Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,182 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Πόσο εύκολα λέτε «όχι»;

Ψαραδέλλη

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη Ψαραδέλλη
H Ψαραδέλλη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,674 μηνύματα.

H Ψαραδέλλη έγραψε στις 23:15, 30-04-12:

Συνοψιζοντας:

Στα ξενύχτια λέμε ναι,
και στις τρέλες λέμε ναι
Στα μεθύσια λέμε ναι,
στα κορίτσια λέμε ναι
Στους απέξω λέμε ναι,
στους εντάξει λέμε ναι

Όχι λέμε στις κότες,
όχι και στους ξενέρωτους
Όχι λέμε στις κότες,
όχι στους κυριλέ

Στους δικούς μας λέμε ναι,
και στους ξύπνιους λέμε ναι
Στους μουσάτους λέμε ναι,
στους φευγάτους λέμε ναι
Στα μπαράκια λέμε ναι,
στα παπάκια λέμε ναι

Όχι στους τεχνοκράτες,
όχι και στις κυρίες τους
Όχι στους τεχνοκράτες,
όχι στους λογικούς

Στη τρέλα, ναι, στα πάρτι, ναι
Στη δράση, ναι, στη βράση, ναι
Στη σάμπα, ναι, στο τσάμπα, ναι
Στη ρέγγε, ναι, στη ντίσκο, ναι
Στους μαύρους, ναι, στους γ...., ναι
Στους αναλφάβητους, ναι

Στους φαντάρους λέμε ναι,
και στους γύφτους λέμε ναι
Στους μαλλιάδες λέμε ναι,
στους ροκάδες λέμε ναι
Στα μαγκάκια λέμε ναι,
στα πρεζάκια λέμε ναι

Όχι λέμε στην πρέζα,
όχι και στην εξάρτηση
Όχι λέμε στην πρέζα,
όχι στα σκληρά

Στα ωραία λέμε ναι,
και στα κόλπα λέμε ναι
Στα μυστήρια λέμε ναι,
και στις φάσεις λέμε ναι
Στα ουίσκια λέμε ναι,
στα τσιγάρα λέμε ναι

Όχι στην ηρωίνη,
όχι σ' αυτό το διάολο
Όχι στην κοκαίνη,
όχι στα σκληρά

Στην άπλα, ναι, στην ξάπλα, ναι
Στις βάρκες, ναι, στις τσάρκες, ναι
Στους φίλους, ναι, στις πλάκες, ναι
Στους σκύλους, ναι, στις γάτες, ναι
Στους Mήτσους, ναι, στους Kιτσους,ναι
Στην αντισύλληψη, ναι

Στα κοκτέιλς λέμε ναι,
και στα κόμικς λέμε ναι
Στις μπανάνες λέμε ναι,
στις κουκλάρες λέμε ναι
Στις πισίνες λέμε ναι,
στις αιώρες λέμε ναι

Όχι λέμε στους βλάκες,
όχι γαμώ τους άσχετους
Όχι λέμε στους βλάκες,
όχι στους χαζούς

Στα τσακάλια λέμε ναι,
και στους έτσι λέμε ναι
Στους τζαζίστες λέμε ναι,
στους μπλουζίστες λέμε ναι
Στις ζηλιάρες λέμε ναι,
στις τρελιάρες λέμε ναι

Όχι παιδιά στις ψόφιες,
όχι και στους κρυόκωλους
Όχι παιδιά στις ψόφιες,
όχι στους σοβαρούς

ΝΑΙ!!!

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Deutsch... Lover
H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:32, 06-05-12:

λεω οχι σε πραγματα που ξερω πως ειναι βλακειες και πως αν κανω κατι απο αυτα θα στενοχωρισω καποιους αλλους και αυτο δεν το θελω
Μαρια...

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 5 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

wonderfool

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη wonderfool
H wonderfool αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 38 ετών . Έχει γράψει 96 μηνύματα.

H wonderfool έγραψε στις 13:29, 09-05-12:

αν δυσκολεύομαι να πω όχι.. απλά δε λέω τίποτα και ο νοών νοείτο!

και επιπλέον το βρίσκω τρομερά αγενές από την πλευρά εκείνου που ζητά κάτι, ενώ ξέρει ότι σε φέρνει σε δύσκολη θέση και το κάνει πάραυτα γιατί έτσι γουστάρει, οπότε γιατί να σκοτιστώ εγώ επειδή ο άλλος είναι παρτάκιας;

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

*metal fairy* (Εύη)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη *metal fairy*
H Εύη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 18 ετών , επαγγέλεται Μαθητής/τρια και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H *metal fairy* έγραψε στις 17:52, 14-05-12:

δυσκολα λεω οχι...για την ακριβεια δεν λεω οχι σχεδον ποτε.αυτο ειναι κακο αλλα δεν μπορω να το σταματισω...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

mindcircus

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη mindcircus
H mindcircus αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μηχανικός αεροσκαφών . Έχει γράψει 4,626 μηνύματα.

H mindcircus Open Mind, Open Heart έγραψε στις 02:20, 15-05-12:

Εύκολα. Αν δε θέλω κάτι, απλώς λέω όχι. Μου φαίνεται πολύ απλό, έχω μεγαλώσει έτσι όμως. Δε φοβάμαι δηλαδή, εκτός αν πρόκειται το όχι μου να επηρρεάσει αρνητικά δικούς μου ανθρώπους, εκεί θα το διπλοτσεκάρω, αλλά αν εξακολουθώ να μην θέλω κάτι, δε θα καταπιεστώ και θα βρω τον τρόπο να δείξω τη δυσαρέσκειά μου. Λειτουργώ πιστεύω έτσι, διότι σαν άτομο αν κάνω κάτι που δε θέλω, χαλιέμαι κι εγώ και οι γύρω μου οπότε γιατί να μπω σε αυτή τη διαδικασία; Καλύτερα να χαλαστεί ένας, παρά δύο ή τρεις ή παραπάνω. Το ίδιο συμβουλεύω γνωστούς και φίλους που παρατηρώ να πιέζονται κάνοντας ή λέγοντας πράγματα που δεν επιθυμούν πραγματικά γιατί αυτό έχει ως αποτέλεσμα πέραν χαμηλής αυτοεκτίμησης αλλά και αβουλίας, να μην τους παίρνουν πάντα στα σοβαρά οι άλλοι κι έτσι αντί να λύνονται προβλήματα, όπως αυθυποβάλλονται πως λύνουν, να δημιουργούνται περισσότερα.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Loony

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Loony
H Loony αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 611 μηνύματα.

H Loony έγραψε στις 12:19, 20-05-12:

Αν έχω νευρα λέω έυκολα "όχι"
Σε κατάσταση ηρεμίας δεν χαλάω χατίρια, αλλιώς νιώθω ένοχη

Παράθεση

Backdrop

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη Backdrop
H Backdrop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ρωσία (Ευρωπαϊκή Ρωσία). Έχει γράψει 477 μηνύματα.

H Backdrop έγραψε στις 22:56, 20-05-12:

Χμμμμ...
Δεν ξέρω εάν το λέω εύκολα το "όχι".. Πάντως όταν το πω, δεν το παίρνω πίσω εύκολα! Σημαίνει πως κάποιος/κάτι με έχει ενοχλήσει σε μεγάλο βαθμό.

Παράθεση

mayram999 (Μαρία)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη mayram999
H Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 52 μηνύματα.

H mayram999 έγραψε στις 13:00, 06-06-12:

Εγώ 'νταξει δεν λέω και με την μια όχι αλλά τις περισσότερες φορές με τουμπάρουν οι φίλες μου διότι δεν μου αρέσει να χαλάω χατίρι.Από την άλλη υπάρχουν περιπτώσεις που λέω όχι και τέλος,εξαρτάται από τις διαθέσεις μου.

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 10:28, 08-06-12:

1.Βασικά ειμαι απο αυτούς τους ανθρώπους που χαίροντε να χέρετε ο άλος

Ειτε αυτο ειναι καλο ή κακο
εσεις τι λέτε;

Αρχική Δημοσίευση από thermopiles
Συνοψιζοντας:

Στα ξενύχτια λέμε ναι,
και στις τρέλες λέμε ναι
Στα μεθύσια λέμε ναι,
στα κορίτσια λέμε ναι
Στους απέξω λέμε ναι,
στους εντάξει λέμε ναι

Όχι λέμε στις κότες,
όχι και στους ξενέρωτους
Όχι λέμε στις κότες,
όχι στους κυριλέ

Στους δικούς μας λέμε ναι,
και στους ξύπνιους λέμε ναι
Στους μουσάτους λέμε ναι,
στους φευγάτους λέμε ναι
Στα μπαράκια λέμε ναι,
στα παπάκια λέμε ναι

Όχι στους τεχνοκράτες,
όχι και στις κυρίες τους
Όχι στους τεχνοκράτες,
όχι στους λογικούς

Στη τρέλα, ναι, στα πάρτι, ναι
Στη δράση, ναι, στη βράση, ναι
Στη σάμπα, ναι, στο τσάμπα, ναι
Στη ρέγγε, ναι, στη ντίσκο, ναι
Στους μαύρους, ναι, στους γ...., ναι
Στους αναλφάβητους, ναι

Στους φαντάρους λέμε ναι,
και στους γύφτους λέμε ναι
Στους μαλλιάδες λέμε ναι,
στους ροκάδες λέμε ναι
Στα μαγκάκια λέμε ναι,
στα πρεζάκια λέμε ναι

Όχι λέμε στην πρέζα,
όχι και στην εξάρτηση
Όχι λέμε στην πρέζα,
όχι στα σκληρά

Στα ωραία λέμε ναι,
και στα κόλπα λέμε ναι
Στα μυστήρια λέμε ναι,
και στις φάσεις λέμε ναι
Στα ουίσκια λέμε ναι,
στα τσιγάρα λέμε ναι

Όχι στην ηρωίνη,
όχι σ' αυτό το διάολο
Όχι στην κοκαίνη,
όχι στα σκληρά

Στην άπλα, ναι, στην ξάπλα, ναι
Στις βάρκες, ναι, στις τσάρκες, ναι
Στους φίλους, ναι, στις πλάκες, ναι
Στους σκύλους, ναι, στις γάτες, ναι
Στους Mήτσους, ναι, στους Kιτσους,ναι
Στην αντισύλληψη, ναι

Στα κοκτέιλς λέμε ναι,
και στα κόμικς λέμε ναι
Στις μπανάνες λέμε ναι,
στις κουκλάρες λέμε ναι
Στις πισίνες λέμε ναι,
στις αιώρες λέμε ναι

Όχι λέμε στους βλάκες,
όχι γαμώ τους άσχετους
Όχι λέμε στους βλάκες,
όχι στους χαζούς

Στα τσακάλια λέμε ναι,
και στους έτσι λέμε ναι
Στους τζαζίστες λέμε ναι,
στους μπλουζίστες λέμε ναι
Στις ζηλιάρες λέμε ναι,
στις τρελιάρες λέμε ναι

Όχι παιδιά στις ψόφιες,
όχι και στους κρυόκωλους
Όχι παιδιά στις ψόφιες,
όχι στους σοβαρούς

ΝΑΙ!!!
2. Καλύτερα θα ηταν να έβαζες ενα quote

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη KingFox : 08-06-12 στις 10:30. Αιτία: Προσοπικοί λόγοι..
Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Everl αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φιλόλογος ξένων γλωσσών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 6,281 μηνύματα.

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 11:46, 08-06-12:

λοιπον ξαναγραφω!!! οχι λεω σε πραγματα που θα στενοχωρισουν ανρωπους που αγαπω ( εκτος αν ειναι μεγαλη αναγκη) , οχι λεω σε ολους και σε ολα οταν δεν ειμαι καλα με την εννοια οτι εχω νευρα κλπ... οχι οταν διαβαζω!!!! δεν μπορω να κανω χαρες οταν διαβαζω ( δεν ξερω γιατι) ΑΥΤΑ!!!

Παράθεση

lucifer7 (Ιωάννα)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη lucifer7
H Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών , επαγγέλεται Γιατρός και μας γράφει απο Μαρούσι (Αττική). Έχει γράψει 67 μηνύματα.

H lucifer7 έγραψε στις 20:10, 18-06-12:

Πανευκολα..! Μετα το τριτο ΟΧΙ η γλωσσα παει μονη της!

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

kit-kat

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη kit-kat
H kit-kat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,502 μηνύματα.

H kit-kat έγραψε στις 18:44, 05-07-12:

αναλογως σε ποιον πρεπει να πω το όχι αλλα αμα θελω να το πω θα το πω δεν υπαρχει περιπτωση να μην το πω!

Παράθεση

Απολειφάδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Απολειφάδι
Ο Απολειφάδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Απολειφάδι έγραψε στις 14:32, 23-07-12:

δε λέω εύκολα όχι, συνήθως λέω ναι

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 14:44, 23-07-12:

Αρχική Δημοσίευση από Απολειφάδι
δε λέω εύκολα όχι, συνήθως λέω ναι
κακο αυτο!

Παράθεση

Απολειφάδι

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Απολειφάδι
Ο Απολειφάδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 21 μηνύματα.

O Απολειφάδι έγραψε στις 15:14, 23-07-12:

ε ναι δεν είναι και ό,τι καλύτερο

Παράθεση

dimitris001 (Δημήτρης)

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη dimitris001
Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 7,167 μηνύματα.

O dimitris001 έγραψε στις 15:19, 23-07-12:

Εγώ μέχρι την α λυκείου δεν έλεγα με τιποτα "όχι" γιατι έπρεπε να μην χαλάω χατίρι σε κανέναν με αποτέλεσμα πολλές φορές να κάνω πράγματα που δεν ήθελα του τύπου να πάμε σε εκείνη την καφετερια εκείνη την ώρα ενώ δεν είχα την κατάλληλη διάθεση με τα συγκεκριμένα ατομα τα οποία γνωριζα οτι με αντιπαθούσαν κτλπ.....ώσπου στην α λυκείου άλλαξα τελείως στάση και άρχισα να λέω "όχι" και ουσιαστικά να κάνω αυτά τα πράγματα που ήθελα εγώ και όχι οι άλλοι..........τώρα πλέον λέω ξεκάθαρα στον άλλο "όχι" όταν πχ δεν θέλω να βγουμε σήμερα έξω παρά να του λέω ψέματα και να βγαίνω με το ζόρι..........

Παράθεση

BLUE SEA (Τέσα Ηλιού)

Διακεκριμένο μέλος

Το avatar του χρήστη BLUE SEA
H Τέσα Ηλιού αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μεταπτυχιακός Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,603 μηνύματα.

H BLUE SEA Μπαμπά μου,θα ζεις πάντα στην καρδιά μου έγραψε στις 20:50, 06-08-12:

Δυστυχώς ήμουν πάντα ένα μεγάλο θύμα. Όλοι/ες θεωρούσαν ότι τα πάντα είναι δεδομένα από εμένα. Είμαι -άλλωστε- το πρωτότοκο "παιδί" της οικογένειας, οπότε εκ προϊμίου γαλουχήθηκα με μια νοοτροπία καθωσπρεπισμού. "Πρέπει αυτό", "Πρέπει εκείνο", "Δώσε το καλό παράδειγμα στην αδερφή σου", "Τι θα πει ο γείτονας"...... Αυτή η νοοτροπία (το να λέω πάντα "ναι") με ακολουθούσε σε όλους τους τομείς της ζωής μου. Κάποια στιγμή κατάλαβα ότι αυτή η κατάσταση με φθείρει και άλλαξα άρδην. Έθετα, δηλαδή, τα όριά μου. Ε, περιττό να σας πω ότι όλοι/ες με εκτιμούν περισσότερο. Ένα αιτιολογημένο "όχι", λοιπόν, συνιστά υγιή αντίδραση.
Φιλικά,
Λυσιστράτη

Παράθεση

just smile!

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη just smile!
H just smile! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 235 μηνύματα.

H just smile! full of tears έγραψε στις 21:10, 06-08-12:

λεω συχνα οχι αν και θεωρουμαι ιδιαιτερα εξυπυρετικη κοπελα(σε φιλους και συγγενεις μην παρεξηγηθω)
συχνα το λεω οταν δεν προσεχω ή σε θεματα που πορει να κουρασουν τους αλλους
π.χ. η μαμα μ-νανσυ θες νερο
-οχι φχαριστω
σαν ανθρωπος σε δεν μετανιωνω για τα οχι μου αλλα για τα ναι

κι οχι μονο για τα νερα

edited Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη _Morticia_ : 06-08-12 στις 23:31. Αιτία: merge
Παράθεση

stefanos45

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη stefanos45
Ο stefanos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 71 μηνύματα.

O stefanos45 if it happened, it was for a reason έγραψε στις 21:48, 06-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris001
Εγώ μέχρι την α λυκείου δεν έλεγα με τιποτα "όχι" γιατι έπρεπε να μην χαλάω χατίρι σε κανέναν με αποτέλεσμα πολλές φορές να κάνω πράγματα που δεν ήθελα του τύπου να πάμε σε εκείνη την καφετερια εκείνη την ώρα ενώ δεν είχα την κατάλληλη διάθεση με τα συγκεκριμένα ατομα τα οποία γνωριζα οτι με αντιπαθούσαν κτλπ.....ώσπου στην α λυκείου άλλαξα τελείως στάση και άρχισα να λέω "όχι" και ουσιαστικά να κάνω αυτά τα πράγματα που ήθελα εγώ και όχι οι άλλοι..........τώρα πλέον λέω ξεκάθαρα στον άλλο "όχι" όταν πχ δεν θέλω να βγουμε σήμερα έξω παρά να του λέω ψέματα και να βγαίνω με το ζόρι..........
μεχρι περυσι οταν βαριομουν να βγω και με επαιρναν τηλεφωνο οι φιλοι μου τους ελεγα "ναι σε λιγο" .. ε καποια στιγμη βαριοντουσαν και δεν με επαιρναν αλλο.. ενω τωρα...(?) δεν το σηκωνω καν
παντως και εγω δυσκολα λεω οχι

Παράθεση

Katerina S (Κατερίνα Μουρατίδου)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη Katerina S
H Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H Katerina S what the water gave me έγραψε στις 15:56, 13-08-12:

Ειμαι απο τους σκεπτικους τυπους, επομενως πριν κανω κατι το σκεφτομαι πολυ. Μερικες φορες μου βγαινει ο αυθορμιτισμοε μου. Γενικα εξαρταται απο την κατασταση. Αλλα ενα <<οχι>> θα με βοηθησει να ψαχτω σαν ανθρωπος, και το να λες οχι σε συγκεκριμενες περιπτωσεις ειναι απιστευτα σημαντικο.

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:01, 13-08-12:

Δυστυχώς δυσκολεύομαι πάρα πολύ να αρνηθώ, με αποτέλεσμα να χάνω ώρες της μέρας μου, κάνοντας πράγματα που δεν θα έκανα, για να μην στενοχωρησω άλλους.
Μακάρι να τα καταφέρω και να το αλλάξω.

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Κατερίνα Μουρατίδου αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 195 μηνύματα.

H Katerina S what the water gave me έγραψε στις 16:05, 13-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Δυστυχώς δυσκολεύομαι πάρα πολύ να αρνηθώ, με αποτέλεσμα να χάνω ώρες της μέρας μου, κάνοντας πράγματα που δεν θα έκανα, για να μην στενοχωρησω άλλους.
Μακάρι να τα καταφέρω και να το αλλάξω.
Να αλλαξεις, απαγορευεται! Να εισαι παντα ο εαυτος σου! Αλλα καθε φορα που θα δυσκολευεσαι να πεις <<οχι>> να σκεφτεσαι και τον λογο. Δεν θα σε αναγκασει κανεις, να κανεις κατι που δεν θες. Ο εαυτος σου παντα πρωτος, γιατι στο τελος μπορει εσυ η ιδια να πληγωθεις

Παράθεση

Gilda

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Gilda
H Gilda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 1,879 μηνύματα.

H Gilda Ας διάβαζες να πέρναγες.. έγραψε στις 16:07, 13-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Katerina S
Να αλλαξεις, απαγορευεται! Να εισαι παντα ο εαυτος σου! Αλλα καθε φορα που θα δυσκολευεσαι να πεις <<οχι>> να σκεφτεσαι και τον λογο. Δεν θα σε αναγκασει κανεις, να κανεις κατι που δεν θες. Ο εαυτος σου παντα πρωτος, γιατι στο τελος μπορει εσυ η ιδια να πληγωθεις
Δίκιο έχεις Κατερινάκι, σ ευχαριστώ που μου τα λες.
Δεν ξέρω, λες και νιωθω οτι θα απογοητεύσω/θυμώσω εκείνον που μου το ζητάει και πάντα δέχομαι.
Φυσικά όλοι οι άλλοι μια χαρά μου αρνούνται..

Παράθεση

Δραστήριο Μέλος

H Katerina S what the water gave me έγραψε στις 16:12, 13-08-12:

Αρχική Δημοσίευση από Gilda
Δίκιο έχεις Κατερινάκι, σ ευχαριστώ που μου τα λες.
Δεν ξέρω, λες και νιωθω οτι θα απογοητεύσω/θυμώσω εκείνον που μου το ζητάει και πάντα δέχομαι.
Φυσικά όλοι οι άλλοι μια χαρά μου αρνούνται..
Ειδες? Και εσυ η ιδια το λες! Ενα <<οχι>> που θα σε αποτρεψει να κανεις κατι που πραγματικα δεν θες θα σε κανει πιο δυνατη, ενω ενα <<ναι>>, που θα το πεις με μιση καρδια θα σου καθεται στον λαιμο για μια ζωη. Και αν τοσο πια μερικοι σε φερνουν σε δυσκολη θεση, να τους αποφευγεις. Μακρια απο ανθρωπους που πιεζουν και παραπλανουν

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 18:01, 13-08-12:

Προφανώς πανεύκολα.

Παράθεση

prinCess.

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη prinCess.
H prinCess. αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 24 ετών . Έχει γράψει 5,644 μηνύματα.

H prinCess. έγραψε στις 00:59, 14-08-12:

Πάρα μα πάρα μα πάρα πολύ δύσκολα.
Δε μου πάει η καρδιά να λέω ένα ξερό όχι, προτιμώ να το λέω γλυκούλικα ξέρωγω και όχι τόσο απότομα.
Δλδ δε σημαίνει ότι λέω πάντα ναι, απλά δε λέω ούτε όχι και προσπαθώ να το φέρνω με τρόπο στον άλλον.

^αυτό ισχύει σε περιπτώσεις που μου ζητάνε κάτι οι άλλοι.
Σε άλλες περιπτώσεις που η πρωταγωνίστρια είμαι εγώ, το όχι είναι εύκολο, καθώς δε με νοιάζει τι θα πουν οι άλλοι.

Ξέρω, κι εγώ μπερδεύτηκα.

Παράθεση

Darkness

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Darkness
H Darkness αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών . Έχει γράψει 1,355 μηνύματα.

H Darkness Για έγραψε στις 09:38, 14-08-12:

Καλά ναι ισχύει αυτό. Και μένα όταν μου ζητάνε κάτι, πχ αν είναι κάποιος πολύ δικός μου δεν θα πω τόσο εύκολα όχι εκτός και αν όντως δεν μπορώ οπότε θα εξηγήσω το γιατί λέω όχι.
Και ναι ανάλογα με το που πάει το όχι θα έχει και τον ανάλογο πραγματολογικό τρόπο. Όχι κατανόησης προς αγαπημένους, όχι πολύ γλυκό για πιο πιο αγαπημένους, όχι αποφασιστικό για πιο σοβαρές συναλλαγές, όχι αδιάφορο για ενοχλητικούς κλπ κλπ.

Παράθεση

~Melania~ (Insomnia ♥)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη ~Melania~
H Insomnia ♥ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Στρατιωτικός και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 2,784 μηνύματα.

H ~Melania~ ஜீBelieve me when I say...I loυe yoυ... έγραψε στις 12:21, 06-09-12:

Όταν ήμουν μικρή δεν μπορούσα με τίποτα να λέω όχι... ήθελα πάντα να είναι οι άλλοι ευχαριστημένοι μαζί μου! Καθώς μεγάλωνα συνειδητοποίησα ότι όταν ήμουν τόσο πρόθυμη για όλα, καταντούσε ελάττωμα... με τον καιρό το ξεπέρασα σιγά σιγά αλλά ακόμα το έχω σε μεγάλο βαθμό.. ειδικά για τα άτομα που αγαπώ πολυ!

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:57, 07-09-12:

ευκολα να κοιταξτε: Οχι, οχι οχι οχι και παλι οχι

Παράθεση

m.bee (Smile Honey :))

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη m.bee
H Smile Honey :) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Μαθηματικός και μας γράφει απο Μυτιλήνη (Λέσβος). Έχει γράψει 38 μηνύματα.

H m.bee Απλά μην ξεχνάτε να ΧΑΜΟΓΕΛΑΤΕ! =) έγραψε στις 19:25, 07-09-12:

Αναλόγως την περίπτωση.. Χάρες δύσκολα θα αρνηθώ αρκεί να μου το ζητήσουν με όμορφο τρόπο και να μην αισθανθώ "θύμα"!!! Αλλά γενικά το ΟΧΙ το έχω εύκολο!

Παράθεση

Freepepsi (Ουρανία)

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Freepepsi
H Ουρανία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 60 μηνύματα.

H Freepepsi έγραψε στις 19:40, 07-09-12:

Δεν ειμαι απολυτα αρνητικη στη ν καθημερινοτητα μου.Λεω οχι εκει που πρεπει να πω και θελω να το πω.

Παράθεση

art1 (Γιώργος)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη art1
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 23 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 164 μηνύματα.

O art1 Amantes amentes έγραψε στις 16:16, 09-09-12:

Δύσκολα λέω όχι στους άλλους.Προσπαθώ πάντοτε να τους ευχαριστήσω, ακόμα και αν μερικές φορές πρέπει
εγώ να ζημιωθώ.Μάλλον,όμως,πρέπει να το αλλάξω αυτό κάποια μέρα....

Παράθεση

Deutsch... Lover (Everl)

Επιφανές Μέλος

H Deutsch... Lover Lebenslust. έγραψε στις 18:51, 09-09-12:

Eμ...: Οχι, Νο, Νein, nuk,不

Παράθεση

ToxicLips (Άννα)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη ToxicLips
H Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 23 ετών . Έχει γράψει 291 μηνύματα.

H ToxicLips is thinking of her sins... έγραψε στις 15:08, 14-09-12:

χαχαχα είναι η μόνη λέξη που λέω συνέχεια!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους