Το e-steki είναι μια από τις μεγαλύτερες ελληνικές διαδικτυακές κοινότητες με 66,100 εγγεγραμμένα μέλη και 2,388,181 μηνύματα σε 74,655 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το e-steki άλλα

Καλώς ήρθατε στο e-steki!

Εγγραφή Βοήθεια

Τι ποσοστό των φίλων σας χρησιμοποιούν Internet;

Τι ποσοστό των φίλων/παρεών σας χρησιμοποιούν internet?

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 65)
Όλοι!
24
36,92%
Οι περισσότεροι, θα έλεγα κάπου 7-9 στους 10
31
47,69%
Περίπου οι μισοί
4
6,15%
Λιγότεροι από τους μισούς, περίπου 3-4 στους 10
2
3,08%
Λίγοι, 1-2 στους 10
3
4,62%
Μόνο εγώ! Ααα, και εκείνο το geek που μου φτιάχνει το pc όταν χαλάσει
0
0%
Κανένας, ακόμα κι εγώ μπαίνω πάρα πολύ σπάνια
1
1,54%

Subject to change (Λία)

Founder

Το avatar του χρήστη Subject to change
H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 05:59, 09-05-08:

Πιστεύω θα είναι ενδιαφέρον να δούμε, και θα μας δώσει μια ιδέα για την πραγματική διείσδυση του internet στην Ελλάδα.
Βασικά η ιδέα του θέματος μου ήρθε πριν λίγο που συνηδητοποίησα ότι δεν έχω κανένα φίλο ή παρέα ("φίλοι" από το σχολείο που μιλάμε μια φορά το χρόνο δεν πιάνονται ) που δεν μπαίνει έστω μια φορά την εβδομάδα στο internet.
Άραγε είμαι η μόνη, ή τελικά το διαδίκτυο έχει διεισδύσει περισσότερο απ'όσο νομίζουμε στους έλληνες;

*για τη δημοσκόπηση: Όταν λέω "χρησιμοποιεί internet" εννοώ να μπαίνει έστω μια φορά την εβδομάδα, όχι να έχει μπει μια φορά πριν 2 χρόνια να δει "τι είναι αυτό το ιντερνέτι"

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 07:24, 09-05-08:

Λία, εννοούμε να σερφάρουν, ή και απλά να μπαίνουν για κάτι σύντομο και συγκεκριμένο;

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 9 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 07:40, 09-05-08:

με προβλημάτισες τώρα....
κι εμένα όλοι είναι

1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Web developer . Έχει γράψει 9,471 μηνύματα.

H Subject to change έγραψε στις 07:44, 09-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Γίδι
Λία, εννοούμε να σερφάρουν, ή και απλά να μπαίνουν για κάτι σύντομο και συγκεκριμένο;
Χμμμ καλή ερώτηση.
I guess να σερφάρουν, εκτός αν μπαίνουν πολύ συχνά για αυτό το "σύντομο και συγκεκριμένο"...

0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Bill_1992 (Βασίλης)

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Bill_1992
Ο Βασίλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών και επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 1,341 μηνύματα.

O Bill_1992 σκέφτηκε και έγραψε στις 09:10, 09-05-08:

Εμένα περίπου οι μισοί...

Παράθεση

Γίδι

Τιμώμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη Γίδι
H Γίδι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 11,605 μηνύματα.

H Γίδι υπό τις διαταγές της Μπριάμ έγραψε στις 09:21, 09-05-08:

Αρχική Δημοσίευση από Michelle
Χμμμ καλή ερώτηση.
I guess να σερφάρουν, εκτός αν μπαίνουν πολύ συχνά για αυτό το "σύντομο και συγκεκριμένο"...
Ok. Γιατί εμενα η μπαίνουν μεν, αλλα σπανια και για κάτι πολύ συγκεκριμένο, πχ για κάποιο ταξίδι, η σερφάρουν (και καίγονται), η μπαίνουν τακτικά αλλα για δουλειές.

Παράθεση

fielda

Πολύ δραστήριο μέλος

Το avatar του χρήστη fielda
H fielda αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και επαγγέλεται IT . Έχει γράψει 479 μηνύματα.

H fielda έγραψε στις 09:36, 09-05-08:

Ψήφισα τη δεύτερη επιλογή. Οι περισσότεροι φίλοι και φίλες μου μπαίνουν σε καθημερινή βάση. Υπάρχουν βέβαια και άτομα τα οποία δεν έχουν internet εδώ που σπουδάζουν αλλά στο πατρικό τους στο οποίο παρόλα αυτά πηγαίνουν συχνά. Επομένως το ίδιο είναι. Πολλές φορές λέμε κιόλας ότι θα τα πούμε στο msn αντί να πούμε ότι θα μιλήσουμε στο τηλέφωνο

Παράθεση

Resident Evil

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Resident Evil
H Resident Evil αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,055 μηνύματα.

H Resident Evil (δρυός πεσούσης πας ανήρ ξυλευεται) έγραψε στις 09:40, 09-05-08:

νομίζω όλοι ... Είναι και θέμα κύκλου βέβαια μιας και η μεγάλη πλειοψηφία των φίλων μου έχει ως κύριο εργαλείο της δουλειάς του/των σπουδών του τον Η/Υ οπότε...

Αλλά και κάποιοι σχολικοί φίλοι που παραμένουν φίλοι μου, παρόλο που τα επαγγέλματά τους είναι πιο "άσχετα", νομίζω όλοι το χρησιμοποιούν (και για σερφάρισμα και για κάποιες δουλειές τους-αν και αυτοί οι τελευταίοι λιγότερο συχνά από τους πρώτους).

2 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Κακή Επιρροή (Αναστασία)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη Κακή Επιρροή
H Αναστασία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 6,729 μηνύματα.

H Κακή Επιρροή εχμ... είπε γεια ...κι έγραψε στις 09:51, 09-05-08:

εμένα πάντως και συγγενείς μου που έχουμε πολύ στενή επαφή και είναι της ηλικίας μου ή και νεότεροι (δλδ αδερφή, ξαδέρφια κλπ) το χρησιμοποιούν σε καθημερινή βάση

Παράθεση

Kakerlak

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Kakerlak
H Kakerlak αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών . Έχει γράψει 1,379 μηνύματα.

H Kakerlak μας γράφει με ένα αμαρετάκι δίπλα της έγραψε στις 10:03, 09-05-08:

Εμένα μου κάνει εντύπωση οι συγγενείς μου στην Ολλανδία όπως κ η μητέρα μου,που ασχολούνται σε καθημερινή βάση είτε μσν είτε hyves (ένα είδος hi5 ολλανδικό) της είχαν κόψει της μαμάς μου το ίντερνετ κ είχε τρελαθεί

Παράθεση

commie

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη commie
H commie αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 370 μηνύματα.

H commie έγραψε στις 16:34, 09-05-08:

οι περισσότεροι από τη παρέα μου το χρησιμοποιούν ... καθημερινά

Παράθεση

borat (Γιάννης.-)

Επιφανές Μέλος

Το avatar του χρήστη borat
Ο Γιάννης.- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 33 ετών , επαγγέλεται Μαέστρος και μας γράφει απο Ερμιόνη (Αργολίδα). Έχει γράψει 4,524 μηνύματα.

O borat ΖΟΡΤ έγραψε στις 12:55, 10-05-08:

Ένα πολύ μικρό ποσοστό από τη παρέα μου χρησιμοποιεί net, τώρα τελευταία μερικοί αποό αυτούς έβαλαν γρήγορο ίντερνετ.

Παράθεση

invalid (δεν είναι συνδεδεμένη)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη invalid
H δεν είναι συνδεδεμένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών . Έχει γράψει 247 μηνύματα.

H invalid αντ έγραψε στις 13:00, 10-05-08:

Eίμαι σε σχολή πληροφορικής, οπότε σχεδόν όλοι οι φίλοι μου είναι καλωδιωμένοι. Στους υπόλοιπους που δεν είναι, τους το κόλλησα!
Μόνο κανας-δυο αντιστέκονται ακόμα

Παράθεση

teo (Θοδωρής)

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη teo
Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Επαγγέλεται Φοιτητής/τρια . Έχει γράψει 426 μηνύματα.

O teo έγραψε στις 13:04, 10-05-08:

ψηφισα την 1η επιλογη.

Παράθεση

Nininaou (Ρηνούλα)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Nininaou
H Ρηνούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 635 μηνύματα.

H Nininaou μουντζούρωσε και έγραψε στις 13:19, 10-05-08:

Όλοι φυσικά!
Είναι κάποιοι πιο αποστασιοποιημένοι, οι οποίοι δεν παύουν να το χρησιμοποιούν πάντως.

Παράθεση

cap (Σωτήρης!)

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη cap
Ο Σωτήρης! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 43 ετών και επαγγέλεται Μηχανικός λογισμικού . Έχει γράψει 69 μηνύματα.

O cap έγραψε στις 23:34, 25-05-08:

Αν και είμαι του κλάδου, μόνο οι μισοί ή και λιγότεροι από τους φίλους μου χρησιμοποιούν internet, ακόμα και για surfing. Για μερικούς, οτιδήποτε πέραν της λέξης Internet τους φαίνεται άγνωστο και εξωτικό. Είναι πίσω η Ελλαδίτσα...

Παράθεση

Franky5465 (Γιώργος)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Franky5465
Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 37 μηνύματα.

O Franky5465 έγραψε στις 00:13, 26-05-08:

και εμένα οι περισσότεροι λόγω της φύσης της σχολής έχουν σύνδεση σπίτι τους
για να μην πω όλοι
πάντως και με παιδιά που μιλάω( παλιοί συμμαθητές) που δεν έχουν σχέση και με το "επάγγελμα" μπαίνουν συχνά στο νετ συνήθως από internet cafe ακόμα και αν αυτό σημαίνει ένα profile στο hi5

Παράθεση

__Ntepi__

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη __Ntepi__
H __Ntepi__ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 9 μηνύματα.

H __Ntepi__ έγραψε στις 21:28, 16-06-08:

ολοι μα ολοι οι φιλοι μου χρισιμοποιουνε!!!!
ολοι εχουν απο facebook μεχρι hi5 και το msn δεν ξεχνιεται βεβαια!!!και εγω που ειχα πιο παλια hi5 εμπαινα πιο συχνα αλλα τωρα εχω μονο το facebook και θα κατσω σπανια πανω απο 1 τεταρτο!!!!!
και που να δειτε λιωσιμο τα φιλαρακια μου...πορωση κακονικη ειδικα στο hi5!!!!τρελααααααααααααα!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Παράθεση

ZefiroS (Ανδρέας)

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη ZefiroS
Ο Ανδρέας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 28 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Σέρρες (Σέρρες). Έχει γράψει 22 μηνύματα.

O ZefiroS (: έγραψε στις 16:18, 26-07-08:

μόνο κορίτσια φίλες δεν το χρησιμοποιούν

Παράθεση

Subject to change (Λία)

Founder

H Subject to change έγραψε στις 17:19, 26-07-08:

Αρχική Δημοσίευση από ZefiroS
μόνο κορίτσια φίλες δεν το χρησιμοποιούν
That's so sad

Παράθεση

Tsipouro

Περιβόητο Μέλος

Το avatar του χρήστη Tsipouro
Ο Tsipouro αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 29 ετών , επαγγέλεται Κτηνίατρος και μας γράφει απο Σουηδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 917 μηνύματα.

O Tsipouro έγραψε στις 17:28, 26-07-08:

Όλοι. Αλλά με κάποιους/ες έχω διαφορετικά διαδυκτιακά ενδιαφέροντα.

Παράθεση

Tuppence

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Tuppence
H Tuppence αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Αεροσυνοδός . Έχει γράψει 6 μηνύματα.

H Tuppence έγραψε στις 17:44, 26-07-08:

Αρκετοί - οι περισσότεροι για τα (πολύ) βασικά...

Παράθεση

Obscura

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη Obscura
H Obscura αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 814 μηνύματα.

H Obscura ,προσπαθώντας να πείσει τον εαυτό της, έγραψε στις 12:55, 12-11-08:

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι τα δύο τελευταία χρόνια (με το φαινόμενο του facebook και τα λοιπά δαιμόνια) χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο πολλοί άνθρωποι που σνόμπαραν τους υπολογιστές στο παρελθόν. Πίσω στα τέλη του 90' με αρχές του 00', σε κοίταζαν περίεργα αν ήσουν δικτυωμένος. Το ζήτημα τώρα για μένα δεν είναι πλέον πόσοι έχουν πρόσβαση αλλά τι είδους χρήση κάνουν.

Για να θεωρηθείς συνειδητοποιημένος χρήστης δεν αρκεί να κανείς αχαλίνωτο stalking τους παλιούς σου συμμαθητές στο facebook. Είναι θέμα μιας ολόκληρης νοοτροπίας που χρωματίζεται από έναν συνθετικό τρόπο σκέψης που αργά ή γρήγορα αναπτύσσεται με την ενασχόληση (η κριτική σκέψη στην αναζήτηση και αφομοίωση της πληροφορίας, η απόρριψη των παραδοσιακών ΜΜΕ και των mainstream τάσεων, η επίγνωση του ότι δεν έχει σημασία τόσο τι ξέρεις όσο το να ξέρεις τον τρόπο που μπορείς να μάθεις, η ευαισθησία στις λεπτές πτυχές του διαδικτυακού λόγου κοκ)

6 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

ΛΑΡΑ7427

Εκκολαπτόμενο Μέλος

Το avatar του χρήστη ΛΑΡΑ7427
H ΛΑΡΑ7427 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Επαγγέλεται Ελεύθερος επαγγελματίας και μας γράφει απο Αγία Παρασκευή (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.

H ΛΑΡΑ7427 έγραψε στις 00:12, 14-12-08:

Μένω περίπου 20 χλμ από την Αθήνα και λυπάμαι, που κανένας από τους φίλους-ες μου δεν θέλει να μάθει internet. Μόνο αυτοί που το έχουν ανάγκη στη δουλειά τους. Το μορφωτικό τους επίπεδο δεν είναι χαμηλό, και οι ηλικίες είναι ανάμεικτες. Εχουν απομακρυνθεί και από μένα επειδή ασχολούμε, αλλά δεν με πειράζει, ίσως μου κάνει καλό για να δω το χαρακτήρα τους. Θα καταλάβουμε ποτέ πως η γνώση δεν σταματάει ποτέ...;

Παράθεση

Black99

Νεοφερμένος

Το avatar του χρήστη Black99
Ο Black99 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 4 μηνύματα.

O Black99 έγραψε στις 10:15, 14-12-08:

Θα συμφωνήσω απόλυτα με την Λαρα...''η γνώση δεν σταματά ποτέ!!''...πρέπει να την αποδεχόμαστε!..μόνο έτσι θα καταφέρουμε να εξελιχθούμε...να δούμε όμως, για πόσο ακόμα θα το καταφέρνουμε αυτό?

Παράθεση

Boom

Αποκλεισμένος χρήστης

Το avatar του χρήστη Boom
Ο Boom αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 7,202 μηνύματα.

O Boom έγραψε στις 19:04, 01-02-10:

Oι περισσότεροι...Άτομα που δεν ασχολούταν αρχισαν να χρησιμοποιουν..Νομίζω είναι πλέον ενα κομματι της καθημερινοτητας μας και σαφως ενα χρησιμω εργαλειο.Ειναι ικανο να σου προσφερει απο ενημερωση μεχρι διασκεδαση

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Διάσημο Μέλος

Το avatar του χρήστη nikolas17
Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , επαγγέλεται Φοιτητής/τρια και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 689 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε στις 19:59, 01-02-10:

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι τα δύο τελευταία χρόνια (με το φαινόμενο του facebook και τα λοιπά δαιμόνια) χρησιμοποιούν το Διαδίκτυο πολλοί άνθρωποι που σνόμπαραν τους υπολογιστές στο παρελθόν. Πίσω στα τέλη του 90' με αρχές του 00', σε κοίταζαν περίεργα αν ήσουν δικτυωμένος. Το ζήτημα τώρα για μένα δεν είναι πλέον πόσοι έχουν πρόσβαση αλλά τι είδους χρήση κάνουν.

Ίσως μια πιο καίρια ερώτηση θα ήταν, πόσοι από τους φίλους σας ικανοποιούν τουλάχιστον ένα από τα παρακάτω κριτήρια :

1) Είναι γραμμένοι σε φόρουμ

είτε

2) Ενημερώνονται από το ίντερνετ

είτε

3) Μπαίνουν στην wikipedia για να μάθουν για κάποιο θέμα?

Προσωπικά, ΟΛΟΙ μου οι φίλοι χρησιμοποιούν σχεδόν αποκλειστικά το διαδίκτυο μόνο για ...facebook και msn. Οι δικοί σας?

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε πάνω από 7 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Παράθεση

KingFox

Δραστήριο Μέλος

Το avatar του χρήστη KingFox
Ο KingFox αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 441 μηνύματα.

O KingFox Χαμογέλα! έγραψε στις 17:10, 11-11-10:

Όλοιιιι!!!

Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    Μέχρι και αυτή την στιγμή δεν έχει δει το θέμα κάποιο ορατό μέλος

Βρείτε παρόμοια

Μοιραστείτε το

...με ένα φίλο

...με πολλούς φίλους