Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,179 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Το Καλό και το Κακό

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Isiliel
H Φεγγάρω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9,049 μηνύματα.

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 08:58, 02-05-08:

Από τις πρώτες στιγμές που αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο, μας μαθαίνουν να διαχωρίζουμε το Καλό από το Κακό.

Τι είναι τελικά αυτό το Καλό και το Κακό και πόσο απόλυτα είναι;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 09:21, 02-05-08:

Αγαπητή Isiliel, έτσι για ξεκίνημα της πολύ ενδιαφέρουσας (πάντα) "απορίας" (σου), θα έλεγα, ότι για τους ανθρώπους καλό είναι ό,τι προάγει τη ζωή προς το ατελεύτητό της, ενώ κακό, ό,τι εμποδίζει αυτή την προαγωγή.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Dark_kronos
Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,569 μηνύματα.

O Dark_kronos Όλα είναι ψεύτικα έγραψε στις 14:37, 02-05-08:

Αυτο ειναι στην κριση του καθενος βαση των αποψεων του και του τι θελει και δεν θελει.... Κατι ειναι καλο για μενα, κακο για σενα και αδιαφορο για καπιων τριτο...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

iJohnnyCash (Panayotis Yannakas)

Founder

Το avatar του χρήστη iJohnnyCash
Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Επιχειρηματίας . Έχει γράψει 16,004 μηνύματα.

O iJohnnyCash έγραψε στις 21:19, 02-05-08:

Γιατί νομίζω ότι το καλό και το κακό εξαρτάτε από την ηθική της κοινωνίας και όχι από την προσωπική ηθική;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 21:22, 02-05-08:

Το απόλυτο καλό και κακό προϋπήρχε του θεού και του διάβολου (θρησκεία)
Όμως όχι όπως τα γνωρίζουμε… Εννοώντας καλό και κακό αναφέρομε στο απόλυτο σαφής ειλικρινείς πραγματικό ως οντότητα το όπιο δεν ορίζετε από θνητούς.. Κάθε πολιτισμός και κάθε θρησκεία αναφέρετε ως επακόλουθο μίας πράξης Π.χ το να σκοτώσουμε έναν άνθρωπο στον δικό μας πολιτισμό θεωρείται κακό ωμός σε άλλους καλό γιατί αποκτούν την εύνοια τον «θεών»…Μια δύναμη αόριστη χωρίς «κανόνες»..έχετε αναρωτηθεί ποτέ όταν βλέπετε ένα γιν γιανκ τι είστε? Το μεγαλύτερο ποσοστό τον ανθρώπων βλέπει τον εαυτό του σε ένα από τα 2 σύμβολα μικρό ποσοστό βλέπει τον εαυτό του σαν την νοητή διαχωριστικοί γραμμή που χωρίζει αυτά τα 2 και ακόμα πιο μικρό σαν την «ύλη» που περιβάλει αυτα…Το να διαλέγουμε τι είμαστε είναι πράξης ανούσια το να γνωρίζουμε τι είμαστε φανερώνει δύναμη όμως λίγο γέλια αν καταλάβουμε πως δεν είμαστε τίποτα άλλο από αυτό που νομίζουμε πως είμαστε ενώ στην ουσία η πραγματική πραγματικότητα δεν ορίζετε…

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Great Chaos (Όττο)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Great Chaos
Ο Όττο αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 50 ετών , επαγγέλεται Παραγωγός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 3,520 μηνύματα.

O Great Chaos I took a wrong turn in the Freak Parade έγραψε στις 22:39, 02-05-08:

Προσεγγίζοντας την άποψη του Νωέως, θα πω κι εγώ με τη σειρά μου πως ο μόνος ορισμός περί του καλού και του κακού, ο οποίος είναι σχετικά προσιτός στον άνθρωπο και στηρίζεται σε επιστημονικά δεδομένα, συγκεκριμένα στην επιστήμη της βιολογίας και δη της εξελικτικής, είναι ο εξής:

Καλό είναι αυτό που έχει ως αποτέλεσμα την αύξηση του δυναμικού επιβίωσης, αναπαραγωγής και προσαρμογής. Μάλιστα, υπ' αυτό το πρίσμα, η επιβίωση, αναπαραγωγή και προσαρμογή της ομάδας, υπερτερεί αυτών του ατόμου. Με βάση τον παραπάνω ορισμό, αν και ανέφερα ότι είναι μόνο σχετικά προσιτός στον άνθρωπο, οι έννοιες του καλού και του κακού δεν μπορούν πάντοτε να είναι κατανοητές στην ανθρώπινη κλίμακα, μιας και η εξέλιξη χρειάζεται τεράστια χρονικά διαστήματα για να δώσει αποτελέσματα, έτσι ώστε να πειστούμε αν μια πράξη μας συνετέλεσε προς την κατεύθυνση της προαγωγής ή μη του εξελικτικού μας δυναμικού.

Αυτός είναι και ο λόγος που συνήθως η κοινωνική ηθική υπερτερεί της προσωπικής, αφού κατά τη βιολογία η ζωή είναι πληθυσμιακό φαινόμενο. Βέβαια, τούτη η συνεπαγωγή είναι μια παραφθορά του παραπάνω αξιώματος, αφού η ηθική καθορίζεται από τις ανάγκες κάθε κοινωνίας, εφήμερες ή διαρκείς και μπορεί ν' αλλάζει θεαματικά από δεκαετία σε δεκαετία, όπως όλοι μας έχουμε λίγο ή πολύ διαπιστώσει, επομένως απέχει πολύ από το να απηχεί την εξέλιξη της ανθρωπότητας ή έστω μιας συγκεκριμένης κοινωνίας. Συνήθως, για τα μέτρα της κοινωνικής ηθικής, καλό είναι αυτό που εξυπηρετεί τα συμφέροντα της ισχυρότερης κοινωνικής ομάδας ("Δίκαιον εστί το του κρείττονος ξυμφέρον").

Όταν η προσωπική θεώρηση περί καλού και κακού συγκρούεται με την κοινωνική, τότε μόνο δυο δρόμοι είναι δυνατοί: Η συμμόρφωση με τους κοινωνικούς κανόνες, ή η υπηρέτηση της προσωπικής θεώρησης. Στην πρώτη περίπτωση, έχουμε μια ασφαλή επιλογή, η οποία ωστόσο αφήνει την πικρή γεύση του συμβιβασμού με κάτι που δεν θεωρείς σωστό, επομένως αμφισβητεί την ίδια την έννοια της ηθικής. Στη δεύτερη, αναγκαία συνθήκη είναι το να σταθεί κανείς μπροστά στις επιλογές του, να τις υπερασπιστεί και να υποστεί επακολούθως τις όποιες συνέπειές τους.

Πέραν αυτών, όπως μας λέει και ο Άλιστερ Κρόουλυ, το Σύμπαν είναι παρανοϊκό, ή κατά τον Δόκτορα έχει τη δική του υπερβατική λογική, συνεπώς η έννοια του απόλυτου καλού και κακού στη συμπαντική κλίμακα δεν είναι προσιτή ή βατή για τον άνθρωπο. Ας μην ξεχνούμε πως σύμφωνα με τον Προαιώνιο Μύθο, ο άνθρωπος έχασε τον Παράδεισο, όταν θέλησε να αποκτήσει τη γνώση του καλού και του κακού...

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 08:20, 04-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Από τις πρώτες στιγμές που αντιλαμβανόμαστε τον κόσμο, μας μαθαίνουν να διαχωρίζουμε το Καλό από το Κακό.

Τι είναι τελικά αυτό το Καλό και το Κακό και πόσο απόλυτα είναι;
Πρώτα καλό ειναι αυτό πόυ λένε οι γονείς
Επειτα καλό είναι αυτό που λέει η αγορά εργασίας

αν είσαι τυχερός και αγαπάς τη σοφία κάποια στιγμή καταλήγεις

καλό να είναι ότι σου φαίνεται καλό για σένα

Υ.γ. Πρόσεξε γιατι το ίδιο μπορεί να είναι και η τρέλα

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Νωεύς (Ιάσων)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Νωεύς
Ο Ιάσων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 4,820 μηνύματα.

O Νωεύς επιπεδο : Μηδεν έγραψε στις 08:55, 06-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
...

Υ.γ. Πρόσεξε γιατι το ίδιο μπορεί να είναι και η τρέλα
Πράγματι, εκτός των άλλων, κακό είναι και η άγνοια του καλού!

Παράθεση

alis

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη alis
H alis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,012 μηνύματα.

H alis έγραψε στις 16:58, 18-10-09:

Αρχική Δημοσίευση από Exposed_Bone
Γιατί νομίζω ότι το καλό και το κακό εξαρτάτε από την ηθική της κοινωνίας και όχι από την προσωπική ηθική;
Ναι, αν δίνεις σημασία στο τι λένε οι άλλοι. Αν δεν δίνεις, σχηματίζεις προσωπικές απόψεις για το τι είναι το καλό και τι το κακό και ακολουθείς τα δικά σου συμπεράσματα. Συνήθως όμως, πράγματι, το καλό και το κακό έχουν να κάνουν με τη γενικότερη ιδέα της κοινωνίας περί ηθικής.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 8 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Noisette (Φωτεινός Θάλαμος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Noisette
H Φωτεινός Θάλαμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Συντάκτης . Έχει γράψει 2,647 μηνύματα.

H Noisette Love is our resistance. έγραψε στις 20:17, 06-04-10:

Πιστεύω πως καλό και κακό δεν υπάρχει. Θεωρητικά κάτι που είναι καλό για μένα μπορεί να μην είναι για καποιον αλλον ή να το θεωρει κακό κ.ο.κ.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

A_myrto

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη A_myrto
H A_myrto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H A_myrto έγραψε στις 13:12, 10-04-10:

νομίζω ότι δεν μπορεί να υπάρξει ένας κοινά αποδεκτός ορισμός για τις δύο αυτές έννοιες.το καλό και το κακό εξαρτάται από τους κανόνες της κοινωνίας π.χ. στην αφρική θεωρείται σωστό και καλό να παντρεύεται 13χρονο κορίτσι χωρίς τη θέληση του 60χρονο άνδρα και εννοείται ότι το κορίτσι κακοποίειται μέσα στα πλαίσια της ανδρικής εξουσίας στην οποία πρέπει να είναι υποταγμένη,σε εμάς όμως(πιστεύω ότι έχουμε την ίδια ΄΄αποψη) θεωρείται απαράδεκτο,καταδικαστέο και φυσικά κακό.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

ailexc

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ailexc
H ailexc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H ailexc έγραψε στις 15:18, 10-04-10:

Για έναν άνθρωπο που δεν έχει αποφασίσει, δηλαδή δεν έχει κατασταλάξει σε προσωπική εμπειρία, δεν τίθεται θέμα τι είναι το καλό και τι το κακό.... τίθεται θέμα, το τι ΘΕΛΕΙ ΑΥΤΟΣ ΩΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ να αποδεχτεί. Έχει να διαλέξει από χιλιάδες ιδέες και φιλοσοφίες που υπάρχουν και εξηγούν τις διαφορετικές πλευρές του καλού και του κακού.

Στην δική μου πορεία μετά από διάφορες έρευνες που άλλες είναι βασισμένες σε φιλοσοφικά κείμενα, άλλες σε θεολογικά, άλλες σε προσωπική μου εμπειρία, κ.τ.λ... κατέληξα ότι το "πρωτόκολλο" του καλού πρέπει να συμπεριλαμβάνει ορισμένα πράγματα. Ας πούμε, καλή θέληση, αγνή καρδιά, ακτημοσύνη, ταπεινότητα κ.τ.λ... Όμως διαπίστωσα δύο πράγματα: 1) ότι αυτά τα πράγματα είναι άχρηστα αν δεν υπάρχει κάτι που να σε επιβεβαιώνει, κάτι δηλαδή, που να σου λέει ότι αυτό που κάνεις είναι σωστό, και, 2) ότι η επιβεβαίωση αυτή πρέπει να είναι συνεχής.

Για να λύσω το Νο1 στράφηκα πρώτα στην οικογένεια, τους γνωστούς και τους φίλους. Όμως πολύ γρήγορα κατάλαβα, ότι αυτοί ήσαν το ίδιο ατελείς. Μερικοί δεν ήξεραν, ενώ όσοι ήξεραν είχαν ακολουθήσει άλλο μονοπάτι. Όσοι ήξεραν ήθελαν να ακολουθήσω το δικό τους δρόμο επειδή "εγώ παιδί μου είμαι μεγάλος και ξέρω"! Λογικά λοιπόν, κοίταξα αλλού. Και σκέφτηκα ότι αφού οι δικοί μου άνθρωποι δεν ήξεραν, πως θα ξέρουν οι ξένοι; Άσε δε που ακόμα και αν ήξεραν θα ήξεραν μόνο με βάση τα δικά τους. Ενώ εγώ ήθελα κάτι παραπάνω. Και παραπάνω από τον άνθρωπο είναι ο Θεός, έτσι κατέληξα στην ιδέα του Θεού.

Κοίταξα πρώτα Στον Χριστό, όχι επειδή είναι ο "επίσημος" Θεός της Ελλάδος, αλλά επειδή του είχα πάντα μια εκτίμηση μετά την σταύρωση Του. Δεν πάει κάποιος να σταυρωθεί για το τίποτα... Αν λοιπόν, την στιγμή που ήταν πάνω στον σταυρό φώναξε "Πατέρα συγχώρεσε τους" τότε Αυτός είναι αυτό που ψάχνω εγώ. Γιατί μονάχα ένας Θεός θα μπορούσε να φωνάξει μια συγχώρηση από κει πάνω. Εμείς οι άνθρωποι, που είμαστε το ποιο έξυπνο ζώο του πλανήτη, με τέτοιο πολιτισμό και κουλτούρα, έχουμε ψυχή μαύρη. Και Αυτός, πάνω στον σταυρό μιλάει για συγχώρηση. Δεν το είχα δει πουθενά αλλού αυτό. Αυτός είναι το παράδειγμα του καλού που έψαχνα. Και Αυτός το επιβεβαιώνει με ένα τόσο σπουδαίο πράγμα όσο η σταύρωση Του. Ανώτερο νομίζω πως δεν υπάρχει από την θυσία που κάνει κάποιος για χατήρι του άλλου. Με κέρδισε χωρίς λόγια καλοσύνης. Μόνο με την πράξη Του.

Δεν έμενε παρά να λύσω το Νο2 τώρα. Δηλ, την συνεχή επιβεβαίωση ότι αξίζει αυτό που κάνεις. Αυτό λύθηκε εύκολα. Πρώτον επειδή το παράδειγμα Του εξακολουθούσε να ισχύει, δεύτερον γιατί το διαπίστωσα από μόνη μου δια μέσω της γνωστής ευχής (προσευχής) που λένε οι χριστιανοί: Κύριε Ιησού Χριστέ, ελέησον ημάς. Αυτές οι τόσο λίγες λεξούλες, όταν τις λές σε επανάληψη, νιώθεις να φεύγει απόπάνω σου όλο το βάρος της κακίας και του μίσους. Βλέπεις με άλλο μάτι τα πράγματα αυτού του κόσμου. Διαπιστώνεις την σημαντικότητα των ανθρώπων και την ματαιότητα των υλικών αγαθών που τόσο μας φορτώνουν προς δικό τους όφελος. Και αυτή η διαπίστωση σου προσφέρει μια ψυχική γαλήνη, μια ηρεμία, που βγάζεις συνέχεια (συνεχής επιβεβαίωση) το συμπερασμα ότι αυτό που κάνεις είναι όχι απλά καλό, αλλά το απόλυτο καλό. Νιώθεις να αγαπάς όλων τον κόσμο. Με εξέπληξε αυτό στην αρχή. Δεν μπορούσα να το καταλάβω... Όταν άρχισα να διαβάζω περισσοτερο θεολογικά κείμενα τότε το κατάλαβα. Όμως δυστυχώς δεν νομίζω να μπορώ να μεταδώσω αυτό που κατάλαβα. Πρέπει να έχει προσωπική εμπειρία κανείς.... (Που βέβαια μπορεί να την αποκτήσει)...

... αλλά τέλος πάντων... νομίζω πως ξέφυγα λιγάκι. Ναι, ξέρω ότι το κείμενο ήταν μεγάλο... σόρρυ... είναι συνήθεια που την έχω εδώ και χρόνια (μάλιστα πολλοί φωνάζουν γι' αυτήν.... )

Όπως και να έχει, να 'σαι καλά.

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δεσμώτης

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Δεσμώτης
Ο Δεσμώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 3,564 μηνύματα.

O Δεσμώτης έγραψε στις 15:58, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Great Chaos
Πέραν αυτών, όπως μας λέει και ο Άλιστερ Κρόουλυ, το Σύμπαν είναι παρανοϊκό

Πωωωω μας τα χεις κανει φυλοντούλαπα με τον άλιστερ μπρόκολυ.

Σ'αγαπώ όμως κι αυτό έχει σημασία (έστω και με φασκιωμένα @@).

Α και δεν είναι το σύμπαν παρανοϊκό,
αλλά η εντύπωσή μας ότι όλα είναι παρανοϊκά
από τη στιγμή που ένα τέτοιο συμπέρασμα προκύπτει
από παρανοϊκά μυαλά αφού και τα μυαλά ως μέρος του όλου
έχουν παράνοια.

Σα να προσπαθεί μια μπανάνα να απεκδυθεί τη φλούδα της (όπως στον πίνακα του Βλαντιμίρ Κους))
και η φλούδα της να τη βάζει για νανάκια.

Ο μπανανάνθρωπος, λολιές!

Αρχική Δημοσίευση από ailexc
Δεν πάει κανείς να σταυρωθεί για το τίποτα...
Για άλλους βέβαια, η μεταφυσικού τύπου διαλεκτική με τα πράγματα,
δεν είναι άλλο παρά κακός υπολογισμός των αρχικών συνθηκών
κάποιου βεβιασμένου εγχειρήματος.

Αν οι προθέσεις είναι πράγματι σοβαρές (θα το πάρω πάνω μου να τους σώσω)
απόπειρα στην απόπειρα κάτι θα βγει, ή τουλάχιστον θα τείνουμε στο ζητούμενο.
Άλλωστε τα απονενοημένα έχουν και παραφροσύνη σαν ρίζα τους,
κι όχι μονάχα ανιδιοτελή αγάπη της θυσίας και τα συναφή.

Κάθε πράγμα δικαιώνεται μόνο απ´τη χρήση του (Από ένα φθηνό γκάτζετ μέχρι μια απόπειρα Μεσσιανικής υπόδυσης χωρίς να προϋποθέτει και χορηγούς, σημαντικό αυτό!)
και όχι από την κακιά ώρα που αποβαίνει καλή μέσω μιας σουρεαλιστικής τσαχπινιάς
ντυμένη το ένδυμα του από μηχανής (Υιού του) Θεού.

Σφάλμα μέγα: το παράλογο είναι πάντα ρεαλισμός όσο ρεαλιστικό ήταν και το νύχι
του Φλέμινγκ που έξυσε κάτι σαν μούχλα, όσο ρεαλιστικά ήταν και τα άλλα ίσαμε τότε νύχια
που επίσης την έξυσαν και απλώς δεν καταλάβαιναν.

Αχ μωρέ, πάντα η πρόθεση και η πιο ανίατη εμμονή θα μαρτυρούν
στο όνομα των πραγμάτων που την περιβάλλουν με την ελπίδα μια μέρα
κι αυτά με τη σειρά τους να μαρτυρήσουν τη φύση της ίδιας της εμμονής
και την ίαση της μα όχι τη δική τους....

Μη βάζετε σε κορνίζα τα καρφιά και τις αποκαθηλώσεις.
Οι έπαινοι χαρακτηρίζονται μόνο από το ύψος αυτών που τους δίνουν
και καμιά φορά ή μάλλον συνήθως καλύπτουν και κάποια δικιά τους λαίμαργη τρύπα
με τέτοια φαιδρά τύπου "δε μπορεί να σταυρώθηκε για το τίποτα"

Αρχική Δημοσίευση από ailexc
Νιώθεις να αγαπάς όλων τον κόσμο.
Επόμενο βήμα, εντρύφηση στον Μπουσκάλια που λέγεται ότι αυτοκτόνησε....ο preacher της αγάπης ναι ναι!

Να υποθέσω τώρα και να κάνω τις αντιστοιχίες μέσα μου
ότι αν δε τον σταύρωναν θα...μιμόταν τον Τζούντας
για να έχουμε σήμερα και τον πλάτανο τον Κλαίοντα???

Η γουικι βέβαια μας λέει περι καρδιακής προσβόλας...τόση αγάπη δεν την άντεξε ο μυς? Τι να πεις..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 18:39, 10-04-10:

Αρχική Δημοσίευση από Δεσμώτης
Επόμενο βήμα, εντρύφηση στον Μπουσκάλια που λέγεται ότι αυτοκτόνησε....ο preacher της αγάπης ναι ναι!
Από που ξεκίνησε αυτή η ηλίθια φήμη εδώ στην Ελλάδα, άραγε θα μάθουμε ποτέ; Ρε μπας και την ξεκίνησες εσύ;

Παράθεση

Apro

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Apro
Ο Apro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Tatoo artist . Έχει γράψει 812 μηνύματα.

O Apro έγραψε στις 20:08, 10-04-10:

εδώ σημασία έχει, εκτός το ότι πρέπει να ξεχωρίζουμε το καλό από το κακό...,πρέπει να έχουμε και τη δύναμη να πατάμε πάνω στο καλό και να περνάμε πάνω από το κακό....
ειδικά όσον αφορά τα παιδιά, πρέπει εκτός από το θεωρητικό κομμάτι, να παρατηρούμε πως αντιδρούν σε αυτά....
μερικές φορές παρατηρώ ανά διαστήματα, οτί έχω κοινά σημεία με τους γονείς μου και αναρωτιέμαι αν θα υπήρχε περίπτωση να αντιδρούσα διαφορετικά.... και νομίζω οτί αυτό θα ήταν εφικτό κάτω από άλλες συνθήκες
έμαθα να είμαι ντροπαλός και να έχω πρόβλημα στην επικοινωνία, πράγμα που με ακολουθεί μέχρι και τώρα....
ήταν ελάχιστες οι φορές που ήμουν άνετος και χωρίς το άγχος να με ακολουθεί
το οτί στο DNA είναι καταγεγραμμένα όλα τα στοιχεία του ανθρώπου είναι γνωστό, αλλά νομίζω οτί στην πορεία ενός παιδιού μπορούμε να του δείξουμε τον τρόπο να δουλεύει με αυτά, με σκοπό την ψυχοσωματική του υγεία....
για εμένα προσωπικά, το κομμάτι της δημιουργίας του παιδιού μέσα στην οικογένεια, στα πρώιμα στάδια (μέχρι τα 16), παίζει καταλυτικό ρόλο στην μετέπειτα πορεία του και εξέλιξη....
αν μάθεις να ζεις μέσα στους φόβους, που κληρονομείς από τους γονείς, πιθανόν να σταθούν εμπόδιο στη ζωή σου και να ψάχνεις να βρεις τί φταίει, χωρίς να βρίσκεις διέξοδο..., είναι σφάλμα να παρατηρείς κάτι αρνητικό στο παιδί σου, που κάτι σου θυμίζει και να μην του δείχνεις τον τρόπο να το αντιμετωπίσει....
σκοπός του ανθρώπου είναι να γίνεται καλύτερος, πιο δυνατός και πιο ελεύθερος..., γι΄αυτό αν κάνω ποτέ παιδιά θα δουλέψω όσο μπορώ αυτό το κομμάτι..., τη δύναμη να ξεπεράσεις τον εαυτό σου και να νιώσεις ξεχωριστός

Παράθεση

Azimuthios

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Azimuthios
Ο Azimuthios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 85 μηνύματα.

O Azimuthios έγραψε στις 15:55, 12-08-10:

Καταρχην δεν υπαρχει αυτη κοντρα ετσι οπωs την εννοουμε αναμεσα στο καλο και το κακο.Κακο ειναι απλα η ελλειψη του καλου και τιποτα παραπανω.Και εξηγω,δεν μπορει να υπαρχουν δυο πανταχου παρουσεs αρχεs ισεs και αντιθετεs επειδη θα συγχεονταν και δεν θα υπηρχε διακριση αναμεσα στο καλο και το κακο.
Η αρχη του δυο ειναι το ενα και δεν μπορει να ειναι ουτε και του τρια ουτε και του τεσσερα.Εαν υπαρχουν δυο ισεs και αντιθετεs αρχεs δεν θα μπορουσαν να συνεργαστουν επειδη θα ειχαμε αναρχια και τιποτα δεν μπορουσε να ειναι σε ταξη οπωs ειναι τωρα,συνεπωs η αρχη του συμπαντοs ειναι μονο μια και η αρχη καθε οντοs εχει μια αφετηρια και οχι δυο.Αν τωρα υπηρχε αυτοδυναμο κακο δεν θα μπορουσε το καλο να ειναι οντωs καλο και να μην το υποτασει.Απο τα παραπανω συμπεραινουμε οτι το κακο ειναι κατι το αυθυπαρκτο και αρα ματαιο και το κακο στον κοσμο τουτο.Με δυο λογια ζουμε μεσα στην πλανη και την απατη αυτου του κοσμου και ποτε δεν το εχουμε καταλαβει πραγματικα γιατι αν το καταλαβαιναμε θα τον γκρεμιζαμε συθεμελα.

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:37, 24-08-10:

Θεωρώ οτι καλό είναι οτιδήποτε δε μας προκαλεί τύψεις στη συνείδησή μας εφόσον το πράξουμε.

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 10:55, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Θεωρώ οτι καλό είναι οτιδήποτε δε μας προκαλεί τύψεις στη συνείδησή μας εφόσον το πράξουμε.
Χμμμ...όσο πιο αναίσθητοι είμαστε δηλαδή, τόσο το καλύτερο...

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 10:57, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Τι αθώα και αγνή που είσαι. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Εν καιρώ σήψης οι περισσότεροι θύτες δεν ξέρουν τι θα πουν τύψεις.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 11:01, 24-08-10:

Οι καλοί είναι και πιο δυνατοί

Το αποκαλούν φαινόμενο «ηθικής μετάπλασης» και έχει αποτελέσει αντικείμενο πολλαπλών επιστημονικών μελετών και ερευνών. Βάσει της συγκεκριμένης θεωρίας, όσοι άνθρωποι χαρακτηρίζονται από ουμανιστικές τάσεις με διάθεση προσφοράς στο κοινωνικό σύνολο και διακρίνονται παράλληλα για το ήθος και την εντιμότητά τους, διαθέτουν συνήθως μεγαλύτερη σωματική αντοχή και ισχυρότερη δύναμη θέλησης σε σχέση με τους υπόλοιπους, γεγονός το οποίο επιδρά θετικά στη λήψη αποφάσεων.

Μια πρόσφατη έρευνα του πανεπιστημίου του Χάρβαρντ ήρθε να ενισχύσει την παραπάνω άποψη, καταδεικνύοντας ότι μια σειρά ηθικών πράξεων ή αγαθοεργιών μπορεί να αυξήσει τόσο τις φυσικές ικανότητες όσο και την ισχύ της θέλησης ενός ατόμου.
Χαρακτηριστικό είναι ότι οι συμμετέχοντες στην έρευνα που είτε ανέλαβαν τον ρόλο του «Καλού Σαμαρείτη» είτε απλώς φαντάστηκαν ότι προβαίνουν στην τέλεση μιας καλής πράξης, προσφέροντας για παράδειγμα, πολύτιμη βοήθεια σε έναν συνάνθρωπό τους, αποδείχθηκαν μεταγενέστερα περισσότερο ικανοί στη διεκπεραίωση μιας «αποστολής», η οποία απαιτούσε φυσική δύναμη και αντοχή.
Ο Κερτ Γκρέι, ένας εκ των ερευνητών και φοιτητής διδακτορικού ψυχολογίας στο Χάρβαρντ, περιγράφει στο πλαίσιο των συμπερασμάτων της έρευνας, τα οποία δημοσιεύτηκαν στην επιστημονική επιθεώρηση «Social Psychological and Personality Science», τις εν λόγω επενέργειες ως μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία στον τομέα της ηθικής και της εντιμότητας.
Αποτελεσματικοί
«Οι άνθρωποι αντιλαμβάνονται αυτούς που πράττουν το καλό και το κακό ως περισσότερο αποτελεσματικούς, ως πρόσωπα που διαθέτουν ισχυρότερη θέληση και μικρότερη ευαισθησία στην ταλαιπωρία.
Αντιλαμβανόμενοι τους εαυτούς τους ως καλούς ή κακούς, οι άνθρωποι ενσωματώνουν αυτές τις αισθήσεις και καθίστανται περισσότερο ικανοί σε δραστηριότητες που απαιτούν φυσική αντοχή», επισημαίνει ο Κερτ, αφήνοντας να εννοηθεί ότι ακόμη και αυτοί που φτάνουν στο αντίθετο άκρο της «κακίας» ή «μοχθηρίας» εμφανίζουν τα παραπάνω χαρακτηριστικά. «Μπορεί ο Γκάντι ή η Μητέρα Τερέζα να μη γεννήθηκαν με τα στοιχεία ενός εξαιρετικού αυτοελέγχου, ωστόσο πιθανολογείται ότι έγιναν κάτοχοί του κατά τη διαδικασία της προσπάθειάς τους να βοηθήσουν τους συνανθρώπους τους», τονίζει στην ηλεκτρονική έκδοση του BBC, ο Γκρέι, ονομάζοντας το εν λόγω φαινόμενο «ηθική μετάπλαση», καθώς θεωρεί ότι τέτοιου είδους πράξεις και κατορθώματα είναι ικανά να μεταπλάθουν τους ανθρώπους από μέτριους σε εξαιρετικούς.
Η «ηθική μετάπλαση» είναι, σύμφωνα με τον Γκρέι, πολυεπίπεδη, καθώς μπορεί να εφαρμοστεί σε ποικίλες εκφάνσεις της καθημερινότητας. Μπορεί, για παράδειγμα, να προτείνει μια νέα τεχνική για την ενίσχυση του αυτοελέγχου στο πλαίσιο εφαρμογής μιας δίαιτας, στέλνοντας το μήνυμα: βοηθήστε τους άλλους πριν έρθετε αντιμέτωποι με τον πειρασμό.
Η έρευνα προτείνει, μεταξύ άλλων, νέες θεραπείες για την καταπολέμηση του άγχους ή της κατάθλιψης, καθώς «η προσφορά βοήθειας στον συνάνθρωπό σου μπορεί να αποτελέσει έναν χρήσιμο τρόπο για την επανάκτηση του ελέγχου της ίδιας σου της ζωής», τονίζεται στην έρευνα. Τα ευρήματα του Γκρέι βασίστηκαν σε διάφορα πειράματα.
Σε ένα απ' αυτά δόθηκε σε κάθε συμμετέχοντα από ένα δολάριο, ζητώντας τους είτε να το κρατήσουν για τον εαυτό τους είτε να το διαθέσουν για κάποιο φιλανθρωπικό σκοπό. Εν συνεχεία τους ζητήθηκε να κρατήσουν ψηλά έναν αλτήρα, βάρους 2,5 κιλών για όσο χρονικό διάστημα μπορούσαν να αντέξουν.
Αυτοί που είχαν διαθέσει το δολάριο για κάποιον φιλανθρωπικό σκοπό κατάφεραν κατά μέσο όρο να κρατήσουν ψηλά τον αλτήρα για τουλάχιστον 10 δευτερόλεπτα περισσότερο από εκείνους που είχαν οικειοποιηθεί το νόμισμα...
«Είτε είσαι αγιοπρεπής ή ανόσιος, φαίνεται ότι η δύναμη είναι παρούσα σε γεγονότα που εμπεριέχουν τον ηθικό παράγοντα», καταλήγει ο Κερτ Γκρέι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 11:03, 24-08-10:

Μπορεί κανείς να αντιληφθεί το καλό και το κακό από αρκετές σκοπιές. Άλλωστε όπως είπε η Μάρω κάτι που μπορεί να είναι καλό για εμένα μπορεί να μην είναι για κάποιον άλλο ή αν το θεωρεί κακό. Αυτό οφείλεται νομίζω στην προσωπική ηθική του κάθε ανθρώπου.

Υπάρχουν ωστόσο κάποιες παραδοχές που είναι αποδεκτές από όλους, όπως για παράδειγμα ότι ο φόνος είναι μία κακή πράξη.
Θα μπορούσαμε δηλ. να χαρακτηρίσουμε ως Καλό ή καλή πράξη αυτή που τα αποτελέσματα που επιφέρει ωφελούν το μεγαλύτερο δυνατό αριθμό ανθρώπων και ως Κακό ή κακή πράξη στο αντίθετο..

Παράθεση

Isiliel (Φεγγάρω)

Επιφανές Μέλος

H Isiliel Salus populi suprema lex esto έγραψε στις 11:38, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από z0itCa
Μπορεί κανείς να αντιληφθεί το καλό και το κακό από αρκετές σκοπιές. Άλλωστε όπως είπε η Μάρω κάτι που μπορεί να είναι καλό για εμένα μπορεί να μην είναι για κάποιον άλλο ή αν το θεωρεί κακό. Αυτό οφείλεται νομίζω στην προσωπική ηθική του κάθε ανθρώπου.

Υπάρχουν ωστόσο κάποιες παραδοχές που είναι αποδεκτές από όλους, όπως για παράδειγμα ότι ο φόνος είναι μία κακή πράξη.
Θα μπορούσαμε δηλ. να χαρακτηρίσουμε ως Καλό ή καλή πράξη αυτή που τα αποτελέσματα που επιφέρει ωφελούν το μεγαλύτερο δυνατό αριθμό ανθρώπων και ως Κακό ή κακή πράξη στο αντίθετο..

Τι θα μας έλεγαν για το φόνο, οι στρατιώτες που πηγαίνουν στον πόλεμο για να υπερασπιστούν μια πατρίδα;
Είναι αυτό μια καλή πράξη υπό ορισμένες συνθήκες;

...Αν σε ενδιαφέρει να προβληματιστείς περισσότερο, υπάρχει και το θέμα Ηθικά διλήμματα το οποίο αν το πιάσεις από την αρχή και το διαβάσεις, θα δεις ότι μάλλον δεν υπάρχουν "εύκολες" απαντήσεις σε θέματα ηθικής και καλού/κακού.

Παράθεση

Eileen (Athena (1/3 ΜΕΤΣ))

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Eileen
H Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,553 μηνύματα.

H Eileen έγραψε στις 11:44, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από Isiliel
Τι θα μας έλεγαν για το φόνο, οι στρατιώτες που πηγαίνουν στον πόλεμο για να υπερασπιστούν μια πατρίδα;
Είναι αυτό μια καλή πράξη υπό ορισμένες συνθήκες;

...Αν σε ενδιαφέρει να προβληματιστείς περισσότερο, υπάρχει και το θέμα Ηθικά διλήμματα το οποίο αν το πιάσεις από την αρχή και το διαβάσεις, θα δεις ότι μάλλον δεν υπάρχουν "εύκολες" απαντήσεις σε θέματα ηθικής και καλού/κακού.
Έχεις δίκιο...
Αλλά και οι ίδιοι οι στρατιώτες δεν ευχαριστιούνται με αυτή τους την πράξη. Είναι αναγκαίο κακό (εκτός αν μιλάμε για φανατισμένους ανθρώπους). Εκεί πέρα είναι η ζωή σου ή η ζωή μου.
Δεν είναι όμως σε όλες τις περιπτώσεις έτσι, για αυτό και αυτό που είπα βασίζεται σε πιο γενικό επίπεδο.

Thanks!

Παράθεση

Himela

e-steki Moderator

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,295 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 13:39, 24-08-10:

Αρχική Δημοσίευση από DrStrangelove
Τι αθώα και αγνή που είσαι. Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Εν καιρώ σήψης οι περισσότεροι θύτες δεν ξέρουν τι θα πουν τύψεις.
Πιστεύω οτι όλοι οι άνθρωποι έχουν τύψεις αν κάνουν κάτι κακό - άλλο που δεν το παραδέχονται ή δεν ακούν τη φωνούλα της συνείδησής τους.

Πάντως ναι, μάλλον είμαι πολύ αθώα σε αυτό το θέμα...

Παράθεση

MetalChest (Γιάννης)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη MetalChest
Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 397 μηνύματα.

O MetalChest έγραψε στις 15:49, 31-08-10:

Το καλό και το κακό υπάρχουν μέσα μας. Εμείς τους δίνουμε μορφή μέσα απο τις επιλογές και τις πράξεις μας. Πρέπει να συμφιλιωθούμε και με τις δυο πτυχές του εαυτού μας και να κραταμε μια ισορροπία.

Παράθεση

SICX (GEORGE)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη SICX
Ο GEORGE αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,135 μηνύματα.

O SICX αναξιος αυτης, της ωραιοτερης ολων έγραψε στις 11:43, 05-10-10:

παντως ειναι περιεργο πως λειτουργει ο κοσμος.....πηγαινουμε προς το καλο επειδη φοβομαστε το κακο, ουσιαστικα απομακρυνωμαστε...βεβαια πολλες φορες, 1000 μπορει σε μια μερα, γυρναμε προς το κακο, αυτο ειναι υγιες ωστε να αποζητουμε το καλο και παλι, διοτι διαφορετικα, θα πηγαιναμε ολοι στο καλο και στο τελος θα καταληγαμε να αναζηταμε το χειροτερο....

Παράθεση

spiderw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spiderw
H spiderw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H spiderw Oπου γης πατρίς!!! έγραψε στις 11:59, 05-10-10:

Το καλό είναι αυτό που το αντιλαμβάνεσαι "καλά" και το κακό "κακά". Σε κάλυψα;

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 14:08, 05-10-10:

Και τα λεφτά; Τι λέει γι'αυτά η φωνούλα της συνείδησης;

Παράθεση

spiderw

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη spiderw
H spiderw αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 49 ετών . Έχει γράψει 3 μηνύματα.

H spiderw Oπου γης πατρίς!!! έγραψε στις 10:50, 06-10-10:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Και τα λεφτά; Τι λέει γι'αυτά η φωνούλα της συνείδησης;
Ατιμη φωνούλα. Φωνή βοώντος εν τη ερήμω!!!

Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 03:16, 15-03-12:

Το ζωγράφιζα παλιά

Μπορώ;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

tsarachaf (Allah 1/3 MEΤΣ)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη tsarachaf
Ο Allah 1/3 MEΤΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,215 μηνύματα.

O tsarachaf Do not :/ έγραψε στις 03:54, 15-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από mindcircus
Το ζωγράφιζα παλιά

Μπορώ;

Τα πάντα περί του Καλού και του Κακού, δεν τα λέει όλη η εικόνα, αλλά κυρίως οι 2 τελείες...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Άγγελος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Άγγελος
Ο Άγγελος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 9,663 μηνύματα.

O Άγγελος έγραψε στις 13:20, 15-03-12:

το γινκ γιανκ,βαζει οπου κακο μαυρο
το υγρο υπουλο και θηλυκο

ενο το καλο ειναι το αρσενικο

διαφωνω απιστευτα..

ναι τπ θετικο εσωστρεφες,υγρο ψυχρο θηλυκο(οπως πχ τα ζωδια του νερου) και το εξωστρεφες θερμο ξηρο επιθετικο αρσενικο(τα ζωδια της φωτιας πχ

αλλα με τιποτα δεν ειναι καλο το ενα κακο το αλλο

αν ειμαι τελειως λαθος ας με διορθωσει καποιος.

Παράθεση

DrStrangelove

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη DrStrangelove
Ο DrStrangelove αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μοντέλο . Έχει γράψει 4,005 μηνύματα.

O DrStrangelove έγραψε στις 09:43, 19-03-12:

Αρχική Δημοσίευση από Άγγελος
το γινκ γιανκ,βαζει οπου κακο μαυρο
το υγρο υπουλο και θηλυκο

ενο το καλο ειναι το αρσενικο

διαφωνω απιστευτα..

ναι τπ θετικο εσωστρεφες,υγρο ψυχρο θηλυκο(οπως πχ τα ζωδια του νερου) και το εξωστρεφες θερμο ξηρο επιθετικο αρσενικο(τα ζωδια της φωτιας πχ

αλλα με τιποτα δεν ειναι καλο το ενα κακο το αλλο

αν ειμαι τελειως λαθος ας με διορθωσει καποιος.
Οι έννοιες καλό - κακό δεν αφορούν τα υπόλοιπα πλάσματα του πλανήτη. Το κακό αποκτά υπόσταση από τη στιγμή που σχηματίζεται αυτό που λέμε συνείδηση και κατά τη γνώμη μου η πάλη καλού - κακού έγινε σφοδρότερη από τη στιγμή που ο άνθρωπος απέκτησε συνείδηση και επίγνωση του θανάτου. Σε ένα δεύτερο στάδιο, οι έννοιες καλό και κακό αναποδογυρίστηκαν και διαστρεβλώθηκαν από κάποιες θρησκείες και αιρέσεις. Σωστά λες ότι το κακό δεν είναι ταυτόσημο με το σκοτεινό.

Παράθεση

Mercury (Doctor)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Mercury
Ο Doctor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 7,749 μηνύματα.

O Mercury Madman with a blue box... έγραψε στις 00:22, 20-03-12:

Το καλό και το κακό δεν υπάρχουν.
Είναι ανθρώπινη επινόηση για να περιορίσει τους ανθρώπους.
Κλασσικό παράδειγμα ο φόνος.Εν καιρώ ειρήνης θεωρείται κάκιστο έγκλημα,Εν καιρώ πολέμου παρασημοφορούνε αυτούς που έχουν φάει τους περισσότερους εχθρούς.Νοιαζόμαστε μόνο όταν μας συμφέρει να νοιαστούμε.κάθε δευτερόλεπτο πεθαίνει και ένας(ίσως και περισσότεροι,δεν ξέρω) άνθρωποι.Ελάχιστοι όμως κάνουν κάτι για αυτό.
Στο σύμπαν δεν υπάρχει αντικειμενικό "Καλο" και "Κακό".Ότι "καλό" ή "κακό" γίνεται στην Γη δεν επιρεάζει στο έλάχιστο το σύμπαν.

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 00:52, 20-03-12:

*Το καλό και το κακό είναι ένα* . (Ηράκλειτος)
*Οι κακοί άνθρωποι είναι εχθροί εκείνων που λένε την αλήθεια* . (Ηράκλειτος από τα Απόκρυφα αποσπάσματα) .
*ΟΥΔΕΙΣ ΕΚΩΝ ΚΑΚΟΣ* . Δηλαδή δεν είναι κανείς κακός με τη θέλησή του .(Σωκράτης από Αθήνα) .
*ΚΑΚΙΑΣ ΑΠΕΧΟΥ* . (Θαλής ο Μιλήσιος) . Να απέχεις από την κακία .
*Η ζωή δεν είναι κακό αλλά το να ζεις κακά αυτό είναι κακό* . (Διογένης) .
*Ν’ αγαπάτε τους εχθρούς σας, να εύχεστε γι’ αυτούς που σας καταριούνται, να κάνετε το καλό σ’ αυτούς που σας μισούνε.* (Χριστός) .
*Έσπειρες την κακία , θα θερίσεις την αδικία* . (Βίβλος)
*Οι κακοί απολαμβάνουν με την ησυχία τους τα πλούτη που μάζεψαν με αδικία και οι άλλοι , πάρα πολλοί έντιμοι άνθρωποι , ζουν μέσα στην στέρηση και την εξαθλίωση* . (Αριστοφάνης) .

….. Μερικές φράσεις που μας βοηθούσαν να κατανοήσουμε τι θα μπορούσε να είναι το «καλό» και το «κακό»…

Παράθεση

Ανδρεας1991

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ανδρεας1991
Ο Ανδρεας1991 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών . Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O Ανδρεας1991 rock n roll έγραψε στις 07:50, 21-10-12:

Διαβασα ειλικρινα πολυ ωραιες και ενδιαφερουσες αποψεις για το τι μπορει να ειναι καλο η κακο. Αν το σκεφτουμαι θεωρω οτι και το καλο και το κακο ειναι απορεια της ηθικης. Διαβασα να γινονται αναφορες σε θρησκειες αλλα για να μπορεσουμε να βασιστουμε στα λεγομενα των διαφορων θρησκειων πρεπει πρωτα να αναφερουμε την προελευση της θρησκειας. Η θρησκεια λοιπον ειναι και αυτη με την σειρα της απορεια της ηθικης, μια ανωτερη δυναμη την οποια πρεπει να φοβομαστε αν καναμε μια κακη πραξη- μια πραξη που αντιβαινει στους κανονες ηθικης της καθε κοινωνιας. Τωρα οσων αφορα το τι μπορει να ειναι καλο και τι κακο? Καλο θα ελεγα οτι ειναι εκεινο που σε οδηγει στην ευτυχια χωρις να καταπατα νομους ηθικους και κακο ισως να ειναι εκεινο που σε εμποδιζει να φτασεις στην ευτυχια με την προυποθεση οτι αυτο στο οποιο θες να ευτυχισεις δεν καταπατα νομους ηθικους.

Επιπλεον ενα πολυ ομορφο παραδειγμα που περιγραφει την σχετικοτητα του καλου και τουκακου ειναι το διλημμα του heinz...

Παράθεση

dimitra12345 (Δήμητρα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitra12345
H Δήμητρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 94 μηνύματα.

H dimitra12345 12345 έγραψε στις 21:43, 25-10-12:

το καλό και το κακό είναι οι πιο κοντινές σημασίες που υπάρχουν.....το όριο είναι σχεδόν αδιάκριτο άρα θα ήμουν αφελής αν έλεγα καλό είναι να χαμογελάς κακό να βρίζεις καλό να προστατεύεις κακό να σκοτώνεις........καλό είναι ότι διαγράφει τον πολιτισμό μας ή ότι μας θυμίζει τα ενστικτά μας.??? μην ξεχνάμε ....το καλό και το κακό υπήρχαν πριν τους νόμους και το σαβουαρ βιβρ....

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Κακό sex... τι κάνεις τελικά; - Από Κακή Επιρροή
      Το θέμα έχει λάβει 372 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Έρωτας & Σεξ.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 26-03-17 στις 02:36.
    • Το κακό κερδίζει πάντα; - Από Buggs
      Το θέμα έχει λάβει 16 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Πολιτική - Κοινωνικά θέματα.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 22-11-10 στις 01:11.
    • Let the Right One In - Ασε Το Κακό Να Μπει - Από iJohnnyCash
      Το θέμα έχει λάβει 3 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Movie Mini Reviews.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 15-07-10 στις 12:51.
    • Δωρεάν Παιδεία : καλό ή κακό; - Από Int_Skillz
      Το θέμα έχει λάβει 5 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 24-02-10 στις 00:29.
    • Κακό design → κακό e-shop; - Από Subject to change
      Το θέμα έχει λάβει 27 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Οικονομικά.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 21-11-08 στις 17:47.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους