Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,080 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,709 μηνύματα σε 74,627 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

Andrew19

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Andrew19
Ο Andrew19 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αυστραλία. Έχει γράψει 152 μηνύματα.

O Andrew19 πάλι δουλειές έχουμε σαββατιάτικα! έγραψε στις 08:27, 06-05-08:

Για κάποιο περίεργο λόγο μπλέκω συνέχεια με γυναίκες που είναι του χριστιανισμού οπότε προβλέπω να σφαζόμαστε για αυτό το θέμα...
Θα δούμε! Αν είναι καθαρά δική μου επιλογή δεν θα έχουν να κάνουν με Θεούς και άλλες ιστορίες.
Τώρα εγώ είμαι άθεος, βέβαια δεν μπορώ να το αποδείξω ό,τι δεν υπάρχει Θεός (ή Θεοί) αλλά επειδή τα γεγονότα συντρέχουν στην επιβεβαίωση αυτής της επιλογής δεν κάνω τον κόπο να ασχοληθώ περισσότερο.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 08:38, 06-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Andrew19
....Τώρα εγώ είμαι άθεος, βέβαια δεν μπορώ να το αποδείξω ό,τι δεν υπάρχει Θεός (ή Θεοί) αλλά επειδή τα γεγονότα συντρέχουν στην επιβεβαίωση αυτής της επιλογής δεν κάνω τον κόπο να ασχοληθώ περισσότερο.
Οι περισσότεροι άθεοι δεν μπαίνουν στον κοπο να εξηγήσουν τίποτα. Γι'αυτό ειναι άθεοι αλλωστε, αν μπορούσαν να εξηγήσουν οτιδήποτε θα πίστευαν και σε κάτι

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Palladin
H Palladin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,368 μηνύματα.

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 08:41, 06-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Οι περισσότεροι άθεοι δεν μπαίνουν στον κοπο να εξηγήσουν τίποτα. Γι'αυτό ειναι άθεοι αλλωστε, αν μπορούσαν να εξηγήσουν οτιδήποτε θα πίστευαν και σε κάτι
ή έχουν κουραστεί από τις προκαταλήψεις και την επιθετικότητα των θρήσκων και θεωρούν μάταιο να κάνουν συνέχεια καυγάδες

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 08:49, 06-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Palladin
ή έχουν κουραστεί από τις προκαταλήψεις και την επιθετικότητα των θρήσκων και θεωρούν μάταιο να κάνουν συνέχεια καυγάδες

Αν όποιος δεν έχει επιχειρήματα πετάει ένα "απαξιώ να σου απαντήσω" παριστάνοντας έτσι ότι έχει, συζήτηση δεν γίνεται. Θρήσκος είναι όποιος πιστεύει σε κάτι;

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 09:03, 06-05-08:

Ενώ οι Θρήσκοι έχουν να πουν πολλά ε?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 09:04, 06-05-08:

Αν όποιος δεν έχει επιχειρήματα πετάει ένα "απαξιώ να σου απαντήσω" παριστάνοντας έτσι ότι έχει, συζήτηση δεν γίνεται. Θρήσκος είναι όποιος πιστεύει σε κάτι;
κοίτα, έχω ωραιότατα επιχειρήματα, τα οποία δεν έχω καμία διάθεση να χρησιμοποιήσω γιατί δεν θέλω να σε πείσω όπως δεν θέλω να με πείσεις.
έχω κάθε δικαίωμα να μην πιστεύω, (άλλωστε δεν ενοχλώ κανέναν) χωρίς να πρέπει να ανέχομαι ειρωνικά σχόλια του τύπου ότι δεν πιστεύω σε τίποτα, ότι έχω θεοποιήσει το χρήμα και ότι δεν έχω επιχειρήματα

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 09:10, 06-05-08:

Λεπόν, είμαι στο σαλόνι καπνίζοντας, με άδειο ποτήρι καφέ στο πλευρό και τσαλακωμένη αθλητική εφημερίδα στη ποδιά, και το καμάρι μου, η ψυχούλα μου, η ζωούλα μου η γλυκειά, το παιδάκι μου ο... πως τον λένε γμτ, όλο ξεχνάω...

Α ναι! Ιωάννης_1 (για να ξεχωρίζει από τον Ιωάννη_2, Ιωάννη_3 κλπ...)

"...Άκου παιδί μου Ιωάννη_1. Έχεις μεγαλώσει πια και ήρθε η ώρα να μάθεις κάποια πράγματα για τα λουλουδάκια και τις μελισσούλες.

Αυτά που λες, τα έφτιαξε ο Θεός.
...Τι είναι ο Θεός?

*Ο Θεός είναι Ένας
--- Και αν Ιωάννη_1 έλεγες το αντίθετο το 150μΧ θα σε άκουγαν, μα αν Ιωάννη_1 το έλεγες στα 300μΧ, θα σε σκότωναν

*Ο Θεός είναι Αδιαίρετος
--- Και αν Ιωάννη_1 έλεγες το αντίθετο το 300μΧ, θα σε άκουγαν, μα αν Ιωάννη_1 το έλεγες στα 400μΧ, θα σε σκότωναν

*Ο Θεός είναι Aνοικτίρμων
--- Και αν Ιωάννη_1 έλεγες το αντίθετο στα 400μΧ, θα σε άκουγαν, μα αν Ιωάννη_1 το έλεγες στα 1000μΧ, θα σε σκότωναν

*O Θεός είναι Ελεήμων
--- Και αν Ιωάννη_1 έλεγες το αντίθετο στα 1000μΧ, θα σε άκουγαν, μα αν Ιωάννη_1 το έλεγες στα 1500μΧ, θα σε σκότωναν

...Από αυτά, παιδί μου λατρεμένο Ιωάννη_? (???... ποιός κερατάς να ναι τώρα αυτός? αααα ο 1) Ιωάννη_1, όπως έλεγα, καταλαβαίνουμε πως

...ο Θεός μπορεί να είναι πολλά πράγματα...

μα δεν ρωτάμε ποτέ τους ανθρώπους για να μάθουμε περισσότερα."

Κάπου εκεί, θα του δώσω μια του λατρεμένου μου υιού Ιωάννη_1 (ή Γεωργίου_1? ποιός κερατάς είναι είπαμε?) να πάει να παίξει, γιατί όταν διαβάζω αθλητικά δεν θέλω να με ενοχλούν

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Rempeskes : 06-05-08 στις 09:15.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:16, 06-05-08:

........χωρίς να πρέπει να ανέχομαι ειρωνικά σχόλια του τύπου ότι δεν πιστεύω σε τίποτα, ότι έχω θεοποιήσει το χρήμα και ότι δεν έχω επιχειρήματα
Καλή προσπάθεια να αποφύγεις την γνώμη μου ονομάζοντας την ειρωνία. Μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι όσα έγραψες παραπάνω πραγματικά πιστεύω ότι είναι οι άθεοι χωρίς να αστειεύομαι καθόλου.

Επαναλαμβάνω. Γιατί αλλιώς δεν θα ήταν άθεοι, θα πίστευαν σε κάτι. Το χρήμα δεν είναι κάτι, είναι το μεσο για κάτι. Αν δεν πιστεύεις σε κάτι, απλα μένεις με το χρήμα, δηλαδη τίποτα.......

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vega

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vega
Ο vega αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O vega έγραψε στις 10:50, 06-05-08:

διαβαστε ρε παιδια λιγο ιστορικο υλισμο και η απανταση βρισκεται εκει...!απλα πραγματα και πως ξεκινησε ολοι αυτη η ιστορια και γιατι συνεχειζετε και πως θα πρεπει να την τελειωσουμε.ο ανθρωπος ειναι κοινωνικο ων με αποτελεσμα οτι του δινει η κοινωνια,το περιβαλον,η οικογενεια,το σχολειο,τα βιβλια,τα μμε, κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο να τα πιστευει να τα στιριζει πολλες φορες και στο τελος να εγκλβιζεται...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 11:14, 06-05-08:

Ενώ θα έπρεπε να μήν πιστεύει σε τίποτα ....

(τουλάχιστον όχι σε κάποιο απ'όλα αυτά που ανέφερες, οτι του δινει η κοινωνια,το περιβαλον,η οικογενεια,το σχολειο,τα βιβλια,τα μμε, κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο να τα πιστευει )

!!!!!!!!!!!!!

Είπα άραγε στα ποστ μου κάτι διαφορετικό απο αυτά πόυ έγραψες; Μια ακόμη απορία. Ο "ιστορικός υλισμος" δεν είναι γραμμένος σε βιβλίκα φυσικα, αφο΄θ όπως λές τα βιβλία είναι για "εγκλωβισμο". Εγω πόυ είμαι ελεύθερο πνεύμα που μπορώ να τον διαβάσω; Σε σήματα καπνού μήπως;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Lorien

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorien
Ο Lorien αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4,294 μηνύματα.

O Lorien έγραψε στις 13:56, 06-05-08:

Γιατι, εκεινοι που δεν ειναι αθεοι , μπορουν να εξηγησουν η να αποδειξουν κατι ; Οχι βεβαια. Γιαυτο και λεμε οτι ειναι θεμα πιστης.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lorien : 06-05-08 στις 19:19.
3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 14:38, 06-05-08:

Από τους άθεους που γνωρισα εγώ πάντως συντριπτικό ποσοστο είχαν για θεό τους... το χρήμα Αυτό δεν ειναι αθεία ακριβώς, ειναι επιλογή διαφορετικής θρησκείας.
Με την ίδια λογική πάντως, κι εγώ έχω σαν θεό μου τον ορθολογισμό και την επιστήμη, άρα απλώς έχω διαλέξει διαφορετική θρησκεία

Πάντως με τη συχνότητα που αναφέρεις το χρήμα Bugs (στα μισά σου ποστ), φαίνεται σαν να το έχεις εσύ για θεό σου, όχι οι άθεοι...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 17:33, 06-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Με την ίδια λογική πάντως, κι εγώ έχω σαν θεό μου τον ορθολογισμό και την επιστήμη, άρα απλώς έχω διαλέξει διαφορετική θρησκεία
Ακριβώς. Θρησκεία είναι αυτό που ενας άνθρωπος πιστεύει σαν την ανώτερη δύναμη στην ύπαρξή του. Οι άθεοι δεν πιστεύουν σε καμία ανωτερη δύναμη

Πάντως με τη συχνότητα που αναφέρεις το χρήμα Bugs (στα μισά σου ποστ), φαίνεται σαν να το έχεις εσύ για θεό σου, όχι οι άθεοι...
Το χρήμα ειναι Θεός για πάρα πολλούς σήμερα. Είναι το βασικο σημαδι της εποχής μας. Ή έλλειψη άλλων αξιών. Ένα φόρουμ συζητήσεων ποιυ δεν ασχολείται με αυτό το φαινομενο εθελοτυφλεί.

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:02, 07-05-08:

Ακριβώς. Θρησκεία είναι αυτό που ενας άνθρωπος πιστεύει σαν την ανώτερη δύναμη στην ύπαρξή του. Οι άθεοι δεν πιστεύουν σε καμία ανωτερη δύναμη

Το χρήμα ειναι Θεός για πάρα πολλούς σήμερα. Είναι το βασικο σημαδι της εποχής μας. Ή έλλειψη άλλων αξιών. Ένα φόρουμ συζητήσεων ποιυ δεν ασχολείται με αυτό το φαινομενο εθελοτυφλεί.
[Οι άθεοι δεν πιστεύουν σε καμία ανωτερη δύναμη]: Βασικά, πιστεύουν, θέλουν δε θέλουν, στο Χρήμα...

[
Το χρήμα ειναι Θεός για πάρα πολλούς σήμερα]: Γι' αυτό ακριβώς κάποτε γράφτηκε, "Ή Θεόν θέλεις λατρέψει ή Μαμμωνάν"!

[Είναι το βασικο σημαδι της εποχής μας]: Από πότε άρχισε η "εποχή μας" αυτή, άραγε;;;

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:10, 07-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Νωεύς
Από πότε άρχισε η "εποχή μας" αυτή, άραγε;;;
Μην είμαστε αφελείς. Το χρήμα αποτελεί κινητήρια δύναμη του πολιτισμού. Εποχές όμως όπου το χρήμα συσσωρεύεται αντί να χρησιμοποιείται διαφέρουν απο άλλες. Αυτό διακρίνει ενα μεσαίωνα απο μια αναγέννηση. Αυτό διακρίνει την μεταπόλεμική εποχή που όλα είχν γκρεμιστεί και το χρήμα χρησίμευε για να ξανακτιστούν, απο σήμερα.

-2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

vega

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη vega
Ο vega αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

O vega έγραψε στις 11:18, 07-05-08:

Ενώ θα έπρεπε να μήν πιστεύει σε τίποτα ....

(τουλάχιστον όχι σε κάποιο απ'όλα αυτά που ανέφερες, οτι του δινει η κοινωνια,το περιβαλον,η οικογενεια,το σχολειο,τα βιβλια,τα μμε, κατα ενα πολυ μεγαλο ποσοστο να τα πιστευει )

!!!!!!!!!!!!!
ωραια buggs!!! ΝΑΙ,θα επρεπε να πιστευεις σε ολα αυτα αλλα με το τροπο που ειναι δικαιος για σενα και για ολοι την κοινωνια και οχι για τα ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ του συστηματος και του κεφαλαιου,αλλα τα δικα μας τις εργατικης ταξης που παραγει τον πλουτο!

Είπα άραγε στα ποστ μου κάτι διαφορετικό απο αυτά πόυ έγραψες; Μια ακόμη απορία. Ο "ιστορικός υλισμος" δεν είναι γραμμένος σε βιβλίκα φυσικα, αφο΄θ όπως λές τα βιβλία είναι για "εγκλωβισμο". Εγω πόυ είμαι ελεύθερο πνεύμα που μπορώ να τον διαβάσω; Σε σήματα καπνού μήπως;
τα βιβλια ειναι γνωση,ευχαριστηση,φαντασια,καλη και κακη προπαγανδα αν
αγαπας τον εαυτο σου διαλεγεις και περνεις.πιστευω να καταλαβενεις τωρα τι εννοω;

η επιστημη ειναι γνωση δεν μπορουμε να μιλαμε για κατι μονο και μονο επειδη το πιστευουμε,ωραια και εγω πιστευω στον δεινοσαυρο στο grill γιατι το πιστευω και που τ ο ελεγε η γιαγια μου απο μικρο παιδι Η εχω γεννηθει σε αλλη χωρα και θρησκεια
τι θα γινει...; ειμαι αξιος της μοιρας μου θα πιστεψω αυτο που πιστευει το περιβαλον μου δηλ.την κοινωνια δηλ. το συστημα.

δεν θελω να το παιξω εξυπνος,ουτε ειμαι
πιστευω οτι θα επρεπε να βαζουμε ενα "ΓΙΑΤΙ" καθε φορα που ρωταμε κατι τον εαυτο μας

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vega : 07-05-08 στις 11:36.
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 12:13, 07-05-08:

Γιατί τα έχεις αυτά σα Θεό;

Παράθεση

MonaXoS (Δημήτρης Αγοραστός)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη MonaXoS
Ο Δημήτρης Αγοραστός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών και επαγγέλεται Ψυχολόγος . Έχει γράψει 1,527 μηνύματα.

O MonaXoS έγραψε στις 17:07, 07-05-08:

Με το "τα έχω ως Θεό" εννοεί πως πορεύεται με βάση τις αρχές της λογικής (κ κατ'επέκταση των επιστημών) κ όχι τις θρησκευτικές αρχές

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 08:18, 08-05-08:

Ξερω τι εννοεί. Γιατι απαντάς εσύ αντί της Μισέλ;

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 08:24, 08-05-08:

Γιατί ο Μοναχός είναι κλώνος, 2ος λογαριασμός της Μισέλ...
Όπως και ένα σωρό άλλοι λογαριασμοί εδώ Δύο άτομα μιλάνε όλοι και όλοι μέσω μούφα προφίλ
Μπάγκς με σένα τρεις. Ποιανού κλώνος είσαι αλήθεια?

Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:00, 08-05-08:

Μην είμαστε αφελείς. Το χρήμα αποτελεί κινητήρια δύναμη του πολιτισμού. Εποχές όμως όπου το χρήμα συσσωρεύεται αντί να χρησιμοποιείται διαφέρουν απο άλλες. Αυτό διακρίνει ενα μεσαίωνα απο μια αναγέννηση. Αυτό διακρίνει την μεταπόλεμική εποχή που όλα είχν γκρεμιστεί και το χρήμα χρησίμευε για να ξανακτιστούν, απο σήμερα.
Συμφωνώ απόλυτα, αν όμως θεωρήσουμε το "Χρήμα" ως ισοδύναμο του "Χρόνου", και μάλιστα, του χρόνου εκείνου, κατά τον οποίο, το μεγαλύτερο ποσοστό του κυκλοφορούντος στην αγορά χρήματος, δε βρίσκεται "στα χέρια" των πραγματικών κυρίων του, αλλά στη διακριτική ευχέρεια της Εξουσίας(Εφορία) των Εμπόρων και των Χρηματιστών, ενώ το ποσοστό του μη κυκλοφορούντος στη δεδομένη χρονική διάρκεια χρήματος της όλης αγοράς, τείνει προς το μηδέν.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 18:01, 08-05-08:

Ξερω τι εννοεί. Γιατι απαντάς εσύ αντί της Μισέλ;
Αφού ξέρεις τι εννοώ γιατί ρωτάς; Κουβέντα να γίνεται;

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 18:48, 08-05-08:

Αφού ξέρεις τι εννοώ γιατί ρωτάς; Κουβέντα να γίνεται;
Ξερω τι εννοείς σχετικά με το "τα έχω σα θεό" που εξήγησε ο μοναχός. Γιατί τα έχεις σα θεό ρώτησα εγώ.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 03:49, 09-05-08:

Ξερω τι εννοείς σχετικά με το "τα έχω σα θεό" που εξήγησε ο μοναχός. Γιατί τα έχεις σα θεό ρώτησα εγώ.
Δεν είπα ότι τα έχω σαν θεό. Είπα ότι με τη δική σου λογική, αντί να πιστεύω σε θεό πιστεύω σε αυτά.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 06:28, 09-05-08:

Με τη δική μου λογική; Ενώ με τη δική σου δεν πιστεύεις σε τίποτα;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 06:32, 09-05-08:

Με τη δική μου λογική; Ενώ με τη δική σου δεν πιστεύεις σε τίποτα;
Δεν πιστεύω σε τίποτα σαν θεό/αντί θεού.

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 18:02, 12-05-08:

Αρχικα μην μπερδευουμε το χρημα με τους θεους. Το χρημα μπορουμε να το αποκτησουμε. Δεν εχω δει κανεναν να κουβαλαει στο τσαντακι του κανενα θεο. Εσεις;
Ακομα, ασφαλως το επιχειρημα οτι γινεται καποιος αθεος επειδη δεν μπορει να εξηγησει κατι ειναι απ'ολες τις μεριες λαθος, εκτος απο το γεγονος οτι οντως δεν ΜΠΟΡΕΙΣ να εξηγησεις τιποτα. Και να θελεις. Οποτε το λογικο ποιο ειναι, να εισαι αθεος και στη συνεχεια, αν επιλεξεις να αφησεις το εαυτο σου να πιστευει οτι η εξηγηση για αυτο ειναι η ταδε ή η δεινα, τοτε να επιλεξεις και τη θρησκεια σου. Το οτι αφηνεις τον εαυτο σου να πιστεψει σε μια εξηγηση, ειτε λογω αδυναμιας, ειτε λογω ενστικτου, ειτε λογω απανωτων καλοτυχιων η κακοτυχιων, ΔΕΝ συναιπαγεται και οτι το απεδειξες. Ιν κονκλουζιον, ενας αθεος δεν εχει να αποδειξει τιποτα. Γιατι να προσπαθεις να αποδειξεις οτι κατι δεν υπαρχει; Οι αποδειξεις μαλλον θα πρεπει να ερθουν απο την αλλη πλευρα.
Στο θεμα τωρα, εννοειται οτι δεν θα βαφτισω τα παιδια μου αν κανω, διοτι ετσι τους φοραω ενα ταμπελακι που δεν επελεξαν ποτε. Χωρια τα περιττα εξοδα και οχι δεν ειναι εξοδα "για το παιδι μου", ειναι εξοδα για να πεισεις τους συγγενεις και τους φιλους οτι δεν διαφερεις. Αλλα γιατι να θες να τους πεισεις για κατι τετοιο?

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 06:48, 15-05-08:

Τα παιδιά μας δεν επέλεξαν ούτε να ζήσουν, εμείς το επιλέξαμε γι'αυτά. Αν λοιπόν τα φεραμε σε εναν κόσμο που δεν μας αρέσει και δεν κανουμε τίπότα να αλλάξουμε, είμαστε απλά εγκληματίες.

Το ίδιο ισχύει και για τη θρησκεία. Πιστεύω ότι η θρησκεία είναι κάτι προορισμένο να σε κάνει ευτυχισμένο. Το πώς διαφέρει από θρησκεία σε θρησκεία κι από αντίληψη σε αντίληψη. Αν η θρησκεία που μας πέρασαν εμάς, οι υπάρχουσες ή όσες έχουμε μελετήσει, δεν μας χάρισαν την γαλήνη και έτσι μια μορφή ευτυχίας, δεν είναι σωστό να τις παρουσιάζουμε στα παιδιά μας σαν κάτι σημαντικό.

Η αθεία πιστεύω ότι είναι μια αντίληψη των πραγμάτωνν κι αυτή. Πρέπει, αδιάφορο πώς, να μας προσφέρει γαλήνη, ικανοποίηση εμας πρώτα για να την περάσουμε ύστερα σαν φιλοσοφία ζωής στα παιδιά μας.

Φυσικά οποιαδήπότε φιλοσοφία για οπόιοδήποτε θέμα περάσουμε στα παιδιά μας δεν είναι απαραίτητο να τα εκφράζει ή να τους αρέσει. Όμως το να εκφράζει εμας πρώτα αυτό που τους λέμε, έχει τουλάχιστον ευγενές κίνητρο.

Μπορεί να μήν είμαστε σοφοί δηλαδή, παντογνώστες ή ότι άλλο, όμως, αν είμαστε ειλικρινείς μαζί τους και δεν τους μαθαίνουμε πράγματα για να γίνουν δούλοι αντιλήψεων προσώπων και καταστάσεων αλλά για να ευτυχήσουν αυτά περισσότερο, τότε σίγουρα τα αγαπάμε. Κι αυτό ειναι πιστεύω το μόνο για το οποίο κρινόμαστε α πέναντι σε καποιους ανθρώπους που τους φέρνουμε στη ζωή χωρίς να τους ρωτήσουμε.

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 07:37, 15-05-08:

Τα παιδιά μας δεν επέλεξαν ούτε να ζήσουν, εμείς το επιλέξαμε γι'αυτά. Αν λοιπόν τα φεραμε σε εναν κόσμο που δεν μας αρέσει και δεν κανουμε τίπότα να αλλάξουμε, είμαστε απλά εγκληματίες.
Αν τα παιδιά μου με κατηγορήσουν για τον κόσμο που τους έφερα τότε δεν θα φταίνε τα παιδιά αλλά εγώ που δεν τα διαπαιδαγώγησα σωστά.
Το ίδιο ισχύει και για τη θρησκεία. Πιστεύω ότι η θρησκεία είναι κάτι προορισμένο να σε κάνει ευτυχισμένο. Το πώς διαφέρει από θρησκεία σε θρησκεία κι από αντίληψη σε αντίληψη. Αν η θρησκεία που μας πέρασαν εμάς, οι υπάρχουσες ή όσες έχουμε μελετήσει, δεν μας χάρισαν την γαλήνη και έτσι μια μορφή ευτυχίας, δεν είναι σωστό να τις παρουσιάζουμε στα παιδιά μας σαν κάτι σημαντικό.
Όχι δεν ισχύει το ίδιο,είναι τελείως διαφορετικά πράγματα.Απλά κάποιοι άνθρωποι έχουν ανάγκη απλά να πιστεύουν ότι κάποιος υπάρχει να τους προστατεύει. Αν εσύ μάθεις στα παιδιά σου να πιστεύουν στο εαυτό τους να έχουν αυτοπεποίθηση, δεν θα έχουν καμία ανάγκη για πίστη.
Έτσι η πίστη κ η γαλήνη που λες,θα έρθει από μέσα τους κ όχι από την πίστη σε ένα θεό ανύπαρκτο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Kakerlak : 15-05-08 στις 08:14.
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 08:57, 15-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Kakerlak
Αν τα παιδιά μου με κατηγορήσουν για τον κόσμο που τους έφερα τότε δεν θα φταίνε τα παιδιά αλλά εγώ που δεν τα διαπαιδαγώγησα σωστά.
Αν σε κατηγορήσουν που δεν αγωνίζεσαι να αλλαξεις τα κακά του κόσμου που τους έφερες;;;

Απλά κάποιοι άνθρωποι έχουν ανάγκη απλά να πιστεύουν ότι κάποιος υπάρχει να τους προστατεύει. Αν εσύ μάθεις στα παιδιά σου να πιστεύουν στο εαυτό τους να έχουν αυτοπεποίθηση, δεν θα έχουν καμία ανάγκη για πίστη. Έτσι η πίστη κ η γαλήνη που λες,θα έρθει από μέσα τους κ όχι από την πίστη σε ένα θεό ανύπαρκτο.
Αυτό που λέω έίναι ότι πρέπει αυτό που φέρνει πίστη και γαλήνη σε μας, αυτό να λέμε και στα παιδιά μας. Αν αυτό ειναι μόνο ο εαυτός μας αυτό θα πούμε. Όμως πρέπει να ισχύει. Δεν μπορει εμείς να έχουμε μία άθλια ζωή που την σιχαινόμαστε για τος όποιους λόγους και να λέμε στα παιδιά μας να πιστέψουν στα ίδια ποιυ πιστέψαμε κι εμείς, αυτό είναι έγκλημα. Εκ προμελέτης μάλιστα

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 09:04, 15-05-08:

Αυτό που λέω έίναι ότι πρέπει αυτό που φέρνει πίστη και γαλήνη σε μας, αυτό να λέμε και στα παιδιά μας. Αν αυτό ειναι μόνο ο εαυτός μας αυτό θα πούμε. Όμως πρέπει να ισχύει. Δεν μπορει εμείς να έχουμε μία άθλια ζωή που την σιχαινόμαστε για τος όποιους λόγους και να λέμε στα παιδιά μας να πιστέψουν στα ίδια ποιυ πιστέψαμε κι εμείς, αυτό είναι έγκλημα. Εκ προμελέτης μάλιστα
Και πάλι δεν συμφωνώ,επειδή είμαι γονιός δεν σημαίνει ότι κ τα παιδιά μου Θα πρέπει να ακολουθήσουν τα δικά μου πιστεύω. Ο καθένας παίρνει δύναμη από εκεί που ο ίδιος νιώθει. Δεν θα του επιβάλω τίποτα. Ο καθένας βρίσκει τον δικό του δρόμο αλλά κ τρόπο.
Πρόσεξε όμως αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα του πω τα δικά μου πιστεύω.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

O Buggs έγραψε στις 09:14, 15-05-08:

Το ίδιο λέμε. Δεν είπα πουθενα να επιβαλλεις οτιδήποτε. Ομως όταν παίρνεις δύναμη απο εκεί που εσύ το νοιώθεις, προφανώς αυτό έχει μεγαλύτερο αντίκτυπο στο παιδί, και πείθει αν θέλεις περισσότερο, απο εναν άλλο γονέα που παπαγαλίζει στο παιδί τις απόψεις των όποιων αλλων

Παράθεση

jasper

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη jasper
H jasper αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών . Έχει γράψει 28 μηνύματα.

H jasper έγραψε στις 12:41, 22-05-08:

με αυτο ενα ΜΙΚΡΟ δειγμα του θεου ,,,,,τι περιμενει κανεις οτι θα μαθω στα ΔΙΚΑ μου παιδια???οτι ειναι ο καλος ο ΘΕΟΥΣ των παραμυθιων?Οχι βεβαια..ΑΙΣΧΟΣ

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 12:49, 22-05-08:

Εγώ θα βαπτίσω το παιδί θα του μάθω τον χριστιανισμό….Όπως μου μάθανε και εμένα από εκεί και πέρα αν έχει στο αίμα του την εξερεύνηση το μυστήριο την αλήθεια το ήθος την ερευνά σαν εμένα θα του καλλιεργηθεί η περιέργεια να μάθει και άλλους πολιτισμούς άλλες θρησκείες άλλες αλήθειες…Θα ήθελα όμως να παραμείνει χριστιανός αν όχι να μην γίνει ποτέ σατανιστης αυτό δεν θα το ανεχόμουνα για συγγενή δικό μου τουλάχιστον…με αγάπη και τιμή Τ

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 13:56, 22-05-08:

Παλιότερα έλεγα πως δεν θα βαφτίσω τα παιδιά μου ώστε να μην τα "φορτώσω" με μια θρησκεία που δεν έχουν επιλέξει.
Πλέον συνειδητοποιώ πως μια τέτοια κίνηση έτσι πως είναι δομημένη η ελληνική νοοτροπία μόνο προβλήματα μπορεί να φέρει, άσε που θα έπρεπε να δικαιολογήσω και τα χιλιάδες σταυρουδάκια και φυλαχτά που θα τους χαρίζουν φίλοι και συγγενείς, εξάλλου πάντα μπορούν να αλλάξουν θρησκεία μεγαλώνοντας.
Αυτά όσο αφορά το τυπικό μέρος της βάφτισης.

Ως διδαχή θα φροντίσω να τους περάσω αυτό που πιστεύω κι εγώ, πως ναι υπάρχει ένα ανώτερο απο τον άνθρωπο ον (διαφορετικά η μοναξιά της ύπαρξης θα γίνει αβάσταχτη).
Όμως αν αυτό λέγεται Θέος,Βούδας, Αλλάχ και μέσα απο ποια θρησκεία θα τον βρουν θα το αφήσω στην κρίση τους.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 14:01, 22-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Ως διδαχή θα φροντίσω να τους περάσω αυτό που πιστεύω κι εγώ, πως ναι υπάρχει ένα ανώτερο απο τον άνθρωπο ον (διαφορετικά η μοναξιά της ύπαρξης θα γίνει αβάσταχτη).
θέλω να πω, επειδή αυτό που γράφεις το έχω ακούσει από πολλούς, ότι δεν είναι καθόλου αβάσταχτη, ειλικρινά. Εκτός αν εγώ είμαι τόσο αναίσθητη δηλαδή, που δεν νομίζω. Το παν είναι να είσαι σε ισορροπία, να τα βρεις με τον εαυτό σου

Παράθεση

kleftra (Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kleftra
H Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,633 μηνύματα.

H kleftra οι φωνές στο κεφάλι της, της είπαν κι έγραψε στις 14:29, 22-05-08:

θέλω να πω, επειδή αυτό που γράφεις το έχω ακούσει από πολλούς, ότι δεν είναι καθόλου αβάσταχτη, ειλικρινά. Εκτός αν εγώ είμαι τόσο αναίσθητη δηλαδή, που δεν νομίζω. Το παν είναι να είσαι σε ισορροπία, να τα βρεις με τον εαυτό σου

Eξαρτάται πως το εκλαμβάνεις την "μοναξιά της ύπαρξης".
Δεν μιλάω για την φυσική μοναξιά. Αυτή παλεύεται (τουλάχιστον όσο αφορά εμένα).
Όμως....... τη στιγμή που κάτι απρόσμενο και δύσκολο συμβαίνει (και δεν μιλάω με παράτησε ο γκόμενος μου δεν ξέρω τι θα κάνω) κάτι που είναι πάνω απο τις δυνάμεις και την επιρροή μου, τότε έχω την ανάγκη να εναποθέσω τις ελπίδες μου σε ένα "θαύμα".
Κι όσο κι αν η έκβαση του γεγονότος καλή ή κακή μπορεί να μην οφείλεται σε μια ανώτερη δύναμη εγώ έχω την ανάγκη να υποβάλλω τον εαυτό μου σε αυτό το ψυχολογικο τρικ για να μην τρελαθώ τις ώρες της προσμονής (μάλλον πλέον γίνεται ολοφάνερο ότι αναφέρομαι σε θέμα υγείας).
Κάποιες φορές το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι να ευχηθούμε, να προσευχηθούμε ή να παρακαλέσουμε κι αυτό σε όλες του τις μορφές ακόμη κι ως απλή θετική σκέψη είναι επίκληση σε κάτι ανώτερο.

Παράθεση

Palladin

Περιβόητο Μέλος

H Palladin έχω ένα μυστικό που όλα τα ομορφαίνει, έγραψε στις 20:25, 22-05-08:

Η αλήθεια είναι ότι δεν μου έχει συμβεί κάτι τόσο δυσάρεστο και δύσκολο μέχρι στιγμής (ευτυχώς), οπότε ίσως να έχεις και δίκιο απλά αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να το φανταστώ

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 16:44, 03-07-08:

Για το θέμα της βάπτισης που κάπου πήρε το μάτι μου, ναι μεν μπορεί να μην πιστεύω στη θρησκεία ή τουλάχιστον στη Χριστιανική θρησκεία αλλά θα τα βάπτιζα για τον εξής λόγο. Δε θα ήθελα αύριο μεθαύριο να τα δακτυλοδείχνουν και να λένε "Να ο αβάπτιστος." όπως λένε τώρα για τους Ιαχωβάδες. Θα ήταν κάτι που θα τα στιγμάτιζε για όλη τους τη ζωή χωρίς αυτά να έχουν τη δυνατότητα να κάνουν τίποτα για αυτό. Και δε θα ήθελα να τα βάλω σε τόσο άβολη θέση. Βέβαια σε περίπτωση που δεν τα βάπτιζα θα είχα το λόγο μου και ούτε και τότε θεωρώ πως θα έκανα κάτι λάθος. Αλλά ο άνθρωπος είναι ον που κατακρίνει και δε δέχεται ο,τιδήποτε το διαφορετικό είναι μαθηματικά σίγουρο ότι όλο και κάποιος (βλάκα να τον πω?) θα βρεθεί να σε κρίνει για κάτι που δεν του πέφτει λόγος. Και μερικές φορές οι μειονότητες έχουν δίκιο κι όλοι εμείς που κατακρίνουμε άδικο.. αλλά τι να πει κανείς?

Όσον αφορά το αν θα τα διδάξω τη θρησκεία, η απάντησή μου είναι όχι. Μου τη σπάει κάθε φορά που βλέπω στο δρόμο μια γιαγιά να μαθαίνει το 3-χρονο παιδάκι να κάνει το σταυρό του χωρίς να ενδιαφέρεται καν να του εξηγήσει γιατί και πώς (όχι όταν είναι 3 αλλά ούτε και όταν αυτό μεγαλώσει). Προτιμώ να του δώσω μπροστά του 10 βιβλία για διαφορετικές θρησκείες και να του πω διάβασέ τα και διάλεξε ό,τι θες και ό,τι σε αντιπροσωπεύει.

Παράθεση

Luferum (Παναγιώτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Luferum
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Luferum έγραψε στις 18:17, 03-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από kleftra
Όμως....... τη στιγμή που κάτι απρόσμενο και δύσκολο συμβαίνει (και δεν μιλάω με παράτησε ο γκόμενος μου δεν ξέρω τι θα κάνω) κάτι που είναι πάνω απο τις δυνάμεις και την επιρροή μου, τότε έχω την ανάγκη να εναποθέσω τις ελπίδες μου σε ένα "θαύμα".
Μα εκεί είναι που πρέπει να πιστέψεις στον εαυτό σου.. και μόνο σε αυτόν..
Αν πιστεύεις ότι εσύ ο ίδιος μπορείς να το αντιμετωπίσεις σίγουρα είναι καλύτερο από το να περιμένεις τον ''Θεό'' και τον κάθε ανύπαρκτο (κατά την γνώμη μου) ''Θεούλη'' να σε κάνει καλά..
Απλά οι περισσότεροι άνθρωποι πιστεύουν πραγματικά σε κάποια Θεότητα ή κάποιο ανώτερο ον κτλ. γιατί πολύ απλά όλη τους την ζωή τα συναντάνε μπροστά τους και μέσα σε αυτά τους βάζουν πολύ κοντινά και αγαπημένα πρόσωπα.. Αν θυμάμαι καλά..16 χρόνια που ζω παντού διαβάζω, βλέπω και ακούω (συγκεκριμένα) για την χριστιανική θρησκεία...Έλεος..

Κατά την γνώμη μου θα πρέπει τα παιδιά από μικρή ηλικία, από την οικογένεια και το σχολείο να πληροφορούνται για όλες τις θρησκείες χωρίς να γίνεται υποβάθμιση σε κάποιες από αυτές ..όπως γίνεται στις μέρες μας.. Ειδικά στο σχολείο.. η κατάσταση είναι τραγική.. Καθηγητές με λόξα.. βιβλία για πλύση εγκεφάλου.. κτλ..
Παρόλο που γνωρίζω ότι ο καθένας επιλέγει για τον εαυτό του και μόνο και πως αυτό είναι το σωστό, για κάποιο λόγο δεν μπορώ να χωνέψω πως κάποιος μπορεί να πιστεύει σε κάτι που δεν έχει δει , ακούσει κτλ απλά και μόνο επειδή γράφτηκε κάπου και κάποιος του το έβαλε στο κεφάλι.. Και ακόμη περισσότερο όταν υπάρχουν αποδείξεις(ακόμα και μέσα στα ίδια τα ''ιερά'' βιβλία) ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει..(Λαμπρό παράδειγμα η χριστιανική θρησκεία..) Έτσι, δυστυχώς, πολλές φορές προσπαθώ να αλλάξω την γνώμη κάποιου.. Καμία συμβουλή? Πρέπει να το κόψω >_< Αν και είναι κάτι που πρέπει να λύσω μόνος με τον εαυτό μου..

Και.. γιατί να εναποθέσεις τις ελπίδες σε ένα ''Θαύμα'' και όχι στην τύχη?

Φιλικά,
Λουφέρουμ

Παράθεση

Luferum (Παναγιώτης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Luferum
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και μας γράφει απο Άργος (Αργολίδα). Έχει γράψει 14 μηνύματα.

O Luferum έγραψε στις 18:20, 03-07-08:

Όσο για το βάπτισμα...πφφφφ...αίσχος.. !
Τουλάχιστον όχι σε τόσο μικρή ηλικία...
Το παιδί δεν γίνετε ελεύθερο και έχει δικαιώματα άποψη και γνώμη όταν γίνετε 18 ετών όπως πολλοί πιστεύουν και υποστηρίζουν ..Αλλά από την στιγμή που γεννιέται.. Ή μήπως κάνω κάποιο λάθος..;

Παράθεση

myle

Linux Geek

Το avatar του χρήστη myle
Ο myle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 63 μηνύματα.

O myle έγραψε στις 15:15, 12-07-08:

Αν το θετεις από άποψη ελευθερίας, τότε βάφτισε το και αν δεν του αρέσει θα μπορεί απλά να το θεωρεί τυπικό και δεν άλλαξε τίποτα στην ζωή του.
Αν όμως θα ήθελε να βαφτιστεί τότε θα του έχεις θέσει πολλά εμπόδια στο να το κάνει αυτό καθώς δεν νομίζω να είναι εύκολο για κάποιον να βαφτιστεί στα 18+ χωρίς να προκαλέσει κοινωνική έκπληξη και μια ίσως απρόσμενη αντίδραση.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 21:44, 12-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από myle
Αν το θετεις από άποψη ελευθερίας, τότε βάφτισε το και αν δεν του αρέσει θα μπορεί απλά να το θεωρεί τυπικό και δεν άλλαξε τίποτα στην ζωή του.
Αν όμως θα ήθελε να βαφτιστεί τότε θα του έχεις θέσει πολλά εμπόδια στο να το κάνει αυτό καθώς δεν νομίζω να είναι εύκολο για κάποιον να βαφτιστεί στα 18+ χωρίς να προκαλέσει κοινωνική έκπληξη και μια ίσως απρόσμενη αντίδραση.
Με την ίδια λογική, να του κάνω και περιτομή γιατί μπορεί να θέλει να γίνει εβραίος και θα είναι πιο δύσκολο να την κάνει μεγάλος;

Παράθεση

myle

Linux Geek

O myle έγραψε στις 21:54, 12-07-08:

Αν νομίζεις πως αν δεν του κάνεις θα αντιμετωπίσει τον σύγχρονο κοινωνική ρατσισμό και ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να θέλει να γίνει Εβραίος κάντου.

Και τέλος πάντων, αναγνωρίζω πως δεν είναι επιχείρημα υπερ της βάφτισης αυτό, αλλά ούτε και το άλλο στο οποίο απάντησα κατά την γνώμη μου είναι επιχείρημα κατά.

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 06:20, 13-07-08:

Αν νομίζεις πως αν δεν του κάνεις θα αντιμετωπίσει τον σύγχρονο κοινωνική ρατσισμό και ότι υπάρχει σοβαρή πιθανότητα να θέλει να γίνει Εβραίος κάντου.

Και τέλος πάντων, αναγνωρίζω πως δεν είναι επιχείρημα υπερ της βάφτισης αυτό, αλλά ούτε και το άλλο στο οποίο απάντησα κατά την γνώμη μου είναι επιχείρημα κατά.
Άρα το πρόβλημα είναι η κοινωνία, όχι η υποτιθέμενη δυσκολία της βάπτισης, ε;

Όσο για την πιθανότητα να γίνει εβραίος, τη θεωρώ ίση με την πιθανότητα να γίνει χριστιανός, δεδομένου ότι θα μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον με άθεους γονείς (προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να μεγάλωσε με άθεους γονείς και να έγινε οπαδός οργανωμένης θρησκείας, το πολύ πολύ να γίνει απλά άθρησκος).

Παράθεση

Neraida (Bitch...)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Neraida
H Bitch... αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,916 μηνύματα.

H Neraida Twisted Mind... έγραψε στις 10:24, 13-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Corpse Bride
Καλως η κακως, αφου θα πανε σε ελληνικο σχολειο με τα θρησκευτικα του και τους κολλημενους καθηγητες του, πιστευω πως μεχρι καποια ηλικια θα πρεπει να υποστηριξω -πολυ διακριτικα και μ'ενα τατς αμφισβητησης- ο,τι μαθαινουν. Το δημοτικο πχ ειναι μια ευαισθητη περιοδος, δεν σκοπευω να το παιξω επαναστατρια μαμα που σπρωχνει το παιδι στην αθεια λογω δικων της πιστευω, και να αγνοησω το οτι το παιδι μπορει να εχει προβληματα στον κυκλο του σχολειου του. Αφηστε που νομιζω οτι γενικα τα οσα μαθαινουν στο δημοτικο, ειναι χαριτωμενα παραμυθακια μ'ενα καλο συμπερασμα, δεν το βρισκω τοσο παραπλανητικο η κακο ενα 10χρονο να πιστευει πχ σε καποιον που σταυρωθηκε για να δειξει την αγαπη του. Αργοτερα θα ρθουν απο μονα τους τα χρονια της αμφισβητησης που τοτε θα αποφασισει μονο του το παιδι με ποιους θα παει και ποιους θα αφησει..οπως εκανα κι εγω, κι οι δικοι μου, κι ολα τα παιδια του κοοοσμου.

(Ιδανικα δε θα βαφτιζα-και αρα δε θα αναγκαζα το παιδι μου να ασπαστει μια θρησκεια πριν καλα καλα καταλαβει τι ειναι η εκκλησια, ομως δε ζουμε μονοι μας, και την προκαταληψη η τον ρατσισμο που μπορει να δεχθει ενα παιδακι λογω δικιας μου επιμονης δεν τη βρισκω ο,τι καλυτερο μπορει να του συμβει)
Θα συμφωνησω με Κορπς...ειδικα με την τελευταια παραγραφο που εχει σε παρενθεση...

Και μια σημειωση, περιτομη δεν κανουν μονο για θρησκευτικους λογους και οι Εβραιοι...στην Αμερικη ειναι συχνο το φαινομενο ασχετως θρησκειας...

Παράθεση

myle

Linux Geek

O myle έγραψε στις 12:48, 13-07-08:

Άρα το πρόβλημα είναι η κοινωνία, όχι η υποτιθέμενη δυσκολία της βάπτισης, ε;
Όχι, και τα δύο συνιστούν μέρος του προβλήματος.

Όσο για την πιθανότητα να γίνει εβραίος, τη θεωρώ ίση με την πιθανότητα να γίνει χριστιανός, δεδομένου ότι θα μεγαλώσει σε ένα περιβάλλον με άθεους γονείς (προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να μεγάλωσε με άθεους γονείς και να έγινε οπαδός οργανωμένης θρησκείας, το πολύ πολύ να γίνει απλά άθρησκος).
Δεν είναι ίση εκτός και αν πάτε σε ένα κράτος που έχει την ίδια αντιμετώπιση ως προς τον Εβραϊσμό και ως προς Χριστιανισμό. Υπάρχουν και οι εξωγενείς παράγοντες στο περιβάλλον του παιδιού που επηρρεάζουν την διαπαιδαγώγηση του και όχι μόνο οι γονείς του.

Τέλος, θα συμφωνήσω με Νεράιδα που συμφωνεί με Κορπς.

Παράθεση

FaniFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη FaniFox
H FaniFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H FaniFox έγραψε στις 14:31, 13-07-08:

προσωπικά δεν γνωρίζω κανέναν που να μεγάλωσε με άθεους γονείς και να έγινε οπαδός οργανωμένης θρησκείας, το πολύ πολύ να γίνει απλά άθρησκος
Σε αυτό έχεις δίκιο. Συνήθως έτσι γίνεται...
Βέβαια, εγώ ξέρω κάποιον. Ο πρώην συγκάτοικός μου βαφτίστηκε Χριστιανός στα 35 του γιατί ερωτεύτηκε, διάβασε πολλά για τον Χριστιανισμό και ήθελε να βαφτιστεί και μετά να παντρευτεί με Ορθόδοξο γάμο την καλή του. Αυτός όμως ήταν μάλλον η εξαίρεση του κανόνα.

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 18:27, 13-07-08:

Νομίζω πως την ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία θα προσπαθήσω κι εγώ να περάσω στα παιδιά μου...Συμφωνώ με το περιεχόμενό της όσον αφορά τα μηνύματα που θέλει να περάσει στους πιστούς της και στα μικρά παιδιά του δημοτικού τα μηνύματα αυτά περνιούνται με αρκετά όμορφο τρόπο μέσα από αλληγορικές ιστορίες...Δεν συμφωνώ καθόλου με την ιδέα ότι ο ιερέας είναι ο άνθρωπος του Θεού επάνω στη γη και με το φόβο ορισμένων ανθρώπων απέναντι στο Θεό οι οποίοι τρέχουνε κάθε τόσο στην εκκλησία...Θα πω στα παιδιά μου τις απόψεις μου αυτές και θα τους εξηγήσω τους λόγους για τους οποίους διαφωνώ όταν βέβαια θα βρίσκονται σε ηλικία που να μπορούν να καταλάβουν όσα θα τους πω...
Εάν θελήσουνε αργότερα να ανακαλύψουνε άλλες θρησκείες και να ασπαστούνε κάποια από αυτές είναι ελεύθερα να το κάνουνε...Θέλουνε να δήλωνουνε άθεοι;;;Οκ κανένα πρόβλημα...Άλλωστε η ορθόδοξη χριστιανική θρησκεία σου δίνει το δικαίωμα της επιλογής...Είσαι ελεύθερος να επιλέξεις οτιδήποτε επιθυμείς...

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 19:51, 13-07-08:

Δεν είναι ίση εκτός και αν πάτε σε ένα κράτος που έχει την ίδια αντιμετώπιση ως προς τον Εβραϊσμό και ως προς Χριστιανισμό. Υπάρχουν και οι εξωγενείς παράγοντες στο περιβάλλον του παιδιού που επηρρεάζουν την διαπαιδαγώγηση του και όχι μόνο οι γονείς του.
Στο θέμα της θρησκείας πάντως, απ'όσο έχω παρατηρήσει, περισσότερο επηρεάζει η οικογένεια.

Αρχική Δημοσίευση από FaniFox
Σε αυτό έχεις δίκιο. Συνήθως έτσι γίνεται...
Βέβαια, εγώ ξέρω κάποιον. Ο πρώην συγκάτοικός μου βαφτίστηκε Χριστιανός στα 35 του γιατί ερωτεύτηκε, διάβασε πολλά για τον Χριστιανισμό και ήθελε να βαφτιστεί και μετά να παντρευτεί με Ορθόδοξο γάμο την καλή του. Αυτός όμως ήταν μάλλον η εξαίρεση του κανόνα.
Απίστευτο!!
Πάντως αυτός έγινε πολύ αφότου είχε φύγει από την επιρροή της οικογένειας του, οπότε δεν αποτελεί αντιπαράδειγμα αν μέχρι τότε ήταν άθεος/άθρησκος.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους