Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 78,450 εγγεγραμμένα μέλη και 3,044,407 μηνύματα σε 92,661 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα 511 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο e-steki.

Εγγραφή Βοήθεια

Νέες γνωριμίες: Αυθορμητισμός ή "στρατηγική";

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη italian
Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 10:19, 15-03-13:

Πόσο ειλικρινείς είσαστε στην εκδήλωση των ερωτικών συναισθημάτων σας στα πλαίσια μιας συναναστροφής που έχει ως προοπτική την επίτευξη ερωτικής σχέσης ?
  • Εκδηλώνεστε αυθόρμητα όπως ακριβώς αισθάνεστε ?
  • Κρατάτε κρυφά τα συναισθήματα σας, ώστε να τα ξεδιπλώσετε σε μεταγενέστερη χρονική στιγμή, δημιουργώντας ένα πέπλο μυστηρίου ?
  • Συμπεριφέρεστε αναλόγως του τι σας αποκαλύπτει η άλλη πλευρά ?

Εν ολίγοις, είστε αυθόρμητοι ή εφαρμόζετε τακτικές ?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Ciela

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ciela
H Ciela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος . Έχει γράψει 1,509 μηνύματα.

H Ciela έγραψε στις 16:54, 15-03-13:

γενικά δεν ειμαι κ πολύ αυθόρμητη στα ερωτικά μου.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 4 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

dgr

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dgr
Ο dgr αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 266 μηνύματα.

O dgr έγραψε στις 17:23, 15-03-13:

τακτική,άκυρος ως αυθόρμητος

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Ο italian αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 45 ετών . Έχει γράψει 140 μηνύματα.

O italian έγραψε στις 15:00, 17-03-13:

Σαφέστατα δύο απαντήσεις μοναχά δεν μπορούν να αποτελέσουν ικανό δείγμα για ασφαλή συμπεράσματα, αλλά έχω την αίσθηση ότι σήμερα (μόνο ?) οι άνθρωποι οδηγούνται πολλάκις σε συμπεριφορές τακτικής-στρατηγικής ακριβώς επειδή τα βιώματα τους αποδεικνύουν ότι οι πιο πετυχημένοι είναι αυτοί που δεν είναι αυθόρμητοι. Και ότι πολλοί υπέρμαχοι της ειλικρίνειας και του αυθορμητισμού, έστω και δίχως να το συνειδητοποιούν, "ξενερώνουν" όταν εισπράττουν αντίστοιχες εκδηλώσεις από την άλλη πλευρά. Χάνουν το μυστήριο, δεν εξιτάρονται, πιθανώς συγχέουν τον ευαίσθητο με τον ευάλωτο. Τον στοργικό και δοτικό με τον υποτακτικό και τον άβουλο. Δεν βρίσκω άλλη εξήγηση. Διατυμπανίζουν ότι θέλουν κάποιον να τους καταλαβαίνει και να τους περιποιείται αλλά κατά βάθος ερωτεύονται τον δυνάστη που τους ταΐζει αδιαφορία.

Το μόνο για το οποίο αισθάνομαι βέβαιος είναι ότι τελικά καθένας κάνει τις επιλογές του και πορεύεται με την απόρροια τους. Προσωπικά δρούσα-δρω, και ελπίζω να συνεχίσω, πάντα με γνώμονα τον αυθορμητισμό μου. Προσπαθώντας φυσικά να σεβαστώ την ελευθερία του άλλου, να μην τον καταπιέσω, να τον αφήσω να "ανασάνει". Ενίοτε ίσως και να μην το κατάφερα αλλά σίγουρα δεν το έκανα από κακό σκοπό. Και ας έχω καταλάβει, πλέον, ότι απευθύνομαι στην μειοψηφία.

Εν κατακλείδι το μότο μου είναι: "Καλύτερα να με απορρίψουν γι'αυτό που είμαι, παρά να με αποδεχτούν γι'αυτό που δεν είμαι."

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Dalian (Substrata)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dalian
H Substrata αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 2,622 μηνύματα.

H Dalian έγραψε στις 19:42, 17-03-13:

Δεν ξέρω οι στρατηγικές με κουράζουν αφόρητα. Αντίκειμαι στην πεποίθηση ότι μπορείς να ελέγξεις & να φέρεις στα μέτρα σου ο,τιδήποτε ανακύπτει.

Στην τελική ας φερθώ και λιγάκι αυθόρμητα,κι ας τα φάω τα μούτρα μου,δεν βαριέσαι.

Επίσης το λεγόμενο "πέπλο μυστηρίου" λειτουργεί ως δίκοπο μαχαίρι. Εκτός αν ξέρεις να το χειρίζεσαι στην εντέλεια, κινδυνεύει να βαρεθεί ο άλλος και να τον χάσεις.

9 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γιώργος

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Γιώργος
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 9,637 μηνύματα.

O Γιώργος Je veux aller au bout de mes fantasmes έγραψε στις 20:46, 17-03-13:

Το ψεύτικο αργά ή γρήγορα βγαίνει στην επιφάνεια.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O italian έγραψε στις 09:39, 19-03-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dalian
Στην τελική ας φερθώ και λιγάκι αυθόρμητα,κι ας τα φάω τα μούτρα μου,δεν βαριέσαι.
Ακριβώς αυτό. Φυσικά παίζει μεγάλο ρόλο τι ψάχνει καθένας. Έναν άνθρωπο που να μην διστάζει να εκδηλώνεται συναισθηματικά, που να είναι ο εαυτός του ή κάποιον που χρησιμοποιεί στρατηγικές και δίνει αυτά που θεωρεί απαραίτητα στο εκάστοτε στάδιο της συναναστροφής ώστε να γίνει περισσότερο επιθυμητός? Γιατί όπως το καταλαβαίνω όποιος μπλέκεται σε στρατηγικές δεν απεμπλέκεται ούτε κατά την διάρκεια της σχέσης, αν και όταν αυτή επιτυγχάνεται. Επίσης μια σχέση που μπορεί να επηρεαστεί από τον αυθορμητισμό και την ειλικρίνεια ή να προχωρήσει αντίστοιχα με κεκαλυμμένα συναισθήματα και ψέμματα, δεν μπορεί να έχει στοιβαρά θεμέλια και θα καταρρεύσει στις πρώτες δοκιμασίες.

Εννοείται πως δεν αναφέρομαι στις περιπτώσεις όπου η άλλη πλευρά συνειδητοποεί ότι ο αυθορμητισμός και η ειλικρίνεια που εισπράττει είναι μεν επιθυμητά αλλά προέρχονται από τον "λάθος" άνθρωπο. Εκεί το μόνο που οφείλει και πρέπει να κάνει είναι να ενημερώσει τον άμεσα ενδιαφερόμενο ότι όσο αυθόρμητος και ειλικρινής και αν γίνεται η προσπάθεια πάει στράφι.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Himela
H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:02, 19-03-13:

Όπως έχω πει και σε άλλο ποστ, ο κόσμος έχει συνηθίσει τόσο πολύ το fake, το δήθεν και γενικότερα το ψέμα που είναι δύσκολο να δεχτεί οτι κάποιος είναι ειλικρινής. Δηλαδή στο θέμα που συζητάμε είναι τελείως αναμενόμενο οτι θα χρησιμοποιηθεί στρατηγική σε μια νέα γνωριμία απλά γιατί αυτό είναι το συνηθισμένο κι αυτό αναμένεται να γίνει. Και δε μιλάω για 15 χρονα τα οποία οκ, μπορεί να το ευχαριστιούνται όλο αυτό και καλά κάνουν. Μιλάω για έμπειρους ανθρώπους. Προσωπικά από τότε που κατάλαβα τον εαυτό μου και τι θέλω, προσπαθώ να αποφεύγω στρατηγικές και να χρησιμοποιώ την ειλικρίνεια. Παραδόξως αυτό για μένα είναι και ένα είδος φιλτραρίσματος. Με βοηθάει να "ξεσκαρτάρω" τους ανθρώπους. Αν πχ ο όμορφος νέος που γνώρισα και με ενδιαφέρει απομακρυνθεί από κοντά μου επειδή δε νιώθω έτοιμη να κάνω σεξ μαζί του στο πρώτο ραντεβού ή επειδή δε μου αρέσει η πολυκοσμία και προτιμώ κάτι πιο ήρεμο κλπ κλπ παραδείγματα, με το καλό να το κάνει! Θα με βοηθήσει να καταλάβω ποιος είναι και να μην επενδύσω σε αυτόν. Είναι τυχαίο που οι λίγοι άνθρωποι που κατάλαβαν πραγματικά ποια είμαι μου είπαν οτι δεν έχουν ξαναγνωρίσει άνθρωπο σαν εμένα; Δε θέλω να διαφημιστώ, αλλά είναι η αλήθεια. Ο κόσμος ξαφνιάζεται όταν γνωρίζει κάποιον άνθρωπο ειλικρινή κι ανοιχτό στην αλήθεια. Κι όχι μόνο ξαφνιάζεται, αλλά και του είναι ξένο, δεν ξέρει πώς να το διαχειριστεί, γιατί είναι τόσο συνηθισμένη η υποκρισία και η απόκρυψη ή η ωραιοποίηση της αλήθειας που δεν ξέρει κι αυτός πώς να φερθεί.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O italian έγραψε στις 12:43, 19-03-13:

Himela, συμφωνώ με όλα όσα γράφεις ακριβώς αυτός είναι και ο δικός μου τρόπος σκέψης. Δυστυχώς όμως αυτοί οι άνθρωποι είναι τελικά λίγοι και δυσεύρετοι πόσο μάλλον αν αναλογιστούμε ότι θα πρέπει επίσης να μας ελκύουν ερωτικά αλλά να είναι και ελεύθεροι...

Το άλλο μεγάλο πρόβλημα που βλέπω να συμβαίνει συχνά είναι ότι η σιωπή αντικαθιστά την άρνηση. Σου προτείνει κάτι ο άλλος και δεν θέλεις, πες του ένα Όχι ή ΟΧΙ βρε αδερφέ/ή μην τον βάζεις στην διαδικασία να μυρίσει τα νύχια του προσπαθώντας να καταλάβει τι σκέφτεσαι. Δεν θέλεις ? Δεν μπορείς ? Ντρέπεσαι ? Ενοχλήθηκες ? Εντάξει προφανώς στο τέλος η σιωπή ως άρνηση θα εκληφθεί αλλά νομίζω ότι το ουσιαστικότερο είναι αυτό που έγραψες σχετικά με το φιλτράρισμα ανθρώπων, έστω και αν πολλές φορές δεν θέλουμε να το δούμε. Οι άνθρωποι κρίνονται από τις συμπεριφορές τους.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 35 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,588 μηνύματα.

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 12:51, 19-03-13:

Τι να κάνεις, ευτυχώς κανείς καλός δε χάνεται που έλεγε παλιά ένα τραγούδι και κάποια στιγμή όλοι εμείς οι ειλικρινείς και οι δυσεύρετοι που λες βρίσκουμε το ταίρι μας, αυτόν που θα μπορέσει να αντέξει την ειλικρίνεια και δεν περιμένει υποκρισία και στρατηγικές.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 13:46, 19-03-13:

Αν πχ ο όμορφος νέος που γνώρισα και με ενδιαφέρει απομακρυνθεί από κοντά μου επειδή δε νιώθω έτοιμη να κάνω σεξ μαζί του στο πρώτο ραντεβού
ποσο νεος; γιατι τωρα κανεις πασα σε γειτονικο τοπικ

τεσπα. εγω μετά απο πολλά χρόνια αποφάσισα πως θα ξεπεράσω τους πουριτανισμούς και θα κανω σεκς απο το πρωτο ραντεβού. απλά καμμιά δε θελει να βγεί μαζί μ οταν το λεω

ασχετο:
ωραία υπογραφή

Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Engineer
Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Engineer κάποτε έγραψε στις 22:45, 31-03-13:

Αυθόρμητη στρατηγική! Πάντα όταν γνωρίζουμε έναν άνθρωπο που μας ενδιαφέρει, υποσυνείδητα μάλλον, βγάζουμε, αν όχι τον καλύτερο, έναν καλό εαυτό που έχουμε. Φυσικά δεν είναι τόσο απλό όπως το περιγράφω. Θα δώσω ένα παράδειγμα. Αν ένας "νευρικός" άνθρωπος βρεθεί στη θέση να διαφωνήσει, θα το κάνει απ την αρχή αυθόρμητα χωρίς στρατηγική (πχ αν χτυπάει!); Όχι. Στην αρχή θα είναι πολιτισμένος. Οκ, πολύ ακραίο το παράδειγμα, αλλά πιστεύω γίνομαι κατανοητός.
Γενικά γνωρίζουμε τα λάθη που έχουμε κάνει σε παλαιότερες σχέσεις και θέλουμε γίνουμε καλύτεροι. Πως; Με το να μην τα επαναλάβουμε. Οκ. Κάποιοι το καταφέρνουν και κάποιοι όχι. Αυτό που βγάζεις στην αρχή είναι μάλλον αυτό που θες να είσαι, αλλά σε πολλές περιπτώσεις, δεν είναι αυτό που είσαι. Ίσως να είναι και στρατηγική αυθορμητισμού. Δεν ξέρω. Πάντως δεν είναι ούτε μόνο το ένα, ούτε μόνο το άλλο.
Σε συζητήσεις για ανθρώπινες σχέσεις αυτά που λέγονται πάντα εφαρμόζουν ποσοστιαία και ποτέ απόλυτα. Πάντα υπάρχουν εξαιρέσεις ή κατηγορίες εξαιρέσεων.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O italian έγραψε στις 07:57, 04-04-13:

Μηχανικέ, όταν μιλάμε για αυθορμητισμό νομίζω ότι είναι προφανές πως αυτός τελειώνει εκεί που ξεκινά η ελευθερία και ο σεβασμός προς τον άλλο. Μπορεί εσύ δηλαδή να θέλεις να κάνεις κάτι για το οποίο χρειάζεται και η συναίνεση της άλλης πλευράς, εκεί οφείλεις να σεβαστείς την ενδεχομένως διαφορετική επιθυμία. Ο αυθορμητισμός φτάνει μέχρι το σημείο του να εκφράσεις ανοιχτά την επιθυμία σου, όχι να προσπαθήσεις να πιέσεις τον άλλο να συναινέσει γιατί τότε γίνεται βιασμός. Αυτό ισχύει τόσο για το ακραίο παράδειγμα που παράθεσες, όπου η έκφραση διαφωνίας περνάει στο στάδιο της χειροδικίας, αλλά και για άλλα λιγότερο ακραία (όπως το να θέλεις να πας εκδρομή με κάποιον εκείνος να μην θέλει και εσένα να σου βγαίνει αυθόρμητο να τον πιέζεις να το κάνει).

Επίσης διαφωνώ και με τα άλλα που αναφέρεις, σχετικά με το αρχικό και το μετέπειτα στάδιο, κατά την γνώμη μου είναι πολύ σωστό να προσπαθούμε να μην επαναλαμβάνουμε τα προγενέστερα λάθη στις επόμενες σχέσεις αλλά αυτό είναι κάτι που θα πρέπει αφενός να συμβαίνει συνειδητά και αφετέρου να αποδεικνύεται συνέχεια, όχι μέχρι να πετύχουμε κάποιον εφήμερο στόχο.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη italian : 04-04-13 στις 09:09.
Παράθεση

Engineer

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Engineer
Ο Engineer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 108 μηνύματα.

O Engineer κάποτε έγραψε στις 20:32, 04-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από italian
Μηχανικέ, όταν μιλάμε για αυθορμητισμό νομίζω ότι είναι προφανές πως αυτός τελειώνει εκεί που ξεκινά η ελευθερία και ο σεβασμός προς τον άλλο. Μπορεί εσύ δηλαδή να θέλεις να κάνεις κάτι για το οποίο χρειάζεται και η συναίνεση της άλλης πλευράς, εκεί οφείλεις να σεβαστείς την ενδεχομένως διαφορετική επιθυμία. Ο αυθορμητισμός φτάνει μέχρι το σημείο του να εκφράσεις ανοιχτά την επιθυμία σου, όχι να προσπαθήσεις να πιέσεις τον άλλο να συναινέσει γιατί τότε γίνεται βιασμός. Αυτό ισχύει τόσο για το ακραίο παράδειγμα που παράθεσες, όπου η έκφραση διαφωνίας περνάει στο στάδιο της χειροδικίας, αλλά και για άλλα λιγότερο ακραία (όπως το να θέλεις να πας εκδρομή με κάποιον εκείνος να μην θέλει και εσένα να σου βγαίνει αυθόρμητο να τον πιέζεις να το κάνει)
Θα έστεκε, αν δεν ξεκινούσε με το "Μηχανικέ,". Μάλλον κάτι δεν κατάλαβες από αυτά που έγραψα.

Αρχική Δημοσίευση από italian
Επίσης διαφωνώ και με τα άλλα που αναφέρεις, σχετικά με το αρχικό και το μετέπειτα στάδιο, κατά την γνώμη μου είναι πολύ σωστό να προσπαθούμε να μην επαναλαμβάνουμε τα προγενέστερα λάθη στις επόμενες σχέσεις αλλά αυτό είναι κάτι που θα πρέπει αφενός να συμβαίνει συνειδητά και αφετέρου να αποδεικνύεται συνέχεια, όχι μέχρι να πετύχουμε κάποιον εφήμερο στόχο.
Αυτό που έγραψα είναι αυτό που πιστεύω εγώ ότι συμβαίνει. Για το τι θα πρέπει να συμβαίνει συμφωνώ μαζί σου, άλλωστε το γράφουν μέχρι και τα βιβλία.
Η απόδειξη αυτού που γράφω, αν θες να πάμε παρακάτω, είναι το ότι για να προχωρήσεις με έναν άνθρωπο, θες χρόνο να τον γνωρίσεις και να τον "ζήσεις". Τον δοκιμάζεις και δοκιμάζεσαι. Όλο αυτό γίνεται για να γνωρίσεις όλες τις πλευρές ενός ανθρώπου, κάτω από διαφορετικές συνθήκες (πίεσης και θερμοκρασίας) και να δεις αν σου κάνει. Δέχεσαι και ανέχεσαι - ή όχι.

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O italian έγραψε στις 20:05, 19-04-13:

Αρχική Δημοσίευση από Himela
Προσωπικά από τότε που κατάλαβα τον εαυτό μου και τι θέλω, προσπαθώ να αποφεύγω στρατηγικές και να χρησιμοποιώ την ειλικρίνεια. Παραδόξως αυτό για μένα είναι και ένα είδος φιλτραρίσματος. Με βοηθάει να "ξεσκαρτάρω" τους ανθρώπους.
Κράτησα το παραπάνω σχόλιο της Himela, γιατί όσο περισσότερο το σκέφτομαι τόσο πιο πολύ πιστεύω ότι αντιπροσωπεύει και εμένα. Να εκδηλώνω δηλαδή αυθόρμητα το ενδιαφέρον μου δίχως στρατηγικές και αν διαπιστωμένα η άλλη πλευρά το εκλαμβάνει με αδιαφορία ή ενοχλείται, αυτό είναι ένα σημάδι ότι δεν πρόκειται για τον κατάλληλο άνθρωπο. Φυσικά δεν μιλάμε ο αυθορμητισμός να είναι τέτοιος ώστε να πνίγεις τον άλλο, να μην του επιτρέπεις να νιώσει την ελευθερία του. Αλλά όταν στην αρχή υπάρχει ενδιαφέρον και από τις δύο πλευρές και μετά εξελίσσεται το δικό σου να αντιμετωπίζεται αρνητικά ή αδιάφορα η λύση δεν είναι να το μειώσεις, ως στρατηγική, αλλά να στραφείς εκεί που θα εκτιμηθεί.

Λυπηρό αλλά αληθινό. Κοινώς άλλο μην ασχοληθείς, αν δεν θες να διαλυθείς. Παρασκευή ην η αρχή, Παρασκευή το τέλος, βαλτώσανε τα όνειρα στο αντιπέρα έλος.-

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

EnnisDelMar!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη EnnisDelMar!
H EnnisDelMar! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Διαιτητής . Έχει γράψει 601 μηνύματα.

H EnnisDelMar! fresh έγραψε στις 20:15, 19-04-13:

Στρατηγική; Μα για ποιο λόγο; Το μονο που θα καταφέρει κανείς με την χρήση στρατηγικής είναι ο παροδικός εντυπωσιασμός του ατόμου που 'χει απέναντι του και η προσωπική του καταπίεση για όσο καιρό θα είναι μαζί με το άλλο άτομο. Στο κάτω κάτω αν κάποιος αντιδρα αυθόρμητα θα καταλάβει και κατευεθείαν αν ταιριάζει με τον άλλον ή όχι, οι αντιδράσεις του σ'αυτά που λέει, οι κινήσεις του, οι απαντήσεις του και γενικά η αλληλεπίδραση που θα έχουν δύο άτομα (η οποία να είναι προϊον αυθορμητισμου), προοιωνίζει και το μέλλον που θα έχουν στην πορεία

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 3 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O italian έγραψε στις 22:34, 01-05-13:

Δεν μπορούσα να φανταστώ ότι σε μια γνωριμία εν εξελίξει στην προσπάθεια διαχωρισμού αυθορμητισμού και στρατηγικής, θα χωνόταν σφήνα η σιωπή βάζοντας αυθαίρετα τίτλους τέλους. Πως στο καλό καταντήσανε έτσι κάποιοι άνθρωποι να μην μπορούν να πουν με λόγια σταράτα "Ξέρεις δεν μου κάνεις, δεν θέλω να προχωρήσω άλλο την γνωριμία μας, για τους εξής λόγους". Και σε παρατούν στο έλεος της σιωπής. Σε θεωρούν ένα ψευδώνυμο που μπορούν απλώς να το διαγράψουν από την λίστα τους.

Νομίζω πως φταίνε οι συμπεριφορές που εύστοχα περιγράφονται σε άλλο γειτονικό θέμα σχετικά με τα λεγόμενα "καλά παιδιά". Λυπάμαι αλλά σε αυτό φταίμε όσοι παρουσιάζουμε τέτοια συμπτώματα, όπως περιγράφονται στο εν λόγω θέμα, και δεν κάνουμε τίποτα για να τα αλλάξουμε. Δεν έχει να κάνει με την ηλικία είναι καθαρά θέμα χαρακτήρα. Βέβαια άλλο τόσο και περισσότερο θλιβερό είναι να μην καταλαβαίνουν κάποιες να εκτιμούν το ενδιαφέρον και να το λαμβάνουν ως δεδομένο και κεκτημένο αλλά και να συμπεριφέρονται αδιάφορα. Κάποιες ψάχνουν απλώς να πουν τον πόνο τους σε έναν εκπρόσωπο του αντρικού φύλου. Να τονώσουν την αυτοεκτίμηση τους. Να νιώσουν επιθυμητές. Και μετά όταν χορτάσουν να εισπράττουν ενδιαφέρον από την άλλη πλευρά "στρίβειν δια της σιωπής".

Κάποιες/οι ίσως σκέφτονται "Όποιος κλαψομουριάζει, του Κουασιμόδου μοιάζει".

Δεν ξέρω, το σίγουρο είναι ότι δεν σταματώ να εκπλήσσομαι. Αλήθεια εσείς, άντρες και γυναίκες, όταν συνειδητοποιείτε ότι μια γνωριμία δεν είναι αυτή που ψάχνεται πως την λήγεται ? Μιλάτε ξεκάθαρα, στέλνετε μήνυμα με ταχυδρομικό περιστέρι, κάνετε σήματα καπνού, κάνετε την πάπια, σιωπάτε και αφήνετε τον άλλον να μαντέψει, Τι ?

Σίγουρα η ελπίδα πεθαίνει τελευταία αλλά δεν πάυει να έχει βιασθεί κατ'εξακολούθηση και κατά συρροή. Αλλά μιας και διανύουμε Μεγάλη Εβδομάδα αλλά είναι και Πρωτομαγιά, μακάρι η ελπίδα να ανθίσει και πάλι, η Λαμπρή να φωτίσει τα μυαλά όλων και η Ανάσταση να μας επισκεφτεί όλους ανεξαιρέτως.

Καλή συνέχεια,

Italian

Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma_Libre
H Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 18:23, 24-05-13:

Πολλές φορές ο αυθορμητισμός μπορεί να αποβεί μοιραίος και τα αποτελέσματα να είναι άσχημα .. :S
Άλλες πάλι φορές είναι και τι θα σου μεταδώσει ο άλλος...
Δε ξέρω, κάθε φορά λέω να θέσω σε λειτουργία την λογική και στην πορεία αυτο-αναιρούμε και καταλήγω πως ακόμη κι αν φάμε τα μούτρα μας αξίζει κάθε τι που ζούμε σε αυτή τη ρημάδα την γη.

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 623 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 18:42, 24-05-13:

εγώ πάλι αυτήν την περίοδο δυσκολεύομαι πολύ να λειτουργήσω αυθόρμητα. Δεν εφαρμόζω στρατηγική, αλλά είμαι αρκετά κλειστή και η λογική μου υπερισχύει συνεχώς. Μάλλον φταίει ότι όσες φορές υπήρξα ανοιχτή και αυθόρμητη, όχι απλώς δεν εκτιμήθηκε, αλλά κατέληξα πολύ πληγωμένη.. Τώρα νιώθω μπλοκαρισμένη εντελώς...

Παράθεση

OoOkoβοldOoO

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη OoOkoβοldOoO
H OoOkoβοldOoO αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,362 μηνύματα.

H OoOkoβοldOoO έγραψε στις 19:48, 24-05-13:

Χα κι εγώ! Ακριβώς τα ίδια! Μπλακ άουτ γενικό όμως!

Παράθεση

Tabby

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tabby
H Tabby αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 623 μηνύματα.

H Tabby εκτός τόπου και χρόνου έγραψε στις 23:01, 24-05-13:

ωχ... ομοιοπαθούσα κι εσύ! και τι να κάνουμε για να το αντιμετωπίσουμε; πώς να εμπιστευτείς και να ανοιχτείς σε μία καινούργια γνωριμία όταν την έχεις πατήσει παραπάνω από μία φορές;.. λογικό δεν είναι να πηγαίνει ο αυθορμητισμός περίπατο και να τα σκέφτεσαι όλα περισσότερο; από τη μία τα τραύματα του παρελθόντος κι ο φόβος μην ξαναπληγωθείς, από την άλλη η έντονη επιθυμία να ζήσεις κάτι ωραίο η οποία πάντα ενέχει ρίσκα... και κάπου εκεί έρχεται και το μπλακ άουτ μαζί με πονοκέφαλο παρέα!

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,783 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 23:55, 24-05-13:

Νομίζω ότι η κάθε περίπτωση είναι μοναδική και δεν θα πρέπει να γενικεύουμε. Είμαι υπέρ του αυθορμητισμού διότι θέλω να ζήσω πολλά πράγματα σε αυτό το ελάχιστο χρονικό διάστημα που λέγεται ζωή και δυστυχώς μικραίνει..με τις "νεκρές" ώρες του διαδικτύου.

Παράθεση

NikoTexXx (Νίκος)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη NikoTexXx
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 1,462 μηνύματα.

O NikoTexXx έγραψε στις 00:14, 25-05-13:

λετε δηλ. αν ειμαι αυθορμητος απεναντι στις κοπελες να εχω περισσοτερες επιτυχιες?

Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb
Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ρουμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 10,783 μηνύματα.

O nPb έγραψε στις 10:26, 25-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από NikoTexXx
λετε δηλ. αν ειμαι αυθορμητος απεναντι στις κοπελες να εχω περισσοτερες επιτυχιες?
Γιατί όχι; Άνθρωποι δεν είναι; Φυσικά όταν λέμε αυθορμητισμό στην γνωριμία δεν εννοούμε σε καμία περίπτωση να λέμε μαλακίες. Διότι πολλοί χάνουν την μπάλα εκεί..

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,635 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 10:30, 25-05-13:

σε αυτό το ελάχιστο χρονικό διάστημα που λέγεται ζωή

...πολυ βαρειά φιλοσοφία για σαββατο πρωί ρε μαν. ρηλαξ

-1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη nPb

O nPb έγραψε στις 10:32, 25-05-13:

ρεμπεσκέ, μαζί με το καφέ πρέπει να φιλοσοφούμεν.

Παράθεση

Ninja.

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ninja.
H Ninja. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθητής/τρια . Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Ninja. έγραψε στις 10:40, 25-05-13:

Αν και λατρευω να γνωριζω ανθρωπους αυθορμητους, μου ειναι δυσκολο να εκφρασω τον εαυτο μου απο την πρωτη στιγμη. Οι ανασφαλειες, οι καχυποψιες πιστευω ειναι αυτα που κανουν τους περισσοτερους ανθρωπους να κρατουν στην αρχη τον αυθορμητισμο τους. Προσωπικα, εκτος απο ολα αυτα, μ'αρεσει να κραταω το μυστηριο λιγο και να εκπλησσω τους γυρω μου με την παροδο του χρονου.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 10:41, 25-05-13:

Αρχική Δημοσίευση από Rempeskes
...πολυ βαρειά φιλοσοφία για σαββατο πρωί ρε μαν. ρηλαξ
Διάβαστο άλλη μέρα τότε ρε φίλε.

Παράθεση

Alma_Libre

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Alma_Libre
H Alma_Libre αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών , επαγγέλεται Ιδιωτικός υπάλληλος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 77 μηνύματα.

H Alma_Libre Είμαι ελεύθερη ψυχη ..... έγραψε στις 10:43, 25-05-13:

Έχει και τα ωραία του ο αυθορμητισμός εδω που τα λέμε ..

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

O Rempeskes έγραψε στις 11:14, 25-05-13:

Διάβαστο άλλη μέρα τότε ρε φίλε.

...ρε ψηλέ, θα μου βάλεις κοκκινο φανάρι στο πισί?

Παράθεση

merry poppins

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη merry poppins
H merry poppins αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φωτογράφος και μας γράφει απο Ιρλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 411 μηνύματα.

H merry poppins έγραψε στις 15:46, 25-05-13:

Εγω ειμαι παρα πολυ υπερ του αυθορμητου και της ειλικρινιας ...ωστοσο πιστευω οτι καποιες φορες αυτο παρερμηνευεται λαθος απο τον αλλον...

5 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

nektariosmakris (νεκτάριος)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη nektariosmakris
Ο νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και μας γράφει απο Κορωπί (Αττική). Έχει γράψει 128 μηνύματα.

O nektariosmakris έγραψε στις 14:19, 03-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος
Το ψεύτικο αργά ή γρήγορα βγαίνει στην επιφάνεια.
δεν εχεις συναντησει επαγγελματιες στο αντικειμενο φαινετε.εγω αμα ημουν αυθορμητος ουτε η ιδια μου η μανα δεν θα με ήθελε

Παράθεση

Just a sweetie!! (Marguerite des près)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Just a sweetie!!
H Marguerite des près αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 154 μηνύματα.

H Just a sweetie!! έγραψε στις 15:43, 10-09-13:

Θεωρώ πως κάθε είδους "στρατηγική" στις διαπροσωπικές σχέσεις είναι κατι περισσότερο από μάταια. Χτίζουμε δεσμούς ώστε (υποτίθεται) να εξωτερικεύσουμε τα αληθινά μας συναισθήματα, να ανοίξουμε την καρδιά μας, τον εαυτό μας, όχι να πετυχουμε κάτι συγκεκριμένο. Για το λόγο αυτό, από την αρχή κιόλας, καλό θα ήταν να βασίζονται στην ειλικρίνεια και στον αυθορμητισμό και όχι να ακολουθούν οποιουσδήποτε κανόνες ή, τέλος παντων, κάτι τέτοιο. Αλλιώς, κατά την άποψή μου, χάνουν και το νόημα τους. Άλλωστε ποιος θέλει να τον συμπαθήσουν για μια ψεύτικη εικόνα που πλασάρει?

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Emilouko (Βarn Owl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Emilouko
H Βarn Owl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 20 ετών , επαγγέλεται Ψυχολόγος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,635 μηνύματα.

H Emilouko πολύ ωραία έγραψε στις 20:11, 10-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Just a sweetie!!
Θεωρώ πως κάθε είδους "στρατηγική" στις διαπροσωπικές σχέσεις είναι κατι περισσότερο από μάταια. Χτίζουμε δεσμούς ώστε (υποτίθεται) να εξωτερικεύσουμε τα αληθινά μας συναισθήματα, να ανοίξουμε την καρδιά μας, τον εαυτό μας, όχι να πετυχουμε κάτι συγκεκριμένο. Για το λόγο αυτό, από την αρχή κιόλας, καλό θα ήταν να βασίζονται στην ειλικρίνεια και στον αυθορμητισμό και όχι να ακολουθούν οποιουσδήποτε κανόνες ή, τέλος παντων, κάτι τέτοιο. Αλλιώς, κατά την άποψή μου, χάνουν και το νόημα τους. Άλλωστε ποιος θέλει να τον συμπαθήσουν για μια ψεύτικη εικόνα που πλασάρει?
Συμφωνώ.Τον άλλον πρέπει να τον προσεγγίζεις με το πραγματικό σου χαρακτήρα και ειλικρινά παραξενεύομαι κάποιες φορές.
Δηλαδή μια συγκεκριμένη κοπέλα που ξέρω προσπαθούσε να βγάζει διαφορετική εικόνα απ'αυτή που είναι στη πραγματικότητα.Ήθελε να δείξει ότι είναι σοβαρή και "δύσκολη".
Πραγματικά μου φαίνεται γελοίο όλο αυτό το "δήθεν". Βέβαια σε όλα πρέπει να υπάρχει αρχικά μετριότητα.Εντάξει,ο αυθορμητισμός είναι καλός αλλά όχι σε ακραία σημεία.Δε θα ανοιχτείς στον άλλον από τις πρώτες μέρες της γνωριμίας σας.

Παράθεση

Himela

Επιφανές Μέλος

H Himela σ' όποιον αρέσουμε... έγραψε στις 20:25, 10-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Συμφωνώ.Τον άλλον πρέπει να τον προσεγγίζεις με το πραγματικό σου χαρακτήρα και ειλικρινά παραξενεύομαι κάποιες φορές.
Δηλαδή μια συγκεκριμένη κοπέλα που ξέρω προσπαθούσε να βγάζει διαφορετική εικόνα απ'αυτή που είναι στη πραγματικότητα.Ήθελε να δείξει ότι είναι σοβαρή και "δύσκολη".
Πραγματικά μου φαίνεται γελοίο όλο αυτό το "δήθεν".
Ωραία τα λέμε εμείς και συμφωνούμε μεταξύ μας, να κάνω όμως μια ερώτηση: πώς βλέπει ένας άντρας μια κοπέλα τόσο αυθόρμητη και ανοιχτή στα θέλω της που από την πρώτη φορά που θα τη γνωρίσει θα του καταστήσει σαφές και χωρίς πολλά πολλά πως της αρέσει και θέλει να προχωρήσει στα περαιτέρω μαζί του; Μήπως μεν θα τον ευχαριστήσει και ξαφνιάσει ευχάριστα αλλά την άλλη μέρα θα πει στους φίλους του "γνώρισα μια κοπέλα που πήγε μαζί μου από το πρώτο βράδυ, δεν είναι για τίποτα σοβαρό"; Θέλω να πω οτι μεν κατακρίνουμε τις στρατηγικές και τα δήθεν, αλλά μήπως οι άντρες μάς παίρνουν σοβαρά μόνο όταν το παίζουμε δύσκολες; Και μη μου πείτε οτι μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και αυτά δε συμβαίνουν γιατί πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι, λέει η γιαγιά μου. Αν ένας άντρας έχει γαλουχηθεί στο οτι η γυναίκα που ανοίγεται από την πρώτη μέρα είναι εύκολη και άρα ανάξια να τη δει κάποιος σοβαρά, αυτό, έστω και σαν υποψία, δε θα φύγει ποτέ από το μυαλό του, ούτε στα 50 (ακούς τύραννε; ).

Παράθεση

vassilis498

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη vassilis498
Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 5,360 μηνύματα.

O vassilis498 έγραψε στις 21:32, 10-09-13:

Ωραία τα λέμε εμείς και συμφωνούμε μεταξύ μας, να κάνω όμως μια ερώτηση: πώς βλέπει ένας άντρας μια κοπέλα τόσο αυθόρμητη και ανοιχτή στα θέλω της που από την πρώτη φορά που θα τη γνωρίσει θα του καταστήσει σαφές και χωρίς πολλά πολλά πως της αρέσει και θέλει να προχωρήσει στα περαιτέρω μαζί του; Μήπως μεν θα τον ευχαριστήσει και ξαφνιάσει ευχάριστα αλλά την άλλη μέρα θα πει στους φίλους του "γνώρισα μια κοπέλα που πήγε μαζί μου από το πρώτο βράδυ, δεν είναι για τίποτα σοβαρό"; Θέλω να πω οτι μεν κατακρίνουμε τις στρατηγικές και τα δήθεν, αλλά μήπως οι άντρες μάς παίρνουν σοβαρά μόνο όταν το παίζουμε δύσκολες; Και μη μου πείτε οτι μεγάλοι άνθρωποι είμαστε και αυτά δε συμβαίνουν γιατί πρώτα βγαίνει η ψυχή και μετά το χούι, λέει η γιαγιά μου. Αν ένας άντρας έχει γαλουχηθεί στο οτι η γυναίκα που ανοίγεται από την πρώτη μέρα είναι εύκολη και άρα ανάξια να τη δει κάποιος σοβαρά, αυτό, έστω και σαν υποψία, δε θα φύγει ποτέ από το μυαλό του, ούτε στα 50 (ακούς τύραννε; ).
Αν κάποιος ή κάποια δείχνει ότι ενδιαφέρεται από την πρώτη στιγμή χωρίς να έχει δει ούτε το 2% του άλλου γενικά δε θα έπειθε για κάτι σοβαρό. Αυτό δεν έχει να κάνει με αυθορμητισμό και ειλικρίνεια.

Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 22:18, 10-09-13:

Νομίζω ότι σε μια νέα γνωριμία, η καλύτερη στραγηγική είναι ένας προγραμματισμένος αυθορμητισμός...

Παράθεση

aceBill

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη aceBill
Ο aceBill αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 39 μηνύματα.

O aceBill έγραψε στις 22:54, 10-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από Dias
Νομίζω ότι σε μια νέα γνωριμία, η καλύτερη στραγηγική είναι ένας προγραμματισμένος αυθορμητισμός...
Ή ενας αυθορμητος προγραμματισμος!!

Παράθεση

DimX

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη DimX
Ο DimX αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 121 μηνύματα.

O DimX έγραψε στις 00:36, 11-09-13:

Δεν νομίζω πως υπάρχει κάποιος γενικός κανόνας ή μοτίβο...πράττουμε αναλόγως με το πώς αισθανόμαστε και μας βγαίνει την εκάστοτε στιγμή και προχωρούμε ανάλογα με τις αντιδράσεις του προσώπου που μας ενδιαφέρει...

ΠΑΝΤΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΒΙΩΣΕΙ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΙΖΕΤΕ ΔΥΣΚΟΛΟΙ/ΕΣ ΣΕ ΒΑΘΜΟ ΑΔΙΑΦΟΡΙΑΣ ΓΙΑ ΚΑΙΡΟ ΓΙΑΤΙ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΘΑ ΒΑΡΕΘΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ/Η ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΓΑ...

Παράθεση

fouskobouboula

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη fouskobouboula
H fouskobouboula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 21 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

H fouskobouboula Αύριο είναι μια καινούρια μέρα!!! :) έγραψε στις 12:42, 11-09-13:

Αρχική Δημοσίευση από aceBill
Ή ενας αυθορμητος προγραμματισμος!!
θα συμφωνησω μαζι σου γιατι πιστευω οτι καλυτερα ειναι να σκεφτομαστε πριν κανουμε καποια κινηση και να μην δρουμε τελειως αυθορμητα!!! τουλαχιστον εγω το εχω μετανιωσει αρκετες φορες οταν συμπεριφερομαι παρορμητικα

Παράθεση

italian

Εκκολαπτόμενο Μέλος

O italian έγραψε στις 14:14, 11-09-13:

πώς βλέπει ένας άντρας μια κοπέλα τόσο αυθόρμητη και ανοιχτή στα θέλω της που από την πρώτη φορά που θα τη γνωρίσει θα του καταστήσει σαφές και χωρίς πολλά πολλά πως της αρέσει και θέλει να προχωρήσει στα περαιτέρω μαζί του;
Ως χάρμα ιδέσθαι.

Μήπως μεν θα τον ευχαριστήσει και ξαφνιάσει ευχάριστα αλλά την άλλη μέρα θα πει στους φίλους του "γνώρισα μια κοπέλα που πήγε μαζί μου από το πρώτο βράδυ, δεν είναι για τίποτα σοβαρό";
Και μετά να πάνε όλοι μαζί να διαβάσουν την Στερεοτυπία, έχει και προσφορά με τον αναλ-υτικό απόλυτο οδηγό του επιτυχημένου Καμακοθήρα-Προικοθήρα με τα καλύτερα δολώματα μονοπαγίδες (κατά το μονοδόλι)

Θέλω να πω οτι μεν κατακρίνουμε τις στρατηγικές και τα δήθεν, αλλά μήπως οι άντρες μάς παίρνουν σοβαρά μόνο όταν το παίζουμε δύσκολες;
Όταν δεν το παίζετε, θα έλεγα, αλλά είστε αυτό που είστε.

Αν ένας άντρας έχει γαλουχηθεί στο οτι η γυναίκα που ανοίγεται από την πρώτη μέρα είναι εύκολη και άρα ανάξια να τη δει κάποιος σοβαρά, αυτό, έστω και σαν υποψία, δε θα φύγει ποτέ από το μυαλό του, ούτε στα 50 (ακούς τύραννε; ).
Κατά την γαλουχία του καλή κι η αποτυχία του. Ακούς; Ακούω να λες.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Lord Kratos : 12-09-13 στις 13:32. Αιτία: Προσαρμογή στους Όρους Χρήσης
Παράθεση

apaleytos

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη apaleytos
Ο apaleytos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 87 μηνύματα.

O apaleytos έγραψε στις 03:41, 26-09-13:

Η επιθυμιά για "στρατηγικές" πηγάζει από εσωτερική ανασφάλεια και αίσθημα χαμηλής αυτοεκτίμησης (σε κάποιες περιπτώσεις - ανάλογα την περίπτωση).

Με τον αυθορμητισμό είσαι εσύ.

Με την στρατηγική είσαι ο "τέλειος" καθρέφτης σου γιατί δεν επιλέγεις να τον δεις με τις ατέλειες σου.

Από εκείνη την στιγμή που σε μία σχέση (ή στο ξεκίνημα της) λειτουργεί κάποιος με στρατηγική...
..η ζυγαριά γέρνει..
..και το παιχνίδι game over κάποια στιγμή.

Σε πολλές περιπτώσεις μάλιστα κάποιες στρατηγικές περιέχουν και χειριστικές τακτικές και όλο αυτό το κακό συναπάντημα.
Γενικά πολλά είναι αυτά που θέλω να πω αλλά δεν είναι η ώρα. Θα επανέλθω πολύ σύντομα γιατί θέλω να αναπτύξω τα παραπάνω.

Κάτι τελευταίο μόνο.
Δεν υπάρχει <τίποτα> ψεύτικο που κρύβεται και δεν θα φανεί ή δεν μπορεί να φανεί.
Για να μη δημιουργούνται/αναπαράγονται λάθος εντυπώσεις.
Και το θέμα με το ψεύτικο δεν είναι το ότι κάποιος θα στεναχωρήσει τον άλλο. Το θέμα είναι ότι θα πρέπει να κάτσει και να ζητήσει συγνώμη από τον εαυτό ΤΟΥ.
(το οποίο, για να γίνει, θα πρέπει πρώτα απ' όλα να αποδεχτεί τον εαυτό του με όλες τις ατέλειες του)

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη apaleytos : 26-09-13 στις 03:46.
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,581 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 15:12, 06-08-14:

Για εμένα οι νέες γνωριμίες είναι καθαρά θέμα στρατηγικής. Όπως σε όλους τους τομείς, έτσι και στον συναισθηματικό τομέα κρίνω με βάση την ψυχρή λογική. Μ' αυτόν τον τρόπο δεν απολαμβάνω τη σχέση στον βαθμό που θα ήθελα. Ωστόσο, κατορθώνω να έχω τον πλήρη έλεγχο των συναισθημάτων μου. Ο αυθορμητισμός στον έρωτα αντίκειται στο δικό μου σύστημα αξιών. Δεν επικρίνω βέβαια όσους/ες σκέφτονται διαφορετικά. Αυτά τα θέματα είναι υποκειμενικά. Δεν υπάρχει λοιπόν σωστή ή λανθασμένη στάση ζωής ως προς αυτό το θέμα.

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

meetmeinmontauk

iSchool Moderator

Το avatar του χρήστη meetmeinmontauk
H meetmeinmontauk αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,481 μηνύματα.

H meetmeinmontauk έγραψε στις 08:00, 09-08-14:

Αρχική Δημοσίευση από Emilouko
Πραγματικά μου φαίνεται γελοίο όλο αυτό το "δήθεν". Βέβαια σε όλα πρέπει να υπάρχει αρχικά μετριότητα.Εντάξει,ο αυθορμητισμός είναι καλός αλλά όχι σε ακραία σημεία.Δε θα ανοιχτείς στον άλλον από τις πρώτες μέρες της γνωριμίας σας.
Χαχα ξερω κι εγω μια τετοια
Διαβαζοντας τα παραπανω μηνυματα, θυμηθηκα τη συμβουλη μιας φιλης μου με την οποια με παροτρυνε στις σχεσεις μου και στις γνωριμιες μου να ειμαι "χαμαιλεοντας", δηλαδη να δειχνω αυτο που θελει ο αλλος να δει. Π.χ. με θεωρει καποιος γλυκια? θα του φερθω γλυκα. Με θελει καποιος για να μου λεει μονο τα προβληματα του? Θα καθομαι να τον ακουω.Θελει ενας αλλος μονο να βγαινουμε εξω? Αυτο να κανω.
Εμενα αυτο μου φαινεται καθαρη βλακεια.
Οσον αφορα συγκεκριμενα νεες γνωριμιες δεν προγραμματιζω το πως θα φερθω, προσπαθω απλα να ειμαι φιλικη κι ο,τι θελει ας προκυψει

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 2 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

Simos_Moss (Σίμος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Simos_Moss
Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αθλητής . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O Simos_Moss έγραψε στις 22:55, 25-04-15:

Ένας έξυπνος - ερωτεύσιμος άνθρωπος, φαίνεται από την στρατηγική του, στο να σε κάνει να τον ερωτευτείς!
Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών , επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Ηλιούπολη (Αττική). Έχει γράψει 1,581 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 11:58, 26-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Simos_Moss
Ένας έξυπνος - ερωτεύσιμος άνθρωπος, φαίνεται από την στρατηγική του, στο να σε κάνει να τον ερωτευτείς!
Ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου. Εξάλλου ο πολύς αυθορμητισμός οδηγεί σε εσφαλμένες κινήσεις, ακόμα και στο να χάσουμε τον άνθρωπο με τον οποίο έχουμε σχέση.
Παράθεση

Simos_Moss (Σίμος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Simos_Moss
Ο Σίμος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Αθλητής . Έχει γράψει 49 μηνύματα.

O Simos_Moss έγραψε στις 12:53, 26-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
Ναι, θα συμφωνήσω μαζί σου. Εξάλλου ο πολύς αυθορμητισμός οδηγεί σε εσφαλμένες κινήσεις, ακόμα και στο να χάσουμε τον άνθρωπο με τον οποίο έχουμε σχέση.

Έτσι είναι. Ο έξυπνος έχει στρατηγική, ενώ ο χαζός είναι πάντα αυθόρμητος από την φύση του.
Επίσης, πολλοί αφού καταφέρουν να κατακτήσουν αυτό που θέλουν, μετά επαναπάυονται,
δεν είναι κακό το να χαλαρώνεις, αλλά όχι για πολύ μεγάλα διαστήματα,
από το πουθενά, πρέπει να πετάς που και που καμία ωραία έκπληξη.
Παράθεση

KeepDreaming!

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη KeepDreaming!
H KeepDreaming! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 616 μηνύματα.

H KeepDreaming! έγραψε στις 14:14, 26-04-15:

Νομίζω ότι στις νέες γνωριμίες μια "στρατηγική" χρειάζεται.Βασικά πρέπει να "πλασάρεις" τον εαυτό σου με τρόπο ώστε να κεντρίσεις το ενδιαφέρον του άλλου.Πρέπει να είσαι ο εαυτός σου, αλλά να ακολουθήσεις και μια τακτική.Δηλαδή και έτσι και γιουβέτσι!
Προσωπικά, ενώ είμαι αρκετά κλειστός άνθρωπος και δεν μιλάω πολύ, όταν γνωρίζω κάποιον που μου κάνει κλικ προσπαθώ να μιλάω αρκετά, λέω καμιά χαζομάρα να σπάσει ο πάγος και γενικά θα προσπαθήσω να "ψαρέψω" τον άλλον και να μάθω ό,τι θέλω γι'αυτόν χωρίς να φανώ αδιάκριτη.

Τις προάλλες είχα παρόμοια συζήτηση με μια γνωστή μου, η οποία είναι επίσης αρκετά ντροπαλή, και μου έλεγε ότι όταν γνωρίζει κάποιο καινούριο άτομο της βγαίνει ένα ειρωνικό υφάκι και συνεχώς την "μπαίνει" στον άλλον από την αμηχανία της.
Παράθεση

Dias

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Dias
Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών και επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 7,362 μηνύματα.

O Dias έγραψε στις 14:52, 26-04-15:

Αρχική Δημοσίευση από Simos_Moss
Το ίδιο νόημα μπορεί να αποδοθεί με τη φράση "Τη γυναίκα πρέπει πρώτα να τη γαμήσεις στο μυαλό"
Αρχική Δημοσίευση από BLUE SEA
ο πολύς αυθορμητισμός οδηγεί σε εσφαλμένες κινήσεις, ακόμα και στο να χάσουμε τον άνθρωπο με τον οποίο έχουμε σχέση.
Για να αποδώσει ο αυθορμητισμός πρέπει να είναι σωστά προγραμματισμένος.

Παράθεση

Ρεμέδιος

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Ρεμέδιος
H Ρεμέδιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 31 μηνύματα.

H Ρεμέδιος έγραψε στις 21:01, 20-07-15:

Νομίζω οτι στις γυναικες ασκείται μεγάλη πίεση να περιορίσουν τον αυθορμητισμό τους και στην αρχή και κατα την διαρκεια των σχέσεων τους για να μην φανούν απελπισμένες ή λυσσαρες. Και αυτή η πίεση έρχεται απο παντού. Οποιο γυναικειο περιοδικο ή site και να ανοιξεις θα δεις αρθρα με '' 5+1 σιγουρα βήματα για να τον κερδίσεις''. Στήνουμε στρατηγικες και τις ακολουθουμε πιστα για μια καλύτερη εκπαίδευση, για μια καλυτερη δουλεια, θα συμπεριφερομαστε και μεταξυ βασει προγραμματος; Χιλιες φορές ο εαυτος μου και ας γινει καπνος ο αλλος απο την πρωτη μερα!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους