Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,109 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,364 μηνύματα σε 74,666 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι θα διδάξετε στα παιδιά σας στο θέμα της θρησκείας;

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 10:34, 09-08-13:

Θα ακολουθω το εθιμοτυπικα και θα τα διδαξω κυριως να ειναι ανοιχτομυαλα. Εγω προσωπικα πιστευω και ειμαι χριστιανη, θα τα διδαξω την αγαπη. Απο εκει κι επειτα, ας αποφασισουν που θελουν να προσανατολιστουν. Αλλωστε τα παιδια δεν ειναι κτημα μας, ειναι ξεχωριστες προσωπικοτητες. Θα προσπαθησω να τα μαθω να πατουν σταθερα στα ποδια τους, να ακουνε και να φιλτραρουν.. Ελπιζω να τα καταφερω...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Kurosaki

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kurosaki
Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 19 ετών και επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 226 μηνύματα.

O Kurosaki έγραψε στις 12:42, 09-08-13:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Θα ακολουθω το εθιμοτυπικα και θα τα διδαξω κυριως να ειναι ανοιχτομυαλα. Εγω προσωπικα πιστευω και ειμαι χριστιανη, θα τα διδαξω την αγαπη. Απο εκει κι επειτα, ας αποφασισουν που θελουν να προσανατολιστουν. Αλλωστε τα παιδια δεν ειναι κτημα μας, ειναι ξεχωριστες προσωπικοτητες. Θα προσπαθησω να τα μαθω να πατουν σταθερα στα ποδια τους, να ακουνε και να φιλτραρουν.. Ελπιζω να τα καταφερω...

Σαν αγνωστικιστής που είμαι, θα τα αφήσω να διαλέξουν. Σωστό ποστ. Δε μπορώ να τους περάσω τη δική μου ιδέα. Χριστιανός θες αγόρι μου; Χριστιανός γίνε. Άθεος θες; Άθεος μείνε (αφού γεννιόμαστε άθεοι). Δεν υπάρχει κάποια ικανοποιητική εξήγηση για την αρχή του κόσμου, όλα είναι θεωρίες και όποια δέχεται ο καθένας, χωρίς να περιέχει φανατισμό φυσικά και να προκαλεί κακό σε άλλους ανθρώπους, είμαι οκ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

panagiotists13 (Παναγιώτης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη panagiotists13
Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 17 ετών και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,059 μηνύματα.

O panagiotists13 Πανελλήνιες είναι, θα περάσουν έγραψε στις 14:34, 05-02-14:

Στο θέμα της θρησκείας στα παιδιά μου δε θα διδάξω τίποτα.Όποια θρησκεία θέλουν ας ακολουθήσουν.Εγώ είμαι άθεος και δε θα με νοιάξει καθόλου πού θα πιστεύουν!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Απρόσεχτος
Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O Απρόσεχτος έγραψε στις 18:53, 05-03-14:

Γεια σας και απο εμένα.

Η δική μου στάση, (καλύτερα μία στάση απο τις πολλές), θα ήταν στην κατεύθυνση της επεξήγησης σχετικά με την άγνοια.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

apollo11

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη apollo11
Ο apollo11 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

O apollo11 Nor do I want to, nor will I. έγραψε στις 20:23, 06-03-14:

Κυριως θα ηθελα οτι και να πιστευουν να μην απαξιωνουν τις αλλες θρησκειες καθως η θρησκεια ειναι ιερη για τον καθενα. Ακομα και αν σου φαινεται γελοια οφειλεις να την σεβαστεις.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο Απρόσεχτος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 100 μηνύματα.

O Απρόσεχτος έγραψε στις 15:30, 13-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Orient.
Θα τους πω την ιστοριούλα σχετικά με το πώς η θρησκεία έγινε χρήμα και το χρήμα θρησκεία και έπειτα θα τα αφήσω να πάρουν το δρόμο τους...
Είμαι υποχρεωμένος να ομολογήσω την άγνοια μου.
Αγνοώ παντελώς την ιστοριούλα, μήπως ήταν καλύτερα αν την έκανες λίγο λιανώτερα;
Οσο για τον δρόμο που λες οτι θα αφήσεις τα παιδιά σου να πάρουν, είναι σίγουρο οτι θα διαβαίνουν κάποιον δρόμο.

Ομως, πιστεύεις οτι είσαι σε θέση να δείξεις, να εξηγήσεις και να οπλίσεις τα παιδιά σου με την δύναμη της δικής τους γνώμης; Είσαι σίγουρος οτι γνωρίζεις να εξηγήσεις επαρκώς τις θρησκείες; Γιατι απορρίπτοντας αβασάνιστα οποιαδήποτε θρησκεία, δείχνοντας την με το δάχτυλο μας, απλά κρυβόμαστε πίσω απο την αμάθεια μας.

Και εδώ μέσα βλέπω πολλά δάχτυλα.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Απρόσεχτος : 13-03-14 στις 18:00. Αιτία: είναι απόγευμα...
-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη hack3r
Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 17:52, 13-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Απρόσεχτος
Είμαι υποχρεωμένος να ομολογήσω την άγνοια μου.
Αγνοώ παντελώς την ιστοριούλα, μήπως ήταν καλύτερα αν την έκανες λίγο λιανώτερα;
Μια φορά κι έναν καιρό σε ένα μακρινό μέρος ζούσε μια φυλή πρωτόγονων ανθρώπων. Η φυλή ζούσε αρμονικά, οι γυναίκες μαζεύαν καρπούς από τα δέντρα και οι άντρες κυνηγούσαν. Το βράδυ μαζεύονταν όλοι μαζί γύρω από τη φωτιά, τρώγανε και λέγαν ιστορίες για αγρίους. Αρχηγός της φυλής ήταν ο Ουγκ'νο'σμαρτ που ήταν φυσικά ο ψηλότερος και ο δυνατότερος από τους άντρες. Ο Ουγκ'νο'σμαρτ έτρωγε τα καλύτερα κομμάτια κρέατος, είχε όποια γυναίκα ήθελε και ότι έλεγε ήταν διαταγή. Στην ίδια φυλή ζούσε και ο Ουγκ'σο'σμαρτ, που είχε κρυφή επιθυμία να γίνει αρχηγός στη θέση του αρχηγού. Για να γίνει αυτό έπρεπε να προκαλέσει σε μονομαχία τον Ουγκ'νο'σμαρτ και να τον νικήσει μπροστά σε όλη τη φυλή πράγμα αδύνατο καθώς ο Ουγκ'σο'σμαρτ ήταν μικροκαμομένος και αδύναμος.

Καθώς λούφαρε μια μέρα απ'το κυνήγι αράζοντας σε ένα νερόλακκο,ο Ουγκ'σο'σμαρτ είδε ένα κεραυνό να σκάει σε ένα διπλανό δέντρο κάνοντάς το κάρβουνο. Αφού σηκώθηκε από τον κιτρινόχρωμο πλέον νερόλακκο, έκανε να φύγει όταν μια ιδέα καρφώθηκε στο μυαλό του.

"Αδελφοί, αδελφοί τρέξτε να κρυφτείτε" ακούστηκε η πανικόβλητη φωνή του Ουγκ'σο'σμαρτ. Όλοι ξαφνιασμένοι γύρισαν να δουν τι συνέβη. ο Ουγκ'σο'σμαρτ με καταματωμένο πρόσωπο στεκόταν αλαφιασμένος μπροστά στη φυλή. "Μεγάλη συμφορά μας βρήκε, ο Θεός του κεραυνού ο Ιζ'νο'ρίαλ έχει θυμώσει με τη φυλή μας και ετοιμάζεται να μας καταστρέψει." Ο φόβος ζωγραφίστηκε στα πρόσωπα της φυλής, καθώς ο Ουγκ'νο'σμαρτ ξεπρόβαλε από τη καλύβα του απευθύνοντας του τι λόγο . "Και που το ξέρεις εσύ αυτό?" τον ρώτησε. "Καθώς ακολουθούσα τα ίχνη ενός λαγού στο δάσος, ο Ιζ'νο'ρίαλ εμφανίστηκε μπροστά μου, ρίχνοντας ένα κεραυνό σε ένα διπλανό δέντρο για να μου δείξει τη δύναμή του, θα τον ακούσατε κι εσείς." Φοβισμένες ματιές στο βάθος άρχισαν να γνέφουν καταφατικά, καθώς ο Ουγκ'σο'σμαρτ συνέχιζε. "Μου είπε πως ο αρχηγός της φυλής ο Ουγκ'νο'σμαρτ τον προσέβαλε όταν είπε πως είναι ο πιο δυνατός στον κόσμο και γι'αυτό θα καταστρέψει όλη τη φυλή" Άγριες ματιές στράφηκαν πλέον στον Ουγκ'νο'σμαρτ ο οποίος ξεροκατάπιε. "Μη φοβάστε όμως αδελφοί, με κίνδυνο της ζωής μου κατάφερα να πείσω τον Ιζ'νο'ρίαλ να συγχωρήσει τη φυλή μας αν θυσιάσουμε στο βωμό του τον Ουγκ'νο'σμαρτ." Με μιας δυνατές φωνές ακούστηκαν καθώς οι άντρες της φυλής ορμούσαν ομαδικά στον Ουγκ'νο'σμαρτ. Μετά από μια σύντομη πάλη τον ακινητοποίησαν και τον δέσανε σε ένα δέντρο. Ο Ουγκ'σο'σμαρτ τον πλησίασε φωνάζοντας "Ω μεγάλε Ιζ'νο'ρίαλ δέξου αυτή θυσία στο όνομά σου. Σου παραδίδουμε αυτόν που σε προσέβαλλε για να τον τιμωρήσεις." Με μια μαχαιριά στη καρωτίδα ο Ουγκ'νο'σμαρτ άρχισε να βλέπει τα ραδίκια ανάποδα.

Ο Ιζ'νο'ρίαλ φυσικά δεν κατέστρεψε τη φυλή καθώς η οργή του εξευμενίστηκε. Ο Ουγκ'σο'σμαρτ ο αγαπητός του Θεού έγινε ο νέος αρχηγός της φυλής. Έτρωγε τα καλύτερα κρέατα, είχε όποια γυναίκα ήθελε και ότι έλεγε ήταν διαταγή.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Απρόσεχτος έγραψε στις 18:11, 13-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Μια φορά κι έναν καιρό σε ένα μακρινό μέρος ζούσε μια φυλή πρωτόγονων ανθρώπων. Η φυλή ζούσε αρμονικά, οι γυναίκες μαζεύαν καρπούς από τα δέντρα και οι άντρες κυνηγούσαν. Το βράδυ μαζεύονταν όλοι μαζί γύρω από τη φωτιά, τρώγανε και λέγαν ιστορίες για αγρίους. Αρχηγός της φυλής ήταν ο Ουγκ'νο'σμαρτ που ήταν φυσικά ο ψηλότερος και ο δυνατότερος από τους άντρες. Ο Ουγκ'νο'σμαρτ έτρωγε τα καλύτερα κομμάτια κρέατος, είχε όποια γυναίκα ήθελε και ότι έλεγε ήταν διαταγή.
Δεν είμαι σε θέση να καταλάβω σε ποιο σημείο συνδέεται ένας πεινασμένος για κομάτια κρέατος και για γυναίκες, με την θρησκεία και το χρήμα.
Κατα τα άλλα, μια ιστορία για αγρίους είναι. Ανεπιφύλακτα δηλώνω οτι εγώ δεν είμαι άγριος.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο hack3r αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,551 μηνύματα.

O hack3r έγραψε στις 18:46, 13-03-14:

Δεν είμαι σε θέση να καταλάβω σε ποιο σημείο συνδέεται ένας πεινασμένος για κομάτια κρέατος και για γυναίκες, με την θρησκεία και το χρήμα.
Κατα τα άλλα, μια ιστορία για αγρίους είναι. Ανεπιφύλακτα δηλώνω οτι εγώ δεν είμαι άγριος.
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως η κοινωνία μας δεν είναι μια κοινωνία αγρίων και πως εσύ ανεπιφύλακτα δεν είσαι ένας απ'αυτούς?

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 19:56, 13-03-14:

Βασικά επειδή έχω πέσει και εγώ θύμα σαν παιδί στο θέμα της θρησκείας δεν θα επιθυμούσα να ανακυκλωθεί η ιστορία και στα δικά μου παιδιά.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Απρόσεχτος έγραψε στις 18:52, 14-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Ξεχασμένος
Τι σε κάνει να πιστεύεις πως η κοινωνία μας δεν είναι μια κοινωνία αγρίων και πως εσύ ανεπιφύλακτα δεν είσαι ένας απ'αυτούς?
Αν θες να μιλήσουμε για εμένα και ποιος είμαι, θα σου πω οτι δεν έχει καμιά σημασία.
Αν θες να μιλήσουμε για την κοινωνία των αγρίων, ούτε αυτό έχει σημασία.
Οσον αφορά στο θέμα μας, θα σου πω να ψάξεις βαθύτερα πριν εκθέσεις τις απόψεις σου, τις οποίες θεωρώ καθ' όλα σεβαστές.
Ασχέτως αν τις αποδέχομαι ή όχι...

Αρχική Δημοσίευση από Zithos
Βασικά επειδή έχω πέσει και εγώ θύμα σαν παιδί στο θέμα της θρησκείας δεν θα επιθυμούσα να ανακυκλωθεί η ιστορία και στα δικά μου παιδιά.
Μήπως θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις σχετικά, για να μπορέσουμε να πάρουμε θέση;

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nefeli Graf : 15-03-14 στις 00:03. Αιτία: Merge posts/ Συνεχόμενα μηνύματα.
Παράθεση

Zithos

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Zithos
Ο Zithos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 264 μηνύματα.

O Zithos έγραψε στις 20:02, 14-03-14:

Μήπως θα μπορούσες να μας διαφωτίσεις σχετικά, για να μπορέσουμε να πάρουμε θέση;
Είναι κατανοητό πιστεύω, είχα πιστέψει και εγώ σε κάποιον θεό όπως μας τον παρουσιάζουν στο Κατηχητικό αλλά τελικά αποδείχτηκε οτι ήταν λάθος μου.

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 412 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 20:27, 14-03-14:

παντως το μαθημα των θρησκευτικων δεν εχω καταλαβει τι νοημα εχουν και το διδασκουν μεχρι το λυκειο...εντελως σπαταλη χρονου

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Gate4
H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 22:28, 14-03-14:

Το μάθημα των θρησκευτικών σε προσφέρει αυτό που στο δημοτικό λέγαμε ελεύθερη ώρα.

Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Απρόσεχτος έγραψε στις 18:57, 17-03-14:

Αρχική Δημοσίευση από Zithos
Είναι κατανοητό πιστεύω, είχα πιστέψει και εγώ σε κάποιον θεό όπως μας τον παρουσιάζουν στο Κατηχητικό αλλά τελικά αποδείχτηκε οτι ήταν λάθος μου.
Στο κατηχητικό, μαθαίνεις κάποιες έννοιες.
Ομως για να εμβαθύνεις στην επεξήγηση της έννοιας στο τί σημαίνει " Θεός", χρειάζεσαι βαθύτερες γνώσεις.
Αρχικά, ψάξε για την ΚΑΜΠΑΛΑ. Αργότερα, ψάξε για τον Βουδισμό. Αν θες, μπορείς να ψάξεις και για το Ισλάμ.
Καλό θα είναι να ψάξεις και για τον Σατανισμό και τις επιδράσεις του στην σύγχρονη εποχή μας. (τον συναντάς εκεί που δεν το περιμένεις και ιδιαίτερα σε νέους που προσπαθούν κάτι να πουν για τα δρώμενα γύρω τους, μέσα στην άγνοια τους). Κάποιες φορές βέβαια, φτάνουν και σε αδιανόητες πράξεις-εγκλήματα.

Οταν ψάξεις καλά και μπορείς να έχεις μέτρο σύγκρισης, τότε ψάξε με ωριμότερη γνώση και τον Χριστιανισμό. (δεν σου λέω να ψάξεις για τον Καθολικισμό, τους Προτεστάντες, (μεγάλη η δύναμη τους στα πολιτικά δρώμενα), για να μη σε μπερδέψω και γιατι αποτελούν νεωτερισμούς της Χριστιανικής Θρησκείας).

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Απρόσεχτος : 17-03-14 στις 19:00.
Παράθεση

Bethany

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bethany
H Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Bethany έγραψε στις 19:05, 30-11-14:

αν ποτε κανω παιδια..θα τους διδαξω αυτο που πιστευω αληθινο..τον χριστιανισμο..
θα προσπαθησω να κανω το καλυτερο,γιατι εξαλλου αυτο θελουν ολοι για τα παιδια τους
πιστευω βασικα πως εχω διαφωτιστει σε αρκετα θεματα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 20:04, 30-11-14:

Αρχικός μου στόχος δεν είναι να τα κάνω να πιστέψουν αλλά να μάθουν να σέβονται τα πιστεύω των άλλων, να μην κατακρίνουν τις επιλογές του καθένα και να μην επιβάλλουν την άποψή τους σε θέματα που αφορούν αποκλειστικά τον καθένα. Αφού μάθουν το σεβασμό, θα τους μιλήσω για την επίσημη θρησκεία του κράτους στο οποίο θα ζούμε ( αν δεν είναι η Ελλάδα πχ και είναι η Γερμανία όπου κυρίως είναι καθολικοί, λουθηρανοί κλπ θα τους μιλήσω και για την ορθόδοξη εκκλησία). Και εγώ πιστεύω όμως δεν μπορώ να επιβάλλω σε κανέναν να κάνει το ίδιο. Είναι καθαρά δικό του θέμα...

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 23:13, 21-01-15:

Οι γονείς μου σε μένα, παρά το γεγονός ότι ήταν άθρησκοι, κράτησαν χαλαρή στάση, στις ερωτήσεις που έκανα, μου παρέθεταν όλες τις απόψεις και με άφηναν να διαλέγω. Παρόμοια τακτική μάλλον θα κρατήσω στα παιδιά μου. Όμως, νομίζω ότι θα είμαι πιο προσεκτικός, καθώς θα πρέπει να τα προφυλάξω από την αθέμιτη υπέρ της θρησκείας προπαγάνδα με την οποία δηλητηριάζονται τα παιδιά από το κράτος, το σχολείο και τα ΜΜΕ. Εδώ, έτος 2015, φτάσαμε στο σημείο να ανακηρύσσεται “άγιος” ένας ξεκουτιασμένος γεράκος και τα κανάλια να πανηγυρίζουν για αυτό. Έλεος;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Γεωλόγος και μας γράφει απο Λιχτενστάιν (Ευρώπη). Έχει γράψει 18,059 μηνύματα.

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 23:18, 21-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Οι γονείς μου σε μένα, παρά το γεγονός ότι ήταν άθρησκοι, κράτησαν χαλαρή στάση, στις ερωτήσεις που έκανα, μου παρέθεταν όλες τις απόψεις και με άφηναν να διαλέγω. Παρόμοια τακτική μάλλον θα κρατήσω στα παιδιά μου. Όμως, νομίζω ότι θα είμαι πιο προσεκτικός, καθώς θα πρέπει να τα προφυλάξω από την αθέμιτη υπέρ της θρησκείας προπαγάνδα με την οποία δηλητηριάζονται τα παιδιά από το κράτος, το σχολείο και τα ΜΜΕ. Εδώ, έτος 2015, φτάσαμε στο σημείο να ανακηρύσσεται “άγιος” ένας ξεκουτιασμένος γεράκος και τα κανάλια να πανηγυρίζουν για αυτό. Έλεος;

Αχ με άρεσε πολύ αυτό που είπε ο ξάδερφος μου στη μάνα του "500 χιλιόμετρα ανατολικά θα σκότωνες κόσμο για το ισλάμ τι το παίζεις χριστιανοταλιμπάν."
Καλά αυτό για τον παστίτσιο μη το πεις πουθενά θα σε πάρουν με τις πέτρες ;3

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

buffon85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη buffon85
H buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 500 μηνύματα.

H buffon85 . έγραψε στις 02:34, 22-01-15:

τιποτα. θα τα κρατησω οσο πιο μακρια απο την θρησκεια μπορω, απο την εκκλησια δεν το συζητω καν. την βαπτιση μαλλον δεν θα την αποφυγω αλλα θα ειναι η μοναδικη επαφη.
ο ανθρωπος δεν χρειαζεται παραμυθια για να αποκτησει αξιες και ηθικη.

Παράθεση

Bethany

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Bethany
H Bethany αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 58 μηνύματα.

H Bethany έγραψε στις 16:10, 22-01-15:

Εδώ, έτος 2015, φτάσαμε στο σημείο να ανακηρύσσεται “άγιος” ένας ξεκουτιασμένος γεράκος και τα κανάλια να πανηγυρίζουν για αυτό. Έλεος;

αν προσέξεις λίγο την ιστορία του πριν τον χαρακτηρίσεις, θα δεις πράγματα που εμείς ούτε να τα διαννοηθούμε δεν θα μπορούσαμε, πόσο μάλλον να τα κάναμε. Πώς γίνεται λοιπόν ένας ''κουτόγερος '' να έχει τέτοια οικειότητα με άγρια ζώα;
Μήπως να διάβαζες λίγο πριν τον χαρακτηρίσεις έτσι;

Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Panos188
Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 926 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 16:53, 22-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από buffon85
τιποτα. θα τα κρατησω οσο πιο μακρια απο την θρησκεια μπορω, απο την εκκλησια δεν το συζητω καν. την βαπτιση μαλλον δεν θα την αποφυγω αλλα θα ειναι η μοναδικη επαφη.
ο ανθρωπος δεν χρειαζεται παραμυθια για να αποκτησει αξιες και ηθικη.
Γιατί να μην αποφύγεις τη βάπτιση;

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 17:49, 22-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Panos188
Πιέσεις του κοινωνικού περίγυρου.. Ειδικά των γονιών..

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,363 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 18:53, 22-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Gate4
Θεωρώ μεγάλο λάθος ένα ζευγάρι να κάνει πράγματα που δεν θέλει, υποκύπτοντας σε πιέσεις, ακόμα και των γονιών.
Αρχική Δημοσίευση από Bethany
αν προσέξεις λίγο την ιστορία του πριν τον χαρακτηρίσεις, θα δεις πράγματα που εμείς ούτε να τα διαννοηθούμε δεν θα μπορούσαμε, πόσο μάλλον να τα κάναμε. Πώς γίνεται λοιπόν ένας ''κουτόγερος '' να έχει τέτοια οικειότητα με άγρια ζώα; Μήπως να διάβαζες λίγο πριν τον χαρακτηρίσεις έτσι;
Δηλαδή ήταν και θηριοδαμαστής ο "άγιος"; Τελικά οι "πιστοί" με τέτοια "επιχειρήματα" μόνοι τους ευτελίζουν την πίστη τους. Επειδή έχω διαβάσει σχετικά, τίποτα ουσιαστικό δεν βρήκα, αλλά θυμάμαι και κάτι αιματοβαμμένες "προφητείες" σύμφωνα με τις οποίες οι Ρώσοι θα πολεμήσουν τους Τούρκους για χάρη μας και θα μας δώσουν πίσω την Πόλη. Έλεος!!!!

Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

Ο Ριχάρδος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 926 μηνύματα.

O Panos188 έγραψε στις 19:35, 22-01-15:

Έλα, αυτά είναι χαζομάρες. Θα υποκύψεις σε πιέσεις των γονιών σου σε θέμα που αφορά το παιδί σου; Και που στο κάτω κάτω, είναι μια συνήθεια που θεωρείς κι εσύ η ίδια βλακκώδη.

Παράθεση

hack3r

Αποκλεισμένος χρήστης

O hack3r έγραψε στις 19:40, 22-01-15:

Θα τα βάφτιζα μόνο αν επέμενε η γυναίκα μου, δηλαδή αν είχε πρόβλημα με το να μη βαφτιστούν(να πιστεύει ότι θα παν στη κόλαση κτλ). Βέβαια δε ξέρω αν θα έκανα παιδιά με μια τέτοια γυναίκα εξαρχής αλλά ποτέ μη λες ποτέ.

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 19:47, 22-01-15:

Ωραια τα ειχα πει τοτε. Εξακολουθω να πιστευω τα ιδια.
Κατι επιπλεον- εγω θα τα βαφτισω!

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 21:58, 22-01-15:

Θεωρώ μεγάλο λάθος ένα ζευγάρι να κάνει πράγματα που δεν θέλει, υποκύπτοντας σε πιέσεις, ακόμα και των γονιών.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Έλα, αυτά είναι χαζομάρες. Θα υποκύψεις σε πιέσεις των γονιών σου σε θέμα που αφορά το παιδί σου; Και που στο κάτω κάτω, είναι μια συνήθεια που θεωρείς κι εσύ η ίδια βλακκώδη.
Κοίτα επειδή έχει καταντήσει κοσμηκό γεγονός η βάφτηση και οι παππούδες έχουν θέμα με αυτό ε ναι μερικοί βαφτίζουν και λένε ντάξυ. Διαφωνώ βεβαία γενικά με τη βάφτηση γιατί ακόμα και να πιστεύει κάποιος δεν μπορεί να το επιβάλει στο παιδί του. Αλλά έχει να κάνει με το πως σκέφτεται ο καθένας φαντάζομαι.

Παράθεση

Bemanos (Μοριακός Αρχιτέκτονας)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bemanos
Ο Μοριακός Αρχιτέκτονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Χημικός . Έχει γράψει 1,819 μηνύματα.

O Bemanos έγραψε στις 22:23, 22-01-15:

lel απο την μια λετε οτι θελετε να ειναι ανοικτομυαλα τα παιδια και να διαλεξουν οτι θελουν ,απο την αλλη θα τα υποβαλετε ,χωρις την συγκαταθεση τους σε παγανιστικες τελετες τυπου 'βαπτιση' . Hypocrisy much?

Παράθεση

BILL4

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη BILL4
Ο BILL4 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 22 ετών . Έχει γράψει 305 μηνύματα.

O BILL4 έγραψε στις 22:49, 22-01-15:

Εδώ, έτος 2015, φτάσαμε στο σημείο να ανακηρύσσεται “άγιος” ένας ξεκουτιασμένος γεράκος και τα κανάλια να πανηγυρίζουν για αυτό. Έλεος;
Λογικά θα τον γνώρισες από κοντά και θα διάβασες και τα βιβλία του για να διαμορφώσεις μια τόσο απόλυτη άποψη.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL4 : 22-01-15 στις 22:52.
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 22:59, 22-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Bemanos
lel απο την μια λετε οτι θελετε να ειναι ανοικτομυαλα τα παιδια και να διαλεξουν οτι θελουν ,απο την αλλη θα τα υποβαλετε ,χωρις την συγκαταθεση τους σε παγανιστικες τελετες τυπου 'βαπτιση' . Hypocrisy much?
Τς τς τς
Ειδες ανθρωποι που υπαρχουν;
Σα δε ντρεπονται οι υποκριτες!!!

Παράθεση

Panos188 (Ριχάρδος)

Περιβόητο Μέλος

O Panos188 έγραψε στις 01:37, 23-01-15:

Τς τς τς
Ειδες ανθρωποι που υπαρχουν;
Σα δε ντρεπονται οι υποκριτες!!!
Γιατί, τι ακριβώς σε χάλασε σ' αυτό που είπε;

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 01:47, 23-01-15:

Γιατί, τι ακριβώς σε χάλασε σ' αυτό που είπε;
Σε μενα αναφεροταν και συμφωνησα μαζι του
Καταλαβου; ^^

Παράθεση

buffon85

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη buffon85
H buffon85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Άνεργος/η και μας γράφει απο Νέος Κόσμος (Αττική). Έχει γράψει 500 μηνύματα.

H buffon85 . έγραψε στις 02:03, 23-01-15:

Θελει ο αντρας μου.. Ασχετα αν ειναι ο κλασικος χριστιανος που εκκλησια βλεπει μονο πασχα.

Με την βαφτιση διαφωνω απολυτα. Απεχω πληρως πολλα χρονια τωρα απο οτιδηποτε χριστιανικο. Απο ολα τα φοβερα της χρ.θρησκειας η βαφτιση ειναι μακραν το χειροτερο διοτι αφορα ενα μωρο, το πιο αθωο πλασμα. Τεσπα παιδι δεν εχω, μεχρι τοτε μπορει να αλλαξει κατι.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη buffon85 : 23-01-15 στις 02:13.
Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 12:41, 23-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από buffon85
Απο ολα τα φοβερα της χρ.θρησκειας η βαφτιση ειναι μακραν το χειροτερο διοτι αφορα ενα μωρο, το πιο αθωο πλασμα.
Με εκνευρίζει το γεγονός ότι υποτίθεται έχουμε ανεξιθρησκεία αλλά οι γονείς παίρνουν την απόφαση να εντάξουν ένω μωρό σε μία θρησκεία με το έτσι θέλω. Επίσης υποτίθεται ότι δεν επιτρέπεται ο προσηλιτισμός αλλά με τη βάφτηση αυτό ακριβώς δεν γίνεται; Και το θέμα είναι ότι η εκκλησία έχει δύναμη από τα τόσα νούμερα χριστιανών (όπου οι περισσότεροι δεν έχουν επαφή με τη θρησκεία) όχι τίποτα άλλο..

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma Libre
H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 14:53, 23-01-15:

Δε ξέρω αν θα το τηρήσω, αλλά σκέφτομαι αρχικά να τα βαπτίσω σε μια μεγάλη ηλικία (κάπου στα 5) και να τα αφήσω να διαλέξουν μόνα τους.
Δεν θα'θελα τα παιδιά μου να τηρούν τη θρησκεία απο υποχρέωση πάντως.

Αν είναι να πιστεύουν σε κάτι, ας το κάνουν απο επιλογή.

Παράθεση

memento_mori

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη memento_mori
H memento_mori αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 104 μηνύματα.

H memento_mori έγραψε στις 18:24, 23-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από Alma Libre
Δε ξέρω αν θα το τηρήσω, αλλά σκέφτομαι αρχικά να τα βαπτίσω σε μια μεγάλη ηλικία (κάπου στα 5) και να τα αφήσω να διαλέξουν μόνα τους.
Δεν θα'θελα τα παιδιά μου να τηρούν τη θρησκεία απο υποχρέωση πάντως.

Αν είναι να πιστεύουν σε κάτι, ας το κάνουν απο επιλογή.
Δεν το αφήνεις και να διαλέξει,από την στιγμή που το βαφτίζεις.
Και όχι,η ηλικία των 5 δεν είναι για να παίρνεις αποφάσεις. Και εγώ στα 7 μου είπα,ντάξει βαφτίστε με. Αν με ρωτούσαν 10 χρόνια αργότερα,θα έδινα ακριβώς την αντίθετη απάντηση.
Όσον αφορά τα δικά μου παιδιά,αν κάνω ποτέ,θα τα διδάξω τρόπους,αγάπη και συμπόνοια για τον συνάνθρωπο. Παραμύθια θα μάθει και στο σχολείο.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,214 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 10:35, 24-01-15:

Αρχική Δημοσίευση από memento_mori
Δεν το αφήνεις και να διαλέξει,από την στιγμή που το βαφτίζεις.
Και όχι,η ηλικία των 5 δεν είναι για να παίρνεις αποφάσεις. Και εγώ στα 7 μου είπα,ντάξει βαφτίστε με. Αν με ρωτούσαν 10 χρόνια αργότερα,θα έδινα ακριβώς την αντίθετη απάντηση.
Όσον αφορά τα δικά μου παιδιά,αν κάνω ποτέ,θα τα διδάξω τρόπους,αγάπη και συμπόνοια για τον συνάνθρωπο. Παραμύθια θα μάθει και στο σχολείο.
Προφανώς όμως το παιδί στα 5 έχει περισσότερη κρίση απο το παιδί στα 2 και στον χρόνο που τα βαπτίζουν συνήθως.
Γενικά δεν είμαι ιδιαίτερα φίλος της βάπτισης σε μικρή ηλικία και το κατάλαβα πρόσφατα γιατί ντάξει και μένα χριστιανή με βαπτίσανε και χριστιανή παραμένω - χωρίς να φανατίζομαι βέβαια ή να προσπαθώ να αποδείξω την ανωτερότητα της δικής μου θρησκείας στους άλλους.

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 11:19, 24-01-15:

Προφανώς όμως το παιδί στα 5 έχει περισσότερη κρίση απο το παιδί στα 2 και στον χρόνο που τα βαπτίζουν συνήθως..
Δεν μπορεί να έχει ολοκληρωμένη άποψη στα 5 του χρόνια για αυτό το θέμα σε καμία περίπτωση.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 11:48, 24-01-15:

Δεν μπορεί να έχει ολοκληρωμένη άποψη στα 5 του χρόνια για αυτό το θέμα σε καμία περίπτωση.
Δεν είπα πως έχει ολοκληρωμένη άποψη, αλλά περισσότερη κρίση.
Όπως και να το κάνουμε άλλο να είναι μωρό και να μην έχει ιδέα τι είναι η θρησκεία και άλλο να είναι παιδάκι, να του μιλήσεις για τη θρησκεία, να καταλάβει ορισμένα πράγματα.
Εδώ ενήλικες και δεν έχουν ολοκληρωμένη άποψη για θρησκεία, θα έχουν τα παιδάκια;

Παράθεση

Gate4 (Ηägring)

Επιφανές Μέλος

H Gate4 Θα τα παρατήσω όλα και θα γίνω βαμπίρ.~ έγραψε στις 12:32, 24-01-15:

Δεν είπα πως έχει ολοκληρωμένη άποψη, αλλά περισσότερη κρίση.
Όπως και να το κάνουμε άλλο να είναι μωρό και να μην έχει ιδέα τι είναι η θρησκεία και άλλο να είναι παιδάκι, να του μιλήσεις για τη θρησκεία, να καταλάβει ορισμένα πράγματα.
Εδώ ενήλικες και δεν έχουν ολοκληρωμένη άποψη για θρησκεία, θα έχουν τα παιδάκια;
Το θέμα είναι ότι ένα 5χρονο δεν θα μπορέσει να κρίνει αυτά που θα του πεις. Είναι μωρό και δεν έχει ιδέα τι πάει να πει θρησκεία. Ο άνθρωπος πρέπει να μεγαλώσει να ψαχτεί σχετικά με το θέμα και να αποφασίσει μόνος του τι θα κάνει με αυτό. Όπως λες ούτε οι ενήληκες δεν είναι σίγουροι με αυτό οπότε είναι ακόμα πιο "κουλό" να βαφτίζουμε παιδιάκια που ούτε την έννοια του τι είναι θεός/θρησκεία δεν μπορούν να συλάβουν.

Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε στις 12:49, 24-01-15:

Το θέμα είναι ότι ένα 5χρονο δεν θα μπορέσει να κρίνει αυτά που θα του πεις. Είναι μωρό και δεν έχει ιδέα τι πάει να πει θρησκεία. Ο άνθρωπος πρέπει να μεγαλώσει να ψαχτεί σχετικά με το θέμα και να αποφασίσει μόνος του τι θα κάνει με αυτό. Όπως λες ούτε οι ενήλικες δεν είναι σίγουροι με αυτό οπότε είναι ακόμα πιο "κουλό" να βαφτίζουμε παιδάκια που ούτε την έννοια του τι είναι θεός/θρησκεία δεν μπορούν να συλλάβουν.
Γιατί επαναλαμβάνουμε ακριβώς τα ίδια;
Αφού τα ίδια λέμε και οι δύο. Απλώς εγώ θεωρώ ένα παιδάκι 5 χρονών πιο ικανό να πάρει κάποιες επιλογές απο ένα μικρότερο.
Χωρίς να θεωρώ τα παιδιά ικανά να αποκτήσουν μια καθαρά δική τους κρίση, αφού σε όλη τη ζωή μας προσαρμοζόμαστε στο περιβάλλον.
Δηλαδή άθεοι οι γονείς, άθεο το παιδί. Χριστιανοί γονείς, χριστιανός το παιδί. Και ούτω καθεξής.
Το θέμα είναι να ξεκολλήσουμε λίγο και να αφήσουμε το παιδί να διαλέξει, όχι να αποφασίζουμε εμείς γι'αυτό.

Γιατί στην ουσία, δεν έχει σημασία αν λέγεται Θεός, Ιεχωβά, Αλλάχ ή Κτίστης. Σημασία έχει οτι είναι το ανώτερο ον που έχουμε την ανάγκη να πιστέψουμε.

Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Απρόσεχτος έγραψε στις 00:37, 24-02-15:

[Εδώ, έτος 2015, φτάσαμε στο σημείο να ανακηρύσσεται “άγιος” ένας ξεκουτιασμένος γεράκος και τα κανάλια να πανηγυρίζουν για αυτό. Έλεος;[/COLOR][/SIZE][/FONT]

Λάθος τα λες.

Φτάσαμε στο 2015 και η ανεγκεφαλίτιδα, τείνει να πάρει διαστάσεις θεομηνίας.

Γιατι απο τη μια μεριά υπάρχουν άνθρωποι, που βίωσαν θαύματα απο τον Αγιο Παϊσιο και απο την άλλη εσύ που δεν γνωρίζω τους βαθύτερους λόγους στην διαφωνία που έχεις.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πουπουλίνα : 24-02-15 στις 19:58. Αιτία: Προσαρμογη στους ορους χρησης
-4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aye

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη aye
H aye αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 571 μηνύματα.

H aye hey man, nice shot έγραψε στις 12:57, 24-02-15:

Δεν θα τα βαφτίσω. Θα τα προτρέψω όμως να ενημερωθούν για την χριστιανική θρησκεία και να έχουν μια γενική και αντικειμενική εικόνα και για τις υπόλοιπες θρησκείες. Ύστερα ας επιλέξουν τα ίδια τι τους εκφράζει καλύτερα και αν επιθυμούν να βαφτιστούν χριστιανοί στην πορεία της ζωής τους, ας το κάνουν. Η θρησκεία είναι προσωπική υπόθεση οπότε αν νιώσουν την ανάγκη να πιστέψουν σε Θεό δεν θα τα εμποδίσω. Δεν με απασχολεί το τι θα επιλέξουν αλλά θα θέλω τα ίδια να γνωρίζουν γιατί διάλεξαν να ακολουθήσουν την όποια πορεία.

Παράθεση

Απρόσεχτος

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O Απρόσεχτος έγραψε στις 01:45, 25-03-15:

[FONT=Calibri][SIZE=2][COLOR=#222222]Οι γονείς μου σε μένα, παρά το γεγονός ότι ήταν άθρησκοι, κράτησαν χαλαρή στάση, στις ερωτήσεις που έκανα, μου παρέθεταν όλες τις απόψεις και με άφηναν να διαλέγω. Παρόμοια τακτική μάλλον θα κρατήσω στα παιδιά μου. Όμως, νομίζω ότι θα είμαι πιο προσεκτικός, καθώς θα πρέπει να τα προφυλάξω από την αθέμιτη υπέρ της θρησκείας προπαγάνδα με την οποία δηλητηριάζονται τα παιδιά από το κράτος, το σχολείο και τα ΜΜΕ. Εδώ, έτος 2015,

φτάσαμε στο σημείο να ανακηρύσσεται “άγιος”

ένας ξεκουτιασμένος γεράκος και τα κανάλια να πανηγυρίζουν για αυτό. Έλεος;...
Η αντίθεση σου σχετικά με την αγιοποίηση του τότε γέροντα "Παϊσίου" και νύν Αγίου Παϊσίου, θα είχε υπόσταση αν και μόνο αν τοποθετηθείς σχετικά με τα όρια που αποδέχεσαι εσύ ως αφετηρία προς Αγιοποίηση ανθρώπων. Αναφέρομαι γενικά για να μην δώσω αφορμή να πλατειάσει η κουβέντα.

Υ.Γ. κάποτε κάποιος είχε κάνει δώρο ένα κουτί απο γλυκά και είχε βάλει μέσα κάτι το εξαιρετικά απαίσιο για να τον πικάρει.

Ο αποδέκτης δεν αντέδρασε καθόλου, αν και ήταν άνθρωπος των γραμμάτων.

Αφού ήρθε η ημέρα της ονομαστικής εορτής του αποστολέα, ήρθε και η σειρά του να γίνει αποδέκτης ενός δώρου, απο αυτόν που είχε αποδεχτεί, ας την ονομάσουμε φάρσα.

Μέσα στο κουτί είχε λουλούδια και ένα σημείωμα που έγραφε:

ο καθένας δίνει αυτό που έχει.

Απο εμένα θα πω πως, αν δεν αγαπήσουμε τον εαυτό μας, πώς είναι δυνατό να αγαπήσουμε τους άλλους;
Πώς είναι δυνατό να μην είμαστε σκληροί, μέσα στην εποχή της αμφισβήτησης των πάντων;

Και αφού γκρεμίσουμε τα αμφισβητούμενα, απο πού θα αντλήσουμε την γνώση να φτιάξουμε αυτά που θα αντικαταστήσουν τα γκρεμισμένα απο εμάς;
Και αν το σχέδιο είναι να μας βάλουν να γκρεμίσουμε, πώς θα αντιληφθούμε οτι μας έκαναν υποχείρια τους, μέσα στην άγνοια μας;

Με φοβίζει η άγνοια μας σήμερα...

ΝΑΙ!!! Καί η δική μου...δυστυχώς...

Παράθεση

alin

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη alin
H alin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.

H alin έγραψε στις 16:58, 01-04-15:

Εξαιρετικό θέμα! Και η τοποθετηση του Dias ενδεχομενως η πιο ειλικρινής .

Παράθεση

Coptic

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Coptic
Ο Coptic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 15 μηνύματα.

O Coptic έγραψε στις 20:00, 14-10-16:

Εγώ όπως είπα είμαι μισός Κόπτης μισός Αρμένιος.Οι γονείς μου είναι και οι δύο θρήσκοι χριστιανοί που γεννήθηκαν σε χώρες με μουσουλμανική πλειοψηφία.Ο πα΄τερας μου που είναι Κόπτης κατάγεται από την Αλεξάνδρεια της Αιγύπτου και η μητέρα μου που είναι Αρμένισα που γεννήθηκε στην Κωνσταντινούπολη.Έχω ακόμα συυγγενείς σε αυτές τις πόλεις και πάω συχνά.Και οι Κόπτες και Αρμένιοι είμαστε πολύ θρήσκοι λαοί προτιμάμε να πεθάνουμε αλλά δεν αλλάζουμε θρησκεία.Αν δείτε ειδήσεις θα δείτε τι εννοώ....όμως δε κάνουμε ιερούς πολέμους ωες Ορθόδοξοι λαοί και οι δύο είμαστε μόνο θρήσκοι όχι ταλιμπάν....Τα παιδιά μου αν με αξιώσει ο Θεός να τα δω θα λάβουν χριστιανική Ορθόδοξη ανατροφή(Κόπτικη και Αρμένικη) και θα είναι μέλη και της Αρμενικής Εκκλησίας και της Κοπτικής όπως εγώ....Άλλωστε και οι Κόπτες και οι Αρμένιοι είναι εκτός από πολύ θρήσκοι ακόμα και τα νέα άτομα όπως εγώ εθνοθρησκευτικοί λαοί δηλαδή χωρίς θρησκεία δεν υφίσταται εθνική ταυτότητα....Ας πούμε οι νεαροί Κόπτες και οι νεαροί Αρμένιοι πάμε εκκλησία πολύ συχνά(1-2 φορές τη βδομάδα)...
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:25, 15-10-16:

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 12:53, 15-10-16:

Από ποιο βιβλίο είναι η παραπάνω εικόνα;
Παράθεση

Scandal (Πέτρος)

Tech Manager

Το avatar του χρήστη Scandal
Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Web developer και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 3,070 μηνύματα.

O Scandal έγραψε στις 12:58, 15-10-16:

Αρχική Δημοσίευση από Deutsch... Lover
Από ποιο βιβλίο είναι η παραπάνω εικόνα;
Πρέπει να είναι από το βιβλίο θρησκευτικών μεταξύ των τάξεων Α' με Γ' δημοτικού.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους