αξίζει να θυσιάσω το ntfs για το...Linux

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
...Linux;


Αγοράσα καινούριο δεύτερο δίσκο για να ξεφυγώ από bad blocks. Σκέφτομαι όμως να τον φορμάρω σε FAT32 για να μπορώ να γράφω και να διαβάζω από linux αφοβά... Αξίζει κάτι τέτοιο ή με το fat32 χάνω πολλά;

Υ.γ.:Ενα αρχείο πόσο μεγάλο μπορει να είναι σε fat32;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gademis

Τιμώμενο Μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και επαγγέλεται Η.Μ.Μ.Υ.. Έχει γράψει 1,634 μηνύματα.
Fat32=αρχείο max 2gb=δεν μπορείς να εχεις iso image ενα DVD.
Fat32=οχι jurnaling=lost chains κάθε 3 και λίγο
Fat32=οχι user rights, policies κτλ.
Fat32=για μεγάλο δίσκο πολύς χαμένος χώρος γιατι και το μικρότερο αρχείο πιάνει 1 cluster
Fat32=χαλαει εύκολα σε μεγάλους δίσκους γιατι είναι γραμμένο στη δεκαιτία του 70 για δισκέτες 180k και απο τότε μπαλωμένο!

Αμα θές άσε λίγο χώρο να κάνεις ενα fat32 μικρο για να ανταλάσσεις αρχεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

iJohnnyCash

e-steki.gr Founder

Ο Panayotis Yannakas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, επαγγέλεται Επιχειρηματίας και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 24,043 μηνύματα.
Αποκλείω τελείως το fat32 (Μην ξεχνάμε ότι προκείτε για 300GB δίσκο)
To έχω σκεφτεί πάντως αυτό για ενάν μικρό χώρο να τον κάνω fat32 ΑΛΛΑ δεν με βολεύει καθόλου προτιμώ να χρησιμοποιώ κάποια flash μνήμη.
Έχω δει να κυκλοφορεί το Paragon, αράγε να είναι αξιόπιστο;

γμτ θέλω να κάνω κύριο λειτουργικό το linux αλλά ολά είναι εναντίον σε αυτό :mad: :worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 18 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top