Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,078 εγγεγραμμένα μέλη και 2,387,666 μηνύματα σε 74,624 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Γείτονες: Πόσο καλά τα πάτε;

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 14:42, 02-05-08:

Δε νομίζω να υπάρχει απ΄ότι είδα άλλο σχετικό θεματάκι..

Όλοι μας έχουμε ακούσει το : Καλύτερα κακός συγγενής, παρά κακός γείτονας! (κάπως έτσι πρέπει να λέγεται)

Εσείς τι σχέση έχετε με τους γείτονές σας? Σας έχουν δημιουργήσει ποτέ προβλήματα? Λέτε απλά μια καλημέρα ή ούτε και αυτή και τίποτα παραπάνω? Έχετε καλές σχέσεις? Ξέρετε πως αν χρειαστεί, έχετε κάποιον να ζητήσετε ζάχαρη?

Και ξεκινώντας θα πω εγώ την ιστοριούλα μου με μια γειτόνισσα, μιας και αυτή ήταν η αφορμή να ανοίξω το εν λόγω θέμα!

Είναι γύρω στα 60 και μένει ακριβώς από πάνω μου. Μένω περίπου 2 χρόνια σε αυτό το σπίτι με την αδερφή μου και από την πρώτη στιγμή άρχισε να παρακολουθεί το ποιος μπαίνει και το ποιος βγαίνει στο σπίτι μας.
Τυγχάνει να είναι και διαχειρίστρια άρα ανακατώνεται πολύ σε όλα!
Τον πρώτο μήνα πήρε τηλέφωνο στο πατρικό μου και μιλώντας με τη μάνα μου μας κατηγόρησε με περισσό θράσος πως είμαστε ανήθικες, πως μαζεύουμε όλο το πολυτεχνείο σπίτι μας και κάνουμε όργια , ότι έτσι είναι όλες οι φοιτήτριες και δεν έπρεπε να μας δώσει το σπίτι και άλλα τέτοια!
Φυσικά δεν τόλμησε να ξαναπάρει τηλέφωνο σπίτι μου, με αυτά που άκουσε από τη μάνα μου

Οι φίλοι μου έρχονται σαν τους κλέφτες, με τις γυναίκες ντάξει δεν έχει πρόβλημα.. αλλά αν τύχει και δει κανένα αρσενικό κατεβαίνει και μου χτυπάει για να τσεκάρει τι κάνουμε.
Τις προάλλες δε που είδε να κάθεται ένας φίλος μου στο μπαλκόνι και ενώ εγώ ήμουν μέσα, άρχισε να φωνάζει από το δρόμο σαν τρελή : Κοιτάχτε τες.. που ήρθαν από το χωριό τους και τρώνε τα λεφτά των γονιών τους!

Το θέμα είναι πως δικαιώματα για φασαρία δε δίνουμε.. άλλωστε στο προηγούμενο σπίτι οι γείτονές μας μας λάτρευαν.. ντάξει είμαστε καλά παιδιά, σεβόμαστε κάποια πράγματα.
Αυτό που έκανα ήταν να αδιαφορήσω για μεγάλο χρονικό διάστημα, γιατί τη λυπόμουν, μεγάλη γυναίκα είναι και με προβλήματα (ο άντρα της είναι ανάπηρος και ο γιος της, θα την πω την κακία μου, αλλά σαν πρεζόνι είναι)

Την προηγούμενη βδομάδα ενώ η αδερφή μου καθάριζε το μπαλκόνι, κατά λάθος της χύθηκαν νερά στην από κάτω και φυσικά της ζήτησε συγνώμη. Η γυναίκα δεν είπε τίποτα, αλλά μόλις το άκουσε η διαχειρίστρια έγινε έξαλλη, σα να περίμενε μια αφορμή για να άρχίσει πάλι.
Κατέβηκε και φώναζε μες το μεσημέρι: ΓΑΙΔΟΥΡΕΣ, σας έπιασε η προκοπή να καθαρίστε το μπαλκόνι, ΑΝΑΙΣΘΗΤΕΣ!

Της κλείσαμε την πόρτα στη μούρη και στον ακριβώς ίδιο τόνο που φώναζε και αυτή, της είπαμε πως την επόμενη φορά που θα χτυπήσει το κουδούνι μας θα καλέσουμε την αστυνομία!

Ντάξει δε νομίζω να το σεβαστεί , αλλά και εγώ δε θα κολώσω να κάνω την απειλή μου πράξη!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

18 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 15:17, 02-05-08:

χαχα πλακα ειχε αυτο το ποστ παρα πολυ εγω παντος δεν εχω προβλημα με τους γειτονες μου ισως γιατι δεν μιλαω συχνα μαζη τους . σε γενικες γραμμες μια χαρα τα παω με τους γειτονες.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:21, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από teo
χαχα πλακα ειχε αυτο το ποστ παρα πολυ εγω παντος δεν εχω προβλημα με τους γειτονες μου ισως γιατι δεν μιλαω συχνα μαζη τους . σε γενικες γραμμες μια χαρα τα παω με τους γειτονες.
Ναι, στην αρχή γελούσαμε κι εμείς, η κατάσταση όμως έχει ξεφύγει!

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 15:24, 02-05-08:

Δεν γινεται να αλλαξεις σπιτι ? ισως ειναι λιγακι δυσκολο ε?

Τελος σπαντον να ξερεις(φιλικα παντα) οτι το καθε πραγμα εχει και τις χαρες του. δηλ. εχει πολυ πλακα αυτη η κατασταση που περιεγραψες πιο πανω

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:29, 02-05-08:

Όχι δεν έχω σκοπό να αλλάξω σπίτι, μ΄αρέσει πολύ το σπιτάκι μου, έχω καλή σπιτονοικοκυρά, το βρήκα σε πραγματική ευκαιρία για τα λεφτά που δίνω και ΔΕ θα με διώξει αυτή!

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 15:34, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Ηρώ
ΔΕ θα με διώξει αυτή!

μολις τωρα πειρες για αγωνιστικη αποφαση

Παράθεση

Εδάδ

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Εδάδ
H Εδάδ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,127 μηνύματα.

H Εδάδ www.youtube.com/watch?v=-WhQ5TiBHVk έγραψε στις 15:36, 02-05-08:

Φυσικά είναι φτηνό, αφού στην τιμή περιλαμβάνεται και η γκρίνια της διαχειρίστριας

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 15:37, 02-05-08:

Έχω καιρό που την έχω πάρει.. αλλά τέλος πάντων.

Άλλο είναι το θέμα μας

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 15:37, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Εδάδ
Φυσικά είναι φτηνό, αφού στην τιμή περιλαμβάνεται και η γκρίνια της διαχειρίστριας
της γριας administrator(διαχειριστρια)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 15:59, 02-05-08:

Ζω λίγο πιο έξω από την πόλη και μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε η έννοια γειτονιά εδώ. Ήμασταν 2 σπίτια και μια στάνη για τα πρόβατα του γείτονα.
Πλέον έχουμε περισσότερους γείτονες και όλοι είναι μια χαρά. Κοιτάνε την δουλειά τους και εμείς τη δική μας. Έχουμε καλές σχέσεις και ειδικά ο γείτονας ο παλιός, μας φέρνει και γάλα και φρούτα και λαχανικά παραγωγής του

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 16:04, 02-05-08:

καλά ρε Ηρώ γιατί δεν το λες της σπιτονοικοκυράς σου να αναλάβει εκείνη το θέμα ?

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 16:17, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Ζω λίγο πιο έξω από την πόλη και μέχρι πριν λίγα χρόνια δεν υπήρχε η έννοια γειτονιά εδώ. Ήμασταν 2 σπίτια και μια στάνη για τα πρόβατα του γείτονα.
Πλέον έχουμε περισσότερους γείτονες και όλοι είναι μια χαρά. Κοιτάνε την δουλειά τους και εμείς τη δική μας. Έχουμε καλές σχέσεις και ειδικά ο γείτονας ο παλιός, μας φέρνει και γάλα και φρούτα και λαχανικά παραγωγής του
Στην επαρχία είναι αλλιώς ευτυχώς. Αυτο που περιγράφεις το ζω στην πόλη μου.. μας φέρνουν λαχανικά από τον κήπο τους.. ο πατέρας μου τους πηγαίνει ψάρια.. κλπ.
Εδώ ξέρεις πως έτσι και κλείσεις την πόρτα σου, είσαι ξένος.
Έχω ακούσει περιπτώσεις που συναντάς στις σκάλες αυτόν που μένει στο διπλανό διαμέρισμα και δε λες ούτε γεια. Παράξενο δεν είναι?

Αρχική Δημοσίευση από commie
καλά ρε Ηρώ γιατί δεν το λες της σπιτονοικοκυράς σου να αναλάβει εκείνη το θέμα ?
Ξέρω πως δεν υπάρχει γιατρειά με την περίπτωσή της, γιαυτο άσ΄το. Τα παιδιά της σπιτονοικοκυράς μου να σου δώσω να καταλάβεις έμεναν πριν από μένα εδω΄και τους έκανε τα ίδια.

Εσύ πως τα πας με τα γειτονάκια σου?

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 16:24, 02-05-08:

καλά εγώ δεν είμαι σαν εσένα εγώ δεν είμαι ήρεμο άτομο εγώ μην ξεχνάς ότι χτυπάω εμένα ακριβός δίπλα από μένα είναι η αδελφή μου και από την άλλη πλευρά η μητέρα μου αλλά και εμείς έχουμε πρόβλημα με ένα γείτονα αλλά για άλλα θέματα αχ αυτή η ζήλια. Εμάς έκανε δυστύχημα ο Μάριος με τον άντρα της αδελφής μου και εμείς δεν είχαμε πρόβλημα και βγήκε αυτός από το σπίτι και κάλεσε την αστυνομία τα πήρα και εγώ ... και τώρα πάμε δικαστήριο

Παράθεση

Phoebe (Κομπάρσα α)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Phoebe
H Κομπάρσα α αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών , επαγγέλεται Αεροσυνοδός και μας γράφει απο Νότιος Αμερική (Αμερική). Έχει γράψει 1,213 μηνύματα.

H Phoebe , call me Snake, έγραψε στις 16:34, 02-05-08:

Ηρώ ειλικρινα δεν ξέρω αν θα άντεχα με μια τέτοια γειτόνισα!!! Το σίγουρο είναι οτι θα της έσπαγα τα νεύρα! Θα έκανα οτιδήποτε την εκνεύριζε!!!

Εγώ με τους γείτονες τα πάω μια χαρά, αν εξαιρέσεις ένα μικρό προβληματάκι που έχουμε με το πάρκινγκ! Όταν συναντιόμαστε λέμε καλημέρα και τα άλλα τα τυπικά! Με δυο οικογένειες έχουμε πάρα πολύ καλές σχέσεις και η αδερφή μου έχει βαφτίσει το κοριτσάκι της μιας οικογένειας!!!

Παράθεση

Corpse Bride

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Corpse Bride
H Corpse Bride αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,011 μηνύματα.

H Corpse Bride έγραψε στις 16:53, 02-05-08:

Μια χαρα σχεσεις εχουμε, χαιρετιομαστε οταν συναντιομαστε, εγω ειμαι μια χαρα ευγενης και αξιαγαπητη, και κανω λιγο τουμπεκι οταν νιωθω τις κουρτινες να πεφτουν μολις μπαινω η βγαινω στο ονομα της καλης γειτονιας και του savoir vivre. Το μονο κακο ειναι οτι ο ενας γειτονας βασανιζει ενα πιανο, αλλα τον συγχωρω γιατι μου γραφει σιντι και μου φερνει σουβλακια.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

diotima

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη diotima
Ο diotima αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,868 μηνύματα.

O diotima έγραψε στις 17:06, 02-05-08:

Εγώ έχω γείτονες σε 2 πόλεις.

Στην Αθήνα,όπου είναι γειτονάκια μιας ζωής ( στην πολυκατοικία δεν παίζουν γιατί είναι οικογενειακό 3όροφο).Νταξ,υπάρχει και μια γιαγιά απολιθωμένη,τέρμα κουτσομπόλα που πραγματικά,μόνο αναρριχήσεις στα μπαλκόνια μας δεν έχει κάνει για να στήνει αυτί.Μένει δίπλα μας,και μια φορά την έπιασα επ'αυτοφόρω πίσω από τους κισσούς του φράχτη,να μας κατασκοπεύει που πίναμε καφέ στον κήπο.Έχει πολύ πλάκα ρε γμτ..Αλλά τη χαιρετάω γτι πιτσιρίκα έπαιζα με τον εγγονό,όχι τπτ άλλο.Γενικά,είμαστε μια επισοδιακή γειτονιά λόγω 2-3 ατόμων,αλλά συνήθως είναι show για pop corn,οπότε τους συμπαθώ για τη διασκέδαση που μου προσφέρουν όταν λιώνω στο μπαλκόνι το καλοκαίρι.Επίσης κάποτε,υπερ-αγαπούσα έναν γείτονα (το εγγόνι που λέγαμε) αλλά μεγάλωσα και το ξέχασα.

Στην Καστοριά,όπου και σπουδάζω,γύρω μου έχω ένα σωρό γιαγιάδες και φοιτητές.Οι γιαγιάδες εκτός από πλήρως εκπαιδευμένες στους Manowar και την Καλομοίρα (και τα 2 δεν είναι από μένα),λένε και μια καλημέρα το πρωί!!Επίσης επειδή έχω πιεί και μια φορά καφέ μαζί τους,μου δίνουν λάδι (ντοινγκ) αλλά και μου έχουν ράψει ρούχα (ναι είμαι ακαμάτα).Γενικά πάω πιο πολύ τις θείτσες,παρά τους φοιτητές γείτονες.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 17:44, 02-05-08:

Εγώ έχω πολλές επεισοδιακές ιστορίες από γείτονες. Μου έχουν τύχει από τους καλύτερους μέχρι τους χειρότερους (έχουμε πάει στα δικαστήρια να φανταστείτε).

Τον τελευταίο καιρό με νευριάζουν οι γείτονες που μένουν απέναντί μας γιατί είναι εκτός των άλλων και ένα ζευγάρι ηλικιωμένων που θέλει να ξέρει τα πάντα. Παραλίγο μία φορά να μου δημιουργήσουν πρόβλημα με τους γονείς μου με τις βλακείες που έλεγαν. Ευτυχώς τους κανόνισε η μαμά μου... Πολλές φορές όταν με βρίσκουν στο δρόμο με ρωτάνε πού πάω ή που ήμουν και διάφορα τέτοια. Το βρίσκω θρασύτατο αυτό!

Το καλύτερο για μένα είναι να έχεις τυπικές σχέσεις με τους γείτονες γιατί μπορεί από το πουθενά να σου δημιουργήσουν πρόβλημα και είναι κρίμα. Ναι μεν να λες καλημέρα και να βοηθήσεις όπου μπορείς αλλά όταν οι σχέσεις αρχίζουν να στενεύουν είναι αρκετά επικίνδυνο να παρεξηγηθείτε και να έχεις προβλήματα μετά.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 17:49, 02-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από fandago
Αυτό ακριβώς ήθελα να γράψω κι εγώ.
Μήπως είμαστε στην ίδια γειτονιά;

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 19:10, 02-05-08:

Εδώ μια χαρά είναι οι γείτονες, δεν έχουμε πολλές σχέσεις (ένα γεία λέμε) αλλά όποτε τους χρειάστηκα με βοήθησαν.
Παλιότερα που έμενα στη Λυκόβρυση είχαμε πολύ προβληματική γειτόνισσα (και ήταν και ιδιοκτήτρια του σπιτιού, μιας και εκείνο ήταν με νοίκι). Με τον παραμικρό ήχο φώναζε με το αποκορύφωμα μια φορά που έκανα πάρτι, παρ'ότι την είχα ειδοποιήσει από πριν και είχε πει οκ, κατέβηκε σε κάποια φάση και άρχισε να ωρύεται και έφερε και την αστυνομία (και ειλικρινά δεν κάναμε πολλή φασαρία!).

Παράθεση

vendetta (Thor)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη vendetta
Ο Thor αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Ξεναγός . Έχει γράψει 342 μηνύματα.

O vendetta έγραψε στις 19:45, 02-05-08:

Κατ'αρχάς...Έμπαινε Ηρώ έμπαινε...Εγώ μαζί σου...Κάτω στην κυριαρχία της κάθε ξενέρωτης και κουτσομπόλας γειτόνισσας...

Έπειτα στο παλιό σπίτι μου είχα μια κυρία (τέλος πάντων) που μου έκανε παρατήρηση επειδή κυκλοφορούσα ξυπόλητος μέσα στο σπίτι και ακουγόταν έντονος θόρυβος σε αυτήν από κάτω...Και μου έλεγε να φοράω παντόφλες...Τα συμπεράσματα δικά σας....

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 09:38, 03-05-08:

Μμμμ...δεν θυμάμαι να έχω τσακωθεί με κανέναν...αλλά αυτό τον καιρό νομίχω πως θα το κάνω για να έρθουν κάποια πράγματα στην θέση τους...

Παράθεση

superstarr (Δημήτρης)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη superstarr
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μουσικός . Έχει γράψει 33 μηνύματα.

O superstarr έγραψε στις 09:50, 03-05-08:

Οταν εμενα Ροδο ειχα πεσει σε ηλιθιους γειτονες και μονο καλα δεν τα πηγαιναμε.. Τωρα που μενω Αθηνα απλα δεν μιλαω σε κανεναν και ολα μια χαρα..!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:35, 03-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από superstarr
Τωρα που μενω Αθηνα απλα δεν μιλαω σε κανεναν και ολα μια χαρα..!

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 10:37, 03-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από superstarr
Οταν εμενα Ροδο ειχα πεσει σε ηλιθιους γειτονες και μονο καλα δεν τα πηγαιναμε.. Τωρα που μενω Αθηνα απλα δεν μιλαω σε κανεναν και ολα μια χαρα..!
Σε ποια περιοχή έμενες?

Παράθεση

Idril

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Idril
H Idril αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών . Έχει γράψει 530 μηνύματα.

H Idril (in a world of magnets but no miracles) έγραψε στις 11:02, 03-05-08:

Αυτό το "δε μιλάμε κι όλα μια χαρά" μου θυμίζει μια φράση του Σαμαράκη που είχα διαβάσει παλιότερα και έλεγε ''Ποτέ οι στέγες των σπιτιών δεν ήταν τόσο κοντά και οι ψυχές των κατοίκων τους τόσο μακρυά". Προσωπικά μου φαίνεται λίγο κρίμα που τους περισσότερους γείτονες δεν κάνουμε ούτε καν μια προσπάθεια να τους γνωρίσουμε λίγο.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Δανάη

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Δανάη
H Δανάη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών . Έχει γράψει 333 μηνύματα.

H Δανάη έγραψε στις 12:15, 03-05-08:

Αυτή την κατάσταση που λές Ηρώ την είχε ζήσει η αδερφή μου στο προηγούμενο σπίτι που έμενε, όχι τόσο έντονα βέβαια! Είχε αρκεστεί στο να παρακολουθεί ποιος μπαίνει, ποιος βγαίνει, ερχόταν με την παραμικρή αφορμή σπίτι, έκανε και τα σχολιά της αλλά μέχρι εκεί δεν της έδινε κιολας σημασία η αδερφή μου, οπότε...

Σε αυτό που μένουμε τώρα οι σχέσεις με τους γείτονες είναι τελείως τυπικές! ένα γεια τι κάνεις, τέτοια πράγματα. δε θα χα πρόβλημα να τους γνωρίσω καλύτερα αλλά δεν είμαι και ο τύπος που θα πάει να πιάσει κουβέντα στο άσχετο, δεν είμαι καθόλου κοινωνική! Μόνο μια φορά ο απο κάτω ο οποίος είναι κάπως περίεργος μια φορά που είχαμε απλώσει τα χαλια στη ταράτσα είχε ακούσει φασαρία, είχε ανέβει πάνω να δει τι γινεται και μετά μας έκανε παρατήρηση γιατί λέει ότι ενοχλούσαν(!) και δε χέρω γω τι...

Παράθεση

Bill

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Bill
Ο Bill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,195 μηνύματα.

O Bill έγραψε στις 12:30, 03-05-08:

Εσείς τι σχέση έχετε με τους γείτονές σας? Σας έχουν δημιουργήσει ποτέ προβλήματα? Λέτε απλά μια καλημέρα ή ούτε και αυτή και τίποτα παραπάνω? Έχετε καλές σχέσεις? Ξέρετε πως αν χρειαστεί, έχετε κάποιον να ζητήσετε ζάχαρη?
Στο προηγούμενο σπίτι που έμενα ζήτημα είναι να ειχα δει τους γείτονες πάνω από 5-6 φορές στα 2 χρονια που ήμουν εκει.Από οτι φαίνεται φροντίζαμε όλοι να μην πετυχαίνουμε ο ένας τον άλλο.(είμαι και λίγο αντικοινωνικός οπότε απεφευγα και να τους χτυπήσω την πόρτα).
Ο ενας μαλιστα είχε και μουσικες ανησυχιες και φροντιζε να παιζει ντραμς τα μεσημερια.Φυσικα οποτε ειχα κεφια εβαζα κι εγω μουσικη με μπάσα για να τον αποσυντοζιζω ,μιας και η ηχομονωση δεν ηταν καθόλου καλή.
Για ηλικιωμένους γείτονες δεν θα πω πολλα.Η μια δεν ακουγε καλα και κάθε φορα που ηταν να παει καποια για ψωνια , ακουγα όλη τη λίστα.Η περιεργεια τους ευτυχως περιοριζοταν στο να κοιτανε μονο κι οχι να σχολιαζουν.

Στο καινούργιο σπιτι έχω την τύχη να είναι γείτονας μου (στον από πάνω όροφο) ένας πολύ καλός φίλος και συμφοιτητής μου.Πάμε πακέτο από το πρώτο έτος.Οπότε όποτε χρειαστώ κάτι ξέρω πως έχω κάποιον να απευθυνθώ.

Τώρα με τους υπόλοιπους ούτε κρύο , ούτε ζέστη.Λέμε κανά γεια αν συναντηθουμε και οι σχέσεις που είχαμε στις αρχές άρχισαν να παγώνουν με το πέρασμα του χρόνου.Έχουν κοπεί και οι επισκέψεις.
Είναι κια ξενύχτηδες τρομάρα τους και βαζουν και μουσικη τα βραδια , αλλά δεν ξέρουν με ποιον εχουν μπλεξει.Μια φορα εβαλα σκουπα στις 9 το πρωι γιατι το ειχαν ξεφτυλίσει το θεμα.

Ευτυχως το παιδι που μένει δίπλα μου είναι ο ιδανικός γείτονας.Δεν κάνει φασαρία,είναι ευγενικός. Αφού νομίζεις ότι δεν μένει κανεις στο σπιτι.

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 13:03, 03-05-08:

......Της κλείσαμε την πόρτα στη μούρη και στον ακριβώς ίδιο τόνο που φώναζε και αυτή, της είπαμε πως την επόμενη φορά που θα χτυπήσει το κουδούνι μας θα καλέσουμε την αστυνομία! .........
Και τί θα κάνει η αστυνομία αλήθεια; Θαύμα θα ειναι κι αν έρθουν κι <αυτό πάλι για να τα γράψουν στ'απαυτά τους.

Καλύτερα να την κάνετε ρόμπα εσείς την αγενεστατη τη γριά. Να αρχίσετε να λέτε ότι ο φαρμακοποιός ανησυχεί γιατί τις προάλλες πήρε πολλά Προζάκ, ότι την ακούσατε να φωναζει στον πάραλυτο τον άντρα της και στο γιο της ότι είναι και οι δυο άχρηστοι και θα αυτοκτονήσει και θα τους παρατήσει ... και την λυπόσαστε την καημένη... Μετά ότι και άν λέει οι άλλοι θα την λυπούνται περισσότερο...

Υ.Γ. Σίγουρα δεν κανετε όργια έ ;

-3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 16:16, 03-05-08:

Koιτα ο κακός γείτονας είναι πολύ άσχημη φάση...
Στην πολυκατοικία που ζω γενικά δεν έχω προβλήματα. Δεδομένου ότι μένω πολλά χρόνια βέβαια διακρινω μια ... καχυποψία (είναι και 800 χρονών οι περισσότεροι) επιπέδου "αλήθεια τελείωσε όπως λέει ή μήπως δεν τα έχει καταφέρει ακόμα;" αλλά δεν δίνω σημασία... Περισσότερο είναι το "δεν με ενοχλούν, δεν τους ενοχλώ" και είμαστε όλοι χαρούμενοι και ευτυχισμένοι...

Σε κάποια φάση στο λύκειο είχαμε πετύχει μια πολύ κακή (κακιασμένη) από κάτω... ¨ηταν και αστυνομικός και δεν ειλικρινά δεν...τολμούσαμε να περπατήσουμε μέσα στο σπίτι... Στον παραμικρό θόρυβο (και όπως ξέρεις μια πολυκατοικία έχει μπόλικους θορύβους!) ανέβαινε πάνω (μαζί με το ... σήμα της ) και απειλούσε ότι θα μας κάνει μήνυση. Να μην μιλήσω για τις φορές που ... ούρλιαζε στο μπαλκόνι. Θυμάμαι μια φορά που διάβαζα βράδυ και μου έπεσε ένα βιβλίο από το γραφείο... Ένα τέταρτο έμεινα εντελώς ακούνητη περιμένοντας να ακούσω φωνή και μην τολμώντας να κάνω ...θόρυβο να το μαζέψω

όταν παντρεύτηκε η αδελφή μου είχε έρθει κόσμος σπίτι για το "κρεββάτι"... Πρέπει να είμαστε η ... μοναδική οικογένεια που αναγκαστήκαμε να πάμε στην αστυνομία 3 μέρες πριν και να ζητήσουμε το υπογεγραμμένο χαρτί με την ειδική άδεια για να .. τολμήσουμε να καλέσουμε άνθρωπους στο σπίτι (κανονικά αυτό λέει ο νόμος, ότι για να κάνεις φασαρία σε ώρες κοινής ησυχίας πρέπει να υπάρχει λόγος και να έχεις ειδοποιήσει αλλά γενικά οι...νορμάλ γείτονες δείχνουν μια...άνοχή σε τέτοια θέματα).. Η δικιά μας πάλι, παρόλο που δεν τολμήσαμε ούτε μουσική να βάλουμε, και είχαμε όλον τον κόσμο "σσσ".. "σσσσ" κτλ 11:01 το βράδυ μας είχε στην...πόρτα να δείχνουμε την ...άδεια για...συνεστίαση (κάπως έτσι τέσπα λεγόταν) σε κάποιο συνάδελφό της...

Ευτυχώς 2 χρόνια έμεινε μόνο και ξεκουμπίστηκε, αλλά ειλικρινά μετά τη ...δικτατορία που μας είχε επιβάλλει μέσα στο ίδιο μας το σπίτι, οτιδήποτε άλλο (καλά όχι αυτά τα ... απίστευτα της Ηρώς!) μου φαίνονται... τπτ...

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 00:36, 04-05-08:

Γείτονες. Πόσο καλά τα πάτε;
Παλιά με τον γείτονα τα πηγαίναμε άσχημα, μα από τότε που μου έκανα τοξοβολία και μου ξέφυγε ένα βέλος στην αυλή του, δεν με έχει ενοχλήσει ξανά.

Βάσικα, ούτε και τον έχω δει από τότε...

Παράθεση

Buggs

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Buggs
Ο Buggs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 56 ετών και επαγγέλεται Συγγραφέας . Έχει γράψει 2,559 μηνύματα.

O Buggs έγραψε στις 00:50, 04-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
Παλιά με τον γείτονα τα πηγαίναμε άσχημα, μα από τότε που μου έκανα τοξοβολία και μου ξέφυγε ένα βέλος στην αυλή του, δεν με έχει ενοχλήσει ξανά.

Βάσικα, ούτε και τον έχω δει από τότε...
Καλός γείτονας είναι μόνο ο νεκρός γείτονας;;

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 01:46, 04-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Buggs
Και τί θα κάνει η αστυνομία αλήθεια; Θαύμα θα ειναι κι αν έρθουν κι <αυτό πάλι για να τα γράψουν στ'απαυτά τους.

Καλύτερα να την κάνετε ρόμπα εσείς την αγενεστατη τη γριά. Να αρχίσετε να λέτε ότι ο φαρμακοποιός ανησυχεί γιατί τις προάλλες πήρε πολλά Προζάκ, ότι την ακούσατε να φωναζει στον πάραλυτο τον άντρα της και στο γιο της ότι είναι και οι δυο άχρηστοι και θα αυτοκτονήσει και θα τους παρατήσει ... και την λυπόσαστε την καημένη... Μετά ότι και άν λέει οι άλλοι θα την λυπούνται περισσότερο...

Υ.Γ. Σίγουρα δεν κανετε όργια έ ;
Δε με νοιάζει το ποιοι θα τη λυπούνται, εμένα δε θέλω να ξαναενοχλήσει για κανέναν λόγο.
Και αυτό για την αστυνομία, της το είπα μπας και εμπεδώσει το παραπάνω.

Υ.Γ. : Φαντάζομαι, πως δεν περιμένεις σοβαρή απάντηση, έτσι?

Παράθεση

olibos2008 (Δέσποινα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη olibos2008
H Δέσποινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 71 μηνύματα.

H olibos2008 έγραψε στις 02:18, 04-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Idril
Αυτό το "δε μιλάμε κι όλα μια χαρά" μου θυμίζει μια φράση του Σαμαράκη που είχα διαβάσει παλιότερα και έλεγε ''Ποτέ οι στέγες των σπιτιών δεν ήταν τόσο κοντά και οι ψυχές των κατοίκων τους τόσο μακρυά". Προσωπικά μου φαίνεται λίγο κρίμα που τους περισσότερους γείτονες δεν κάνουμε ούτε καν μια προσπάθεια να τους γνωρίσουμε λίγο.
Σήμερα σε μια μεγάλη πόλη και να θές να γνωρίσεις τους γείτονές σου νομίζω πως δεν σου αφήνουν περιθώριο αυτοί. Υπάρχει γενικά αποξένωση ανάμεσα στους ανθρώπους, που τούς κάνει να κλείνονται στον εαυτό τους με αποτέλεσμα να μήν γνωρίζουμε καν ποιός μένει δίπλα μας. Έτσι είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων. Τραγικό μα την αλήθεια.

Παράθεση

Άργος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Άργος
Ο Άργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2 μηνύματα.

O Άργος έγραψε στις 03:51, 04-05-08:

Ίσως δεν είναι η πόλη που φταίει. Έρχεται περισσότερο σαν αποτέλεσμα της ανθρώπινης δρασης που κάνει την πόλη τέτοια. Αφού ίδια ακριβώς εικόνα αποκτούν και οι κοινότητες των ανθρώπων εκτός πόλης.

Ίσως επειδή τώρα που το τραπέζι στρώνεται, έχει για όλους να φάνε και όλοι προσδοκούν ότι αύριο θα ζούνε, αφού δεν κρυώνουν ή δεν είναι αθεράπευτα άρρωστοι.

Αντίθετα, είναι πολλοί σε άλλη αθεράπευτη αγωνία, όπως της κατανάλωσης, του προσωπικού ανταγωνισμού, της ανέλιξης στην κοινωνική σκάλα... Ο άνθρωπος όλο και περισσότερο εστιάζεται στα του εαυτού υπολογίζοντας όλο και περισσότερο σε μεγαλοδύναμες ιδιότητες του ίδιου, όπως τα τυπικά προσόντα ή τα εισοδήματα που εισπράττονται, λόγου χάρη - ή θα εισπράττονται αφού κερδίσει στο τζόγο.

Έτσι τι ανάγκη να έχει τον γείτονα; Μπορεί απλώς να

απαιτεί

ο γείτονας να μην ενοχλεί.

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 10:17, 04-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από olibos2008
Σήμερα σε μια μεγάλη πόλη και να θές να γνωρίσεις τους γείτονές σου νομίζω πως δεν σου αφήνουν περιθώριο αυτοί. Υπάρχει γενικά αποξένωση ανάμεσα στους ανθρώπους, που τούς κάνει να κλείνονται στον εαυτό τους με αποτέλεσμα να μήν γνωρίζουμε καν ποιός μένει δίπλα μας. Έτσι είμαστε άγνωστοι μεταξύ αγνώστων. Τραγικό μα την αλήθεια.
Αν πιστεύεις πως υπάρχει αποξένωση μεταξύ των ανθρώπων, γι αυτό ευθύνονται οι ίδιοι οι άνθρωποι και τίποτα άλλο.
Αρα λοιπόν, ευθύνεσαι και εσύ ο ίδιος.
Πόσες φορές επεδίωξες να γεφυρώσεις αυτό το χάσμα με το γείτονά σου;

Παράθεση

tinaki

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη tinaki
H tinaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H tinaki έγραψε στις 15:33, 05-05-08:

μένω σε μια ωραία γειτονιά στην Περούτζια στην Ιταλία είμαστε όλοι φοιτητές. Έχουμε γίνει φίλοι μεταξύ μας και περνάμε τέλεια. Ηρώ ίσως πρέπει να αρχήσεις να θυμώνεις νομίζω που ζούμε στο μεσαίωνα και σε ελέγχει ?

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 10:54, 13-05-08:

Ηρώ να φέρεις καμιά 20αρια 'άντρες γυμνους και πές της να κατέβει μπάς και της ορμήξουν, ή εγγεφαλικό θα πάθει ή συγκοπή ή θα την Μπίπ και ξελαμπικάρει

Εγώ να δείτε πολυκατοικια, όλοι τους είναι μαργαρητάρια, πώς τους ανέχομαι δεν ξέρω, η κάτω είναι η κλασική ιστορία, αυτή λοιπόν έχει 24 ώρες το 24αρωρο ρούχα πλωμένα και δεν τολμάς να ρήξεις σταγώνα νερό.

Απο πάνω μου είναι ένας παλιόγερος που μαζέυει απο τους κάδους τα σκουπίδια μας, βάζει τρυπάνια σέρνει έπιπλα και μάλλων έχει προστάτη αφού κατουράει 1 τα ξυμερώματα γύρο στο δύλεπτο ξυπνώντας μας απο το νερό που βρήσκει στόχο,αν με πιάνετε

πάνω δίπλα είναι άλλο ένα ζευγάρι που η τυπισα το παιζει καθαρή, κάθε φορά λοιπόν που πλώνω ρούχα πλένει τις αυλές της και το νερό δεν ξέρω πώς βρήσκει στόχο στα εσώρουχα μου, έπαθα ουρολύμοξη καθώς πήγαινα δουλειά και δεν ήξερα τι γινόταν κάναμε τα πάντα μου περνάει, ξαναπαθαίνω και μετά μου είπε η διπλανή μου ότι η απο πάνωβ πετάει τα βρωμόνερα της πάνω στα εσώρουχα μου

Δίπλα μου είναι άλλο ένα ζευγάρι γέρων με ένα μικρό κοριτσάκι, ο άντρας της πιάστηκε να κρυφακούει εμένα με τον άντρα μου να κάνουμε σέξ στο σαλόνι, κόλησε το κεφάλι του πάνω στην πόρτα μας και άκουγε

Στο άλλο δίπλα η τύπισα έχει 3 παιδιά πήραν 'ένα σκύλο και δεν καθαριζε ποτέ τις ακαθαρσίες, με αποτέλεσμα η μπόχα και η λίγδα να μαζέυει μίγες και βρώμα, εν το μεταξύ το ένα τους παιδί κάθε φορα που έρχοντε βαράει το κεφάλι του στις πόρτες μου ότι ώρα και να είναι...

Η πάνω δίπλα πετούσε τα σκουπίδια απο το μπαλκόνι τα βράδια όσπου άρχισα με τον ήχο να φωναζω ...ΓΥΦΤΟΙ ΤΑ ΣΚΟΥΠΙΔΙΑ....ώσπου σταμάτησε, την πρώτη μέρα που παντρέυτηκα μου χτύπησε το κουδούνι στις 12 το μεσημέρι που είχαμε χαλαρά ερωτικά τραγούδια γιατί λέει έχει ετοιμοθάνατο άντρα και δεν σεβόμαστε

Ειναι πολλά άτομα ακόμα αλλα όλοι τους είναι μαργαρητάρια, έχουμε έναν που τον χώσανε για βιασμό σε ανήλικη, μια χαρτορήχτρα που με το που ανοίξω κουρτήνα βγάζει καρέκλα και χαζέυει το σπίτι μου και όταν κλείσω κουρτήνα πάει σπίτι της...

Πολλους ακόμα, μπορώ να μηλάω ώρες

Παράθεση

Lorelai (Νατασα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Lorelai
H Νατασα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 99 μηνύματα.

H Lorelai έγραψε στις 11:32, 13-05-08:

Εγω τα ειχα με ενα αρσενικο μεγαλυτερο μου που ειχε αμαξι, και επειδη ακριβως ηταν αρκετα μεγαλυτερος δεν ειχα πει τιποτα στους γονεις μου. Μας ειδε λοιπον ενας γειτονας μεσα στο αμαξι και ετρεξε και τους το ειπε!!!! Μετα οι γονεις μου δε μου ειπαν να χωρισω, μου ειπαν ομως να ερθει σπιτι μας να τον γνωρισουν :/ Λιγο αμηχανια η κατασταση. Δεν μου ελεγαν και ποιος απολους τους γειτονες ηταν να παω να του γδαρω το αμαξι :Ρ
Αυτο ειναι το πιο ενοχλητικο περιστατικο που ειχα, στην Αθηνα. Στο χωριο εχουμε ενα κοινο οικοπεδο με αλλους 3. Ο ενας απο αυτους ειναι δαιμονισμενος, φερνει τα χαριτωμενα σκυλακια του και χεζουν την αυλη μας οταν λειπουμε, μας σκιζει τις τεντες, μας χαλαει τον κηπο, και εχει και μια γυναικα και μια κορη που ουρλιαζουν ολη μερα χωρις λογο και αιτια. Και αλλα πολλα ωραια :Ρ
Αχ γειτονες.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 01:17, 05-07-08:

Δεν παίζει.. να έχει μόνο η δικιά μου η γειτονιά τόσα τρελά!
Όχι δεν το δέχομαι!

Ακούστε άλλο τώρα!

Πριν κάτι μέρες, είχα συναντήσει αυτή τη συμπαθητική γειτόνισσα, που στάθηκε αφορμή για να ανοίξω αυτό το θέμα και μου είχε αναφέρει πως ο διπλανός της έχει μαζέψει ένα σωρό γατιά και σκέφτεται να τον διώξει, μιας και τις προάλλες είχαν μπει σπίτι της από το μπαλκόνι 5 η ώρα τη νύχτα και της έριξαν ένα έπιπλο με κρυσταλλικά.
Η αλήθεια είναι πως κι εγώ είχα ακούσει το θόρυβο, αφού τέτοιες ώρες είμαι ξύπνια και ανησύχησα!

Αλλά δεν την πίστεψα, καθώς θεώρησα πως το είπε γιατί θέλει να τον διώξει για άλλους λόγους που μου είχε αναφέρει παλιότερα. (αργεί να της πληρώσει τα κοινόχρηστα, το μόνο που έχει σπίτι του είναι ένα στρώμα στο πάτωμα, δεν πληρώνει γενικά λογαριασμούς και τέτοια)

Αλλά πριν λίγο έγινε το εξής: Ενώ κάθομαι ήσυχα και ωραία στο πισί μου, βλέπω μια γάτα να περιφέρεται στο διάδρομο!
"Βρε μπας και με γελούν τα μάτια μου;"
" Αααααααααα... γάτα!" (σιχαίνομαι τις γάτες)

Με τα πολλά κατάφερα και την έβγαλα στο μπαλκόνι, έκλεισα και την πόρτα και ήσυχασα!

Μετά από καμιά ώρα, ακούει η αδερφή μου θόρυβο και με φωνάζει έντρομη, πως κάποιος προσπαθεί να ανοίξει την μπαλκονόπορτα!
Μπαίνω μπροστά.. πάμε στο σαλόνι και βλέπουμε την πόρτα μισάνοιχτη

Υπέθεσα πως κάποιος προσπάθησε να την ανοίξει.. βγαίνω απότομα στο μπαλκόνι για να πιάσω τον διαρρήκτη.. και βλέπω στη γωνία δυο γάτες να με κοιτάζουν! Δύο!!!

Πέρασαν κυρίες, καμαρωτές καμαρωτές απ΄όλο το σπίτι μου.. κατάφερα να τις βγάλω κυνηγώντας τες από το άλλο μπαλκόνι και κλειδαμπάρωσα!

Θα τρελαθούμε εντελώς.. δε γίνονται αυτά τα πράγματα!

Το κακό είναι.. ότι η πρώτη πέρασε από την κουζίνα και δεν ξέρω κι εγώ τι άγγιξε.. και πόσο βρώμικη ήταν

Τι ήταν και αυτό το αποψινό!

Εννοείται πως αύριο τα λέω στη "φιλενάδα μου" από πάνω.. και σε κάτι τέτοια της έχω εμπιστισύνη, είμαι σίγουρη πως θα λάβει τα μέτρα της..

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 01:23, 05-07-08:

Οι γάτες Ηρώ είναι από τα πιο καθαρά ζώα, διότι πλένονται μόνες τους επί αρκετή ώρα κάθε μέρα. Ακόμα και οι αδέσποτες, είναι πολύ πιο καθαρές από τα αδέσποτα σκυλιά για παράδειγμα. Κακώς τις σιχαίνεσαι τόσο.

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 01:29, 05-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Οι γάτες Ηρώ είναι από τα πιο καθαρά ζώα, διότι πλένονται μόνες τους επί αρκετή ώρα κάθε μέρα. Ακόμα και οι αδέσποτες, είναι πολύ πιο καθαρές από τα αδέσποτα σκυλιά για παράδειγμα. Κακώς τις σιχαίνεσαι τόσο.
Βασικά Λία μου, δεν τις σιχαίνομαι ακριβώς.. αλλά τις φοβάμαι. Ναι, οκ μπορεί να σου φαίνεται κάπως, 23 χρονών κοπέλα να φοβάται ένα γατάκι, αλλά είναι η μοναδική φοβία που έχω.. και αυτό λόγω ψυχικών παιδικών τραυμάτων!

Άλλο να είναι δικό μου το κατοικίδιο και να ξέρω ότι του ΄χω κάνει όλα τα εμβόλια και άλλο να είναι κάποιου που δε γνωρίζω σε τι κατάσταση τα έχει..
Όσο να ΄ναι κουζίνα είναι..

Πάντως τον τελευταίο καιρό θέλω να προσπαθήσω να το ξεπεράσω αυτό, γιατί δε μου αρέσει καθόλου ούτε και σε ΄μένα.

Παράθεση

cosette

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cosette
H cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H cosette έγραψε στις 02:19, 06-07-08:

Βασικά Λία μου, δεν τις σιχαίνομαι ακριβώς.. αλλά τις φοβάμαι. Ναι, οκ μπορεί να σου φαίνεται κάπως, 23 χρονών κοπέλα να φοβάται ένα γατάκι, αλλά είναι η μοναδική φοβία που έχω.. και αυτό λόγω ψυχικών παιδικών τραυμάτων!

Άλλο να είναι δικό μου το κατοικίδιο και να ξέρω ότι του ΄χω κάνει όλα τα εμβόλια και άλλο να είναι κάποιου που δε γνωρίζω σε τι κατάσταση τα έχει..
Όσο να ΄ναι κουζίνα είναι..

Πάντως τον τελευταίο καιρό θέλω να προσπαθήσω να το ξεπεράσω αυτό, γιατί δε μου αρέσει καθόλου ούτε και σε ΄μένα.

Συμφωνώ με τη Λία.
Αν ανησυχείς για τα μικρόβια απολύμανε την κουζίνα σου και θα είσαι οκ.
Να σου πω την αλήθεια, έτσι όπως περιγράφεις την γειτόνισσα σου δεν είμαι και πολύ σίγουρη ότι τα ζωάκια θα μείνουν σώα και αβλαβή Καλύτερα να μιλήσεις στον κύριο που έχει τις γάτες και να του προτείνεις να περιφράξει το μπαλκόνι του.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 06:49, 06-07-08:

Από κέινο το βράδυ μέχρι και πριν λίγη ώρα, ένα από αυτά τα γατάκια είχε εγκλωβιστεί στον ακάλυπτο της διπλανής πολυκατοικίας και στο σημείο που επικοινωνούσε κατά ένα τρόπο με το μπαλκόνι του παλιού μου σπιτιού και νιαούριζε συνεχώς..

Πήγα στον κύριο που τα έχει, ο οποίος είναι Γάλλος και δε μιλάει γρι ελληνικά και καταφέραμε με τα λίγα γαλλικά που θυμάμαι πλέον, να μου εξηγήσει πως το ακούει και αυτός, αλλά η εν λόγω κυρία δεν του δίνει τα κλειδιά του σπιτιού (μιας και είναι άδειο από τότε, που εγώ έχω φύγει) για να πάει να το πάρει..

Πριν λίγο έκανα λοιπόν κάτι παράνομο..
Θυμήθηκα πως δεν της είχα δώσει όλα τα αντικλείδια (μην παρεξηγηθώ, απλά είχα ξεχάσει πως είχα και άλλα.. και σε καμία περίπτωση δε θα τα χρησιμοποιούσα) και έτσι ενώ βγήκα στο μπαλκόνι και έλεγξα που είναι το γατί.. και μιας και δεν είχα άλλο τρόπο να το βγάλω, πήρα μια σανίδα από το κρεβάτι μου, την ακούμπησα με τα χίλια ζόρια (κρεμασμένη από το μπαλκόνι) στο σημείο που είχε εγκλωβιστεί, και "παρακαλώντας" το να την περάσει μέχρι πριν λίγο, τα καταφέραμε και αφού έκανε κάποια βήματα πάνω στη σανίδα, πήδηξε στο μπαλκόνι!

Αυτό που λες Cosette,η αλήθεια είναι πως το φοβάμαι κι εγώ..

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

cosette

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cosette αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H cosette έγραψε στις 19:05, 06-07-08:

Ήρω μπράβο!!
'Οχι μόνο γιατί βοήθησες το γατάκι αλλά κυρίως γιατί έκανες ένα βήμα για να ξεπέρασεις τη φοβία σου για τις γάτες, που είναι πάρα πολύ δύσκολο

Όσο για αυτό που σου είπα για τη γειτόνισσα σου, αν έχει τόσο απαράδεκτη, άθλια συμπεριφορά με τους ανθρώπους, που είνα έλλογα όντα δε μπορώ να φανταστώ πως θα συμπεριφερθεί σε ζώα με τα οποία δε μπορεί να επικοινωνήσει...

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 19:30, 06-07-08:

Η αλήθεια είναι πως είχα εκνευριστεί πάρα πολύ, γιατί την είχα ακούσει χτες το βράδυ, να του φωνάζει και να του λέει να πάει στη χώρα του και εκεί να έχει όσα γατιά και σκυλιά θέλει.. πως γεμίσαμε ξένους, που δε σέβονται κανέναν και τέτοια "ωραία"

Έτσι εκείνη τη στιγμή κρατήθηκα, γιατί αν μιλούσα θα είχαμε και νέο γύρο..

και αφού βγήκα και ήπια τα ποτάκια μου, οπλίστηκα με θάρρος και έκανα την ιδέα μου πράξη.
Μόνο πιωμένη νομίζω πως θα μπορούσα να το φέρω σε πέρας..

που να με ακούγατε, όσο προσσπαθούσα να το κάνω να περάσει απ΄τη σανίδα :
" Ψψψψψιιιιιτ, ψψψψιιιιτ, έλα καλό μου γατάκι.. εγώ σε αγαπάω.. μη μου επιτεθείς.. έλα μη μας ακούσει η Σούλα!"

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

aequitas

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aequitas
H aequitas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών . Έχει γράψει 34 μηνύματα.

H aequitas έγραψε στις 21:53, 06-07-08:

Λοιπόν, εγώ έχω σκαμπανεβάσματα στις σχέσεις μου με τους γείτονες:

Την πρώτη μου μέρα στο διαμέρισμα που μένω μέχρι σήμερα, στις 14:35 εμφανίστηκε η δίπλα (εξηνταπεντάχρονη με χαρακτηριστική φωνή κακιάς του παλιού ελληνικού κινηματογράφου). Εγώ στον (αγγελικά πλασμένο) κόσμο μου νόμιζα ότι ήρθε να με καλωσορίσει στην πολυκατοικία(!).Αμ δε!
"Ξέρετε τι ώρα είναι;"με ρώτησε.
"Μισό λεπτό να δω" της απαντάω, εκείνη όμως συνεχίζει:
"Είναι ώρα κοινής ησυχίας και εσείς κοπανάτε τα ντουλάπια και έχετε ανοιχτό ένα μηχάνημα που κάνει ανυπόφορο θόρυβο(=απορροφητήρας!) και ο άντρας μου έχει την καρδιά του και είναι στο κρεβάτι και προκαλείται αναστάτωση στην ζωή της πολυκατοικίας εξαιτίας σας,γαβ γαβ γαβ κτλ.."
Οκ Ζήτησα χίλια συγγνώμη, έκλεισα τον απορροφητήρα, αποφάσισα να αφήνω τα ντουλάπια μισάνοιχτα για να μην κάνουν θόρυβο και όλα μέλι γάλα..

Μέχρι που ένα μεσημέρι λίγες μέρες μετά αποφάσισα να καθαρίσω ένα ντουλάπι που έχουμε στο μπαλκόνι με ένα σφουγγάρι-το τονίζω- χωρίς να μετακινήσω τίποτα που θα μπορούσε να κάνει πολύ θόρυβο. Οπότε ακούω πάλι τη γνώριμη αυτή φωνούλα από το δίπλα μπαλκόνι να με ρωτάει για μια ακόμα φορά-τι άλλο;-"ξέρετε τι ώρα είναι;;"
Ειλικρινά ήθελα πολύ να της πω να αγοράσει επιτέλους ένα ρολόι αλλά την τελευταία στιγμή κρατήθηκα. Αυτή τη φορά δεν ζήτησα συγγνώμη προθυμοποιήθηκα όμως να αφήσω το καθάρισμα για αργότερα(για όταν θα έφευγε από το μπαλκόνι όπου υποθέτω ότι κοιμόταν αφού ήταν αδύνατο να ακούσεις οτιδήποτε αν ήσουν μέσα στο σπίτι).

Με τον καιρό συνήθισε βέβαια στην ιδέα ότι όταν το διπλανό διαμέρισμα κατοικείται, λογικό είναι να παράγονται κάποιοι ήχοι, σημάδια ζωής, πέστε τα όπως θέλετε, έστω ενδείξεις ότι ο γείτονας δεν πέθανε στον υπνο του..

Η πλάκα είναι ότι αυτή η γειτόνισσσα πρέπει τελικά να συμπαθεί εμένα και την αδερφή μου περισσότερο από κάθε άλλο γείτονα σε αυτή την πολυκατοικία γιατί όλοι την αντιμετωπίζουν σαν μαντρόσκυλο(παράλογοκαι την αποφεύγουν πάση θυσία.Εγώ πάλι πόσο να τη αποφύγω..μια πόρτα είμαστε..

Έχω βέβαια και έναν γείτονα λεβεντιά που τότε που έπαθα ένα ατύχημα μόνη στο σπίτι και βγήκα έξω έντρομη φωνάζοντας μέσα στα αίματα με περιέθαλψε, με ηρέμησε και με κουβάλησε ως το αυτοκίνητο.(ευτυχώς τη γλύτωσα με ράμματα)
Πλάκα πλάκα δεν του το έχω ξεπληρώσει ακόμα αυτό. Πρέπει να τον βγάλω έξω για κανένα φαγητό και να του πάρω κανένα δώρο στη γιορτή του. Όχι ότι έτσι θα είμαστε εντάξει αλλά τουλάχιστον να δείξω λίγη στοιχειώδη ευγνωμοσύνη...χμμμ

Παράθεση

Neraidoula08

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Neraidoula08
H Neraidoula08 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 5 μηνύματα.

H Neraidoula08 έγραψε στις 22:55, 06-07-08:

Δεν έχω κανένα πρόβλημα με τα γειτονάκια εδώ... τους έχω συνηθίσει και με έχουν συνηθίσει... ούτε που μου φωνάζουν γιατί τους έχω τέρμα μουσική μέχρι τις 5 το πρωί...

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Franky5465 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Franky5465
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Franky5465 έγραψε στις 23:05, 06-07-08:

Δεν έχω και τις καλύτερες σχέσεις με τον γείτονες
Βασικά τους περισσότερους δεν του γνωρίζω, αν και είμαι τρία χρόνια στο σπίτι δεν τους πετυχαίνω ούτε στις σκάλες, μόνο δυο τρεις και με αυτούς μια χαρά.
Αλλά ο διπλανός μου δεν παίζεται. Προχθές το πρωί από τις 5 μέχρι τις 7 είχε μουσική στο τέρμα, Καρρά. Όσο βόδι και να υποστηρίζω πως είμαι όταν κοιμάμαι όταν ακούω "Γύυυυυυυυυυυυρισε" είναι αδύνατο να κλείσω μάτι

Παράθεση

cosette

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H cosette έγραψε στις 00:53, 07-07-08:

που να με ακούγατε, όσο προσσπαθούσα να το κάνω να περάσει απ΄τη σανίδα :
" Ψψψψψιιιιιτ, ψψψψιιιιτ, έλα καλό μου γατάκι.. εγώ σε αγαπάω.. μη μου επιτεθείς.. έλα μη μας ακούσει η Σούλα!"

Παράθεση

Affliction (Midna)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Affliction
Ο Midna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 137 μηνύματα.

O Affliction έγραψε στις 14:35, 07-07-08:

Άψογα. Το ένα διαμέρισμα είναι ξενοίκιαστο εδώ και χρόνια και στο άλλο μένει ένας που δουλεύει σε καράβια και λείπει όλη την ώρα. Couldn't ask for anything better.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους