Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 67,030 μέλη και 2,416,284 μηνύματα σε 75,348 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 606 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Θα μένατε ποτέ στις ΗΠΑ;

Vivicoolgirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Vivicoolgirl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 88 μηνύματα.

H Vivicoolgirl έγραψε: στις 17:09, 02-03-13:

Αν ναι,σε ποιά πολιτεία και γιατί;
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

timonierhs

Περιβόητο Μέλος

Ο timonierhs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,243 μηνύματα.

O timonierhs έγραψε: στις 17:54, 02-03-13:

Αν μου δινοταν η ευκαιρια φυσικα και θα πηγαινα να ζησω. Πολλοι στην Ελλαδα τη σνομπαρουν την Αμερικη, χωρις να ξερω γιατι, αλλα αν ειχαν τη δυνατοτητα οι περισσοτεροι θα πηγαιναν, πιστευω. Ο μονος ανασταλτικος παραγοντας ειναι η οικογενεια που εισαι αναγκασμενος να αφησεις πισω. Η ιδανικοτερη πολιτεια για μενα ειναι η Καλιφορνια γιατι ειναι σχετικα πιο κοντα σ αυτο που αποκαλουμε american dream...
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Akis_Megara (possit felix esse)

Περιβόητο Μέλος

Ο possit felix esse αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,292 μηνύματα.

O Akis_Megara Vanitas vanitatum, omnia vanitas έγραψε: στις 18:09, 02-03-13:

Ναι, θα ζούσα γιατί έχω και συγγενείς εκεί.
Παράθεση

Vivicoolgirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Vivicoolgirl έγραψε: στις 18:11, 02-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Αν μου δινοταν η ευκαιρια φυσικα και θα πηγαινα να ζησω. Πολλοι στην Ελλαδα τη σνομπαρουν την Αμερικη, χωρις να ξερω γιατι, αλλα αν ειχαν τη δυνατοτητα οι περισσοτεροι θα πηγαιναν, πιστευω. Ο μονος ανασταλτικος παραγοντας ειναι η οικογενεια που εισαι αναγκασμενος να αφησεις πισω. Η ιδανικοτερη πολιτεια για μενα ειναι η Καλιφορνια γιατι ειναι σχετικα πιο κοντα σ αυτο που αποκαλουμε american dream...
Και εγώ που νόμιζα οτι είναι η Νέα Υόρκη!
Παράθεση

lydiatav

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H lydiatav αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 81 μηνύματα.

H lydiatav έγραψε: στις 18:15, 02-03-13:

Xαβαη η Αλασκα!!!
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 18:49, 02-03-13:

Illinois (συγκεκριμένα Naperville, είναι το ιδανικό μέρος για δουλειά και οικογένεια), Texas (γιατί ο boyfriend θα βρει εύκολα δουλειά εκεί και έχουν καλούς νόμους για οπλοφορία) και γενικά σε οποιοδήποτε προάστειο κοντά σε μεγάλη πόλη.
Παράθεση

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,672 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε: στις 22:38, 02-03-13:

Τρέχοντας.Η αγαπημένη μου χώρα. Σε οποιαδήποτε πολιτεία. Δε με νοιάζει.
Θα προτιμούσα, όμως, τις πιο country περιοχές.
Αν μου δοθεί η ευκαιρία ποτέ, έχω φύγει με χίλια.
Παράθεση

Vivicoolgirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Vivicoolgirl έγραψε: στις 10:22, 03-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Ψαραδέλλη
Τρέχοντας.Η αγαπημένη μου χώρα. Σε οποιαδήποτε πολιτεία. Δε με νοιάζει.
Θα προτιμούσα, όμως, τις πιο country περιοχές.
Αν μου δοθεί η ευκαιρία ποτέ, έχω φύγει με χίλια.
Texas,Tennessee,ροντέο τέτοια φάση δηλαδή!

το άλλο άκρο! Τροπικά η αρκτικά! Μαρέσουν όμως!

Αρχική Δημοσίευση από christinelle
Illinois (συγκεκριμένα Naperville, είναι το ιδανικό μέρος για δουλειά και οικογένεια), Texas (γιατί ο boyfriend θα βρει εύκολα δουλειά εκεί και έχουν καλούς νόμους για οπλοφορία) και γενικά σε οποιοδήποτε προάστειο κοντά σε μεγάλη πόλη.
μια χαρά!

Αρχική Δημοσίευση από timonierhs
Αυτό θα πεί τεκμηριωμένη απάντηση!!!

Αρχική Δημοσίευση από Akis_Megara
Ναι, θα ζούσα γιατί έχω και συγγενείς εκεί.
τυχεράκια!!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iJohnnyCash : 03-03-13 στις 11:23. Αιτία: Merge
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,557 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 13:18, 03-03-13:

Μεγάλες κουβέντες... Αν βρισκόμουν σε μεγάλη ανάγκη και μου είχε προσφερθεί δουλειά εκεί, ναι, όλοι θα το έκαναν υπό αυτές της συνθήκες άλλωστε.
Ωστόσο, ρεαλιστικά, τόσοι Αμερικάνοι είναι άνεργοι ή δουλεύουν για εξευτελιστικούς μισθούς. Τι θα έπρεπε να είναι αυτό που να με κάνει να πιστεύω ότι αυτή η χώρα περιμένει έμενα για να καλύψω την οποιαδήποτε θέση εργασίας;
Ιδικά για μέρη όπως η Νέα Υόρκη, με την εγκληματικότητα τους, δεν θα το ήθελα με τίποτα.
Αλλά και σε μέρη ήσυχα πάλι δεν θα ήθελα. Σε άλλες χώρες της Ευρώπης και φρικάρουμε με την νοοτροπία ζωής, που να προσαρμοστώ σε κάτι τόσο ξένο;
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Ελευσίνα (Αττική). Έχει γράψει 1,793 μηνύματα.

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 14:23, 03-03-13:

Eμένα μου αρέσει πολύ η νοοτροπία. Θα μου πεις που πρόλαβες να την καταλάβεις μέσα σε 3 εβδομάδες που πήγες...Για αρχή ξέρω πολύ καλά την γλώσσα, ξέρω αρκετά πράγματα για την νομοθεσία, τις παραδόσεις και τα έθιμα, μου αρέσει πολύ σαν χώρα και την νιώθω αρκετά γνώριμη. Δεν νομίζω να έχω μεγάλο πρόβλημα προσαρμογής, το μεγαλύτερό μου πρόβλημα θα είναι το φαγητό.
Οσον αφορά την ανεργία, δεν έχει καμία σχέση με την Ελλάδα. Εκεί δεν υπάρχει σε τόσο μεγάλο βαθμό, όπως επίσης υπάρχει μια βασική αξιοκρατία άγνωστη στην Ελλάδα. Οι υποδομές είναι δεκαετίες μπροστά σε σύγκριση με εμάς...Επίσης ακόμα και με τον βασικό μισθό μπορείς να ζήσεις αξιοπρεπώς, με την προϋπόθεση να μην μένεις σε κεντρικό σημείο. Τα προάστεια (30 λεπτά από το κέντρο της μεγάλης πόλης) έχουν φθηνά ενοίκια και μπορείς άνετα να πηγαινοέρχεσαι στην δουλειά.
Σχετικά με την εγκληματικότητα, ο νόμος προστατεύει το θύμα. Οχι όπως εδώ που προστατεύει τον εγκληματία. Αν κάποιος κλέφτης μπει έστω στην αυλή σου, έχεις το δικαίωμα να τον πυροβολήσεις. Εδώ και σπίτι σου να μπει, να σε βιάσει, να σε δείρει, να σε κλέψει, έτσι και τον πυροβολήσεις/σκοτώσεις θα πας φυλακή. Επίσης στην Νέα Υόρκη που όλοι την έχουμε στο μυαλό μας σαν το CSI, θα εκπλαγείτε με διάφορα περιστατικά τιμιότητας. Να ξεχνάει γυναίκα πιστωτική σε κεντρικό κατάστημα self service και να μην την κλέβει κανένας, να αφήνουν πορτοφόλια/τσάντες και όταν γυρνάνε να είναι ακόμα εκεί, πράγματα που στην Ελλάδα απλά δεν γίνονται.
Οπως επίσης εκεί ξεχάστε τις λαμογιές, θα σας πιάσουν. Δεν πα να είσαι διάσημος, να έχεις κονέ, να να να...θα σε πιάσουν. Ισως την γλιτώσεις με πρόστιμο αντί για φυλακή, να την βγάλεις καθαρή δεν υπάρχει πέριπτωση.
6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Πατρεύς (Πέτρος)

Επιφανές Μέλος

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,711 μηνύματα.

O Πατρεύς με φόβο και πάθος έγραψε: στις 14:35, 03-03-13:

Νὰ μείνω μόνιμα μᾶλλον ὄχι... Αὐτὸ τὸ ὁποῖο θὰ ἤθελα νὰ κάνω πάντως, εἶναι νὰ πάω γιὰ μερικοὺς μῆνες ἔχοντας πολλὰ χρήματα πάνω μου καὶ νὰ γυρίσω αὐτὴν τὴν τεράστια χῶρα μὲ αὐτοκίνητο. Νὰ δῶ ὅλα αὐτὰ τὰ διαφορετικὰ τοπία καὶ νὰ μένω τὶς νύκτες σὲ μοτὲλ στὴ μέση τοῦ πουθενά. Γιὰ τὴν ἐμπειρία δηλαδή. Δὲν μπορῶ νὰ μὲ φαντασθῶ νὰ μένω κάπου ἐκτὸς τοῦ παλαιοῦ γνωστοῦ κόσμου. Μὲ γοητεύει σὰν χῶρα, ἀλλὰ φαντάζομαι ὅτι θὰ εἶναι πολὺ βαρετὰ νὰ μένω μόνιμα ἐκεῖ.
Παράθεση

the_truth

Δραστήριο Μέλος

Ο the_truth αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 24 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 329 μηνύματα.

O the_truth έγραψε: στις 14:36, 03-03-13:

Σχετικά με την εγκληματικότητα, ο νόμος προστατεύει το θύμα. Οχι όπως εδώ που προστατεύει τον εγκληματία. Αν κάποιος κλέφτης μπει έστω στην αυλή σου, έχεις το δικαίωμα να τον πυροβολήσεις.
Ναι πολυ κακως που στην Ελλαδα δεν υπαρχει το δικαιωμα οπλοφοριας και δεν εχουμε γινει το κωλοχανειο που ειναι οι ΗΠΑ οπου καθε ψυχακι κουβαλαει οπλο και πυροβολει αδιακριτως και η εγκληματικοτητα ειναι η μεγαλυτερη του κοσμου.Την πρωτια την εχει το Τεξας. http://en.wikipedia.org/wiki/United_...rceration_rate
Παράθεση

christinelle

Διακεκριμένο μέλος

H christinelle δεν είχε τι να κάνει και έγραψε: στις 17:57, 03-03-13:

To link που έβαλες αφορά τις συλλήψεις. Δεν είναι κριτήριο αυτό για την εγκληματικότητα, επειδή πολύ απλά εμείς εδώ τους εγκληματίες τους αφήνουμε ελευθερους. Το μόνο που κάνεις είναι να αποδεικνύεις αυτό που είπα πριν: αμα κάνεις μαλακία, θα σε πιάσουν.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Vivicoolgirl

Εκκολαπτόμενο Μέλος

H Vivicoolgirl έγραψε: στις 18:01, 03-03-13:

εχμ..νομίζω ξεφύγαμε λιγουλάκι;;!
Παράθεση

Xaris SSSS

Διακεκριμένο μέλος

Ο Xaris SSSS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών . Έχει γράψει 1,952 μηνύματα.

O Xaris SSSS έγραψε: στις 19:11, 03-03-13:

Ναι, θα μπορούσα να μείνω και μόνιμα. Για αρχή σε μια μεγάλη πόλη (π.χ Νέα Υόρκη) μέχρι να βγάλω χρήματα και μετά σε άλλες πιο αγροτικές πολιτείες (λ.χ Μοντάνα)
Οι λόγοι για τους οποίους θα πήγαινα θα ήταν: αξιοκρατία, μισθοί που αντικατοπτρίζουν την δουλειά που παράγεις και φυσικά για να φύγω από το μπουρδέλο που λέγεται Ελλάδα.

Παρόλα αυτά θα προτιμούσα να ζω σε μια ευρωπαϊκή χώρα κυρίως επειδή στις ΗΠΑ αν δεν δουλεύεις δεν έχεις δικαίωμα να χρησιμοποιήσεις νοσοκομεία, αυτό με φοβίζει λίγο...

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dimitris001 : 03-03-13 στις 23:28. Αιτία: προσθήκη των εικόνων ως συνημμένες για να μην επιβαρύνεται το σύστημα
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,625 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε: στις 23:57, 03-03-13:

Θα την επισκεφτώ για αρχή τη Νεα Υόρκη κι έπειτα τον Καναδά και μετά θα έρθω να σου πω...

Ελεγα για χώρες πως θα μπορούσα να ζήσω κι όταν τα επισκέφτηκα, άλλαξα γνώμη
Παράθεση

Dark_kronos (Rognan)

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 6,557 μηνύματα.

O Dark_kronos . έγραψε: στις 08:34, 08-03-13:

Τι σας κανει ολους τοσο σιγουρους περι αξιοκρατιας; Ιδικα στον ναο του καπιταλισμου;....
4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Alma Libre (Κατσαρόλα)

Επιφανές Μέλος

H Κατσαρόλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 3,294 μηνύματα.

H Alma Libre Σουλμέτ του Τηγανιού ~ 29/3/12 ♥ έγραψε: στις 22:27, 08-03-13:

Απο μικρή θέλω να φύγω όταν σπουδάσω και να πάω να μείνω στο Μαϊάμι της Φλόριντα.
Ξέρω οτι είναι μια ιδιαίτερα ρατσιστική πολιτεία, παρ'όλα αυτά εδώ και 3-4 χρόνια δεν έχω αλλάξει γνώμη.
Θυμάμαι μια μέρα που είχε έρθει η θεία μου απο τη Γαλλία και με ρώταγε που θέλω να μείνω όταν μεγαλώσω και της είπα "Στο Μαϊάμι..."
Μ'αρέσει το τοπίο-κυρίως οι παραλίες.
Δε ξέρω για ποιο λόγο ακριβώς θέλω να πάω να μείνω εκεί.
Παράθεση

anisixos

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο anisixos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 82 μηνύματα.

O anisixos έγραψε: στις 22:34, 08-03-13:

Όχι ποτέ!!!
edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 13-03-13 στις 10:14. Αιτία: Απαγορεύονται τα Κεφαλαία
Παράθεση

Loreley

Επιφανές Μέλος

H Loreley αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 2,212 μηνύματα.

H Loreley έγραψε: στις 22:44, 08-03-13:

Why not?
Έχω συγγενείς στην Καλιφόρνια, αλλά θα μου άρεσε περισσότερο να μένω στην πολιτεία του Texas.
Μ'αρέσουν και οι Αμερικάνοι, είναι ακομπλεξάριστοι σε κάποια πράγματα και γενικά είναι πολύ ότι να 'ναι και τρελιάρηδες.
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος