριν πάρεις τηλέφωνο πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς σου κάνανε και πως θα τους απαντήσεις γιατί πιθανόν να προσπαθήσουν να κατευθύνουν τη σηζήτηση για να σου το πλασάρουν με το έτσι θέλω....

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Περιβόητο Μέλος

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 21:05, 13-08-10:

To e-shop δίνει 3 Asus 1101ha
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908636
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908637
http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.908657
ποιο από τα 3 παρήγγειλες και πόσο έκανε και η παραγγελία πως έγινε ηλεκτρονικά;

75 gb είναι πολύ λίγο πρέπει να σου δώσαν παλιό μοντέλο
Πριν πάρεις τηλέφωνο πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς σου κάνανε και πως θα τους απαντήσεις γιατί πιθανόν να προσπαθήσουν να κατευθύνουν τη σηζήτηση για να σου το πλασάρουν με το έτσι θέλω....
Το ξερω οτι ειχε 3 μοντελα... Εγω πηρα τον πρωτο!! Και μη φοβασαι, δεν υπηρχε η παραμικρη περιπτωση να μου στειλουν παλιοτερο μοντελο και να μην το καταλαβω, καθως ηταν το πρωτο πραγμα που κοιταξα κατα την παραλαβη... 295 εκανε και η παραγγελια εγινε ηλεκτρονικα!! Βασικα περα απο το σκληρο δισκο (C) εχει και εναν αλλο D με 30κατιGb, αλλα και παλι βγαινουν γυρω στα 100 και ειναι πολυ λιγο... Οποτε μπορεωσω θα τους παρω τηλεφωνο για αμεση αλλαγη!!

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 21:09, 13-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από foreverfreak
Το ξερω οτι ειχε 3 μοντελα... Εγω πηρα τον πρωτο!! Και μη φοβασαι, δεν υπηρχε η παραμικρη περιπτωση να μου στειλουν παλιοτερο μοντελο και να μην το καταλαβω, καθως ηταν το πρωτο πραγμα που κοιταξα κατα την παραλαβη... 295 εκανε και η παραγγελια εγινε ηλεκτρονικα!! Βασικα περα απο το σκληρο δισκο (C) εχει και εναν αλλο D με 30κατιGb, αλλα και παλι βγαινουν γυρω στα 100 και ειναι πολυ λιγο... Οποτε μπορεωσω θα τους παρω τηλεφωνο για αμεση αλλαγη!!

Μην το αμελείς! Μπορεί να σου δημιουργήσουν προβλήματα επειδή δεν τους ενημέρωσες άμεσα!

Παράθεση

fockos

Επιφανές Μέλος

O fockos έγραψε στις 21:45, 13-08-10:

Ναι αλλά το λέει ξεκάθαρα

Σκληρός Δίσκος:
HDD 160GB.

75 gb είναι πολύ λίγο για τωρινό netbook που κάνει 300 euro. RAM είναι 1GB? και γενικά τα υπόλοιπα στοιχεία ταυτίζονται με τα αναγραφόμενα

To καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να επικοινωνήσεις μαζί τους όπως είπε η theodora και μετά αν δεν βάλεις άκρη να απευθυνθείς στο συνήγορος του καταναλωτή...

edit: Mήπως επειδή συνοδεύεται και με linux ο μισός σκληρός δισκος είναι μορφοποιημένος σε ext3. Σε αυτή τη περίπτωση δεν αναγνωρίζεται από τα windows αυτό το κομμάτι...

Για να το επιβεβαιώσεις πήγαινε στα windows xp

έναρξη---->εκτέλεση γράψε
"compmgmt.msc" θα σου εμφανίσει ένα προγραμμα διαχείριση υπολογιστή.
Ψάχνεις την αριστερή στήλη και βρίσκεις Διαχείρηση δίσκων το οποίο και επιλέγεις.....

Εκεί αν προσέξεις βλέπεις τον σκληρό δίσκο με όλα τα διαμερίσματα του... Το διαμέρισμα των linux αν είναι σε ext3 θα γράφει "αγνωστο διαμέρισμα"

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fockos : 13-08-10 στις 22:02.
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,986 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 23:40, 13-08-10:

Και από το BIOS συνήθως μπορείς να δεις την χωρητικότητα του δίσκου σου.
Αν και συνήθως αυτά που έρχονται με windows + linux (ubuntu) έρχονται με τα ubuntu ως wubi, δηλαδή και τα δύο στον ίδιο NTFS δίσκο.

Παράθεση

foreverfreak (Βαγγελας)

Περιβόητο Μέλος

O foreverfreak Τσομπανακος ημουνα, κατσικουλες εβοσκα! έγραψε στις 01:09, 14-08-10:

Λοιπον, τελικα ειμαι μεγαλος μπουφος... Ειχατε δικιο!! Εκανα αυτο που ειπε ο Fockos και μου εβγαλε καμποσα αγνωστα διαμερισματα... Ολα μαζι εχουν χωρητικοτητα περιπου 150Gb, οποτε ειναι οκ το μικρο μου!! Και δεν ηθελα με τιποτα να το επιστρεψω...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος : 17-08-10 στις 13:03. Αιτία: Split σε άλλο topic
Παράθεση

marilita2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marilita2
H marilita2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H marilita2 έγραψε στις 10:24, 26-06-11:

Γεια σας!Τις τελευταιες μερες εχω ενα προβλημα με το netbook,ενω ανοιγει κανονικα και λειτουργει,οταν παω να το κλεισω δεν κλεινει,μενει στο σημειο απενεργοποιησης που λεει ''εγγραφη μη αποθυκευμενων δεδομενων στο δισκο''....και μενει εκει για ωρες.Αναγκαζομαι να βγαζω το τροφοδοτικο και μπαταρια για να κλεισει.Εχω το aspire one με windows xp,και net vodavofe με στικακι...καμια λυση?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

akikos (Ανδρέας)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη akikos
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ. και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,758 μηνύματα.

O akikos έγραψε στις 10:44, 26-06-11:

Restore σε παλαιότρη ημερομηνία.

Μην αφαιρείς την μπαταρία για να σβήσεις τον υπολογιστή όταν κολάει. Συνήθως έχοντας το power button πατημένο για 5 δευτερόλεππτα απερνεργοποιείται σε τέτοιες περιπτώσεις

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 6 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

marilita2

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη marilita2
H marilita2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 18 μηνύματα.

H marilita2 έγραψε στις 21:52, 26-06-11:

Εχω και επαναφορα συστηματος αλλα παλι τπτ.Ξεχασα να πω οτι το κανει μονο οταν βαζω το στικακι για το internet.Υπαρχει περιπτωση να ναι ιος?

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη moxa15
Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 18:13, 09-08-11:

σκεφτομαστε να αγορασουμε ενα laptop για την αδερφη μου για να κανει τις δουλειες της(εργασιες,μουσικη,ταινιες και κυριως να ειναι ελαφρι δινουμε μεχρι 300euro αλλα και λιγο παραπανω αν πραγματι αξιζει το κομματι) αυτο πως σας φαινεται;;;
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook...-SEV0D-712.htm(Acer AOD255E-N57DQkk25BT)
ή προτιματε αυτο το μοντελο;;
http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook...QB491EAB1A.htm(http://www.plaisio.gr/Laptop-Netbook...QB491EAB1A.htm)

ευχαριστω εκ των προτέρων

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη moxa15 : 09-08-11 στις 19:36.
Παράθεση

KnightRider

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη KnightRider
Ο KnightRider αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 959 μηνύματα.

O KnightRider Τι, εδώ πρέπει να γράψω..?? έγραψε στις 19:30, 09-08-11:

Προτιμώ το δεύτερο καθώς έχει καλύτερη κάρτα γραφικών ..

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

Ο moxa15 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 2,493 μηνύματα.

O moxa15 oooleee έγραψε στις 19:38, 09-08-11:

αχ αυτη η jessica
σοζ, αποπροσανατολιστικά

ναι αλλα το πρωτο εχει καλυτερο επεξεργαστη και μιας που δεν το θελω για gaming....

δεν ξερω ειλικρινα,τα μελλοντικα software και windows (πχ 8 καθως και τα υπολοιπα) θα χρειαζονται μια καλη καρτα γραφικων περισσοτερο απο ενα (καλο cpu)

Ποια μαρκα ειναι καλυτερη ACCER ή HP;;;;

Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 20:29, 09-08-11:

Καταρχάς πρέπει να κατανοήσεις της τεράστιες διαφορές μεταξύ laptop και netbook

Όσο αφορά την μάρκα, μόνο στατιστικά συμπεράσματα μπορείς να βγάλεις και πιστεύω σε ένα netbook δεν πρέπει να πονοκεφαλιάζεις τόσο για αυτό. Η όλη κύρια διαφορά τους είναι κυρίως στο θέμα εγγύησης. Πχ πράγματι, στο θέμα laptop προτιμώ Dell. Γιατί πράγματι, αν χρειαστώ κάτι θα έχω τον τεχνικό στον χώρο μου σε 24ώρες. Όμως μιλάμε για ένα προϊόν 300€ που απευθύνεται σε συγκεκριμένο target group και για ακόμη μια πιο συγκεκριμένη χρήση. Πάντως εγώ σαν netbook πήρα HP, απλά μπήκα μέσα στο Plaisio και ζήτησα κάποιο netbook που να μην είναι σε μπλιαξ χρώμα

Πάντως τα windows 8 ξεχνά τα

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 20:35, 09-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από iJohnnyCash
Καταρχάς πρέπει να κατανοήσεις της τεράστιες διαφορές μεταξύ laptop και netbook

Όσο αφορά την μάρκα, μόνο στατιστικά συμπεράσματα μπορείς να βγάλεις και πιστεύω σε ένα netbook δεν πρέπει να πονοκεφαλιάζεις τόσο για αυτό. Η όλη κύρια διαφορά τους είναι κυρίως στο θέμα εγγύησης. Πχ πράγματι, στο θέμα laptop προτιμώ Dell. Γιατί πράγματι, αν χρειαστώ κάτι θα έχω τον τεχνικό στον χώρο μου σε 24ώρες. Όμως μιλάμε για ένα προϊόν 300€ που απευθύνεται σε συγκεκριμένο target group και για ακόμη μια πιο συγκεκριμένη χρήση. Πάντως εγώ σαν netbook πήρα HP, απλά μπήκα μέσα στο Plaisio και ζήτησα κάποιο netbook που να μην είναι σε μπλιαξ χρώμα

Πάντως τα windows 8 ξεχνά τα
ναι οκ αλλα δεν με βοηθας πιο απο τα 2;;;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 21:32, 09-08-11:

απο οτι εχω ψαξει και δει..
τα acer asus ειναι τα καλυτερα νετβοοκς,,πηγαινε και δες την ποιοτητα στο χερι,πληκτρολογιο κλπ.
εγω πχ στο carrefour που ειδα,πχ τα acer ειχαν πολυ πιο γερο πληκρολογιο απο hp..που πουλανε ντιζαιν λιγο..

επισης εχουν καλυτερες μπαταριες και ειναι πιο επαγγελματικα..

ψαξε review hp vs acer κλπ νετβοοκς..και θα δεις οτι λενε παντα χειροτερα βασικα τα hp,σε ποιοτητα μπαταρια κλπ με το κυριο συν μονο το πιο μεγαλο πληκτρολογιο..

πηγαινε για acer για καλυτερο σερβις,αλλα προσεξε 2 θεματα..

πες τους να σου βαλουν 2 γιγα μνημη.. λιιγα λεφτα παραπανω κανει.. αλλα σιγουρα δεν θα σερνεσαι με τα win 7..

και βρες αν θελεις μπαταρια με 7-8000mah για 8-10 ωρες πρακτικα αντοχη..

οσοι εχουν νετβοοκ ας πουν την πρακτικη αντοχη μπαταριας..

πηγαινε σε μαγαζι,,και ψαχτα με το χερι..

του πλαισιου οντως φαινεται καλη ευκαιρια,,παντως,δεν τη βρισκω αλλου..

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Άγγελος : 09-08-11 στις 21:58.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 22:18, 09-08-11:

αρα το ACCER απο το plaisio οκ σε ευχαριστω φιλε Άγγελε...

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:02, 10-08-11:

α,και ο επεξεργαστης του acer απο οτι ειδα ειναι καλυτερος και νεοτερος απο του hp..
μεγαλυτερη cache πχ και αλλα..

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 15:46, 10-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
α,και ο επεξεργαστης του acer απο οτι ειδα ειναι καλυτερος και νεοτερος απο του hp..
μεγαλυτερη cache πχ και αλλα..
ok φιλε σε ευχαριστω πολυ ηδη παω να αγορασω θα σου πω μολις γυρισω σπιτι για την επιλογη μου(και εγω για το accer το βλεπω...)

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη cacofonix
Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 02:59, 28-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter
Ποια μαρκα ειναι καλυτερη ACCER ή HP;;;;
Και οι δύο έχουν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ service.

Dell Mini 1018

Η HP και η Sony δίνουν μόλις 1 έτος εγγύηση, και για να πάρεις και το 2ο που δικαιούσαι βάση νόμου, πρέπει να κάνεις ΑΓΩΝΑ.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 07:55, 28-08-11:

ok φιλε σε ευχαριστω πολυ ηδη παω να αγορασω θα σου πω μολις γυρισω σπιτι για την επιλογη μου(και εγω για το accer το βλεπω...)
το πηρες τελικα?πες εντυπωσεις.

Και οι δύο έχουν ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ service.
γερο μηχανημα ποιος εχει..νετβοκ ειναι,,το πας παντου,, απλα ακουμπας και βλεπεις..

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

Ο cacofonix αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και επαγγέλεται Καθηγητής/τρια . Έχει γράψει 635 μηνύματα.

O cacofonix έγραψε στις 12:05, 28-08-11:

γερο μηχανημα ποιος εχει..νετβοκ ειναι,,το πας παντου,, απλα ακουμπας και βλεπεις..
Γερά είναι όλα μέχρι να χαλάσουν, το θέμα είναι όταν χαλάσουν πότε θα στο φτιάξουν, πού θα το πας, και αν θα σου πουν καμμιά δικαιολογία του στυλ "εσείς το χαλάσατε, δεν το καλύπτουμε".

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 13:25, 28-08-11:

Γερά είναι όλα μέχρι να χαλάσουν,
διαφερουν,,ειδα σε μαγαζι,,το ενα acer ηταν στιβαρο,,δεν λυγιζε το πληκτρολογιο κλπ,,

και το hp ηταν ψευτικο συγκριτικα..

στο σταθερο υπολογιστη δεν υπαρχει τετοιο θεμα,,
αλλα για φορητο,,που παει παντου..

το ποσο γερη κατασκευη ειναι,,μετραει πολυ..
γιατι απλα δεν μπορεις ποτέ να τα αλλαξεις..

τι να το κανεις να παρεις ψευτικο που να το φτιαχνεις συνεχεια,,

καλυτερα να ειναι γερο και να χαλαει σπανι..

αλλωστε η acer ιταλια φτιαχνονται,πολλα ειναι,,σιγουρα αν χρειαστει προβλημα δεν θα υπαρχει..

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 15:00, 28-08-11:

εγω προτείνω toshiba ειναι με διαφορα τα καλυτερα(και σε αντιθεση με την accer εχουν καλυτερο service-στην accer θα ψαχνεσαι πολυ περισσοτερο μεχρι να βρεις ποιο ειναι το προβλημα-)

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 15:55, 28-08-11:

συμφωνω και με toshiba ,,επισης ακομα πιο σοβαρα και αξιοπιστα,,αλλα βρισκονται πιο δυσκολα..

http://www.skroutz.gr/s/92755/Toshiba-NB200-122.html
http://www.skroutz.gr/s/96227/Toshiba-NB200-13J.html
http://www.skroutz.gr/s/96013/Toshiba-NB200-136.html φαινεται το καλυτερο

και αυτο απο το πλαισιο,αλλα εχει nvidia επεξεργαστη..

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 22:39, 28-08-11:

διαφερουν,,ειδα σε μαγαζι,,το ενα acer ηταν στιβαρο,,δεν λυγιζε το πληκτρολογιο κλπ,,

και το hp ηταν ψευτικο συγκριτικα..

στο σταθερο υπολογιστη δεν υπαρχει τετοιο θεμα,,
αλλα για φορητο,,που παει παντου..

το ποσο γερη κατασκευη ειναι,,μετραει πολυ..
γιατι απλα δεν μπορεις ποτέ να τα αλλαξεις..

τι να το κανεις να παρεις ψευτικο που να το φτιαχνεις συνεχεια,,

καλυτερα να ειναι γερο και να χαλαει σπανι..

αλλωστε η acer ιταλια φτιαχνονται,πολλα ειναι,,σιγουρα αν χρειαστει προβλημα δεν θα υπαρχει..
Εσύ μιλάς καταρχάς για τα πλαστικά μέρη. Το πλαστικό είναι πλαστικό, δεν χαλάει. Τι θα γίνει όταν καεί η μητρική ή η κάρτα γραφικών ή ο σκληρός δίσκος; Γιατί καλώς ή κακώς αυτά είναι τα μέρη που χαλάνε σε ένα υπολογιστή. Τίποτα δεν θα γίνει, θα το στείλει με δικά του έξοδα στην Ιταλία (που δεν συναρμολογούνται εκεί, άλλο συναρμολογούνται και άλλο κατασκευάζονται, αλλά στην Ιαπωνία, στην Ταϊβάν και στην Κίνα) και θα το παραλάβει, αν το παραλάβει μετά από 200 χρόνια. Η HP μπορεί να μην είναι τόσο μπουρδέλο αλλά είναι στο άλλο άκρο, θα σου πουν ότι δεν στο καλύπτουμε, όλο και κάποιο λόγο θα βρουν... Η Sony είναι πάρα πολύ ακριβή, άσε που παρέχει μόλις 1 έτος εγγύηση και για να πάρεις και το 2ο πρέπει να τρέχεις σε όλους τους φορείς για να κάνεις καταγγελίες...Τι μένει; Lenovo, πολύ αξιόιπιστη εταιρεία., Packard Bell, με τακουσούρια της Acer, Toshiba, άριστη εταιρεία και Dell.

Οταν πριν λίγους μήνες κράσαρε ο σκληρός δίσκος στο μεγάλο laptop, τους πηρα τηλέφωνο, μου είπαν να κάνω ένα διαγνωστικό test από το BIOS, να τους πω να σφάλματα που βγάζει και βγήκε το πόρισμα ότι έχει πρόβλημα ο σκληρός δίσκος. Το άλλο πρωί ήρθε τεχνικός στο χώρο μου, έκανε αντικατάσταση του δίσκου στο χώρο μου και πέρασε το λειτουργικό μαζί με τους drivers.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 23:15, 28-08-11:

Το πλαστικό είναι πλαστικό, δεν χαλάει.
προστατευει τα απομεσα ομως..

δεν τρωνε τουμπες τα φορητα?

οσο για lenovo συμφωνω και εγω..που ειναι γερα εξωτερικα

η εξωτερικη ποιοτητα κατασκευης δειχνει πολλα..και συνηθως επαληθευεται..

τα πιο επαγγελματικα λαπτοπς ειναι και πολυ γεροφτιαγμενα συνηθως..

Γιατί καλώς ή κακώς αυτά είναι τα μέρη που χαλάνε σε ένα υπολογιστή.
καιγεται η μητρικη?ποτέ δεν μου εχει τυχει..
δεν ειναι σπανιο?

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 23:43, 28-08-11:

προστατευει τα απομεσα ομως..
δεν τρωνε τουμπες τα φορητα?
Αμα φάει τούμπα φίλε μου το πρώτα που θα χαλάσει είναι η οθόνη που είναι έθραυστη και ο σκληρός. Οι σκληροί δεν αντέχουν τους κραδασμούς. Ακόμα και να μην χαλάσει αμέσως, θα χαλάσει σε βάθος χρόνου. Και καμμία εταιρεία δεν θα σου καλύψει ζημιά λόγω πτώσης.
καιγεται η μητρικη?ποτέ δεν μου εχει τυχει..
δεν ειναι σπανιο?
Σε desktop μέχρι και φωτιά είχε πάρει και παραλίγο να καεί και η μοκέτα και κατ' επέκταση όλο το σπίτι. Οι επεξεργαστές είναι αθάνατοι πάντως. Οι μνήμες έχουν life time warranty...

Καμμία εταιρεία δεν βάζει δικά της κομμάτια. Ολες συναρμολογούν (εκτός από την Toshiba που παράγει και σκληρού και μνημες (βασικά η Kingston τις κατασκευάζει αλλά φέρουν την επωνυμία της Toshiba).

Θα μου πεις για ποιο λόγο χαλάνε...Ε μηχανήματα είναι χαλάνε και ο βασικός λόγος είναι η σκόνη και η τάση αλλά και ο χρόνος.

Αν μου πεις λοιπόν να διαλέξω μεταξύ ενός μηχανήματος που έχει καλή εξωτερική κατασκευή αλλά έχουν ακουστεί τα χειρότερα για το support του, ε δεν θα το επιλέξω. Εχω αγοράσει δύο φορές στο παρελθόν Acer, ήξερα για το κακό service, αλλά έπαιρνα και την ευθύνη. Ευτυχώς δεν χάλασαν ποτέ. Πολύ δυνατά μηχανήματα. Παρ' όλα αυτά πούλησα ένα μηχάνημα μέσα σε διάστημα 2 μηνών, μόνο και μόνο για να πάω στη σιγουριά της Dell. Οταν ξέρεις ότι ό,τι και να πάθει την επόμενη μέρα θα επισκευαστεί νοιώθεις μια σιγουριά. Και οι τιμές της είναι σε λογικά πλαίσια σε σχέση με τον ανταγωνισμό.

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 02:35, 29-08-11:

lenovo δεν ειναι απο το eshop κατασκευασμενα;;;dell τελικα αποφασίσαμε οτι ειναι τα καλυτερα;;;(best μαρκα;δεν εχουν κουλο service????

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 03:18, 29-08-11:

Η Lenovo είναι κινέζικη εταιρεία και συεργάζεται με την IBM.
Η IBM είναι αμερικάνικη εταιρεία και πριν 2,5 μήνες έκλεισε τα 100 χρόνια ζωής.
Η Dell είναι αμερικάνικη εταιρεία και ιδρύθηκε στα μέσα της δεκαετίας του '80.

Αυτά που φτιάχνει το eshop είναι τα Hasee, κινέζικης προέλευσης, που απλά βάζουν την επωνυμία του eshop. Είχα πάρει πριν 4 χρόνια ένα Hasee, από το eshop, πολύ κακής κατασκευής. Πολύ σύντομα το πούλησα.

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 16:04, 29-08-11:

Hasee sucks λοιπον καταλαβα....
τελικα που καταληξαμε,ποια ειναι η καλυτερη εταιρια;;;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 16:49, 29-08-11:

dell ειχα προτεινει και στη himela εδω και μια χαρα βγηκε..

απο αξιοπιστια λιγοτερες βλαβες κλπ..

στις διεθνεις στατιστικες απο οτι ειδα,,κορυφη ειναι,,asus,toshiba,sony και ολα τα αλλα αποκατω..
απο αυτες η πιο κοινη σε σερβις και υποστηριξη ειναι η τοσιμπα,,οι αλλες δυο ειναι νομιζω λιγο ελιτιστικες,,και θα δυσκολευτεις για υποστηριξη..

η dell που ειπαμε απο ότι φαινεται οντως χαλαει συχνοτερα,,αλλα εχεις σερβις κλπ

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 16:54, 29-08-11:

οκ οκ thanx mate καταλαβα και συμφωνω και εγω αν με ρωτησει κανεις θα του πω toshiba να παρει ειναι σκυλια και δεν χαλανε με τπτ...Ειμαι πολυ ευχαριστημενος μαζι τους

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 18:26, 29-08-11:

Παιδιά, έχω ένα νετμπουκ και μετά το φορμάτ που έγινε σε αυτό δεν αποθηκεύει τίποτα απολύτως!
Είτε αυτό είναι κάποια ρύθμιση, είτε ένα έγγραφο ή κάποιο πρόγραμμα.
Πώς διορθώνεται και πού οφείλεται;

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 22:19, 29-08-11:

Το δεν χαλάει με τίποτα είναι μύθος. Καιακομα και να υπήρχαν μηχανήματα που δεν χαλάγανε, όταν χαλάγανε τι θα κάνατε;

Η Sony, και η HP δίνουν μόλις 1 χρόνο εγγύηση. Τι θα κάνεις αν χαλάσει μετά τη λήξη της εγγύησης; Θα το πληρώσεις χρυσάφι, ή θα το πετάξεις;

Παράθεση

moxa15

Επιφανές Μέλος

O moxa15 oooleee έγραψε στις 00:01, 30-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από cacofonix
Το δεν χαλάει με τίποτα είναι μύθος. Καιακομα και να υπήρχαν μηχανήματα που δεν χαλάγανε, όταν χαλάγανε τι θα κάνατε;

Η Sony, και η HP δίνουν μόλις 1 χρόνο εγγύηση. Τι θα κάνεις αν χαλάσει μετά τη λήξη της εγγύησης; Θα το πληρώσεις χρυσάφι, ή θα το πετάξεις;
το πληρωνεις χρυσο....παντως οκ δυσκολα βρισκεις πανω απο 2χρονια(καλη) εγγυηση

Αρχική Δημοσίευση από wolfe4ever
Παιδιά, έχω ένα νετμπουκ και μετά το φορμάτ που έγινε σε αυτό δεν αποθηκεύει τίποτα απολύτως!
Είτε αυτό είναι κάποια ρύθμιση, είτε ένα έγγραφο ή κάποιο πρόγραμμα.
Πώς διορθώνεται και πού οφείλεται;
δλδ τι δεν αποθηκευει;;;δεν μπορεις να κανεις copy paste???

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 00:23, 30-08-11:

Φίλου μου laptop χάλασε, και του ζητήσανε 250€ για τη μητρική, 50€ εργατικά και αν θυμάμαι καλά 50€ για το σκληρό για τον οποίο δεν χρεώσανε εργατικά. Με 500€ έπαιρνε αντίστοιχο μηχάνημα με 2 χρόνια εγγύηση...

Εγώ είμαι της λογικής λίγο πριν λήξει η εγγύηση το πουλάς, και παίρνεις κάτι άλλο.

Προσωπικά, αγόρασα πέρυσι τον Ιούνιο laptop 17" της Dell, το οποίο εδώ είχε 750€, το πήρα από Ιρλανδία με 580€ και 3 έτη εγγύηση, όταν εδώ δίνει 2 χρόνια...

Παράθεση

wolfe4ever

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη wolfe4ever
H wolfe4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,756 μηνύματα.

H wolfe4ever έγραψε στις 08:15, 30-08-11:

Αρχική Δημοσίευση από alehunter

δλδ τι δεν αποθηκευει;;;δεν μπορεις να κανεις copy paste???

Kαλέ όχι copy paste! Εννοώ, όταν αποθηκεύσω κάτι.
Οτιδήποτε!
Όταν το κλείσω και το ανοίξω την άλλη μέρα πχ, αυτό έχει χαθεί! Σαν να μην υπήρξε ποτέ.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 11:18, 30-08-11:

Εγώ είμαι της λογικής λίγο πριν λήξει η εγγύηση το πουλάς, και παίρνεις κάτι άλλο.
καλα εγω εχω 6 χρονων λαπτοπ acer travelmate απο καναδα της αδελφης μου,,και αντεχει ακομα..

εννοειται οτι δεν πετας τιποτα πριν χαλασει και η επισκευη αξιζει το 50-40-30 % της αντιστοιχης τιμης ενος καινουριου..

ετσι πανε τα πραγματα

προτιμω παντως να παιρνω γερα πραγματα και να τα προσεχω-γιατι καμμενες μητρικες δισκοι κλπ και τετοιες χοντρες βλαβες γινονται με αγρια κακομεταχειρηση του λαπτοπ,,αλλιως μου φαινεται εξαιρετικα δυσκολο ,,παρα ψευτικα που απωλς εχουν εγγυηση..

σαν τα κινητα που πολλοι-ες τα πανε για φτιαξιμο και λενε "ολο μου χαλαει δεν ειναι καλο "

και μετα σου λενε πόσες τουμπες εχει φαει.

.ασε,,η χρηση καθε μηχανηματος εχει τεραστιες διαφορες απο ανθρωπο σε ανθρωπο.

Παράθεση

cacofonix

Διάσημο Μέλος

O cacofonix έγραψε στις 11:53, 30-08-11:

Ρε φίλε, άλλο το κινητό και άλλο το laptop. Είναι δυνατόν να ρίξεις κάτω το Laptop; Κατευθείαν θα καταστραφεί ο σκληρός δίσκος. Αν ρίξεις υγρό φαίνεται και δεν θα στο καλύψουν. Μηχανήματα είναι και χαλάνε. Κυκλωματα υπάρχουν μέσα. Λίγη τάση να ανεβάσει το ρεύμα, θα τα φτύσει η μητρική. Εσένα αν σε χτυπήσει φορτηγό, θα ζήσεις;

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

O Άγγελος έγραψε στις 12:02, 30-08-11:

Είναι δυνατόν να ρίξεις κάτω το Laptop; Κατευθείαν θα καταστραφεί ο σκληρός δίσκος. Αν ρίξεις υγρό φαίνεται και δεν θα στο καλύψουν. Μηχανήματα είναι και χαλάνε. Κυκλωματα υπάρχουν μέσα. Λίγη τάση να ανεβάσει το ρεύμα, θα τα φτύσει η μητρική.
καφεδες σωρο πεφτουνε..και εχουν καει λαπτοπ ετσι

νετβοοκ 10αρι μπορει να πεσει ανετα..γιαυτο και πρεπει να ειναι πιο γερο..το πετας απο εδω απο εκει..

τωρα για την ταση και μητρικη,,

εχω 3 μητρικες εδω και 10 χρονια,,και πολλες πτωσεις ρευματος,,και ποτέ δεν μου εχει καει ουτε μια.. σε σταθερο μιλαμε χωρις ups..αλλα μονο με σταθεροποιητη τασης στην πριζα

και στο λαπτοπ οταν το βαζεις στην πριζα ειναι ακομα δυσκολοτερο να χαλασει με αλλαγη του ρευματος γιατι απλα η μπαταρια λειτουργει ως ups και κραταει ρευμα,,οποτε δεν καταλαβαινει καν τη ηλεκτρικη λακουβα..

οποτε δεν ειναι τοσο ευκολα να καει μητρικη,,τοσα χρονια αυτο εχω δει..

αυτο εχω δει,,σε καθημερινη χρηση..

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους