Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,108 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,305 μηνύματα σε 74,663 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο εύκολα λέτε «όχι»;

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Αννουλα
H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 11:44, 08-05-08:

Ποσο ευκολα αρνηστε οταν σας ζητανε κατι?Λετε ευκολα οχι,η δυσκολευεστε?Ειστε βολικοι τυποι,διαθεσιμοι να κανετε αυτο που θα σας ζητησουνε μονο και μονο επειδη δεν εχετε δυναμη να αρνηθειτε?Η υποστηριζετε μεχρι τελους την αποψη σας και κανετε αυτο που θελετε εσεις πραγματικα χωρις να σας ενδιαφερει αν θα χαλασετε το χατηρι του αλλου?
Δεν ειμαι τοσο σιγουρη αν υπαρχει παρομοιο θεμα αν και εκανα μια μικρη αναζητηση πριν..Αν παλι υπαρχει sorry...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 11:47, 08-05-08:

χμμ. εξαρτατε τι θα ζητησει. γενικα ειμαι δυσκολη περιπτωση και τις πιο πολες φορες λεω οχι . αυτο το ξερω ειναι μεγαλο προβλημα το να εισαι απολυτος και να εισαι πολυ αρνητικος σε ολλους και σε ολλα

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ninaki
H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:47, 08-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Αννουλα
Ποσο ευκολα αρνηστε οταν σας ζητανε κατι?Λετε ευκολα οχι,η δυσκολευεστε?Ειστε βολικοι τυποι,διαθεσιμοι να κανετε αυτο που θα σας ζητησουνε μονο και μονο επειδη δεν εχετε δυναμη να αρνηθειτε?Η υποστηριζετε μεχρι τελους την αποψη σας και κανετε αυτο που θελετε εσεις πραγματικα χωρις να σας ενδιαφερει αν θα χαλασετε το χατηρι του αλλου?
Δεν ειμαι τοσο σιγουρη αν υπαρχει παρομοιο θεμα αν και εκανα μια μικρη αναζητηση πριν..Αν παλι υπαρχει sorry...
Δύσκολα λέω όχι!!! Πολύ δύσκολα ! Θέλω να εκπληρώνω όλες τις επιθυμίες του ανθρώπου που μου ζητάει κάτι!
Αν και κάποιες φορες αναγκάζομαι ... να το πω.... μετα στενοχωριέμαι!

Παράθεση

Rempeskes

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Rempeskes
Ο Rempeskes αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Hair stylist . Έχει γράψει 5,593 μηνύματα.

O Rempeskes έγραψε στις 11:52, 08-05-08:

"Ποσο ευκ..."

ΟΧΙ!

12 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 198 μηνύματα.

H Αννουλα έγραψε στις 11:53, 08-05-08:

Εγω πιστευω οτι ειμαι ανθρωπος που δυσκολα αρνουμαι!Δυσκολα λεω οχι ακομα και για κατι που δεν θελω και τοσο,και αυτο το πραγμα με εχει αναγκασει πολλες φορες στην ζωη μου να κανω πραγματα που μετανιωνω....

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H nina21 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Λογιστής/ρια . Έχει γράψει 338 μηνύματα.

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:54, 08-05-08:

Εγω πιστευω οτι ειμαι ανθρωπος που δυσκολα αρνουμαι!Δυσκολα λεω οχι ακομα και για κατι που δεν θελω και τοσο,και αυτο το πραγμα με εχει αναγκασει πολλες φορες στην ζωη μου να κανω πραγματα που μετανιωνω....
Εμείς ταιριάζουμε τελικά!

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 11:55, 08-05-08:

τι να κανουμε δεν γινετε σε ολους να λεμε μονο ενα ναι ή οχι αλλα θα πρεπει εμεις να ξερουμε δηλ . να νοιωθουμε ποτε θα χρησιμοποιησουμε το ναι και ποτε το οχι

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 11:55, 08-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από nina21
Εμείς ταιριάζουμε τελικά!
Οντως!!!το εχω διαπιστωσει ουκ ολιγες φορες!!

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:56, 08-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από teo
τι να κανουμε δεν γινετε σε ολους να λεμε μονο ενα ναι ή οχι αλλα θα πρεπει εμεις να ξερουμε δηλ . να νοιωθουμε ποτε θα χρησιμοποιησουμε το ναι και ποτε το οχι
Ναι συμφωνώ...αλλά κάποιες φορές ξέρεις ότι πρέπει να πείς ''οχι'' και όμως οι καταστάσεις δεν σε αφίνουν!!!

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 11:57, 08-05-08:

Σαν τι δηλαδη ? τι δεν σε αφινουν να πεις το οχι αφου εσει π.χ δεν θα νοιωθεις καλα?

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 11:58, 08-05-08:

Δεν εχεις αδικο...αλλα και αυτη ειναι μια αδυναμια του χαρακτηρα...Πρεπει να ξεκινας σιγα σιγα να το αλλαζεις αυτο αλλα δεν ειναι και τοσο ευκολο!Ισως καποια στιγμη ξεκινησω μαθηματα προπονησης στο ''οχι''

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:58, 08-05-08:

Σαν τι δηλαδη ? τι δεν σε αφινουν να πεις το οχι αφου εσει π.χ δεν θα νοιωθεις καλα?
Ναι αλλά καλά μπορεί να νοιώσεις αν δεις και τον άλλον να είναι καλά δίπλα σου!
Καταλαβαίνεις τι λεω!

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 12:01, 08-05-08:

Μπορει ας πουμε να προτημισεις να πεις ενα ναζιαρικο οχι γτ δυσκολευεσαι να κανεις κατι αλλα οι αλλοι να το περνουν στην πραγματικοτητα ως ναι..αλλα σου λεω δειλα οχι ενω εννοω ναι...ιδιαιτερα οταν καποιος θελει κατι πολυ και επιμεινει!

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 12:03, 08-05-08:

Ναι οντως εξαρτατε απο το υφος και πως θα του το πεις .

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 12:10, 08-05-08:

Αφού την πάτησα πολλές φορές και σε κάθε...τομέα της ζωής μου [επαγγελματικό/κοινωνικό/προσωπικό] επειδή δυσκολευόμουν να πω όχι, πλέον λέω κάθε φορά που νιώθω ότι αν δεν το κάνω θα χάσω την [ευθραυστή αυτήν την περίοδο] ψυχική μου ηρεμία.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη deadhead_pirate
Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:18, 08-05-08:

Προσωπικά, πάντα έχει να κάνει με τον τρόπο που ο άλλος θα ζητήσει κάτι. Αν προσπαθήσει να μου το επιβάλλει, το ζητήσει με ύπουλο τρόπο, θα αρνηθώ ακόμα κι αν μπορώ να το κάνω.
Αν το ζητήσει με ευγενικό και όμορφο ειλικρινά τρόπο, και όχι χαζοναζιάρικο, είναι πολύ εύκολο να δεχτώ.

4 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 12:20, 08-05-08:

Βασικα παίζει ρόλο και ο τρόπος που θα ζητήσεις κάτι....

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 12:27, 08-05-08:

Ενταξει σιγουρα αν μου ζητησει καποιος μ ασχημο τροπο κατι εννοειται πως οσο και να δυσκολευομαι γενικα θα ειχα το θαρρος να αρνηθω σε αυτην την περιπτωση!Με ασχημο τροπο νομιζω ειναι σε ολους ευκολο να αρνουνται πιστευω..Το θεμα ειναι οταν σου ζητανε κατι οι αλλοι με διαφορετικο τροπο ειται πιεστικο ειτε ευγενικο ειτε υπουλο,οχι ομως ασχημο!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

Ο deadhead_pirate αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,796 μηνύματα.

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:30, 08-05-08:

Είναι πολύ γενικό βρε Αννούλα.
Αν παραβλέψουμε λοιπόν τον τρόπο, το επόμενο κριτήριο είναι το τι θα σου ζητήσει.
Αν πχ εσύ, όσο καλή μου φίλη κι αν ήσουν, μου ζητούσες να σου κάνω δώρο στα γενέθλια σου τον πύργο του Αιφελ, μάλλον θα έλεγα όχι.

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 12:36, 08-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Είναι πολύ γενικό βρε Αννούλα.
Αν παραβλέψουμε λοιπόν τον τρόπο, το επόμενο κριτήριο είναι το τι θα σου ζητήσει.
Αν πχ εσύ, όσο καλή μου φίλη κι αν ήσουν, μου ζητούσες να σου κάνω δώρο στα γενέθλια σου τον πύργο του Αιφελ, μάλλον θα έλεγα όχι.
Δεν το γενικευω τοσο..απλα υπαρχει και ασχημος η προσβλητικος τροπος να σου ζηταει κατι ο αλλος και σε καθε περιπτωση εκει θα αρνουμουν χωρις δευτερη σκεψη,καθε αλλη περιπτωση αφορα το ποσο ειμαστε βολικοι απεναντι στους αλλους ανθρωπους!
Υ.Γ δεν εννοω τοσο για πραγματα που μας ειναι αδυνατον εκ φυσης να τα κανουμε αλλα για πραγμτα που μπορουμε να κανουμε αλλα δεν θελουμε!!

Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:39, 08-05-08:

Αν είναι έτσι, εγώ προσωπικά, οτι μπορώ να κάνω, δεν έχω λόγο να μην το κάνω.

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 12:49, 08-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από deadhead_pirate
Αν είναι έτσι, εγώ προσωπικά, οτι μπορώ να κάνω, δεν έχω λόγο να μην το κάνω.
Δεν εχει τυχει δλδ να μην θες να κανεις κατι και να μην μπορεις να το αρνηθεις?

Ενα πολυ απλο και τυχαιο παραδειγμα:
Να σου ζητησουν να βγεις η να πας καπου και να μην θες αλλα να το κανεις?

δεν νομιζω οτι ολοι μας θελουμε παντα και τα παντα!υπαρχουν στιγμες που θελουμε να κανουμε το δικο μας ασχετα αν μπορυμε η οχι!

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 12:52, 08-05-08:

Μετά από πολλές φορές που την πάτησα και πιέστηκα πολύ να κάνω πράγματα που δεν ήθελα έμαθα να λέω όχι. Δεν μπορώ να πω ότι τα έχω καταφέρει πλήρως αλλά πλέον μπορώ να αρνηθώ ευγενικά χωρίς να νιώθω τύψεις. Έχω παρατηρήσει όμως ότι υπάρχουν 2-3 άτομα στα οποία δεν μπορώ με τίποτα να πω όχι ό,τι και να μου ζητήσουν. Τα ίδια άτομα βέβαια με έχουν στηρίξει και ήταν δίπλα μου σε πολύ άσχημες φάσεις της ζωής μου, γι αυτό ποτέ δε θα αρνηθώ όταν μου ζητήσουν κάτι.

3 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

deadhead_pirate

Επιφανές Μέλος

O deadhead_pirate έγραψε στις 12:58, 08-05-08:

Ενα πολυ απλο και τυχαιο παραδειγμα:
Να σου ζητησουν να βγεις η να πας καπου και να μην θες αλλα να το κανεις?

δεν νομιζω οτι ολοι μας θελουμε παντα και τα παντα!υπαρχουν στιγμες που θελουμε να κανουμε το δικο μας ασχετα αν μπορυμε η οχι!
Oχι, από όσο μπορώ να θυμηθώ τουλάχιστον, ποτέ δεν έκανα πράγματα χωρίς να το θέλω.
Εχω τον τρόπο να πω όχι, αν χρειαστεί.

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 13:52, 08-05-08:

Αυτό είναι ενα ωραίο θέμα και χαίρομαι που μου δίνεται η δυνατότητα να το σχολιάσω.

Ας ξεκινήσουμε με την φύση του "δεν θέλω αλλά μου είναι δύσκολο να πω όχι". Είναι μια αδυναμία. Μια Κερκόπορτα του μυαλού μας, της θέλησής μας απέναντι στη θέληση των άλλων. Συνήθως αυτή η αδυναμία είναι και αναπόσπαστο κομμάτι του χαρακτήρα των εν λόγω ατόμων. Έτσι έμαθαν, έτσι έκαναν και έτσι πιθανόν να συνεχίσουν να κάνουν εσ αει, εκτός κι αν η ζωή τους ταρακουνήσει συθέμελλα. (μικρή πιθανότητα βελτίωσης εκεί)

Γιατί να πείς όχι σε έναν φίλο που σε έχει εξυπηρετήσει, βοηθήσει, που σου έχει σταθεί; Εκεί δεν θα πείς όχι και είναι κατανοητό. Θα είσαι το λιγότερο αχάριστος και απάνθρωπος αν αρνηθείς βοήθεια σε έναν έντιμο συνάνθρωπό σου και φίλο σου.

Γιατί όμως να πείς ναι και σε έναν άνθρωπο ο οποίος πρώτ' απ' όλα δεν δύναται να καταλάβει -πρίν καν ξεστομίσει ότι έχει να ξεστομίσει- ότι μπορεί εσύ να έρχεσαι σε δύσκολη θέση με αυτό που ζητάει/απαιτεί; Γιατί να διαιωνίσεις μια κατάσταση έμμεσης ή άμεσης εκμετάλλευσης; Άλλοι το κάνουν για την "ψυχική τους ηρεμία" για να ανακαλύψουν αργά ή γρήγορα πως μόνο αυτό δε θα έχουν. Άλλοι το κάνουν γιατί "έτσι πρέπει", έτσι έμαθαν να ζούν, ταϊζοντας τα πιό δυνατά μυαλά, τους πιό δυνατούς χαρακτήρες.

Είναι σαν μια φυλακή, που ανάλογα με το βαθμό συνείδησής σου, τα κάγκελά της είναι ορατά ή αόρατα. Παραμένει όμως μια φυλακή και εσύ είσαι μέσα από τα κάγκελα, περιμένοντας μια αλλαγή μέσα από την καθημερινή ρουτίνα, απ' την καθημερινή υποταγή... Μέχρι να φτάσεις στο σημείο να σιχαίνεσαι και το οξυγόνο που ρουφάς. Σα μπουκάλι με ποτό που δεν μπορείς να το αφήσεις κάτω.

Αυτή είναι η μια "λογική". Ευτυχώς ή δυστυχώς εγώ λειτουργώ αλλιώς.

Εαν με έχεις βοηθήσει μια φορά ή είσαι ξηγημένος σπαθί απέναντί μου άσχετα αν σου ζήτησα ποτέ κάτι ή όχι, θα σε βοηθήσω δέκα φορές, με όλη μου την καρδιά θα πω ναι.

Εαν μου έχεις κάνει κάποιο κακό αλλά παρόλαυτά μετάνιωσες και έμπρακτα με βοηθάς σε δικά μου ζητήματα, ούτε τότε θα σου πω όχι, απλά θα βαστάω ένα μέτρο με πολύ στενά όρια για να ελέγχω τις κινήσεις σου ώστε να μην την πατήσω.

Εαν μου έχεις κάνει ζημιά στο παρελθόν και έρθεις να μου ζητήσεις χάρη όντας αμετανόητος για τα λάθη σου, όσο και να σε ήξερα παλιά, τώρα δε θα απλώσω χέρι. Θα ξέρεις ότι έχω τη δύναμη να σε βοηθήσω και να το παίξω καλός, ή τη δύναμη να σε καταστρέψω και να γίνω κακός, αλλά αυτό που θα λάβεις θα είναι ένα μεγάλο κενό, μια απραξία. Δεν σκοπεύω να γίνω ούτε υποχείριο σου και να απολαμβάνω εκμετάλλευσης, ούτε όμως και ο τιμωρός σου και να απολαμβάνω συνεπειών τις οποίες ουδέποτε ζήτησα! Το μεγάλο κενό θα είναι η συνέπεια των επιλογών του άλλου. Καθένας είναι υπεύθυνος για τις επιλογές του, μην το ξεχνάμε αυτό.

Τέλος υπάρχει και η κατηγορία των ατόμων που με θυμούνται μόνο όταν είναι να ζητήσουν κάτι, από συμβουλή για γυναίκα, εως τα τελευταία επεισόδια του Prison Break σε DVD ή σημειώσεις στο Χ μάθημα. Εκεί έχω 2 τρόπους. Η θα σου δώσω κάτι που θέλεις και θα μου δώσεις κάτι που θέλω (αν θέλω κάτι από σένα), ή θα σε βοηθήσω χωρίς αντάλλαγμα αλλά μετά δε θα μου ξαναζητήσεις τίποτα, ποτέ, μέχρι να αλλάξεις μυαλά. Ρητά αυτό, να του περάσει στο κεφάλι. Αυτό ή θα τον βοηθήσει τον άλλο να καταλάβει το λάθος του ή θα συνεχίσει το λάθος και θα απολαύσει τις συνέπειες του να μην υπολογίζει φιλίες όντας μόνος του πια.

Ξέρω, ίσως σε μερικούς/ες ακουστεί σκληρό, αλλά έτσι είναι η ζωή και ευτυχώς η δυστυχώς έμαθα να ανιχνεύω το τι κουμάσι είναι ο καθένας, και δεν αφήνω τίποτε να πέσει κάτω! Ειδικά για τα αγύριστα κεφάλια. Και είμαι υπερήφανος γι αυτό, είμαι υπερήφανος για τον έλεγχο που έχω επάνω στο δικό μου μυαλό και για το ότι δεν επέτρεψα να ελεγχθώ ποτέ από "θέλω" τρίτων που αντιβαίνουν σε δικές μου επιθυμίες.

Είναι μια μέση λύση ανάμεσα στα "θύματα" (δε μπορώ σε κανέναν να πω οχι) και στους "αναίσθητους στ@ρχ...στες" (κάνω ότι θέλω, δε δίνω λογαριασμό σε κανέναν, δεν έχω υποχρέωση σε κανέναν).

Δεν υπάρχει πιό ωραίο πράγμα από το να έχεις ισορροπία στο μυαλό σου και στη θέλησή σου και να είσαι δίκαιος απέναντι στους ανθρώπους. Πολύ ωραιότερο από το να είσαι ασυλλόγιστα αγαθιάρης, θύμα και "καλός" απέναντί τους ή ο κακός ο bad boy on the block καγκούρι type "και τι θες μωρέ πάλι".

7 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 14:25, 08-05-08:

+10000 Valder...Η απαντηση σου ηταν τοσο κατατοπιστικη και σωστη ακομη και που ηταν προσωπικη αποψη και οχι ''δυστυχως'' πραγματοποιησημη απο ολους,που πραγματικα χαιρομαι που ανοιξα τελικα αυτο το θεμα!

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 14:26, 08-05-08:

Xμμμ, γενικά είμαι άνθρωπος του "ναι". Δύσκολα απορρίπτω προτάσεις ή απόψεις. Δεν πιστεύω ότι είμαι θύμα κανενός. Είναι επιλογή μου και όχι αποτέλεσμα πίεσης ή τάσης αποδοχής της εκμετάλλευσης. Γιατί να μην προσπαθήσω να κάνω τη "χάρη" οποιουδήποτε έχει μ΄εμένα την οικειότητα ώστε να την ζητήσει;

Θα έλεγα ότι η αυτή η δεκτικότητα, η τάση να βλέπουμε τα πράγματα λιγότερο καχύποπτα και εγωιστικά είναι σπάνια αρετή. Όπως όλα όμως χάνει την αξία της όταν αγγίζει την υπερβολή. Όταν γίνεται άκριτη κατάφαση προς όλους και για όλα και όταν φυσικά φτάνει να αντιτίθεται στη θέλησή μας ακόμα, καταντά τεράστια αδυναμία...

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 14:31, 08-05-08:

Ειναι πραγματικα ομορφο να μπορεις να πραγματοποιεις επιθυμιες των γυρω σου,ειναι ομως ασχημο να σε εκμεταλευονται..
Και εκτος απο αυτο υπαρχει και η δικη μας θεληση nininaou που δεν πρεπει να ξεχναμε!και που δεν πρεπει να παραβιαζεται συνεχως με τα θελω των αλλων!Γιατι τοτε παυουμε να ζουμε για τον εαυτο μας..Αλλα για τις επιθυμιες των αλλων..Και ολα καλα οταν αυτες συμπιπτουν με τις δικες μας επιθυμιες!οταν οχι ομως?

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 14:38, 08-05-08:

Ειναι πραγματικα ομορφο να μπορεις να πραγματοποιεις επιθυμιες των γυρω σου,ειναι ομως ασχημο να σε εκμεταλευονται..
Και εκτος απο αυτο υπαρχει και η δικη μας θεληση nininaou που δεν πρεπει να ξεχναμε!και που δεν πρεπει να παραβιαζεται συνεχως με τα θελω των αλλων!Γιατι τοτε παυουμε να ζουμε για τον εαυτο μας..Αλλα για τις επιθυμιες των αλλων..Και ολα καλα οταν αυτες συμπιπτουν με τις δικες μας επιθυμιες!οταν οχι ομως?
Ναι ομως μερικες φορες πιστευουμε οτι μας εκμετελλευουνται και στην ουσια τα πραγματα μπορει να ειναι ισως πιο απλα απο οτι το φανταζομαστε. Ας μην νομιζουμε, οτι αν κατι δεν μας αρεσει αλλα λεμε τις περισσοτερες φορες ναι οτι αυτο ειναι εκμεταλλευση ντε και καλα

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 14:42, 08-05-08:

Ναι ομως μερικες φορες πιστευουμε οτι μας εκμετελλευουνται και στην ουσια τα πραγματα μπορει να ειναι ισως πιο απλα απο οτι το φανταζομαστε. Ας μην νομιζουμε, οτι αν κατι δεν μας αρεσει αλλα λεμε τις περισσοτερες φορες ναι οτι αυτο ειναι εκμεταλλευση ντε και καλα
Ας μην το παρουμε υποθετικα ομως..εν μερει εχεις δικιο,αλλα με αυτην την λογικη θα μπορουσε καποιο ατομο να νομιζουμε οτι δεν μας εκμεταλευεται,και αντιθετως να το κανει και με το παραπανω!
Ειναι ολα σχετικα αν το παρουμε υποθετικα

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 14:46, 08-05-08:

Αμα δεν εχουμε οριο και λεμε ολο ναι ή ολο οχι βεβαιος αυτο θα γινει . αυτο που θελω να πω ειναι οτι νομιζουμε οτι μερικες φορες μας εκμεταλλευονται οτι κατι τρεχει και καλα αλλα στην ουσια δεν ειναι τιποτα . δηλ. ο ανθρωπινος εγκεφαλος μπορει να επινοησει διαφορες δικαιολογιες κ.α για να πουμε σε καποιους αλλους οτι ο Χ με εκμετελλευεται , οτι θελει εκεινος να κανω οτι θελει κ.α

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 14:51, 08-05-08:

ισως δεν εχεις αδικο...ομως κατα ποσο κανουμε αυτο που θελουμε εμεις?Ας μην παρουμε ως παραμετρο την εκμεταλευση..

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo

O teo έγραψε στις 14:55, 08-05-08:

κιτα απλα σε μερικα πραγματα θα κανεις καποιες υποχορησεις το ιδιο και ο αλλος θα πρεπει να κανει καποιες υποχορησεις ετσι ωστε να μην υπαρχει προβλημα και να νοιωθεις οτι κανεις αυτο που θελεις σε γενικες γραμμες. τιποτα δεν ειναι τελειο απλά εσυ θα προσπαθησεις να κανεις αυτο που θελεις αλλα θα πρεπει να παρεις και τον αλλον υποψιν για να καταλαβεις και αυτος τι θελει. μετα απο αυτο το ξεκαθαρισμα θα ερθει η συνθεση των αποψεων δηλ. θα κανετε και οι δυο σας αυτο που σας ευχαριστει και μετα ουτε γατα ουτε ζημια δηλ. no problem

Παράθεση

Αννουλα

Δραστήριο Μέλος

H Αννουλα έγραψε στις 15:15, 08-05-08:

Δυστυχως ομως δεν λειτουργουμε παντα ετσι!Στην θεωρια ναι ειναι πολυ καλο,αλλα στην πραξη?Δεν λεω πως εγω γινομαι παντα θυμα,
αλλα ερχονται καταστασεις που κανω καποια πραγματα γιατι μου ειναι δυσκολο να τα αρνηθω και ουτε καν προλαβαινω να σκεφτω κατα ποσο τα θελω!Για αυτο και ερχομαι σε σημειο πολλες φορες να λεω οτι εχω μετανιωσει για κατι που εχω κανει!

Παράθεση

Valder (Λυκούργος)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Valder
Ο Λυκούργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών , επαγγέλεται Χρηματιστής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 3,291 μηνύματα.

O Valder απορροφημένος στο επίχρυσο τουλάτε του έγραψε στις 16:20, 08-05-08:

+10000 Valder...Η απαντηση σου ηταν τοσο κατατοπιστικη και σωστη ακομη και που ηταν προσωπικη αποψη και οχι ''δυστυχως'' πραγματοποιησημη απο ολους,που πραγματικα χαιρομαι που ανοιξα τελικα αυτο το θεμα!
Μου άρεσε αυτό! Να σαι καλά Αννούλα μου!

Αρχική Δημοσίευση από Nininaou
Θα έλεγα ότι η αυτή η δεκτικότητα, η τάση να βλέπουμε τα πράγματα λιγότερο καχύποπτα και εγωιστικά είναι σπάνια αρετή. Όπως όλα όμως χάνει την αξία της όταν αγγίζει την υπερβολή. Όταν γίνεται άκριτη κατάφαση προς όλους και για όλα και όταν φυσικά φτάνει να αντιτίθεται στη θέλησή μας ακόμα, καταντά τεράστια αδυναμία...
Αν σταθούμε σ' αυτό που λένε τα 2 αυτά συμπαθέστατα παιδιά, θα διαπιστώσουμε ότι πολύ σημαντική λοιπόν είναι η έννοια της κρίσης. Βέβαια ξεφεύγω λίγο από τον κεντρικό άξονα του ερωτήματος που τέθηκε αλλά ήθελα να κάνω αυτή τη σύνδεση διότι τη θεωρώ πολύ σημαντική. Όταν ένας άνθρωπος έχει "ακονίσει" την κρίση του, είναι λίγο πιό διορατικός απέναντι στα άτομα που του ζητάνε κάτι, απέναντι στις προθέσεις αυτών. Το ψυλλιάζεσαι δηλαδή αν ο άλλος πάει να σε εκμεταλλευτεί.

Η κρίση λοιπόν είναι ίδιας προτεραιότητας αρετή, που θα έπρεπε να στέκεται πλάι στην προθυμία μας για βοήθεια στον Χ άνθρωπο, πλάι ακόμα και στην απροθυμία μας για βοήθεια. Ένας χρήσιμος σύμβουλος για το αν θα πρέπει να πούμε ναι ή όχι όταν μας ζητάνε κάτι, ακόμα κι αν θα κρίνουμε προθέσεις, πράξεις, χαρακτήρες, όλα μαζί, κλπ.

Δε θα μας κάνει πάνσοφους, αλλά σίγουρα παραπάνω κρίση μας κάνει σοφότερους απ' ότι είμαστε απλά με μια σκέτη τυφλή εμπιστοσύνη ("Η Μαρίνα δε με έχει πουλήσει ποτέ κι ούτε θα το κάνει") ή παράσυρση από τα συναισθήματά μας ("Το ξέρω, δε θέλω να πάω στο νησί 3 μέρες αλλά ξάδερφός μου είναι, γίνεται να του πω οχι;").

Παράθεση

roumana (Εμμα)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη roumana
H Εμμα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών , επαγγέλεται Γονιός/Οικοκυρικά και μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 1,878 μηνύματα.

H roumana (Hipmama) έγραψε στις 16:49, 08-05-08:

κανω καποια πραγματα γιατι μου ειναι δυσκολο να τα αρνηθω
Προσωπικά πιστεύω ότι ο φόβος της απόρριψης μας κάνει να λέμε «ναι» όταν θα θέλαμε να πούμε «όχι».
Βαλε τα πράγματα κάτω, σκέψου τι είναι αυτό που δεν θέλεις να χάσεις λέγοντας «ναι» αντί «όχι».
Είναι σαν μια φυλακή, που ανάλογα με το βαθμό συνείδησής σου, τα κάγκελά της είναι ορατά ή αόρατα. Παραμένει όμως μια φυλακή και εσύ είσαι μέσα από τα κάγκελα, περιμένοντας μια αλλαγή μέσα από την καθημερινή ρουτίνα, απ' την καθημερινή υποταγή... Μέχρι να φτάσεις στο σημείο να σιχαίνεσαι και το οξυγόνο που ρουφάς. Σα μπουκάλι με ποτό που δεν μπορείς να το αφήσεις κάτω.
Πολύ ρεαλιστική εικόνα… Valder +1.

Παράθεση

T_Chameleon

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη T_Chameleon
Ο T_Chameleon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 224 μηνύματα.

O T_Chameleon έγραψε στις 17:07, 08-05-08:

Όταν έχω αποφασίσει για οτιδήποτε η το θεωρό σωστό για εμένα τότε λέω απόλυτα και αρκετά όχι σε αντίθετες άποψης και σε λόγια..Αν δεν είμαι σίγουρος η είμαι στο σημείο που δεν ξέρω τι να κάνω και έχω διλήμματα εύκολα κάποιος μπορεί να μου απόσπαση ένα Ναι

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 17:23, 08-05-08:

Είναι αρκετά γενική η ερώτηση. Έστω ότι μιλάμε για χαρες, e?
Εγώ παλιά έλεγα πάντα ναι. Και γενικά είμαι ο άνθρωπος του ναι, σε πολλά μικροπράγματα δεν τραβάω τις γραμμές μου. Αλλα με τον καιρό γίνομαι όλο και πιο επιλεκτική στα ναι μου.

Παράθεση

mania

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mania
H mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 3,389 μηνύματα.

H mania έγραψε στις 11:29, 13-05-08:

Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε είπα όχι σε έναν άνθρωπο, για να αρνηθώ σημαίνει ππώς πραγματικά δεν μπορώ, αν μπορώ να κάνω κάτι θα το κάνω ακόμα κιάν δεν θέλω, αυτό βέβαια είναι λαλακία μεγάλη αλλα τι να κάνεις όταν σε χτυπάνε στο φιλότυμο; είναι γνωστό σε όλους ότι το έχω και με χτυπάνε εκεί, το καλό είναι πώς μπορεί να μην θέλω να κάνω κάτι αλλα όταν το κάνω είναι με χαρά, αυτό είναι σιγουρο

Παράθεση

ninaki (nina21)

Δραστήριο Μέλος

H ninaki Μπέμπη μου!!! Σε περιμένω... έγραψε στις 11:42, 13-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από mania
Δεν μπορώ να θυμηθώ πότε είπα όχι σε έναν άνθρωπο, για να αρνηθώ σημαίνει ππώς πραγματικά δεν μπορώ, αν μπορώ να κάνω κάτι θα το κάνω ακόμα κιάν δεν θέλω, αυτό βέβαια είναι λαλακία μεγάλη αλλα τι να κάνεις όταν σε χτυπάνε στο φιλότυμο; είναι γνωστό σε όλους ότι το έχω και με χτυπάνε εκεί, το καλό είναι πώς μπορεί να μην θέλω να κάνω κάτι αλλα όταν το κάνω είναι με χαρά, αυτό είναι σιγουρο
Και εγώ έτσι είμαι .. και όλοι με συμβουλέυουν να μην είμαι τόσο καλή!

Όλα θέλουν προσοχή...

Παράθεση

MysteriousWoman (Ζέτα)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη MysteriousWoman
H Ζέτα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 23 μηνύματα.

H MysteriousWoman έγραψε στις 19:42, 03-06-08:

Συνήθως λέω όχι! Είτε γιατί θέλω να γίνει το δικό μου, είτε γιατί δεν με βολεύει εκείνη την ώρα, είτε για να μην συνηθίσει ο άλλος και έρχεται σε μένα μετά για να ζητήσει κάτι...

Παράθεση

manouela (μανουελα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη manouela
H μανουελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Δημόσιος υπάλληλος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 124 μηνύματα.

H manouela γειαααααα σε όλους έγραψε στις 13:12, 07-12-08:

δεν λέω σχεδόν ποτέ όχι. δεν μπορώ .. όσο και αν προσπαθώ δεν..

Παράθεση

kalypso (lily allen)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kalypso
H lily allen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Μηχανολόγος μηχανικός και μας γράφει απο Μονακό (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,764 μηνύματα.

H kalypso έγραψε στις 13:44, 07-12-08:

Πανεύκολα.
Ειδικά αμα ο άλλος δεν πάρει φάτσα που ξέρει ότι μπορεί να με ρίξει- μα ακόμη και τότε αντιστάσεις έχω άπειρες (έχω ολόκληρη συλλογή με πυκνωτές στο σπίτι χοχο)

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

fandago (Ә□⌂щяңš)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη fandago
Ο Ә□⌂щяңš αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 34 ετών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,620 μηνύματα.

O fandago μπορεί να φαίνεται αλλά ΔΕΝ έγραψε στις 11:09, 08-12-08:

Πολύ εύκολα σε άτομα που δεν με ενδιαφέρουν. Όσο περισσότερο με ενδιαφέρει το άτομο, τόσο πιο δύσκολα βέβαια, αλλά ποτέ σε σημείο του να νιώθω εγώ περιορισμένος.

Παράθεση

Ηρώ (Μαρούλι)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ηρώ
H Μαρούλι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αρχιτέκτονας . Έχει γράψει 2,132 μηνύματα.

H Ηρώ πλέκει μενεξέδες και έγραψε στις 11:17, 08-12-08:

Δεν μπορώ να πω όχι. Μου είναι τρομερά δύσκολο.
Τουλάχιστον όσοι με γνωρίζουν καλά και με ενδιαφέρουν δεν το εκμεταλλεύονται ( όχι σε μεγάλο βαθμό) και πολλές φορές θα τους ακούσεις να μου κάνουν την ίδια ερώτηση/πρόταση 2-3 φορές για να πιάσει.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Ηρώ : 08-12-08 στις 11:23.
Παράθεση

Loupo (π.Δανιήλ)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loupo
Ο π.Δανιήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.

O Loupo έγραψε στις 19:49, 21-01-09:

Το παρόν προήλθε από το θέμα Το ΟΧΙ κάνει καλό στην υγεία.

Εγώ πάλι θεωρώ τυχαιρό τον άνθρωπο που μπορεί να πει όχι.
Σίγουρα πρέπει να ξέρουμε που θα το πούμε και γιατί , αλλά υπάρχει τιποτα στην ζωή μας που θα πρέπει να κάνουμε χωρίς σκέψη?

Δεν νομίζω.
Το ναι για εμένα είναι ποιό εύκολο. το όχι όμως θέλει κότσια δεν είνι εύκολο να κοιτάξεις τον άλλο και να του πεις χι δεν θέλω , δεν πρόκειτε , δεν με νοιάζει...

εύχομαι να μην είμαι λάθος.

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γίδι : 21-01-09 στις 21:19. Αιτία: Σημείωση συντονιστή
Παράθεση

love_angel (vik-vik!)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη love_angel
H vik-vik! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών , επαγγέλεται Ηθοποιός και μας γράφει απο Αρφαρά (Μεσσηνία). Έχει γράψει 4,571 μηνύματα.

H love_angel is addicted to love!♥ έγραψε στις 21:32, 21-01-09:

αναλογως! αν με βρεις στισ καλες μου...

Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΑΡΑ7427
H ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 21:57, 21-01-09:

Πρέπει να λέμε όχι, αλλά με διάκριση. Αργησα αλλά το λέω.

Παράθεση

dimitral

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitral
H dimitral αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών . Έχει γράψει 209 μηνύματα.

H dimitral έγραψε στις 09:33, 22-01-09:

λεω "οχι" οταν δεν θελω κατι
λεω"ναι" οταν θελω κατι
και λεω"ναι" οταν ξερω οτι η χαρα του αλλου με το "ναι" μου θα ειναι πιο σημαντικη και πιο μεγαλη απο το δικο μου "θελω".

και επισης πιστευω οτι σε αυτην την ζωη ο καθενας μας κανει ακριβως αυτο που θελει.οταν λες ναι σε κατι που υποτιθεται οτι δεν το θες, μονο και μονο για να ευχαριστησεις τον αλλον ,ειναι επειδη καταβαθος εισαι πολυ ανασφαλης και αδυναμος για να παραδεχτεις τις δικες σου επιθυμιες κι ετσι συνεχως υποχωρεις και κανεις πραγματα που φαινεται οτι τα θελουν οι αλλοι ,στην πραγματικοτητα ομως απλως καλυπτεις τις δικες σου ανασφαλειες με το να γινεσαι αρεστος.τουλαχιστον αυτο εκενα εγω,μεχρι που καταλαβα ποσο εγωιστικο ηταν να ειμαι παντα "καλη".(το πιθανοτερο ειναι να μην καταλαβατε τι ειπα ,ετσι

Παράθεση

skatoula14 (Μυρτω!!!!)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη skatoula14
H Μυρτω!!!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 330 μηνύματα.

H skatoula14 έγραψε στις 22:25, 13-06-10:

αν ειναι καποιος πολυ φιλος μου δυσκολευομαι να του πω οχι εκτος κι αν αυτο που μου ζηταει ειναι υπερβολικο...αν ομως μου ζητησει κατι καποιος αλλος το λεω πολυ ευκολα και χωρις (σχεδον) κανεναν ενδοιασμο...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους